kile - en to ca@valencia translation catalogue (2050 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
ca@valencia: No s'ha pogut guardar la llista local d'abreviatures.
    Codi d'error %1.

en: Saving Problem
ca@valencia: S'està desant el problema

en: Running in Kile
ca@valencia: Execució dins del Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
ca@valencia: No s'ha trobat l'eina.
    El Kile no està configurat correctament. Aneu a «Arranjament -> Configura Kile -> Eines» i arregleu el problema o canvieu als arranjaments per omissió.

en: Passed
ca@valencia: Ha passat

en: Failed
ca@valencia: Ha fallat

en: Version
ca@valencia: Versió

en: Embedding of Okular is supported
ca@valencia: Admet la incrustació de l'Okular

en: Binary
ca@valencia: Binari

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el binari d'aquesta eina essencial. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
ca@valencia: No s'ha trobat l'executable «%1». %2

en: Could not find the binary for this essential tool
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el binari d'aquesta eina essencial

en: No executable '%1' found
ca@valencia: No s'ha trobat l'executable «%1»

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
ca@valencia: S'ha trobat (%1 => %2)

en: Simple Test
ca@valencia: Prova simple

en: This essential tool does not work; please check your installation.
ca@valencia: Aquesta eina essencial no funciona correctament, comproveu la vostra instal·lació.

en: Source Specials Switch
ca@valencia: Commutador de capacitats especials

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
ca@valencia: Admés, useu la configuració «moderna» per a (La)TeX per activar automàticament les capacitats de cerca inversa i cap avant.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
ca@valencia: No admés, useu el paquet srcltx per activar les capacitats de cerca inversa i cap avant.

en: SyncTeX Support
ca@valencia: Implementació de SyncTeX

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
ca@valencia: Admés, useu la configuració «moderna» per a PDFLaTeX i XeLaTeX per activar automàticament les capacitats de cerca inversa i cap avant.

en: Not supported
ca@valencia: No admés

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
ca@valencia: Les vistes prèvies dels PNG no es poden utilitzar per «mathgroups» a la subfinestra de vista prèvia inferior

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
ca@valencia: No podeu usar les vistes prèvies PNG amb les conversions «dvi -> ps -> png» i «pdf -> png» a la subfinestra de vista prèvia inferior.

en: Add Abbreviation
ca@valencia: Afig abreviatura

en: Edit Abbreviation
ca@valencia: Edita l'abreviatura

en: &Abbreviation:
ca@valencia: &Abreviatura:

en: &Expanded Text:
ca@valencia: Text &expandit:

en: Delete Files
ca@valencia: Suprimeix els fitxers

en: Do you really want to delete these files?
ca@valencia: Esteu segur que voleu suprimir aquests fitxers?

en: Files
ca@valencia: Fitxers

en: Critical failure, Kile will not function properly
ca@valencia: Fallada crítica, el Kile no funcionarà apropiadament

en: Failed, but not critical
ca@valencia: Ha fallat, però no és crític

en: System Check
ca@valencia: Comprova el sistema

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
ca@valencia: <p>Aquest assistent de configuració comprovarà si el vostre sistema està correctament configurat per a processar documents de LaTeX. També permet afinar la configuració de Kile, tenint en compte els resultats de les proves.</p><p>Es recomana executar aquest assistent abans d'usar Kile per primera vegada.</p><p>Feu clic a «Següent» ara per iniciar el procediment de les proves.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
ca@valencia: Assistent de comprovació i configuració del sistema

en: Checking whether the system is set up correctly...
ca@valencia: S'està comprovant que el vostre sistema es troba correctament configurat...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
ca@valencia: Configura les eines del visor per usar el visor de documents

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
ca@valencia: Usa la configuració «moderna» per a les eines TeX, PDFTeX i LaTeX

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
ca@valencia: Usa la configuració «moderna» per a les eines PDFLaTeX, LuaLaTeX i XeLaTeX.

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
ca@valencia: <br/>Premeu «Finalitza» ara per acceptar els canvis de configuració recomanats.

en: Test Results
ca@valencia: Resultats de la prova

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
ca@valencia: Les següents proves <b>crítiques</b> no han tingut èxit:<br/><br/>%1<br/><br/>El Kile no pot funcionar correctament al vostre sistema. Consulteu els<br/>resultats de les proves per trobar què s'ha d'arranjar.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
ca@valencia: Les següents proves no han tingut èxit:<br/><br/>%1<br/><br/>Encara podeu usar el Kile. No obstant això, no es garanteix que funcionen totes les característiques.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
ca@valencia: <b>No s'han detectat problemes. El Kile funcionarà correctament al vostre sistema.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
ca@valencia: El visor de documents incrustat està disponible i la vista prèvia en viu és compatible.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
ca@valencia: El visor de documents incrustat està disponible, però la versió instal·lada de PDFLaTeX<br/><b>no és compatible</b> amb la vista prèvia en viu.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
ca@valencia: El visor de documents incrustat <b>no està disponible</b> (ja que l'Okular no està disponible o la versió instal·lada<br/>és massa antiga). Per tant, la vista prèvia en viu, no està suportada.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
ca@valencia: <br/><font color="#FF0000"><b>Les proves no s'han pogut finalitzar correctament. Comproveu l'espai disponible en el disc.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
ca@valencia: Configura

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
ca@valencia: Eines

en: General Settings
ca@valencia: Arranjament general

en: Build
ca@valencia: Construeix

en: Scripting
ca@valencia: Crea scripts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
ca@valencia: Permet la creació de scripts

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
ca@valencia: Menú d'usuari

en: Complete
ca@valencia: Compleció

en: Code Completion
ca@valencia: Compleció del codi

en: Preview
ca@valencia: Vista prèvia

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
ca@valencia: Vista prèvia ràpida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
ca@valencia: Ajuda

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
ca@valencia: Vista prèvia en viu

en: Appearance
ca@valencia: Aparença

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
ca@valencia: Entorns

en: installed
ca@valencia: instal·lat

en: not installed
ca@valencia: no instal·lat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
ca@valencia: Gràfics

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
ca@valencia: Vista de l'estructura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
ca@valencia: Visualització dels símbols

en: Project
ca@valencia: Projecte

en: Name:
ca@valencia: Nom:

en: Directory:
ca@valencia: Directori:

en: Search
ca@valencia: Cerca

en: Pattern:
ca@valencia: Patró:

en: Template:
ca@valencia: Plantilla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
ca@valencia: Ordre

en: Command[]
ca@valencia: Ordre[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
ca@valencia: Entorn

en: Image
ca@valencia: Imatge

en: Label
ca@valencia: Etiqueta

en: Reference
ca@valencia: Referència

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
ca@valencia: Fitxer

en: Directory Options
ca@valencia: Opcions de directori

en: Filter:
ca@valencia: Filtre:

en: Scan directories recursively
ca@valencia: Explora els directoris recursivament

en: &Search
ca@valencia: &Cerca

en: &Clear
ca@valencia: &Neteja

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
ca@valencia: Introduïu ací l'expressió que voleu cercar.<br>Els metacaràcters possibles són:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - coincideix amb qualsevol caràcter</li><li>&nbsp;<b>^</b> - coincideix amb el començament d'una línia</li><li>&nbsp;<b>$</b> - coincideix amb el final d'una línia</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - coincideix amb el començament d'una paraula</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - coincideix amb el final d'una paraula</li></ul>Hi ha els següents operadors de repetició:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - l'element precedent coincideix almenys una vegada</li><li>&nbsp;<b>*</b> - l'element precedent coincideix zero o més vegades</li><li>&nbsp;<b>+</b> - l'element precedent coincideix una o més vegades</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - l'element precedent coincideix exactament <i>n</i> vegades</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - l'element precedent coincideix <i>n</i> o més vegades</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - l'element precedent coincideix almenys <i>n</i> vegades</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - l'element precedent coincideix almenys <i>n</i>, però com a màxim <i>m</i> vegades.</li></ul>A més, les referències a una subexpressió entre parèntesis són disponibles amb la notació \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
ca@valencia: Introduïu ací el patró de nom de fitxer dels fitxers a cercar. Podeu indicar diversos patrons separats per comes.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
ca@valencia: Seleccioneu un mode de cerca. Pels primers modes, el patró de cerca es construeix des de la plantilla editable, on «%s» és reemplaçat pel patró proporcionat.<br><br>Hi ha modes addicionals predefinits per entorns, gràfics, etiquetes, referències o fitxers d'entrada. Si el patró és buit, Kile cercarà per totes les ordres d'aquest mode. Si es proporciona un patró, s'inserirà com a paràmetre. Per exemple, en mode entorn amb patró «center», Kile cercarà «\begin{center}», i en mode de gràfics amb el patró «.*\.png», Kile cercarà tots els fitxers png.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
ca@valencia: Pels primers tres modes podeu seleccionar una plantilla pel patró del quadre combinat i editar-la ací. La cadena %s en la plantilla és reemplaçada pel patró del camp d'entrada, resultant en una expressió regular que s'ha de cercar. En tots els altres modes aquesta plantilla s'ignora.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
ca@valencia: Introduïu el directori que conté els fitxers en els quals voleu cercar.

en: Check this box to search in all subdirectories.
ca@valencia: Activeu aquesta casella per cercar en tots els subdirectoris.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
ca@valencia: Ací es llisten els resultats de l'execució de grep. Seleccioneu una combinació de nom de fitxer/número de línia clicant en l'element o amb el cursor per mostrar la línia respectiva en l'editor.

en: Find in Files
ca@valencia: Cerca en fitxers

en: Find in Project
ca@valencia: Cerca en el projecte

en: no project opened
ca@valencia: no s'ha obert cap projecte

en: Grep Tool Error
ca@valencia: Error de l'eina Grep

en: Invalid regular expression: %1
ca@valencia: Expressió regular invàlida: %1

en: &Cancel
ca@valencia: &Cancel·la

en: Figure Environment
ca@valencia: Entorn de la figura

en: Table Environment
ca@valencia: Entorn de la taula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
ca@valencia: Figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
ca@valencia: Taula

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
ca@valencia: Posició

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
ca@valencia: Ací exactament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
ca@valencia: Part inferior de la pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
ca@valencia: Part superior de la pàgina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
ca@valencia: Pàgina extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
ca@valencia: Centra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
ca@valencia: Títol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
ca@valencia: Etiqueta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
ca@valencia: Inclou gràfics

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
ca@valencia: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Gràfics

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
ca@valencia: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Gràfics

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
ca@valencia: Heu d'incloure el paquet wrapfig per usar les opcions d'ajustament de text

en: Missing Package
ca@valencia: Falta paquet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
ca@valencia: Imatge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
ca@valencia: Eixida:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
ca@valencia: Centra la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
ca@valencia: Camí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
ca@valencia: Usa l'ordre de LaTeX \graphicspath

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
ca@valencia: Opcions d'imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
ca@valencia: Amplària:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
ca@valencia: Alçària:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
ca@valencia: Quadre contenidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
ca@valencia: Usa un quadre contenidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
ca@valencia: Escala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
ca@valencia: Mantén la relació d'aspecte

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
ca@valencia: Encongeix la imatge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
ca@valencia: Encongeix la imatge a una grandària especificada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
ca@valencia: Encongeix la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
ca@valencia: Esquerra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
ca@valencia: Dalt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
ca@valencia: Dreta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
ca@valencia: Baix:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
ca@valencia: figura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
ca@valencia: Usa l'entorn de figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
ca@valencia: Posició:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
ca@valencia: Part inferior de la pàgina (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
ca@valencia: Pàgina extra (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
ca@valencia: Ací (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
ca@valencia: Part superior de la pàgina (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
ca@valencia: Força la posició (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
ca@valencia: Personalitzada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
ca@valencia: Usa l'entorn wrapfigure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
ca@valencia: 3,5 polzades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
ca@valencia: Línies a saltar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
ca@valencia: Esquerra (L/I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
ca@valencia: Fora (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
ca@valencia: Dreta (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
ca@valencia: Dintre (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
ca@valencia: Figura flotant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
ca@valencia: Voladís:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
ca@valencia: Emplaçament:

en: Attributes
ca@valencia: Atributs

en: Group:
ca@valencia: Grup:

en: &Name:
ca@valencia: &Nom:

en: Include *-&version:
ca@valencia: Inclou *-&versió:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
ca@valencia: Nom del grup al qual pertany aquest entorn o ordre.

en: Name of the new environment or command.
ca@valencia: Nom del nou entorn o ordre.

en: Name of the environment or command to edit.
ca@valencia: Nom de l'entorn o ordre a editar.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
ca@valencia: Ha d'existir aquest entorn o ordre també en la versió preferida?

en: \\ is end of &line:
ca@valencia: \\ és final de &línia:

en: Needs &math mode:
ca@valencia: Necessita mode &matemàtic:

en: &Tabulator:
ca@valencia: &Tabulador:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
ca@valencia: Ha d'inserir \\ la «nova línia intel·ligent»?

en: Does this environment need math mode?
ca@valencia: Aquest entorn necessita mode matemàtic?

en: Define the standard tabulator of this environment.
ca@valencia: Defineix el tabulador estàndard d'aquest entorn.

en: Opt&ion:
ca@valencia: Opc&ió:

en: Define an optional alignment parameter.
ca@valencia: Defineix un paràmetre d'alineació opcional.

en: Does this command need an optional parameter?
ca@valencia: Aquesta ordre necessita un paràmetre opcional?

en: &Parameter:
ca@valencia: &Paràmetre:

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
ca@valencia: Necessita aquest entorn un paràmetre addicional com ara {n} per un nombre enter, {w} per una amplària o { } per qualsevol altre paràmetre?

en: Does this command need an argument?
ca@valencia: Aquest paràmetre necessita un argument?

en: Define a new LaTeX environment:
ca@valencia: Defineix un nou entorn de LaTeX:

en: Define a new LaTeX command:
ca@valencia: Defineix una nova ordre de LaTeX:

en: Edit a LaTeX Environment
ca@valencia: Edita un entorn de LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
ca@valencia: Edita una ordre de LaTeX

en: An empty string is not allowed.
ca@valencia: No està permesa una cadena buida.

en: This environment already exists.
ca@valencia: Aquest entorn ja existeix.

en: This command already exists.
ca@valencia: Aquesta ordre ja existeix.

en: LaTeX Configuration
ca@valencia: Configuració LaTeX

en: AMS-Math
ca@valencia: AMS-matemàtica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
ca@valencia: Matemàtica

en: Lists
ca@valencia: Llistes

en: Tabular
ca@valencia: Taula

en: Verbatim
ca@valencia: Literal

en: Labels
ca@valencia: Etiquetes

en: References
ca@valencia: Referències

en: Bibliographies
ca@valencia: Bibliografies

en: Citations
ca@valencia: Citacions

en: Includes
ca@valencia: Inclusions

en: LaTeX Environments
ca@valencia: Entorns de LaTeX

en: LaTeX Commands
ca@valencia: Ordres de LaTeX

en: Do you want to delete this environment?
ca@valencia: Voleu eliminar aquest entorn?

en: Do you want to delete this command?
ca@valencia: Voleu eliminar aquest ordre?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
ca@valencia: Elimina

en: LaTeX Environment
ca@valencia: Entorn de LaTeX

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
ca@valencia: Tots els vostres paràmetres d'«entorn» se sobreescriuran amb els paràmetres per omissió. Esteu segur que voleu continuar?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
ca@valencia: Tots els vostres paràmetres d'«ordres» se sobreescriuran amb els paràmetres per omissió. Esteu segur que voleu continuar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
ca@valencia: Defineix entorns i ordres de LaTeX per al Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
ca@valencia: Llista d'entorns coneguts amb un munt d'informació addicional que el Kile pot usar potencialment. Podeu afegir els vostres propis entorns, que seran reconeguts per a la compleció automàtica dels entorns; La «nova línia intel·ligent» i el «tabulador intel·ligent», per exemple. Noteu que només podeu editar i eliminar els entorns definits per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
ca@valencia: Preferit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
ca@valencia: Final de línia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
ca@valencia: Tabulador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
ca@valencia: Opció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
ca@valencia: Paràmetre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
ca@valencia: Ordres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
ca@valencia: Afig un nou entorn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ca@valencia: &Afig...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
ca@valencia: Elimina un entorn definit per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
ca@valencia: E&limina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
ca@valencia: Edita un entorn definit per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ca@valencia: Edi&ta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
ca@valencia: Mostra només les ordres i els entorns definits per l'usuari

en: 1 item found. | %1 items found.
ca@valencia[0]: S'ha trobat 1 element.
ca@valencia[1]: S'han trobat %1 elements.

en: File Name
ca@valencia: Nom de fitxer

en: Local File
ca@valencia: Fitxer local

en: Add File?
ca@valencia: Afegeixo fitxer?

en: Add selected files
ca@valencia: Afig els fitxers seleccionats

en: Add all the selected files
ca@valencia: Afig tots els fitxers seleccionats

en: Install custom files
ca@valencia: Instal·la els fitxers personalitzats

en: Install your own completion files
ca@valencia: Instal·la els fitxers de compleció propis

en: Manage custom files
ca@valencia: Gestiona els fitxers personalitzats

en: Manage the local completion files in the file manager
ca@valencia: Gestiona els fitxers de compleció locals en el gestor de fitxers

en: yes
ca@valencia: sí

en: Select Completion Files to Install Locally
ca@valencia: Selecció dels fitxers de compleció a instal·lar localment

en: Completion files (*.cwl)
ca@valencia: Fitxers de compleció (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
ca@valencia: Ja existeix un fitxer de compleció local anomenat «%1».
    Voleu substituir aquest fitxer?

en: Replace Local File?
ca@valencia: Substitueixo el fitxer local?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
ca@valencia: Ha ocorregut un error en eliminar el fitxer «%1».
    Reviseu els permisos del fitxer.

en: Remove Error
ca@valencia: Error en eliminar

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
ca@valencia: No s'ha pogut copiar el fitxer al directori local.
    Per favor, reviseu els permisos d'accés al directori «%1».

en: Copy Error
ca@valencia: Error en copiar

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
ca@valencia: Els fitxers personalitzats s'han instal·lat i preseleccionat per afegir-los.

en: Installation Successful
ca@valencia: Instal·lació correcta

en: Type: %1
ca@valencia: Tipus: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
ca@valencia: Icona:

en: Select...
ca@valencia: Selecciona...

en: Existing Templates
ca@valencia: Plantilles existents

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
ca@valencia: Tipus de document

en: Show all the templates
ca@valencia: Mostra totes les plantilles

en: Clear Selection
ca@valencia: Neteja la selecció

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
ca@valencia: Seleccioneu una plantilla existent si voleu sobreescriure-la amb la vostra nova plantilla.
    Noteu que no podeu sobreescriure plantilles marcades amb un asterisc:
    si seleccioneu una d'aquestes plantilles, es crearà una nova plantilla amb el mateix nom
    en una ubicació on tingueu accés d'escriptura.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
ca@valencia: Per favor, seleccioneu la plantilla que voleu eliminar.
    Noteu que no podeu suprimir plantilles marcades amb un asterisc (de les que heu perdut el permís de supressió necessari).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
ca@valencia: El nom de plantilla que heu introduït és invàlid.
    Per favor, introduïu un nom nou.

en: Please choose an icon first.
ca@valencia: Per favor, seleccioneu primer una icona.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
ca@valencia: El fitxer d'icona: %1
    no sembla existir. Per favor, seleccioneu una icona nova.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
ca@valencia: El fitxer: %1
    no sembla existir. Potser heu oblidat guardar el fitxer?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
ca@valencia: Ja existeix una plantilla anomenada «%1».
    Per favor, elimineu-la abans.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
ca@valencia: Esteu a punt de reemplaçar la plantilla «%1»; esteu segur?

en: Failed to create the template.
ca@valencia: Ha fallat en crear la plantilla.

en: Please select a template that should be removed.
ca@valencia: Per favor, seleccioneu la plantilla que s'ha d'eliminar.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
ca@valencia: No teniu els permisos necessaris per eliminar la plantilla seleccionada.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
ca@valencia: Esteu a punt d'eliminar la plantilla «%1»; esteu segur?

en: The template could not be removed.
ca@valencia: La plantilla no es pot eliminar.

en: Math Environments
ca@valencia: Entorns matemàtics

en: Without n&umbering:
ca@valencia: Sense n&umeració:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
ca@valencia: Nomb&re de files:

en: Number of c&ols:
ca@valencia: Nombre de c&ol.:

en: Space command
    to &separate groups:
ca@valencia: Ordre d'espaiat
    per &separar grups:

en: Standard &tabulator:
ca@valencia: &Tabulador estàndard:

en: Display&math mode:
ca@valencia: Mode de visualització &matemàtica:

en: Use &bullets:
ca@valencia: Usa &pics:

en: Choose an environment.
ca@valencia: Seleccioneu un entorn.

en: Use the starred version of this environment.
ca@valencia: Usa la versió preferida d'aquest entorn.

en: Choose the number of table rows.
ca@valencia: Seleccioneu el nombre de files de la taula.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
ca@valencia: Seleccioneu el nombre de columnes de la taula o els grups d'alineació.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
ca@valencia: Defineix una ordre de LaTeX addicional per separar grups d'alineació.

en: Choose one of some predefined tabulators.
ca@valencia: Seleccioneu un dels tabuladors predefinits.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
ca@valencia: Alguns entorns només són vàlids en mode matemàtic. Podeu envoltar-los amb un d'aquests modes de visualització matemàtics.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
ca@valencia: Insereix pics en cada cel·la. Alt+Ctrl+Dreta i Alt+Ctrl+Esquerra vos mourà molt ràpidament d'una cel·la a una altra.

en: Number of cols:
ca@valencia: Nombre de col.:

en: Number of groups:
ca@valencia: Nombre de grups:

en: New File
ca@valencia: Fitxer nou

en: LaTeX Document
ca@valencia: Document LaTeX

en: BibTeX Document
ca@valencia: Document BibTeX

en: Kile Script
ca@valencia: Script de Kile

en: Tool Name
ca@valencia: Nom de l'eina

en: Class
ca@valencia: Classe

en: <Custom>
ca@valencia: <Personalitzada>

en: Error: A tool by this name exists already.
ca@valencia: Error: Ja existeix una eina amb aquest nom.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
ca@valencia: Error: el nom no pot contindre una barra «/».

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
ca@valencia: Error: el nom no pot contindre cap (, ), [ o ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
ca@valencia: Seleccioneu el &comportament per defecte (classe) 
    d'aquesta eina. Heretarà totes les propietats
    de l'eina sobre la qual està basada.
    
    Per exemple, seleccionant «LaTeX» farà 
    que la vostra eina es comporti igual que 
    l'eina «LaTeX» estàndard.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
ca@valencia: Escriviu un nom curt i descrip&tiu per a l'eina:

en: PDF Wizard
ca@valencia: Assistent de PDF

en: *.pdf|PDF Files
ca@valencia: *.pdf|Fitxers PDF

en: Re&arrange
ca@valencia: Reorg&anitza

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
ca@valencia: 1 pàgina + una pàgina buida --> 2 per full

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
ca@valencia: 1 pàgina + duplicat --> 2 per full

en: 2 Pages --> 2up
ca@valencia: 2 pàgines --> 2 per full

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
ca@valencia: 2 pàgines (apaïsat) --> 2 per full

en: 4 Pages --> 4up
ca@valencia: 4 pàgines --> 4 per full

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
ca@valencia: 4 pàgines (apaïsat) --> 4 per full

en: Select Even Pages
ca@valencia: Selecciona les pàgines parells

en: Select Odd Pages
ca@valencia: Selecciona les pàgines senars

en: Select Even Pages (reverse order)
ca@valencia: Seleccioneu les pàgines parells (ordre invers)

en: Select Odd Pages (reverse order)
ca@valencia: Seleccioneu les pàgines senars (ordre invers)

en: Reverse All Pages
ca@valencia: Inverteix totes les pàgines

en: Decrypt
ca@valencia: Desencripta

en: Select Pages
ca@valencia: Selecciona les pàgines

en: Delete Pages
ca@valencia: Suprimeix les pàgines

en: Apply a background watermark
ca@valencia: Aplica una marca d'aigua pel fons

en: Apply a background color
ca@valencia: Aplica un color de fons

en: Apply a foreground stamp
ca@valencia: Aplica un segell de primer pla

en: pdftk: Choose Parameter
ca@valencia: pdftk: seleccioneu un paràmetre

en: pdfpages: Choose Parameter
ca@valencia: pdfpages: seleccioneu un paràmetre

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
ca@valencia: %1 (encriptat)

en: Error: unknown number of pages
ca@valencia: Error: nombre de pàgines desconegut

en: PDFTK-Password
ca@valencia: Contrasenya de PDFTK

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
ca@valencia: Aquest fitxer PDF està encriptat i «pdftk» no pot obrir-lo.
    Introduïu la contrasenya per aquest fitxer PDF
    o deixeu-la en blanc per provar amb un altre mètode:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
ca@valencia: Es necessita una contrasenya per establir o canviar la configuració actual.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
ca@valencia: Els permisos d'aquest document es poden canviar amb <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
ca@valencia: <i>pdftk</i> no està disponible, de manera que no es poden canviar els permisos.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
ca@valencia: <i>pdftk</i> no està disponible, de manera que no es pot canviar la propietat.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
ca@valencia: Les propietats d'aquest document es poden canviar amb <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
ca@valencia: Aquest fitxer d'entrada està encriptat, de manera que sols treballa amb <i>pdftk</i>.

en: A password is necessary to rearrange pages.
ca@valencia: Es necessita una contrasenya per reorganitzar les pàgines.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
ca@valencia: Aquest fitxer d'entrada està encriptat, però <i>pdftk</i> no està instal·lat.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
ca@valencia: Aquest assistent usarà <i>pdftk</i> i el paquet <i>pdfpages</i> de LaTeX.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
ca@valencia: Aquest assistent només usarà <i>pdftk</i> (<i>pdfpages</i> no està instal·lat).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
ca@valencia: Aquest assistent només usarà <i>pdfpages</i> de LaTeX (no s'ha trobat el <i>pdftk</i>).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
ca@valencia: Aquest assistent no pot treballar, perquè no s'ha trobat l'eina (vegeu la secció d'ajuda).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
ca@valencia: <i>(Ha estat compilat sense la biblioteca pdf de libpoppler. No estaran disponibles totes les tasques).</i>

en: &Update
ca@valencia: &Actualitza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
ca@valencia: Pàgines:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
ca@valencia: Llista de pàgines separades per comes: 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
ca@valencia: Paràmetre:

en: All options for 'pdftk'
ca@valencia: Totes les opcions per a «pdftk»

en: All options for 'pdfpages'
ca@valencia: Totes les opcions per a «pdfpages»

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
ca@valencia: Aplica una marca d'aigua PDF al fons d'un sol PDF d'entrada. «pdftk» només usarà la primera pàgina del fons PDF i l'aplicarà a cada pàgina del PDF d'entrada. Aquesta pàgina s'escalarà i girarà segons siga necessari per ajustar-se a la pàgina d'entrada.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
ca@valencia: Aplica un segell de primer pla a la part superior de les pàgines del document PDF d'entrada. «pdftk» només usarà la primera pàgina del segell PDF i l'aplicarà a cada pàgina del PDF d'entrada. Aquesta pàgina s'escalarà i girarà segons siga necessari per ajustar-se a la pàgina d'entrada. Això funciona millor si el segell de la pàgina PDF té un fons transparent.

en: &Apply
ca@valencia: &Aplica

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
ca@valencia: Ha fallat en crear un directori temporal.
    
    No es pot usar aquest assistent.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
ca@valencia: <center>Assistent de PDF</center><br>Aquest assistent usa «pdftk» i el paquet «pdfpages» de LaTeX per<ul><li>reorganitzar les pàgines d'un document PDF existent</li><li>llegir i actualitzar la «documentinfo» d'un document PDF (només «pdftk»)</li><li>llegir, establir o canviar alguns permisos d'un document PDF (només «pdftk»). Es necessita una contrasenya per establir o canviar aquesta configuració del document. A més l'encriptació del PDF es fa per bloquejar el contingut del fitxer darrere d'aquesta contrasenya.</li></ul><p>El paquet «pdfpages» només funcionarà amb els documents sense encriptar. «pdftk» pot gestionar ambdós tipus de documents, però necessita una contrasenya pels fitxers encriptats. Si «pdftk» o «pdfpages» no està disponible, es redueixen les possibles reordenacions.</p><p><i>Avís:</i> L'encriptatge i una contrasenya no proporciona cap seguretat real al PDF. El contingut està encriptat, però es coneix la clau. Ho heu de veure més com una petició cortesa però ferma de respectar els desitjos de l'autor.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
ca@valencia: <p><i>Informació:</i> Aquesta versió de Kile va ser compilada sense la biblioteca «libpoppler». No serà possible establir, canviar i eliminar les propietats i els permisos.</p>

en: PDF Tools
ca@valencia: Eines PDF

en: LaTeX with 'pdfpages' package
ca@valencia: LaTeX amb paquet «pdfpages»

en: Rearranging PDF file: %1
ca@valencia: Reorganitza el fitxer PDF: %1

en: ***** tool:
ca@valencia: ***** eina:

en: ***** input file:
ca@valencia: ***** fitxer d'entrada:

en: ***** output file:
ca@valencia: ***** fitxer d'eixida:

en: ***** param:
ca@valencia: ***** paràmetre:

en: ***** command:
ca@valencia: ***** ordre:

en: ***** viewer:
ca@valencia: ***** visor:

en: An error occurred while executing the task.
ca@valencia: S'ha produït un error en executar la tasca.

en: Finished with an error (wrong password)
ca@valencia: Ha finalitzat amb un error (contrasenya errònia)

en: Finished with an error
ca@valencia: Ha finalitzat amb un error

en: Could not create the ViewPDF tool
ca@valencia: No s'ha pogut crear l'eina ViewPDF

en: The utility needs some parameters in this mode.
ca@valencia: La utilitat necessita alguns paràmetres en aquest mode.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
ca@valencia: Llista de pàgines il·legal «de-a»: %1 és més gran que %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
ca@valencia: Número de pàgina il·legal: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
ca@valencia: Heu de definir un fitxer PDF com a segell pel primer pla.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
ca@valencia: Heu de definir un fitxer PDF com a marca d'aigua pel fons.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
ca@valencia: Format del fitxer desconegut: només s'accepta «.pdf» com a fitxer d'imatge en aquest mode.

en: The given file doesn't exist.
ca@valencia: El fitxer indicat no existeix.

en: You need to define an output file.
ca@valencia: Heu de definir un fitxer d'eixida.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
ca@valencia: Format del fitxer desconegut: només s'accepta «.pdf» com a fitxer d'eixida.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ca@valencia: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». Esteu segur que voleu sobreescriure'l?

en: No input file is given.
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap fitxer d'entrada.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
ca@valencia: Format del fitxer desconegut: només s'accepten «.pdf» pels fitxers d'entrada.

en: This input file does not exist.
ca@valencia: El fitxer d'entrada no existeix.

en: No password is given.
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap contrasenya.

en: The password should be at least 6 characters long.
ca@valencia: La contrasenya ha de tindre almenys 6 caràcters de llarg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
ca@valencia: Fitxer d'entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
ca@valencia: pàgines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
ca@valencia: Contrasenya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
ca@valencia: Icona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
ca@valencia: Aquest assistent usarà «pdftk» i el paquet «pdfpages» de LaTeX.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
ca@valencia: Reorganitzacions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
ca@valencia: Fitxer d'eixida:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
ca@valencia: El nom del fitxer d'eixida. Aquesta entrada també pot estar buida, si voleu sobreescriure el fitxer original.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
ca@valencia: *.ps|Fitxers PS\n*.ps.gz|Fitxers PS comprimits

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
ca@valencia: Tasca:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
ca@valencia: Visor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
ca@valencia: Mostra el resultat del procés de conversió. Sempre s'agafa l'Okular com a visor extern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
ca@valencia: Mostra el fitxer PDF resultant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
ca@valencia: Sobreescriu el fitxer original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
ca@valencia: Les opcions «Selecciona les pàgines» i «Paràmetre lliure» necessiten alguns paràmetres específics, que podeu introduir ací

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
ca@valencia: Fitxer PDF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
ca@valencia: Fons:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
ca@valencia: Propietats

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
ca@valencia: Propietats d'aquest document PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
ca@valencia: Títol:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
ca@valencia: Creador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
ca@valencia: Assumpte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
ca@valencia: Paraules clau:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
ca@valencia: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
ca@valencia: Productor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFormat)
en: 1.4
ca@valencia: 1,4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
ca@valencia: Encriptatge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
ca@valencia: Data de creació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
ca@valencia: data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
ca@valencia: Data de modificació:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
ca@valencia: Permisos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
ca@valencia: Permisos (protecció de 128 bits)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
ca@valencia: Impressió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
ca@valencia: Copia el text o els gràfics:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
ca@valencia: Modifica el contingut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
ca@valencia: Ompliu els camps del formulari amb les dades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
ca@valencia: permés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
ca@valencia: Canvieu o afegiu anotacions, o ompliu els camps del formulari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
ca@valencia: Permet només la impressió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
ca@valencia: Permet totes les característiques

en: Rearrange Postscript File
ca@valencia: Reorganitza el fitxer Postscript

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
ca@valencia: No s'han trobat el «pstops» ni el «psselect».

en: 'pstops' not found.
ca@valencia: No s'ha trobat «pstops».

en: 'psselect' not found.
ca@valencia: No s'ha trobat «psselect».

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
ca@valencia: 1 pàgina DIN A5 + una pàgina buida --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
ca@valencia: 1 pàgina DIN A5 + duplicat --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
ca@valencia: 2 pàgines DIN A5 --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
ca@valencia: 2 pàgines DIN A5L --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
ca@valencia: 4 pàgines DIN A5 --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
ca@valencia: 1 pàgina DIN A4 + una pàgina buida --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
ca@valencia: 1 pàgina DIN A4 + duplicat --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
ca@valencia: 2 pàgines DIN A4 --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
ca@valencia: 2 pàgines DIN A4L --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
ca@valencia: Copia totes les pàgines (ordenades)

en: Copy All Pages (unsorted)
ca@valencia: Copia totes les pàgines (desordenades)

en: pstops: Choose Parameter
ca@valencia: pstops: seleccioneu un paràmetre

en: psselect: Choose Parameter
ca@valencia: psselect: seleccioneu el paràmetre

en: Done
ca@valencia: Fet

en: Execute
ca@valencia: Executa

en: Could not create a temporary file.
ca@valencia: No s'ha pogut crear un fitxer temporal.

en: rearrange ps file: %1
ca@valencia: Reorganitza el fitxer PS: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
ca@valencia: Ha ocorregut un error en reorganitzar el fitxer.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
ca@valencia: Format del fitxer desconegut: només s'accepten «.ps» i «.ps.gz» pels fitxers d'entrada.

en: psselect needs some parameters in this mode.
ca@valencia: psselect necessita alguns paràmetres en aquest mode.

en: pstops needs some parameters in this mode.
ca@valencia: pstops necessita alguns paràmetres en aquest mode.

en: You need to define an output file or select the viewer.
ca@valencia: Heu de definir un fitxer d'eixida o seleccionar el visor.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
ca@valencia: Format del fitxer desconegut: només s'accepta «.ps» com a fitxer d'eixida.

en: Copies:
ca@valencia: Còpies:

en: Postscript Tools
ca@valencia: Eines Postscript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
ca@valencia: Seleccioneu una de les 18 operacions per convertir un fitxer postscript. Les quatre últimes operacions necessiten paràmetres específics.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
ca@valencia: La conversió de fitxers PS es fa a través de «pstops» i «psselect».
    Assegureu-vos de cridar «dvips» amb l'opció «-t a4» i
    el paquet hyperref (si cal) amb l'opció «a4paper».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
ca@valencia: Fitxer d'entrada, que hauria de ser convertit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
ca@valencia: Mostra el fitxer ps amb «okular»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
ca@valencia: Quan vulgueu copiar pàgines, heu d'introduir el nombre de còpies

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
ca@valencia: El nom del fitxer d'eixida. Aquesta entrada també pot estar buida, si només voleu veure el resultat sense guardar-lo. En aquest cas, la casella de selecció del visor ha d'estar marcada.

en: Insert a short descriptive name of your project here.
ca@valencia: Inseriu ací un nom curt descriptiu del vostre projecte.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
ca@valencia: Insereix una llista (separada per espais) d'extensions de fitxers que han de ser tractats també com a fitxers del tipus corresponent en aquest projecte.

en: Project &title:
ca@valencia: &Títol del projecte:

en: Project &folder:
ca@valencia: &Carpeta del projecte:

en: Insert the path to your project here.
ca@valencia: Inseriu ací el camí cap al vostre projecte.

en: (use global settings)
ca@valencia: (usa l'arranjament global)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
ca@valencia: Extensió gràfica per omissió per obrir quan no se n'ha especificat cap pel nom de fitxer.

en: Source Files
ca@valencia: Fitxers font

en: Package Files
ca@valencia: Fitxers de paquets

en: Image Files
ca@valencia: Fitxers d'imatge

en: Bibliography Files
ca@valencia: Fitxers de bibliografia

en: Default Graphics Extension:
ca@valencia: Extensió gràfica per omissió:

en: Predefined:
ca@valencia: Predeterminat:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
ca@valencia: Error a l'extensió «%1»:
    Totes les extensions definides per l'usuari s'han de veure com «.xyz»

en: Invalid extension
ca@valencia: Extensió no vàlida

en: Create New Project
ca@valencia: Crea un projecte nou

en: Create a new file and add it to this project
ca@valencia: Crea un nou fitxer i afig-lo a aquest projecte

en: File&name (relative to where the project file is):
ca@valencia: &Nom de fitxer (relatiu a on és el fitxer del projecte):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
ca@valencia: Si voleu que el Kile cree un fitxer nou i l'afija al projecte, marqueu aquesta opció i seleccioneu una plantilla de la llista que apareixerà a sota.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
ca@valencia: No heu introduït cap nom de projecte. Si continueu, el nom de projecte s'establirà a: «Sense títol».
    Voleu crear el projecte igualment?

en: No Project Name Given
ca@valencia: No s'ha indicat cap nom de projecte

en: Untitled
ca@valencia: Sense títol

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
ca@valencia: Per favor, introduïu la carpeta on s'ha de guardar el fitxer del projecte.

en: Empty Location
ca@valencia: Ubicació buida

en: Please enter an absolute path to the project folder.
ca@valencia: Per favor, introduïu un camí absolut al fitxer del projecte.

en: Invalid Location
ca@valencia: Ubicació no vàlida

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
ca@valencia: Per favor, introduïu un nom de fitxer pel fitxer que s'ha d'afegir a aquest projecte.

en: No File Name Given
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap nom de fitxer

en: The project file exists already. Please choose another name.
ca@valencia: El fitxer de projecte ja existeix. Seleccioneu un altre nom.

en: Project File Already Exists
ca@valencia: El fitxer de projecte ja existeix

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
ca@valencia: El fitxer de paràmetres de l'IGU ja existeix. Seleccioneu un altre nom de projecte.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
ca@valencia: El fitxer «%1» ja existeix, el sobreescric?

en: File Already Exists
ca@valencia: El fitxer ja existeix

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
ca@valencia: Opcions del projecte

en: (use global setting)
ca@valencia: (usa els paràmetres globals)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
ca@valencia: Seleccioneu el document mestre per omissió. Deixeu-lo en blanc per detecció automàtica.

en: &Master document:
ca@valencia: Document &mestre:

en: (auto-detect)
ca@valencia: (detecció automàtica)

en: &QuickBuild configuration:
ca@valencia: &Configuració de la construcció ràpida:

en: &MakeIndex options
ca@valencia: Opcions de &MakeIndex

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
ca@valencia: <p>No s'ha pogut crear la carpeta del projecte «%1».</p><p>Comproveu els vostres permisos d'escriptura.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
ca@valencia: <p>No es pot escriure en la carpeta del projecte «(%1)».</p><p>Comproveu els vostres permisos de la carpeta del projecte.</p>

en: Cla&ss Options
ca@valencia: Opcions de cla&sse

en: &Packages
ca@valencia: &Paquets

en: &Document Properties
ca@valencia: Propietats del &document

en: Doc&ument class:
ca@valencia: Classe del doc&ument:

en: Add an entry to this combo box
ca@valencia: Afig una entrada a aquest quadre combinat

en: Remove current entry from this combo box
ca@valencia: Elimina l'element actual d'aquest quadre combinat

en: &Typeface size:
ca@valencia: Mida del &tipus de lletra:

en: Paper si&ze:
ca@valencia: Mida del &paper:

en: E&ncoding:
ca@valencia: Codi&ficació:

en: Description
ca@valencia: Descripció

en: Cl&ass options:
ca@valencia: Opcions de la cla&sse:

en: Add a new class option
ca@valencia: Afig una nova opció de classe

en: Ed&it...
ca@valencia: Ed&ita...

en: Edit the current class option
ca@valencia: Edita l'opció de classe actual

en: Remove the current class option
ca@valencia: Elimina l'actual opció de classe

en: LaTe&X packages:
ca@valencia: Paquets LaTe&X:

en: Package
ca@valencia: Paquet

en: Value
ca@valencia: Valor

en: &Add Package...
ca@valencia: &Afig paquet...

en: Add a new package
ca@valencia: Afig un nou paquet

en: Add Op&tion...
ca@valencia: Afig &opció...

en: Add a new package option
ca@valencia: Afig una nova opció de paquet

en: Edit the current package option
ca@valencia: Edita l'actual opció de paquet

en: Remove the current package option
ca@valencia: Elimina l'actual opció de paquet

en: &Reset to Defaults
ca@valencia: &Restaura els valors per defecte

en: Reset to the default list of packages
ca@valencia: Restaura a la llista de paquets predeterminada

en: &Author:
ca@valencia: &Autor:

en: &Title:
ca@valencia: &Títol:

en: Dat&e:
ca@valencia: &Data:

en: &Theme:
ca@valencia: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
ca@valencia: Estableix l'orientació del document a apaïsat

en: Margins are set for single side output
ca@valencia: Els marges estan establerts per a l'eixida a una cara

en: Left and right pages differ in page margins
ca@valencia: Les pàgines de la dreta i l'esquerra tenen marges de pàgina diferents

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
ca@valencia: Marca «quadres horitzontals excedits» en l'eixida amb quadres negres

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
ca@valencia: No hi ha cap marca especial per «quadres horitzontals excedits» en l'eixida

en: Puts formula numbers on the left side
ca@valencia: Col·loca els números de fórmula en el costat esquerre

en: Aligns formulas on the left side
ca@valencia: Alinea les fórmules en el costat esquerre

en: Puts title and abstract on an extra page
ca@valencia: Col·loca el títol i l'extracte en una pàgina extra

en: Puts title and abstract on the same page as the text
ca@valencia: Col·loca el títol i l'extracte en la mateixa pàgina del text

en: Puts the text in one column
ca@valencia: Col·loca el text en una columna

en: Puts the text in two columns
ca@valencia: Col·loca el text en dues columnes

en: Formats the bibliography in open style
ca@valencia: Formata la bibliografia en estil obert

en: Chapters may start on top of every page
ca@valencia: Els capítols poden començar en la part superior de cada pàgina

en: Chapters may only start on top of right pages
ca@valencia: Els capítols només poden començar en la part superior de les pàgines de la dreta

en: Cause the header to be counted as text
ca@valencia: Fes que la capçalera compti com a text

en: Cause the header to be counted as border
ca@valencia: Fes que la capçalera compti com a contorn

en: Cause the footer to be counted as text
ca@valencia: Fes que el peu de pàgina compti com a text

en: Cause the footer to be counted as border
ca@valencia: Fes que el peu de pàgina compti com a contorn

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
ca@valencia: Fes que la nota al marge compti com a cos del text

en: The normal margin is used for the margin-note area
ca@valencia: El marge normal s'usa per a l'àrea de les notes al marge

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
ca@valencia: Escriu la mida del paper com a especial en el fitxer DVI

en: Writes the paper size into the pdftex page register
ca@valencia: Escriu la mida del paper en el registre pdftex de la pàgina

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
ca@valencia: Usa el mecanisme correcte amb PDF o fitxer DVI

en: Enables the default for an empty left page
ca@valencia: Activa com a predeterminat una pàgina esquerra en blanc

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
ca@valencia: S'establirà una pàgina esquerra en blanc amb l'estil de pàgina bàsic

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
ca@valencia: S'establirà una pàgina esquerra en blanc amb l'estil de pàgina buida

en: Use a line to separate the header from the text body
ca@valencia: Usa una línia per separar la capçalera del cos del text

en: Use no line to separate the header from the text body
ca@valencia: No usis cap línia per separar la capçalera del cos del text

en: Use a line to separate the footer from the text body
ca@valencia: Usa una línia per separar el peu de pàgina del cos del text

en: Use no line to separate the footer from the text body
ca@valencia: No usis cap línia per separar el peu de pàgina del cos del text

en: Normal paragraph spacing of one line
ca@valencia: Espaiat normal de paràgraf d'una línia

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
ca@valencia: Espaiat normal, almenys 1/3 de la darrera línia queda lliure

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
ca@valencia: Espaiat normal, almenys 1/4 de la darrera línia queda lliure

en: Normal spacing, no special provision for the last line
ca@valencia: Espaiat normal, cap disposició especial per a la darrera línia

en: Paragraph spacing of half a line
ca@valencia: Espaiat de paràgraf a mitja línia

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
ca@valencia: Espaiat a 1/2 línia, almenys 1/3 de la darrera línia queda lliure

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
ca@valencia: Espaiat a 1/2 línia, almenys 1/4 de la darrera línia queda lliure

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
ca@valencia: Espaiat a 1/2 línia, cap disposició especial per a la darrera línia

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
ca@valencia: Cap espaiat entre paràgrafs, sagnat de la primera línia d'1 espai

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
ca@valencia: Títols d'una línia centrats, els multilínia justificats a l'esquerra

en: No special handling of one-line captions
ca@valencia: Cap gestió especial dels títols d'una línia

en: Normal great title font sizes
ca@valencia: Mides normals dels tipus de lletra de títol gran

en: Small font sizes for titles
ca@valencia: Mides petites del tipus de lletra per títols

en: Even smaller font sizes for titles
ca@valencia: Mida del tipus de lletra per títols encara més petita

en: Include lists of figures and tables in the TOC
ca@valencia: Inclou llistes de figures i taules en la taula de continguts

en: Include the bibliography in the TOC
ca@valencia: Inclou la bibliografia en la taula de continguts

en: Include the index in the TOC
ca@valencia: Incloure l'índex en la taula de continguts

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
ca@valencia: Numera les llistes de figures i taules en la taula de continguts

en: Number the bibliography in the TOC
ca@valencia: Numera la bibliografia en la taula de continguts

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
ca@valencia: Tots els números i títols s'estableixen en una columna justificada a l'esquerra

en: Different sectional units have different indentations
ca@valencia: Unitats de secció diferents tenen sagnats diferents

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
ca@valencia: Tots els números i títols s'estableixen en una columna justificada a l'esquerra

en: All Numbers uses a fixed space
ca@valencia: Tots els números usen un espai fix

en: Numbering of sectional units have a point at the end
ca@valencia: L'enumeració de les unitats de secció té un punt al final

en: Numbering of sectional units have no point at the end
ca@valencia: L'enumeració de les unitats de secció no té cap punt al final

en: Caption command acts like \captionabove
ca@valencia: L'ordre caption actua com \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
ca@valencia: L'ordre caption actua com \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
ca@valencia: Els títols del paquet longtable no s'han de redefinir

en: Use a separate line for the chapter number
ca@valencia: Usa una línia separada pel número de capítol

en: Use the same line for the chapter number and title
ca@valencia: Usa la mateixa línia pel número de capítol i el títol

en: Use a separate line for the appendix name
ca@valencia: Usa una línia separada pel nom de l'apèndix

en: No separate line for the appendix name
ca@valencia: No usis una línia separada pel nom de l'apèndix

en: Include the abstract's title
ca@valencia: Inclou el títol de l'extracte

en: Exclude the abstract's title
ca@valencia: Exclou el títol de l'extracte

en: The file is compiled in draft mode
ca@valencia: El fitxer es compila en mode esborrany

en: The file is compiled in final mode
ca@valencia: El fitxer es compila en mode final

en: Slides will use many colors
ca@valencia: Les diapositives usen molts colors

en: Slides will use a restricted set of colors
ca@valencia: Les diapositives usen un joc restringit de colors

en: Display the number of the current slide and the total number
ca@valencia: Mostra el número de la diapositiva actual i el número total

en: Display only the number of the current slide
ca@valencia: Mostra només el número de la diapositiva actual

en: The background of the slide is always white
ca@valencia: El fons de la diapositiva sempre és blanc

en: The color of the background depends on the current style
ca@valencia: El color de fons depèn de l'estil actual

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
ca@valencia: El fitxer LaTeX és compilat per presentar un fitxer PostScript

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
ca@valencia: El fitxer LaTeX és compilat per presentar un fitxer PDF

en: Some macros interpret their argument in ps mode
ca@valencia: Algunes macros interpreten els seus arguments en mode ps

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
ca@valencia: Algunes macros no interpreten els seus arguments en mode ps

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
ca@valencia: El fitxer PS es traduirà a un fitxer PDF usant Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
ca@valencia: El fitxer LaTeX es processarà amb YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
ca@valencia: El fitxer PS es traduirà a un fitxer PDF usant ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
ca@valencia: El fitxer LaTeX es processarà amb MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
ca@valencia: No afiges cap títol en la part inferior de les diapositives

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
ca@valencia: Emplaça el text de les diapositives en la part superior (vertical) de les diapositives

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
ca@valencia: Emplaça el text de les diapositives en la part central (vertical) de les diapositives

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
ca@valencia: Les capçaleres, els peus de pàgina i les barres laterals es reemplaçaran amb rectangles grisos

en: Make all navigation bars as small as possible
ca@valencia: Fes que totes les barres de navegació siguen el més petit possible

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
ca@valencia: Suprimeix la generació d'algunes entrades en la informació pdf

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
ca@valencia: Desactiva la definició de blocs predeterminats com ara theorem

en: Does not load amsthm and amsmath
ca@valencia: No carreguis amsthm i amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
ca@valencia: Necessari en usar el paquet CJK per tipus de lletra asiàtics

en: Use a sans-serif font during the presentation
ca@valencia: Usa un tipus de lletra sans-serif durant la presentació

en: Use a serif font during the presentation
ca@valencia: Usa un tipus de lletra serif durant la presentació

en: Override the math font to be a sans-serif font
ca@valencia: Reemplaça el tipus de lletra matemàtic pel tipus de lletra sans-serif

en: Override the math font to be a serif font
ca@valencia: Reemplaça el tipus de lletra matemàtic pel tipus de lletra serif

en: Deactivate internal font replacements for math text
ca@valencia: Desactiva el reemplaçament intern dels tipus de lletra per text matemàtic

en: Create a PDF handout
ca@valencia: Crea un informe del PDF

en: For PDF transparency
ca@valencia: Per transparència PDF

en: All structure elements are typeset in blue
ca@valencia: Tots els elements estructurals en color blau

en: All structure elements are typeset in red
ca@valencia: Tots els elements estructurals en color roig

en: All structure elements are typeset in black and white
ca@valencia: Tots els elements estructurals en blanc i negre

en: All structure elements are typeset in brown
ca@valencia: Tots els elements estructurals en color marró

en:  Notes are not shown
ca@valencia:  No es mostren les notes

en:  Include notes in the output file
ca@valencia:  Inclou les notes en el fitxer d'eixida

en:  Include only notes and suppress frames
ca@valencia:  Inclou només les notes i suprimeix els marcs

en: %1 '%2' already exists.
ca@valencia: %1 «%2» ja existeix.

en: Special math environments and commands (AMS)
ca@valencia: Entorns matemàtics i ordres especials (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
ca@valencia: Col·lecció de tipus de lletra i símbols pel mode matemàtic (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
ca@valencia: Defineix els noms dels símbols per a tots els símbols matemàtics en MSAM i MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
ca@valencia: Arranjament de theorem millorat (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
ca@valencia: Estén les capacitats dels títols per figures i taules

en: Hypertext marks in LaTeX
ca@valencia: Marques d'hipertext en LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
ca@valencia: Usa dvips com a controlador hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
ca@valencia: Usa pdftex com a controlador hyperref

en: Make bookmarks
ca@valencia: Crea punts

en: Put section numbers in bookmarks
ca@valencia: Col·loca números de secció en els punts

en: Open up bookmark tree
ca@valencia: Obri l'arbre de punts

en: Text for PDF Author field
ca@valencia: Text pel camp autor del PDF

en: Text for PDF Creator field
ca@valencia: Text pel camp creador del PDF

en: LaTeX with hyperref package
ca@valencia: LaTeX amb paquet hyperref

en: Resize document window to fit document size
ca@valencia: Redimensiona la finestra de documents per ajustar-la a la mida del document

en: Text for PDF Keywords field
ca@valencia: Text pel camp paraules clau del PDF

en: Text for PDF Producer field
ca@valencia: Text pel camp presentador del PDF

en: Starting view of PDF document
ca@valencia: Inicia la visualització del document PDF

en: Text for PDF Subject field
ca@valencia: Text pel camp de l'assumpte del PDF

en: Text for PDF Title field
ca@valencia: Text pel camp del títol del PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
ca@valencia: Usa el tipus de lletra Palatino com a tipus de lletra roman (ambdós modes: text i matemàtic)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
ca@valencia: Usa tipus de lletra Times com a tipus de lletra roman (ambdós modes: text i matemàtic)

en: Enable index generation
ca@valencia: Activa la generació de l'índex

en: Enables multicolumn environments
ca@valencia: Activa els entorns multicolumna

en: Load all pstricks packages
ca@valencia: Carrega tots els paquets pstricks

en: Rotates text
ca@valencia: Gira el text

en: Enables subfigures inside figures
ca@valencia: Activa les subfigures dintre de les figures

en: Typesetting capital Greek letters
ca@valencia: Arranjament del tipus de lletres gregues majúscules

en: Extending LaTeX's color facilities
ca@valencia: Estén les possibilitats de color LaTeX

en: Adds language specific support
ca@valencia: Afig implementació de llenguatge específic

en: Use a font encoding scheme
ca@valencia: Usa un esquema de codificació de tipus de lletra

en: Support for including graphics
ca@valencia: Implementació per incloure gràfics

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
ca@valencia: Especialitza en inclusió de gràfics per dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
ca@valencia: Especialitza en inclusió de gràfics per pdftex

en: Show only frames of graphics
ca@valencia: Mostra només els marcs dels gràfics

en: <default>
ca@valencia: <predeterminat>

en: <empty>
ca@valencia: <buit>

en: Document Class
ca@valencia: Classe del document

en: Please enter the new document &class:
ca@valencia: Introduïu la nova &classe de document:

en: &Set all options from this standard class (optional):
ca@valencia: E&stableix totes les opcions des d'aquesta classe estàndard (opcional):

en: Use standard &fontsizes
ca@valencia: Usa &mides de tipus de lletra estàndards

en: Use standard &papersizes
ca@valencia: Usa mides de &paper estàndards

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
ca@valencia: Voleu eliminar «%1» de la llista de classes de documents?

en: Remove Document Class
ca@valencia: Elimina la classe de document

en: Add Fontsize
ca@valencia: Afig mida de tipus de lletra

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
ca@valencia: Introduïu les mides dels &tipus de lletres (llista separada per comes):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
ca@valencia: Voleu eliminar «%1» de la llista de mides de tipus de lletra?

en: Remove Fontsize
ca@valencia: Elimina mida de tipus de lletra

en: Add Papersize
ca@valencia: Afig mida de paper

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
ca@valencia: Introduïu les mides de &paper (llista separada per comes):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
ca@valencia: Voleu eliminar «%1» de la llista de mides de paper?

en: Remove Papersize
ca@valencia: Elimina mida de paper

en: Add Option
ca@valencia: Afig opció

en: Name of &option:
ca@valencia: Nom de l'&opció:

en: &Description:
ca@valencia: &Descripció:

en: &Select this option
ca@valencia: &Selecciona aquesta opció

en: Edit Option
ca@valencia: Edita l'opció

en: Do you want to delete this class option?
ca@valencia: Voleu eliminar aquesta opció de classe?

en: Add Package
ca@valencia: Afig paquet

en: &Package:
ca@valencia: &Paquet:

en: &Select this package
ca@valencia: &Selecciona aquest paquet

en: &Option:
ca@valencia: &Opció:

en: package:
ca@valencia: paquet:

en: De&fault value:
ca@valencia: Valor per de&fecte:

en: &Value:
ca@valencia: &Valor:

en: Op&tion:
ca@valencia: O&pció:

en: Edit Package
ca@valencia: Edita el paquet

en: Do you want to delete this package option?
ca@valencia: Voleu eliminar aquesta opció del paquet?

en: Do you want to delete this package?
ca@valencia: Voleu eliminar aquest paquet?

en: Do you want to reset this package list?
ca@valencia: Voleu reiniciar la llista de paquets?

en: Reset Package List
ca@valencia: Reinicia la llista de paquets

en: %1 '%2' is not allowed.
ca@valencia: %1 «%2» no està permés.

en: This document class already exists.
ca@valencia: Aquesta classe de document ja existeix.

en: This name is not allowed for a document class.
ca@valencia: Aquest nom no està permés per a una classe de document.

en: This document class option already exists.
ca@valencia: Aquesta opció de classe de document ja existeix.

en: This package already exists.
ca@valencia: Aquest paquet ja existeix.

en: Could not identify the package name.
ca@valencia: No s'ha pogut identificar el nom del paquet.

en: This package option already exists.
ca@valencia: Aquesta opció de paquet ja existeix.

en: New Key Sequence
ca@valencia: Nova seqüència de tecles

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
ca@valencia: Usa una seqüència de tecles escrites a l'editor per executar un script.

en: Use a shortcut to execute a script.
ca@valencia: Usa una drecera per executar un script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
ca@valencia: Escolliu el tipus de la seqüència de tecles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
ca@valencia: Editor de la seqüència de tecles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
ca@valencia: Drecera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
ca@valencia: Per favor, introduïu una seqüència de tecles per aquest script:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
ca@valencia: Per favor, introduïu una drecera per aquest script:

en: Copy
ca@valencia: Copia

en: Copy as LaTeX
ca@valencia: Copia com a LaTeX

en: Summary
ca@valencia: Resum

en: For information about the accuracy see the Help.
ca@valencia: Per informació quant a l'exactitud mireu l'ajuda.

en: Statistics for %1
ca@valencia: Estadístiques per %1

en: Statistics for the Project %1
ca@valencia: Estadístiques pel projecte %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
ca@valencia: Per obtindre estadístiques per a tots els fitxers del projecte, els heu d'obrir tots.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
ca@valencia: AVÍS: aquestes són les estadístiques només pel text seleccionat.

en: Statistics for project %1, file %2
ca@valencia: Estadístiques pel projecte %1, fitxer %2

en: Statistics for project %1
ca@valencia: Estadístiques pel projecte %1

en: Statistics for Untitled
ca@valencia: Estadístiques per Sense títol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
ca@valencia: Nombre de &columnes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
ca@valencia: E&spaiat:

en: Tabular Environments
ca@valencia: Entorns tabulars

en: Align Left
ca@valencia: Alinea a l'esquerra

en: Align Center
ca@valencia: Alinea al centre

en: Align Right
ca@valencia: Alinea a la dreta

en: Bold
ca@valencia: Negreta

en: Italic
ca@valencia: Cursiva

en: Underline
ca@valencia: Subratllat

en: Join Cells
ca@valencia: Uneix cel·les

en: Split Cells
ca@valencia: Divideix cel·les

en: Edit Frame
ca@valencia: Edita el marc

en: Background Color
ca@valencia: Color de fons

en: Text Color
ca@valencia: Color del text

en: Clear Text
ca@valencia: Neteja el text

en: Clear Attributes
ca@valencia: Neteja els atributs

en: Clear All
ca@valencia: Neteja-ho tot

en: Paste content from clipboard
ca@valencia: Enganxa el contingut del porta-retalls

en: Number of rows:
ca@valencia: Nombre de files:

en: Use starred version
ca@valencia: Usa la versió preferida

en: Table width:
ca@valencia: Amplària de la taula:

en: Use booktabs package
ca@valencia: Usa el paquet booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
ca@valencia: Insereix pics

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
ca@valencia: Dades d'entrada. Introduïu text en seleccionar una cel·la. Si la tecla de retorn està premuda, la cel·la adjacent se seleccionarà.

en: Optional parameter for the chosen environment.
ca@valencia: Paràmetre opcional per l'entorn seleccionat.

en: Choose the number of table columns.
ca@valencia: Seleccioneu el nombre de columnes de la taula.

en: The tabular will be centered.
ca@valencia: La taula estarà centrada.

en: Use line commands of the booktabs package.
ca@valencia: Usa les ordres de línia del paquet booktabs.

en: Set the width of the table.
ca@valencia: Defineix l'amplària de la taula.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
ca@valencia: Insereix pics en cada cel·la. Alt+Ctrl+Dreta i Alt+Ctrl+Esquerra vos mourà molt ràpidament d'una cel·la a una altra.

en: Set bold font series.
ca@valencia: Estableix el tipus de lletra en negreta.

en: Set italic font shape.
ca@valencia: Estableix l'estil de tipus de lletra itàlica.

en: Set underlined font shape.
ca@valencia: Estableix l'estil de tipus de lletra subratllada.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
ca@valencia: El text s'alinearà al costat esquerre de la cel·la.

en: The text will be centered.
ca@valencia: El text se centrarà.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
ca@valencia: El text s'alinearà al costat dret de la cel·la.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
ca@valencia: Uneix cel·les adjacents quan són en la mateixa fila.

en: Splits joined cells.
ca@valencia: Divideix les cel·les unides.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
ca@valencia: Seleccioneu el contorn per les cel·les seleccionades. En clicar en el botó, el contorn actual s'aplicarà a les cel·les seleccionades.

en: Choose a background color (needs color package).
ca@valencia: Seleccioneu un color de fons (és necessari el paquet de color).

en: Choose a text color (needs color package).
ca@valencia: Seleccioneu un color del text (és necessari el paquet de color).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
ca@valencia: Neteja el text de les cel·les seleccionades però conserva els atributs com ara l'alineació i l'estil del tipus de lletra.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
ca@valencia: Reinicia els atributs de les cel·les seleccionades als valors predeterminats però conserva el text.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
ca@valencia: Neteja el text de les cel·les seleccionades i reinicia els atributs.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
ca@valencia: Enganxa una taula emmagatzemada en el porta-retalls dins aquest assistent.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
ca@valencia: En establir la nova mida per a la taula se suprimirà el contingut. Esteu segur que voleu establir la nova mida?

en: Resizing table
ca@valencia: S'està redimensionant la taula

en: Apply
ca@valencia: Aplica

en: p{w} Alignment
ca@valencia: p{w} Alineació

en: b{w} Alignment
ca@valencia: b{w} Alineació

en: m{w} Alignment
ca@valencia: m{w} Alineació

en: X Alignment
ca@valencia: X Alineació

en: Insert Before Declaration
ca@valencia: Insereix abans de la declaració

en: Insert After Declaration
ca@valencia: Insereix després de la declaració

en: Suppress Space
ca@valencia: Suprimeix els espais

en: Do not Suppress Space
ca@valencia: No suprimisques els espais

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
ca@valencia: No hi ha contingut a inserir en la taula atés que el porta-retalls és buit.

en: Empty Clipboard
ca@valencia: Porta-retalls buit

en: Documentation Browser
ca@valencia: Navegador de documentació

en: Table of Contents
ca@valencia: Taula de continguts

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
ca@valencia: Una llista de documents disponibles, que estan llistats en «texdoctk.dat», que ve amb TexLive/teTeX. Dobleclicant amb el ratolí o prement la tecla d'espai s'obri un visor per a mostrar aquest fitxer.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
ca@valencia: Podeu seleccionar una paraula clau per mostrar només els documents relacionats amb aquesta paraula.

en: Start the search for the chosen keyword.
ca@valencia: Inicia la cerca de la paraula clau seleccionada.

en: Reset list to all available documentation files.
ca@valencia: Reinicia la llista per a tots els fitxers de documentació disponibles.

en: Cancel &Search
ca@valencia: Cancel·la la &cerca

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
ca@valencia: No s'ha pogut llegir «texdoctk.dat».

en: Could not read the style file.
ca@valencia: No s'ha pogut llegir el fitxer d'estil.

en: No KDE service found for this file.
ca@valencia: No s'ha trobat cap servei del KDE per a aquest fitxer.

en: Could not find '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut trobar «%1»

en: No keyword given.
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap paraula clau.

en: Search results for keyword '%1'
ca@valencia: Resultats de la cerca per a la paraula clau «%1»

en: No documents found for keyword '%1'.
ca@valencia: No s'ha trobat cap document per a la paraula clau «%1».

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
ca@valencia: No s'han pogut determinar els camins de cerca de TexLive/teTeX o el fitxer «texdoctk.dat».<br> Per tant, aquest diàleg no pot proporcionar cap informació útil.

en: TexDoc Dialog
ca@valencia: Diàleg TexDoc

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
ca@valencia: No s'han pogut determinar els camins de cerca de TexLive o el fitxer «texdoctk.dat».<br> Per tant, aquest diàleg no pot proporcionar cap informació útil.

en: Configure User Help
ca@valencia: Configura l'ajuda a l'usuari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
ca@valencia: Ajuda a l'usuari

en: &Menu item:
ca@valencia: Element del &menú:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
ca@valencia: &Elimina

en: &Separator
ca@valencia: &Separador

en: Move &Up
ca@valencia: Mo&u amunt

en: Move &Down
ca@valencia: Mou a&vall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
ca@valencia: Fitxer:

en: Add User Helpfile
ca@valencia: Afig fitxer d'ajuda a l'usuari

en: &Menu entry:
ca@valencia: Entrada del &menú:

en: &Help file:
ca@valencia: Fitxer d'aj&uda:

en: Open file dialog
ca@valencia: Obri el diàleg de fitxers

en: The menu entry for this help file.
ca@valencia: L'entrada del menú per a aquest fitxer d'ajuda.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
ca@valencia: El nom del fitxer d'ajuda local o un URL web vàlid.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
ca@valencia: Inicia un diàleg de fitxers per seleccionar un fitxer d'ajuda local.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
ca@valencia: Llocs web (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Tots els fitxers (*)

en: Select File
ca@valencia: Selecció de fitxer

en: File '%1' does not exist.
ca@valencia: El fitxer «%1» no existeix.

en: Edit User Menu
ca@valencia: Edita el menú d'usuari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
ca@valencia: Entrada del menú

en: Insert file contents
ca@valencia: Insereix el contingut d'un fitxer

en: Execute program
ca@valencia: Executa el programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
ca@valencia: Separador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
ca@valencia: Submenú

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
ca@valencia: El text que serà inserit si s'executa l'acció. Hi ha disponibles algunes variables de substitució: <ul><li>%M - Text seleccionat (marcat)</li><li>%C - Posició del cursor</li><li>%B - Pic</li><li>%E - Sagnat als entorns</li><li>%R - Etiqueta seleccionada de la llista</li><li>%T - Citació seleccionada de la llista</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
ca@valencia: Variables de substitució disponibles:
    %M: Text seleccionat (marcat)
    %C: Posició del cursor
    %B: Pic
    %E: Sagnat als entorns
    %R: Etiqueta seleccionada de la llista
    %T: Citació seleccionada de la llista
    %S: Nom del fitxer origen sense l'extensió

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
ca@valencia: <p>Podeu crear, modificar i instal·lar un menú definit per l'usuari, el qual apareixerà com a part del menú de Kile. Per crear o canviar aquest menú, useu els sis botons al costat esquerre. Fins i tot hi ha disponibles més accions possibles al menú contextual en els elements de menú existents.</p><p>Igual que en un menú estàndard, hi ha disponibles tres tipus diferents d'elements de menú:</p><ul><li><i>entrades estàndard</i>, les quals s'assignen a una acció</li><li><i>submenús</i>, els quals contenen més elements de menú</li><li><i>separadors</i>, per obtindre una estructura visible de totes les entrades</li></ul><p>Cada element de menú estàndard s'assigna a un dels tres tipus d'acció:</p><ul><li><i>inserir text</i>: aquesta acció insereix el text a la posició actual del cursor. Hi ha disponibles alguns metacaràcters: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: veure les característiques <i>Què és això</i> o <i>Consell d'eina</i> d'aquest estri per obtindre més informació.</li><li><i>contingut del fitxer</i>: insereix tot el contingut d'un fitxer donat (també estan disponibles els meta-caràcters)</li><li><i>executar un programa extern</i>: L'eixida d'aquest programa es pot inserir en el document obert. El meta-caràcter <tt>%M</tt> també és possible a la línia d'ordres d'aquest programa, ja que el text seleccionat es guardarà en un fitxer temporal. Useu <tt>%M</tt> per al nom d'aquest fitxer temporal.</li></ul><p>Si no està present alguna informació important per a una acció, els elements de menú seran de color roig. Hi ha més informació disponible usant la característica <i>Què és això</i> de la majoria dels estris.</p>

en: UserMenu Dialog
ca@valencia: Diàleg del menú d'usuari

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
ca@valencia: L'arbre del menú actual ha estat modificat, però no es guardarà.
    Descarto aquest arbre?

en: User Menu Files (*.xml)
ca@valencia: Fitxers de menú d'usuari (*.xml)

en: Select Menu File
ca@valencia: Selecciona un fitxer de menú

en: Save Menu File
ca@valencia: Guarda el fitxer de menú

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
ca@valencia: El fitxer «%1» ja existeix.
    El sobreescric?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
ca@valencia: L'arbre de menús conté alguns errors i la instal·lació d'aquest fitxer pot portar a resultats impredictibles.
    Realment voleu guardar aquest fitxer?

en: Menutype
ca@valencia: Tipus de menú

en: Please choose a menutype
ca@valencia: Per favor, trieu un tipus de menú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
ca@valencia: Tria

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
ca@valencia: Menú d'usuari de LaTeX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
ca@valencia: L'arbre de menús definits per l'usuari, el qual es pot modificar amb els sis botons a sota de l'arbre (i les seues dreceres). Hi ha disponibles més accions al menú contextual dels elements seleccionats. També podeu reorganitzar els elements amb un simple arrossega i deixa anar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
ca@valencia: Insereix un separador nou a sota de l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
ca@valencia: Elimina l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
ca@valencia: Baixa l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
ca@valencia: Baixa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
ca@valencia: Insereix un element de menú nou a sota de l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
ca@valencia: Insereix

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
ca@valencia: Insereix un element de submenú nou a sota de l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
ca@valencia: Mou amunt l'element seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
ca@valencia: Amunt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
ca@valencia: Fitxer de menú

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
ca@valencia: Instal·la un arbre de menús sense modificar i guarda l'arbre de menús com a definit per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
ca@valencia: Instal·la

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
ca@valencia: Carrega un fitxer XML, el qual descriu el menú definit per l'usuari.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
ca@valencia: Carrega

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
ca@valencia: Guarda un arbre de menús modificat, el qual descriu el menú definit per l'usuari, a un fitxer XML dins del directori local de Kile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
ca@valencia: Guarda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
ca@valencia: Guarda un arbre de menús modificat, el qual descriu el menú definit per l'usuari, a un fitxer XML dins del directori local de Kile i tria un nou nom per aquest fitxer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
ca@valencia: Guarda com a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
ca@valencia: (instal·lat)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
ca@valencia: Suprimeix l'arbre del menú actual i en comença un de nou.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
ca@valencia: Nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
ca@valencia: Drecera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
ca@valencia: Tipus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
ca@valencia: Nom de fitxer del fitxer corresponent.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
ca@valencia: Trieu una icona per aquesta acció.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
ca@valencia: Elimina la icona per aquesta acció.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
ca@valencia: Canvia el tipus d'un element del menú.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
ca@valencia: Canvia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
ca@valencia: L'etiqueta de l'element de menú seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
ca@valencia: Entrada:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
ca@valencia: El paràmetre de la línia d'ordres per a un programa executable.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
ca@valencia: Trieu o netegeu una drecera per a aquesta acció.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
ca@valencia: Seleccionar, si el text inserit s'ha de seleccionar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
ca@valencia: Selecciona el text inserit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
ca@valencia: Seleccionar, si l'acció ha de substituir el text seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
ca@valencia: Substitueix el text seleccionat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
ca@valencia: Seleccionar, si l'acció necessita el text seleccionat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
ca@valencia: Necessita el text seleccionat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
ca@valencia: Seleccionar, si s'ha d'inserir l'eixida d'un programa executable.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
ca@valencia: Insereix l'eixida d'un programa triat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
ca@valencia: Seleccionar, si l'acció s'ha d'afegir al menú contextual d'una selecció.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
ca@valencia: Afig al menú contextual del text seleccionat

en: Insert above
ca@valencia: Insereix a dalt

en: Insert below
ca@valencia: Insereix a sota

en: Insert a separator above
ca@valencia: Insereix un separador a dalt

en: Insert a separator below
ca@valencia: Insereix un separador a sota

en: Insert a submenu above
ca@valencia: Insereix un submenú a dalt

en: Insert a submenu below
ca@valencia: Insereix un submenú a sota

en: Insert into this submenu
ca@valencia: Insereix a dins d'aquest submenú

en: Insert a separator into this submenu
ca@valencia: Insereix un separador a dins d'aquest submenú

en: Insert a submenu into this submenu
ca@valencia: Insereix un submenú a dins d'aquest submenú

en: Delete this item
ca@valencia: Elimina aquest element

en: Delete the complete tree
ca@valencia: Elimina tot l'arbre

en: Collapse submenu
ca@valencia: Redueix el submenú

en: Expand submenu
ca@valencia: Expandeix el submenú

en: Collapse complete tree
ca@valencia: Redueix tot l'arbre

en: Expand complete tree
ca@valencia: Expandeix tot l'arbre

en: Info
ca@valencia: Informació

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer «%1» per a guardar el fitxer del menú d'usuari.

en: Please enter a label for this menu item:
ca@valencia: Introduïu una etiqueta per a aquest element del menú:

en: Please enter a label for this submenu:
ca@valencia: Introduïu una nova etiqueta per aquest menú:

en: Please enter a label for this entry:
ca@valencia: Introduïu una nova etiqueta per aquesta entrada:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
ca@valencia: Realment voleu netejar tot l'arbre del menú?

en: This menuitem has no title.
ca@valencia: Aquest element del menú no té títol.

en: This submenu item is useless without children.
ca@valencia: Aquest element del submenú és inútil sense els infants.

en: This item offers no text to insert.
ca@valencia: Aquest element de submenú és inútil sense els fills.

en: No file is given for this task.
ca@valencia: No s'ha proporcionat cap fitxer per aquesta tasca.

en: The file for this item does not exist.
ca@valencia: El fitxer per aquest element no existeix.

en: The file for this item is not executable.
ca@valencia: El fitxer per aquest element no és executable.

en: Menutree Error
ca@valencia: Error en l'arbre de menú

en: Name
ca@valencia: Nom

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
ca@valencia: No s'ha trobat cap servei del KDE pel tipus MIME «%1».

en: Invalid Characters
ca@valencia: Caràcters no vàlids

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
ca@valencia: El nom del fitxer conté caràcters no vàlids ($~ #).<br>Proporcioneu-ne un altre, o cliqueu «Cancel·la» per guardar-lo igualment.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
ca@valencia: Ja existeix un fitxer amb el nom «%1».<br>Proporcioneu-ne un altre, o cliqueu «Cancel·la» per sobreescriure'l.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
ca@valencia: El nom de fitxer proporcionat no té extensió. Voleu que se n'afija una automàticament?

en: Missing Extension
ca@valencia: Falta l'extensió

en: All documents saved to disk.
ca@valencia: Tots els documents guardats en el disc.

en: Saving of all documents failed.
ca@valencia: Ha fallat en guardar tots els documents.

en: Document saved to disk.
ca@valencia: Document guardat en el disc.

en: Saving document failed.
ca@valencia: Ha fallat en guardar el document.

en: Saving failed and quitting canceled.
ca@valencia: Ha fallat el desament i s'ha cancel·lat l'eixida.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
ca@valencia: Cometes angleses:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
ca@valencia: Cometes franceses:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
ca@valencia: Cometes alemanyes:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
ca@valencia: Cometes franceses (grans):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
ca@valencia: Cometes alemanyes (grans):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
ca@valencia: Cometes islandeses (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
ca@valencia: Cometes islandeses (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
ca@valencia: Cometes txeques:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
ca@valencia: paquet csquotes:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
ca@valencia: Heu d'incloure el paquet %1 per usar %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
ca@valencia: S'ha modificat el document i s'ha d'actualitzar la vista de l'estructura, abans d'iniciar una operació.

en: Structure View Error
ca@valencia: Error a la vista de l'estructura

en: Script execution of %1
ca@valencia: Execució de l'script de %1

en: Messages
ca@valencia: Missatges

en: Warnings
ca@valencia: Avisos

en: BadBoxes
ca@valencia: Quadres erronis

en: View Log File
ca@valencia: Mostra el fitxer del registre

en: Previous LaTeX Error
ca@valencia: Anterior error de LaTeX

en: Next LaTeX Error
ca@valencia: Següent error de LaTeX

en: Previous LaTeX Warning
ca@valencia: Anterior avís de LaTeX

en: Next LaTeX Warnings
ca@valencia: Següents avisos de LaTeX

en: Previous LaTeX BadBox
ca@valencia: Anterior quadre erroni de LaTeX

en: Next LaTeX BadBox
ca@valencia: Següent quadre erroni de LaTeX

en: Warnings: %1
ca@valencia: Avisos: %1

en: BadBoxes: %1
ca@valencia: Quadres erronis: %1

en: No information about warnings or errors is available.
ca@valencia: No hi ha informació disponible quant als avisos i errors.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el fitxer de registre. Heu executat LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
ca@valencia: No s'ha detectat cap avís/error de LaTeX.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
ca@valencia: Heu definit algunes eines en el menú usuari. A partir d'ara, aquestes eines estaran disponibles des del menú «Construeix -> Altres» i es poden configurar en el diàleg de configuració (aneu al menú Arranjament i seleccioneu «Configura Kile»). Això té alguns avantatges, ara les vostres pròpies eines es poden usar en una ordre de construcció ràpida si voleu.

en: User Tools Detected
ca@valencia: S'han detectat eines d'usuari

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
ca@valencia: <p>Els ajustaments de l'eina s'han de reiniciar perquè aquesta versió del Kile funcione correctament.<br/>Això sobreescriurà qualsevol canvi que hàgeu fet.</p><p>Voleu reiniciar les eines ara?</p>

en: Tools need to be reset
ca@valencia: S'han de reiniciar les eines

en: Open File
ca@valencia: Obri un fitxer

en: Files and Projects
ca@valencia: Fitxers i projectes

en: Structure
ca@valencia: Estructura

en: Symbols
ca@valencia: Símbols

en: Most Frequently Used
ca@valencia: Usats més freqüentment

en: Relation
ca@valencia: Relació

en: Operators
ca@valencia: Operadors

en: Arrows
ca@valencia: Fletxes

en: Miscellaneous Math
ca@valencia: Matemàtics diversos

en: Miscellaneous Text
ca@valencia: Text divers

en: Delimiters
ca@valencia: Delimitadors

en: Greek
ca@valencia: Grec

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
ca@valencia: Caràcters especials

en: Cyrillic Characters
ca@valencia: Caràcters ciríl·lics

en: User Defined
ca@valencia: Definit per l'usuari

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
ca@valencia: <p>Desplaceu el ratolí sobre les icones per veure l'ordre de LaTeX corresponent.<br/>Cliqueu en una imatge per inserir l'ordre corresponent, addicionalment prement «Maj» l'inserireu en mode matemàtic, prement «Ctrl» entre tanques.</p>

en: Abbreviation
ca@valencia: Abreviatura

en: Log and Messages
ca@valencia: Registre i missatges

en: Output
ca@valencia: Eixida

en: Save All
ca@valencia: Guarda-ho tot

en: Create Template From Document...
ca@valencia: Crea una plantilla des de document...

en: &Remove Template...
ca@valencia: &Elimina plantilla...

en: Close All
ca@valencia: Tanca-ho tot

en: Close All Ot&hers
ca@valencia: Tanca tots &els altres

en: S&tatistics
ca@valencia: Es&tadístiques

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
ca@valencia: Llatí-&1 (ISO 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
ca@valencia: Llatí-&2 (ISO 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
ca@valencia: Llatí-&3 (ISO 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
ca@valencia: Llatí-&4 (ISO 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
ca@valencia: Llatí-&5 (ISO 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
ca@valencia: Llatí-&9 (ISO 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
ca@valencia: &Europeu central (CP-1250)

en: &Western European (cp-1252)
ca@valencia: &Europeu occidental (CP-1252)

en: Move Tab Left
ca@valencia: Mou la pestanya a l'esquerra

en: Move Tab Right
ca@valencia: Mou la pestanya a la dreta

en: Next section
ca@valencia: Següent secció

en: Prev section
ca@valencia: Anterior secció

en: Next paragraph
ca@valencia: Següent paràgraf

en: Prev paragraph
ca@valencia: Anterior paràgraf

en: Find &in Files...
ca@valencia: &Cerca en fitxers...

en: Refresh Str&ucture
ca@valencia: Refresca l'estr&uctura

en: &New Project...
ca@valencia: Projecte &nou...

en: &Open Project...
ca@valencia: &Obri un projecte...

en: Open &Recent Project
ca@valencia: Obri un projecte &recent

en: A&dd Files to Project...
ca@valencia: A&fig fitxers al projecte...

en: Refresh Project &Tree
ca@valencia: Refresca l'arbre del projec&te

en: &Archive
ca@valencia: &Arxiva

en: Project &Options
ca@valencia: &Opcions del projecte

en: &Close Project
ca@valencia: &Tanca el projecte

en: &Show Projects...
ca@valencia: Mo&stra els projectes...

en: Re&move Files From Project...
ca@valencia: Eli&mina fitxers del projecte...

en: Show Project &Files...
ca@valencia: Mostra els &fitxers del projecte...

en: Open All &Project Files
ca@valencia: Obri tots els fitxers del &projecte

en: Find in &Project...
ca@valencia: Cerca en el &projecte...

en: Clean
ca@valencia: Neteja

en: Next Document
ca@valencia: Document següent

en: Previous Document
ca@valencia: Document anterior

en: Focus Log/Messages View
ca@valencia: Focus al visor del registre/missatges

en: Focus Output View
ca@valencia: Focus al visor de l'eixida

en: Focus Konsole View
ca@valencia: Focus al visor del Konsole

en: Focus Editor View
ca@valencia: Focus al visor de l'editor

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
ca@valencia: Completa l'ordre de (La)TeX

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
ca@valencia: Completa l'entorn de LaTeX

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
ca@valencia: Completa l'abreviatura

en: Next Bullet
ca@valencia: Següent pic

en: Prev Bullet
ca@valencia: Anterior pic

en: Environment (inside)
ca@valencia: Entorn (dintre)

en: Environment (outside)
ca@valencia: Entorn (fora)

en: TeX Group (inside)
ca@valencia: Grup TeX (dintre)

en: TeX Group (outside)
ca@valencia: Grup TeX (fora)

en: Math Group
ca@valencia: Grup matemàtic

en: Paragraph
ca@valencia: Paràgraf

en: Line
ca@valencia: Línia

en: TeX Word
ca@valencia: Paraula TeX

en: To End of Line
ca@valencia: A final de línia

en: Go to Begin
ca@valencia: Vés al començament

en: Go to End
ca@valencia: Vés al final

en: Match
ca@valencia: Coincidència

en: Close
ca@valencia: Tanca

en: Selection
ca@valencia: Selecció

en: Mathgroup
ca@valencia: Grup matemàtic

en: &Bibliography
ca@valencia: &Bibliografia

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ca@valencia: A&rranjament

en: Settings for BibTeX
ca@valencia: Paràmetres pel BibTeX

en: Settings for Biblatex
ca@valencia: Paràmetres pel Biblatex

en: Quick Start
ca@valencia: Inici ràpid

en: Array
ca@valencia: Matriu

en: Tabbing
ca@valencia: Tabulació

en: Floats
ca@valencia: Elements flotants

en: Define Current Document as '&Master Document'
ca@valencia: Defineix el document actual com a «Document &mestre»

en: Show Document Viewer
ca@valencia: Mostra el visor de documents

en: Show S&ide Bar
ca@valencia: Mostra la barra &lateral

en: Show Mess&ages Bar
ca@valencia: Mostra la b&arra de missatges

en: Watch File Mode
ca@valencia: Mode de vigilància del fitxer

en: TeX Guide
ca@valencia: Guia TeX

en: LaTeX Command
ca@valencia: Ordre de LaTeX

en: LaTeX Subject
ca@valencia: Tema LaTeX

en: LaTeX Env
ca@valencia: Entorn de LaTeX

en: Context Help
ca@valencia: Ajuda contextual

en: LaTeX Reference
ca@valencia: Referència de LaTeX

en: &About Editor Component
ca@valencia: &Quant al component de l'editor

en: &System Check...
ca@valencia: Comprova el &sistema...

en: Compile
ca@valencia: Compila

en: View
ca@valencia: Visualitza

en: Convert
ca@valencia: Converteix

en: Quick
ca@valencia: Ràpid

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
ca@valencia: Ha estat impossible crear l'eina «Arxiu».
    
    Per favor, comproveu i repareu la vostra instal·lació de Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
ca@valencia: No s'ha pogut crear l'eina Arxiu

en: Project: %1
ca@valencia: Projecte: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
ca@valencia: Projecte: %1 (document mestre: %2)

en: Normal mode
ca@valencia: Mode Normal

en: Master document: %1
ca@valencia: Document mestre: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
ca@valencia: Defineix el document actual com a «document mestre»

en: Normal mode (current master document: %1)
ca@valencia: Mode normal (el document mestre actual: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
ca@valencia: %1 [Només de lectura]

en: There is no active document or it is not saved.
ca@valencia: No hi ha cap document actiu o bé no està guardat.

en: You have to include the package %1.
ca@valencia: Heu d'incloure el paquet %1.

en: Insert text
ca@valencia: Insereix text

en: You have to include the packages %1.
ca@valencia: Heu d'incloure els paquets %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
ca@valencia: No s'ha pogut crear l'eina «ViewHTML». Torneu a iniciar les eines.

en: No Name
ca@valencia: Sense nom

en: no name
ca@valencia: sense nom

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
ca@valencia: Per tal de poder definir el document actual com a document mestre, primer s'ha de guardar.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
ca@valencia: BLOC

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
ca@valencia: LÍNIA

en: Refreshing structure...
ca@valencia: S'està refrescant l'estructura...

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
ca@valencia: La versió del fitxer de recursos.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
ca@valencia: L'amplària de la finestra principal.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
ca@valencia: L'alçària de la finestra principal.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
ca@valencia: El nivell d'expansió per a la vista de l'estructura.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
ca@valencia: Mostra les ordres d'etiqueta a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
ca@valencia: Mostra les referències no definides a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
ca@valencia: Mostra les ordres «bibitem» a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
ca@valencia: Mostra les ordres d'inclusió de gràfics a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
ca@valencia: Mostra els entorns d'elements flotants a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
ca@valencia: Mostra les ordres d'entrada de fitxer a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
ca@valencia: Mostra etiquetes com fills de secció d'elements a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
ca@valencia: Mostra els comentaris TODO i FIXME

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
ca@valencia: Obri per defecte l'element pare de totes les etiquetes a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
ca@valencia: Obri per defecte l'element pare de totes les referències no definides a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
ca@valencia: Obri per defecte l'element pare de tots els bibitems a la vista de l'estructura

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
ca@valencia: Obri per defecte tots els elements pares de tots els comentaris TODO i FIXME

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
ca@valencia: L'extensió per omissió a usar en obrir fitxers gràfics sense extensió

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
ca@valencia: Quin tipus de bibliografia ha de mostrar el Kile (bibtex i biblatex).

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
ca@valencia: Si s'ha d'executar o no el servidor Lyx.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
ca@valencia: Conté la variable d'entorn TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
ca@valencia: Establiu la variable d'entorn TEXINPUTS ací. TEXINPUTS hauria de ser una llista separada per dos punts de tots els camins que TeX hauria de mirar per buscar paquets i/o fitxers addicionals. No cal que afegiu :$TEXINPUTS al final.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
ca@valencia: Conté la variable d'entorn TEXINPUTS per a les eines de vista prèvia ràpida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
ca@valencia: Establiu la variable d'entorn TEXINPUTS ací per a les eines de vista prèvia ràpida. TEXINPUTS hauria de ser una llista separada per dos punts de tots els camins que TeX hauria de mirar per buscar paquets i/o fitxers addicionals. No cal que afegiu :$TEXINPUTS al final.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
ca@valencia: Conté la variable d'entorn BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
ca@valencia: Establiu la variable d'entorn BIBINPUTS ací. BIBINPUTS hauria de ser una llista separada per dos punts de tots els camins que bibtex hauria de mirar per buscar paquets i/o fitxers addicionals. No cal que afegiu :$BIBINPUTS al final.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
ca@valencia: Conté la variable d'entorn BIBINPUTS per a les eines de vista prèvia ràpida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
ca@valencia: Establiu la variable d'entorn BIBINPUTS ací per a les eines de vista prèvia ràpida. BIBINPUTS hauria de ser una llista separada per dos punts de tots els camins on l'eina de bibliografia (p. ex., BibTeX o Biber) haurien de mirar per buscar paquets i/o fitxers addicionals. No cal que afegiu :$BIBINPUTS al final.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
ca@valencia: Conté la variable d'entorn BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
ca@valencia: Establiu la variable d'entorn BSTINPUTS ací. BSTINPUTS hauria de ser una llista separada per dos punts de tots els camins que bibtex hauria de mirar per buscar paquets i/o fitxers addicionals. No cal que afegiu :$BSTINPUTS al final.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
ca@valencia: Alçària de la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
ca@valencia: Quina pestanya de la barra inferior s'ha de mostrar.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
ca@valencia: Amplària de la barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar la barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar el visor de documents.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar el visor de documents en una finestra externa independent.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
ca@valencia: Si s'han de mostrar avisos de quadres erronis a la vista de registre i missatges.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
ca@valencia: Si s'han de mostrar avisos (La)TeX a la vista de registre i missatges.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
ca@valencia: L'identificador de la vista seleccionada a la subfinestra de l'esquerra.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar la pantalla de presentació en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
ca@valencia: Última versió de Kile per a la que es va executar la comprovació del sistema durant l'inici

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
ca@valencia: Completa automàticament \begin{env} amb \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
ca@valencia: Activa el sagnat automàtic dels entorns

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
ca@valencia: Usa espais en comptes de tabuladors per sagnar automàticament els entorns

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
ca@valencia: Usa aquest nombre d'espais per sagnar automàticament els entorns

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
ca@valencia: Inserció automàtica de cometes dobles.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
ca@valencia: Tipus de cometes dobles dependent del llenguatge.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
ca@valencia: Inserció automàtica de caràcters especials.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
ca@valencia: Centra els gràfics.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
ca@valencia: Insereix el quadre contenidor com una opció per l'ordre includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
ca@valencia: El nom de fitxer és relatiu a un camí indicat a l'ordre graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
ca@valencia: Incrusta els gràfics en un entorn de figura.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida per les figures a la part superior de la pàgina.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida per les figures a la part inferior de la pàgina.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida per les figures a «exactament ací» en la pàgina.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida per les figures a una pàgina separada.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
ca@valencia: Força la posició de la figura.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
ca@valencia: Activa l'entorn wrapfigure.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
ca@valencia: Estableix la posició preferida wrapfigure a la dreta del text.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
ca@valencia: Estableix la posició preferida wrapfigure a l'esquerra del text.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida wrapfigure a dins de la pàgina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
ca@valencia: Estableix la posició preferida wrapfigure a fora de la pàgina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
ca@valencia: Permet que les figures envoltades flotin.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
ca@valencia: Si ImageMagick està instal·lat o no.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
ca@valencia: Mira de determinar el quadre contenidor a partir de la imatge.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
ca@valencia: La resolució per defecte de la imatge.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
ca@valencia: Localització de la documentació TeX.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
ca@valencia: Usa la referència LaTeX del Kile per a l'ajuda contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
ca@valencia: Usa la referència LaTeX2e de TexLive del sistema per a l'ajuda contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
ca@valencia: Usa la referència TeX del sistema per a l'ajuda contextual (versió antiga).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
ca@valencia: Usa un visor extern per a l'ajuda d'usuari.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
ca@valencia: Torna a obrir els fitxers i projectes en iniciar.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
ca@valencia: Neteja els fitxers automàticament després de tancar.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
ca@valencia: Les extensions de fitxer a netejar en eixir.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
ca@valencia: Mostra només fitxers LaTeX en l'estri del navegador de fitxers

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
ca@valencia: La variable de plantilla Author.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
ca@valencia: La variable de plantilla Documentclass.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
ca@valencia: La variable de plantilla de codificació d'entrada.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
ca@valencia: La localització on s'han de crear els projectes per defecte.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
ca@valencia: Si el directori actual que es mostra a la consola es manté sincronitzat amb les pestanyes obertes.

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
ca@valencia: Si el mode vigilància del fitxer està activat per al visor de documents

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
ca@valencia: Si s'ha de mostrar el camí complet dels noms dels fitxers al títol de la finestra.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
ca@valencia: Si Dvipng està instal·lat o no.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
ca@valencia: Si Convert està instal·lat o no.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
ca@valencia: Mostra vistes prèvies dels entorns a la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
ca@valencia: Mostra vistes prèvies del text seleccionat en la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
ca@valencia: Mostra vistes prèvies dels grups matemàtics en la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
ca@valencia: Eina de conversió per a la vista prèvia dels entorns en la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
ca@valencia: Eina de conversió per a la vista prèvia de text seleccionat en la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
ca@valencia: Eina de conversió per a la vista prèvia dels entorns matemàtics en la barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
ca@valencia: El color de fons de la subfinestra de vista prèvia ràpida.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
ca@valencia: Activa el funcionament de la creació de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
ca@valencia: Estableix un límit de temps per l'execució de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
ca@valencia: Límit de temps per l'execució de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
ca@valencia: Amplària de la columna que conté el nom de script en l'estri de gestió.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
ca@valencia: Darrera tasca usada per l'assistent de PDF.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
ca@valencia: Nombre de símbols a emmagatzemar en la vista dels símbols usats més freqüentment.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
ca@valencia: Mostra la vista dels símbols usats més freqüentment.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
ca@valencia: Neteja la llista dels símbols usats més freqüentment en tancar el Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
ca@valencia: S'han d'inserir caràcters UTF-8 en lloc d'ordres

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
ca@valencia: Fitxer XML per al menú d'usuari

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
ca@valencia: Usa la barra de menús principal (valor 0) o el menú de LaTeX (valor 1) per a la ubicació del menú d'usuari

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
ca@valencia: Activa la funcionalitat de la vista prèvia en viu.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
ca@valencia: Sincronitza la posició del cursor amb la vista.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
ca@valencia: Activa la vista prèvia dels documents oberts recentment.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
ca@valencia: Nombre de mil·lisegons després dels quals s'iniciarà la compilació quan s'haja produït un canvi.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
ca@valencia: Només compila els documents després de guardar-los.

en: &Label:
ca@valencia: Eti&queta:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
ca@valencia: No s'ha trobat cap component d'edició. Reviseu la vostra instal·lació del KDE.

en: No editor component found.
ca@valencia: No s'ha trobat el component d'edició.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
ca@valencia: L'estructura interna del Kile està corrompuda (probablement degut a un error en el Kile). Per favor, seleccioneu Guarda tots des del menú Fitxer i tanqueu el Kile.
    L'equip del Kile demana disculpes per les molèsties, i apreciaria molt un informe d'error.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'URL «%1».
    
    %2

en: Cannot open URL
ca@valencia: No es pot obrir l'URL

en: The URL "%1" couldn't be opened.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'URL «%1».

en: Could not find template: %1
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la plantilla: %1

en: File Not Found
ca@valencia: No s'ha trobat el fitxer

en: Please save the file first.
ca@valencia: Per favor, primer guardeu el fitxer.

en: Open/create a document first.
ca@valencia: Primer obriu/creeu un document.

en: A template for this type of document cannot be created.
ca@valencia: No es pot crear una plantilla per a aquest tipus de document.

en: Create Template From Document
ca@valencia: Crea una plantilla des del document

en: Remove Template
ca@valencia: Elimina plantilla

en: Open Files
ca@valencia: Obri fitxers

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
ca@valencia: El Kile ha trobat problemes mentre desava el fitxer %1. Teniu prou espai lliure al disc?

en: Saving
ca@valencia: S'està desant

en: Any files (*)
ca@valencia: Qualsevol fitxer (*)

en: Save Compiled Document As...
ca@valencia: Guarda el document compilat com a...

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
ca@valencia: No s'ha pogut obrir l'URL «%1»,
    ja que és un directori.

en: Cannot open directory
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el directori

en: Save File
ca@valencia: Guarda el fitxer

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
ca@valencia: Ja existeix un fitxer anomenat «%1». Voleu sobreescriure'l?

en: Overwrite File?
ca@valencia: Sobreescric el fitxer?

en: Refresh Project Tree
ca@valencia: Refresca l'arbre del projecte

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
ca@valencia: El document actual no està associat a cap projecte. Per favor, activeu un document que estiga associat al projecte del qual voleu construir-ne l'arbre, i després seleccioneu Refresca l'arbre del projecte de nou.

en: Could Not Refresh Project Tree
ca@valencia: No s'ha pogut refrescar l'arbre del projecte

en: Select Project
ca@valencia: Seleccioneu el projecte

en: Add to Project
ca@valencia: Afig al projecte

en: The file %1 is already member of the project %2
ca@valencia: El fitxer %1 ja pertany al projecte %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
ca@valencia: El fitxer %1 no es pot afegir perquè no existeix o no es pot llegir

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
ca@valencia: Aquest fitxer és el fitxer del projecte, que conté tota la informació quant al projecte. Com a tal, no es pot eliminar del projecte.

en: Cannot Remove File From Project
ca@valencia: El fitxer no s'ha pogut eliminar del projecte

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
ca@valencia: <p>El projecte «%1» ja és obert.</p><p>Si el que voleu és recarregar el projecte, tanqueu-lo abans de tornar-lo a obrir.</p>

en: Project Already Open
ca@valencia: El projecte ja està obert

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
ca@valencia: <p>El fitxer de projecte del projecte «%1» no existeix o no es pot llegir.</p><p>Voleu eliminar aquest projecte de la llista de projectes recents?</p>

en: Could Not Open Project
ca@valencia: No s'ha pogut obrir el projecte

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
ca@valencia: <p>No s'ha pogut obrir el fitxer «%1», ja que no sembla que siga un fitxer de projecte.</p>

en: Impossible to Open Project File
ca@valencia: Impossible obrir el fitxer del projecte

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
ca@valencia: <p>No s'ha pogut obrir el projecte «%1», ja que es va crear <br/>amb una versió més nova del Kile.</p>

en: Impossible to Open Project
ca@valencia: Impossible obrir el projecte

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
ca@valencia: <p>El fitxer de projecte «%1» s'ha creat amb una versió més nova del Kile.<br/> Cal actualitzar-lo abans que es puga obrir</p><p>El voleu actualitzar?</p>

en: Project File Needs to be Updated
ca@valencia: Cal actualitzar el fitxer del projecte

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
ca@valencia: <p>El fitxer del projecte «%1» no es pot actualitzar.</p><p>Voleu eliminar aquest projecte de la llista de projectes recents?</p>

en: Could Not Update Project File
ca@valencia: No s'ha pogut actualitzar el fitxer de projecte

en: Open Project
ca@valencia: Obri un projecte

en: Save Project
ca@valencia: Guarda el projecte

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
ca@valencia: El document actual no està associat a cap projecte. Per favor, activeu un document que estiga associat al projecte que voleu guardar, i després seleccioneu Guarda el projecte de nou.

en: Could Determine Active Project
ca@valencia: S'ha pogut determinar el projecte actiu

en: Add Files to Project
ca@valencia: Afig fitxers al projecte

en: Add Files
ca@valencia: Afig fitxers

en: Add
ca@valencia: Afig

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
ca@valencia: No hi ha cap projecte obert. Per favor, obriu el projecte al qual voleu afegir fitxers, i després seleccioneu Afig fitxers de nou.

en: Could Not Determine Active Project
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el projecte actiu

en: Project Options For
ca@valencia: Opcions de projecte per

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
ca@valencia: El document actual no està associat a cap projecte. Per favor, activeu un document que estiga associat al projecte que voleu modificar, i després seleccioneu Opcions del projecte de nou.

en: Close Project
ca@valencia: Tanca el projecte

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
ca@valencia: El document actual no està associat a cap projecte. Per favor, activeu un document que estiga associat al projecte que voleu tancar, i després seleccioneu Tanca el projecte de nou.

en: Could Not Close Project
ca@valencia: No s'ha pogut tancar el projecte

en: Nothing to clean for %1
ca@valencia: No hi ha res a netejar per %1

en: Cleaning %1: %2
ca@valencia: S'està netejant %1: %2

en: Switch Project
ca@valencia: Canvia de projecte

en: Select Files to Remove
ca@valencia: Seleccioneu els fitxers a eliminar

en: Show Project Files
ca@valencia: Mostra els fitxers del projecte

en: project configuration file
ca@valencia: fitxer de configuració del projecte

en: graphics file
ca@valencia: fitxer de gràfics

en: Open All Project Files
ca@valencia: Obri tots els fitxers del projecte

en: not opened: %1 (%2)
ca@valencia: no obert: %1 (%2)

en: Project Files
ca@valencia: Fitxers del projecte

en: Could not determine the selected file.
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el fitxer seleccionat.

en: Project Error
ca@valencia: Error de projecte

en: Opening Project...
ca@valencia: S'està obrint el projecte...

en: Scanning project files...
ca@valencia: S'estan explorant els fitxers del projecte...

en: (La)TeX Source Files
ca@valencia: Fitxers origen (La)TeX

en: (La)TeX Packages
ca@valencia: Paquets (La)TeX

en: BibTeX Files
ca@valencia: Fitxers BibTeX

en: Metapost Files
ca@valencia: Fitxers Metapost

en: Kile Script Files
ca@valencia: Fitxers de script del Kile

en: Kile Project Files
ca@valencia: Fitxers de projecte del Kile

en: * |All Files
ca@valencia: * |Tots els fitxers

en: All Files (*)
ca@valencia: Tots els fitxers (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar la documentació de LaTeX a %1. Establiu el camí correcte a «Arranjament -> Configura Kile -> Ajuda».

en: No help available for %1.
ca@valencia: No hi ajuda disponible per %1.

en: Undefined
ca@valencia: Sense definir

en:  output:
ca@valencia:  eixida:

en: terminated
ca@valencia: finalitzat

en: Launching failed, diagnostics:
ca@valencia: Ha fallat l'execució, diagnòstics:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
ca@valencia: S'ha produït un error en analitzar les opcions indicades a l'eina.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
ca@valencia: Els caràcters meta de la shell que no es poden gestionar es presenten en les opcions donades a l'eina.

en: There is no executable named "%1" in your path.
ca@valencia: No hi ha cap executable anomenat «%1» en la variable d'entorn PATH.

en: You do not have permission to run %1.
ca@valencia: No teniu permís per executar %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
ca@valencia: El diagnòstic no ha pogut trobar cap problema obvi.

en: finished with exit code %1
ca@valencia: ha finalitzat amb codi d'eixida %1

en: finished abruptly
ca@valencia: ha finalitzat de manera abrupta

en: failed to start
ca@valencia: ha fallat en iniciar

en: crashed
ca@valencia: ha fallat

en: failed (error code %1)
ca@valencia: ha fallat (codi d'error %1)

en: The document viewer is not available
ca@valencia: El visor de documents no està disponible

en: Please disable the live preview before launching this tool
ca@valencia: Desactiveu la vista prèvia en viu abans de llançar aquesta eina

en: Cite
ca@valencia: Cita

en: Add BibTeX database
ca@valencia: Afig base de dades BibTeX

en: Paste
ca@valencia: Enganxa

en: Document Class Selection - \documentclass{}
ca@valencia: Selecció de la classe del document - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
ca@valencia: \documentclass[opcions]{classe}
    classe: article,report,book,letter
    opcions de mida: 10pt, 11pt, 12pt
    opcions de mida de paper: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    altres opcions: 
    landscape -- selecciona el format apaïsat. Per defecte és vertical. 
    titlepage, notitlepage -- selecciona si hi ha d'haver una pàgina de títol separada.
    leqno -- número d'equació al costat esquerre de les equacions. Per omissió és al costat dret.
    fleqn -- mostra les fórmules alineades a l'esquerra. Per omissió es mostren centrades.
    onecolumn, twocolumn -- una o dues columnes. Per omissió és una.
    oneside, twoside -- selecciona format d'una o de dues cares.

en: Package Import - \usepackage{}
ca@valencia: Importació de paquet - \usepackage{}

en: Package Import
ca@valencia: Importa paquet

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
ca@valencia: Qualsevol opció proporcionada a l'ordre \documentclass que siga desconeguda per a la classe de document seleccionada
    és proporcionada als paquets carregats amb \usepackage.

en: AMS Packages
ca@valencia: Paquets AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
ca@valencia: Els paquets principals de l'American Mathematical Society

en: Start Document Body - \begin{document}
ca@valencia: Comença el cos del document - \begin{document}

en: Start Document Body
ca@valencia: Inicia el cos del document

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
ca@valencia: El text és permés només entre \begin{document} i \end{document}.
    El «preamble» (abans de \begin{document} ) només pot contindre declaracions.

en: Generate Title - \maketitle
ca@valencia: Genera un títol - \maketitle

en: Generate Title
ca@valencia: Genera un títol

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
ca@valencia: Aquesta ordre genera un títol en una pàgina de títol a part
    - excepte en la classe article, on el títol normalment va en la part superior de la primera pàgina.

en: Table of Contents - \tableofcontents
ca@valencia: Taula de continguts - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
ca@valencia: Poseu aquesta ordre allà on vulgueu que vagi la taula de continguts

en: Title Definition - \title{}
ca@valencia: Definició de títol - \title{}

en: Title Definition
ca@valencia: Definició del títol

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
ca@valencia: \title{text}
    L'ordre \title declara el text com un títol.
    Useu \\ per dir-li a LaTeX on començar una nova línia en un títol llarg.

en: Author Definition - \author{}
ca@valencia: Definició de l'autor - \author{}

en: Author Definition
ca@valencia: Definició de l'autor

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
ca@valencia: \author{noms}
    L'ordre \author declara l'autor (o autors), on noms és una llista d'autors separada per ordres \and.

en: Center - \begin{center}
ca@valencia: Centrat - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
ca@valencia: Totes les línies han d'acabar en \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
ca@valencia: Alinea a l'esquerra - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
ca@valencia: Alinea a la dreta - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
ca@valencia: Cita - \begin{quote}

en: Quote
ca@valencia: Cita

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
ca@valencia: El text està justificat als dos marges.
    En deixar una línia en blanc entre el text es crea un nou paràgraf.

en: Quotation - \begin{quotation}
ca@valencia: Citació - \begin{quotation}

en: Quotation
ca@valencia: Citació

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
ca@valencia: El text es justifica a tots dos marges i hi ha sagnat de paràgrafs.
    En deixar una línia en blanc entre el text es crea un nou paràgraf.

en: Verse - \begin{verse}
ca@valencia: Vers - \begin{verse}

en: Verse
ca@valencia: Vers

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
ca@valencia: L'entorn de vers està dissenyat per a la poesia.
    Separeu les línies de cada estrofa amb \\, i useu una o més línies en blanc per separar les estrofes.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
ca@valencia: Literal - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
ca@valencia: Entorn que fa que LaTeX imprimisca exactament el que hi escriviu.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
ca@valencia: Llista amb pics - \begin{itemize}

en: Bulleted List
ca@valencia: Llista amb pics

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
ca@valencia: L'entorn de llista amb pics presenta una llista amb pics.
    Cada element d'una llista amb pics comença amb una ordre \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
ca@valencia: Enumeració - \begin{enumerate}

en: Enumeration
ca@valencia: Enumeració

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
ca@valencia: L'entorn d'enumeració presenta una llista numerada.
    Cada element d'una llista numerada comença amb una ordre \item.

en: Description - \begin{description}
ca@valencia: Descripció - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
ca@valencia: L'entorn de descripció es fa servir per fer llistes etiquetades.
    Cada element de la llista comença amb una ordre \item[etiqueta].
    L'etiqueta és en negreta i alineada a la dreta.

en: Table - \begin{table}
ca@valencia: Taula - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
ca@valencia: \begin{table}[emplaçament]
    cos de la taula
    \caption{títol de la taula}
    \end{table}
    Les taules són objectes que no són part del text normal, i que s'emplacen habitualment en un lloc oportú.
    L'argument opcional [emplaçament] determina el lloc on LaTeX intentarà emplaçar la taula
    h: Ací - en la posició del text on apareix l'entorn de taula
    t: Dalt - part superior de la pàgina de text
    b: Baix - part inferior de la pàgina de text
    p: pàgina de flotants - en una pàgina de flotants separada, que és una pàgina que no conté text, només elements flotants.
    El cos de la taula està fet del text o ordres de LaTeX, etc. que vulgueu.
    L'ordre \caption vos permet anomenar la taula.

en: Figure - \begin{figure}
ca@valencia: Figura - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
ca@valencia: \begin{figure}[emplaçament]
    cos de la figura
    \caption{títol de la figura}
    \end{figure}
    Les figures són objectes que no són part del text normal, i s'emplacen habitualment en un lloc oportú.
    L'argument opcional [emplaçament] determina el lloc on LaTeX intentarà emplaçar la figura
    h: Ací - en la posició del text on apareix l'entorn de taula
    t: Dalt - part superior de la pàgina de text
    b: Baix - part inferior de la pàgina de text
    p: pàgina de flotants - en una pàgina de flotants separada, que és una pàgina que no conté text, només elements flotants.
    El cos de la taula està fet del text o ordres de LaTeX, etc. que vulgueu.
    L'ordre \caption vos permet anomenar la figura.

en: Title Page - \begin{titlepage}
ca@valencia: Pàgina de títol - \begin{titlepage}

en: Title Page
ca@valencia: Pàgina de títol

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
ca@valencia: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    L'entorn titlepage crea una pàgina de títol, és a dir, una pàgina sense número de pàgina ni encapçalament.

en: Italics - \textit{}
ca@valencia: Itàlica - \textit{}

en: Italics
ca@valencia: Itàlica

en: \textit{italic text}
ca@valencia: \textit{text en itàlica}

en: Slanted - \textsl{}
ca@valencia: Inclinada - \textsl{}

en: Slanted
ca@valencia: Inclinada

en: \textsl{slanted text}
ca@valencia: \textsl{text inclinat}

en: Boldface - \textbf{}
ca@valencia: Negreta - \textbf{}

en: Boldface
ca@valencia: Negreta

en: \textbf{boldface text}
ca@valencia: \textbf{text en negreta}

en: Typewriter - \texttt{}
ca@valencia: Màquina d'escriure - \texttt{}

en: Typewriter
ca@valencia: Màquina d'escriure

en: \texttt{typewriter text}
ca@valencia: \texttt{text de màquina d'escriure}

en: Small Caps - \textsc{}
ca@valencia: Versaletes - \textsc{}

en: Small Caps
ca@valencia: Majúscules petites

en: \textsc{small caps text}
ca@valencia: \textsc{text en versaletes}

en: \item[label] Hello!
ca@valencia: \item[etiqueta] Hola!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
ca@valencia: Tabulació - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
ca@valencia: L'entorn de tabulació proporciona una manera d'alinear text en columnes.
    \begin{tabbing}
    text \= més text \= encara més text \= últim text \\
    segona fila \&gt;  \&gt; més \\
    \end{tabbing}
    Ordres:
    \=  Situa una tabulació en la posició actual.
    \>  Avança a la següent tabulació.
    \&lt;  Vos permet posar alguna cosa a l'esquerra del marge local sense canviar el marge. Només es pot fer servir a l'inici de la línia.
    \+  Mou el marge esquerre de la següent i de totes les ordres següents una tabulació cap a la dreta
    \-  Mou el marge esquerre de la següent i de totes les ordres següents una tabulació cap a l'esquerra
    \'  Mou qualsevol cosa que hàgeu escrit a la columna actual cap a la dreta de la columna anterior, alineat al tabulador de la columna actual. 
    \`  Vos permet posar text alineat a la dreta de qualsevol tabulació, inclosa la tabulació 0
    \kill  Situa tabulacions sense produir text.
    \a  En un entorn de tabulació, les ordres \=, \' i \` no presenten els accents de manera normal. En comptes d'aquestes, es fan servir les ordres \a=, \a' i \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
ca@valencia: Taula - \begin{taula}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
ca@valencia: \begin{tabular}[pos]{cols}
    columna 1 entrada & columna 2 entrada... & columna n entrada \\
    ...
    \end{tabular}
    pos: Indica la posició vertical; per omissió és alineada al centre de l'entorn.
         t - alinea a la fila superior
         b - alinea a la fila inferior
    cols: especifica el formatat de la columna.
         l - Una columna d'elements alineats a l'esquerra.
         r - Una columna d'elements alineats a la dreta.
         c - Una columna d'elements centrats.
         | - Una línia vertical d'alçària i profunditat completa de l'entorn.
         @{text} - això insereix text en cada fila.
    L'ordre \hline dibuixa una línia horitzontal amb l'amplària de la taula.
    L'ordre \cline{i-j} dibuixa línies horitzontals creuant les columnes especificades, començant en la columna i i acabant en la columna j.
    L'ordre \vline dibuixa una línia vertical abastant tota l'amplària i profunditat completa de la seua fila.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
ca@valencia: Cel·les multicolumna - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
ca@valencia: Cel·les multicolumna

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
ca@valencia: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    cols, especifica el nombre de columnes a crear.
    pos especifica el format de l'entrada: c per centrat, l per alineat a l'esquerra, i r per alineat a la dreta.
    text especifica quin text formarà l'entrada.

en: Horizontal Line - \hline
ca@valencia: Línia horitzontal - \hline

en: Horizontal Line
ca@valencia: Línia horitzontal

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
ca@valencia: L'ordre \hline dibuixa una línia horitzontal de la mateixa amplària que la taula.

en: Vertical Line - \vline
ca@valencia: Línia vertical - \vline

en: Vertical Line
ca@valencia: Línia vertical

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
ca@valencia: L'ordre \vline dibuixa una línia vertical abastant tota l'alçària i la profunditat de la seua fila.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
ca@valencia: Línia horitzontal creuant les columnes - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
ca@valencia: Línia horitzontal creuant les columnes

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
ca@valencia: L'ordre \cline{i-j} dibuixa línies horitzontals creuant les columnes especificades, començant en la columna i, i acabant en la columna j,

en: New Page - \newpage
ca@valencia: Pàgina nova - \newpage

en: New Page
ca@valencia: Pàgina nova

en: The \newpage command ends the current page
ca@valencia: L'ordre \newpage finalitza la pàgina actual

en: Line Break - \linebreak
ca@valencia: Salt de línia - \linebreak

en: Line Break
ca@valencia: Salt de línia

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
ca@valencia: L'ordre \linebreak li diu a LaTeX que trenqui la línia actual en el punt on es troba l'ordre.

en: Page Break - \pagebreak
ca@valencia: Salt de pàgina - \pagebreak

en: Page Break
ca@valencia: Salt de pàgina

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
ca@valencia: L'ordre \pagebreak li diu a LaTeX que trenqui la pàgina actual en el punt on es troba l'ordre.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
ca@valencia: Espai vertical «gran» - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
ca@valencia: Espai vertical «gran»

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
ca@valencia: L'ordre \bigskip afig una «gran» separació vertical.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
ca@valencia: Espai vertical «mig» - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
ca@valencia: Espai vertical «mig»

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
ca@valencia: L'ordre \medskip afig una separació vertical «mitjana».

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
ca@valencia: Inserció d'imatge - \includegraphics{fitxer}

en: Image Insertion
ca@valencia: Inserció d'imatge

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
ca@valencia: Inclusió de fitxer personalitzable - \include{fitxer}

en: Customizable File Inclusion
ca@valencia: Inclusió de fitxer personalitzable

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
ca@valencia: \include{fitxer}
    L'ordre \include s'usarà juntament amb l'ordre \includeonly per a la inclusió selectiva de fitxers.

en: Type or select a filename:
ca@valencia: Escriviu o seleccioneu un nom de fitxer:

en: File Inclusion - \input{file}
ca@valencia: Inclusió de fitxer - \input{fitxer}

en: File Inclusion
ca@valencia: Inclusió de fitxer

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
ca@valencia: \input{fitxer}
    L'ordre \input fa que el fitxer indicat siga llegit i processat, tal com si el seu contingut haguera estat inserit en el fitxer actual en aquest punt.

en: Sectioning
ca@valencia: Seccionat

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \part{títol}
    \part*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: No &numbering
ca@valencia: Sense &numeració

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
ca@valencia: \chapter{títol}
    \chapter*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts
    Només per a documents de classe «informe» o «llibre».

en: C&hapter
ca@valencia: Ca&pítol

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \section{títol}
    \section*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: &Section
ca@valencia: &Secció

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \subsection{títol}
    \subsection*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: &Subsection
ca@valencia: &Subsecció

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \subsubsection{títol}
    \subsubsection*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: &Subsubsection
ca@valencia: &Subsubsecció

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \paragraph{títol}
    \paragraph*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: &Paragraph
ca@valencia: &Paràgraf

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ca@valencia: \subparagraph{títol}
    \subparagraph*{títol}: no incloure cap número, i no crear cap entrada en la taula de continguts

en: &Subparagraph
ca@valencia: &Subparàgraf

en: Size
ca@valencia: Mida

en: tiny
ca@valencia: minúscula

en: scriptsize
ca@valencia: mida de script

en: footnotesize
ca@valencia: mida de nota a peu de pàgina

en: small
ca@valencia: petita

en: normalsize
ca@valencia: mida normal

en: large
ca@valencia: gran

en: Large
ca@valencia: Gran

en: LARGE
ca@valencia: GRAN

en: huge
ca@valencia: enorme

en: Huge
ca@valencia: Enorme

en: Other
ca@valencia: Altres

en: \label{key}
ca@valencia: \label{clau}

en: \index{word}
ca@valencia: \index{paraula}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
ca@valencia: Aquesta ordre genera una citació en el text de la referència associada amb l'entrada ref en el fitxer bib
    Podeu obrir el fitxer bib amb el Kile per veure totes les referències disponibles

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
ca@valencia: Subratllat - \underline{}

en: Smart New Line
ca@valencia: Nova línia intel·ligent

en: Smart Tabulator
ca@valencia: Tabulador intel·ligent

en: Abstract - \begin{abstract}
ca@valencia: Extracte - \begin{abstract}

en: Abstract
ca@valencia: Resum

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
ca@valencia: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    L'entorn d'extracte crea una pàgina de títol, és a dir, una pàgina sense número de pàgina ni encapçalament.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
ca@valencia: Taula* - \begin{tabular*}

en: Tabular*
ca@valencia: Taula*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
ca@valencia: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    columna 1 entrada & columna 2 entrada... & columna n entrada \\
    ...
    \end{tabular*}
    Aquesta és una versió ampliada de l'entorn de taula amb un paràmetre extra per a l'amplària. Hi ha d'haver un espai elàstic entre les columnes que es pot estirar per omplir l'amplària especificada.

en: Minipage - \begin{minipage}
ca@valencia: Minipàgina - \begin{minipage}

en: Minipage
ca@valencia: Minipàgina

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
ca@valencia: L'entorn de minipàgina és semblant a una ordre \parbox. Usa el mateix argument opcional de posició i l'argument obligatori d'amplària. Podeu usar altres entorns de creació de paràgrafs dins d'una minipàgina.

en: Table of Figures - \listoffigures
ca@valencia: Taula de figures - \listoffigures

en: Table of Figures
ca@valencia: Taula de figures

en: Put this command where you want the list of figures to go.
ca@valencia: Poseu aquesta ordre allà on vulgueu que vagi la llista de figures.

en: Table of Tables - \listoftables
ca@valencia: Taula de taules - \listoftables

en: Table of Tables
ca@valencia: Taula de taules

en: Put this command where you want the list of tables to go.
ca@valencia: Poseu aquesta ordre allà on vulgueu que vagi la llista de taules.

en: Generate Index - \makeindex
ca@valencia: Genera l'índex - \makeindex

en: Generate Index
ca@valencia: Genera l'índex

en: Put this command when you want to generate the raw index.
ca@valencia: Poseu aquesta ordre quan vulgueu generar l'índex sense processar.

en: Print Index - \printindex
ca@valencia: Imprimeix l'índex - \printindex

en: Print Index
ca@valencia: Imprimeix l'índex

en: Put this command when you want to print the formatted index.
ca@valencia: Poseu aquesta ordre quan vulgueu incloure un índex formatat.

en: Glossary - \makeglossary
ca@valencia: Glossari - \makeglossary

en: Glossary
ca@valencia: Glossari

en: Put this command when you want to print a glossary.
ca@valencia: Poseu aquesta ordre quan vulgueu incloure un glossari.

en: Bibliography
ca@valencia: Bibliografia

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
ca@valencia: Bibliografia - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
ca@valencia: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label: Text que, un cop imprés, és aproximadament tan ample com l'etiqueta d'element més ample presentada per les ordres \bibitem
    \bibitem: Especifica un element de bibliografia

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
ca@valencia: Literal (mostra espais) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
ca@valencia: Literal (mostra espais)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
ca@valencia: Entorn que fa que LaTeX imprimisca exactament el que escriviu. En aquesta variant, els espais s'imprimeixen de manera especial.

en: Embedded Code - \verb||
ca@valencia: Codi incrustat - \verb||

en: Embedded Code
ca@valencia: Codi incrustat

en: Macro form of the verbatim environment.
ca@valencia: Forma de macro de l'entorn literal.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
ca@valencia: Codi incrustat (mostra els espais) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
ca@valencia: Codi incrustat (mostra els espais)

en: Macro form of the verbatim* environment.
ca@valencia: Forma de macro de l'entorn literal*.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
ca@valencia: Espai vertical «petit» - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
ca@valencia: Espai vertical «petit»

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
ca@valencia: L'ordre \smallskip afig una separació vertical «petita».

en: Horizontal Variable Space - \hfill
ca@valencia: Espai horitzontal variable - \hfill

en: Horizontal Variable Space
ca@valencia: Espai horitzontal variable

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
ca@valencia: L'ordre d'emplenat \hfill presenta un «espai elàstic» que es pot estirar o encongir horitzontalment.

en: Horizontal Dots - \dotfill
ca@valencia: Punts horitzontals - \dotfill

en: Horizontal Dots
ca@valencia: Punts horitzontals

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
ca@valencia: L'ordre \dotfill presenta un «espai elàstic» que presenta punts en comptes d'espais en blanc.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
ca@valencia: Regle horitzontal - \hrulefill

en: Horizontal Rule
ca@valencia: Regle horitzontal

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
ca@valencia: L'ordre d'emplenat \hrulefill presenta un «espai elàstic» que es pot estirar o encongir horitzontalment. S'omplirà amb un regle horitzontal.

en: Vertical Variable Space - \vfill
ca@valencia: Espai vertical variable - \vfill

en: Vertical Variable Space
ca@valencia: Espai vertical variable

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
ca@valencia: L'ordre d'emplenat \vfill presenta un «espai elàstic» que es pot estirar o encongir verticalment.

en: Horizontal Space - \hspace{}
ca@valencia: Espai horitzontal - \hspace{}

en: Horizontal Space
ca@valencia: Espai horitzontal

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
ca@valencia: L'ordre \hspace afig espai horitzontal. La longitud de l'espai es pot expressar de qualsevol manera que LaTeX entengui, p. ex., punts, polzades, etc. Amb una ordre \vspace tant podeu afegir espais negatius com positius. Afegir espais negatius equival a espais cap arrere.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
ca@valencia: Espai horitzontal (forçat) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
ca@valencia: Espai horitzontal (forçat)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
ca@valencia: L'ordre \hspace* afig espai horitzontal com l'ordre \hspace. LaTeX elimina l'espai horitzontal al final de les línies. Si no voleu que LaTeX elimini aquest espai, incloeu l'argument * opcional. Aleshores l'espai no s'eliminarà mai.

en: Vertical Space - \vspace{}
ca@valencia: Espai vertical - \vspace {}

en: Vertical Space
ca@valencia: Espai vertical

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
ca@valencia: L'ordre \vspace afig espai vertical. La longitud de l'espai es pot expressar de qualsevol manera que LaTeX entengui, p. ex., punts, polzades, etc.Amb una ordre \vspace tant podeu afegir espais negatius com positius.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
ca@valencia: Espai vertical (forçat) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
ca@valencia: Espai vertical (forçat)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
ca@valencia: L'ordre \vspace* afig espai vertical com l'ordre \vspace. LaTeX elimina l'espai vertical al final de les pàgines. Si no voleu que LaTeX elimini aquest espai, incloeu l'argument * opcional. Aleshores l'espai no s'eliminarà mai.

en: Emphasized - \emph{}
ca@valencia: Emfatitzat - \emph{}

en: Emphasized
ca@valencia: Emfatitzat

en: \emph{emphasized text}
ca@valencia: \emph{text emfatitzat}

en: Strong - \strong{}
ca@valencia: Fort - \strong{}

en: Strong
ca@valencia: Fort

en: Roman - \rmfamily
ca@valencia: Romànica - \rmfamily

en: Roman
ca@valencia: Romànica

en: Monospace - \ttfamily
ca@valencia: Monoespai - \ttfamily

en: Monospace
ca@valencia: Monoespai

en: Medium - \mdseries
ca@valencia: Mitjà - \mdseries

en: Medium
ca@valencia: Mitjà

en: Bold - \bfseries
ca@valencia: Negreta - \bfseries

en: Upright - \upshape
ca@valencia: Vertical - \upshape

en: Upright
ca@valencia: Vertical

en: Italic - \itshape
ca@valencia: Itàlica - \itshape

en: Slanted - \slshape
ca@valencia: Inclinada - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
ca@valencia: Majúscules petites - \scshape

en: Smallcaps
ca@valencia: Majúscules petites

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
ca@valencia: Selecció de l'estil de bibliografia - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
ca@valencia: Selecció de l'estil de bibliografia

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
ca@valencia: L'argument de \bibliographystyle es refereix a un fitxer style.bst, el qual defineix com es veuran les vostres citacions
    Els estils estàndard distribuïts amb BibTeX són:
    alpha: ordenat alfabèticament. Les etiquetes es formen a partir del nom de l'autor i l'any de publicació.
    plain: ordenat alfabèticament. Les etiquetes són numèriques.
    unsrt: com plain, però les entrades estan per ordre de citació.
    abbrv: com plain, però amb etiquetes més compactes.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
ca@valencia: Generació de bibliografia - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
ca@valencia: Generació de bibliografia

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
ca@valencia: L'argument a \bibliography es refereix al fitxer bib (sense extensió)
    que hauria de contindre la vostra base de dades en format BibTeX.
    El Kile insereix automàticament el nom base del fitxer TeX

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
ca@valencia: Carrega paquet Biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
ca@valencia: Carrega paquet Biblatex

en: This includes the package biblatex
ca@valencia: Això inclou el paquet biblatex

en: Print Bibliography
ca@valencia: Imprimeix la bibliografia

en: Prints the complete bibliography
ca@valencia: Imprimeix la bibliografia completa

en: Print Bibliography by Section
ca@valencia: Imprimeix la bibliografia per secció

en: Print the bibliography for each section
ca@valencia: Imprimeix la bibliografia de cada secció

en: Print List of Shorthands
ca@valencia: Imprimeix la llista d'abreviatures

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
ca@valencia: ALT....: heu de triar entre aquests dos camps

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
ca@valencia: OPT....: camps opcionals (useu l'ordre «Clean» per eliminar-los)

en: Bib fields - %1
ca@valencia: Camps Bib - %1

en: Small Space
ca@valencia: Espai petit

en: Medium Space
ca@valencia: Espai mitjà

en: Large Space
ca@valencia: Espai gran

en: Math Mode - $...$
ca@valencia: Mode matemàtic - $...$

en: Math Mode
ca@valencia: Mode matemàtic

en: Displaymath Mode - \[...\]
ca@valencia: Mode de visualització matemàtica - \[...\]

en: Displaymath Mode
ca@valencia:  Mode de visualització matemàtica

en: Equation - \begin{equation}
ca@valencia: Equació - \begin{equation}

en: Equation
ca@valencia: Equació

en: Subscript - _{}
ca@valencia: Subíndex - _{}

en: Subscript
ca@valencia: Subíndex

en: Superscript - ^{}
ca@valencia: Superíndex - ^{}

en: Superscript
ca@valencia: Superíndex

en: Normal Fraction - \frac{}{}
ca@valencia: Fracció normal - \frac{}{}

en: Normal Fraction
ca@valencia: Fracció normal

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
ca@valencia: Fracció d'estil visual - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
ca@valencia: Fracció d'estil visual

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
ca@valencia: Fracció d'estil text - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
ca@valencia: Fracció d'estil text

en: Square Root - \sqrt{}
ca@valencia: Arrel quadrada - \sqrt{}

en: Square Root
ca@valencia: Arrel quadrada

en: Array - \begin{array}
ca@valencia: Matriu - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
ca@valencia: \begin{array}{col1col2...coln}
    columna 1 entrada & columna 2 entrada... & columna n entrada \\ 
    ...
    \end{array}
    Cada columna, coln, es declara amb una lletra que indica com s'han de formatar els seus elements.
         c -- centrats
         l -- alineats a l'esquerra
         r -- alineats a la dreta

en: Left Delimiter
ca@valencia: Delimitador esquerre

en: left (
ca@valencia: ( esquerre

en: left [
ca@valencia: [ esquerre

en: left {
ca@valencia: { esquerre

en: left &lt;
ca@valencia: &lt; esquerre

en: left )
ca@valencia: ) esquerre

en: left ]
ca@valencia: ] esquerre

en: left }
ca@valencia: } esquerre

en: left &gt;
ca@valencia: &gt; esquerre

en: left .
ca@valencia: . esquerre

en: Right Delimiter
ca@valencia: Delimitador dret

en: right )
ca@valencia: ) dret

en: right ]
ca@valencia: ] dret

en: right }
ca@valencia: } dret

en: right &gt;
ca@valencia: &gt; dret

en: right (
ca@valencia: ( dret

en: right [
ca@valencia: [ dret

en: right {
ca@valencia: { dret

en: right &lt;
ca@valencia: &lt; dret

en: right .
ca@valencia: . dret

en: Normal Binomial - \binom{}{}
ca@valencia: Binomi normal - \binom{}{}

en: Normal Binomial
ca@valencia: binomi normal

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
ca@valencia: Binomi d'estil visual - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
ca@valencia: Binomi d'estil visual

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
ca@valencia: Binomi d'estil text - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
ca@valencia: Binomi d'estil text

en: N-th Root - \sqrt[]{}
ca@valencia: Arrel N-th - \sqrt[]{}

en: N-th Root
ca@valencia: Arrel N-th

en: Left-Right () - \left(..\right)
ca@valencia: () esquerre-dret - \esquerre(..\dret)

en: Left-Right ()
ca@valencia: () esquerre-dret

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
ca@valencia: Fletxa esquerra extensible - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
ca@valencia: Fletxa esquerra extensible

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
ca@valencia: Fletxa dreta extensible - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
ca@valencia: Fletxa dreta extensible

en: Boxed Formula - \boxed{}
ca@valencia: Fórmula encaixonada - \boxed{}

en: Boxed Formula
ca@valencia: Fórmula encaixonada

en: Text in Mathmode - \text{}
ca@valencia: Text en mode matemàtic - \text{}

en: Text in Mathmode
ca@valencia: Text en mode matemàtic

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
ca@valencia: Equació (no numerada) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
ca@valencia: Equació (no numerada)

en: Multline - \begin{multline}
ca@valencia: Multilínia - \begin{multline}

en: Multline
ca@valencia: Multilínia

en: Multline* - \begin{multline*}
ca@valencia: Multilínia* - \begin{multline*}

en: Multline*
ca@valencia: Multilínia*

en: Split - \begin{split}
ca@valencia: Divisió - \begin{split}

en: Split
ca@valencia: Divisió

en: Gather - \begin{gather}
ca@valencia: Reunió - \begin{gather}

en: Gather
ca@valencia: Reunió

en: Gather* - \begin{gather*}
ca@valencia: Reunió* - \begin{gather*}

en: Gather*
ca@valencia: Reunió*

en: Align - \begin{align}
ca@valencia: Alinea - \begin{align}

en: Align
ca@valencia: Alinea

en: Align* - \begin{align*}
ca@valencia: Alinea* - \begin{align*}

en: Align*
ca@valencia: Alinea*

en: Flalign - \begin{flalign}
ca@valencia: Alinea fl- \begin{flalign}

en: Flalign
ca@valencia: Alinea fl

en: Flalign* - \begin{flalign*}
ca@valencia: Alinea fl* - \begin{flalign*}

en: Flalign*
ca@valencia: Alinea fl*

en: Alignat - \begin{alignat}
ca@valencia: Alinea a - \begin{alignat}

en: Alignat
ca@valencia: Alinea a

en: Alignat* - \begin{alignat*}
ca@valencia: Alinea a* - \begin{alignat*}

en: Alignat*
ca@valencia: Alinea a*

en: Aligned - \begin{aligned}
ca@valencia: Alineat - \begin{aligned}

en: Aligned
ca@valencia: Alineat

en: Gathered - \begin{gathered}
ca@valencia: Reunit - \begin{gathered}

en: Gathered
ca@valencia: Reunit

en: Alignedat - \begin{alignedat}
ca@valencia: Alineat a - \begin{alignedat}

en: Alignedat
ca@valencia: Alinea a

en: Cases - \begin{cases}
ca@valencia: Casos - \begin{casos}

en: Cases
ca@valencia: Casos

en: matrix - \begin{matrix}
ca@valencia: matriu - \begin{matriu}

en: matrix
ca@valencia: matriu

en: pmatrix - \begin{pmatrix}
ca@valencia: pmatriu - \begin{pmatriu}

en: pmatrix
ca@valencia: pmatriu

en: vmatrix - \begin{vmatrix}
ca@valencia: vmatriu - \begin{vmatriu}

en: vmatrix
ca@valencia: vmatriu

en: Vmatrix - \begin{Vmatrix}
ca@valencia: Vmatriu - \begin{Vmatriu}

en: Vmatrix
ca@valencia: Vmatriu

en: bmatrix - \begin{bmatrix}
ca@valencia: bmatriu - \begin{bmatriu}

en: bmatrix
ca@valencia: bmatriu

en: Bmatrix - \begin{Bmatrix}
ca@valencia: Bmatriu - \begin{Bmatriu}

en: Bmatrix
ca@valencia: Bmatriu

en: 0 warnings
ca@valencia: 0 avisos

en: 1 warning | %1 warnings
ca@valencia[0]: 1 avís
ca@valencia[1]: %1 avisos

en: 0 badboxes
ca@valencia: 0 quadres erronis

en: 1 badbox | %1 badboxes
ca@valencia[0]: 1 quadre erroni
ca@valencia[1]: %1 quadres erronis

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
ca@valencia: L'eina de bibliografia seleccionada manualment no existeix: ara s'està provant de detectar-la automàticament.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
ca@valencia: La versió %1.%2.%3 de l'Okular és massa antiga per ForwardDVI. Per favor, actualitzeu l'Okular a la versió 0.8.6 o superior

en: Select Bibliography
ca@valencia: Seleccioneu la bibliografia

en: Select a bibliography
ca@valencia: Seleccioneu una bibliografia

en: No bibliography selected.
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap bibliografia.

en: No bibliographies found.
ca@valencia: No s'ha trobat cap bibliografia.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar %1 o %2: si esteu intentant visualitzar algun altre fitxer HTML, aneu a «Arranjament -> Configura Kile -> Eines -> ViewHTML -> Avançat».

en: Could not change to the folder %1.
ca@valencia: No s'ha pogut canviar a la carpeta %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
ca@valencia: La carpeta %1 no es pot escriure-hi, i per tant %2 no podrà guardar els seus resultats.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
ca@valencia: El fitxer %1/%2 no existeix. Si això és inesperat, comproveu els permisos del fitxer.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
ca@valencia: El fitxer %1/%2 no és llegible. Si això és inesperat, comproveu els permisos del fitxer.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
ca@valencia: No s'ha pogut determinar en quin fitxer executar %1, perquè no hi ha cap document actiu.

en: Could not determine the master file for this document.
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el fitxer mestre per a aquest document.

en: Please save the untitled document first.
ca@valencia: Per favor, guardeu primer el document sense títol.

en: The file %1 does not exist.
ca@valencia: El fitxer %1 no existeix.

en: The file %1 is not readable.
ca@valencia: El fitxer %1 no es pot llegir.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
ca@valencia: El document %1 no és un document arrel de LaTeX; continuo de totes maneres?

en: Continue?
ca@valencia: Continuo?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
ca@valencia: El fitxer %1/%2 no existeix; heu compilat el fitxer d'origen?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
ca@valencia: El document actual no està associat a cap projecte. Per favor, activeu un document que estiga associat al projecte que voleu arxivar, i després seleccioneu Arxiva el projecte de nou.

en: No files have been chosen for archiving.
ca@valencia: No s'ha seleccionat cap fitxer per arxivar.

en: Archive Project
ca@valencia: Arxiva el projecte

en: Unknown tool %1.
ca@valencia: Eina desconeguda %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
ca@valencia: No instal·lat de fàbrica, contacteu amb l'autor del Kile.

en: Aborted
ca@valencia: S'ha interromput

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar l'eina «%1» en la base de dades de la configuració.

en: &Stop
ca@valencia: A&tura

en: Bibliography Back End
ca@valencia: Dorsal de la bibliografia

en: Auto-Detect
ca@valencia: Detecta automàticament

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
ca@valencia: Detecta automàticament el dorsal de bibliografia des de l'eixida de LaTeX

en: Reset Auto-Detected Back End
ca@valencia: Reinicia el dorsal de bibliografia

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: &Fitxer

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
ca@valencia: Con&verteix a

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ca@valencia: &Edita

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
ca@valencia: &Vés a

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
ca@valencia: Co&mpleta

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
ca@valencia: &Pics

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
ca@valencia: &Selecciona

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
ca@valencia: &Elimina

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
ca@valencia: En&torn

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
ca@valencia: Grup Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
ca@valencia: &Visualitza

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
ca@valencia: Visor de documents

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
ca@valencia: Constr&ueix

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
ca@valencia: &Compila

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
ca@valencia: C&onverteix

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
ca@valencia: Al&tres

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
ca@valencia: Pro&jecte

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
ca@valencia: &Preàmbul

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
ca@valencia: Taules i llistes

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
ca@valencia: &Seccionat

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
ca@valencia: &Referències

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
ca@valencia: &Entorn

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
ca@valencia: Entorn de &llista

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
ca@valencia: Entorn &tabular

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
ca@valencia: Entorn d'elements &flotants

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
ca@valencia: Entorn de &codi

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
ca@valencia: Ordres &matemàtiques

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
ca@valencia: Claudàtors

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
ca@valencia: Text i quadres AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
ca@valencia: Fracció AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
ca@valencia: Expressió binomial AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
ca@valencia: Fletxes AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
ca@valencia: Estil dels &tipus de lletres matemàtiques

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
ca@valencia: &Accents matemàtics

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
ca@valencia: Espai&s matemàtics

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
ca@valencia: &Entorns matemàtics estàndard

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
ca@valencia: Entorns matemàtics &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
ca@valencia: &Alinea els entorns

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
ca@valencia: &Centra els entorns

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
ca@valencia: Entorns multi&línia

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
ca@valencia: Entorns de &matriu

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
ca@valencia: Estils dels &tipus de lletres

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
ca@valencia: Família del tipus de lletra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
ca@valencia: Sèrie del tipus de lletra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
ca@valencia: Forma del tipus de lletra

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
ca@valencia: Espa&iat

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
ca@valencia: Salts de pàgina i de línia

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
ca@valencia: Espai

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
ca@valencia: Espai elàstic

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
ca@valencia: &Assistent

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ca@valencia: Aj&uda

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
ca@valencia: Documentació TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ca@valencia: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ca@valencia: Edita

en: Show Cursor Position in Viewer
ca@valencia: Mostra la posició del cursor al visor

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
ca@valencia: Sincronitza la posició del cursor amb el visor

en: Paste as LaTe&X
ca@valencia: Enganxa com LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
ca@valencia: Converteix la selecció a &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
ca@valencia: Mostra una llista ordenada dels documents oberts

en: Could not create an editor view.
ca@valencia: No s'ha pogut crear un visor de l'editor.

en: Fatal Error
ca@valencia: Error fatal

en: &QuickPreview Selection
ca@valencia: Vista prèvia &ràpida de selecció

en: &QuickPreview Environment
ca@valencia: Vista prèvia &ràpida d'entorn

en: &QuickPreview Math
ca@valencia: Vista prèvia &ràpida matemàtica

en: Print Compiled Document...
ca@valencia: Imprimeix el document compilat...

en: Print Preview For Compiled Document...
ca@valencia: Imprimeix una vista prèvia pel document compilat...

en: Live Preview for Current Document or Project
ca@valencia: Vista prèvia en viu pel document o projecte actual

en: Recompile Live Preview
ca@valencia: Torna a compilar la vista prèvia en viu

en: Save Compiled Document...
ca@valencia: Guarda el document compilat...

en: Some documents could not be saved correctly
ca@valencia: Alguns documents no s'han pogut guardar correctament

en: The document must have been saved before the live preview can be started
ca@valencia: El document s'ha d'haver guardat abans de poder iniciar la vista prèvia en viu

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
ca@valencia: La ubicació d'un element de projecte no és relativa al directori base del projecte.
    La vista prèvia en viu per a aquest projecte ha estat desactivada.

en: Failed to create the subdirectory structure
ca@valencia: Ha fallat en crear l'estructura de subdirectoris

en: LivePreview
ca@valencia: Vista prèvia en viu

en: KDE Integrated LaTeX Environment
ca@valencia: Entorn de LaTeX integrat per al KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
ca@valencia: per l'equip del Kile (2003 - %1)

en: Project Management/Developer
ca@valencia: Gestió del projecte/Desenvolupador

en: Developer
ca@valencia: Desenvolupador

en: Former Developer
ca@valencia: Antic desenvolupador

en: Former Maintainer/Developer
ca@valencia: Antic mantenidor/desenvolupador

en: Migration from Subversion to Git
ca@valencia: Migració des del Subversion al Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
ca@valencia: KConfig XT, diverses millores i correcció d'errors

en: KatePart Integration
ca@valencia: Integració del KatePart

en: Log Parsing
ca@valencia: Anàlisi de registre

en: Find-in-Files Dialog
ca@valencia: Diàleg de cerca en fitxers

en: Documentation
ca@valencia: Documentació

en: Jump to line
ca@valencia: Salta a la línia

en: Start a new Kile mainwindow
ca@valencia: Inicia una nova finestra principal del Kile

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
ca@valencia: Fitxers a obrir: especifiqueu «-» per a llegir des de l'entrada estàndard

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
ca@valencia: El Kile no pot iniciar-se en una versió recent, no s'ha pogut trobar la biblioteca de l'Okular.
    
    Instal·leu la biblioteca Okular abans d'executar el Kile.

en: Okular library not found
ca@valencia: No s'ha trobat la biblioteca Okular

en: Frame
ca@valencia: Marc

en: Untitled Block
ca@valencia: Bloc sense títol

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
ca@valencia: LaTeX ---> DVI (visor de documents)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
ca@valencia: LaTeX ---> PS (visor de documents)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
ca@valencia: PDFLaTeX ---> PDF (visor de documents)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
ca@valencia: XeLaTeX ---> PDF (visor de documents)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
ca@valencia: LuaLaTeX ---> PDF (visor de documents)

en: There is no selection to compile.
ca@valencia: No hi ha cap selecció per compilar.

en: There is no surrounding environment.
ca@valencia: No hi ha cap entorn circumdant.

en: This job is only useful with a master document.
ca@valencia: Aquesta tasca només és útil amb un document mestre.

en: This is not a subdocument, but the master document.
ca@valencia: Aquest no és un subdocument, sinó el document mestre.

en: There is no surrounding mathgroup.
ca@valencia: No hi ha cap grup matemàtic circumdant.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut executar la vista prèvia ràpida:
    tasca desconeguda «%1»

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
ca@valencia: Ja hi ha una vista prèvia en execució que s'ha d'aturar per poder executar aquesta.

en: There is nothing to compile and preview.
ca@valencia: No hi ha res a compilar ni previsualitzar.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
ca@valencia: No s'ha pogut executar «%1» per a la vista prèvia ràpida.

en: Could not determine the main document.
ca@valencia: No s'ha pogut determinar el document principal.

en: Could not read the preamble.
ca@valencia: No s'ha pogut llegir el preàmbul.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
ca@valencia: No s'ha trobat cap ordre «\begin{document}».

en: QuickPreview
ca@valencia: Vista prèvia ràpida

en: Script: information
ca@valencia: Script: informació

en: Script: sorry
ca@valencia: Script: perdó

en: Script: question
ca@valencia: Script: pregunta

en: Script: warning
ca@valencia: Script: avís

en: Enter Value
ca@valencia: Introduïu un valor

en: Please enter a value
ca@valencia: Per favor, introduïu un valor

en: Script '%1.js'
ca@valencia: Script «%1.js»

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
ca@valencia: Error en la gestió del fitxer: No s'ha pogut trobar el fitxer «%1»

en: Select File to Read
ca@valencia: Seleccioneu el fitxer a llegir

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
ca@valencia: Error en la gestió del fitxer: No s'ha pogut crear el fitxer d'eixida «%1»

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
ca@valencia: Error en la gestió del fitxer: No s'ha pogut escriure al fitxer d'eixida «%1»

en: Save As
ca@valencia: Guarda com a

en: This action was canceled by the user.
ca@valencia: Aquesta acció ha estat cancel·lada per l'usuari.

en: Unable to find '%1'
ca@valencia: No s'ha pogut trobar «%1»

en: Cursor/Range plugin
ca@valencia: Connector de cursor/interval

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
ca@valencia: Ha ocorregut un error en la línia %1 durant l'execució de l'script «%2»:
    %3

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
ca@valencia: Es requereix almenys la versió %1 del Kile per executar l'script «%2». S'ha interromput l'execució.

en: Version Error
ca@valencia: Error de versió

en: Cannot start the script: no view available
ca@valencia: No s'ha pogut iniciar l'script: la vista no està disponible

en: Script Error
ca@valencia: Error de l'script

en: Execution of %1
ca@valencia: Execució de %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
ca@valencia: No s'ha pogut trobar cap carpeta per guardar %1.
    Comproveu que teniu una carpeta .kde amb permisos d'escriptura en la vostra carpeta d'inici.

en: Empty File
ca@valencia: Fitxer buit

en: Empty LaTeX File
ca@valencia: Fitxer LaTeX buit

en: Empty BibTeX File
ca@valencia: Fitxer BibTeX buit

en: The file '%1' does not exist.
ca@valencia: El fitxer «%1» no existeix.

en: Input Dialog
ca@valencia: Diàleg d'entrada

en: Short
ca@valencia: Curt

en: Expanded Text
ca@valencia: Text expandit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
ca@valencia: &Afig

en: &Delete
ca@valencia: &Suprimeix

en: Delete the abbreviation '%1'?
ca@valencia: Suprimeixo l'abreviatura «%1»?

en: Delete Abbreviation
ca@valencia: Suprimeix l'abreviatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
ca@valencia: Configuració de l'aparença

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
ca@valencia: Mostra el camí complet al títol de la finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
ca@valencia: Mostra la pantalla de presentació en iniciar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
ca@valencia: Mostra a una finestra externa

en: Dictionary
ca@valencia: Diccionari

en: Try to place the cursor.
ca@valencia: Intenta emplaçar el cursor.

en: Insert bullets where the user must input data.
ca@valencia: Insereix pics on l'usuari ha d'introduir dades.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
ca@valencia: Tanca també un entorn quan s'inserisca una ordre d'obertura.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
ca@valencia: Compleció direccional o basada en consells de les ordres Tex/LaTeX que estan incloses en els fitxers de compleció seleccionats.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
ca@valencia: Mostra automàticament una llista de compleció de les ordres TeX/LaTeX quan la paraula tinga aquesta longitud.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
ca@valencia: Mostra les abreviatures dels fitxers de compleció seleccionats en la barra lateral

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
ca@valencia: Compleció direccional o basada en consells d'abreviatures que estan incloses en els fitxers de compleció seleccionats.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
ca@valencia: Mostra les ordres de LaTeX dels fitxers de compleció seleccionats en la barra lateral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
ca@valencia: Fitxers de compleció

en: File not found
ca@valencia: No s'ha trobat el fitxer

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
ca@valencia: La llista de paraules «%1» conté entrades duplicades.

en: Completion
ca@valencia: Compleció

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
ca@valencia: Compleció automàtica pels marcadors del &LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
ca@valencia: Llindar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
ca@valencia: lletres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
ca@valencia: Compleció a&utomàtica per les abreviatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
ca@valencia: Afig...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
ca@valencia: Elimina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
ca@valencia: Mostra les ordres de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
ca@valencia: Mostra les abreviatures

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
ca@valencia: Propietats de la compleció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
ca@valencia: Emplaça el cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
ca@valencia: Tanca els entorns

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
ca@valencia: S'està comprovant el sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
ca@valencia: S'està comprovant si el vostre sistema TeX es troba correctament instal·lat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
ca@valencia: Resultats

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
ca@valencia: Completa els entorns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
ca@valencia: Completa automàticament \begin{entorn} amb \end{entorn}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
ca@valencia: Sagnat automàtic dins dels entorns

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
ca@valencia: Activa el sagnat automàtic dels entorns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
ca@valencia: Activat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
ca@valencia: Usa espais en comptes de tabuladors per sagnar automàticament els entorns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
ca@valencia: Usa espais en comptes de tabuladors per sagnar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
ca@valencia: &Nombre d'espais:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
ca@valencia: Usa aquest nombre d'espais per sagnar automàticament els entorns.

en: Open selected
ca@valencia: Obri seleccionat

en: Show LaTeX Files Only
ca@valencia: Mostra només els fitxers LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ca@valencia: Opcions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
ca@valencia: Localització dels projectes per &omissió:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
ca@valencia: To&rna a obrir els fitxers i projectes en iniciar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
ca@valencia: Variables de la plantilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
ca@valencia: A&utor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
ca@valencia: Opcions de la c&lasse de document:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
ca@valencia: Codificació d'&entrada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
ca@valencia: Detalls de la neteja de fitxers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
ca@valencia: Neteja automàticament els fitxers després de tancar el Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
ca@valencia: Recarrega automàticament el document després dels canvis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
ca@valencia: Sincronitza el directori mostrat en la consola amb les pestanyes de documents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
ca@valencia: Deixa que el Kile processi les ordres del LyX enviades per editors/visors de bibliografies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
ca@valencia: Resolució per &defecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
ca@valencia: (emprat quan la imatge no ofereix cap resolució)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
ca@valencia: Q&uadre contenidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
ca@valencia: &Intenta determinar a partir de la imatge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
ca@valencia: (heu d'instal·lar el paquet ImageMagick per usar aquesta opció)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
ca@valencia: <p>Les distribucions de (La)TeX usen diversos llocs per al directori base dels fitxers de documentació que proporcionen.<br/>Heus ací alguns suggeriments:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i>/usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i>/usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>A més, si useu TeXLive 2010 o anterior, trobareu una àmplia col·lecció d'enllaços<br/>a temes de la documentació al fitxer <code>doc.html</code> (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> o similar).<br/>És possible que vulgueu considerar la possibilitat de posar-lo a la secció <i>Ajuda a l'usuari</i> del menú d'ajuda.</p>

en: Location of Documentation Files
ca@valencia: Localització dels fitxers de la documentació

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
ca@valencia: Introduïu ací el camí al directori de la documentació TeX. Per exemple /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
ca@valencia: &Localització de la documentació TeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
ca@valencia: Informació

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
ca@valencia: Ajuda sensible al context

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
ca@valencia: Usa la referència LaTeX del &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
ca@valencia: &Usa la documentació TeXLive del sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
ca@valencia: Usa la documentació &TeX del sistema (versió antiga)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
ca@valencia: Con&figura...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
ca@valencia: Usa el visor &incrustat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
ca@valencia: Mostra el fitxer d'ajuda en una finestra &separada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
ca@valencia: Configura...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
ca@valencia: Configura entorns i les ordres de LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
ca@valencia: Cometes dobles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
ca@valencia: Insereix automàticament &cometes dobles inicials i finals per LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
ca@valencia: &Tipus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
ca@valencia: Aquesta opció inserirà l'equivalent de LaTeX de la majoria de caràcters especials que es poden introduir en un teclat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
ca@valencia: insereix automàticament l'equivalent de LaTeX dels caràcters especials en escriure (accents, etc.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
ca@valencia: Mode matemàtic

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
ca@valencia: Insereix automàticament $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
ca@valencia: Variables d'entorn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
ca@valencia: Comprova si el document arrel és un document arrel LaTeX abans d'executar LaTeX sobre ell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
ca@valencia: Comprova si és un document a&rrel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
ca@valencia: Salta al primer error en cas que falli l'execució de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
ca@valencia: &Salta al primer error

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
ca@valencia: Executa automàticament Asymptote, BibTeX, MakeIndex i torna a executar LaTeX quan siga necessari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
ca@valencia: Executa automàticament les eines addicionals

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
ca@valencia: Configuració de la vista prèvia en viu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
ca@valencia: Activa la vista prèvia en &viu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
ca@valencia: Activa la vista prèvia en viu dels documents oberts recentment

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
ca@valencia: Comportament de la compilació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
ca@valencia: Compila els doc&uments després de guardar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
ca@valencia: Compila els documen&ts sempre que hi haja canvis després

en: Hide &Bad Boxes
ca@valencia: Oculta els &quadres erronis

en: Hide (La)TeX &Warnings
ca@valencia: Oculta els a&visos de (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
ca@valencia: Seleccioneu una eina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
ca@valencia: Nova...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
ca@valencia: Seleccioneu una configuració per l'eina actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
ca@valencia: Se&lecciona:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
ca@valencia: Avançat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
ca@valencia: C&lasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
ca@valencia: E&xtensió de l'origen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
ca@valencia: Extensió de la &destinació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
ca@valencia: &Fitxer de destinació:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
ca@valencia: Directori &relatiu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
ca@valencia: Tanca el Konsole quan l'eina haja finalitzat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
ca@valencia: Menú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
ca@valencia: Afig eina al menú Cons&trueix:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
ca@valencia: &Icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
ca@valencia: Restaura les eines per omissió...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
ca@valencia: Per favor, seleccioneu el tipus de document que voleu crear:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
ca@valencia: Plantilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
ca@valencia: Per favor, seleccioneu la plantilla que s'ha d'usar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
ca@valencia: Inicia l'assistent d'inici ràpid en crear un fitxer LaTeX buit

en: Quick Preview in a Separate Window
ca@valencia: Vista prèvia ràpida en una finestra separada

en: Select a configuration:
ca@valencia: Seleccioneu una configuració:

en: Quick Preview in Bottom Bar
ca@valencia: Vista prèvia ràpida en la barra inferior

en: &Resolution:
ca@valencia: &Resolució:

en: dpi
ca@valencia: ppp

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
ca@valencia: (valors permesos: 30-1000 ppp)

en: &Background Color:
ca@valencia: Color de &fons:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
ca@valencia: El Kile admet tres tipus de conversions per a imatges png

en: (uses dvipng)
ca@valencia: (usa dvipng)

en: (uses dvips/convert)
ca@valencia: (usa dvips/convert)

en: (uses convert)
ca@valencia: (usa convert)

en: Show preview in bottom bar:
ca@valencia: Mostra la vista prèvia en la barra inferior:

en: Conversion to image:
ca@valencia: Conversió a imatge:

en: Selection:
ca@valencia: Selecció:

en: Environment:
ca@valencia: Entorn:

en: Mathgroup:
ca@valencia: Grup matemàtic:

en: Not available, opens always in a separate window.
ca@valencia: No disponible, obri sempre en una finestra separada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
ca@valencia: &Ordre:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
ca@valencia: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Penseu en el fitxer <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> amb el camí complet <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compilat amb pdflatex a <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Les variables tenen els següents significats:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: nom de fitxer amb sufix però sense camí &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> nom de fitxer sense sufix i sense camí &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: camí del fitxer origen sense nom de fitxer &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: camí del fitxer de destinació sense el nom de fitxer, el mateix que %dir_base si no s'ha establit cap camí relatiu &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> nom de l'objectiu sense camí &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolució de l'acció vista prèvia ràpida establida en Configura Kile-&gt;Eines-&gt;vista prèvia</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Llista de tots els fitxers del projecte marcats per arxivar. Establiu l'indicador d'arxivat en la barra lateral de «Fitxers i projectes» usant el menú contextual.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
ca@valencia: Opcions:

en: Files & Projects
ca@valencia: Fitxers i projectes

en: Include in Archive
ca@valencia: Inclou en l'arxiu

en: Project File
ca@valencia: Fitxer del projecte

en: Packages
ca@valencia: Paquets

en: Images
ca@valencia: Imatges

en: &Open With
ca@valencia: &Obri amb

en: Other...
ca@valencia: Altres...

en: &Open
ca@valencia: &Obri

en: &Save
ca@valencia: Guar&da

en: &Add to Project
ca@valencia: &Afig al projecte

en: &Include in Archive
ca@valencia: &Inclou en l'arxiu

en: &Remove From Project
ca@valencia: Elimina del p&rojecte

en: A&dd Files...
ca@valencia: Afig &fitxers...

en: &Close
ca@valencia: &Tanca

en: Current Default (%1)
ca@valencia: Per omissió actual (%1)

en: Current Default
ca@valencia: Per omissió actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
ca@valencia: Eina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
ca@valencia: Configuració:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
ca@valencia: A&munt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
ca@valencia: &Avall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
ca@valencia: Activa la creació de &scripts

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
ca@valencia: Límit del temps d'execució

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
ca@valencia: &Limita el temps d'execució dels scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
ca@valencia: Límit de &temps (segons):

en: Run Selected Script
ca@valencia: Executa l'script seleccionat

en: Create New Script
ca@valencia: Crea un nou script

en: Open Selected Script in Editor
ca@valencia: Obri l'script seleccionat en l'editor

en: Configure Key Sequence
ca@valencia: Configura la seqüència de tecles

en: Remove Key Sequence
ca@valencia: Elimina la seqüència de tecles

en: Refresh List
ca@valencia: Refresca la llista

en: Script Name
ca@valencia: Nom de l'script

en: Sequence
ca@valencia: Seqüència

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
ca@valencia: La seqüència «%1» ja està assignada a l'acció «%2»

en: Sequence Already Assigned
ca@valencia: La seqüència ja està assignada

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
ca@valencia: La seqüència «%1» és una subseqüència de «%2», que ja està assignada a l'acció «%3»

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
ca@valencia: La seqüència curta «%1» ja està assignada a l'acció «%2»

en: Characters
ca@valencia: Caràcters

en: Words and numbers:
ca@valencia: Paraules i números:

en: LaTeX commands and environments:
ca@valencia: Ordres i entorns de LaTeX:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
ca@valencia: Puntuació, delimitadors i espais en blanc:

en: Total characters:
ca@valencia: Caràcters totals:

en: Strings
ca@valencia: Cadenes

en: Words:
ca@valencia: Paraules:

en: LaTeX commands:
ca@valencia: Ordres de LaTeX:

en: LaTeX environments:
ca@valencia: Entorns de LaTeX:

en: Total strings:
ca@valencia: Cadenes totals:

en: Line: %1 Col: %2
ca@valencia: Línia: %1 Col.: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
ca@valencia: Nivell d'expansió

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
ca@valencia: Valor per &defecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
ca@valencia: (&1=part, 2=capítol, 3=secció, 4=subsecció, 5=subsubsecció,...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
ca@valencia: Mostra les &etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
ca@valencia: &Obri l'element etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
ca@valencia: Mostra les referències no definides

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
ca@valencia: Obri l'element referències

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
ca@valencia: Mostra els bibitems

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
ca@valencia: Obri l'element bibitems

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
ca@valencia: Mostra TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
ca@valencia: Obri TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
ca@valencia: Mostra els entorns de fig&ura i de taula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
ca@valencia: Mostra els fitxers gràfics

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
ca@valencia: Mostra els fitxers d'entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
ca@valencia: Cap secció extra per etiquetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
ca@valencia: Extensió gràfica per omissió:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
ca@valencia: Extensió a usar per als fitxers gràfics sense extensió

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
ca@valencia: Dretacliqueu per anar a la línia. Un doble clic obrirà
    un fitxer de text o un fitxer gràfic. Quan una etiqueta siga assignada
    a aquest element, es mostrarà quan el ratolí estiga sobre aquest
    element. Els elements d'un fitxer gràfic o d'una etiqueta assignada
    també ofereixen un menú contextual (botó dret del ratolí).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
ca@valencia: %1 (línia %2)

en: Label: %1
ca@valencia: Etiqueta: %1

en: No "structure data" to display.
ca@valencia: No hi ha «dades d'estructura» que mostrar.

en: BibTeX References
ca@valencia: Referències de BibTeX

en: Undefined References
ca@valencia: Referències no definides

en: Cannot create a list view item: no parent found.
ca@valencia: No s'ha pogut crear un element de visualització de llista: no s'ha trobat el pare.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
ca@valencia: No s'ha especificat cap extensió pel fitxer gràfic. S'està usant .%1 des de la configuració del projecte.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
ca@valencia: No s'ha especificat cap extensió pel fitxer gràfic. S'està usant .%1 des de l'arranjament de la vista global de l'estructura.

en: File extension not specified
ca@valencia: No s'ha especificat l'extensió del fitxer

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer inclòs. El fitxer no existeix, no es pot llegir, o el Kile no pot determinar-ne el camí correcte. El fitxer causant de l'error és: %1
    Voleu crear aquest fitxer?

en: Cannot Find File
ca@valencia: No s'ha pogut trobar el fitxer

en: Cu&t
ca@valencia: Re&talla

en: &Copy
ca@valencia: &Copia

en: &Paste below
ca@valencia: &Enganxa a continuació

en: C&omment
ca@valencia: C&omentari

en: Run QuickPreview
ca@valencia: Executa la vista prèvia ràpida

en: Insert Label
ca@valencia: Insereix etiqueta

en: As &reference
ca@valencia: Com a &referència

en: As &page reference
ca@valencia: Com a referència de &pàgina

en: Only the &label
ca@valencia: Només &l'etiqueta

en: Copy Label to Clipboard
ca@valencia: Copia l'etiqueta al porta-retalls

en: As reference
ca@valencia: Com a referència

en: As page reference
ca@valencia: Com a referència de pàgina

en: Only the label
ca@valencia: Només l'etiqueta

en: Command: %1
ca@valencia: Ordre: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
ca@valencia[0]: Paquet requerit: %2
ca@valencia[1]: Paquets requerits: %2

en: Comment: %1
ca@valencia: Comentari: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
ca@valencia: Símbols usats més freqüentment

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
ca@valencia: Mostra la visualit&zació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
ca@valencia: Nombre de símbols a mostrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
ca@valencia: &Neteja la llista de símbols en tancar el Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
ca@valencia: Insereix la representació Unicode del símbol seleccionat (si és disponible)

en: Run Outside of Kile
ca@valencia: Executa fora del Kile

en: Run in Konsole
ca@valencia: Executa en el Konsole

en: Use Document Viewer
ca@valencia: Usa el visor de documents

en: Run Sequence of Tools
ca@valencia: Executa seqüència d'eines

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
ca@valencia: Useu la pestanya «Avançat» per configurar aquesta eina.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
ca@valencia: Tipus d'eina desconegut; les dades de la vostra configuració són errònies.
    Potser seria bona idea restaurar la configuració per omissió.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
ca@valencia: Tota la vostra configuració d'eines se sobreescriurà amb la configuració per omissió.
    Esteu segur que voleu continuar?

en: Choose a configuration for the tool %1
ca@valencia: Seleccioneu una configuració per a l'eina %1

en: New Configuration
ca@valencia: Configuració nova

en: Enter new configuration name:
ca@valencia: Introduïu el nom de la configuració nova:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
ca@valencia: Esteu segur que voleu eliminar l'eina %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
ca@valencia: Esteu segur que voleu eliminar aquesta configuració?

en: You need at least one configuration for each tool.
ca@valencia: Necessiteu com a mínim una configuració per a cada eina.

en: Cannot Remove Configuration
ca@valencia: No s'ha pogut eliminar la configuració

en: no file installed
ca@valencia: no hi ha instal·lat cap fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
ca@valencia: Fitxer de menú instal·lat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
ca@valencia: Fitxer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
ca@valencia: Ubicació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
ca@valencia: Mos&tra el menú d'usuari al menú de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
ca@valencia: Mostra el menú d'&usuari a la barra de menús
