kile - en to fi translation catalogue (2062 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
fi: Paikallista lyhenneluettelo ei voitu tallentaa.
    Virhekoodi %1.

en: Saving Problem
fi: Tallennusongelma

en: Running in Kile
fi: Ajetaan Kilessä

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
fi: Työkalua ei löytynyt.
    Kileä ei ole asetettu oikein. Siirry Asetukset->Kilen asetukset->Työkalut ja korjaa ongelma tai palauta oletusasetukset.

en: Passed
fi: Onnistui

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Version
fi: Versio

en: Embedding of Okular is supported
fi: Okularin upotus on käytettävissä

en: Binary
fi: Ohjelmatiedosto

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
fi: Tämän välttämättömän työkalun ohjelmatiedostoa ei löydy. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
fi: Ohjelmatiedostoa ”%1” ei löydy. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
fi: Tämän välttämättömän työkalun ohjelmatiedostoa ei löydy

en: No executable '%1' found
fi: Ohjelmatiedostoa ”%1” ei löydy

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
fi: Löytyi (%1 => %2)

en: Simple Test
fi: Yksinkertainen testi

en: This essential tool does not work; please check your installation.
fi: Tämä välttämätön työkalu ei toimi: tarkista asennuksesi.

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
fi: Tuettu. Ota tiedostomuotojen välinen haku automaattisesti käyttöön valitsemalla ”uudenaikaiset” (La)TeX-asetukset.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
fi: Ei tuettu. Käytä srcltx-pakettia ottaaksesi tiedostomuotojen välisen haun käyttöön.

en: SyncTeX Support
fi: SyncTeX-tuki

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
fi: Tuettu. Ota tiedostomuotojen välinen haku automaattisesti käyttöön valitsemalla ”uudenaikaiset” PDFLaTeX- ja XeLaTeX-asetukset.

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
fi: Matematiikkaryhmiin ei voi käyttää alapalkin PNG-esikatselua.

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
fi: Alalaidan esikatseluruudun PNG-esikatselua ei voi käyttää muunnoksiin DVI->PS->PNG tai PDF->PNG

en: Add Abbreviation
fi: Lisää lyhenne

en: Edit Abbreviation
fi: Muokkaa lyhennettä

en: &Abbreviation:
fi: L&yhenne:

en: &Expanded Text:
fi: Laa&jennettu teksti:

en: Delete Files
fi: Poista tiedostoja

en: Do you really want to delete these files?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä tiedostot?

en: Files
fi: Tiedostot

en: Critical failure, Kile will not function properly
fi: Kriittinen virhe: Kile ei toimi oikein

en: Failed, but not critical
fi: Epäonnistui, muttei kriittisesti

en: System Check
fi: Järjestelmän tarkistus

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
fi: <p>Tämä toiminto tarkistaa, onko järjestelmäsi asetettu oikein LaTeX-tiedostojen käsittelemiseksi. Sen avulla voit myös säätää Kilen asetuksia testitulosten mukaan.</p><p>On suositeltavaa käyttää tätä opastettua toimintoa ennen Kilen ensikäyttöä.</p><p>Aloita tarkistus painamalla ”Seuraava”.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
fi: Järjestelmän tarkistus- ja asetustoiminto

en: Checking whether the system is set up correctly...
fi: Tarkistetaan, onko TeX-järjestelmäsi asennettu oikein…

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
fi: Aseta katselintyökalut käyttämään asiakirjakatselinta

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
fi: Käytä ”nykyaikaisia” asetuksia TeX-, PDFTeX- ja LaTeX-työkaluille

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
fi: Käytä ”nykyaikaisia” asetuksia PDFLaTeX-, LuaLaTeX- ja XeLaTeX-työkaluille

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
fi: <br/>Ota suositellut asetukset käyttöön painamalla ”Valmis”.

en: Test Results
fi: Testitulokset

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
fi: Seuraavia <b>tärkeitä</b> testejä ei läpäisty:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile ei toimi järjestelmässäsi oikein. Tarkastele testituloksia<br/> selvittääksesi, minkä ohjelmien asetukset täytyy korjata.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
fi: Seuraavia testejä ei läpäisty:<br/><br/>%1<br/><br/>Voit yhä käyttää Kileä mutta kaikki piirteet eivät välttämättä toimi.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
fi: <b>Ongelmia ei havaittu: Kile toimii järjestelmässäsi oikein.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
fi: Upotettu katselin ja sen päivittyvä esikatselu ovat käytettävissä.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
fi: Upotettu katselin on käytettävissä, mutta PDFLaTeXin asennettu versio<br/><b>ei ole yhteensopiva</b> päivittyvän esikatselun kanssa.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
fi: Upotettu katselin <b>ei ole käytettävissä</b> (Okularia ei löydy tai sen asennettu versio<br/>on liian vanha. Päivittyvä esikatselu ei ole käytettävissä.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
fi: <br/><font color="#FF0000"><b>Testejä ei päätetty oikein. Tarkista vapaan levytilan määrä.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
fi: Työkalut

en: Editor
fi: Muokkain

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
fi: Perusasetukset

en: General Settings
fi: Perusasetukset

en: Build
fi: Koosta

en: Scripting
fi: Skriptaus

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
fi: Skriptaustuki

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
fi: Käyttäjän valikko

en: Complete
fi: Täydennä

en: Code Completion
fi: Koodin täydennys

en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
fi: Pikaesikatselu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
fi: Ohje

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
fi: Päivittyvä esikatselu

en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
fi: Ympäristöt

en: installed
fi: asennettu

en: not installed
fi: ei asennettu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
fi: Grafiikka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
fi: Rakennenäkymä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
fi: Symbolinäkymä

en: Project
fi: Projekti

en: Name:
fi: Nimi:

en: Directory:
fi: Kansio:

en: Search
fi: Etsi

en: Pattern:
fi: Hahmo:

en: Template:
fi: Aihio:

en: Normal
fi: Tavallinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
fi: Komento

en: Command[]
fi: Komento[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
fi: Ympäristö

en: Image
fi: Kuva

en: Label
fi: Nimiö

en: Reference
fi: Viite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
fi: Tiedosto

en: Directory Options
fi: Kansion asetukset

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Scan directories recursively
fi: Hae myös alikansioista

en: &Search
fi: &Etsi

en: &Clear
fi: T&yhjennä

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
fi: Syötä etsimäsi säännölliset lausekkeet tähän.<br>Mahdollisia metamerkkejä ovat:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> – Vastaa mitä tahansa merkkiä</li><li>&nbsp;<b>^</b> – Vastaa rivin alkua</li><li>&nbsp;<b>$</b> – Vastaa rivin loppua</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> – Vastaa sanan alkua</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> – Vastaa sanan loppua</li></ul>Toisto-operaattorit ovat:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> – Enintään yksi kohteen esiintymä</li><li>&nbsp;<b>*</b>– Mikä tahansa määrä kohteen esiintymiä</li><li>&nbsp;<b>+</b> – Yksi tai useampia kohteen esiintymiä</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> – <i>n</i> tai useampia kohteen esiintymiä</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> – Enintään <i>n</i> kohteen esiintymää</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> – <i>n</i>:stä <i>m</i>:ään kohteen esiintymää</li><li></ul>Sulkeistettuihin alilausekkeisiin voi lisäksi viitata merkinnällä \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
fi: Anna niiden tiedostojen nimien malli, joista etsitään. Useampia malleja voi antaa pilkuin erotettuna.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
fi: Valitse jokin hakutila. Ensimmäisten tilojen hakuhahmo rakentuu muokattavasta mallista, missä ”%s” korvataan etsittävällä hahmolla.<br><br>Ympäristöjä, grafiikkaa, selitteitä, viittauksia ja syötetiedostoja varten on ennalta määritettyjä tiloja. Jos hahmo on tyhjä, Kile etsii kaikkia tämän tilan komentoja. Jos hahmo on annettu, sitä käytetään parametrina. Esimerkiksi ympäristö-tilan hahmolla ”center” Kile etsii jonoa ”\begin{center}”, ja grafiikkatilan hahmolla ”.*\.png” kaikkia PNG-tiedostoja.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
fi: Kolmessa ensimmäisessä tilassa voit valita hahmolle mallin yhdistelmäkentästä ja muokata sitä. Mallin jono %s korvataan hahmokentän sisällöllä, mistä rakentuu etsittävä säännöllinen lauseke. Muissa tiloissa mallia ei käytetä.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
fi: Anna kansio, jossa sijaitsevat tiedostot, joista haluat etsiä.

en: Check this box to search in all subdirectories.
fi: Etsi kaikista alikansioista valitsemalla tämä ruutu.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
fi: grep-ajon tulokset näkyvät tässä. Valitse tiedostonimi/rivinumero-yhdistelmä napsauttamalla kohtaa hiirellä tai siirrä kohdistin muokkaimen halutulle riville.

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: Find in Project
fi: Etsi projektista

en: no project opened
fi: ei avattua projektia

en: <strong>Error:</strong><p>
fi: <strong>Virhe:</strong></p>

en: Grep Tool Error
fi: Grep-työkalun virhe

en: Invalid regular expression: %1
fi: Virheellinen säännöllinen lauseke: %1

en: &Cancel
fi: &Peru

en: Figure Environment
fi: Kuvaympäristö

en: Table Environment
fi: Taulukkoympäristö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
fi: Kuvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
fi: Taulukko

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
fi: Juuri tässä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
fi: Sivun alalaidassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
fi: Sivun ylälaidassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
fi: Ylimääräisellä sivulla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
fi: Keskitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
fi: Kuvateksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
fi: Selite:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
fi: Grafiikan sisällytys

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
fi: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Grafiikka

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
fi: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Grafiikka

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
fi: Rivitysvalintoja varten sinun on sisällytettävä wrapfig-paketti

en: Missing Package
fi: Puuttuva paketti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
fi: Kuva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
fi: Tiedot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
fi: Tulos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
fi: Keskitä kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
fi: Käytä LaTeXin \graphicspath-komentoa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
fi: Kuva-asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
fi: Leveys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
fi: Korkeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
fi: Kulma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
fi: Rajaava laatikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
fi: Käytä rajaavaa laatikkoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
fi: Mittakaava:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
fi: Säilytä kuvan suhteet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
fi: Rajaa kuva

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
fi: Rajaa kuva määritettyyn kokoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
fi: Rajaa kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
fi: Vasen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
fi: Ylä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
fi: Oikea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
fi: Ala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimLeft) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimTop) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimRight) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimBottom)
en: 0pt
fi: 0 pt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
fi: Käytä figure-ympäristöä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
fi: Sivun alalaita (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
fi: Ylimääräinen sivu (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
fi: Tässä (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
fi: Sivun ylälaita (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
fi: Pakota sijainti (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
fi: Mukautettu:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
fi: Käytä wrapfigure-ympäristöä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
fi: 3,5"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
fi: Katkaistavat rivit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
fi: Vasemmalla (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
fi: Ulkona (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
fi: Oikealla (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
fi: Sisällä (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
fi: Kelluva kuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
fi: Ylivuoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
fi: Sijoitus:

en: Attributes
fi: Määritteet

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: Include *-&version:
fi: Sisällytä *-&versio:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
fi: Sen ryhmän nimi, johon tämä ympäristö tai komento kuuluu.

en: Name of the new environment or command.
fi: Uuden ympäristön tai komennon nimi.

en: Name of the environment or command to edit.
fi: Muokattavan ympäristön tai komennon nimi.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
fi: Onko tästä ympäristöstä tai komennosta tähdykällistä versiota?

en: \\ is end of &line:
fi: \\ on &rivin loppu:

en: Needs &math mode:
fi: Vaatii &matematiikkatilaa:

en: &Tabulator:
fi: &Sarkain:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
fi: Lisääkö ”Älykäs rivinvaihto” \\?

en: Does this environment need math mode?
fi: Vaatiiko tämä ympäristö matematiikkatilaa?

en: Define the standard tabulator of this environment.
fi: Määrittää tämän ympäristön oletussarkaimen.

en: Opt&ion:
fi: &Valinta:

en: Define an optional alignment parameter.
fi: Määritä valinnainen tasausparametri.

en: Does this command need an optional parameter?
fi: Vaatiiko komento valinnaisia parametreja?

en: &Parameter:
fi: &Parametri:

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
fi: Vaatiiko tämä ympäristö lisäparametreja kuten {n} kokonaisluvulle, {w} leveydelle tai { } kaikille muille parametreille?

en: Does this command need an argument?
fi: Vaatiiko tämä komento argumenttia?

en: Define a new LaTeX environment:
fi: Määrittele uusi LaTeX-ympäristö:

en: Define a new LaTeX command:
fi: Määrittele uusi LaTeX-komento:

en: Edit a LaTeX Environment
fi: Muokkaa LaTeX-ympäristöä

en: Edit a LaTeX Command
fi: Muokkaa LaTeX-komentoa

en: An empty string is not allowed.
fi: Tyhjää jonoa ei sallita.

en: This environment already exists.
fi: Tämä ympäristö on jo olemassa.

en: This command already exists.
fi: Tämä komento on jo olemassa.

en: LaTeX Configuration
fi: LaTeXin määritykset

en: AMS-Math
fi: AMS-matematiikka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
fi: Matematiikka

en: Lists
fi: Luetelmat

en: Tabular
fi: Taulukko

en: Verbatim
fi: verbatim

en: Labels
fi: Nimiöt

en: References
fi: Viittaukset

en: Bibliographies
fi: Lähdeluettelot

en: Citations
fi: Sitaatit

en: Includes
fi: Sisällytykset

en: LaTeX Environments
fi: LaTeX-ympäristöt

en: LaTeX Commands
fi: LaTeX-komennot

en: Do you want to delete this environment?
fi: Haluatko poistaa tämän ympäristön?

en: Do you want to delete this command?
fi: Haluatko poistaa tämän komennon?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
fi: Poista

en: LaTeX Environment
fi: LaTeX-ympäristö

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
fi: Kaikki ”ympäristö”-asetuksesi korvataan oletuksilla. Haluatko varmasti jatkaa?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
fi: Kaikki ”komento”-asetuksesi korvataan oletuksilla. Haluatko varmasti jatkaa?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
fi: Määritä Kilen LaTeX-ympäristöt ja -komennot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
fi: Luettelo tunnetuista ympäristöistä sekä lisätiedoista, joita Kile voi käyttää. Voit lisätä omat ympäristösi, jotka ympäristöjen automaattitäydennys tällöin tunnistaa, esim. ”Älykäs rivinvaihto” tai ”Älykäs sarkain”. Huomaa, että voit muokata ja poistaa vain käyttäjän määrittämiä ympäristöjä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
fi: Tähdykällinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
fi: Rivinloppu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
fi: Sarkain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
fi: Valinta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
fi: Parametri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
fi: Komennot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
fi: Lisää uusi ympäristö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
fi: L&isää…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
fi: Poista käyttäjän määrittämä ympäristö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
fi: Muokkaa käyttäjän määrittämää ympäristöä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
fi: Näytä vain käyttäjän määrittämät ympäristöt ja komennot

en: 1 item found. | %1 items found.
fi[0]: Löytyi 1 tietue.
fi[1]: Löytyi %1 tietuetta.

en: File Name
fi: Tiedoston nimi

en: Local File
fi: Paikallinen tiedosto

en: Add File?
fi: Lisätäänkö tiedosto?

en: Add selected files
fi: Lisää valitut tiedostot

en: Add all the selected files
fi: Lisää kaikki valitut tiedostot

en: Install custom files
fi: Lisää omia tiedostoja

en: Install your own completion files
fi: Asenna omat täydennystiedostosi

en: Manage custom files
fi: Hallitse omia tiedostoja

en: Manage the local completion files in the file manager
fi: Hallitse paikallisia täydennystiedostoja tiedostonhallinnassa

en: yes
fi: kyllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
fi: ei

en: Select Completion Files to Install Locally
fi: Valitse paikallisesti asennettavat täydennystiedostot

en: Completion files (*.cwl)
fi: Täydennystiedostot (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
fi: Paikallinen tiedosto nimeltä ”%1” on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: Replace Local File?
fi: Korvataanko paikallinen tiedosto?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
fi: Sattui virhe poistettaessa tiedostoa ”%1”.
    Tarkista tiedoston oikeudet.

en: Remove Error
fi: Poistovirhe

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
fi: Ei voitu kopioida tiedostoa paikalliseen kansioon!
    Tarkista kansion ”%1” käyttöoikeudet.

en: Copy Error
fi: Kopiointivirhe

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
fi: Omat tiedostot on asennettu ja esivalittu lisättäviksi.

en: Installation Successful
fi: Asennus onnistui

en: Type: %1
fi: Tyyppi: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Select...
fi: Valitse…

en: Existing Templates
fi: Olemassa olevat aihiot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
fi: Asiakirjatyyppi

en: Show all the templates
fi: Näytä kaikki aihiot

en: Clear Selection
fi: Tyhjennä valinta

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
fi: Valitse olemassaoleva aihio, jos haluat korvata sen uudella.
    Huomaa, ettet voi korvata tähdykällä (*) merkittyjä aihioita:
    jos valitset sellaisen aihion, uusi samanniminen aihio luodaan paikkaan, johon sinulla on kirjoitusoikeudet.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
fi: Valitse aihio, jonka haluat poistaa.
    Huomaa, ettet voi poistaa tähdykällä (*) merkittyjä aihioita (joihin sinulta puuttuvat tarvittavat poisto-oikeudet).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
fi: Aihiolle antamasi nimi on virheellinen.
    Anna uusi nimi.

en: Please choose an icon first.
fi: Valitse ensin kuvake.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
fi: Kuvaketiedostoa %1
    ei näy olevan olemassa. Valitse uusi kuvake.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
fi: Tiedostoa %1
    ei näy olevan olemassa. Unohditko tallentaa tiedoston?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
fi: Aihio nimeltä ”%1” on jo olemassa.
    Poista se ensin.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
fi: Olet aikeissa korvata aihion ”%1” toisella: oletko varma?

en: Failed to create the template.
fi: Aihion luominen epäonnistui.

en: Please select a template that should be removed.
fi: Valitse poistettava aihio.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia poistaaksesi valittua aihiota.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
fi: Olet aikeissa poistaa aihion ”%1”: oletko varma?

en: The template could not be removed.
fi: Aihiota ei voitu poistaa.

en: Math Environments
fi: Matematiikkaympäristöt

en: Without n&umbering:
fi: &Ilman numerointia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
fi: &Rivien määrä:

en: Number of c&ols:
fi: &Sarakkeiden määrä:

en: Space command
    to &separate groups:
fi: Ryhmiä &erottava
    välin tuottava komento:

en: Standard &tabulator:
fi: &Oletussarkain:

en: Display&math mode:
fi: Näyttö&matematiikkatila:

en: Use &bullets:
fi: Käytä &pallukoita:

en: Choose an environment.
fi: Valitse ympäristö.

en: Use the starred version of this environment.
fi: Käytä ympäristön tähdykällistä versiota.

en: Choose the number of table rows.
fi: Valitse taulukon rivien määrä.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
fi: Valitse taulukon sarakkeiden tai tasausryhmien määrä.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
fi: Määritä ylimääräinen LaTeX-komento tasausryhmien erottamiseksi.

en: Choose one of some predefined tabulators.
fi: Valitse yksi esiasetussarkaimista.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
fi: Jotkin ympäristöt sopivat vain matematiikkatilaan. Voit ympäröidä ne joillakin näistä näyttömatematiikkatiloista.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
fi: Lisää pallukat kuhunkin soluun. Ctrl-Alt-Oikealle ja Ctrl-Alt-Vasemmalle siirtävät nopeasti solusta toiseen.

en: Number of cols:
fi: Sarakkeita:

en: Number of groups:
fi: Ryhmien määrä:

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: LaTeX Document
fi: LaTeX-asiakirja

en: BibTeX Document
fi: BibTeX-asiakirja

en: Kile Script
fi: Kile-skripti

en: Tool Name
fi: Työkalun nimi

en: Class
fi: Luokka

en: <Custom>
fi: <Oma>

en: Error: A tool by this name exists already.
fi: Virhe: Tämän niminen työkalu on jo olemassa.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
fi: Virhe: Nimi ei saa sisältää vinoviivaa ”/”.

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
fi: Virhe: Nimi ei saa sisältää kaari- tai hakasulkeita ”()[]”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
fi: Valitse tämän työkalun &oletustoiminta
    (luokka). Se perii kaikki ominaisuudet työkalulta,
    johon perustuu.
    
    Esim. jos valitset ”LaTeX”, työkalusi toimii
    aivan kuten ”LaTeX”-vakiotyökalu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
fi: Anna &työkalulle lyhyt kuvaileva nimi:

en: PDF Wizard
fi: Opastettu PDF:n luonti

en: *.pdf|PDF Files
fi: *.pdf|PDF-tiedostot

en: Re&arrange
fi: &Järjestä uudelleen

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
fi: 1 sivu + tyhjä sivu --> 2up

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
fi: 1 sivu + kaksoiskappale --> 2up

en: 2 Pages --> 2up
fi: 2 sivua --> 2up

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
fi: 2 (vaaka-) sivua --> 2up

en: 4 Pages --> 4up
fi: 4 sivua --> 4up

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
fi: 4 (vaaka-) sivua --> 4up

en: Select Even Pages
fi: Valitse parilliset sivut

en: Select Odd Pages
fi: Valitse parittomat sivut

en: Select Even Pages (reverse order)
fi: Valitse parilliset sivut (käänteinen järjestys)

en: Select Odd Pages (reverse order)
fi: Valitse parittomat sivut (käänteinen järjestys)

en: Reverse All Pages
fi: Käännä kaikkien sivujen järjestys

en: Decrypt
fi: Pura salaus

en: Select Pages
fi: Valitse sivuja

en: Delete Pages
fi: Poista sivuja

en: Apply a background watermark
fi: Käytä taustan vesileimaa

en: Apply a background color
fi: Käytä taustaväriä

en: Apply a foreground stamp
fi: Käytä edustan vesileimaa

en: pdftk: Choose Parameter
fi: pdftk: Anna parametrit

en: pdfpages: Choose Parameter
fi: pdfpages: Anna parametrit

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
fi: %1 (salattu)

en: Error: unknown number of pages
fi: Virhe: tuntematon määrä sivuja

en: PDFTK-Password
fi: PDFTK – Salasana

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
fi: Tämä PDF-tiedosto on salattu eikä pdftk voi avata sitä.
    Anna PDF-tiedoston salasana tai jätä tyhjäksi
    yrittääksesi toista menetelmää:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
fi: Asetusten muuttamiseen tarvitaan salasana.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
fi: Asiakirjan oikeuksia voi muuttaa <i>pdftk</i>-ohjelmalla.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
fi: <i>pdftk</i> ei ole käytettävissä, joten oikeuksia ei voi muuttaa.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
fi: <i>pdftk</i> ei ole käytettävissä, joten ominaisuutta ei voi muuttaa.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
fi: Tämän asiakirjan ominaisuuksia voi muuttaa <i>pdftk</i>-ohjelmalla.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
fi: Tämä syötetiedosto on salattu, joten vain <i>pdftk</i> toimii.

en: A password is necessary to rearrange pages.
fi: Sivujen järjestelyyn tarvitaan salasanaa.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
fi: Tämä syötetiedosto on salattu, mutta <i>pdftk</i>-ohjelmaa ei ole asennettu.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
fi: Tämä opastettu toiminto käyttää <i>pdftk</i>:ta ja LaTeX-pakettia <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
fi: Tämä opastettu toiminto käyttää vain <i>pdftk</i>:ta (<i>pdfpages.sty</i>-tiedostoa ei ole asennettu).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
fi: Tämä opastettu toiminto käyttää vain LaTeX-pakettia <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i>:ta ei löytynyt).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
fi: Tämä opastettu toiminto ei voi toimia, koska työkaluja ei löytynyt (ks. ohje).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
fi: <i>(Käännetty ilman libpoppler-PDF-kirjastoa. Kaikki tehtävät eivät käytettävissä.)</i>

en: &Update
fi: &Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
fi: Sivut:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
fi: Pilkuin erotettu sivujen luettelo: 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
fi: Parametri:

en: All options for 'pdftk'
fi: Kaikki pdftk:n asetukset

en: All options for 'pdfpages'
fi: Kaikkien pdfpagesin asetukset

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
fi: Käyttää PDF-vesileimaa yksittäisen syöte-PDF:n taustana. pdftk käyttää tausta-PDF:stä vain ensimmäistä sivua, jonka se lisää syötetiedoston kullekin sivulle. Taustasivun kokoa muutetaan tai sivua pyöritetään tarpeen mukaan.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
fi: Lisää edustaleiman syöte-PDF:n sivuihin. pdftk käyttää tausta-PDF:stä vain ensimmäistä sivua, jonka se lisää syötetiedoston kullekin sivulle. Leimasivun kokoa muutetaan tai sivua pyöritetään tarpeen mukaan.

en: &Apply
fi: &Käytä

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
fi: <center>Opastettu PDF:n luonti</center><br>Tämä opastettu toiminto käyttää pdftk-ohjelmaa sekä LaTeX-pakettia pdfpages<ul><li>järjestämään olemassa olevan PDF-tiedoston sivuja uudelleen</li><li>lukemaan ja päivittämään PDF-tiedoston tietoja (vain pdftk)</li><li>lukemaan, asettamaan ja muuttamaan joitakin PDF-asiakirjan oikeuksia (vain pdftk). Asiakirjan asetusten muuttamiseen tarvitaan salasana. PDF-tiedoston sisältö myös salataan tällä salasanalla.</li></ul><p>pdfpages-paketti toimii vain salaamattomilla asiakirjoilla. pdftk hallitsee kummankinlaiset asiakirjat, mutta vaatii salasanan salattuihin. Ellei joko pdftk tai pdfpages ole käytettävissä, mahdollisia toimenpiteitä on vähemmän.</p><p><i>Varoitus:</i> Salaaminen ja salasana eivät takaa todellista turvaa PDF:lle. Sisältö salataan mutta avain jää tietoon. Kyseessä on lähinnä luja mutta kohtelias pyyntö kunnioittaa tekijän toiveita.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
fi: <p><i>Tiedoksi:</i> Tähän Kilen versioon ei ole käännetty libpoppler-kirjastoa. Ominaisuuksien ja käyttöoikeuksien asettaminen, muuttaminen ja poistaminen ei ole mahdollista.</p>

en: PDF Tools
fi: PDF-työkalut

en: LaTeX with 'pdfpages' package
fi: LaTeX pdfpages-paketilla

en: Rearranging PDF file: %1
fi: Muutetaan PDF-tiedostoa: %1

en: ***** tool:
fi: ***** työkalu:

en: ***** input file:
fi: ***** lähdetiedosto:

en: ***** output file:
fi: ***** tulostiedosto:

en: ***** param:
fi: ***** parametri:

en: ***** command:
fi: ***** komento:

en: ***** viewer:
fi: ***** katselin:

en: An error occurred while executing the task.
fi: Sattui virhe suoritettaessa tehtävää.

en: Finished with an error (wrong password)
fi: Päättyi virheeseen (väärä salasana)

en: Finished with an error
fi: Päättyi virheeseen

en: Could not create the ViewPDF tool
fi: ViewPDF-työkalua ei saatu luoduksi

en: The utility needs some parameters in this mode.
fi: Ohjelma vaatii tässä tilassa joitakin parametreja.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
fi: Kelvoton sivuluettelo ”sivulta-sivulle”: %1 on suurempi kuin %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
fi: Kelvoton sivunumero: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
fi: Edustan leimaksi on määritettävä PDF-tiedosto.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
fi: Taustan vesileimaksi on määritettävä PDF-tiedosto.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
fi: Tuntematon tiedostomuoto: vain ”.pdf” kelpaa kuvatiedostoksi tässä tilassa.

en: The given file doesn't exist.
fi: Annettua tiedostoa ei ole olemassa.

en: You need to define an output file.
fi: Tulostiedosto on määritettävä.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
fi: Tuntematon tiedostomuoto: vain ”.pdf” kelpaa tulostiedostoksi.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa. Haluatko varmasti korvata sen?

en: No input file is given.
fi: Lähdetiedostoa ei annettu.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
fi: Tuntematon tiedostomuoto: vain ”.pdf” kelpaa syötetiedostoksi.

en: This input file does not exist.
fi: Lähdetiedostoa ei ole olemassa.

en: No password is given.
fi: Salasanaa ei annettu.

en: The password should be at least 6 characters long.
fi: Salasanan pituuden tulisi olla vähintään kuusi merkkiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
fi: Syötetiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
fi: sivut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
fi: Kuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
fi: Tämä opastettu toiminto käyttää pdftk-ohjelmaa sekä LaTeX-pakettia pdfpages.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
fi: Muutokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
fi: Tulostiedosto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
fi: Tulostiedoston nimi. Voidaan jättää tyhjäksi, jos haluat korvata alkuperäisen tiedoston.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
fi: *.ps|PS-tiedostot\n*.ps.gz|Pakatut PS-tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
fi: Tehtävä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
fi: Katselin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
fi: Näytä muunnosprosessin tulokset. Ulkoinen katselin on aina Okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
fi: Näytä syntynyt PDF-tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
fi: Korvaa alkuperäinen tiedosto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
fi: ”Valitse sivut” ja ”Vapaa parametri” tarvitsevat parametreja, jotka voit syöttää tähän

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
fi: PDF-tiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
fi: Tausta:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
fi: PDF-tiedoston ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
fi: Otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
fi: Luoja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
fi: Aihe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
fi: Avainsanat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
fi: Tekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
fi: Tuottaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
fi: Salaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
fi: Luontiaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
fi: päivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
fi: Muutosaika:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
fi: Oikeudet (alle 128 bitin turvataso)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
fi: Tulostus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
fi: Kopioi tekstiä tai grafiikkaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
fi: Muuta sisältöä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
fi: Täytä lomakekentät tiedoilla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
fi: sallittu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
fi: Lisää tai muuta huomautuksia tai täytä lomakekenttiä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
fi: Salli vain tulostus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
fi: Salli kaikki ominaisuudet

en: Rearrange Postscript File
fi: Muuta Postscript-tiedostoa

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
fi: Sen paremmin pstops- kuin psselect-komentoakaan ei löytynyt.

en: 'pstops' not found.
fi: ”pstops”-komentoa ei löytynyt.

en: 'psselect' not found.
fi: ”psselect”-komentoa ei löytynyt.

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
fi: 1 A5-sivu + tyhjä sivu --> A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
fi: 1 A5-sivu + kaksoiskappale --> A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
fi: 2 A5-sivua --> A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
fi: 2 A5L-sivua --> A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
fi: 4 A5-sivua --> A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
fi: A4-sivu + tyhjä sivu --> A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
fi: A4-sivu + kaksoiskappale --> A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
fi: 2 A4-sivua --> A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
fi: 2 A4L-sivua --> A4

en: Copy All Pages (sorted)
fi: Kopioi kaikki sivut (lajiteltuna)

en: Copy All Pages (unsorted)
fi: Kopioi kaikki sivut (lajittelematta)

en: pstops: Choose Parameter
fi: pstops: Valitse parametri

en: psselect: Choose Parameter
fi: psselect: Valitse parametri

en: Done
fi: Valmis

en: Execute
fi: Suorita

en: Could not create a temporary file.
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda.

en: rearrange ps file: %1
fi: muuta PS-tiedostoa: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
fi: Sattui virhe järjesteltäessä tiedostoa uudelleen.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
fi: Tuntematon tiedostomuoto. Vain ”.ps” ja ”.ps.gz” kelpaavat lähdetiedostoiksi.

en: psselect needs some parameters in this mode.
fi: psselect tarvitsee tässä tilassa parametreja.

en: pstops needs some parameters in this mode.
fi: pstops tarvitsee tässä tilassa joitakin parametreja.

en: You need to define an output file or select the viewer.
fi: Sinun on joko annettava tulostiedosto tai valittava katseluohjelma.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
fi: Tuntematon tiedostomuoto: vain ”.ps” kelpaa tulostiedostoksi.

en: Copies:
fi: Kopioita:

en: Postscript Tools
fi: Postscript-työkalut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
fi: Valitse yksi 18 toiminnosta Postscript-tiedoston muuntamiseksi. Viimeiset neljä toimintoa vaativat erityisparametreja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
fi: Postscript-tiedostoja käsitellään ohjelmilla ”pstops” ja ”psselect”.
    Varmista, että dvips:ää kutsutaan parametrilla ”-t a4” ja hyperref-
    pakettia (jos tarpeen) parametrilla ”a4paper”.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
fi: Muunnettava syötetiedosto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
fi: Näytä PS-tiedosto Okularissa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
fi: Halutessasi kopioida sivuja, sinun on annettava kopioiden määrä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
fi: Tulostiedoston nimi. Voidaan jättää tyhjäksi, jos haluat vain katsoa tuloksia tallentamatta niitä: tällöin täytyy kuitenkin valita katselin.

en: Extensions
fi: Laajennukset

en: Insert a short descriptive name of your project here.
fi: Anna tähän lyhyt kuvaileva nimi projektillesi.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
fi: Anna välilyönnein erotettu luettelo tiedostotunnisteista, joita tulisi pitää tähän projektiin kuuluvina tiedostoina.

en: Project &title:
fi: Projekti &otsikko:

en: Project &folder:
fi: Projektika&nsio:

en: Insert the path to your project here.
fi: Anna tässä projektisi sijainti.

en: (use global settings)
fi: (käytä järjestelmän asetuksia)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
fi: Grafiikkatiedoston oletustunniste, joka käytetään, ei tiedostonimi ei muuta määritä.

en: Source Files
fi: Lähdetiedostot

en: Package Files
fi: Pakettitiedostot

en: Image Files
fi: Kuvatiedostot

en: Bibliography Files
fi: Lähdeluettelotiedostot

en: Default Graphics Extension:
fi: Grafiikan oletustunniste:

en: Predefined:
fi: Esiasetus:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
fi: Virhe päätteessä ”%1”:
    Käyttäjän määrittämien päätteiden tulee olla muotoa ”.xyz”

en: Invalid extension
fi: Virheellinen tunniste

en: Create New Project
fi: Luo uusi projekti

en: Create a new file and add it to this project
fi: Luo uusi tiedosto ja lisää se tähän projektiin

en: File&name (relative to where the project file is):
fi: Tiedosto&nimi (suhteessa projektitiedoston sijaintiin):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
fi: Jos haluat Kilen luovan uuden tiedoston ja lisäävän sen projektiin, valitse tämä sekä aihio alle ilmestyvästä luettelosta.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
fi: Et antanut projektin nimeä. Jos jatkat, projektin nimeksi tulee ”Tuntematon”.
    Haluatko silti luoda projektin?

en: No Project Name Given
fi: Projektin nimeä ei annettu

en: Untitled
fi: Tuntematon

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
fi: Anna kansio, johon projektitiedosto tulisi tallentaa.

en: Empty Location
fi: Tyhjä sijainti

en: Please enter an absolute path to the project folder.
fi: Anna projektikansion absoluuttinen sijainti.

en: Invalid Location
fi: Virheellinen sijainti

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
fi: Anna projektiin lisättävän tiedoston tiedostonimi.

en: No File Name Given
fi: Tiedostonimeä ei annettu

en: The project file exists already. Please choose another name.
fi: Projektitiedosto on jo olemassa: valitse toinen nimi.

en: Project File Already Exists
fi: Projektitiedosto on jo olemassa

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
fi: Käyttöliittymäasetustiedosto on jo olemassa: valitse toinen projektin nimi.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa, korvataanko se?

en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
fi: Projektin asetukset

en: (use global setting)
fi: (käytä järjestelmän asetusta)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
fi: Valitse oletuspääasiakirja. Jätä tyhjäksi, jos haluat automaattitunnistuksen.

en: &Master document:
fi: P&ääasiakirja:

en: (auto-detect)
fi: (tunnista automaattisesti)

en: &QuickBuild configuration:
fi: &Pikakoostamismääritys:

en: &MakeIndex options
fi: MakeInde&xin valinnat

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
fi: <p>Ei voitu luoda projektikansiota ”
    %1”</p>.<p>Tarkista, että sinulla on kirjoitusoikeudet.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
fi: <p>Projektikansioon ”(%1)” ei voi kirjoittaa.</p><p>Tarkista projektikansion käyttöoikeudet.</p>

en: Cla&ss Options
fi: &Luokan valinnat

en: &Packages
fi: &Paketit

en: &Document Properties
fi: &Asiakirjan ominaisuudet

en: Doc&ument class:
fi: Asiakirja&luokka:

en: Add an entry to this combo box
fi: Lisää kohta tähän yhdistelmäkenttään

en: Remove current entry from this combo box
fi: Poista nykyinen kohta tästä yhdistelmäkentästä

en: &Typeface size:
fi: Fonttik&oko:

en: Paper si&ze:
fi: Paperi&koko:

en: E&ncoding:
fi: &Merkistö:

en: Description
fi: Kuvaus

en: Cl&ass options:
fi: &Luokan valinnat:

en: Add a new class option
fi: Lisää luokkaan uusi valinta

en: Ed&it...
fi: &Muokkaa…

en: Edit the current class option
fi: Muokkaa nykyistä luokan valintaa

en: Remove the current class option
fi: Poista luokasta nykyinen valinta

en: LaTe&X packages:
fi: LaTe&X-paketit:

en: Package
fi: Paketti

en: Value
fi: Arvo

en: &Add Package...
fi: &Lisää paketti…

en: Add a new package
fi: Lisää uusi paketti

en: Add Op&tion...
fi: Lisää &valinta…

en: Add a new package option
fi: Lisää pakettiin uuden valinnan

en: Edit the current package option
fi: Muokkaa paketin nykyistä valintaa

en: Remove the current package option
fi: Poista paketin nykyinen valinta

en: &Reset to Defaults
fi: Palaa &oletuksiin

en: Reset to the default list of packages
fi: Palaa oletuspakettiluetteloon

en: &Author:
fi: &Kirjoittaja:

en: &Title:
fi: &Otsikko:

en: Dat&e:
fi: &Päiväys:

en: &Theme:
fi: &Teema:

en: Sets the document's orientation to landscape
fi: Asettaa asiakirjan vaakasuuntaiseksi

en: Margins are set for single side output
fi: Reunukset on asetettu yksipuoleiseen tulostukseen

en: Left and right pages differ in page margins
fi: Vasemman ja oikean sivun reunukset eroavat

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
fi: Merkitsee hboxien ylivuodon tulosteeseen mustina laatikoina

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
fi: Ei erityistä merkintää tulosteessa hboxien ylivuodolle

en: Puts formula numbers on the left side
fi: Sijoittaa kaavanumerot vasemmalle

en: Aligns formulas on the left side
fi: Tasaa kaavat vasemmalle

en: Puts title and abstract on an extra page
fi: Sijoittaa otsikon ja tiivistelmän lisäsivulle

en: Puts title and abstract on the same page as the text
fi: Sijoittaa otsikon ja tiivistelmän samalla sivulle tekstin kanssa

en: Puts the text in one column
fi: Asettelee tekstin yhteen palstaan

en: Puts the text in two columns
fi: Asettelee tekstin kahteen palstaan

en: Formats the bibliography in open style
fi: Muotoilee lähdeluettelon väljällä tyylillä

en: Chapters may start on top of every page
fi: Luvut voivat alkaa joka sivun alusta

en: Chapters may only start on top of right pages
fi: Luvut voivat alkaa vain oikeanpuoleisen sivun alusta

en: Cause the header to be counted as text
fi: Pakottaa laskemaan yläotsakkeen tekstiksi

en: Cause the header to be counted as border
fi: Pakottaa laskemaan yläotsakkeen reunukseksi

en: Cause the footer to be counted as text
fi: Pakottaa laskemaan alaotsakkeen tekstiksi

en: Cause the footer to be counted as border
fi: Pakottaa laskemaan alaotsakkeen reunukseksi

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
fi: Pakottaa laskemaan reunahuomautuksen leipätekstiksi

en: The normal margin is used for the margin-note area
fi: Tavallista reunusta käytetään reunahuomautusalueena

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
fi: Kirjoittaa paperikoon DVI-tiedoston erikoismuuttujaan

en: Writes the paper size into the pdftex page register
fi: Kirjoittaa paperikoon pdftexin sivurekisteriin

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
fi: Käyttää oikeaa mekanismia PDF- tai DVI-tiedoston kanssa

en: Enables the default for an empty left page
fi: Ottaa käytön tyhjän vasemman sivun oletuksen

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
fi: Tyhjä vasen sivu asettaa plain-sivutyylin

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
fi: Tyhjä vasen sivu asettaa empty-sivutyylin

en: Use a line to separate the header from the text body
fi: Erota yläotsake leipätekstistä viivalla

en: Use no line to separate the header from the text body
fi: Älä erota yläotsaketta leipätekstistä viivalla

en: Use a line to separate the footer from the text body
fi: Erota alaotsake leipätekstistä viivalla

en: Use no line to separate the footer from the text body
fi: Älä erota alaotsaketta leipätekstistä viivalla

en: Normal paragraph spacing of one line
fi: Tavallinen yhden rivin kappalevälistys

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
fi: Tavallinen välistys, vähintään 1/3 viimeisestä rivistä vapaana

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
fi: Tavallinen välistys, vähintään 1/4 viimeisestä rivistä vapaana

en: Normal spacing, no special provision for the last line
fi: Tavallinen välistys, ei erityiskohtelua viimeiselle riville

en: Paragraph spacing of half a line
fi: Puolen rivin kappalevälistys

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
fi: Puolen rivin välistys, vähintään 1/3 viimeisestä rivistä vapaana

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
fi: Puolen rivin välistys, vähintään 1/4 viimeisestä rivistä vapaana

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
fi: Puolen rivin välistys, ei erityiskohtelua viimeiselle riville

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
fi: Ei välistystä kappaleiden välissä, sisennä ensiriviä 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
fi: Yksiriviset kuvatekstit keskitetään, moniriviset tasataan vasemmalle

en: No special handling of one-line captions
fi: Ei erityiskäsittelyä yksirivisille kuvateksteille

en: Normal great title font sizes
fi: Otsikoiden tavallinen suuri fonttikoko

en: Small font sizes for titles
fi: Pienempi fonttikoko otsikoihin

en: Even smaller font sizes for titles
fi: Vieläkin pienempi fonttikoko otsikoihin

en: Include lists of figures and tables in the TOC
fi: Sisällytä kuva- ja taulukkoluettelo sisällysluetteloon

en: Include the bibliography in the TOC
fi: Sisällyttää lähdeluettelon sisällysluetteloon

en: Include the index in the TOC
fi: Sisällyttää hakemiston sisällysluetteloon

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
fi: Numeroi kuva- ja taulukkoluettelot sisällysluetteloon

en: Number the bibliography in the TOC
fi: Numeroi lähdeluettelon sisällysluetteloon

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
fi: Kaikki numerot ja otsikot asetetaan vasensuoraan palstaan

en: Different sectional units have different indentations
fi: Eri tason lukujen otsikoilla on eroava sisennys

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
fi: Kaikki numerot ja kuvatekstit asetetaan vasensuoraan palstaan

en: All Numbers uses a fixed space
fi: Kaikki numerot tasavälistetään

en: Numbering of sectional units have a point at the end
fi: Lukujen numerot päätetään pisteeseen

en: Numbering of sectional units have no point at the end
fi: Lukujen numeroita ei päätetä pisteeseen

en: Caption command acts like \captionabove
fi: Kuvatekstikomennot käyttäytyvät kuten \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
fi: Kuvatekstikomennot käyttäytyvät kuten \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
fi: Älä määritä longtable-paketin kuvatekstejä uudelleen

en: Use a separate line for the chapter number
fi: Sijoita pääluvun numero omalle rivilleen

en: Use the same line for the chapter number and title
fi: Sijoita pääluvun numero ja otsikko samalle riville

en: Use a separate line for the appendix name
fi: Sijoita liitteen nimi omalle rivilleen

en: No separate line for the appendix name
fi: Älä sijoita liitteen nimeä omalle rivilleen

en: Include the abstract's title
fi: Lisää tiivistelmään otsikko

en: Exclude the abstract's title
fi: Älä lisää tiivistelmään otsikkoa

en: The file is compiled in draft mode
fi: Tiedosto on käännetty luonnokseksi

en: The file is compiled in final mode
fi: Tiedosto on käännetty lopulliseksi versioksi

en: Slides will use many colors
fi: Värilliset diat

en: Slides will use a restricted set of colors
fi: Rajoitetun väriset diat

en: Display the number of the current slide and the total number
fi: Näytä nykyisen dian numero suhteessa kokonaismäärään

en: Display only the number of the current slide
fi: Näytä vain nykyisen dian numero

en: The background of the slide is always white
fi: Dian tausta on aina valkoinen

en: The color of the background depends on the current style
fi: Dian taustaväri riippuu käytetystä tyylistä

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
fi: LaTeX-tiedosto on käännetty tuottamaan PostScript-tiedosto

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
fi: LaTeX-tiedosto on käännetty tuottamaan PDF-tiedosto

en: Some macros interpret their argument in ps mode
fi: Jotkin makrot tulkitsevat parametrinsa ps-tilassa

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
fi: Makrot eivät tulkitse parametrejaan ps-tilassa

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
fi: PS-tiedosto käännetään PDF-tiedostoksi Adobe Distillerillä

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
fi: LaTeX-tiedosto käsitellään YandY LaTeXilla

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
fi: PS-tiedosto käännetään PDF-tiedostoksi ps2pdf:llä

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
fi: LaTeX-tiedosto käsitellään MicroPressin VTeXillä

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
fi: Älä lisää kuvatekstiä diojen alle

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
fi: Sijoita diojen teksti pystysuunnassa ylös

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
fi: Sijoita diojen teksti pystysuunnassa keskelle

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
fi: Ylä- ja alatunnisteet sekä sivupalkit korvataan harmailla nelikulmioilla

en: Make all navigation bars as small as possible
fi: Pienennä kaikkia navigointirivejä mahdollisimman paljon

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
fi: Estää joidenkin tietueiden tuottamisen PDF-tietoihin

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
fi: Poistaa käytöstä oletuslohkojen kuten teoreeman määritelmän

en: Does not load amsthm and amsmath
fi: Ei lataa amsthm:ää eikä amsmathia

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
fi: Tarvitaan käytettäessä aasialaisten fonttien CJK-pakettia

en: Use a sans-serif font during the presentation
fi: Käytä esityksessä päätepylväätöntä fonttia

en: Use a serif font during the presentation
fi: Käytä esityksessä päätepylväällistä fonttia

en: Override the math font to be a sans-serif font
fi: Pakota matematiikkafontti päätepylväättömäksi

en: Override the math font to be a serif font
fi: Pakota matematiikkafontti päätepylväälliseksi

en: Deactivate internal font replacements for math text
fi: Passivoi matematiikkatekstin sisäiset fonttikorvaukset

en: Create a PDF handout
fi: Luo PDF-ojenne

en: For PDF transparency
fi: PDF-kalvoja varten

en: All structure elements are typeset in blue
fi: Kaikki rakenteen alkiot ladotaan sinisellä

en: All structure elements are typeset in red
fi: Kaikki rakenteen alkiot ladotaan punaisella

en: All structure elements are typeset in black and white
fi: Kaikki rakenteen alkiot ladotaan mustavalkoisena

en: All structure elements are typeset in brown
fi: Kaikki rakenteen alkiot ladotaan ruskealla

en:  Notes are not shown
fi:  Huomautuksia ei näytetä

en:  Include notes in the output file
fi:  Sisällytä huomautukset tulostiedostoon

en:  Include only notes and suppress frames
fi:  Sisällytä vain huomautukset ja estä kehykset

en: %1 '%2' already exists.
fi: %1 ”%2” on jo olemassa.

en: Special math environments and commands (AMS)
fi: Erityiset matematiikkaympäristöt ja -komennot (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
fi: Kokoelma fontteja ja symboleja matematiikkatilaan (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
fi: Määrittää symbolien nimet kaikille MSAM- ja MSBM-matematiikkasymboleille (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
fi: Parannettu teoreema-asettelu (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
fi: Laajentaa kuvien ja taulukkojen kuvatekstiominaisuuksia

en: Hypertext marks in LaTeX
fi: Hypertekstimerkkaus LaTeXissa

en: Use dvips as hyperref driver
fi: Käytä dvips:ää hyperref-ajurina

en: Use pdftex as hyperref driver
fi: Käytä pdftexiä hyperref-ajurina

en: Make bookmarks
fi: Luo kirjanmerkit

en: Put section numbers in bookmarks
fi: Lisää lukujen numerot kirjanmerkkeihin

en: Open up bookmark tree
fi: Avaa kirjanmerkkipuu

en: Text for PDF Author field
fi: PDF:n Tekijä-kentän teksti

en: Text for PDF Creator field
fi: PDF:n Luoja-kentän teksti

en: LaTeX with hyperref package
fi: hyperref-paketillinen LaTeX

en: Resize document window to fit document size
fi: Sovita asiakirjaikkunan koko asiakirjan kokoon

en: Text for PDF Keywords field
fi: PDF:n Avainsanat-kentän teksti

en: Text for PDF Producer field
fi: PDF:n Tuottaja-kentän teksti

en: Starting view of PDF document
fi: PDF:n aloitusnäkymä

en: Text for PDF Subject field
fi: PDF:n Aihe-kentän teksti

en: Text for PDF Title field
fi: PDF:n Otsikko-kentän teksti

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
fi: Käytä Palatinoa antiikvafonttina (niin tekstissä kuin matematiikassa)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
fi: Käytä Timesia antiikvafonttina (niin tekstissä kuin matematiikassa)

en: Enable index generation
fi: Ota käyttöön indeksin luonti

en: Enables multicolumn environments
fi: Ottaa monisarakeympäristöt käyttöön

en: Load all pstricks packages
fi: Lataa kaikki pstricks-paketit

en: Rotates text
fi: Tekstin kierto

en: Enables subfigures inside figures
fi: Sallii alakaaviot kaavioissa

en: Typesetting capital Greek letters
fi: Kreikkalaisten isojen kirjainten ladonta

en: Extending LaTeX's color facilities
fi: Laajentaa LaTeXin väriominaisuuksia

en: Adds language specific support
fi: Lisää kielikohtainen tuki

en: Use a font encoding scheme
fi: Käytä fonttien merkistökoodausta

en: Support for including graphics
fi: Grafiikan sisällytystuki

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
fi: Säädä grafiikan lisäys dvipsiä varten

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
fi: Säädä grafiikan lisäys pdftexiä varten

en: Show only frames of graphics
fi: Näytä grafiikasta vain kehykset

en: <default>
fi: <oletus>

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: Document Class
fi: Asiakirjaluokka

en: Please enter the new document &class:
fi: A&nna uuden asiakirjaluokan nimi:

en: &Set all options from this standard class (optional):
fi: &Aseta kaikki asetukset tälle vakioluokalle (valinnainen):

en: Use standard &fontsizes
fi: Käytä &vakiofonttikokoja

en: Use standard &papersizes
fi: Käytä &vakiopaperikokoja

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
fi: Haluatko poistaa kohdan ”%1” asiakirjaluokkien luettelosta?

en: Remove Document Class
fi: Poista asiakirjaluokka

en: Add Fontsize
fi: Lisää fonttikoko

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
fi: Syötä &fonttikoot (pilkuin erotettu luettelo):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
fi: Haluatko poistaa kohdan ”%1” fonttikokoluettelosta?

en: Remove Fontsize
fi: Poista fonttikoko

en: Add Papersize
fi: Lisää paperikoko

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
fi: Syötä paperikoot (pilkuin erotettu luettelo):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
fi: Haluatko poistaa kohdan ”%1” paperikokojen luettelosta?

en: Remove Papersize
fi: Poista paperikoko

en: Add Option
fi: Lisää valinta

en: Name of &option:
fi: Valinnan &nimi:

en: &Description:
fi: &Kuvaus:

en: &Select this option
fi: Valitse &tämä valinta

en: Edit Option
fi: Muokkaa valintaa

en: Do you want to delete this class option?
fi: Haluatko poistaa luokasta tämän valinnan?

en: Add Package
fi: Lisää paketti

en: &Package:
fi: &Paketti:

en: &Select this package
fi: &Valitse tämä paketti

en: &Option:
fi: &Valinta:

en: package:
fi: paketti:

en: &Editable
fi: &Muokattavissa

en: De&fault value:
fi: &Oletusarvo:

en: &Value:
fi: Ar&vo:

en: Op&tion:
fi: &Asetus:

en: Edit Package
fi: Muokkaa pakettia

en: Do you want to delete this package option?
fi: Haluatko poistaa tämän pakettiasetuksen?

en: Do you want to delete this package?
fi: Haluatko poistaa tämän paketin?

en: Do you want to reset this package list?
fi: Haluatko alustaa tämän pakettiluettelon?

en: Reset Package List
fi: Alusta pakettiluettelo

en: %1 '%2' is not allowed.
fi: %1 ”%2” ei ole sallittu.

en: This document class already exists.
fi: Tämä asiakirjaluokka on jo olemassa.

en: This name is not allowed for a document class.
fi: Tätä nimeä ei voi käyttää asiakirjaluokan nimenä.

en: This document class option already exists.
fi: Asiakirjaluokan asetus on jo olemassa.

en: This package already exists.
fi: Paketti on jo olemassa.

en: Could not identify the package name.
fi: Paketin nimeä ei tunnistettu.

en: This package option already exists.
fi: Paketin tämä valinta on jo olemassa.

en: New Key Sequence
fi: Uusi näppäinsarja

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
fi: Suorita skripti käyttämällä muokkaimeen kirjoitettua näppäinyhdistelmää.

en: Use a shortcut to execute a script.
fi: Suorita skripti pikanäppäimellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
fi: Valitse näppäinyhdistelmän tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
fi: Muokkaimen näppäinyhdistelmä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
fi: Anna skriptin näppäinyhdistelmä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
fi: Anna skriptin pikanäppäin:

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy as LaTeX
fi: Kopioi LaTeXina

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: For information about the accuracy see the Help.
fi: Ohjeesta löytyy tietoa tarkkuudesta.

en: Statistics for %1
fi: Tilastot kohteelle %1

en: Statistics for the Project %1
fi: Projektin %1 tilastot

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
fi: Saadaksesi kaikkien projektin tiedostojen tilastot sinun on avattava ne kaikki.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
fi: VAROITUS: Nämä tilastot koskevat vain valittua tekstiä.

en: Statistics for project %1, file %2
fi: Projektin %1 tilastot, tiedosto %2

en: Statistics for project %1
fi: Projektin %1 tilastot

en: Statistics for Untitled
fi: Tilastot – Nimetön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
fi: &Sarakkeita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
fi: V&älistys:

en: Tabular Environments
fi: Taulukkoympäristöt

en: Align Left
fi: Tasaus vasemmalle

en: Align Center
fi: Keskitys

en: Align Right
fi: Tasaus oikealle

en: Bold
fi: Lihavointi

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Join Cells
fi: Yhdistä solut

en: Split Cells
fi: Jaa solut

en: Edit Frame
fi: Muokkaa kehystä

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Text Color
fi: Tekstiväri

en: Clear Text
fi: Tyhjennä teksti

en: Clear Attributes
fi: Tyhjennä määritteet

en: Clear All
fi: Tyhjennä kaikki

en: Paste content from clipboard
fi: Liitä sisältöä leikepöydältä

en: Number of rows:
fi: Rivejä:

en: Use starred version
fi: Käytä tähdykällistä muotoa

en: Table width:
fi: Taulukon leveys:

en: Use booktabs package
fi: Käytä booktabs-pakettia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
fi: Lisää luetelmakohtia

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
fi: Syötä tiedot. Syötä teksti solun ollessa valittuna. Painettuasi rivinvaihtoa valitaan viereinen solu.

en: Optional parameter for the chosen environment.
fi: Valitun ympäristön valinnaiset parametrit.

en: Choose the number of table columns.
fi: Valitse taulukon sarakkeiden määrä.

en: The tabular will be centered.
fi: Sarkain keskitetään.

en: Use line commands of the booktabs package.
fi: Käytä booktabs-paketin rivikomentoja.

en: Set the width of the table.
fi: Aseta taulukon leveys.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
fi: Lisää soluihin luetelmamerkit. Ctrl-Alt-Oikealle ja Ctrl-Alt-Vasemmalle siirtävät nopeasti solusta toiseen.

en: Set bold font series.
fi: Aseta lihavoitu fonttisarja.

en: Set italic font shape.
fi: Aseta kursiivifontin muoto.

en: Set underlined font shape.
fi: Aseta alleviivatun fontin muoto.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
fi: Teksti tasataan solun vasempaan reunaan.

en: The text will be centered.
fi: Teksti keskitetään.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
fi: Teksti tasataan solun oikeaan reunaan.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
fi: Yhdistää saman rivin vierekkäiset solut.

en: Splits joined cells.
fi: Jakaa yhdistetyt solut.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
fi: Valitse valittujen solujen reunaviiva. Kun painiketta napsautetaan, senhetkistä reunaviivaa käytetään valittuihin soluihin.

en: Choose a background color (needs color package).
fi: Valitse taustaväri (vaatii väripaketin).

en: Choose a text color (needs color package).
fi: Valitse tekstiväri (vaatii väripaketin).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
fi: Tyhjentää valittujen solujen tekstin, mutta säilyttää määritteet kuten tasauksen ja fontin muodon.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
fi: Palauttaa valittujen solujen määritteet oletuksiinsa mutta säilyttää tekstin.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
fi: Tyhjentää valittujen solujen tekstin ja palauttaa määritteet oletuksiinsa.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
fi: Liitä leikepöydälle sijoitettu taulukko tähän opastettuun toimintoon.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
fi: Uuden koon asettaminen taulukolle poistaa sen sisällön. Haluatko varmasti muuttaa kokoa?

en: Resizing table
fi: Muutetaan taulukon kokoa

en: Apply
fi: Käytä

en: p{w} Alignment
fi: p{w}-tasaus

en: b{w} Alignment
fi: b{w}-tasaus

en: m{w} Alignment
fi: m{w}-tasaus

en: X Alignment
fi: X-tasaus

en: Insert Before Declaration
fi: Lisää ennen määritelmää

en: Insert After Declaration
fi: Lisää määritelmän jälkeen

en: Suppress Space
fi: Estä väli

en: Do not Suppress Space
fi: Älä estä väliä

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
fi: Taulukkoon liitettävää sisältöä ei ole, koska leikepöytä on tyhjä.

en: Empty Clipboard
fi: Tyhjä leikepöytä

en: Documentation Browser
fi: Ohjeselain

en: Table of Contents
fi: Sisällysluettelo

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
fi: TeXLiven tai teTeXin mukana tulevien ohjetiedostojen luettelo (nämä on lueteltutiedostossa ”texdoctk.dat”). Hiiren kaksoisnapsautus tai välilyönnin painallus avaa tiedoston katseltavaksi.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
fi: Voit valita avainsanan näyttääksesi vain siihen liittyvät ohjetiedostot.

en: Start the search for the chosen keyword.
fi: Aloita haku valitulla avainsanalla.

en: Reset list to all available documentation files.
fi: Alusta luettelo kaikiksi käytettävissä oleviksi ohjetiedostoiksi.

en: Cancel &Search
fi: Peru &haku

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
fi: Tiedostoa ”texdoctk.dat” ei voitu lukea.

en: Could not read the style file.
fi: Tyylitiedostoa ei voitu lukea.

en: No KDE service found for this file.
fi: Tiedostolle ei löydy KDE-palvelua.

en: Could not find '%1'
fi: Kohdetta ”%1” ei löydy.

en: No keyword given.
fi: Avainsanaa ei annettu.

en: Search results for keyword '%1'
fi: Hakutulokset avainsanalle ”%1”

en: No documents found for keyword '%1'.
fi: Avainsanalle ”%1” ei löytynyt ohjetiedostoja.

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
fi: TeXLiven/teTeXin tai tiedoston ”texdoctk.dat” sijaintia ei saatu selville.<br> Tässä ikkunassa ei näin voida esittää mitään käyttökelpoista tietoa.

en: TexDoc Dialog
fi: TeXDoc-ikkuna

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
fi: TeXLiven tai tiedoston ”texdoctk.dat” sijaintia ei saatu selville.<br>Ikkunassa ei täten voi näyttää mitään hyödyllistä.

en: Configure User Help
fi: Käyttäjän ohjeiden asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
fi: Käyttäjän ohjeet

en: &Menu item:
fi: &Valikkokohta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
fi: &Poista

en: &Separator
fi: &Erotin

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
fi: Tiedosto:

en: Add User Helpfile
fi: Lisää käyttäjän ohjetiedosto

en: &Menu entry:
fi: &Valikkokohta:

en: &Help file:
fi: &Ohjetiedosto:

en: Open file dialog
fi: Tiedostonavausikkuna

en: The menu entry for this help file.
fi: Tämän ohjetiedoston valikkokohta.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
fi: Paikallisen ohjetiedoston nimi tai kelvollinen internetosoite.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
fi: Avaa tiedostoikkuna paikallisen ohjetiedoston valitsemiseksi.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
fi: Verkkosivustot (HTML) (*.html *.htm);;Tiedostot (PDF, PS, DVI, EPub) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Kaikkia tiedostot (*)

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: File '%1' does not exist.
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole olemassa.

en: Edit User Menu
fi: Muokkaa käyttäjän valikkoa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
fi: Valikkokohta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
fi: Teksti

en: Insert file contents
fi: Lisää tiedoston sisältö

en: Execute program
fi: Suorita ohjelma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
fi: Erotin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
fi: Alivalikko

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
fi: Lisättävä teksti, jos toiminto suoritetaan. Seuraavia muuttujia voi käyttää: <ul><li>%M – valittu (merkitty) teksti</li><li>%C – kohdistimen sijainti</li><li>%B – luetelmakohta</li><li>%E – ympäristöjen sisennys</li><li>%R – valitse nimike luettelosta</li><li>%T – valitse sitaattiavain luettelosta</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
fi: Käytettävissä olevat muuttujat:
    %M – valittu (merkitty) teksti
    %C – kohdistimen sijainti
    %B – luetelmakohta
    %E – ympäristöjen sisennys
    %R – valitse nimike luettelosta
    %T – valitse sitaattiavain luettelosta
    %S – lähdetiedoston tunnisteosaton nimi

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
fi: <p>Voit luoda ja asentaa käyttäjän määrittämän valikon, joka näkyy osana Kilen valikoita. Käytä kuutta vasemmalla olevaa painiketta luodaksesi tämän valikon tai muuttaaksesi sitä. Lisää toimintoja löytyy jo olemassa olevien valikkokohtien kontekstivalikoista.</p><p>Kuten vakiovalikoissa valikkokohtia voi olla kolmenlaisia:</p><ul><li><i>tavanomaisia valintoja</i>, jotka kytkeytyvät toimintoihin</li><li><i>alivalikoita</i>, joka sisältävät lisää valikkokohtia</li><li><i>erottimia</i>, jotka luovat valikolle näkyvän rakenteen.</li></ul><p>Tavanomaisen valinnan voi edelleen kytkeä kolmenlaisiin toimintoihin:</p><ul><li><i>tekstin lisäys</i>: tämä toiminto lisää tekstiä kohdistimen kohdalle. Seuraavia metamerkintöjä voi käyttää: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt> ja <tt>%S</tt>: lisätietoa tästä piirteestä löydät kohdista <i>Mikä tämä on</i> tai <i>työkaluvihje</i>.</li><li><i>tiedoston sisältö</i>: lisää annetun tiedoston koko sisällön (tässäkin voi käyttää metamerkkejä).</li><li><i>ulkoisen ohjelman suoritus</i>: suorittaa ulkoisen ohjelman ja lisää sen tulosteen avoimeen tiedostoon. Ohjelman komentorivillä voi käyttää metamerkkiä <tt>%M</tt>, koska valittu teksti tallennetaan väliaikaistiedostoon. <tt>%M</tt> on tämän väliaikaistiedoston nimi.</li></ul><p>Jos toiminnosta puuttuu jotakin oleellista tietoa, valikkokohta näkyy punaisena. Lisätietoa voit löytää käyttöliittymän <i>Mikä tämä on</i> -ominaisuudella.</p>.

en: UserMenu Dialog
fi: Käyttäjävalikkoikkuna

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
fi: Valikkopuuta on muutettu muttei tallennettu.
    Hylätäänkö tämä puu?

en: User Menu Files (*.xml)
fi: Käyttäjävalikkotiedostot (*.xml)

en: Select Menu File
fi: Valitse valikkotiedosto

en: Save Menu File
fi: Tallenna valikkotiedosto

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
fi: Tiedosto ”%1” on jo olemassa.
    Korvataanko tiedosto?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
fi: Valikkopuussa on virheitä, ja tiedoston asentaminen voisi johtaa odottamattomiin seurauksiin.
    Haluatko varmasti tallentaa tiedoston?

en: Menutype
fi: Valikkotyyppi

en: Please choose a menutype
fi: Valitse valikkotyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
fi: Valitse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
fi: LaTeX-käyttäjävalikko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
fi: Käyttäjän määrittämä valikkopuu, jota voi muuttaa puun alla olevin painikkein (sekä vastaavin pikanäppäimin). Lisää toimintoja löytyy valittujen kohtien kontekstivalikoista. Kohtien järjestystä voi muuttaa vetämällä ja pudottamalla.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
fi: Lisää uusi erotin valitun kohdan alle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
fi: Poista valittu kohta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
fi: Siirrä valittua kohtaa alemmas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
fi: Alemmas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
fi: Lisää uusi valikkokohta valitun alle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
fi: Lisää uusi alivalikkokohta valitun alle.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
fi: Siirrä valittua kohtaa ylemmäs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
fi: Ylemmäs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
fi: Valikkotiedosto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
fi: Asenna muuttamaton ja tallennettu valikkopuu käyttäjän määrittämäksi valikoksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
fi: Asenna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
fi: Lataa käyttäjän valikon kuvaava XML-tiedosto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
fi: Lataa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
fi: Tallenna muutettu käyttäjän valikon kuvaava valikkopuu Kilen paikalliseen kansioon XML-tiedostoksi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
fi: Tallenna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
fi: Tallenna muutettu käyttäjän valikon kuvaava valikkopuu Kilen paikalliseen kansioon XML-tiedostoksi ja valitse tälle tiedostolle uusi nimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
fi: Tallenna nimellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
fi: (asennettu)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
fi: Poista nykyinen valikkopuu ja aloita uusi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
fi: Teksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
fi: Vastaavan tiedoston tiedostonimi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
fi: Valitse toiminnolle kuvake.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
fi: Poista toiminnosta kuvake.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
fi: Muuta valikkokohdan tyyppiä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
fi: Muuta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
fi: Valitun valikkokohdan nimiö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
fi: Kohta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
fi: Suoritettavan ohjelman komentoriviparametrit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
fi: Valitse tai poista toiminnon pikanäppäin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
fi: Valitse, valitaanko lisätty teksti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
fi: Valitse lisätty teksti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
fi: Valitse, korvaako toiminto valitun tekstin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
fi: Korvaa valittu teksti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
fi: Valitse, tarvitseeko toiminto tekstivalintaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
fi: Tarvitsee tekstivalinnan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
fi: Valitse, liitetäänkö suoritetun ohjelman tuloste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
fi: Liitä valitun ohjelman tuloste

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
fi: Valitse, lisätäänkö toiminto tekstivalinnan kontekstivalikkoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
fi: Lisää tekstivalinnan kontekstivalikkoon

en: Insert above
fi: Lisää ylle

en: Insert below
fi: Lisää alle

en: Insert a separator above
fi: Lisää erotin ylle

en: Insert a separator below
fi: Lisää erotin alle

en: Insert a submenu above
fi: Lisää alivalikko ylle

en: Insert a submenu below
fi: Lisää alivalikko alle

en: Insert into this submenu
fi: Lisää tähän alivalikkoon

en: Insert a separator into this submenu
fi: Lisää erotin tähän alivalikkoon

en: Insert a submenu into this submenu
fi: Lisää alivalikko tähän alivalikkoon

en: Delete this item
fi: Poista tämä kohta

en: Delete the complete tree
fi: Poista koko puu

en: Collapse submenu
fi: Supista alivalikko

en: Expand submenu
fi: Laajenna alivalikko

en: Collapse complete tree
fi: Supista koko puu

en: Expand complete tree
fi: Laajenna koko puu

en: Info
fi: Tietoja

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata, jotta käyttäjävalikko olisi tallennettu siihen.

en: Please enter a label for this menu item:
fi: Anna tälle valikkokohdalle nimiö:

en: Please enter a label for this submenu:
fi: Anna tälle alivalikolle nimiö:

en: Please enter a label for this entry:
fi: Anna tälle valikkokohdalle nimiö:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää koko valikkopuun?

en: This menuitem has no title.
fi: Valikkokohdalla ei ole otsikkoa.

en: This submenu item is useless without children.
fi: Tämä alivalikko on hyödytön ilman valikkokohtia.

en: This item offers no text to insert.
fi: Tämä valikkokohta ei tarjoa lisättävää tekstiä.

en: No file is given for this task.
fi: Tehtävälle ei annettu tiedostoa.

en: The file for this item does not exist.
fi: Tämän valikkokohdan tiedostoa ei ole olemassa.

en: The file for this item is not executable.
fi: Tämän valikkokohdan tiedosto ei ole suoritettava ohjelma.

en: <p><strong>Error:</strong>
fi: <p><strong>Virhe:</strong>

en: Menutree Error
fi: Valikkopuun virhe

en: Name
fi: Nimi

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
fi: MIME-tyypille ”%1” ei löydy KDE-palvelua.

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
fi: Lisäominaisuudet

en: Invalid Characters
fi: Virheellisiä merkkejä

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
fi: Tiedostonimi sisältää virheellisiä merkkejä ($~#).<br>Anna toinen nimi tai paina Peru tallentaaksesi kaikesta huolimatta.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
fi: Tiedosto nimeltä ”%1” on jo olemassa.<br>Anna toinen nimi tai paina Peru korvataksesi sen.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
fi: Annetusta tiedostonimestä puuttuu pääte: haluatko, että se lisätäänautomaattisesti?

en: Missing Extension
fi: Puuttuva pääte

en: All documents saved to disk.
fi: Kaikki tiedostot tallennettu.

en: Saving of all documents failed.
fi: Tiedostojen tallennus epäonnistui.

en: Document saved to disk.
fi: Tiedosto tallennettu.

en: Saving document failed.
fi: Tiedoston tallennus epäonnistui.

en: Saving failed and quitting canceled.
fi: Tallennus epäonnistui ja lopettaminen peruttiiin.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
fi: Englantilaiset lainausmerkit:  ``  &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
fi: Ranskalaiset lainausmerkit:  &quot;&lt;  &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
fi: Saksalaiset lainausmerkit:  &quot;`  &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
fi: Ranskalaiset pitkät lainausmerkit:  \flqq  \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
fi: Saksalaiset pitkät lainausmerkit:  \glqq  \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
fi: Islantilaiset lainausmerkit (v1):  \ilqq  \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
fi: Islantilaiset lainausmerkit (v2):  \iflqq  \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
fi: Tšekkiläiset lainausmerkit:  \uv{   }

en: csquotes package:   \enquote{}
fi: csquotes-paketti:   \enquote{   }

en: You have to include the package %1 to use %2.
fi: Toimintoa %2 varten on asennettava paketti %1.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
fi: Tiedostoa muutettiin, ja rakennenäkymä tulisi päivittää ennen tällaisen toiminnon alkua.

en: Structure View Error
fi: Rakennenäkymävirhe

en: Script execution of %1
fi: Skriptin %1 suoritus

en: Messages
fi: Viestit

en: Errors
fi: Virheet

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: View Log File
fi: Katso lokitiedostoa

en: Previous LaTeX Error
fi: Edellinen LaTeX-virhe

en: Next LaTeX Error
fi: Seuraava LaTeX-virhe

en: Previous LaTeX Warning
fi: Edellinen LaTeX-varoitus

en: Next LaTeX Warnings
fi: Seuraavat LaTeX-varoitukset

en: Errors: %1
fi: Virheitä: %1

en: Warnings: %1
fi: Varoituksia: %1

en: No information about warnings or errors is available.
fi: Lisätietoa varoituksista tai virheistä ei ole saatavilla.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
fi: Lokitiedostoa ei saatu avatuksi: ajoitko LaTeXin?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
fi: LaTeX-varoituksia tai -virheitä ei havaittu.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
fi: Olet määrittänyt Käyttäjä-valikossa työkaluja. Ne tulevat saataville Koosta->Muut-valikkoon, ja niiden asetuksia voi muuttaa asetusikkunassa (Asetukset->Kilen asetukset). Tästä on joitakin etuja: voit esim. halutessasi käyttää työkalujasi Pikakoosta-komennossa.

en: User Tools Detected
fi: Havaittu käyttäjän työkaluja

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
fi: <p>Työkaluasetukset täytyy alustaa, jotta Kilen tämä versio toimisi oikein.<br/>Tämä korvaa tekemäsi muutokset.</p><p>Haluatko nyt alustaa työkalut?</p>

en: Tools need to be reset
fi: Työkalut täytyy alustaa

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Files and Projects
fi: Tiedostot ja projektit

en: Structure
fi: Rakenne

en: Scripts
fi: Skriptit

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Most Frequently Used
fi: Käytetyimmät

en: Relation
fi: Suhteet

en: Operators
fi: Operaattorit

en: Arrows
fi: Nuolet

en: Miscellaneous Math
fi: Sekalainen matematiikka

en: Miscellaneous Text
fi: Sekalainen teksti

en: Delimiters
fi: Erottimet

en: Greek
fi: Kreikka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
fi: Erikoismerkit

en: Cyrillic Characters
fi: Kyrilliset kirjaimet

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
fi: <p>Liikuta hiirtä kuvakkeiden yllä nähdäksesi vastaavat LaTeX-komennot.<br/>Lisää vastaava komento napsauttamalla kuvaa. Samanaikainen vaihtonäppäimen painallus lisää komennon matematiikkatilassa, Ctrl-näppäimen painallus aaltosulkeissa.</p>

en: Abbreviation
fi: Lyhenne

en: Log and Messages
fi: Loki ja viestit

en: Output
fi: Tulos

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

en: Create Template From Document...
fi: Luo tiedostosta aihio…

en: &Remove Template...
fi: &Poista aihio…

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close All Ot&hers
fi: Sulje kaikki &muut

en: S&tatistics
fi: &Tilastot

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
fi: Latin-&1 (ISO 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
fi: Latin-&2 (ISO 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
fi: Latin-&3 (ISO 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
fi: Latin-&4 (ISO 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
fi: Latin-&5 (ISO 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
fi: Latin-&9 (ISO 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
fi: &Keskieurooppalainen (CP-1250)

en: &Western European (cp-1252)
fi: &Länsieurooppalainen (CP-1252)

en: Move Tab Left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

en: Move Tab Right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

en: Next section
fi: Seuraava osio

en: Prev section
fi: Edellinen osio

en: Next paragraph
fi: Seuraava kappale

en: Prev paragraph
fi: Edellinen kappale

en: Find &in Files...
fi: Etsi &tiedostoista…

en: Refresh Str&ucture
fi: Päi&vitä rakenne

en: &New Project...
fi: &Uusi projekti…

en: &Open Project...
fi: &Avaa projekti…

en: Open &Recent Project
fi: Avaa &viimeaikainen projekti

en: A&dd Files to Project...
fi: &Lisää tiedostoja projektiin…

en: Refresh Project &Tree
fi: Päivitä p&rojektipuu

en: &Archive
fi: &Arkisto

en: Project &Options
fi: Projektin &asetukset

en: &Close Project
fi: &Sulje projekti

en: &Show Projects...
fi: &Näytä projektit…

en: Re&move Files From Project...
fi: &Poista tiedostoja projektista…

en: Show Project &Files...
fi: Näytä projektin &tiedostot…

en: Open All &Project Files
fi: Avaa &kaikki projektitiedostot

en: Find in &Project...
fi: &Etsi projektista…

en: Clean
fi: Siivoa

en: Next Document
fi: Seuraava tiedosto

en: Previous Document
fi: Edellinen tiedosto

en: Focus Log/Messages View
fi: Kohdista loki- ja viestinäkymään

en: Focus Output View
fi: Kohdista tulosnäkymään

en: Focus Konsole View
fi: Kohdista päätenäkymään

en: Focus Editor View
fi: Kohdista muokkausnäkymään

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
fi: Täydennä (La)TeX-komento

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
fi: Täydennä LaTeX-ympäristö

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
fi: Täydennä lyhenne

en: Next Bullet
fi: Seuraava luetelmakohta

en: Prev Bullet
fi: Edellinen luetelmakohta

en: Environment (inside)
fi: Ympäristö (sisä)

en: Environment (outside)
fi: Ympäristö (ulko)

en: TeX Group (inside)
fi: TeX-ryhmä (sisä)

en: TeX Group (outside)
fi: TeX-ryhmä (ulko)

en: Math Group
fi: Matematiikkaryhmä

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Line
fi: Rivi

en: TeX Word
fi: TeX-sana

en: To End of Line
fi: Rivin loppuun

en: Go to Begin
fi: Siirry alkuun

en: Go to End
fi: Siirry loppuun

en: Match
fi: Etsi vastine

en: Close
fi: Sulje

en: Selection
fi: Valinta

en: Subdocument
fi: Aliasiakirja

en: Mathgroup
fi: Matematiikkaryhmä

en: &Bibliography
fi: &Lähdeluettelo

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

en: Settings for BibTeX
fi: BibTeXin asetukset

en: Settings for Biblatex
fi: Biblatexin asetukset

en: Quick Start
fi: Pikakäynnistys

en: Array
fi: Matriisi

en: Tabbing
fi: Sarkaus

en: Floats
fi: Kelluvat elementit

en: Define Current Document as '&Master Document'
fi: Määritä nykyinen asiakirja ”&pääasiakirjaksi”

en: Show Document Viewer
fi: Näytä asiakirjakatselin

en: Show S&ide Bar
fi: Näytä &sivupalkki

en: Show Mess&ages Bar
fi: Näytä &viestipalkki

en: Watch File Mode
fi: Tiedostontarkkailutila

en: TeX Guide
fi: TeX-opas

en: LaTeX Command
fi: LaTeX-komento

en: LaTeX Subject
fi: LaTeX-aihe

en: LaTeX Env
fi: LaTeX-ympäristö

en: Context Help
fi: Kontekstiohje

en: LaTeX Reference
fi: LaTeX-viite

en: &About Editor Component
fi: Tietoa m&uokkainosasta

en: &System Check...
fi: &Järjestelmän tarkistus…

en: Compile
fi: Käännä

en: View
fi: Näkymä

en: Convert
fi: Muunna

en: Quick
fi: Pika

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
fi: Arkisto-työkalua oli mahdotonta luoda.
    
    Tarkista ja korjaa Kile-asennuksesi.

en: Unable to Create Archive Tool
fi: Arkistotyökalua ei voitu luoda

en: Project: %1
fi: Projekti: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
fi: Projekti: %1 (pääasiakirja: %2)

en: Normal mode
fi: Perustila

en: Master document: %1
fi: Pääasiakirja: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
fi: Määritä nykyinen asiakirja ”pääasiakirjaksi”

en: Normal mode (current master document: %1)
fi: Perustila (nykyinen pääasiakirja: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
fi: %1 [vain luku]

en: There is no active document or it is not saved.
fi: Aktiivista tiedostoa ei ole tai sitä ei ole tallennettu.

en: You have to include the package %1.
fi: Sinun on otettava käyttöön paketti %1.

en: Insert text
fi: Lisää tekstiä

en: You have to include the packages %1.
fi: Sinun on otettava käyttöön paketit %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
fi: ViewHTML-työkalua ei voitu luoda. Alusta työkalut.

en: No Name
fi: Ei nimeä

en: no name
fi: ei nimeä

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
fi: Ennen kuin nykyisen asiakirjan voi määrittää pääasiakirjaksi, se on tallennettava.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
fi: LOHKO

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
fi: RIVI

en: Refreshing structure...
fi: Päivitetään rakennetta…

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
fi: Resurssitiedoston versio.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
fi: Pääikkunan leveys.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
fi: Pääikkunan korkeus.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
fi: Rakennenäkymän laajennustaso.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
fi: Näytä nimiökomennot rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
fi: Näytä määrittämättömät viitteet rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
fi: Näytä lähdeviitekomennot rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
fi: Näytä grafiikan sisällytyskomennot rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
fi: Näytä kelluvat ympäristöt rakennepuussa

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
fi: Näytä tiedoston sisällytyskomennot rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
fi: Näytä nimiöt osiointikomentojen lapsina rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
fi: Näytä TODO- ja FIXME-kommentit

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
fi: Avaa kaikkien nimiöiden emot rakennenäkymään oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
fi: Avaa kaikkien määrittämättömien viitteiden emotietue rakennenäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
fi: Avaa kaikki lähdeviitteiden emot rakennenäkymään oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
fi: Avaa kaikkien TODO- ja FIXME-kommenttien emot oletusarvoisesti

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
fi: Käytettävä oletuspääte, kun grafiikkatiedostolle ei ole annettu päätettä

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
fi: Millainen lähdeluettelo (bibtex vai biblatex) Kilen tulisi näyttää.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
fi: Ajetaanko Lyx-palvelinta.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
fi: Sisältää TEXINPUTS-ympäristömuuttujan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
fi: Aseta TEXINPUTS-ympäristömuuttuja tässä. TEXINPUTS on kaksoispistein erotettu luettelo sijainneista, joista TeXin tulisi etsiä lisäpaketteja tai -tiedostoja. Loppuun ei tarvitse lisätä :$TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
fi: Sisältää pikaesikatselutyökalujen TEXINPUTS-ympäristömuuttujan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
fi: Aseta pikaesikatselutyökalujen TEXINPUTS-ympäristömuuttuja tässä. TEXINPUTS on kaksoispistein erotettu luettelo kaikista sijainneista, joista TeXin tulisi hakea lisäpaketteja tai -tiedostoja. Loppuun ei tarvitse lisätä :$TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
fi: Sisältää BIBINPUTS-ympäristömuuttujan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
fi: Aseta BIBINPUTS-ympäristömuuttuja tässä. BIBINPUTS on on kaksoispistein erotettu luettelo kaikista sijainneista, joista BibTeXin tulisi hakea .bib-tiedostoja. Loppuun ei tarvitse lisätä :$BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
fi: Sisältää pikaesikatselutyökalujen BIBINPUTS-ympäristömuuttujan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
fi: Aseta QuickPreview-työkalujen BIBINPUTS-ympäristömuuttuja tässä. BIBINPUTS on pilkuin erotettu luettelo sijainteja, joista lähdeluettelotyökalu (esim.
     BibTeX tai Biber) etsii lisäpaketteja tai -tiedostoja. Loppuun ei tarvitse lisätä :$BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
fi: Sisältää BSTINPUTS-ympäristömuuttujan.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
fi: Aseta BSTINPUTS-ympäristömuuttuja tässä. BSTINPUTS on kaksoispistein erotettu luettelo sijainneista, joista BibTeXin tulisi etsiä .bst-tiedostoja. Loppuun ei tarvitse lisätä :$BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
fi: Näytetäänkö alapalkki.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
fi: Alapalkin korkeus.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
fi: Mikä alapalkin välilehti näytetään.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
fi: Sivupalkin leveys.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
fi: Näytetäänkö sivupalkki.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
fi: Näytetäänkö tiedostokatselin.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
fi: Näytetäänkö tiedostokatselin erillisessä ulkoisessa ikkunassa.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
fi: Näytetäänkö (La)TeX-varoitukset LogMsg-näkymässä.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
fi: Vasemman kentän valitun näkymän tunniste.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
fi: Näytetäänkö tervetuloikkuna käynnistettäessä.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
fi: Viimeisin Kilen versio, jolle käynnistettäessä tehtiin järjestelmän tarkistus

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
fi: Täydentää \begin{ymp}:n automaattisesti \end{ymp}:llä.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
fi: Ota ympäristöjen automaattisisennys käyttöön

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
fi: Käytä välilyöntejä sarkainten sijaan automaattisisennetyissä ympäristöissä

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
fi: Automaattisisennettyjen ympäristöjen sisennyksen määrä välilyönteinä

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
fi: Lainausmerkkien automaattinen lisäys.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
fi: Lainausmerkkien kielikohtainen muoto.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
fi: Erikoismerkkien automaattinen lisäys.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
fi: Keskitä grafiikka.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
fi: Lisää rajaava laatikko includegraphics-komennon valinnaiseksi asetukseksi.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
fi: Tiedostonimi on suhteessa graphicspath-komennossa annettuun sijaintiin.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
fi: Upota grafiikka figure-ympäristöön.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
fi: Aseta kuvan sijaintisuositukseksi sivun ylälaita.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
fi: Aseta kuvan sijaintisuositukseksi sivun alalaita.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
fi: Aseta kuvan sijaintisuositukseksi ”täsmälleen tähän”.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
fi: Aseta kuvan sijaintisuositukseksi erillinen sivu.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
fi: Pakota kuvan sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
fi: Ota käyttöön wrapfigure-ympäristö.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
fi: Aseta wrapfiguren sijaintisuositukseksi tekstin oikea puoli.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
fi: Aseta wrapfiguren sijaintisuositukseksi tekstin vasen puoli.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
fi: Aseta wrapfiguren sijaintisuositukseksi sivun sisäpuoli.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
fi: Aseta wrapfiguren sijaintisuositukseksi sivun ulkopuoli.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
fi: Salli sisällytetyn kuvan kellua.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
fi: Onko ImageMagick asennettu.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
fi: Yritä tunnistaa rajaava laatikko kuvasta.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
fi: Kuvan oletustarkkuus.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
fi: TeX-ohjeistuksen sijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
fi: Käytä Kilen LaTeX-viitekäsikirjaa kontekstiohjeena.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
fi: Käytä järjestelmän TeXLiven LaTeX2e-viitekäsikirjaa kontekstiohjeena.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
fi: Käytä järjestelmän TeX-käsikirjaa kontekstiohjeena (vanhempi versio).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
fi: Käytä ulkoista katselinta käyttäjän ohjeisiin.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
fi: Palauta käynnistettäessä edelliset tiedostot ja projektit.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
fi: Automaattinen tiedostojen siivous suljettaessa.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
fi: Lopetettaessa siivottavat tiedostotunnisteet.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
fi: Näytä vain LaTeX-tiedostot tiedostoselaimessa

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
fi: Mallin asettama tekijä.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
fi: Mallin asettama asiakirjaluokka.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
fi: Mallin asettama syötemerkistökoodaus.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
fi: Luotavien projektin oletussijainti.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
fi: Pidetäänkö konsolissa näkyvä kansio synkronoituna avointen välilehtien kanssa

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
fi: Onko tiedostontarkkailutila käytössä asiakirjakatselimessa

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
fi: Näytetäänkö ikkunan otsikko tiedostonimen koko sijaintipolku.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
fi: Onko dvipng-ohjelmaa asennettu.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
fi: Onko convert-ohjelmaa asennettu.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
fi: Näytä ympäristöjen esikatselu alapalkissa.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
fi: Näytä valitun teksti esikatselu alapalkissa.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
fi: Näytä matematiikkaryhmien esikatselu alapalkissa.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
fi: Ympäristöjen esikatselun muunnostyökalu alapalkissa.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
fi: Alapalkin valitun tekstin esikatselun muunnostyökalu.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
fi: Matematiikkaryhmien esikatselun muunnostyökalu alapalkissa.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
fi: Pikaesikatselukentän taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
fi: Käytä skriptaustukea.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
fi: Aseta skriptien suoritukselle aikarajoitus.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
fi: Skriptien suorituksen aikarajoitus.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
fi: Skriptin nimen sisältävän sarakkeen leveys skriptihallinnassa.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
fi: Viimeisin PDFWizardin käyttämä tehtävä.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
fi: Käytetyimpien symbolien näkymään tallennettavien symbolien määrä.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
fi: Näytä käytetyimpien symbolien näkymä.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
fi: Tyhjennä useimmin käytettyjen symbolien luettelo Kilea suljettaessa.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
fi: Lisätäänkö UTF-8-merkkejä TeX-komentojen sijaan

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
fi: Käyttäjän valikon XML-tiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
fi: Käytä päätyökaluriviä (arvo 0) tai LaTeX-valikkoa (arvo 1) käyttäjävalikon sijaintina

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
fi: Aktivoi päivittyvä esikatselutoiminto.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
fi: Synkronoi kohdistimen sijainti näkymän kanssa.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
fi: Käytä esikatselua vasta avatuille tiedostoille.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
fi: Aika (millisekunneissa), jonka jälkeen käännös alkaa, kun muutoksia on tullut.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
fi: Käännä tiedostot ainoastaan tallentamisen jälkeen.

en: &Label:
fi: &Nimiö:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
fi: Muokkainosaa ei löydy. Tarkista KDE-asennuksesi.

en: No editor component found.
fi: Muokkainosaa ei löytynyt.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
fi: Kilen sisäinen rakenne on vioittunut. Syynä on todennäköisesti Kilessä oleva ohjelmointivirhe. Valitse Tallenna kaikki Tiedosto-valikosta ja sulje Kile.
    Kilen kehitysryhmä pahoittelee harmia ja pyytää sinua tekemään vikailmoituksen.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
fi: Verkko-osoitetta ”%1” ei voitu avata.
    
    %2

en: Cannot open URL
fi: Verkko-osoitetta ei voi avata

en: The URL "%1" couldn't be opened.
fi: Verkko-osoitetta ”%1” ei voitu avata.

en: Could not find template: %1
fi: Aihiota ei löydy: %1

en: File Not Found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Please save the file first.
fi: Tallenna tiedosto ensin.

en: Open/create a document first.
fi: Avaa tai luo tiedosto ensin.

en: A template for this type of document cannot be created.
fi: Tämän tyypin asiakirjalle ei voi luoda aihiota.

en: Create Template From Document
fi: Luo tiedostosta aihio

en: Remove Template
fi: Poista aihio

en: Open Files
fi: Avaa tiedostoja

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
fi: Kile kohtasi virheen tallentaessaan tiedostoa %1. Onko levytilaa riittävästi vapaana?

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Any files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Save Compiled Document As...
fi: Tallenna käännetty tiedosto nimellä…

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
fi: Verkko-osoitetta ”%1” ei voi avata,
    koska se on kansio.

en: Cannot open directory
fi: Kansiota ei voi avata

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto nimeltä ”%1” on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

en: Refresh Project Tree
fi: Päivitä projektipuu

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
fi: Nykyistä asiakirjaa ei ole liitetty projektiin. Aktivoi siihen projektiin liitetty asiakirja, jolle haluat rakentaa puun, ja valitse Verestä projektipuu uudelleen.

en: Could Not Refresh Project Tree
fi: Projektipuun päivitys epäonnistui

en: Select Project
fi: Valitse projekti

en: Add to Project
fi: Lisää projektiin

en: The file %1 is already member of the project %2
fi: Tiedosto %1 kuuluu jo projektiin %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
fi: Tiedostoa %1 ei voitu lisätä, koska sitä ei ole olemassa tai se ei ole luettavissa

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
fi: Tiedosto on projektitiedosto, joka sisältää projektin tiedot, eikä sitä näin voi poistaa projektista.

en: Cannot Remove File From Project
fi: Tiedostoa ei voi poistaa projektista

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
fi: <p>Projekti ”%1” on jo auki.</p><p>Jos haluat ladata projektin uudelleen, sulje projekti ensin ja avaa se taas.</p>

en: Project Already Open
fi: Projekti on jo avattu

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
fi: <p>Projektin ”%1” projektitiedostoa ei ole tai se ei ole luettavissa.</p><p>Haluatko poistaa tämän projektin viimeaikaisten luettelosta?</p>

en: Could Not Open Project
fi: Projektia ei voitu avata

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
fi: <p>Tiedostoa ”%1” ei voi avata, koska se ei vaikuta olevan projektitiedosto.</p>

en: Impossible to Open Project File
fi: Mahdotonta avata projektitiedostoa

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
fi: <p>Projektia ”%1” ei voi avata, koska se on luotu<br/>Kilen uudemmalla versiolla.</p>

en: Impossible to Open Project
fi: Mahdotonta avata projektia

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
fi: <p>Projektitiedosto ”%1” on luotu Kilen aiemmalla versiolla.<br/>Se täytyy päivittää, ennen kuin sen voi avata.</p><p>Haluatko päivittää sen?</p>

en: Project File Needs to be Updated
fi: Projektitiedosto täytyy päivittää

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
fi: <p>Projektitiedostoa ”%1” ei voitu päivittää.</p><p>Haluatko poistaa tämän projektin viimeaikaisten projektien luettelosta?</p>

en: Could Not Update Project File
fi: Projektitiedostoa ei voitu päivittää

en: Open Project
fi: Avaa projekti

en: Save Project
fi: Tallenna projekti

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
fi: Nykyinen asiakirja ei kuulu mihinkään projektiin. Aktivoi asiakirja, joka kuuluu projektiin, jonka haluat tallentaa, ja valitse Tallenna projekti uudelleen.

en: Could Determine Active Project
fi: Aktiivista projektia ei voitu määrittää

en: Add Files to Project
fi: Lisää tiedostoja projektiin

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add
fi: Lisää

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
fi: Projekteja ei ole auki. Avaa projekti, johon haluat lisätä tiedostoja, ja valitse Lisää tiedostoja uudelleen.

en: Could Not Determine Active Project
fi: Aktiivista projektia ei voitu määrittää

en: Project Options For
fi: Projektin asetukset

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
fi: Nykyinen asiakirja ei kuulu mihinkään projektiin. Valitse asiakirja, joka kuuluu projektiin, jota haluat muuttaa, ja valitse Projektin asetukset uudelleen.

en: Close Project
fi: Sulje projekti

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
fi: Nykyinen asiakirja ei kuulu mihinkään projektiin. Valitse asiakirja, joka kuuluu projektiin, jonka haluat sulkea, ja valitse Sulje projekti uudelleen.

en: Could Not Close Project
fi: Projektia ei voitu sulkea

en: Nothing to clean for %1
fi: Ei mitään puhdistettavaa: %1

en: Cleaning %1: %2
fi: Siivotaan %1: %2

en: Switch Project
fi: Vaihda projektia

en: Select Files to Remove
fi: Valitse poistettavat tiedostot

en: Show Project Files
fi: Näytä projektin tiedostot

en: project configuration file
fi: projektin määritystiedosto

en: graphics file
fi: grafiikkatiedosto

en: Open All Project Files
fi: Näytä projektin kaikki tiedostot

en: not opened: %1 (%2)
fi: ei avattu: %1 (%2)

en: Project Files
fi: Projektitiedostot

en: Could not determine the selected file.
fi: Valittua tiedostoa ei voitu tunnistaa.

en: Project Error
fi: Projektivirhe

en: Opening Project...
fi: Avataan projektia…

en: Scanning project files...
fi: Tutkitaan projektin tiedostoja…

en: (La)TeX Source Files
fi: (La)TeX-lähdetiedostot

en: (La)TeX Packages
fi: (La)TeX-paketit

en: BibTeX Files
fi: BibTeX-tiedostot

en: Metapost Files
fi: Metapost-tiedostot

en: Kile Script Files
fi: Kilen skriptitiedostot

en: Kile Project Files
fi: Kilen projektitiedostot

en: * |All Files
fi: * |Kaikki tiedostot

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
fi: LaTeX-ohjeistusta ei löydy kohteesta %1: aseta oikea sijainti kohdassa Asetukset->Kilen asetukset->Ohje.

en: No help available for %1.
fi: Ohjetta ei löydy: %1.

en: Undefined
fi: Ei määritetty

en: Script
fi: Skripti

en:  output:
fi:  tulos:

en: terminated
fi: keskeytettiin

en: Launching failed, diagnostics:
fi: Käynnistyi epäonnistui, diagnostiikka:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
fi: Sattui virhe jäsennettäessä työkalulle annettuja valitsimia.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
fi: Työkalulle annetut valitsimet sisältävät jokerimerkkejä, joita ei voi käsitellä.

en: There is no executable named "%1" in your path.
fi: Ohjelmatiedostoa ”%1” ei löydy hakupolustasi.

en: You do not have permission to run %1.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia ajaa ohjelmatiedostoa ”%1”.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
fi: Diagnostiikka ei löytänyt ilmeisiä ongelmia.

en: finished with exit code %1
fi: päättyi paluukoodiin %1

en: finished abruptly
fi: päättyi äkillisesti

en: failed to start
fi: ei onnistunut käynnistymään

en: crashed
fi: kaatui

en: failed (error code %1)
fi: epäonnistui (virhekoodi %1)

en: The document viewer is not available
fi: Asiakirjakatselinta ei ole saatavilla

en: Please disable the live preview before launching this tool
fi: Poista päivittyvä esikatselu käytöstä ennen tämän työkalun käynnistämistä

en: Cite
fi: Siteeraa

en: Add BibTeX database
fi: Lisää BibTeX-tietokanta

en: Paste
fi: Liitä

en: Document Class Selection - \documentclass{}
fi: Asiakirjaluokan valinta – \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
fi: \documentclass[valinnat]{luokka}
    luokka: article,report,book,letter
    fonttikokovalinnat: 10pt, 11pt, 12pt
    paperikokovalinnat: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    muut valinnat: 
    landscape – valitsee vaaka-arkin (oletus on pystyarkki).

en: Package Import - \usepackage{}
fi: Paketin tuonti – \usepackage{}

en: Package Import
fi: Paketin tuonti

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
fi: Kaikki \documentclass-komennossa annetut parametrit, joita valittu asiakirjaluokka ei tunnista,
    välitetään \usepackage-komennoin ladatuille paketeille.

en: AMS Packages
fi: AMS-paketit

en: The principal American Mathematical Society packages
fi: American Mathematical Societyn tärkeimmät paketit

en: Start Document Body - \begin{document}
fi: Aloita asiakirjan runko: \begin{document}

en: Start Document Body
fi: Aloita asiakirjan runko

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
fi: Teksti sallitaan vain \begin{document}- ja \end{document}-komentojen välissä.
    Johdantoosuus ennen \begin{document}-komentoa voi sisältää vain komentoja.

en: Generate Title - \maketitle
fi: Luo otsikko – \maketitle

en: Generate Title
fi: Luo otsikko

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
fi: Tämä komento luo otsikon erilliselle otsikkosivulle
    – paitsi artikkeliluokassa, jossa otsikko tavallisesti sijoittuu ensimmäisen sivun yläosaan.

en: Table of Contents - \tableofcontents
fi: Sisällysluettelo – \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
fi: Pane tämä komento minne haluat sisällysluettelon tulevan

en: Title Definition - \title{}
fi: Otsikon määritys – \title{}

en: Title Definition
fi: Otsikon määritys

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
fi: \title{teksti}
    \title-komento ilmaisee tekstin olevan asiakirjan otsikko.
    Voit ohjata LaTeXia aloittamaan uuden rivin pitkässä otsikossa komennolla \\.

en: Author Definition - \author{}
fi: Kirjoittajan määritys – \author{}

en: Author Definition
fi: Kirjoittajan määritys

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
fi: \author{nimet}
    \author-komento kertoo asiakirjan kirjoittajan. Jos kirjoittajia on useampia, ne erotetaan \and-komennoin.

en: Center - \begin{center}
fi: Keskitys – \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
fi: Jokaisen rivin pitää päättyä jonoon \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
fi: Tasaus vasemmalle – \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
fi: Tasaus oikealle – \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
fi: Lainaus – \begin{quote}

en: Quote
fi: Lainaus

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
fi: Teksti tasataan molemmin puolin.
    Tyhjä rivi tekstissä tuottaa uuden kappaleen.

en: Quotation - \begin{quotation}
fi: Sitaatti – \begin{quotation}

en: Quotation
fi: Sitaatti

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
fi: Teksti tasataan molemmin puolin ja ensiriviä sisennetään.
    Tyhjä rivi teksti tuottaa uuden kappaleen.

en: Verse - \begin{verse}
fi: Säe – \begin{verse}

en: Verse
fi: Säe

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
fi: Säeympäristö (verse) on tarkoitettu runoihin.
    Säkeistön säkeitä erottaa \\ ja säkeistöjä yksi tai useampi tyhjä rivi.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
fi: Verbatim – \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
fi: Ympäristö, jossa LaTeX tulostaa kaiken täsmälleen, kuten kirjoitat.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
fi: Pallukkaluetelma – \begin{itemize}

en: Bulleted List
fi: Pallukkaluetelma

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
fi: itemize-ympäristö tuottaa ”pallukoidun” luetelman.
    Jokainen luetelman kohta alkaa \item-komennolla.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
fi: Numeroitu luettelo – \begin{enumerate}

en: Enumeration
fi: Numeroitu luettelo

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
fi: enumerate-ympäristö tuottaa numeroidun luettelon.
    Jokainen luettelon kohta aloitetaan \item-komennolla.

en: Description - \begin{description}
fi: Kuvausluettelo – \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
fi: Kuvausluetelmaympäristöä käytetään selitteisiin luetelmiin.
    Jokainen luetelmakohta alkaa komennolla \item[selite].
    ”Selite” lihavoidaan ja tasataan oikealle.

en: Table - \begin{table}
fi: Taulukko – \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
fi: \begin{table}[sijoitus]
    taulukon runko
    \caption{taulukon selite}
    \end{table}
    Taulukot ovat elementtejä, jotka eivät ole osa leipätekstiä ja jotka yleensä kellutetaan sopivaan paikkaan.
    Valinnainen [sijainti]-parametri kertoo, mihin LaTeX yrittää sijoittaa taulukon:
    h : Tähän – siihen kohtaan tekstiä, missä taulukkoympäristö esiintyy
    t : Ylös – sivun ylälaitaan
    b : Alas – sivun alalaitaan
    p : Erillisille sivulle – erilliselle kelluvien elementtien sivulle, joka ei sisällä muuta tekstiä
    \caption-komennolla voit lisätä taulukkoon selitteen.

en: Figure - \begin{figure}
fi: Kuvio – \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
fi: \begin{figure}[sijainti]
    kuvan runko
    \caption{kuvan selite}
    \end{figure}
    Kuvat ovat olioita, jotka eivät ole osa tavallista tekstiä ja jotka yleensä ”kelluvat” sopivaan paikkaan.
    Valinnainen [sijainti]-parametri määrittää, minne LaTeX yrittää sijoittaa kuvan
    h : tähän – siihen paikkaan tekstissä, jossa figure-ympäristö esiintyy
    t : ylös – sivun ylälaitaan
    b : alas – sivun alalaitaan
    p : omalle sivulleen – erilliselle sivulle, joka sisältää vain kuvia, ei tekstiä.
    Kuvan rungon muodostaa mikä vain teksti tai LaTeX-komentojen joukko.
    \caption-komennolla voit luoda kuvalle selitteen.

en: Title Page - \begin{titlepage}
fi: Otsikkosivu – \begin{titlepage}

en: Title Page
fi: Otsikkosivu

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
fi: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    Otsikkosivuympäristö luo otsikkosivun, ts. sivun jolla ei ole sivunumeroita eikä ylä- tai alatunnistetta.

en: Italics - \textit{}
fi: Kursiivi – \textit{}

en: Italics
fi: Kursiivi

en: \textit{italic text}
fi: \textit{kursiiviteksti}

en: Slanted - \textsl{}
fi: Vino – \textsl{}

en: Slanted
fi: Vino

en: \textsl{slanted text}
fi: \textsl{vino teksti}

en: Boldface - \textbf{}
fi: Lihavointi – \textbf{}

en: Boldface
fi: Lihavointi

en: \textbf{boldface text}
fi: \textbf{lihavoitu teksti}

en: Typewriter - \texttt{}
fi: Tasalevyinen – \texttt{}

en: Typewriter
fi: Tasalevyinen

en: \texttt{typewriter text}
fi: \texttt{tasalevyinen teksti}

en: Small Caps - \textsc{}
fi: Kapiteelit – \textsc{}

en: Small Caps
fi: Kapiteelit

en: \textsc{small caps text}
fi: \textsc{kapiteeliteksti}

en: \item[label] Hello!
fi: \item[selite] Hei vaan!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
fi: Sarkaus – \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
fi: Sarkausympäristö tarjoaa tavan sarakkeistaa tekstiä.
    \begin{tabbing}
    tekstiä \= lisää tekstiä \= vielä lisää tekstiä \= lopputeksti \\
    toinen rivi \&gt;  \&gt; lisää \\
    \end{tabbing}
    Komennot: \=  Asettaa kohtaan sarkauskohdan.
    \>  Siirtyy seuraavaan sarkauskohtaan.
    \&lt;  Sallii tekstin kirjoittamisen paikalliseen reunukseen reunusta muuttamatta. Voidaan käyttää vain rivin alussa.
    \+  Siirtää kaikkien seuraavien komentojen vasenta reunusta sarkaimen verran oikealle
    \-  Siirtää kaikkien seuraavien komentojen vasenta reunusta sarkaimen verran vasemmalle
    \'  Siirtää kaiken tähän asti sarakkeeseen kirjoitetun edellisen sarakkeen oikeaan laitaan oikeasuorasti suhteessa nykyiseen sarkauskohtaan
    \`  Sallii sijoittaa tekstin oikeasuorasti suhteessa mihin hyvänsä sarkauskohtaan, 0 mukaan lukien
    \kill  Asettaa sarkauskohdat tuottamatta tekstiä.
    \a  Sarkausympäristössä komennot \=, \' ja \` eivät tuota aksentteja kuten yleensä, vaan niiden sijaan käytetään komentoja \a=, \a' ja \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
fi: Taulukko – \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
fi: \begin{tabular}[sij]{sar}
    sarakkeen 1 sisältö & sarakkeen 2 sisältö … & sarakkeen n sisältö \\
    …
    \end{tabular}
    sij: Asettaa pystysijainnin; oletuksena on sijoitus ympäristön keskelle.
         t – tasaa ylös
         b – tasaa alas
    sar: Asettaa sarakkeiden muotoilun.
         l – Vasemmalle tasattu sarake.
         r – Oikealle tasattu sarake.
         c – Keskitetty sarake.
         | – Ympäristön koko korkeuden ja syvyyden mittainen pystyviiva.
         @{teksti} – lisää tekstiä joka riville.
    \hline-komento piirtää taulukon levyisen vaakaviivan.
    \cline{i-j}-komento piirtää sarakkeesta i sarakkeeseen j ulottuvan vaakaviivan.
    \vline-komento piirtää rivinsä koko korkeuden ja syvyyden mittaisen pystyviivan.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
fi: Useampisarakkeiset solut – \multicolumn

en: Multicolumn Cells
fi: Useampisarakkeiset solut

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
fi: \multicolumn{sar}{sij}{teksti}
    ”sar” määrittää, monestako sarakkeesta solu koostuu.
    ”sij” määrittää solun muotoilun: c keskitetty, l vasensuora, r oikeasuora.
    ”teksti” sisältää solun tekstin.

en: Horizontal Line - \hline
fi: Vaakaviiva – \hline

en: Horizontal Line
fi: Vaakaviiva

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
fi: \hline-komento piirtää taulukon leveyden mittaisen vaakaviivan.

en: Vertical Line - \vline
fi: Pystyviiva – \vline

en: Vertical Line
fi: Pystyviiva

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
fi: \vline-komento piirtää rivinsä täyden korkeuden ja syvyyden mittaisen pystyviivan.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
fi: Vaakaviiva palstojen yli – \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
fi: Vaakaviiva palstojen yli

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
fi: \cline{i-j}-komento piirtää määritettyjen palstojen yli vaakaviivan, joka alkaa palstasta i ja päättyy palstaan j.

en: New Page - \newpage
fi: Uusi sivu – \newpage

en: New Page
fi: Uusi sivu

en: The \newpage command ends the current page
fi: \newpage-komento päättää nykyisen sivun

en: Line Break - \linebreak
fi: Rivinvaihto – \linebreak

en: Line Break
fi: Rivinvaihto

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
fi: \linebreak-komento käskee LaTeXin vaihtaa riviä komennon sijainnin kohdalta.

en: Page Break - \pagebreak
fi: Sivunvaihto – \pagebreak

en: Page Break
fi: Sivunvaihto

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
fi: \pagebreak-komento pakottaa LaTeXin katkaisemaan nykyisen sivun komennon kohdalta.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
fi: ”Suuri” tyhjä pystyväli – \bigskip

en: "Big" Vertical Space
fi: ”Suuri” tyhjä väli (pystysuunnassa)

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
fi: \bigskip-komento lisää ”suuren” tyhjän välin pystysuunnassa.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
fi: ”Keskikokoinen” tyhjä pystyväli – \medskip

en: "Medium" Vertical Space
fi: ”Keskikokoinen” tyhjä väli (pystysuunnassa)

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
fi: \medskip-komento lisää ”keskikokoisen” tyhjän välin pystysuunnassa.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
fi: Kuvan lisäys – \includegraphics{tsto}

en: Image Insertion
fi: Kuvan lisäys

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
fi: Mukautettava tiedoston lisäys – \include{tsto}

en: Customizable File Inclusion
fi: Mukautettava tiedoston lisäys

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
fi: \include{tsto}
    \include-komentoa käytetään yhdessä \includeonly-komennon kanssa valikoimaan lisättävät tiedostot.

en: Type or select a filename:
fi: Kirjoita tai valitse tiedostonimi:

en: File Inclusion - \input{file}
fi: Tiedoston lisäys – \input{file}

en: File Inclusion
fi: Tiedoston lisäys

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
fi: \input{tsto}
    \input-komento lukee annetun tiedoston ja käsittelee sen sisällön täsmälleen samoin kuin jos se sijaitsisi osana kutsuvaa tiedostoa komennon paikalla.

en: Sectioning
fi: Jäsennys

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \part{otsikko}
    \part*{otsikko} : älä lisää osan numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon

en: &Part
fi: &Osa

en: No &numbering
fi: &Ei numerointia

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
fi: \chapter{otsikko}
    \chapter*{otsikko} : älä lisää numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon
    Vain report- ja book-luokan asiakirjoissa

en: C&hapter
fi: L&uku

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \section{otsikko}
    \section*{otsikko} : älä lisää numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon

en: &Section
fi: &Alaluku

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \subsection{otsikko}
    \subsection*{otsikko} : älä lisää numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon

en: &Subsection
fi: &Ala-alaluku

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \subsubsection{otsikko}
    \subsubsection*{otsikko} : älä lisää luvun numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon

en: &Subsubsection
fi: A&la-alaluku

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \paragraph{otsikko}
    \paragraph*{otsikko} : älä lisää luvun numeroa äläkä tee merkintää sisällysluetteloon

en: &Paragraph
fi: Ka&ppale

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fi: \subparagraph{otsikko}
    \subparagraph*{otsikko} : älä lisää numeroa äläkä lisää merkintää sisällysluetteloon

en: &Subparagraph
fi: &Alikappale

en: Size
fi: Koko

en: tiny
fi: pikkuruinen

en: footnotesize
fi: alaviitekoko

en: small
fi: pieni

en: normalsize
fi: tavallinen koko

en: large
fi: suuri

en: Large
fi: Suuri

en: LARGE
fi: SUURI

en: huge
fi: valtava

en: Huge
fi: Valtava

en: Other
fi: Muu

en: \label{key}
fi: \label{viite}

en: \index{word}
fi: \index{sana}

en: \footnote{text}
fi: \footnote{teksti}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
fi: Komento luo tekstinsisäisen lainauksen bib-tiedoston vastaavaan tietueeseen yhdistettyyn viitteeseen
    Voit nähdä kaikki saatavilla olevat viitteet avaamalla bib-tiedoston Kileen

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
fi: Alleviivaus – \underline{}

en: Smart New Line
fi: Älykäs rivinvaihto

en: Smart Tabulator
fi: Älykäs sarkain

en: Abstract - \begin{abstract}
fi: Tiivistelmä – \begin{abstract}

en: Abstract
fi: Tiivistelmä

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
fi: \begin{abstract}
    teksti
    \end{abstract}
    Tiivistelmäympäristö luo otsikkosivun, ts. sivun jolle ei tulostu sivunumeroa tai ylätunnistetta.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
fi: Sarakkeistus* – \begin{tabular*}

en: Tabular*
fi: Sarakkeistus*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
fi: \begin{tabular*}{leveys}[sijainti]{sarakkeet}
    sarakkeen 1 sisältö & sarakkeen 2 sisältö … & sarakkeen n sisältö\\
    ...
    \end{tabular*}
    Tämä on tabular-ympäristön laajennettu muunnelma, jolla on leveydelleylimääräinen parametri. Sarakkaiden välissä tulee olla joustavaa tilaa, jota voidaan venyttää annettuun leveyteen.

en: Minipage - \begin{minipage}
fi: Pienoissivu – \begin{minipage}

en: Minipage
fi: Pienoissivu

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
fi: minipage-ympäristö on samankaltainen kuin \parbox-komento. Se hyväksyy saman valinnaisen sijainti- ja pakollisen leveysparametrin. Voit käyttää muita kappaleentekoympäristöjä minipagen sisällä.

en: Table of Figures - \listoffigures
fi: Kuvaluettelo – \listoffigures

en: Table of Figures
fi: Kuvaluettelo

en: Put this command where you want the list of figures to go.
fi: Pane tämä komento minne haluat kuvaluettelon tulevan.

en: Table of Tables - \listoftables
fi: Taulukkoluettelo – \listoftables

en: Table of Tables
fi: Taulukkoluettelo

en: Put this command where you want the list of tables to go.
fi: Pane tämä komento minne haluat taulukkoluettelon tulevan.

en: Generate Index - \makeindex
fi: Luo hakemisto – \makeindex

en: Generate Index
fi: Luo hakemisto

en: Put this command when you want to generate the raw index.
fi: Käytä tätä komentoa halutessasi luoda raa’an hakemiston.

en: Print Index - \printindex
fi: Tulosta hakemisto – \printindex

en: Print Index
fi: Tulosta hakemisto

en: Put this command when you want to print the formatted index.
fi: Käytä tätä komentoa halutessasi tulostaa muotoillun hakemiston.

en: Glossary - \makeglossary
fi: Sanasto – \makeglossary

en: Glossary
fi: Sanasto

en: Put this command when you want to print a glossary.
fi: Käytä tätä komentoa halutessasi tulostaa sanaston.

en: Bibliography
fi: Lähdeluettelo

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
fi: Lähdeluettelo – \begin{bibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
fi: \begin{thebibliography}{levein-nimiö}
    \bibitem[nimiö]{viittausavain}
    …
    \end{thebibliography}
    levein-nimiö: Teksti, joka tulostettuna on suunnilleen yhtä leveä kuin levein \bibitem-komennon tuottama nimiö
    \bibitem: Määritä lähde

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
fi: verbatim (näytä välilyönnit) – \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
fi: verbatim (näytä välilyönnit)

en: Embedded Code - \verb||
fi: Upotettu koodi – \verb||

en: Embedded Code
fi: Upotettu koodi

en: Macro form of the verbatim environment.
fi: verbatim-ympäristön makromuoto.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
fi: Upotettu koodi (näytä sanavälit) – \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
fi: Upotettu koodi (näytä sanavälit)

en: Macro form of the verbatim* environment.
fi: verbatim*-ympäristön makromuoto.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
fi: ”Pieni” tyhjä pystyväli – \smallskip

en: "Small" Vertical Space
fi: ”Pieni” tyhjä väli (pystysuunnassa)

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
fi: \smallskip-komento lisää ”pienen” tyhjän välin pystysuunnassa.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
fi: Valinnainen tyhjä vaakaväli – \hfill

en: Horizontal Variable Space
fi: Valinnainen tyhjä vaakaväli

en: Horizontal Dots - \dotfill
fi: Vaakapisteet – \dotfill

en: Horizontal Dots
fi: Vaakapisteet

en: Horizontal Rule - \hrulefill
fi: Vaakaviiva – \hrulefill

en: Horizontal Rule
fi: Vaakaviiva

en: Vertical Variable Space - \vfill
fi: Valinnainen tyhjä pystyväli – \vfill

en: Vertical Variable Space
fi: Valinnainen tyhjä pystyväli

en: Horizontal Space - \hspace{}
fi: Tyhjä vaakaväli – \hspace{}

en: Horizontal Space
fi: Tyhjä vaakaväli

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
fi: \hspace-komento lisää vaakasuuntaisen välin. Välin pituus voidaan antaa millä tahansa LaTeXin ymmärtämällä mitalla, esim. pisteinä, senttimetreinä jne. \hspace-komennolla voi lisätä myös negatiivisen välin, joka vastaa taaksepäin siirtymistä.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
fi: Tyhjä vaakaväli (pakotettu) – \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
fi: Tyhjä vaakaväli (pakotettu)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
fi: \hspace*-komento lisää tyhjän vaakavälin kuten \hspace-komentokin. LaTeX kuitenkin poistaa rivinloppuisen tyhjän tilan. Ellet haluat LaTeXin poistavan sitä, lisää valinnainen * komentoon.

en: Vertical Space - \vspace{}
fi: Tyhjä pystyväli – \vspace{}

en: Vertical Space
fi: Tyhjä pystyväli

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
fi: \vspace-komento lisää tyhjän välin pystysuunnassa. Välin pituuden voi ilmaista minä hyvänsä LaTeXin ymmärtämänä suureena, esim. pisteinä, senttimetreinä jne. \vspace-komennolla voi lisätä yhtä hyvin negatiivisen kuin positiivisen välin.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
fi: Tyhjä pystyväli (pakotettu) – \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
fi: Tyhjä pystyväli (pakotettu)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
fi: \vspace*-komento lisää tyhjän pystyvälin kuten \vspace-komentokin. LaTeX kuitenkin poistaa sivunloppuisen tyhjän tilan. Ellet haluat LaTeXin poistavan sitä, lisää valinnainen * komentoon.

en: Emphasized - \emph{}
fi: Korostettu – \emph{}

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: \emph{emphasized text}
fi: \emph{korostettu teksti}

en: Strong - \strong{}
fi: Vahvennettu – \strong{}

en: Strong
fi: Vahvennettu

en: \strong{text}
fi: \strong{vahvennettu teksti}

en: Roman - \rmfamily
fi: Antiikva – \rmfamily

en: Roman
fi: Antiikva

en: Sans Serif - \sffamily
fi: Päätepylväätön – \sffamily

en: Sans Serif
fi: Päätepylväätön

en: Monospace - \ttfamily
fi: Tasalevyinen – \ttfamily

en: Monospace
fi: Tasalevyinen

en: Medium - \mdseries
fi: Puolivahva – \mdseries

en: Medium
fi: Puolivahva

en: Bold - \bfseries
fi: Lihavointi – \bfseries

en: Upright - \upshape
fi: Suora – \upshape

en: Upright
fi: Suora

en: Italic - \itshape
fi: Kursiivi – \itshape

en: Slanted - \slshape
fi: Vino – \slshape

en: Smallcaps - \scshape
fi: Kapiteeli – \scshape

en: Smallcaps
fi: Kapiteeli

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
fi: Lähdeluettelotyylin valinta – \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
fi: Lähdeluettelotyylin valinta

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
fi: \bibliographystyle-komennon parametri viittaa bst-tiedostoon, joka määrittää lähdeviitteittesi ulkoasun.
    BibTeXin mukana toimitettavat vakiotyylit ovat:
    alpha: aakkosellinen lajittelu. Viite muodostetaan tekijän nimestä ja julkaisuvuodesta.
    plain: aakkosellinen lajittelu. Viitteet ovat lukuja.
    unsrt: kuten ”plain” mutta lähteet ovat viittausjärjestyksessä.
    abbrv: kuten ”plain” mutta lyhyemmin viittein.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
fi: Lähdeluettelon luonti – \bibliography{}

en: Bibliography Generation
fi: Lähdeluettelon luonti

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
fi: \bibliography-komennon parametri viittaa (päätteettä) bib-tiedostoon,
    jonka tulisi sisältää tietokantasi BibTeX-muodossa.
    Kile lisää automaattisesti TeX-tiedoston perusnimen

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
fi: Lataa Biblatex-paketti – \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
fi: Lataa Biblatex-paketti

en: This includes the package biblatex
fi: Tämä sisällyttää biblatex-paketin

en: Print Bibliography
fi: Tulosta lähdeluettelo

en: Prints the complete bibliography
fi: Tulostaa koko lähdeluettelon

en: Print Bibliography by Section
fi: Tulosta osion lähdeluettelo

en: Print the bibliography for each section
fi: Tulostaa kunkin osion lähdeluettelon

en: Print List of Shorthands
fi: Tulosta lyhenteiden luettelo

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
fi: ALT…. : voit valita näiden kahden kentän väliltä

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
fi: OPT…. : valinnaiset kentät (poista komennolla ”Tyhjennä”)

en: Bib fields - %1
fi: Bib-kentät – %1

en: Small Space
fi: Pieni väli

en: Medium Space
fi: Keskikokoinen väli

en: Large Space
fi: Suuri väli

en: Math Mode - $...$
fi: Matematiikkatila – $…$

en: Math Mode
fi: Matematiikkatila

en: Displaymath Mode - \[...\]
fi: Näyttömatematiikkatila – \[…\]

en: Displaymath Mode
fi: Näyttömatematiikkatila

en: Equation - \begin{equation}
fi: Yhtälö – \begin{equation}

en: Equation
fi: Yhtälö

en: Subscript - _{}
fi: Alaindeksi – _{}

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Superscript - ^{}
fi: Yläindeksi – ^{}

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Normal Fraction - \frac{}{}
fi: Tavallinen murtoluku – \frac{}{}

en: Normal Fraction
fi: Tavallinen murtoluku

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
fi: Näyttötyylin murtoluku – \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
fi: Näyttötyylin murtoluku

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
fi: Tekstityylin murtoluku – \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
fi: Tekstityylin murtoluku

en: Square Root - \sqrt{}
fi: Neliöjuuri – \sqrt{}

en: Square Root
fi: Neliöjuuri

en: Array - \begin{array}
fi: Matriisi – \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
fi: \begin{array}{sar1sar2...sarn}
    sarake 1 & sarake 2 ... & sarake n \\ 
    ...
    \end{array}
    Jokaista saraketta (sarn) kohti tarvitaan kirjain, joka kertoo, miten sarake muotoillaan:
         c -- keskitetty
         l -- vasensuora
         r -- oikeasuora

en: Left Delimiter
fi: Vasen erotin

en: left (
fi: vasen (

en: left [
fi: vasen [

en: left {
fi: vasen {

en: left &lt;
fi: vasen &lt;

en: left )
fi: vasen )

en: left ]
fi: vasen ]

en: left }
fi: vasen }

en: left &gt;
fi: vasen &gt;

en: left .
fi: vasen .

en: Right Delimiter
fi: Oikea erotin

en: right )
fi: oikea )

en: right ]
fi: oikea ]

en: right }
fi: oikea }

en: right &gt;
fi: oikea &gt;

en: right (
fi: oikea (

en: right [
fi: oikea [

en: right {
fi: oikea {

en: right &lt;
fi: oikea &lt;

en: right .
fi: oikea .

en: Normal Binomial - \binom{}{}
fi: Tavallinen binomi – \binom{}{}

en: Normal Binomial
fi: Tavallinen binomi

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
fi: Näyttötyylin binomi – \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
fi: Näyttötyylin binomi

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
fi: Tekstityylin binomi – \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
fi: Tekstityylin binomi

en: N-th Root - \sqrt[]{}
fi: N:s juuri – \sqrt[]{}

en: N-th Root
fi: N:s juuri

en: Left-Right () - \left(..\right)
fi: Vasen–Oikea () – \left(…\right)

en: Left-Right ()
fi: Vasen–Oikea ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
fi: Jatkettava nuoli vasemmalle – \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
fi: Jatkettava nuoli vasemmalle

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
fi: Jatkettava nuoli oikealle – \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
fi: Jatkettava nuoli oikealle

en: Boxed Formula - \boxed{}
fi: Laatikoitu kaava – \boxed{}

en: Boxed Formula
fi: Laatikoitu kaava

en: Text in Mathmode - \text{}
fi: Teksti matematiikkatilassa – \text{}

en: Text in Mathmode
fi: Teksti matematiikkatilassa

en: Intertext - \intertext{}
fi: intertext – \begin{intertext}

en: Intertext
fi: intertext

en: Displaymath - \begin{displaymath}
fi: Näyttömatematiikka – \begin{displaymath}

en: Displaymath
fi: Näyttömatematiikka

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
fi: Yhtälö (ei numeroitu) – \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
fi: Yhtälö (ei numeroitu)

en: Multline - \begin{multline}
fi: multline – \begin{multline}

en: Multline
fi: multline

en: Multline* - \begin{multline*}
fi: multline* – \begin{multline*}

en: Multline*
fi: multline*

en: Split - \begin{split}
fi: split – \begin{split}

en: Split
fi: split

en: Gather - \begin{gather}
fi: gather – \begin{gather}

en: Gather
fi: gather

en: Gather* - \begin{gather*}
fi: gather* – \begin{gather*}

en: Gather*
fi: gather*

en: Align - \begin{align}
fi: Tasaus – \begin{align}

en: Align
fi: Tasaus

en: Align* - \begin{align*}
fi: align* – \begin{align*}

en: Align*
fi: align*

en: Flalign - \begin{flalign}
fi: flalign – \begin{flalign}

en: Flalign
fi: flalign

en: Flalign* - \begin{flalign*}
fi: flalign* – \begin{flalign*}

en: Flalign*
fi: flalign*

en: Alignat - \begin{alignat}
fi: alignat – \begin{alignat}

en: Alignat
fi: alignat

en: Alignat* - \begin{alignat*}
fi: alignat* – \begin{alignat*}

en: Alignat*
fi: alignat*

en: Aligned - \begin{aligned}
fi: aligned – \begin{aligned}

en: Aligned
fi: aligned

en: Gathered - \begin{gathered}
fi: gathered – \begin{gathered}

en: Gathered
fi: gathered

en: Alignedat - \begin{alignedat}
fi: alignedat – \begin{alignedat}

en: Alignedat
fi: alignedat

en: Cases - \begin{cases}
fi: cases – \begin{cases}

en: Cases
fi: cases

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
fi: Ei virheitä

en: 1 error | %1 errors
fi[0]: 1 virhe
fi[1]: %1 virhettä

en: 0 warnings
fi: Ei varoituksia

en: 1 warning | %1 warnings
fi[0]: 1 varoitus
fi[1]: %1 varoitusta

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
fi: Käyttäjän valitsemaa lähdeluettelotyökalua ei ole olemassa: yritetään tunnistaa se nyt automaattisesti.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
fi: Okularin versio %1.%2.%3 on liian vanha ForwardDVI:lle. Päivitä Okular vähintään versioon 0.8.6.

en: Select Bibliography
fi: Valitse lähdeluettelo

en: Select a bibliography
fi: Valitse lähdeluettelo

en: No bibliography selected.
fi: Lähdeluetteloa ei valittu.

en: No bibliographies found.
fi: Lähdeluetteloita ei löytynyt.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
fi: Tiedostoja %1 tai %2 ei löydy. Jos yrität katsella jotakin muuta HTML-tiedostoa, katso Asetukset->Kilen asetukset->Työkalut->HTML-katselu->Lisäasetukset.

en: Could not change to the folder %1.
fi: Kansioon %1 ei voitu siirtyä.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
fi: Kansioon %1 ei voi kirjoittaa, joten %2 ei voi tallentaa tuloksiaan.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
fi: Tiedostoa %1/%2 ei ole olemassa. Ellet odottanut tätä, tarkista tiedoston oikeudet.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
fi: Tiedostoa %1/%2 ei voi lukea. Ellet odottanut tätä, tarkista tiedoston oikeudet.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
fi: Ei voitu määrittää, mille tiedostolle ajaa %1, koska mikään tiedosto ei ole aktiivinen.

en: Could not determine the master file for this document.
fi: Asiakirjan pääasiakirjaa ei saatu selville.

en: Please save the untitled document first.
fi: Tallenna nimetön tiedosto ensin.

en: The file %1 does not exist.
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole olemassa.

en: The file %1 is not readable.
fi: Tiedosto %1 ei ole luettavissa.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
fi: Asiakirja %1 ei ole LaTeX-juuriasiakirja. Jatketaanko silti?

en: Continue?
fi: Jatketaanko?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
fi: Tiedostoa %1/%2 ei ole olemassa: käänsitkö lähdetiedoston?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
fi: Nykyinen asiakirja ei kuulu mihinkään projektiin. Valitse asiakirja, joka kuuluu projektiin, jonka haluat arkistoida, ja valitse Arkistoi uudelleen.

en: No files have been chosen for archiving.
fi: Arkistoitavia tiedostoja ei ole valittu.

en: Archive Project
fi: Arkistoi projekti

en: Unknown tool %1.
fi: Tuntematon työkalu %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
fi: Ei tehdasasennettu – ota yhteys Kilen tekijöihin.

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
fi: Työkalua ”%1” ei löydy määritystietokannasta.

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: Bibliography Back End
fi: Lähdeluettelotaustaosa

en: Auto-Detect
fi: Tunnista automaattisesti

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
fi: Tunnista lähdeluettelotaustaosa automaattisesti LaTeXin tulosteesta

en: Reset Auto-Detected Back End
fi: Palauta automaattisesti tunnistettu taustaosa

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
fi: Muu&nna muotoon

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
fi: T&äydennä

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
fi: L&uetelmamerkit

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
fi: &Valitse

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
fi: P&oista

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
fi: Ympärist&ö

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
fi: Te&X-ryhmä

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
fi: Asiakirjakatselin

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
fi: K&oosta

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
fi: K&äännä

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
fi: &Muunna

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
fi: M&uu

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
fi: Pro&jekti

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
fi: &Johdanto

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
fi: Taulukot ja luetelmat

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
fi: &Jäsennys

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
fi: &Viitteet

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
fi: &Ympäristö

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
fi: &Luetelmaympäristö

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
fi: Ta&ulukkoympäristö

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
fi: &Kelluva ympäristö

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
fi: K&oodiympäristö

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
fi: &Matematiikkakomennot

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
fi: Sulkeet

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
fi: AMS-teksti ja -laatikot

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
fi: AMS-murtoluku

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
fi: AMS-binomilauseke

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
fi: AMS-nuolet

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
fi: &Matematiikkafonttityylit

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
fi: M&atemaattiset aksentit

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
fi: Matematiikan &välistys

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
fi: Tavalliset &matematiikkaympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
fi: &AMS-matematiikkaympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
fi: &Tasausympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
fi: &Keskitysympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
fi: &Useampiriviset ympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
fi: &Matriisiympäristöt

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
fi: Fonttit&yylit

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
fi: Fonttiperhe

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
fi: Fonttisarja

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
fi: Fontin hahmo

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
fi: Välistys

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
fi: Sivun- ja rivinkatkaisu

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
fi: Tyhjä tila

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
fi: &Opastettu toiminto

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
fi: TeX-opastus

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
fi: Muokkaa

en: Show Cursor Position in Viewer
fi: Näytä katselimessa kohdistimen sijainti

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
fi: Synkronoi kohdistimen sijainti katselimen kanssa

en: Paste as LaTe&X
fi: Liitä LaTe&Xina

en: Convert Selection to &LaTeX
fi: Muunna valinta LaTe&Xiin

en: Show sorted list of opened documents
fi: Näytä järjestetty luettelo avoimista tiedostoista

en: Could not create an editor view.
fi: Muokkausnäkymää ei voitu luoda.

en: Fatal Error
fi: Vakava virhe

en: &QuickPreview Selection
fi: &Pikaesikatsele valintaa

en: &QuickPreview Environment
fi: Pikaesikatsele &ympäristöä

en: &QuickPreview Math
fi: P&ikaesikatsele matematiikkaa

en: Print Compiled Document...
fi: Tulosta käännetty tiedosto…

en: Print Preview For Compiled Document...
fi: Tulosta käännetyn tiedoston esikatselu…

en: Live Preview for Current Document or Project
fi: Nykyisen asiakirjan tai projektin päivittyvä esikatselu

en: Recompile Live Preview
fi: Käännä päivittyvä esikatselu uudelleen

en: Save Compiled Document...
fi: Tallenna käännetty tiedosto…

en: Some documents could not be saved correctly
fi: Joitakin tiedostoja ei voitu tallentaa oikein

en: The document must have been saved before the live preview can be started
fi: Tiedosto täytyy tallentaa, ennen kuin päivittyvää esikatselua voi käynnistää

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
fi: Yhden projektitietueen sijainti ei ole suhteessa projektin peruskansioon
    Tämän projektin päivittyvä esikatselu on poistettu käytöstä

en: Failed to create the subdirectory structure
fi: Alikansiorakenteen luominen epäonnistui

en: LivePreview
fi: Päivittyvä esikatselu

en: StandardInput.tex
fi: Vakiosyote.tex

en: KDE Integrated LaTeX Environment
fi: KDE:n integroitu LaTeX-ympäristö

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
fi: Kile-työryhmä (2003–%1)

en: Project Management/Developer
fi: Projektinhallinta/kehittäjä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Former Developer
fi: Aiempi kehittäjä

en: Former Maintainer/Developer
fi: Aiempi ylläpitäjä/kehittäjä

en: Migration from Subversion to Git
fi: Siirros Subversionista Gitiin

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
fi: KConfig XT, useita parannuksia ja virheenkorjauksia

en: KatePart Integration
fi: KatePart-integrointi

en: Log Parsing
fi: Lokin jäsennys

en: Find-in-Files Dialog
fi: Etsi tiedostoista -dialogi

en: Documentation
fi: Ohjeistus

en: Jump to line
fi: Siirry riville

en: Start a new Kile mainwindow
fi: Käynnistä uusi Kile-pääikkuna

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
fi: Avattavat tiedostot (”-” tarkoittaa vakiosyötevirtaa)

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
fi: Kile ei voi käynnistyä, koska tuoretta versiota Okular-kirjastosta ei löydy.
    
    Asenna Okular-kirjasto, ennen kuin käynnistät Kilen.

en: Okular library not found
fi: Okular-kirjastoa ei löytynyt

en: Frame
fi: Kehys

en: Untitled Block
fi: Nimetön lohko

en: LaTeX ---> DVI (Okular)
fi: LaTeX --> DVI (Okular)

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
fi: LaTeX ---> DVI (Asiakirjakatselin)

en: LaTeX ---> PS (Okular)
fi: LaTeX --> PS (Okular)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
fi: LaTeX ---> PS (Asiakirjakatselin)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Okular)
fi: PDFLaTeX --> PDF (Okular)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fi: PDFLaTeX ---> PDF (Asiakirjakatselin)

en: XeLaTeX ---> PDF (Okular)
fi: XeLaTeX --> PDF (Okular)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fi: XeLaTeX ---> PDF (Asiakirjakatselin)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fi: LuaLaTeX ---> PDF (Asiakirjakatselin)

en: There is no selection to compile.
fi: Ei ole valintaa, jonka voisi kääntää.

en: There is no surrounding environment.
fi: Ympäröivää ympäristöä ei ole.

en: This job is only useful with a master document.
fi: Tämä työ on hyödyksi vain pääasiakirjoissa.

en: This is not a subdocument, but the master document.
fi: Tämä ei ole ali- vaan pääasiakirja.

en: There is no surrounding mathgroup.
fi: Ei ympäröivää matematiikkaryhmää.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
fi: Pikaesikatselua ei voitu ajaa:
    tuntematon tehtävä ”%1”

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
fi: Käynnissä on jo esikatselu, joka täytyy lopettaa ennen tämän käynnistämistä.

en: There is nothing to compile and preview.
fi: Ei mitään koostettavaa ja esikatseltavaa.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
fi: Kohdetta ”%1” ei voi ajaa pikaesikatselussa.

en: Could not determine the main document.
fi: Pääasiakirjaa ei saatu selville.

en: Could not read the preamble.
fi: Johdantoa (preamble) ei voitu lukea.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
fi: Komentoa ”\begin{document}” ei löytynyt.

en: QuickPreview
fi: Pikaesikatselu

en: Script: information
fi: Skripti: tietoa

en: Script: sorry
fi: Skripti: pahoittelut

en: Script: error
fi: Skripti: virhe

en: Script: question
fi: Skripti: kysymys

en: Script: warning
fi: Skripti: varoitus

en: Enter Value
fi: Syötä arvo

en: Please enter a value
fi: Anna arvo

en: Script '%1.js'
fi: Skripti ”%1.js”

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
fi: Tiedostonkäsittelyvirhe: Tiedostoa ”%1” ei löydy

en: Select File to Read
fi: Valitse luettava tiedosto

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
fi: Tiedostonkäsittelyvirhe: Ei voida luoda tulostiedostoa ”%1”

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
fi: Tiedostonkäsittelyvirhe: Ei voida kirjoittaa tulostiedostoon ”%1”

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: This action was canceled by the user.
fi: Käyttäjä perui tämän toiminnon.

en: Unable to find '%1'
fi: Kohdetta ”%1” ei löydy.

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
fi: Tapahtui virhe rivillä %1 suoritettaessa skriptiä ”%2”:
    %3

en: Error
fi: Virhe

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
fi: Kilestä vaaditaan vähintään versio %1 suorittamaan skriptiä ”%2”. Suoritus on keskeytetty.

en: Version Error
fi: Versiovirhe

en: Cannot start the script: no view available
fi: Skriptiä ei voi käynnistää: näkymiä ei käytettävissä

en: Script Error
fi: Skriptivirhe

en: Execution of %1
fi: Skriptin %1 suoritus

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
fi: Kansiota, jonne tallentaa %1, ei löydy.
    Tarkista, että kotikansiossasi on .kde-kansio, johon sinulla on kirjoitusoikeudet.

en: Empty File
fi: Tyhjä tiedosto

en: Empty LaTeX File
fi: Tyhjä LaTeX-tiedosto

en: Empty BibTeX File
fi: Tyhjä BibTeX-tiedosto

[ctx: <tool name> - <configuration>]
en: %1 - %2
fi: %1 – %2

en: The file '%1' does not exist.
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole olemassa.

en: Input Dialog
fi: Syöttöikkuna

en: Short
fi: Lyhyt

en: Expanded Text
fi: Laajennusteksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
fi: &Lisää

en: &Delete
fi: &Poista

en: Delete the abbreviation '%1'?
fi: Poistetaanko lyhenne ”%1”?

en: Delete Abbreviation
fi: Poista lyhenne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
fi: Ulkoasuasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
fi: Näytä ikkunaotsikossa koko polku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
fi: Näytä tervetuloikkuna käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
fi: Näytä ulkoisessa ikkunassa

en: Dictionary
fi: Sanasto

en: Try to place the cursor.
fi: Yritä sijoittaa kohdistin.

en: Insert bullets where the user must input data.
fi: Lisää pallukka, kun käyttäjän täytyy syöttää tietoa.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
fi: Sulje ympäristöt myös kun avauskomento on lisätty.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
fi: Valittuihin täydennystiedostoihin sisältyvien TeX/LaTeX-komentojen suuntainen tai ponnahduspohjainen täydennys.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
fi: Näyttää automaattisesti TeX/LaTeX-komentojen täydennysluettelon, kun sana on tämän pituinen.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
fi: Näytä valittujen täydennystiedostojen lyhenteet sivupalkissa

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
fi: Valittuihin täydennystiedostoihin sisältyvien lyhenteiden suuntainen tai ponnahduspohjainen täydennys.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
fi: Näytä valittujen täydennystiedostojen LaTeX-komennot sivupalkissa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
fi: Täydennystiedostot

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
fi: Sanaluettelo ”%1” sisältää toistuvia tietueita.

en: Completion
fi: Täydennys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
fi: LaTe&X-komentojen automaattitäydennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
fi: Kynnys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
fi: kirjainta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
fi: L&yhenteiden automaattitäydennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
fi: Näytä LaTeX-komennot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
fi: Näytä lyhenteet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
fi: Täydennyksen ominaisuudet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
fi: Sijoita kohdistin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
fi: Sulje ympäristöt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
fi: Tarkistetaan järjestelmää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
fi: Tarkistetaan, onko TeX-järjestelmäsi asennettu oikein…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
fi: Tulokset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
fi: Täydennysympäristöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
fi: Täydennä automaattisesti \begin{env}…\end{env}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
fi: Automaattisisennys ympäristöjen sisällä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
fi: Sisennä teksti automaattisesti ympäristöjen sisällä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
fi: Käytössä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
fi: Käytä välilyöntejä sarkainten sijaan automaattisisennysympäristöissä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
fi: Käytä sisennykseen välilyöntejä sarkainten sijaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
fi: &Välilyöntejä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
fi: Sisennä ympäristöjä automaattisesti näin monella välilyönnillä.

en: Open selected
fi: Avaa valittu

en: Show LaTeX Files Only
fi: Näytä vain LaTeX-tiedostot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
fi: Projektin &oletussijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
fi: &Palauta tiedostot ja projektit käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
fi: Aihion muuttujat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
fi: T&ekijä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
fi: &Asiakirjaluokan valinnat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
fi: &Merkistökoodaus:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
fi: Turhien tiedostojen poiston yksityiskohdat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
fi: Poista turhat tiedostot automaattisesti suljettaessa Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
fi: Avaa asiakirja uudelleen automaattisesti sen muututtua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
fi: Synkronoi konsolissa näytetty kansio tiedostovälilehtien kanssa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
fi: Anna Kilen käsitellä lähdetietokantamuokkainten lähettämät LyX-komennot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
fi: &Oletustarkkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
fi: (käytetään, ellei kuva määritä tarkkuuttaan)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
fi: &Rajaava laatikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
fi: &Yritä määrittää kuvasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
fi: (käyttääksesi tätä valintaa sinun on asennettava ImageMagick-paketti)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
fi: <p>(La)TeX-jakelut käyttävät monenlaisia sijainteja tarjoamiensa ohjetiedostojen peruskansiona.<br/>Tässä joitakin ehdotuksia:</p><ul><li><i>Debian:</i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu:</i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>openSUSE:</i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TeXLive 2009:</i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TeXLive 2010 (TUG):</i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TeXLive 2010 (TUG):</i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Huomaa myös, että jos käytät TeXLive 2010:tä tai myöhempää, ohjeaihelinkkien täydellinen luettelo<br/>joka löytyy ylimmän tason tiedostosta <code>doc.html</code> voi olla hyödyksi (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> tai vastaava).<br/>Kannattaa harkita sen sijoittamista ohjevalikon <i>Käyttäjän ohje</i> -osioon.</p>

en: Location of Documentation Files
fi: Ohjetiedostojen sijainti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
fi: Lisää TeX-ohjeiden sijainti tähän (esim. /usr/share/texmf/doc).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
fi: Te&X-ohjeistuksen sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
fi: Tietoja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
fi: Kontekstihaku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
fi: Käytä Kilen LaTe&X-viitekäsikirjaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
fi: &Käytä järjestelmän TeXLive-ohjeita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
fi: Käytä järjestelmäsi TeX-ohjeistusta (&vanhempi versio)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
fi: &Asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
fi: Käytä &upotettua katselinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
fi: Näytä ohje &erillisessä ikkunassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
fi: Asetukset…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
fi: LaTeX-ympäristöjen ja -komentojen asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
fi: Lainausmerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
fi: Lisää automaattisesti aloittavat ja päättävät LaTeX-lainausmerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
fi: &Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
fi: Tämä valinta lisää LaTeX-vastineen useimmista merkeistä, joita näppäimistöllä voi kirjoittaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
fi: Lisää automaattisesti LaTeX-vastine erikoismerkeistä kirjoitettaessa (aksentit jne.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
fi: Matematiikkatila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
fi: Lisää $ automaattisesti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
fi: Ympäristömuuttujat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlPath)
en: TE&XINPUTS:
fi: TEX&INPUTS:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bibinputpath)
en: BIBINP&UTS:
fi: &BIBINPUTS:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
fi: Tarkista, onko juuriasiakirja LaTeX-juuri, ennen kuin ajat sen LaTeXissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
fi: Tarkista &juuriasiakirja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
fi: Siirry ensimmäisen virheen kohdalle LaTeX-ajon päätyttyä virheeseen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
fi: &Siirry ensimmäiseen virheeseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
fi: Aja automaattisesti Asymptote, BibTeX, MakeIndex sekä LaTeX uudelleen, kun tarpeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
fi: Aja lisätyökalut automaattisesti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
fi: Päivittyvän esikatselun asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
fi: Käytä &päivittyvää esikatselua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
fi: Käytä päivittyvää esikatselua uusille avatuille asiakirjoille

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
fi: Kääntämiskäyttäytyminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
fi: &Käännä tiedostot tallennuksen jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
fi: Käännä muuttuneet tiedostot aina a&jassa

en: Hide (La)TeX &Warnings
fi: Piilota (La)TeX-&varoitukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
fi: Valitse työkalu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
fi: Uusi…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
fi: Valitse nykyisen työkalun määritys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
fi: &Valitse:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
fi: &Luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
fi: Lähdetiedoston &pääte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
fi: &Kohdetunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
fi: K&ohdetiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
fi: Su&hteellinen sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
fi: Sulje pääte työkalun toiminnan päätyttyä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
fi: Valikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
fi: Lisää &työkalu Koosta-valikkoon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
fi: &Kuvake:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
fi: Palauta oletustyökalut…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
fi: Valitse luotavan asiakirjan tyyppi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
fi: Aihio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
fi: Valitse käytettävä aihio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
fi: Näytä opastettu pika-aloitus aloitettaessa uutta LaTeX-tiedostoa

en: Quick Preview in a Separate Window
fi: Pikaesikatselu erillisessä ikkunassa

en: Select a configuration:
fi: Valitse määritys:

en: Quick Preview in Bottom Bar
fi: Pikaesikatselu alapalkissa

en: &Resolution:
fi: &Tarkkuus:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
fi: (sallitut arvot: 30…1000 dpi)

en: &Background Color:
fi: &Taustaväri:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
fi: Kile tukee kolmea eri muunnosta png-kuviksi

en: dvi --> png
fi: DVI --> PNG

en: (uses dvipng)
fi: (käyttää dvipng:tä)

en: dvi --> ps --> png
fi: DVI --> PS --> PNG

en: (uses dvips/convert)
fi: (käyttää dvipsiä/convertia)

en: pdf --> png
fi: PDF --> PNG

en: (uses convert)
fi: (käyttää convertia)

en: Show preview in bottom bar:
fi: Näytä esikatselu alapalkissa:

en: Conversion to image:
fi: Muunnos kuvaksi:

en: Selection:
fi: Valinta:

en: Environment:
fi: Ympäristö:

en: Mathgroup:
fi: Matematiikkaryhmä:

en: Subdocument:
fi: Aliasiakirja:

en: Not available, opens always in a separate window.
fi: Ei saatavilla, avaa aina erilliseen ikkunaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
fi: Ko&mento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ajatellaan tiedostoksi <span style=" font-style:italic;">parasKirjani.tex</span>, jonka sijainti on <span style=" font-style:italic;">/home/arkhimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">parasKirjani.tex</span> ja joka on muunnettu pdflatexilla <span style=" font-style:italic;">parasKirjani.pdf</span>:ksi.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Muuttujien merkitykset ovat:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: tunnisteellinen mutta poluton tiedostonimi &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">parasKirjani.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> tunnisteeton ja poluton tiedostonimi &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">parasKirjani</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: lähdetiedoston polku tiedostonimettä  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/arkhimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: kohdetiedoston tiedostonimetön sijainti, sama kuin %dir_base ellei sijaintia ole asetettu suhteelliseksi &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/arkhimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> poluton kohdetiedoston nimi &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">parasKirjani.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> pikaesikatselutoiminnon tarkkuus asetusten mukaan (Kile-&gt;Työkalut-&gt;Esikatselu)</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Luettelo kaikista arkistoitavaksi merkityistä projektin tiedostoista. Aseta arkistointitila ”Tiedostot ja projektit” -sivupalkista kontekstivalikon avulla.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
fi: Parametrit:

en: Files & Projects
fi: Tiedostot ja projektit

en: Include in Archive
fi: Sisällytä arkistoon

en: Project File
fi: Projektitiedosto

en: Packages
fi: Paketit

en: Images
fi: Kuvat

en: &Open With
fi: Avaa &ohjelmalla…

en: Other...
fi: Muu…

en: &Open
fi: &Avaa

en: &Save
fi: &Tallenna

en: &Add to Project
fi: &Lisää projektiin

en: &Include in Archive
fi: S&isällytä arkistoon

en: &Remove From Project
fi: &Poista projektista

en: A&dd Files...
fi: L&isää tiedostoja…

en: &Close
fi: &Sulje

en: Current Default (%1)
fi: Nykyinen oletus (%1)

en: Current Default
fi: Nykyinen oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
fi: Työkalu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
fi: Määritys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
fi: &Ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
fi: &Alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
fi: Käytä &skriptejä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
fi: Suoritusaikarajoitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
fi: &Rajoita skriptien suoritusaikaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
fi: &Aikaraja (sekunteina):

en: Run Selected Script
fi: Aja valittu skripti

en: Create New Script
fi: Luo uusi skripti

en: Open Selected Script in Editor
fi: Avaa valittu skripti muokkaimeen

en: Configure Key Sequence
fi: Määritä näppäinsarja

en: Remove Key Sequence
fi: Poista näppäinsarja

en: Refresh List
fi: Päivitä luettelo

en: Script Name
fi: Skriptin nimi

en: Sequence
fi: Sarja

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
fi: Sarja ”%1” on jo kytketty toimintoon ”%2”

en: Sequence Already Assigned
fi: Sarja on jo määritetty

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
fi: Sarja ”%1” on osa sarjasta ”%2”, joka on jo kytketty toimintoon ”%3”

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
fi: Lyhennesarja ”%1” on jo kytketty toimintoon ”%2”

en: Characters
fi: Merkit

en: Words and numbers:
fi: Sanoja ja numeroita:

en: LaTeX commands and environments:
fi: LaTeX-komennot ja -ympäristöt:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
fi: Välimerkkejä, erottimia ja tyhjemerkkejä:

en: Total characters:
fi: Merkkejä kaikkiaan:

en: Strings
fi: Merkkijonot

en: Words:
fi: Sanoja:

en: LaTeX commands:
fi: LaTeX-komentoja:

en: LaTeX environments:
fi: LaTeX-ympäristöjä:

en: Total strings:
fi: Merkkijonoja kaikkiaan:

en: Line: %1 Col: %2
fi: Rivi: %1 Sar: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
fi: Laajennustaso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
fi: Oletusar&vo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
fi: (&1=osa, 2=luku, 3=alaluku, 4=ala-alaluku, 5=ala-ala-alaluku, …)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
fi: Näytä n&imiöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
fi: &Avaa nimiön tietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
fi: Näytä määrittämättömät viitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
fi: Avaa viitetietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
fi: Näytä lähdeluettelotietueet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
fi: Avaa lähdeluettelotietue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
fi: Näytä TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
fi: Avaa TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
fi: Näytä ku&va- ja taulukkoympäristöt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
fi: Näytä grafiikkatiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
fi: Näytä lähdetiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
fi: Ei omaa osioita nimiöille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
fi: Grafiikan oletustunniste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
fi: Tiedostotunniste, jota käytetään tunnisteettomissa grafiikkatiedostoissa

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
fi: Napsauta vasenta painiketta siirtyäksesi riville. Oikean
    painikkeen napsautus avaa teksti- tai kuvatiedoston. Kun
    kohteeseen liitetään selite, se näytetään hiiren leijuessa
    kohteen yllä. Kuvatiedoston tai sen selitteet kohteet voivat
    myös tarjota kontekstivalikon (hiiren oikea painike).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
fi: %1 (rivi %2)

en: Label: %1
fi: Selite: %1

en: No "structure data" to display.
fi: Ei näytettävää rakennetietoa.

en: BibTeX References
fi: BibTeX-viittaukset

en: Undefined References
fi: Määrittämättömät viittaukset

en: Cannot create a list view item: no parent found.
fi: Ei voida luoda luetelmakohtaa: emoa ei löydy.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
fi: Kuvatiedoston tunnisteosaa ei annettu. Käytetään tunnistetta .%1 projektin asetuksista.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
fi: Kuvatiedoston tunnisteosaa ei annettu. Käytetään tunnistetta .%1 yleisistä rakennenäkymäasetuksista.

en: File extension not specified
fi: Tiedostotunnistetta ei määritetty

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
fi: Sisällytettyä tiedostoa ei löydy. Tiedostoa ei joko ole, se ei ole luettavissa tai Kile ei pysty selvittämään sen sijaintia. Virheen aiheuttanut tiedostonimi oli: %1.
    Haluatko luoda tämän tiedoston?

en: Cannot Find File
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Cu&t
fi: L&eikkaa

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Paste below
fi: Liitä &alle

en: C&omment
fi: Ko&mmentoi

en: Run QuickPreview
fi: Pikaesikatsele

en: Insert Label
fi: Lisää selite

en: As &reference
fi: &Viittauksena

en: As &page reference
fi: &Sivuviittauksena

en: Only the &label
fi: Vain &nimiö

en: Copy Label to Clipboard
fi: Kopioi selite leikepöydälle

en: As reference
fi: Viittauksena

en: As page reference
fi: Sivuviittauksena

en: Only the label
fi: Vain selite

en: Command: %1
fi: Komento: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
fi[0]: Vaadittu paketti: %2
fi[1]: Vaaditut paketit: %2

en: Comment: %1
fi: Kommentti: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
fi: Käytetyimmät symbolit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
fi: &Näytä näkymä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
fi: Näytettävien symbolien määrä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
fi: T&yhjennä symboliluettelo suljettaessa Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
fi: Lisää valitun symbolin Unicode-esitysasu (kun mahdollista)

en: Run Outside of Kile
fi: Aja Kilen ulkopuolella

en: Run in Konsole
fi: Aja päätteessä

en: Use Document Viewer
fi: Käytä tiedostokatselinta

en: Run Sequence of Tools
fi: Aja työkaluja peräkkäin

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
fi: Määritä työkalu Lisäasetukset-välilehdellä.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
fi: Tuntematon työkalutyyppi: määritystiedot ovat viallisia.
    Saattaisi olla järkevää palauttaa oletusasetukset.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
fi: Kaikki työkaluasetuksesi korvataan oletuksilla.
    Haluatko varmasti jatkaa?

en: Choose a configuration for the tool %1
fi: Määritä työkalu ”%1”

en: New Configuration
fi: Uusi määritys

en: Enter new configuration name:
fi: Anna uudelle määritykselle nimi:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa työkalun %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän määrityksen?

en: You need at least one configuration for each tool.
fi: Tarvitset vähintään yhden määrityksen jokaiselle työkalulle.

en: Cannot Remove Configuration
fi: Määritystä ei voi poistaa

en: no file installed
fi: ei asennettuja tiedostoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
fi: Asennettu valikkotiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
fi: Näytä käyttäjän valikko &LaTeX-valikossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
fi: Näytä käyttäjän valikko valikko&rivillä
