kile - en to eo translation catalogue (250 entries)

en: Version
eo: Versio

en: Binary
eo: Duuma

en: Delete Files
eo: Forigi dosierojn

en: Files
eo: Dosieroj

en: System Check
eo: Sistema kontrolo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
eo: Agordi

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
eo: Iloj

en: Editor
eo: Redaktilo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
eo: Ĝeneralo

en: General Settings
eo: Ĝeneralaj Agordoj

en: Preview
eo: Antaŭrigardo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
eo: Helpo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
eo: Grafikoj

en: Project
eo: Projekto

en: Name:
eo: Nomo:

en: Directory:
eo: Dosierujo:

en: Search
eo: Serĉi

en: Pattern:
eo: Ŝablono:

en: Template:
eo: Ŝablono:

en: Normal
eo: Normala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
eo: Komando

en: Image
eo: Bildo

en: Label
eo: Etikedo

en: Reference
eo: Referenco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
eo: Dosiero

en: Filter:
eo: Filtrilo:

en: &Search
eo: &Serĉi

en: &Clear
eo: &Forigi

en: &Cancel
eo: &Rezigni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
eo: Tabelo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
eo: Pozicio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
eo: Centrigita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
eo: Etikedo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
eo: &Bildo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
eo: Informo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
eo: Eligo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
eo: Pado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
eo: Larĝeco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
eo: Alteco:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
eo: Angulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
eo: Maldekstra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
eo: Supre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
eo: Dekstre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
eo: Sube:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
eo: Pozicio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
eo: Propra:

en: Attributes
eo: Ecoj

en: Group:
eo: Grupo:

en: &Name:
eo: &Nomo:

en: &Parameter:
eo: &Parametro:

en: LaTeX Configuration
eo: LaTeX Agordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
eo: Matematiko

en: Lists
eo: Listoj

en: Labels
eo: Etikedoj

en: References
eo: Referencoj

en: Includes
eo: Inkluditoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
eo: Tabo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
eo: Opcio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
eo: Parametro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
eo: Komandoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
eo: &Aldonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
eo: &Forigi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
eo: &Redakto

en: yes
eo: jes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
eo: ne

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas. Ĉu vi vere volas anstataŭigi ĝin?

en: Remove Error
eo: Forigi Eraron

en: Copy Error
eo: Kopii Eraron

en: Type: %1
eo: Tipo: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
eo: Piktogramo:

en: Select...
eo: Elektu...

en: Clear Selection
eo: Forigi la elekton

en: New File
eo: Nova Dosiero

en: Class
eo: Klaso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
eo: Parametro:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas. Ĉu vi vere volas anstataŭigi ĝin?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
eo: Tasko:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
eo: Ecoj

en: Done
eo: Preta

en: Execute
eo: Lanĉi

en: Copies:
eo: Kopioj:

en: Extensions
eo: Aldonaj programetoj

en: Package Files
eo: Pakaĵaj Dosieroj

en: Image Files
eo: Bildaj dosieroj

en: Create New Project
eo: Krei Novan Projekton

en: Untitled
eo: Sentitola

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
eo: La dosiero "%1" jam ekzistas. Ĉu vi vere volas anstataŭigi ĝin?

en: File Already Exists
eo: Dosiero jam ekzistas

en: &Packages
eo: &Pakaĵoj

en: E&ncoding:
eo: Kodpreze&nto:

en: Description
eo: Priskribo

en: Ed&it...
eo: Redakt&i...

en: Package
eo: Pakaĵo

en: Value
eo: Valoro

en: Add a new package
eo: Aldoni novan pakaĵon

en: &Author:
eo: &Aŭtoro:

en: &Title:
eo: &Titolo:

en: Dat&e:
eo: Dato...

en: &Theme:
eo: E&toso:

en: %1 '%2' already exists.
eo: %1 '%2' jam ekzitas.

en: Add Option
eo: Aldoni Opcion

en: &Description:
eo: &Priskribo:

en: Edit Option
eo: Redakti Opciojn

en: Add Package
eo: Aldoni Pakaĵon

en: &Package:
eo: &Pakaĵo:

en: &Select this package
eo: Elekti tiun pakaĵon

en: &Option:
eo: &Opcio:

en: package:
eo: pakaĵo:

en: &Editable
eo: R&edaktebla

en: &Value:
eo: &Valoro:

en: Op&tion:
eo: Opcio:

en: Copy
eo: Kopii

en: Summary
eo: Resumo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
eo: &Spacado:

en: Align Left
eo: Aranĝi maldekstre

en: Align Center
eo: Aranĝi meze

en: Align Right
eo: Aranĝi dekstre

en: Bold
eo: Grasa

en: Italic
eo: Kursiva

en: Underline
eo: Substrekita

en: Join Cells
eo: Kunigi ĉelojn

en: Split Cells
eo: Endisigi ĉelon

en: Edit Frame
eo: Redakti kadron

en: Background Color
eo: Fonkoloro

en: Text Color
eo: Tekstkoloro

en: Clear Attributes
eo: Vakigi atributojn

en: Clear All
eo: Vakigi ĉion

en: Number of rows:
eo: Nombro de linioj:

en: Apply
eo: Apliki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
eo: Fo&rigi

en: Move &Up
eo: Movu s&upren

en: Move &Down
eo: Movi &malsupren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
eo: Dosiero:

en: Open file dialog
eo: Malfermi dosieran dialogujon

en: Select File
eo: Elekti dosieron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
eo: Teksto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
eo: Enmeti

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas. Ĉu vi vere volas anstataŭigi ĝin?

en: Errors: %1
eo: Eraroj: %1

en: Warnings: %1
eo: Avertoj: %1

en: Open File
eo: Malfermu dosieron

en: Scripts
eo: Skriptoj

en: Relation
eo: Rilato

en: Arrows
eo: Sagoj

en: Greek
eo: Greka

en: User Defined
eo: Propra

en: Output
eo: Eligo

en: Konsole
eo: Konzolo

en: Save All
eo: Konservi ĉion

en: Close All
eo: Fermi ĉiujn

en: &New Project...
eo: &Nova projekto...

en: &Open Project...
eo: Malfermi pr&ojekton...

en: Open &Recent Project
eo: Malfermi Lasttempan P&rojekton

en: &Archive
eo: &Arĥivo

en: Project &Options
eo: Projekt&opcioj

en: Clean
eo: Forviŝi

en: Paragraph
eo: Paragrafo

en: Line
eo: Linio

en: Match
eo: Kongruo

en: Close
eo: Fermi

en: Selection
eo: Elektaĵo

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
eo: A&gordo

en: Context Help
eo: Kunteksthelpo

en: &About Editor Component
eo: &Pri la redaktilo-parto

en: View
eo: Vido

en: Convert
eo: Konvertu

en: Project: %1
eo: Projekto: %1

en: no name
eo: sennoma

en: &Label:
eo: &Etikedo:

en: Remove Template
eo: Forigi ŝablonon

en: Open Files
eo: Malfermi dosierojn

en: Save File
eo: Konservi dosieron

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
eo: Dosiero nomita "%1" jam ekzistas. Ĉu vi vere volas anstataŭigi ĝin?

en: Open Project
eo: Malfermi Projekton

en: Add Files
eo: Aldonu dosierojn

en: Add
eo: Aldoni

en: Undefined
eo: Nedifinita

en: Script
eo: Skripto

en: crashed
eo: kolapsis

en: Paste
eo: Alglui

en: Enumeration
eo: Enumeracio

en: Page Break
eo: Paĝrompo

en: Size
eo: Grandeco

en: Large
eo: Granda

en: Huge
eo: Tre granda

en: Other
eo: Alia

en: Glossary
eo: Glosaro

en: Roman
eo: Klasika

en: Medium
eo: Ujo

en: Subscript
eo: Subskribo

en: Superscript
eo: Superskribo

en: 1 error | %1 errors
eo[0]: 1 eraro
eo[1]: %1 eraroj

en: 1 warning | %1 warnings
eo[0]: 1 averto
eo[1]: %1 avertoj

en: Select Bibliography
eo: Elekti Bibliografion

en: No bibliographies found.
eo: Neniu bibliografio trovita

en: The file %1 does not exist.
eo: La dosiero %1 ne ekzistas.

en: Aborted
eo: Ĉesigita

en: &Stop
eo: &Halti

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eo: &Dosiero

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
eo: &Redakti

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
eo: &Selekti

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
eo: &Forigi

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
eo: &Rigardi

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
eo: Tiparofamilio

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
eo: Spaco

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
eo: &Helpo

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
eo: Ĉefa

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
eo: Redakti

en: Fatal Error
eo: Grava eraro

en: Documentation
eo: Dokumentaro

en: Frame
eo: Framo

en: Error
eo: Eraro

en: Short
eo: Mallonga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
eo: &Aldoni

en: &Delete
eo: &Forigi

en: Dictionary
eo: Vortaro

en: File not found
eo: La dosiero ne troviĝis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
eo: Sojlo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
eo: Aldoni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
eo: Forigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
eo: Rezultoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
eo: Aktivita

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
eo: Opcioj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
eo: &Agordi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
eo: Agordu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
eo: &Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
eo: Nova...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
eo: Plie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
eo: K&laso:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
eo: Menuo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
eo: Ŝablono

en: &Resolution:
eo: &Difino:

en: Selection:
eo: Elektaĵo:

en: Environment:
eo: Mediovariabloj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
eo: Ko&mando:

en: &Open With
eo: Mal&fermi per

en: &Open
eo: &Malfermu

en: &Save
eo: &Konservi

en: &Add to Project
eo: &Aldoni al la projekto

en: &Close
eo: F&ermi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
eo: Ilo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
eo: &Supren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
eo: &Malsupren

en: Words:
eo: Vortoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
eo: Montru &etikedojn

en: Cu&t
eo: El&tondu

en: &Copy
eo: &Kopii

en: C&omment
eo: &Komentigi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unicode
eo: Unikodo
