kig - en to tr translation catalogue (1257 entries)

en: Circle by Center && Line
tr: Merkez ve Doğruyla Çizilen Çember

en: A circle constructed by its center and tangent to a given line
tr: Merkezi ile çizilen ve verilen bir doğruya teğet olan çember

en: Construct a circle tangent to this line
tr: Bu doğruya teğet olan bir çember çiz

en: Select the line that the new circle should be tangent to...
tr: Yeni çemberin teğet olması gereken doğruyu seç...

en: Circle by Point && Segment (as the Diameter)
tr: Nokta ve Doğru Parçasına Göre Çember (Çap olarak)

en: A circle defined by its center and the length of a segment as the diameter
tr: Merkezi ve yarıcapı olarak bir doğru parçasının uzunluğuyla tanımlanan bir çember

en: Construct a circle with the diameter given by the length of this segment
tr: Çapının uzunluğu bu doğru parçasının uzunluğuna eşit olan bir çember çiz

en: Select the segment whose length gives the diameter of the new circle...
tr: Yeni çembere çarıçap uzunluğunu verecek doğru parçasını seçin...

en: Equilateral Triangle
tr: Eşkenar Üçgen

en: Equilateral triangle with given two vertices
tr: Verilen iki köşe ile eşkenar üçgen

en: Evolute
tr: Merkez Eğrisi

en: Evolute of a curve
tr: Bir eğrinin merkez eğrisi

en: Evolute of this curve
tr: Bu eğrinin merkez eğrisi

en: Osculating Circle
tr: Dokunum Eğrisi

en: Osculating circle of a curve at a point
tr: Bu noktadaki eğrinin dokunum eğrisi

en: Osculating circle of this curve
tr: Bu eğrinin dokunum eğrisi

en: Osculating circle at this point
tr: Bu noktanın dokunum eğrisi

en: Select the point...
tr: Noktayı seç...

en: Square
tr: Kare

en: Square with two given adjacent vertices
tr: İki komşu köşesi verilmiş kare

en: Vector Difference
tr: Vektör Farkı

en: Construct the vector difference of two vectors.
tr: İki vektörün vektör farkını oluştur.

en: Construct the vector difference of this vector and another one.
tr: Bu vektör ve diğer birisinin verktör farkını oluştur.

en: Construct the vector difference of the other vector and this one.
tr: Diğer vektör ve bunun vektör farkını oluştur.

en: Construct the vector difference starting at this point.
tr: Bu noktadan başlayarak vektör farkını oluştur.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the difference...
tr: Farkını oluşturmak istedeğiniz iki vektörün ilkini seçin...

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the difference...
tr: Farkını oluşturmak istediğiniz iki vektörün diğerini seçin...

en: Select the point to construct the difference vector in...
tr: İçindeki vektör farkını oluşturmak için nokta seçin...

en: Export to &Asymptote...
tr: &Asimptot olarak Dışa Aktar...

en: &Asymptote...
tr: &Asimptot...

en: Asymptote Documents (*.asy)
tr: Asymptote Belgeleri (*.asy)

en: Export as Asymptote script
tr: Asimptot betiği olarak dışa aktar

en: Asymptote Options
tr: Asimptot Seçenekleri

en: The file "%1" could not be opened. Please check if the file permissions are set correctly.
tr: "%1" dosyası açılamadı. İzinlerin doğru ayarlandığından emin olunuz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFrameCheckBox)
en: Show Extra Frame
tr: Ek Çerçeve Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAxesCheckBox)
en: Show Axes
tr: Eksenleri Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
tr: Izgarayı Göster

en: This is an XFig file, not a Cabri figure.
tr: Bu bir XFig dosyası, Cabri şekili değil.

en: This Cabri version (%1) is not supported yet.
    Please contact the Kig authors to help supporting this Cabri version.
tr: Bu Cabri sürümü (%1) henüz desteklenmiyor.
    Bu Cabri sürümünün desteklenmesi için Kig yazarları ile iletişime geçin.

en: This Cabri file contains a "%1" object, which Kig does not currently support.
tr: Bu Cabri dosyası, Kig uygulamasının şu anda desteklemediği bir "%1" nesnesini içeriyor.

en: An error was encountered at line %1 in file %2.
tr: %2 dosyasında, %1 satırında bir hata oluştu.

en: The Dr. Geo file "%1" is a macro file so it contains no figures.
tr: "%1" Dr. Geo dosyası bir makro dosyasıdır, bu nedenle bir figür içermez.

en: There are no figures in Dr. Geo file "%1".
tr: Dr. Geo dosyası "%1" içinde bir figür bulunamadı.

en: Dr. Geo Filter
tr: Dr. Geo Süzgeci

en: The current Dr. Geo file contains more than one figure.
    Please select which to import:
tr: Mevcut Dr. Geo dosyası, birden fazla şekil içeriyor.
    Lütfen içe aktarılacak olanı seçin:

en: This Dr. Geo file contains a "%1 %2" object, which Kig does not currently support.
tr: Bu Dr. Geo dosyası , Kig'in şu anda desteklemediği "%1 %2" nesnesi içeriyor.

en: This Dr. Geo file contains an intersection type, which Kig does not currently support.
tr: Bu Dr. Geo dosyası Kig'in şu anda desteklemediği bir kesişme türü içeriyor.

en: &Export to image
tr: &Görsel olarak dışa aktar

en: &Image...
tr: Gö&rsel...

en: Export as Image
tr: Görsel Olarak Dışa Aktar

en: Image Options
tr: Görsel Seçenekleri

en: Sorry, this file format is not supported.
tr: Bu dosya biçimi desteklenmiyor.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
tr: "%1" görsel dosyasına kaydederken bir hata oluştu

en: &Export To
tr: &Aktar

en: The file "%1" could not be opened.  This probably means that it does not exist, or that it cannot be opened due to its permissions
tr: "%1" dosyası açılamadı; bu dosya yok veya yeterli izniniz bulunmuyor

en: An error was encountered while parsing this file.  It cannot be opened.
tr: Bu dosya ayrıştırılırken bir hata oluştu.  Dosya açılamadı.

en: Parse Error
tr: Ayrıştırma Hatası

en: Not Supported
tr: Desteklenmiyor

en: Kig cannot open this file.
tr: Kig bu dosyayı açamadı.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
tr: Çözünürlük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
tr: &Görünüm Oranını Koru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
tr: Yükseklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
tr: Genişlik:

en: This KSeg document uses a scaling transformation, which Kig currently cannot import.
tr: Bu KSeg belgesi Kig'in şu anda desteklemediği bir ölçeklendirme dönüşümü içeriyor.

en: This KSeg file contains a filled circle, which Kig does not currently support.
tr: Bu KSeg dosyası Kig'in şu anda desteklemediği bir dolu çember içeriyor.

en: This KSeg file contains an arc sector, which Kig does not currently support.
tr: KSeg dosyası, Kig'in şu anda desteklemediği bir yay kesmesi içeriyor.

en: This KSeg file contains an arc segment, which Kig does not currently support.
tr: KSeg dosyası, Kig'in şu anda desteklemediği bir yay parçası içeriyor.

en: Export to &Latex...
tr: Latex'e Aktar...

en: Latex Documents (*.tex)
tr: Latex Belgeleri (*.tex)

en: Export as Latex
tr: Latex olarak Aktar

en: Latex Options
tr: Latex Seçenekleri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
tr: Çıktı biçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, asyRadioButton)
en: Asymptote
tr: Asimptot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Document options
tr: Belge seçenekleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pictureRadioButton)
en: Picture only
tr: Sadece resim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, documentRadioButton)
en: Standalone document
tr: Bağımsız belge

en: This file was created by Kig version "%1", which this version cannot open.
tr: Bu dosya bu sürümün açamadığı, Kig'in "%1" sürümüyle yaratılmış.

en: This file was created by Kig version "%1".
    Support for older Kig formats (pre-0.4) has been removed from Kig.
    You can try to open this file with an older Kig version (0.4 to 0.6),
    and then save it again, which will save it in the new format.
tr: Bu dosya Kig'in "%1" sürümüyle yaratılmış.
    Eski Kig biçimleri için destek Kig'den kaldırılmıştır.
    Bu dosyayı daha eski bir Kig sürümüyle (0.4 ile 0.6 arasında) açmayı deneyip
     daha sonra yeniden kaydedebilirsiniz. Böylece bu dosya, yeni dosya biçiminde kaydedilmiş olur.

en: This Kig file has a coordinate system that this Kig version does not support.
    A standard coordinate system will be used instead.
tr: Bu Kig dosyasında bulunan koordinat sistemi şu anda kullandığınız Kig sürümü ile uyuşmuyor.
     Bunun yerine standart bir koordinat sistemi kullanılacaktır.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support.Perhaps you have compiled Kig without support for this object type,or perhaps you are using an older Kig version.
tr: Bu Kig dosyası, Kig'in bu sürümünün desteklemediği "%1" türünün nesnesini kullanıyor. Galiba Kig'i, bu nesne türü desteği olmadan derlediniz ya da eski bir Kig sürümü kullanıyorsunuz.

en: This Kig file uses an object of type "%1", which is obsolete, you should save the construction with a different name and check that it works as expected.
tr: Kig dosyası, "%1" türünden bir nesne kullanır ve bu nesne kullanılmamaktadır, bu yapıyı farklı bir adda kaydedebilir ve beklendiği gibi çalıştığını denetleyebilirsiniz.

en: &Export to SVG...
tr: SV&G olarak Aktar...

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
tr: Ölçeklenebilir Vektör Grafikler (*.svg)

en: Export as SVG
tr: SVG olarak Aktar

en: SVG Options
tr: SVG Seçenekleri

en: Sorry, something went wrong while saving to SVG file "%1"
tr: "%1" SVG dosyasına kaydederken bir hata oluştu

en: Export to &XFig file
tr: X&Fig dosyası olarak aktar

en: &XFig File...
tr: &XFig Dosyası...

en: XFig Documents (*.fig)
tr: XFig Belgeleri (*.fig)

en: Export as XFig File
tr: XFig dosyası olarak aktar

en: KDE Interactive Geometry
tr: KDE Etkileşimli Geometri

en: (C) 2002-2005, The Kig developers
tr: (C) 2002-2005, Kig geliştiricileri

en: Current maintainer.
tr: Güncel sorumlu.

en: Original author, former maintainer, design and lots of code.
tr: Asıl yazar, eski sorumlu, tasaraım ve bir sürü kod.

en: Did a lot of important work all around Kig, including, but not limited to conics, cubics, transformations and property tests support.
tr: Kig üzerinde bir sürü önemli iş yaptı, bunlardan bazıları; konikler, kübikler, dönüşümler ve özellik testleri desteği.

en: Former maintainer, Dr. Geo import filter, point and line styles, Italian translation, miscellaneous stuff here and there.
tr: Eski sorumlu, Dr. Geo içe aktarma süzgeci, nokta ve çizgi biçimler, italyanca çeviri ve bir çok diğer şey.

en: Helped a lot with the implementation of the Locus object, there's quite some math involved in doing it right, and Franco wrote the most difficult parts.
tr: Locus nesnelerinin gerçeklenmesi için çokça yardım etmiştir, olduk fazla doğru matematik işlerine katılmıştır ve en zor kısımlarını yazmıştır.

en: Responsible for the computation of the algebraic equation of a locus.
tr: Bir locus cebirsel denkleminin hesaplanması için sorumluluk sahibidir.

en: Contributed the Bézier curves and related icons.
tr: Bézier eğrisi ve ilişkili simgelere katkı vermiştir.

en: Contributed the 'asymptote' export filter.
tr: 'Asimptot' dışa aktarma süzgeçine katkı vermiştir.

en: The French translator, who also contributed some useful feedback, like feature requests and bug reports.
tr: Fransızca çevirisi ve istekler, hata raporları gibi diğer hata gidermeleri.

en: Author of KGeo, where I got inspiration, some source, and most of the artwork from.
tr: Esinlendiğim, biraz kod ve birçok görsel çalışma aldığım KGeo'nun yazarı.

en: Domi's brother, who he got to write the algorithm for calculating the center of the circle with three points given.
tr: Domi'nin kardeşi, 3 noktası verilen bir çemberin merkezini hesaplayan algoritmanın yazarı.

en: Contributed a patch for some bugs.
tr: Bazı hatalar için bir yama katkısı yapmıştır.

en: Contributed some good feedback on Kig, some feature requests, cleanups and style fixes, and someone to chat with on irc :)
tr: Kig hakkında yararlı fikirler verdi ve özelliklik talebinde bulundu, stil düzenlemelerinde yardımcı oldu. Ayrıca irc üzerinde sohbet edebileceğim biridir :)

en: Responsible for the nice application SVG Icon.
tr: SVG simgeleri uygulamasından sorumlu.

en: Responsible for the new object action icons.
tr: Yeni nesne eylem simgelerinden sorumlu.

en: Could not find the necessary Kig library, check your installation.
tr: Gerekli kig kitaplığı bulunamadı, lütfen kurulumunuzu kontrol edin.

[ctx: @title:window]
en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Remove %1 Object | Remove %1 Objects
tr[0]: %1 Nesneyi Kaldır
tr[1]: %1 Nesneyi Kaldır

en: Add %1 Object | Add %1 Objects
tr[0]: %1 Nesne Ekle
tr[1]: %1 Nesne Ekle

en: &Set Coordinate System
tr: &Koordinat Sistemi Tanımla

[ctx: @title:window]
en: Kig Options
tr: Kig Seçenekleri

en: Show grid
tr: Izgara çizgilerini göster

en: Show axes
tr: Koordinat eksenlerini göster

en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

en: &Delete Objects
tr: &Nesneleri Sil

en: Delete the selected objects
tr: Seçili nesneleri sil

en: Cancel Construction
tr: Oluşturmayı İptal Et

en: Cancel the construction of the object being constructed
tr: Oluşturulan nesneyi iptal et

en: Repeat Construction
tr: Oluşturmayı Tekrarla

en: Repeat the last construction (with new data)
tr: Son yapıyı yenile (yeni veriyle)

en: U&nhide All
tr: &Tümünü Göster

en: Show all hidden objects
tr: Tüm gizli nesneleri göster

en: &New Macro...
tr: &Yeni Makro...

en: Define a new macro
tr: Yeni bir makro tanımla

en: Manage &Types...
tr: &Türleri Yönet...

en: Manage macro types.
tr: Makro türlerini yönet.

en: &Browse History...
tr: &Geçmişi Tara...

en: Browse the history of the current construction.
tr: Geçerli yapının geçmişine göz at.

en: Zoom in on the document
tr: Belgeye yakınlaş

en: Zoom out of the document
tr: Belgeden uzaklaş

en: Recenter the screen on the document
tr: Geçerli belgede kullanılan ekranı merkeze taşı

en: View this document full-screen.
tr: Bu belgeyi tam ekran görüntüle.

en: &Select Shown Area
tr: &Gösterilen Alanı Seç

en: Select the area that you want to be shown in the window.
tr: Pencerede gösterilmesini istediğiniz alanı seçin.

en: S&elect Zoom Area
tr: Odaklanma Alanını S&eç

note: i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) ); a->setWhatsThis( i18n( "Select the area that you want to be shown in the window." ) );
en: Set Coordinate &Precision...
tr: Koordinat &Hassasiyeti Tanımla...

en: Set the floating point precision of coordinates in the document.
tr: Belgedeki koordinatların kayan nokta hassasiyetini ayarla.

en: Show &Grid
tr: Iz&gara çizgilerini göster

en: Show or hide the grid.
tr: Izgara çubuklarını göster ya da gizle.

en: Show &Axes
tr: Koordin&at eksenlerini göster

en: Show or hide the axes.
tr: Eksenleri göster ya da gizle.

en: Wear Infrared Glasses
tr: Kızılötesi Gözlük Tak

en: Enable/disable hidden objects' visibility.
tr: Gizli nesne görünürlüğünü aç/kapat.

en: Repeat Construction (%1)
tr: Oluşturmayı Tekrarla (%1)

en: Repeat %1 (with new data)
tr: Tekrarla %1 (yeni verilerle)

en: The file "%1" you tried to open does not exist. Please verify that you entered the correct path.
tr: Açmaya çalıştığınız "%1" dosyası bulunamadı. Lütfen, tekrar deneyiniz.

en: File Not Found
tr: Dosya Bulunamadı

en: You tried to open a document of type "%1"; unfortunately, Kig does not support this format. If you think the format in question would be worth implementing support for, you can open a feature request in <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE's bug tracking system</a>
tr: "%1" türünde bir belge açmayı denediniz; maalesef, Kig bu biçimi desteklemiyor. Eğer bu biçimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorsanız <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?product=kig&bug_severity=wishlist">KDE hata izleme sistemi</a> üzerinden bir özellik isteğinde bulunabilirsiniz

en: Format Not Supported
tr: Biçim Desteklenmiyor

en: Kig does not support saving to any other file format than its own. Save to Kig's format instead?
tr: Kig farklı bir dosya biçiminde kaydetmeyi desteklemiyor. Dosya Kig'in dosya biçimine kaydedilsin mi?

en: Save Kig Format
tr: Kig Biçimini Kaydet

en: Kig Documents (*.kig);;Compressed Kig Documents (*.kigz)
tr: Kig Belgeleri (*.kig);;Sıkıştırılmış Kig Belgeleri (*.kigz)

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
tr: "%1" dosyası mevcut. Üzerine yazmak ister misiniz?

en: Overwrite File?
tr: Dosyanın üstüne yazılsın mı?

[ctx: @title:window]
en: Print Geometry
tr: Yazdırma Boyutları

en: Hide %1 Object | Hide %1 Objects
tr[0]: %1 Nesneyi Gizle
tr[1]: %1 Nesneyi Gizle

en: Show %1 Object | Show %1 Objects
tr[0]: %1 Nesneyi Göster
tr[1]: %1 Nesneyi Göster

en: Zoom In
tr: Yakınlaş

en: Zoom Out
tr: Uzaklaş

en: Recenter View
tr: Görünümü Merkeze Al

en: Select the rectangle that should be shown.
tr: Gösterilecek olan dikdörtgeni seçin.

en: Change Shown Part of Screen
tr: Ekranın Görünen Kısmını Değiştir

en: Select Zoom Area
tr: Odaklanma Alanını Seç

en: Select the zoom area by entering the coordinates<br />of the upper left corner and the lower right corner.
tr: Sol üst ve alt sağ köşenin koordinatları girerek<br />yakınlaştırma alanının seçin.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
tr: Düz&en

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (objects)
en: &Objects
tr: &Nesneler

note: i18n: ectx: Menu (new_point)
en: &Points
tr: &Noktalar

note: i18n: ectx: Menu (new_line)
en: &Lines
tr: &Doğrular

note: i18n: ectx: Menu (new_circle)
en: &Circles && Arcs
tr: &Çemberler ve Yaylar

note: i18n: ectx: Menu (new_poligon)
en: Poly&gons
tr: Çok&genler

note: i18n: ectx: Menu (new_vector)
en: &Vectors && Segments
tr: &Vektörler ve Parçalar

note: i18n: ectx: Menu (new_conic)
en: Co&nics && Cubics
tr: Ko&nikler ve Küpler

note: i18n: ectx: Menu (new_moreconics)
en: More Conics
tr: Daha Çok Konik

note: i18n: ectx: Menu (new_cubic)
en: Cu&bics
tr: K&übikler

note: i18n: ectx: Menu (new_bezier)
en: &Bézier curves
tr: &Bézier eğrileri

note: i18n: ectx: Menu (new_angle)
en: &Angles
tr: &Açılar

note: i18n: ectx: Menu (new_transformation)
en: &Transformations
tr: &Dönüşümler

note: i18n: ectx: Menu (new_differentialgeometry)
en: &Differential geometry
tr: &Diferansiyel geometri

note: i18n: ectx: Menu (new_test)
en: T&ests
tr: T&estler

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
tr: &Diğer

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
tr: &Türler

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
tr: Noktalar

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
tr: Doğrular

note: i18n: ectx: ToolBar (vectseg_toolbar)
en: Vectors && Segments
tr: Vektörler ve Parçalar

note: i18n: ectx: ToolBar (circle_toolbar)
en: Circles && Arcs
tr: Çemberler ve Yaylar

note: i18n: ectx: ToolBar (conic_toolbar)
en: Conics
tr: Konikler

note: i18n: ectx: ToolBar (bezier_toolbar)
en: Bézier Curves
tr: Bézier Eğrileri

note: i18n: ectx: ToolBar (angles_toolbar)
en: Angles
tr: Açılar

note: i18n: ectx: ToolBar (transformation_toolbar)
en: Transformations
tr: Dönüşümler

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
tr: Testler

note: i18n: ectx: ToolBar (rest_toolbar)
en: Other Objects
tr: Diğer Nesneler

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
tr: Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

en: Do not show a GUI. Convert the specified file to the native Kig format. Output goes to stdout unless --outfile is specified.
tr: Bir GUI gösterme. Belirtilen dosyayı doğal Kig biçimine dönüştür. --outfile olmadıkça standart çıktıya çıktı gidecektir.

en: File to output the created native file to. '-' means output to stdout. Default is stdout as well.
tr: Dosyanın oluşturulup çıktısı verilecek dosya. '-' standart çıktıya çıktı ver demektir. Öntanımlı, standar çıktı budur.

en: Document to open
tr: Açılacak belge

en: Point by Numeric Labels
tr: Sayısal Etiketler ile belirtilmiş Nokta

en: A point whose coordinates are given by two numeric labels
tr: İki sayısal etiket tarafından belitilen koordinatlardaki nokta

en: Segment
tr: Doğru Parçası

en: A segment constructed from its start and end point
tr: Başlangıç ve bitiş noktalarına göre oluşturulan bir doğru parçası

en: Segment Axis
tr: Doğru Parçası Ekseni

en: The perpendicular line through a given segment's mid point.
tr: Verilen bir doğru parçasının orta noktasından geçen dik doğru.

en: Line by Two Points
tr: İki Nokta Arası Doğru

en: A line constructed through two points
tr: İki nokta arasında çizilen düz doğru

en: Half-Line
tr: Işın

en: A half-line by its start point, and another point somewhere on it.
tr: Başlangıç noktası olan ve üzerindeki bir nokta ile belirtilen ışın.

en: Perpendicular
tr: Dik

en: A line constructed through a point, perpendicular to another line or segment.
tr: Bir başka doğruya ya da doğru parçasına dik olan bir noktadan geçen bir doğru.

en: Parallel
tr: Paralel

en: A line constructed through a point, and parallel to another line or segment
tr: Bir noktadan geçecek şekilde oluşturulmuş, ve diğer doğruya ya da doğru parçasına paralel bir doğru

en: Circle by Center && Point
tr: Merkezi ve Noktasıyla Belirtilen Çember

en: A circle constructed by its center and a point that pertains to it
tr: Merkezi ve üzerindeki bir noktaya göre oluşturulan çember

en: Circle by Three Points
tr: Üç Noktası Verilen Çember

en: A circle constructed through three points
tr: Üç noktasına göre oluşturulan çember

en: Circle by Point && Radius
tr: Yarıçap ve Nokta ile Belirtilen Çember

en: A circle defined by its center and the length of the radius
tr: Merkezi ve yarıcapının uzunluğuyla tanımlanan bir çember

en: Construct Bisector of This Angle
tr: Bu Açının Açıortayını Oluştur

en: Select the angle you want to construct the bisector of...
tr: Açıortayını oluşturmak istediğin açıyı seç...

en: Angle Bisector
tr: Açıortay

en: The bisector of an angle
tr: Bir açının açıortayı

en: Conic by Five Points
tr: Beş Noktası Verilen Konik

en: A conic constructed through five points
tr: 5 noktadan geçecek şekilde oluşturulmuş bir konik

en: Hyperbola by Asymptotes && Point
tr: Asimptot Noktası ve Noktası Verilen Hiperbol

en: A hyperbola with given asymptotes through a point
tr: Asimptot Noktası Verilen Hiperbol

en: Ellipse by Focuses && Point
tr: Odak Noktası Verilen Elips

en: An ellipse constructed by its focuses and a point that pertains to it
tr: Odakları ve üzerindeki bir nokta ile oluşturulan bir elips

en: Hyperbola by Focuses && Point
tr: Odak Noktası Verilen Hiperbol

en: A hyperbola constructed by its focuses and a point that pertains to it
tr: Merkezleri ve üzerindeki bir noktaya göre oluşturulan hiperbol

en: Conic by Directrix, Focus && Point
tr: Doğrultman, Odak ve Noktadan oluşan Konik

en: A conic with given directrix and focus, through a point
tr: Verilen doğrultman ve odak kullanarak nokta üzstünde oluşacak bir konik

en: Vertical Parabola by Three Points
tr: 3 Noktası Belirtilen Dikey Parabol

en: A vertical parabola constructed through three points
tr: 3 nokta ile oluşturulan bir dikey parabol

en: Cubic Curve by Nine Points
tr: Dokuz Noktası Verilen Kübik

en: A cubic curve constructed through nine points
tr: 9 noktasına göre oluşturulan bir kübik

en: Polar Point of a Line
tr: Bir Doğrunun Polar Noktası

en: The polar point of a line with respect to a conic.
tr: Konike göre olan bir doğrunun polar noktası.

en: Polar Line of a Point
tr: Bir Noktanın Polar Doğrusu

en: The polar line of a point with respect to a conic.
tr: Konike göre bir noktasının polar doğrusu.

en: Cubic Curve with Node by Six Points
tr: Altı Nokta ile belirtilmiş Düğümlü Kubik Eğri

en: A cubic curve with a nodal point at the origin through six points
tr: Altı nokta üzerine bir düğüm noktası olan kübik eğri

en: Cubic Curve with Cusp by Four Points
tr: Dört Nokta ile belirtilmiş Uçlu Kubik Eğri

en: A cubic curve with a horizontal cusp at the origin through four points
tr: Dört nokta üzerinde yatay uçlu bir kubik eğri

en: Cubic Function by Four Points
tr: Dört Nokta ile belirtilmiş Kubik Fonksiyon

en: A cubic function through four points
tr: Dört noktalı bir kubik fonksyion

en: Directrix of a Conic
tr: Bir Koniğin Doğrultmanı

en: The directrix line of a conic.
tr: Bir koniğin doğrultman doğrusu.

en: Angle by Three Points
tr: Üç Noktası Verilen Açı

en: An angle defined by three points
tr: Üç noktayla belirtilen bir açı

en: Equilateral Hyperbola by Four Points
tr: Dört Noktası verilen Eşkenar Hiperbol

en: An equilateral hyperbola constructed through four points
tr: Dört nokta ile oluşturulmuş bir eşkenar hiperbol

en: Construct the midpoint of this segment
tr: Bu doğru parçasının orta noktasını çiz

en: Mid Point
tr: Orta Nokta

en: The midpoint of a segment or two other points
tr: Bir doğru parçasının ya da diğer iki noktanın orta noktası

en: Construct the golden ratio point of this segment
tr: Bu doğru parçasının altın oran noktasını çiz

en: Golden Ratio Point
tr: Altın Oran Noktası

en: The golden ratio point of a segment or two other points
tr: Bir doğru parçasının ya da diğer iki noktanın altın oran noktası

en: Vector
tr: Vektör

en: Construct a vector from two given points.
tr: Verilen iki noktadan bir vektör çizin.

en: Vector Sum
tr: Bileşle Vektör

en: Construct the vector sum of two vectors.
tr: İki vektörün bileşkesini oluştur.

en: Line by Vector
tr: Vektörü verilen Doğru

en: Construct the line by a given vector though a given point.
tr: Verilen bir noktadan geçen verilen bir vektörü kullanarak bir doğru oluştur.

en: Half-Line by Vector
tr: Vektörü verilen Işın

en: Construct the half-line by a given vector starting at given point.
tr: Verilen bir noktadan başlayan bir vektör kullanarak bir ışın oluştur.

en: Arc by Three Points
tr: Üç Noktası Verilen Yay

en: Construct an arc through three points.
tr: Üç noktadan geçen yay çiz.

en: Conic Arc by Center and Three Points
tr: Merkezi ve Üç Noktası verilen Konik Yay

en: Construct a conic arc with given center through three points.
tr: Üç noktası ve merkez noktası ile bir konik yay oluştur.

en: Conic Arc by Five Points
tr: Beş Noktası Verilen Konik Yay

en: Construct a conic arc through five points.
tr: Beş noktadan geçen bir konik yay oluştur.

en: Arc by Center, Angle && Point
tr: Merkezi , Açısı ve Noktasıyla Belirtilen Çember

en: Construct an arc by its center and a given angle, starting at a given point
tr: Merkeziyle ve verilen açısıyla verilen noktadan başlayan bir yay çiz

en: Parabola by Directrix && Focus
tr: Doğrultman ve Odağı verile Parabol

en: A parabola defined by its directrix and focus
tr: Doğrultmanı ve odağı ile tanımlanmış bir parabol

en: Translate
tr: Dönüştür

en: The translation of an object by a vector
tr: Bir nesneyi vektöre göre dönüştürme

en: Reflect in Point
tr: Bu Noktaya Göre Yansıt

en: An object reflected in a point
tr: Bir noktaya göre yansıtılan bir nesne

en: Reflect in Line
tr: Doğruya göre yansıt

en: An object reflected in a line
tr: Bir doğruya göre yansıtılan bir nesne

en: Rotate
tr: Çevir

en: An object rotated by an angle around a point
tr: Bir nokta çevresinde belirli bir açıyla döndürülen bir nesne

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of a segment
tr: Bir nesneyi, bir nokta üzerinde, bir doğru parçasının uzunluğuyla verilen bir oranda ölçeklendir

en: Scale over Line
tr: Doğru üzerinde ölçeklendir

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of a segment
tr: Bir nokta üzerinde, bir doğru parçasının uzunluğuyla verilen bir oranda ölçeklendirilmiş bir nesne

en: Scale (ratio given by two segments)
tr: Ölçekle (iki dilim oranında)

en: Scale an object over a point, by the ratio given by the length of two segments
tr: Bir nesneyi, bir nokta üzerinde, iki doğru parçasının uzunluğuyla verilen bir oranda ölçeklendir

en: Scale over Line (ratio given by two segments)
tr: Doğru üzerinde Ölçekle (iki doğru parçası orarnında)

en: An object scaled over a line, by the ratio given by the length of two segments
tr: İki doğru parçasının uzuluğuyla orantılı olarak, bir doğru üzerinde ölçeklenmiş bir nesne

en: Apply Similitude
tr: Benzeşim Uygula

en: Apply a similitude to an object (the sequence of a scaling and rotation around a center)
tr: Bir nesneye (merkez etrafında ölçekleme ve dönme dizisi) benzeşim uygula

en: Harmonic Homology
tr: Harmonik Homoloji

en: The harmonic homology with a given center and a given axis (this is a projective transformation)
tr: Verilen bir merkez ve eksen (bu bir izdüşümsel değişimdir) kullanarak harmonik homoloji

en: Draw Projective Shadow
tr: İzdüşüm Gölgesi Çiz

en: The shadow of an object with a given light source and projection plane (indicated by a line)
tr: Verilen ışık kaynağı ve izdüşüm düzlemiyle (bir doğru ile gösterilen) bir nesnenin gölgesi

en: Asymptotes of a Hyperbola
tr: Hiperbolün Asimptotları

en: The two asymptotes of a hyperbola.
tr: Hiperbolün iki asimptotu.

en: Triangle by Its Vertices
tr: Köşeleriyle Üçgen

en: Construct a triangle given its three vertices.
tr: Köşeleri verilmiş bir üçgeni oluştur.

en: Convex Hull
tr: Dışbükey Örtü

en: A polygon that corresponds to the convex hull of another polygon
tr: Başka bir poligonun dışbükey gövdesine karşılık gelen poligon

en: Bézier Quadratic by its Control Points
tr: Kontrol Noktaları verilmiş Bézier Quadratic

en: Construct a Bézier quadratic given its three control points.
tr: Verilmiş üç noktası ile ikinci dereceden Bézier oluştur.

en: Bézier Cubic by its Control Points
tr: Kontrol Noktalarından Bézier Kubiği

en: Construct a Bézier cubic given its four control points.
tr: Verilen dört kontrol noktasından bir Bézier kubiği oluştur.

en: Rational Bézier Quadratic by its Control Points
tr: Kendi Kontrol Noktalarından oluşturulmuş İkinci Dereceden Rasyonel Bézier

en: Construct a Rational Bézier quadratic given its three control points.
tr: Kendi üç kontrol noktasını kullanarak ikinci dereceden Rasyonel bir Bézier oluştur.

en: Rational Bézier Cubic by its Control Points
tr: Kendi Kontrol Noktalarından oluşturulmuş Rasyonel Bézier Kubiği

en: Construct a Rational Bézier cubic given its four control points.
tr: Verilen dört kontrol noktasını kullanarak Rasyonel Bézier kubiği oluştur.

en: Parallel Test
tr: Paralel Testi

en: Test whether two given lines are parallel
tr: Verilen iki doğrunun paralel olup olmadığını test et

en: Orthogonal Test
tr: Diklik Testi

en: Test whether two given lines are orthogonal
tr: Verilen iki doğrunun dik olup olmadığının test et

en: Collinear Test
tr: Doğrudaşlık Testi

en: Test whether three given points are collinear
tr: Verilen noktaların doğrudaş olup olmadığını test et

en: Contains Test
tr: İçerme Testi

en: Test whether a given curve contains a given point
tr: Verilen bir eğrinin verilen bir noktayı içerip içermediğini test et

en: In Polygon Test
tr: Çokgenlik Testi

en: Test whether a given polygon contains a given point
tr: Verilen birçokgenin verilen bir noktayı içerip içermediğini test edin

en: Convex Polygon Test
tr: Dışbükey Çokgen Testi

en: Test whether a given polygon is convex
tr: Verilen birçokgenin dışbükey olup olmadığını test et

en: Existence Test
tr: Varlık Testi

en: Test whether a given object is constructible
tr: Verilen nesnenin oluşuturulabilir olup olmadığını test et

en: Distance Test
tr: Uzaklık Testi

en: Test whether a given point have the same distance from a given point and from another given point
tr: Verilen bir noktanın, verilen diğer iki noktaya eşit uzaktıkta olup olmadığını sına

en: Vector Equality Test
tr: Vektör Eşitlik Testi

en: Test whether two vectors are equal
tr: Verilen iki doğrunun eşit olup olmadığını test et

en: Point Projection
tr: Nokta İzdüşümü

en: Project a point on a line
tr: Noktayı bir doğru üstüne izdüşür

en: Python Script
tr: Python Betiği

en: Construct a new Python script.
tr: Yeni bir Python betiği oluştur.

en: Enter coordinates in the following format: "x;y",
    where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
tr: Koordinatları "x:y" şeklinde verin. Burada x, x koordinatını;
    y ise y koordinatını göstermektedir.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"x;y"</b>,<br />where x is the x coordinate, and y is the y coordinate.
tr: Koordinatları <b>"x:y"</b> şeklinde verin,<br />Burada x, x koordinatını; y ise y koordinatını göstermektedir.

en: Enter coordinates in the following format: "r; θ°",
    where r and θ are the polar coordinates.
tr: Koordinatları "r; θ°" şeklinde verin. Burada r ve θ° kutupsal
    koordinatlardır.

en: Enter coordinates in the following format: <b>"r; θ°"</b>,<br />where r and θ are the polar coordinates.
tr: Koordinatları "r; θ°" şeklinde verin.<br />Burada <b>r ve θ°</b> kutupsal koordinatlardır.

en: &Euclidean
tr: &Öklid

en: Set Euclidean Coordinate System
tr: Öklid Koordinat Sistemine Geç

en: Set Polar Coordinate System
tr: Polar Koordinat Sistemine Geç

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
tr: Açı

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
tr: Radyan

en: A normal point, i.e. one that is either independent or attached to a line, circle, segment.
tr: Normal bir nokta, örneğin bağımsız ya da bir doğruya,çembere ya da doğru parçasına iliştirilmiş bir tane.

en: Point
tr: Nokta

en: Construct a text label.
tr: Bir metin etiketi oluştur.

en: Text Label
tr: Metin Etiketi

en: Construct a Point by its Coordinates
tr: Koordinlatları Verilen Noktayı Çiz

en: Point by Coordinates
tr: Koordinatları Verilen Nokta

en: Fixed Point
tr: Sabit Nokta

en: Enter the coordinates for the new point.
tr: Yeni noktanın koordinatlarını girin.

en: Construct a Numeric Value
tr: Sayısal bir Değer Oluştur

en: Numeric Value
tr: Sayısak Değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_defaultCheckBox)
en: &Use default coordinate precision
tr: Öntanımlı koordinat hassasiyeti &kullan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_precisionLabel)
en: &Specify coordinate precision:
tr: Koordinat hassasiyeti &belirt:

[ctx: @title:window]
en: Set Angle Size
tr: Açıyı Ayarla

en: Insert the new size of this angle:
tr: Bu açının yeni değerini girin:

en: Use this edit field to modify the size of this angle.
tr: Bu açının boyutunu değiştirmek için bu düzenleme alanını kullanın.

en: Choose from this list the goniometric unit you want to use to modify the size of this angle.<br />
    If you switch to another unit, the value in the edit field on the left will be converted to the new selected unit.
tr: Açısını değiştirmek istediğini, goniometrik birimi listeden seçin.<br />
    Başka birim birime geçerseniz, sol tarafta seçtiğiniz değer, seçilen birime dönüştürülecektir.

en: Could not open macro file '%1'
tr: '%1' makro dosyası açılamadı

en: Kig cannot open the macro file "%1".
tr: Kig "%1" macro dosyasını açamadı.

en: This file was created by a very old Kig version (pre-0.4). Support for this format has been removed from recent Kig versions. You can try to import this macro using a previous Kig version (0.4 to 0.6) and then export it again in the new format.
tr: Bu dosya Kig'in çok eski bir sürümüyle yaratılmış. Eski Kig biçimleri için destek Kig'den kaldırılmıştır. Bu dosyayı daha eski bir Kig sürümüyle (0.4 ile 0.6 arasında) açmayı deneyip daha sonra yeniden kaydedebilirsiniz. Böylece bu dosya, yeni dosya biçiminde kaydedilmiş olur.

en: Unnamed Macro #%1
tr: Adsız Makro #%1

en: This Kig file uses an object of type "%1", which this Kig version does not support. Perhaps you have compiled Kig without support for this object type, or perhaps you are using an older Kig version.
tr: Bu Kig dosyası, Kig uygulamasının bu sürümünün desteklemediği "%1" nesne türünü kullanıyor. Sanırım Kig uygulamasını bu nesne türünü desteklemeyecek şekilde derlediniz ya da eski bir Kig sürümü kullanıyorsunuz.

en: Radical Lines for Conics
tr: Koniklerin Kuvvet Doğrultuları

en: The lines constructed through the intersections of two conics.  This is also defined for non-intersecting conics.
tr: Bu doğrular, iki koniğin kesişimlerinden oluşurlar.  Bu kesişmeyen konikler için de tanımlıdır.

en: Moving Point
tr: Hareket Noktası

en: Select the moving point, which will be moved around while drawing the locus...
tr: Konum çizilirken etrafında döndürülecek olan, hareket noktasını çizin...

en: Following Point
tr: Takip Noktası

en: Select the following point, whose locations the locus will be drawn through...
tr: Konumun çizileceği takip noktasını seçin...

en: Locus
tr: Konum

en: A locus
tr: Bir konum

en: Dependent Point
tr: Bağımlı Nokta

en: Polygon by Its Vertices
tr: Köşeleri belirtilmiş Poligon

en: Construct a polygon by giving its vertices
tr: Köşeleri verilmiş bir poligon oluştur

en: ... with this vertex (click on the first vertex to terminate construction)
tr: ... bu köşe ile (oluşturmayı durdumak için ilk köşeye tıklayın)

en: Construct a polygon with this vertex
tr: Bu köşe ile bir poligon oluştur

en: Select a point to be a vertex of the new polygon...
tr: Yeni bir poligonun bir köşesi olacak bir nokta seçin...

en: Open Polygon (Polygonal Line)
tr: Poligon Aç (Poligonal Doğru)

en: Construct an open polygon
tr: Açık bir poligon oluştur

en: ... with this vertex (click again on the last vertex to terminate construction)
tr: ... bu köşe ile (oluşturmayı durdurmak için son köşeye bir daha tıklayın)

en: Construct a polygonal line with this vertex
tr: Bu köşe ile bir poligonal doğru oluştur

en: Select a point to be a vertex of the new polygonal line...
tr: Yeni poligonal doğrunun köşesi olacak noktayı seçin...

en: Polygon
tr: Çokgen

en: Construct the vertices of this polygon...
tr: Bu poligonun köşelerini oluştur...

en: Vertices of a Polygon
tr: Bir Poligonun Köşeleri

en: The vertices of a polygon.
tr: Bir çokgenin köşeleri.

en: Construct the sides of this polygon...
tr: Bu çokgenin kenarlarını oluştur...

en: Sides of a Polygon
tr: Bir Çokgenin Kenarları

en: The sides of a polygon.
tr: Bir çokgenin kenarları.

en: Regular Polygon with Given Center
tr: Verilen Mezkezle Düzgün Çokgen

en: Construct a regular polygon with a given center and vertex
tr: Verilen merkez noktası ve köşe ile bir düzgün çokgen oluştur

en: Construct a regular polygon with this center
tr: Bu merkezle düzgün bir çokgen oluştur

en: Construct a regular polygon with this vertex
tr: Bu köşeyle düzgün bir çokgen oluştur

en: Adjust the number of sides (%1/%2)
tr: Kenarların sayısını ayarla (%1/%2)

en: Adjust the number of sides (%1)
tr: Kenarların sayısını ayarla (%1)

en: Select the center of the new polygon...
tr: Yeni çokgenin merkezini seç...

en: Select a vertex for the new polygon...
tr: Yeni çokgenin için bir köşe seç...

en: Move the cursor to get the desired number of sides...
tr: Yeni çokgen için bir tepe noktası seç...

en: Bézier Curve by its Control Points
tr: Kontrol Noktalarından oluşmuş Bézier Eğrisi

en: Construct a Bézier curve by giving its control points
tr: Verilen kontrol noktalarından bir Bézier eğrisi oluştur

en: ... with this control point (click again on the last control point to terminate construction)
tr: ... bu kontrol noktasıyla (oluşturmayı durdurmak için son kontrol noktasına tekrar tıklayın)

en: Construct a Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla bir Bézier eğrisi oluştur

en: Select a point to be a control point of the new Bézier curve...
tr: Yeni Bézier eğrisinin kontrol noktası olacak bir nokta seçin...

en: Rational Bézier Curve by its Control Points
tr: Kontrol Noktalarından oluşmuş Rasyonel Bézier Eğrisi

en: Construct a Bézier curve by giving its control points and positive weights
tr: Verilen kontrol noktaları ve pozitif ağırlıyla bir Bézier eğrisi oluştur

en: ... assign this weight to last selected control point
tr: ... bu ağırlığı, son seçilmiş kontrol noktasına ata

en: ... with this control point (click again on the last control point or weight to terminate construction)
tr: ... bu kontrol noktasıyla (oluşturmayı durdurmak için son kontrol noktasına veya ağırlığa tekrar tıklayın)

en: Construct a rational Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla bir Bézier eğrisi oluştur

en: Select a point to be a control point of the new rational Bézier curve...
tr: Yeni rasyonal Bézier eğrisinin kontrol noktası olacak bir nokta seç...

en: Select a numeric label to be a weight of last selected point...
tr: Son seçilmiş noktanın ağırlığı olacak bir sayısal etiket seçin...

en: Construct the Radical Lines of This Circle
tr: Bu Çemberin Kuvvet Doğrusunu Oluştur

en: Construct the Radical Lines of This Conic
tr: Bu Koniğin Kuvvet Doğrusunu Oluştur

en: Generic Affinity
tr: Genel Benzerlik

en: The unique affinity that maps three points (or a triangle) onto three other points (or a triangle)
tr: Eşsiz benzerlik bu üç noktayı (veya bir üçgen), diğer üç nokta (veya bir çokgen) içine gösterir

en: Generic Projective Transformation
tr: Genel İzdüşüm Dönüşümü

en: The unique projective transformation that maps four points (or a quadrilateral) onto four other points (or a quadrilateral)
tr: Eşsiz izdüşüm dönüşümü, diğer dört nokta (veya bir dörtgen) üzerinde dört noktaya (veya bir dörtgene) işaret eder

en: Inversion of Point, Line or Circle
tr: Nokta, Doğru veya Çemberin Tersi

en: The inversion of a point, line or circle with respect to a circle
tr: Bir nokta, doğru veya çemberin tersi

en: Measure Transport
tr: Ölçü Taşıması

en: Transport the measure of a segment or arc over a line or circle.
tr: Bir doğru parçası veya çizgi ya da daire üzerindeki yayın ölçü taşıması.

en: Segment to transport
tr: Dönüştürülecek doğru parçası

en: Arc to transport
tr: Dönüştürülecek yay

en: Value to transport
tr: Dönüştürülecek değer

en: Transport a measure on this line
tr: Bu doğru üzerinde bir ölçüyü dönüştür

en: Transport a measure on this circle
tr: Bu çember üstünde bir ölçüyü dönüştür

en: Start transport from this point of the circle
tr: Bu çemberin bu noktasından dönüştürmeye başla

en: Start transport from this point of the line
tr: Bu doğrunun bu noktasından dönüştürmeye başla

en: Start transport from this point of the curve
tr: Bu eğrinin bu noktasından dönüştürmeye başla

en: Select a segment, arc or numeric label to be transported...
tr: Dönüştürülecek bir doğru parçası, yay veya sayısal etiket seç...

en: Select a destination line or circle...
tr: Bir hedef doğrusu veya çember seç...

en: Choose a starting point on the line/circle...
tr: Doğru/Çember üstünde bir başlangıç noktası seç...

en: Intersect with this conic
tr: Bu konik ile kesiştir

en: Intersect with this line
tr: Bu doğru ile kesiştir

en: Intersect with this cubic
tr: Bu kubik ile kesiştir

en: Intersect with this circle
tr: Bu çember ile kesiştir

en: Intersect
tr: Kesiştir

en: The intersection of two objects
tr: İki nesnenin kesişimi

en: Intersect this Circle
tr: Bu Çemberi Kesiştir

en: Intersect this Conic
tr: Bu Koniyi Kesiştir

en: Intersect this Segment
tr: Bu Doğru Parçasını Kesiştir

en: Intersect this Half-line
tr: Bu Işını Kesiştir

en: Intersect this Line
tr: Bu Doğruyu Kesiştir

en: Intersect this Cubic Curve
tr: Bu Kübik Eğriyi Kesiştir

en: Intersect this Arc
tr: Bu Yayı Kesiştir

en: Intersect this Polygon
tr: Bu Çokgeni Kesiştir

en: Intersect this Polygonal
tr: Bu Çokgeni Kesiştir

en: with this Circle
tr: bu Çember ile

en: with this Conic
tr: bu Konik ile

en: with this Segment
tr: bu Doğru Parçası ile

en: with this Half-line
tr: bu Işın ile

en: with this Line
tr: bu Doğru ile

en: with this Cubic Curve
tr: bu Kübik Eğri ile

en: with this Arc
tr: bu Yay ile

en: with this Polygon
tr: bu Çokgen ile

en: with this Polygonal
tr: bu Çokgen ile

en: Construct midpoint of this point and another one
tr: Bu nokta ile diğer noktanın orta noktasını çiz

en: Select the first of the points of which you want to construct the midpoint...
tr: Orta noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan ilkini seçin...

en: Construct the midpoint of this point and another one
tr: Bu nokta ile diğer noktanın orta noktasını çiz

en: Select the other of the points of which to construct the midpoint...
tr: Orta noktalarını oluşturmak istediğiniz diğer noktaları seçin...

en: Construct golden ratio point of this point and another one
tr: Bu nokta ile diğer noktanın altın oran noktasını çiz

en: Select the first of the points of which you want to construct the golden ratio point...
tr: Altın oran noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan ilkini seçin...

en: Construct the golden ratio point of this point and another one
tr: Bu nokta ile diğer noktanın altın oran noktasını çiz

en: Select the other of the points of which to construct the golden ratio point...
tr: Altın oran noktasını oluşturmak istediğiniz diğer noktaları seçin...

en: Select the first object to intersect...
tr: Kesiştirilecek ilk nesneyi seç...

en: Select the second object to intersect...
tr: Kesiştirilecek ikinci nesneyi seç...

en: Tangent
tr: Teğet

en: The line tangent to a curve
tr: Bir eğriye teğet doğru

en: Tangent to This Circle
tr: Bu Çembere Teğet

en: Tangent to This Conic
tr: Bu Koniğe Teğet

en: Tangent to This Arc
tr: Bu Yaya Teğet

en: Tangent to This Cubic Curve
tr: Bu Yaya Teğet

en: Tangent to This Curve
tr: Bu Eğriye Teğet

en: Tangent at This Point
tr: Bu Noktada Teğet

en: Center Of Curvature
tr: Eğriliğin Merkezi

en: The center of the osculating circle to a curve
tr: Bir eğriye dokunacak çemberin merkezi

en: Center of Curvature of This Conic
tr: Bu Koniğin Eğriliğinin Merkezi

en: Center of Curvature of This Cubic Curve
tr: Bu Kubik Eğrinin Eğriliğinin Merkezi

en: Center of Curvature of This Curve
tr: Bu Eğrinin Eğriliğinin Merkezi

en: Center of Curvature at This Point
tr: Bu Noktanın Eğriliğinin Merkezi

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
tr: piksel

[ctx: Translators: Inch]
en: in
tr: inç

en: Which object?
tr: Hangi nesne?

en: Click the location where you want to place the new point, or the curve that you want to attach it to...
tr: Yeni noktayı yerleştirmek istediğiniz konuma veya eklemek istediğiniz eğriye tıklayın...

en: Now select the location for the result label.
tr: Sonuç etiketi için bir konum seçin.

[ctx: @title:window]
en: Edit Type
tr: Türü Düzenle

en: Here you can edit the name of the current macro type.
tr: Burada bu makro türünün adını düzenleyebilirsiniz.

en: Here you can edit the description of the current macro type. This field is optional, so you can also leave this empty: if you do so, then your macro type will have no description.
tr: Mevcut makro türünün tanımlamasını buradan düzenleyebilirsiniz. Bu alan isteğe bağlıdır ve boş bırakılabilir: Bunu yaparsanız makro türünüzün bir tanımlaması olmayacaktır.

en: Use this button to change the icon of the current macro type.
tr: Şu anki makro tipinin simgesini değiştirmek için bu düğmeyi kullanın.

en: The name of the macro can not be empty.
tr: Makro adı boş olmamalıdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Here you can modify the name, the description and the icon of this macro type.
tr: Burada bu makro türünün adını, açıklamasını ve simgesini değiştirebilirsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
tr: Ad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: @title:window]
en: History Browser
tr: Geçmiş Tarayıcı

en: Start of the construction
tr: Oluşturmayı başlat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Description of the current step:
tr: Geçerli aşamanın tanımı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonFirst)
en: First step
tr: İlk adım

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonBack)
en: One step back
tr: Bir adım geri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonNext)
en: One step forward
tr: Bir adım ileri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonLast)
en: Last step
tr: Son adım

en: Name
tr: Ad

en: <unnamed object>
tr: <adsız nesne>

en: There are '%n' parts in the text that you have not selected a value for. Please remove them or select enough arguments.
tr: Metinde bir değer atamadığınız '%n' adet parça vardır. Lütfen bunları silin ya da yeterli argüman seçin.

en: argument %1
tr: argüman %1

en: Selecting argument %1
tr: %1 argümanı seçiliyor

en: Change Label
tr: Etiketi Değiştir

en: Set Value
tr: Değeri Ayarla

en: Enter value:
tr: Değeri girin:

en: Select the position for the new numeric value...
tr: Yeni sayısal değer için bir konum seçin...

en: One of the result objects you selected cannot be calculated from the given objects. Kig cannot calculate this macro because of this. Please press Back, and construct the objects in the correct order...
tr: Seçtiğiniz sonuç nesnelerinden birisi verilen nesnelerden hesaplanamıyor. Kig bu nedenle bu makroyu hesaplayamıyor. Lütfen Geri'ye basın, ve nesneleri doğru sırada oluşturun...

en: One of the given objects is not used in the calculation of the resultant objects.  This probably means you are expecting Kig to do something impossible.  Please check the macro and try again.
tr: Verilen nesnelerden biri sonuç nesnelerin hesaplanmasında kullanılmıyor. Bu, Kig'den imkansız bir şey yapmasını istiyorsunuz demektir. Lütfen makroyu kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Given Objects
tr: Verilen Nesneler

en: Select the "given" objects for your new macro and press "Next".
tr: Yeni makronuz için "verilen" nesneleri seçin ve "İleri"ye tıklayın.

en: Final Object
tr: Son Nesne

en: Select the final object(s) for your new macro.
tr: Yeni makronuz için son nesneyi seçin.

en: Enter a name and description for your new type.
tr: Yeni türünüz için bir ad ve açıklama girin.

en: &Name:
tr: &Ad:

en: &Description:
tr: &Açıklama:

en: &Icon:
tr: &Simge:

[ctx: @title:window]
en: Define New Macro
tr: Yeni Makro Tanımla

en: Move %1 Object | Move %1 Objects
tr[0]: %1 Nesneyi Taşı
tr[1]: %1 Nesneyi Taşı

en: Redefine Point
tr: Noktayı Yeniden Tanımla

en: Black
tr: Siyah

en: Gray
tr: Gri

en: Red
tr: Kırmızı

en: Green
tr: Yeşil

en: Cyan
tr: Turkuaz

en: Yellow
tr: Sarı

en: Dark Red
tr: Koyu Kırmızı

en: &Hide
tr: &Gizle

en: &Show
tr: &Göster

en: &Move
tr: &Taşı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
tr: &Sil

en: &Custom Color
tr: &Renk Tanımla

en: Change Object Color
tr: Nesne Rengini Değiştir

en: Change Object Width
tr: Nesne Genişliğini Değiştir

en: Change Point Style
tr: Nokta Stilini Değiştir

en: Change Object Style
tr: Nesne Stilini Değiştir

en: Set &Name...
tr: Ad &Ayarla...

en: &Name
tr: &Ad

en: Set Object Name
tr: Nesne Adı Ayarla

en: Set Name of this Object:
tr: Bu nesnenin adını ayarla:

en: %1 Object | %1 Objects
tr[0]: %1 Nesne
tr[1]: %1 Nesneleri

en: Kig Document
tr: Kig Belgesi

en: &Transform
tr: &Dönüştür

en: T&est
tr: T&est Et

en: Const&ruct
tr: &Oluştur

en: &Start
tr: &Başlat

en: Add Te&xt Label
tr: &Metin Etiketi Ekle

en: Set Co&lor
tr: &Renk Tanımla

en: Set &Pen Width
tr: Kalem &Genişliğini Ayarla

en: Set St&yle
tr: &Stili Ayarla

en: Set Coordinate S&ystem
tr: &Koordinat Sistemi Tanımla

[ctx: More menu items]
en: More...
tr: Daha fazla...

en: Edit Script...
tr: Betik Düzenle...

en: Enter Label Text
tr: Etiket Adını Verin

en: Enter the text for your label here and press "Next".
    If you want to show variable parts, then put %1, %2, ... at the appropriate places (e.g. "This segment is %1 units long.").
tr: Etiketiniz için metni buraya girin ve "İleri"ye basın.
    Değişken bölümlerini göstermek istiyorsanız uygun yerlere %1, %2, ... ifadelerini yerleştirin. (ör: "Bu doğru parçası %1 birim uzunluktadır.").

en: Show text in a frame
tr: Metni bir çerçeve içinde göster

en: Select Arguments
tr: Argümanları Seç

en: Now select the argument(s) you need.  For every argument, click on it, select an object and a property in the Kig window, and click finish when you are done...
tr: Şimdi ihtiyacınız olan argüman(lar)ı seçin. Her argüman için, üzerine tıklayın, bir nesne ve Kig penceresinde bir özellik seçin, ve işiniz bittiğinde bitti düğmesine basın...

[ctx: @title:window]
en: Construct Label
tr: Etiket Oluştur

en: Macro
tr: Makro

en: Type
tr: Tür

en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title:window]
en: Manage Types
tr: Türleri Yönet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
tr: Düz&enle...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
tr: A&ktar...

en: Are you sure you want to delete this type? | Are you sure you want to delete these %1 types?
tr[0]: %1 türü silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: %1 türü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are You Sure?
tr: Emin misiniz?

en: Export Types
tr: Türleri Aktar

en: Kig Types Files (*.kigt);;All Files (*)
tr: Kig Türü Dosyalar(*.kigt);;tüm Dosyalar (*)

en: Kig Types Files (*.kigt)
tr: Kig Türü Dosyaları (*.kigt)

en: Geogebra Tool Files (*.ggt)
tr: Geogebra Araç Dosyaları (*.ggt)

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: Import Types
tr: Türleri İçe Aktar

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
tr: Birden fazla tür seçildi. Bir kerede sadece bir tür düzenleyebilirsiniz. Lütfen sadece düzenlemek istediğiniz türü seçin ve yeniden deneyin.

en: More Than One Type Selected
tr: Birden Fazla Tür Seçildi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, typeList)
en: Select types here...
tr: Türleri burada seçin...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, typeList)
en: This is a list of the current macro types... You can select, edit, delete, export and import them...
tr: Bu, mevcut makro türlerinin listesidir... Bunları seçebilir, silebilir, alıp aktarabilirsiniz...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: Edit the selected type.
tr: Seçili tipleri düzenle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: Delete all the selected types in the list.
tr: Listedeki tüm seçili tipleri sil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonExport)
en: Export all the selected types to a file.
tr: Tüm seçili tipleri bir dosyaya aktar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonImport)
en: Import macros that are contained in one or more files.
tr: Bir veya daha fazla dosya içine koyulmuş makroları içe aktar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
tr: &İçe Aktar...

en: Construct an angle through this point
tr: Bu noktadan geçen bir açı oluştur

en: Select a point that the first half-line of the angle should go through...
tr: Açıya deyecek olan ilk ışının bir noktasını seçin...

en: Construct an angle at this point
tr: Bu noktada bir açı oluştur

en: Select the point to construct the angle in...
tr: Açının oluşturulacağı noktayı seçin...

en: Select a point that the second half-line of the angle should go through...
tr: Açıya deyecek olan ikinci ışının bir noktasını seçin...

en: Set Si&ze
tr: &Boyut Tanımla

en: Toggle &Right Angle Mark
tr: &Sağ Açık İşaretini Aç

en: Resize Angle
tr: Açıyı Yeniden Boyutlandır

en: Construct an arc starting at this point
tr: Bu noktadan başlayan bir yay oluştur

en: Select the start point of the new arc...
tr: Yeni yayın başlangıç noktasını seç...

en: Construct an arc through this point
tr: Bu noktadan geçen bir yay oluştur

en: Select a point for the new arc to go through...
tr: Yayın üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct an arc ending at this point
tr: Bu noktada biten bir yay oluştur

en: Select the end point of the new arc...
tr: Yeni yayın bitiş noktasını seç...

en: Construct an arc with this center
tr: Bu merkez ile bir yay çiz

en: Select the center of the new arc...
tr: Yeni yayın merkezini seç...

en: Construct an arc with this angle
tr: Bu açıyla bir yay çiz

en: Select the angle of the new arc...
tr: Yeni yayın açısını seç...

en: Construct a conic arc starting at this point
tr: Bu noktadan başlayan bir konik yay oluştur

en: Select the start point of the new conic arc...
tr: Yeni konik yayın başlangıç noktasını seç...

en: Construct a conic arc through this point
tr: Bu noktadan geçen bir konik yay oluştur

en: Select a point for the new conic arc to go through...
tr: Teğetin üzerinden geçeceği konik yayı seç...

en: Construct a conic arc ending at this point
tr: Bu noktada biten bir konik yay oluştur

en: Select the end point of the new conic arc...
tr: Yeni konik yayın bitiş noktasını seç...

en: Construct an conic arc with this center
tr: Bu merkez ile bir konik yay çiz

en: Select the center of the new conic arc...
tr: Yeni konik yayın merkezini seç...

en: Number of control points
tr: Denetim noktalarının sayısı

en: Control polygon
tr: Çokgeni denetle

en: Cartesian Equation
tr: Kartezyen Denklemi

en: Bézier Curve
tr: Bézier Eğrisi

en: Select this Bézier Curve
tr: Bu Bézier Eğrisini Seç

en: Select Bézier Curve %1
tr: %1 Bézier Eğrisini Seç

en: Remove a Bézier Curve
tr: Bir Bézier Eğrisini Sil

en: Add a Bézier Curve
tr: Bir Bézier Eğrisi Ekle

en: Move a Bézier Curve
tr: Bir Bézier Eğrisini Taşı

en: Attach to this Bézier Curve
tr: Bu Bézier Eğrisini Ekle

en: Show a Bézier Curve
tr: Bir Bézier Eğrisi Göster

en: Hide a Bézier Curve
tr: Bir Bézier Eğrisini Gizle

en: Bézier Quadratic
tr: Bézier Dörtgeni

en: Select this Bézier Quadratic
tr: Bu Bézier Dörtgenini Seç

en: Select Bézier Quadratic %1
tr: %1 Bézier Dörtgenini Seç

en: Remove a Bézier Quadratic
tr: Bir Bézier Dörtgenini Sil

en: Add a Bézier Quadratic
tr: Bir Bézier Dörtgeni Ekle

en: Move a Bézier Quadratic
tr: Bir Bézier Dörtgenini Taşı

en: Attach to this Bézier Quadratic
tr: Bu Bézier Dörtgenine Ekle

en: Show a Bézier Quadratic
tr: Bir Bézier Dörtgeni Göster

en: Hide a Bézier Quadratic
tr: Bir Bézier Dörtgenini Gizle

en: Bézier Cubic
tr: Bézier Kubiği

en: Select this Bézier Cubic
tr: Bu Bézier Kubiğini Seç

en: Select Bézier Cubic %1
tr: %1 Bézier Kubiğini Seç

en: Remove a Bézier Cubic
tr: Bir Bézier Kubiği Sil

en: Add a Bézier Cubic
tr: Bir Bézier Kubiği Ekle

en: Move a Bézier Cubic
tr: Bir Bézier Kubiğini Taşı

en: Attach to this Bézier Cubic
tr: Bu Bézier Kubiğine Ekle

en: Show a Bézier Cubic
tr: Bir Bézier Kubiği Göster

en: Hide a Bézier Cubic
tr: Bir Bézier Kubiğini Gizle

en: Rational Bézier Curve
tr: Rasyonel Bézier Kubiği

en: Select this Rational Bézier Curve
tr: Bu Rasyonel Bézier Kubiğini Seç

en: Select Rational Bézier Curve %1
tr: %1 Rasyonel Bézier Kubiğini Seç

en: Remove a Rational Bézier Curve
tr: Bir Rasyonel Bézier Kubiği Sil

en: Add a Rational Bézier Curve
tr: Bir Rasyonel Bézier Kubiği Ekle

en: Move a Rational Bézier Curve
tr: Bir Rasyonel Bézier Kubiğini Taşı

en: Attach to this Rational Bézier Curve
tr: Bu Rasyonel Bézier Kubiğine Ekle

en: Show a Rational Bézier Curve
tr: Bir Rasyonel Bézier Kubiği Göster

en: Hide a Rational Bézier Curve
tr: Bir Rasyonel Bézier Kubiğini Gizle

en: Rational Bézier Quadratic
tr: Rasyonel Bézier Dörtgeni

en: Select this Rational Bézier Quadratic
tr: Bu Rasyonel Bézier Dörtgenini Seç

en: Select Rational Bézier Quadratic %1
tr: %1 Rasyonel Bézier Dörtgenini Seç

en: Remove a Rational Bézier Quadratic
tr: Bir Rasyonel Bézier Dörtgeni Sil

en: Add a Rational Bézier Quadratic
tr: Bir Rasyonel Bézier Dörtgeni Ekle

en: Move a Rational Bézier Quadratic
tr: Bir Rasyonel Bézier Dörtgenini Taşı

en: Attach to this Rational Bézier Quadratic
tr: Bu Rasyonel Bézier Dörtgenine Ekle

en: Show a Rational Bézier Quadratic
tr: Bir Rasyonel Bézier Dörtgeni Göster

en: Hide a Rational Bézier Quadratic
tr: Bir Rasyonel Bézier Dörtgenini Gizle

en: Rational Bézier Cubic
tr: Rasyonel Bézier Kübik

en: Select this Rational Bézier Cubic
tr: Bu Rasyonel Bézier Kübiğini Seç

en: Select Rational Bézier Cubic %1
tr: %1 üçgenini seç

en: Remove a Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiğini Sil

en: Add a Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiği Ekle

en: Move a Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiği Taşı

en: Attach to this Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiğine Ekle

en: Show a Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiğini Göster

en: Hide a Rational Bézier Cubic
tr: Bir Rasyonal Bézier Kubiğini Gizle

en: Construct a quadratic Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla dörtgen Bézier eğrisini oluştur

en: Select a point to be a control point of the new quadratic Bézier curve...
tr: Yeni dörtgen Bézier eğrisinin kontrol noktası olacak noktayı seç...

en: Construct a cubic Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla kübik Bézier eğrisi oluştur

en: Select a point to be a control point of the new cubic Bézier curve...
tr: Yeni kübik Bézier eğrisinin kontrol noktası olacak olan noktayı seç...

en: Construct a quadratic rational Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla, dörtgen rasyonel Bézier eğrisi oluştur

en: Select three points and three numeric values as weights to construct rational Bézier curve...
tr: Rasyonel Bézier eğrisi oluşturmak için ağırlık olacak olan üç sayısal değeri ve noktayı seç...

en: Select this value as weight
tr: Bu değeri ağırlık olarak seç

en: Construct a cubic rational Bézier curve with this control point
tr: Bu kontrol noktasıyla bir kübik rasyonel Bézier eğrisi oluştur

en: string
tr: dizi

en: double
tr: çift

en: int
tr: tamsayı

en: Test Result
tr: Test Sonucu

en: Select the curve...
tr: Bu eğriyi seç...

en: Select a point on the curve...
tr: Eğri üzerinde bir nokta seçin...

en: Surface
tr: Yüzey

en: Circumference
tr: Çevre

en: Radius
tr: Çap

en: Center
tr: Merkez

en: Expanded Cartesian Equation
tr: Genişletilmiş Kartezyen Denklemi

en: Polar Equation
tr: Polar Denklem

en: rho = %1   [centered at %2]
tr: rho = %1   [%2 merkez]

en: circle
tr: çember

en: Select this circle
tr: Bu çemberi seç

en: Select circle %1
tr: %1 çemberini seç

en: Remove a Circle
tr: Bir Çemberi Kaldır

en: Add a Circle
tr: Bir Çember Ekle

en: Move a Circle
tr: Bir Çemberi Taşı

en: Attach to this circle
tr: Bu çembere ekle

en: Show a Circle
tr: Bir Çember Göster

en: Hide a Circle
tr: Bir Çember Gizle

en: Construct a circle through this point
tr: Bu noktadan geçen bir çember oluştur

en: Construct a circle with this center
tr: Bu merkeze göre çember çiz

en: Select the center of the new circle...
tr: Yeni çemberin merkezini seç...

en: Select a point for the new circle to go through...
tr: Çemberin üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: With this radius
tr: Bu yarıçap ile

en: Select the length of the radius...
tr: Yarıçap uzunluğunu seç...

en: Conic Type
tr: Konik Türü

en: First Focus
tr: İlk Odak

en: Second Focus
tr: İkinci Odak

en: Ellipse
tr: Elips

en: Hyperbola
tr: Hiperbol

en: Parabola
tr: Parabol

en: cos theta
tr: cos teta

en: sin theta
tr: sin teta

en: [centered at %1]
tr: [%1 merkez]

en: conic
tr: konik

en: Select this conic
tr: Bu koniği seç

en: Select conic %1
tr: %1 koniğini seç

en: Remove a Conic
tr: Bir Koniği Kaldır

en: Add a Conic
tr: Bir Konik Ekle

en: Move a Conic
tr: Bir Koniği Taşı

en: Attach to this conic
tr: Bu koniğe taşı

en: Show a Conic
tr: Bir Konik Göster

en: Hide a Conic
tr: Bir Konik Gizle

en: Supporting Conic
tr: Konik Destekleme

en: First End Point
tr: İlk Bitiş Noktası

en: Second End Point
tr: İkinci Bitiş Noktası

en: conic arc
tr: konik yay

en: Select this conic arc
tr: Bu konik yayı seç

en: Select conic arc %1
tr: %1 konik yayını seç

en: Remove a Conic Arc
tr: Bir Konik Yayı Sil

en: Add a Conic Arc
tr: Bir Konik Yay Ekle

en: Move a Conic Arc
tr: Bir Konik Yayı Taşı

en: Attach to this conic arc
tr: Bir konik yaya ekle

en: Show a Conic Arc
tr: Bir Konik Yay Göster

en: Hide a Conic Arc
tr: Bir Konik Yayı Gizle

en: Construct a conic through this point
tr: Bu noktadan geçen bir konik oluştur

en: Select a point for the new conic to go through...
tr: Yeni konik üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct a conic with this asymptote
tr: Bu asimptota sahip bir konik oluştur

en: Select the first asymptote of the new conic...
tr: Yeni koniğin ilk asimptotunu seç...

en: Select the second asymptote of the new conic...
tr: Yeni koniğin ikinci asimptotunu seç...

en: Construct an ellipse with this focus
tr: Bu odağa sahip bir elips oluştur

en: Select the first focus of the new ellipse...
tr: Yeni elipsin ilk odağını seç...

en: Select the second focus of the new ellipse...
tr: Yeni elipsin ikinci odağını seç...

en: Construct an ellipse through this point
tr: Bu noktadan geçen bir elips oluştur

en: Select a point for the new ellipse to go through...
tr: Yeni elipsin üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct a hyperbola with this focus
tr: Bu odağa sahip bir hiperbol oluştur

en: Select the first focus of the new hyperbola...
tr: Yeni hiperbolün ilk odağını seç...

en: Select the second focus of the new hyperbola...
tr: Yeni hiperbolün ikinci odağını seç...

en: Construct a hyperbola through this point
tr: Bu noktadan geçen bir hiperbol oluştur

en: Select a point for the new hyperbola to go through...
tr: Yeni hiperbolün üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct a conic with this line as directrix
tr: Doğrultman olarak bu satırla bir konik oluştur

en: Select the directrix of the new conic...
tr: Yeni koniğin doğrultmanını seç...

en: Construct a conic with this point as focus
tr: Bu noktayı odak kabul eden bir konik oluştur

en: Select the focus of the new conic...
tr: Yeni koniğin odağını seç...

en: Construct a parabola through this point
tr: Bu noktadan geçen bir parabol oluştur

en: Select a point for the new parabola to go through...
tr: Yeni parabolün üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct a polar point wrt. this conic
tr: Bu koniğin bir kutup noktasını oluştur

en: Select the conic wrt. which you want to construct a polar point...
tr: Oluşturmak istediğini bir kutup noktası için koniği seçin...

en: Construct the polar point of this line
tr: Bu doğrunun kutup noktasını oluştur

en: Select the line of which you want to construct the polar point...
tr: Kutup noktasını oluşturmak istediğiniz doğruyu seçin...

en: Construct a polar line wrt. this conic
tr: Bu koniğin bir kutup noktasını oluştur

en: Construct the polar line of this point
tr: Bu noktanın kutup noktasını oluştur

en: Construct the directrix of this conic
tr: Bu koniğin doğrultmanını oluştur

en: Select the conic of which you want to construct the directrix...
tr: Doğrultmanını oluşturmak istediğiniz koniği seçin...

en: Construct a parabola with this directrix
tr: Bu doğrultmana sahip bir parabol oluştur

en: Select the directrix of the new parabola...
tr: Yeni parabolün doğrultmanını seç...

en: Construct a parabola with this focus
tr: Bu odağa sahip bir hiperbol çiz

en: Select the focus of the new parabola...
tr: Yeni parabolün odağını seç...

en: Construct the asymptotes of this conic
tr: Bu koniğin asimptotunu oluştur

en: Select the conic of which you want to construct the asymptotes...
tr: Asimptotunu oluşturmak istediğiniz koniği seçin...

en: Construct the radical lines of this conic
tr: Bu koniğin kuvvet doğrularını oluştur

en: Select the first of the two conics of which you want to construct the radical line...
tr: Kuvvet doğrusunu oluşturmak istediğiniz iki konikten ilkini seçin...

en: Select the other of the two conic of which you want to construct the radical line...
tr: Kuvvet doğrusunu oluşturmak istediğiniz iki konikten diğerini seçin...

en: Switch Radical Lines
tr: Kuvvet Doğrularını Değiştir

en: Switch Conic Radical Lines
tr: Konik Kuvvet Doğrularını Değiştir

en: cubic curve
tr: kübik eğri

en: Select this cubic curve
tr: Bu kübik eğriyi seç

en: Select cubic curve %1
tr: %1 kübik eğrisini seç

en: Remove a Cubic Curve
tr: Bir Kübik Eğri Kaldır

en: Add a Cubic Curve
tr: Bir Kübik Eğri Ekle

en: Move a Cubic Curve
tr: Bir Kübik Eğri Taşı

en: Attach to this cubic curve
tr: Bu kübik eğriye iliştir

en: Show a Cubic Curve
tr: Bir Kübik Eğri Göster

en: Hide a Cubic Curve
tr: Bir Kübik Eğri Gizle

en: Construct a cubic curve through this point
tr: Bu noktadan geçen bir kübik eğri oluştur

en: Select a point for the new cubic to go through...
tr: Kübiğin üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: curve
tr: eğri

en: Select this curve
tr: Bu eğriyi seç

en: Select curve %1
tr: %1 eğrisini seç

en: Remove a Curve
tr: Bir Eğriyi Kaldır

en: Add a Curve
tr: Bir Eğri Ekle

en: Move a Curve
tr: Bir Eğriyi Taşı

en: Attach to this curve
tr: Bu eğriye ekle

en: Show a Curve
tr: Bir Eğri Göster

en: Hide a Curve
tr: Bir Eğri Gizle

en: Possibly trascendental curve
tr: Muhtemel transandantal eğri

en: Already computed intersection point
tr: Zaten işlem görmüş kesişim noktası

en: Intersect with this cubic curve
tr: Bu kübik eğri ile kesiştir

en: Intersect with this arc
tr: Bu yay ile kesiştir

en: Invert with respect to this circle
tr: Bu çemberi açıyla ters çevir

en: Select the circle we want to invert against...
tr: Tersine çevrilecek olan çemberi seçin...

en: Compute the inversion of this object
tr: Bu nesnenin tersini hesapla

en: Select the object to invert...
tr: Tersine çevrilecek nesneyi seçin...

en: Compute the inversion of this point
tr: Bu noktanın tersini hesapla

en: Select the point to invert...
tr: Tersine çevrilecek noktayı seçin...

en: Compute the inversion of this line
tr: Bu doğrunun tersini hesapla

en: Select the line to invert...
tr: Tersine çevrilecek doğruyu seçin...

en: Compute the inversion of this segment
tr: Bu doğru parçasının tersini hesapla

en: Select the segment to invert...
tr: Tersine çevrilecek doğru parçasını seçin...

en: Compute the inversion of this circle
tr: Bu çemberin tersini hesapla

en: Select the circle to invert...
tr: Tersine çevrilecek çemberi seçin...

en: Compute the inversion of this arc
tr: Bu yayın tersini hesapla

en: Select the arc to invert...
tr: Tersine çevrilecek yayı seçin...

en: Slope
tr: Eğim

en: Equation
tr: Eşitlik

en: Length
tr: Uzunluk

en: Support Line
tr: Destek Doğrusu

en: End Point
tr: Bitiş Noktası

en: line
tr: doğru

en: Select a Line
tr: Bir doğru seç

en: Select this line
tr: Bu doğruyu seç

en: Select line %1
tr: %1 doğrusunu seç

en: Remove a Line
tr: Bir Doğruyu Kaldır

en: Add a Line
tr: Bir Doğru Ekle

en: Move a Line
tr: Bir Doğruyu Taşı

en: Attach to this line
tr: Bu doğruya ekle

en: Show a Line
tr: Bir Doğru Göster

en: Hide a Line
tr: Bir Doğru Gizle

en: segment
tr: doğru parçası

en: Select this segment
tr: Bu doğru parçasını seç

en: Select segment %1
tr: %1 parçasını seç

en: Remove a Segment
tr: Bir Doğru Parçasını Kaldır

en: Add a Segment
tr: Bir Doğru Parçası Ekle

en: Move a Segment
tr: Bir Doğru Parçasını Taşı

en: Attach to this segment
tr: Bu doğru parçasına ekle

en: Show a Segment
tr: Bir Doğru Parçası Göster

en: Hide a Segment
tr: Bir Doğru Parçası Gizle

en: half-line
tr: ışın

en: Select this half-line
tr: Bu ışını seç

en: Select half-line %1
tr: %1 ışınını seç

en: Remove a Half-Line
tr: Bir Işın Kaldır

en: Add a Half-Line
tr: Bir Işın Ekle

en: Move a Half-Line
tr: Bir Işın Taşı

en: Attach to this half-line
tr: Bu ışına iliştir

en: Show a Half-Line
tr: Bir Işın Göster

en: Hide a Half-Line
tr: Bir Işın Gizle

en: Construct a segment starting at this point
tr: Bu noktadan başlayan bir doğru parçası oluştur

en: Select the start point of the new segment...
tr: Yeni doğru parçasının başlangıç noktasını seç...

en: Construct a segment ending at this point
tr: Bu noktada biten bir doğru parçası oluştur

en: Select the end point of the new segment...
tr: Yeni doğru parçasının bitiş noktasını seç...

en: Construct a line through this point
tr: Bu noktadan geçen bir doğru oluştur

en: Select a point for the line to go through...
tr: Doğrunun üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Select another point for the line to go through...
tr: Doğrunun üzerinden geçeceği diğer noktayı seç...

en: Construct a half-line starting at this point
tr: Bu noktadan başlayan bir ışın oluştur

en: Select the start point of the new half-line...
tr: Yeni ışının başlangıç noktasını seç...

en: Construct a half-line through this point
tr: Bu noktadan geçen bir ışın oluştur

en: Select a point for the half-line to go through...
tr: Işının üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct the axis of this segment
tr: Bu doğru parçasının eksenini çiz

en: Select the segment of which you want to draw the axis...
tr: Eksenini çizmek istediğiniz doğru parçasını seçin...

en: Construct a line parallel to this line
tr: Bu doğruya paralel bi doğru çiz

en: Select a line parallel to the new line...
tr: Yeni doğruya paralel bir doğru seç...

en: Construct the parallel line through this point
tr: Paralel doğruyu bu noktadan geçecek şekilde çiz

en: Select a point for the new line to go through...
tr: Yeni doğrunun üzerinden geçeceği noktayı seç...

en: Construct a line perpendicular to this line
tr: Bu doğruya dik bir doğru oluştur

en: Select a line perpendicular to the new line...
tr: Yeni doğruya dik olan bir doğru seç...

en: Construct a perpendicular line through this point
tr: Dik doğruyu bu noktadan geçecek şekilde çiz

en: Set &Length...
tr: &Uzunluğu Tanımla...

en: Set Segment Length
tr: Doğru Parçası Uzunluğunu Tanımla

en: Choose the new length:
tr: Yeni uzunluğu seçin:

en: Resize Segment
tr: Doğru Parçasını Yeniden Boyutlandır

en: Construct a line by this vector
tr: Bu vektörle bir doğru oluştur

en: Select a vector in the direction of the new line...
tr: Yeni doğrunun yönünde bir vektör seçin...

en: Construct a half-line by this vector
tr: Bu vektörle bir ışın oluştur

en: Select a vector in the direction of the new half-line...
tr: Yeni ışının yönünde bir vektör seçin...

en: locus
tr: konum

en: Select this locus
tr: Bu konumu seç

en: Select locus %1
tr: %1 konumunu seç

en: Remove a Locus
tr: Bir Konum Kaldır

en: Add a Locus
tr: Bir Konum Ekle

en: Move a Locus
tr: Bir Konum Sil

en: Attach to this locus
tr: Bu konuma ekle

en: Show a Locus
tr: Bir Konum Göster

en: Hide a Locus
tr: Bir Konumu Gizle

en: Object Type
tr: Nesne Türü

en: Object
tr: Nesne

en: Select this object
tr: Bu nesneyi seç

en: Select object %1
tr: %1 nesnesini seç

en: Remove an object
tr: Bir nesneyi sil

en: Add an object
tr: Bir nesne ekle

en: Move an object
tr: Bir nesneyi taşı

en: Attach to this object
tr: Bu nesneye ekle

en: Show an object
tr: Bir nesne göster

en: Hide an object
tr: Bir nesne gizle

en: Angle in Radians
tr: Radyan Cinsinden Açı

en: Angle in Degrees
tr: Derece Cinsinden Açı

en: Midpoint
tr: Orta nokta

en: X length
tr: X uzunluğu

en: Y length
tr: Y uzunluğu

en: Opposite Vector
tr: Karşıt Vektör

en: Angle
tr: Açı

en: Sector Surface
tr: Sektör Yüzeyi

en: Arc Length
tr: Yay Uzunluğu

en: Support Circle
tr: Destek Çemberi

en: angle
tr: açı

en: Select this angle
tr: Bu açıyı seç

en: Select angle %1
tr: %1 açısını seç

en: Remove an Angle
tr: Bir Açıyı Kaldır

en: Add an Angle
tr: Bir Açı Ekle

en: Move an Angle
tr: Bir Açıyı Taşı

en: Attach to this angle
tr: Bu açıya iliştir

en: Show an Angle
tr: Bir Açı Göster

en: Hide an Angle
tr: Bir Açı Gizle

en: vector
tr: vektör

en: Select this vector
tr: Bu vektörü seç

en: Select vector %1
tr: %1 vektörünü seç

en: Remove a Vector
tr: Bir Vektör Kaldır

en: Add a Vector
tr: Bir Vektör Ekle

en: Move a Vector
tr: Bir Vektörü Taşı

en: Attach to this vector
tr: Bu vektöre ekle

en: Show a Vector
tr: Bir Vektör Göster

en: Hide a Vector
tr: Bir Vektör Gizle

en: arc
tr: yay

en: Select this arc
tr: Bu yayı seç

en: Select arc %1
tr: %1 yayını seç

en: Remove an Arc
tr: Bir Yay Kaldır

en: Add an Arc
tr: Bir Yay Ekle

en: Move an Arc
tr: Bir Yayı Taşı

en: Attach to this arc
tr: Bu yaya ekle

en: Show an Arc
tr: Bir Yay Göster

en: Hide an Arc
tr: Bir Yay Gizle

en: Coordinate
tr: Koordinat

en: X coordinate
tr: X koordinatı

en: Y coordinate
tr: Y koordinatı

en: point
tr: nokta

en: Select this point
tr: Bu noktayı seç

en: Select point %1
tr: %1 noktasını seç

en: Remove a Point
tr: Bir Noktayı Kaldır

en: Add a Point
tr: Bir Nokta ekle

en: Move a Point
tr: Bir Noktayı Taşı

en: Attach to this point
tr: Bu noktaya ekle

en: Show a Point
tr: Bir Nokta Göster

en: Hide a Point
tr: Bir Nokta Gizle

en: Construct the midpoint of this point and another point
tr: Bu nokta ile başka bir noktanın orta noktasını oluştur

en: Select the first of the two points of which you want to construct the midpoint...
tr: Orta noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan ilkini seçin...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the midpoint...
tr: Orta noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan diğerini seçin...

en: Construct the golden ratio point of this point and another point
tr: Bu nokta ile başka bir noktanın altın oran noktasını oluştur

en: Select the first of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
tr: Altın oran noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan ilkini seçin...

en: Select the other of the two points of which you want to construct the golden ratio point...
tr: Altın oran noktasını oluşturmak istediğiniz noktalardan diğerini seçin...

en: Set &Coordinate...
tr: &Koordinatı Tanımla...

en: Redefine
tr: Yeniden Tanımla

en: Set &Parameter...
tr: &Parametre Tanımla...

en: Set Coordinate
tr: Koordinatı Tanımla

en: Enter the new coordinate.
tr: Yeni koordinatı girin.

en: Set Point Parameter
tr: Nokta Parametresini Tanımla

en: Choose the new parameter:
tr: Yeni parametreyi seçin:

en: Change Parameter of Constrained Point
tr: Zorunlu Noktanın Parametresini Değiştir

en: Select the circle on which to transport a measure...
tr: Taşınacak bir ölçünün çemberini seçin...

en: Select a point on the circle...
tr: Çember üzerinde bir nokta seç...

en: Select the segment to transport on the circle...
tr: Çember üstünde taşınacak doğru parçasını seçin...

en: Select a number/length as x coordinate of the point...
tr: Noktanın x koordinatı için bir sayı/uzunluk seçin...

en: Select a number/length as y coordinate of the point...
tr: Noktanın y koordinatı için bir sayı/uzunluk seçin...

en: Select a point to project onto a line...
tr: Doğru üzerine çıkacak olan noktayı seçin...

en: Line where the projected point will lie...
tr: Üstüne çıkacak noktanın doğrusu...

en: Number of sides
tr: Yan yüz sayısı

en: Perimeter
tr: Çevre

en: Boundary Polygonal
tr: Poligonal Sınır

en: Open Boundary Polygonal
tr: Açık Poligonal Sınır

en: Center of Mass of the Vertices
tr: Köşelerin Kütle Merkezi

en: Winding Number
tr: Dolanım Sayısı

en: Inside Polygon
tr: Çokgen İçine

en: Open Polygonal Curve
tr: Açık Poligonal Eğri

en: Associated Polygon
tr: İlişkili Çokgen

en: Closed Polygonal Curve
tr: Kapalı Poligonal Eğri

en: polygon
tr: çokgen

en: Select this polygon
tr: Bu çokgeni seç

en: Select polygon %1
tr: %1 çokgenini seç

en: Remove a Polygon
tr: Bir Çokgeni Kaldır

en: Add a Polygon
tr: Bir Çokgen ekle

en: Move a Polygon
tr: Bir Çokgeni taşı

en: Attach to this polygon
tr: Bu çokgene iliştir

en: Show a Polygon
tr: Bir Çokgen göster

en: Hide a Polygon
tr: Bir Çokgen gizle

en: closed polygonal curve
tr: kapalı poligonal eğri

en: Select this closed polygonal curve
tr: Bu kapalı poligonal eğriyi seç

en: Select closed polygonal curve %1
tr: %1 kapalı poligonal eğrisini seç

en: Remove a closed polygonal curve
tr: Bir kapalı poligonal eğri sil

en: Add a closed polygonal curve
tr: Bir kapalı poligonal eğri ekle

en: Move a closed polygonal curve
tr: Bir kapalı poligonal eğri taşı

en: Attach to this closed polygonal curve
tr: Bu kapalı poligonal eğrisine ekle

en: Show a closed polygonal curve
tr: Bir kapalı poligonal eğri göster

en: Hide a closed polygonal curve
tr: Bir kapalı poligonal eğri gizle

en: polygonal curve
tr: poligonal eğri

en: Select this polygonal curve
tr: Bu poligonal eğriyi seç

en: Select polygonal curve %1
tr: %1 poligonal eğrisini seç

en: Remove a polygonal curve
tr: Bir poligonal eğri sil

en: Add a polygonal curve
tr: Bir poligonal eğri ekle

en: Move a polygonal curve
tr: Bir poligonal eğri taşı

en: Attach to this polygonal curve
tr: Bu poligonal eğrisine ekle

en: Show a polygonal curve
tr: Bir poligonal eğri göster

en: Hide a polygonal curve
tr: Bir poligonal eğri gizle

en: triangle
tr: üçgen

en: Select this triangle
tr: Bu üçgeni seç

en: Select triangle %1
tr: %1 üçgenini seç

en: Remove a Triangle
tr: Bir Üçgen sil

en: Add a Triangle
tr: Bir Üçgen ekle

en: Move a Triangle
tr: Bir Üçgeni taşı

en: Attach to this triangle
tr: Bu üçgene ekle

en: Show a Triangle
tr: Bir Üçgen göster

en: Hide a Triangle
tr: Bir Üçgen gizle

en: quadrilateral
tr: dörtgen

en: Select this quadrilateral
tr: Bu dörtgeni seç

en: Select quadrilateral %1
tr: %1 dörtgenini seç

en: Remove a Quadrilateral
tr: Bir Dörtgen sil

en: Add a Quadrilateral
tr: Bir Dörtgen ekle

en: Move a Quadrilateral
tr: Bir Dörtgen taşı

en: Attach to this quadrilateral
tr: Bu dörtgene iliştir

en: Show a Quadrilateral
tr: Bir Dörtgen göster

en: Hide a Quadrilateral
tr: Bir Dörtgen gizle

en: Construct a triangle with this vertex
tr: Bu köşe ile bir üçgen oluştur

en: Select a point to be a vertex of the new triangle...
tr: Yeni üçgenin köşesi olacak bir nokta seç...

en: Intersect this polygon with a line
tr: Bu çokgeni bir doğruyla kesiştir

en: Select the polygon of which you want the intersection with a line...
tr: Bir doğruyla kesişimini istediğiniz çokgeni seçin...

en: Intersect this line with a polygon
tr: Bu doğruyu bir çokgen ile kesiştir

en: Select the line of which you want the intersection with a polygon...
tr: Bir çokgenle kesişimini istediğiniz doğruyu seçin...

en: Intersect this polygonal curve with a line
tr: Bu poligonal eğriyi bir doğruyla kesiştir

en: Select the polygonal curve of which you want the intersection with a line...
tr: Bir doğruyla kesişimini istediğiniz poligonal eğriyi seçin...

en: Intersect this line with a polygonal curve
tr: Bu doğruyu bir poligonal eğriyle kesiştir

en: Select the line of which you want the intersection with a polygonal curve...
tr: Bir çokgenle kesişimini istediğiniz doğruyu seçin...

en: Intersect this polygon with another polygon
tr: Bu çokgeni bir diğer çokgen ile kesiştir

en: Select the polygon of which you want the intersection with another polygon...
tr: Bir çokgen ile kesişimini istediğiniz çokgeni seçin...

en: Intersect with this polygon
tr: Bu çokgen ile kesiştir

en: Select the second polygon for the intersection...
tr: Bu kesişim için ikinci çokgeni seçin...

en: Construct the vertices of this polygon
tr: Bu çokgenin köşelerini oluştur

en: Select the polygon of which you want to construct the vertices...
tr: Köşelerini oluşturmak istediğiniz çokgeni seçin...

en: Construct the sides of this polygon
tr: Bu çokgenin kenarlarını oluştur

en: Select the polygon of which you want to construct the sides...
tr: Kenarlarını oluşturmak istediğiniz çokgeni seçin...

en: Construct the convex hull of this polygon
tr: Bu çokgenin dışbükey gövdesini oluştur

en: Select the polygon of which you want to construct the convex hull...
tr: Dışbükey gövdesini oluşturmak istediğiniz çokgeni seçin...

en: Project this point onto the circle
tr: Bu noktayı çembere yansıt

en: Select the point for the tangent to go through...
tr: Teğetin üzerinden geçeceği noktayı seçin...

en: Is this line parallel?
tr: Bu çizgi paralel mi?

en: Select the first of the two possibly parallel lines...
tr: Muhtemel iki paralel doğrudan ilkini seçin...

en: Parallel to this line?
tr: Bu doğruya paralel mi?

en: Select the other of the two possibly parallel lines...
tr: Muhtemel iki paralel doğrudan diğerini seçin...

en: These lines are parallel.
tr: Bu doğrular paraleldir.

en: These lines are not parallel.
tr: Bu doğrular paralel değildir.

en: Is this line orthogonal?
tr: Bu doğru dik mi?

en: Select the first of the two possibly orthogonal lines...
tr: Muhtemel iki dik doğrunun ilkini seçin...

en: Orthogonal to this line?
tr: Bu çizgiler birbirine dik midir?

en: Select the other of the two possibly orthogonal lines...
tr: Muhtemel iki dik doğrunun diğerini seçin...

en: These lines are orthogonal.
tr: Bu çizgiler birbirine diktir.

en: These lines are not orthogonal.
tr: Bu çizgiler birbirine dik değildir.

en: Check collinearity of this point
tr: Bu noktanın doğrudaşlığını kontrol et

en: Select the first of the three possibly collinear points...
tr: Muhtemel üç doğrudaş noktadan ilkini seçin...

en: and this second point
tr: ve bu ikinci nokta

en: Select the second of the three possibly collinear points...
tr: Muhtemel üç doğrudaş noktadan ikincisini seçin...

en: with this third point
tr: bu üçüncü nokta ile

en: Select the last of the three possibly collinear points...
tr: Muhtemel üç doğrudaş noktadan sonuncusunu seçin...

en: These points are collinear.
tr: Bu noktalar doğrudaşlar.

en: These points are not collinear.
tr: Bu noktalar doğrudaş değiller.

en: Check whether this point is on a curve
tr: Bu noktanın eğrinin üzerinde olup olmadığını kontrol et

en: Select the point you want to test...
tr: Test etmek istediğiniz noktayı seçin...

en: Check whether the point is on this curve
tr: Noktanın bu eğri üzerinde olup olmadığını kontrol et

en: Select the curve that the point might be on...
tr: Noktanın üstünde olabileceği eğriyi seçin...

en: This curve contains the point.
tr: Bu eğri noktayı içeriyor.

en: This curve does not contain the point.
tr: Bu eğri noktayı içermiyor.

en: Check whether this point is in a polygon
tr: Bu noktanın birçokgen üzerinde olup olmadığını kontrol et

en: Check whether the point is in this polygon
tr: Noktanın bu çokgen üzerinde olup olmadığını kontrol et

en: Select the polygon that the point might be in...
tr: Noktanın üstünde olabileceği çokgeni seçin...

en: This polygon contains the point.
tr: Bu çokgen noktayı içeriyor.

en: This polygon does not contain the point.
tr: Bu çokgen noktayı içermiyor.

en: Check whether this polygon is convex
tr: Bu çokgenin dışbükey olup olmadığını test et

en: Select the polygon you want to test for convexity...
tr: Dışbükeyliğini test etmek istediğiniz çokgeni seçin...

en: This polygon is convex.
tr: Bu çokgen dışbükey.

en: This polygon is not convex.
tr: Bu çokgen dışbükey değil.

en: Check if this point has the same distance
tr: Bu noktanın aynı uzaklıkta olup olmadığını kontrol et

en: Select the point which might have the same distance from two other points...
tr: Diğer iki noktadan eşit uzaklıkta olabilecek noktayı seçin...

en: from this point
tr: bu noktadan

en: Select the first of the two other points...
tr: Diğer iki noktadan ilkini seçin...

en: and from this second point
tr: bu ikinci noktaya

en: Select the other of the two other points...
tr: Diğer iki noktadan ikinicisini seçin...

en: The two distances are the same.
tr: İki uzaklık da aynı.

en: The two distances are not the same.
tr: İki uzaklık aynı değil.

en: Check whether this vector is equal to another vector
tr: Bu vektörün başka bir vektöre eşit olup olmadığını kontrol et

en: Select the first of the two possibly equal vectors...
tr: Muhtemel iki eşit vektörden ilkini seçin...

en: Check whether this vector is equal to the other vector
tr: Bu vektörün diğer vektöre eşit olup olmadığını kontrol et

en: Select the other of the two possibly equal vectors...
tr: Muhtemel iki eşit vektörden diğerini seçin...

en: The two vectors are the same.
tr: İki vektör de aynı.

en: The two vectors are not the same.
tr: İki vektör aynı değil.

en: Check whether this object exists
tr: Bu nesnenin mevcut olup olmadığını kontrol et

en: Select the object for the existence check...
tr: Mevcut olma kontrolü için nesne seçin...

en: The object exists.
tr: Nesne var.

en: The object does not exist.
tr: Nesne yok.

en: Text
tr: Metin

en: label
tr: etiket

en: Select this label
tr: Bu etiketi seç

en: Select label %1
tr: %1 etiketini seç

en: Remove a Label
tr: Bir Etiketi Kaldır

en: Add a Label
tr: Bir Etiket Ekle

en: Move a Label
tr: Bir Etiketi Taşı

en: Attach to this label
tr: Bu etikete ekle

en: Show a Label
tr: Bir Etiket Göster

en: Hide a Label
tr: Bir Etiket Gizle

en: numeric label
tr: rakamsal etiket

en: Select this numeric label
tr: Bu rakamsal etiketi seç

en: Select numeric label %1
tr: %1 rakamsal etiketini seç

en: Remove a Numeric Label
tr: Bir Rakamsal Etiket Kaldır

en: Add a Numeric Label
tr: Bir Rakamsal Etiket Ekle

en: Move a Numeric Label
tr: Bir Rakamsal Etiketi Taşı

en: Attach to this numeric label
tr: Bu rakamsal etikete ekle

en: Show a Numeric Label
tr: Bir Rakamsal Etiket Göster

en: Hide a Numeric Label
tr: Bir rakamsal Etiketi Gizle

en: Numeric value
tr: Rakamsal değer

en: boolean label
tr: mantıksal değer etiketi

en: Select this boolean label
tr: Bu mantıksal değer etiketini seç

en: Select boolean label %1
tr: %1 mantıksal değer etiketini seç

en: Remove a Boolean Label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketi Sil

en: Add a Boolean Label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketi Ekle

en: Move a Boolean Label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketi Taşı

en: Attach to this boolean label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketine Ekle

en: Show a Boolean Label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketi Göster

en: Hide a Boolean Label
tr: Bir Mantıksal Değer Etiketini Gizle

en: &Copy Text
tr: Metni Ko&pyala

en: &Toggle Frame
tr: Ç&erçeveyi Aç/Kapat

en: Set &Font...
tr: &Yazıtipini Ayarla...

en: Toggle Label Frame
tr: Etiket Çerçevesini Aç/Kapat

en: Change Label Font
tr: Etiket Yazıtipini Değiştir

en: &Redefine...
tr: &Yeniden Tanımla...

en: Change &Value...
tr: Değeri &Değiştir...

en: Enter the new value:
tr: Yeni değeri girin:

en: Change Displayed Value
tr: Gösterilen Değeri Değiştir

en: Translate this object
tr: Bu nesneyi dönüştür

en: Select the object to translate...
tr: Çevirmek için nesneyi seçin...

en: Translate by this vector
tr: Bu vektöre göre dönüştür

en: Select the vector to translate by...
tr: Çevirmek için vektörü seçin...

en: Reflect this object
tr: Bu nesneyi yansıt

en: Select the object to reflect...
tr: Yansıtılacak nesneyi seç...

en: Reflect in this point
tr: Bu noktanın etrafında yansıt

en: Select the point to reflect in...
tr: Yansıtılacak noktayı seç...

en: Reflect in this line
tr: Bu doğruya göre yansıt

en: Select the line to reflect in...
tr: Kendine göre yansıtılacak doğruyu seçin...

en: Rotate this object
tr: Bu nesneyi çevir

en: Select the object to rotate...
tr: Döndürülecek nesneyi seçin...

en: Rotate around this point
tr: Bu nokta çevresinde döndür

en: Select the center point of the rotation...
tr: Döndürmenin merkez noktasını seçin...

en: Rotate by this angle
tr: Bu açıya göre çevir

en: Select the angle of the rotation...
tr: Döndürmenin açısını seç...

en: Scale this object
tr: Bu nesneyi ölçeklendir

en: Select the object to scale...
tr: Ölçeklendirilecek nesneyi seçin...

en: Scale with this center
tr: Bu merkez ile ölçeklendir

en: Select the center point of the scaling...
tr: Ölçeklendirmenin merkez noktasını seçin...

en: Scale by this length
tr: Bu uzunluğa göre ölçekle

en: Select a length or a segment whose length is the factor of the scaling...
tr: Ölçeklendirmenin bir etmeni olacak bir uzunluk veya doğru parçası seçin...

en: Scale this length...
tr: Bu uzunluğu ölçekle...

en: Select the first of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
tr: Ölçeklendirmenin etmeni olacak iki uzunluk oranının ilkini seçin...

en: ...to this other length
tr: ...diğer uzunluğa

en: Select the second of two lengths whose ratio is the factor of the scaling...
tr: Ölçeklendirmenin etmeni olacak iki uzunluk oranının ikincisini seçin...

en: Select the object to scale
tr: Ölçeklendirilecek nesneyi seçin

en: Scale over this line
tr: Bu doğru üzerinde ölçeklendir

en: Select the line to scale over
tr: Üzerinede ölçeklendirilecek doğruyu seçin

en: Projectively rotate this object
tr: Bu nesneyi yansıtmalı olarak döndür

en: Select the object to rotate projectively
tr: Yansıtmalı olarak döndürülecek olan nesneyi seçin

en: Projectively rotate with this half-line
tr: Bu ışını yansıtmalı olarak döndür

en: Select the half line of the projective rotation that you want to apply to the object
tr: Nesneye eklemek istediğiniz yansıtmalı döndürmenin ışınını seçin

en: Projectively rotate by this angle
tr: Açıya göre yansıtmalı olarak döndür

en: Select the angle of the projective rotation that you want to apply to the object
tr: Nesneye eklemek istediğiniz yansıtmalı döndürmenin açısını seçin

en: Harmonic Homology of this object
tr: Bu nesnenin Harmonik Homolojisi

en: Select the object to transform...
tr: Dönüştürülecek nesneyi seçin...

en: Harmonic Homology with this center
tr: Merkez ile Harmonik Homoloji

en: Select the center point of the harmonic homology...
tr: Harmonik homolojinin merkez noktasını seçin...

en: Harmonic Homology with this axis
tr: Bu eksenle Harmonik Homoloji

en: Select the axis of the harmonic homology...
tr: Harmonik homolojinin eksenini seçin...

en: Generic affinity of this object
tr: Bu nesnenin genel benzerliği

en: Map this triangle
tr: Bu üçgeni haritala

en: Select the triangle that has to be transformed onto a given triangle...
tr: Verilen üçgen üzerine dönüştürülecek olan üçgeni seçin...

en: onto this other triangle
tr: bu diğer üçgen üzerine

en: Select the triangle that is the image by the affinity of the first triangle...
tr: İlk üçgenin benzerliğinden olan görsel için üçgen seçin...

en: First of 3 starting points
tr: 3 başlama noktasının ilki

en: Select the first of the three starting points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç başlama noktasının ilkini seçin...

en: Second of 3 starting points
tr: 3 başlama noktasının ikincisi

en: Select the second of the three starting points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç başlama noktasının ikincisini seçin...

en: Third of 3 starting points
tr: 3 başlama noktasının üçüncüsü

en: Select the third of the three starting points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç başlama noktasının üçüncüsünü seçin...

en: Transformed position of first point
tr: İlk noktanın dönüştürülmüş konumu

en: Select the first of the three end points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç son noktasının ilkini seçin...

en: Transformed position of second point
tr: İkinci noktanın dönüştürülmüş konumu

en: Select the second of the three end points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç son noktasının ikincisini seçin...

en: Transformed position of third point
tr: Üçüncü noktanın dönüştürülmüş konumu

en: Select the third of the three end points of the generic affinity...
tr: Genel benzerliğin üç son noktasının üçüncüsünü seçin...

en: Generic projective transformation of this object
tr: Bu nesnenin genel yansıntma dönüştürmesi

en: Map this quadrilateral
tr: Bu dörtgeni eşle

en: Select the quadrilateral that has to be transformed onto a given quadrilateral...
tr: Verilen dörtgene dönüştürülecek olan dörtgeni seçin...

en: onto this other quadrilateral
tr: diğer bu dikdörtgene

en: Select the quadrilateral that is the image by the projective transformation of the first quadrilateral...
tr: İlk dörtgenden dönüştürülerek oluşturulacak görsel için dörtgen seçin...

en: First of 4 starting points
tr: 4 başlama noktasının ilki

en: Select the first of the four starting points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört başlangıç noktasının ilkini seçin...

en: Second of 4 starting points
tr: 4 başlama noktasının ikincisi

en: Select the second of the four starting points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört başlangıç noktasının ikincisini seçin...

en: Third of 4 starting points
tr: 4 başlama noktasının üçüncüsü

en: Select the third of the four starting points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört başlangıç noktasının üçüncüsünü seçin...

en: Fourth of 4 starting points
tr: 4 başlama noktasının dördüncüsü

en: Select the fourth of the four starting points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört başlangıç noktasının dördüncüsünü seçin...

en: Select the first of the four end points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört bitiş noktasından ilkini seçin...

en: Select the second of the four end points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört bitiş noktasından ikincisini seçin...

en: Select the third of the four end points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört bitiş noktasından üçüncüsünü seçin...

en: Transformed position of fourth point
tr: Dördüncü noktanın dönüştürülmüş konumu

en: Select the fourth of the four end points of the generic projectivity...
tr: Genel yansıtmanın dört bitiş noktasından dördüncüsünü seçin...

en: Cast the shadow of this object
tr: Bu nesnenin gölgesini çevir

en: Select the object of which you want to construct the shadow...
tr: Gölgesini oluşturmak istediğiniz nesneyi seçin...

en: Cast a shadow from this light source
tr: Bu ışık kaynağından bir gölge çevir

en: Select the light source from which the shadow should originate...
tr: Kendisinden oluşacak olan gölgeden bir ışık kaynağı seç...

en: Cast a shadow on the horizon represented by this line
tr: Bu doğru tarafından ufuk olacak bir gölge çevir

en: Select the horizon for the shadow...
tr: Göşge için bir ufuk seçin...

en: Transform this object
tr: Bu nesneyi dönüştür

en: Transform using this transformation
tr: Bu dönüşümü kullanarak dönüştür

en: Apply a similitude to this object
tr: Bu nesneye bir benzeşim ekle

en: Apply a similitude with this center
tr: Bu merkeze bir benzeşim ekle

en: Select the center for the similitude...
tr: Benzeşim için bir merkez seçin...

en: Apply a similitude mapping this point onto another point
tr: Bu noktadan diğer bir noktaya benzeşim eşleşme ekleyin

en: Select the point which the similitude should map onto another point...
tr: Diğer bir noktaya eşleşecek olan benzeşim için bir nokta seçin...

en: Apply a similitude mapping a point onto this point
tr: Bu noktaya benzeşim eşleşme noktası ekleyin

en: Select the point onto which the similitude should map the first point...
tr: İlk noktayı benzerliğinin olacağı noktayı seçin...

en: Construct a vector from this point
tr: Bu noktadan itibaren bir vektör oluştur

en: Select the start point of the new vector...
tr: Yeni vektörün başlangıç noktasını seçin...

en: Construct a vector to this point
tr: Bu noktaya göre bir vektör çiz

en: Select the end point of the new vector...
tr: Yeni vektörün bitiş noktasını seçin...

en: Construct the vector sum of this vector and another one.
tr: Bu vektör ile diğer vektör toplamını oluştur.

en: Select the first of the two vectors of which you want to construct the sum...
tr: Toplamını oluşturmak istediğiniz vektörlerden ilkini seçin...

en: Construct the vector sum of this vector and the other one.
tr: Bu vektör ile diğer vektör toplamını oluştur.

en: Select the other of the two vectors of which you want to construct the sum...
tr: Toplamını oluşturmak istediğiniz vektörlerden ikincisini seçin...

en: Construct the vector sum starting at this point.
tr: Bu noktadan başlayan bir vektör toplamı oluştur.

en: Select the point to construct the sum vector in...
tr: Vektör toplamının oluşacağı noktayı seçin...

[ctx: @title:window]
en: New Script
tr: Yeni Betik

en: Select the argument objects (if any)
    in the Kig window and press "Next".
tr: Değişken nesnelerini seçin (varsa)
    Kig penceresinde 'Sonraki' düğmesine basın.

en: Enter Code
tr: Kodu Gir

en: Now fill in the code:
tr: Şimdi kodu girin:

en: Now fill in the Python code:
tr: Python kodunu girin:

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script and click the Finish button again.
tr: Betiğiniz çalıştırılırken, Python yorumlayıcısı bir hata yakaladı. Lütfen betiği düzeltin ve Bitir düğmesine yeniden tıklayın.

en: The Python Interpreter generated the following error output:
    %1
tr: Python yorumlayıcısı şu hata çıktısını oluşturdu:
    %1

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script, and click the Finish button again.
tr: Betiğinizde bir hata var. Python yorumlayıcısı bir hata rapor etmedi, fakat betik geçerli bir nesne oluşturamıyor.Lütfen betikteki hatayı düzeltin ve Bitir düğmesine yeniden tıklayın.

[ctx: @title:window 'Edit' is a verb]
en: Edit Script
tr: Betiği Düzenle

en: Edit Python Script
tr: Python Betiğini Düzenle

en: The Python interpreter caught an error during the execution of your script. Please fix the script.
tr: Betiğiniz çalıştırılırken, Python yorumlayıcısı bir hata yakaladı. Lütfen betiği düzeltin.

en: There seems to be an error in your script. The Python interpreter reported no errors, but the script does not generate a valid object. Please fix the script.
tr: Betiğinizde bir hata var. Python yorumlayıcısı bir hata rapor etmedi, fakat betik geçerli bir nesne oluşturamıyor. Lütfen betikteki hatayı düzeltin.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can control a kig construction by means of a "pykig" 
    python script, that can be executed with the command 
    <code>pykig.py</code>.  Here is a nice example 
    (<code>hexagons.kpy</code>) you can try:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>
tr: <p>Bir kig yapısını "pykig" 
    python betiği şeklinde kontrol edemezsiniz, sadece 
    <code>pykig.py</code> komutuyla çalıştırabilirsiniz 
    (<code>hexagons.kpy</code>) örneğini çalıştırmayı deneyebilirsiniz:
    <code><pre>
    kigdocument.hideobjects()
    def hexagons (c, v, n):
      hexagon = PolygonBCV (c, v, 6)
      if n &lt;= 0:
        hexagon.show()
        for i in range(6): 
          PolygonSide (hexagon, i, True)
        return
      cnew = MidPoints (c, v)
      hexagons (cnew, v, n-1)
      for k in [2,4]:
        v1 = PolygonVertex (hexagon, k)
        cnew = MidPoints (c, v1)
        hexagons (cnew, v1, n-1)
    hexagons (Point(0,0), Point(1,0), 5)
    </pre></code>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can repeat the latest construction simply by pressing the key
    'Z'; this comes in very handy if you need to construct a sequence
    of objects with the same construction, especially if there is
    no shortcut for that construction.</p>
tr: <p>Son oluşturmayı, yalnızca 'Z' düğmesine basarak yineleyebilirsiniz;
    bu, aynı yapılı nesnelerin bir dizisini oluşturmak istediğinizde oldukça
    yararlıdır, özellikle o yapı için bir kısayol yoksa</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>One of the most powerful tools in Kig are the menus that you can
    enter by right-clicking on an object, or on some empty space in the
    document.  You can use them to give objects names, change their colors
    and line styles, and lots of other interesting things.</p>
tr: <p>Kig uygulamasındaki en güçlü araçlardan biri, bir nesneye sağ tıklayarak
    veya belgedeki boş bir alana tıklayarak açabileceğiniz menülerdir.
    Bunu, nesneleriadlandırmak, renklerini değiştirmek, doğru biçimleri ve
    bir çok ilgi çekici şey için kullanabilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can construct new points without using the menu or the toolbar, simply
    clicking somewhere on the Kig document with the <em>middle mouse
    button</em>.</p>
tr: <p>Yeni noktaları, menü veya araç çubuğu kullanmadan, sadece Kig belgesindeki
    herhangi bir alana <em>orta fare düğmesine</em>
    basarak oluşturuabilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can open several file formats: its files (<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> files, <em>KSeg</em> files, and, partially, <em>Dr. Geo</em>
    and <em>Cabri&#8482;</em> files.</p>
tr: <p>Kig bir çok dosya biçimini açabilir: kendi dosyaları(<code>.kig</code> files),
    <em>KGeo</em> dosyaları, <em>KSeg</em> dosyaları ve kısmen <em>Dr. Geo</em>
    ve <em>Cabri&#8482;</em> dosyalarını.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig has more than 20 objects and 10 transformations with more than 80 
    constructions you can use in your documents: open the <em>Objects</em> 
    menu to see them all.</p>
tr: <p>Kig, 80 den fazla yapısıyla, 20 nesne ve 10 dönüşümüyle birlikte 
    belgelerinizde kullanabilirsiniz: tamamını görebilmek için 
    menüdeki <em>Nesneler</em> ögesini açabilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>You can use the selected objects to start the construction of an object
    which requires the selected objects as arguments. For example, if you have two
    points selected, you can choose <em>Start->Circle by Three Points</em> from the
    popup menu to start constructing a circle by three points.</p>
tr: <p>Seçili nesneni değişken olarak gerekli olduğu bir nesnenin oluşturulması için
    başlangıcı için seçili nesneleri kullanabilirsiniz. Örneğin, seçini iki noktanız varsa
    açışır menüden <em>Başlat->Üç Noktası Verilen Çember</em> seçip,
    bu üç nokta ile çember oluşturmaya başlayabilirisniz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>Kig can extends its object set using external macros. You can find some
    interesting macros on the Kig website:
    <a href="https://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>
tr: <p>Kig, harici makrolar kullanarak kendi nesne kümesini genişletebilir.
    Kig web sitesinden bazı ilgi çekici makrolar bulabilirsiniz:
    <a href="http://edu.kde.org/kig">https://edu.kde.org/kig</a>.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>If you have more than one object under the mouse, and you want to select any
    of them, you can click with the <em>left mouse button</em>, while holding the
    <em>Shift</em> key, to get a list of the objects under the mouse cursor which
    you can then select from.</p>
tr: <p>Farenizde birden fazla nesneye sahip olmak istiyorsanız herhangi
    birini seçin, <em>sol fare düğmesine</em> ve <em>Shift düğmesine</em>
    basarak fare imlecinin altındaki listeden istediğiniz nesneleri
    seçebilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>When you construct a locus, you can click on it with the <em>right</em> mouse
    button and select <em>cartesian equation</em> to see its cartesian equation, 
    whenever it is an algebraic curve of low degree.</p>
tr: <p>Bir konum nesnesi oluşturacağınızda,<em>sağ</em> fare düğmesine basın ve
    <em>kartezyen denklemini</em> seçerek onun kartezyen denklemini 
     bulabilirsiniz ve bu düşük derecede cebirsel bir eğri olacaktır.</p>
