kigo - en to ar translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
ar: الخلفية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
ar: تنفيذيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
ar: المعاملات:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
ar: المظهر

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
ar:   ثانية

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ar: ا&نقل

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
ar: الأرص&فة

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسية

en: %1 (White)
ar: %1 (أبيض)

en: %1 (Black)
ar: %1 (أسود)

en: General
ar: عامّ

en: Themes
ar: السّمات

[ctx: @action]
en: Start Game
ar: ابدأ اللعبة

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
ar: إعداد اللعبة

[ctx: @title:window]
en: Information
ar: المعلومات

[ctx: @title:window]
en: Moves
ar: الحركات

en: No move
ar: لا يوجد حركات

[ctx: @title:window]
en: Error
ar: خطأ

en: White's turn
ar: دور الأبيض

en: Black's turn
ar: دور الأسود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, handicapLabel)
en: 2
ar: ٢

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiStaticLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Komi:
ar: الكومي:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
ar: ٠٫٥ نقطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
ar: الحركة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
ar: م&خصّص:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
ar:  نقطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
ar: الحدث:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
ar: المكان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
ar: التّاريخ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
ar: الجولة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
ar: النتيجة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
ar: تابع:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
ar:  من 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
ar: انقل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
ar: حدّ الوقت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
ar: ال&حاسب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
ar: الا&سم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
ar: ضعيف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
ar: قوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
ar: ال&حاسوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
ar: الا&سم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
ar: ابدأ اللعبة

note: i18n: ectx: label, entry (Komi), group (Game)
en: Komi
ar: كومي

en: Kigo
ar: كاي غو
