kile - en to bg translation catalogue (1124 entries)

en: Running in Kile
bg: Работа в Kile

en: Passed
bg: Издържан

en: Failed
bg: Неуспех

en: Version
bg: Версия

en: Binary
bg: Двоична

en: Simple Test
bg: Обикновен тест

en: Source Specials Switch
bg: Превключване на източници

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
bg: Не се поддържа; използвайте пакета "srcltx" за включване на обратно и нормално търсене.

en: Add Abbreviation
bg: Добавяне на съкращение

en: Edit Abbreviation
bg: Редактиране на съкращение

en: &Abbreviation:
bg: &Съкращение:

en: &Expanded Text:
bg: &Разширен текст:

en: Delete Files
bg: Изтриване на файлове

en: Do you really want to delete these files?
bg: Наистина ли искате да изтриете тези файлове?

en: Files
bg: Файлове

en: Critical failure, Kile will not function properly
bg: Критична грешка, Kile няма да функционира правилно

en: Failed, but not critical
bg: Некритична грешка

en: System Check
bg: Проверка на системата

en: Test Results
bg: Резултати от теста

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
bg: Настройване

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
bg: Инструменти

en: Editor
bg: Редактор

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
bg: Общи

en: General Settings
bg: Общи настройки

en: Build
bg: Компилиране

en: Scripting
bg: Скриптове

en: Complete
bg: Завършено

en: Code Completion
bg: Довършване на кода

en: Preview
bg: Преглед

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
bg: Бърз преглед

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
bg: Помощ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
bg: Среди

en: installed
bg: инсталирано

en: not installed
bg: не е инсталирано

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
bg: Графика

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
bg: Структуриране на преглед

en: Project
bg: Проект

en: Name:
bg: Име:

en: Directory:
bg: Директория:

en: Search
bg: Търсене

en: Pattern:
bg: Шаблон:

en: Template:
bg: Шаблон:

en: Normal
bg: Нормално

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
bg: Команда

en: Command[]
bg: Команда[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
bg: Обкръжение

en: Image
bg: Изображение

en: Label
bg: Етикет

en: Reference
bg: Препратка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
bg: Файл

en: Filter:
bg: Филтър:

en: Scan directories recursively
bg: Рекурсивно претърсване на директориите

en: &Search
bg: &Търсене

en: &Clear
bg: &Изчистване

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
bg: Въведете директорията съдържаща файловете, в които искате да търсите.

en: Check this box to search in all subdirectories.
bg: Включете тази отметка, ако искате да търсите във всички поддиректории.

en: Find in Files
bg: Търсене във файловете

en: Find in Project
bg: Търсене в проекта

en: no project opened
bg: няма отворен проект

en: <strong>Error:</strong><p>
bg: <strong>Грешка:</strong><p>

en: Grep Tool Error
bg: Грешка в инструмент за търсене

en: Invalid regular expression: %1
bg: Неправилен регулярен израз: %1

en: &Cancel
bg: От&каз

en: Figure Environment
bg: Среда за фигури

en: Table Environment
bg: Среда за таблици

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
bg: Фигура

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
bg: Таблица

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
bg: Позиция

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
bg: Допълнителна страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
bg: Център

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
bg: Заглавие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
bg: Етикет:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
bg: Добавяне на графики

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
bg: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Графики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
bg: Картина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
bg: Данни:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
bg: Изход:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
bg: Центриране на картината

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
bg: Път:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
bg: Използване на командата \graphicspath на LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
bg: Настройки на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
bg: Широчина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
bg: Височина:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
bg: Ъгъл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
bg: Ограничително поле:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
bg: Използване на ограничително поле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
bg: Мащабиране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
bg: Запазване на съотношението

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
bg: Изрязване на изображението

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
bg: Изрязване на изображението

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
bg: Ляво:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
bg: Горе:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
bg: Дясно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
bg: Долу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimLeft) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimTop) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimRight) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimBottom)
en: 0pt
bg: 0т.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
bg: фигура

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
bg: Използване на среда с фигури

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wraplabel)
en: fig:
bg: фиг.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
bg: Позиция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
bg: По избор:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
bg: Разположение:

en: Attributes
bg: Атрибути

en: Group:
bg: Група:

en: &Name:
bg: &Име:

en: Include *-&version:
bg: Включване на *-&version:

en: &Tabulator:
bg: &Табулация:

en: &Parameter:
bg: &Параметър:

en: An empty string is not allowed.
bg: Не е позволен празен низ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
bg: Математика

en: Lists
bg: Списъци

en: Tabular
bg: Подреждане в редици/колони

en: Verbatim
bg: Дословно

en: Labels
bg: Етикети

en: References
bg: Указатели

en: Citations
bg: Цитати

en: Includes
bg: Включва

en: LaTeX Commands
bg: Команди на LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
bg: Изтриване

en: LaTeX Environment
bg: Обкръжение на LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
bg: Табулация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
bg: Опция

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
bg: Параметър

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
bg: Команди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
bg: До&бавяне...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
bg: Из&триване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
bg: &Редактиране...

en: File Name
bg: Име на файл

en: Local File
bg: Локален файл

en: Add File?
bg: Да се добави ли файлът?

en: Add selected files
bg: Добавяне на избраните файлове

en: Add all the selected files
bg: Добавяне на всички избрани файлове

en: yes
bg: да

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
bg: не

en: Replace Local File?
bg: Да се замени ли локалният файл?

en: Remove Error
bg: Грешка при премахване

en: Copy Error
bg: Грешка при копиране

en: Installation Successful
bg: Инсталирането е успешно

en: Type: %1
bg: Вид: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
bg: Икона:

en: Select...
bg: Избор...

en: Existing Templates
bg: Налични шаблони

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
bg: Вид на документа

en: Show all the templates
bg: Показване на всички шаблони

en: Clear Selection
bg: Изчистване на избора

en: Please choose an icon first.
bg: Първо изберете икона

en: Failed to create the template.
bg: Грешка при създаването на шаблон.

en: The template could not be removed.
bg: Шаблонът не може да бъде премахнат.

en: Without n&umbering:
bg: Без &номериране:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
bg: Брой &редове:

en: Number of c&ols:
bg: Брой колони:

en: Choose an environment.
bg: Избор на среда.

en: Use the starred version of this environment.
bg: Използване на маркираната версия на тази среда.

en: Choose the number of table rows.
bg: Изберете брой на редовете в таблицата.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
bg: Вмъкване на водачи във всяка клетка. С Alt+Ctrl+Right и Alt+Ctrl+Left ще се премествате много бързо от една клетка в друга.

en: Number of cols:
bg: Брой колони:

en: Number of groups:
bg: Брой групи:

en: New File
bg: Нов файл

en: LaTeX Document
bg: Документ на LaTeX

en: BibTeX Document
bg: Документ на BibTeX

en: Kile Script
bg: Скрипт на Kile

en: Tool Name
bg: Име на инструмент

en: Class
bg: Клас

en: <Custom>
bg: <Потребителски>

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
bg: Грешка: Името не може да съдържа наклонена черта /.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
bg: Параметър:

en: ***** tool:
bg: ***** инструмент:

en: ***** input file:
bg: ***** входящ файл:

en: ***** output file:
bg: ***** изходящ файл:

en: ***** viewer:
bg: ***** преглед:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
bg: Вече има файл с име "%1". Сигурни ли сте, че искате да бъде презаписан?

en: No input file is given.
bg: Няма входящ файл.

en: This input file does not exist.
bg: Няма такъв входящ файл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
bg: Входен файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
bg: Изходен файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
bg: Задача:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
bg: Преглед:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
bg: "Избор на страници" и "Свободен параметър" се нуждаят от специални настройки, които можете да направите тук

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
bg: Настройки

en: Done
bg: Готово

en: Execute
bg: Изпълнение

en: Could not create a temporary file.
bg: Временният файл не може да бъде създаден.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
bg: Непознат файлов формат: за входящи файлове се приемат само ".ps" и ".ps.gz".

en: psselect needs some parameters in this mode.
bg: psselect се нуждае от настройки в този режим.

en: pstops needs some parameters in this mode.
bg: pstops се нуждае от настройки в този режим.

en: You need to define an output file or select the viewer.
bg: Нужно е да посочите изходящ файл или да изберете програмата за преглед.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
bg: Непознат файлов формат: за изходен файл се приема само ".ps".

en: Copies:
bg: Копия:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
bg: Изберете един от 18-те начина за преобразуване на postscript файла. Последните четири начина се нуждаят от специални настройки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
bg: Преработката на ps файла е направена с "pstops" и "psselect".
    Използвайте "dvips" с опция "-t a4" и
    пакета "hyperref" (ако е нужно) с опция "a4paper".

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
bg: Входен файл за преобразуване.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
bg: Ако искате да копирате страници, трябва да посочите броя на копията

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
bg: Име на изходния файл. Можете да оставите това поле празно, ако само искате да видите резултата без да го записвате. В този случай трябва да отметнете полето.

en: Extensions
bg: Разширения

en: Insert a short descriptive name of your project here.
bg: Тук въведете кратко описателно име на проекта.

en: Project &title:
bg: &Име на проект:

en: Project &folder:
bg: &Директория на проекта:

en: Image Files
bg: Снимки

en: Predefined:
bg: Предварително зададено:

en: Invalid extension
bg: Неправилно разширение

en: Create New Project
bg: Създаване на нов проект

en: Create a new file and add it to this project
bg: Създаване на нов файл и добавяне към проекта

en: File&name (relative to where the project file is):
bg: И&ме на файла (отнася се до местоположението на проекта):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
bg: Ако искате Kile да създаде нов файл и да го включи в проекта, включете тази отметка и изберете шаблон от списъка, който ще се появи по-долу.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
bg: Не сте въвели име на проекта. Ако продължите, името на проекта ще бъде "Неозаглавено".
    Да се продължи ли със създаването на проекта?

en: No Project Name Given
bg: Не е дадено име на проект

en: Untitled
bg: Неозаглавено

en: Empty Location
bg: Празно местоположение

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
bg: Моля, въведете име на файла, който ще бъде добавен към проекта.

en: No File Name Given
bg: Не е посочено име на файла

en: Project File Already Exists
bg: Вече има такъв проект

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
bg: Вече има файл "%1". Искате ли да бъде презаписан?

en: File Already Exists
bg: Вече има такъв файл

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
bg: Настройки на проект

en: (use global setting)
bg: (използване на глобална настройка)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
bg: Изберете основния документ. Ако искате да бъде разпознат автоматично, оставете полето непопълнено.

en: &Master document:
bg: &Основен документ:

en: (auto-detect)
bg: (авторазпознаване)

en: &QuickBuild configuration:
bg: Настройване на &бързата компилация:

en: &MakeIndex options
bg: &Опции за индекс

en: Cla&ss Options
bg: Настройки на кла&с

en: &Packages
bg: &Пакети

en: &Document Properties
bg: &Информация за документа

en: Doc&ument class:
bg: Клас док&умент:

en: Remove current entry from this combo box
bg: Изтриване на текущия елемент от списъка

en: &Typeface size:
bg: &Размер на шрифта:

en: Paper si&ze:
bg: Голе&мина на листа:

en: E&ncoding:
bg: Ко&дова таблица:

en: Description
bg: Описание

en: Cl&ass options:
bg: Настройки на кл&ас:

en: Add a new class option
bg: Добавяне на нова настройка на клас

en: Ed&it...
bg: Пром&яна...

en: Edit the current class option
bg: Редактиране на текущата настройка на клас

en: Remove the current class option
bg: Изтриване на текущата настройка на клас

en: LaTe&X packages:
bg: LaTe&X пакети:

en: Package
bg: Пакет

en: Value
bg: Стойност

en: &Add Package...
bg: &Добавяне на пакет...

en: Add a new package
bg: Добавяне на нов пакет

en: Add Op&tion...
bg: Добавяне на &настройки...

en: Add a new package option
bg: Добавяне на нова настройка за пакет

en: Edit the current package option
bg: Редактиране на текущата настройка на пакета

en: Remove the current package option
bg: Изтриване на текущата настройка на пакета

en: &Reset to Defaults
bg: &Възстановяване

en: Reset to the default list of packages
bg: Възстановяване до списъка с пакети по подразбиране

en: &Author:
bg: &Автор:

en: &Title:
bg: &Заглавие:

en: Dat&e:
bg: Дат&а:

en: &Theme:
bg: &Тема:

en: Sets the document's orientation to landscape
bg: Хоризонтална ориентацията на документа

en: Margins are set for single side output
bg: Полета само за едностранен резултат

en: Left and right pages differ in page margins
bg: Лявата и дясна страница се различават по страничните полета

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
bg: Маркира "overfull hboxes" в резултата с черни квадратчета

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
bg: Без специално маркиране на "overfull hboxes" в резултата

en: Puts formula numbers on the left side
bg: Слагане на номер на формулата вляво

en: Aligns formulas on the left side
bg: Подравняване на формулите вляво

en: Puts title and abstract on an extra page
bg: Заглавието и резюмето на нова страница

en: Puts title and abstract on the same page as the text
bg: Заглавието и резюмето на същата страница с текста

en: Puts the text in one column
bg: Текст в една колона

en: Puts the text in two columns
bg: Текст в две колони

en: Formats the bibliography in open style
bg: Форматиране на библиографията в отворен стил

en: Chapters may start on top of every page
bg: Главите започват в горната част на всяка страница

en: Chapters may only start on top of right pages
bg: Главите започват само в горната част на страница вдясно

en: Cause the header to be counted as text
bg: Горният колонтитул се счита за текст

en: Cause the header to be counted as border
bg: Горният колонтитул се счита за контур

en: Cause the footer to be counted as text
bg: Долният колонтитул се счита за текст

en: Cause the footer to be counted as border
bg: Долният колонтитул се счита за контур

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
bg: Бележката под страницата се счита за част от текста

en: The normal margin is used for the margin-note area
bg: Нормалното поле се използва за бележки под линия

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
bg: Запис размера на листа като специален в DVI-файла

en: Writes the paper size into the pdftex page register
bg: Запис размера на листа в регистъра на pdftex страницата

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
bg: Използване на механизма за корекция в PDF- или DVI-файл

en: Enables the default for an empty left page
bg: Стойности по подразбиране за всяка празна страница с ляво подравняване

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
bg: Ще бъде зададена празна страница с ляво подравняване в стил "обикновен"

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
bg: Ще бъде зададена празна страница с ляво подравняване в стил "празна"

en: Use a line to separate the header from the text body
bg: Използване на линия за граница между горния колонтитул и текста

en: Use no line to separate the header from the text body
bg: Без линия за граница между горния колонтитул и текста

en: Use a line to separate the footer from the text body
bg: Използване на линия за граница между долния колонтитул и текста

en: Use no line to separate the footer from the text body
bg: Без линия за граница между долния колонтитул и текста

en: Normal paragraph spacing of one line
bg: Нормално разстояние един ред между параграфите

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
bg: Нормално разстояние, поне 1/3 свободно място от последния ред

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
bg: Нормално разстояние, поне 1/4 свободно място от последния ред

en: Normal spacing, no special provision for the last line
bg: Нормално разстояние, нищо специално за последния ред

en: Paragraph spacing of half a line
bg: Разстояние между параграфите половин ред

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
bg: Разстояние 1/2 ред, поне 1/3 от последния ред е свободен

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
bg: Разстояние 1/2 ред, поне 1/4 от последния ред е свободен

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
bg: Разстояние 1/2 ред, нищо специално за последния ред

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
bg: Без разстояние между параграфите, отстъп на първия ред 1 буква

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
bg: Едноредовите - центрирани, многоредовите -  ляво подравнени

en: No special handling of one-line captions
bg: Нищо специално за едноредовите

en: Normal great title font sizes
bg: Нормално голям размер на шрифта на заглавието

en: Small font sizes for titles
bg: Малък размер на шрифта за заглавието

en: Even smaller font sizes for titles
bg: Малък размер на шрифта за заглавието

en: Include lists of figures and tables in the TOC
bg: Включване на списъка с картинките и таблиците в съдържанието

en: Include the bibliography in the TOC
bg: Включване на библиографията в съдържанието

en: Include the index in the TOC
bg: Включване на индекса в съдържанието

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
bg: Брой списъци с фигури и таблици в съдържанието

en: Number the bibliography in the TOC
bg: Брой библиографии в съдържанието

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
bg: Броят на и заглавия са подредени в ляво подравнена колона

en: Different sectional units have different indentations
bg: Различните секционни нива имат различни отстъпи

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
bg: Всички номера и заглавия подредени в ляво

en: All Numbers uses a fixed space
bg: Всички номера с фиксиран интервал

en: Numbering of sectional units have a point at the end
bg: Номерата на секционните нива завършват с точка

en: Numbering of sectional units have no point at the end
bg: Номерата на секционните нива не завършват с точка

en: Caption command acts like \captionabove
bg: Командите за рубриките работят като \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
bg: Командите за рубриките работят като \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
bg: Бележките от пакетите с дълга структура не могат да бъдат определени

en: Use a separate line for the chapter number
bg: Използване на отделен ред за номера на главата

en: Use the same line for the chapter number and title
bg: Използване на същият ред за номера на глава и заглавието

en: Use a separate line for the appendix name
bg: Използване на отделен ред за името на приложението

en: No separate line for the appendix name
bg: Без отделен ред за името на приложението

en: Include the abstract's title
bg: Включване заглавието на резюмето

en: Exclude the abstract's title
bg: Изключване заглавието на резюмето

en: The file is compiled in draft mode
bg: Файлът е компилиран в режим "чернова"

en: The file is compiled in final mode
bg: Файлът е компилиран в режим "заключителен"

en: Slides will use many colors
bg: Кадрите ще използват много цветове

en: Slides will use a restricted set of colors
bg: Кадрите ще използват ограничен брой цветове

en: Display the number of the current slide and the total number
bg: Показване номера на текущия кадър и общия брой

en: Display only the number of the current slide
bg: Показване само номера на текущия кадър

en: The background of the slide is always white
bg: Фонът на кадрите от презентацията е още бял

en: The color of the background depends on the current style
bg: Цветът на фона зависи от текущия стил

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
bg: LaTeX файла е компилиран, за да произведе PostScript файл

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
bg: LaTeX файла е компилиран, за да произведе PDF файл

en: Some macros interpret their argument in ps mode
bg: Някои макроси интерпретират аргумента си в режим "ps"

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
bg: Някои макроси не интерпретират аргумента си в режим "ps"

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
bg: PS файлът ще бъде превърнат в PDF файл чрез Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
bg: LaTeX файлът ще бъде обработен с YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
bg: PS файлът ще бъде превърнат в PDF файл чрез ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
bg: LaTeX файлът ще бъде обработен с MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
bg: Без добавяне на бележка в долният край на кадрите

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
bg: Поставяне на текста в началото на кадрите (вертикално)

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
bg: Поставяне на текста в средата на кадрите (вертикално)

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
bg: Бележките под и над линия, и страничните са заместени със сиви правоъгълници

en: Make all navigation bars as small as possible
bg: Всички ленти за навигация възможно най-малки

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
bg: Забрана за създаването на някои елементи в информацията за pdf

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
bg: Изключва дефинирането като теорема на блоковете по подразбиране

en: Does not load amsthm and amsmath
bg: Без зареждане на amsthm и amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
bg: Необходимо при използването на пакета CJK за азиатските шрифтове

en: Use a sans-serif font during the presentation
bg: Използване на сан-серифен шрифт при презентация

en: Use a serif font during the presentation
bg: Използване на серифен шрифт при презентация

en: Override the math font to be a sans-serif font
bg: Препокриване на шрифта math със сан-серифен шрифт

en: Override the math font to be a serif font
bg: Препокриване на шрифта math със серифен

en: Deactivate internal font replacements for math text
bg: Отмяна на вътрешната замяна на шрифта с math текст

en: Create a PDF handout
bg: Създаване на PDF ръководство

en: For PDF transparency
bg: За PDF диапозитив

en: All structure elements are typeset in blue
bg: Всички структурни елементи са в синьо

en: All structure elements are typeset in red
bg: Всички структурни елементи са в червено

en: All structure elements are typeset in black and white
bg: Всички структурни елементи са в черно и бяло

en: All structure elements are typeset in brown
bg: Всички структурни елементи са в кафяво

en:  Notes are not shown
bg:  Бележките не са показани

en:  Include notes in the output file
bg:  Включване на бележките в изходния файл

en:  Include only notes and suppress frames
bg:  Включване само на бележките и изтриване на рамките

en: %1 '%2' already exists.
bg: Вече има %1 "%2".

en: Special math environments and commands (AMS)
bg: Специални математически среди и команди (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
bg: Колекция от шрифтове и символи за математически режим (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
bg: Дефиниране имената на всички математически символи в MSAM и MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
bg: Настройка на подобрени теореми (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
bg: Увеличение възможностите на бележката за фигури и таблици

en: Hypertext marks in LaTeX
bg: Отличителни Hypertext знаци

en: Use dvips as hyperref driver
bg: Използване на dvips като hyperref драйвер

en: Use pdftex as hyperref driver
bg: Използване на pdftex като hyperref драйвер

en: Make bookmarks
bg: Създаване на отметки

en: Put section numbers in bookmarks
bg: Слагане номера на разделите в отметките

en: Open up bookmark tree
bg: Отваряне на отметките

en: Text for PDF Author field
bg: Текст на полето "Автор" в PDF

en: Text for PDF Creator field
bg: Текст на полето "Създател" в PDF

en: LaTeX with hyperref package
bg: LaTeX с пакет hyperref

en: Resize document window to fit document size
bg: Преоразмеряване на прозореца до размера на документа

en: Text for PDF Keywords field
bg: Текст на полето "Ключови думи" в PDF

en: Text for PDF Producer field
bg: Текст на полето "Производител" в PDF

en: Starting view of PDF document
bg: Начален изглед на PDF документа

en: Text for PDF Subject field
bg: Текст на полето "Тема" в PDF

en: Text for PDF Title field
bg: Текст на полето "Заглавие" в PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
bg: Използване на Palatino за римски шрифт (за режимите "текст" и "математичен")

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
bg: Използване на Times за римски шрифт (за режимите "текст" и "математичен")

en: Enable index generation
bg: Включване генерирането на индекс

en: Enables multicolumn environments
bg: Включване на многоколонни среди

en: Load all pstricks packages
bg: Зареждане на всички пакети pstricks

en: Rotates text
bg: Завъртане на текста

en: Enables subfigures inside figures
bg: Включване на подфигури във фигурите

en: Extending LaTeX's color facilities
bg: Разширение на цветовите схеми на LaTeX

en: Adds language specific support
bg: Добавяне на специфични езикови поддръжки

en: Use a font encoding scheme
bg: Използване на кодова таблица

en: Support for including graphics
bg: Поддръжка на добавянето на графики

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
bg: Специализиране в добавянето на графики за dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
bg: Специализиране в добавяне на графики за pdftex

en: Show only frames of graphics
bg: Показване само рамката на графиките

en: <default>
bg: <по подразбиране>

en: <empty>
bg: <празен>

en: Document Class
bg: Класа на документа

en: Please enter the new document &class:
bg: Моля, въведете нов клас на &документа:

en: &Set all options from this standard class (optional):
bg: &Всички опции от стандартния клас (незадължително):

en: Use standard &fontsizes
bg: Стандартен размер &шрифта

en: Use standard &papersizes
bg: Стандартен размер &страницата

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
bg: Искате ли да изтриете "%1" от списъка с класове документи?

en: Remove Document Class
bg: Изтриване клас на документ

en: Add Fontsize
bg: Добавяне размера на шрифта

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
bg: Моля, въведете &размерите на шрифта (разделени със запетайки):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
bg: Искате ли да изтриете "%1" от списъка с размерите на шрифтовете?

en: Add Papersize
bg: Добавяне размер на страница

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
bg: Моля, въведете &размерите на страницата (разделени със запетайки):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
bg: Искате ли да изтриете "%1" от списъка с размерите на страниците?

en: Remove Papersize
bg: Изтриване размер на страница

en: Add Option
bg: Добавяне на опция

en: Name of &option:
bg: Име на &опция:

en: &Description:
bg: &Описание:

en: &Select this option
bg: &Маркиране на тази опция

en: Edit Option
bg: Редактиране на опция

en: Do you want to delete this class option?
bg: Искате ли да изтриете този клас опции?

en: Add Package
bg: Добавяне на пакет

en: &Package:
bg: &Пакет:

en: &Select this package
bg: &Маркиране на този пакет

en: &Option:
bg: &Опция:

en: package:
bg: пакет:

en: &Editable
bg: &Редактируем

en: De&fault value:
bg: Стойност по &подразбиране:

en: &Value:
bg: &Стойност:

en: Op&tion:
bg: &Опция:

en: Edit Package
bg: Редактиране на пакет

en: Do you want to delete this package?
bg: Искате ли да изтриете този пакет?

en: Do you want to reset this package list?
bg: Искате ли да анулирате списъка с пакети?

en: Reset Package List
bg: Анулиране на списъка с пакети

en: %1 '%2' is not allowed.
bg: %1 "%2" не е позволен.

en: This document class already exists.
bg: Вече има такъв клас документи.

en: This document class option already exists.
bg: Вече има такава опция за класа документи.

en: This package already exists.
bg: Вече има такъв пакет.

en: Could not identify the package name.
bg: Определянето името на пакета е невъзможно.

en: This package option already exists.
bg: Вече има такава опция за пакета.

en: Copy
bg: Копиране

en: Summary
bg: Обобщение

en: Statistics for %1
bg: Статистика за %1

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Това са статистиките само за маркирания текст.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
bg: &Отстояние:

en: Align Left
bg: Ляво подравняване

en: Align Center
bg: Центрирано

en: Align Right
bg: Дясно подравняване

en: Bold
bg: Получер

en: Italic
bg: Курсив

en: Underline
bg: Подчертан

en: Join Cells
bg: Обединяване на клетки

en: Split Cells
bg: Разделяне на клетки

en: Edit Frame
bg: Редактиране на рамката

en: Background Color
bg: Цвят на фона

en: Text Color
bg: Цвят на текста

en: Clear Text
bg: Изчистване на текста

en: Clear Attributes
bg: Изчистване на атрибутите

en: Clear All
bg: Изчистване на всичко

en: Number of rows:
bg: Брой редове:

en: Use starred version
bg: Използване на маркираната версия

en: Use booktabs package
bg: Използване на пакета booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
bg: Вмъкване на водач

en: Optional parameter for the chosen environment.
bg: Незадължителни параметри на избраната среда.

en: Choose the number of table columns.
bg: Изберете брой на колоните в таблицата.

en: The tabular will be centered.
bg: Таблицата ще е центрирана.

en: Use line commands of the booktabs package.
bg: Използване на командни редове от пакета booktabs.

en: Set bold font series.
bg: Задаване на получер шрифт.

en: Set italic font shape.
bg: Задаване на курсивна форма.

en: Set underlined font shape.
bg: Задаване на подчертан шрифт.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
bg: Текстът ще бъде подравнен в левия край на клетката.

en: The text will be centered.
bg: Текстът ще бъде центриран.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
bg: Текстът ще бъде подравнен в десния край на клетката.

en: Choose a background color (needs color package).
bg: Изберете фоновия цвят (необходим е пакет за цветовете).

en: Choose a text color (needs color package).
bg: Изберете цвят за текста (необходим е пакет за цветовете).

en: Resizing table
bg: Преоразмеряване на таблицата

en: Apply
bg: Прилагане

en: Documentation Browser
bg: Браузър за документация

en: Table of Contents
bg: Съдържание

en: Could not find '%1'
bg: Не може да се открие "%1"

en: &Menu item:
bg: Елемент от &менюто:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
bg: &Премахване

en: &Separator
bg: &Разделител

en: Move &Up
bg: На&горе

en: Move &Down
bg: На&долу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
bg: Файл:

en: &Menu entry:
bg: Елемент от &менюто:

en: &Help file:
bg: &Помощен файл:

en: Open file dialog
bg: Диалог за отваряне на файл

en: Select File
bg: Избор на файл

en: File '%1' does not exist.
bg: Няма такъв файл "%1".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
bg: Текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
bg: Вмъкване

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
bg: Допълнително

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
bg: Вече има файл с име "%1".<br>Въведете друго име или натиснете "Отказ" за презаписване.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
bg: Даденото име няма разширение; искате ли да бъде добавено автоматично?

en: Missing Extension
bg: Липсващо разширение

en: All documents saved to disk.
bg: Всички документи са записани на диска.

en: Saving of all documents failed.
bg: Грешка при запазване на всички документи.

en: Document saved to disk.
bg: Документът е запазен на диска.

en: Saving document failed.
bg: Грешка при запазване на документа.

en: View Log File
bg: Преглед на журналния файл

en: Previous LaTeX Error
bg: Предишна грешка

en: Next LaTeX Error
bg: Следваща грешка

en: Previous LaTeX Warning
bg: Предишно предупреждение

en: Previous LaTeX BadBox
bg: Предишно неправилно поле

en: Next LaTeX BadBox
bg: Следващо неправилно поле

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
bg: Журналният файл не може да бъде отворен. Пуснахте ли LaTeX?

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
bg: Дефинирали сте някои инструменти в потребителското меню. Отсега тези инструменти са достъпни от Израждане->Друго меню и може да бъдат настроени в прозореца (отидете в менюто Настройки->Настройване на Kile). Това има някои предимства; ако искате вашите собствени инструменти могат да бъдат използвани в команда QuickBuild.

en: User Tools Detected
bg: Намерени потребителски инструменти

en: Open File
bg: Отваряне на файл

en: Files and Projects
bg: Файлове и проекти

en: Structure
bg: Структура

en: Scripts
bg: Скриптове

en: Symbols
bg: Символи

en: Most Frequently Used
bg: Най-често използвани

en: Relation
bg: Отношение

en: Operators
bg: Оператори

en: Arrows
bg: Стрелки

en: Delimiters
bg: Разделители

en: Greek
bg: Гръцки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
bg: Специални знаци

en: Cyrillic Characters
bg: Букви на кирилица

en: User Defined
bg: Потребителски

en: Abbreviation
bg: Съкращение

en: Output
bg: Изход

en: Save All
bg: Запис на всички

en: Create Template From Document...
bg: Създаване на шаблон от документа...

en: &Remove Template...
bg: &Премахване на шаблон...

en: Close All
bg: Затваряне на всички

en: Close All Ot&hers
bg: Затваряне на всички &други

en: S&tatistics
bg: С&татистика

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
bg: Латински-&1 (iso 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
bg: Латински-&2 (iso 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
bg: Латински-&3 (iso 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
bg: Латински-&4 (iso 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
bg: Латински-&5 (iso 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
bg: Латински-&9 (iso 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
bg: &Централноевропейски (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
bg: &Западноевропейски (cp-1252)

en: Next section
bg: Следващ раздел

en: Prev section
bg: Предишен раздел

en: Next paragraph
bg: Следващ абзац

en: Prev paragraph
bg: Предишен абзац

en: Find &in Files...
bg: Търсене &във файлове...

en: Refresh Str&ucture
bg: Презареждане на стр&уктурата

en: &New Project...
bg: &Нов проект...

en: &Open Project...
bg: &Отваряне на проект...

en: Open &Recent Project
bg: Отваряне на &последния проект

en: A&dd Files to Project...
bg: До&бавяне на файлове към проекта...

en: Refresh Project &Tree
bg: Презареждане &структурата на документа

en: &Archive
bg: &Архивиране

en: Project &Options
bg: &Опции на проекта

en: &Close Project
bg: &Затваряне на проект

en: Clean
bg: Изчистване

en: Next Document
bg: Следващ документ

en: Previous Document
bg: Предишен документ

en: Focus Log/Messages View
bg: Изглед "Фокусиране върху лог/съобщения"

en: Focus Output View
bg: Изглед "Фокусиране върху резултата"

en: Focus Konsole View
bg: Изглед "Фокусиране върху конзолата"

en: Focus Editor View
bg: Изглед "Фокусиране върху редактора"

en: Next Bullet
bg: Следващ водач

en: Prev Bullet
bg: Предишен водач

en: Environment (inside)
bg: Среда (вътрешна)

en: Environment (outside)
bg: Среда (външна)

en: TeX Group (inside)
bg: TeX група (вътрешна)

en: TeX Group (outside)
bg: TeX група (външна)

en: Paragraph
bg: Абзац

en: Line
bg: Линия

en: TeX Word
bg: TeX дума

en: To End of Line
bg: В края на реда

en: Go to Begin
bg: Отиване в началото

en: Go to End
bg: Отиване в края

en: Match
bg: Съвпадение

en: Close
bg: Затваряне

en: Selection
bg: Избрано

en: Subdocument
bg: Под-документ

en: &Bibliography
bg: &Библиография

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

en: Quick Start
bg: Бърз старт

en: Array
bg: Масив

en: Tabbing
bg: Таблици

en: Floats
bg: Плаващи предмети

en: Define Current Document as '&Master Document'
bg: Текущият документ е "&основен документ"

en: Show S&ide Bar
bg: Показване на ст&раничната лента

en: Show Mess&ages Bar
bg: Показване на лентата за съоб&щения

en: Watch File Mode
bg: Режим "Следене на файл"

en: LaTeX Command
bg: LaTeX команда

en: LaTeX Subject
bg: LaTeX предмет

en: LaTeX Env
bg: LaTeX среда

en: Context Help
bg: Контекстна помощ

en: LaTeX Reference
bg: Помощ за LaTeX

en: &System Check...
bg: &Проверка на системата...

en: Compile
bg: Компилиране

en: View
bg: Изглед

en: Convert
bg: Конвертиране

en: Quick
bg: Бърз

en: Project: %1
bg: Проект: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
bg: Проект: %1 (Основен документ: %2)

en: Normal mode
bg: Стандартен режим

en: Master document: %1
bg: Основен документ: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
bg: Задаване на текущия документ като "основен документ"

en: Normal mode (current master document: %1)
bg: Стандартен режим (текущ основен документ: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
bg: Няма активен документ или не е записан.

en: Insert text
bg: вмъкване на текст

en: No Name
bg: Неозаглавено

en: no name
bg: без име

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
bg: Документът трябва първо да бъде записан, за да може да бъде основен документ.

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
bg: Версия на ресурсния файл.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
bg: Широчина на главния прозорец.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
bg: Височина на главния прозорец.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
bg: Ниво на разширение за изглед "структура".

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
bg: Дали да се зарежда сървъра Lyx.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
bg: Задържане променливата на средата TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
bg: Задаване променливата на средата TEXINPUTS. Трябва да е списък от всички пътища, разделени със запетая, в които TeX да търси допълнителни пакети и/или файлове. В края няма нужда от добавяне на :$TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
bg: Дали да се показва лентата за състоянието.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
bg: Широчина на страничния панел.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
bg: Дали да се показва страничен панел.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
bg: Дали да се показват предупреждения за неподходящите полета в изглед "LogMsg".

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
bg: Дали да се показват предупрежденията на (La)TeX в изглед "LogMsg".

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
bg: Дали да се показва начален екран при зареждане.

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
bg: Автоматично завършване на \begin{env} с \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
bg: Автоматично вмъкване на двойни кавички.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
bg: Центриране на графиките.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
bg: Името на файла е относително спрямо пътя в командата graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
bg: Поставяне на графики в среда "Фигура".

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
bg: Дали е инсталиран ImageMagick.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
bg: Опит да се определи подходящата рамка от картината.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
bg: Разделителна способност на картината по подразбиране.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
bg: Местоположение на документацията за TeX.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
bg: Отваряне на последните файлове и проекти при зареждане.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
bg: Автоматично изчистване на файловете след затваряне.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
bg: Файловите разширения, които да бъдат изчистени при излизане.

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
bg: Променлива за шаблона "Автор".

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
bg: Променлива за шаблона "Клас документ".

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
bg: Променлива за шаблона "Кодова таблица на входните данни".

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
bg: Местоположение по подразбиране за създаване на проектите.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
bg: Дали е инсталиран Dvipng.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
bg: Дали е инсталиран Convert.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
bg: Фонов цвят на панела за бърз преглед

en: &Label:
bg: &Етикет:

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
bg: Вътрешната структура на of Kile е повредена (вероятно това се дължи на грешка в програмата). Моля, изберете "Запис на всичко" от менюто :Файл" и затворете Kile.
    Екипът се извинява за неудобството и ще ви бъде благодарен ако съобщите за тази грешка.

en: Could not find template: %1
bg: Не може да бъде намерен шаблон: %1

en: File Not Found
bg: Файлът не е намерен

en: Please save the file first.
bg: Моля, първо запишете файла.

en: Open/create a document first.
bg: Първо отворете/създайте документ.

en: Create Template From Document
bg: Създаване на шаблон от документ

en: Remove Template
bg: Изтриване на шаблон

en: Open Files
bg: Отваряне на файлове

en: Saving
bg: Запазване

en: Save File
bg: Запис на файл

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
bg: Вече има файл с име "%1". Искате ли да бъде презаписан?

en: Overwrite File?
bg: Да се презапише ли файлът?

en: Refresh Project Tree
bg: Опресняване структурата на документа

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
bg: Текущият документ не е свързан с проект. Моля, активирайте документа, за чийто проект искате да построите структурата и след това изберете отново "Опресняване структурата на проекта".

en: Could Not Refresh Project Tree
bg: Структурата не може да бъде опреснена

en: Select Project
bg: Избор на проект

en: Add to Project
bg: Добавяне към проект

en: Cannot Remove File From Project
bg: Файлът не може да бъде премахнат от проекта

en: Project Already Open
bg: Проектът е вече отворен

en: Open Project
bg: Отваряне на проект

en: Save Project
bg: Запис на проект

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
bg: Документът не е асоцииран с проект. Моля, активирайте документа, който е асоцииран с проекта, който искате да запишете, и след това отново изберете "Запис на проект".

en: Could Determine Active Project
bg: Определянето на активен проект е невъзможно

en: Add Files to Project
bg: Добавяне на файлове към проект

en: Add Files
bg: Добавяне на файлове

en: Add
bg: Добавяне

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
bg: Няма отворени проекти. Моля, отворете проекта, към който искате да добавите файловете, и отново изберете "Добавяне на файлове".

en: Could Not Determine Active Project
bg: Определянето на активен проект е невъзможно

en: Project Options For
bg: Настройки на проект за

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
bg: Документът не е асоцииран с проект. Моля, активирайте документа, който е асоцииран към проекта, който искате да промените, и след това отново изберете "Настройки на проект".

en: Close Project
bg: Затваряне на проект

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
bg: Документът не е асоцииран с проект. Моля, активирайте документа, който е асоцииран с проекта, който искате да затворите, и след това отново изберете "Затваряне на проект".

en: Could Not Close Project
bg: Проектът не може да бъде затворен

en: Nothing to clean for %1
bg: Няма нищо за изтриване от %1

en: project configuration file
bg: файл с настройки на проект

en: graphics file
bg: графичен файл

en: Project Files
bg: Файлове на проекта

en: Opening Project...
bg: Отваряне на проект...

en: Scanning project files...
bg: Претърсване файловете на проекта...

en: Undefined
bg: Неопределен

en: Script
bg: Скрипт

en:  output:
bg:  изх. данни:

en: Launching failed, diagnostics:
bg: Неуспешно зареждане. Диагностика:

en: There is no executable named "%1" in your path.
bg: Няма изпълним файл с име "%1" в пътя за търсене.

en: You do not have permission to run %1.
bg: Нямате права за изпълнение на %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
bg: Диагностиката не откри никакви очевидни проблеми.

en: finished abruptly
bg: внезапно прекъснат

en: Cite
bg: Цитат

en: Add BibTeX database
bg: Добавяне на база от данни BibTeX

en: Paste
bg: Поставяне

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
bg: \documentclass[options]{class}
    клас : статия,доклад,книга,писмо
    размер опции: 10т, 11т, 12т
    размер на листа: A4, A5, B5, писмо, официално писмо, заповед
    други опции: 
    landscape -- формат за пейзаж; по подразбиране - портрет. 
    titlepage, notitlepage -- дали да има отделна страница за заглавието
    leqno -- показва броят "=" в левия край; по подразбиране е дясно.
    fleqn -- показване на формулите вляво; по подразбиране е центрирано.
    onecolumn, twocolumn -- една или две колони; по подразбиране е една
    oneside, twoside -- един или двустранен изглед.

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
bg: Някои опции на командата \documentclass, които не са разпознати от класа документ,
    са прехвърлени в заредените пакети с \usepackage.

en: AMS Packages
bg: Пакети AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
bg: Основни пакети на American Mathematical Society

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
bg: Текстът може да се поставя само между \begin{document} и \end{document}.
    "Въведението" (преди \begin{document} ) може да съдържа само декларации.

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
bg: Тази команда създава заглавие на отделна страница
    - с изключение в "статия", където заглавието е в началото на първата страница.

en: Put this command where you want the table of contents to go
bg: Сложете тази команда там където искате да е съдържанието

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
bg: \title{text}
    Командата \title превръща текста в заглавие.
    Използвайте \\ за да посочите на LaTeX къде да започне нов ред ако заглавието е дълго.

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
bg: \author{names}
    Командата \author дава информация за автора(ите), където имената са в списък, разделен с команди \and.

en: Center - \begin{center}
bg: Центриран - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
bg: Ако искате да завършите реда, използвайте низа \\.

en: Quote - \begin{quote}
bg: Цитат - \begin{quote}

en: Quote
bg: Цитат

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
bg: Текстът е центриран спрямо двете полета.
    Оставянето на празен ред ще започне нов параграф.

en: Quotation - \begin{quotation}
bg: Цитиране - \begin{quotation}

en: Quotation
bg: Цитат

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
bg: Текстът е центриран спрямо двете полета и има нов абзац.
    Оставянето на празен ред ще започне нов параграф.

en: Verse - \begin{verse}
bg: Стих- \begin{verse}

en: Verse
bg: Стих

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
bg: Средата "verse" е предназначена за поезия.
    Разделете редовете на всяка строфа с \\, и използвайте един или повече празни редове за разделянето на строфите.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
bg: Дословно - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
bg: При тази среда LaTeX ще отпечатва точно написаното.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
bg: Точков списък - \begin{itemize}

en: Bulleted List
bg: Точков списък

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
bg: Средата "itemize" създава списък с водачи.
    Всеки елемент започва с командата \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
bg: Изброяване - \begin{enumerate}

en: Enumeration
bg: Изброяване

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
bg: Средата "enumerate" създава списък с номера.
    Всеки номер започва с командата \item.

en: Description - \begin{description}
bg: Описание - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
bg: Средата "description" се използва за направата на списък с етикети.
    Всеки елемент започва с командата \item[label].
    Етикетът е с получер шрифт, дясно подравнен.

en: Table - \begin{table}
bg: Таблица - \begin{table}

en: Figure - \begin{figure}
bg: Фигура - \begin{figure}

en: Title Page - \begin{titlepage}
bg: Заглавна страница - \begin{titlepage}

en: Title Page
bg: Заглавна страница

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
bg: \begin{titlepage}
    текст
    \end{titlepage}
    Средата titlepage създава заглавна страница, тоест страница, която не е номерирана и няма заглавие.

en: Italics - \textit{}
bg: Курсив - \textit{}

en: Italics
bg: Курсив

en: \textit{italic text}
bg: \textit{курсивен текст}

en: Slanted - \textsl{}
bg: Наклонен - \textsl{}

en: Slanted
bg: Наклонен

en: \textsl{slanted text}
bg: \textsl{наклонен текст}

en: Boldface - \textbf{}
bg: Получер - \textbf{}

en: Boldface
bg: Получер

en: \textbf{boldface text}
bg: \textbf{получер текст}

en: Typewriter - \texttt{}
bg: Печатарски - \texttt{}

en: Typewriter
bg: машинописна

en: \texttt{typewriter text}
bg: \texttt{печатарски текст}

en: Small Caps - \textsc{}
bg: Малки главни букви - \textsc{}

en: Small Caps
bg: Малки главни букви

en: \textsc{small caps text}
bg: \textsc{малки главни букви}

en: \item[label] Hello!
bg: \item[label] Привет!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
bg: Табулатор - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
bg: Средата "табулатор" предлага начин за подравняване на текста в колони.
    \begin{tabbing}
    текст \= още текст \= още текст \= последен текст \\
    втори ред \&gt;  \&gt; още \\
    \end{tabbing}
    Команди :
    \=  Задава стъпка на табулатора на текущата позиция.
    \>  Преминава към следващата стъпка на табулатора
    \&lt;  Слагане на текста вляво на текущото поле без промяна на полето. Може да се използва само в началото на реда.
    \+  Преместване на лявото поле на следващата колона и всички следващи команди една стъпка вдясно
    \-  Преместване на лявото поле на следващата колона и всички следващи команди една стъпка вляво
    \"  Преместване на всичко, което сте написали досега в текущата колона в дясно на предишната точно срещу всеки нов разграничите за колона. 
    \`  Позволява слагането на текст отдясно срещу всеки нов разграничител за колона, включително и първия
    \kill  Поставяне стъпка на табулатора без никакъв текст.
    \a  В табуларна среда за командите \=, \" и \` няма ударения както в нормална среда. Вместо това се използват командите \a=, \a' и \a`.

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
bg: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, определя броя колони за работа.
    pos определя форматирането на текста: c за центриране, l за в ляво наклонен, r за в дясно наклонен.
    text определя встъпление текст.

en: Horizontal Line - \hline
bg: Хоризонтална линия - \hline

en: Horizontal Line
bg: Хоризонтална линия

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
bg: Командата \hline чертае хоризонтална линия с широчината на таблицата.

en: Vertical Line - \vline
bg: Вертикална линия - \vline

en: Vertical Line
bg: Вертикална линия

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
bg: Командата \vline създава вертикална линия по цялата височина на реда.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
bg: Хоризонтална линия през колоните - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
bg: Хоризонтална линия през колоните

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
bg: Командата \cline{i-j} създава хоризонтални линии напречно на посочените колони, започващи в колоната i и свършвайки в колоната j,

en: New Page - \newpage
bg: Нова страница - \newpage

en: New Page
bg: Нова страница

en: The \newpage command ends the current page
bg: Командата \newpage завършва текущата страница

en: Line Break - \linebreak
bg: Край на ред - \linebreak

en: Line Break
bg: Край на ред

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
bg: Командата \linebreak посочва на LaTeX да прекъсне текущия ред там където е командата.

en: Page Break - \pagebreak
bg: Край на страница - \pagebreak

en: Page Break
bg: Край на страница

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
bg: Командата \pagebreak посочва на LaTeX да прекъсне текущата страница там където е командата.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
bg: "Голям" вертикален интервал - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
bg: "Голям" вертикален интервал

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
bg: Командата \bigskip слага "голям" вертикален интервал.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
bg: "Среден" вертикален интервал - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
bg: "Среден" вертикален интервал

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
bg: Командата \medskip слага "среден" вертикален интервал.

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
bg: \include{file}
    Командата \include се използва заедно с \includeonly за избирателно добавяне на файлове.

en: Type or select a filename:
bg: Напишете или изберете име на файла:

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
bg: \input{file}
    Командата \input чете и изпълнява посочения файл все едно неговото съдържание е било добавено във файла на това място.

en: Sectioning
bg: Разделяне на части

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \part{title}
    \part*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Part
bg: &Част

en: No &numbering
bg: Без &номериране

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
bg: \chapter{title}
    \chapter*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието
    Само за класове документи "доклад" и "книга".

en: C&hapter
bg: Г&лава

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \section{title}
    \section*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Section
bg: &Раздел

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \subsection{title}
    \subsection*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Subsection
bg: &Подраздел

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Subsubsection
bg: &Под-под-раздел

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Paragraph
bg: &Абзац

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
bg: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : не пише номер и не въвежда нищо в съдържанието

en: &Subparagraph
bg: &Под-параграф

en: Size
bg: Размер

en: tiny
bg: Миниатюрен шрифт

en: scriptsize
bg: Много малък шрифт

en: footnotesize
bg: По-малък шрифт

en: small
bg: малък

en: normalsize
bg: Нормален шрифт

en: large
bg: голям

en: Large
bg: Голям

en: LARGE
bg: Много голям шрифт

en: huge
bg: Огромен шрифт

en: Huge
bg: Огромен

en: Other
bg: Друго

en: \label{key}
bg: \label{ключ}

en: \index{word}
bg: \index{дума}

en: \footnote{text}
bg: \footnote{текст}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
bg: Тази команда създава цитат в текста на дадената отпратка, свързана с ref в bib файла
    Можете да отворите bib файла с Kile, за да видите всички налични отпратки

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
bg: Подчертан - \underline{}

en: Smart New Line
bg: Нов ред

en: Abstract - \begin{abstract}
bg: Резюме - \begin{abstract}

en: Abstract
bg: Резюме

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
bg: \begin{abstract}
    текст
    \end{abstract}
    Средата "резюме" създава главна страница, тоест страница, която не е номерирана или озаглавена.

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
bg: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    колона 1 & колона 2 ... & колона n \\
    ...
    \end{tabular*}
    Това е разширена версия на табуларната среда с допълнителен параметър за ширина. Има променящ се интервал между колоните, който може да се разтегли до посочената ширина.

en: Minipage - \begin{minipage}
bg: Мини страница - \begin{minipage}

en: Minipage
bg: Мини страница

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
bg: Средата "мини страница" е подобна на командата \parbox. Тя приема същия незадължителен параметър за разположение и задължителен параметър за ширина. Можете да използвате други среди с параграфи в "мини среда".

en: Put this command where you want the list of figures to go.
bg: Сложете тази команда там където искате да бъде списъка от фигури.

en: Put this command where you want the list of tables to go.
bg: Сложете тази команда там където искате да бъде списъкът от таблици.

en: Put this command when you want to generate the raw index.
bg: Сложете тази команда там където искате да бъде индексът.

en: Put this command when you want to print the formatted index.
bg: Сложете тази команда когато искате да отпечатате форматирания индекс.

en: Glossary - \makeglossary
bg: Кратък речник - \makeglossary

en: Glossary
bg: Речник

en: Put this command when you want to print a glossary.
bg: Сложете тази команда когато искате да отпечатате краткия речник.

en: Bibliography
bg: Библиография

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
bg: Библиография - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
bg: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Текст който, когато е отпечатан, е приблизително толкова широк, колкото най-широкия елемент направен чрез командите \bibitem
    \bibitem : Задаване на елемент от библиографията

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
bg: Дословно (виждащи се интервали) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
bg: Дословно (виждащи се интервали)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
bg: Среда, използвана от LaTeX за точното отпечатване на това, което пишете на екрана. В този вариант интервалите се отпечатват по специален начин.

en: Embedded Code - \verb||
bg: Вграден код - \verb||

en: Embedded Code
bg: Вграден код

en: Macro form of the verbatim environment.
bg: Макро форма на средата "дословно".

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
bg: Вграден код (виждащи се интервали) - \verb||

en: Embedded Code (show spaces)
bg: Вграден код (виждащи се интервали)

en: Macro form of the verbatim* environment.
bg: Макро форма на средата. "дословно".

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
bg: "Малък" вертикален интервал - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
bg: "Малък" вертикален интервал

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
bg: Командата \Smallskip слага "малък" вертикален интервал.

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
bg: Командата \hfill fill създава "променлива дължина" която може да се удължава или смалява хоризонтално. Тя ще бъде запълнена с интервали.

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
bg: Командата \dotfill създава "променлива дължина", която има многоточие вместо интервали.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
bg: Хоризонтална линия - \hrulefill

en: Horizontal Rule
bg: Хоризонтална линия

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
bg: Командата \hrulefill fill създава "променлива дължина", която може да се удължава или смалява хоризонтално. Тя ще бъде запълнена с хоризонтална линия.

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
bg: Командата \vfill fill създава "променлива дължина", която може да се удължава или смалява хоризонтално.

en: Horizontal Space - \hspace{}
bg: Хоризонтален интервал - \hspace{}

en: Horizontal Space
bg: Хоризонтален интервал

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
bg: Командата \hspace добавя хоризонтален интервал. Дължината на този интервал може да бъде изразена в много знаци, които LaTeX разпознава, тоест точки, инчове, и други. Можете да добавяте както отрицателен, така и положителен интервал с командата \hspace. Отрицателен интервал функционира като клавиша backspace.

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
bg: Командата \hspace* добавя хоризонтален интервал както командата \hspace. LaTeX изтрива хоризонталния интервал, който идва на края на линията. Ако не искате LaTeX да изтрива този интервал, добавете незадължителния параметър *. Тогава интервалът никога няма да бъде изтрит.

en: Vertical Space - \vspace{}
bg: Вертикален интервал - \vspace{}

en: Vertical Space
bg: Вертикален интервал

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
bg: Командата \vspace добавя вертикален интервал. Дължината му може да бъде изразена в много знаци, които LaTeX разпознава, тоест точки, инчове, и други. Можете да добавяте както отрицателен, така и положителен интервал с командата \vspace.

en: Emphasized - \emph{}
bg: Акцентиране - \emph{}

en: Emphasized
bg: Акцентиране

en: Strong - \strong{}
bg: Наблягане - \strong{}

en: Strong
bg: Наблягане

en: Roman - \rmfamily
bg: Роман - \rmfamily

en: Roman
bg: Роман

en: Sans Serif - \sffamily
bg: Безсерифен - \sffamily

en: Sans Serif
bg: Безсерифен

en: Monospace - \ttfamily
bg: Равноширок - \ttfamily

en: Monospace
bg: Равноширок

en: Medium - \mdseries
bg: Среден - \mdseries

en: Medium
bg: Среден

en: Italic - \itshape
bg: Курсив - \itshape

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
bg: Параметърът за \bibliographystyle отпраща към файла style.bst, който определя начина по който ще изглеждат цитатите ви
    Стандартните стилове разпространявани с BibTeX са:
    alpha : подредени по азбучен ред. Етикетите съдържат името на автора и годината на публикация.
    plain  : подредени по азбучен ред. Етикетите са номерирани.
    unsrt : като plain, но подредбата е по ред на цитиране.
    abbrv  : като plain, но с по-малки етикети.

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
bg: Параметърът \bibliography отпраща към bib файла (без разширение),
    който би трябвало да съдържа базата ви данни в BibTeX формат.
    Kile поставя автоматично базовото име на TeX файла

en: Math Mode - $...$
bg: Математически режим - $...$

en: Math Mode
bg: Математически режим

en: Equation - \begin{equation}
bg: Уравнение - \begin{equation}

en: Equation
bg: Уравнение

en: Subscript - _{}
bg: Долен индекс - _{}

en: Subscript
bg: Долен индекс

en: Superscript - ^{}
bg: Горен индекс - ^{}

en: Superscript
bg: Горен индекс

en: Square Root - \sqrt{}
bg: Корен квадратен - \sqrt{}

en: Square Root
bg: Корен квадратен

en: Array - \begin{array}
bg: Формула за масиви - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
bg: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Всяка колона, coln, е означена с една буква, която показва как ще е подравнен елемента в колоната.
         c -- центриран 
         l -- в ляво 
         r -- в дясно

en: Left Delimiter
bg: Ляв делител

en: Right Delimiter
bg: Десен делител

en: Normal Binomial - \binom{}{}
bg: Нормален двучлен - \binom{}{}

en: Normal Binomial
bg: Нормален двучлен

en: Intertext - \intertext{}
bg: Интертекст - \intertext{}

en: Intertext
bg: Интертекст

en: Displaymath - \begin{displaymath}
bg: Показване на мат. - \begin{displaymath}

en: Displaymath
bg: Показване на мат.

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
bg: Уравнение (неномерирано) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
bg: Уравнение (неномерирано)

en: Multline - \begin{multline}
bg: Много линии - \begin{multline}

en: Multline
bg: Много линии

en: Multline* - \begin{multline*}
bg: Много линии* - \begin{multline*}

en: Multline*
bg: Много линии*

en: Split - \begin{split}
bg: Разделяне - \begin{split}

en: Split
bg: Разделяне

en: Gather - \begin{gather}
bg: Събиране - \begin{gather}

en: Gather
bg: Събиране

en: Gather* - \begin{gather*}
bg: Събиране* - \begin{gather*}

en: Gather*
bg: Събиране*

en: Align - \begin{align}
bg: Подравняване - \begin{align}

en: Align
bg: Подравняване

en: Align* - \begin{align*}
bg: Подравняване* - \begin{align*}

en: Align*
bg: Подравняване*

en: Alignat - \begin{alignat}
bg: Подравняване в - \begin{alignat}

en: Alignat
bg: Подравняване в

en: Alignat* - \begin{alignat*}
bg: Подравняване в* - \begin{alignat*}

en: Alignat*
bg: Подравняване в*

en: Aligned - \begin{aligned}
bg: Подравнен - \begin{aligned}

en: Aligned
bg: Равнено

en: Gathered - \begin{gathered}
bg: Свързан - \begin{gathered}

en: Gathered
bg: Свързан

en: Alignedat - \begin{alignedat}
bg: Подравнен в - \begin{alignedat}

en: Alignedat
bg: Подравнен в

en: Cases - \begin{cases}
bg: Регистри - \begin{cases}

en: Cases
bg: Регистри

en: matrix - \begin{matrix}
bg: матрица - \begin{gather}

en: matrix
bg: матрица

en: 1 error | %1 errors
bg[0]: 1 грешка
bg[1]: %1 грешки

en: 1 warning | %1 warnings
bg[0]: 1 предупреждение
bg[1]: %1 предупреждения

en: 1 badbox | %1 badboxes
bg[0]: 1 неправилно поле
bg[1]: %1 неправилни полета

en: Select Bibliography
bg: Избор на библиография

en: Select a bibliography
bg: Избор на библиография

en: No bibliography selected.
bg: Няма избрана библиография.

en: No bibliographies found.
bg: Не са открити библиографии.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
bg: Документът %1 или %2 не може да бъде намерен. Ако се опитвате да видите друг HTML файл, отидете в Настройки на Kile->Инструменти->ViewHTML->Разширени.

en: Could not change to the folder %1.
bg: Папката не може се смени с %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
bg: Записът в папката %1 е невъзможен, затова %2 не може да запише резултатите.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
bg: Невъзможно е да се определи на кой файл да стартира %1, защото няма активен документ.

en: Could not determine the master file for this document.
bg: Не може да бъде определен главен файл за този документ.

en: Please save the untitled document first.
bg: Моля, първо запишете неозаглавения документ.

en: The file %1 does not exist.
bg: Файлът %1 не съществува.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
bg: Документът %1 не е главен документ LaTeX. Да се продължи ли?

en: Continue?
bg: Да се продължи ли?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
bg: Документът не е асоцииран с проект. Активирайте документа, който е асоцииран с проекта, който искате да запишете, и след това отново изберете "Запис на проект".

en: Archive Project
bg: Архивиране на проект

en: Unknown tool %1.
bg: Непознат инструмент %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
bg: Не е инсталирано; свържете се с автора на Kile.

en: Aborted
bg: Прекъснато

en: &Stop
bg: &Стоп

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
bg: Пре&образуване в

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
bg: &Избиране

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
bg: Из&триване

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
bg: Сред&а

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
bg: Група Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
bg: По&строяване

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
bg: &Компилиране

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
bg: &Преобразуване

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
bg: Д&руги

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
bg: &Проект

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
bg: &Увод

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
bg: Таблици и списъци

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
bg: Разделяне на &части

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
bg: &Отпратки

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
bg: С&реда

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
bg: Спис&ък

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
bg: &Табуларна среда

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
bg: &Плаваща среда

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
bg: &Кодова среда

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
bg: &Математически команди

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
bg: Скоби

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
bg: Дроби AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
bg: Стрелки AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
bg: Стилове на мат. &шрифт

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
bg: Мат. &ударения

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
bg: Мат. &интервали

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
bg: Стандартни мат. &среди

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
bg: Мат. среди &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
bg: Много&редови среди

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
bg: &Матрични среди

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
bg: Стилове на &шрифт

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
bg: Вид шрифт

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
bg: Серии шрифт

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
bg: Форма на шрифт

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
bg: Интер&вали

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
bg: Интервал

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
bg: По&мощник

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bg: &Помощ

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
bg: Документация на TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
bg: Главен

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
bg: Редактиране

en: Paste as LaTe&X
bg: Поставяне като LaTe&X

en: Fatal Error
bg: Критична грешка

en: KDE Integrated LaTeX Environment
bg: Интегрирана в KDE среда за LaTeX

en: Project Management/Developer
bg: Управление на проекта и разработка

en: Former Developer
bg: Бивш разработчик

en: Former Maintainer/Developer
bg: Предишна поддръжка и разработчик

en: Migration from Subversion to Git
bg: Прехвърляне он Subversion към Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
bg: KConfig XT, различни подобрения и коригиране на грешки

en: KatePart Integration
bg: Интеграция в KatePart

en: Log Parsing
bg: Обработка на логове

en: Find-in-Files Dialog
bg: Прозорец за търсене във файлове

en: Documentation
bg: Документация

en: Jump to line
bg: Отиване на ред

en: Frame
bg: Рамка

en: Untitled Block
bg: Неозаглавен блок

en: There is no selection to compile.
bg: Не е избран файл за компилиране.

en: There is no surrounding environment.
bg: Няма обкръжаваща среда.

en: This job is only useful with a master document.
bg: Това е от полза само с основния документ.

en: This is not a subdocument, but the master document.
bg: Това не е под-документ, а основен документ.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
bg: Бързият преглед не може да бъде зареден:
    непозната задача "%1"

en: There is nothing to compile and preview.
bg: Няма нищо за компилиране и преглед.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
bg: "%1" не може да бъде зареден за бърз преглед.

en: Could not determine the main document.
bg: Главният документ не може да бъде определен.

en: Could not read the preamble.
bg: Уводната част не може да бъде прочетена.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
bg: Командата "\begin{document}" не може да бъде намерена.

en: QuickPreview
bg: Бърз преглед

en: Enter Value
bg: Въведете стойност

en: Please enter a value
bg: Въведете стойност

en: Error
bg: Грешка

en: Execution of %1
bg: Изпълнение на %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
bg: Не може да се намери папката за запис на %1.
    Проверете дали в домашната си папка имате папка .kde с права за запис в нея.

en: Empty File
bg: Празен файл

en: Empty LaTeX File
bg: Празен файл LaTeX

en: Empty BibTeX File
bg: Празен файл BibTeX

en: The file '%1' does not exist.
bg: Файл "%1" не съществува.

en: Short
bg: Кратко

en: Expanded Text
bg: Разширен текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
bg: До&бавяне

en: &Delete
bg: &Изтриване

en: Delete the abbreviation '%1'?
bg: Да се изтрие ли съкращението "%1"?

en: Delete Abbreviation
bg: Изтриване на съкращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
bg: Показване на начален екран при зареждане

en: Dictionary
bg: Речник

en: Try to place the cursor.
bg: Опитайте да поставите показалеца.

en: File not found
bg: Файлът не е намерен

en: Completion
bg: Завършване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
bg: Праг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
bg: букви

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
bg: Добавяне...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
bg: Премахване

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
bg: Показване на команди на LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
bg: Показване на съкращенията

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
bg: Настройки на довършването

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
bg: Поставяне на показалеца

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
bg: Затваряне на средите

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
bg: Проверката на системата

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
bg: Проверка дали системата TeX е инсталирана правилно...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
bg: Резултати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
bg: Автоматично завършване на \begin{env} с \end{env}

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
bg: Включено

en: Open selected
bg: Отваряне на избраното

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
bg: Настройки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
bg: &Местоположение на проектите:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
bg: &Отваряне на последните файлове и проекти при зареждане

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
bg: Параметри на шаблон

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
bg: Изчистване на файловете

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
bg: Автоматично изчистване на файловете при затваряне на Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
bg: (когато картината не съдържа информация за разделителна способност)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
bg: (трябва да инсталирате пакета ImageMagick, за да използвате тази опция)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
bg: Въведете пътя до папката с документация на TeX. Например /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
bg: &Местоположение на документацията за TeX:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
bg: Контекстна помощ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
bg: Помощ на &Kile за LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
bg: &Настройки...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
bg: Използване на &вграден преглед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
bg: Показване на помощния файл в &нов прозорец

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
bg: Настройки...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
bg: Двойни кавички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
bg: &Вид:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
bg: Математически режим

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
bg: Променливи на средата

en: Hide &Bad Boxes
bg: Скриване на &неправилните полета

en: Hide (La)TeX &Warnings
bg: Скриване на &предупрежденията на (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
bg: Избор на инструмент

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
bg: Нов...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
bg: Разширени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
bg: &Клас:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
bg: Меню

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
bg: &Икона:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
bg: Възстановяване на стандартните инструменти...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
bg: Изберете вида документ, който искате да създадете:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
bg: Шаблон

en: Select a configuration:
bg: Изберете настройка:

en: &Resolution:
bg: &Разделителна способност:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
bg: (разрешени стойности: от 30 до 1000 dpi)

en: &Background Color:
bg: &Фонов цвят:

en: (uses dvipng)
bg: (използва dvipng)

en: (uses dvips/convert)
bg: (използва dvips/convert)

en: (uses convert)
bg: (използва convert)

en: Selection:
bg: Избор:

en: Environment:
bg: Среда:

en: Subdocument:
bg: Под-документ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
bg: Ко&манда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
bg: Настройки:

en: Files & Projects
bg: Файлове и проекти

en: Include in Archive
bg: Добавяне в архивите

en: &Open With
bg: &Отваряне с

en: Other...
bg: Друго...

en: &Open
bg: &Отваряне

en: &Save
bg: &Запис

en: &Add to Project
bg: &Добавяне към проект

en: &Include in Archive
bg: &Добавяне в архив

en: &Remove From Project
bg: &Изтриване от проект

en: A&dd Files...
bg: До&бавяне на файлове...

en: &Close
bg: &Затваряне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
bg: Инструмент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
bg: Настройка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
bg: На&горе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
bg: На&долу

en: Create New Script
bg: Създаване на нов скрипт

en: Refresh List
bg: Обновяване на списъка

en: Script Name
bg: Име на скрипта

en: Sequence
bg: Последователност

en: Characters
bg: Знаци

en: Words and numbers:
bg: Думи и числа:

en: Total characters:
bg: Общо знаци:

en: Strings
bg: Низове

en: Words:
bg: Думи:

en: LaTeX commands:
bg: Команди на LaTeX:

en: LaTeX environments:
bg: Среди на LaTeX:

en: Total strings:
bg: Общо низове:

en: Line: %1 Col: %2
bg: Ред: %1 Кол.: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
bg: Показване на &етикетите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
bg: Показване на TODO и FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
bg: Отваряне на TODO и FIXME

en: Label: %1
bg: Етикет: %1

en: No "structure data" to display.
bg: Няма "структурни данни" за показване.

en: BibTeX References
bg: Указатели на BibTeX

en: Undefined References
bg: Неопределени указатели

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
bg: Включеният файл не може да бъде намерен. Файлът не съществува, не може да бъде прочетен или Kile не може да намери пътя към него. Името на файла, който причинява тази грешка е: %1.
    Искате ли такъв файл да бъде създаден?

en: Cannot Find File
bg: Файлът не може да бъде открит

en: Cu&t
bg: &Изрязване

en: &Copy
bg: &Копиране

en: C&omment
bg: &Коментар

en: Insert Label
bg: Вмъкване на етикет

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
bg: Брой знаци за показване

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unicode
bg: Уникод

en: Run Outside of Kile
bg: Изпълнение извън Kile

en: Run in Konsole
bg: Изпълнение в конзола

en: Run Sequence of Tools
bg: Изпълнение на поредица от инструменти

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
bg: Използвайте раздела "Разширени", за да настроите този инструмент.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
bg: Непознат вид инструмент; настройките ви са неправилни.
    Може би не е лошо да възстановите настройките по подразбиране.

en: Choose a configuration for the tool %1
bg: Изберете настройка за инструмента %1

en: New Configuration
bg: Нова настройка

en: Enter new configuration name:
bg: Въведете име на новата настройка:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
bg: Сигурни ли сте, че искате инструмента %1 да бъде изтрит?

en: You need at least one configuration for each tool.
bg: Необходима е поне една настройка за всеки инструмент.

en: Cannot Remove Configuration
bg: Изтриването на настройката е невъзможно
