kigo - en to id translation catalogue (115 entries)

[ctx: %1 stone coordinate]
en: White %1
id: Putih %1

en: White passed
id: Putih dilewati

[ctx: %1 stone coordinate]
en: Black %1
id: Hitam %1

en: Black passed
id: Hitam dilewati

en: White resigned
id: Putih mundur

en: Black resigned
id: Hitam mundur

[ctx: %1 response from Go engine]
en: White %1
id: Putih %1

[ctx: %1 response from Go engine]
en: Black %1
id: Hitam %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
id: Dapat Dieksekusi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
id: Pilih file yang dapat dieksekusi untuk memulai mesin Go

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
id: Parameter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
id: Tambahkan parameter di sini untuk memulai Mesin dalam mode GPT

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
id: Ini adalah perintah mesin yang dihasilkan yang akan digunakan oleh Kigo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
id: Mengindikasikan apakah mesin Go bekerja dengan benar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Silakan pilih mesin Go yang mendukung <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. Lampu indikator hijau menyala ketika backend yang dipilih bekerja.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
id: Penampilan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
id: Label-label Papan Displai

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
id: Waktu Keterlihatan Petunjuk:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
id: Detik

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
id: &Permainan

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
id: &Gerakan

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
id: &Docker

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
id: Bilah Alat Gerakan

en: Set up a new game...
id: Pengesetan permainan baru...

en: Kigo Game Files (*.sgf)
id: File-file Permainan Kigo (*.sgf)

en: Set up a loaded game...
id: Pengesetan pemuatan permainan...

en: Unable to load game...
id: Tak bisa memuat permainan...

en: Game saved...
id: Permainan disimpan...

en: Unable to save game.
id: Tak bisa menyimpan permainan.

en: Game started...
id: Permainan dimulai...

en: %1 won with a score of %2.
id: %1 menang dengan skor %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
id: %1 menang dengan skor %2 (batas: %3 dan %4).

en: Undone move
id: Langkah yang dilanjurkan

en: Redone move
id: Langkah yang diurungkan

en: General
id: Umum

en: Themes
id: Tema

en: Backend was changed, restart necessary...
id: Backend telah diubah, perlu memulai-ulang...

[ctx: @action]
en: Get More Games...
id: Dapatkan Permainan Selebihnya...

[ctx: @action]
en: Start Game
id: Mulaikan Permainan

[ctx: @action]
en: Finish Game
id: Finiskan Permainan

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
id: Lewati Gerakan

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Move &Numbers
id: Tampilkan &Nomor Gerakan

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
id: Pengesetan Permainan

[ctx: @title:window]
en: Information
id: Informasi

[ctx: @title:window]
en: Moves
id: Gerakan

en: No move
id: Tidak ada langkah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
id: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo tidak dapat menemukan backend mesin Go.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">Jika kamu yakin bahwa perlengkapan mesin Go kamu sudah terinstal, mungkin kamu ingin mengkonfigurasi Kigo untuk menggunakan mesin tersebut. Selain itu kamu seharusnya menginstal mesin Go (seperti GnuGo).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo...
id: Konfigurasikan Kigo...

en: Computer (level %1)
id: Komputer (level %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
id[0]: %1 Batu
id[1]: %1 Batu

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
id: %1 (putih)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
id: %1 (hitam)

en: White's turn
id: Giliran putih

en: Black's turn
id: Giliran hitam

en: %1 capture | %1 captures
id[0]: %1 tangkap
id[1]: %1 tangkapan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
id: Rintangan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
id: 0.5 Poin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
id: Langkah terakhir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
id: Gerakan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
id: Pemain Putih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
id: Tangkapan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
id: Pemain Hitam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
id: Finiskan Permainan

en:  Stone |  Stones
id[0]:  Batu
id[1]:  Bebatuan

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit
id[1]: %1 menit

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
id[0]: %1 jam, %2
id[1]: %1 jam, %2

en:  of %1
id:  dari %1

en: White to play
id: Memainkan putih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
id: Memainkan hitam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
id: Ukuran papan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
id: &Mungil (9x9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
id: Kecil (&13x13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
id: &Kustom:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
id: Batu rintangan adalah keuntungan bagi pemain hitam.
    Hitam mendapat sejumlah batu di papan sebelum permainan dimulai.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
id: Tidak ada rintangan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
id: Komi adalah poin yang diberikan kepada pemain putih di akhir permainan.
    Itu menyeimbangkan keuntungan yang dimiliki hitam dengan membuat langkah pertama.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
id: Poin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
id: Peristiwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
id: Lokasi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
id: Tanggal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
id: Ronde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
id: Skor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
id: Terus:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
id:  dari 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
id: Gerakan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
id: Batas waktu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
id: &Komputer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
id: &Nama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
id: Lemah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
id: Kuat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
id: K&omputer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
id: Na&ma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
id: Mulaikan Permainan

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
id: Perintah mesin permainan saat ini dengan parameter (opsional)

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
id: Tema grafik yang akan digunakan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
id: Menentukan apakah label papan ditampilkan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
id: Sejumlah langkah akan ditampilkan ke dalam bebatuan jika difungsikan

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
id: Jumlah detik yang mana petunjuk terlihat

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
id: Apakah yang hitam pemainnya orang?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
id: Nama si pemain hitam

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
id: Kekuatan si pemain hitam

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
id: Apakah putih pemainnya orang?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
id: Nama si pemain putih

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
id: Kekuatan si pemain putih

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
id: Ukuran papan Go

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
id: Dengan komi kamu bisa memberikan pemain hitam beberapa poin ekstra

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
id: Batu ekstra untuk pemain hitam

en: KDE Go Board Game
id: Permainan Papan Go KDE

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
id: Hakcipta (c) 2008-2010 Sascha Peilicke

en: Original author
id: Penulis asli

en: Documentation editor
id: Pengedit dokumentasi

en: Default theme designer
id: Perancang tema baku

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
id: Permainan yang dimuat (file SGF)
