kigo - en to cs translation catalogue (73 entries)

[ctx: %1 stone coordinate]
en: White %1
cs: Bílá %1

[ctx: %1 stone coordinate]
en: Black %1
cs: Černá %1

en: White resigned
cs: Bílý se vzdal

en: Black resigned
cs: Černý se vzdal

[ctx: %1 response from Go engine]
en: White %1
cs: Bílá %1

[ctx: %1 response from Go engine]
en: Black %1
cs: Černá %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
cs: Implementace

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
cs: Program:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
cs: Parametry:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
cs: Vzhled

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
cs:  Sekund

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
cs: H&ra

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
cs: &Tah

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
cs: &Doky

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Set up a new game...
cs: Nastavit novou hru...

en: Kigo Game Files (*.sgf)
cs: Soubory hry Kigo (*.sgf)

en: Game saved...
cs: Hra uložena...

en: Unable to save game.
cs: Hru není možné uložit.

en: Game started...
cs: Hra začala...

en: %1 (White)
cs: %1 (Bílá)

en: %1 (Black)
cs: %1 (Černá)

en: General
cs: Obecné

en: Themes
cs: Motivy

[ctx: @action]
en: Get More Games...
cs: Získat více her...

[ctx: @action]
en: Start Game
cs: Spustit hru

[ctx: @action]
en: Finish Game
cs: Ukončit hru

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
cs: Nastavení hry

[ctx: @title:window]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @title:window]
en: Moves
cs: Tahy

[ctx: @title:window]
en: Error
cs: Chyba

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo...
cs: Nastavit Kigo...

en: %1 Stone | %1 Stones
cs[0]: %1 Kámen
cs[1]: %1 Kameny
cs[2]: %1 Kamenů

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
cs: %1 (bílá)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
cs: %1 (černá)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
cs: 0.5 bodů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
cs: Poslední tah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
cs: Tah:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
cs: Bílý hráč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
cs: Černý hráč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
cs: Ukončit hru

en:  Stone |  Stones
cs[0]:  Kámen
cs[1]:  Kameny
cs[2]:  Kamenů

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
cs[0]: %1 hodina, %2
cs[1]: %1 hodiny, %2
cs[2]: %1 hodiny, %2

en:  of %1
cs:  z %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
cs: Velikost desky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
cs: &Drobná (9x9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
cs: Malá (&13x13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeBig)
en: No&rmal (19x19)
cs: No&rmální (19x19)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
cs: &Vlastní:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
cs: Body

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
cs: Událost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
cs: Umístění:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
cs: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
cs: Kolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
cs: Skóre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
cs: Pokračovat:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
cs:  z 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
cs: Tah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
cs: Časový limit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
cs: Počít&ač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
cs: &Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
cs: Slabý

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
cs: Silný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
cs: P&očítač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
cs: J&méno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
cs: Spustit hru

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
cs: Grafický motiv, který má být použit

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
cs: Jméno černého hráče

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
cs: Jméno bílého hráče

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
cs: Autorská práva (c) 2008-2010 Sascha Peilicke

en: Original author
cs: Původní autor
