kigo - en to nl translation catalogue (116 entries)

[ctx: %1 stone coordinate]
en: White %1
nl: Wit %1

en: White passed
nl: Wit past

[ctx: %1 stone coordinate]
en: Black %1
nl: Zwart %1

en: Black passed
nl: Zwart past

en: White resigned
nl: Wit geeft op

en: Black resigned
nl: Zwart geeft op

[ctx: %1 response from Go engine]
en: White %1
nl: Wit %1

[ctx: %1 response from Go engine]
en: Black %1
nl: Zwart %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
nl: Uitvoerbaar bestand:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
nl: Het uitvoerbare bestand met het werkprogramma van Go selecteren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
nl: Geef hier de benodigde parameters om het werkprogramma (engine) in GTP-modus te starten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
nl: Dit is de resulterende opdracht voor het werkprogramma van Kigo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
nl: Geeft de correcte werking aan van het werkprogramma van Go

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
nl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Gaarne een werkprogramma voor Go kiezen die het <span style=" font-style:italic;">GnuGo tekstprotocol ondersteunt (GTP)</span>. Het lampje wordt groen als de geselecteerde backend werkt.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
nl: Uiterlijk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
nl: Teksten bij het bord tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
nl: Zichtbaarheidsduur hint:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
nl:  Seconden

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nl: &Spel

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
nl: &Zet

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nl: &Instellingen

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
nl: &Componenten

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
nl: Werkbalk voor zetten

en: Set up a new game...
nl: Een nieuw spel opzetten...

en: Kigo Game Files (*.sgf)
nl: Kigo spelbestanden (*.sgf)

en: Set up a loaded game...
nl: Een ingelezen spel opzetten...

en: Unable to load game...
nl: Spel kan niet worden ingelezen...

en: Game saved...
nl: Spel opgeslagen...

en: Unable to save game.
nl: Spel kon niet worden opgeslagen.

en: Game started...
nl: Spel is gestart...

en: %1 (White)
nl: %1 (wit)

en: %1 (Black)
nl: %1 (zwart)

en: %1 won with a score of %2.
nl: %1 heeft gewonnen met een score van %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
nl: %1 heeft gewonnen met een score van %2 (grenzen: %3 en %4).

en: Undone move
nl: Ongedane zet

en: Redone move
nl: Opnieuw uitgevoerde zet

en: General
nl: Algemeen

en: Themes
nl: Thema's

en: Backend was changed, restart necessary...
nl: Backend is gewijzigd, herstart noodzakelijk...

[ctx: @action]
en: Get More Games...
nl: Meer spellen verkrijgen...

[ctx: @action]
en: Start Game
nl: Spel starten

[ctx: @action]
en: Finish Game
nl: Spel beëindigen

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
nl: Pas

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Move &Numbers
nl: Zet&nummers tonen

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
nl: Spel instellen

[ctx: @title:window]
en: Information
nl: Informatie

[ctx: @title:window]
en: Moves
nl: Zetten

en: No move
nl: Geen zet

[ctx: @title:window]
en: Error
nl: Fout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
nl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo kan geenbackend vinden voor werkprogramma van Go.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">Als u er zeker van bent dat  een geschikt werkprogramma (engine) voor Go al is geïnstalleerd, kunt u Kigo  configureren om dat werkprogramma te gebruiken. Anders moet u een werkprogramma voor Go (zoals GnuGo) installeren.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo...
nl: Kigo configureren...

en: Computer (level %1)
nl: Computer (niveau %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
nl[0]: %1 steen
nl[1]: %1 stenen

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
nl: %1 (wit)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
nl: %1 (zwart)

en: White's turn
nl: Wit's beurt

en: Black's turn
nl: Zwart's beurt

en: %1 capture | %1 captures
nl[0]: %1 vangst
nl[1]: %1 vangsten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
nl: 0.5 punten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
nl: Laatste zet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
nl: Zet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
nl: Witte speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
nl: Vangsten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
nl: Zwarte speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
nl: Spel beëindigen

en:  Stone |  Stones
nl[0]:  Steen
nl[1]:  Stenen

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
nl[0]: %1 uur, %2
nl[1]: %1 uren, %2

en:  of %1
nl:  van %1

en: White to play
nl: Wit aan zet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
nl: Zwart aan zet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
nl: Bordgrootte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
nl: &Zeer klein (9x9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
nl: Klein (&13x13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeBig)
en: No&rmal (19x19)
nl: No&rmaal (19x19)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
nl: &Aangepast:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
nl: Handicap-stenen zijn in het voordeel van de zwarte speler.
    Zwart krijgt een aantal stenen op het bord voordat het spel start.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
nl: Geen handicap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
nl: Komi zijn punten gegeven aan de witte speler aan het eind van het spel.
    Het trekt het evenwicht recht dat zwart voordeel heeft bij het doen van de eerste zet.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
nl:  punten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
nl: Gebeurtenis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
nl: Locatie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
nl: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
nl: Ronde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
nl: Doorgaan:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
nl:  van 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
nl: Zet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
nl: Tijdslimiet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
nl: &Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
nl: Zwak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
nl: Krachtig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
nl: Naa&m:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
nl: Spel starten

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
nl: De huidige spelopdracht voor het werkprogramma (engine) met (optionele) parameters

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
nl: Het te gebruiken grafische thema

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
nl: Bepaalt of tekst bij het bord worden getoond

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
nl: Zetnummers op stenen indien ingeschakeld

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
nl: Aantal seconden dat een hint zichtbaar is

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
nl: Is zwart een menselijke speler?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
nl: De naam van de zwarte speler

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
nl: De sterkte van de zwarte speler

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
nl: Is wit een menselijke speler?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
nl: De naam van de witte speler

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
nl: De sterkte van de witte speler

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
nl: Grootte van het Go-bord

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
nl: Met komi kunt u de zwarte speler enige extra punten geven

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
nl: Extra stenen voor de zwarte speler

en: KDE Go Board Game
nl: KDE Go bordspel

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
nl: Copyright (c) 2008,2010 Sascha Peilicke

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Documentation editor
nl: Maker van de documentatie

en: Default theme designer
nl: Ontwerper van standaard thema

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
nl: In te lezen spel (SGF-bestand)

[ctx: @info:shell]
en: gamefile
nl: spelbestand

[ctx: @info:shell]
en: [gamefile]
nl: [spelbestand]
