kig - en to tg translation catalogue (770 entries)

en: Circle by Center && Line
tg: Давраи аз рӯи марказ ва нуқта

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
tg: Сохтани доира давра аз рӯи марказ ва нуқта дар ӯ саҳид

en: Construct a circle tangent to this line
tg: Сохтани доира давра аз рӯи ҳамин нуқта

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
tg: Хати тамосро барои доираи нав низ интихоб кунед...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
tg: Доираи расмкаши && ҳисса(ҳамчун диаметр)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
tg: Доира бо марказ ва дарозии ҳисса ҳамчун диаметр муайян мешавад

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
tg: Доираро ба диаметр созед, дарозии ин ҳисса дода шудааст

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
tg: Ҳиссаи дарози кадоме, ки диаметри доираи навро медиҳад интихоб кунед...

en: Equilateral Triangle
tg: Секунҷаи баробарпаҳлу

en: Equilateral triangle with given two vertices
tg: Секунҷаи баробарпаҳлу бо ду қулла дода шудааст

en: Evolute
tg: Гузаронидан

en: Evolute of a curve
tg: Гузаронидани хати каҷ

en: Evolute of this curve
tg: Интихоби ин хати каҷ

en: Osculating Circle
tg: Пайвастшавии доира

en: Osculating circle of a curve at a point
tg: Пайвастшавии доира бо нуқтаи хатти каҷ

en: Osculating circle of this curve
tg: Пайвастшавии доира бо хатти каҷ

en: Osculating circle at this point
tg: Пайвастшавии доира бо нуқта

en: Select the point...
tg: Интихоб кардани нуқта...

en: Square
tg: Росткунҷа

en: Square with two given adjacent vertices
tg: Росткунҷаро бо дуто ҳамҷавори хати амудӣ

en: Vector Difference
tg: Гуногунии векторҳо

en: Construct the vector difference of two vectors.
tg: Сохтани вектори гуногун аз рӯи ду вектор

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
tg: Сохтани гуногунии ин ва дигар вектор

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
tg: Сохтани гуногунии дигар ва ин вектор

en: Construct the vector difference starting at this point.
tg: Сохтани вектори гуногуншакл, дар ин нуқта оғоз ёбад

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
tg: Аз ду вектор яктоашро барои ёфтани ҷамъи он, интихоб кунед...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
tg: Аз дигар вектор яктоашро барои ёфтани ҷамъи он, интихоб кунед...

en: Select the point to construct the difference vector in...
tg: Нуқтаро барои сохтани дар он вектори гуногуншакл, интихоб кунед...

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
tg: Файли "%1" нашояд боз шуд. Ҳуқуқи дастрасии худро биозмоед.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
tg: Файли Cabri дорои объекти "%1" мебошад, ки дар айни замон бо Kig пуштибонӣ намешавад.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
tg: Файли Dr. Geo "%1" дорои макросҳо аст.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
tg: Шакле дар файли Dr. Geo "%1" нест.

en: Dr. Geo Filter
tg: Филтри Dr. Geo

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
tg: Файли Dr. Geo дорои зиёд аз як шакл аст.
    Яктоашро барои содирот интихоб кунед.

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
tg: Файли Dr. Geo дорои объекти "%1 %2", кидар айни замон бо Kig пуштибонӣ намешавад.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
tg: Ин файли Dr. Geo дорои навъи нуқтаи буришаст, ки дар айни замон бо Kig пуштибонӣ намешавад.

en: &Export to image
tg: &Содир кардан ба тасвирот

en: &Image...
tg: &Тасвирот...

en: Export as Image
tg: Содирот ҳамчун тасвир

en: Image Options
tg: Интихоби тасвир

en: Sorry, this file format is not supported.
tg: Форматҳои файли пуштибонӣ нашаванда.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
tg: Натавонистам тасвироти "%1"-ро нигоҳ дорам

en: &Export To
tg: &Содир кардан ба

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
tg: Натавонистам файли "%1"-ро бикушоям. Мумкин он мавҷуд набошад ё шумо ҳуқуқи дастрасӣ ба онро надоред

en: Parse Error
tg: Хатои таҳлилот

en: Not Supported
tg: Пуштибонӣ намешавад

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
tg: Иҷозат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
tg: Бузургӣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
tg: Васеъӣ:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
tg: Ин санадоти KSeg таъғиротро аз рӯи ҷадвале, ки Kig дар айни ҳол пуштибонӣ намекунад, истифода мекунад.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
tg: Ин санадоти KSeg дорои доираи пуршудае аст, ки Kig дар айни ҳол инро пуштибонӣ намекунад.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
tg: Ин санадоти KSeg дорои сектори қавс аст, ки Kig инро дарҳол пуштибонӣ намекунад.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
tg: Ин санадоти KSeg дорои сектори бурише аст, ки Kig инро дарҳол пуштибонӣ намекунад.

en: Export to &Latex...
tg: Содир &Латекс...

en: &Latex...
tg: &Латекс...

en: Export as Latex
tg: Содироти латекс

en: Latex Options
tg: Интихоби латекс

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
tg: Ин файл бо барномаи Kig раванди "%1" эҷод карда шуд ва акнун ин формат пуштибонӣ намешавад.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
tg: Ин файл бо раванди Kig "%1"эҷод шуда буд.
    . Пуштибонии формати кӯҳна аз равандҳои пештараи барнома ҳузф карда шуд. Шумо метавонед ин файлро бо раванди кӯҳнаи Kig (0.4 to 0.6) боз кунед,
    ва баъд онро боз нигоҳ доред (инро дар формати нав нигоҳ медорад).

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
tg: Ин файли Kig дорои низоми координат аст, ки бо раванди мазкури Kig пуштибонӣ намешавад.
    Системаи координатии стандартӣ истифода бурда мешавад.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
tg: Ин файли Kig дорои объекти навъи "%1" аст, ки бо раванди мазкури Kig пуштибонӣ намешавад. Балки барнома бе дастгирии ин навъ талфиф шудааст, балки шумо раванди қадими Kig-ро истифода карда истодаед.

en: &Export to SVG...
tg: &Содироти SVG...

en: Export as SVG
tg: Содироти SVG

en: SVG Options
tg: Интихоби SVG

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
tg: Афсӯс, чизе хатто шуд дар вақти ба ёдгирии SVG файл "%1"

en: Export to &XFig file
tg: Содир кардан ба &файли XFig

en: &XFig File...
tg: &Файли XFig...

en: Export as XFig File
tg: Содир кардан ба файли XFig

en: KDE Interactive Geometry
tg: Геометрияи интерактивии KDE

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
tg: (C) 2002-2004, Коргардонҳои Kig

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
tg: Кори шиддатнок дар гирди Kig, ҳамчунин хати каҷи конусшакл, хатҳои каҷи тартиби саввум, таъғирдиҳӣ ва озмоиши хосият.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
tg: Кӯмак ба амалӣ гардонидани ГМТ, Franco тамоми қисмҳои мушкилии кодро навиштааст, зеро ки он математикаро хеле хуб медонад.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
tg: Муаллифи KGeo, ки дар барномаи он идея иқтибос ёфта буд, якчанд кодҳои ибтидоӣ ва тасвироти коркардашуда ҳам ҳамчунин.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
tg: Бародари domi, ки ба он алгоритми ҳисоб намудани координати маркази доира аз се нуқтаро навиштааст.

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
tg:  SVG Барои ишораҳои зебои масъул аст.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
tg: Китобхонаи kig ёфт нашуд.

en: &Set Coordinate System
tg: &Мондани тартиботи координатаҳо

en: Show grid
tg: Намоиши шабака

en: Show axes
tg: Намоиши меҳварҳо

en: Invert Selection
tg: Табдилдиҳии ҷудокунӣ

en: &Delete Objects
tg: &Ҳузфи объектҳо

en: Delete the selected objects
tg: Ҳузфи объектҳои интихобшуда

en: Cancel Construction
tg: Барҳамдиҳии сафбандӣ

en: Cancel the construction of the object being constructed
tg: Барҳамдиҳии сафбандии объект

en: Show all hidden objects
tg: Намоиши ҳама пинҳонӣ мавзӯъҳо

en: &New Macro...
tg: &Макроси нав...

en: Define a new macro
tg: Таъин кардани макроси нав

en: Manage &Types...
tg: &Идора кардани намудҳо...

en: Manage macro types.
tg: Идора кардани намудҳои макрос

en: Zoom in on the document
tg: Калон кардани масштаби ҳуҷҷат

en: Zoom out of the document
tg: Камтар кардани масштаби ҳуҷҷат

en: Recenter the screen on the document
tg: Ба рӯи ҳуҷҷат

en: View this document full-screen.
tg: Намоиши ҳуҷҷат дар экрани пурра.

en: &Select Shown Area
tg: &Интихоб кардани доира барои намоиш

en: Select the area that you want to be shown in the window.
tg: Интихоб кардани доира барои намоиш дар тиреза.

en: S&elect Zoom Area
tg: &Интихоб кардани доира барои намоиш

en: Show &Grid
tg: &Намоиши хатҳои шабака

en: Show or hide the grid.
tg: Намоиш ё пинҳони шабақа

en: Show &Axes
tg: &Намоиши меҳварҳо

en: Show or hide the axes.
tg: намоиш ё пинҳони тира

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
tg: Файли "%1" мавҷуд надорад. Мутмаин бошед, ки шумо роҳи саҳеҳро ворид кардед.

en: File Not Found
tg: Файл ёфт нашуд

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
tg: Kig метавонад файлҳоро танҳо дар андозаи худ нигоҳ дорад. Инро иҷро кунам?

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
tg: Файли "%1" аллакай маҷуд аст. Оё мехоҳед ин файлро бознависӣ кунед?

en: Overwrite File?
tg: Файлро таъғир диҳам?

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
tg[0]: Пинҳони %1 объект
tg[1]: Пинҳони %1 объектҳо

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
tg[0]: Намоиши %1 объект
tg[1]: Намоиши %1 объектҳо

en: Zoom In
tg: Вусъат додани масштаб

en: Zoom Out
tg: Камтар кардани масштаб

en: Recenter View
tg: Тасвиротро ғайри марказӣ кардан

en: Select the rectangle that should be shown.
tg: Интихоб кардани росткунҷа барои намоиш.

en: Change Shown Part of Screen
tg: Таъғир додани қисми тасвиршавандаи экран

en: Select Zoom Area
tg: Канореро барои вусъат додан интихоб кунед

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
tg: &Мавзӯъҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
tg: &Нуқтаҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
tg: &Хатҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
tg: &Доира ва қавс

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
tg: &Бисёркунҷаҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
tg: &Векторҳо ва порчаҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
tg: &Доирот ва қавс

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
tg: Калонтарин конусшакл

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
tg: &Хатҳои каҷи тартиботи саввум

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
tg: &Кунҷҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
tg: &Тағйиротҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
tg: &Геометрияи дифференциалӣ

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
tg: Сан&ҷишҳо

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
tg: &Дигар

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
tg: &Навъҳо

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
tg: Нуқтаҳо

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
tg: Хатҳо

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
tg: Векторҳо ва порчаҳо

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
tg: Доирот ва қавс

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
tg: Хатҳои каҷи конусшакл

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
tg: Кунҷҳо

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
tg: Тағйирот

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
tg: Санҷишот

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
tg: Обектҳои дигар

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
tg: Ғайри интерфейси графикӣ. Таъғир додани файли ишорашуда ба формати Kig. Ҷамъбаст ба stdout меравад, фақат агар калид ба --outfile ишора шуда набошад.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
tg: Файл барои хурӯҷ. '-' - хурӯҷи стандартӣ (пешфарзӣ).

en: Document to open
tg: Санад барои кушодан

en: Segment
tg: Порча

en: A segment constructed from its start and end point
tg: Порча аз рӯи нуқтаҳои аввал ва охир

en: Segment Axis
tg: Порчаи Axis

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
tg: Хати перпендикулярӣ аз байни сегмент.

en: Line by Two Points
tg: Хат аз рӯи ду нуқта

en: A line constructed through two points
tg: Сохтани хат аз рӯи ду нуқта

en: Half-Line
tg: Шуоъ

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
tg: Шуоъ аз рӯи нуқтаи ибтидоӣ ва ба он тааллуқ дошта.

en: Perpendicular
tg: Перпендикуляр

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
tg: Хат аз рӯи нуқта, ки ба дигар хат ё порча перпендикуляр бошад.

en: Parallel
tg: Хати мувозӣ

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
tg: Эҷоди хат аз рӯи нуқта, ки ба дигар хат ё порча мувозӣ бошад.

en: Circle by Center && Point
tg: Доира аз рӯи марказ ва нуқта

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
tg: Доира аз рӯи маркази он ва нуқтае, ки ба он тааллуқ дорад

en: Circle by Three Points
tg: Доира аз рӯи се нуқта

en: A circle constructed through three points
tg: Сохтани доира аз рӯи се нуқтае, ки ба он тааллуқ дорад

en: Construct Bisector of This Angle
tg: Сохтани хати байнии кунҷ

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
tg: Кунҷро барои сохтани хати байнии он интихоб кунед...

en: Angle Bisector
tg: Хати байнии кунҷ

en: The bisector of an angle
tg: Хати байнии кунҷ

en: Conic by Five Points
tg: Хати каҷи конусшакл аз рӯи 5 нуқта

en: A conic constructed through five points
tg: Сохтани хати каҷи конусшакл аз рӯи 5 нуқта

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
tg: Гипербола аз рӯи асимптотҳо ва нуқта

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
tg: Сохтани гипербола аз рӯи асимптотҳо ва нуқта

en: Ellipse by Focuses && Point
tg: Эллипс аз рӯи фокусҳо ва нуқта

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
tg: Эллипс аз рӯи фокус ва нуқтаи дар канори он буда

en: Hyperbola by Focuses && Point
tg: Гипербола аз рӯи фокусҳо ва нуқта

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
tg: Сохтани гипербола аз рӯи фокусҳо ва нуқтаи дар ӯ саҳид

en: Conic by Directrix, Focus && Point
tg: Хати каҷи конусшакл аз рӯи директриса, фокус ва нуқта

en: A conic with given directrix and focus, through a point
tg: Сохтани хати каҷи конусшакл аз рӯи директрисаи мавҷудбуда ва фокус аз дохили нуқта

en: Vertical Parabola by Three Points
tg: Параболаи амудӣ аз рӯи се нуқта

en: A vertical parabola constructed through three points
tg: Сохтани параболаи амудӣ аз рӯи се нуқта

en: Cubic Curve by Nine Points
tg: Хати каҷи тартиботи саввум аз рӯи 9 нуқта

en: A cubic curve constructed through nine points
tg: Сохтани хати каҷи тартиботи саввум аз рӯи 9 нуқта

en: Polar Point of a Line
tg: Нуқтаи қутб дар хат

en: The polar point of a line with respect to a conic.
tg: Нуқтаи хати мутақобилӣ нисбат ба хати каҷи конусшакл.

en: Polar Line of a Point
tg: Хати нуқтаи мутақобилӣ

en: The polar line of a point with respect to a conic.
tg: Хати нуқтаи мутақобилӣ нисбат ба хати каҷи конусшакл.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
tg: Хати каҷи тартиби саввум бо сари аз рӯи 6 нуқта

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
tg: Хати каҷи тартиби саввум бо нуқтаи узелӣ дар манбаъи аз 6 нуқта

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
tg: Хати каҷи тартиби саввум аз рӯи қулла ва 4 нуқта

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
tg: Хати каҷи тартиби саввум аз рӯи уфуқӣ ва 4 нуқта

en: Directrix of a Conic
tg: Директрисаи хати каҷи конусшакл

en: The directrix line of a conic.
tg: Хати директрисаи хати каҷи конусшакл.

en: Angle by Three Points
tg: Кунҷ аз рӯи се нуқта

en: An angle defined by three points
tg: Сохтани кунҷ аз рӯи се нуқта

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
tg: Гиперболаи баробарпаҳлӯ аз рӯи чаҳор нуқта

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
tg: Сохтани гиперболаи баробарпаҳлӯ аз рӯи чаҳор нуқта

en: Construct the midpoint of this segment
tg: Сохтани нуқта дар байни порча

en: Mid Point
tg: Нуқтаи байнӣ

en: The midpoint of a segment or two other points
tg: Сохтани нуқта дар байни порча ё байни ду нуқтаи дигар

en: Vector
tg: Вектор

en: Construct a vector from two given points.
tg: Сохтани вектор аз рӯи ду нуқта

en: Vector Sum
tg: Ҳисобкунандаи вектор

en: Construct the vector sum of two vectors.
tg: Сохтани ҳисобкунандаи вектор аз рӯи ду вектор

en: Line by Vector
tg: Хати векторӣ

en: Construct the line by a given vector though a given point.
tg: Сохтани хати рости векторӣ аз нуқтаи дода шуда

en: Half-Line by Vector
tg: Шуоъи векторӣ

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
tg: Сохтани шуоъи векторӣ, ки дар нуқтаи додашуда оғоз мешавад

en: Arc by Three Points
tg: Қавс аз рӯи се нуқта

en: Construct an arc through three points.
tg: Сохтани қавс аз рӯи се нуқта.

en: Arc by Center, Angle && Point
tg: Сохтани қавс аз рӯи се нуқта

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
tg: Қавс аз рӯи марказ, кунҷ ва нуқта

en: Parabola by Directrix && Focus
tg: Парабола аз рӯи директриса ва фокус

en: A parabola defined by its directrix and focus
tg: Сохтани парабола аз рӯи директриса ва фокус

en: Translate
tg: Параллелӣ ҷойгир кардан

en: The translation of an object by a vector
tg: Параллелӣ гузаронидани объект аз рӯи вектор

en: Reflect in Point
tg: Аз нуқта зоҳир кардан

en: An object reflected in a point
tg: Объекте, ки аз рӯи нуқта тасвир шудааст

en: Reflect in Line
tg: Аз хат тасвир кардан

en: An object reflected in a line
tg: Объекте, ки аз рӯи хат тасвир шудааст

en: Rotate
tg: Гардонидан

en: An object rotated by an angle around a point
tg: Гардонидани объект аз рӯи кунҷи гирди нуқта

en: Scale
tg: Масштабонӣ

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
tg: Ба ҷадвал даровардани объект аз рӯи нуқта ва коэфитсиент ба намуди дарозии порча

en: Scale over Line
tg: Масштабонӣ аз байни хат

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
tg: Ба ҷадвал даровардани объект аз рӯи нуқта ва коэфитсиент ба намуди дарозии порча

en: Scale (ratio given by two segments)
tg: Маштаб (муомилаи ду ҳиссаи додашуда)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
tg: Ҷадвали объект аз рӯи нуқта, рафтор, додашудаи дарозаи ду ҳисса

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
tg: Ба ҷадвал даровардани объект аз рӯи нуқта ва коэфитсиент ба намуди дарозии порча

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
tg: Объект, ҳисоб кардан бо дарозак, рафтор, додашудаи дарозаи ду ҳисса

en: Apply Similitude
tg: Истифодаи таъғироти ҳаммонандӣ

en: Harmonic Homology
tg: Гомологияи мутаносиб

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
tg: Гомологияи мутаносибӣ аз марказ ва тираи додашуда (таъғироти проективӣ)

en: Draw Projective Shadow
tg: Кашидани сояи проективӣ

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
tg: Сояи объекти равшании ишорашуда ва нақшаи проективӣ (аз рӯи хат)

en: Asymptotes of a Hyperbola
tg: Асимптотаи гипербола

en: The two asymptotes of a hyperbola.
tg: Ду асимптотаи гипербола.

en: Triangle by Its Vertices
tg: Секунҷа бо қуллаҳояш

en: Construct a triangle given its three vertices.
tg: Секунҷаро бо се қуллааш созед.

en: Convex Hull
tg: Тани барҷаста

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
tg: Секунҷае ки бо тани барҷастаи дигар секунҷа мувофиқ аст

en: Parallel Test
tg: Озмоиши параллелият

en: Test whether two given lines are parallel
tg: Озмоиши параллелияти ду хат

en: Orthogonal Test
tg: Озмоиши ортоголоият

en: Test whether two given lines are orthogonal
tg: Озмоиши ортоголияти ду хат

en: Collinear Test
tg: Озмоиши коллинеарият

en: Test whether three given points are collinear
tg: Озмоидан, ки се нуқта дар як хати рост омадаанд

en: Contains Test
tg: Озмоиши мансубият

en: Test whether a given curve contains a given point
tg: Озмоиши мансубияти нуқтаи хати каҷ

en: In Polygon Test
tg: Дар санҷиши бисёркунҷа

en: Test whether a given polygon contains a given point
tg: Оё санҷиш дар худ нуқтаи бисёркунҷаи додашударо нигоҳ дорад

en: Convex Polygon Test
tg: Санҷиши барҷастаи бисёркунҷа

en: Test whether a given polygon is convex
tg: Оё дар санҷиш бисёркунҷаи додашуда барҷаста аст

en: Distance Test
tg: Озмоиши фосилот

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
tg: Озмоиши баробарии фосилот аз як нуқта то ду нуқтаи дигар

en: Vector Equality Test
tg: Озмоиши баробарии векторҳо

en: Test whether two vectors are equal
tg: Озмоиши баробарии ду вектор

en: Python Script
tg: Ҳуруфҳои Python

en: Construct a new Python script.
tg: Сохтани объект, ки дар асоси ҳуруфи Python шудааст.

en: &Euclidean
tg: &Евклидӣ

en: &Polar
tg: &Қутбӣ

en: Set Euclidean Coordinate System
tg: Мондани тартиботи координатаҳои Евклид

en: Set Polar Coordinate System
tg: Мондани тартиботи координатаҳои қутбӣ

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
tg: Градус

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
tg: Рад

[ctx: Translators: Gradians]
en: Grad
tg: Град

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
tg: Нуқтаи оддӣ (мустақил, ки дар хати доира ё порча ҷой гирифтааст).

en: Point
tg: Нуқта

en: Construct a text label.
tg: Эҷоди тамға

en: Text Label
tg: Тамғот

en: Construct a Point by its Coordinates
tg: Сохтани нуқта аз рӯи координатҳо

en: Point by Coordinates
tg: Нуқта аз рӯи координатҳо

en: Fixed Point
tg: Нуқтаи қайдкардашуда

en: Enter the coordinates for the new point.
tg: Координатаҳои нуқтаи навро ворид кунед.

en: Insert the new size of this angle:
tg: Мондани андозаи кунҷи нав:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
tg: Истифода бурдани таҳрири ин минтақа, барои иваз кардани андозаи ин кунҷ.

en: Could not open macro file '%1'
tg: Натавонистам файли макроси '%1'-ро боз кунам

en: Kig cannot open the macro file "%1".
tg: Натавонистам файли макросҳои "%1"-ро боз кунам.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
tg: Ин файл бо раванди хеле қадимтариниKig (то 0.4) эҷод карда шуд. Пуштибонии формати қадим аз раванди охирини барнома гирифта шуд. Ин макронавъро бо ёрии Kig раванди 0.4 ё 0.6 ворид кунед, баъд онро ба формати нав содир кунед.

en: Unnamed Macro #%1
tg: Номи макро #%1

en: Radical Lines for Conics
tg: Тираҳои қатъии ду хати каҷи конусшакл

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
tg: Сохтани хатҳо ба буриши ду хати каҷи конусшакл. Ин ҳамчунин барои хатҳои каҷи конусшакл, ки якдигарро намебуранд, муайян шудааст.

en: Moving Point
tg: Нуқтаи ҳаракаткунанда

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
tg: Нуқтаи ҳаракаткунандаро интихоб кунед...

en: Following Point
tg: Нуқтаи пайрав

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
tg: Нуқтаи навбатиро интихоб кунед, ки аз он ҶНГ сохта шавад...

en: Locus
tg: ҶНГ

en: A locus
tg: Ҷойи нуқтаҳои геометрӣ

en: Dependent Point
tg: Нуқтаи тобеъ

en: Polygon by Its Vertices
tg: Бисёркунҷа бо қуллаҳояш

en: Construct a polygon by giving its vertices
tg: Бисёркунҷарор созед ва қуллаҳояшро нишон диҳед

en: Construct the Radical Lines of This Circle
tg: Сохтани тираҳои қатъии ин доира

en: Construct the Radical Lines of This Conic
tg: Сохтани тираҳои қатъии ин хати каҷи конусшакл

en: Generic Affinity
tg: Мутобиқати умумӣ

en: Generic Projective Transformation
tg: Таъғироти проективӣ

en: Measure Transport
tg: Гузаронидани ченакҳо

en: Segment to transport
tg: Порча барои гузаронидан

en: Transport a measure on this circle
tg: Гузаронидани ченак ба ин давра

en: Intersect with this conic
tg: Бурида гузаштан бо ин хати каҷи конусшакл

en: Intersect with this line
tg: Бурида гузаштан бо ин хат

en: Intersect with this circle
tg: Бурида гузаштан бо ин давра

en: Intersect
tg: Бурида гузаштан

en: The intersection of two objects
tg: Бурида гузаштани ду объект

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
tg: Аз ду нуқта якеро барои сохтани нуқтаи байнӣ интихоб кунед...

en: Construct the midpoint of this point and another one
tg: Сохтани байни ин ва дигар нуқтаҳо

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
tg: Нуқтаи дуввумро барои сохтани нуқтаи байнӣ интихоб кунед...

en: Select the first object to intersect...
tg: Объекти якумро барои сохтани буришот интихоб кунед...

en: Select the second object to intersect...
tg: Объекти дуввумро барои сохтани буришот интихоб кунед...

en: Tangent
tg: Хати тамос

en: The line tangent to a curve
tg: Хати тамос ба хати каҷ

en: Tangent to This Circle
tg: Хати тамос ба ин давра

en: Tangent to This Conic
tg: Хати тамос ба ин хати каҷи конусшакл

en: Tangent to This Arc
tg: Хати тамос ба ин қавс

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
tg: Дар ҷое клик кунед, ки дар онҷо бояд нуқтаи нав (хати каҷ) чойгир шавад...

en: Now select the location for the result label.
tg: Акнун макони нишонаи навро интихоб кунед

en: Here you can edit the name of the current macro type.
tg: Дар инҷо метавонед ном, тасвирот ва ишораи макронавъро тағйир диҳед.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
tg: Дар ин ҷо шумо метавонед таҳрир кардани тасвири макрои ҷори. Ин минтақаи иловагӣ, барои ҳамин шумо метавонед онро холи монед:агар шумо ин хел карда моненд, но гоҳ макрои шумо ягон тасвир надорд.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
tg: Ин кнопкаро барои иваз кардани тасвири макро истифода баред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
tg: Дар инҷо метавонед ном, тасвирот ва ишораи макронавъро тағйир диҳед.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
tg: Ном:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
tg: Тасвирот:

en: Name
tg: Ном

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
tg: Дар матни ворид кардашуда гузориши ғайри аргументии '%n', ки барои онҳо интихоб нашудааст, мебошад.

en: argument %1
tg: аргументи %1

en: Selecting argument %1
tg: Интихоби аргументи %1

en: Change Label
tg: Таъғири навиштаҷот

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
tg: Яке аз объектҳои натиҷавии бо шумо интихобшуда набояд аз рӯи натиҷавӣ сохта шавад. Kig наметавонад аҳамиятҳои барои сохтан муҳимро ҳисоб кунад. Ба рӯи "Бозгашт" пахш кунед ва объектҳоро саҳеҳ созед...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
tg: Яке аз объектҳои додашуда ҳангоми ҳисоб намудани объектҳои натиҷавӣ, истифода карда нашуд.

en: Given Objects
tg: Объектҳои даромад

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
tg: Объектҳои "даромад"-ро барои макронавъи худ интихоб кунед ва ба рӯи "Идома" пахш кунед.

en: Final Object
tg: Объекти баромад

en: Select the final object(s) for your new macro.
tg: Объекти баромадро барои макрои навъи худ интихоб кунед.

en: Enter a name and description for your new type.
tg: Ном ва тасвироти намуди навъро ворид кунед.

en: Redefine Point
tg: Аз нав муайян намудани нуқта

en: &Hide
tg: &Пинҳон кардан

en: &Move
tg: &Гузаронидан

en: &Custom Color
tg: &Дигар ранг

en: Change Object Color
tg: Таъғир намудани ранги объект

en: Change Object Width
tg: Тағйири васеъии объект

en: Change Point Style
tg: Тағйири услуби нуқта

en: Change Object Style
tg: Тағйири услуби объект

en: Set &Name...
tg: Муқаррар намудани &ном...

en: &Name
tg: &Ном

en: Set Object Name
tg: Муқаррар намудани намуди объект

en: Set Name of this Object:
tg: Номи объект:

en: Kig Document
tg: Санадоти Kig

en: &Transform
tg: &Таъғир намудан

en: T&est
tg: &Озмоидан

en: Const&ruct
tg: &Сохтан

en: Add Te&xt Label
tg: Афзудани &навиштаҷот

en: Set Co&lor
tg: &Ранг

en: Set St&yle
tg: Интихоби &услуб

en: Set Coordinate S&ystem
tg: Интихоби &низоми координат

en: Enter Label Text
tg: Матни навиштаҷот

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
tg: Матни навиштаҷотро ворид кунед ва ба рӯи "Идома" пахш кунед.
    Барои тасвир намудани таъғирот %1, %2, ... дар ҷойҳои лозимӣ ворид кунед (мисол "Дарозии порча %1 ада аст.").

en: Show text in a frame
tg: Намоиши матн дар чорчӯба

en: Select Arguments
tg: Далелҳо

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
tg: Аргументҳои лозимиро интихоб кунед. Барои ҳар як аргумент, шумо бояд дар он зер кунед, мавзӯъ ва хусусиятҳоро аз тирезаи Kig интихоб кунед ва баъд ба рӯи "Иҷро шуд" пахш кунед...

en: Description
tg: Тасвирот

en: Are You Sure?
tg: Оё мутмаинед?

en: Export Types
tg: Намудҳои Воридот

en: Import Types
tg: Намудҳои Воридот

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
tg: Каме зиёд аз як навъ интихоб шудааст.

en: More Than One Type Selected
tg: Зиёд аз як навъ интихоб шудааст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
tg: Навъро интихоб кунед...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
tg: Ин рӯйхати макро аст... Шумо метавонед  интихоб кунед, нест кунед, таҳрир кунед,Содирот ва воридот мекунад онҳоро...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
tg: Шакли таҳрири интихобшуда.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
tg: Таҳрири интихобшуда

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
tg: Ҳамаи таҳлили интихобшударо ба парванда содирот кунед.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
tg: Воридоти макро дар як ё зиёд парванда нигоҳ дошта мешаванд.

en: Construct an angle through this point
tg: Сохтани кунҷ аз ин нуқта

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он шуоъи якӯм мегузарад ва аз кунҷ мебарояд...

en: Construct an angle at this point
tg: Сохтани кунҷ дар ин нуқта

en: Select the point to construct the angle in...
tg: Нуқтаеро барои дар он кунҷ сохтанро интихоб кунед...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он шуоъи дуввум мугузарад ва аз кунҷ мебарояд...

en: Set Si&ze
tg: Ғафсии &хат

en: Resize Angle
tg: Таъғири кунҷ

en: Construct an arc starting at this point
tg: Сохтани қавс, ки дар ин нуқта оғоз меёбад

en: Select the start point of the new arc...
tg: Нуқтаи ибтидоиро барои қавс интихоб кунед...

en: Construct an arc through this point
tg: Сохтани қавс аз ин нуқта

en: Select a point for the new arc to go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он қавси нав хоҳад гузашт...

en: Construct an arc ending at this point
tg: Сохтани қавс, ки дар ин нуқта хотима ёбад

en: Select the end point of the new arc...
tg: Нуқтаи охирони қавсро интихоб кунед...

en: Construct an arc with this center
tg: Сохтани давра аз рӯи ин нуқта ҳамчун марказ

en: Select the center of the new arc...
tg: Байни қавсро интихоб кунед...

en: Construct an arc with this angle
tg: Сохтани қавс бо ин кунҷ

en: Select the angle of the new arc...
tg: Кунҷи қавсро интихоб кунед...

en: Cartesian Equation
tg: Нобаробарии декарт

en: Test Result
tg: Натиҷаи озмоиш

en: Select the curve...
tg: Гузаронидани хатти каҷ...

en: Surface
tg: Сатҳ

en: Circumference
tg: Давра

en: Radius
tg: Қутоъ

en: Expanded Cartesian Equation
tg: Табдил додани нобаробарии декарт

en: Polar Equation
tg: Нобаробарии қутбӣ

en: rho = %1   [centered at %2]
tg: rho = %1   [дар %2 ҳаммарказ карда шуд]

en: circle
tg: давра

en: Select this circle
tg: Интихоб намудани ин давра

en: Select circle %1
tg: Интихоб намудани давраи %1

en: Remove a Circle
tg: Ҳузф намудани давра

en: Add a Circle
tg: Афзудани давра

en: Move a Circle
tg: Гузаронидани давра

en: Attach to this circle
tg: Ба ин давра илова намудан

en: Show a Circle
tg: Намоиши давра

en: Hide a Circle
tg: Пинҳони давра

en: Construct a circle through this point
tg: Сохтани давра аз рӯи ин нуқта

en: Construct a circle with this center
tg: Сохтани доира давра аз рӯи ҳамин нуқта ҳамчун марказ

en: Select the center of the new circle...
tg: Маркази доираи навро интихоб кунед...

en: Select a point for the new circle to go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он давраи нав гузарад...

en: Conic Type
tg: Навъи конусшакл

en: First Focus
tg: Фокуси якӯм

en: Second Focus
tg: Фокуси дуюм

en: Ellipse
tg: Эллипс

en: Hyperbola
tg: Гипербола

en: Parabola
tg: Парабола

en: conic
tg: Хати каҷи конусшакл

en: Select this conic
tg: Интихоб намудани ин хати каҷи конусшакл

en: Select conic %1
tg: Интихоб намудани хати каҷи конусшакли %1

en: Remove a Conic
tg: Ҳузф намудани хати каҷи конусшакл

en: Add a Conic
tg: Афзудани хати каҷи конусшакл

en: Move a Conic
tg: Гузаронидани хати каҷи конусшакл

en: Attach to this conic
tg: Ба ин хати каҷи конусшакл илова намудан

en: Show a Conic
tg: Намоиши хати каҷи конусшакл

en: Hide a Conic
tg: Пинҳон намудани хати каҷи конусшакл

en: First End Point
tg: Нуқтаи ибтидоии охирин

en: Second End Point
tg: Нуқтаи дуввуми охирин

en: Construct a conic through this point
tg: Сохтани хати каҷи конусшакл аз ин нуқта

en: Select a point for the new conic to go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он хатиконусшакли нав гузарад...

en: Construct a conic with this asymptote
tg: Бо истифодаи ин асимптота, хати каҷи конусшакл сохтан

en: Select the first asymptote of the new conic...
tg: Асимптотаи якӯми хати каҷи конусшаклро интихоб кунед...

en: Select the second asymptote of the new conic...
tg: Асимптотаи дуввуми хати каҷи конусшаклро интихоб кунед...

en: Construct an ellipse with this focus
tg: Бо истифодаи ин фокус сохтани эллипс

en: Select the first focus of the new ellipse...
tg: Фокуси якӯми эллипсро интихоб кунед...

en: Select the second focus of the new ellipse...
tg: Фокуси дуввуми эллипсро интихоб кунед...

en: Construct an ellipse through this point
tg: Аз рӯи ин нуқта эҷод намудани эллипс

en: Select a point for the new ellipse to go through...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки аз он эллипси нав гузарад...

en: Construct a hyperbola with this focus
tg: Сохтани гипербола ҳамроҳи ин фокус

en: Select the first focus of the new hyperbola...
tg: Фокуси якӯми гиперболаро интихоб кунед...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
tg: Фокуси дуввуми гиперболаро интихоб кунед...

en: Construct a hyperbola through this point
tg: Аз байни ин нуқта гипербола созед

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки аз он гиперболаи нав гузарад...

en: Construct a conic with this line as directrix
tg: Бо ин хати ҳамчун директриса, сохтани хати каҷи конусшакл

en: Select the directrix of the new conic...
tg: Директрисаи хати каҷи конусшаклро интихоб кунед...

en: Construct a conic with this point as focus
tg: Бо ин нуқтаи ҳамчун фокус, сохтани хати каҷи конусшакл

en: Select the focus of the new conic...
tg: Фокусро барои хати каҷи конусшакл интихоб кунед...

en: Construct a parabola through this point
tg: Аз байни ин нуқта парабола сохтан

en: Select a point for the new parabola to go through...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки аз он параболаи нав гузарад...

en: Construct a polar point wrt. this conic
tg: Сохтани нуқтаи қутбии ин хати каҷи конусшакл

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
tg: Хати каҷи конусшаклро интихоб кунед, ки аз он нуқтаи қутбиро мехоҳед созед...

en: Construct the polar point of this line
tg: Сохтани нуқтаи қутбии ин хат

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
tg: Хатеро интихоб кунед, ки аз он бояд нуқтаи қутбиро сохтан лозим бошад...

en: Construct a polar line wrt. this conic
tg: Сохтани нуқтаи қутбии ин хати каҷи конусшакл

en: Construct the polar line of this point
tg: Сохтани хати қутбии ин нуқта

en: Construct the directrix of this conic
tg: Сохтани директрисаи ин хати каҷи конусшакл

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
tg: Хати каҷи конусшаклро барои сохтани директриса интихоб кунед...

en: Construct a parabola with this directrix
tg: Сохтани парабола бо ин директриса

en: Select the directrix of the new parabola...
tg: Директрисаро барои парабола интихоб кунед...

en: Construct a parabola with this focus
tg: Сохтани парабола бо ин фокус

en: Select the focus of the new parabola...
tg: Фокусро барои параболаи нав интихоб кунед...

en: Construct the asymptotes of this conic
tg: Сохтани асимптотаи ин хати каҷи конусшакл

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
tg: Хати каҷи конусшаклро интихоб кунед, ки дар он мехоҳед асимптота созед...

en: Construct the radical lines of this conic
tg: Тираҳои қатъии ин хати каҷи конусшаклро сохтан

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
tg: Барои сохтани тираи қатъӣ аз ду хати каҷи конусшакл, якӯмашро интихоб кунед...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
tg: Барои сохтани тираи қатъӣ аз ду хати каҷи конусшакл, дуввумашро интихоб кунед...

en: Switch Radical Lines
tg: Гузаронидани тираҳои қатъӣ

en: cubic curve
tg: хати каҷи тартиботи саввум

en: Select this cubic curve
tg: Интихоб намудани ин хати каҷи тартиботи саввум

en: Select cubic curve %1
tg: Интихоб намудани хати каҷи тартиботи саввуми %1

en: Remove a Cubic Curve
tg: Ҳузф намудани хати каҷи тартиботи саввум

en: Add a Cubic Curve
tg: Афзудани хати каҷи тартиботи саввум

en: Move a Cubic Curve
tg: Гузаронидани хати каҷи тартиботи саввум

en: Attach to this cubic curve
tg: Ба ин хати каҷи тартиботи саввум илова намудан

en: Show a Cubic Curve
tg: Намоиши хати каҷи тартиботи саввум

en: Hide a Cubic Curve
tg: Пинҳон намудани хати каҷи тартиботи саввум

en: Construct a cubic curve through this point
tg: Сохтани хати каҷи тартиботи саввум аз ин нуқта

en: Select a point for the new cubic to go through...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки аз он хати каҷи тартиботи саввум гузарад

en: curve
tg: хати каҷ

en: Select this curve
tg: Интихоби ин хати каҷ

en: Select curve %1
tg: Интихоб намудани хати каҷи %1

en: Remove a Curve
tg: Ҳузф намудани хати каҷ

en: Add a Curve
tg: Афзудани хати каҷ

en: Move a Curve
tg: Гузаронидани хати каҷ

en: Attach to this curve
tg: Ба ин хати каҷ илова намудан

en: Show a Curve
tg: Намоиши хати каҷ тартиботи саввум

en: Hide a Curve
tg: Пинҳон намудани хати каҷи тартиботи саввум

en: Already computed intersection point
tg: Нуқтаи буриш аллакай ихтисор шуд

en: Intersect with this cubic curve
tg: Бурида гузаштан бо ин хати каҷи тартиботи саввум

en: Intersect with this arc
tg: Бурида гузаштан бо ин қавс

en: Slope
tg: Коэффитсиенти кунҷӣ

en: Equation
tg: Баробар кардан

en: Length
tg: Дарозӣ

en: line
tg: хат

en: Select a Line
tg: Интихоб кардани хат

en: Select this line
tg: Интихоб кардани ҳамин хат

en: Select line %1
tg: Интихоб кардани хати %1

en: Remove a Line
tg: Нест кардани хат

en: Add a Line
tg: Иловаи хат

en: Move a Line
tg: Аз ҷое ба ҷое гузарондани хат

en: Attach to this line
tg: Иловаи ҳамроҳи ҳамин хат

en: Show a Line
tg: Нишон додани хат

en: Hide a Line
tg: Пинҳони хат

en: segment
tg: порча

en: Select this segment
tg: Интихоб намудани ин порча

en: Select segment %1
tg: Интихоби порчаи %1

en: Remove a Segment
tg: Ҳузф намудани порча

en: Add a Segment
tg: Афзудани порча

en: Move a Segment
tg: Гузаронидани порча

en: Attach to this segment
tg: Ба ин порча илова намудан

en: Show a Segment
tg: Нишон додани порча

en: Hide a Segment
tg: Пинҳон намудани порча

en: half-line
tg: шуоъ

en: Select this half-line
tg: Интихоб намудани шуоъ

en: Select half-line %1
tg: Интихоб намудани шуоъи %1

en: Remove a Half-Line
tg: Ҳузфи шуоъ

en: Add a Half-Line
tg: Афзудани шуоъ

en: Move a Half-Line
tg: Гузаронидани шуоъ

en: Attach to this half-line
tg: Ба ин шуоъ илова намудан

en: Show a Half-Line
tg: Нишон додани шуоъ

en: Hide a Half-Line
tg: Пинҳон намудани шуоъ

en: Construct a segment starting at this point
tg: Сохтани порчае, ки дар ин нуқта оғоз шавад

en: Select the start point of the new segment...
tg: Нуқтаи ибтидоии порчаро интихоб кунед...

en: Construct a segment ending at this point
tg: Сохтани порчае, ки дар ин нуқта хотима ёбад

en: Select the end point of the new segment...
tg: Нуқтаи охири порчаро интихоб кунед...

en: Construct a line through this point
tg: Сохтани хат аз ин нуқта

en: Select a point for the line to go through...
tg: Тақтаро интихоб кунед, ки аз он хат гузарад...

en: Select another point for the line to go through...
tg: Боз як нуқтаро интихоб кунед, ки аз он хат гузарад...

en: Construct a half-line starting at this point
tg: Сохтани шуоъ, ки дар ин нуқта оғоз шавад

en: Select the start point of the new half-line...
tg: Нуқтаи ибтидоии шуоъро интихоб кунед...

en: Construct a half-line through this point
tg: Сохтани шуоъ аз ин нуқта

en: Select a point for the half-line to go through...
tg: Аввали шуоъро интихоб кунед...

en: Construct the axis of this segment
tg: Эҷоди тираи ин порча

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
tg: Порчаеро интихоб кунед, ки дар он тираро кашидан лзим бошад...

en: Construct a line parallel to this line
tg: Сохтани хати рост, ки бо ин мувозӣ бошад

en: Select a line parallel to the new line...
tg: Хати рост интихоб кунед...

en: Construct the parallel line through this point
tg: Сохтани хати рости мувозӣ аз ин нуқта

en: Select a point for the new line to go through...
tg: Нуқтаро интихоб кунед, ки аз он хати рост гузарад...

en: Construct a line perpendicular to this line
tg: Сохтани перпендикуляр ба ин хат

en: Select a line perpendicular to the new line...
tg: Хате интихоб кунед, ки ба хати нав перпендикуляр бошад...

en: Construct a perpendicular line through this point
tg: Сохтани перпендикуляр аз ин нуқта

en: Set &Length...
tg: Сабт намудани &дарозӣ...

en: Set Segment Length
tg: Сабт намудани дарозии порча

en: Choose the new length:
tg: Интихоб кардани дарозии нав:

en: Resize Segment
tg: Тағйири андозаи порча

en: Construct a line by this vector
tg: Сохтани хати рост аз рӯи ин вектор

en: Select a vector in the direction of the new line...
tg: Векторро барои ҷиҳати хати рост интихоб кунед...

en: Construct a half-line by this vector
tg: Сохтани шуоъ аз ин вектор

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
tg: Векторро барои ишора намудани ҷиҳати шуоъ интихоб кунед...

en: locus
tg: ҷойи нуқтаҳои геометрӣ

en: Select this locus
tg: Интиҳоб намудани ин ҷойи нуқтаҳои геометрӣ

en: Select locus %1
tg: Интиҳоб намудани ин ҶНГ (ҷойи нуқтаҳои геометрӣ) %1

en: Remove a Locus
tg: Ҳузфи ҶНГ

en: Add a Locus
tg: Афзудани ҶНГ

en: Move a Locus
tg: Ҷойгир кардани ҶНГ

en: Attach to this locus
tg: Ба ин ҶНГ илова намудан

en: Show a Locus
tg: Нишон додани ҶНГ

en: Hide a Locus
tg: Пинҳон намудани ҶНГ

en: Object Type
tg: Навъи объект

en: Object
tg: Объект

en: Select this object
tg: Интихоб намудани ин объект

en: Select object %1
tg: Интихоб намудани объекти %1

en: Remove an object
tg: Ҳузф намудани объект

en: Add an object
tg: Афзудани объект

en: Move an object
tg: Гузаронидани объект

en: Attach to this object
tg: Ба ин объект илова намудан

en: Show an object
tg: Намоиши объект

en: Hide an object
tg: Пинҳон намудани объект

en: Angle in Radians
tg: Кунҷ дар радианҳо

en: Angle in Degrees
tg: Кунҷ дар дараҷаҳо

en: Midpoint
tg: Нуқтаи байнӣ

en: X length
tg: Дарозӣ аз рӯи X

en: Y length
tg: Дарозӣ аз рӯи Y

en: Opposite Vector
tg: Вектори муқобил

en: Angle
tg: Кунҷ

en: Sector Surface
tg: Сатҳи сектор

en: Arc Length
tg: Дарозии қавс

en: angle
tg: кунҷ

en: Select this angle
tg: Интихоб кардани ин кунҷ

en: Select angle %1
tg: Интихоб кардани кунҷи %1

en: Remove an Angle
tg: Нест кардани кунҷ

en: Add an Angle
tg: Иловаи кунҷ

en: Move an Angle
tg: Аз ҷое ба ҷое гузарондани кунҷ

en: Attach to this angle
tg: Иловаи ҳамроҳи ҳамин кунҷ

en: Show an Angle
tg: Нишон додани кунҷ

en: Hide an Angle
tg: Пинҳон намудани кунҷ

en: vector
tg: вектор

en: Select this vector
tg: Интихоби ин вектор

en: Select vector %1
tg: Интихоб намудани вектори %1

en: Remove a Vector
tg: Ҳузф намудани вектор

en: Add a Vector
tg: Афзудани вектор

en: Move a Vector
tg: Гузарондани вектор

en: Attach to this vector
tg: Ба ин вектор илова намудан

en: Show a Vector
tg: Намоиши вектор

en: Hide a Vector
tg: Пинҳон намудани вектор

en: arc
tg: қавс

en: Select this arc
tg: Интихоб намудани ин қавс

en: Select arc %1
tg: Интихоб намудани қавси %1

en: Remove an Arc
tg: Ҳузф намудани қавс

en: Add an Arc
tg: Афзудани қавс

en: Move an Arc
tg: Гузаронидани қавс

en: Attach to this arc
tg: Ба ин қавс илова намудан

en: Show an Arc
tg: Нишон додани қавс

en: Hide an Arc
tg: Пинҳони қавс

en: Coordinate
tg: Координата

en: X coordinate
tg: Координатаи X

en: Y coordinate
tg: Координатаи Y

en: point
tg: нуқта

en: Select this point
tg: Интихоб кардани ҳамин нуқта

en: Select point %1
tg: Интихоб намудани нуқтаи %1

en: Remove a Point
tg: Ҳузфи нуқта

en: Add a Point
tg: Афзудани нуқта

en: Move a Point
tg: Гузаронидани нуқта

en: Attach to this point
tg: Ба ин нуқта илова намудан

en: Show a Point
tg: Нишон додани нуқта

en: Hide a Point
tg: Пинҳон намудани нуқта

en: Construct the midpoint of this point and another point
tg: Сохтани мобайни ин ва дигра нуқта

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
tg: Нуқтаи аввалро барои сохтани нуқтаи байнӣ интихоб кунед...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
tg: Нуқтаи дуввумро барои сохтани нуқтаи байнӣ интихоб кунед...

en: Set &Coordinate...
tg: Сабт кардани &координата...

en: Redefine
tg: Аз нав муайян намудан

en: Set &Parameter...
tg: Сабт намудани &параметр...

en: Set Coordinate
tg: Сабт намудани координата

en: Set Point Parameter
tg: Сабт кардани параметри нуқта

en: Choose the new parameter:
tg: Параметри нав интихоб кунед:

en: Change Parameter of Constrained Point
tg: Таъғири параметри нуқта

en: Select the circle on which to transport a measure...
tg: Давраеро интихоб кунед, ки дар он ченакро аз порча гузаронидан лозим бошад

en: Select the segment to transport on the circle...
tg: Порчаро барои гузаронидани ченаки он ба давра, интихоб кунед...

en: Project this point onto the circle
tg: Нақшакашии ин нуқта ба давра

en: Select the point for the tangent to go through...
tg: Як нуқтаеро интихоб кунед, ки аз он хати тамос гузарад...

en: Is this line parallel?
tg: Параллелнокии қавс

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
tg: Аз хатҳои параллелии имконӣ, яктоашро интихоб кунед...

en: Parallel to this line?
tg: Ба ин хат параллел аст?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
tg: Дигареро аз хатҳои параллелии имконӣ интихоб кунед...

en: These lines are parallel.
tg: Ин хатҳо параллеланд.

en: These lines are not parallel.
tg: Ин хатҳо параллел нестанд.

en: Is this line orthogonal?
tg: Ин хат ортогоналист?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
tg: Яке аз хатҳои ортогоналии имкониро интихоб кунед...

en: Orthogonal to this line?
tg: Бо ин хат ортогонал аст

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
tg: Дигар хатҳои ортогоналии имконироинтихоб кунед...

en: These lines are orthogonal.
tg: Ин хатҳо ортогоналианд

en: These lines are not orthogonal.
tg: Ин хатҳо ортогоналӣ нестанд

en: Check collinearity of this point
tg: Коллинеарии ин нуқта

en: Select the first of the three possibly collinear points...
tg: Якӯмро ах ин се нуқта интихоб кунед...

en: and this second point
tg: ва ин дуввум нуқта

en: Select the second of the three possibly collinear points...
tg: Дуввумро аз се нуқта интихоб кунед...

en: with this third point
tg: ва ин саввум нуқта

en: Select the last of the three possibly collinear points...
tg: Нуқтаи охиринро интихоб кунед...

en: These points are collinear.
tg: Ин нуқта коллинеарноканд

en: These points are not collinear.
tg: Ин нуқтаҳо колинеарнок нестанд

en: Check whether this point is on a curve
tg: Мансубияти хати каҷ

en: Select the point you want to test...
tg: Нуқта интихоб кунед...

en: Check whether the point is on this curve
tg: Мансубияти нуқтаи ин хати каҷ

en: Select the curve that the point might be on...
tg: Хати каҷ интихоб кунед...

en: This curve contains the point.
tg: Хати каҷ дорои нуқта мебошад

en: This curve does not contain the point.
tg: Хати каҷ дорои нуқта намебошад

en: Check if this point has the same distance
tg: Озмоиши фосилот байни нуқтаҳо

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки тахминан дар фосилаи баробар аз дутои дигар низ воқеъ бошанд...

en: from this point
tg: аз ин нуқта

en: Select the first of the two other points...
tg: Якӯмро аз ду нуқта интихоб кунед...

en: and from this second point
tg: ва дувумро

en: Select the other of the two other points...
tg: Охиронро аз ду нуқтаи дигар инихоб кунед...

en: The two distances are the same.
tg: Фосилот баробар аст.

en: The two distances are not the same.
tg: Фосилот баробар нест.

en: Check whether this vector is equal to another vector
tg: Айнияти векторҳо

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
tg: Вектори ибтидоиро интихоб кунед...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
tg: Айнияти векторҳо

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
tg: Вектори дуввумро интихоб кунед...

en: The two vectors are the same.
tg: Векторҳо баробаранд

en: The two vectors are not the same.
tg: Векторҳо гуногунанд

en: Text
tg: Матн

en: label
tg: навиштаҷот

en: Select this label
tg: Интихоби навиштаҷот

en: Select label %1
tg: Интихоби навиштаҷоти %1

en: Remove a Label
tg: Ҳузфи навиштаҷот

en: Add a Label
tg: Афзудани навиштаҷот

en: Move a Label
tg: Гузаронидани навиштаҷот

en: Attach to this label
tg: Ба ин навиштаҷот илова кардан

en: Show a Label
tg: Намоиши навиштаҷот

en: Hide a Label
tg: Пинҳони навиштаҷот

en: &Copy Text
tg: &Копӣ кардани матн

en: &Toggle Frame
tg: &Чорчӯба

en: Toggle Label Frame
tg: Пинҳон кардани/Намоиши чорчӯбаи аломат

en: &Redefine...
tg: &Аз нав муайян кардан...

en: Translate this object
tg: Аз ҷое ба ҷое гузарондани параллелӣ ҳамин мавзӯъ

en: Select the object to translate...
tg: Объектеро барои параллелӣ гузаронидан интихоб кунед...

en: Translate by this vector
tg: Параллелӣ аз рӯи ин вектор гузаронидан

en: Select the vector to translate by...
tg: Вектореро барои гузаронидан интихоб кунед

en: Reflect this object
tg: Тасвир намудани ин объект

en: Select the object to reflect...
tg: Объектро барои тасвир намудан интихоб кунед...

en: Reflect in this point
tg: Аз ин нуқта тасвир кардан

en: Select the point to reflect in...
tg: Дигар нуқтаро барои тасвирот интихоб кунед...

en: Reflect in this line
tg: Аз ин хат тасвиронидан

en: Select the line to reflect in...
tg: Хатеро барои тасвир кардан аз он, интихоб кунед...

en: Rotate this object
tg: Тоб додани ин объект

en: Select the object to rotate...
tg: Объектро барои тоб додан интихоб кунед...

en: Rotate around this point
tg: Дар гирди ин нуқта тоб додан

en: Select the center point of the rotation...
tg: Маркази тобишро интихоб кунед...

en: Rotate by this angle
tg: Аз ин кунҷ тоб додан

en: Select the angle of the rotation...
tg: Кунҷи тобишро интихоб кунед...

en: Scale this object
tg: Ба ҷадвал даровардани ин объект

en: Select the object to scale...
tg: Объектро барои ба ҷадвалдарорӣ интихоб кунед...

en: Scale with this center
tg: Инро ҳамчун марказ истифода бурда ба ҷадвал даровардан

en: Select the center point of the scaling...
tg: Марказро барои ҷадвалдарорӣ интихоб кунед...

en: Select the object to scale
tg: Объектро барои ҷадвалкунӣ интихоб кунед

en: Scale over this line
tg: Аз ин хат ҷадвал кардан

en: Select the line to scale over
tg: Хатро интихоб кунед, ки аз он ҷадвалкунӣ ҳосил шавад

en: Projectively rotate this object
tg: Ин объектро прексионӣ тоб додан

en: Select the object to rotate projectively
tg: Объектеро барои тоб додани проексионӣ интихоб кунед

en: Projectively rotate with this half-line
tg: Прексионӣ бо ин шуоъ тоб додан

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
tg: Шуоъро барои проексионӣ тоб додани ин объект интихоб кунед

en: Projectively rotate by this angle
tg: Прексионӣ аз рӯи ин кунҷ тоб додан

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
tg: Кунҷи тобиши проексионии объектро интихоб кунед

en: Harmonic Homology of this object
tg: Гомологияи баробарандозавии ин объект

en: Select the object to transform...
tg: Объекти таъғирдиҳиро интихоб кунед...

en: Harmonic Homology with this center
tg: Гомологияи баробарандозавӣ бо истифодаи ин ҳамчун марказ

en: Select the center point of the harmonic homology...
tg: Маркази гомологияи бароарандозаро интихоб кунед...

en: Harmonic Homology with this axis
tg: Гомологияи баробарандоза аз рӯи ин тира

en: Select the axis of the harmonic homology...
tg: Тираро барои гомологияи баробарандоза интихоб кунед...

en: Generic affinity of this object
tg: Монандии умумии ин объект

en: First of 3 starting points
tg: Аввали аз ин се нуқтаи ибтидоӣ

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ якӯмашро интихоб кунед...

en: Second of 3 starting points
tg: Аз се нуқта дуввумаш

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ,якӯмашро интихоб кунед...

en: Third of 3 starting points
tg: Аз се нуқта охиронаш

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, охиронашро интихоб кунед...

en: Transformed position of first point
tg: Нуқтае, ки ба якӯм мутобиқ аст

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, якӯмашро интихоб кунед...

en: Transformed position of second point
tg: Нуқтае, ки ба дуввум мутобиқ аст

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, дуввумашро интихоб кунед...

en: Transformed position of third point
tg: Нуқтае, ки ба саввум мутобиқ аст

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
tg: Аз се нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, охиронашро интихоб кунед...

en: Generic projective transformation of this object
tg: Таъғироти прексионии ин объект

en: First of 4 starting points
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоӣ, якӯмаш

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, якӯмашро интихоб кунед...

en: Second of 4 starting points
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоӣ, дуввумаш

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, дуввумашро интихоб кунед...

en: Third of 4 starting points
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоӣ, саввумаш

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоии монандии умумӣ, саввумашро интихоб кунед...

en: Fourth of 4 starting points
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоӣ, охиронаш

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи ибтидоии барои проексияохиронашро интихоб кунед...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи охирин барои проексияякӯмашро интихоб кунед...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи охирин барои проексиядуввумашро интихоб кунед...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи охирин барои проексиясаввумашро интихоб кунед...

en: Transformed position of fourth point
tg: Ҳолати таъғирёфтаи нуқтаи чорӯм

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
tg: Аз чаҳор нуқтаи охирин барои проексияохиринашро интихоб кунед...

en: Cast the shadow of this object
tg: Аз ин объект соя афкандан

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
tg: Объектро барои сафбандии сояи он интихоб кунед...

en: Cast a shadow from this light source
tg: Аз ин манбаъи шуоъ соя афкандан

en: Select the light source from which the shadow should originate...
tg: Манбаъи шуоъро барои соя интихоб кунед...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
tg: Соя афкандан дар нақшае, ки бо ин хат муайян шудааст

en: Select the horizon for the shadow...
tg: Фазое барои соя интихоб кунед...

en: Transform this object
tg: Таъғир додани ин объект

en: Transform using this transformation
tg: Бо истифодаи ин таъғирот дигаргун кардан

en: Apply a similitude to this object
tg: Таъғироти монандиро ба ин объект истифода бурдан

en: Apply a similitude with this center
tg: Бо истифодаи ин ҳамчун марказ, таъғироти монандиро истифода баред

en: Select the center for the similitude...
tg: Марказро барои таъғир додани монандӣ интихоб кунед...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
tg: Таъғироти монандиро аз ин нуқта истифода бурдан

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки таъғир додани монандӣ ба дигар низ тасвир хоҳад дод...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
tg: Истифода бурдани таъғироти монандӣ, ки нуқтаро ба ин нуқта тасвир медиҳад

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
tg: Нуқтаеро интихоб кунед, ки таъғир додани монандӣ ба нуқтаи ибтидоӣ тасвир хоҳад дод...

en: Construct a vector from this point
tg: Сохтани вектор аз ин нуқта

en: Select the start point of the new vector...
tg: Нуқтаи авваларо барои вектори нав интихоб кунед...

en: Construct a vector to this point
tg: Сохтани вектор ба ин нуқта

en: Select the end point of the new vector...
tg: Нуқтаи охиринро барои вектори нав интихоб кунед...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
tg: Ҷамъбасти ин ва дигар векторро сохтан

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
tg: Аз ду вектор якеашро барои ёфтани ҷамъи он, интихоб кунед...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
tg: Сохтани ҷамбасткунандаи ин ва дигар векторҳо

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
tg: Дуввум векторро интихоб кунед...

en: Construct the vector sum starting at this point.
tg: Сохтани ҷамъбасткунандаи вектор, ки дар ин нуқта оғоз ёбад

en: Select the point to construct the sum vector in...
tg: Нуқтаро барои сохтани дар он вектори ҷамъбасткунандаро интихоб кунед...

en: Enter Code
tg: Даровардани рамз

en: Now fill in the code:
tg: Акнун рамзро дароред:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
tg: Аз баҷои хатои ҳангоми иҷроӣ, объект генератсия карда намешавад. Онро ислоҳ кунед ва ба рӯи тугмаи "Иҷро шуд" пахш кунед.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
tg: Хатое, ки бо тафсиркунандаи Python дода шуд:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
tg: Аз баҷои хатои ҳангоми иҷроӣ, объект генератсия карда намешавад. Онро ислоҳ кунед ва ба рӯи тугмаи "Иҷро шуд" пахш кунед.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
tg: <p>Дар Kig шумо доим метавонед рӯи тугмаи рости муш ба ягон объект ё фазои холӣ барои тамоми амалҳои ба объект истифодашавандаро ба амал оваред, пахш кунед. Мисоли: номгузории объектҳо, таъғири ранг ва услуби хат, эҷоди объекти нав, ва мисли инҳо ғайраҳоро карда мешавад.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
tg: <p>Нуқтаҳоро метавон ғайри истифодаи меню ё навори асбобҳо созед, барои ин бояд ба рӯи <em>тугмаи байнии муш</em> ба ҷои холӣ зер кунед.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
tg: <p>Kig метавонад якчанд андозаи парвандаро ҳӯй кунад: парвандҳои вай (<code>.kig</code> парвандҳо),
    <em>KGeo</em> парвандҳо, <em>KSeg</em>парвандҳо, ва, қисман <em>Dr. Geo</em>-ро
    ва <em>Cabri&#8482;</em> парвандҳо.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
tg: <p>Шумо метавонед обектҳои интихобшударо истифода баред барои саркардани сохтмони объект
    кадомҳое, ки объекти интихобшударо ҳамчун асос талаб мекунад. Мисол, агар шумо дуто дошта бошед
    нуқтаи интихобшударо шумо метавонед интихоб кунед <em>Аввал->Се нуқтаи доира</em> Аз
    popup меню барои саркардан, барои сохтани се нуқтаи доира.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
tg: <p>Агар шумо дар таги мушак аз якто зиёд объект дошта бошед ва шумо мехоҳед боз интихоб кунед дигар
    аз онҳо шумо метавонед зер кунед <em>кнопкаи  чапи мушак</em>,дар вақти гузаронидон
    <em>Shift</em> калид, барои ёфтани рӯйхати объектҳо дар таги мушак
    онгоҳ шумо метавонед интихоб кунед.</p>
