kigo - en to uk translation catalogue (127 entries)

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: White %1
uk: Білі %1

[ctx: @item undo/redo]
en: White passed
uk: Білі пропустили хід

[ctx: @item undo/redo, %1 stone coordinate]
en: Black %1
uk: Чорні %1

[ctx: @item undo/redo]
en: Black passed
uk: Чорні пропустили хід

[ctx: @item undo/redo]
en: White resigned
uk: Білі здалися

[ctx: @item undo/redo]
en: Black resigned
uk: Чорні здалися

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: White %1
uk: Білі %1

[ctx: @item undo/redo, %1 response from Go engine]
en: Black %1
uk: Чорні %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, backendGroupBox)
en: Backend
uk: Сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Executable:
uk: Виконуваний файл:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, engineExecutable)
en: Select the executable file to start the Go engine
uk: Оберіть виконуваний файл, який запускає рушій го

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Parameters:
uk: Параметри:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, engineParameters)
en: Add here the necessary parameters to start the Engine in GTP mode
uk: Тут ви можете додати потрібні параметри для запуску рушія у режимі GTP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_EngineCommand)
en: This is the resulting engine command which will be used by Kigo
uk: Це остаточна команда запуску рушія, яку буде використано у Kigo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLed, engineLed)
en: Indicates whether the Go engine works correctly
uk: Показує, чи працює рушій го у правильному режимі

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Please select a Go engine that supports the <span style=" font-style:italic;">GnuGo Text Protocol (GTP)</span>. The indicator light turns green when the selected backend is working.</p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Будь ласка, оберіть рушій Го, який підтримує <span style=" font-style:italic;">Текстовий протокол GnuGo (GTP)</span>. Колір індикатора буде змінено на зелений, якщо обраний сервер буде працездатним.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, appearanceGroupBox)
en: Appearance
uk: Вигляд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowBoardLabels)
en: Display Board Labels
uk: Показувати позначки дошки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Hint Visibility Time:
uk: Час показу підказки:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, kcfg_HintVisibleTime)
en:  Seconds
uk:  секунд

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
uk: &Гра

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (move)
en: &Move
uk: &Хід

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
uk: П&араметри

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (dockers)
en: &Dockers
uk: &Панелі

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (moveToolBar)
en: Move Toolbar
uk: Панель ходів

[ctx: @info]
en: Set up a new game…
uk: Налаштувати нову гру…

en: Kigo Game Files (*.sgf)
uk: файли гри Kigo (*.sgf)

[ctx: @info]
en: Set up a loaded game…
uk: Налаштувати завантажену гру…

[ctx: @info]
en: Unable to load game…
uk: Не вдалося завантажити гру…

[ctx: @info]
en: Game saved…
uk: Гру збережено…

[ctx: @info]
en: Unable to save game.
uk: Не вдалося зберегти гру.

[ctx: @info]
en: Game started…
uk: Гру розпочато…

[ctx: @item:intext]
en: %1 (White)
uk: %1 (білі)

[ctx: @item:intext]
en: %1 (Black)
uk: %1 (чорні)

en: %1 won with a score of %2.
uk: Цю гру було виграно %1 з рахунком %2.

en: %1 won with a score of %2 (bounds: %3 and %4).
uk: Цю гру було виграно %1 з рахунком %2 (захоплено %3 і %4).

[ctx: @info]
en: Undone move.
uk: Скасований хід.

[ctx: @info]
en: Redone move.
uk: Повторений хід.

[ctx: @title:tab]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @title:tab]
en: Themes
uk: Теми

[ctx: @info]
en: Backend was changed, restart necessary…
uk: Сервер було змінено, потрібен перезапуск…

[ctx: @info]
en: White passed.
uk: Білі пропустили хід.

[ctx: @info]
en: Black passed.
uk: Чорні пропустили хід.

[ctx: @action]
en: Get More Games…
uk: Отримати інші гри…

[ctx: @action]
en: Start Game
uk: Почати гру

[ctx: @action]
en: Finish Game
uk: Завершити гру

[ctx: @action:inmenu Move]
en: Pass Move
uk: Пропустити хід

[ctx: @option:check]
en: Show Move &Numbers
uk: Показувати &номери ходів

[ctx: @title:window]
en: Game Setup
uk: Налаштування гри

[ctx: @title:window]
en: Information
uk: Інформація

[ctx: @title:window]
en: Moves
uk: Ходи

[ctx: @info]
en: No move
uk: Без ходу

[ctx: @title:window]
en: Error
uk: Помилка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo was unable to find a  Go engine backend.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">If you are sure that you already installed a suitable Go engine, you might want to configure Kigo to use that engine. Otherwise you should install a Go engine (like GnuGo).</span></p></body></html>
uk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:8pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;">Kigo не вдалося знайти сервер рушія го.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; color:#ff0000;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt;">Якщо ви впевнені, що ви вже встановили відповідний рушій го, ймовірно, вам слід налаштувати Kigo на використання цього рушія. Іншим варіантом розв’язання проблеми є встановлення рушія го (наприклад, GnuGo).</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureButton)
en: Configure Kigo…
uk: Налаштувати Kigo…

en: Computer (level %1)
uk: Комп’ютер (рівень %1)

en: %1 Stone | %1 Stones
uk[0]: %1 камінь
uk[1]: %1 камені
uk[2]: %1 каменів
uk[3]: %1 камінь

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (white)
uk: %1 (білі)

[ctx: Indication who played the last move]
en: %1 (black)
uk: %1 (чорні)

en: White's turn
uk: Хід білих

en: Black's turn
uk: Хід чорних

en: %1 capture | %1 captures
uk[0]: %1 захоплення
uk[1]: %1 захоплення
uk[2]: %1 захоплень
uk[3]: %1 захоплення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Handicap:
uk: Гандикап:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiStaticLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Komi:
uk: Комі:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, komiLabel)
en: 0.5 Points
uk: 0,5 очка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Last move:
uk: Останній хід:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Move:
uk: Хід:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteNameLabel)
en: White Player
uk: Гравець білими

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whiteCapturesLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackCapturesLabel)
en: Captures:
uk: Захоплено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, blackNameLabel)
en: Black Player
uk: Гравець чорними

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Finish Game
uk: Завершити гру

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  Stone |  Stones
uk[0]:  камінь
uk[1]:  камені
uk[2]:  каменів
uk[3]:  камінь

[ctx: Time limit of a game in minutes]
en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин
uk[3]: %1 хвилина

[ctx: Time limit of a game, hours, minutes]
en: %1 hour, %2 | %1 hours, %2
uk[0]: %1 година, %2
uk[1]: %1 години, %2
uk[2]: %1 годин, %2
uk[3]: %1 година, %2

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  of %1
uk:  з %1

en: White to play
uk: Хід білих

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, playerLabel)
en: Black to play
uk: Хід чорних

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Board size:
uk: Розмір дошки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeSmall)
en: &Tiny (9x9)
uk: Мал&юсінька (9x9)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeMedium)
en: Small (&13x13)
uk: Ма&ленька (13x13)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeBig)
en: No&rmal (19x19)
uk: З&вичайна (19x19)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sizeOther)
en: &Custom:
uk: &Нетипова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: Handicap stones are an advantage for the black player.
    Black gets a number of stones on the board before the game starts.
uk: Камені гандикапу надаються гравцеві чорними.
    Чорні отримують вказану кількість каменів на дошці на початку гри.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, handicapSpinBox)
en: No handicap
uk: без гандикапу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en: Komi are points given to the white player at the end of the game.
    It balances out the advantage black has by making the first move.
uk: Комі — очки, які надаються гравцеві білими наприкінці гри.
    Їх призначено для врівноваження переваги чорних під час першого ходу.

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QDoubleSpinBox, komiSpinBox)
en:  Points
uk:  очок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eventStaticLabel)
en: Event:
uk: Подія:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationStaticLabel)
en: Location:
uk: Місце:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateStaticLabel)
en: Date:
uk: Дата:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundStaticLabel)
en: Round:
uk: Раунд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, scoreStaticLabel)
en: Score:
uk: Рахунок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, continueStaticLabel)
en: Continue:
uk: Продовження:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en:  of 999
uk:  з 999

note: i18n: ectx: property (prefix), widget (QSpinBox, startMoveSpinBox)
en: Move
uk: Хід

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeStaticLabel)
en: Time limit:
uk: Обмеження часу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, whiteIsComputerCheckBox)
en: &Computer
uk: &Комп'ютер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Name:
uk: &Ім’я:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1_3)
en: Weak
uk: Слабкий

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2_3)
en: Strong
uk: Сильний

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blackIsComputerCheckBox)
en: C&omputer
uk: &Комп'ютер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Na&me:
uk: &Ім’я:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startButton)
en: Start Game
uk: Почати гру

note: i18n: ectx: label, entry (EngineCommand), group (Backend)
en: The current game engine command with (optional) parameters
uk: Команда поточного рушія гри го з додатковими параметрами

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (UserInterface)
en: The graphical theme to be used
uk: Графічна тема, яку слід використовувати

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBoardLabels), group (UserInterface)
en: Determines whether board labels are shown
uk: Визначає чи буде показано позначки дошки

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveNumbers), group (UserInterface)
en: Move numbers are drawn onto stones if enabled
uk: Кількість ходів, які буде показано на каменях, якщо увімкнути

note: i18n: ectx: label, entry (HintVisibleTime), group (UserInterface)
en: Number of seconds for which a hint is visible
uk: Час, протягом якого буде показано підказку

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerHuman), group (Game)
en: Is black a human player?
uk: Чорними грає людина?

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerName), group (Game)
en: The name of the black player
uk: Ім’я гравця чорними

note: i18n: ectx: label, entry (BlackPlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the black player
uk: Сила гравця чорними

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerHuman), group (Game)
en: Is white a human player?
uk: Білими грає людина?

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerName), group (Game)
en: The name of the white player
uk: Ім’я гравця білими

note: i18n: ectx: label, entry (WhitePlayerStrength), group (Game)
en: The strength of the white player
uk: Сила гравця білими

note: i18n: ectx: label, entry (BoardSize), group (Game)
en: Go board size
uk: Розміри дошки для го

note: i18n: ectx: label, entry (Komi), group (Game)
en: Komi
uk: Комі

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Komi), group (Game)
en: With komi you can give the black player some extra points
uk: За допомогою комі ви можете надати чорному гравцеві декілька додаткових очок

note: i18n: ectx: label, entry (FixedHandicapValue), group (Game)
en: Extra stones for the black player
uk: Додаткові камені для гравця чорними

en: KDE Go Board Game
uk: Гра у го для KDE

en: Copyright (c) 2008-2010 Sascha Peilicke
uk: © Sascha Peilicke, 2008-2010

en: Original author
uk: Перший автор

en: Yuri Chornoivan
uk: Юрій Чорноіван

en: Documentation editor
uk: Редактор документації

en: Default theme designer
uk: Розробник типової теми

[ctx: @info:shell]
en: Game to load (SGF file)
uk: Гра, яку слід завантажити (файл SGF)

[ctx: @info:shell]
en: gamefile
uk: файл_гри

[ctx: @info:shell]
en: [gamefile]
uk: [файл_гри]
