kig - en to sv translation catalogue (1249 entries)

en: Circle by Center && Line
sv: Cirkel med centrum och linje

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
sv: En cirkel konstruerad med sitt centrum och tangenten till en given linje

en: Construct a circle tangent to this line
sv: Skapa en cirkel med den här linjen som tangent

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
sv: Välj linjen som den nya cirkeln ska ha som tangent...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
sv: Cirkel med punkt och segment (som diameter)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
sv: En cirkel konstruerad med sitt centrum och längden av ett segment som diameter

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
sv: Skapa en cirkel med diametern given av det här segmentets längd

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
sv: Välj segmentet vars längd anger diametern för den nya cirkeln...

en: Equilateral Triangle
sv: Likbent triangel

en: Equilateral triangle with given two vertices
sv: Likbent triangel given två vertex

en: Evolute
sv: Evolut

en: Evolute of a curve
sv: Evolut för en kurva

en: Evolute of this curve
sv: Evolut för den här kurvan

en: Osculating Circle
sv: Oskulerande cirkel

en: Osculating circle of a curve at a point
sv: Oskulerande cirkeln till en kurva vid en punkt

en: Osculating circle of this curve
sv: Oskulerande cirkeln till den här kurvan

en: Osculating circle at this point
sv: Oskulerande cirkeln vid den här punkten

en: Select the point...
sv: Välj punkten...

en: Square
sv: Kvadrat

en: Square with two given adjacent vertices
sv: Kvadrat med två intilliggande givna vertex

en: Vector Difference
sv: Vektordifferens

en: Construct the vector difference of two vectors.
sv: Skapa vektordifferensen av två vektorer.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
sv: Skapa vektordifferensen av den här vektorn och en annan.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
sv: Skapa vektordifferensen av den här vektorn och en annan.

en: Construct the vector difference starting at this point.
sv: Skapa vektordifferensen som börjar i den här punkten.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
sv: Välj den första av de två vektorer vars skillnad du vill skapa...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
sv: Välj den andra av de två vektorer vars skillnad du vill skapa...

en: Select the point to construct the difference vector in...
sv: Välj punkten där differensvektorn ska skapas...

en: Export to &Asymptote...
sv: Exportera till &Asymptote...

en: Asymptote Documents (*.asy)
sv: Asymptote-dokument (*.asy)

en: Export as Asymptote script
sv: Exportera som Asymptote-skript

en: Asymptote Options
sv: Alternativ för Asymptote

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
sv: Filen "%1" kunde inte öppnas. Kontrollera om filrättigheterna är riktigt inställda.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
sv: Visa extra ram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
sv: Visa axlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
sv: Det här är en Xfig-fil, inte en Cabri-figur.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
sv: Den här versionen av Cabri (%1) stöds inte ännu.
    Kontakta Kigs upphovsmän för att hjälpa till att stödja den här versionen av Cabri.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
sv: Den här Cabri-filen innehåller objektet "%1", som Kig för närvarande inte stöder.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
sv: Ett fel påträffades på rad %1 i filen %2.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
sv: Dr. Geo-filen "%1" är en makrofil, och innehåller alltså inga figurer.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
sv: Det finns inga figurer i Dr. Geo-filen "%1".

en: Dr. Geo Filter
sv: Dr. Geo-filter

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
sv: Aktuell Dr. Geo-fil innehåller mer än en figur.
    Välj vilken som ska importeras.

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
sv: Den här Dr. Geo-filen innehåller objektet "%1 %2", som Kig för närvarande inte stöder.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
sv: Den här Dr. Geo-filen innehåller en skärningspunktstyp, som Kig för närvarande inte stöder.

en: &Export to image
sv: E&xportera till bild...

en: &Image...
sv: &Bild...

en: Export as Image
sv: Exportera som bild

en: Image Options
sv: Bildalternativ

en: Sorry, this file format is not supported.
sv: Tyvärr stöds inte det här filformatet.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
sv: Tyvärr gick något fel när bilden "%1" skulle sparas.

en: &Export To
sv: E&xportera till

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
sv: Filen "%1" kunde inte öppnas. Det betyder troligen att den inte finns, eller att den inte kan öppnas på grund av dess rättigheter.

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
sv: Ett fel uppstod vid tolkning av filen. Den kan inte öppnas.

en: Parse Error
sv: Tolkningsfel

en: Not Supported
sv: Stöds inte

en: Kig cannot open this file.
sv: Kig kan inte öppna filen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
sv: Upplösning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
sv: &Behåll proportion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
sv: Höjd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
sv: Bredd:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
sv: Det här Kseg-dokumentet använder en skalningstransform, som Kig för närvarande inte kan importera.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
sv: Det här Kseg-dokumentet innehåller en fylld cirkel, som Kig för närvarande inte stöder.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
sv: Det här Kseg-dokumentet innehåller en bågsektor, som Kig för närvarande inte stöder.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
sv: Det här Kseg-dokumentet innehåller ett bågsegment, som Kig för närvarande inte stöder.

en: Export to &Latex...
sv: Exportera som &Latex...

en: Latex Documents (*.tex)
sv: Latex-dokument (*.tex)

en: Export as Latex
sv: Exportera som Latex

en: Latex Options
sv: Latex-alternativ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
sv: Utdataformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, psTricksRadioButton)
en: PSTricks
sv: PS-trick

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
sv: Dokumentalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
sv: Bara bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
sv: Fristående dokument

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
sv: Den här filen skapades av Kig version "%1", som den här versionen inte kan öppna.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
sv: Den här filen skapades av Kig version "%1".
    Stöd för äldre Kig-format (före 0.4) har tagits bort från Kig.
    Du kan försöka öppna filen med en äldre version av Kig (0.4 till 0.6),
    och därefter spara den igen, vilket sparar med det nya formatet.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
sv: Kig-filen har ett koordinatsystem som den här versionen av Kig inte stöder.
    Ett standardkoordinatsystem används istället.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
sv: Kig-filen har ett objekt av typen "%1", som den här versionen av Kig inte stöder. Kanske har du kompilerat Kig utan stöd för objekttypen, eller så använder du en äldre version av Kig.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
sv: Den här Kig-filen använder ett objekt av typen "%1", som är föråldrat. Du bör spara konstruktionen med ett annat namn och kontrollera att den fungerar som förväntat.

en: &Export to SVG...
sv: Exportera som &SVG...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
sv: Skalbar vektorgrafik (*.svg)

en: Export as SVG
sv: Exportera som SVG

en: SVG Options
sv: SVG-alternativ

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
sv: Tyvärr gick något fel när bilden skulle sparas till SVG-filen "%1"

en: Export to &XFig file
sv: Exportera till &Xfig-fil...

en: &XFig File...
sv: &Xfig-fil

en: XFig Documents (*.fig)
sv: Xfig-dokument (*.fig)

en: Export as XFig File
sv: Exportera som Xfig-fil

en: KDE Interactive Geometry
sv: KDE interaktiv geometri

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
sv: © 2002-2005, Kig-utvecklarna

en: Current maintainer.
sv: Nuvarande underhåll.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
sv: Ursprunglig upphovsman, tidigare underhåll, konstruktion och mycket kod.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
sv: Gjorde en mängd viktigt arbetet på många ställen i Kig, inklusive, men inte begränsat till koner, kuber, transformer och test av egenskaper.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
sv: Tidigare underhåll, Dr. Geo-importfiltret, punkt- och linjestilar, italiensk översättning, diverse saker här och där.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
sv: Hjälpte till mycket med implementeringen av Lokus-objekt. Det är en del matematik inblandat för att göra det rätt, och Franco skrev de svåraste delarna.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
sv: Ansvarig för beräkning av de algebraiska ekvationerna för ett lokus.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
sv: Bidrog med Bézierkurvor och liknande ikoner

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
sv: Bidrog exportfiltret 'Asymptote'.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
sv: Översättare till franska, som också skickade användbar återmatning, som önskningar om funktioner och felrapporter.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
sv: Upphovsman till KGeo, där jag fick inspiration, en del källkod, och nästan all grafik.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
sv: Domis bror, som han fick att skriva algoritmen för att beräkna centrum för en cirkel med tre angivna punkter.

en: Contributed a patch for some bugs.
sv: Skickade en programfix för några fel.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
sv: Gav en del bra återmatning om Kig, några önskemål om funktioner, upprensningar och fixar, och någon att chatta med på IRC.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
sv: Ansvarig för programmets snygga SVG-ikon.

en: Responsible for the new object action icons.
sv: Ansvarig för de nya åtgärdsikonerna för objekt.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
sv: Kunde inte hitta nödvändigt kig-bibliotek. Kontrollera installationen.

[ctx: @title:window]
en: Open File
sv: Öppna fil

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
sv[0]: Ta bort %1 objekt
sv[1]: Ta bort %1 objekt

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
sv[0]: Lägg till %1 objekt
sv[1]: Lägg till %1 objekt

en: &Set Coordinate System
sv: Ange koordinats&ystem

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
sv: Kig-alternativ

en: Show grid
sv: Visa rutnät

en: Show axes
sv: Visa axlar

en: Invert Selection
sv: Invertera markering

en: &Delete Objects
sv: Ta bort &objekt

en: Delete the selected objects
sv: Ta bort markerade objekt

en: Cancel Construction
sv: Avbryt konstruktion

en: Cancel the construction of the object being constructed
sv: Avbryt konstruktionen för objektet som håller på att konstrueras

en: Repeat Construction
sv: Upprepa konstruktion

en: Repeat the last construction (with new data)
sv: Upprepa den senaste konstruktionen (med ny data)

en: U&nhide All
sv: Vi&sa allt

en: Show all hidden objects
sv: Visa alla dolda objekt

en: &New Macro...
sv: &Nytt makro...

en: Define a new macro
sv: Definiera ett nytt makro

en: Manage &Types...
sv: Hantera &typer...

en: Manage macro types.
sv: Hantera makrotyper.

en: &Browse History...
sv: &Bläddra i historik...

en: Browse the history of the current construction.
sv: Bläddra i den nuvarande konstruktionens historik.

en: Zoom in on the document
sv: Zooma in i dokumentet

en: Zoom out of the document
sv: Zooma ut i dokumentet

en: Recenter the screen on the document
sv: Centrera skärmen på dokumentet igen

en: View this document full-screen.
sv: Visa dokumentet med fullskärmsläge.

en: &Select Shown Area
sv: Markera vi&sat område

en: Select the area that you want to be shown in the window.
sv: Markera området som du vill visa i fönstret.

en: S&elect Zoom Area
sv: Mark&era zoomområde

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
sv: Ange koordinat&precision...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
sv: Ange flyttalsprecision för koordinater i dokumentet.

en: Show &Grid
sv: Visa r&utnät

en: Show or hide the grid.
sv: Visa eller dölj rutnätet.

en: Show &Axes
sv: Visa &axlar

en: Show or hide the axes.
sv: Visa eller dölj axlarna.

en: Wear Infrared Glasses
sv: Använd infraröda glasögon

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
sv: Aktivera eller inaktivera synlighet av dolda objekt.

en: Repeat Construction (%1)
sv: Upprepa konstruktion (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
sv: Upprepa %1 (med ny data)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
sv: Filen "%1" du försökte öppna finns inte. Kontrollera att du skrev in rätt sökväg.

en: File Not Found
sv: Filen hittades inte

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
sv: Du försökte öppna ett dokument av typen "%1". Tyvärr stöder inte Kig detta format. Om du tycker att formatet i fråga vore värt att implementera stöd för, kan du skapa ett funktionsönskemål på <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE:s felspårningssystem</a>.

en: Format Not Supported
sv: Formatet stöds inte

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
sv: Kig stöder inte att spara till något annat format än dess eget. Spara med Kigs format istället?

en: Save Kig Format
sv: Spara med Kigs format

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
sv: Kig-dokument (*.kig);;Komprimerade Kig-dokument (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan. Vill du skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
sv: Skriv ut geometri

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
sv[0]: Dölj %1 objekt
sv[1]: Dölj %1 objekt

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
sv[0]: Visa %1 objekt
sv[1]: Visa %1 objekt

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Recenter View
sv: Centrera vyn igen

en: Select the rectangle that should be shown.
sv: Markera rektangeln som ska visas.

en: Change Shown Part of Screen
sv: Ändra delen som visas på skärmen

en: Select Zoom Area
sv: Markera zoomområde

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
sv: Välj zoomområde genom att skriva in koordinater<br />för övre vänstra hörnet och nedre högra hörnet.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
sv: O&bjekt

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
sv: &Punkter

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
sv: &Linjer

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
sv: &Cirklar och bågar

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
sv: Poly&goner

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
sv: &Vektorer och segment

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
sv: Ko&ner och kuber

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
sv: Fler koner

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
sv: Ku&ber

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
sv: &Bézierkurvor

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
sv: Vinkl&ar

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
sv: &Transformer

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
sv: &Differentiell geometri

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
sv: T&ester

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
sv: Ö&vrigt

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
sv: T&yper

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
sv: Punkter

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
sv: Linjer

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
sv: Vektorer och segment

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
sv: Cirklar och bågar

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
sv: Koner

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
sv: Bézierkurvor

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
sv: Vinklar

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
sv: Transformer

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
sv: Tester

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
sv: Andra objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
sv: Visa inte något grafiskt gränssnitt. Konvertera den angivna filen till Kigs eget format. Utmatning skickas till standardutmatningen om inte --outfile är angivet.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
sv: Fil att skriva ut den skapade egna filen till. '-' betyder utmatning till standardutmatningen. Förvalt värde är också standardutmatningen.

en: Document to open
sv: Dokument att öppna

en: Point by Numeric Labels
sv: Punkt enligt numeriska etiketter

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
sv: En punkt vars koordinater anges av två numeriska etiketter

en: A segment constructed from its start and end point
sv: Ett segment skapat från dess start- och slutpunkt

en: Segment Axis
sv: Segmentaxel

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
sv: Den vinkelräta linjen genom ett givet segments mittpunkt.

en: Line by Two Points
sv: Linje med två punkter

en: A line constructed through two points
sv: En linje skapad genom två punkter

en: Half-Line
sv: Stråle

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
sv: En stråle med en startpunkt, och en annan punkt någonstans på den.

en: Perpendicular
sv: Vinkelrät

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
sv: En linje skapad genom en punkt, vinkelrät mot en annan linje eller segment.

en: Parallel
sv: Parallell

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
sv: Skapa en linje genom en punkt, och parallell mot en annan linje eller segment

en: Circle by Center && Point
sv: Cirkel med centrum och punkt

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
sv: En cirkel konstruerad med sitt centrum och en punkt som hör till den

en: Circle by Three Points
sv: Cirkel med tre punkter

en: A circle constructed through three points
sv: En cirkel skapad genom tre punkter

en: Circle by Point && Radius
sv: Cirkel enligt punkt och radie

en: A circle defined by its center and the length of the radius
sv: En cirkel som definieras av sitt centrum och radiens längd

en: Construct Bisector of This Angle
sv: Skapa styrlinjen för den här vinkeln

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
sv: Välj vinkeln som du vill skapa styrlinjen för...

en: Angle Bisector
sv: Vinkeldelning

en: The bisector of an angle
sv: Delning av en vinkel

en: Conic by Five Points
sv: Kon med fem punkter

en: A conic constructed through five points
sv: En kon skapad genom fem punkter

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
sv: Hyperbel med asymptoter och punkt

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
sv: En hyperbel med givna asymptoter genom en punkt

en: Ellipse by Focuses && Point
sv: Ellips med fokus och punkt

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
sv: En ellips skapad enligt fokus och en punkt som hör till den

en: Hyperbola by Focuses && Point
sv: Hyperbel med fokus och punkt

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
sv: En hyperbel skapad med fokus och en punkt som hör till den

en: Conic by Directrix, Focus && Point
sv: Kon med styrlinje, fokus och punkt

en: A conic with given directrix and focus, through a point
sv: En kon med given styrlinje och fokus, genom en punkt

en: Vertical Parabola by Three Points
sv: Vertikal parabel med tre punkter

en: A vertical parabola constructed through three points
sv: En vertikal parabel skapad genom tre punkter

en: Cubic Curve by Nine Points
sv: Kubisk kurva med nio punkter

en: A cubic curve constructed through nine points
sv: En kubisk kurva skapad genom nio punkter

en: Polar Point of a Line
sv: Polärpunkt för en linje

en: The polar point of a line with respect to a conic.
sv: Polärpunkten för en linje med avseende på en kon.

en: Polar Line of a Point
sv: Polärlinje för en punkt

en: The polar line of a point with respect to a conic.
sv: Polärlinje för en punkt med avseende på en kon.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
sv: Kubisk kurva med nod genom sex punkter

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
sv: En kubisk kurva med nodpunkt i origo genom sex punkter

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
sv: Kubisk kurva med vändpunkt genom fyra punkter

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
sv: En kubisk kurva med en horisontell vändpunkt i origo genom fyra punkter

en: Cubic Function by Four Points
sv: Kubisk funktion med fyra punkter

en: A cubic function through four points
sv: En kubisk funktion genom fyra punkter

en: Directrix of a Conic
sv: Styrlinje för en kon

en: The directrix line of a conic.
sv: Styrlinjen för en kon

en: Angle by Three Points
sv: Vinkel med tre punkter

en: An angle defined by three points
sv: En vinkel som anges med tre punkter

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
sv: Likformig hyperbel med fyra punkter

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
sv: En likformig hyperbel skapad genom fyra punkter

en: Construct the midpoint of this segment
sv: Skapa mittpunkten för det här segmentet

en: Mid Point
sv: Mittpunkt

en: The midpoint of a segment or two other points
sv: Mittpunkten för ett segment eller två andra punkter

en: Construct the golden ratio point of this segment
sv: Skapa gyllene snittpunkten för det här segmentet

en: Golden Ratio Point
sv: Gyllene snittpunkt

en: The golden ratio point of a segment or two other points
sv: Gyllene snittpunkten för ett segment eller två andra punkter

en: Vector
sv: Vektor

en: Construct a vector from two given points.
sv: Skapa en vektor från två givna punkter.

en: Vector Sum
sv: Vektorsumma

en: Construct the vector sum of two vectors.
sv: Skapa vektorsumman av två vektorer.

en: Line by Vector
sv: Linje av vektor

en: Construct the line by a given vector though a given point.
sv: Skapa en linje av en given vektor genom en given punkt.

en: Half-Line by Vector
sv: Stråle av vektor

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
sv: Skapa en stråle av en given vektor som börjar i en given punkt.

en: Arc by Three Points
sv: Båge med tre punkter

en: Construct an arc through three points.
sv: Skapa en båge genom tre punkter.

en: Conic Arc by Center and Three Points
sv: Konisk båge med centrum och tre punkter

en: Construct a conic arc with given center through three points.
sv: Skapa en konisk båge med angivet centrum genom tre punkter.

en: Conic Arc by Five Points
sv: Konisk båge med fem punkter

en: Construct a conic arc through five points.
sv: Skapa en konisk båge genom fem punkter.

en: Arc by Center, Angle && Point
sv: Båge med centrum, vinkel och punkt

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
sv: Skapa en båge med sitt centrum och en given vinkel, som börjar i en given punkt

en: Parabola by Directrix && Focus
sv: Parabel med styrlinje och fokus

en: A parabola defined by its directrix and focus
sv: En parabel som definieras av sin styrlinje och fokus

en: Translate
sv: Förflytta

en: The translation of an object by a vector
sv: Förflyttning av en punkt enligt en vektor

en: Reflect in Point
sv: Reflektera i punkt

en: An object reflected in a point
sv: Ett objekt reflekterat i en punkt

en: Reflect in Line
sv: Reflektera i linje

en: An object reflected in a line
sv: Ett objekt reflekterat i en linje

en: Rotate
sv: Rotera

en: An object rotated by an angle around a point
sv: Ett objekt som roteras med en vinkel runt en punkt

en: Scale
sv: Skala

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
sv: Skala ett objekt över en punkt, med förhållandet som ges av ett segments längd

en: Scale over Line
sv: Skala över linje

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
sv: Ett objekt skalat över en linje, med förhållandet som ges av ett segments längd

en: Scale (ratio given by two segments)
sv: Skala (förhållandet ges av två segment)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
sv: Skala ett objekt över en punkt, med förhållandet som ges längden på två segment

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
sv: Skala över linje (förhållandet ges av två segment)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
sv: Ett objekt skalat över en linje, med förhållandet som ges av längden på två segment

en: Apply Similitude
sv: Verkställ likriktning

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
sv: Verkställ en likriktning för ett objekt (en sekvens med skalning och rotation kring ett centrum)

en: Harmonic Homology
sv: Harmonisk homologi

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
sv: Den harmoniska homologin med ett givet centrum och en given axel (det här är en projektionstransform)

en: Draw Projective Shadow
sv: Rita projektionsskugga

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
sv: Skuggan av ett objekt med en given ljuskälla och projektionsplan (angivet av en linje)

en: Asymptotes of a Hyperbola
sv: Asymptoter för en hyperbel

en: The two asymptotes of a hyperbola.
sv: De två asymptoterna för en hyperbel.

en: Triangle by Its Vertices
sv: Triangel med dess vertex

en: Construct a triangle given its three vertices.
sv: Skapa en triangel given dess tre vertex.

en: Convex Hull
sv: Konvext hölje

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
sv: En polygon som motsvarar en annan polygons konvexa hölje

en: Bézier Quadratic by its Control Points
sv: Bézier andragradsyta enligt dess styrpunkter

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
sv: Skapa en Bézier andragradsyta givet dess tre styrpunkter.

en: Bézier Cubic by its Control Points
sv: Kubisk Bézier-kurva enligt dess styrpunkter

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
sv: Skapa en kubisk Bézier-kurva givet dess fyra styrpunkter.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
sv: Rationell Bézier andragradsyta enligt dess styrpunkter

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
sv: Skapa en rationell Bézier andragradsyta given dess tre styrpunkter.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
sv: Rationell kubisk Bézier-kurva enligt dess styrpunkter

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
sv: Skapa en rationell kubisk Bézier-kurva givet dess fyra styrpunkter.

en: Parallel Test
sv: Parallelltest

en: Test whether two given lines are parallel
sv: Testa om två givna linjer är parallella

en: Orthogonal Test
sv: Vinkelrättest

en: Test whether two given lines are orthogonal
sv: Testa om två givna linjer är vinkelräta

en: Collinear Test
sv: Kollineärtest

en: Test whether three given points are collinear
sv: Testa om tre givna punkter är kollineära

en: Contains Test
sv: Innehållstest

en: Test whether a given curve contains a given point
sv: Testa om en given kurva innehåller en given punkt

en: In Polygon Test
sv: I polygon test

en: Test whether a given polygon contains a given point
sv: Testa om en given polygon innehåller en given punkt

en: Convex Polygon Test
sv: Konvex polygon test

en: Test whether a given polygon is convex
sv: Testa om en given polygon är konvex

en: Existence Test
sv: Befintlighetstest

en: Test whether a given object is constructible
sv: Testa om ett givet objekt kan konstrueras

en: Distance Test
sv: Avståndstest

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
sv: Testa om en given punkt har samma avstånd från en given punkt och från en annan given punkt

en: Vector Equality Test
sv: Vektorlikhetstest

en: Test whether two vectors are equal
sv: Testa om två vektorer är lika

en: Point Projection
sv: Punktprojektion

en: Project a point on a line
sv: Projicera en punkt på en linje

en: Python Script
sv: Python-skript

en: Construct a new Python script.
sv: Skapa ett nytt Python-skript.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
sv: Skriv in koordinater på följande form: "x;y",
    där x är x-koordinaten och y är y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
sv: Skriv in koordinater på följande form: <b>"x;y"</b>,<br />där x är x-koordinaten och y är y-koordinaten.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
sv: Skriv in koordinater på följande form: "r; θ°",
    där r och θ är polära koordinater.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
sv: Skriv in koordinater på följande form: <b>"r; θ°"</b>,<br />där r och θ är polära koordinater.

en: &Euclidean
sv: &Euklidiskt

en: &Polar
sv: &Polärt

en: Set Euclidean Coordinate System
sv: Välj euklidiskt koordinatsystem

en: Set Polar Coordinate System
sv: Välj polärt koordinatsystem

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
sv: Grad

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
sv: Gon

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
sv: En normal punkt, dvs. en som antingen är oberoende eller ansluten till en linje, cirkel, segment.

en: Point
sv: Punkt

en: Construct a text label.
sv: Skapa en textetikett.

en: Text Label
sv: Textetikett

en: Construct a Point by its Coordinates
sv: Skapa en punkt med dess koordinater

en: Point by Coordinates
sv: Punkt enligt koordinater

en: Fixed Point
sv: Fast punkt

en: Enter the coordinates for the new point.
sv: Skriv in koordinaterna för den nya punkten.

en: Construct a Numeric Value
sv: Konstruera ett numeriskt värde

en: Numeric Value
sv: Numeriskt värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
sv: An&vänd förvald koordinatprecision

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
sv: Ange koordinatpreci&sion:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
sv: Ange vinkelstorlek

en: Insert the new size of this angle:
sv: Infoga den nya storleken för den här vinkeln:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
sv: Använd redigeringsfältet för att ändra vinkelns storlek.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
sv: Välj vinkelmåttsenhet i listan som du vill använda för att ändra vinkelns storlek.<br />
    Om du byter till en annan enhet, konverteras värdet i redigeringsfältet till vänster till den nya valda enheten.

en: Could not open macro file '%1'
sv: Kunde inte öppna makrofilen '%1'

en: Kig cannot open the macro file "%1".
sv: Kig kan inte öppna makrofilen "%1".

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
sv: Den här filen skapades av en mycket gammal version av Kig (före 0.4). Stöd för det här formatet har tagits bort från de senaste versionerna av Kig. Du kan försöka importera makrot med en äldre version av Kig (0.4 till 0.6), och därefter exportera det igen med det nya formatet.

en: Unnamed Macro #%1
sv: Namnlöst makro nummer %1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
sv: Kig-filen använder ett objekt av typen "%1", som den här versionen av Kig inte stöder. Kanske har du kompilerat Kig utan stöd för objekttypen, eller så använder du en äldre version av Kig.

en: Radical Lines for Conics
sv: Radikallinjer för koner

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
sv: Linjer skapade genom skärningspunkten av två koner. Det här definieras också för koner som inte skär varandra.

en: Moving Point
sv: Flyttbar punkt

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
sv: Välj den flyttbara punkten, som flyttas omkring när detta lokus ritas...

en: Following Point
sv: Följande punkt

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
sv: Välj den följande punkten, vars position detta lokus ritas genom...

en: Locus
sv: Lokus

en: A locus
sv: Ett lokus

en: Dependent Point
sv: Beroende punkt

en: Polygon by Its Vertices
sv: Polygon med dess vertex

en: Construct a polygon by giving its vertices
sv: Skapa en polygon genom att ange dess vertex

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
sv: ... med detta vertex (klicka på första vertex för att avsluta konstruktionen)

en: Construct a polygon with this vertex
sv: Skapa en polygon med detta vertex

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
sv: Välj en punkt som ska vara ett vertex för den nya polygonen...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
sv: Öppen polygon (polygonlinje)

en: Construct an open polygon
sv: Skapa en öppen polygon

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
sv: ... med detta vertex (klicka på sista vertex för att avsluta konstruktionen)

en: Construct a polygonal line with this vertex
sv: Skapa en polygonlinje med detta vertex

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
sv: Välj en punkt som ska vara ett vertex för den nya polygonlinjen...

en: Construct the vertices of this polygon...
sv: Skapa vertex för den här polygonen...

en: Vertices of a Polygon
sv: Vertex för en polygon

en: The vertices of a polygon.
sv: Vertex för en polygon.

en: Construct the sides of this polygon...
sv: Skapa sidorna för den här polygonen...

en: Sides of a Polygon
sv: Sidor för en polygon

en: The sides of a polygon.
sv: Sidorna för en polygon.

en: Regular Polygon with Given Center
sv: Regelbunden polygon med givet centrum

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
sv: Skapa en regelbunden polygon med ett givet centrum och vertex

en: Construct a regular polygon with this center
sv: Skapa en regelbunden polygon med detta centrum

en: Construct a regular polygon with this vertex
sv: Skapa en regelbunden polygon med detta vertex

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
sv: Justera antal sidor (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
sv: Justera antal sidor (%1)

en: Select the center of the new polygon...
sv: Välj den nya polygonens centrum...

en: Select a vertex for the new polygon...
sv: Välj ett vertex för den nya polygonen...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
sv: Flytta markören för att få önskat antal sidor...

en: Bézier Curve by its Control Points
sv: Bézier-kurva enligt dess styrpunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
sv: Skapa en Bézier-kurva genom att ange dess styrpunkter

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
sv: ... med denna styrpunkt (klicka på första styrpunkten för att avsluta konstruktionen)

en: Construct a Bézier curve with this control point
sv: Skapa en Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
sv: Välj en punkt som ska vara en styrpunkt för den nya Bézier-kurvan...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
sv: Rationell Bézier-kurva enligt dess styrpunkter

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
sv: Skapa en Bézier-kurva genom att ange dess styrpunkter och positiva vikter

en: ... assign this weight to last selected control point
sv: ... tilldela viken till den senast valda styrpunkten

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
sv: ... med denna styrpunkt (klicka på den senaste styrpunkten eller vikten för att avsluta konstruktionen)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
sv: Skapa en rationell Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
sv: Välj en punkt som ska vara en styrpunkt för den nya rationella Bézier-kurvan...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
sv: Välj en numerisk etikett som ska vara den senast valda punktens vikt...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
sv: Skapa radikallinjerna för den här cirkeln

en: Construct the Radical Lines of This Conic
sv: Skapa radikallinjerna för den här konen

en: Generic Affinity
sv: Generell affinitet

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
sv: Den unika affiniteten som avbildar tre givna punkter (eller en triangel) på tre andra givna punkter (eller en triangel)

en: Generic Projective Transformation
sv: Generell projektionstransform

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
sv: Den unika projektionstransformen som avbildar fyra givna punkter (eller en fyrsidig figur) på fyra andra givna punkter (eller en fyrsidig figur)

en: Inversion of Point, Line or Circle
sv: Inversion av en punkt, linje eller cirkel

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
sv: Inversionen av en punkt, linje eller cirkel med avseende på en cirkel

en: Measure Transport
sv: Måttförflyttning

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
sv: Förflytta måttet för ett segment eller båge över en linje eller cirkel.

en: Segment to transport
sv: Segment att förflytta

en: Arc to transport
sv: Båge att förflytta

en: Value to transport
sv: Värde att förflytta

en: Transport a measure on this line
sv: Förflytta ett mått på den här linjen

en: Transport a measure on this circle
sv: Förflytta måttet på cirkeln

en: Start transport from this point of the circle
sv: Börja förflyttning från den här punkten på cirkeln

en: Start transport from this point of the line
sv: Börja förflyttning från den här punkten på linjen

en: Start transport from this point of the curve
sv: Börja förflyttning från den här punkten på kurvan

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
sv: Välj ett segment, båge eller numerisk etikett att förflytta...

en: Select a destination line or circle...
sv: Välj en mållinje eller cirkel...

en: Choose a starting point on the line/circle...
sv: Välj en startpunkt på linjen eller cirkeln...

en: Intersect with this conic
sv: Skärningspunkt med den här konen

en: Intersect with this line
sv: Skärningspunkt med den här linjen

en: Intersect with this cubic
sv: Skärningspunkt med den här kubiska kurvan

en: Intersect with this circle
sv: Skärningspunkt med den här cirkeln

en: Intersect
sv: Skapa skärningspunkt

en: The intersection of two objects
sv: Skärningen av två objekt

en: Intersect this Circle
sv: Skärningspunkt med den här cirkeln

en: Intersect this Conic
sv: Skärningspunkt med den här konen

en: Intersect this Segment
sv: Skärning med det här segmentet

en: Intersect this Half-line
sv: Skärning med den här strålen

en: Intersect this Line
sv: Skärningspunkt med den här linjen

en: Intersect this Cubic Curve
sv: Skärningspunkt med den här kubiska kurvan

en: Intersect this Arc
sv: Skärningspunkt med den här bågen

en: Intersect this Polygon
sv: Skärningspunkt med den här polygonen

en: Intersect this Polygonal
sv: Skärning med den här polygonformen

en: with this Circle
sv: med den här cirkeln

en: with this Conic
sv: med den här konen

en: with this Segment
sv: med det här segmentet

en: with this Half-line
sv: med den här strålen

en: with this Line
sv: med den här linjen

en: with this Cubic Curve
sv: med den här kubiska kurvan

en: with this Arc
sv: med den här bågen

en: with this Polygon
sv: med den här polygonen

en: with this Polygonal
sv: med den här polygonformen

en: Construct midpoint of this point and another one
sv: Skapa mittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
sv: Välj den första av punkterna vars mittpunkt du vill skapa...

en: Construct the midpoint of this point and another one
sv: Skapa mittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
sv: Välj den andra av punkterna vars mittpunkt du vill skapa...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
sv: Skapa gyllene snittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
sv: Välj den första av punkterna vars gyllene snittpunkt du vill skapa...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
sv: Skapa gyllene snittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
sv: Välj den andra av punkterna vars gyllene snittpunkt du vill skapa...

en: Select the first object to intersect...
sv: Välj det första objektet att skära...

en: Select the second object to intersect...
sv: Välj det andra objektet att skära...

en: The line tangent to a curve
sv: Linjen som är tangent till en kurva.

en: Tangent to This Circle
sv: Tangent till den här cirkeln

en: Tangent to This Conic
sv: Tangent till den här konen

en: Tangent to This Arc
sv: Tangent till den här bågen

en: Tangent to This Cubic Curve
sv: Tangent till den här kubiska kurvan

en: Tangent to This Curve
sv: Tangent till den här kurvan

en: Tangent at This Point
sv: Tangent i den här punkten

en: Center Of Curvature
sv: Kurvcentrum

en: The center of the osculating circle to a curve
sv: Centrum för den oskulerande cirkeln till en kurva

en: Center of Curvature of This Conic
sv: Kurvcentrum för den här konen

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
sv: Kurvcentrum för den här kubiska kurvan

en: Center of Curvature of This Curve
sv: Kurvcentrum för den här kurvan

en: Center of Curvature at This Point
sv: Kurvcentrum vid den här punkten

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
sv: bildpunkt

[ctx: Translators: Inch]
en: in
sv: tum

en: Which object?
sv: Vilket objekt?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
sv: Klicka på platsen där du vill placera den nya punkten, eller kurvan du vill ansluta den till...

en: Now select the location for the result label.
sv: Välj nu platsen för resulterande etikett.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
sv: Redigera typ

en: Here you can edit the name of the current macro type.
sv: Här kan du redigera namnet på den här makrotypen.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
sv: Här kan du redigera den nuvarande makrotypens beskrivning. Fältet är valfritt, alltså kan du också lämna det vara tomt. Om du gör det har din makrotyp ingen beskrivning.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
sv: Använd den här knappen för att ändra den nuvarande makrotypens ikon.

en: The name of the macro can not be empty.
sv: Makrots namn kan inte vara tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
sv: Här kan du ändra namnet, beskrivningen och ikonen för den här makrotypen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
sv: Historikbläddrare

en: Start of the construction
sv: Konstruktionens början

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
sv: Beskrivning av aktuellt steg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
sv: Första steget

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
sv: Ett steg tillbaka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
sv: Ett steg framåt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
sv: Sista steget

en: Name
sv: Namn

en: <unnamed object>
sv: <namnlöst objekt>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
sv: Det finns '%n' delar i texten som du inte har givit något värde. Ta bort dem, eller välj tillräckligt med argument.

en: Selecting argument %1
sv: Väljer argument %1

en: Change Label
sv: Ändra etikett

en: Set Value
sv: Ange värde

en: Enter value:
sv: Skriv in värde:

en: Select the position for the new numeric value...
sv: Välj position för det nya numeriska värdet...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
sv: Ett av resultatobjekten som du markerade kan inte beräknas från givna objekt. Kig kan inte beräkna makrot på grund av detta. Tryck på Tillbaka, och skapa objekten i rätt ordning.

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
sv: Ett av de angivna objekten används inte i beräkningen av resulterande objekt. Det betyder troligen att du förväntar dig att Kig ska göra något som är omöjligt. Kontrollera makrot och försök igen.

en: Given Objects
sv: Givna objekt

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
sv: Välj det "givna" objektet för det nya makrot och tryck på "Nästa".

en: Final Object
sv: Slutobjekt

en: Select the final object(s) for your new macro.
sv: Välj slutobjekt för det nya makrot.

en: Enter a name and description for your new type.
sv: Skriv in ett namn och en beskrivning av den nya typen:

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Description:
sv: &Beskrivning:

en: &Icon:
sv: &Ikon:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
sv: Definiera nytt makro

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
sv[0]: Flytta %1 objekt
sv[1]: Flytta %1 objekt

en: Redefine Point
sv: Definiera om punkt

en: Black
sv: Svart

en: Gray
sv: Grå

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Cyan
sv: Turkos

en: Yellow
sv: Gul

en: Dark Red
sv: Mörkröd

en: &Hide
sv: &Dölj

en: &Show
sv: &Visa

en: &Move
sv: &Flytta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Custom Color
sv: &Egen färg

en: Change Object Color
sv: Ändra objektfärg

en: Change Object Width
sv: Ändra objektbredd

en: Change Point Style
sv: Ändra punktstil

en: Change Object Style
sv: Ändra objektstil

en: Set &Name...
sv: Ange &namn...

en: &Name
sv: &Namn

en: Set Object Name
sv: Ange objektnamn

en: Set Name of this Object:
sv: Ange namn på det här objektet:

en: %1 Object | %1 Objects
sv[0]: %1 objekt
sv[1]: %1 objekt

en: Kig Document
sv: Kig-dokument

en: &Transform
sv: &Transformera

en: Const&ruct
sv: Ska&pa

en: &Start
sv: &Starta

en: Add Te&xt Label
sv: Lägg till te&xtetikett

en: Set Co&lor
sv: Ange &färg

en: Set &Pen Width
sv: Ange &pennbredd

en: Set St&yle
sv: Ange st&il

en: Set Coordinate S&ystem
sv: Ange koordinats&ystem

[ctx: More menu items]
en: More...
sv: Mer...

en: Edit Script...
sv: Redigera skript...

en: Enter Label Text
sv: Skriv in text för etikett

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
sv: Skriv in texten för etiketten här och tryck på "Nästa".
    Om du vill visa olika delar, skriv %1, %2, ... på lämpliga ställen (t.ex. "Det här segmentet är %1 enheter långt.").

en: Show text in a frame
sv: Visa text i en ram

en: Select Arguments
sv: Välj argument

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
sv: Välj nu argumenten du behöver. Klicka på varje argument, markera ett objekt och en egenskap i Kig-fönstret, och klicka på slutför när du är färdig.

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
sv: Skapa etikett

en: Macro
sv: Makro

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
sv: Hantera typer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
sv: E&xportera...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort den här typen?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort de här %1 typerna?

en: Are You Sure?
sv: Är du säker?

en: Export Types
sv: Exportera typer

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
sv: Kig-typfiler (*.kigt);;Alla filer (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
sv: Kig-typfiler (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
sv: Geogebra-verktygsfiler (*.ggt)

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Import Types
sv: Importera typer

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
sv: Mer än en typ är markerad. Du kan bara redigera en typ åt gången. Markera bara typen du vill redigera och försök igen.

en: More Than One Type Selected
sv: Mer än en typ markerad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
sv: Markera typer här...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
sv: Det här är en lista med nuvarande makrotyper. Du kan markera, redigera, ta bort, exportera eller importera dem.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
sv: Redigera markerad typ.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
sv: Ta bort alla markerade typer från listan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
sv: Exportera alla markerade typer till en fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
sv: Importera makron som finns i en eller flera filer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
sv: &Importera...

en: Construct an angle through this point
sv: Skapa en vinkel genom den här punkten

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
sv: Välj en punkt som vinkelns första stråle ska gå igenom...

en: Construct an angle at this point
sv: Skapa en vinkel i den här punkten

en: Select the point to construct the angle in...
sv: Välj punkten där vinkeln ska skapas...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
sv: Välj en punkt som vinkelns andra stråle ska gå igenom...

en: Set Si&ze
sv: Ange &storlek

en: Toggle &Right Angle Mark
sv: Växla &höger vinkelmarkering

en: Resize Angle
sv: Ändra storlek på vinkel

en: Construct an arc starting at this point
sv: Skapa en båge som börjar i den här punkten

en: Select the start point of the new arc...
sv: Välj den nya bågens startpunkt...

en: Construct an arc through this point
sv: Skapa en båge genom den här punkten

en: Select a point for the new arc to go through...
sv: Välj en punkt som den nya bågen ska gå igenom...

en: Construct an arc ending at this point
sv: Skapa en båge som slutar i den här punkten

en: Select the end point of the new arc...
sv: Välj den nya bågens slutpunkt...

en: Construct an arc with this center
sv: Skapa en båge med detta centrum

en: Select the center of the new arc...
sv: Välj den nya bågens centrum...

en: Construct an arc with this angle
sv: Skapa en båge med denna vinkel

en: Select the angle of the new arc...
sv: Välj den nya bågens vinkel...

en: Construct a conic arc starting at this point
sv: Skapa en konisk båge som börjar i den här punkten

en: Select the start point of the new conic arc...
sv: Välj startpunkt för den nya koniska bågen...

en: Construct a conic arc through this point
sv: Skapa en konisk båge genom den här punkten

en: Select a point for the new conic arc to go through...
sv: Välj en punkt som den nya koniska bågen ska gå igenom...

en: Construct a conic arc ending at this point
sv: Skapa en konisk båge som slutar i den här punkten

en: Select the end point of the new conic arc...
sv: Välj slutpunkt för den nya koniska bågen...

en: Construct an conic arc with this center
sv: Skapa en konisk båge med detta centrum

en: Select the center of the new conic arc...
sv: Väj centrum för den nya koniska bågen...

en: Number of control points
sv: Antal styrpunkter

en: Control polygon
sv: Styrpolygon

en: Cartesian Equation
sv: Kartesisk ekvation

en: Bézier Curve
sv: Bézier-kurva

en: Select this Bézier Curve
sv: Välj den här Bézier-kurvan

en: Select Bézier Curve %1
sv: Välj Bézier-kurva %1

en: Remove a Bézier Curve
sv: Ta bort en Bézier-kurva

en: Add a Bézier Curve
sv: Lägg till en Bézier-kurva

en: Move a Bézier Curve
sv: Flytta en Bézier-kurva

en: Attach to this Bézier Curve
sv: Anslut till den här Bézier-kurvan

en: Show a Bézier Curve
sv: Visa en Bézier-kurva

en: Hide a Bézier Curve
sv: Dölj en Bézier-kurva

en: Bézier Quadratic
sv: Kvadratisk Bézier-kurva

en: Select this Bézier Quadratic
sv: Välj den här kvadratiska Bézier-kurvan

en: Select Bézier Quadratic %1
sv: Välj den kvadratiska Bézier-kurvan %1

en: Remove a Bézier Quadratic
sv: Ta bort en kvadratisk Bézier-kurva

en: Add a Bézier Quadratic
sv: Lägg till en kvadratisk Bézier-kurva

en: Move a Bézier Quadratic
sv: Flytta en kvadratisk Bézier-kurva

en: Attach to this Bézier Quadratic
sv: Anslut till den här kvadratiska Bézier-kurvan

en: Show a Bézier Quadratic
sv: Visa en kvadratisk Bézier-kurva

en: Hide a Bézier Quadratic
sv: Dölj en kvadratisk Bézier-kurva

en: Bézier Cubic
sv: Kubisk Bézier-kurva

en: Select this Bézier Cubic
sv: Välj den här kubiska Bézier-kurvan

en: Select Bézier Cubic %1
sv: Välj kubisk Bézier-kurva %1

en: Remove a Bézier Cubic
sv: Ta bort en kubisk Bézier-kurva

en: Add a Bézier Cubic
sv: Lägg till en Bézier-kurva

en: Move a Bézier Cubic
sv: Flytta en Bézier-kurva

en: Attach to this Bézier Cubic
sv: Anslut till den här Bézier-kurvan

en: Show a Bézier Cubic
sv: Visa en Bézier-kurva

en: Hide a Bézier Cubic
sv: Dölj en Bézier-kurva

en: Rational Bézier Curve
sv: Rationell Bézier-kurva

en: Select this Rational Bézier Curve
sv: Välj den här rationella Bézier-kurvan

en: Select Rational Bézier Curve %1
sv: Välj rationell Bézier-kurva %1

en: Remove a Rational Bézier Curve
sv: Ta bort en rationell Bézier-kurva

en: Add a Rational Bézier Curve
sv: Lägg till en rationell Bézier-kurva

en: Move a Rational Bézier Curve
sv: Flytta en rationell Bézier-kurva

en: Attach to this Rational Bézier Curve
sv: Anslut till den här rationell Bézier-kurvan

en: Show a Rational Bézier Curve
sv: Visa en rationell Bézier-kurva

en: Hide a Rational Bézier Curve
sv: Dölj en rationell Bézier-kurva

en: Rational Bézier Quadratic
sv: Rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Select this Rational Bézier Quadratic
sv: Välj den här rationella kvadratiska Bézier-kurvan

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
sv: Välj den rationella kvadratiska Bézier-kurvan %1

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
sv: Ta bort en rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Add a Rational Bézier Quadratic
sv: Lägg till en rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Move a Rational Bézier Quadratic
sv: Flytta en rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
sv: Anslut till den här rationella kvadratiska Bézier-kurvan

en: Show a Rational Bézier Quadratic
sv: Visa en rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
sv: Dölj en rationell kvadratisk Bézier-kurva

en: Rational Bézier Cubic
sv: Rationell kubisk Bézier-kurva

en: Select this Rational Bézier Cubic
sv: Välj den här rationella kubiska Bézier-kurvan

en: Select Rational Bézier Cubic %1
sv: Välj rationell kubisk Bézier-kurva %1

en: Remove a Rational Bézier Cubic
sv: Ta bort en rationell kubisk Bézier-kurva

en: Add a Rational Bézier Cubic
sv: Lägg till en rationell kubisk Bézier-kurva

en: Move a Rational Bézier Cubic
sv: Flytta en rationell kubisk Bézier-kurva

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
sv: Anslut till den här rationella kubiska Bézier-kurvan

en: Show a Rational Bézier Cubic
sv: Visa en rationell kubisk Bézier-kurva

en: Hide a Rational Bézier Cubic
sv: Dölj en rationell kubisk Bézier-kurva

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
sv: Skapa en kvadratisk Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
sv: Välj en punkt som ska vara en styrpunkt för den nya kvadratiska Bézier-kurvan...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
sv: Skapa en kubisk Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
sv: Välj en punkt som ska vara en styrpunkt för den nya kubiska Bézier-kurvan...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
sv: Skapa en kvadratisk rationell Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
sv: Välj tre punkter och tre numeriska värden som vikter för att skapa en rationell Bézier-kurva...

en: Select this value as weight
sv: Välj värdet som vikt

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
sv: Skapa en kubisk rationell Bézier-kurva med denna styrpunkt

en: string
sv: sträng

en: double
sv: dubbel

en: int
sv: heltal

en: Test Result
sv: Testresultat

en: Select the curve...
sv: Välj kurvan...

en: Select a point on the curve...
sv: Välj en punkt på kurvan...

en: Surface
sv: Yta

en: Circumference
sv: Omkrets

en: Radius
sv: Radie

en: Center
sv: Centrerad

en: Expanded Cartesian Equation
sv: Expanderad kartesisk ekvation

en: Polar Equation
sv: Polär ekvation

en: rho = %1   [centered at %2]
sv: ρ = %1   [centrerad vid %2]

en: circle
sv: cirkel

en: Select this circle
sv: Välj cirkel

en: Select circle %1
sv: Välj cirkeln %1

en: Remove a Circle
sv: Ta bort en cirkel

en: Add a Circle
sv: Lägg till en cirkel

en: Move a Circle
sv: Flytta en cirkel

en: Attach to this circle
sv: Anslut till den här cirkeln

en: Show a Circle
sv: Visa en cirkel

en: Hide a Circle
sv: Dölj en cirkel

en: Construct a circle through this point
sv: Skapa en cirkel genom den här punkten

en: Construct a circle with this center
sv: Skapa en cirkel med detta centrum

en: Select the center of the new circle...
sv: Välj den nya cirkelns centrum...

en: Select a point for the new circle to go through...
sv: Välj en punkt som den nya cirkeln ska gå igenom...

en: With this radius
sv: Med den här radien

en: Select the length of the radius...
sv: Välj radiens längd...

en: Conic Type
sv: Kontyp

en: First Focus
sv: Första fokus

en: Second Focus
sv: Andra fokus

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Hyperbola
sv: Hyperbel

en: Parabola
sv: Parabel

en: cos theta
sv: cos θ

en: sin theta
sv: sin θ

en: [centered at %1]
sv: [centrerad vid %1]

en: conic
sv: kon

en: Select this conic
sv: Välj kon

en: Select conic %1
sv: Välj konen %1

en: Remove a Conic
sv: Ta bort en kon

en: Add a Conic
sv: Lägg till en kon

en: Move a Conic
sv: Flytta en kon

en: Attach to this conic
sv: Anslut till den här konen

en: Show a Conic
sv: Visa en kon

en: Hide a Conic
sv: Dölj en kon

en: Supporting Conic
sv: Stödkon

en: First End Point
sv: Första slutpunkt

en: Second End Point
sv: Andra slutpunkt

en: conic arc
sv: konisk båge

en: Select this conic arc
sv: Välj den här koniska bågen

en: Select conic arc %1
sv: Välj konisk båge %1

en: Remove a Conic Arc
sv: Ta bort en konisk båge

en: Add a Conic Arc
sv: Lägg till en konisk båge

en: Move a Conic Arc
sv: Flytta en konisk båge

en: Attach to this conic arc
sv: Anslut till den här koniska bågen

en: Show a Conic Arc
sv: Visa en konisk båge

en: Hide a Conic Arc
sv: Dölj en konisk båge

en: Construct a conic through this point
sv: Skapa en kon genom den här punkten

en: Select a point for the new conic to go through...
sv: Välj en punkt som den nya konen ska gå igenom...

en: Construct a conic with this asymptote
sv: Skapa en kon med den här asymptoten

en: Select the first asymptote of the new conic...
sv: Välj den nya konens första asymptot...

en: Select the second asymptote of the new conic...
sv: Välj den nya konens andra asymptot...

en: Construct an ellipse with this focus
sv: Skapa en ellips med detta fokus

en: Select the first focus of the new ellipse...
sv: Välj den nya ellipsens första fokus...

en: Select the second focus of the new ellipse...
sv: Välj den nya ellipsens andra fokus...

en: Construct an ellipse through this point
sv: Skapa en ellips genom den här punkten

en: Select a point for the new ellipse to go through...
sv: Välj en punkt som den nya ellipsen ska gå igenom...

en: Construct a hyperbola with this focus
sv: Skapa en hyperbel med detta fokus

en: Select the first focus of the new hyperbola...
sv: Välj den nya hyperbelns första fokus...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
sv: Välj den nya hyperbelns andra fokus...

en: Construct a hyperbola through this point
sv: Skapa en hyperbel genom den här punkten

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
sv: Välj en punkt som den nya hyperbeln ska gå igenom...

en: Construct a conic with this line as directrix
sv: Skapa en kon med linjen som styrlinje

en: Select the directrix of the new conic...
sv: Välj den nya konens styrlinje...

en: Construct a conic with this point as focus
sv: Skapa en kon med den här punkt som fokus

en: Select the focus of the new conic...
sv: Välj den nya konens fokus...

en: Construct a parabola through this point
sv: Skapa en parabol genom den här punkten

en: Select a point for the new parabola to go through...
sv: Välj en punkt som den nya parabeln ska gå igenom...

en: Construct a polar point wrt. this conic
sv: Skapa en polärpunkt med avseende på den här konen

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
sv: Välj konen du vill skapa en polärpunkt med avseende på...

en: Construct the polar point of this line
sv: Skapa polärpunkten för den här linjen

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
sv: Välj linjen vars polärpunkt du vill skapa...

en: Construct a polar line wrt. this conic
sv: Skapa en polärlinje med avseende på den här konen

en: Construct the polar line of this point
sv: Skapa polärlinjen för den här punkten

en: Construct the directrix of this conic
sv: Skapa styrlinjen för den här konen

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
sv: Välj konen vars styrlinje du vill skapa...

en: Construct a parabola with this directrix
sv: Skapa en parabel med den här styrlinjen

en: Select the directrix of the new parabola...
sv: Välj den nya parabelns styrlinje...

en: Construct a parabola with this focus
sv: Skapa en parabel med detta fokus

en: Select the focus of the new parabola...
sv: Välj den nya parabelns fokus...

en: Construct the asymptotes of this conic
sv: Skapa asymptoterna för den här konen

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
sv: Välj konen vars asymptoter du vill skapa...

en: Construct the radical lines of this conic
sv: Skapa radikallinjerna för den här konen

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
sv: Välj den första av de två koner vars radikallinje du vill skapa...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
sv: Välj den andra av de två koner vars radikallinje du vill skapa...

en: Switch Radical Lines
sv: Byt radikallinjer

en: Switch Conic Radical Lines
sv: Byt koniska radikallinjer

en: cubic curve
sv: kubisk kurva

en: Select this cubic curve
sv: Välj den här kubiska kurva

en: Select cubic curve %1
sv: Välj kubiska kurvan %1

en: Remove a Cubic Curve
sv: Ta bort en kubisk kurva

en: Add a Cubic Curve
sv: Lägg till en kubisk kurva

en: Move a Cubic Curve
sv: Flytta en kubisk kurva

en: Attach to this cubic curve
sv: Anslut till den här kubiska kurvan

en: Show a Cubic Curve
sv: Visa en kubisk kurva

en: Hide a Cubic Curve
sv: Dölj en kubisk kurva

en: Construct a cubic curve through this point
sv: Skapa en kubisk kurva genom den här punkten

en: Select a point for the new cubic to go through...
sv: Välj en punkt som den nya kubiska kurvan ska gå igenom...

en: curve
sv: kurva

en: Select this curve
sv: Välj kurva

en: Select curve %1
sv: Välj kurvan %1

en: Remove a Curve
sv: Ta bort en kurva

en: Add a Curve
sv: Lägg till en kurva

en: Move a Curve
sv: Flytta en kurva

en: Attach to this curve
sv: Anslut till den här kurvan

en: Show a Curve
sv: Visa en kurva

en: Hide a Curve
sv: Dölj en kurva

en: Possibly trascendental curve
sv: Möjligtvis trancendental kurva

en: Already computed intersection point
sv: Skärningspunkten redan beräknad

en: Intersect with this cubic curve
sv: Skärningspunkt med den här kubiska kurvan

en: Intersect with this arc
sv: Skärningspunkt med den här bågen

en: Invert with respect to this circle
sv: Invertera med avseende på den här cirkeln

en: Select the circle we want to invert against...
sv: Välj cirkeln som ska inverteras med...

en: Compute the inversion of this object
sv: Beräkna inversionen av objektet

en: Select the object to invert...
sv: Välj objekt att invertera...

en: Compute the inversion of this point
sv: Beräkna inversionen av den här punkten

en: Select the point to invert...
sv: Välj punkt att invertera...

en: Compute the inversion of this line
sv: Beräkna inversionen av den här linjen

en: Select the line to invert...
sv: Välj linje att invertera...

en: Compute the inversion of this segment
sv: Beräkna inversionen av det här segmentet

en: Select the segment to invert...
sv: Välj segment att invertera...

en: Compute the inversion of this circle
sv: Beräkna inversionen av den här cirkeln

en: Select the circle to invert...
sv: Välj cirkel att invertera...

en: Compute the inversion of this arc
sv: Beräkna inversionen av den här bågen

en: Select the arc to invert...
sv: Välj båge att invertera...

en: Slope
sv: Lutning

en: Equation
sv: Ekvation

en: Length
sv: Längd

en: Support Line
sv: Stödlinje

en: End Point
sv: Slutpunkt

en: line
sv: linje

en: Select a Line
sv: Välj en linje

en: Select this line
sv: Välj linje

en: Select line %1
sv: Välj linjen %1

en: Remove a Line
sv: Ta bort en linje

en: Add a Line
sv: Lägg till en linje

en: Move a Line
sv: Flytta en linje

en: Attach to this line
sv: Anslut till den här linjen

en: Show a Line
sv: Visa en linje

en: Hide a Line
sv: Dölj en linje

en: Select this segment
sv: Välj segment

en: Select segment %1
sv: Välj segmentet %1

en: Remove a Segment
sv: Ta bort ett segment

en: Add a Segment
sv: Lägg till ett segment

en: Move a Segment
sv: Flytta ett segment

en: Attach to this segment
sv: Anslut till det här segmentet

en: Show a Segment
sv: Visa ett segment

en: Hide a Segment
sv: Dölj ett segment

en: half-line
sv: stråle

en: Select this half-line
sv: Välj den här strålen

en: Select half-line %1
sv: Välj strålen %1

en: Remove a Half-Line
sv: Ta bort en stråle

en: Add a Half-Line
sv: Lägg till en stråle

en: Move a Half-Line
sv: Flytta en stråle

en: Attach to this half-line
sv: Anslut till den här strålen

en: Show a Half-Line
sv: Visa en stråle

en: Hide a Half-Line
sv: Dölj en stråle

en: Construct a segment starting at this point
sv: Skapa ett segment som börjar i den här punkten

en: Select the start point of the new segment...
sv: Välj det nya segmentets startpunkt...

en: Construct a segment ending at this point
sv: Skapa ett segment som slutar i den här punkten

en: Select the end point of the new segment...
sv: Välj det nya segmentets slutpunkt...

en: Construct a line through this point
sv: Skapa en linje genom den här punkten

en: Select a point for the line to go through...
sv: Välj en punkt som linjen ska gå igenom...

en: Select another point for the line to go through...
sv: Välj en annan punkt som linjen ska gå igenom...

en: Construct a half-line starting at this point
sv: Skapa en stråle som börjar i den här punkten

en: Select the start point of the new half-line...
sv: Välj den nya strålens startpunkt...

en: Construct a half-line through this point
sv: Skapa en stråle genom den här punkten

en: Select a point for the half-line to go through...
sv: Välj en punkt som strålen ska gå igenom...

en: Construct the axis of this segment
sv: Skapa axeln för det här segmentet

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
sv: Välj segmentet vars axel du vill rita...

en: Construct a line parallel to this line
sv: Skapa en linje parallell med den här linjen

en: Select a line parallel to the new line...
sv: Välj en linje parallell med den nya linjen...

en: Construct the parallel line through this point
sv: Skapa en parallell linje genom den här punkten

en: Select a point for the new line to go through...
sv: Välj en punkt som den nya linjen ska gå igenom...

en: Construct a line perpendicular to this line
sv: Skapa en linje vinkelrät mot den här linjen

en: Select a line perpendicular to the new line...
sv: Välj en linje vinkelrät mot den nya linjen...

en: Construct a perpendicular line through this point
sv: Skapa en vinkelrät linje genom den här punkten

en: Set &Length...
sv: Ange &längd...

en: Set Segment Length
sv: Ange segmentlängd

en: Choose the new length:
sv: Välj ny längd:

en: Resize Segment
sv: Ändra storlek på segment

en: Construct a line by this vector
sv: Skapa en linje av den här vektorn

en: Select a vector in the direction of the new line...
sv: Välj en vektor i den nya linjens riktning...

en: Construct a half-line by this vector
sv: Skapa en stråle av den här vektorn

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
sv: Välj en vektor i den nya strålens riktning...

en: locus
sv: lokus

en: Select this locus
sv: Välj lokus

en: Select locus %1
sv: Välj lokus %1

en: Remove a Locus
sv: Ta bort ett lokus

en: Add a Locus
sv: Lägg till ett lokus

en: Move a Locus
sv: Flytta ett lokus

en: Attach to this locus
sv: Anslut till detta lokus

en: Show a Locus
sv: Visa ett lokus

en: Hide a Locus
sv: Dölj ett lokus

en: Object Type
sv: Objekttyp

en: Object
sv: Objekt

en: Select this object
sv: Välj det här objektet

en: Select object %1
sv: Välj objektet %1

en: Remove an object
sv: Ta bort ett objekt

en: Add an object
sv: Lägg till ett objekt

en: Move an object
sv: Flytta ett objekt

en: Attach to this object
sv: Anslut till det här objektet

en: Show an object
sv: Visa ett objekt

en: Hide an object
sv: Dölj ett objekt

en: Angle in Radians
sv: Vinkel i radianer

en: Angle in Degrees
sv: Vinkel i grader

en: Midpoint
sv: Mittpunkt

en: X length
sv: X-längd

en: Y length
sv: Y-längd

en: Opposite Vector
sv: Motstående vektor

en: Angle
sv: Vinkel

en: Sector Surface
sv: Sektoryta

en: Arc Length
sv: Båglängd

en: Support Circle
sv: Stödcirkel

en: angle
sv: vinkel

en: Select this angle
sv: Välj vinkel

en: Select angle %1
sv: Välj vinkeln %1

en: Remove an Angle
sv: Ta bort en vinkel

en: Add an Angle
sv: Lägg till en vinkel

en: Move an Angle
sv: Flytta en vinkel

en: Attach to this angle
sv: Anslut till den här vinkeln

en: Show an Angle
sv: Visa en vinkel

en: Hide an Angle
sv: Dölj en vinkel

en: vector
sv: vektor

en: Select this vector
sv: Välj vektor

en: Select vector %1
sv: Välj vektorn %1

en: Remove a Vector
sv: Ta bort en vektor

en: Add a Vector
sv: Lägg till en vektor

en: Move a Vector
sv: Flytta en vektor

en: Attach to this vector
sv: Anslut till den här vektorn

en: Show a Vector
sv: Visa en vektor

en: Hide a Vector
sv: Dölj en vektor

en: arc
sv: båge

en: Select this arc
sv: Välj den här bågen

en: Select arc %1
sv: Välj bågen %1

en: Remove an Arc
sv: Ta bort en båge

en: Add an Arc
sv: Lägg till en båge

en: Move an Arc
sv: Flytta en båge

en: Attach to this arc
sv: Anslut till den här bågen

en: Show an Arc
sv: Visa en båge

en: Hide an Arc
sv: Dölj en båge

en: Coordinate
sv: Koordinat

en: X coordinate
sv: X-koordinat

en: Y coordinate
sv: Y-koordinat

en: point
sv: punkt

en: Select this point
sv: Välj punkt

en: Select point %1
sv: Välj punkten %1

en: Remove a Point
sv: Ta bort en punkt

en: Add a Point
sv: Lägg till en punkt

en: Move a Point
sv: Flytta en punkt

en: Attach to this point
sv: Anslut till den här punkten

en: Show a Point
sv: Visa en punkt

en: Hide a Point
sv: Dölj en punkt

en: Construct the midpoint of this point and another point
sv: Skapa mittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
sv: Välj den första av de två punkter vars mittpunkt du vill skapa...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
sv: Välj den andra av de två punkter vars mittpunkt du vill skapa...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
sv: Skapa gyllene snittpunkten för den här punkten och en annan punkt

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
sv: Välj den första av de två punkter vars gyllene snittpunkt du vill skapa...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
sv: Välj den andra av de två punkter vars gyllene snittpunkt du vill skapa...

en: Set &Coordinate...
sv: Ange &koordinat...

en: Redefine
sv: Definiera om

en: Set &Parameter...
sv: Ange &parameter...

en: Set Coordinate
sv: Ange koordinat

en: Enter the new coordinate.
sv: Skriv in ny koordinat.

en: Set Point Parameter
sv: Ange punktparameter

en: Choose the new parameter:
sv: Välj ny parameter:

en: Change Parameter of Constrained Point
sv: Ändra parameter för en begränsad punkt

en: Select the circle on which to transport a measure...
sv: Välj cirkeln dit ett mått ska förflyttas...

en: Select a point on the circle...
sv: Välj en punkt på cirkeln...

en: Select the segment to transport on the circle...
sv: Välj segmentet att förflytta på cirkeln...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
sv: Välj ett tal eller längd som punktens X-koordinat...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
sv: Välj ett tal eller längd som punktens Y-koordinat...

en: Select a point to project onto a line...
sv: Välj en punkt att projicera på en linje...

en: Line where the projected point will lie...
sv: Linje där den projicerade punkten ska hamna...

en: Number of sides
sv: Antal sidor

en: Perimeter
sv: Omkrets

en: Boundary Polygonal
sv: Avgränsad polygonform

en: Open Boundary Polygonal
sv: Öppen polygonform

en: Center of Mass of the Vertices
sv: Tyngdpunkt för vertex

en: Winding Number
sv: Varvantal

en: Inside Polygon
sv: Inne i polygon

en: Open Polygonal Curve
sv: Öppen polygonkurva

en: Associated Polygon
sv: Tillhörande polygon

en: Closed Polygonal Curve
sv: Stängd polygonkurva

en: Select this polygon
sv: Välj den här polygonen

en: Select polygon %1
sv: Välj polygon %1

en: Remove a Polygon
sv: Ta bort en polygon

en: Add a Polygon
sv: Lägg till en polygon

en: Move a Polygon
sv: Flytta en polygon

en: Attach to this polygon
sv: Anslut till den här polygonen

en: Show a Polygon
sv: Visa en polygon

en: Hide a Polygon
sv: Dölj en polygon

en: closed polygonal curve
sv: stängd polygonkurva

en: Select this closed polygonal curve
sv: Välj den här stängda polygonkurva

en: Select closed polygonal curve %1
sv: Välj stängd polygonkurva %1

en: Remove a closed polygonal curve
sv: Ta bort en stängd polygonkurva

en: Add a closed polygonal curve
sv: Lägg till en stängd polygonkurva

en: Move a closed polygonal curve
sv: Flytta en stängd polygonkurva

en: Attach to this closed polygonal curve
sv: Anslut till den här stängda polygonkurvan

en: Show a closed polygonal curve
sv: Visa en stängd polygonkurva

en: Hide a closed polygonal curve
sv: Dölj en stängd polygonkurva

en: polygonal curve
sv: polygonformad kurva

en: Select this polygonal curve
sv: Välj den här polygonformade kurvan

en: Select polygonal curve %1
sv: Välj polygonformad kurva %1

en: Remove a polygonal curve
sv: Ta bort en polygonformad kurva

en: Add a polygonal curve
sv: Lägg till en polygonformad kurva

en: Move a polygonal curve
sv: Flytta en polygonformad kurva

en: Attach to this polygonal curve
sv: Anslut till den här polygonformade kurvan

en: Show a polygonal curve
sv: Visa en polygonformad kurva

en: Hide a polygonal curve
sv: Dölj en polygonformad kurva

en: triangle
sv: triangel

en: Select this triangle
sv: Välj den här triangeln

en: Select triangle %1
sv: Välj triangeln %1

en: Remove a Triangle
sv: Ta bort en triangel

en: Add a Triangle
sv: Lägg till en triangel

en: Move a Triangle
sv: Flytta en triangel

en: Attach to this triangle
sv: Anslut till den här triangeln

en: Show a Triangle
sv: Visa en triangel

en: Hide a Triangle
sv: Dölj en triangel

en: quadrilateral
sv: fyrsidig figur

en: Select this quadrilateral
sv: Välj den här fyrsidiga figuren

en: Select quadrilateral %1
sv: Välj fyrsidig figur %1

en: Remove a Quadrilateral
sv: Ta bort en fyrsidig figur

en: Add a Quadrilateral
sv: Lägg till en fyrsidig figur

en: Move a Quadrilateral
sv: Flytta en fyrsidig figur

en: Attach to this quadrilateral
sv: Anslut till den här fyrsidiga figuren

en: Show a Quadrilateral
sv: Visa en fyrsidig figur

en: Hide a Quadrilateral
sv: Dölj en fyrsidig figur

en: Construct a triangle with this vertex
sv: Skapa en triangel med detta vertex

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
sv: Välj en punkt som ska vara ett vertex för den nya triangeln...

en: Intersect this polygon with a line
sv: Skapa skärningspunkt för polygonen med en linje

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
sv: Välj polygonen som du vill skapa skärningspunkt med en linje för...

en: Intersect this line with a polygon
sv: Skapa skärningspunkt för linjen med en polygon

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
sv: Välj linjen som du vill skapa skärningspunkt med en polygon för...

en: Intersect this polygonal curve with a line
sv: Skapa skärningspunkt för polygonkurvan med en linje

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
sv: Välj polygonkurvan som du vill skapa skärningspunkt med en linje för...

en: Intersect this line with a polygonal curve
sv: Skapa skärningspunkt för linjen med en polygonkurva

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
sv: Välj linjen som du vill skapa skärningspunkt med en polygonkurva för...

en: Intersect this polygon with another polygon
sv: Skapa skärningspunkt för polygonen med en annan polygon

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
sv: Välj polygonen som du vill skapa skärningspunkt med en annan polygon för...

en: Intersect with this polygon
sv: Skapa skärningspunkt för polygonen

en: Select the second polygon for the intersection...
sv: Välj den andra polygonen för skärningspunkten...

en: Construct the vertices of this polygon
sv: Skapa vertex för den här polygonen

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
sv: Välj polygonen vars vertex du vill skapa...

en: Construct the sides of this polygon
sv: Skapa sidorna för den här polygonen

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
sv: Välj polygonen vars sidor du vill skapa...

en: Construct the convex hull of this polygon
sv: Skapa det konvexa höljet för den här polygonen

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
sv: Välj polygonen vars konvexa hölje du vill skapa...

en: Project this point onto the circle
sv: Projicera punkten på cirkeln

en: Select the point for the tangent to go through...
sv: Välj punkten som tangenten ska gå igenom...

en: Is this line parallel?
sv: Är den här linjen parallell?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
sv: Välj den första av de två möjligen parallella linjerna...

en: Parallel to this line?
sv: Parallell med den här linjen?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
sv: Välj den andra av de två möjligen parallella linjerna...

en: These lines are parallel.
sv: De här linjerna är parallella.

en: These lines are not parallel.
sv: De här linjerna är inte parallella.

en: Is this line orthogonal?
sv: Är den här linjen vinkelrät?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
sv: Välj den första av de två möjligen vinkelräta linjerna...

en: Orthogonal to this line?
sv: Vinkelrät mot den här linjen?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
sv: Välj den andra av de två möjligen vinkelräta linjerna...

en: These lines are orthogonal.
sv: De här linjerna är vinkelräta.

en: These lines are not orthogonal.
sv: De här linjerna är inte vinkelräta.

en: Check collinearity of this point
sv: Kontrollera kollinearitet för den här punkten

en: Select the first of the three possibly collinear points...
sv: Välj den första av de tre möjligen kollineära punkterna...

en: and this second point
sv: och för den andra punkten

en: Select the second of the three possibly collinear points...
sv: Välj den andra av de tre möjligen kollineära punkterna...

en: with this third point
sv: med den här tredje punkten

en: Select the last of the three possibly collinear points...
sv: Välj den sista av de tre möjligen kollineära punkterna...

en: These points are collinear.
sv: De här punkterna är kollineära.

en: These points are not collinear.
sv: De här punkterna är inte kollineära.

en: Check whether this point is on a curve
sv: Kontrollera om punkten finns på en kurva

en: Select the point you want to test...
sv: Välj punkten som du vill testa...

en: Check whether the point is on this curve
sv: Kontrollera om punkten finns på den här kurvan

en: Select the curve that the point might be on...
sv: Välj kurvan som punkten kan finnas på...

en: This curve contains the point.
sv: Den här kurvan innehåller punkten.

en: This curve does not contain the point.
sv: Den här kurvan innehåller inte punkten.

en: Check whether this point is in a polygon
sv: Kontrollera om punkten finns i en polygon

en: Check whether the point is in this polygon
sv: Kontrollera om punkten finns i den här polygonen

en: Select the polygon that the point might be in...
sv: Välj polygonen som punkten kan finnas i...

en: This polygon contains the point.
sv: Den här polygonen innehåller punkten.

en: This polygon does not contain the point.
sv: Den här polygonen innehåller inte punkten.

en: Check whether this polygon is convex
sv: Kontrollera om den här polygonen är konvex

en: Select the polygon you want to test for convexity...
sv: Välj polygonen som du vill testa om den är konvex...

en: This polygon is convex.
sv: Den här polygonen är konvex.

en: This polygon is not convex.
sv: Den här polygonen är inte konvex.

en: Check if this point has the same distance
sv: Kontrollera om punkten har samma avstånd

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
sv: Välj punkten som kan ha samma avstånd från två andra punkter...

en: from this point
sv: från den här punkten

en: Select the first of the two other points...
sv: Välj den första av de två andra punkterna...

en: and from this second point
sv: och från den här andra punkten

en: Select the other of the two other points...
sv: Välj den andra av de två andra punkterna...

en: The two distances are the same.
sv: De två avstånden är likadana.

en: The two distances are not the same.
sv: De två avstånden är inte likadana.

en: Check whether this vector is equal to another vector
sv: Kontrollera om vektorn är lika med en annan vektor

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
sv: Välj den första av de två möjligen lika vektorerna...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
sv: Kontrollera om vektorn är lika med den andra vektorn

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
sv: Välj den andra av de två möjligen lika vektorerna...

en: The two vectors are the same.
sv: De två vektorerna är likadana.

en: The two vectors are not the same.
sv: De två vektorerna är inte likadana.

en: Check whether this object exists
sv: Kontrollera om objektet finns

en: Select the object for the existence check...
sv: Välj objektet för befintlighetskontroll...

en: The object exists.
sv: Objektet finns.

en: The object does not exist.
sv: Objektet finns inte.

en: label
sv: etikett

en: Select this label
sv: Välj etikett

en: Select label %1
sv: Välj etiketten %1

en: Remove a Label
sv: Ta bort en etikett

en: Add a Label
sv: Lägg till en etikett

en: Move a Label
sv: Flytta en etikett

en: Attach to this label
sv: Anslut till den här etiketten

en: Show a Label
sv: Visa en etikett

en: Hide a Label
sv: Dölj en etikett

en: numeric label
sv: numerisk etikett

en: Select this numeric label
sv: Välj den här numeriska etiketten

en: Select numeric label %1
sv: Välj numerisk etikett %1

en: Remove a Numeric Label
sv: Ta bort en numerisk etikett

en: Add a Numeric Label
sv: Lägg till en numerisk etikett

en: Move a Numeric Label
sv: Flytta en numerisk etikett

en: Attach to this numeric label
sv: Anslut till den här numeriska etiketten

en: Show a Numeric Label
sv: Visa en numerisk etikett

en: Hide a Numeric Label
sv: Dölj en numerisk etikett

en: Numeric value
sv: Numeriskt värde

en: boolean label
sv: Boolesk etikett

en: Select this boolean label
sv: Välj den här Booleska etiketten

en: Select boolean label %1
sv: Välj Boolesk etikett %1

en: Remove a Boolean Label
sv: Ta bort en Boolesk etikett

en: Add a Boolean Label
sv: Lägg till en Boolesk etikett

en: Move a Boolean Label
sv: Flytta en Boolesk etikett

en: Attach to this boolean label
sv: Anslut till den här Booleska etiketten

en: Show a Boolean Label
sv: Visa en Boolesk etikett

en: Hide a Boolean Label
sv: Dölj en Boolesk etikett

en: &Copy Text
sv: K&opiera text

en: &Toggle Frame
sv: &Växla ram

en: Set &Font...
sv: Ange &teckensnitt...

en: Toggle Label Frame
sv: Växla etikettens ram

en: Change Label Font
sv: Ändra etikettens teckensnitt

en: &Redefine...
sv: De&finiera om...

en: Change &Value...
sv: Ändra &värde...

en: Enter the new value:
sv: Ange det nya värdet:

en: Change Displayed Value
sv: Ändra visat värde

en: Translate this object
sv: Förflytta objektet

en: Select the object to translate...
sv: Välj objekt att förflytta...

en: Translate by this vector
sv: Förflytta med vektorn

en: Select the vector to translate by...
sv: Välj vektorn att förflytta med...

en: Reflect this object
sv: Reflektera det här objektet

en: Select the object to reflect...
sv: Välj objekt att reflektera...

en: Reflect in this point
sv: Reflektera i den här punkten

en: Select the point to reflect in...
sv: Välj punkt att reflektera i...

en: Reflect in this line
sv: Reflektera i den här linjen

en: Select the line to reflect in...
sv: Välj linje att reflektera i...

en: Rotate this object
sv: Rotera det här objektet

en: Select the object to rotate...
sv: Välj objekt att rotera...

en: Rotate around this point
sv: Rotera omkring den här punkten

en: Select the center point of the rotation...
sv: Välj rotationens centrumpunkt...

en: Rotate by this angle
sv: Rotera med den här vinkeln

en: Select the angle of the rotation...
sv: Välj rotationsvinkel...

en: Scale this object
sv: Skala det här objektet

en: Select the object to scale...
sv: Välj objekt att skala...

en: Scale with this center
sv: Skala med detta centrum

en: Select the center point of the scaling...
sv: Välj skalningens centrumpunkt...

en: Scale by this length
sv: Skala enligt längd

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
sv: Välj en längd eller ett segment vars längd är skalfaktorn...

en: Scale this length...
sv: Skala längden...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
sv: Välj den första av två längder vars förhållande är skalfaktorn...

en: ...to this other length
sv: ...till denna andra längd

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
sv: Välj den andra av två längder vars förhållande är skalfaktorn...

en: Select the object to scale
sv: Välj objekt att skala

en: Scale over this line
sv: Skala över den här linjen

en: Select the line to scale over
sv: Välj linjen att skala över

en: Projectively rotate this object
sv: Rotera det här objektet med projektion

en: Select the object to rotate projectively
sv: Välj objekt att rotera med projektion

en: Projectively rotate with this half-line
sv: Rotera den här strålen med projektion

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
sv: Välj strålen för den projektiva rotationen som du vill utföra på objektet...

en: Projectively rotate by this angle
sv: Rotera projektion med den här vinkeln

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
sv: Välj rotationsvinkel för rotationen med projektion som du vill utföra med objektet

en: Harmonic Homology of this object
sv: Harmonisk homologi för det här objektet

en: Select the object to transform...
sv: Välj objekt att transformera...

en: Harmonic Homology with this center
sv: Harmonisk homologi med detta centrum

en: Select the center point of the harmonic homology...
sv: Välj den harmoniska homologins centrumpunkt...

en: Harmonic Homology with this axis
sv: Harmonisk homologi med denna axel

en: Select the axis of the harmonic homology...
sv: Välj den harmoniska homologins axel...

en: Generic affinity of this object
sv: Generell affinitet för det här objektet

en: Map this triangle
sv: Avbilda den här triangeln

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
sv: Välj triangeln som ska transformeras på en given triangel...

en: onto this other triangle
sv: på den här andra triangeln

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
sv: Välj triangeln som är avbilden av affiniteten från den första triangeln...

en: First of 3 starting points
sv: Den första av tre startpunkter

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
sv: Välj den första av de tre startpunkterna för den generella affiniteten...

en: Second of 3 starting points
sv: Den andra av tre startpunkter

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
sv: Välj den andra av de tre startpunkterna för den generella affiniteten...

en: Third of 3 starting points
sv: Den tredje av tre startpunkter

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
sv: Välj den tredje av de tre startpunkterna för den generella affiniteten...

en: Transformed position of first point
sv: Transformerad position för den första punkten

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
sv: Välj den första av de tre slutpunkterna för den generella affiniteten...

en: Transformed position of second point
sv: Transformerad position för den andra punkten

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
sv: Välj den andra av de tre slutpunkterna för den generella affiniteten...

en: Transformed position of third point
sv: Transformerad position för den tredje punkten

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
sv: Välj den tredje av de tre slutpunkterna för den generella affiniteten...

en: Generic projective transformation of this object
sv: Generell projektionstransform för det här objektet

en: Map this quadrilateral
sv: Avbilda den här fyrsidiga figuren

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
sv: Välj den fyrsidiga figur som ska transformeras på en given fyrsidig figur...

en: onto this other quadrilateral
sv: på den här andra fyrsidiga figuren

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
sv: Välj den fyrsidiga figur som är avbild genom projektionstransformen av den första fyrsidiga figuren...

en: First of 4 starting points
sv: Den första av fyra startpunkter

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
sv: Välj den första av de fyra startpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Second of 4 starting points
sv: Den andra av fyra startpunkter

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
sv: Välj den andra av de fyra startpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Third of 4 starting points
sv: Den tredje av fyra startpunkter

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
sv: Välj den tredje av de fyra startpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Fourth of 4 starting points
sv: Den fjärde av fyra startpunkter

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
sv: Välj den fjärde av de fyra startpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
sv: Välj den första av de fyra slutpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
sv: Välj den andra av de fyra slutpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
sv: Välj den tredje av de fyra slutpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Transformed position of fourth point
sv: Transformerad position för den fjärde punkten

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
sv: Välj den fjärde av de fyra slutpunkterna för den generella projektionstransformen

en: Cast the shadow of this object
sv: Kasta skuggan av det här objektet

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
sv: Välj objektet vars skugga du vill skapa...

en: Cast a shadow from this light source
sv: Kasta en skugga från den här ljuskällan

en: Select the light source from which the shadow should originate...
sv: Välj ljuskällan som skuggan ska kastas från...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
sv: Kasta en skugga på horisonten som representeras av den här linjen

en: Select the horizon for the shadow...
sv: Välj horisont för skuggan...

en: Transform this object
sv: Transformera objektet

en: Transform using this transformation
sv: Transformera med denna transform

en: Apply a similitude to this object
sv: Verkställ en likriktning för objektet

en: Apply a similitude with this center
sv: Verkställ likriktning med detta centrum

en: Select the center for the similitude...
sv: Välj centrum för likriktningen...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
sv: Verkställ en likriktning som avbildar den här punkten på en annan punkt

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
sv: Välj punkten som likriktningen ska avbilda på en annan punkt...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
sv: Verkställ en likriktning som avbildar en punkt på den här punkten

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
sv: Välj punkten på vilken likriktningen ska avbilda den första punkten...

en: Construct a vector from this point
sv: Skapa en vektor från den här punkten

en: Select the start point of the new vector...
sv: Välj den nya vektorns startpunkt...

en: Construct a vector to this point
sv: Skapa en vektor till den här punkten

en: Select the end point of the new vector...
sv: Välj den nya vektorns slutpunkt...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
sv: Skapa vektorsumman av den här vektorn och en annan.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
sv: Välj den första av de två vektorer vars summa du vill skapa...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
sv: Skapa vektorsumman av den här vektorn och den andra.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
sv: Välj den andra av de två vektorer vars summa du vill skapa...

en: Construct the vector sum starting at this point.
sv: Skapa vektorsumman som börjar i den här punkten.

en: Select the point to construct the sum vector in...
sv: Välj punkten där summavektorn ska skapas...

[ctx: @title:window]
en: New Script
sv: Nytt skript

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
sv: Välj argumentobjekt (om det finns några)
    i Kig-fönstret, och tryck på "Nästa".

en: Enter Code
sv: Skriv in kod

en: Now fill in the code:
sv: Fyll nu i koden:

en: Now fill in the Python code:
sv: Fyll nu i Python-koden:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
sv: Python-tolken hittade ett fel när ditt skript kördes. Rätta skriptet, och tryck på knappen Slutför igen.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
sv: Python-tolken skapade följande felutmatning:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
sv: Det verkar finnas ett fel i ditt skript. Python-tolken rapporterade inga fel, men skriptet skapar inte ett giltigt objekt. Rätta skriptet, och tryck på knappen Slutför igen.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
sv: Redigera skript

en: Edit Python Script
sv: Redigera Python-skript

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
sv: Python-tolken hittade ett fel när ditt skript kördes. Rätta skriptet.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
sv: Det verkar finnas ett fel i ditt skript. Python-tolken rapporterade inga fel, men skriptet skapar inte ett giltigt objekt. Rätta skriptet.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
sv: <p>Du kan styra en konstruktion i Kig med hjälp av
    Pythonskriptet "pykig", som kan köras med kommandot
    <code>pykig.py</code>.  Här är ett trevligt exempel
    (<code>hexagons.kpy</code>) du kan prova:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
sv: <p>Du kan upprepa den senaste konstruktionen genom att helt enkelt
    trycka på tangenten 'Z'. Det är mycket praktiskt om du behöver skapa en
    följd av objekt med samma konstruktion, särskilt om det inte finns någon
    snabbtangent för konstruktionen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
sv: <p>Ett av de mest kraftfulla verktygen i Kig är menyerna som du kan
    visa genom att högerklicka på ett objekt, eller på en tom yta i
    dokumentet. Du kan använda dem för att ge objekt namn, ändra deras
    färg och linjestil, och många andra intressanta saker.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
sv: <p>Du kan skapa nya punkter utan att använda menyn eller verktygsraden,
    genom att helt enkelt klicka någonstans i Kig-dokumentet med
    <em>musens mittenknapp</em>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
sv: <p>Kig kan öppna flera filformat: dess egna filer (<code>.kig</code>-filer),
    <em>KGeo</em>-filer, <em>KSeg</em>-filer, delvis
    <em>Dr. Geo</em>-filer
    och <em>Cabri&#8482;</em>-filer.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
sv: <p>Kig har mer än 20 objekt och 10 transformer med mer än 80
    konstruktioner som du kan använda i dina dokument: titta i menyn
    <em>Objekt</em> för att se allihop.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
sv: <p>Du kan använda markerade objekt för att börja skapa ett objekt
    som kräver markerade objekt som argument. Om du till exempel har
    markerat två punkter, kan du välja <em>Starta -> Cirkel med tre punkter</em> i den
    sammanhangsberoende menyn, för att börja skapa en cirkel med tre punkter.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
sv: <p>Kig kan utöka sin objektuppsättning genom att använda externa makron. Du
    hittar några intressanta makron på Kigs webbsida.
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
sv: <p>Om det finns mer än ett objekt under musen, och du vill markera något
    av dem, kan du klicka med <em>vänster musknapp</em> medan du håller
    nere <em>Skift</em>- eller <em>Ctrl</em>-tangenten, för att få en lista med
    objekten under muspekaren som du därefter kan välja bland.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
sv: <p>När du skapar ett lokus kan du klicka på det med <em>höger</em> musknapp
    och välja <em>kartesisk ekvation</em> för att se dess kartesiska ekvation,
    när det är en algebraisk kurva av låg grad.</p>
