kigo - en to ia translation catalogue (69 entries)

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: White %1
ia: Blanco %1

[ctx: @item undo/redo]
en: White passed
ia: Blanco passava

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: Black %1
ia: Nigre %1

[ctx: @item undo/redo]
en: Black passed
ia: Nigre passava

[ctx: @item undo/redo]
en: White resigned
ia: Blanco abdicava

[ctx: @item undo/redo]
en: Black resigned
ia: Nigre abdicava

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: White %1
ia: Blanco %1

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: Black %1
ia: Nigre %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
ia: Retro-Administration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
ia: Executabile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
ia: Parametros:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
ia: Apparentia

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
ia: Secundas

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ia: &Joco

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
ia: Stivatores (&Dockers)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
ia: Move barra de instrumento

[ctx: @info]
en: Unable to load game…
ia: Incapace a cargar joco...

[ctx: @info]
en: Game saved…
ia: Joco salveguardate...

[ctx: @info]
en: Unable to save game.
ia: Incapace a salveguardar  joco.

[ctx: @info]
en: Game started…
ia: Joco initiava...

[ctx: @item:intext]
en: %1 (White)
ia: %1 (Blanco)

[ctx: @item:intext]
en: %1 (Black)
ia: %1 (Nigre)

[ctx: @info]
en: Undone move.
ia: Annulla motion.

[ctx: @info]
en: Redone move.
ia: Reface motion.

[ctx: @title:tab]
en: Themes
ia: Themas

[ctx: @info]
en: White passed.
ia: Blanco passava.

[ctx: @info]
en: Black passed.
ia: Nigre passava.

[ctx: @action]
en: Get More Games…
ia: Obtene plus jocos...

[ctx: @action]
en: Start Game
ia: Initia Joco

[ctx: @action]
en: Finish Game
ia: Termina Joco

[ctx: @title:window]
en: Moves
ia: Motiones

[ctx: @info]
en: No move
ia: Nulle motion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo…
ia: Configura Kigo...

en: Computer (level %1)
ia: Computator (nivello %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
ia[0]: %1 Petra
ia[1]: %1 Petras

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
ia: %1 (Blanco)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
ia: %1 (Nigre)

en: %1 capture | %1 captures
ia[0]: %1 captura
ia[1]: %1 capturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
ia: 0.5 Punctos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
ia: Ultime motion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
ia: Capturas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
ia: Termina Joco

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  Stone |  Stones
ia[0]:  Petra
ia[1]: Petras

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
ia[0]: %1 minuta
ia[1]: %1 minutas

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
ia[0]: %1 hora, %2
ia[1]: %1 horas, %2

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  of %1
ia: de %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
ia: Grandor de Tabula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
ia: Parve (&13x13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
ia: &Personalisate:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
ia: Punctos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
ia: Evento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
ia: Data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
ia: Punctos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
ia: Continua:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
ia: de 999

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
ia: Limite de tempore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
ia: &Computator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
ia: &Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
ia: Debile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
ia: Forte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
ia: C&omputator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
ia: No&mine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
ia: Initia Joco

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
ia: Le thema graphic que debe esser usate.

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
ia: Grandor de tabula de Go

en: KDE Go Board Game
ia: Joco de Tabula de GO de KDE

en: Original author
ia: Autor original
