kdegames - en to bs translation catalogue (111 entries)

[ctx: %1 stone coordinate]
en: White %1
bs: Bijeli %1

en: White passed
bs: Bijeli propušta

[ctx: %1 stone coordinate]
en: Black %1
bs: Crni %1

en: Black passed
bs: Crni propušta

en: White resigned
bs: Bijeli odustaje

en: Black resigned
bs: Crni odustaje

[ctx: %1 response from Go engine]
en: White %1
bs: Bijeli %1

[ctx: %1 response from Go engine]
en: Black %1
bs: Crni %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
bs: Pozadina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
bs: Izvršni program:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
bs: Izaberite izvršnu datoteku  za pokretanje pogona goa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
bs: Parametri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
bs: Zadajte potrebne parametre za pokretanje pogona u GTP režimu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
bs: Rezultujuća naredba motora koju će Kigo izvršiti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
bs: Ukazuje da li pogon goa radi ispravno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
bs: <html><p>Morate izabrati pogon goa koji podržava <i>tekstualni protokol Gnu‑goa (GTP)</i>. Lampica pokazatelj će postati zelena ako izabrana pozadina funkcioniše.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
bs: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
bs: Etikete na tabli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
bs: Vrijeme vidljivosti saveta:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
bs:  sekundi

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: &Igra

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
bs: &Potez

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
bs: &Sidrišta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
bs: Traka poteza

en: Set up a new game...
bs: Postavlja se nova partija...

en: Set up a loaded game...
bs: Postavlja se učitana partija...

en: Unable to load game...
bs: Ne mogu da učitam partiju...

en: Game saved...
bs: Partija sačuvana...

en: Unable to save game.
bs: Ne mogu da sačuvam partiju.

en: Game started...
bs: Partija počinje...

en: %1 won with a score of %2.
bs: %1 dobio s rezultatom %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
bs: %1 pobijedio rezultatom %2 (u granicama: %3 i %4).

en: Undone move
bs: Potez poništen

en: Redone move
bs: Potez ponovljen

en: General
bs: Opšte

en: Themes
bs: Teme

en: Backend was changed, restart necessary...
bs: Promijenjena pozadina, neophodno ponovno pokretanje...

[ctx: @action]
en: Get More Games...
bs: Dobavi još partija...

[ctx: @action]
en: Start Game
bs: Počni igru

[ctx: @action]
en: Finish Game
bs: Završi partiju

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
bs: Propusti potez

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Move &Numbers
bs: Prikaži &Brojeve poteza

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
bs: Postavke igre

[ctx: @title:window]
en: Information
bs: Informacije

[ctx: @title:window]
en: Moves
bs: Potezi

en: No move
bs: Nema poteza

[ctx: @title:window]
en: Error
bs: Greška

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
bs: <html><p>Ako ste sigurni da je podesan pogon goa već instaliran, možete pokušati da podesite Kigo da ga koristi. U suprotnom, instalirajte neki pogon goa, poput Gnu‑goa.</p></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo...
bs: Podesi Kigo...

en: Computer (level %1)
bs: Kompjuter (nivo %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
bs[0]: %1 Kamen
bs[1]: %1 Kamena
bs[2]: %1 Kamenova

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
bs: %1 (bijeli)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
bs: %1 (crni)

en: White's turn
bs: Bijeli je na potezu

en: Black's turn
bs: Crni je na potezu

en: %1 capture | %1 captures
bs[0]: %1 zarobljavanje
bs[1]: %1 zarobljavanja
bs[2]: %1 zarobljavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
bs: Otežanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
bs: 0.5 poena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
bs: Zadnji potez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
bs: Potez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
bs: Bijeli igrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
bs: Zarobljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
bs: Crni igrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
bs: Završi partiju

en:  Stone |  Stones
bs[0]:  kamen
bs[1]:  kamena
bs[2]:  kamenova

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
bs[0]: %1 minut
bs[1]: %1 minuta
bs[2]: %1 minuta

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
bs[0]: %1 sat, %2
bs[1]: %1 sat, %2
bs[2]: %1 sat %2

en:  of %1
bs:  od %1

en: White to play
bs: Bijeli igra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
bs: Crni igra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
bs: Veličina table:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
bs: Hendikep kamenje su prednost za crnog igrača.
    Crna dobiva broj kamenja na ploči prije nego što igra počne.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
bs: Nema hendikepa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
bs: Komi su poeni dati bijelom igrača na kraju igrie
    To balansira prednost koju crni ima čineći prvi potez.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
bs:  poena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
bs: Događaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
bs: Lokacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
bs: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
bs: Runda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
bs: Rezultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
bs: Nastavi:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
bs:  od 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
bs: Potez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
bs: Vremensko ograničenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
bs: &Računar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
bs: Slab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
bs: Jak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
bs: K&ompjuter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
bs: Počni igru

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
bs: Trenutna naredba igračkog pogona sa (opcionim) parametrima

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
bs: Željena grafička tema

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
bs: Da li prikazivati etikete na tabli

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
bs: Ako je uključeno, brojevi poteza se crtaju na kamenovima

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
bs: Vrijeme u sekundama tokom kojeg je savjet vidljiv

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
bs: Da li je crni igrač čovjek?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
bs: Ime crnog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
bs: Jačina crnog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
bs: Da li je bijeli igrač čovek?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
bs: Ime bijelog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
bs: Jačina bijelog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
bs: Veličina table za go

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
bs: Komijem možete dati crnom igraču dodatne poene

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
bs: Dodatni kamenovi za crnog igrača

en: KDE Go Board Game
bs: Igra na tabli go za KDE

en: Original author
bs: Prvobitni autor

en: Yuri Chornoivan
bs: Jurij Čornoivan

en: Documentation editor
bs: Urednik dokumentacije

en: Default theme designer
bs: Dizajner podrazumijevane teme

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
bs: Igra za učitavanje (SGF datoteka)
