kigo - en to ug translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
ug: ئارقا ئۇچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
ug: ئىجرا قىلغىلى بولىدۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
ug: پارامېتىرلار:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
ug:  سېكۇنت

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ug: ئويۇن(&G)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
ug: يۆتكە(&M)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

[ctx: @action]
en: Start Game
ug: ئويۇننى باشلاش

[ctx: @action]
en: Finish Game
ug: ئويۇننى تاماملاش

[ctx: @title:window]
en: Information
ug: ئۇچۇر

[ctx: @title:window]
en: Moves
ug: يوللار

[ctx: @title:window]
en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
ug: ئويۇننى تاماملاش

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
ug: تاختا چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
ug:  نۇقتا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
ug: ھادىسە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
ug: چېسلا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
ug: R

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
ug: نومۇر:

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
ug: يۆتكە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
ug: ۋاقىت چەكلىمىسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
ug: كومپيۇتېر(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
ug: ئاجىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
ug: كۈچلۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
ug: ئويۇننى باشلاش

note: i18n: ectx: label, entry (Komi), group (Game)
en: Komi
ug: كومىچە

en: Original author
ug: ئەسلى ئاپتور
