kig - en to pt translation catalogue (1247 entries)

en: Circle by Center && Line
pt: Círculo pelo Centro e por uma Linha

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
pt: Um círculo construído pelo centro e por uma tangente a uma dada linha

en: Construct a circle tangent to this line
pt: Construir um círculo tangente a esta linha

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
pt: Seleccione a linha à qual o novo círculo deve ser tangente...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
pt: Círculo por Ponto e Segmento (como Diâmetro)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
pt: Um círculo construído pelo centro e pelo comprimento de um segmento como o seu diâmetro

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
pt: Construir um círculo com o diâmetro dado pelo comprimento deste segmento

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
pt: Seleccione o segmento cujo comprimento dá o diâmetro do novo círculo...

en: Equilateral Triangle
pt: Triângulo Equilátero

en: Equilateral triangle with given two vertices
pt: Triângulo equilátero com os dois vértices dados

en: Evolute
pt: Evoluta

en: Evolute of a curve
pt: Evoluta de uma curva

en: Evolute of this curve
pt: Evoluta desta curva

en: Osculating Circle
pt: Círculo Osculante

en: Osculating circle of a curve at a point
pt: Círculo osculante de uma curva num ponto

en: Osculating circle of this curve
pt: Círculo osculante desta curva

en: Osculating circle at this point
pt: Círculo osculante neste ponto

en: Select the point...
pt: Seleccione o ponto...

en: Square
pt: Quadrado

en: Square with two given adjacent vertices
pt: Quadrado com os dois vértices adjacentes dados

en: Vector Difference
pt: Diferença de Vectores

en: Construct the vector difference of two vectors.
pt: Construir a diferença de dois vectores.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
pt: Construir a diferença de vectores deste vector e de outro.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
pt: Construir a diferença de vectores do outro vector e deste.

en: Construct the vector difference starting at this point.
pt: Construir a diferença de vectores com início neste ponto.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
pt: Seleccione o primeiro dos dois vectores com os quais deseja construir a diferença...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
pt: Seleccione o segundo dos dois vectores com os quais deseja construir a diferença...

en: Select the point to construct the difference vector in...
pt: Seleccione o ponto no qual criar a diferença dos dois vectores...

en: Export to &Asymptote...
pt: Exportar para o &Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
pt: Documentos do Asymptote (*.asy)

en: Export as Asymptote script
pt: Exportar como um programa do Asymptote

en: Asymptote Options
pt: Opções do Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
pt: O ficheiro "%1" não pôde ser aberto. Verifique por favor se as permissões do ficheiro estão definidas correctamente.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
pt: Mostrar um Contorno Extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
pt: Mostrar os Eixos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
pt: Mostrar a Grelha

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
pt: Este é um ficheiro do XFig, não uma figura do Cabri.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
pt: Esta versão do Cabri (%1) ainda não é suportada.
    Contacte por favor os autores do Kig para ajudar a suportar esta versão do Cabri.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do Cabri contém um objecto "%1", o qual o Kig não suporta de momento.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
pt: Foi encontrado um erro na linha %1 do ficheiro "%2".

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
pt: O ficheiro do Dr. Geo "%1" é um ficheiro de macros, como tal não contém imagens.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
pt: Não existem imagens no ficheiro do Dr. Geo "%1".

en: Dr. Geo Filter
pt: Filtro do Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
pt: O ficheiro actual do Dr. Geo contém mais do que uma imagem.
    Seleccione qual deseja importar:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do Dr. Geo contém um objecto "%1 %2", o qual o Kig não suporta de momento.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do Dr. Geo contém um tipo de intersecção, o qual o Kig não suporta de momento.

en: &Export to image
pt: &Exportar para uma imagem

en: &Image...
pt: &Imagem...

en: Export as Image
pt: Exportar como uma Imagem

en: Image Options
pt: Opções da Imagem

en: Sorry, this file format is not supported.
pt: Infelizmente, este formato de ficheiro não é suportado.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
pt: Infelizmente, aconteceu algo de errado ao gravar a imagem "%1"

en: &Export To
pt: &Exportar Para

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
pt: O ficheiro "%1" não pôde ser acedido. Isto significa, provavelmente, que o ficheiro não existe ou não está acessível devido às suas permissões

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
pt: Foi encontrado um erro ao analisar este ficheiro. Não se encontra acessível.

en: Parse Error
pt: Erro de Processamento

en: Not Supported
pt: Não Suportado

en: Kig cannot open this file.
pt: O Kig não consegue aceder a este ficheiro.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
pt: Resolução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
pt: Man&ter as Proporções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
pt: Largura:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
pt: Este documento do KSeg utiliza uma transformação de escala, a qual o Kig não consegue importar de momento.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do KSeg contém um círculo preenchido, o qual o Kig não suporta de momento.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do KSeg contém uma secção de arco, a qual o Kig não suporta de momento.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
pt: Este ficheiro do KSeg contém um segmento de arco, o qual o Kig não suporta de momento.

en: Export to &Latex...
pt: Exportar para &Latex...

en: Latex Documents (*.tex)
pt: Documentos de Latex (*.tex)

en: Export as Latex
pt: Exportar como Latex

en: Latex Options
pt: Opções do Latex

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
pt: Formato de saída

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
pt: Opções do documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
pt: Apenas a imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
pt: Documento independente

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
pt: Este ficheiro foi criado pelo Kig versão "%1", a qual esta versão não consegue abrir.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
pt: Este ficheiro foi criado pela versão "%1" do Kig.
    O suporte para os formatos antigos do Kig (antes do 0.4) foi removido do Kig.
    Você poderá depois tentar aceder a este ficheiro com uma versão mais antiga
    do Kig (da 0.4 à 0.6) e depois gravá-la de novo, o que irá gravá-la no novo
    formato.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
pt: Este ficheiro do Kig tem um sistema de coordenadas que esta versão do Kig não suporta.
    Será usado, em alternativa, um sistema de coordenadas padrão.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
pt: Este ficheiro do Kig usa um objecto do tipo "%1", o qual esta versão do Kig não suporta. Talvez o utilizador tenha compilado o Kig sem o suporte para este tipo de objecto, ou então está a usar uma versão mais antiga do Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
pt: Este ficheiro do Kig usa um objecto do tipo "%1", que é obsoleto; deverá gravar a construção com um nome diferente e verificar se funciona como seria de esperar.

en: &Export to SVG...
pt: &Exportar para SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
pt: Gráficos Vectoriais Escaláveis (*.svg)

en: Export as SVG
pt: Exportar como SVG

en: SVG Options
pt: Opções do SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
pt: Infelizmente, aconteceu algo de errado ao gravar o ficheiro SVG "%1"

en: Export to &XFig file
pt: Exportar para ficheiro &XFig

en: &XFig File...
pt: Ficheiro &XFig...

en: XFig Documents (*.fig)
pt: Documentos do XFig (*.fig)

en: Export as XFig File
pt: Exportar como Ficheiro XFig

en: KDE Interactive Geometry
pt: Geometria Interactiva do KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
pt: (C) 2002-2005, A equipa de desenvolvimento do Kig

en: Current maintainer.
pt: Manutenção actual.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
pt: Autor original, manutenção anterior, desenho e muito código.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
pt: Fez o trabalho matemático mais intensivo no Kig no que respeita ao suporte de, não só mas também, cónicas, cúbicas e transformações e suporte de testes de propriedades.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
pt: Manutenção anterior, filtro de importação do Dr. Geo, estilos dos pontos e das linhas, traduções para Italiano e diversas outras coisas.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
pt: Ajudou na implementação do objecto Locus, onde existe alguma matemática envolvida para este ser bem sucedido, e o Franco fez as partes mais complicadas.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
pt: Responsável pelo cálculo da equação algébrica de um Locus.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
pt: Contribuiu com as curvas Bézier e os ícones relacionados.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
pt: Contribuiu com o filtro de exportação para o 'asymptote'.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
pt: O tradutor para Francês, que contribuiu com bastante 'feedback' útil, como por exemplo em pedidos de funcionalidades e relatos de erros.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
pt: Autor do KGeo, onde obtive inspiração, algum código e a maioria das imagens.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
pt: O irmão do Domi, a quem ele pediu para fazer o algoritmo que calcula o centro do círculo, dados três pontos.

en: Contributed a patch for some bugs.
pt: Contribuiu com correcções de alguns erros.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
pt: Contribuiu com algumas boas ideias sobre o Kig: alguns pedidos de funcionalidades, algumas limpezas e correcções de estilo, e foi alguém com quem falar no IRC :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
pt: Responsável pelo ícone giro de SVG da aplicação.

en: Responsible for the new object action icons.
pt: Responsável pelos novos ícones de acções dos objectos.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
pt: Não foi possível encontrar a biblioteca do Kig necessária, verifique a sua instalação.

[ctx: @title:window]
en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
pt[0]: Remover o Objecto
pt[1]: Remover os %1 Objectos

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
pt[0]: Adicionar o Objecto
pt[1]: Adicionar os %1 Objectos

en: &Set Coordinate System
pt: Mudar o &Sistema de Coordenadas

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
pt: Opções do Kig

en: Show grid
pt: Mostrar a grelha

en: Show axes
pt: Mostrar os eixos

en: Invert Selection
pt: Inverter a Selecção

en: &Delete Objects
pt: &Apagar os Objectos

en: Delete the selected objects
pt: Apaga os objectos seleccionados

en: Cancel Construction
pt: Cancelar a Construção

en: Cancel the construction of the object being constructed
pt: Cancelar a construção do objecto a criar

en: Repeat Construction
pt: Repetir a Construção

en: Repeat the last construction (with new data)
pt: Repetir a última construção (com dados novos)

en: U&nhide All
pt: &Mostrar Tudo

en: Show all hidden objects
pt: Mostrar todos os objectos escondidos

en: &New Macro...
pt: &Nova Macro...

en: Define a new macro
pt: Definir uma nova macro

en: Manage &Types...
pt: Gerir os &Tipos...

en: Manage macro types.
pt: Gerir os tipos de macros.

en: &Browse History...
pt: Na&vegar no Histórico...

en: Browse the history of the current construction.
pt: Navega pelo histórico da construção actual.

en: Zoom in on the document
pt: Ampliar o documento

en: Zoom out of the document
pt: Reduzir o documento

en: Recenter the screen on the document
pt: Centrar de novo o documento no ecrã

en: View this document full-screen.
pt: Ver este documento em todo o ecrã.

en: &Select Shown Area
pt: &Seleccionar a Área Visível

en: Select the area that you want to be shown in the window.
pt: Seleccione a área que deseja mostrar na janela.

en: S&elect Zoom Area
pt: S&eleccionar a Área Ampliada

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
pt: Definir a &Precisão das Coordenadas...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
pt: Definir a precisão da vírgula flutuante das coordenadas no documento.

en: Show &Grid
pt: Mostrar a &Grelha

en: Show or hide the grid.
pt: Mostra ou esconde a grelha.

en: Show &Axes
pt: Mostr&ar os Eixos

en: Show or hide the axes.
pt: Mostra ou esconde os eixos.

en: Wear Infrared Glasses
pt: Usar Óculos de Infravermelhos

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
pt: Activar/Desactivar a visibilidade dos objectos escondidos.

en: Repeat Construction (%1)
pt: Repetir a Construção (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
pt: Repetir o %1 (com dados novos)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
pt: O ficheiro "%1" que tentou aceder não existe. Verifique por favor se indicou a localização correcta.

en: File Not Found
pt: Ficheiro Não Encontrado

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
pt: Tentou abrir um documento do tipo "%1"; infelizmente, o Kig não suporta este formato. Se acha que o formato em questão deveria ter suporte implementado no Kig, pode sempre fazer um pedido de funcionalidade no <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">sistema de gestão de erros do KDE</a>

en: Format Not Supported
pt: Formato Não Suportado

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
pt: O Kig não suporta a gravação para um formato de ficheiro diferente do seu. Deseja gravar para o formato do Kig em alternativa?

en: Save Kig Format
pt: Formato Kig a Gravar

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
pt: Documentos do Kig (*.kig);;Documentos Comprimidos do Kig (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
pt: O ficheiro "%1" já existe. Deseja sobrepô-lo?

en: Overwrite File?
pt: Sobrepor o Ficheiro?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
pt: Imprimir a Geometria

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
pt[0]: Esconder o %1 Objecto
pt[1]: Esconder os %1 Objectos

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
pt[0]: Mostrar o %1 Objecto
pt[1]: Mostrar os %1 Objectos

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: Recenter View
pt: Centrar de Novo a Vista

en: Select the rectangle that should be shown.
pt: Seleccione o rectângulo que deve ser mostrado.

en: Change Shown Part of Screen
pt: Mudar a Parte Visível do Ecrã

en: Select Zoom Area
pt: Seleccionar a Área Ampliada

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
pt: Seleccione a área de ampliação, indicando as coordenadas<br/>do canto superior esquerdo e do inferior direito.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
pt: &Objectos

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
pt: &Pontos

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
pt: &Linhas

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
pt: &Círculos e Arcos

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
pt: Polí&gonos

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
pt: &Vectores e Segmentos

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
pt: Có&nicas e Cúbicas

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
pt: Mais Cónicas

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
pt: Cú&bicas

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
pt: Curvas &bézier

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
pt: &Ângulos

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
pt: &Transformações

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
pt: Geometria &diferencial

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
pt: T&estes

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
pt: &Outros

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
pt: &Tipos

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
pt: Pontos

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
pt: Linhas

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
pt: Vectores e Segmentos

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
pt: Círculos e Arcos

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
pt: Cónicas

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
pt: Curvas Bézier

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
pt: Ângulos

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
pt: Transformações

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
pt: Testes

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
pt: Outros Objectos

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
pt: Ver

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
pt: Não mostrar uma GUI. Converte o ficheiro indicado para o formato nativo do Kig. O resultado vai para o 'stdout' a menos que seja indicada a opção '--outfile'.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
pt: O ficheiro para o qual enviar o ficheiro nativo criado. O '-' equivale ao 'stdout'. Por omissão, assume-se à mesma o 'stdout'.

en: Document to open
pt: O documento a abrir

en: Point by Numeric Labels
pt: Ponto por Números

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
pt: Um ponto onde as coordenadas são indicadas por dois números

en: Segment
pt: Segmento

en: A segment constructed from its start and end point
pt: Um segmento construído pelos seus pontos inicial e final

en: Segment Axis
pt: Eixo de Segmento

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
pt: A linha perpendicular através do ponto central de um dado segmento.

en: Line by Two Points
pt: Linha por Dois Pontos

en: A line constructed through two points
pt: Uma linha construída através de dois pontos

en: Half-Line
pt: Meia-linha

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
pt: Uma semi-recta com base no seu ponto inicial e noutro sobre a mesma.

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
pt: Uma linha construída através de um ponto, perpendicular a outra linha ou segmento.

en: Parallel
pt: Paralela

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
pt: Uma linha construída através de um ponto, paralela a outra linha ou segmento

en: Circle by Center && Point
pt: Círculo pelo Centro e por um Ponto

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
pt: Um círculo construído pelo centro e por um ponto na sua circunferência

en: Circle by Three Points
pt: Círculo por Três Pontos

en: A circle constructed through three points
pt: Um círculo construído utilizando três pontos

en: Circle by Point && Radius
pt: Círculo por Ponto e Raio

en: A circle defined by its center and the length of the radius
pt: Um círculo construído pelo centro e pelo comprimento do raio

en: Construct Bisector of This Angle
pt: Criar a Bissectriz deste Ângulo

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
pt: Seleccione o ângulo do qual deseja construir a bissectriz...

en: Angle Bisector
pt: Bissectriz do Ângulo

en: The bisector of an angle
pt: A bissecção de um ângulo

en: Conic by Five Points
pt: Cónica por Cinco Pontos

en: A conic constructed through five points
pt: Uma cónica construída através de cinco pontos

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
pt: Hipérbole pelas Assimptotas e por um Ponto

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
pt: Uma hipérbole com as assímptotas a cruzarem-se num ponto

en: Ellipse by Focuses && Point
pt: Elipse pelos Focos e por um Ponto

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
pt: Uma elipse construída pelos seus focos e por um ponto na sua fronteira

en: Hyperbola by Focuses && Point
pt: Hipérbole pelos Focos e por um Ponto

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
pt: Uma hipérbole construída pelos seus focos e por um ponto na sua fronteira

en: Conic by Directrix, Focus && Point
pt: Cónica pela Directriz, Foco e um Ponto

en: A conic with given directrix and focus, through a point
pt: Uma cónica com uma dada directriz e um foco através de um ponto

en: Vertical Parabola by Three Points
pt: Parábola Vertical por Três Pontos

en: A vertical parabola constructed through three points
pt: Um parábola vertical construída através de três pontos

en: Cubic Curve by Nine Points
pt: Curva Cúbica por Nove Pontos

en: A cubic curve constructed through nine points
pt: Uma curva cúbica criada a partir de nove pontos

en: Polar Point of a Line
pt: Ponto Polar de uma Linha

en: The polar point of a line with respect to a conic.
pt: O ponto polar de uma linha em relação a uma cónica.

en: Polar Line of a Point
pt: Linha Polar de um Ponto

en: The polar line of a point with respect to a conic.
pt: A linha polar de um ponto em relação a uma cónica.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
pt: Curva Cúbica com Nó por Seis Pontos

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
pt: Uma curva cúbica com um nó na origem através de seis pontos

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
pt: Curva Cúbica com Intersecção por Quatro Pontos

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
pt: Uma curva cúbica com uma intersecção horizontal na origem através de quatro pontos

en: Cubic Function by Four Points
pt: Função Cúbica por Quatro Pontos

en: A cubic function through four points
pt: Uma função cúbica construída através de quatro pontos

en: Directrix of a Conic
pt: Directriz de uma Cónica

en: The directrix line of a conic.
pt: A linha directriz de uma cónica.

en: Angle by Three Points
pt: Arco por Três Pontos

en: An angle defined by three points
pt: Um ângulo definido por três pontos

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
pt: Hipérbole Equilateral por Quatro Pontos

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
pt: Uma hipérbole equilateral construída através de quatro pontos

en: Construct the midpoint of this segment
pt: Construir o ponto central deste segmento

en: Mid Point
pt: Ponto Central

en: The midpoint of a segment or two other points
pt: O ponto intermédio de segmento ou de dois outros pontos

en: Construct the golden ratio point of this segment
pt: Construir o ponto da relação dourada deste segmento

en: Golden Ratio Point
pt: Ponto da Relação Dourada

en: The golden ratio point of a segment or two other points
pt: O ponto da relação dourada de um segmento ou de dois outros pontos

en: Construct a vector from two given points.
pt: Construir um vector a partir de dois pontos.

en: Vector Sum
pt: Soma de Vectores

en: Construct the vector sum of two vectors.
pt: Construir a soma de dois vectores.

en: Line by Vector
pt: Linha A Partir de Vector

en: Construct the line by a given vector though a given point.
pt: Construir a linha a partir de um dado vector através de um dado ponto.

en: Half-Line by Vector
pt: Semi-Recta a Partir de Vector

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
pt: Construir uma meia linha por um dado vector a começar num dado ponto.

en: Arc by Three Points
pt: Arco por Três Pontos

en: Construct an arc through three points.
pt: Construir um arco a partir de três pontos.

en: Conic Arc by Center and Three Points
pt: Arco Cónico por Centro e Três Pontos

en: Construct a conic arc with given center through three points.
pt: Construir um arco cónico com um dado centro que passa por três pontos.

en: Conic Arc by Five Points
pt: Arco Cónico por Cinco Pontos

en: Construct a conic arc through five points.
pt: Construir um arco cónico a partir de cinco pontos.

en: Arc by Center, Angle && Point
pt: Arco pelo Centro, Ângulo e por um Ponto

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
pt: Construir um arco com base no seu centro e num dado ângulo, a iniciar num dado ponto

en: Parabola by Directrix && Focus
pt: Parábola por Directriz e Foco

en: A parabola defined by its directrix and focus
pt: Uma parábola defina pela sua directriz e foco

en: Translate
pt: Translação

en: The translation of an object by a vector
pt: A translação de um objecto por um vector

en: Reflect in Point
pt: Reflectir num Ponto

en: An object reflected in a point
pt: Um objecto reflectido num ponto

en: Reflect in Line
pt: Reflectir numa Linha

en: An object reflected in a line
pt: Um objecto reflectido numa linha

en: Rotate
pt: Rodar

en: An object rotated by an angle around a point
pt: Um objecto rodado de um determinado ângulo à volta de um ponto

en: Scale
pt: Escala

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
pt: Escala um objecto através de um ponto, usando a relação dada pelo comprimento de um segmento

en: Scale over Line
pt: Escala Sobre uma Linha

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
pt: Um objecto escalado através de uma linha, usando a relação dada pelo comprimento de um segmento

en: Scale (ratio given by two segments)
pt: Escala (relação dada por dois segmentos)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
pt: Escala um objecto através de um ponto, usando a relação dada pelo comprimento de dois segmentos

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
pt: Escala através de Linha (relação dado por dois segmentos)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
pt: Um objecto escalado através de uma linha, usando a relação dada pelo comprimento de dois segmentos

en: Apply Similitude
pt: Aplicar uma Semelhança

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
pt: Aplica uma rotação escalada (um dimensionamento do objecto acompanhado de uma rotação em torno de um centro)

en: Harmonic Homology
pt: Homologia Harmónica

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
pt: A homologia harmónica com um dado centro e um dado eixo (esta é uma transformação com projecção)

en: Draw Projective Shadow
pt: Desenhar a Sombra Projectada

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
pt: A sombra de um objecto com uma dada fonte de luz e um plano de projecção (indicado por uma linha)

en: Asymptotes of a Hyperbola
pt: Assímptotas de uma Hipérbole

en: The two asymptotes of a hyperbola.
pt: As duas assímptotas de uma hipérbole.

en: Triangle by Its Vertices
pt: Triângulo pelos Seus Vértices

en: Construct a triangle given its three vertices.
pt: Construir um triângulo com estes três vértices.

en: Convex Hull
pt: Corpo Convexo

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
pt: Um polígono que corresponde ao corpo convexo de outro polígono

en: Bézier Quadratic by its Control Points
pt: Quadrática Bézier pelos seus Pontos de Controlo

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
pt: Construir uma quadrática Bézier com base nos seus três pontos de controlo.

en: Bézier Cubic by its Control Points
pt: Cúbica Bézier pelos seus Pontos de Controlo

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
pt: Construir uma cúbica Bézier através dos seus quatro pontos de controlo.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
pt: Quadrática Bézier Racional pelos seus Pontos de Controlo

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
pt: Construir uma quadrática Bézier racional com base nos seus três pontos de controlo.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
pt: Cúbica Bézier Racional pelos seus Pontos de Controlo

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
pt: Construir uma cúbica Bézier racional com os seus quatro pontos de controlo.

en: Parallel Test
pt: Teste de Paralelismo

en: Test whether two given lines are parallel
pt: Testa se duas linhas indicadas são paralelas

en: Orthogonal Test
pt: Teste de Ortogonalidade

en: Test whether two given lines are orthogonal
pt: Testa se duas linhas indicadas são ortogonais

en: Collinear Test
pt: Teste de Colinearidade

en: Test whether three given points are collinear
pt: Testa se três pontos indicados são colineares

en: Contains Test
pt: Teste de Pertença

en: Test whether a given curve contains a given point
pt: Testa se uma dada curva contém um dado ponto

en: In Polygon Test
pt: Teste de No Polígono

en: Test whether a given polygon contains a given point
pt: Testa se um dado polígono contém um dado ponto

en: Convex Polygon Test
pt: Teste de Polígono Convexo

en: Test whether a given polygon is convex
pt: Testa se um dado polígono é convexo

en: Existence Test
pt: Teste de Existência

en: Test whether a given object is constructible
pt: Testa se um dado objecto pode ser construído

en: Distance Test
pt: Teste de Distância

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
pt: Testa se um dado ponto tem a mesma distância a outro ponto e a mais outro

en: Vector Equality Test
pt: Teste de Igualdade de Vectores

en: Test whether two vectors are equal
pt: Testa se dois vectores são iguais

en: Point Projection
pt: Projecção do Ponto

en: Project a point on a line
pt: Projectar um ponto sobre uma linha

en: Python Script
pt: 'Script' de Python

en: Construct a new Python script.
pt: Construir um novo 'script' de Python.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
pt: Indique as coordenadas no formato seguinte: "x;y",
    em que o x é a coordenada em 'x' e o y é a coordenada em 'y'.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
pt: Indique as coordenadas no formato seguinte: <b>"x;y"</b>, em que o x é a coordenada em X e o y é a coordenada em Y.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
pt: Indique as coordenadas no formato seguinte: "r; θ°",
    em que o 'r' e o 'θ' são as coordenadas polares.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
pt: Indique as coordenadas no formato seguinte: <b>"r; θ°"</b>, em que o 'r' e o 'θ' são as coordenadas polares.

en: &Euclidean
pt: &Euclidiano

en: Set Euclidean Coordinate System
pt: Mudar para Coordenadas Euclidianas

en: Set Polar Coordinate System
pt: Mudar para Coordenadas Polares

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
pt: º

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
pt: Um ponto normal, i.e., um que é independente ou que está associado a uma linha, círculo, segmento.

en: Point
pt: Ponto

en: Construct a text label.
pt: Construir uma etiqueta de texto.

en: Text Label
pt: Etiqueta Textual

en: Construct a Point by its Coordinates
pt: Construir um Ponto com as Suas Coordenadas

en: Point by Coordinates
pt: Ponto por Coordenadas

en: Fixed Point
pt: Ponto Fixo

en: Enter the coordinates for the new point.
pt: Indique as coordenadas do novo ponto.

en: Construct a Numeric Value
pt: Construir um Valor Numérico

en: Numeric Value
pt: Valor Numérico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
pt: &Usar a precisão predefinida das coordenadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
pt: Indicar a preci&são das coordenadas:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
pt: Mudar o Tamanho do Ângulo

en: Insert the new size of this angle:
pt: Insira o novo tamanho deste ângulo:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
pt: Utilize este campo de edição para modificar o tamanho deste ângulo.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
pt: Escolha da lista a unidade goniométrica que deseja utilizar para modificar o tamanho do ângulo.<br/>
    Se mudar para outra unidade, o valor no campo de edição à esquerda é convertido para a nova unidade seleccionada.

en: Could not open macro file '%1'
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de macros '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
pt: O Kig não consegue aceder ao ficheiro de macros "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
pt: Este ficheiro foi criado por uma versão muito antiga do Kig (antes do 0.4). O suporte para este formato foi removido das versões recentes do Kig. Você poderá depois tentar aceder a este ficheiro com uma versão mais antiga do Kig (da 0.4 à 0.6) e depois gravá-la de novo, o que irá gravá-la no novo formato.

en: Unnamed Macro #%1
pt: Macro Sem Nome #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
pt: Este ficheiro do Kig usa um objecto do tipo "%1", o qual esta versão do Kig não suporta. Talvez o utilizador tenha compilado o Kig sem o suporte para este tipo de objecto, ou então está a usar uma versão mais antiga do Kig.

en: Radical Lines for Conics
pt: Linhas Radicais das Cónicas

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
pt: As linhas criadas a partir das intersecções de duas cónicas. Também está definida para as cónicas que não se intersectam.

en: Moving Point
pt: Ponto em Movimento

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
pt: Seleccione a ponto em movimento, que deseja que seja movido enquanto desenha o locus...

en: Following Point
pt: Ponto a Seguir

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
pt: Seleccione o ponto a seguir, através das localizações do mesmo o 'locus' será desenhado...

en: Dependent Point
pt: Ponto Dependente

en: Polygon by Its Vertices
pt: Polígono pelos Seus Vértices

en: Construct a polygon by giving its vertices
pt: Construir um polígono, indicando os seus vértices

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
pt: ... com este vértice (carregue no primeiro vértice para terminar a construção)

en: Construct a polygon with this vertex
pt: Construir um polígono com este vértice

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
pt: Seleccione um ponto para ser um vértice do novo polígono...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
pt: Abrir o Polígono (Linha Poligonal)

en: Construct an open polygon
pt: Construir um polígono aberto

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
pt: ... com este vértice (carregue de novo no último vértice para terminar a construção)

en: Construct a polygonal line with this vertex
pt: Construir uma linha poligonal com este vértice

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
pt: Seleccione um ponto para ser um vértice da nova linha poligonal...

en: Polygon
pt: Polígono

en: Construct the vertices of this polygon...
pt: Construir os vértices deste polígono...

en: Vertices of a Polygon
pt: Vértices de um Polígono

en: The vertices of a polygon.
pt: Os vértices de um polígono.

en: Construct the sides of this polygon...
pt: Construir os lados deste polígono...

en: Sides of a Polygon
pt: Lados de um Polígono

en: The sides of a polygon.
pt: Os lados de um polígono.

en: Regular Polygon with Given Center
pt: Polígono Regular com o Centro Dado

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
pt: Construir um polígono regular com um centro e um vértice

en: Construct a regular polygon with this center
pt: Construir um polígono regular  com este centro

en: Construct a regular polygon with this vertex
pt: Construir um polígono regular com este vértice

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
pt: Ajustar o número de lados (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
pt: Ajustar o número de lados (%1)

en: Select the center of the new polygon...
pt: Seleccione o centro do novo polígono...

en: Select a vertex for the new polygon...
pt: Seleccione um vértice do novo polígono...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
pt: Mova o cursor para obter o número desejado de lados...

en: Bézier Curve by its Control Points
pt: Curva Cúbica pelos Seus Pontos de Controlo

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
pt: Construir uma curva Bézier indicando os seus pontos de controlo

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
pt: ... com este ponto de controlo (carregue de novo no último ponto de controlo para terminar a construção)

en: Construct a Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier com este ponto de controlo

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
pt: Seleccione um ponto para ser um ponto de controlo da nova curva Bézier...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
pt: Curva Bézier Racional pelos seus Pontos de Controlo

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
pt: Construir uma curva Bézier indicando os seus pontos de controlo e pesos positivos

en: ... assign this weight to last selected control point
pt: ... atribuir este peso ao último ponto de controlo seleccionado

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
pt: ... com este ponto de controlo (carregue de novo no último ponto de controlo ou peso para terminar a construção)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier racional com este ponto de controlo

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
pt: Seleccione um ponto para ser um ponto de controlo da nova curva Bézier racional...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
pt: Seleccione uma legenda numérica para ser um peso no último ponto seleccionado...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
pt: Construir as Linhas Radicais deste Círculo

en: Construct the Radical Lines of This Conic
pt: Construir as Linhas Radicais desta Cónica

en: Generic Affinity
pt: Afinidade Genérica

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
pt: A afinidade única que mapeia 3 pontos (ou um triângulo) indicados noutros 3 pontos (ou um triângulo)

en: Generic Projective Transformation
pt: Transformação por Projecção Genérica

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
pt: A transformação por projecção que mapeia 4 pontos (um quadrilátero) noutros 4 pontos indicados (ou um quadrilátero)

en: Inversion of Point, Line or Circle
pt: Inversão de um Ponto, Linha ou Círculo

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
pt: A inversão de um ponto, linha ou círculo em relação a um círculo

en: Measure Transport
pt: Transporte de Medida

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
pt: Transporta a medida de um segmento ou arco por uma linha ou circunferência.

en: Segment to transport
pt: Segmento a transportar

en: Arc to transport
pt: Arco a transportar

en: Value to transport
pt: Valor a transportar

en: Transport a measure on this line
pt: Transportar uma medida nesta linha

en: Transport a measure on this circle
pt: Transportar uma medida neste círculo

en: Start transport from this point of the circle
pt: Iniciar o transporte deste ponto no círculo

en: Start transport from this point of the line
pt: Iniciar o transporte deste ponto da linha

en: Start transport from this point of the curve
pt: Iniciar o transporte deste ponto da curva

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
pt: Seleccione uma legenda numérica, de um segmento ou de um arco para ser transportada...

en: Select a destination line or circle...
pt: Seleccione um linha ou círculo de destino...

en: Choose a starting point on the line/circle...
pt: Seleccione um ponto inicial na linha/círculo...

en: Intersect with this conic
pt: Intersecção com esta cónica

en: Intersect with this line
pt: Intersecção com esta linha

en: Intersect with this cubic
pt: Intersecção com esta cúbica

en: Intersect with this circle
pt: Intersecção com este círculo

en: Intersect
pt: Intersecção

en: The intersection of two objects
pt: A intersecção de dois objectos

en: Intersect this Circle
pt: Intersectar este Círculo

en: Intersect this Conic
pt: Intersectar esta Cónica

en: Intersect this Segment
pt: Intersectar este Segmento

en: Intersect this Half-line
pt: Intersectar esta Semi-Recta

en: Intersect this Line
pt: Intersectar esta Linha

en: Intersect this Cubic Curve
pt: Intersectar esta Curva Cúbica

en: Intersect this Arc
pt: Intersectar este Arco

en: Intersect this Polygon
pt: Intersectar este Polígono

en: Intersect this Polygonal
pt: Intersectar este Polígono

en: with this Circle
pt: com este Círculo

en: with this Conic
pt: com esta Cónica

en: with this Segment
pt: com este Segmento

en: with this Half-line
pt: com esta Semi-Recta

en: with this Line
pt: com esta Linha

en: with this Cubic Curve
pt: com esta Curva Cúbica

en: with this Arc
pt: com este Arco

en: with this Polygon
pt: com este Polígono

en: with this Polygonal
pt: com este Polígono

en: Construct midpoint of this point and another one
pt: Construir o ponto médio deste ponto e de outro ponto

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
pt: Seleccione o primeiro dos pontos do qual deseja construir o ponto médio...

en: Construct the midpoint of this point and another one
pt: Construir o ponto médio deste ponto e de outro ponto

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
pt: Seleccione o outro ponto a partir do qual criar o ponto médio...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
pt: Construir o ponto da relação dourada deste ponto e de outro ponto

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
pt: Seleccione o primeiro dos pontos do qual deseja construir o ponto da relação dourada...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
pt: Construir o ponto da relação dourada deste ponto e de outro ponto

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
pt: Seleccione o outro ponto a partir do qual criar o ponto da relação dourada...

en: Select the first object to intersect...
pt: Seleccione o primeiro objecto a intersectar...

en: Select the second object to intersect...
pt: Seleccione o segundo objecto a intersectar...

en: Tangent
pt: Tangente

en: The line tangent to a curve
pt: A linha tangente a uma curva

en: Tangent to This Circle
pt: Tangente a Este Círculo

en: Tangent to This Conic
pt: Tangente a Esta Cónica

en: Tangent to This Arc
pt: Tangente a Este Arco

en: Tangent to This Cubic Curve
pt: Tangente a Esta Curva Cúbica

en: Tangent to This Curve
pt: Tangente a Esta Curva

en: Tangent at This Point
pt: Tangente a Este Ponto

en: Center Of Curvature
pt: Centro da Curvatura

en: The center of the osculating circle to a curve
pt: O centro do círculo osculante a uma curva

en: Center of Curvature of This Conic
pt: Centro da Curvatura desta Cónica

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
pt: Centro da Curvatura desta Curva Cúbica

en: Center of Curvature of This Curve
pt: Centro da Curvatura desta Curva

en: Center of Curvature at This Point
pt: Centro da Curvatura deste Ponto

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
pt:  ponto

[ctx: Translators: Inch]
en: in
pt: pol

en: Which object?
pt: Qual objecto?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
pt: Carregue na localização em que deseja colocar o ponto novo ou a curva a que o quer anexar...

en: Now select the location for the result label.
pt: Agora seleccione a localização da etiqueta do resultado.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
pt: Editar o Tipo

en: Here you can edit the name of the current macro type.
pt: Aqui você poderá modificar o nome da macro actual.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
pt: Aqui pode editar a descrição do tipo de macro actual. Esta campo é opcional, por isso pode deixá-lo vazio: se o fizer, então o seu tipo de macro não terá descrição.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
pt: Utilize este botão para modificar o ícone do tipo de macro actual.

en: The name of the macro can not be empty.
pt: O nome da macro não pode estar vazio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
pt: Aqui você poderá modificar o nome, a descrição e o ícone deste tipo de macro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
pt: Descrição:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
pt: Navegador do Histórico

en: Start of the construction
pt: Início da construção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
pt: Descrição do passo actual:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
pt: Primeiro passo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
pt: Recuar um passo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
pt: Avançar um passo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
pt: Último passo

en: Name
pt: Nome

en: <unnamed object>
pt: <objecto sem nome>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
pt: Existem '%n' partes do texto para as quais não seleccionou nenhum valor. Remova-as por favor ou seleccione argumentos suficientes.

en: argument %1
pt: argumento %1

en: Selecting argument %1
pt: A seleccionar o argumento %1

en: Change Label
pt: Alterar a Etiqueta

en: Set Value
pt: Mudar o Valor

en: Enter value:
pt: Indique o valor:

en: Select the position for the new numeric value...
pt: Seleccione a posição do novo valor numérico...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
pt: Um dos objectos do resultado que seleccionou não pode ser calculado a partir dos objectos indicados. O Kig não consegue calcular esta macro devido a este facto. Por favor carregue em Anterior e construa os objectos pela ordem correcta...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
pt: Um dos objectos indicados não é usado no cálculo dos objectos resultantes. Isto significa provavelmente que você está à espera que o Kig faça algo impossível. Por favor, verifique a macro e tente de novo.

en: Given Objects
pt: Objectos Dados

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
pt: Seleccione os objectos "indicados" para a sua nova macro e carregue em "Próximo".

en: Final Object
pt: Objectos Finais

en: Select the final object(s) for your new macro.
pt: Seleccione os objectos finais para a sua nova macro.

en: Enter a name and description for your new type.
pt: Indique um nome e uma descrição para o seu novo tipo.

en: &Name:
pt: &Nome:

en: &Description:
pt: &Descrição:

en: &Icon:
pt: Í&cone:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
pt: Definir uma Nova Macro

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
pt[0]: Mover %1 Objecto
pt[1]: Mover %1 Objectos

en: Redefine Point
pt: Redefinir Ponto

en: Black
pt: Preto

en: Gray
pt: Cinzento

en: Red
pt: Vermelho

en: Green
pt: Verde

en: Cyan
pt: Cíano

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Dark Red
pt: Vermelho-Escuro

en: &Hide
pt: Es&conder

en: &Show
pt: Mo&strar

en: &Move
pt: &Mover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
pt: &Apagar

en: &Custom Color
pt: &Cor Personalizada

en: Change Object Color
pt: Mudar a Cor do Objecto

en: Change Object Width
pt: Mudar a Largura do Objecto

en: Change Point Style
pt: Mudar o Estilo do Ponto

en: Change Object Style
pt: Mudar o Estilo do Objecto

en: Set &Name...
pt: Mudar o &Nome...

en: &Name
pt: &Nome

en: Set Object Name
pt: Mudar o Nome do Objecto

en: Set Name of this Object:
pt: Modifique o nome deste objecto:

en: %1 Object | %1 Objects
pt[0]: %1 Objecto
pt[1]: %1 Objectos

en: Kig Document
pt: Documento do Kig

en: &Transform
pt: &Transformar

en: T&est
pt: T&estar

en: Const&ruct
pt: Const&ruir

en: &Start
pt: &Iniciar

en: Add Te&xt Label
pt: Adicionar uma Legenda de Te&xto

en: Set Co&lor
pt: Mudar a &Cor

en: Set &Pen Width
pt: Mudar a Largura do Tra&ço

en: Set St&yle
pt: Mudar o Est&ilo

en: Set Coordinate S&ystem
pt: Mudar o &Sistema de Coordenadas

[ctx: More menu items]
en: More...
pt: Mais...

en: Edit Script...
pt: Editar o Programa...

en: Enter Label Text
pt: Indique a Etiqueta do Texto

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
pt: Indique aqui o texto para a sua etiqueta e carregue em "Próximo".
    Se quiser mostrar as partes variáveis, ponha então %1, %2, ... nos locais indicados (p.ex. "Este segmento tem %1 unidades de tamanho.").

en: Show text in a frame
pt: Mostrar texto numa moldura

en: Select Arguments
pt: Seleccionar os Argumentos

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
pt: Agora seleccione o(s) argumento(s) que necessitar. Para cada argumento, carregue nele, seleccione um objecto e uma propriedade na janela do Kig e carregue em "Terminar" quando concluir...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
pt: Construir uma Etiqueta

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
pt: Gerir os Tipos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
pt: &Editar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
pt: E&xportar...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
pt[0]: Tem a certeza que quer apagar este tipo?
pt[1]: Tem a certeza que quer apagar estes %1 tipos?

en: Are You Sure?
pt: Tem a Certeza?

en: Export Types
pt: Exportar Tipos

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
pt: Ficheiros de Tipos do Kig (*.kigt);;Todos os Ficheiros (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
pt: Ficheiros de Tipos do Kig (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
pt: Ficheiros de Ferramentas do Geogebra (*.ggt)

en: All Files (*)
pt: Todos os Ficheiros (*)

en: Import Types
pt: Importar Tipos

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
pt: Está mais do que um tipo seleccionado. Você só poderá editar um tipo de cada vez. Por favor seleccione apenas o tipo que deseja editar e tente de novo.

en: More Than One Type Selected
pt: Mais do Que um Tipo Seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
pt: Seleccione tipos aqui...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
pt: Esta é uma lista dos tipos de macros actuais... Pode seleccioná-los, editá-los, removê-los, exportá-los e importá-los...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
pt: Edita o tipo seleccionado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
pt: Apaga todos os tipos seleccionados na lista.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
pt: Exportar todos os tipos seleccionados para um ficheiro.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
pt: Importar macros contidas em um ou mais ficheiros.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
pt: &Importar...

en: Construct an angle through this point
pt: Construído um ângulo através deste ponto

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual deverá passar a primeira semi-recta do ângulo...

en: Construct an angle at this point
pt: Construir um ângulo neste ponto

en: Select the point to construct the angle in...
pt: Seleccione o ponto com o qual criar o ângulo...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual deverá passar a segunda semi-recta do ângulo...

en: Set Si&ze
pt: Mudar o Taman&ho

en: Toggle &Right Angle Mark
pt: Comutar a Marcação de Ângulo &Recto

en: Resize Angle
pt: Mudar o Tamanho do Ângulo

en: Construct an arc starting at this point
pt: Construir um arco com início neste ponto

en: Select the start point of the new arc...
pt: Seleccione o ponto inicial do novo arco...

en: Construct an arc through this point
pt: Construir um arco através deste ponto

en: Select a point for the new arc to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passar o arco novo...

en: Construct an arc ending at this point
pt: Construir um arco a terminar neste ponto

en: Select the end point of the new arc...
pt: Seleccione o ponto final do novo arco...

en: Construct an arc with this center
pt: Construir um arco com este centro

en: Select the center of the new arc...
pt: Seleccione o centro do novo arco...

en: Construct an arc with this angle
pt: Construir um arco com este ângulo

en: Select the angle of the new arc...
pt: Seleccione o ângulo do novo arco...

en: Construct a conic arc starting at this point
pt: Construir um arco cónico com início neste ponto

en: Select the start point of the new conic arc...
pt: Seleccione o ponto inicial do novo arco cónico...

en: Construct a conic arc through this point
pt: Construir um arco cónico através deste ponto

en: Select a point for the new conic arc to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passa o novo arco cónico...

en: Construct a conic arc ending at this point
pt: Construir um arco cónico a terminar neste ponto

en: Select the end point of the new conic arc...
pt: Seleccione o ponto final do novo arco cónico...

en: Construct an conic arc with this center
pt: Construir um arco cónico com este centro

en: Select the center of the new conic arc...
pt: Seleccione o centro do novo arco cónico...

en: Number of control points
pt: Número de pontos de controlo

en: Control polygon
pt: Polígono de controlo

en: Cartesian Equation
pt: Equação Cartesiana

en: Bézier Curve
pt: Curva Bézier

en: Select this Bézier Curve
pt: Seleccionar esta Curva Bézier

en: Select Bézier Curve %1
pt: Seleccionar a Curva Bézier %1

en: Remove a Bézier Curve
pt: Remover uma Curva Bézier

en: Add a Bézier Curve
pt: Adicionar uma Curva Bézier

en: Move a Bézier Curve
pt: Mover uma Curva Bézier

en: Attach to this Bézier Curve
pt: Anexar a esta Curva Bézier

en: Show a Bézier Curve
pt: Mostrar uma Curva Bézier

en: Hide a Bézier Curve
pt: Esconder uma Curva Bézier

en: Bézier Quadratic
pt: Quadrática Bézier

en: Select this Bézier Quadratic
pt: Seleccionar esta Quadrática Bézier

en: Select Bézier Quadratic %1
pt: Seleccionar a Quadrática Bézier %1

en: Remove a Bézier Quadratic
pt: Remover uma Quadrática Bézier

en: Add a Bézier Quadratic
pt: Adicionar uma Quadrática Bézier

en: Move a Bézier Quadratic
pt: Mover uma Quadrática Bézier

en: Attach to this Bézier Quadratic
pt: Anexar a esta Quadrática Bézier

en: Show a Bézier Quadratic
pt: Mostrar uma Quadrática Bézier

en: Hide a Bézier Quadratic
pt: Esconder uma Quadrática Bézier

en: Bézier Cubic
pt: Cúbica Bézier

en: Select this Bézier Cubic
pt: Seleccionar esta Cúbica Bézier

en: Select Bézier Cubic %1
pt: Seleccionar a Cúbica Bézier %1

en: Remove a Bézier Cubic
pt: Remover uma Cúbica Bézier

en: Add a Bézier Cubic
pt: Adicionar uma Cúbica Bézier

en: Move a Bézier Cubic
pt: Mover uma Cúbica Bézier

en: Attach to this Bézier Cubic
pt: Anexar a esta Cúbica Bézier

en: Show a Bézier Cubic
pt: Mostrar uma Cúbica Bézier

en: Hide a Bézier Cubic
pt: Esconder uma Cúbica Bézier

en: Rational Bézier Curve
pt: Curva Bézier Racional

en: Select this Rational Bézier Curve
pt: Seleccionar esta Curva Bézier Racional

en: Select Rational Bézier Curve %1
pt: Seleccionar a Curva Bézier Racional %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
pt: Remover uma Curva Bézier Racional

en: Add a Rational Bézier Curve
pt: Adicionar uma Curva Bézier Racional

en: Move a Rational Bézier Curve
pt: Mover uma Curva Bézier Racional

en: Attach to this Rational Bézier Curve
pt: Anexar a esta Curva Bézier Racional

en: Show a Rational Bézier Curve
pt: Mostrar uma Curva Bézier Racional

en: Hide a Rational Bézier Curve
pt: Esconder uma Curva Bézier Racional

en: Rational Bézier Quadratic
pt: Quadrática Bézier Racional

en: Select this Rational Bézier Quadratic
pt: Seleccionar esta Quadrática Bézier Racional

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
pt: Seleccionar a Quadrática Bézier Racional %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
pt: Remover uma Quadrática Bézier Racional

en: Add a Rational Bézier Quadratic
pt: Adicionar uma Quadrática Bézier Racional

en: Move a Rational Bézier Quadratic
pt: Mover uma Quadrática Bézier Racional

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
pt: Anexar a esta Quadrática Bézier Racional

en: Show a Rational Bézier Quadratic
pt: Mostrar uma Quadrática Bézier Racional

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
pt: Esconder uma Quadrática Bézier Racional

en: Rational Bézier Cubic
pt: Cúbica Bézier Racional

en: Select this Rational Bézier Cubic
pt: Seleccionar esta Cúbica Bézier Racional

en: Select Rational Bézier Cubic %1
pt: Seleccionar a Cúbica Bézier Racional %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
pt: Remover uma Cúbica Bézier Racional

en: Add a Rational Bézier Cubic
pt: Adicionar uma Cúbica Bézier Racional

en: Move a Rational Bézier Cubic
pt: Mover uma Cúbica Bézier Racional

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
pt: Anexar a esta Cúbica Bézier Racional

en: Show a Rational Bézier Cubic
pt: Mostrar uma Cúbica Bézier Racional

en: Hide a Rational Bézier Cubic
pt: Esconder uma Cúbica Bézier Racional

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier quadrática com este ponto de controlo

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
pt: Seleccione um ponto para ser um ponto de controlo da nova curva Bézier quadrática...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier cúbica com este ponto de controlo

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
pt: Seleccione um ponto para ser um ponto de controlo da nova curva Bézier cúbica...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier quadrática racional com este ponto de controlo

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
pt: Seleccione três pontos e três valores numéricos como pesos para construir a cúbica Bézier racional...

en: Select this value as weight
pt: Seleccionar este valor como peso

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
pt: Construir uma curva Bézier cúbica racional com este ponto de controlo

en: string
pt: texto

en: double
pt: precisão dupla

en: int
pt: inteiro

en: Test Result
pt: Resultado do Teste

en: Select the curve...
pt: Seleccione a curva...

en: Select a point on the curve...
pt: Seleccione um ponto na curva...

en: Surface
pt: Superfície

en: Circumference
pt: Circunferência

en: Radius
pt: Raio

en: Center
pt: Centro

en: Expanded Cartesian Equation
pt: Equação Cartesiana Expandida

en: Polar Equation
pt: Equação Polar

en: rho = %1   [centered at %2]
pt: rho = %1   [centrado em %2]

en: circle
pt: círculo

en: Select this circle
pt: Seleccionar este círculo

en: Select circle %1
pt: Seleccionar o círculo %1

en: Remove a Circle
pt: Remover um Círculo

en: Add a Circle
pt: Adicionar um Círculo

en: Move a Circle
pt: Mover um Círculo

en: Attach to this circle
pt: Anexar a este círculo

en: Show a Circle
pt: Mostrar um Círculo

en: Hide a Circle
pt: Esconder um Círculo

en: Construct a circle through this point
pt: Construído um círculo através deste ponto

en: Construct a circle with this center
pt: Construído um círculo com este centro

en: Select the center of the new circle...
pt: Seleccione o centro do círculo novo...

en: Select a point for the new circle to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passar o novo círculo...

en: With this radius
pt: Com este raio

en: Select the length of the radius...
pt: Seleccione o comprimento do raio...

en: Conic Type
pt: Tipo de Cónica

en: First Focus
pt: Primeiro Foco

en: Second Focus
pt: Segundo Foco

en: Ellipse
pt: Elipse

en: Hyperbola
pt: Hipérbole

en: Parabola
pt: Parábola

en: sin theta
pt: sen theta

en: [centered at %1]
pt: [centrado em %1]

en: conic
pt: cónica

en: Select this conic
pt: Seleccionar esta cónica

en: Select conic %1
pt: Seleccionar a cónica %1

en: Remove a Conic
pt: Remover uma Cónica

en: Add a Conic
pt: Adicionar uma Cónica

en: Move a Conic
pt: Remover uma Cónica

en: Attach to this conic
pt: Anexar a esta cónica

en: Show a Conic
pt: Mostrar uma Cónica

en: Hide a Conic
pt: Esconder uma Cónica

en: Supporting Conic
pt: Cónica de Suporte

en: First End Point
pt: Primeiro Ponto Final

en: Second End Point
pt: Segundo Ponto Final

en: conic arc
pt: arco cónico

en: Select this conic arc
pt: Seleccionar este arco cónico

en: Select conic arc %1
pt: Seleccionar o arco cónico %1

en: Remove a Conic Arc
pt: Remover um Arco Cónico

en: Add a Conic Arc
pt: Adicionar um Arco Cónico

en: Move a Conic Arc
pt: Mover um Arco Cónico

en: Attach to this conic arc
pt: Anexar a este arco cónico

en: Show a Conic Arc
pt: Mostrar um Arco Cónico

en: Hide a Conic Arc
pt: Esconder um Arco Cónico

en: Construct a conic through this point
pt: Construir uma cónica através deste ponto

en: Select a point for the new conic to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passa a nova cónica...

en: Construct a conic with this asymptote
pt: Construído uma cónica com esta assimptota

en: Select the first asymptote of the new conic...
pt: Seleccione a primeira assímptota da nova cónica...

en: Select the second asymptote of the new conic...
pt: Seleccione a segunda assímptota da nova cónica...

en: Construct an ellipse with this focus
pt: Construído uma elipse com este foco

en: Select the first focus of the new ellipse...
pt: Seleccione o primeiro foco da elipse nova...

en: Select the second focus of the new ellipse...
pt: Seleccione o segundo foco da elipse nova...

en: Construct an ellipse through this point
pt: Construída uma elipse através deste ponto

en: Select a point for the new ellipse to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passará a elipse nova...

en: Construct a hyperbola with this focus
pt: Construída uma hipérbole com este foco

en: Select the first focus of the new hyperbola...
pt: Seleccione o primeiro foco da nova hipérbole...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
pt: Seleccione o segundo foco da nova hipérbole...

en: Construct a hyperbola through this point
pt: Construído uma hipérbole através deste ponto

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passa a nova hipérbole...

en: Construct a conic with this line as directrix
pt: Construído uma cónica com esta linha como directriz

en: Select the directrix of the new conic...
pt: Seleccione a directriz da nova cónica...

en: Construct a conic with this point as focus
pt: Construir uma cónica com este ponto como foco

en: Select the focus of the new conic...
pt: Seleccione o foco da nova cónica...

en: Construct a parabola through this point
pt: Construir uma parábola através deste ponto

en: Select a point for the new parabola to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passará a parábola nova...

en: Construct a polar point wrt. this conic
pt: Construir um ponto polar através desta cónica

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
pt: Seleccione a cónica com a qual irá querer criar um ponto polar...

en: Construct the polar point of this line
pt: Construir o ponto polar desta linha

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
pt: Seleccione a linha do qual deseja construir o ponto polar...

en: Construct a polar line wrt. this conic
pt: Construir a linha polar através desta cónica

en: Construct the polar line of this point
pt: Construir a linha polar deste ponto

en: Construct the directrix of this conic
pt: Construir a directriz desta cónica

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
pt: Seleccione a cónica a partir da qual irá criar a directriz...

en: Construct a parabola with this directrix
pt: Construir uma parábola com esta directriz

en: Select the directrix of the new parabola...
pt: Seleccione o directriz da nova parábola...

en: Construct a parabola with this focus
pt: Construído uma parábola com este foco

en: Select the focus of the new parabola...
pt: Seleccione o foco da nova parábola...

en: Construct the asymptotes of this conic
pt: Construir as assímptotas desta cónica

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
pt: Seleccione a cónica com a qual irá querer criar as assímptotas...

en: Construct the radical lines of this conic
pt: Construir as linhas radicais desta cónica

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
pt: Seleccione a primeira das duas cónicas a partir da qual irá querer criar a linha do radical...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
pt: Seleccione a segunda das duas cónicas a partir da qual irá querer criar a linha do radical...

en: Switch Radical Lines
pt: Trocar Linhas Radicais

en: Switch Conic Radical Lines
pt: Mudar de Linhas Radicais da Cónica

en: cubic curve
pt: curva cúbica

en: Select this cubic curve
pt: Seleccionar esta curva cúbica

en: Select cubic curve %1
pt: Seleccionar a curva cúbica %1

en: Remove a Cubic Curve
pt: Remover uma Curva Cúbica

en: Add a Cubic Curve
pt: Adicionar uma Curva Cúbica

en: Move a Cubic Curve
pt: Mover uma Curva Cúbica

en: Attach to this cubic curve
pt: Anexar a esta curva cúbica

en: Show a Cubic Curve
pt: Mostrar uma Curva Cúbica

en: Hide a Cubic Curve
pt: Esconder uma Curva Cúbica

en: Construct a cubic curve through this point
pt: Construir uma curva cúbica através deste ponto

en: Select a point for the new cubic to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual irá passar a cúbica nova...

en: curve
pt: curva

en: Select this curve
pt: Seleccionar esta curva

en: Select curve %1
pt: Seleccionar a curva %1

en: Remove a Curve
pt: Remover uma Curva

en: Add a Curve
pt: Adicionar uma Curva

en: Move a Curve
pt: Mover uma Curva

en: Attach to this curve
pt: Anexar a esta curva

en: Show a Curve
pt: Mostrar uma Curva

en: Hide a Curve
pt: Esconder uma Curva

en: Possibly trascendental curve
pt: Curva possivelmente transcendental

en: Already computed intersection point
pt: Já foi calculado o ponto de intersecção

en: Intersect with this cubic curve
pt: Intersecção com esta curva cúbica

en: Intersect with this arc
pt: Intersecção com este arco

en: Invert with respect to this circle
pt: Inverter em relação a este círculo

en: Select the circle we want to invert against...
pt: Seleccione o círculo em relação ao qual é feita a inversão...

en: Compute the inversion of this object
pt: Calcular a inversão deste objecto

en: Select the object to invert...
pt: Seleccione o objecto a inverter...

en: Compute the inversion of this point
pt: Calcular a inversão deste ponto

en: Select the point to invert...
pt: Seleccione o ponto a inverter...

en: Compute the inversion of this line
pt: Calcular a inversão desta linha

en: Select the line to invert...
pt: Seleccione a linha a inverter...

en: Compute the inversion of this segment
pt: Calcular a inversão deste segmento

en: Select the segment to invert...
pt: Seleccione o segmento a inverter...

en: Compute the inversion of this circle
pt: Calcular a inversão deste círculo

en: Select the circle to invert...
pt: Seleccione o círculo a inverter...

en: Compute the inversion of this arc
pt: Calcular a inversão deste arco

en: Select the arc to invert...
pt: Seleccione o arco a inverter...

en: Slope
pt: Inclinação

en: Equation
pt: Equação

en: Length
pt: Comprimento

en: Support Line
pt: Linha de Suporte

en: End Point
pt: Ponto Final

en: line
pt: linha

en: Select a Line
pt: Seleccionar uma Linha

en: Select this line
pt: Seleccionar esta linha

en: Select line %1
pt: Seleccionar a linha %1

en: Remove a Line
pt: Remover uma Linha

en: Add a Line
pt: Adicionar uma Linha

en: Move a Line
pt: Mover uma Linha

en: Attach to this line
pt: Anexar a esta linha

en: Show a Line
pt: Esconder a Linha

en: Hide a Line
pt: Mostrar a Linha

en: segment
pt: segmento

en: Select this segment
pt: Seleccionar este segmento

en: Select segment %1
pt: Seleccionar o argumento %1

en: Remove a Segment
pt: Remover um Segmento

en: Add a Segment
pt: Adicionar um Segmento

en: Move a Segment
pt: Mover um Segmento

en: Attach to this segment
pt: Anexar a este segmento

en: Show a Segment
pt: Mostrar um Segmento

en: Hide a Segment
pt: Esconder um Segmento

en: half-line
pt: meia-linha

en: Select this half-line
pt: Seleccionar esta meia-linha

en: Select half-line %1
pt: Seleccionar a meia-linha %1

en: Remove a Half-Line
pt: Remover a Meia-Linha

en: Add a Half-Line
pt: Adicionar uma Meia-Linha

en: Move a Half-Line
pt: Mover uma Meia-Linha

en: Attach to this half-line
pt: Anexar a esta meia-linha

en: Show a Half-Line
pt: Mostrar uma Meia-Linha

en: Hide a Half-Line
pt: Esconder uma Meia-Linha

en: Construct a segment starting at this point
pt: Construir um seguimento com início neste ponto

en: Select the start point of the new segment...
pt: Seleccione o ponto inicial do novo segmento...

en: Construct a segment ending at this point
pt: Construir um segmento que termine neste ponto

en: Select the end point of the new segment...
pt: Seleccione o ponto final do novo segmento...

en: Construct a line through this point
pt: Construído uma linha através deste ponto

en: Select a point for the line to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passará a linha...

en: Select another point for the line to go through...
pt: Seleccione outro ponto pelo qual a linha irá passar...

en: Construct a half-line starting at this point
pt: Construir uma semi-recta com início neste ponto

en: Select the start point of the new half-line...
pt: Seleccione o ponto inicial da nova meia-linha...

en: Construct a half-line through this point
pt: Construir uma semi-recta através deste ponto

en: Select a point for the half-line to go through...
pt: Seleccione um ponto onde a meia-linha passa...

en: Construct the axis of this segment
pt: Construir o eixo deste segmento

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
pt: Seleccione o segmento para o qual deseja desenhar o eixo...

en: Construct a line parallel to this line
pt: Construir uma linha paralela a esta linha

en: Select a line parallel to the new line...
pt: Seleccione a linha paralela à nova linha...

en: Construct the parallel line through this point
pt: Construir uma linha paralela através deste ponto

en: Select a point for the new line to go through...
pt: Seleccione um ponto pelo qual passar a nova linha...

en: Construct a line perpendicular to this line
pt: Construir uma linha perpendicular a esta linha

en: Select a line perpendicular to the new line...
pt: Seleccione a linha perpendicular à nova linha...

en: Construct a perpendicular line through this point
pt: Construir uma linha perpendicular através deste ponto

en: Set &Length...
pt: Mudar o &Comprimento...

en: Set Segment Length
pt: Mudar o Comprimento do Segmento

en: Choose the new length:
pt: Escolha o novo comprimento:

en: Resize Segment
pt: Mudar o Tamanho do Segmento

en: Construct a line by this vector
pt: Construído uma lista por este vector

en: Select a vector in the direction of the new line...
pt: Seleccione um vector com a direcção da linha nova...

en: Construct a half-line by this vector
pt: Construir uma semi-recta com este vector

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
pt: Seleccione um vector com a direcção da semi-recta nova...

en: Select this locus
pt: Seleccionar este locus

en: Select locus %1
pt: Seleccionar o locus %1

en: Remove a Locus
pt: Remover um Locus

en: Add a Locus
pt: Adicionar um Locus

en: Move a Locus
pt: Mover um Locus

en: Attach to this locus
pt: Anexar a este 'locus'

en: Show a Locus
pt: Mostrar um Locus

en: Hide a Locus
pt: Esconder um Locus

en: Object Type
pt: Tipo de Objecto

en: Object
pt: Objecto

en: Select this object
pt: Seleccionar este objecto

en: Select object %1
pt: Seleccionar o objecto %1

en: Remove an object
pt: Remover um objecto

en: Add an object
pt: Adicionar um Objecto

en: Move an object
pt: Mover um objecto

en: Attach to this object
pt: Anexar a este objecto

en: Show an object
pt: Mostrar um objecto

en: Hide an object
pt: Esconder um Objecto

en: Angle in Radians
pt: Ângulo em Radianos

en: Angle in Degrees
pt: Ângulo em Graus

en: Midpoint
pt: Ponto Médio

en: X length
pt: Comprimento x

en: Y length
pt: Comprimento y

en: Opposite Vector
pt: Vector Oposto

en: Angle
pt: Ângulo

en: Sector Surface
pt: Superfície do Sector

en: Arc Length
pt: Comprimento do Arco

en: Support Circle
pt: Círculo de Suporte

en: angle
pt: ângulo

en: Select this angle
pt: Seleccionar este ângulo

en: Select angle %1
pt: Seleccionar o ângulo %1

en: Remove an Angle
pt: Remover um Ângulo

en: Add an Angle
pt: Adicionar um Ângulo

en: Move an Angle
pt: Mover um Ângulo

en: Attach to this angle
pt: Anexar a este ângulo

en: Show an Angle
pt: Mostrar um Ângulo

en: Hide an Angle
pt: Esconder um Ângulo

en: Select this vector
pt: Seleccionar este vector

en: Select vector %1
pt: Seleccionar o vector %1

en: Remove a Vector
pt: Remover um Vector

en: Add a Vector
pt: Adicionar um Vector

en: Move a Vector
pt: Mover um Vector

en: Attach to this vector
pt: Anexar a este vector

en: Show a Vector
pt: Mostrar um Vector

en: Hide a Vector
pt: Esconder um Vector

en: arc
pt: arco

en: Select this arc
pt: Seleccionar este arco

en: Select arc %1
pt: Seleccionar o arco %1

en: Remove an Arc
pt: Remover um Arco

en: Add an Arc
pt: Adicionar um Arco

en: Move an Arc
pt: Move um Arco

en: Attach to this arc
pt: Anexar a este arco

en: Show an Arc
pt: Mostrar um Arco

en: Hide an Arc
pt: Esconder um Arco

en: Coordinate
pt: Coordenada

en: X coordinate
pt: Coordenada X

en: Y coordinate
pt: Coordenada Y

en: point
pt: ponto

en: Select this point
pt: Seleccionar este ponto

en: Select point %1
pt: Seleccionar o ponto %1

en: Remove a Point
pt: Remover um Ponto

en: Add a Point
pt: Adicionar um Ponto

en: Move a Point
pt: Mover um Ponto

en: Attach to this point
pt: Anexar a este ponto

en: Show a Point
pt: Mostrar um Ponto

en: Hide a Point
pt: Esconder um Ponto

en: Construct the midpoint of this point and another point
pt: Construir o ponto médio deste ponto e de outro ponto

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
pt: Seleccione o primeiro dos dois pontos com o qual irá querer criar o ponto médio...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
pt: Seleccione o segundo dos dois pontos com o qual irá querer criar o ponto médio...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
pt: Construir o ponto da relação dourada deste ponto e de outro ponto

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
pt: Seleccione o primeiro dos dois pontos com o qual irá querer criar o ponto da relação dourada...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
pt: Seleccione o segundo dos dois pontos com o qual irá querer criar o ponto da relação dourada...

en: Set &Coordinate...
pt: Mudar a &Coordenada...

en: Redefine
pt: Redefinir

en: Set &Parameter...
pt: Mudar &Parâmetro...

en: Set Coordinate
pt: Mudar Coordenada

en: Enter the new coordinate.
pt: Indique a nova coordenada.

en: Set Point Parameter
pt: Mudar Parâmetro do Ponto

en: Choose the new parameter:
pt: Escolha o novo parâmetro:

en: Change Parameter of Constrained Point
pt: Mudar o Parâmetro do Ponto Restrito

en: Select the circle on which to transport a measure...
pt: Seleccione o círculo pelo qual irá transportar uma medida...

en: Select a point on the circle...
pt: Seleccione o ponto no círculo...

en: Select the segment to transport on the circle...
pt: Seleccione o segmento a transportar no círculo...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
pt: Seleccione um número/comprimento com coordenada em X do ponto...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
pt: Seleccione um número/comprimento com coordenada em Y do ponto...

en: Select a point to project onto a line...
pt: Seleccionar um ponto a projecto numa linha...

en: Line where the projected point will lie...
pt: A linha onde irá ficar o ponto projecto...

en: Number of sides
pt: Número de lados

en: Perimeter
pt: Perímetro

en: Boundary Polygonal
pt: Polígono de Fronteira

en: Open Boundary Polygonal
pt: Polígono de Fronteira Aberto

en: Center of Mass of the Vertices
pt: Centro de Massa dos Vértices

en: Winding Number
pt: 'Winding Number'

en: Inside Polygon
pt: Polígono Interior

en: Open Polygonal Curve
pt: Curva Poligonal Aberta

en: Associated Polygon
pt: Polígono Associado

en: Closed Polygonal Curve
pt: Curva Poligonal Fechada

en: polygon
pt: polígono

en: Select this polygon
pt: Seleccionar este polígono

en: Select polygon %1
pt: Seleccionar o polígono %1

en: Remove a Polygon
pt: Remover um Polígono

en: Add a Polygon
pt: Adicionar um Polígono

en: Move a Polygon
pt: Mover um Polígono

en: Attach to this polygon
pt: Anexar a este polígono

en: Show a Polygon
pt: Mostrar um Polígono

en: Hide a Polygon
pt: Esconder um Polígono

en: closed polygonal curve
pt: curva poligonal fechada

en: Select this closed polygonal curve
pt: Seleccionar esta curva poligonal fechada

en: Select closed polygonal curve %1
pt: Seleccionar a curva poligonal fechada %1

en: Remove a closed polygonal curve
pt: Remover uma curva poligonal fechada

en: Add a closed polygonal curve
pt: Adicionar uma curva poligonal fechada

en: Move a closed polygonal curve
pt: Mover uma curva poligonal fechada

en: Attach to this closed polygonal curve
pt: Anexar a esta curva poligonal fechada

en: Show a closed polygonal curve
pt: Mostrar uma curva poligonal fechada

en: Hide a closed polygonal curve
pt: Esconder uma curva poligonal fechada

en: polygonal curve
pt: curva poligonal

en: Select this polygonal curve
pt: Seleccionar esta linha poligonal

en: Select polygonal curve %1
pt: Seleccionar a curva poligonal %1

en: Remove a polygonal curve
pt: Remover uma curva poligonal

en: Add a polygonal curve
pt: Adicionar uma curva poligonal

en: Move a polygonal curve
pt: Mover uma curva poligonal

en: Attach to this polygonal curve
pt: Anexar a esta curva poligonal

en: Show a polygonal curve
pt: Mostrar uma curva poligonal

en: Hide a polygonal curve
pt: Esconder uma curva poligonal

en: triangle
pt: triângulo

en: Select this triangle
pt: Seleccionar este triângulo

en: Select triangle %1
pt: Seleccionar o triângulo %1

en: Remove a Triangle
pt: Remover um Triângulo

en: Add a Triangle
pt: Adicionar um Triângulo

en: Move a Triangle
pt: Mover um Triângulo

en: Attach to this triangle
pt: Anexar a este triângulo

en: Show a Triangle
pt: Mostrar um Triângulo

en: Hide a Triangle
pt: Esconder um Triângulo

en: quadrilateral
pt: quadrilátero

en: Select this quadrilateral
pt: Seleccionar este quadrilátero

en: Select quadrilateral %1
pt: Seleccionar o quadrilátero %1

en: Remove a Quadrilateral
pt: Remover um Quadrilátero

en: Add a Quadrilateral
pt: Adicionar um Quadrilátero

en: Move a Quadrilateral
pt: Mover um Quadrilátero

en: Attach to this quadrilateral
pt: Anexar a este quadrilátero

en: Show a Quadrilateral
pt: Mostrar um Quadrilátero

en: Hide a Quadrilateral
pt: Esconder um Quadrilátero

en: Construct a triangle with this vertex
pt: Construir um triângulo com este vértice

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
pt: Seleccione um ponto para ser um vértice do novo triângulo...

en: Intersect this polygon with a line
pt: Interceptar este polígono com uma linha

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
pt: Seleccione o polígono do qual deseja a intersecção com uma linha...

en: Intersect this line with a polygon
pt: Interceptar esta linha com um polígono

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
pt: Seleccione a linha da qual deseja a intersecção com um polígono...

en: Intersect this polygonal curve with a line
pt: Interceptar esta curva poligonal com uma linha

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
pt: Seleccione a curva poligonal do qual deseja a intersecção com uma linha...

en: Intersect this line with a polygonal curve
pt: Interceptar esta linha com uma curva poligonal

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
pt: Seleccione a linha da qual deseja a intersecção com uma curva poligonal...

en: Intersect this polygon with another polygon
pt: Interceptar este polígono com outro polígono

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
pt: Seleccione o polígono do qual deseja a intersecção com outro polígono...

en: Intersect with this polygon
pt: Intersectar com este polígono

en: Select the second polygon for the intersection...
pt: Seleccione o segundo polígono para a intersecção...

en: Construct the vertices of this polygon
pt: Construir os vértices deste polígono

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
pt: Seleccione o polígono do qual irá construir os vértices...

en: Construct the sides of this polygon
pt: Construir os lados deste polígono

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
pt: Seleccione o polígono do qual irá construir os lados...

en: Construct the convex hull of this polygon
pt: Construir o corpo convexo deste polígono

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
pt: Seleccione o polígono do qual irá construir o corpo convexo...

en: Project this point onto the circle
pt: Projectar este ponto no círculo

en: Select the point for the tangent to go through...
pt: Seleccione o ponto pelo qual a tangente irá passar...

en: Is this line parallel?
pt: Esta linha é paralela?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
pt: Seleccione a primeira das duas linhas presumidamente paralelas...

en: Parallel to this line?
pt: É paralela a esta linha?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
pt: Seleccione a segunda das duas linhas presumidamente paralelas...

en: These lines are parallel.
pt: Estas linhas são paralelas.

en: These lines are not parallel.
pt: Estas linhas não são paralelas.

en: Is this line orthogonal?
pt: Esta linha é ortogonal?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
pt: Seleccione a primeira das duas linhas presumidamente ortogonais...

en: Orthogonal to this line?
pt: É ortogonal a esta linha?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
pt: Seleccione a segunda das duas linhas presumidamente ortogonais...

en: These lines are orthogonal.
pt: Estas linhas são ortogonais.

en: These lines are not orthogonal.
pt: Estas linhas não são ortogonais.

en: Check collinearity of this point
pt: Verificar a colinearidade deste ponto

en: Select the first of the three possibly collinear points...
pt: Seleccione o primeiro dos três pontos presumidamente colineares...

en: and this second point
pt: e deste segundo ponto

en: Select the second of the three possibly collinear points...
pt: Seleccione o segundo dos três pontos presumidamente colineares...

en: with this third point
pt: com este terceiro ponto

en: Select the last of the three possibly collinear points...
pt: Seleccione o último dos três pontos presumidamente colineares...

en: These points are collinear.
pt: Estes pontos são colineares.

en: These points are not collinear.
pt: Estes pontos não são colineares.

en: Check whether this point is on a curve
pt: Verificar se este ponto está numa curva

en: Select the point you want to test...
pt: Seleccione o ponto que deseja testar...

en: Check whether the point is on this curve
pt: Verificar se o ponto está nesta curva

en: Select the curve that the point might be on...
pt: Seleccione a curva que pode conter o ponto...

en: This curve contains the point.
pt: Esta curva contém o ponto.

en: This curve does not contain the point.
pt: Esta curva não contém o ponto.

en: Check whether this point is in a polygon
pt: Verificar se este ponto está num polígono

en: Check whether the point is in this polygon
pt: Verificar se o ponto está neste polígono

en: Select the polygon that the point might be in...
pt: Seleccione o polígono que pode conter o ponto...

en: This polygon contains the point.
pt: Este polígono contém o ponto.

en: This polygon does not contain the point.
pt: Este polígono não contém o ponto.

en: Check whether this polygon is convex
pt: Verificar se este polígono é convexo

en: Select the polygon you want to test for convexity...
pt: Seleccione o ponto que deseja testar se é convexo...

en: This polygon is convex.
pt: Este polígono contém é convexo.

en: This polygon is not convex.
pt: Este polígono não é convexo.

en: Check if this point has the same distance
pt: Verificar se este ponto tem a mesma distância

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
pt: Selecciona o ponto que poderá ter a mesma distância de outros dois pontos...

en: from this point
pt: deste ponto

en: Select the first of the two other points...
pt: Seleccione o primeiro dos dois outros pontos...

en: and from this second point
pt: e desde este segundo ponto

en: Select the other of the two other points...
pt: Seleccione o outro dos dois outros pontos...

en: The two distances are the same.
pt: As duas distâncias são as mesmas.

en: The two distances are not the same.
pt: As duas distâncias não são as mesmas.

en: Check whether this vector is equal to another vector
pt: Verificar se este vector é igual a outro vector

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
pt: Seleccione o primeiro dos dois vectores presumidamente iguais...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
pt: Verificar se este vector é igual ao outro vector

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
pt: Seleccione o último dos dois vectores presumidamente iguais...

en: The two vectors are the same.
pt: Os dois vectores são iguais.

en: The two vectors are not the same.
pt: Os dois vectores não são iguais.

en: Check whether this object exists
pt: Verificar se este objecto existe

en: Select the object for the existence check...
pt: Seleccionar o objecto para a verificação de existência...

en: The object exists.
pt: O objecto existe.

en: The object does not exist.
pt: O objecto não existe.

en: Text
pt: Texto

en: label
pt: legenda

en: Select this label
pt: Seleccionar esta etiqueta

en: Select label %1
pt: Seleccionar a etiqueta %1

en: Remove a Label
pt: Remover uma Etiqueta

en: Add a Label
pt: Adicionar uma Etiqueta

en: Move a Label
pt: Mover uma Etiqueta

en: Attach to this label
pt: Anexar a esta etiqueta

en: Show a Label
pt: Mostrar uma Etiqueta

en: Hide a Label
pt: Esconder uma Etiqueta

en: numeric label
pt: legenda numérica

en: Select this numeric label
pt: Seleccionar este valor numérico

en: Select numeric label %1
pt: Seleccionar o valor numérico %1

en: Remove a Numeric Label
pt: Remover um Valor Numérico

en: Add a Numeric Label
pt: Adicionar um Valor Numérico

en: Move a Numeric Label
pt: Mover um Valor Numérico

en: Attach to this numeric label
pt: Anexar a este valor numérico

en: Show a Numeric Label
pt: Mostrar um Valor Numérico

en: Hide a Numeric Label
pt: Esconder um Valor Numérico

en: Numeric value
pt: Valor numérico

en: boolean label
pt: valor booleano

en: Select this boolean label
pt: Seleccionar este valor booleano

en: Select boolean label %1
pt: Seleccionar o valor booleano %1

en: Remove a Boolean Label
pt: Remover um Valor Booleano

en: Add a Boolean Label
pt: Adicionar um Valor Booleano

en: Move a Boolean Label
pt: Mover um Valor Booleano

en: Attach to this boolean label
pt: Anexar a este valor booleano

en: Show a Boolean Label
pt: Mostrar um Valor Booleano

en: Hide a Boolean Label
pt: Esconder um Valor Booleano

en: &Copy Text
pt: &Copiar o Texto

en: &Toggle Frame
pt: Comu&tar a Área

en: Set &Font...
pt: Mudar o &Tipo de Letra...

en: Toggle Label Frame
pt: Comutar a Área da Etiqueta

en: Change Label Font
pt: Mudar o Tipo de Letra do Valor

en: &Redefine...
pt: &Redefinir...

en: Change &Value...
pt: Mudar o &Valor...

en: Enter the new value:
pt: Indique o novo valor:

en: Change Displayed Value
pt: Modificar o Valor Apresentado

en: Translate this object
pt: Translação deste objecto

en: Select the object to translate...
pt: Seleccione o objecto a transladar...

en: Translate by this vector
pt: Translação por este vector

en: Select the vector to translate by...
pt: Seleccione o vector a transladar...

en: Reflect this object
pt: Reflectir este objecto

en: Select the object to reflect...
pt: Seleccionar o objecto a reflectir...

en: Reflect in this point
pt: Reflexão neste ponto

en: Select the point to reflect in...
pt: Seleccione o ponto no qual reflectir...

en: Reflect in this line
pt: Reflectir sobre esta linha

en: Select the line to reflect in...
pt: Seleccione a linha na qual reflectir...

en: Rotate this object
pt: Rodar este objecto

en: Select the object to rotate...
pt: Seleccionar o objecto a rodar...

en: Rotate around this point
pt: Rodar à volta deste ponto

en: Select the center point of the rotation...
pt: Seleccione o ponto central desta rotação...

en: Rotate by this angle
pt: Rodar por este ângulo

en: Select the angle of the rotation...
pt: Seleccione o ângulo de rotação...

en: Scale this object
pt: Escalar este objecto

en: Select the object to scale...
pt: Seleccionar o objecto a escalar...

en: Scale with this center
pt: Escalar com este centro

en: Select the center point of the scaling...
pt: Seleccione o ponto central do escalamento...

en: Scale by this length
pt: Escalar com este comprimento

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
pt: Seleccione um comprimento ou segmento cujo comprimento é o factor de escala...

en: Scale this length...
pt: Mudar o comprimento...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
pt: Seleccione o primeiro de dois comprimentos cuja relação é o factor de escala...

en: ...to this other length
pt: ...para este outro comprimento

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
pt: Seleccione o segundo de dois comprimentos cuja relação é o factor de escala...

en: Select the object to scale
pt: Seleccionar o objecto a redimensionar

en: Scale over this line
pt: Escala sobre esta linha

en: Select the line to scale over
pt: Seleccionar a linha sobre a qual redimensionar

en: Projectively rotate this object
pt: Rodar por projecção este objecto

en: Select the object to rotate projectively
pt: Seleccione o objecto sobre o qual rodar em projecção

en: Projectively rotate with this half-line
pt: Rodar por projecção com esta semi-recta

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
pt: Seleccione a semi-recta da rotação por projecção que deseja aplicar ao objecto

en: Projectively rotate by this angle
pt: Rodar por projecção deste ângulo

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
pt: Seleccione o ângulo da rotação por projecção que deseja aplicar ao objecto

en: Harmonic Homology of this object
pt: Homologia harmónica deste objecto

en: Select the object to transform...
pt: Seleccione o objecto a transformar...

en: Harmonic Homology with this center
pt: Homologia harmónica com este centro

en: Select the center point of the harmonic homology...
pt: Seleccione o ponto central da homologia harmónica...

en: Harmonic Homology with this axis
pt: Homologia Harmónica com este eixo

en: Select the axis of the harmonic homology...
pt: Seleccione o eixo da homologia harmónica...

en: Generic affinity of this object
pt: Afinidade genérica deste objecto

en: Map this triangle
pt: Mapear este triângulo

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
pt: Seleccione o triângulo que tem de ser transformado num dado triângulo...

en: onto this other triangle
pt: neste outro triângulo

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
pt: Seleccione o triângulo que é a imagem por afinidade do primeiro triângulo...

en: First of 3 starting points
pt: O primeiro dos 3 pontos iniciais

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
pt: Seleccione o primeiro dos três pontos iniciais da afinidade genérica...

en: Second of 3 starting points
pt: O segundo dos 3 pontos iniciais

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
pt: Seleccione o segundo dos três pontos iniciais da afinidade genérica...

en: Third of 3 starting points
pt: O terceiro dos 3 pontos iniciais

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
pt: Seleccione o terceiro dos três pontos iniciais da afinidade genérica...

en: Transformed position of first point
pt: Posição transformada do primeiro ponto

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
pt: Seleccione o primeiro dos três pontos finais da afinidade genérica...

en: Transformed position of second point
pt: Posição transformada do segundo ponto

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
pt: Seleccione o segundo dos três pontos finais da afinidade genérica...

en: Transformed position of third point
pt: Posição transformada do terceiro ponto

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
pt: Seleccione o terceiro dos três pontos finais da afinidade genérica...

en: Generic projective transformation of this object
pt: Transformação por projecção genérica deste objecto

en: Map this quadrilateral
pt: Mapear este quadrilátero

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
pt: Seleccione o quadrilátero que terá de ser transformado num dado quadrilátero...

en: onto this other quadrilateral
pt: neste outro quadrilátero

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
pt: Seleccione o quadrilátero que é a imagem da transformação por projecção do primeiro quadrilátero...

en: First of 4 starting points
pt: Primeiro dos 4 pontos iniciais

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o primeiro dos quatro pontos iniciais da projecção genérica...

en: Second of 4 starting points
pt: Segundo dos 4 pontos iniciais

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o segundo dos quatro pontos iniciais da projecção genérica...

en: Third of 4 starting points
pt: Terceiro dos 4 pontos iniciais

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o terceiro dos quatro pontos iniciais da projecção genérica...

en: Fourth of 4 starting points
pt: Quarto dos 4 pontos iniciais

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o quarto dos quatro pontos iniciais da projecção genérica...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o primeiro dos quatro pontos finais da projecção genérica...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o segundo dos quatro pontos finais da projecção genérica...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o terceiro dos quatro pontos finais da projecção genérica...

en: Transformed position of fourth point
pt: Posição transformada do quarto ponto

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
pt: Seleccione o quarto dos quatro pontos finais da projecção genérica...

en: Cast the shadow of this object
pt: Representar a sombra deste objecto

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
pt: Seleccione a objecto do qual deseja construir a sombra...

en: Cast a shadow from this light source
pt: Representar uma sombra a partir desta fonte de luz

en: Select the light source from which the shadow should originate...
pt: Seleccione a fonte de luz a partir da qual a sombra deverá ter origem...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
pt: Representar uma sombra no horizonte definido por esta linha

en: Select the horizon for the shadow...
pt: Seleccione o horizonte da sombra...

en: Transform this object
pt: Transformar este objecto

en: Transform using this transformation
pt: Transformar com esta operação

en: Apply a similitude to this object
pt: Aplicar uma semelhança a este objecto

en: Apply a similitude with this center
pt: Aplicar uma semelhança com este centro

en: Select the center for the similitude...
pt: Seleccione o centro da semelhança...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
pt: Aplicar um mapeamento de semelhança deste ponto sobre outro

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
pt: Seleccione o ponto com o qual a semelhança se mapeará noutro ponto...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
pt: Aplicar um mapeamento de semelhança de um ponto neste ponto

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
pt: Seleccione o ponto sobre o qual a semelhança deverá mapear o primeiro ponto...

en: Construct a vector from this point
pt: Construir um vector a partir deste ponto

en: Select the start point of the new vector...
pt: Seleccione o ponto inicial do novo vector...

en: Construct a vector to this point
pt: Construir um vector para este ponto

en: Select the end point of the new vector...
pt: Seleccione o ponto final do novo vector...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
pt: Construir a soma de vectores desde vector e de outro.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
pt: Seleccione o primeiro dos dois vectores com os quais deseja construir a soma...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
pt: Construir a soma de vectores desde vector e do outro.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
pt: Seleccione o segundo dos dois vectores com os quais deseja construir a soma...

en: Construct the vector sum starting at this point.
pt: Construir uma soma de vectores com início neste ponto.

en: Select the point to construct the sum vector in...
pt: Seleccione o ponto no qual criar a soma dos dois vectores...

[ctx: @title:window]
en: New Script
pt: Novo Programa

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
pt: Seleccione os objectos dos argumentos (se existirem)
    a janela do Kig e carregue em "Seguinte".

en: Enter Code
pt: Indique o Código

en: Now fill in the code:
pt: Agora insira o código:

en: Now fill in the Python code:
pt: Agora insira o código Python:

[ctx: Note to translators: this should be a default name for an argument in a Python function. The default is "arg%1" which would become arg1, arg2, etc. Give something which seems appropriate for your language.]
en: arg%1
pt: argumento%1

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
pt: O interpretador de Python obteve um erro durante a execução do seu programa. Corrija por favor o programa e carregue botão Terminar de novo.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
pt: O Interpretador de Python gerou o seguinte resultado de erro:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
pt: Parece ocorrer algum erro no seu programa. O interpretador de Python não indicou nenhum erro, mas o programa não gerou um objecto válido. Corrija por favor o programa e carregue botão Terminar de novo.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
pt: Editar o Programa

en: Edit Python Script
pt: Editar o Programa em Python

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
pt: O interpretador de Python obteve um erro durante a execução do seu programa. Corrija por favor o programa.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
pt: Parece ocorrer algum erro no seu programa. O interpretador de Python não indicou nenhum erro, mas o programa não gerou um objecto válido. Corrija por favor o programa.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
pt: <p>Poderá controlar uma construção do kig com um programa
    em Python "pykig", que poderá ser executado com o comando
    <code>pykig.py</code>.  Aqui está um exemplo bom
    (<code>hexagonos.kpy</code>) que poderá experimentar:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagonos (c, v, n):
      hexagono = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagono.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagono, i, True)
        return
      cnovo = MidPoints (c, v)
      hexagonos (cnovo, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagono, k)
        cnovo = MidPoints (c, v1)
        hexagonos (cnovo, v1, n-1)
    hexagonos (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
pt: <p>Poderá repetir a última construção se carregar na tecla
    'Z'; isto pode ser bastante útil se precisar de construir uma
    sequência de objectos com a mesma construção, especialmente se
    não existir qualquer atalho para essa construção.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
pt: <p>Uma das ferramentas mais poderosas no Kig são os menus que você poderá
    aceder se carregar com o botão direito num objecto ou num espaço em branco
    do documento. Você podê-los-á usar para dar nomes aos objectos, alterar as
    suas cores e estilos de linhas, bem como muitas outras coisas interessantes.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
pt: <p>Você poderá criar pontos novos sem usar o menu ou a barra de ferramentas,
    bastando para tal carregar nalgum sítio do documento do Kig 
    com o <em>botão do meio do rato</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
pt: <p>O Kig pode abrir vários formatos de ficheiros: os ficheiros dele (ficheiros <code>.kig</code>),
    ficheiros do <em>KGeo</em>, ficheiros do <em>KSeg</em> e, parcialmente, os ficheiros do <em>Dr. Geo</em> e do <em>Cabri&#8482;</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
pt: <p>O Kig tem mais de 20 objectos e 10 transformações com mais de 80 construções
    que poderá usar nos seus documentos: abra o menu <em>Objectos</em> para
    os ver a todos.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
pt: <p>Pode utilizar os objectos seleccionados para iniciar a construção de um objecto que necessita dos objectos seleccionados como argumentos. Por exemplo, se tiver
    dois pontos seleccionados, pode escolher <em>Iniciar -> Círculo por Três Pontos</em>
    do menu para começar a construir um círculo por três pontos.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
pt: <p>O Kig pode extender o seu conjunto de objectos utilizando macros externas. Pode encontrar algumas macros interessantes da página Web do Kig:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
pt: <p>Se tiver mais que um objecto sob o rato e quiser seleccionar algum
    deles, poderá carregar com o <em>botão esquerdo do rato</em>, enquanto
    mantém a tecla <em>Shift</em> carregada para obter uma lista dos objectos
    sob o cursor do rato, onde depois podê-los-á seleccionar.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
pt: <p>Quando construir um 'locus', poderá carregar nele com o botão
    <em>direito</em> e seleccionar a <em>equação cartesiana</em>
    para ver a sua equação cartesiana, sempre que for uma curva
    algébrica de grau baixo.</p>
