kig - en to nn translation catalogue (1046 entries)

en: Circle by Center && Line
nn: Sirkel ved sentrum og linje

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
nn: Ein sirkel konstruert ved sentrum og ei gitt linje som tangent

en: Construct a circle tangent to this line
nn: Konstruer ein sirkel som tangerer denne linja

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
nn: Vel linja som skal vera tangent til den nye sirkelen …

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
nn: Sirkel ved punkt og linjestykke (som diameter)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
nn: Ein sirkel definert ved sentrum og lengda at eit linjestykke som diameter

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
nn: Konstruer ein sirkel med diameter gitt ved lengda av dette linjestykket

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
nn: Vel linjestykket med den lengda som gjev diameteren i den nye sirkelen …

en: Equilateral Triangle
nn: Likesida trekant

en: Equilateral triangle with given two vertices
nn: Likesida trekant med to gitte hjørne

en: Evolute
nn: Evolutt

en: Evolute of a curve
nn: Evolutten til ei kurve

en: Evolute of this curve
nn: Evolutten til denne kurva

en: Osculating Circle
nn: Oskulasjonssirkel

en: Osculating circle of a curve at a point
nn: Oskulasjonssirkelen til ei kurve i eit punkt

en: Osculating circle of this curve
nn: Oskulasjonssirkelen til denne kurva

en: Osculating circle at this point
nn: Oskulasjonssirkelen i dette punktet

en: Select the point...
nn: Vel punktet …

en: Square
nn: Kvadrat

en: Square with two given adjacent vertices
nn: Kvadrat gitt to tilstøytande hjørne

en: Vector Difference
nn: Vektordifferanse

en: Construct the vector difference of two vectors.
nn: Konstruer vektordifferansen mellom to vektorar.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
nn: Konstruer vektordifferansen mellom denne vektoren og ein annan.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
nn: Konstruer vektordifferansen mellom den andre vektoren og denne.

en: Construct the vector difference starting at this point.
nn: Konstruer vektordifferansen med start i dette punktet.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
nn: Vel den første av dei to vektorane som inngår i differansen …

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
nn: Vel den andre av dei to vektorane som inngår i differansen …

en: Select the point to construct the difference vector in...
nn: Vel startpunktet der differansevektoren skal konstruerast …

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
nn: Fila «%1» kunne ikkje opnast. Kontroller at rettane til fila er sette riktig.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
nn: Vis ekstra ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
nn: Vis aksar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
nn: Vis rutenett

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
nn: Dette er ei XFig-fil, ikkje ein Cabri-figur.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
nn: Denne Cabri-versjonen (%1) er ikkje støtta endå.
    Ta kontakt med Kig-utviklarane for å hjelpa til med støtte av denne Cabri-versjonen.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
nn: Denne Cabri-fila inneheld eit «%1»-objekt som Kig for tida ikkje støttar.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
nn: Det oppstod ein feil under tolking av linje %1 i fila «%2».

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
nn: Dr. Geo-fila «%1» er ei makro-fil, så ho inneheld ingen figurar.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
nn: Det er ingen figurar i Dr. Geo-fila «%1».

en: Dr. Geo Filter
nn: Dr. Geo-filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
nn: Gjeldande Dr.Geo-fil inneheld meir enn ein figur.
    Vel kva for ein som skal importerast:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
nn: Denne Dr. Geo-fila inneheld eit «%1 %2»-objekt som Kig for tida ikkje støttar.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
nn: Denne Dr. Geo-fila inneheld ein skjeringstype som Kig for tida ikkje støttar.

en: &Export to image
nn: &Eksporter til bilete

en: &Image...
nn: B&ilete …

en: Export as Image
nn: Eksporter som bilete

en: Image Options
nn: Biletinnstillingar

en: Sorry, this file format is not supported.
nn: Dette filformatet er ikkje støtta.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
nn: Noko gjekk gale ved lagring til biletet «%1»

en: &Export To
nn: &Eksporter til

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
nn: Klarte ikkje opa fila «%1». Dette tyder truleg at ho ikkje finst, eller at ho ikkje kunne opnast på grunn av rettane hennar.

en: Parse Error
nn: Tolkingsfeil

en: Not Supported
nn: Ikkje støtta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
nn: Oppløysing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
nn: &Hald fast på høgd/bredde-forhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
nn: Høgd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
nn: Breidd:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
nn: Dette KSeg-dokumentet nyttar ein skalerande transformasjon som Kig ikkje kan importera enno.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
nn: Denne KSeg-fila inneheld ein fylt sirkel som Kig for tida ikkje støttar.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
nn: Denne KSeg-fila inneheld ein bogesektor, som Kig for tida ikkje støttar.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
nn: Denne KSeg-fila inneheld eit bogestykke, som Kig for tida ikkje støttar.

en: Export to &Latex...
nn: Eksporter til &LaTeX …

en: &Latex...
nn: &LaTeX …

en: Export as Latex
nn: Eksporter som LaTeX

en: Latex Options
nn: LaTeX-innstillingar

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
nn: Denne fila vart laga med Kig versjon «%1», som denne versjonen ikkje kan opna.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
nn: Denne fila vart laga av Kig versjon «%1».
    Støtte for eldre Kig-format (før 0.4) er teke ut av Kig.
    Du kan forsøkja å opna denne fila med ein eldre versjon (0.4 til 0.6) av Kig), og så lagra ho igjen. Då vert ho lagra i det nye formatet.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
nn: Denne Kig-fila har eit koordinatsystem som denne Kig-versjonen ikkje støttar.
    Det vert nytta eit standard koordinatsystem i staden.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
nn: Denne Kig-fila nyttar eit objekt av type %1», som denne Kig-versjonen ikkje støttar. Kanskje har du kompilert Kig utan støtte for denne objekttypen, eller kanskje nyttar du ein gammal versjon av Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
nn: Denne Kig-fila brukar eit objekt av typen «%1», som er forelda. Du bør lagra konstruksjonen med eit anna namn og sjekka at det verkar som forventa.

en: &Export to SVG...
nn: &Eksporter til SVG …

en: &SVG...
nn: &SVG …

en: Export as SVG
nn: Eksporter som SVG

en: SVG Options
nn: SVG-innstillingar

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
nn: Noko gjekk gale ved lagring til SVG-fila «%1»

en: Export to &XFig file
nn: Eksporter til &XFig-fil

en: &XFig File...
nn: &XFig-fil

en: Export as XFig File
nn: Eksporter som XFig-fil

en: KDE Interactive Geometry
nn: KDE Interaktiv geometri

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
nn: © 2002–2005 Kig-utviklarane

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
nn: Gjorde mykje arbeid med heile Kig, mellom anna, men ikkje berre, støtte for kjeglesnitt, kubiske polynom, transformasjonar og eigenskapstestar.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
nn: Hjelpte mykje til implementeringa av geometrisk stad, det er ein god del matematikk involvert i å gjera dette rett, og Franco skreiv dei vanskelegaste delane.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
nn: Laga KGeo, der eg fekk inspirasjon, litt kjeldekode og det meste av grafikken frå.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
nn: Broren til Domi, som han fekk til å skriva algoritmen for å rekna ut sentrum av ein sirkel med tre gitte punkt.

en: Christophe Prud'homme
nn: Christophe Prud’homme

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
nn: Ansvarleg for det fine SVG-ikonet.

en: Responsible for the new object action icons.
nn: Ansvarleg for dei nye objekthandlingsikona.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
nn: Fann ikkje eit nødvendig Kig-bibliotek, sjekk installasjonen.

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
nn[0]: Fjern %1 objekt
nn[1]: Fjern %1 objekt

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
nn[0]: Legg til %1 objekt
nn[1]: Legg til %1 objekt

en: &Set Coordinate System
nn: &Still inn koordinatsystem

en: Show grid
nn: Vis rutenett

en: Show axes
nn: Vis aksar

en: Invert Selection
nn: Snu utvalet

en: &Delete Objects
nn: &Slett objekt

en: Delete the selected objects
nn: Slett dei valte objekta

en: Cancel Construction
nn: Avbryt konstruksjonen

en: Cancel the construction of the object being constructed
nn: Avbryt oppbygginga av det objektet som er under arbeid

en: Repeat Construction
nn: Gjenta konstruksjonen

en: Repeat the last construction (with new data)
nn: Gjenta den siste konstruksjonen (med nye data)

en: U&nhide All
nn: Vis &alle

en: Show all hidden objects
nn: Vis alle gøymde objekt

en: &New Macro...
nn: &Ny makro …

en: Define a new macro
nn: Definer ein ny makro

en: Manage &Types...
nn: &Typehandtering …

en: Manage macro types.
nn: Handtering av makro-typar.

en: &Browse History...
nn: &Bla gjennom logg …

en: Browse the history of the current construction.
nn: Bla gjennom loggen til denne konstruksjonen.

en: Zoom in on the document
nn: Forstørr dokumentet

en: Zoom out of the document
nn: Forminsk dokumentet

en: Recenter the screen on the document
nn: Sentrer skjermen på dokumentet

en: View this document full-screen.
nn: Vis dette dokumentet i full skjerm.

en: &Select Shown Area
nn: &Vel vist område

en: Select the area that you want to be shown in the window.
nn: Vel det området du vil ha vist i vindauga.

en: S&elect Zoom Area
nn: V&el forstørra område

en: Show &Grid
nn: Vis &rutenett

en: Show or hide the grid.
nn: Vis eller gøym rutenettet.

en: Show &Axes
nn: Vis &aksar

en: Show or hide the axes.
nn: Vis eller gøym aksene.

en: Wear Infrared Glasses
nn: Ta på infraraude briller

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
nn: Slå på/av vising av gøymde objekt.

en: Repeat Construction (%1)
nn: Gjenta konstruksjon (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
nn: Gjenta %1 (med nye data)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
nn: Fila «%1» som du forsøkte å opna, finst ikkje. Kontroller at du gav rett sti til fila.

en: File Not Found
nn: Fann ikkje fil

en: Format Not Supported
nn: Formatet er ikkje støtta

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
nn: Kig støttar ikkje lagring til andre format enn sitt eige. Lagra til Kig-format i staden?

en: Save Kig Format
nn: Lagra Kig-format

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Vil du skriva over ho?

en: Overwrite File?
nn: Skriva over fil?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
nn[0]: Gøym %1 objekt
nn[1]: Gøym %1 objekt

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
nn[0]: Vis %1 objekt
nn[1]: Vis %1 objekt

en: Zoom In
nn: Vis større

en: Zoom Out
nn: Vis mindre

en: Recenter View
nn: Sentrer visinga

en: Select the rectangle that should be shown.
nn: Vel rektangelet som skal visast.

en: Change Shown Part of Screen
nn: Endra vist del av skjermen

en: Select Zoom Area
nn: Vel vist område

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
nn: Vel område ve å skriva inn koordinatane<br />til øvste venstre hjørne og nedre høgre hjørne.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
nn: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
nn: &Punkt

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
nn: &Linjer

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
nn: &Sirklar og bogar

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
nn: Poly&gon

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
nn: &Vektorar og linjestykke

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
nn: Kjegles&nitt og tredjegradskurver

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
nn: Fleire kjeglesnitt

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
nn: Tred&jegradskurver

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
nn: &Vinklar

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
nn: &Transformasjonar

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
nn: &Differensialgeometri

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
nn: T&estar

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
nn: &Anna

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
nn: &Typar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nn: V&erktøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
nn: Punkt

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
nn: Linjer

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
nn: Vektorar og linjestykke

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
nn: Sirklar og bogar

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
nn: Kjeglesnitt

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
nn: Vinklar

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
nn: Transformasjonar

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
nn: Testar

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
nn: Andre objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
nn: Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
nn: Ikkje vis eit grafisk brukargrensesnitt. Konverter den oppgjevne fila til Kig sitt eige format. Utdata vert skrive til standard ut dersom ikkje --oufile er oppgjeven.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
nn: Fil der Kig-data skal skrivast. «-» tyder standard utdata. Det er også standardvalet.

en: Document to open
nn: Dokument som skal opnast

en: Point by Numeric Labels
nn: Punkt ved merkelapp

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
nn: Eit punkt med koordinatar oppgjevne av to merkelappar.

en: Segment
nn: Linjestykke

en: A segment constructed from its start and end point
nn: Eit linjestykke konstruert ut frå start- og endepunkt.

en: Segment Axis
nn: Midtnormal

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
nn: Normalen på eit linjestykke gjennom midtpunktet på linjestykket.

en: Line by Two Points
nn: Linje gjennom to punkt

en: A line constructed through two points
nn: Ei linje konstruert gjennom to punkt

en: Half-Line
nn: Stråle

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
nn: Ein stråle ved sitt startpunkt og eit anna punkt ein stad på han.

en: Perpendicular
nn: Normal

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
nn: Ei linje konstruert gjennom eit punkt, normalt på ei anna linje eller linjestykke.

en: Parallel
nn: Parallell

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
nn: Ei linje konstruert gjennom eit punkt, og parallell med ei anna linje eller linjestykke

en: Circle by Center && Point
nn: Sirkel ved sentrum og punkt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
nn: Ein sirkel konstruert ved eige sentrum og eit punkt på han

en: Circle by Three Points
nn: Sirkel ved tre punkt

en: A circle constructed through three points
nn: Ein sirkel konstruert gjennom tre punkt

en: Circle by Point && Radius
nn: Sirkel ved punkt og radius

en: A circle defined by its center and the length of the radius
nn: Ein sirkel definert ved sentrum og lengda av radiusen

en: Construct Bisector of This Angle
nn: Konstruer halveringslinja for denne vinkelen

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
nn: Vel vinkelen du vil konstruera halveringslinja for …

en: Angle Bisector
nn: Vinkelhalveringslinja

en: The bisector of an angle
nn: Halveringslinja for ein vinkel

en: Conic by Five Points
nn: Kjeglesnitt ved fem punkt

en: A conic constructed through five points
nn: Eit kjeglesnitt konstruert gjennom fem punkt

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
nn: Hyperbel ved asymptotar og punkt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
nn: Ein hyperbel med gitte asymptotar gjennom eit punkt

en: Ellipse by Focuses && Point
nn: Ellipse ved brennpunkt og eit punkt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
nn: Ein ellipse konstruert ved brennpunkta sine og eit punkt på randa

en: Hyperbola by Focuses && Point
nn: Hyperbel ved brennpunkt og punkt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
nn: Ein hyperbel konstruert ved brennpunkta sine og eit punkt på hyperbelen

en: Conic by Directrix, Focus && Point
nn: Kjeglesnitt ved styrelinje, brennpunkt og punkt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
nn: Eit kjeglesnitt med gitt styrelinje og brennpunkt, gjennom eit punkt

en: Vertical Parabola by Three Points
nn: Loddrett parabel ved tre punkt

en: A vertical parabola constructed through three points
nn: Ein loddrett hyperbel konstruert gjennom tre punkt

en: Cubic Curve by Nine Points
nn: Tredjegradskurve ved ni punkt

en: A cubic curve constructed through nine points
nn: Ei tredjegradskurve konstruert gjennom ni punkt

en: Polar Point of a Line
nn: Polarpunktet til ei linje

en: The polar point of a line with respect to a conic.
nn: Polarpunktet til ei linje med omsyn til eit kjeglesnitt.

en: Polar Line of a Point
nn: Polarlinja til eit punkt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
nn: Polarlinja til eit punkt med omsyn til eit kjeglesnitt.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
nn: Tredjegradskurve med knutepunkt ved seks punkt

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
nn: Ei tredjegradskurve med eti knutepunkt i origo gjennom seks punkt

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
nn: Tredjegradskurve med spiss ved fire punkt.

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
nn: Ei tredjegradskurve med vassrett spiss i origo, gjennom fire punkt.

en: Cubic Function by Four Points
nn: Kubisk funksjon gjennom fire punkt

en: A cubic function through four points
nn: Ein kubisk funksjon gjennom fire punkt

en: Directrix of a Conic
nn: Styrelinje til eit kjeglesnitt

en: The directrix line of a conic.
nn: Styrelinja til eit kjeglesnitt.

en: Angle by Three Points
nn: Vinkel ved tre punkt

en: An angle defined by three points
nn: Ein vinkel definert ved tre punkt

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
nn: Likesida hyperbel ved fire punkt

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
nn: Ein likesida hyperbel konstruert gjennom fire punkt

en: Construct the midpoint of this segment
nn: Konstruer midtpunktet på dette linjestykket

en: Mid Point
nn: Midtpunkt

en: The midpoint of a segment or two other points
nn: Midtpunktet på eit linjestykke eller mellom to punkt

en: Vector
nn: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
nn: Konstruer ein vektor av to gitte punkt.

en: Vector Sum
nn: Vektorsum

en: Construct the vector sum of two vectors.
nn: Konstruer vektorsummen av to gitte vektorar.

en: Line by Vector
nn: Linje ved vektor

en: Construct the line by a given vector though a given point.
nn: Konstruer ei linje av ein gitt vektor gjennom eit gitt punkt.

en: Half-Line by Vector
nn: Stråle ved vektor

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
nn: Konstruer strålen med start i eit gitt punkt, ved ein gitt vektor.

en: Arc by Three Points
nn: Boge ved tre punkt

en: Construct an arc through three points.
nn: Konstruer ein boge gjennom tre gitte punkt.

en: Conic Arc by Center and Three Points
nn: Boge ved sentrum og tre punkt

en: Construct a conic arc with given center through three points.
nn: Konstruer ein boge gjennom oppgjeve sentrum og tre punkt.

en: Conic Arc by Five Points
nn: Boge ved fem punkt

en: Construct a conic arc through five points.
nn: Konstruer ein boge gjennom fem punkt.

en: Arc by Center, Angle && Point
nn: Sirkel ved sentrum, vinkel og punkt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
nn: Konstruer ein boge med gitt sentrum, vinkel og startpunkt

en: Parabola by Directrix && Focus
nn: Parabel ved styrelinje og brennpunkt

en: A parabola defined by its directrix and focus
nn: Ein parabel definert ved styrelinje og brennpunkt

en: Translate
nn: Forskyv

en: The translation of an object by a vector
nn: Forskyvinga av eit objekt med ein vektor

en: Reflect in Point
nn: Spegl i punkt

en: An object reflected in a point
nn: Eit objekt spegla i eit punkt

en: Reflect in Line
nn: Spegl om ei linje

en: An object reflected in a line
nn: Eit objekt spegla om ei linje

en: Rotate
nn: Roter

en: An object rotated by an angle around a point
nn: Eit objekt rotert ein vinkel om eit punkt

en: Scale
nn: Skaler

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
nn: Skaler eit objekt over eit punkt, med forhold gitt ved lengda av eit linjestykke

en: Scale over Line
nn: Skaler over linje

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
nn: Eit objekt skalert over ei linje, med forhold gitt ved lengda av eit linjestykke

en: Scale (ratio given by two segments)
nn: Skala (forhold gitt ved to linjestykke)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
nn: Skaler eit objekt over eit punkt, med forhold gitt ved lengda av to linjestykke

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
nn: Skaler over linje (med forhold gitt ved to linjestykke)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
nn: Eit objekt skalert over ei linje, med forhold gitt ved lengda av to linjestykke

en: Apply Similitude
nn: Legg på formlikskap

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
nn: Legg på ein formlikskap til eit objekt (ei skalering etterfølgt av ein rotasjon om eit senter)

en: Harmonic Homology
nn: Harmonisk homologi

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
nn: Harmonisk homologi med oppgjeve sentrum og oppgjeven akse (dette er ein prosjektiv transformasjon)

en: Draw Projective Shadow
nn: Teikn projisert skugge

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
nn: Skuggen av eit objekt med gitt lyskjelde og projeksjonsplan (vist ved ei linje)

en: Asymptotes of a Hyperbola
nn: Asymptotar til ein hyperbel

en: The two asymptotes of a hyperbola.
nn: Dei to asymptotane til ein hyperbel.

en: Triangle by Its Vertices
nn: Trekant ved eigne hjørne

en: Construct a triangle given its three vertices.
nn: Konstruer ein trekant gitt eigne hjørne.

en: Convex Hull
nn: Konveks omskriving

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
nn: Eit polygon som konvekst omskriv eit anna polygon

en: Parallel Test
nn: Parallell-test

en: Test whether two given lines are parallel
nn: Test om to gitte linjer er parallelle

en: Orthogonal Test
nn: Ortogonaltest

en: Test whether two given lines are orthogonal
nn: Test om to gitte linjer er ortogonale

en: Collinear Test
nn: Linjetest

en: Test whether three given points are collinear
nn: Test om tre gitte punkt ligg på ei linje

en: Contains Test
nn: Inneheld-test

en: Test whether a given curve contains a given point
nn: Test om ei gitt kurve inneheld eit gitt punkt

en: In Polygon Test
nn: I polygon-test

en: Test whether a given polygon contains a given point
nn: Test om eit gitt polygon inneheld eit gitt punkt

en: Convex Polygon Test
nn: Konvekst polygon-test

en: Test whether a given polygon is convex
nn: Test om eit gitt polygon er konvekst

en: Existence Test
nn: Eksistenstest

en: Test whether a given object is constructible
nn: Test om eit oppgjeve objekt kan konstruerast

en: Distance Test
nn: Avstandstest

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
nn: Test om eit gitt punkt har same avstand frå to andre gitte punkt

en: Vector Equality Test
nn: Likskapstest for vektorar

en: Test whether two vectors are equal
nn: Test om to vektorar er like

en: Python Script
nn: Python-skript

en: Construct a new Python script.
nn: Bygg eit nytt Python-skript.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nn: Skriv inn koordinatar på denne forma: «x;y»,
    der x er x-koordinaten og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
nn: Skriv inn koordinatar på denne forma:  <b>«x;y»</b>,<br />der x er x-koordinaten og y er y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
nn: Skriv inn koordinatar på denne forma: «r; θ°»,
    der r og θ er polarkoordinatane.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
nn: Skriv inn koordinatar på denne forma: <b>«r; θ°»</b>,<br />der r og θ er polarkoordinatane.

en: &Euclidean
nn: &Kartesisk

en: Set Euclidean Coordinate System
nn: Set euklidsk koordinatsystem

en: Set Polar Coordinate System
nn: Set polarkoordinatsystem

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
nn: Gradar

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
nn: Radianar

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
nn: Gradianar

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
nn: Eit normalt punkt, dvs. eit som anten er uavhengig eller kopla til ei linje, linjestykke eller sirkel.

en: Point
nn: Punkt

en: Construct a text label.
nn: Lag ein tekst-merkelapp.

en: Text Label
nn: Tekst-merkelapp

en: Construct a Point by its Coordinates
nn: Konstruer eit punkt ved koordinatar

en: Point by Coordinates
nn: Punkt ved koordinatar

en: Fixed Point
nn: Fast punkt

en: Enter the coordinates for the new point.
nn: Skriv inn koordinatane for det nye punktet.

en: Construct a Numeric Value
nn: Lag ein talverdi

en: Numeric Value
nn: Talverdi

en: Insert the new size of this angle:
nn: Set inn ny storleik for denne vinkelen:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
nn: Bruk dette redigeringsfeltet til å endra storleiken på denne vinkelen.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
nn: Vel den goniometriske eininga du vil nytta for å endra storleiken på denne vinkelen. <br />
    Dersom du byter eining, vert verdien i redigeringsfeltet til venstre rekna om til den nye valde eininga.

en: Could not open macro file '%1'
nn: Klarte ikkje opna makro-fila «%1»

en: Kig cannot open the macro file "%1".
nn: Kig kan ikkje opna makro-fila «%1».

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
nn: Denne fila vart laga med ein svært gammal versjon av Kig (før 0.4). Støtte for dette formatet er teke ut av nyare versjonar av Kig. Du kan forsøkja å importera denne makroen med ei tidlegare utgåve av Kig (0.4 til 0.6) og så ekspoerter han igjen i det nye formatet.

en: Unnamed Macro #%1
nn: Makro utan namn #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
nn: Denne Kig-fila nyttar eit objekt av type %1», som denne Kig-versjonen ikkje støttar. Kanskje har du kompilert Kig utan støtte for denne objekttypen, eller kanskje nyttar du ein gammal versjon av Kig.

en: Radical Lines for Conics
nn: Radikallinjer til kjeglesnitt

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
nn: Linjene konstruerte gjennom skjeringspunkta mellom to kjeglesnitt. Dette er også definert for kjeglesnitt som ikkje skjer kvarandre.

en: Moving Point
nn: Flyttbart punkt

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
nn: Vel punktet du vil flytta, som vert flytta rundt ved teikning av den geometriske staden …

en: Following Point
nn: Følgjepunkt

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
nn: Vel følgjepunktet som den geometriske staden skal teiknast gjennom …

en: Locus
nn: Geometrisk stad

en: A locus
nn: Ein geometrisk stad

en: Dependent Point
nn: Avhengig punkt

en: Polygon by Its Vertices
nn: Polygon ved eigne hjørne

en: Construct a polygon by giving its vertices
nn: Konstruer eit polygon ved å oppgje hjørna i det

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
nn: … med dette hjørnet (trykk på første hjørne for å avslutta konstruksjonen)

en: Construct a polygon with this vertex
nn: Konstruer eit polygon med dette hjørnet

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
nn: Vel eit punkt som er hjørne i det nye polygonet …

en: Construct the vertices of this polygon...
nn: Konstruer hjørna i dette polygonet …

en: Vertices of a Polygon
nn: Hjørne i eit polygon

en: The vertices of a polygon.
nn: Hjørna til eit polygon.

en: Construct the sides of this polygon...
nn: Konstruer kantane til dette polygonet …

en: Sides of a Polygon
nn: Kantar til eit polygon

en: The sides of a polygon.
nn: Kantane til eit polygon.

en: Regular Polygon with Given Center
nn: Regulært polygon med gitt sentrum

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
nn: Konstruer eit regulært polygon med eit gitt senter og hjørne

en: Construct a regular polygon with this center
nn: Konstruer eit regulært polygon med dette senteret

en: Construct a regular polygon with this vertex
nn: Konstruer eit regulært polygon med dette hjørnet

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
nn: Juster talet på kantar (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
nn: Juster talet på kantar (%1)

en: Select the center of the new polygon...
nn: Vel sentrum for det nye polygonet …

en: Select a vertex for the new polygon...
nn: Vel eit hjørne for det nye polygonet …

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
nn: Flytt peikaren for å få det talet på kantar du vil ha …

en: Construct the Radical Lines of This Circle
nn: Konstruer radikallinjene til denne sirkelen

en: Construct the Radical Lines of This Conic
nn: Konstruer radikallinjene til dette kjeglesnittet

en: Generic Affinity
nn: Generisk affinitet

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
nn: Den unike affiniteten som avbildar tre punkt (eller ein trekant) til tre andre punkt (eller ein trekant)

en: Generic Projective Transformation
nn: Generisk projektiv transformasjon

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
nn: Den unike projektive transformasjonen som avbildar fire punkt (eller ein firkant) til fire andre punkt (eller ein firkant)

en: Inversion of Point, Line or Circle
nn: Invertering av punkt, linje eller sirkel

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
nn: Inversjonen av eit punkt, ei linje eller ein sirkel med omsyn til ein sirkel

en: Measure Transport
nn: Måltransport

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
nn: Transporter målinga av eit linjestykke eller ein boge over ei linje eller ein sirkel.

en: Segment to transport
nn: Linjestykke som skal transporterast

en: Arc to transport
nn: Boge som skal transporterast

en: Value to transport
nn: Verdi som skal transporterast

en: Transport a measure on this line
nn: Transporter eit mål på denne linja

en: Transport a measure on this circle
nn: Transporter eit mål på denne sirkelen

en: Start transport from this point of the circle
nn: Start transport frå dette punktet på sirkelen

en: Start transport from this point of the line
nn: Start transport frå dette punktet på linja

en: Start transport from this point of the curve
nn: Start transport frå dette punktet på kurva

en: Intersect with this conic
nn: Skjer med dette kjeglesnittet

en: Intersect with this line
nn: Skjer med denne linja

en: Intersect with this cubic
nn: Skjer med denne tredjegradskurva

en: Intersect with this circle
nn: Skjer med denne sirkelen

en: Intersect
nn: Skjer

en: The intersection of two objects
nn: Skjeringa mellom to objekt

en: Intersect this Circle
nn: Skjer denne sirkelen

en: Intersect this Conic
nn: Skjer dette kjeglesnittet

en: Intersect this Segment
nn: Skjer dette linjestykket

en: Intersect this Line
nn: Skjer denne linja

en: Intersect this Cubic Curve
nn: Skjer denne tredjegradskurva

en: Intersect this Arc
nn: Skjer denne bogen

en: Intersect this Polygon
nn: Skjer dette polygonet

en: with this Circle
nn: med denne sirkelen

en: with this Conic
nn: med dette kjeglesnittet

en: with this Line
nn: med denne linja

en: with this Cubic Curve
nn: med denne tredjegradskurva

en: with this Arc
nn: med denne bogen

en: with this Polygon
nn: med dette polygonet

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
nn: Vel det første av dei to punkta der du vil konstruera midtpunktet …

en: Construct the midpoint of this point and another one
nn: Konstruer midtpunktet mellom dette punktet og eit anna

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
nn: Vel det andre av dei to punkta der du vil konstruera midtpunktet …

en: Select the first object to intersect...
nn: Vel det første objektet som skal skjera …

en: Select the second object to intersect...
nn: Vel det andre objektet som skal skjera …

en: The line tangent to a curve
nn: Linja som tangerer ei kurve

en: Tangent to This Circle
nn: Tangent til denne sirkelen

en: Tangent to This Conic
nn: Tangent til dette kjeglesnittet

en: Tangent to This Arc
nn: Tangent til denne bogen

en: Tangent to This Cubic Curve
nn: Tangent til denne tredjegradskurva

en: Tangent to This Curve
nn: Tangent til denne kurva

en: Tangent at This Point
nn: Tangent i dette punktet

en: Center Of Curvature
nn: Krummingssenter

en: The center of the osculating circle to a curve
nn: Senter i oskulasjonssirkelen til ei kurve

en: Center of Curvature of This Conic
nn: Krummingssenter for dette kjeglesnittet

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
nn: Krummingssenter for denne tredjegradskurva

en: Center of Curvature of This Curve
nn: Krummingssenter for denne kurva

en: Center of Curvature at This Point
nn: Krummingssenter ved dette punktet

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
nn: piksel

[ctx: Translators: Inch]
en: in
nn: tommar

en: Which object?
nn: Kva objekt?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
nn: Trykk på staden der du vil plassera det nye punktet, eller kurva du vil festa det til …

en: Now select the location for the result label.
nn: Vel no plassering for resultat-merkelappen.

en: Here you can edit the name of the current macro type.
nn: Her kan du endra namnet på denne makrotypen.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
nn: Her kan du endra skildringa av denne makrotypen. Dette feltet er valfritt, så du kan la det stå tomt. Dersom du gjer det, så har makrotypen inga skildring.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
nn: Bruk denne knappen for å endra ikonet for denne makrotypen.

en: The name of the macro can not be empty.
nn: Makronamnet kan ikkje vera tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
nn: Her kan du endra namn, skildring og ikon for denne makrotypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
nn: Skildring:

en: Start of the construction
nn: Start på konstruksjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
nn: Skildring av gjeldande steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
nn: Første steg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
nn: Eitt steg tilbake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
nn: Eitt steg fram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
nn: Siste steg

en: Name
nn: Namn

en: <unnamed object>
nn: <namnlaust objekt>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
nn: Du har enno ikkje valt verdiar for '%n' delar i teksten. Ta bort desse eller vel nok argument.

en: Selecting argument %1
nn: Vel argument %1

en: Change Label
nn: Endra merkelapp

en: Set Value
nn: Set verdi

en: Enter value:
nn: Skriv inn verdi:

en: Select the position for the new numeric value...
nn: Vel plasseringa til den nye numeriske verdien …

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
nn: Eit av resultatobjekta du valde kan ikkje reknast ut frå dei gitte objekta. Kig kan derfor ikkje rekna ut denne makroen. Trykk Tilbake og konstruer objekta i rett rekkjefølgje …

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
nn: Eit av dei gitte objekta vert ikkje brukt i utrekninga av dei objekta som er resultat. Dette tyder truleg at du prøver å få Kig til å gjera noko som er umogleg. Sjekk makroen og forsøk igjen.

en: Given Objects
nn: Gitte objekt

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
nn: Vel dei «gitte» objekta for den nye makroen og trykk «Neste».

en: Final Object
nn: Sluttobjekt

en: Select the final object(s) for your new macro.
nn: Vel målobjektet/-objekta for den nye makroen.

en: Enter a name and description for your new type.
nn: Skriv inn eit namn og ei skildring for den nye typen.

en: &Name:
nn: &Namn:

en: &Description:
nn: &Skildring:

en: &Icon:
nn: &Ikon:

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
nn[0]: Flytt %1 objekt
nn[1]: Flytt %1 objekt

en: Redefine Point
nn: Omdefiner punkt

en: Black
nn: Svart

en: Gray
nn: Grå

en: Red
nn: Raud

en: Green
nn: Grøn

en: Cyan
nn: Cyanblå

en: Yellow
nn: Gul

en: Dark Red
nn: Mørkeraud

en: &Hide
nn: G&øym

en: &Show
nn: &Vis

en: &Move
nn: F&lytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
nn: &Slett

en: &Custom Color
nn: &Eigendefinert farge

en: Change Object Color
nn: Endra objektfarge

en: Change Object Width
nn: Endra objektbreidd

en: Change Point Style
nn: Endra punktstil

en: Change Object Style
nn: Endra objektstil

en: Set &Name...
nn: Set &namn …

en: &Name
nn: &Namn

en: Set Object Name
nn: Set objektnamn

en: Set Name of this Object:
nn: Set namn på dette objektet:

en: %1 Object | %1 Objects
nn[0]: %1 objekt
nn[1]: %1 objekt

en: Kig Document
nn: Kig-dokument

en: &Transform
nn: &Transformer

en: Const&ruct
nn: Konst&ruer

en: Add Te&xt Label
nn: Legg til te&kstmerkelapp

en: Set Co&lor
nn: Set &farge

en: Set &Pen Width
nn: Set &pennebreidd

en: Set St&yle
nn: Set st&il

en: Set Coordinate S&ystem
nn: Set koordinats&ystem

en: Enter Label Text
nn: Skriv inn tekst for merkelapp

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
nn: Skriv inn tekst for merkelappen her og trykk «Neste».
    Dersom du vil visa variable delar, så set inn %1, %2 osb. på passande stadar (for eksempel «Dette linjestykket er %1 einingar langt.»).

en: Show text in a frame
nn: Vis tekst i ei ramme

en: Select Arguments
nn: Vel argument

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
nn: Vel no argumentet/argumenta du treng. For kvart argument, trykk på argumentet, vel eit objekt og ein eigenskap i Kig-vindauga, og trykk Ferdig når du er ferdig …

en: Macro
nn: Makro

en: Description
nn: Skildring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
nn: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
nn: E&ksporter …

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
nn[0]: Er du sikker på at du vil sletta denne typen?
nn[1]: Er du sikker på at du vil sletta desse %1 typane?

en: Are You Sure?
nn: Er du sikker?

en: Export Types
nn: Eksporter typar

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

en: Import Types
nn: Importer typar

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
nn: Du har valt meir enn éin type. Du kan berre redigera éin type om gangen. Vel den typen du vil redigera, og prøv på nytt.

en: More Than One Type Selected
nn: Meir enn éin type er valt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
nn: Vel typar her …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
nn: Dette er ei liste over kjende makrotypar … Du kan velja, redigera, sletta, eksportera og importera dei …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
nn: Rediger den valte typen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
nn: Slett alle dei valte typane i lista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
nn: Eksporter alle dei valte typane til ei fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
nn: Importer makroar som er i ei eller fleire filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
nn: &Importer …

en: Construct an angle through this point
nn: Konstruer ein vinkel gjennom dette punktet

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
nn: Vel eit punkt som det første beinet til vinkelen skal gå gjennom …

en: Construct an angle at this point
nn: Konstruer ein vinkel i dette punktet

en: Select the point to construct the angle in...
nn: Vel toppunkt for vinkelen …

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
nn: Vel eit punkt som det andre beinet til vinkelen skal gå gjennom …

en: Set Si&ze
nn: Set &storleik

en: Resize Angle
nn: Endra vinkelstorleik

en: Construct an arc starting at this point
nn: Konstruer ein boge som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new arc...
nn: Vel startpunkt for den nye bogen …

en: Construct an arc through this point
nn: Konstruer ein boge gjennom dette punktet

en: Select a point for the new arc to go through...
nn: Vel eit punkt på den nye bogen …

en: Construct an arc ending at this point
nn: Konstruer ein boge som sluttar i dette punktet

en: Select the end point of the new arc...
nn: Vel endepunkt for den nye bogen …

en: Construct an arc with this center
nn: Konstruer ein boge med dette senteret

en: Select the center of the new arc...
nn: Vel sentrum for den nye bogen …

en: Construct an arc with this angle
nn: Konstruer ein boge med denne vinkelen

en: Select the angle of the new arc...
nn: Vel vinkel for den nye bogen …

en: Construct a conic arc starting at this point
nn: Konstruer ein kjeglesnittboge som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new conic arc...
nn: Vel startpunkt for den nye kjeglesnittbogen …

en: Construct a conic arc through this point
nn: Konstruer ein kjeglesnittboge gjennom dette punktet

en: Select a point for the new conic arc to go through...
nn: Vel eit punkt på den nye kjeglesnittetbogen …

en: Construct a conic arc ending at this point
nn: Konstruer ein kjeglesnittboge som sluttar i dette punktet

en: Select the end point of the new conic arc...
nn: Vel endepunkt for den nye kjeglesnittbogen …

en: Construct an conic arc with this center
nn: Konstruer ein kjeglesnittboge med dette senteret

en: Select the center of the new conic arc...
nn: Vel sentrum for den nye kjeglesnittbogen …

en: Cartesian Equation
nn: Kartesisk likning

en: Test Result
nn: Testresultat

en: Select the curve...
nn: Vel kurva …

en: Select a point on the curve...
nn: Vel eit punkt på kurva …

en: Surface
nn: Flate

en: Circumference
nn: Omkrins

en: Center
nn: Sentrum

en: Expanded Cartesian Equation
nn: Utvida kartesisk likning

en: Polar Equation
nn: Polarlikning

en: rho = %1   [centered at %2]
nn: rho = %1   [sentrert ved %2]

en: circle
nn: sirkel

en: Select this circle
nn: Vel denne sirkelen

en: Select circle %1
nn: Vel sirkel %1

en: Remove a Circle
nn: Fjern ein sirkel

en: Add a Circle
nn: Legg til ein sirkel

en: Move a Circle
nn: Flytt ein sirkel

en: Attach to this circle
nn: Fest til denne sirkelen

en: Show a Circle
nn: Vis ein sirkel

en: Hide a Circle
nn: Gøym ein sirkel

en: Construct a circle through this point
nn: Konstruer ein sirkel gjennom dette punktet

en: Construct a circle with this center
nn: Konstruer ein sirkel med dette senteret

en: Select the center of the new circle...
nn: Vel sentrum for den nye sirkelen …

en: Select a point for the new circle to go through...
nn: Vel eit punkt på den nye sirkelen …

en: With this radius
nn: Med denne radien

en: Select the length of the radius...
nn: Vel lengda på radien …

en: Conic Type
nn: Kjeglesnitt-type

en: First Focus
nn: Første brennpunkt

en: Second Focus
nn: Andre brennpunkt

en: Hyperbola
nn: Hyperbel

en: Parabola
nn: Parabel

en: [centered at %1]
nn: [sentrert ved %1]

en: conic
nn: kjeglesnitt

en: Select this conic
nn: Vel dette kjeglesnittet

en: Select conic %1
nn: Vel kjeglesnitt %1

en: Remove a Conic
nn: Fjern eit kjeglesnitt

en: Add a Conic
nn: Legg til eit kjeglesnitt

en: Move a Conic
nn: Flytt eit kjeglesnitt

en: Attach to this conic
nn: Fest til dette kjeglesnittet

en: Show a Conic
nn: Vis eit kjeglesnitt

en: Hide a Conic
nn: Gøym eit kjeglesnitt

en: Supporting Conic
nn: Støtte-kjeglesnitt

en: First End Point
nn: Første endepunkt

en: Second End Point
nn: Andre endepunkt

en: conic arc
nn: kjeglesnittboge

en: Select this conic arc
nn: Vel dette kjeglesnittbogen

en: Select conic arc %1
nn: Vel kjeglesnittboge %1

en: Remove a Conic Arc
nn: Fjern ein kjeglesnittboge

en: Add a Conic Arc
nn: Legg til ein kjeglesnittboge

en: Move a Conic Arc
nn: Flytt ein kjeglesnittboge

en: Attach to this conic arc
nn: Fest til denne kjeglesnittbogen

en: Show a Conic Arc
nn: Vis ein kjeglesnittboge

en: Hide a Conic Arc
nn: Gøym ein kjeglesnittboge

en: Construct a conic through this point
nn: Konstruer eit kjeglesnitt gjennom dette punktet

en: Select a point for the new conic to go through...
nn: Vel eit punkt på det nye kjeglesnittet …

en: Construct a conic with this asymptote
nn: Konstruer eit kjeglesnitt med denne asymptoten

en: Select the first asymptote of the new conic...
nn: Vel den første asymtoten til det nye kjeglesnittet …

en: Select the second asymptote of the new conic...
nn: Vel den andre asymtoten til det nye kjeglesnittet …

en: Construct an ellipse with this focus
nn: Konstruer ein ellipse med dette brennpunktet

en: Select the first focus of the new ellipse...
nn: Vel første brennpunkt for den nye ellipsen …

en: Select the second focus of the new ellipse...
nn: Vel andre brennpunkt for den nye ellipsen …

en: Construct an ellipse through this point
nn: Konstruer ein ellipse gjennom dette punktet

en: Select a point for the new ellipse to go through...
nn: Vel eit punkt på den nye ellipsen …

en: Construct a hyperbola with this focus
nn: Konstruer ein hyperbel med dette brennpunktet

en: Select the first focus of the new hyperbola...
nn: Vel første brennpunkt i den nye hyperbelen …

en: Select the second focus of the new hyperbola...
nn: Vel andre brennpunkt i den nye hyperbelen …

en: Construct a hyperbola through this point
nn: Konstruer ein hyperbel gjennom dette punktet

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
nn: Vel eit punkt som den nye hyperbelen skal gå gjennom …

en: Construct a conic with this line as directrix
nn: Konstruer eit kjeglesnitt med denne linja som styrelinje

en: Select the directrix of the new conic...
nn: Konstruer styrelinja for det nye kjeglesnittet …

en: Construct a conic with this point as focus
nn: Konstruer eit kjeglesnitt med dette punktet som brennpunkt

en: Select the focus of the new conic...
nn: Vel brennpunkt for det nye kjeglesnittet …

en: Construct a parabola through this point
nn: Konstruer ein parabel gjennom dette punktet

en: Select a point for the new parabola to go through...
nn: Vel eit punkt som den nye parabelen skal gå gjennom …

en: Construct a polar point wrt. this conic
nn: Konstruer eit polarpunkt med omsyn til dette kjeglesnittet

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
nn: Vel kjeglesnittet som du vil konstruera eit polarpunkt med omsyn til

en: Construct the polar point of this line
nn: Konstrukter polarpunktet til denne linja

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
nn: Vel linja som du vil konstruera polarpunktet til

en: Construct a polar line wrt. this conic
nn: Konstruer ei polarlinje med omsyn til dette kjeglesnittet

en: Construct the polar line of this point
nn: Konstruer polarlinja til dette punktet

en: Construct the directrix of this conic
nn: Konstruer styrelinja for dette kjeglesnittet

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
nn: Vel kjeglesnittet du skal konstruera styrelinje til …

en: Construct a parabola with this directrix
nn: Konstruer ein parabel med denne styrelinja

en: Select the directrix of the new parabola...
nn: Vel styrelinje for den nye parabelen …

en: Construct a parabola with this focus
nn: Konstruer ein parabel med dette brennpunktet

en: Select the focus of the new parabola...
nn: Vel brennpunkt for den nye parabelen …

en: Construct the asymptotes of this conic
nn: Konstruer asymptotane til dette kjeglesnittet

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
nn: Vel kjeglesnittet du skal konstruera asymptotane til …

en: Construct the radical lines of this conic
nn: Konstruer radikallinjene til dette kjeglesnittet

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
nn: Vel det første av dei to kjeglesnitta som du vil konstruera radikallinja til …

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
nn: Vel det andre av dei to kjeglesnitta som du vil konstruera radikallinja til …

en: Switch Radical Lines
nn: Byt radikallinjer

en: cubic curve
nn: tredjegradskurve

en: Select this cubic curve
nn: Vel denne tredjegradskurva

en: Select cubic curve %1
nn: Vel tredjeskurva %1

en: Remove a Cubic Curve
nn: Fjern ei tredjegradskurve

en: Add a Cubic Curve
nn: Legg til ei tredjegradskurve

en: Move a Cubic Curve
nn: Flytt ei tredjegradskurve

en: Attach to this cubic curve
nn: Fest til denne tredjegradskurva

en: Show a Cubic Curve
nn: Vis ei tredjegradskurve

en: Hide a Cubic Curve
nn: Gøym ei tredjegradskurve

en: Construct a cubic curve through this point
nn: Konstruer ei tredjegradskurve gjennom dette punktet

en: Select a point for the new cubic to go through...
nn: Vel eit punkt som den nye tredjegradskurva skal gå gjennom …

en: curve
nn: kurve

en: Select this curve
nn: Vel denne kurva

en: Select curve %1
nn: Vel kurve %1

en: Remove a Curve
nn: Fjern ei kurve

en: Add a Curve
nn: Legg til ei kurve

en: Move a Curve
nn: Flytt ei kurve

en: Attach to this curve
nn: Fest til denne kurva

en: Show a Curve
nn: Vis ei kurve

en: Hide a Curve
nn: Gøym ei kurve

en: Already computed intersection point
nn: Alt rekna ut skjeringspunktet

en: Intersect with this cubic curve
nn: Skjer med denne tredjegradskurva

en: Intersect with this arc
nn: Skjer med denne bogen

en: Invert with respect to this circle
nn: Inverter med omsyn på denne sirkelen

en: Select the circle we want to invert against...
nn: Vel sirkelen det skal inverterast mot …

en: Compute the inversion of this object
nn: Rekn ut inversjonen av dette objektet

en: Select the object to invert...
nn: Vel objektet som skal inverterast …

en: Compute the inversion of this point
nn: Rekn ut inversjonen av dette punktet

en: Select the point to invert...
nn: Vel punktet som skal inverterast …

en: Compute the inversion of this line
nn: Rekn ut inversjonen av denne linja

en: Select the line to invert...
nn: Vel linja som skal inverterast …

en: Compute the inversion of this segment
nn: Rekn ut inversjonen av dette linjestykket

en: Select the segment to invert...
nn: Vel linjestykket som skal inverterast …

en: Compute the inversion of this circle
nn: Rekn ut inversjonen av denne sirkelen

en: Select the circle to invert...
nn: Vel sirkelen som skal inverterast …

en: Compute the inversion of this arc
nn: Rekn ut den inverse av denne bogen

en: Select the arc to invert...
nn: Vel sirkelbogen som skal inverterast …

en: Slope
nn: Helling

en: Equation
nn: Likning

en: Length
nn: Lengd

en: Support Line
nn: Støttelinje

en: End Point
nn: Endepunkt

en: line
nn: linje

en: Select a Line
nn: Vel ei linje

en: Select this line
nn: Vel denne linja

en: Select line %1
nn: Vel linje %1

en: Remove a Line
nn: Fjern ei linje

en: Add a Line
nn: Legg til ei linje

en: Move a Line
nn: Flytt ei linje

en: Attach to this line
nn: Fest til denne linja

en: Show a Line
nn: Vis ei linje

en: Hide a Line
nn: Gøym ei linje

en: segment
nn: linjestykke

en: Select this segment
nn: Vel dette linjestykket

en: Select segment %1
nn: Vel linjestykke %1

en: Remove a Segment
nn: Fjern eit linjestykke

en: Add a Segment
nn: Legg til eit linjestykke

en: Move a Segment
nn: Flytt eit linjestykke

en: Attach to this segment
nn: Fest til dette linjestykket

en: Show a Segment
nn: Vis eit linjestykke

en: Hide a Segment
nn: Gøym eit linjestykke

en: half-line
nn: stråle

en: Select this half-line
nn: Vel denne strålen

en: Select half-line %1
nn: Vel stråle %1

en: Remove a Half-Line
nn: Fjern ein stråle

en: Add a Half-Line
nn: Legg til ein stråle

en: Move a Half-Line
nn: Flytt ein stråle

en: Attach to this half-line
nn: Fest til denne strålen

en: Show a Half-Line
nn: Vis ein stråle

en: Hide a Half-Line
nn: Legg til ein stråle

en: Construct a segment starting at this point
nn: Konstruer eit linjestykke som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new segment...
nn: Vel startpunktet på det nye linjestykket …

en: Construct a segment ending at this point
nn: Konstruer eit linjestykke til dette punktet

en: Select the end point of the new segment...
nn: Vel endepunktet på det nye linjestykket …

en: Construct a line through this point
nn: Konstruer ei linje gjennom dette punktet

en: Select a point for the line to go through...
nn: Vel eit punkt linja skal gå gjennom …

en: Select another point for the line to go through...
nn: Vel eit anna punkt som linja skal gå gjennom …

en: Construct a half-line starting at this point
nn: Konstruer ein stråle som begynner i dette punktet

en: Select the start point of the new half-line...
nn: Vel startpunktet på den nye strålen …

en: Construct a half-line through this point
nn: Konstruer ein stråle gjennom dette punktet

en: Select a point for the half-line to go through...
nn: Vel eit punkt som strålen skal gå gjennom …

en: Construct the axis of this segment
nn: Konstruer midtnormalen på denne linjestykket

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
nn: Vel linjestykket du vil teikna midtnormalen på …

en: Construct a line parallel to this line
nn: Konstruer ein parallell til denne linja

en: Select a line parallel to the new line...
nn: Vel ei linje parallell med den nye linja …

en: Construct the parallel line through this point
nn: Konstruer parallellen gjennom dette punktet

en: Select a point for the new line to go through...
nn: Vel eit punkt den nye linja skal gå gjennom …

en: Construct a line perpendicular to this line
nn: Konstruer ein normal til denne linja

en: Select a line perpendicular to the new line...
nn: Vel ei linje normalt på den nye linja

en: Construct a perpendicular line through this point
nn: Konstruer ein normal gjennom dette punktet

en: Set &Length...
nn: Set &lengd …

en: Set Segment Length
nn: Set lengda på linjestykket

en: Choose the new length:
nn: Vel ny lengd:

en: Resize Segment
nn: Endra storleik på linjestykke

en: Construct a line by this vector
nn: Konstruer ei linje langs denne vektoren

en: Select a vector in the direction of the new line...
nn: Vel ein vektor i retninga til den nye linja …

en: Construct a half-line by this vector
nn: Konstruer ein stråle langs denne vektoren

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
nn: Vel ein vektor i retninga til den nye strålen …

en: locus
nn: geometrisk stad

en: Select this locus
nn: Vel denne geometriske staden

en: Select locus %1
nn: Vel geometrisk stad %1

en: Remove a Locus
nn: Fjern ein geometrisk stad

en: Add a Locus
nn: Legg til ein geometrisk stad

en: Move a Locus
nn: Flytt ein geometrisk stad

en: Attach to this locus
nn: Fest til denne geometriske staden

en: Show a Locus
nn: Vis ein geometrisk stad

en: Hide a Locus
nn: Gøym ein geometrisk stad

en: Object Type
nn: Objekttype

en: Object
nn: Objekt

en: Select this object
nn: Vel dette objektet

en: Select object %1
nn: Vel objekt %1

en: Remove an object
nn: Fjern eit objekt

en: Add an object
nn: Legg til eit objekt

en: Move an object
nn: Flytt eit objekt

en: Attach to this object
nn: Fest til dette objektet

en: Show an object
nn: Vis eit objekt

en: Hide an object
nn: Gøym eit objekt

en: Angle in Radians
nn: Vinkel i radianar

en: Angle in Degrees
nn: Vinkel i gradar

en: Midpoint
nn: Midtpunkt

en: X length
nn: X-lengd

en: Y length
nn: Y-lengd

en: Opposite Vector
nn: Motsett vektor

en: Angle
nn: Vinkel

en: Sector Surface
nn: Sektor-flate

en: Arc Length
nn: Bogelengd

en: Support Circle
nn: Støttesirkel

en: angle
nn: vinkel

en: Select this angle
nn: Vel denne vinkelen

en: Select angle %1
nn: Vel vinkel %1

en: Remove an Angle
nn: Fjern ein vinkel

en: Add an Angle
nn: Legg til ein vinkel

en: Move an Angle
nn: Flytt ein vinkel

en: Attach to this angle
nn: Fest til denne vinkelen

en: Show an Angle
nn: VIs ein vinkel

en: Hide an Angle
nn: Gøym ein vinkel

en: vector
nn: vektor

en: Select this vector
nn: Vel denne vektoren

en: Select vector %1
nn: Vel vektor %1

en: Remove a Vector
nn: Fjern ein vektor

en: Add a Vector
nn: Legg til ein vektor

en: Move a Vector
nn: Flytt ein vektor

en: Attach to this vector
nn: Fest til denne vektoren

en: Show a Vector
nn: Vis ein vektor

en: Hide a Vector
nn: Gøym ein vektor

en: arc
nn: boge

en: Select this arc
nn: Vel denne bogen

en: Select arc %1
nn: Vel boge %1

en: Remove an Arc
nn: Fjern ein boge

en: Add an Arc
nn: Legg til ein boge

en: Move an Arc
nn: Flytt ein boge

en: Attach to this arc
nn: Fest til bogen

en: Show an Arc
nn: Vis ein boge

en: Hide an Arc
nn: Gøym ein boge

en: Coordinate
nn: Koordinat

en: X coordinate
nn: X-koordinat

en: Y coordinate
nn: Y-koordinat

en: point
nn: punkt

en: Select this point
nn: Vel dette punktet

en: Select point %1
nn: Vel punkt %1

en: Remove a Point
nn: Fjern eit punkt

en: Add a Point
nn: Legg til eit punkt

en: Move a Point
nn: Flytt eit punkt

en: Attach to this point
nn: Fest i dette punktet

en: Show a Point
nn: Vis eit punkt

en: Hide a Point
nn: Gøym eit punkt

en: Construct the midpoint of this point and another point
nn: Konstruer midtpunktet mellom dette punktet og eit anna punkt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
nn: Vel det første punktet av dei to du skal konstruera midtpunktet til …

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
nn: Vel det andre punktet av dei to di skal konstruera midtpunktet til …

en: Set &Coordinate...
nn: Set &koordinat …

en: Redefine
nn: Definer på nytt

en: Set &Parameter...
nn: Set &parameter …

en: Set Coordinate
nn: Set koordinat

en: Enter the new coordinate.
nn: Skriv inn ny koordinat

en: Set Point Parameter
nn: Set punkt-parameter

en: Choose the new parameter:
nn: Vel ny parameter:

en: Change Parameter of Constrained Point
nn: Endra parameter til punkt med føring

en: Select the circle on which to transport a measure...
nn: Vel sirkelen som eit mål skal transporterast på …

en: Select a point on the circle...
nn: Vel eit punkt på sirkelen …

en: Select the segment to transport on the circle...
nn: Vel linjestykket som skal transporterast på sirkelen …

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
nn: Vel eit tal / ei lengd som x-koordinat til punktet …

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
nn: Vel eit tal / ei lengd som y-koordinat til punktet …

en: Number of sides
nn: Talet på kantar

en: Perimeter
nn: Omkrins

en: Center of Mass of the Vertices
nn: Tyngdepunkt for hjørna

en: Winding Number
nn: Vindingstal

en: Select this polygon
nn: Vel dette polygonet

en: Select polygon %1
nn: Vel polygon %1

en: Remove a Polygon
nn: Fjern eit polygon

en: Add a Polygon
nn: Legg til eit polygon

en: Move a Polygon
nn: Flytt eit polygon

en: Attach to this polygon
nn: Fest til dette polygonet

en: Show a Polygon
nn: Vis eit polygon

en: Hide a Polygon
nn: Gøym eit polygon

en: triangle
nn: trekant

en: Select this triangle
nn: Vel denne trekanten

en: Select triangle %1
nn: Vel trekant %1

en: Remove a Triangle
nn: Fjern ein trekant

en: Add a Triangle
nn: Legg til ein trekant

en: Move a Triangle
nn: Flytt ein trekant

en: Attach to this triangle
nn: Fest til denne trekanten

en: Show a Triangle
nn: Vis ein trekant

en: Hide a Triangle
nn: Gøym ein trekant

en: quadrilateral
nn: firkant

en: Select this quadrilateral
nn: Vel denne firkanten

en: Select quadrilateral %1
nn: Vel firkant %1

en: Remove a Quadrilateral
nn: Fjern ein firkant

en: Add a Quadrilateral
nn: Legg til ein firkant

en: Move a Quadrilateral
nn: Flytt ein firkant

en: Attach to this quadrilateral
nn: Fest til denne firkanten

en: Show a Quadrilateral
nn: Vis ein firkant

en: Hide a Quadrilateral
nn: Gøym ein firkant

en: Construct a triangle with this vertex
nn: Konstruer ein trekant med dette hjørnet

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
nn: Vel eit punkt som er hjørne i den nye trekanten …

en: Intersect this polygon with a line
nn: Skjer dette polygonet med ei linje

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
nn: Vel polygonet som skal skjerast med ei linje …

en: Intersect this line with a polygon
nn: Skjer denne linja med eit polygon

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
nn: Vel linja som du ønskjer skjeringa med eit polygon til …

en: Intersect this polygon with another polygon
nn: Skjer dette polygonet med eit anna polygon

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
nn: Vel polygonet som du vil skjera med eit anna polygon …

en: Intersect with this polygon
nn: Skjer med dette polygonet

en: Select the second polygon for the intersection...
nn: Vel det andre polygonet til skjeringa …

en: Construct the vertices of this polygon
nn: Konstruer hjørna til dette polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
nn: Vel polygonet du skal konstruera hjørna til …

en: Construct the sides of this polygon
nn: Konstruer kantane til dette polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
nn: Vel polygonet du skal konstruera kantane til …

en: Construct the convex hull of this polygon
nn: Konstruer den konvekse innhyllinga til polygonet

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
nn: Vel polygonet som du vil konstruera den konvekse innhyllinga til …

en: Project this point onto the circle
nn: Projiser dette punktet på sirkelen

en: Select the point for the tangent to go through...
nn: Vel punktet tangenten skal gå gjennom …

en: Is this line parallel?
nn: Er denne linja parallell?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
nn: Vel den første av linjene som kanskje er parallelle …

en: Parallel to this line?
nn: Parallell til denne linja?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
nn: Vel den andre av linjene som kanskje er parallelle …

en: These lines are parallel.
nn: Desse linjene er parallelle.

en: These lines are not parallel.
nn: Desse linjene er ikkje parallelle.

en: Is this line orthogonal?
nn: Er denne linja ortogonal?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
nn: Vel den første av dei to linjene som kanskje er ortogonale …

en: Orthogonal to this line?
nn: Ortogonal på denne linja?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
nn: Vel den andre av linjene som kanskje er ortogonale …

en: These lines are orthogonal.
nn: Desse linjene er ortogonale.

en: These lines are not orthogonal.
nn: Desse linjene er ikkje ortogonale.

en: Check collinearity of this point
nn: Kontroller om dette punktet ligg på ei linje

en: Select the first of the three possibly collinear points...
nn: Vel det første av tre punkt som kanskje ligg på ei linje …

en: and this second point
nn: gjennom dette andre punktet

en: Select the second of the three possibly collinear points...
nn: Vel det andre av tre punkt som kanskje ligg på ei linje …

en: with this third point
nn: og dette tredje punktet

en: Select the last of the three possibly collinear points...
nn: Vel det siste av tre punkt som kanskje ligg på ei linje …

en: These points are collinear.
nn: Disse punkta ligg på ei linje.

en: These points are not collinear.
nn: Disse punkta ligg ikkje på ei linje.

en: Check whether this point is on a curve
nn: Kontroller om dette punktet ligg på ei kurve

en: Select the point you want to test...
nn: Vel det punktet du vil prøva …

en: Check whether the point is on this curve
nn: Kontroller om punktet er på denne kurva

en: Select the curve that the point might be on...
nn: Vel kurva som punktet kanskje ligg på …

en: This curve contains the point.
nn: Denne kurva inneheld punktet.

en: This curve does not contain the point.
nn: Denne kurva inneheld ikkje punktet.

en: Check whether this point is in a polygon
nn: Kontroller om dette punktet ligg i eit polygon

en: Check whether the point is in this polygon
nn: Kontroller om punktet er i dette polygonet

en: Select the polygon that the point might be in...
nn: Vel polygonet som punktet kanskje ligg i …

en: This polygon contains the point.
nn: Dette polygonet inneheld punktet.

en: This polygon does not contain the point.
nn: Dette polygonet inneheld ikkje punktet.

en: Check whether this polygon is convex
nn: Kontroller om dette polygonet er konvekst

en: Select the polygon you want to test for convexity...
nn: Vel det polygonet du vil prøva for konveksitet …

en: This polygon is convex.
nn: Dette polygonet er konvekst.

en: This polygon is not convex.
nn: Dette polygonet er ikkje konvekst.

en: Check if this point has the same distance
nn: Kontroller om dette punktet har same avstand

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
nn: Vel det punktet som kanskje har same avstand frå to andre punkt …

en: from this point
nn: frå dette punktet

en: Select the first of the two other points...
nn: Vel det første av dei to andre punkta …

en: and from this second point
nn: og frå dette andre punktet

en: Select the other of the two other points...
nn: Vel det andre av dei to andre punkta …

en: The two distances are the same.
nn: Dei to avstandane er like.

en: The two distances are not the same.
nn: Dei to avstandane er ikkje like.

en: Check whether this vector is equal to another vector
nn: Kontroller om denne vektoren er lik ein annan vektor.

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
nn: Vel den første av to vektorar som kanskje er like …

en: Check whether this vector is equal to the other vector
nn: Kontroller om denne vektoren er lik den andre vektoren

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
nn: Vel den andre av to vektorar som kanskje er like …

en: The two vectors are the same.
nn: Dei to vektorane er den same.

en: The two vectors are not the same.
nn: Dei to vektorane er ikkje den same.

en: Check whether this object exists
nn: Kontroller om objektet finst

en: Select the object for the existence check...
nn: Vel objektet som skal sjekkast om finst …

en: The object exists.
nn: Objektet finst.

en: The object does not exist.
nn: Objektet finst ikkje.

en: Text
nn: Tekst

en: label
nn: merkelapp

en: Select this label
nn: Vel denne merkelappen

en: Select label %1
nn: Vel merkelappen %1

en: Remove a Label
nn: Fjern ein merkelapp

en: Add a Label
nn: Legg til ein merkelapp

en: Move a Label
nn: Flytt ein merkelapp

en: Attach to this label
nn: Fest til denne merkelappen

en: Show a Label
nn: Vis ein merkelapp

en: Hide a Label
nn: Gøym ein merkelapp

en: numeric label
nn: talmerkelapp

en: Select this numeric label
nn: Vel denne talmerkelappen

en: Select numeric label %1
nn: Vel den numeriske merkelappen %1

en: Remove a Numeric Label
nn: Fjern ein numerisk merkelapp

en: Add a Numeric Label
nn: Legg til ein numerisk merkelapp

en: Move a Numeric Label
nn: Flytt ein numerisk merkelapp

en: Attach to this numeric label
nn: Fest til denne numeriske merkelappen

en: Show a Numeric Label
nn: Vis ein numerisk merkelapp

en: Hide a Numeric Label
nn: Gøym ein numerisk merkelapp

en: Numeric value
nn: Numerisk verdi

en: boolean label
nn: boolsk merkelapp

en: Select this boolean label
nn: Vel denne boolske merkelappen

en: Select boolean label %1
nn: Vel den boolske merkelappen %1

en: Remove a Boolean Label
nn: Fjern ein boolsk merkelapp

en: Add a Boolean Label
nn: Legg til ein boolsk merkelapp

en: Move a Boolean Label
nn: Flytt ein boolsk merkelapp

en: Attach to this boolean label
nn: Fest til denne boolske merkelappen

en: Show a Boolean Label
nn: Vis ein boolsk merkelapp

en: Hide a Boolean Label
nn: Gøym ein boolsk merkelapp

en: &Copy Text
nn: &Kopier tekst

en: &Toggle Frame
nn: S&lå ramme av/på

en: Set &Font...
nn: Vel &skrift …

en: Toggle Label Frame
nn: Slå merkelappramme av eller på

en: Change Label Font
nn: Endra skriftmerkelapp

en: &Redefine...
nn: Define&r på nytt …

en: Change &Value...
nn: Endra &verdi …

en: Enter the new value:
nn: Skriv inn ny verdi:

en: Change Displayed Value
nn: Endra vist verdi

en: Translate this object
nn: Flytt dette objektet

en: Select the object to translate...
nn: Vel objektet du vil flytta …

en: Translate by this vector
nn: Flytt med denne vektoren

en: Select the vector to translate by...
nn: Vel vektoren du vil flytta med …

en: Reflect this object
nn: Spegla dette objektet

en: Select the object to reflect...
nn: Vel objektet som skal speglast …

en: Reflect in this point
nn: Spegl om dette punktet

en: Select the point to reflect in...
nn: Vel punktet det skal speglast om …

en: Reflect in this line
nn: Spegl om denne linja

en: Select the line to reflect in...
nn: Vel linja det skal speglast om …

en: Rotate this object
nn: Roter dette objektet

en: Select the object to rotate...
nn: Vel objektet som skal roterast …

en: Rotate around this point
nn: Roter om dette punktet

en: Select the center point of the rotation...
nn: Vel sentrum for rotasjonen …

note: i18n( "Rotate by this angle" ), kli18n( "Select the angle of the rotation..." ), false }
en: Rotate by this angle
nn: Roter denne vinkelen

en: Select the angle of the rotation...
nn: Vel vinkelen det skal roterast …

en: Scale this object
nn: Skaler dette objektet

en: Select the object to scale...
nn: Vel objektet som skal skalerast …

en: Scale with this center
nn: Skaler med dette senteret

en: Select the center point of the scaling...
nn: Vel sentrum for skaleringa …

note: i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor of the scaling..." ), false } i18n( "Scale by the length of this segment" ), kli18n( "Select a segment whose length is the factor for the scaling" ), false }
en: Scale by this length
nn: Skaler med denne lengda

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
nn: Vel ei lengd eller eit linjestykke som har lengd lik skaleringsfaktoren …

en: Scale this length...
nn: Skaler denne lengda …

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nn: Vel den første av to lengder der forholdet mellom dei er lik skaleringsfaktoren …

en: ...to this other length
nn: … til denne andre lengda

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
nn: Vel den andre av to lengder der forholdet mellom dei er lik skaleringsfaktoren …

en: Select the object to scale
nn: Vel objektet som skal skalerast

en: Scale over this line
nn: Skaler over denne linja

en: Select the line to scale over
nn: Vel linja det skal skalerast over

en: Projectively rotate this object
nn: Roter dette objektet projektivt

en: Select the object to rotate projectively
nn: Vel objektet som skal roterast projektivt

en: Projectively rotate with this half-line
nn: Roter projektivt med denne strålen

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
nn: Vel strålen for den projektive rotasjonen du vil gje objektet

en: Projectively rotate by this angle
nn: Roter projektivt med denne vinkelen

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
nn: Vel vinkelen for den projektive rotasjonen du vil gje objektet

en: Harmonic Homology of this object
nn: Harmonisk homologi av dette objektet

en: Select the object to transform...
nn: Vel objektet som skal transformerast …

en: Harmonic Homology with this center
nn: Harmonisk homologi med dette senteret

en: Select the center point of the harmonic homology...
nn: Vel sentrum for den harmoniske homologien …

en: Harmonic Homology with this axis
nn: Harmonisk homologi med denne aksen

en: Select the axis of the harmonic homology...
nn: Vel aksen for den harmoniske homologien …

en: Generic affinity of this object
nn: Generisk affinitet til dette objektet

en: Map this triangle
nn: Avbild denne trekanten

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
nn: Vel trekanten som skal avbildast på ein gitt trekant …

en: onto this other triangle
nn: på denne andre trekanten

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
nn: Vel trekanten som er avbilding ved formlikskap av den første trekanten …

en: First of 3 starting points
nn: Det første av 3 startpunkt

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
nn: Vel det første av tre startpunkt i den generiske affiniteten …

en: Second of 3 starting points
nn: Det andre av 3 startpunkt

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
nn: Vel det andre av tre startpunkt i den generiske affiniteten …

en: Third of 3 starting points
nn: Det tredje av 3 startpunkt

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
nn: Vel det tredje av tre startpunkt i den generiske affiniteten …

en: Transformed position of first point
nn: Transformert posisjon for første punkt

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
nn: Vel det første av tre endepunkt i den generiske affiniteten …

en: Transformed position of second point
nn: Transformert posisjon for andre punkt

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
nn: Vel det andre av tre endepunkt i den generiske affiniteten …

en: Transformed position of third point
nn: Transformert posisjon for tredje punkt

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
nn: Vel det tredje av tre endepunkt i den generiske affiniteten …

en: Generic projective transformation of this object
nn: Generisk projektiv transformasjon av dette objektet

en: Map this quadrilateral
nn: Avbild denne firkanten

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
nn: Vel den firkanten som skal avbildast på ein annan gitt firkant …

en: onto this other quadrilateral
nn: på denne andre firkanten

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
nn: Vel den firkanten som er avbildinga av den første firkanten ved projektiv transformasjon:

en: First of 4 starting points
nn: Det første av 4 startpunkt

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
nn: Vel det første av fire startpunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Second of 4 starting points
nn: Det andre av 4 startpunkt

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
nn: Vel det andre av fire startpunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Third of 4 starting points
nn: Det tredje av 4 startpunkt

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
nn: Vel det tredje av fire startpunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Fourth of 4 starting points
nn: Det fjerde av 4 startpunkt

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
nn: Vel det fjerde av fire startpunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
nn: Vel det første av fire endepunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
nn: Vel det andre av fire endepunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
nn: Vel det tredje av fire endepunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Transformed position of fourth point
nn: Transformert posisjon for det fjerde punktet

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
nn: Vel det fjerde av fire endepunkt i den generisk projektive transformasjon …

en: Cast the shadow of this object
nn: Kast skuggen av dette objektet

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
nn: Vel objektet du vil konstruera skuggen av …

en: Cast a shadow from this light source
nn: Kast skugge frå denne lyskjelda

en: Select the light source from which the shadow should originate...
nn: Vel lyskjelde som skal kasta skuggen …

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
nn: Kast skugge på planet definert ved denne linja

en: Select the horizon for the shadow...
nn: Vel horisont for skuggen …

en: Transform this object
nn: Transformer dette objektet

en: Transform using this transformation
nn: Bruk denne transformasjonen

en: Apply a similitude to this object
nn: Legg til ein formlikskap til dette objektet

en: Apply a similitude with this center
nn: Legg til formlikskap med dette senteret

en: Select the center for the similitude...
nn: Vel sentrum for formlikskapen …

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
nn: Legg til ein formlikskap som avbildar dette punktet til eit anna punkt

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
nn: Vel punktet som formlikskapen skal avbilda til eit anna punkt …

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
nn: Legg til ein formlikskap som avbildar eit punkt på dette punktet

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
nn: Vel punktet som formlikskapen skal avbilda det første første punktet på …

en: Construct a vector from this point
nn: Konstruer ein vektor frå dette punktet

en: Select the start point of the new vector...
nn: Vel startpunktet for den nye vektoren …

en: Construct a vector to this point
nn: Konstruer ein vektor til dette punktet

en: Select the end point of the new vector...
nn: Vel endepunktet for den nye vektoren …

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
nn: Konstruer summen av denne vektoren og ein annan vektor.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
nn: Vel den første av dei to vektorane som inngår i summen …

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
nn: Konstruer vektorsummen av denne vektoren og den andre.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
nn: Vel den andre av dei to vektorane som inngår i summen …

en: Construct the vector sum starting at this point.
nn: Konstruer vektorsummen med start i dette punktet.

en: Select the point to construct the sum vector in...
nn: Vel startpunktet der vektorsummen skal konstruerast …

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
nn: Vel argumentobjektet (om det er noko)
    i Kig-vindauga og trykk «Neste».

en: Enter Code
nn: Skriv inn kode

en: Now fill in the code:
nn: Tast inn koden no:

en: Now fill in the Python code:
nn: Skriv inn Python-koden no:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
nn: Python-tolkaren fanga opp ein feil under køyring av skriptet. Rett opp skriptet, og trykk Ferdig igjen.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
nn: Python-tolkaren gav følgjande feilmelding:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
nn: Det ser ut til å vera ein feil i skriptet ditt. Python melde ikkje om feil, men skriptet lagar ikkje eit gyldig objekt. Rett opp skriptet, og trykk Ferdig igjen.

en: Edit Python Script
nn: Rediger Python-skript

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
nn: Python-tolkaren fanga opp ein feil under køyring av skriptet. Rett opp skriptet.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
nn: Det ser ut til å vera ein feil i skriptet ditt. Python melde ikkje om feil, men skriptet lagar ikkje eit gyldig objekt. Rett opp skriptet.
