kile - en to da translation catalogue (1954 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
da: Kunne ikke gemme den lokale liste over forkortelser. 
    Fejlkode %1.

en: Saving Problem
da: Problem ved gemning

en: Running in Kile
da: Kører i Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
da: Værktøj ikke fundet.
    Kile er ikke indstillet korrekt. Gå til Indstillinger -> Indstil Kile -> Værktøjer og udbedr problemet eller skift til standardindstillingerne.

en: Passed
da: Bestod

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Binary
da: Binær

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
da: Kunne ikke finde den binære fil for dette essentielle værktøj. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
da: Den kørbare fil "%1" blev ikke fundet. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
da: Kunne ikke finde den binære fil for dette essentielle værktøj

en: No executable '%1' found
da: Den kørbare fil "%1" blev ikke fundet

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
da: Fandt (%1 => %2)

en: Simple Test
da: Simpel test

en: This essential tool does not work; please check your installation.
da: Dette essentielle værktøj virker ikke, tjek din installation.

en: Source Specials Switch
da: "Source Specials"-kommandotilvalg

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
da: Understøttet. Brug konfigurationen "Modern" til (La)TeX for automatisk at aktivere baglæns og forlæns søgefunktionalitet.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
da: Ikke understøttet. Brug pakken srcltx for at aktivere forlæns og baglæns søgefunktionalitet.

en: SyncTeX Support
da: SyncTeX-understøttelse

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
da: Understøttet. Brug konfigurationen "Modern" til PDFLaTeX og XeLaTeX for automatisk at aktivere baglæns og forlæns søgefunktionalitet.

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
da: Du kan ikke bruge PNG-forhåndsvisningen for matematikgrupper i bundpanelet.

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
da: Du kan ikke bruge PNG-forhåndsvisningerne med konverteringerne "dvi->ps->png" og "pdf->png" i bundpanelet

en: Add Abbreviation
da: Tilføj forkortelse

en: Edit Abbreviation
da: Redigér forkortelse

en: &Abbreviation:
da: &Forkortelse:

en: &Expanded Text:
da: &Udvidet tekst:

en: Delete Files
da: Slet filer

en: Do you really want to delete these files?
da: Ønsker du at slette disse filer?

en: Files
da: Filer

en: Critical failure, Kile will not function properly
da: Kritisk fejl, Kile vil ikke virke rigtigt

en: Failed, but not critical
da: Mislykket, men ikke kritisk

en: System Check
da: Systemtjek

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
da: <p>Denne konfigurationsassistent vil tjekke om dit system er sat korrekt op til at behandle LaTeX-dokumenter. Den vil også lade dig finjustere konfigurationen af Kile under hensyntagen til resultaterne af testerne.</p><p>Det anbefales at køre denne assistent før Kile bruges første gang.</p><p>Tryk "Næste" for at starte testproceduren.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
da: Systemtjek og konfigurationsassistent

en: Checking whether the system is set up correctly...
da: Tjekker om systemet er sat korrekt op...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
da: Indstil fremviserværktøjerne til at bruge dokumentfremviseren

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
da: Brug den "moderne" konfiguration til værktøjerne TeX, PDFTeX og LaTex

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
da: Brug den "moderne" konfiguration til værktøjerne PDFLaTeX, LuaLaTeX og XeLaTex

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
da: <br/>Tryk på "Færdig" nu for at acceptere de anbefalede konfigurationsændringer.

en: Test Results
da: Testresultater

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
da: De følgende <b>kritiske</b> tests blev ikke klaret:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile kan ikke fungere korrekt på dit system. Se testresultaterne<br/>for at afgøre hvilke programmer der skal ordnes.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
da: De følgende tests blev ikke klaret:<br/><br/>%1<br/><br/>Du kan bruge Kile alligevel, men det er ikke sikkert at alle funktioner vil virke.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
da: <b>Ingen problemer detekteret. Kile vil fungere korrekt på dit system.</b>

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
da: <br/><font color="#FF0000"><b>Tests kunne ikke gennemføres korrekt. Kontrollér om der er ledig diskplads.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
da: Indstil

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
da: Værktøjer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Build
da: Byg

en: Scripting
da: Scripter

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
da: Støtte for scripter

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
da: Brugermenu

en: Complete
da: Fuldførelse

en: Code Completion
da: Kodefuldførelse

en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
da: Hurtigvisning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
da: Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
da: Løbende forhåndsvisning

en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
da: Omgivelser

en: installed
da: installeret

en: not installed
da: ikke installeret

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
da: Grafik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
da: Strukturvisning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
da: Symbolvisning

en: Project
da: Projekt

en: Name:
da: Navn:

en: Directory:
da: Mappe:

en: Search
da: Søg

en: Pattern:
da: Mønster:

en: Template:
da: Skabelon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
da: Kommando

en: Command[]
da: Kommando[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
da: Omgivelse

en: Image
da: Billede

en: Label
da: Etiket

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
da: Fil

en: Directory Options
da: Mappe-tilvalg

en: Scan directories recursively
da: Skan mapper rekursivt

en: &Search
da: &Søg

en: &Clear
da: &Ryd

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
da: Indtast det regulære udtryk du vil søge efter her. <br> Mulige meta-tegn er: <br><ul> <li>&nbsp;<b>.</b> - Matcher ethvert tegn </li> <li>&nbsp;<b>^</b> - Matcher starten på en linje</li> <li>&nbsp;<b>$</b> - Matcher afslutningen af en linje</li> <li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matcher starten på et ord</li> <li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matcher afslutningen af et ord</li> </ul>De følgende gentagelsesoperatorer findes:<ul> <li>&nbsp;<b>?</b> - Det foregående element matches højst én gang</li> <li>&nbsp;<b>*</b> - Det foregående element matches nul eller flere gange</li> <li>&nbsp;<b>+</b> - Det foregående element matches en eller flere gange</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - Det foregående element matches nøjagtig <i>n</i> gange</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - Det foregående element matches <i>n</i> eller flere gange</li> <li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - Det foregående element matches højst <i>n</i> gange</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - Det foregående element matches mindst <i>n</i>, men højst <i>m</i> gange.</li> </ul>Endvidere er henvisning til tidligere underudtryk i klammer tilgængelig via notationen \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
da: Indtast filnavnsmønsteret for de filer der skal søges her. Du kan angive flere mønstre adskilt af kommaer.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
da: Vælg en søgetilstand. For de første tilstande er søgemønsteret opbygget ud fra den redigerbare skabelon, hvor "%s" erstattes med det givne mønster. <br><br>Der er yderligere faste foruddefinerede tilstande for omgivelser, grafik, etiketter, henvisninger og inputfiler. Hvis et mønster er tomt, vil Kile søge efter alle kommandoer fra denne tilstand. Hvis et mønster er givet, vil det blive indsat som en parameter. For eksempel: I omgivelses-tilstand med mønsteret "center" vil Kile søge efter "\begin{center}", og i grafiktilstand med mønsteret ".*\.png" vil Kile søge efter alle png-filer.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
da: For de første tre tilstande kan du vælge en skabelon for mønsteret fra kombinationsfeltet og redigere det her. Strengen %s i skabelonen erstattes med teksten i mønster-feltet, hvilket resulterer i et regulært udtryk, der søges efter. I andre tilstande ignoreres denne skabelon.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
da: Indtast mapperne som indeholder filerne du ønsker at søge i.

en: Check this box to search in all subdirectories.
da: Afkryds dette felt for at søge i alle underkataloger.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
da: Resultatet fra grep-kørselen listes her. Vælg en kombination af filnavn/linje og tryk på returtasten, eller dobbeltklik på indgangen for at vise tilsvarende linje i editoren.

en: Find in Files
da: Find i filer

en: Find in Project
da: Find i projekt

en: no project opened
da: intet projekt åbnet

en: <strong>Error:</strong><p>
da: <strong>Fejl:</strong><p>

en: Grep Tool Error
da: Grep-redskab fejl

en: Invalid regular expression: %1
da: Ugyldigt regulært udtryk: %1

en: &Cancel
da: &Annullér

en: Figure Environment
da: Figure-omgivelse

en: Table Environment
da: Tabel-omgivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
da: Figur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
da: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
da: Præcis her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
da: Bunden af siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
da: Toppen af siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
da: På separat side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
da: Centrér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
da: Billedtekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
da: Etiket:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
da: Inkludér grafik

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
da: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Grafik

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
da: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Grafik

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
da: Du skal inkludere pakken wrapfig for at bruge indstillinger for tekstombrydning

en: Missing Package
da: Manglende pakke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
da: Billede:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
da: Centrér billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
da: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
da: Brug kommandoen \graphicspath i Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
da: Billedindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
da: Vinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
da: Indrammende kasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
da: Brug indrammende kasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
da: Skalering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
da: Behold aspektforhold

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
da: Trim billede

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
da: Trim billede med de angivne længder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
da: Trim billede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
da: Venstre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
da: Højre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
da: Bund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
da: Brug figure-omgivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
da: Placering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
da: I bunden af siden (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
da: På separat side (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
da: Her (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
da: I toppen af siden (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
da: Gennemtving placering (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
da: Brugerdefineret:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
da: Brug omgivelsen wrapfigure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
da: Linjer der ombrydes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
da: Venstre (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
da: Udenfor (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
da: Højre (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
da: Indenfor (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
da: Flydende figur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
da: Udhæng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
da: Placering:

en: Attributes
da: Attributter

en: Group:
da: Gruppe:

en: &Name:
da: &Navn:

en: Include *-&version:
da: Inkludér *-&version:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
da: Navn på gruppen som omgivelsen eller kommandoen hører til.

en: Name of the new environment or command.
da: Den nye omgivelses eller kommandos navn.

en: Name of the environment or command to edit.
da: Navn på omgivelsen eller kommandoen at redigere.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
da: Findes omgivelsen eller kommandoen i en version med stjerne?

en: \\ is end of &line:
da: \\ er linjes&lut:

en: Needs &math mode:
da: Behøver &matematiktilstand:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
da: Skal 'Smart nylinje' indsætte \\?

en: Does this environment need math mode?
da: Kræver omgivelsen matematiktilstand?

en: Define the standard tabulator of this environment.
da: Definér omgivelsens almindelige tabulator.

en: Opt&ion:
da: &Tilvalg:

en: Define an optional alignment parameter.
da: Definér en valgfri justeringsparameter.

en: Does this command need an optional parameter?
da: Kræver denne kommando en valgfri parameter?

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
da: Kræver denne omgivelse en yderligere parameter, såsom {n} for et heltal, {w} for en bredde eller { } for en anden parameter?

en: Does this command need an argument?
da: Kræver denne kommando et argument?

en: Define a new LaTeX environment:
da: Definér en ny LaTeX-omgivelse:

en: Define a new LaTeX command:
da: Definér en ny Latex-kommando:

en: Edit a LaTeX Environment
da: Redigér en Latex-omgivelse

en: Edit a LaTeX Command
da: Redigér en Latex-kommando

en: An empty string is not allowed.
da: En tom streng er ikke tilladt.

en: This environment already exists.
da: Denne omgivelse findes allerede.

en: This command already exists.
da: Denne kommando findes allerede.

en: LaTeX Configuration
da: Latex-indstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
da: Matematik

en: Lists
da: Lister

en: Tabular
da: Tabellarisk

en: Verbatim
da: Ordret

en: Labels
da: Etiketter

en: References
da: Referencer

en: Bibliographies
da: Litteraturlister

en: Citations
da: Citationer

en: Includes
da: Inkluderer

en: LaTeX Environments
da: LaTeX-omgivelser

en: LaTeX Commands
da: LaTeX-Kommandoer

en: Do you want to delete this environment?
da: Ønsker du at slette denne omgivelse?

en: Do you want to delete this command?
da: Ønsker du at slette denne kommando?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
da: Slet

en: LaTeX Environment
da: LaTeX-omgivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
da: Definér Latex-omgivelser og -kommandoer for Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
da: Liste over kendte omgivelser med en masse yderligere information som Kile potentielt kan bruge. Du kan tilføje dine egne omgivelser, der herefter vil blive genkendt af autofuldførelse af omgivelser; "Smart Newline" og "Smart Tabulator" for eksempel. Bemærk at du kun kan redigere og slette brugerdefinerede omgivelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
da: Med stjerne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
da: Limjeslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
da: Faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
da: Tilvalg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
da: Kommandoer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
da: Tilføj en ny omgivelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
da: Slet en brugerdefineret omgivelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
da: Rediger en brugerdefineret omgivelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
da: Vis kun brugerdefinerede omgivelser og kommandoer

en: 1 item found. | %1 items found.
da[0]: 1 element fundet.
da[1]: %1 elementer fundet.

en: File Name
da: Filnavn

en: Local File
da: Lokal fil

en: Add File?
da: Tilføj fil?

en: Add selected files
da: Tilføj markerede filer

en: Add all the selected files
da: Tilføj alle markerede filer

en: Install custom files
da: Installér brugerdefinerede filer

en: Install your own completion files
da: Installér dine egne fuldførelsesfiler

en: Manage custom files
da: Håndtér brugerdefinerede filer

en: Manage the local completion files in the file manager
da: Håndtér de lokale fuldførelsesfiler i filhåndteringen

en: yes
da: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
da: nej

en: Select Completion Files to Install Locally
da: Vælg fuldførelsesfiler der skal installeres lokalt

en: Completion files (*.cwl)
da: Fuldførelsesfiler (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
da: En lokal fuldførelsesfil med navnet "%1" findes allerede.
    Vil du overskrive denne fil?

en: Replace Local File?
da: Overskriv lokal fil?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
da: En fejl opstod under fjernelse af filen "%1".
     Kontrollér filrettigheder.

en: Remove Error
da: Fejl under fjernelse

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
da: Kan ikke kopiere filen til den lokale mappe!
    Kontrollér adgangsrettigheder for mappen "%1".

en: Copy Error
da: Fejl under kopiering

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
da: De brugerdefinerede filer er blevet installeret og forudvalgt til tilføjelse.

en: Installation Successful
da: Installation gennemført

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
da: Ikon:

en: Select...
da: Vælg...

en: Existing Templates
da: Eksisterende skabeloner

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
da: Dokumenttype

en: Show all the templates
da: Vis alle skabeloner

en: Clear Selection
da: Ryd markering

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
da: Vælg en eksisterende skabelon hvis du ønsker at overskrive den med din nye skabelon.
    Bemærk at du ikke kan overskrive skabeloner markeret med stjerne:
    Hvis du vælger en sådan skabelon, vil en ny skabelon med samme navn
    blive oprettet på en placering som du har skriveadgang til.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
da: Vælg venligst skabelonen som du ønsker at fjerne.
    Bemærk at du ikke kan slette skabeloner markeret med en stjerne (hvortil du ikke har de nødvendige tilladelser til at slette).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
da: Det indtastede skabelonnavn er ugyldigt.
    Indtast et nyt navn.

en: Please choose an icon first.
da: Vælg et ikon først.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
da: Ikonfilen: %1
    lader til ikke at eksistere. Vælg et andet ikon.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
da: Filen: %1
    lader ikke til at eksistere. Måske har du glemt at gemme filen?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
da: En skabelon ved navn "%1" findes allerede.
    Fjern først denne.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
da: Du er ved at erstatte skabelonen "%1"; er du sikker?

en: Failed to create the template.
da: Mislykkedes at lave skabelonen.

en: Please select a template that should be removed.
da: Vælg en skabelon som skal fjernes.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
da: Beklager, men du har ikke de nødvendige tilladelser til at fjerne den valgte skabelon.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
da: Du er ved at fjerne skabelonen "%1". Er du sikker?

en: The template could not be removed.
da: Skabelonen kunne ikke fjernes.

en: Math Environments
da: Matematikomgivelser

en: Without n&umbering:
da: Uden n&ummerering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
da: Antal &rækker:

en: Number of c&ols:
da: Antal &kolonner:

en: Space command
    to &separate groups:
da: Mellemrumskommando
    til at s&kille grupper ad:

en: Standard &tabulator:
da: Sædvanlig &tabulator:

en: Display&math mode:
da: &Matematiktilstand:

en: Use &bullets:
da: Brug &punkter:

en: Choose an environment.
da: Vælg en omgivelse.

en: Use the starred version of this environment.
da: Brug versionen af omgivelsen med stjerne.

en: Choose the number of table rows.
da: Vælg antal tabelrækker.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
da: Vælg antal tabelkolonner eller justeringsgrupper.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
da: Definér en ekstra Latex-kommando for at skille justeringsgrupper ad.

en: Choose one of some predefined tabulators.
da: Brug en af de fordefinerede tabulatorer.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
da: Nogle omgivelser er kun gyldige i matematiktilstand. Du kan indlejre dem i en af disse matematiktilstande.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
da: Indsæt punkter i hver celle. Alt+Ctrl+højrepil og Alt+Ctrl+venstrepil navigerer hurtigt fra en celle til en anden.

en: Number of cols:
da: Antal kolonner:

en: Number of groups:
da: Antal grupper:

en: New File
da: Ny fil

en: LaTeX Document
da: LaTeX-dokument

en: BibTeX Document
da: BibTeX-dokument

en: Kile Script
da: Kile-script

en: Tool Name
da: Værktøjsnavn

en: Class
da: Klasse

en: <Custom>
da: <Selvvalgt>

en: Error: A tool by this name exists already.
da: Fejl: Et værktøj med dette navn findes allerede.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
da: Fejl: Navnet må ikke indeholde en skråstreg '/'.

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
da: Fejl: Navnet må ikke indeholde tegnene (, ), [, eller ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
da: Vælg standard-&opførsel (klasse)
    for dette værktøj. Det vil arve alle egenskaber
    fra detværktøj det er baseret på.
    
    For eksempel vil valg af "LaTeX" få
    dit værktøj til at opføre sig helt ligesom
    standard-værktøjet "LaTeX".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
da: Skriv et kort beskrivende navn for &værktøjet:

en: PDF Wizard
da: PDF-guide

en: *.pdf|PDF Files
da: *.pdf|PDF-files

en: Re&arrange
da: Om&arrangér

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
da: 1 side + tom side --> 2up

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
da: 1 side + duplikat --> 2up

en: 2 Pages --> 2up
da: 2 sider --> 2up

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
da: 2 sider (liggende) --> 2up

en: 4 Pages --> 4up
da: 4 sider --> 4up

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
da: 4 sider (liggende) --> 4up

en: Select Even Pages
da: Vælg lige sider

en: Select Odd Pages
da: Vælg ulige sider

en: Select Even Pages (reverse order)
da: Vælg lige sider (omvendt rækkefølge)

en: Select Odd Pages (reverse order)
da: Vælg ulige sider (omvendt rækkefølge)

en: Reverse All Pages
da: Vend alle sider om

en: Decrypt
da: Dekryptér

en: Select Pages
da: Vælg sider

en: Delete Pages
da: Slet sider

en: Apply a background watermark
da: Anvend et vandmærke på baggrund

en: Apply a background color
da: Anvend en baggrundsfarve

en: Apply a foreground stamp
da: Anvend et stempel i forgrunden

en: pdftk: Choose Parameter
da: pdftk: Vælg parameter

en: pdfpages: Choose Parameter
da: pdfpages: Vælg parameter

en: Error: unknown number of pages
da: Fejl: Ukendt antal sider

en: PDFTK-Password
da: PDFTK-adgangskode

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
da: Denne PDF-fil er krypteret og "pdftk" kan ikke åbne den.
    Angiv adgangskoden for denne PDF-fil
    eller lad det være tomt for at prøve en anden metode:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
da: En adgangskode er nødvendig for at angive eller ændre de nuværende indstillinger.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
da: Rettighederne for dette dokument kan ændres med <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
da: <i>pdftk</i> er ikke tilgængelig, så rettigheder kan ikke ændres.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
da: <i>pdftk</i> er ikke tilgængelig, så egenskaber kan ikke ændres.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
da: Egenskaberne for dette dokument kan ændres med <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
da: Denne input-fil er krypteret, så kun <i>pdftk</i> virker.

en: A password is necessary to rearrange pages.
da: En adgangskode er nødvendig for at omarragere sider.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
da: Denne input-fil er krypteret, men <i>pdftk</i> er ikke installeret.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
da: Denne guide vil bruge <i>pdftk</i> og LaTeX-pakken <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
da: Denne guide vil kun bruge <i>pdftk</i> (<i>pdfpages</i> er ikke installeret).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
da: Denne guide vil kun bruge LaTeX-pakken <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> blev ikke fundet).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
da: Denne guide kan ikke fungere, da ingen værktøjer blev fundet (se hjælpsektionen).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
da: <i>(Bygget uden pdf-biblioteket libpoppler. Ikke alle opgaver er tilgængelige.)</i>

en: &Update
da: &Opdatér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
da: Sider:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
da: Kommaadskilt liste over sider: 1,4-7,9

en: All options for 'pdftk'
da: Alle tilvalg til "pdftk"

en: All options for 'pdfpages'
da: Alle tilvalg til "pdfpages"

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
da: Anvender et PDF-vandmærke på baggrunden af en enkelt input-PDF. Pdftk bruger kun den første side fra baggrunds-PDF'en og anvender den på hver side i input-PDF'en. Denne side skaleres og roteres efter behov for at passe til input-siden.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
da: Anvender et forgrundsstempel ovenpå input-PDF-dokumentets sider. Pdftk bruger kun den første side fra stempel-PDF'en og anvender den på alle sider i input-PDF'en. Denne side skaleres og roteres efter behov for at passe til input-siden. Dette fungerer bedst hvis stempel-PDF-siden har gennemsigtig baggrund.

en: &Apply
da: &Anvend

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
da: <center>PDF-guide</center><br>Denne guide bruger "pdftk" og LaTeX-pakken "pdfpages" til at<ul><li>omarrangere sider i et eksisterende PDF-dokument</li><li>læse og opdatere dokumentinfo for et PDF-dokument (kun pdftk)</li><li>læs, sæt eller ændr nogle rettigheder for et PDF-dokument (kun pdftk). Adgangskode er nødvendigt for at sætte eller ændre denne dokumentindstilling. Ydermere udføres PDF-kryptering til at låse filens indhold bag adgangskoden.</li></ul><p>Pakken "pdfpages" vil kun virke med ukrypterede dokumenter. "pdftk" kan håndtere begge typer af dokumenter, men en adgangskode er nødvendig for krypterede filer. Hvis enten "pdftk" eller "pdfpages" ikke er tilgængelig, reduceres de mulige ændringer.</p><p><i>Advarsel:</i> Kryptering og en adgangskode giver ikke nogen reel PDF-sikkerhed. Indholdet krypteres, men nøglen er kendt. Du bør se det som et høfligt men bestemt ønske om at respektere ophavsmandens ønsker.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
da: <p><i>Information: </i>Denne version af Kile blev bygget uden biblioteket libpoppler. Indstilling, ændring og fjernelse af egenskaber og rettigheder er ikke muligt.</p>

en: PDF Tools
da: PDF-værktøjer

en: LaTeX with 'pdfpages' package
da: LaTeX med pakken "pdfpages"

en: ***** tool:
da: ***** værktøj:

en: ***** input file:
da: ***** inputfil:

en: ***** output file:
da: ***** output-fil:

en: ***** command:
da: ***** kommando:

en: ***** viewer:
da: ***** visning:

en: An error occurred while executing the task.
da: En fejl opstod under udførsel af opgaven.

en: Finished with an error (wrong password)
da: Afsluttede med en fejl (forkert adgangskode)

en: Finished with an error
da: Afsluttede med en fejl

en: Could not create the ViewPDF tool
da: Kunne ikke oprette ViewPDF-værktøjet

en: The utility needs some parameters in this mode.
da: Værktøjet kræver nogle parametre i denne tilstand.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
da: Ulovlig sideliste "fra-til": %1 er større end %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
da: Ulovligt sidenummer: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
da: Du skal definere en PDF-fil som stempel i forgrunden.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
da: Du skal definere en PDF-fil som vandmærke i baggrunden.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
da: Ukendt filformat: Kun ".pdf" accepteres som billedfil i denne tilstand.

en: The given file doesn't exist.
da: Denne angivne fil findes ikke.

en: You need to define an output file.
da: Du skal definere en output-fil.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
da: Ukendt filformat: Kun ".pdf" accepteres som output-fil.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
da: En fil ved navn "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: No input file is given.
da: Ingen inputfil angivet.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
da: Ukendt filformat: Kun ".pdf" accepteres som input-filer.

en: This input file does not exist.
da: Denne inputfil findes ikke.

en: No password is given.
da: Ingen adgangskode angivet.

en: The password should be at least 6 characters long.
da: Adgangskoden skal være mindst 6 tegn lang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
da: Inputfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
da: sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
da: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
da: Denne guide vil bruge "pdftk" og LaTeX-pakken "pdfpages".

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
da: Omarrangeringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
da: Outputfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
da: Navnet på output-filen. Denne indgang kan være tom, hvis du vil overskrive originalfilen.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
da: *.ps|ps-filer\n*.ps.gz|Zippede ps-filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
da: Opgave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
da: Visning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
da: Vis resultatet af konverteringsprocessen. Okular bruges altid som en ekstern fremviser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
da: Vis den PDF-fil der bliver resultatet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
da: Overskriv originalfilen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
da: "Vælg sider" og "Fri parameter" har brug for nogle specifikke parametre, som du kan angive her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
da: PDF-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
da: Baggrund:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
da: Egenskaber for dette PDF-dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
da: Skaber:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
da: Emne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
da: Nøgleord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
da: Ophavsmand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
da: Producent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
da: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
da: Oprettelsesdato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
da: dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
da: Ændringsdato:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
da: Rettigheder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
da: Rettigheder (under 128-bit-sikkerhed)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
da: Udskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
da: Kopiér tekst eller grafik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
da: Ændr indhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
da: Udfyld formularfelter med data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
da: tilladt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
da: Ændr eller tilføj annotationer eller udfyld formularfelter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
da: Tillad kun udskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
da: Tillad alle funktioner

en: Rearrange Postscript File
da: Omarrangér en Postscript-fil

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
da: 1 DIN A5-side + tom side --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
da: 1 DIN A5-side + duplikat --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
da: 2 DIN A5-sider --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
da: 2 DIN A5L-sider --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
da: 4 DIN A5-sider --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
da: 1 DIN A4-side + tom side --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
da: 1 DIN A4-side + duplikat --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
da: 2 DIN A4-sider --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
da: 2 DIN A4L-sider --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
da: Kopiér alle sider (sorterede)

en: Copy All Pages (unsorted)
da: Kopiér alle sider (usorterede)

en: pstops: Choose Parameter
da: pstops: vælg parameter

en: psselect: Choose Parameter
da: psselect: vælg parameter

en: Done
da: Færdig

en: Execute
da: Kør

en: Could not create a temporary file.
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil.

en: An error occurred while rearranging the file.
da: En fejl opstod under omorganiseringen af filen.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
da: Ukendt filformat: Kun ".ps" og ".ps.gz" accepteres som inputfiler.

en: psselect needs some parameters in this mode.
da: I denne tilstand behøver psselect visse parametre.

en: pstops needs some parameters in this mode.
da: I denne tilstand behøver pstops visse parametre.

en: You need to define an output file or select the viewer.
da: Du skal definere en outputfil eller vælge visningen.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
da: Ukendt filformat: Kun '.ps' accepteres som outputfil.

en: Copies:
da: Kopier:

en: Postscript Tools
da: Postscript-værktøj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
da: Vælg en af 18 måder at konvertere en Postscript-fil. De sidste fire måder har brug for særlige parametre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
da: Konvertering af ps-filer gøres af 'pstops' og 'psselect'.
    Husk at kalde 'dvips' med flaget '-t a4' og
    pakken hyperref (hvis det behøves) med flaget 'a4paper'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
da: Inputfil som skal konverteres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
da: Vis ps-fil med "okular"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
da: Når du vil kopiere sider, skal du angive antal kopier.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
da: Navn på output-fil. Denne indgang kan være tom, hvis du blot ønsker at se resultatet uden at gemme det. I det tilfælde skal afkrydsningsfeltet Visning være markeret.

en: Extensions
da: Filendelser

en: Insert a short descriptive name of your project here.
da: Indsæt er kort beskrivende navn på dit projekt her.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
da: Indsæt en liste (adskilt med mellemrum) af filendelser, der i dette projekt også skal behandles som filer af den tilsvarende type.

en: Project &title:
da: Projekt&titel:

en: Project &folder:
da: Projekt&mappe:

en: Insert the path to your project here.
da: Indsæt stien til dit projekt her.

en: (use global settings)
da: (brug globale indstillinger)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
da: Standardgrafikfilendelse, der skal åbnes, når ingen er angivet i filnavnet.

en: Source Files
da: Kildefiler

en: Package Files
da: Pakkefiler

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Default Graphics Extension:
da: Standardgrafikfilendelse:

en: Predefined:
da: Prædefineret:

en: Invalid extension
da: Ugyldig filendelse

en: Create New Project
da: Opret nyt projekt

en: Create a new file and add it to this project
da: Opret en ny fil og tilføj den til dette projekt

en: File&name (relative to where the project file is):
da: Fil&navn (relativ til projektfilens placering):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
da: Hvis du ønsker at Kile skal lave en ny fil og tilføje den til projektet, så afkryds dette og vælg en skabelon fra listen der er nedenfor.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
da: Du har ikke angivet et projektnavn. Hvis du fortsætter vil projektnavnet blive sat til "Unavngivet".
    Vil du oprette projektet alligevel?

en: No Project Name Given
da: Intet projektnavn angivet

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
da: Indtast den mappe hvori projektfilen skal gemmes.

en: Empty Location
da: Tomt sted

en: Please enter an absolute path to the project folder.
da: Angiv en absolut sti til projektmappen.

en: Invalid Location
da: Ugyldig placering

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
da: Angiv et filnavn for filen der skal tilføjes til dette projekt.

en: No File Name Given
da: Intet filnavn opgivet

en: Project File Already Exists
da: Projektfil findes allerede

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
da: Filen "%1" findes allerede, overskriv den?

en: File Already Exists
da: Filen findes allerede

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
da: Projekttilvalg

en: (use global setting)
da: (brug global indstilling)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
da: Vælg standard-masterdokument. Lad dette være tomt for autodetektion.

en: &Master document:
da: &Master-dokument:

en: (auto-detect)
da: (auto-detektér)

en: &QuickBuild configuration:
da: Indstilling af &QuickBuild:

en: &MakeIndex options
da: &MakeIndex-indstillinger

en: Cla&ss Options
da: Kla&ssevalg

en: &Packages
da: &Pakker

en: &Document Properties
da: &Dokumentegenskaber

en: Doc&ument class:
da: Dok&umentklasse:

en: Add an entry to this combo box
da: Føj en indgang til dette kombinationsfelt

en: Remove current entry from this combo box
da: Fjern aktuel indgang fra dette kombinationsfelt

en: &Typeface size:
da: &Typehoved-størrelse:

en: Paper si&ze:
da: &Papirstørrelse:

en: E&ncoding:
da: &Tegnsæt:

en: Description
da: Beskrivelse

en: Cl&ass options:
da: K&lasse-tilvalg:

en: Add a new class option
da: Tilføj et nyt klasse-tilvalg

en: Ed&it...
da: R&edigér...

en: Edit the current class option
da: Redigér dette klasse-tilvalg

en: Remove the current class option
da: Fjern dette klasse-tilvalg

en: LaTe&X packages:
da: LaTe&X-pakker:

en: Package
da: Pakke

en: Value
da: Værdi

en: &Add Package...
da: &Tilføj pakke...

en: Add a new package
da: Tilføj en ny pakke

en: Add Op&tion...
da: Tilføj &tilvalg...

en: Add a new package option
da: Tilføj et nyt pakke-tilvalg

en: Edit the current package option
da: Redigér dette pakke-tilvalg

en: Remove the current package option
da: Fjern dette pakke-tilvalg

en: &Reset to Defaults
da: &Nulstil til standarden

en: Reset to the default list of packages
da: Nulstil til standardlisten for pakker

en: &Author:
da: &Forfatter:

en: &Title:
da: &Titel:

en: Dat&e:
da: Dat&o:

en: &Theme:
da: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
da: Sætter dokumentets orientering til liggende

en: Margins are set for single side output
da: Marginer sættes med henblik på enkeltsidet output

en: Left and right pages differ in page margins
da: Venstre og højre sider har forskellige sidemarginer

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
da: Markerer "overfull hboxes" på output med sorte felter

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
da: Ingen specielle markeringer "overfull hboxes" på output

en: Puts formula numbers on the left side
da: Placerer formelnumre i venstre side

en: Aligns formulas on the left side
da: Justerer formler til venstre side

en: Puts title and abstract on an extra page
da: Sætter titel og resumé på en separat side

en: Puts title and abstract on the same page as the text
da: Sætter titel og resumé på samme side som teksten

en: Puts the text in one column
da: Sætter teksten i en spalte

en: Puts the text in two columns
da: Sætter teksten i to spalter

en: Formats the bibliography in open style
da: Formaterer litteraturlisten i åben stil

en: Chapters may start on top of every page
da: Kapitler kan starte for oven på alle sider

en: Chapters may only start on top of right pages
da: Kapitler kan kun starte for oven på højre sider

en: Cause the header to be counted as text
da: Får sidehoved til at tælle som tekst

en: Cause the header to be counted as border
da: Får sidehoved til at tælle som kant

en: Cause the footer to be counted as text
da: Får sidefod til at tælle som tekst

en: Cause the footer to be counted as border
da: Får sidefod til at tælle som kant

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
da: Forårsager at margin-noten regnes som om den tilhører teksten

en: The normal margin is used for the margin-note area
da: Den normale margin bruges som område for marginnoter

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
da: Skriver papirsstørrelsen som specialværdi ind i DVI-filen

en: Writes the paper size into the pdftex page register
da: Skriver papirsstørrelsen til pdftex sideregistret

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
da: Bruger den rigtige mekanisme med PDF- eller DVI-fil

en: Enables the default for an empty left page
da: Aktiverer standardværdien for en tom venstreside

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
da: En tom venstreside formateres med enkel-sidestil

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
da: En tom venstreside formateres med tom-sidestil

en: Use a line to separate the header from the text body
da: Brug en linje til at adskille sidehoved fra tekst

en: Use no line to separate the header from the text body
da: Brug ikke en linje til at adskille sidehoved fra tekst

en: Use a line to separate the footer from the text body
da: Brug en linje til at adskille sidefod fra tekst

en: Use no line to separate the footer from the text body
da: Brug ikke en linje til at adskille sidefod fra tekst

en: Normal paragraph spacing of one line
da: Normale afsnitsmellemrum med en linje

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
da: Normalt , mindst 1/3 af den sidste linje er tom

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
da: Normale afsnitsmellemrum, mindst 1/4 af den sidste linje er tom

en: Normal spacing, no special provision for the last line
da: Normale afsnitsmellemrum, ingen særlig behandling af sidste linje

en: Paragraph spacing of half a line
da: Afsnitsmellemrum på en halv linje

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
da: Afsnitsmellemrum 1/2 linje, mindst 1/3 af den sidste linje er tom

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
da: Afsnitsmellemrum 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
da: Afsnitsmellemrum 1/2 linje, ingen særlig behandling af sidste linje

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
da: Intet mellemrum mellem afsnit, indryk første linje 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
da: Overskrifter på en linje centreres, med flere linjer venstrejusteres

en: No special handling of one-line captions
da: Ingen særlig behandling af overskrifter på en linje

en: Normal great title font sizes
da: Normale store tegnstørrelser til titler

en: Small font sizes for titles
da: Lille tegnstørrelser til titler

en: Even smaller font sizes for titles
da: Endnu mindre tegnstørrelser til titler

en: Include lists of figures and tables in the TOC
da: Inkludér lister af figurer og tabeller i indholdsfortegnelsen

en: Include the bibliography in the TOC
da: Inkludér litteraturlisten i indholdsfortegnelse

en: Include the index in the TOC
da: Inkludér indekset i indholdsfortegnelsen

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
da: Nummerér listerne af figurer og tabeller i indholdsfortegnelsen

en: Number the bibliography in the TOC
da: Nummerér litteraturlisten i indholdsfortegnelsen

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
da: Alle numre og titler formateres i en venstrejusteret kolonne

en: Different sectional units have different indentations
da: Forskellige opdelingsenheder har forskellige indrykning

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
da: Alle numre og overskrifter formateres i en venstrejusteret kolonne

en: All Numbers uses a fixed space
da: Alle tal bruger fast bredde

en: Numbering of sectional units have a point at the end
da: Nummerering af opdelingsenheder har et punktum til sidst

en: Numbering of sectional units have no point at the end
da: Nummerering af sektionsenheder har ikke noget punktum til sidst

en: Caption command acts like \captionabove
da: Overskriftskommandoer virker som \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
da: Overskriftskommandoer virker som \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
da: Overskrifter fra pakken longtable skal ikke omdefineres

en: Use a separate line for the chapter number
da: Brug en adskilt linje til kapitelnumre

en: Use the same line for the chapter number and title
da: Brug samme linje til kapitelnummer og titel

en: Use a separate line for the appendix name
da: Brug en adskilt linje til appendiksnavn

en: No separate line for the appendix name
da: Ingen adskilt linje til appendiksnavn

en: Include the abstract's title
da: Inkludér sammenfatningens titel

en: Exclude the abstract's title
da: Ekskludér sammenfatningens titel

en: The file is compiled in draft mode
da: Filen kompileres i kladdetilstand

en: The file is compiled in final mode
da: Filen kompileres i sluttilstand

en: Slides will use many colors
da: Dias vil bruge mange farver

en: Slides will use a restricted set of colors
da: Dias vil bruge et begrænset antal farver

en: Display the number of the current slide and the total number
da: Vis nummeret for nuværende dias og det totale antal

en: Display only the number of the current slide
da: Vis kun nummeret for nuværende dias

en: The background of the slide is always white
da: Baggrund for dias er altid hvid

en: The color of the background depends on the current style
da: Baggrundens farve afhænger af aktuel stil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
da: Latex-filen kompileres for at lave en Postscript-fil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
da: Latex-filen kompileres for at lave en PDF-fil

en: Some macros interpret their argument in ps mode
da: Visse makroer tolker deres argument i PS-tilstand

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
da: Visse makroer tolker ikke deres argument i PS-tilstand

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
da: PS-filen skal oversættes til en PDF-fil med Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
da: Latex-filen skal behandles med YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
da: PS-filen skal oversættes til en PDF-fil med ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
da: Latex-filen skal behandles med MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
da: Tilføj ikke nogen overskrift længst nede på dias

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
da: Placér teksten på dias længst oppe (lodret)

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
da: Placér teksten på dias centreret (lodret)

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
da: Sidehoved, sidefod og sidelinjer erstattes af grå rektangler

en: Make all navigation bars as small as possible
da: Gør alle navigeringslinjer så små som muligt

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
da: Undertrykker at oprette visse indgange i PDF-informationen

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
da: Slår definitionen af standardblokke såsom theorem fra

en: Does not load amsthm and amsmath
da: Indlæser ikke amsthm og amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
da: Behøves når CJK-pakken for asiatiske skrifttyper bruges

en: Use a sans-serif font during the presentation
da: Brug sans serif-skrifttyper under præsentationen

en: Use a serif font during the presentation
da: Brug serif-skrifttyper under præsentationen

en: Override the math font to be a sans-serif font
da: Sæt matematiske skrifttyper ud af kraft så det bliver til sans serif-skrifttyper

en: Override the math font to be a serif font
da: Sæt matematisk skrifttyper ud af kraft så det bliver til serif-skrifttyper

en: Deactivate internal font replacements for math text
da: Deaktivér intern skrifttypeerstatning for matematisk tekst

en: Create a PDF handout
da: Opret PDF-påtegning

en: For PDF transparency
da: For PDF-gennemsigtighed

en: All structure elements are typeset in blue
da: Alle strukturelementer formateres med blåt

en: All structure elements are typeset in red
da: Alle strukturelementer formateres med rødt

en: All structure elements are typeset in black and white
da: Alle strukturelementer formateres i sort-hvidt

en: All structure elements are typeset in brown
da: Alle strukturelementer formateres i brunt

en:  Notes are not shown
da:  Noter vises ikke

en:  Include notes in the output file
da:  Inkludér noter i outputfilen

en:  Include only notes and suppress frames
da:  Inkludér kun noter og undertryk rammer

en: %1 '%2' already exists.
da: %1 "%2" findes allerede.

en: Special math environments and commands (AMS)
da: Specielle matematikomgivelser og kommandoer (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
da: Samling af skrifttyper og symboler for math-tilstand (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
da: Definerer symbolnavne for alle matematiske symboler i MSAM og MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
da: Forbedret indstilling for theorem (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
da: Udvider overskriftmuligheder for figurer og tabeller

en: Hypertext marks in LaTeX
da: Hypertekstmarkering i Latex

en: Use dvips as hyperref driver
da: Brug dvips som driver for hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
da: Brug pdftex som driver for hyperref

en: Make bookmarks
da: Lav bogmærker

en: Put section numbers in bookmarks
da: Tilføj sektionsnumre til bogmærker

en: Open up bookmark tree
da: Åbn bogmærketræ

en: Text for PDF Author field
da: Tekst for PDF-forfatterfelt

en: Text for PDF Creator field
da: Tekst for PDF-opretter-felt

en: LaTeX with hyperref package
da: Latex med hyperref-pakke

en: Resize document window to fit document size
da: Ændr størrelse af dokumentvinduet for at passe med dokumentstørrelsen

en: Text for PDF Keywords field
da: Tekst for PDF-nøgleordsfelt

en: Text for PDF Producer field
da: Tekst for PDF-producentfelt

en: Starting view of PDF document
da: Startvisning for PDF-dokument

en: Text for PDF Subject field
da: Tekst for PDF-emnefelt

en: Text for PDF Title field
da: Tekst for PDF-titelfelt

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
da: Brug Palatino som antikva-skrifttype (både tekst- og matematiktilstand)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
da: Brug Times som antikva-skrifttype (både tekst- og matematiktilstand)

en: Enable index generation
da: Aktivér indeksgenerering

en: Enables multicolumn environments
da: Aktiverer multikolonne-omgivelser

en: Load all pstricks packages
da: Indlæs alle pstricks-pakker

en: Rotates text
da: Roterer tekst

en: Enables subfigures inside figures
da: Aktiverer underfigurer indeni figurer

en: Typesetting capital Greek letters
da: Sætter store græske bogstaver

en: Extending LaTeX's color facilities
da: Udvider Latex farvefunktioner

en: Adds language specific support
da: Tilføjer sprogspecifik støtte

en: Use a font encoding scheme
da: Brug en kodningsmetode for skrifttyper

en: Support for including graphics
da: Støtte fro at inkludere grafik

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
da: Specialicér på grafik-inklusion for dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
da: Specialicér på grafik-inklusion for pdftex

en: Show only frames of graphics
da: Vis kun grafikrammer

en: <default>
da: <standard>

en: <empty>
da: <tom>

en: Document Class
da: Dokumentklasse

en: Please enter the new document &class:
da: Angiv den ny dokument&klasse:

en: &Set all options from this standard class (optional):
da: &Indstil alle tilvalg fra standardklassen (valgfrit):

en: Use standard &fontsizes
da: Brug standard&tegnstørrelser

en: Use standard &papersizes
da: Brug standard&papirstørrelse

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
da: Ønsker du at fjerne "%1" fra dokumentklasselisten?

en: Remove Document Class
da: Fjern dokumentklasse

en: Add Fontsize
da: Tilføj skrifttypestørrelse

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
da: Angiv s&krifttypestørrelse (komma-adskilt liste):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
da: Ønsker du at fjerne "%1" fra skrifttypestørrelsens liste?

en: Remove Fontsize
da: Fjern skrifttypestørrelse

en: Add Papersize
da: Tilføj papirstørrelse

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
da: Angiv &papirstørrelser (komma-adskilt liste):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
da: Ønsker du at fjerne "%1" fra papirstørrelseslisten?

en: Remove Papersize
da: Fjern papirstørrelse

en: Add Option
da: Tilføj tilvalg

en: Name of &option:
da: Navn på &tilvalg:

en: &Description:
da: &Beskrivelse:

en: &Select this option
da: &Vælg dette

en: Edit Option
da: Redigér tilvalg

en: Do you want to delete this class option?
da: Ønsker du at slette dette klassetilvalg?

en: Add Package
da: Tilføj pakke

en: &Package:
da: &Pakke:

en: &Select this package
da: &Vælg denne pakke

en: &Option:
da: &Tilvalg:

en: package:
da: pakke:

en: &Editable
da: R&edigerbar

en: De&fault value:
da: Stan&dardværdi:

en: &Value:
da: &Værdi:

en: Op&tion:
da: Til&valg:

en: Edit Package
da: Redigér pakke

en: Do you want to delete this package option?
da: Vil du slette dette pakke-tilvalg?

en: Do you want to delete this package?
da: Vil du slette denne pakke?

en: Do you want to reset this package list?
da: Vil du nulstille denne pakkeliste?

en: Reset Package List
da: Nulstil pakkeliste

en: %1 '%2' is not allowed.
da: %1 '%2' tillades ikke.

en: This document class already exists.
da: Denne dokumentklasse findes allerede.

en: This name is not allowed for a document class.
da: Dette navn er ikke tilladt for en dokumentklasse.

en: This document class option already exists.
da: Dette dokumentklassetilvalg findes allerede.

en: This package already exists.
da: Denne pakke findes allerede.

en: Could not identify the package name.
da: Kunne ikke identificere pakkenavnet.

en: This package option already exists.
da: Dette pakketilvalg findes allerede.

en: New Key Sequence
da: Ny tastesekvens

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
da: Brug en tastesekvens skrevet i editoren til at køre et script.

en: Use a shortcut to execute a script.
da: Brug en genvej til at køre et script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
da: Vælg type af tastesekvens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
da: Tastesekvens i editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
da: Genvej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
da: Angiv en tastesekvens for dette script:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
da: Angiv en genvej for dette script:

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy as LaTeX
da: Kopiér som LaTeX

en: Summary
da: Sammenfatning

en: For information about the accuracy see the Help.
da: For information om nøjagtigheden se hjælpen.

en: Statistics for %1
da: Statistik for %1

en: Statistics for the Project %1
da: Statistik for projektet %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
da: For at få statistik for alle projektfiler skal du åbne samtlige.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
da: ADVARSEL: Dette er kun statistikken for den valgte tekst.

en: Statistics for project %1, file %2
da: Statistik for projektet %1, filen %2

en: Statistics for project %1
da: Statistik for projektet %1

en: Statistics for Untitled
da: Statistik for Navnløs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
da: Antal &kolonner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
da: &Mellemrum:

en: Tabular Environments
da: Tabellariske omgivelser

en: Align Left
da: Venstrejustér

en: Align Center
da: Centrér

en: Align Right
da: Højrejustér

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Join Cells
da: Sammenlæg celler

en: Split Cells
da: Opdel celler

en: Edit Frame
da: Redigér ramme

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Clear Text
da: Ryd tekst

en: Clear Attributes
da: Ryd egenskaber

en: Clear All
da: Ryd alt

en: Paste content from clipboard
da: Indsæt indhold fra udklipsholder

en: Number of rows:
da: Antal rækker:

en: Use starred version
da: Brug stjernet version

en: Table width:
da: Tabelbredde:

en: Use booktabs package
da: Brug pakken booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
da: Indsæt punkter

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
da: Indtast data. Når en celle er valgt kan tekst indtastes. Ved tryk på enter vælges den næste celle.

en: Optional parameter for the chosen environment.
da: Valgfri parameter for valgt omgivelse.

en: Choose the number of table columns.
da: Vælg antallet af tabelkolonner.

en: The tabular will be centered.
da: Tabellen centreres.

en: Use line commands of the booktabs package.
da: Brug linjekommandoer fra pakken booktabs.

en: Set the width of the table.
da: Angiv tabellens bredde.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
da: Indsæt punkter i hver celle. Alt+Ctrl+højrepil og Alt+Ctrl+venstrepil navigerer hurtigt fra en celle til en anden.

en: Set bold font series.
da: Vælg fed skrifttypeserie.

en: Set italic font shape.
da: Vælg kursiv skrifttypeform.

en: Set underlined font shape.
da: Vælg understreget skrifttypeform.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
da: Teksten justeres til cellens venstrekant.

en: The text will be centered.
da: Teksten centreres.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
da: Teksten justeres til cellens højrekant.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
da: Sammenlægger naboceller når de er i samme række.

en: Splits joined cells.
da: Opdeler sammenlagte celler.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
da: Vælg kant for de valgte celler. Når der trykkes på knappen vil den aktuelle kant blive anvendt på de markerede celler.

en: Choose a background color (needs color package).
da: Vælg en baggrundsfarve (kræver pakken color).

en: Choose a text color (needs color package).
da: Vælg en tekstfarve (kræver pakken color).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
da: Rydder teksten i de valgte celler, men bevarer egenskaber som justering og skrifttypeform.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
da: Nulstiller de valgte cellers attributter til standardværdier, men beholder teksten.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
da: Rydder teksten i de valgte celler og nulstiller deres attributter.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
da: Indsætter en tabel der er gemt i udklipsholderen i denne guide.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
da: Hvis den nye størrelse anvendes til tabellen, vil indhold blive slettet. Vil du anvende den nye størrelse?

en: Resizing table
da: Ændrer tabelstørrelse

en: Apply
da: Anvend

en: p{w} Alignment
da: p{w} justering

en: b{w} Alignment
da: b{w} justering

en: m{w} Alignment
da: m{w} justering

en: X Alignment
da: X-justering

en: Insert Before Declaration
da: Indsæt før deklaration

en: Insert After Declaration
da: Indsæt efter deklaration

en: Suppress Space
da: Undertryk mellemrum

en: Do not Suppress Space
da: Undertryk ikke mellemrum

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
da: Der er intet indhold at indsætte i tabellen da udklipsholderen er tom.

en: Empty Clipboard
da: Tom udklipsholder

en: Documentation Browser
da: Dokumentationsbrowser

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
da: En liste over tilgængelige dokumenter, der er oplistet i "texdoctk.dat", som leveres med TeXLive/teTeX. Et dobbeltklik med musen eller et tryk på mellemrumstasten vil åbne denne fil.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
da: Du kan vælge et nøgleord for kun at vise dokumentfiler, der er relaterede til dette nøgleord.

en: Start the search for the chosen keyword.
da: Start søgning efter valgt nøgleord.

en: Reset list to all available documentation files.
da: Nulstil listen til alle tilgængelige dokumentationsfiler.

en: Cancel &Search
da: Annullér &søgning

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
da: Kunne ikke læse 'texdoctk.dat'.

en: Could not read the style file.
da: Kunne ikke læse stilfilen.

en: No KDE service found for this file.
da: Ingen KDE-tjeneste fundet for denne fil.

en: Could not find '%1'
da: Kunne ikke finde '%1'

en: No keyword given.
da: Intet nøgleord angivet.

en: Search results for keyword '%1'
da: Søgeresultat for nøgleordet '%1'

en: No documents found for keyword '%1'.
da: Ingen dokumenter fundet for nøgleordet '%1'.

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
da: Kunne ikke bestemme søgestier for TeXLive/teTeX eller filen "texdoctk.dat". <br> Derfor er denne dialogboks ude af stand til at give nyttig information.

en: TexDoc Dialog
da: Tex-dokumentdialog

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
da: Kunne ikke bestemme søgestier for TeXLive eller filen "texdoctk.dat". <br> Derfor er denne dialogboks ikke i stand til at give nyttig information.

en: Configure User Help
da: Indstil brugerhjælp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
da: Brugerhjælp

en: &Menu item:
da: &Menupunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
da: &Fjern

en: &Separator
da: &Adskiller

en: Move &Up
da: Flyt &opad

en: Move &Down
da: Flyt &nedad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
da: Fil:

en: Add User Helpfile
da: Tilføj brugerhjælpefil

en: &Menu entry:
da: &Menupunkt:

en: &Help file:
da: &Hjælpefil:

en: Open file dialog
da: Åben fil-dialog

en: The menu entry for this help file.
da: Menupunktet for hjælpefilen.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
da: Navnet på den lokale hjælpefil eller en gyldig URL.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
da: Vis en fildialog til at vælge en lokal hjælpefil.

en: Select File
da: Vælg fil

en: File '%1' does not exist.
da: Filen "%1" findes ikke.

en: Edit User Menu
da: Redigér brugermenu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
da: Menupunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
da: Tekst

en: Insert file contents
da: Indsæt filindhold

en: Execute program
da: Kør program

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
da: Adskiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
da: Undermenu

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
da: Teksten som vil blive indsat hvis handlingen køres. Visse pladsholdere er tilgængelige: <ul><li>%M - markeret (valgt) tekst</li><li>%C - markørposition</li><li>%B - punkttegn</li><li>%E - indrykning i miljøer</li><li>%R - vælg etiket fra liste</li><li>%T - vælg citationsnøgle fra liste</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
da: Tilgængelige pladsholdere:
    %M: Markeret (valgt) tekst
    %C: Markørposition
    %B: Punkttegn
    %E: Indrykning i miljøer
    %R: Vælg etiket fra liste
    %T: Vælg citationsnøgle fra liste
    %S: Navn på kildefil uden filendelse

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
da: <p>Du kan oprette, ændre og installere en brugerdefineret menu, som vil fremkomme som en del af Kiles menu. Til at oprette eller ændre denne menu bruges de seks knapper i venstre side. Endnu flere mulige handlinger findes i kontekstmenuen for eksisterende menupunkter.</p><p>Der er tre slags menuelementer, ligesom i en standard menu:</p><ul><li><i>standardindgange</i>, som tildeles en handling</li><li><i>undermenuer</i>, som indeholder flere menupunkter</li><li><i>adskillere</i>, for at få en synlig struktur på alle indgange</li></ul><p>Hvert standardmenupunkt tildeles en af tre forskellige handlingstyper:</p><ul><li><i>indsæt tekst</i>: denne handling vil indsætte din tekst ved den aktuelle markørposition. Visse metategn kan bruges: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: se <i>Hvad er dette</i>- eller <i>værktøjstip</i>-funktionen for denne kontrol for at få yderligere information.</li><li><i>filindhold</i>: indsætter hele indholdet af en given fil (metategn er også tilgængelige)</li><li><i>kør et eksternt program</i>: Outputtet fra dette program kan indsættes i det åbne dokument. Metategnet <tt>%M</tt> er også muligt fra kommandolinjen for dette program, da markeret tekst vil blive gemt i en midlertidig fil. Brug <tt>%M</tt> for filnavnet på denne midlertidige fil.</li></ul><p>Menupunkter farves røde hvis vigtig information for en handling mangler. Mere information er tilgængelig ved brug af <i>Hvad er dette</i>-funktionen for de fleste kontroller.</p>

en: UserMenu Dialog
da: Brugermenu-dialog

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
da: Det aktuelle menutræ blev ændret, men ikke gemt.
    Vil du kassere dette træ?

en: Select Menu File
da: Vælg menufil

en: Save Menu File
da: Gem menufil

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
da: Filen "%1" findes allerede.
    Vil du overskrive denne fil?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
da: Menutræet indeholder nogle fejl og installation af denne fil kan medføre uforudsigelige resultater.
    Vil du virkelig gemme denne fil?

en: Please choose a menutype
da: Vælg en menutype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
da: Vælg

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
da: LaTeX-brugermenu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
da: Det brugerdefinerede menutræ som kan ændres med de seks knapper under træet (og deres genvejstaster). Flere handlinger findes i  kontekstmenuen for valgte elementer. Du kan også flytte rundt på elementer med træk og slip.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
da: Indsæt en adskiller under det valgte punkt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
da: Slet det valgte punkt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
da: Flyt det valgte punkt nedad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
da: Ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
da: Indsæt et nyt menupunkt under det valgte element.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
da: Indsæt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
da: Indsæt et nyt undermenu-element under det valgte element.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
da: Flyt det markerede element opad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
da: Op

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
da: Menufil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
da: Installér et uændret og gemt menutræ som brugerdefineret menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
da: Installér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
da: Indlæs en XML-fil, som beskriver den brugerdefinerede menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
da: Indlæs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
da: Gem et ændret menutræ, som beskriver den brugerdefinerede menu, til en XML-fil i Kiles lokale mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
da: Gem

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
da: Gem et ændret menutræ, som beskriver den brugerdefinerede menu, til en XML-fil i Kiles lokale mappe og vælg et nyt navn til denne fil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
da: Gem som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
da: (installeret)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
da: Slet det aktuelle menutræ og start et nyt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
da: Tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
da: Genvej:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
da: Filnavn for den tilsvarende fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
da: Vælg et ikon til denne handling.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
da: Fjern ikonet for denne handling.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
da: Skift type af menupunkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
da: Skift

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
da: Etiketten for det valgte menupunkt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
da: Indgang:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
da: Kommandolinje-parameter for et kørbart program.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
da: Vælg eller ryd en tastaturgenvej til denne handling.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
da: Markér, hvis indsat tekst skal markeres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
da: Markér indsat tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
da: Markér, hvis handlingen skal erstatte markeret tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
da: Erstat markeret tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
da: Markér, hvis handlingen kræver markeret tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
da: Kræver markeret tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
da: Markér, hvis outputtet fra et kørbart program skal indsættes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
da: Indsæt outputtet fra det valgte program

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
da: Markér, hvis handlingen skal føjes til kontekstmenuen for en markering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
da: Føj til kontekstmenuen for markeret tekst

en: Insert above
da: Indsæt over

en: Insert below
da: Indsæt under

en: Insert a separator above
da: Indsæt en adskiller over

en: Insert a separator below
da: Indsæt en adskiller under

en: Insert a submenu above
da: Indsæt en undermenu over

en: Insert a submenu below
da: Indsæt en undermenu under

en: Insert into this submenu
da: Indsæt i denne undermenu

en: Insert a separator into this submenu
da: Indsæt en adskiller i denne undermenu

en: Insert a submenu into this submenu
da: Indsæt en undermenu i denne undermenu

en: Delete this item
da: Slet dette element

en: Delete the complete tree
da: Slet hele træet

en: Collapse submenu
da: Fold undermenuen sammen

en: Expand submenu
da: Fold undermenuen ud

en: Collapse complete tree
da: Fold hele træet sammen

en: Expand complete tree
da: Fold hele træet ud

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
da: Filen "%1" kunne ikke åbnes for at gemme brugermenu-filen.

en: Please enter a label for this menu item:
da: Angiv en etiket til dette menupunkt:

en: Please enter a label for this submenu:
da: Angiv en etiket til denne undermenu:

en: Please enter a label for this entry:
da: Angiv en etiket til denne indgang:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
da: Vil du virkelig rydde hele menutræet?

en: This menuitem has no title.
da: Dette menupunkt har ingen titel.

en: This submenu item is useless without children.
da: Dette undermenuelement er nytteløst uden underpunkter.

en: This item offers no text to insert.
da: Dette element tilbyder ikke nogen tekst til indsættelse.

en: No file is given for this task.
da: Ingen fil angivet til denne opgave.

en: The file for this item does not exist.
da: Filen for dette element findes ikke.

en: The file for this item is not executable.
da: Filen for dette element er ikke kørbar.

en: <p><strong>Error:</strong>
da: <p><strong>Fejl:</strong>

en: Menutree Error
da: Fejl i menutræ

en: Name
da: Navn

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
da: Ingen KDE-tjeneste blev fundet til MIME-typen "%1".

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
da: Ekstra

en: Invalid Characters
da: Ugyldige tegn

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
da: Filnavnet indeholder ugyldige tegn ($~#).<br>Angiv et andet, eller tryk "Annullér" for at gemme alligevel.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
da: En fil med navnet "%1" findes allerede.<br>Angiv et andet, eller tryk "Annullér" for at overskrive den.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
da: Det angivne filnavn har ingen endelse. Skal der automatisk tilføjes en?

en: Missing Extension
da: Manglende endelse

en: All documents saved to disk.
da: Alle dokumenter gemt til disk.

en: Saving of all documents failed.
da: Kunne ikke gemme alle dokumenter.

en: Document saved to disk.
da: Dokument gemt til disk.

en: Saving document failed.
da: Kunne ikke gemme dokument.

en: Saving failed and quitting canceled.
da: Kunne ikke gemme og afslutning er blevet annulleret.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
da: Engelske citationstegn:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
da: Franske citationstegn:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
da: Tyske citationstegn:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
da: Franske citationstegn (lange):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
da: Tyske citationstegn (lange):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
da: Islandske citationstegn (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
da: Islandske citationstegn (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
da: Tjekkiske citationstegn:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
da: Pakken csquotes:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
da: Du skal inkludere pakken %1 for at bruge %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
da: Dokumentet blev ændret og strukturvisningen bør opdateres før sådan en operation startes.

en: Structure View Error
da: Fejl i strukturvisning

en: Script execution of %1
da: Kørsel af scriptet %1

en: Messages
da: Meddelelser

en: Errors
da: Fejl

en: Warnings
da: Advarsler

en: BadBoxes
da: Dårlige bokse

en: View Log File
da: Vis logfil

en: Previous LaTeX Error
da: Tidligere LaTeX-fejl

en: Next LaTeX Error
da: Næste LaTeX-fejl

en: Previous LaTeX Warning
da: Forrige LaTeX-advarsel

en: Next LaTeX Warnings
da: Næste LaTeX-advarsler

en: Previous LaTeX BadBox
da: Tidligere LaTeX dårlig boks

en: Next LaTeX BadBox
da: Næste LaTeX dårlig boks

en: Errors: %1
da: Fejl: %1

en: Warnings: %1
da: Advarsler: %1

en: BadBoxes: %1
da: Dårlige bokse: %1

en: No information about warnings or errors is available.
da: Der er ingen information tilgængelig om advarsler og fejl.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
da: Kan ikke åbne logfil. Kørte du LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
da: Ingen LaTeX-advarsler/-fejl detekteret.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
da: Du har defineret nogle værktøjer i Bruger-menuen. Fremover vil disse værktøjer være tilgængelige i menuen Byg->Andre og kan konfigureres i indstillingsvinduet (gå til menuen Indstillinger og vælg Indstil Kile). Dette har visse fordele; dine egne værktøjer kan nu bruges i en QuickBuild-kommando hvis du ønsker det.

en: User Tools Detected
da: Brugerværktøjer detekteret

en: Open File
da: Åbn fil

en: Files and Projects
da: Filer og projekter

en: Structure
da: Struktur

en: Scripts
da: Scripter

en: Symbols
da: Symboler

en: Most Frequently Used
da: Hyppigst anvendt

en: Operators
da: Operatorer

en: Arrows
da: Pile

en: Miscellaneous Math
da: Diverse matematik

en: Miscellaneous Text
da: Diverse tekst

en: Delimiters
da: Afgrænsere

en: Greek
da: Græsk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
da: Specielle tegn

en: Cyrillic Characters
da: Kyrilliske tegn

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
da: <p>Bevæg musen over ikonerne for at se de tilhørende LaTeX-kommandoer.<br/>Klik på et billede for at indsætte den tilsvarende kommando. Holdes Skift nede indsættes i matematiktilstand, holdes Ctrl nede indsættes i krøllede parenteser.</p>

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Log and Messages
da: Log og beskeder

en: Konsole
da: Konsol

en: Save All
da: Gem alt

en: Create Template From Document...
da: Opret skabelon fra dokument...

en: &Remove Template...
da: &Fjern skabelon...

en: Close All
da: Luk alt

en: Close All Ot&hers
da: Luk alle &andre

en: S&tatistics
da: S&tatistik

en: &Central European (cp-1250)
da: &Centraleuropæisk (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
da: &Vesterneuropæisk (cp-1252)

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Next section
da: Næste sektion

en: Prev section
da: Foregående sektion

en: Next paragraph
da: Næste afsnit

en: Prev paragraph
da: Foregående afsnit

en: Find &in Files...
da: Find &i filer...

en: Refresh Str&ucture
da: Genopfrisk str&uktur

en: &New Project...
da: &Nyt projekt...

en: &Open Project...
da: Å&bn projekt...

en: Open &Recent Project
da: Åbn &nyligt projekt

en: A&dd Files to Project...
da: &Tilføj filer til projekt...

en: Refresh Project &Tree
da: Genopfrisk projekt &træ

en: &Archive
da: &Arkiv

en: Project &Options
da: Projekt&tilvalg

en: &Close Project
da: &Luk projekt

en: &Show Projects...
da: &Vis projekter...

en: Re&move Files From Project...
da: &Fjern filer fra projekt...

en: Show Project &Files...
da: Vis projekt&filer...

en: Open All &Project Files
da: Åbn alle &projektfiler

en: Find in &Project...
da: Find i &projekt...

en: Clean
da: Ryd

en: Next Document
da: Næste dokument

en: Previous Document
da: Forrige dokument

en: Focus Log/Messages View
da: Fokus på Log/Beskeder visning

en: Focus Output View
da: Fokus på outputvisning

en: Focus Konsole View
da: Fokus på konsole-visning

en: Focus Editor View
da: Fokus på editor-visning

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
da: Fuldfør (La)TeX-kommando

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
da: Fuldfør LaTeX-omgivelse

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
da: Fuldfør forkortelse

en: Next Bullet
da: Næste punkt

en: Prev Bullet
da: Forr. punkt

en: Environment (inside)
da: Omgivelse (indeni)

en: Environment (outside)
da: Omgivelse (udenfor)

en: TeX Group (inside)
da: TeX-gruppe (indeni)

en: TeX Group (outside)
da: TeX-gruppe (udenfor)

en: Math Group
da: Matematisk gruppe

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Line
da: Linje

en: TeX Word
da: TeX-ord

en: To End of Line
da: Til linjeafslutning

en: Go to Begin
da: Gå til Begin

en: Go to End
da: Gå til End

en: Close
da: Luk

en: Selection
da: Markering

en: Subdocument
da: Underdokument

en: Mathgroup
da: Matematikgruppe

en: &Bibliography
da: &Litteraturliste

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Settings for BibTeX
da: Indstillinger for BibTeX

en: Settings for Biblatex
da: Indstillinger for Biblatex

en: Quick Start
da: Hurtigstart

en: Tabbing
da: Tabning

en: Floats
da: Flydende

en: Define Current Document as '&Master Document'
da: Definér dette dokument som '&Master-dokument'

en: Show Document Viewer
da: Vis dokumentfremviser

en: Show S&ide Bar
da: Vis s&idepanel

en: Show Mess&ages Bar
da: Vis &beskedpanel

en: Watch File Mode
da: Kig på fil-tilstand

en: TeX Guide
da: TeX-guide

en: LaTeX Command
da: LaTeX-Kommando

en: LaTeX Subject
da: LaTeX-Emne

en: Context Help
da: Sammenhængsafhængig hjælp

en: LaTeX Reference
da: LaTeX-Reference

en: &About Editor Component
da: &Om editor-komponenten

en: &System Check...
da: &Systemtjek...

en: Compile
da: Kompilér

en: View
da: Vis

en: Convert
da: Konvertér

en: Quick
da: Hurtig

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
da: Det var ikke muligt at oprette "Arkiv"-værktøjet.
    
    Tjek og reparér din Kile-installation.

en: Unable to Create Archive Tool
da: Kan ikke oprette arkiv-værktøj

en: Project: %1
da: Projekt: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
da: Projekt: %1 (Master-dokument: %2)

en: Normal mode
da: Normal tilstand

en: Master document: %1
da: Master-dokument: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
da: Definér dette dokument som 'Master-dokument'

en: Normal mode (current master document: %1)
da: Normal tilstand (aktuelt master-dokument: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
da: %1 [skrivebeskyttet]

en: There is no active document or it is not saved.
da: Der er ikke noget aktivt dokument eller det er ikke gemt.

en: You have to include the package %1.
da: Du skal inkludere pakken %1.

en: Insert text
da: Indsæt tekst

en: You have to include the packages %1.
da: Du skal inkludere pakkerne %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
da: Kunne ikke oprette værktøjet "ViewHTML". Nulstil venligst værktøjerne.

en: No Name
da: Intet navn

en: no name
da: intet navn

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
da: For at definere det nuværende dokument som et master-dokument, skal det  først gemmes.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
da: BLOK

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
da: LINJE

en: Refreshing structure...
da: Genopfrisker struktur...

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
da: Version af ressourcefil.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
da: Hovedvinduets bredde.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
da: Hovedvinduets højde.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
da: Udvidelsesniveau for strukturvisningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
da: Vis etiket-kommandon i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
da: Vis udefinerede referencer i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
da: Vis bibitem-kommandoen i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
da: Vis includegraphics-kommandoen i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
da: Vis float-omgivelser i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
da: Vis filinput-kommandoer i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
da: Vis etiketter som børn af opdelingselementer i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
da: Vis GØREMÅL- og RETMIG-kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
da: Åbn normalt overliggende punkter for alle etiketter i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
da: Åbn overliggende punkter for alle udefinerede referencer i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
da: Åbn normalt overliggende punkter for alle bibitems i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
da: Åbn forældreelementet for alle GØREMÅL- og RETMIG-kommentarer som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
da: Standardfilendelse, der skal bruges, når der åbnes grafikfiler uden endelse

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
da: Hvilken type litteraturliste (bibtex eller biblatex) som Kile skal vise.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
da: Om Lyx-serveren skal køre.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
da: Indholder miljøvariablen TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
da: Indstil miljøvariablen TEXINPUTS her. TEXINPUTS skal være en kolonsepareret liste over alle de stier TeX skal gennemsøge for yderligere pakker og/eller filer. Du behøver ikke at tilføje :$TEXINPUTS i slutningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
da: Indholder miljøvariablen TEXINPUTS for hurtig forhåndsvisningsværktøjer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
da: Indstil miljøvariablen TEXINPUTS for værktøjet Hurtig forhåndsvisning her. TEXINPUTS skal være en kolonsepareret liste over alle de stier TeX skal gennemsøge for yderligere pakker og/eller filer. Du behøver ikke at tilføje :$TEXINPUTS i slutningen.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
da: Indeholder miljøvariablen BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
da: Indstil miljøvariablen BIBINPUTS her. BIBINPUTS skal være en kolonsepareret liste over alle de stier bibtex skal gennemsøge for yderligere .bib-filer. Du behøver ikke at tilføje :$BIBINPUTS i slutningen.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
da: Indholder miljøvariablen BIBINPUTS for hurtig forhåndsvisningsværktøjer.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
da: Indstil miljøvariablen BIBINPUTS for værktøjet Hurtig forhåndsvisning her. BIBINPUTS skal være en kolonsepareret liste over alle de stier hvor bibliografiværktøjet (f.eks. BibTeX eller Biber) skal lede efter yderligere pakker og/eller filer. Du behøver ikke at tilføje :$BIBINPUTS i slutningen.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
da: Indeholder miljøvariablen BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
da: Indstil miljøvariablen BSTINPUTS her. BSTINPUTS skal være en kolonsepareret liste over alle de stier bibtex skal gennemsøge for yderligere .bst-filer. Du behøver ikke at tilføje :$BIBINPUTS i slutningen.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
da: Om bundpanelet skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
da: Bundpanelets højde.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
da: Hvilken af bundpanelets faneblade der skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
da: Bredden af sidebjælken.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
da: Om sidepanelet skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
da: Om dokumentfremviseren skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
da: Om dokumentfremviseren skal vises i et separat ekstern vindue.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
da: Om advarsler om dårlige bokse skal vises i log-besked-visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
da: Om (La)TeX advarsler skal vises i log-besked-visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
da: Identifikatoren for den valgte visning i venstre rude.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
da: Om opstartsbilledet skal vises eller ej.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
da: Seneste version af Kile hvor systemtjekket blev kørt ved opstart

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
da: Automatisk fuldførelse \begin{env} med \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
da: Aktivér autoindrykning af omgivelser

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
da: Brug mellemrum i stedet for tabulator til automatisk indrykning af omgivelser

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
da: Brug dette antal mellemrum til automatisk indrykning af omgivelser

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
da: Indsæt dobbelte citationstegn automatisk.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
da: Sprogafhængig type af dobbelte citationstegn.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
da: Automatisk indsættelse af specielle tegn.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
da: Centrér grafik.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
da: Indsæt indrammende kasse som et tilvalg til kommandoen includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
da: Filnavnet er relativt til søgestien som gives i kommandoen graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
da: Indlejr grafik i en figuromgivelse.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
da: Vælg toppen af siden som foretrukken figurplacering.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
da: Vælg bunden af siden som foretrukken figurplacering.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
da: Vælg "præcis her" på siden som foretrukken figurplacering.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
da: Vælg separat side som foretrukken figurplacering.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
da: Gennemtving figurplacering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
da: Aktivér omgivelsen wrapfigure.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
da: Vælg til højre for teksten som foretrukken wrapfigure-placering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
da: Vælg til venstre for teksten som foretrukken wrapfigure-placering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
da: Vælg indeni siden som foretrukken wrapfigure-placering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
da: Vælg uden for siden som foretrukken wrapfigure-placering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
da: Tillad ombrudte figurer at flyde.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
da: Om ImageMagick er installeret.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
da: Prøv at afgøre den omgivende kasse ud fra billedet.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
da: Standard-billedresolution.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
da: Stedet for TeX-dokumentationen.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
da: Brug Kiles LaTeX-reference til kontekstafhængig hjælp.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
da: Brug systemets TexLive LaTeX2e-reference til kontekstafhængig hjælp.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
da: Brug systemets TeX-reference til kontekstafhængig hjælp (ældre version).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
da: Brug ekstern visning til brugerhjælp.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
da: Åbn filer og projekter igen ved opstart.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
da: Automatisk oprydning af filer efter lukning.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
da: Fil-endelser at rydde op når der afsluttes.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
da: Vis kun LaTeX-filer i filbrowser-kontrollen

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
da: Forfatter-skabelonvariabel.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
da: Dokumentklasse skabelonvariabel.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
da: Skabelonvariablen til input-indkodning.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
da: Standardstedet hvor projekter skal laves.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
da: Om den aktuelle mappe der vises i konsollen holdes synkroniseret med de åbne faneblade

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
da: Om kig på fil-tilstand er aktiveret for dokumentfremviseren

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
da: Om Dvipng er installeret.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
da: Om Convert er installeret.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
da: Vis forhåndsvisning af omgivelserne i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
da: Vis forhåndsvisning af markeret tekst i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
da: Vis forhåndsvisning af matematiske grupper i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
da: Konverteringsværktøj for forhåndsvisning af omgivelser i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
da: Konverteringsværktøj for forhåndsvisning af markeret tekst i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
da: Konverteringsværktøj for forhåndsvisning af matematikgrupper i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
da: Baggrundsfarven til hurtigvisningspanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
da: Aktivér understøttelse af scripter.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
da: Sæt en tidsgrænse for kørsel af scripter.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
da: Tidsgrænse for kørsel af scripter.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
da: Bredden på kolonnen som indeholder scriptnavnet i kontrollen til håndtering af scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
da: Seneste opgave brugt af PDF-guiden.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
da: Antal symboler der skal gemmes i visningen af hyppigst anvendte symboler.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
da: Vis visningen af hyppigst anvendt symboler.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
da: Ryd listen over hyppigst anvendte symboler mens Kile lukkes.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
da: Skal der indsættes UTF-8-tegn i stedet for kommandoer

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
da: XML-fil for brugermenuen

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
da: Brug hovedmenulinjen (værdi 0) eller LaTeX-menuen (værdi 1) til placeringen af brugermenuen

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
da: Aktivér løbende forhåndsvisning.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
da: Synkronisér markørposition med visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
da: Aktivér forhåndsvisning for nyåbnede dokumenter.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
da: Antal millisekunder hvorefter kompileringen startes, når en ændring er foretaget.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
da: Kompilér kun dokumenter når de gemmes.

en: &Label:
da: &Etiket:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
da: Ingen editor-komponent fundet. Kontrollér din KDE-installation.

en: No editor component found.
da: Ingen editor-komponent fundet.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
da: Den interne struktur i Kile er korrumperet (formodentlig på grund af en fejl i Kile). Vælg venligst Gem alle fra menuen Fil og luk Kile.
    Kile-holdet undskylder for problemet og vil værdsætte en fejlrapport.

en: Could not find template: %1
da: Kunne ikke finde skabelonen: %1

en: File Not Found
da: Fil ikke fundet

en: Please save the file first.
da: Gem filen først.

en: Open/create a document first.
da: Åbn/opret et dokument først.

en: A template for this type of document cannot be created.
da: En skabelon for denne dokumenttype kan ikke oprettes.

en: Create Template From Document
da: Opret skabelon fra dokument

en: Remove Template
da: Fjern skabelon

en: Open Files
da: Åbn filer

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
da: Kile stødte på problemer da filen %1 skulle gemmes. Har du tilstrækkeligt med ledig diskplads tilbage?

en: Saving
da: Gemmer

en: Save File
da: Gem fil

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
da: En fil ved navn "%1" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File?
da: Overskriv fil?

en: Refresh Project Tree
da: Genopfrisk projekttræ

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
da: Det nuværende dokument er ikke tilknyttet et projekt. Aktivér et dokument, der er tilknyttet det projekt du vil bygge træet for, og vælg så igen Genopfrisk projekttræ.

en: Could Not Refresh Project Tree
da: Kunne ikke genopfriske projekttræ

en: Select Project
da: Vælg projekt

en: Add to Project
da: Tilføj til projekt

en: The file %1 is already member of the project %2
da: Filen %1 er allerede medlem af projektet %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
da: Filen %1 kan ikke tilføjes eftersom den ikke findes eller ikke er læsbar

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
da: Denne fil er projektfilen, der indeholder al informationen om dit projekt. Som sådan kan den ikke fjernes fra projektet.

en: Cannot Remove File From Project
da: Kan ikke fjerne fil fra projekt

en: Project Already Open
da: Projekt allerede åbent

en: Open Project
da: Åbn projekt

en: Save Project
da: Gem projekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
da: Det nuværende dokument er ikke tilknyttet et projekt. Aktivér et dokument, der er tilknyttet det projekt du vil gemme, og vælg så igen Gem projekt.

en: Could Determine Active Project
da: Kunne ikke afgøre aktivt projekt

en: Add Files to Project
da: Tilføj filer til projekt

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add
da: Tilføj

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
da: Der er ingen projekter åbne. Åbn det projekt som du vil føje filer til og vælg derefter igen Tilføj filer.

en: Could Not Determine Active Project
da: Kunne ikke afgøre aktivt projekt

en: Project Options For
da: Projekttilvalg for

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
da: Det nuværende dokument er ikke tilknyttet et projekt. Aktivér et dokument, der er tilknyttet det projekt du vil ændre, og vælg så igen Projekttilvalg.

en: Close Project
da: Luk projekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
da: Det nuværende dokument er ikke tilknyttet et projekt. Aktivér et dokument, der er tilknyttet det projekt du vil lukke, og vælg så igen Luk projekt.

en: Could Not Close Project
da: Kunne ikke lukke projekt

en: Nothing to clean for %1
da: Intet at rydde op for %1

en: Cleaning %1: %2
da: Rydder %1 : %2

en: Switch Project
da: Skift projekt

en: Select Files to Remove
da: Vælg filer at fjerne

en: Show Project Files
da: Vis projektfiler

en: project configuration file
da: projektindstillingsfil

en: graphics file
da: billedfil

en: Open All Project Files
da: Åbn alle projektfiler

en: not opened: %1 (%2)
da: ikke åbnet: %1 (%2)

en: Project Files
da: Projektfiler

en: Could not determine the selected file.
da: Kunne ikke afgøre den valgte fil.

en: Project Error
da: Projektfejl

en: Opening Project...
da: Åbner projekt...

en: Scanning project files...
da: Skanner projektfiler...

en: (La)TeX Source Files
da: (La)TeX-kildefiler

en: (La)TeX Packages
da: (La)TeX-pakker

en: BibTeX Files
da: BibTeX-filer

en: Metapost Files
da: Metapost-filer

en: Kile Script Files
da: Kile scriptfiler

en: Kile Project Files
da: Kile-projektfiler

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
da: Kunne ikke finde LaTeX-dokumentation i %1; angiv den korrekte sti i Indstillinger->Indstil Kile->Hjælp.

en: No help available for %1.
da: Ingen hjælp tilgængelig til %1.

en: Undefined
da: Udefineret

en: terminated
da: elimineret

en: Launching failed, diagnostics:
da: Start mislykkedes, diagnose:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
da: En fejl opstod under fortolkning af de tilvalg der blev givet til værktøjet.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
da: Der er skal-metategn som ikke kan håndteres, til stede i de tilvalg der gives til værktøjet.

en: There is no executable named "%1" in your path.
da: Der er ikke noget binært program der hedder "%1" i din sti.

en: You do not have permission to run %1.
da: Du har ikke lov til at køre %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
da: Diagnosen kunne ikke finde nogen oplagte problemer.

en: finished with exit code %1
da: afsluttede med exit-kode %1

en: finished abruptly
da: afsluttede pludseligt

en: failed to start
da: kunne ikke starte

en: crashed
da: brudt sammen

en: The document viewer is not available
da: Dokumentfremviseren er ikke tilgængelig

en: Please disable the live preview before launching this tool
da: Aktivér løbende forhåndsvisning før start af dette værktøj

en: Cite
da: Citér

en: Add BibTeX database
da: Tilføj BibTeX-database

en: Paste
da: Indsæt

en: Document Class Selection - \documentclass{}
da: Valg af dokumentklasse  - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
da: \documentclass[options]{class}
    class: article,report,book,letter
    størrelsesvalg: 10pt, 11pt, 12pt
    papirstørrelsesvalg: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    andre valg: 
    landscape -- vælger liggende format. Standard er stående. 
    titlepage, notitlepage -- vælger om der skal være en separat titelside.
    leqno -- viser ligningsnummer til venstre for ligninger. Standard er højre side.
    fleqn -- viser formler venstrejusteret. Standard er centreret.
    onecolumn, twocolumn -- en eller to spalter. Standard er en spalte
    oneside, twoside -- vælger en- eller tosidet layout.

en: Package Import - \usepackage{}
da: Importér pakke - \usepackage{}

en: Package Import
da: Pakkeimport

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
da: Alle tilvalg givet i \documentclass kommandoen der er ukendte for den valgte dokument-klasse
    gives videre til pakkerne indlæst med \usepackage.

en: AMS Packages
da: AMS-Pakker

en: The principal American Mathematical Society packages
da: De væsentlige American Mathematical Society pakker

en: Start Document Body - \begin{document}
da: Start dokumenttekst - \begin{document}

en: Start Document Body
da: Start dokumenttekst

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
da: Tekst er kun tilladt mellem \begin{document} og \end{document}.
    'preamble' (før \begin{document} ) må kun indeholde deklarationer.

en: Generate Title - \maketitle
da: Opret titel - \maketitle

en: Generate Title
da: Generér titel

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
da: Denne kommando genererer en titel på en separat titelside
    - undtagen for article-klassen, hvor titlen normalt placeres i toppen af den første side.

en: Table of Contents - \tableofcontents
da: Indholdsfortegnelse - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
da: Indsæt denne kommando der hvor du vil have indholdsfortegnelsen

en: Title Definition - \title{}
da: Titelangivelse - \title{}

en: Title Definition
da: Titelangivelse

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
da: \title{tekst}
    \title-kommandoen deklarerer tekst til at være titlen.
    Brug \\ til at fortælle LaTeX hvor en ny linje skal startes i en lang titel.

en: Author Definition - \author{}
da: Forfatterangivelse - \author{}

en: Author Definition
da: Forfatterangivelse

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
da: \author{navne}
    Kommandoen \author fastsætter dokumentets forfatter(e). Her er navne en liste over forfattere adskilt af kommandoen \and.

en: Center - \begin{center}
da: Centrér - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
da: Hver linje skal afsluttes med strengen \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
da: Venstrejustér - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
da: Højrejustér - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
da: Citér - \begin{quote}

en: Quote
da: Citat

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
da: Teksten justeres ved begge marginer.
    At efterlade en blank linje mellem tekst producerer et nyt afsnit.

en: Quotation - \begin{quotation}
da: Citat - \begin{quotation}

en: Quotation
da: Citering

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
da: Teksten justeres ved begge marginer og der er afsnitsindrykning.
    At efterlade en blank linje mellem tekst producerer en et nyt afsnit.

en: Verse - \begin{verse}
da: Vers - \begin{verse}

en: Verse
da: Vers

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
da: Omgivelsen verse er lavet til poesi.
    Separer linjerne i hver strofe med \\, og brug én eller flere tomme linjer til at adskille stroferne.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
da: Ordret - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
da: Omgivelse der får LaTeX til at udskrive nøjagtigt det du skriver.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
da: Punktliste - \begin{itemize}

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
da: Omgivelsen itemize producerer en 'punkt'-liste.
    Hvert punkt i en sådan liste begynder med en \item kommando.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
da: Nummerering - \begin{enumerate}

en: Enumeration
da: Nummerering

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
da: Omgivelsen enumerate producerer en nummereret liste.
    Hvert punkt på en nummereret liste begynder med en \item kommando.

en: Description - \begin{description}
da: Beskrivelse - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
da: description-omgivelsen bruges til at lave markerede lister.
    Hvert punkt på listen begynder med en \item[label] kommando.
    'label' er i fed type og højrejusteret.

en: Table - \begin{table}
da: Tabel - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
da: \begin{table}[placering]
    Tabellens indhold
    \caption{tabeltekst}
    \end{table}
    Tabeller er objekter, der ikke er en del af den normale tekst. De lades som regel flyde hen til en passende placering.
    Den valgfri parameter [placering] afgør, hvor LaTeX vil forsøge at placere din tabel
    h: Her - på den position i teksten hvor tabelomgivelsen optræder
    t: Top - i toppen af en tekstside
    b: Bund - i bunden af en tekstside
    p: Side med flydende - på en separat side med flydende objekter, dvs en side der ikke indeholder tekst. 
    Tabellens indhold består af tekst, LaTeX-kommandoer osv., efter behov.
    Kommandoen \caption giver dig mulighed for at skrive en tabeltekst til tabellen.

en: Figure - \begin{figure}
da: Figur - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
da: \begin{figure}[placeringt]
    Figurens indhold
    \caption{figurtekst}
    \end{figure}
    Figurer er objekter, der ikke er en del af den normale tekst. De lades som regel flyde hen til en passende placering.
    Den valgfri parameter [placering] afgør, hvor LaTeX vil forsøge at placere din figur
    h: Her - på den position i teksten hvor figuromgivelsen optræder
    t: Top - i toppen af en tekstside
    b: Bund - i bunden af en tekstside
    p: Side med flydende - på en separat side med flydende objekter, dvs en side der ikke indeholder tekst. 
    Figurens indhold består af tekst, LaTeX-kommandoer osv., efter behov.
    Kommandoen \caption giver dig mulighed for at skrive en figurtekst til figuren.

en: Title Page - \begin{titlepage}
da: Titelside - \begin{titlepage}

en: Title Page
da: Titelside

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
da: \begin{titlepage}
    tekst
    \end{titlepage}
    titlepage-omgivelsen laver en titelside, dvs en side uden et udskrevet sidetal eller overskrift.

en: Italics - \textit{}
da: Kursiv - \textit{}

en: Italics
da: Kursiv

en: \textit{italic text}
da: \textit{kursiv tekst}

en: Slanted - \textsl{}
da: Hældende - \ttekstsl{}

en: Slanted
da: Hældende

en: \textsl{slanted text}
da: \textsl{hældende skrift}

en: Boldface - \textbf{}
da: Fed - \textbf{}

en: Boldface
da: Fed

en: \textbf{boldface text}
da: \textbf{fed tekst}

en: Typewriter - \texttt{}
da: Skrivemaskine - \texttt{}

en: Typewriter
da: Skrivemaskine

en: \texttt{typewriter text}
da: \texttt{skrivemaskinetekst}

en: Small Caps - \textsc{}
da: Kapitæler - \textsc{}

en: Small Caps
da: Kapitæler

en: \textsc{small caps text}
da: \textsc{tekst kapitæler}

en: \item[label] Hello!
da: \item[label] Goddag!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
da: Tabulering - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
da: Omgivelsen tabbing giver mulighed for at justere tekst i kolonner.
    \begin{tabbing}
    tekst \= mere tekst \= endnu mere tekst \= sidste tekst \\
    anden række \&gt; \&gt; mere \\
    \end{tabbing}
    Kommandoer:
    \= Sæt et tabulatorstop ved nuværende position.
    \> Hopper til næste tabulatorstop.
    \&lt; Tillader at placere noget til venstre for den lokale margin uden at ændre marginen. Kan kun bruges i starten af linjen.
    \+ Flytter den venstre margin et stop til højre for den næste og alle følgende kommandoer.
    \- Flytter den venstre margin et stop til venstre for den næste og alle følgende kommandoer.
    \' Flytter alt du har skrevet hidtil i den nuværende kolonne til højre for den foregående kolonne, justerende med den nuværende kolonnes tabulatorstop.
    \` Tillader at placere tekst flugtende med ethvert tabulatorstop, inklusiv tabulatorstop 0.
    \kill Sætter tabulatorstop uden at producere tekst.
    \a I en tabbing-omgivelse giver kommandoerne \=, \' og \` ikke accenter som normalt. Istedet bruges kommandoerne \a=, \a' og \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
da: Tabellarisk - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
da: \begin{tabular}[pos]{kol}
    tekst i kolonne 1 & tekst i kolonne 2 ... & tekst i kolonne n\\
    ...
    \end{tabular}
    pos: Specificerer den lodrette position; standard er justering til centrum af omgivelsen.
         t - justér til øverste række
         b - justér til nederste række
    kol: Specificerer kolonnens formatering.
         l - En kolonne af venstrejusterede elementer.
         r - En kolonne af højrejusterede elementer.
         c - En kolonne af centrerede elementer.
         | - En lodret linje i den fulde højde og dybde af omgivelsen.
         @{text} - dette indsætter tekst i alle rækkerne.
    Kommandoen \hline tegner en vandret linje i hele tabellens bredde.
    Kommandoen \cline{i-j} tegner vandrette linjer på tværs af de specificerede kolonner, startende i kolonne i og sluttende i kolonne j.
    Kommandoen \vline tegner en lodret linje over hele højden og dybden af sin række.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
da: Multikolonne-celler - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
da: Multikolonne-celler

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
da: \multicolumn{kol}{pos}{tekst}
    kol specificerer antallet af kolonner, cellen skal spændes over.
    pos specificerer formateringen af cellen: c for centreret, l for venstrejusteret, r for højrejusteret.
    tekst specificerer indholdet af cellen.

en: Horizontal Line - \hline
da: Vandret linje - \hline

en: Horizontal Line
da: Vandret linje

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
da: \hline kommandoen tegner en vandret linje på tabellens bredde.

en: Vertical Line - \vline
da: Lodret linje - \vline

en: Vertical Line
da: Lodret linje

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
da: Kommandoen \vline tegner en lodret streg, der strækker sig over sin rækkes fulde højde og dybde.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
da: Vandret linje på tværs af kolonner - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
da: Vandret linje på tværs af kolonner

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
da: Kommandoen \cline{i-j} tegner en vandret linje på tværs af de angive kolonner, startende i kolonne i og sluttende i kolonne j.

en: New Page - \newpage
da: Ny side - \newpage

en: New Page
da: Ny side

en: The \newpage command ends the current page
da: Kommandoen \newpage afslutter den aktuelle side

en: Line Break - \linebreak
da: Linjeskift - \linebreak

en: Line Break
da: Linjeskift

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
da: Kommandoen \linebreak beder LaTeX om at lave linjeskift på det punkt hvor kommandoen optræder.

en: Page Break - \pagebreak
da: Sideskift - \pagebreak

en: Page Break
da: Sideskift

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
da: Kommandoen \pagebreak beder LaTeX om at lave sideskift på det punkt hvor kommandoen optræder.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
da: "Stort" lodret mellemrum - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
da: "Stort" lodret mellemrum

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
da: \bigskip kommandoen tilføjer et 'stort' lodret mellemrum.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
da: "Medium" lodret mellemrum - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
da: "Medium" lodret mellemrum

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
da: \medskip kommandoen tilføjer et 'middelstort' lodret mellemrum.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
da: Billedindsættelse - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
da: Billedindsættelse

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
da: Valgfri inklusion af fil - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
da: Valgfri inklusion af fil

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
da: \include{fil}
    \include-kommandoen bruges sammen med kommandoen \includeonly til selektiv inkludering af filer.

en: Type or select a filename:
da: Skriv eller vælg et filnavn:

en: File Inclusion - \input{file}
da: Inkludér fil - \input{file}

en: File Inclusion
da: Inkludér fil

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
da: \input{fil}
    \Input-kommandoen sørger for at indholdet i den angivne fil læses og behandles, præcis som hvis indholdet havde været indsat i den nuværende fil i kommandoens sted.

en: Sectioning
da: Opdeling

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \part{titel}
    \part*{titel}: Nummerér ikke og lav ikke en indgang i indholdsfortegnelsen

en: &Part
da: &Del

en: No &numbering
da: Ingen &nummerering

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
da: \chapter{title}
    \chapter*{title}: Nummerér ikke og lav ikke en indgang i indholdsfortegnelsen
    Kun til 'report' og 'book' class dokument.

en: C&hapter
da: &Kapitel

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \section{title}
    \section*{title}: Nummerér ikke og lav ikke en indgang i indholdsfortegnelsen

en: &Section
da: &Sektion

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \subsection{titel}
    \subsection*{titel}: brug ikke et nummer og indsæt ikke i indholdsfortegnelsen

en: &Subsection
da: &Undersektion

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \subsubsection{titel}
    \subsubsection*{titel}: brug ikke et nummer og indsæt ikke i indholdsfortegnelsen

en: &Subsubsection
da: &Underundersektion

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \paragraph{titel}
    \paragraph*{titel}: Nummerér ikke og lav ikke en indgang i indholdsfortegnelsen

en: &Paragraph
da: &Afsnit

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
da: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title}: Nummerér ikke og lav ikke en indgang i indholdsfortegnelsen

en: &Subparagraph
da: &Underafsnit

en: Size
da: Størrelse

en: tiny
da: lillebitte

en: scriptsize
da: script-størrelse

en: footnotesize
da: fodnotestørrelse

en: small
da: lille

en: normalsize
da: normalstørrelse

en: large
da: stor

en: Large
da: Stor

en: LARGE
da: STOR

en: huge
da: enorm

en: Huge
da: Enorm

en: Other
da: Andet

en: \label{key}
da: \label{noegle}

en: \index{word}
da: \index{ord}

en: \footnote{text}
da: \footnote{tekst}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
da: Denne kommando genererer en citering der henviser til referencen der er knyttet til ref-indgangen i bib-filen.
    Du kan åbne bib-filen med Kile for at se alle de tilgængelige referencer.

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
da: Understreg - \underline{}

en: Smart New Line
da: Smart ny-linje

en: Smart Tabulator
da: Smart tabulator

en: Abstract - \begin{abstract}
da: Resumé - \begin{abstract}

en: Abstract
da: Resumé

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
da: \begin{abstract}
    tekst
    \end{abstract}
    Omgivelsen abstract laver en titelside, dvs. en side uden påtrykt sidetal eller overskrift.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
da: Tabellarisk* - \begin{tabular*}

en: Tabular*
da: Tabellarisk*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
da: \begin{tabular*}{bredde}[pos]{kol}
    tekst i kolonne 1 & tekst i kolonne 2 ... & tekst i kolonne n\\
    ...
    \end{tabular*}
    Dette er en udvidet version af omgivelsen tabular med en ekstra parameter til bredden. Der skal være et elastikmellemrum mellem kolonnerne, der kan strækkes til at udfylde den angivne bredde.

en: Minipage - \begin{minipage}
da: Miniside - \begin{minipage}

en: Minipage
da: Miniside

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
da: Omgivelsen minipage ligner kommandoen \parbox. Den har samme valgfrie positionsargument og nødvendige breddeargument. Du kan bruge andre omgivelser som laver afsnit indeni en minipage.

en: Table of Figures - \listoffigures
da: Liste over figurer - \listoffigures

en: Table of Figures
da: Liste over figurer

en: Put this command where you want the list of figures to go.
da: Indsæt denne kommando der hvor du ønsker listen over figurer skal være.

en: Table of Tables - \listoftables
da: Liste over tabeller - \listoftables

en: Table of Tables
da: Liste over tabeller

en: Put this command where you want the list of tables to go.
da: Indtast denne kommando hvor du ønsker at listen over tabeller skal havne.

en: Generate Index - \makeindex
da: Generér indeks - \makeindex

en: Generate Index
da: Generér indeks

en: Put this command when you want to generate the raw index.
da: Indtast denne kommando hvor du vil oprette det ubehandlede indeks.

en: Print Index - \printindex
da: Udskriv indeks - \printindex

en: Print Index
da: Udskriv indeks

en: Put this command when you want to print the formatted index.
da: Indtast denne kommando hvor du vil udskrive det formaterede indeks.

en: Glossary - \makeglossary
da: Ordforklaring - \makeglossary

en: Glossary
da: Ordforklaring

en: Put this command when you want to print a glossary.
da: Indtast denne kommandoen hvor du vil udskrive en ordforklaring.

en: Bibliography
da: Litteraturliste

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
da: Litteraturliste - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
da: \begin{thebibliography}{bredeste_etiket}
    \bibitem[etiket]{citerings_nøgle}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    bredeste_etiket: Tekst, der når det udskrives er lige så bred som den bredeste etiket der produceres af \bibitem-kommandoerne
    \bibitem: Specificerer et punkt i litteraturlisten

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
da: Ordret (vis mellemrum) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
da: Ordret (vis mellemrum)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
da: Omgivelse der får LaTeX til at udskrive nøjagtigt det du skriver. I denne variant vil mellemrum blive udskrevet på en særlig måde.

en: Embedded Code - \verb||
da: Indlejret kode - \verb||

en: Embedded Code
da: Indlejret kode

en: Macro form of the verbatim environment.
da: Makroform af verbatim omgivelse.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
da: Indlejret kode (vis mellemrum) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
da: Indlejret kode (vis mellemrum)

en: Macro form of the verbatim* environment.
da: Makroform af verbatim* omgivelse.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
da: "Lille" lodret mellemrum - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
da: "Lille" lodret mellemrum

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
da: Kommandoen \smallskip tilføjer et 'lille' lodret mellemrum.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
da: Vandret variabelt mellemrum - \hfill

en: Horizontal Variable Space
da: Vandret variabelt mellemrum

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
da: Kommandoen \hfill laver en "elastiklængde" som kan strækkes eller krympes vandret. Den fyldes med mellemrum.

en: Horizontal Dots - \dotfill
da: Punktummer - \dotfill

en: Horizontal Dots
da: Punktummer

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
da: Kommandoen \dotfill laver en "elastiklængde", der fyldes med punktummer i stedet for mellemrum.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
da: Vandret linje - \hrulefill

en: Horizontal Rule
da: Vandret linje

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
da: Kommandoen \hrulefill laver en "elastiklængde" som kan strækkes eller krympes vandret. Den udfyldes med en vandret linje.

en: Vertical Variable Space - \vfill
da: Lodret variabelt mellemrum - \vfill

en: Vertical Variable Space
da: Lodret variabelt mellemrum

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
da: Kommandoen \vfill laver en "elastiklængde" som kan strækkes eller krympes lodret.

en: Horizontal Space - \hspace{}
da: Vandret mellemrum - \hspace{}

en: Horizontal Space
da: Vandret mellemrum

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
da: Kommandoen \hspace tilføjer vandret mellemrum. Længden af mellemrummet kan udtrykkes i alle enheder som LaTeX forstår, dvs. punkter, tommer osv. Du kan også tilføje negativt mellemrum med en \hspace-kommando. At tilføje negativt mellemrum svarer til at slette tidligere tekst.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
da: Vandret mellemrum (tvunget) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
da: Vandret mellemrum (tvunget)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
da: Kommandoen \hspace* tilføjer vandret mellemrum ligesom \hspace-kommandoen. LaTeX fjerner vandret mellemrum, der optræder i slutningen af en linje. Hvis du ikke ønsker at LaTeX skal fjerne dette mellemrum, kan du inkludere den ekstra parameter *. På den måde fjernes mellemrummet aldrig.

en: Vertical Space - \vspace{}
da: Lodret mellemrum - \vspace{}

en: Vertical Space
da: Lodret mellemrum

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
da: Kommandoen \vspace tilføjer lodret mellemrum. Længden af mellemrummet kan udtrykkes i alle enheder som LaTeX forstår, dvs. punkter, tommer, osv. Du kan tilføje både negativt og positivt mellemrum med en \vspace-kommando.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
da: Lodret mellemrum (tvunget) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
da: Lodret mellemrum (tvunget)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
da: Kommandoen \vspace* tilføjer lodret mellemrum ligesom \vspace-kommandoen. LaTeX fjerne lodret mellemrum, der optræder i slutningen af en side. Hvis du ikke ønsker at LaTeX skal fjerne dette mellemrum, kan du anvende den ekstra parameter *. Så fjernes mellemrummet aldrig.

en: Emphasized - \emph{}
da: Fremhævet - \emph{}

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: \emph{emphasized text}
da: \emph{fremhævet tekst}

en: Roman - \rmfamily
da: Antikva - \rmfamily

en: Roman
da: Antikva

en: Sans Serif - \sffamily
da: Grotesk - \sffamily

en: Sans Serif
da: Grotesk

en: Monospace - \ttfamily
da: Monospatieret - 	tfamily

en: Monospace
da: Monospatieret

en: Bold - \bfseries
da: Fed - \bfseries

en: Upright - \upshape
da: Opretstående - \upshape

en: Upright
da: Opret

en: Italic - \itshape
da: Kursiv - \itshape

en: Slanted - \slshape
da: Hældende - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
da: Kapitæler - \scshape

en: Smallcaps
da: Kapitæler

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
da: Valg af litteraturlistestil - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
da: Valg af litteraturlistestil

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
da: Argumentet til \bibliographystyle henviser til en fil style.bst, der definerer hvordan dine citationer vil se ud.
    Standardstilene der distribueres med BibTeX er:
    alpha: Sorteret alfabetisk. Etiketter dannes af forfatternavn og udgivelsesår.
    plain: Sorteret alfabetisk. Etiketter er tal.
    unsrt: Som plain, men indgange er i citeringsrækkefølge.
    abbrv: Som plain, men med mere kompakte etiketter.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
da: Generering af litteraturliste - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
da: Generering af litteraturliste

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
da: Argumentet til \bibliography refererer til bib-filen (uden endelse)
    som skal indeholde din database i BibTeX format.
    Kile indsætter automatisk basisnavnet for TeX-filen

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
da: Indlæs pakken biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
da: Indlæs pakken biblatex

en: This includes the package biblatex
da: Dette inkluderer pakken biblatex

en: Print Bibliography
da: Udskriv litteraturliste

en: Prints the complete bibliography
da: Udskriver den fuldstændige litteraturliste

en: Print Bibliography by Section
da: Udskriv litteraturliste sektionsvis

en: Print the bibliography for each section
da: Udskriv litteraturliste for hver sektion

en: Print List of Shorthands
da: Udskriv shorthand-liste

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
da: ALT....: du har valget mellem disse to felter

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
da: OPT....: valgfri felter (brug "Ryd"-kommandoen til at fjerne dem)

en: Bib fields - %1
da: Bib-felter - %1

en: Small Space
da: Lille mellemrum

en: Medium Space
da: Medium mellemrum

en: Large Space
da: Stort mellemrum

en: Math Mode - $...$
da: Matematiktilstand - $...$

en: Math Mode
da: Matematiktilstand

en: Displaymath Mode - \[...\]
da: Fremhævet matematiktilstand - \[...\]

en: Displaymath Mode
da: Fremhævet matematiktilstand

en: Equation - \begin{equation}
da: Ligning - \begin{equation}

en: Equation
da: Ligning

en: Subscript - _{}
da: Sænket skrift - _{}

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Superscript - ^{}
da: Hævet skrift - ^{}

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Normal Fraction - \frac{}{}
da: Normal brøk - \frac{}{}

en: Normal Fraction
da: Normal brøk

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
da: Brøk (fremhævet stil) - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
da: Brøk (fremhævet stil)

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
da: Brøk (tekststil) - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
da: Brøk (tekststil)

en: Square Root - \sqrt{}
da: Kvadratrod - \sqrt{}

en: Square Root
da: Kvadratrod

en: Array - \begin{array}
da: Felt - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
da: \begin{array}{kol1kol2...koln}
    tekst i kolonne 1 & tekst i kolonne 2 ... & tekst i kolonne n\\
    ...
    \end{array}
    Hver kolonne, koln, er specificeret af et enkelt bogstav, der fortæller hvordan indgange i den kolonne skal formateres.
         c -- for centreret 
         l -- for venstrejusteret 
         r -- for højrejusteret

en: Left Delimiter
da: Venstreafgrænser

en: left (
da: venstre (

en: left [
da: venstre [

en: left {
da: venstre {

en: left &lt;
da: venstre &lt;

en: left )
da: venstre )

en: left ]
da: venstre ]

en: left }
da: venstre }

en: left &gt;
da: venstre &gt;

en: left .
da: venstre .

en: Right Delimiter
da: Højrebegrænser

en: right )
da: højre )

en: right ]
da: højre ]

en: right }
da: højre }

en: right &gt;
da: højre &gt;

en: right (
da: højre (

en: right [
da: højre [

en: right {
da: højre {

en: right &lt;
da: højre &lt;

en: right .
da: højre .

en: Normal Binomial - \binom{}{}
da: Normal binomial - \binom{}{}

en: Normal Binomial
da: Normal binomial

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
da: Binomial (fremhævet stil) - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
da: Binomial (fremhævet stil)

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
da: Binomial (tekststil) - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
da: Brøk (tekststil)

en: N-th Root - \sqrt[]{}
da: N'te rod - \sqrt[]{}

en: N-th Root
da: N'te rod

en: Left-Right () - \left(..\right)
da: Venstre-højre () - \venstre(..\højre)

en: Left-Right ()
da: Højre-venstre ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
da: Udvidelig venstrepil - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
da: Udvidelig venstrepil

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
da: Udvidelig højrepil - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
da: Udvidelig højrepil

en: Boxed Formula - \boxed{}
da: Formel i boks - \boxed{}

en: Boxed Formula
da: Formel i boks

en: Text in Mathmode - \text{}
da: Tekst i matematiktilstand - \text{}

en: Text in Mathmode
da: Tekst i matematiktilstand

en: Intertext - \intertext{}
da: Intertekst - \intertext{}

en: Intertext
da: Intertekst

en: Displaymath - \begin{displaymath}
da: Fremhævet matematik - \begin{displaymath}

en: Displaymath
da: Fremhævet matematik

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
da: Ligning (ikke nummereret) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
da: Ligning (ikke nummereret)

en: Multline - \begin{multline}
da: Multilinje - \begin{multline}

en: Multline
da: Multilinje

en: Multline* - \begin{multline*}
da: Multilinje* - \begin{multline*}

en: Multline*
da: Multilinje*

en: Split - \begin{split}
da: Opdel - \begin{split}

en: Split
da: Opdel

en: Gather - \begin{gather}
da: Saml - \begin{gather}

en: Gather
da: Saml

en: Gather* - \begin{gather*}
da: Saml* - \begin{gather*}

en: Gather*
da: Saml*

en: Align - \begin{align}
da: Justér - \begin{align}

en: Align
da: Justér

en: Align* - \begin{align*}
da: Justér* - \begin{align*}

en: Align*
da: Justér*

en: Flalign - \begin{flalign}
da: FL justér - \begin{flalign}

en: Flalign
da: FL justér

en: Flalign* - \begin{flalign*}
da: FL justér* - \begin{flalign*}

en: Flalign*
da: FL justér*

en: Alignat - \begin{alignat}
da: Justér ved - \begin{alignat}

en: Alignat
da: Justér ved

en: Alignat* - \begin{alignat*}
da: Justér ved* - \begin{alignat*}

en: Alignat*
da: Justér ved*

en: Aligned - \begin{aligned}
da: Justeret - \begin{aligned}

en: Aligned
da: Justeret

en: Gathered - \begin{gathered}
da: Samlet - \begin{gathered}

en: Gathered
da: Samlet

en: Alignedat - \begin{alignedat}
da: Justeret ved - \begin{alignedat}

en: Alignedat
da: Justeret ved

en: Cases - \begin{cases}
da: Tilfælde - \begin{cases}

en: Cases
da: Tilfælde

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
da: 0 fejl

en: 1 error | %1 errors
da[0]: 1 fejl
da[1]: %1 fejl

en: 0 warnings
da: 0 advarsler

en: 1 warning | %1 warnings
da[0]: 1 advarsel
da[1]: %1 advarsler

en: 0 badboxes
da: 0 dårlige bokse

en: 1 badbox | %1 badboxes
da[0]: 1 dårlig boks
da[1]: %1 dårlige bokse

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
da: Det manuelt valgte litteraturlisteværktøj findes ikke. Prøver at autodetektere det nu.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
da: Version %1.%2.%3 af okular er for gammel til ForwardDVI. Opdatér okular til version 0.8.6 eller højere

en: Select Bibliography
da: Vælg en litteraturliste

en: Select a bibliography
da: Vælg en litteraturliste

en: No bibliography selected.
da: Ingen litteraturlister valgt.

en: No bibliographies found.
da: Ingen litteraturlister fundet.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
da: Kan ikke finde %1 eller %2. Hvis du forsøger at vise en anden HTML-fil, så gå til Indstillinger->Indstil Kile->Værktøjer->ViewHTML->Avanceret.

en: Could not change to the folder %1.
da: Kunne ikke skifte til mappen %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
da: Mappen %1 ikke kan der ikke skrives til, derfor vil %2 ikke kunne gemme sine resultater.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
da: Filen %1/%2 findes ikke. Hvis dette er uventet, så undersøg filrettighederne.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
da: Filen %1%2 kan ikke læses. Hvis dette er uventet, så undersøg filrettighederne.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
da: Kunne ikke afgøre hvilken fil %1 skulle køres på, da der ikke er noget aktivt dokument.

en: Could not determine the master file for this document.
da: Kunne ikke afgøre master-filen for dette dokument.

en: Please save the untitled document first.
da: Gem det unavngivne dokument først.

en: The file %1 does not exist.
da: Filen %1 findes ikke.

en: The file %1 is not readable.
da: Filen "%1" er ikke læsbar.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
da: Dokumentet %1 er ikke et LaTeX rod-dokument. Fortsæt alligevel?

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
da: Filen %1/%2 findes ikke. Kompilerede du kildefilen?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
da: Det nuværende dokument er ikke knyttet til noget projekt. Aktivér et dokument der er knyttet til det projekt du vil arkivere og vælg Arkivér igen.

en: No files have been chosen for archiving.
da: Ingen filer er blevet valgt til arkivering.

en: Archive Project
da: Arkivér projekt

en: Unknown tool %1.
da: Ukendt værktøj %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
da: Ingen factory installeret, kontakt forfatteren af Kile.

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
da: Kan ikke finde værktøjet "%1" i konfigurationsdatabasen.

en: Bibliography Back End
da: Motor til litteraturliste

en: Auto-Detect
da: Auto-detektér

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
da: Auto-detektér litteraturliste-motoren fra LaTeX-outputtet

en: Reset Auto-Detected Back End
da: Nulstil autodetekteret backend

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Filer

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
da: &Konvertér til

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
da: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
da: &Fuldfør

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
da: &Punkter

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
da: &Vælg

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
da: S&let

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
da: &Omgivelse

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
da: Te&X-gruppe

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
da: Dokumentfremviser

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
da: &Byg

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
da: &Kompilér

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
da: K&onvertér

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
da: &Andet

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
da: Pro&jekt

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
da: I&ndledning

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
da: Tabeller og lister

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
da: &Opdeling

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
da: &Referencer

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
da: &Omgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
da: &Listeomgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
da: &Tabellarisk omgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
da: &Flydende omgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
da: &Kodeomgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
da: &Matematik-kommandoer

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
da: Kantparenteser

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
da: AMS tekst og felter

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
da: AMS brøk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
da: AMS binomialudtryk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
da: AMS pile

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
da: Matematiske skrift&stile

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
da: Matematiske &accenter

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
da: Matematiske &mellemrum

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
da: Standard-Matematik-&omgivelse

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
da: &AMS matematikomgivelser

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
da: &Justér omgivelser

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
da: &Centrér omgivelser

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
da: Multi&linje-omgivelser

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
da: &Matrixomgivelser

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
da: Skri&ftstile

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
da: Tegnfamilie

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
da: Tegnserier

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
da: Skrifttypeform

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
da: &Mellemrum

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
da: Side- og linjeskift

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
da: Mellemrum

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
da: Elastiklængder

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
da: &Guide

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
da: TeX-dokumentation

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
da: Hoved

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
da: Redigér

en: Paste as LaTe&X
da: Indsæt som LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
da: Konvertér det udvalgte til &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
da: Vis sorteret liste over åbne dokumenter

en: Could not create an editor view.
da: Kunne ikke oprette en editor-visning.

en: Fatal Error
da: Fatal fejl

en: &QuickPreview Selection
da: &Forhåndsvis markering

en: &QuickPreview Environment
da: &Forhåndsvis omgivelse

en: &QuickPreview Math
da: &Hurtig forhåndsvisning af mat.

en: Print Compiled Document...
da: Udskriv kompileret dokument...

en: Print Preview For Compiled Document...
da: Vis udskrift for kompileret dokument...

en: Live Preview for Current Document or Project
da: Løbende forhåndsvisning for aktuelt dokument eller projekt

en: Recompile Live Preview
da: Genkompilér løbende forhåndsvisning

en: Some documents could not be saved correctly
da: Nogle dokumenter kunne ikke gemmes korrekt

en: The document must have been saved before the live preview can be started
da: Dokumentet skal være blevet gemt før løbende forhåndsvisning kan startes

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
da: Placeringen af et projektelement er ikke relativ til projektets basismappe
    Løbende forhåndsvisning af dette projekt er blevet deaktiveret

en: Failed to create the subdirectory structure
da: Kunne ikke oprette undermappe-strukturen

en: LivePreview
da: Løbende forhåndsvisning

en: KDE Integrated LaTeX Environment
da: KDE Integreret LaTeX-miljø

en: Project Management/Developer
da: Projekthåndtering/udvikler

en: Developer
da: Udvikler

en: Former Developer
da: Tidligere udvikler

en: Former Maintainer/Developer
da: Tidligere vedligeholder/udvikler

en: Migration from Subversion to Git
da: Migrering fra Subversion til Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
da: KConfig XT, forskellige forbedringer og fejlrettelser

en: KatePart Integration
da: KatePart-integration

en: Log Parsing
da: Logfortolkning

en: Find-in-Files Dialog
da: Find-i-filer-dialog

en: Documentation
da: Dokumentation

en: Jump to line
da: Gå til linje

en: Start a new Kile mainwindow
da: Starte et nyt Kile hovedvindue

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
da: Filer der skal åbnes / angiv "-" for at læse fra standard-input

en: Frame
da: Ramme

en: Untitled Block
da: Unavngivet blok

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
da: LaTeX ---> DVI (dokumentfremviser)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
da: LaTeX ---> PS (dokumentfremviser)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
da: PDFLaTeX ---> PDF (dokumentfremviser)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
da: XeLaTeX ---> PDF (dokumentfremviser)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
da: LuaLaTeX ---> PDF (dokumentfremviser)

en: There is no selection to compile.
da: Der er ingen markering at kompilere.

en: There is no surrounding environment.
da: Der er ingen omsluttende omgivelse.

en: This job is only useful with a master document.
da: Dette job er kun nyttigt med et hoveddokument.

en: This is not a subdocument, but the master document.
da: Dette er ikke et tilladt navn for en dokumentklasse.

en: There is no surrounding mathgroup.
da: Der er ingen omgivende matematisk gruppe.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
da: Kunne ikke køre hurtig forhåndsvisning:
    Ukendt proces '%1'

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
da: Der kører allerede en forhåndsvisning, der skal være færdig for at køre denne.

en: There is nothing to compile and preview.
da: Der er ingenting at kompilere og forhåndsvise.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
da: Kunne ikke køre '%1' for hurtig forhåndsvisning.

en: Could not determine the main document.
da: Kunne ikke afgøre hoveddokumentet.

en: Could not read the preamble.
da: Kunne ikke læse indledningen.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
da: Kunne ikke finde kommandoen '\begin{document}'.

en: QuickPreview
da: Hurtig forhåndsvisning

en: Script: information
da: Script: Information

en: Script: sorry
da: Script: Beklager

en: Script: error
da: Script: Fejl

en: Script: question
da: Script: Spørgsmål

en: Script: warning
da: Script: Advarsel

en: Enter Value
da: Indtast værdi

en: Please enter a value
da: Angiv en værdi

en: Script '%1.js'
da: Script "%1.js"

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
da: Fejl i filhåndtering: Kan ikke finde filen "%1"

en: Select File to Read
da: Vælg fil der skal læses

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
da: Fejl i filhåndtering: Kan ikke oprette output-filen "%1"

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
da: Fejl i filhåndtering: Kan ikke skrive til output-filen "%1"

en: Save As
da: Gem som

en: This action was canceled by the user.
da: Denne handling blev annulleret af brugeren.

en: Unable to find '%1'
da: Kan ikke finde "%1"

en: Cursor/Range plugin
da: Plugin til markør/område

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
da: En fejl opstod ved linje %1 under kørsel af scriptet "%2": 
     %3

en: Error
da: Fejl

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
da: Mindst version %1 af Kile kræves for at køre scriptet "%2". Kørslen er blevet afbrudt.

en: Version Error
da: Versionsfejl

en: Cannot start the script: no view available
da: Kan ikke starte scriptet: Ingen visning tilgængelig

en: Script Error
da: Script-fejl

en: Execution of %1
da: Kørsel af %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
da: Kunne ikke finde en mappe at gemme %1 til.
    Tjek om du har en .kde-mappe med skrivetilladelser i din hjemmemappe.

en: Empty File
da: Tom fil

en: Empty LaTeX File
da: Tom LaTeX-fil

en: Empty BibTeX File
da: Tom BibTeX-fil

en: The file '%1' does not exist.
da: Filen "%1" findes ikke.

en: Input Dialog
da: Input-dialog

en: Short
da: Kort

en: Expanded Text
da: Udvidet tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
da: &Tilføj

en: &Delete
da: &Slet

en: Delete the abbreviation '%1'?
da: Slet forkortelsen '%1'?

en: Delete Abbreviation
da: Slet forkortelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
da: Konfiguration af udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
da: Vis opstartsbillede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
da: Vis i eksternt vindue

en: Dictionary
da: Ordbog

en: Try to place the cursor.
da: Forsøg at placere markør.

en: Insert bullets where the user must input data.
da: Indsæt punkter hvor brugeren skal indtaste data.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
da: Afslut også en omgivelse når en startende kommando indsættes.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
da: Retningsbestemt eller pop-op-baseret fuldførelse af de TeX/LaTeX-kommandoer der er indeholdt i de valgte fuldførelsesfiler.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
da: Vis automatisk en fuldførelsesliste over TeX/LaTeX-kommandoer når et ord har denne længde.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
da: Vis forkortelser af de valgte fuldførelsesfiler i sidepanelet

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
da: Retningsbestemt eller pop-op-baseret fuldførelse af de forkortelser der er indeholdt i de valgte fuldførelsesfiler.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
da: Vis LaTeX-kommandoer for de valgte fuldførelsesfiler i sidepanelet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
da: Fuldførelsesfiler

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
da: Ordlisten "%1" indeholder dobbeltgængere.

en: Completion
da: Fuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
da: Tærskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
da: bogstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
da: Vis LaTeX-kommandoer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
da: Vis forkortelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
da: Fuldførelsesegenskaber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
da: Placér markør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
da: Luk omgivelser

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
da: Udfører systemtjek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
da: Tjekker om dit TeX-system er installeret rigtigt...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
da: Resultater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
da: Fuldfør omgivelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
da: Fuldfør \begin{env} med \end{env} automatisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
da: Automatisk indrykning inde i omgivelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
da: Aktivér autoindryk af omgivelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
da: Aktiveret

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
da: Brug mellemrum i stedet for tabulator til automatisk indrykning af omgivelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
da: Brug mellemrum i stedet for tabulator til indrykning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
da: Brug dette antal mellemrum til automatisk indrykning af omgivelser.

en: Open selected
da: Åbn det valgte

en: Show LaTeX Files Only
da: Vis kun LaTeX-filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
da: Standard&projekt-sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
da: &genåbn filer og projekter igen ved opstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
da: Skabelonvariabler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
da: Filoprydningsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
da: Automatisk oprydning af filer efter lukning af Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
da: Genindlæs automatisk dokumentet efter ændringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
da: Synkronisér den mappe der vises i konsollen med dokumentfanebladene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
da: Lad Kile behandle LyX-kommandoer sendt af litteraturliste-editorer og -visere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
da: (brugt når billedet ikke tilbyder nogen resolution)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
da: &Prøv at afgøre ud fra billedet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
da: (du skal installere ImageMagick-pakken for at bruge dette)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
da: <p>(La)TeX-distributioner bruger forskellige placeringer som basismappe for de dokumentationsfiler der følger med.<br/>Her er nogle forslag:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>openSUSE: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Hvis du desuden bruger TeXLive 2010 eller nyere, vil den omfattende samling af links til dokumentationsemner<br/>som kan findes i filen på øverste niveau <code>doc.html</code> måske være til hjælp (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> eller lignende).<br/>Du kan overveje at placere det i sektionen <i>Brugerhjælp</i> i menuen Hjælp.</p>

en: Location of Documentation Files
da: Placering af dokumentationsfiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
da: Indsæt stien til mappen med TeX-dokumentation her. For eksempel /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
da: S&tedet for TeX-dokumentationen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
da: Sammenhængsafhængig hjælp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
da: Brug &Kile's LaTeX-reference

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
da: Brug dit systems &TeX-dokumentation  (ældre version)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
da: &Indstil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
da: Brug ind&lejret visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
da: Vis hjælpefil i &separat vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
da: Indstil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
da: Indstil Latex-omgivelser og -kommandoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
da: Dobbelte citationstegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
da: Indsæt automatisk indledende og afsluttende dobbelte &citationstegn for Latex

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
da: Denne indstilling vil indsætte tilsvarende LaTeX-kode for de fleste specialtegn, der kan skrives med et tastatur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
da: Indsæt automatisk tilsvarende LaTeX-kode for specialtegn under skrivning (accenter osv.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
da: Matematiktilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
da: Autoindsæt $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
da: Miljøvariabler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
da: Undersøg hvorvidt roddokumentet er en LaTeX-rod før LaTeX køres på det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
da: Tjek &roddokumentstatus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
da: Hop til første fejl i tilfælde af at LaTeX fejler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
da: &Hop til første fejl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
da: Kør automatisk Asymptote, BibTeX, MakeIndex og genkør LaTeX efter behov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
da: Kør automatisk yderligere værktøjer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
da: Konfiguration af løbende forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
da: Aktivér løbende forhåndsvisning for nyåbnede dokumenter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
da: Kompileringsopførsel

en: Hide &Bad Boxes
da: Skjul &dårlige bokse

en: Hide (La)TeX &Warnings
da: Skjul (La)TeX &advarsler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
da: Vælg et værktøj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
da: Ny...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
da: Vælg en indstilling for det nuværende værktøj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
da: K&lasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
da: &Måls endelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
da: Mål&fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
da: &Relativ mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
da: Luk Konsole når værktøj er færdigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
da: &Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
da: Gendan standardværktøjer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
da: Vælg den type dokument du ønsker at oprette:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
da: Skabelon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
da: Vælg den skabelon der skal bruges:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
da: Start hurtigstart-guiden når der laves en tom LaTeX-fil

en: Quick Preview in a Separate Window
da: Hurtig forhåndsvisning i separat vindue

en: Select a configuration:
da: Vælg en indstilling:

en: Quick Preview in Bottom Bar
da: Hurtig forhåndsvisning i bundpanelet

en: &Resolution:
da: &Opløsning:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
da: (tilladte værdier: 30-1000 punkter/tomme)

en: &Background Color:
da: &Baggrundsfarve:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
da: Kile understøtter tre slags konvertering til png-billeder

en: (uses dvipng)
da: (bruger dvipng)

en: (uses dvips/convert)
da: (bruger dvips og convert)

en: (uses convert)
da: (bruger convert)

en: convert:
da: konvertér:

en: Show preview in bottom bar:
da: Vis forhåndsvisning i bundpanelet:

en: Conversion to image:
da: Konvertering til billede:

en: Selection:
da: Markering:

en: Environment:
da: Omgivelse:

en: Mathgroup:
da: Matematikgruppe:

en: Subdocument:
da: Underdokument:

en: Not available, opens always in a separate window.
da: Ikke tilgængelig, åbnes altid i et separat vindue.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
da: Ko&mmando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Betragt filen <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> med fuldstændig sti <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, kompileret med pdflatex til <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variablerne har følgende betydning:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filnavn med endelse, men uden sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filnavn uden endelse og uden sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: sti til kildefilen uden filnavn  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: sti til målfilen uden filnavn. Samme som %dir_base hvis ingen relativ sti er angivet &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> målfilnavn uden sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> Opløsning af hurtig forhåndsvisning, som sat i Indstil Kile-&gt;værktøjer-&gt;forhåndsvisning</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Liste over alle filer i et projekt der er markeret til arkivering. Sæt arkiveringsflaget i sidebjælken "Filer og projekter" ved at bruge kontekstmenuen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
da: Indstillinger:

en: Files & Projects
da: Filer & projekter

en: Include in Archive
da: Inkludér i arkiv

en: &Open With
da: Åbn &med

en: Other...
da: Andet...

en: &Open
da: Å&bn

en: &Save
da: &Gem

en: &Add to Project
da: &Tilføj til projekt

en: &Include in Archive
da: &Inkludér i arkiv

en: &Remove From Project
da: &Fjern fra projekt

en: A&dd Files...
da: &Tilføj filer...

en: &Close
da: &Luk

en: Current Default (%1)
da: Nuværende standard (%1)

en: Current Default
da: Nuværende standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
da: Værktøj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
da: Indstilling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
da: &Op

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
da: &Ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
da: Aktivér &script

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
da: Tidsgrænse for kørsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
da: &Begræns scriptets køretid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
da: &Tidsgrænse (sekunder):

en: Run Selected Script
da: Kør valgt script

en: Create New Script
da: Opret nyt script

en: Open Selected Script in Editor
da: Åbn valgt script i editor

en: Configure Key Sequence
da: Indstil tastesekvens

en: Remove Key Sequence
da: Fjern tastesekvens

en: Refresh List
da: Genopfrisk liste

en: Script Name
da: Scriptnavn

en: Sequence
da: Sekvens

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
da: Sekvensen "%1" er allerede tildelt handlingen "%2"

en: Sequence Already Assigned
da: Sekvens allerede tildelt

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
da: Sekvensen "%1" er en delsekvens af "%2", som allerede er tildelt handlingen "%3"

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
da: Den kortere sekvens "%1" er allerede tildelt handlingen "%2"

en: Characters
da: Tegn

en: Words and numbers:
da: Ord og tal:

en: LaTeX commands and environments:
da: LaTeX-kommandoer og omgivelser:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
da: Punktuering, afgrænsere og blanktegn:

en: Total characters:
da: Totalt antal tegn:

en: Strings
da: Strenge

en: Words:
da: Ord:

en: LaTeX commands:
da: TaTeX-kommandoer:

en: LaTeX environments:
da: 	LaTeX-omgivelser:

en: Total strings:
da: Totalt antal strenge:

en: Line: %1 Col: %2
da: Linje: %1 Kol.: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
da: Ekspansionsniveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
da: (&1=del, 2=kapitel, 3=sektion, 4=undersektion, 5=underundersektion, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
da: Vis &etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
da: Å&bn etiketpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
da: Vis udefinerede referencer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
da: Åbn referencepunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
da: Vis bibitems

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
da: Åbn bibitems-punkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
da: Vis GØREMÅL/RETMIG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
da: Åbn GØREMÅL/RETMIG

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
da: Vis figur- og tabel&omgivelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
da: Vis grafikfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
da: Vis inputfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
da: Ingen ekstra sektion til etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
da: Standardgrafikfilendelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
da: Filendelse der skal bruges for grafikfiler uden endelse

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
da: Venstreklik for at gå til linjen. Et dobbeltklik åbner
    en tekst- eller grafikfil. Når en etikette tildeles til objektet,
    vises den når musen er over objektet. Objekter for grafikfiler eller
    en tildelt etikette tilbyder også en sammenhængsafhængig
    menu (højre museknap).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
da: %1 (linje %2)

en: Label: %1
da: Etiket: %1

en: No "structure data" to display.
da: Ingen "strukturdata" at vise.

en: BibTeX References
da: BibTeX-Referencer

en: Undefined References
da: Udefinerede referencer

en: TODO
da: GØREMÅL

en: FIXME
da: RETMIG

en: Cannot create a list view item: no parent found.
da: Kan ikke oprette et listevisningselement: Ingen forælder fundet.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
da: Ingen filendelse angivet for grafikfil. Bruger %1 fra projektindstillingerne.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
da: Ingen filendelse angivet for grafikfil. Bruger %1 fra de globale indstillinger for strukturvisning.

en: File extension not specified
da: Filendelse ikke specificeret

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
da: Kan ikke finde den inkluderede file. Filen findes ikke, er ikke læsbar, eller Kile kan ikke bestemme den rette sti til den. Filnavnet der forårsagede denne fejl var: %1.
    Vil du oprette denne fil?

en: Cannot Find File
da: Kan ikke finde fil

en: Cu&t
da: Kli&p

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Paste below
da: &Indsæt under

en: C&omment
da: K&ommentar

en: Run QuickPreview
da: Kør hurtig forhåndsvisning

en: Insert Label
da: Indsæt etiket

en: As &reference
da: Som &reference

en: As &page reference
da: Som &side-reference

en: Only the &label
da: Kun &etiketten

en: Copy Label to Clipboard
da: Kopiér etiket til udklipsholderen

en: As reference
da: Som reference

en: As page reference
da: Som sidereference

en: Only the label
da: Kun etiketten

en: Command: %1
da: Kommando: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
da[0]: Påkrævet pakke: %2
da[1]: Påkrævede pakker: %2

en: Comment: %1
da: Kommentar: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
da: Oftest anvendte symboler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
da: Vis &visningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
da: Antal symboler der skal vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
da: &Ryd listen over symboler når Kile lukkes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
da: Indsæt Unicode-repræsentation af det valgte symbol (når tilgængeligt)

en: Run Outside of Kile
da: Kør udenfor Kile

en: Run in Konsole
da: Kør i konsol

en: Run Sequence of Tools
da: Kør sekvens af værktøjer

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
da: Brug fanebladet  "Avanceret" til at indstille dette værktøj.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
da: Ukendt værktøjstype. Dine indstillingsdata er misdannede.
    Måske er det en god idé at genoprette standardindstillingerne.

en: Choose a configuration for the tool %1
da: Vælg en indstilling for værktøjet %1

en: New Configuration
da: Ny indstilling

en: Enter new configuration name:
da: Indtast ny indstillings navn:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
da: Er du sikker på du ønsker at fjerne %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
da: Vil du virkelig fjerne denne indstilling?

en: You need at least one configuration for each tool.
da: Du skal have mindst en indstilling for hvert værktøj.

en: Cannot Remove Configuration
da: Kan ikke fjerne indstilling

en: no file installed
da: ingen fil installeret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
da: Installeret menufil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
da: Placering
