kigo - en to sv translation catalogue (123 entries)

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: White %1
sv: Vit %1

[ctx: @item undo/redo]
en: White passed
sv: Vit passade

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: Black %1
sv: Svart %1

[ctx: @item undo/redo]
en: Black passed
sv: Svart passade

[ctx: @item undo/redo]
en: White resigned
sv: Vit gav upp

[ctx: @item undo/redo]
en: Black resigned
sv: Svart gav upp

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: White %1
sv: Vit %1

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: Black %1
sv: Svart %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
sv: Bakgrundsprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
sv: Körbar fil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
sv: Välj körbar fil för att starta bakgrundsprogram för Go

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
sv: Argument:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
sv: Lägg till nödvändiga argument här för att starta bakgrundsprogrammet i GTP-läge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
sv: Det här är resulterande kommando för bakgrundsprogrammet som kommer att användas av Kigo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
sv: Anger om bakgrundsprogrammet för Go fungerar riktigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Välj ett bakgrundsprogram för Go som stöder <span style=" font-style:italic;">GnuGo textprotokoll (GTP)</span>. Indikeringslampan blir grön när det valda bakgrundsprogrammet fungerar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
sv: Visa beteckningar på brädet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
sv: Synlighetstid för tips:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
sv:  sekunder

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
sv: &Flytta

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
sv: &Paneler

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
sv: Dragverktygsrad

[ctx: @info]
en: Set up a new game…
sv: Ställ in ett nytt spel…

en: Kigo Game Files (*.sgf)
sv: Kigo-spelfiler (*.sgf)

[ctx: @info]
en: Set up a loaded game…
sv: Ställ in ett inläst spel…

[ctx: @info]
en: Unable to load game…
sv: Kunde inte läsa in spel…

[ctx: @info]
en: Game saved…
sv: Spel sparat…

[ctx: @info]
en: Unable to save game.
sv: Kunde inte spara spelet.

[ctx: @info]
en: Game started…
sv: Spel startat…

[ctx: @item:intext]
en: %1 (White)
sv: %1 (vit)

[ctx: @item:intext]
en: %1 (Black)
sv: %1 (svart)

en: %1 won with a score of %2.
sv: %1 vann med poängen %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
sv: %1 vann med poängen %2 (begränsat av %3 och %4).

[ctx: @info]
en: Undone move.
sv: Ångrat drag.

[ctx: @info]
en: Redone move.
sv: Omgjort drag.

[ctx: @title:tab]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:tab]
en: Themes
sv: Teman

[ctx: @info]
en: Backend was changed, restart necessary…
sv: Bakgrundsprogram ändrades, omstart är nödvändig…

[ctx: @info]
en: White passed.
sv: Vit passade.

[ctx: @info]
en: Black passed.
sv: Svart passade.

[ctx: @action]
en: Get More Games…
sv: Hämta fler spel…

[ctx: @action]
en: Start Game
sv: Starta spel

[ctx: @action]
en: Finish Game
sv: Avsluta spelet

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
sv: Hoppa över drag

[ctx: @option:check]
en: Show Move &Numbers
sv: Visa drag&nummer

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
sv: Spelinställning

[ctx: @title:window]
en: Moves
sv: Drag

[ctx: @info]
en: No move
sv: Inget drag

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo kunde inte hitta ett bakgrundsprogram för Go.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">Om du är säker på att du redan har installerat ett lämpligt bakgrundsprogram för Go, kan du försäka ställa in Kigo att använda det bakgrundsprogrammet. Annars måste du installera ett bakgrundsprogram för Go (som GnuGo).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo…
sv: Anpassa Kigo…

en: Computer (level %1)
sv: Dator (nivå %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
sv[0]: %1 sten
sv[1]: %1 stenar

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
sv: %1 (vit)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
sv: %1 (svart)

en: White's turn
sv: Vit drar

en: Black's turn
sv: Svart drar

en: %1 capture | %1 captures
sv[0]: %1 slagen
sv[1]: %1 slagna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
sv: Handikap:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
sv: 0,5 poäng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
sv: Senaste drag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
sv: Drag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
sv: Vit spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
sv: Slagna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
sv: Svart spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
sv: Avsluta spel

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  Stone |  Stones
sv[0]:  sten
sv[1]:  stenar

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
sv[0]: %1 minut
sv[1]: %1 minuter

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
sv[0]: %1 timme, %2
sv[1]: %1 timmar, %2

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  of %1
sv:  av %1

en: White to play
sv: Vit spelar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
sv: Svart spelar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
sv: Brädstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
sv: M&ycket liten (9 x 9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
sv: Liten (&13 x 13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeBig)
en: No&rmal (19x19)
sv: No&rmal (19 x 19)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
sv: &Egen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
sv: Handikapstenar ger en fördel till svart spelare.
    Svart för ett antal stenar på brädet innan spelet börjar.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
sv: Inget handikap

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
sv: Komi är poäng som ges till den vita spelaren vid slutet av ett spel.
    De balanserar fördelen som svart får genom att göra första draget.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
sv:  poäng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
sv: Händelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
sv: Plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
sv: Datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
sv: Omgång:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
sv: Poäng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
sv: Fortsätt:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
sv:  av 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
sv: Drag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
sv: Tidsgräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
sv: &Dator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
sv: Svag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
sv: Stark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
sv: Dat&or

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
sv: Na&mn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
sv: Starta spel

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
sv: Kommando för aktuellt bakgrundsprogram med (valfria) argument

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
sv: Det grafisk temat som ska användas

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
sv: Bestämmer om beteckningar visas på brädet

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
sv: Dragnummer ritas på stenar om aktiverat

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
sv: Antal sekunder som ett tips är synligt

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
sv: Är svart en mänsklig spelare?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
sv: Den svarta spelarens namn

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
sv: Den svarta spelarens styrka

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
sv: Är vit en mänsklig spelare?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
sv: Den vita spelarens namn

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
sv: Den vita spelarens styrka

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
sv: Go-brädets storlek

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
sv: Med komi kan du ge den svarta spelaren några extra poäng

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
sv: Extra stenar för svart spelare

en: KDE Go Board Game
sv: Brädspelet Go för KDE

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
sv: Copyright © 2008-2010 Sascha Peilicke

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Documentation editor
sv: Dokumentationsredaktör

en: Default theme designer
sv: Design av standardtema

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
sv: Spel att läsa in (SGF-fil)

[ctx: @info:shell]
en: gamefile
sv: spelfil

[ctx: @info:shell]
en: [gamefile]
sv: [spelfil]
