kigo - en to ja translation catalogue (61 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
ja: バックエンド

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
ja: 実行ファイル:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
ja: 囲碁エンジンを開始する実行ファイルを選択します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
ja: パラメータ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
ja: GTP モードでエンジンを開始するために必要なパラメータを追加します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
ja: Kigo が使用するエンジンコマンドはこのようになります

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
ja: 囲碁エンジンが正しく動作するかどうかを示します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
ja: <html>GTP (GnuGo Text Protocol) をサポートする囲碁エンジンを選択してください。選択されたバックエンドが正しく動作していればインジケータのライトが緑に変わります。</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
ja: 碁盤にラベルを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
ja: ヒントの表示時間:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
ja:  秒

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ja: ゲーム(&G)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ja: 手番(&M)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
ja: パネル(&P)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
ja: 手番ツールバー

[ctx: @action]
en: Start Game
ja: ゲームを開始

[ctx: @action]
en: Finish Game
ja: ゲームを終了

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
ja: パス

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
ja: ゲームのセットアップ

[ctx: @title:window]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @title:window]
en: Moves
ja: 手番

[ctx: @title:window]
en: Error
ja: エラー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
ja: 置き石:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiStaticLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Komi:
ja: コミ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
ja: 白プレイヤー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
ja: 取り:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
ja: 黒プレイヤー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
ja: ゲームを終了

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
ja:  目

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
ja: イベント:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
ja: 場所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
ja: 日付:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
ja: 局:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
ja: スコア:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
ja:  / 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
ja: 手番

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
ja: 弱い

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
ja: 強い

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
ja: ゲームを開始

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
ja: 現在のゲームエンジンのコマンドとオプションのパラメータ

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
ja: 使用するグラフィックテーマ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
ja: 碁盤にラベルを表示するかどうかを決定します

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
ja: 有効にすると石に手番号が表示されます

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
ja: ヒントを表示する秒数

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
ja: 黒は人間のプレイヤー？

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
ja: 黒プレイヤーの名前

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
ja: 黒プレイヤーの強さ

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
ja: 白は人間のプレイヤー？

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
ja: 白プレイヤーの名前

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
ja: 白プレイヤーの強さ

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
ja: 碁盤のサイズ

note: i18n: ectx: label, entry (Komi), group (Game)
en: Komi
ja: コミ

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
ja: コミを設定することで黒プレイヤーに追加の得点を与えることができます

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
ja: 黒プレイヤーに与えられる追加の石

en: KDE Go Board Game
ja: KDE 囲碁ゲーム

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Documentation editor
ja: ドキュメンテーションの編集

en: Default theme designer
ja: 標準テーマのデザイナー
