kigo - en to sr@latin translation catalogue (97 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
sr@latin: Pozadina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
sr@latin: Izvršni fajl:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
sr@latin: Izaberite izvršni fajl za pokretanje motora goa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
sr@latin: Parametri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
sr@latin: Zadajte potrebne parametre za pokretanje motora u GTP režimu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
sr@latin: Konačna naredba motora koju će Kigo izvršiti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
sr@latin: Ukazuje da li motor goa radi ispravno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
sr@latin: <html><p>Morate izabrati motor goa koji podržava <i>tekstualni protokol GnuGoa (GTP)</i>. Lampica pokazatelj će postati zelena ako izabrana pozadina funkcioniše.</p></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
sr@latin: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
sr@latin: Etikete na tabli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
sr@latin: Vreme vidljivosti saveta:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
sr@latin:  sekundi

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@latin: &Igra

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sr@latin: &Potez

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@latin: &Podešavanje

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
sr@latin: &Sidrišta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@latin: Glavna traka

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
sr@latin: Traka poteza

en: Kigo Game Files (*.sgf)
sr@latin: Kigoove fajlovi pozicija (*.sgf)

en: %1 won with a score of %2.
sr@latin: %1 pobedi rezultatom %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
sr@latin: %1 pobedi rezultatom %2 (u granicama: %3 i %4).

[ctx: @action]
en: Start Game
sr@latin: Počni partiju

[ctx: @action]
en: Finish Game
sr@latin: Završi partiju

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
sr@latin: Propusti potez

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
sr@latin: Postavljanje partije

[ctx: @title:window]
en: Information
sr@latin: Podaci

[ctx: @title:window]
en: Moves
sr@latin: Potezi

[ctx: @title:window]
en: Error
sr@latin: Greška

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
sr@latin: <html><p>Kigo ne može da nađe pozadinu motora goa.</p><p>Ako ste sigurni da je podesan motor goa već instaliran, možete pokušati da podesite Kigo da ga koristi. U suprotnom, instalirajte neki motor goa, poput GnuGoa.</p></html>

en: Computer (level %1)
sr@latin: računar (nivo %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
sr@latin[0]: %1 kamen
sr@latin[1]: %1 kamena
sr@latin[2]: %1 kamenova
sr@latin[3]: %1 kamen

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
sr@latin: %1 (beli)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
sr@latin: %1 (crni)

en: White's turn
sr@latin: Beli na potezu

en: Black's turn
sr@latin: Crni na potezu

en: %1 capture | %1 captures
sr@latin[0]: %1 zarobljavanje
sr@latin[1]: %1 zarobljavanja
sr@latin[2]: %1 zarobljavanja
sr@latin[3]: %1 zarobljavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
sr@latin: Otežanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
sr@latin: 0,5 poena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
sr@latin: Poslednji potez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
sr@latin: Potez:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
sr@latin: Beli igrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
sr@latin: Zarobljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
sr@latin: Crni igrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
sr@latin: Završi partiju

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
sr@latin[0]: %1 minut
sr@latin[1]: %1 minuta
sr@latin[2]: %1 minuta
sr@latin[3]: %1 minut

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
sr@latin[0]: %1 sat, %2
sr@latin[1]: %1 sata, %2
sr@latin[2]: %1 sati, %2
sr@latin[3]: %1 sat, %2

en: White to play
sr@latin: Belog igra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
sr@latin: Crnog igra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
sr@latin: Veličina table:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
sr@latin: &sićušna (9×9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
sr@latin: &mala (13×13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeBig)
en: No&rmal (19x19)
sr@latin: &normalna (19×19)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
sr@latin: &posebna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
sr@latin: Kamenovi otežanja daju prednost crnom igraču.
    Crni dobija izvesan broj kamenova na tabli pre početka partije.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
sr@latin: bez otežanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
sr@latin: Komi su poeni koji se daju belom igraču na kraju partije.
    Ovo uravnotežava prednost crnog u tome što vuče prvi potez.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
sr@latin:  poena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
sr@latin: Događaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
sr@latin: Lokacija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
sr@latin: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
sr@latin: Runda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
sr@latin: Rezultat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
sr@latin: Nastavi:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
sr@latin:  od 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
sr@latin: Potez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
sr@latin: Vremensko ograničenje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
sr@latin: &Računar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
sr@latin: &Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
sr@latin: slab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
sr@latin: jak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
sr@latin: R&ačunar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
sr@latin: I&me:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
sr@latin: Počni partiju

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
sr@latin: Trenutna naredba igračkog motora sa (opcionim) parametrima

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
sr@latin: Željena grafička tema

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
sr@latin: Da li prikazivati etikete na tabli

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
sr@latin: Ako je uključeno, brojevi poteza se crtaju na kamenovima

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
sr@latin: Vreme u sekundama tokom kojeg je savet vidljiv

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
sr@latin: Da li je crni igrač čovek?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
sr@latin: Ime crnog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
sr@latin: Jačina crnog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
sr@latin: Da li je beli igrač čovek?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
sr@latin: Ime belog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
sr@latin: Jačina belog igrača

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
sr@latin: Veličina table za go

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
sr@latin: Komijem možete dati crnom igraču dodatne poene

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
sr@latin: Dodatni kamenovi za crnog igrača

en: KDE Go Board Game
sr@latin: Igra na tabli go za KDE

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
sr@latin: Autorska prava © 2008–2010 Saša Pajlike

en: Sascha Peilicke (saschpe)
sr@latin: Saša Pajlike

en: Original author
sr@latin: Prvobitni autor

en: Yuri Chornoivan
sr@latin: Jurij Čornoivan

en: Documentation editor
sr@latin: Urednik dokumentacije

en: Default theme designer
sr@latin: Dizajner podrazumevane teme

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
sr@latin: Igra za učitavanje (SGF fajl)

[ctx: @info:shell]
en: gamefile
sr@latin: fajl‑pozicije

[ctx: @info:shell]
en: [gamefile]
sr@latin: [fajl‑pozicije]
