kig - en to ug translation catalogue (102 entries)

en: Square
ug: تۆت چاسا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show Grid
ug: سېتكا كۆرسەت

en: &Image...
ug: سۈرەت(&I)…

en: Export as Image
ug: سۈرەت سۈپىتىدە ئېكسپورت قىلىش

en: Image Options
ug: سۈرەت تاللانما

en: Sorry, this file format is not supported.
ug: كەچۈرۈڭ، بۇ ھۆججەت پىچىمىنى قوللىمايدۇ.

en: Sorry, something went wrong while saving to image "%1"
ug: كەچۈرۈڭ، سۈرەت «%1» نى ساقلاۋاتقاندا مەسىلە كۆرۈلدى.

en: Parse Error
ug: تەھلىل قىلىش خاتالىقى

en: Not Supported
ug: قوللىمايدۇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Resolution
ug: ئېنىقلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepAspectRatio)
en: &Keep Aspect Ratio
ug: ئېگىزلىك-كەڭلىك نىسبىتىنى ساقلاپ قال(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width:
ug: كەڭلىك:

en: Export as Latex
ug: Latex سۈپىتىدە چىقار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Output format
ug: چىقىرىش پىچىمى

en: Export as SVG
ug: SVG سۈپىتىدە چىقار

en: Show grid
ug: سېتكا كۆرسەت

en: Show axes
ug: كوئوردېنات ئوقلىرىنى كۆرسەت

en: Invert Selection
ug: ئەكسىچە تاللا

en: Show &Grid
ug: سېتكا كۆرسەت(&G)

en: File Not Found
ug: ھۆججەت تاپالمىدى

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ug: ھۆججەت «%1» مەۋجۇت. قاپلامسىز؟

en: Overwrite File?
ug: ھۆججەت قاپلامسىز؟

en: Zoom In
ug: چوڭايت

en: Zoom Out
ug: كىچىكلىتىش

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (new_other)
en: &Other
ug: باشقا (&O)

note: i18n: ectx: Menu (types)
en: &Types
ug: تىپلار(&T):

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

note: i18n: ectx: ToolBar (points_toolbar)
en: Points
ug: نۇقتا

note: i18n: ectx: ToolBar (line_toolbar)
en: Lines
ug: سىزىقلار

note: i18n: ectx: ToolBar (tests_toolbar)
en: Tests
ug: سىناقلار

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
ug: كۆرۈنۈش

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

en: Document to open
ug: ئاچىدىغان پۈتۈك

en: Parallel
ug: پاراللېل

en: Translate
ug: تەرجىمە

en: Rotate
ug: چۆرگىلەت

en: Scale
ug: نىسبىتى

[ctx: Translators: Degrees]
en: Deg
ug: گرادۇس

[ctx: Translators: Radians]
en: Rad
ug: رادىئان

en: Point
ug: نۇقتا

en: Text Label
ug: تېكىست ئەنى

en: Numeric Value
ug: رەقەملىك قىممەت

en: Polygon
ug: كۆپ تەرەپلىك

en: Tangent
ug: تانگېنس

[ctx: Translators: Pixel]
en: pixel
ug: پىكسېللار

[ctx: Translators: Centimeter]
en: cm
ug: سانتىمېتىر

[ctx: Translators: Inch]
en: in
ug: دىيۇيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_3)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2_2_2)
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Name
ug: ئاتى

en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

en: &Description:
ug: چۈشەندۈرۈش(&D):

en: &Icon:
ug: سىنبەلگە(&I):

en: Black
ug: قارا

en: Gray
ug: كۈلرەڭ

en: Red
ug: قىزىل

en: Green
ug: يېشىل

en: Cyan
ug: توق يېشىل

en: Yellow
ug: سېرىق

en: Dark Red
ug: توق قىزىل

en: &Hide
ug: يوشۇر(&H)

en: &Show
ug: كۆرسەت(&S)

en: &Move
ug: يۆتكە(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemove)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: &Name
ug: ئاتى(&N)

en: &Start
ug: باشلا(&S)

[ctx: More menu items]
en: More...
ug: تېخىمۇ كۆپ…

en: Type
ug: تىپى

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonEdit)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonExport)
en: E&xport...
ug: چىقار(&X)…

en: Are You Sure?
ug: راستمۇ؟

en: There is more than one type selected. You can only edit one type at a time. Please select only the type you want to edit and try again.
ug: T

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonImport)
en: &Import...
ug: ئىمپورت قىل(&I)…

en: Test Result
ug: سىناش نەتىجىسى

en: Surface
ug: سىرتقى يۈز

en: Radius
ug: رادىئۇس

en: Center
ug: مەركەز

en: Ellipse
ug: ئېللىپس

en: Slope
ug: يانتۇلۇق

en: Equation
ug: تەڭلىمە

en: Length
ug: ئۇزۇنلۇقى

en: End Point
ug: ئاخىرلىشىش نۇقتىسى

en: line
ug: قۇر

en: Object Type
ug: ئوبيېكت تىپى

en: Object
ug: نەڭ

en: Angle
ug: بۇلۇڭ

en: angle
ug: بۇلۇڭ

en: vector
ug: ۋېكتور

en: Coordinate
ug: كوئوردېناتى

en: X coordinate
ug: X كوئوردېنات

en: Y coordinate
ug: Y كوئوردېنات

en: triangle
ug: ئۈچ بۇلۇڭ

en: Text
ug: تېكىست

en: label
ug: ئەن

en: &Copy Text
ug: تېكىست كۆچۈر(&C)
