kile - en to fr translation catalogue (1992 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
fr: Impossible d'enregistrer la liste locale des abréviations
    Code d'erreur %1.

en: Saving Problem
fr: Problème lors de l'enregistrement

en: Running in Kile
fr: Lancement dans Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
fr: Impossible de trouver l'outil
    Kile n'est pas configuré correctement. Allez dans Paramètres / Configurer Kile / Outils et réparez le problème ou charger les préférences par défaut.

en: Passed
fr: Réussi

en: Failed
fr: Manqué

en: Embedding of Okular is supported
fr: L'intégration d'Okular est prise en charge

en: Binary
fr: Binaire

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
fr: Impossible de trouver le binaire de cet outil indispensable. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
fr: Aucun exécutable « %1 » trouvé. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
fr: Impossible de trouver le binaire de cet outil indispensable

en: No executable '%1' found
fr: Aucun exécutable « %1 » trouvé

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
fr: Trouvé (%1 => %2)

en: Simple Test
fr: Test simple

en: This essential tool does not work; please check your installation.
fr: Cet outil indispensable ne fonctionne pas. Veuillez vérifier votre installation.

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
fr: Géré, utilisez la configuration « Moderne » pour (La)Tex pour activer automatiquement les fonctionnalités de recherches dynamiques.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
fr: Non géré, utilisez le paquet srcltx pour activer les fonctionnalité de recherche dynamiques.

en: SyncTeX Support
fr: Gestion de SyncTeX

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
fr: Géré, utilisez la configuration « Moderne » pour PDFLaTeX and XeLaTeX pour activer automatiquement les fonctionnalités de recherches dynamiques.

en: Not supported
fr: Non géré

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
fr: Les aperçus des PNG ne peuvent pas être utilisés pour mathgroups dans la barre d'aperçu du bas.

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
fr: Les aperçus des PNG ne peuvent pas être utilisés avec les conversions « dvi=>ps=>png » et « pdf=>png » dans la barre d'aperçu du bas.

en: Add Abbreviation
fr: Ajouter une abréviation

en: Edit Abbreviation
fr: Modifier une abréviation

en: &Abbreviation:
fr: &Abréviation :

en: &Expanded Text:
fr: &Texte complet :

en: Delete Files
fr: Supprimer les fichiers

en: Do you really want to delete these files?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces fichiers ?

en: Files
fr: Fichiers

en: Critical failure, Kile will not function properly
fr: Erreur fatale. Kile ne fonctionnera pas correctement.

en: Failed, but not critical
fr: Erreur non critique

en: System Check
fr: Vérification du système

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
fr: <p>Cet assistant de configuration vérifie que votre système est correctement configuré pour traiter des documents LaTeX. Il permet également de régler finement la configuration de Kile en prenant en compte les résultats des tests.</p><p>Il est recommandé de lancer l'assistant avant d'utiliser Kile pour la première fois</p><p>Appuyez sur « Suivant » pour démarrer la procédure de test.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
fr: Vérification du système et assistant de configuration

en: Checking whether the system is set up correctly...
fr: Vérification de la configuration du système...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
fr: Configurer l'outil d'affichage pour utiliser l'afficheur de document

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
fr: Utiliser la configuration « moderne » pour les outils TeX, PDFTeX et LaTeX

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
fr: Utiliser la configuration « moderne » pour les outils PDFTeX, LuaLaTeX et XeLaTeX

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
fr: <br/>Appuyez sur « Terminer » maintenant pour accepter les modifications de configuration recommandées.

en: Test Results
fr: Résultats du test

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
fr: Les tests <b>critiques</b> suivants ont échoué :<br/><br/>%1<br/><br/>Kile ne peut pas fonctionner correctement sur votre système. Veuillez consulter les résultats du test<br/> pour déterminer quels programmes doivent être réparés.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
fr: Les tests suivants ont échoué :<br/><br/>%1<br/><br/>Vous pourrez tout de même utiliser Kile, mais il n'est pas
    certain que toutes les fonctionnalités soient disponibles.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
fr: <b>Aucun problème détecté. Kile fonctionnera correctement sur votre système.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
fr: L'afficheur de document intégré est disponible et l'affichage en direct est pris en charge.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
fr: L'afficheur de document intégré est disponible, mais la version installée de PDFLaTeX <br/><b>n'est pas compatible</b> avec l'aperçu en direct.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
fr: L'afficheur de document intégré <b>n'est pas disponible</b> (Okular n'est pas disponible ou la version<br/>installée est trop ancienne). L'aperçu en direct n'est donc pas pris en charge.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
fr: <br/><font color="#FF0000"><b>Les tests ne se sont pas terminés correctement, Vérifiez l'espace disque disponible.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
fr: Configurer

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
fr: Outils

en: Editor
fr: Éditeur

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Configuration générale

en: Build
fr: Compilation

en: Scripting
fr: Utilisation de script

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
fr: Gestion des scripts

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
fr: Menu utilisateur

en: Complete
fr: Complètement

en: Code Completion
fr: Complètement du code

en: Preview
fr: Prévisualisation

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
fr: Prévisualisation rapide

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
fr: Aide

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
fr: Aperçu direct

en: Appearance
fr: Apparence

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
fr: Environnements

en: installed
fr: Installé

en: not installed
fr: Non installé

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
fr: Graphiques

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
fr: Afficher la structure

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
fr: Affichage des symboles

en: Project
fr: Projet

en: Name:
fr: Nom :

en: Directory:
fr: Dossier :

en: Search
fr: Recherche

en: Pattern:
fr: Motif :

en: Template:
fr: Modèle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
fr: Commande

en: Command[]
fr: Commande[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
fr: Environnement

en: Label
fr: Label (référence croisée)

en: Reference
fr: Références

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
fr: Fichier

en: Directory Options
fr: Options du dossier

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Scan directories recursively
fr: Examiner les sous-dossiers

en: &Search
fr: &Rechercher

en: &Clear
fr: &Nettoyer

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
fr: Saisissez ici l'expression rationnelle que vous voulez rechercher.<br>Les caractères génériques acceptés sont : <br> <ul> <li>&nbsp;<b>.</b> - Correspond à n'importe quel caractère</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Correspond au début d'une ligne</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Correspond à la fin d'une ligne</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Correspond au début d'un mot</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Correspond à la fin d'un mot</li></ul>Opérateurs permettant de rechercher des répétitions <ul><li>&nbsp;<b>?</b> - L'élément précédent est répété une fois au plus/li><li>&nbsp;<b>*</b> - L'élément précédent est trouvé 0 ou une fois et plus/li><li>&nbsp;<b>+</b> - L'élément précédent est trouvé une fois ou plus./li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - L'élément précédent est trouvé exactement <i>n</i> fois/li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - L'élément précédent est trouvé <i>n</i> fois ou plus/li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - L'élément précédent est trouvé au plus <i>n</i> fois/li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - L'élément précédent est trouvé au moins <i>n</i> fois, mais pas plus de <i>m</i> fois.</li></ul>De plus, des références arrières vers des sous expressions sont accessibles avec la notation \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
fr: Saisissez ici le motif du nom des fichiers que vous recherchez. Vous pouvez indiquer différents types de motifs, séparés par des virgules.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
fr: Choisissez un mode de recherche. Pour les premiers modes, le motif de recherche est construit à partir d'un modèle modifiable, où « %s » est remplacé par le motif donné. <br> <br>Il y a d'autres modes prédéfinis fixés pour les environnements, les graphiques, les labels, les références et les fichiers inclus. Si le motif est vide, Kile cherchera toutes les commandes de ce mode. Si un motif est fourni, il sera inséré comme paramètre. Par exemple, en mode environnement avec le motif « center », Kile cherchera « \begin{center} » et en mode graphique avec le motif « .*\.png », Kile cherchera tous les fichiers png.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
fr: Pour les trois premiers modes, vous pouvez choisir un modèle pour le motif dans la liste déroulante et l'adapter ensuite ici. Les caractères %s dans le modèle seront remplacés par le contenu du champ de saisie du motif ; le résultat ainsi obtenu est l'expression rationnelle à utiliser pour la recherche. Dans tous les autres modes, le modèle est ignoré.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
fr: Indiquez le dossier où sont situés les fichiers dans lesquels vous voulez effectuer votre recherche.

en: Check this box to search in all subdirectories.
fr: Cochez cette case pour rechercher dans tous les sous-dossiers.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
fr: Le résultat de la commande « grep » est affiché ici. Sélectionnez une combinaison de nom de fichier et de numéro de ligne, puis appuyez sur « Entrée » ou double-cliquez sur l'élément pour afficher la ligne correspondante dans l'éditeur.

en: Find in Files
fr: Chercher dans les fichiers

en: Find in Project
fr: Chercher dans le projet

en: no project opened
fr: Aucun projet ouvert

en: <strong>Error:</strong><p>
fr: <strong>Erreur : </strong><p>

en: Grep Tool Error
fr: Erreur de l'outil Grep

en: Invalid regular expression: %1
fr: Expression rationnelle non valable : %1

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Figure Environment
fr: Environnement figure

en: Table Environment
fr: Environnement table

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
fr: Tableau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
fr: Exactement ici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
fr: En bas de page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
fr: En haut de page

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
fr: Sur une page à part

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
fr: Centrer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
fr: Légende :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
fr: Étiquette :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
fr: Insérer une image

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
fr: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphiques

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
fr: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphiques

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
fr: Vous devez inclure le paquet wrapfig pour utiliser les options d'habillage d'images avec du texte

en: Missing Package
fr: Paquet manquant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
fr: Image :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
fr: Info :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
fr: Sortie :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
fr: Centrer l'image :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
fr: Emplacement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
fr: Utiliser la commande \graphicspath de LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
fr: Options de l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
fr: Largeur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
fr: Hauteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
fr: Angle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
fr: Boîte englobante :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
fr: Utiliser une boîte englobante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
fr: Échelle :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
fr: Conserver l'aspect :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
fr: Couper l'image

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
fr: Couper l'image avec les longueur spécifiées

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
fr: Couper l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
fr: Gauche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
fr: Haut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
fr: Droite :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
fr: Bas :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
fr: Utilise l'environnement figure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
fr: Position :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
fr: En bas de page (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
fr: Page à part (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
fr: Ici (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
fr: Haut de page (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
fr: Forcer le positionnement (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
fr: Personnalisé :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
fr: utiliser l'environnement wrapfigure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
fr: 10cm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
fr: Lignes raccourcies :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
fr: Gauche (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
fr: Côté extérieur (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
fr: Droite (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
fr: Côté intérieur (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
fr: Figure flottante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
fr: Débordement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
fr: Placement :

en: Attributes
fr: Attributs

en: Group:
fr: Groupe :

en: &Name:
fr: &Nom :

en: Include *-&version:
fr: Inclure *-version :

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
fr: Nom du groupe auquel appartient cet environnement ou cette commande.

en: Name of the new environment or command.
fr: Nom du nouvel environnement ou de la nouvelle commande.

en: Name of the environment or command to edit.
fr: Nom du nouvel environnement ou de la nouvelle commande à modifier.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
fr: Cet environnement ou cette commande existe-t-il / elle aussi en version étoilée ?

en: \\ is end of &line:
fr: \\ est la fin d'une &ligne :

en: Needs &math mode:
fr: Nécessite le mode &mathématique :

en: &Tabulator:
fr: &Tabulateur :

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
fr: Est-ce que « Nouvelle ligne intelligente » doit insérer \\ ?

en: Does this environment need math mode?
fr: Cet environnement nécessite-t-il le mode mathématique ?

en: Define the standard tabulator of this environment.
fr: Définit le tabulateur par défaut pour cet environnement.

en: Opt&ion:
fr: Opt&ion :

en: Define an optional alignment parameter.
fr: Définit un paramètre optionnel d'alignement.

en: Does this command need an optional parameter?
fr: Cette commande nécessite-elle un paramètre optionnel ?

en: &Parameter:
fr: &Paramètre :

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
fr: Cet environnement nécessite-t-il un paramètre additionnel comme {n} pour un entier, {w} pour une largeur ou { } pour n'importe quel autre paramètre ?

en: Does this command need an argument?
fr: Cet commande nécessite-t-elle un argument ?

en: Define a new LaTeX environment:
fr: Définir un nouvel environnement LaTeX :

en: Define a new LaTeX command:
fr: Définir une nouvelle commande LaTeX :

en: Edit a LaTeX Environment
fr: Modifier un environnement LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
fr: Modifier une commande LaTeX

en: An empty string is not allowed.
fr: Vous ne pouvez pas spécifier un texte vide.

en: This environment already exists.
fr: Cet environnement existe déjà.

en: This command already exists.
fr: Cette commande existe déjà.

en: LaTeX Configuration
fr: Configuration de LaTeX

en: AMS-Math
fr: AMS-Mathématiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
fr: Mathématiques

en: Lists
fr: Listes

en: Tabular
fr: Tableau

en: Labels
fr: Références croisées

en: References
fr: Références

en: Includes
fr: Inclue

en: LaTeX Environments
fr: Environnements LaTeX

en: LaTeX Commands
fr: Commandes LaTeX

en: Do you want to delete this environment?
fr: Voulez-vous supprimer cet environnement ?

en: Do you want to delete this command?
fr: Voulez-vous supprimer cette commande ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
fr: Supprimer

en: LaTeX Environment
fr: Environnement LaTeX

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
fr: Tous vos paramètres « d'environnement » seront remplacés par les paramètres par défaut. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
fr: Tous vos paramètres « de commandes » seront remplacés par les paramètres par défaut. Voulez-vous vraiment continuer ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
fr: Définit les commandes et environnements LaTeX pour Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
fr: Liste des environnements connus et des informations supplémentaires, que Kile peut potentiellement utiliser. Vous pouvez ajouter vos propres environnements, qui seront alors reconnus par le complètement automatique des environnements : « Nouvelle ligne intelligente » ou « Tabulation intelligente » par exemple. Notez que vous pouvez modifier ou supprimer uniquement les environnements définis par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
fr: Étoilé

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
fr: Paramètre :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
fr: Commandes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
fr: Ajouter un nouvel environnement.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
fr: &Ajouter...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
fr: Supprime l'environnement défini par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
fr: &Supprimer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
fr: Modifie un environnement défini par l'utilisateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
fr: &Modifier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
fr: N'afficher que les environnements et commandes définis par l'utilisateur

en: 1 item found. | %1 items found.
fr[0]: Un élément trouvé.
fr[1]: %1 éléments trouvés.

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: Local File
fr: Fichier local

en: Add File?
fr: Ajouter le fichier ?

en: Add selected files
fr: Ajouter les fichiers sélectionnés

en: Add all the selected files
fr: Impossible d'ajouter les fichiers sélectionnés

en: Install custom files
fr: Installer des fichiers personnalisés

en: Install your own completion files
fr: Installe vos propres fichiers de complètement

en: Manage custom files
fr: Gérer les fichiers personnalisés

en: Manage the local completion files in the file manager
fr: Gère les fichiers de complètement locaux dans le gestionnaire de fichiers

en: yes
fr: oui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
fr: non

en: Select Completion Files to Install Locally
fr: Choisissez le fichier d'autocomplètement à installer localement

en: Completion files (*.cwl)
fr: Fichiers d'autocomplètement (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
fr: Un fichier d'autocomplètement local nommé « %1 » existe déjà.
    Voulez-vous remplacer ce fichier ?

en: Replace Local File?
fr: Remplacer le fichier local ?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
fr: Une erreur s'est produite lors de la suppression lu fichier « %1 ».
    Vérifiez que les permissions du fichier sont correctes.

en: Remove Error
fr: Erreur de suppression

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
fr: Impossible de copier le fichier dans le dossier local !
    Vérifiez des permissions du dossier « %1 ».

en: Copy Error
fr: Erreur lors de la copie

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
fr: Les fichiers personnalisés ont été installés et présélectionnés pour être ajoutés.

en: Installation Successful
fr: Installation réussie

en: Type: %1
fr: Type : %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
fr: Icône :

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Existing Templates
fr: Modèles existants

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
fr: Type de document

en: Show all the templates
fr: Afficher tous les modèles

en: Clear Selection
fr: Effacer la sélection

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
fr: Sélectionnez un modèle existant si vous voulez l'écraser avec votre nouveau modèle.
    Notez que vous ne pouvez pas écraser les modèles marqués d'un astérisque.
    Si vous sélectionnez un de ces modèles, un nouveau modèle avec ce nom sera
    créé dans un endroit où vous avez la permission d'écrire.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
fr: Sélectionnez le modèle que vous voulez supprimer.
    Notez que vous ne pouvez pas supprimer les modèles marqués d'une astérisque (vous n'avez pas de droit de suppression).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
fr: Le nom du modèle que vous avez saisi n'est pas valable.
    Veuillez saisir un nouveau nom.

en: Please choose an icon first.
fr: Veuillez d'abord choisir une icône.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
fr: Le fichier : %1
    n'existe pas. Veuillez choisir une nouvelle icône.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
fr: Le fichier : %1
    n'existe pas. Peut-être avez-vous oublié d'enregistrer le fichier ?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
fr: Un modèle nommé « %1 » existe déjà.
     Veuillez l'enlever d'abord.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer le modèle « %1 » ?

en: Failed to create the template.
fr: Impossible de créer le modèle.

en: Please select a template that should be removed.
fr: Veuillez choisir un modèle à enlever.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
fr: Désolé, vous de disposez pas des permissions nécessaires pour supprimer le modèle choisi.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le modèle « %1 » ?

en: The template could not be removed.
fr: Impossible d'enlever le modèle

en: Math Environments
fr: Environnements mathématiques

en: Without n&umbering:
fr: Sans &numérotation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
fr: Nombre de &lignes :

en: Number of c&ols:
fr: Nombre de c&olonnes :

en: Space command
    to &separate groups:
fr: Commande d'espacement
    pour &séparer des groupes

en: Standard &tabulator:
fr: &Tabulateur standard :

en: Display&math mode:
fr: mode display&math :

en: Use &bullets:
fr: Utilisation de &puces

en: Choose an environment.
fr: Choisir un environnement.

en: Use the starred version of this environment.
fr: Utiliser la version étoilée de cet environnement.

en: Choose the number of table rows.
fr: Choisissez le nombre de colonnes du tableau.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
fr: Choisissez le nombre de colonnes du tableau ou de groupes d'alignement.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
fr: Définit une commande LaTeX supplémentaire pour séparer les groupes d'alignement.

en: Choose one of some predefined tabulators.
fr: Choisissez un des tabulateurs prédéfinis.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
fr: Certains environnements ne sont valables qu'en mode mathématiques. Vous pouvez les entourer avec un de ces modes d'affichage mathématique.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
fr: Insère des croix dans chaque cellule. Alt+Ctrl+Droite et·Alt+Ctrl+Gauche vous permettra de naviguer rapidement d'une cellule à l'autre.

en: Number of cols:
fr: Nombre de colonnes :

en: Number of groups:
fr: Nombre de groupes :

en: New File
fr: Nouveau fichier

en: LaTeX Document
fr: Document LaTeX

en: BibTeX Document
fr: Document BibTeX

en: Kile Script
fr: Script Kile

en: Tool Name
fr: Nom de l'outil

en: Class
fr: Classe

en: Error: A tool by this name exists already.
fr: Erreur : il existe déjà un outil appelé ainsi.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
fr: Erreur : le nom ne peut contenir de slash « / ».

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
fr: Erreur : le nom ne peut contenir de (, ), [ ou ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
fr: Choisit le &comportement par défaut (classe)
    de cet outil. Il héritera de toutes les propriétés
    de l'outil sur lequel il est issu.
    
    Par exemple, choisir « LaTeX » fera que votre outil
    se comportera comme l'outil standard
    « LaTeX ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
fr: Saisissez ici une courte description de l'&outil :

en: PDF Wizard
fr: Assistant PDF

en: *.pdf|PDF Files
fr: *.pdf|Fichiers PDF

en: Re&arrange
fr: Ré&arranger

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
fr: 1 page + page vide => 2up

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
fr: 1 page + la même => 2up

en: 2 Pages --> 2up
fr: 2 pages => 2up

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
fr: 2 pages (paysage) => 2up

en: 4 Pages --> 4up
fr: 4 pages => 4up

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
fr: 4 pages (paysage) => 4up

en: Select Even Pages
fr: sélectionner les pages paires

en: Select Odd Pages
fr: sélectionner les pages impaires

en: Select Even Pages (reverse order)
fr: séelctionner les pages paires (ordre inverse)

en: Select Odd Pages (reverse order)
fr: sélectionner les pages impaires (ordre inverse)

en: Reverse All Pages
fr: inverser toutes les pages

en: Decrypt
fr: Déchiffrer

en: Select Pages
fr: Choisir les pages

en: Delete Pages
fr: Supprimer des pages

en: Apply a background watermark
fr: Appliquer un fond en filigrane

en: Apply a background color
fr: Appliquer une couleur d'arrière-plan

en: Apply a foreground stamp
fr: Appliquer un tampon à l'avant plan

en: pdftk: Choose Parameter
fr: pdftk : choisissez un paramètre

en: pdfpages: Choose Parameter
fr: pdfpages : choisissez un paramètre

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
fr: %1 (chiffré)

en: Error: unknown number of pages
fr: Erreur : nombre de pages inconnu

en: PDFTK-Password
fr: Mot de passe PDFTK

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
fr: Ce fichier PDF est chiffré et pdftk ne peut pas l'ouvrir.
    Veuillez saisir un mot de passe pour ce fichier PDF
    ou laissez-le blanc pour essayer une autre méthode.

en: A password is necessary to set or change the current settings.
fr: Un mot de passe est nécessaire pour valider ou modifier le réglage actuel.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
fr: Les permissions de ce document peuvent être modifiées avec <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
fr: <i>pdftk</i> n'est pas disponible, les permissions ne peuvent donc pas être modifiées.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
fr: <i>pdftk</i> n'est pas disponible, les propriétés ne peuvent donc pas être modifiées.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
fr: Les propriétés de ce document peuvent être modifiées avec <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
fr: Ce fichier d'entrée est chiffré donc seul <i>pdftk</i> fonctionne.

en: A password is necessary to rearrange pages.
fr: Un mot de passe est nécessaire pour réarranger les pages.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
fr: Ce fichier d'entrée est chiffré, mais <i>pdftk</i> n'est pas installé.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
fr: Cet assistant utilisera <i>pdftk</i> et le paquet LaTeX <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
fr: Cet assistant n'utilisera que <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> n'est pas installé).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
fr: Cet assistant n'utilisera que le paquet LaTeX <i>pdfpages</i> (Impossible de trouver <i>pdftk</i>.

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
fr: Cet assistant ne peut pas fonctionner, aucun outil n'a été trouvé (voyez la section d'aide)

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
fr: <i>(compilé sans la bibliothèque pdf « libpoppler ». Les tâches ne seront pas toutes disponibles)</i>

en: &Update
fr: Ac&tualiser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
fr: Pages :

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
fr: Une liste de pages séparées par des virgules : 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
fr: Paramètre :

en: All options for 'pdftk'
fr: Toute les options pour « pdftk »

en: All options for 'pdfpages'
fr: Toutes les options pour « pdfpages »

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
fr: Applique un filigrane PDF à l'arrière plan d'un fichier PDF unique. Le module pdftk utilise uniquement la première page du PDF pour le fond et l'applique à toutes les pages du PDF en entrée. Cette page est redimensionnée et orientée si nécessaire afin de l'adapter à la page.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
fr: Applique un tampon à l'avant plan en haut des pages du document PDF fourni en entrée. Le module pdftk n'utilise que la première page du document PDF du tampon, et l'applique à toutes les pages du PDF fourni en entrée. Cette page est redimensionnée et tournée si nécessaire pour l'ajuster à la page en entrée. Vous obtiendrez de meilleurs résultats si le tampon a un fond transparent.

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
fr: Échec lors de la création d'un dossier temporaire.
    
    Impossible d'utiliser cet assistant.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
fr: <center>Assistant PDF</center><br>Cet assistant utilise « pdftk » et le paquet LaTeX « pdfpages » pour<ul><li>réarranger les pages d'un document PDF existant</li><li>lire et mettre à jour les informations concernant un document PDF (pdftk uniquement)</li><li>lire, régler ou modifier certaines permissions pour un document PDF (pdftk uniquement). Un mot de passe est nécessaire pour régler ou modifier les réglages de ce document. Un chiffrement supplémentaire du PDF est effectué pour verrouiller le contenu du fichier avec ce mot de passe.</li></ul><p>Le paquet « pdfpages » ne fonctionnera qu'avec des documents non chiffrés. « pdftk » deux gérer les deux types de documents, mais un mot de passe est nécessaire pour les fichiers chiffrés. Si « pdftk » ou « pdfpages » n'est pas disponible, les possibilités de réarrangement sont réduites.</p><p><i>Attention :</i> Le chiffrement et le mot de passe ne fournissent pas une véritable sécurité pour le PDF. Le contenu est chiffré, mais la clé est connue. Vous devriez le voir plus comme une demande polie mais ferme pour respecter les souhaits de l'auteur.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
fr: <p><i>Information : </i>Cette version de Kile a été compilée sans la bibliothèque libpoppler. L'ajout, la modification et la suppression des propriétés et permissions n'est pas possible.</p>

en: PDF Tools
fr: Outils PDF

en: LaTeX with 'pdfpages' package
fr: LaTeX avec le paquet « pdfpages »

en: Rearranging PDF file: %1
fr: Ré-arrangement du fichier PDF : %1

en: ***** tool:
fr: *****·outil:········

en: ***** input file:
fr: *****·fichier en entrée:··

en: ***** output file:
fr: *****·fichier en sortie:·

en: ***** param:
fr: ***** param :

en: ***** command:
fr: ***** commande :

en: ***** viewer:
fr: ***** visualisateur:

en: An error occurred while executing the task.
fr: Une erreur a eu lieu lors de l'exécution de la tache.

en: Finished with an error (wrong password)
fr: S'est terminé avec une erreur (mauvais mot de passe)

en: Finished with an error
fr: S'est terminé avec une erreur

en: Could not create the ViewPDF tool
fr: Impossible de créer l'outil ViewPDF

en: The utility needs some parameters in this mode.
fr: L'utilitaire a besoin de paramètres dans ce mode.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
fr: Liste de page « de - à » non permise : %1 est plus grand que %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
fr: Numéro de page non permis : %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
fr: Vous devez définir un fichier PDF comme tampon à l'avant plan.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
fr: Vous devez définir un fichier PDF comme fond en filigrane.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
fr: Format de fichier inconnu : seul « .pdf » est accepté comme fichier image dans ce mode.

en: The given file doesn't exist.
fr: Le fichier donné n'existe pas.

en: You need to define an output file.
fr: Vous devez définir un nom de fichier de sortie.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
fr: Format de fichier inconnu : seul « pdf » est accepté comme format de fichier de sortie.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: No input file is given.
fr: Aucun fichier d'entrée spécifié.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
fr: Format de fichier inconnu : seuls les « pdf » sont acceptés comme fichiers d'entrée.

en: This input file does not exist.
fr: Ce fichier d'entrée n'existe pas.

en: No password is given.
fr: Aucun mot de passe n'est spécifié.

en: The password should be at least 6 characters long.
fr: Le mot de passe doit avoir une longueur d'au moins 6 caractères.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
fr: Fichier en entrée :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
fr: Icône

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
fr: Cet assistant utilise « pdftk » et le paquet LaTeX « pdfpages ».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
fr: Ré-arrangements

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
fr: Fichier de sortie :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
fr: Le nom du fichier de sortie. Cet entrée peut également être vide, si vous souhaitez écraser le fichier d'origine.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
fr: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Fichiers PS compressés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
fr: Tâche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
fr: Afficheur :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
fr: Voir le résultat de la conversion. Okular est souvent choisi comme afficheur externe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
fr: Afficher le fichier PDF résultant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
fr: Écraser le fichier d'origine

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
fr: « Select pages » et « Free Parameter » nécessitent des paramètres particuliers, que vous pouvez saisir ici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
fr: Fichier PDF :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
fr: Fond :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
fr: Propriétés

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
fr: Propriétés de ce document PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
fr: Titre :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
fr: Créateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
fr: Sujet :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
fr: Mots-clés :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
fr: Auteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
fr: Producteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
fr: Format :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
fr: Chiffrement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
fr: Date de création :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
fr: Date de modification :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
fr: Permissions (sous sécurité 128 bits)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
fr: Impression :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
fr: Copier de texte et les images :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
fr: Modifier le contenu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
fr: Remplir les formulaires avec des données :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
fr: Autorisé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
fr: Modifier ou ajouter des annotations ou remplir les champs de formulaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
fr: Ne permettre que l'impression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
fr: Permettre toutes les fonctionnalités

en: Rearrange Postscript File
fr: Réarranger un fichier PostScript

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
fr: « pstops » et « psselect » sont introuvables.

en: 'pstops' not found.
fr: « pstops » est introuvable.

en: 'psselect' not found.
fr: « psselect » est introuvable.

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
fr: 1 page A5 + 1 vide --> A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
fr: 1 page A5 + la même --> A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
fr: 2 pages A5 --> A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
fr: 2 pages A5 paysage --> A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
fr: 4 pages A5 --> A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
fr: 1 page A4 + 1 vide --> A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
fr: 1 paeg A4 + la même --> A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
fr: 2 pages A4 --> A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
fr: 2 pages A4 paysage --> A4

en: Copy All Pages (sorted)
fr: copier toutes les pages (triées)

en: Copy All Pages (unsorted)
fr: copier toutes les pages (non triées)

en: pstops: Choose Parameter
fr: pstops : choisissez un paramètre

en: psselect: Choose Parameter
fr: psselect : choisissez un paramètre

en: Done
fr: Terminé

en: Execute
fr: Exécuter

en: Could not create a temporary file.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire.

en: rearrange ps file: %1
fr: Réarranger le fichier ps : %1

en: An error occurred while rearranging the file.
fr: Une erreur a eu lieu lors du réarrangement du fichier.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
fr: Format de fichier inconnu : seuls « .ps » et « .ps.gz » sont acceptés comme fichiers d'entrée.

en: psselect needs some parameters in this mode.
fr: psselect a besoin de paramètres dans ce mode.

en: pstops needs some parameters in this mode.
fr: pstops a besoin de paramètres dans ce mode.

en: You need to define an output file or select the viewer.
fr: Vous devez définir un nom de fichier de sortie ou sélecionner le visualisateur.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
fr: Format de fichier inconnu : seul « ps » est accepté comme format de fichier de sortie.

en: Copies:
fr: Copies :

en: Postscript Tools
fr: Outils PostScript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
fr: Choisissez l'une des 18 opérations pour convertir un fichier PostScript. Les quatre dernières nécessitent des paramètres spécifiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
fr: La conversion des fichiers ps est effectuée par « pstops » et « psselect ».
    Assurez-vous d'appeler « dvips » avec l'option « -t a4 » et
    le paquet hyperref (si besoin) avec l'option w a4paper ».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
fr: Le fichier qui doit être converti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
fr: Afficher le fichier ps avec « okular »

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
fr: Lorsque vous souhaitez copier des pages, vous devez saisir ici le nombre de copies.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
fr: Le nom du fichier de sortie. Cet entrée peut également être vide si vous souhaitez voir le résultat sans l'enregistrer. Dans ce cas, la case à cocher de l'afficheur doit être cochée.

en: Insert a short descriptive name of your project here.
fr: Insérez ici une courte description de votre projet.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
fr: Insérez une liste (séparée par des espaces) des extensions de fichiers qui doivent être traitées également comme des fichiers du type correspondant dans ce projet.

en: Project &title:
fr: &Titre du projet :

en: Project &folder:
fr: &Dossier du projet :

en: Insert the path to your project here.
fr: Insérez ici l'emplacement de votre projet.

en: (use global settings)
fr: (utiliser les préférences générales)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
fr: Extension par défaut des images lorsqu'elle n'est pas soécifiée dans le nom du fichier.

en: Source Files
fr: Fichiers sources

en: Package Files
fr: Fichiers de paquets

en: Image Files
fr: Fichiers images

en: Bibliography Files
fr: Fichiers de bibliographie

en: Default Graphics Extension:
fr: Extension par défaut des images :

en: Predefined:
fr: Prédéfini :

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
fr: Erreur dans l'extension « %1 » :
    Toutes les extensions définies par l'utilisateur doivent être de la forme « .xyz »

en: Invalid extension
fr: Extension non valable

en: Create New Project
fr: Créer un nouveau projet

en: Create a new file and add it to this project
fr: Créer un nouveau fichier et l'ajouter au projet

en: File&name (relative to where the project file is):
fr: &Nom de fichier (relatif à l'endroit où est le fichier de projet) :

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez que Kile crée un nouveau fichier et l'ajoute au projet. Sélectionnez un modèle de fichier dans la liste qui apparaîtra en bas de la fenêtre.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
fr: Vous n'avez pas spécifié de nom de projet. Si vous continuez, le nom du projet sera « Sans nom ».
    Voulez-vous tout de même créer le projet ?

en: No Project Name Given
fr: Nom de projet non spécifié

en: Untitled
fr: Sans nom

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
fr: Veuillez indiquer le dossier dans lequel le fichier de projet devrait être enregistré.

en: Empty Location
fr: Emplacement non spécifié

en: Please enter an absolute path to the project folder.
fr: Veuillez indiquer un emplacement absolu vers le dossier du projet.

en: Invalid Location
fr: Emplacement non valable

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
fr: Veuillez saisir un nom pour le fichier qui doit être ajouté à ce projet.

en: No File Name Given
fr: Nom de fichier non spécifié

en: The project file exists already. Please choose another name.
fr: Le fichier de projet existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: Project File Already Exists
fr: Le fichier de projet existe déjà.

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
fr: Le fichier de configuration de l'interface graphique existe déjà. Veuillez choisir un autre nom de projet.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà. Voulez-vous l'effacer ?

en: File Already Exists
fr: Le fichier existe déjà

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
fr: Options du projet

en: (use global setting)
fr: (utiliser les préférences générales)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
fr: Sélectionne le document maître par défaut. Veuillez laisser ce champ vide si vous souhaitez que Kile le détecte automatiquement.

en: &Master document:
fr: Document &maître :

en: (auto-detect)
fr: (détection automatique)

en: &QuickBuild configuration:
fr: Configuration de &QuickBuild :

en: &MakeIndex options
fr: Options de génération de l'&index

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
fr: <p>Impossible de créer le dossier contenant le projet « 
    %1 »</p>.<p>Veuillez vérifiez que vous disposez bien des droits d'écriture.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
fr: <p>Impossible d'écrire dans le dossier « (%1) ».</p><p>Veuillez vérifier les permissions du dossier contenant le projet.</p>

en: Cla&ss Options
fr: Options de la cla&sse

en: &Packages
fr: &Paquets

en: &Document Properties
fr: Propriétés du &document

en: Doc&ument class:
fr: &Classe du document :

en: Add an entry to this combo box
fr: Ajouter un élément à cette liste

en: Remove current entry from this combo box
fr: Retirer l'élément courant de cette liste

en: &Typeface size:
fr: &Taille des caractères :

en: Paper si&ze:
fr: &Format papier :

en: E&ncoding:
fr: &Jeu de caractères :

en: Cl&ass options:
fr: Options de la cla&sse :

en: Add a new class option
fr: Ajouter une nouvelle option de classe

en: Ed&it...
fr: &Modifier...

en: Edit the current class option
fr: Éditer les options de la classe courante

en: Remove the current class option
fr: Supprimer les options de la classe courante

en: LaTe&X packages:
fr: Paquets LaTe&X :

en: Package
fr: Paquet

en: Value
fr: Valeur

en: &Add Package...
fr: &Ajouter un paquet...

en: Add a new package
fr: Ajouter un paquet

en: Add Op&tion...
fr: Ajouter une op&tion

en: Add a new package option
fr: Ajouter une option de paquet

en: Edit the current package option
fr: Éditer les options du paquet en cours

en: Remove the current package option
fr: Supprimer les options du paquet en cours

en: &Reset to Defaults
fr: &Restaurer les défauts

en: Reset to the default list of packages
fr: Réinitialiser la liste des paquets

en: &Author:
fr: &Auteur :

en: &Title:
fr: Ti&tre :

en: Dat&e:
fr: Dat&e :

en: &Theme:
fr: &Thème :

en: Sets the document's orientation to landscape
fr: Définir l'orientation du document comme paysage

en: Margins are set for single side output
fr: Les marges sont définies pour une page imprimée au recto uniquement.

en: Left and right pages differ in page margins
fr: Les marges sont différentes entre les pages de droite et celles de gauche.

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
fr: Entourer de noir les « dépassements de boîtes horizontales » dans la sortie

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
fr: Ne rien faire de particulier pour les « dépassements de boîtes horizontales » dans la sortie

en: Puts formula numbers on the left side
fr: Placer les numéros des formules à gauche

en: Aligns formulas on the left side
fr: Aligner les formules à gauche

en: Puts title and abstract on an extra page
fr: Placer les titres et le résumé sur une page à part.

en: Puts title and abstract on the same page as the text
fr: Place le titre et le résumé sur la même page que le texte.

en: Puts the text in one column
fr: Placer le texte sur une colonne

en: Puts the text in two columns
fr: Placer le texte sur deux colonnes

en: Formats the bibliography in open style
fr: Mise en forme ouverte de la bibliographie

en: Chapters may start on top of every page
fr: Les chapitres peuvent commencer en haut de n'importe quelle page.

en: Chapters may only start on top of right pages
fr: Les chapitres ne peuvent commencer qu'en haut d'une page de droite.

en: Cause the header to be counted as text
fr: L'en-tête sera compté comme du texte

en: Cause the header to be counted as border
fr: L'en-tête sera compté comme une marge

en: Cause the footer to be counted as text
fr: Le pied-de-page sera compté comme du texte

en: Cause the footer to be counted as border
fr: Le pied de page sera compté comme une marge

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
fr: Les notes en marge seront comptées comme du texte.

en: The normal margin is used for the margin-note area
fr: La marge standard est utilisée pour inclure des notes en marge

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
fr: Marquer comme spécial le format du papier dans le fichier DVI

en: Writes the paper size into the pdftex page register
fr: Inscrit la taille du document dans les registres pdftex

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
fr: Utilise le fonctionnement correct avec un fichier PDF ou DVI

en: Enables the default for an empty left page
fr: Active la page par défaut comme une page gauche vierge.

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
fr: Une page gauche vierge vient avec le style uni

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
fr: Une page vierge vient avec le style vide

en: Use a line to separate the header from the text body
fr: Trace une ligne pour séparer l'en-tête du corps du texte.

en: Use no line to separate the header from the text body
fr: Ne trace pas de ligne pour séparer l'en-tête du corps du texte

en: Use a line to separate the footer from the text body
fr: Trace une ligne pour séparer le bas de page du corps du texte.

en: Use no line to separate the footer from the text body
fr: Ne trace pas de ligne pour séparer le bas de page du corps du texte.

en: Normal paragraph spacing of one line
fr: Espacement standard d'un paragraphe (une ligne)

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
fr: Espacement standard : au moins le tiers de la dernière ligne est vide

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
fr: Espacement standard : au moins le quart de la dernière ligne est vide

en: Normal spacing, no special provision for the last line
fr: Espacement standard. Pas de règle spécifique pour la dernière ligne

en: Paragraph spacing of half a line
fr: Espacement du paragraphe d'une demi-ligne

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
fr: Espacement d'une demi-ligne. Au moins le tiers de la dernière ligne est vide

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
fr: Espacement d'une demi-ligne. Au moins le quart de la dernière ligne est vide

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
fr: Espacement d'une demi-ligne. Pas de règle spécifique pour la dernière ligne

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
fr: Pas d'espacement entre les paragraphes. Alinéa d'un em pour la première ligne.

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
fr: Les légendes tenant sur une ligne sont centrées, celles sur plusieurs lignes sont alignées à gauche

en: No special handling of one-line captions
fr: Pas de comportement spécial pour les légendes tenant sur une ligne

en: Normal great title font sizes
fr: Polices de grande taille (standard) pour les titres

en: Small font sizes for titles
fr: Polices de petite taille pour les titres

en: Even smaller font sizes for titles
fr: Polices de toute petite taille pour les titres

en: Include lists of figures and tables in the TOC
fr: Ajoute la liste des figures et des tableaux à la table des matières

en: Include the bibliography in the TOC
fr: Ajoute la bibliographie à la table des matières

en: Include the index in the TOC
fr: Ajoute l'index à la table des matières

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
fr: Numérote les listes des figures et des tableaux dans la table des matières

en: Number the bibliography in the TOC
fr: Numérote la bibliographie dans la table des matières

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
fr: Les nombres et les titres sont alignés à gauche dans une colonne

en: Different sectional units have different indentations
fr: Les différentes sections sont indentées différemment

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
fr: Les nombres et les légendes sont alignés à gauche dans une colonne

en: All Numbers uses a fixed space
fr: Utiliser des espaces de taille fixe pour les nombres

en: Numbering of sectional units have a point at the end
fr: Point après chaque numéro de section

en: Numbering of sectional units have no point at the end
fr: Pas de point après chaque numéro de section

en: Caption command acts like \captionabove
fr: La commande caption place la légende en dessous

en: Caption command acts like \captionbelow
fr: La commande caption place la légende au-dessus

en: Captions of the longtable package should not be redefined
fr: Les légendes du paquet longtable ne devraient pas être redéfinies

en: Use a separate line for the chapter number
fr: Place le numéro de chapitre sur une ligne à part

en: Use the same line for the chapter number and title
fr: Place titre et numéro de chapitre sur la même ligne

en: Use a separate line for the appendix name
fr: Place le nom de l'annexe sur une ligne à part

en: No separate line for the appendix name
fr: Pas de ligne séparée pour le titre de l'annexe

en: Include the abstract's title
fr: Inclure le titre du résumé

en: Exclude the abstract's title
fr: Ne pas inclure le titre du résumé

en: The file is compiled in draft mode
fr: Le fichier est compilé en tant que brouillon

en: The file is compiled in final mode
fr: Le fichier est compilé en version finale

en: Slides will use many colors
fr: Les transparents peuvent utiliser plusieurs couleurs

en: Slides will use a restricted set of colors
fr: Les transparents utilisent un nombre restreint de couleurs

en: Display the number of the current slide and the total number
fr: Affiche le numéro du transparent en cours et le nombre total de transparents

en: Display only the number of the current slide
fr: N'affiche que le numéro du transparent en cours

en: The background of the slide is always white
fr: Le fond du transparent est toujours blanc

en: The color of the background depends on the current style
fr: La couleur du fond dépend du transparent

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
fr: La compilation du fichier LaTeX créera un fichier PostScript

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
fr: La compilation du fichier LaTeX créera un fichier PDF

en: Some macros interpret their argument in ps mode
fr: Certaines macros traitent leur argument uniquement en mode ps

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
fr: Certaines macros ne traitent pas leur argument en mode ps

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
fr: Le fichier PS sera transformé en PDF grâce à Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
fr: Le fichier LaTeX sera traité par YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
fr: Le fichier PS sera transformé en PDF grâce à ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
fr: Le fichier LaTeX sera traité par MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
fr: Ne pas ajouter de légende en bas des transparents

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
fr: Placer le texte en haut des transparents

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
fr: Placer le texte au centre des transparents

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
fr: Les en-têtes, les pieds-de-pages et les notes latérales sont remplacées par des boîtes grises

en: Make all navigation bars as small as possible
fr: Réduire autant que possible les barres de navigation

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
fr: Supprime la génération de certaines informations dans le PDF

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
fr: Désactive la définition des blocs par défaut comme les théorèmes

en: Does not load amsthm and amsmath
fr: Ne pas charger amsthm et amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
fr: Requis lors de l'utilisation du paquet CJK pour les polices asiatiques

en: Use a sans-serif font during the presentation
fr: Utiliser une police sans-serif pour la présentation

en: Use a serif font during the presentation
fr: Utiliser une police serif pour la présentation

en: Override the math font to be a sans-serif font
fr: Forcer la police mathématique en sans-serif

en: Override the math font to be a serif font
fr: Forcer la police mathématique en serif

en: Deactivate internal font replacements for math text
fr: Désactiver la substitution de polices en mode mathématiques

en: Create a PDF handout
fr: Créer une présentation en PDF

en: For PDF transparency
fr: Pour la transparence en PDF

en: All structure elements are typeset in blue
fr: Tous les éléments de syntaxe apparaissent en bleu

en: All structure elements are typeset in red
fr: Tous les éléments de syntaxe apparaissent en rouge

en: All structure elements are typeset in black and white
fr: Tous les éléments de syntaxe apparaissent en noir et blanc

en: All structure elements are typeset in brown
fr: Tous les éléments de syntaxe apparaissent en brun

en:  Notes are not shown
fr: Cacher les notes

en:  Include notes in the output file
fr: Inclure les notes dans le fichier de sortie

en:  Include only notes and suppress frames
fr: Inclure uniquement les notes et supprimer les cadres

en: %1 '%2' already exists.
fr: %1 « %2 » existe déjà.

en: Special math environments and commands (AMS)
fr: Commandes et environnements mathématiques spécifiques à l'AMS

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
fr: Ensemble de polices de caractères et de symboles mathématiques spécifiques à l'AMS

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
fr: Définit tous les noms associés aux symboles mathématiques en MSAM et MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
fr: Amélioration de la configuration du théorème (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
fr: Étendre les possibilités pour les légendes des figures et des tableaux

en: Hypertext marks in LaTeX
fr: Marquage hypertexte (liens) dans LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
fr: Utiliser dvips pour les liens hypertexte

en: Use pdftex as hyperref driver
fr: Utiliser pdftex pour les liens hypertexte

en: Make bookmarks
fr: Créer les signets

en: Put section numbers in bookmarks
fr: Ajouter les numéros de section dans les signets

en: Open up bookmark tree
fr: Ouvrir l'arbre des signets

en: Text for PDF Author field
fr: Auteur du PDF

en: Text for PDF Creator field
fr: Texte pour le champ « Créateur du PDF »

en: LaTeX with hyperref package
fr: LaTeX avec le paquet hyperref

en: Resize document window to fit document size
fr: Redimensionner la fenêtre à la taille du document

en: Text for PDF Keywords field
fr: Mots-clés associés au PDF

en: Text for PDF Producer field
fr: Texte pour le champ « Réalisateur du PDF »

en: Starting view of PDF document
fr: Point de départ de l'affichage du PDF

en: Text for PDF Subject field
fr: Sujet du PDF

en: Text for PDF Title field
fr: Titre du PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
fr: Utiliser Palatino comme police de type roman (pour les modes texte et mathématiques)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
fr: Utiliser Times comme police de type roman (pour les modes texte et mathématiques)

en: Enable index generation
fr: Activer la génération d'index

en: Enables multicolumn environments
fr: Active les environnements multi-colonnes

en: Load all pstricks packages
fr: Charger tous les paquets pstricks

en: Rotates text
fr: Tourner le texte

en: Enables subfigures inside figures
fr: Autorise les sous-figures au sein des figures

en: Typesetting capital Greek letters
fr: Avoir des lettres grecques non-italiques

en: Extending LaTeX's color facilities
fr: Étendre les possibilités de coloration de LaTeX

en: Adds language specific support
fr: Ajoute la prise en charge de certaines langues

en: Use a font encoding scheme
fr: Utiliser un modèle d'encodage de police

en: Support for including graphics
fr: Autorise l'insertion de graphiques

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
fr: Insertion de graphiques optimisée pour « dvips »

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
fr: Insertion de graphiques optimisée pour « pdftex »

en: Show only frames of graphics
fr: N'afficher que les emplacements des graphiques

en: Document Class
fr: Classe du document

en: Please enter the new document &class:
fr: Veuillez indiquer la &classe du nouveau document :

en: &Set all options from this standard class (optional):
fr: &Définir toutes les options à partir de cette classe standard (optionnel) :

en: Use standard &fontsizes
fr: Utiliser des &polices de taille standard

en: Use standard &papersizes
fr: Utiliser des formats de &papier standards

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
fr: Voulez-vous retirer « %1 » de la liste des classes de document ?

en: Remove Document Class
fr: Retirer classe de document

en: Add Fontsize
fr: Ajouter une taille de police

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
fr: Veuillez indiquer les tailles de polices (liste séparée par des virgules) :

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
fr: Voulez-vous retirer « %1 » de la liste des tailles de police ?

en: Remove Fontsize
fr: Enlever la taille de police

en: Add Papersize
fr: Ajouter un format de papier

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
fr: Veuillez indiquer les formats de papier (liste séparée par des virgules) :

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
fr: Voulez-vous retirer « %1 » de la liste des formats de papier ?

en: Remove Papersize
fr: Retirer format de papier

en: Add Option
fr: Ajouter une option

en: Name of &option:
fr: Nom de l'&option :

en: &Description:
fr: &Description :

en: &Select this option
fr: &Sélectionner cette option

en: Edit Option
fr: Éditer l'option

en: Do you want to delete this class option?
fr: Voulez-vous supprimer cette option de classe ?

en: Add Package
fr: Ajouter un paquet

en: &Package:
fr: &Paquet :

en: &Select this package
fr: &Sélectionner ce paquet

en: &Option:
fr: &Option

en: package:
fr: paquet

en: &Editable
fr: &Modifiable

en: De&fault value:
fr: Valeur par défaut

en: &Value:
fr: &Valeur :

en: Op&tion:
fr: Op&tion :

en: Edit Package
fr: Éditer le paquet

en: Do you want to delete this package option?
fr: Voulez-vous supprimer cette option de paquet ?

en: Do you want to delete this package?
fr: Voulez-vous supprimer ce paquet ?

en: Do you want to reset this package list?
fr: Voulez-vous réinitialiser cette liste de paquets ?

en: Reset Package List
fr: Réinitialiser la liste de paquets

en: %1 '%2' is not allowed.
fr: %1 « %2 » n'est pas autorisé.

en: This document class already exists.
fr: Cette classe de document existe déjà.

en: This name is not allowed for a document class.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ce nom pour une classe de document.

en: This document class option already exists.
fr: Cette option de classe de document existe déjà.

en: This package already exists.
fr: Ce paquet existe déjà.

en: Could not identify the package name.
fr: Impossible de déterminer le nom du paquet.

en: This package option already exists.
fr: Cette option de paquet existe déjà.

en: New Key Sequence
fr: Nouvelle séquence de touches

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
fr: Utilise une séquence de touches écrites dans l'éditeur pour exécuter un script.

en: Use a shortcut to execute a script.
fr: Utilise un raccourci pour exécuter un script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
fr: Choisissez le type de la séquence de touche :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
fr: Séquence de touches dans l'éditeur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
fr: Raccourci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
fr: Veuillez saisir une séquence de touches pour ce script :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
fr: Veuillez saisir un raccourci pour ce script :

en: Copy
fr: Copier

en: Copy as LaTeX
fr: Copier en tant que LaTeX

en: Summary
fr: Résumé

en: For information about the accuracy see the Help.
fr: Pour des informations concernant la précision, veuillez consulter l'aide.

en: Statistics for %1
fr: Statistiques pour %1

en: Statistics for the Project %1
fr: Statistiques pour le projet %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
fr: Pour obtenir les statistiques pour tous les fichiers du projet, vous devez les ouvrir tous.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
fr: Attention ! Ces statistiques ont été générées sur le texte sélectionné uniquement !

en: Statistics for project %1, file %2
fr: Statistiques pour le projet %1, fichier %2

en: Statistics for project %1
fr: Statistiques pour le projet %1

en: Statistics for Untitled
fr: Statistiques pour Sans Nom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
fr: Nombre de &colonnes :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
fr: &Espacement :

en: Tabular Environments
fr: Environnements tabular

en: Align Left
fr: Aligner à gauche

en: Align Center
fr: Centrer

en: Align Right
fr: Aligner à droite

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligner

en: Join Cells
fr: Fusionner les cellules

en: Split Cells
fr: Scinder les cellules

en: Edit Frame
fr: Modifier le cadre

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Clear Text
fr: Effacer le texte

en: Clear Attributes
fr: Effacer les attributs

en: Clear All
fr: Tout effacer

en: Paste content from clipboard
fr: Coller le contenu depuis le presse-papiers

en: Number of rows:
fr: Nombre de lignes :

en: Use starred version
fr: Utiliser la version étoilée

en: Table width:
fr: Largeur du tableau :

en: Use booktabs package
fr: Utiliser le paquet booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
fr: Croix dans les cellules vides

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
fr: Données en entrée. Saisissez du texte lorsqu'une cellule est sélectionnée. Lorsque vous appuyez sur entrée, la cellule adjacente sera sélectionnée.

en: Optional parameter for the chosen environment.
fr: Paramètre optionnel pour l'environnement sélectionner.

en: Choose the number of table columns.
fr: En activant cette option, vous pourrez renommer les icônes en cliquant directement dessus.

en: The tabular will be centered.
fr: Le tableau sera centré.

en: Use line commands of the booktabs package.
fr: Utilisez les lignes de commandes du paquet booktabs.

en: Set the width of the table.
fr: Règle la largeur du tableau

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
fr: Insère des croix dans chaque cellule. Alt+Ctrl+Droite et·Alt+Ctrl+Gauche vous permettra de naviguer rapidement d'une cellule à l'autre.

en: Set bold font series.
fr: Active les polices grasses.

en: Set italic font shape.
fr: Active les polices italiques

en: Set underlined font shape.
fr: Active les polices soulignées

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
fr: Le texte sera aligné sur le bord gauche de la cellule.

en: The text will be centered.
fr: Le texte sera centré.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
fr: Le texte sera aligné sur le bord droit de la cellule.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
fr: Fusionne les cellules adjacentes lorsqu'elles sont dans la même ligne.

en: Splits joined cells.
fr: Scinder les cellules fusionnées.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
fr: Choisissez la bordure pour les cellules sélectionnées. Lorsque vous cliquerez sur le bouton, la bordure actuelle sera appliquée aux cellules sélectionnées.

en: Choose a background color (needs color package).
fr: Choisir une couleur de fond (paquet color nécessaire).

en: Choose a text color (needs color package).
fr: Choisir la couleur du texte (paquet color nécessaire).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
fr: Efface le texte des cellules sélectionnées, mais conserve les attributs comme l'alignement ou le type de police.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
fr: Initialise les attributs des cellules sélectionnées aux valeurs par défaut, mais conserve le texte.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
fr: Efface le texte des cellules sélectionnées et initialise les attributs.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
fr: Colle un tableau placé dans le presse-papiers dans cet assistant.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
fr: Changer les dimensions du tableau supprimera du contenu. Voulez-vous vraiment changer les dimensions ?

en: Resizing table
fr: Redimensionnement du tableau

en: Apply
fr: Appliquer

en: p{w} Alignment
fr: Alignement p{w}

en: b{w} Alignment
fr: Alignement b{w}

en: m{w} Alignment
fr: Alignement m{w}

en: X Alignment
fr: Alignement X

en: Insert Before Declaration
fr: Insérer avant la déclaration

en: Insert After Declaration
fr: insérer après la déclaration

en: Suppress Space
fr: Supprimer l'espace

en: Do not Suppress Space
fr: Ne pas supprimer l'espace

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
fr: Il n'y a aucun contenu à insérer dans le tableau car le presse-papiers est vide.

en: Empty Clipboard
fr: Presse-papiers vide

en: Documentation Browser
fr: Afficheur de documentation

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
fr: Liste des documents disponibles livrés avec TexLive / TeTeX, listés dans « texdoctk.dat ». Double-cliquez ou appuyez sur espace pour ouvrir un visualisateur permettant de voir ce fichier.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
fr: Vous pouvez choisir un mot clé pour n'afficher que les documents relatifs à ce mot clé.

en: Start the search for the chosen keyword.
fr: Démarrer la recherche correspondant au mot clé.

en: Reset list to all available documentation files.
fr: Réinitialiser la liste de toutes les fichiers de documentation disponibles.

en: Cancel &Search
fr: &Annuler la recherche

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
fr: Impossible de lire « texdoctk.dat ».

en: Could not read the style file.
fr: Impossible de lire le fichier de style.

en: No KDE service found for this file.
fr: Aucun service KDE trouvé pour ce type de fichier.

en: Could not find '%1'
fr: Impossible de trouver « %1 »

en: No keyword given.
fr: Aucun mot clé spécifié.

en: Search results for keyword '%1'
fr: Résultats de la recherche pour le mot clé « %1 »

en: No documents found for keyword '%1'.
fr: Aucun document trouvé pour le mot clé « %1 ».

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
fr: Impossible de déterminer les chemins de recherche de Texlive / teTeX ou du fichier « texdoctk.dat ».<br>Cette boîte de dialogue ne peut donc fournir aucune information utile.

en: TexDoc Dialog
fr: Boîte de dialogue TeXDoc

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
fr: Impossible de déterminer les chemins de recherche de Texlive / teTeX ou du fichier « texdoctk.dat ».<br>Cette boîte de dialogue ne peut donc fournir aucune information utile.

en: Configure User Help
fr: Configurer l'aide utilisateur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
fr: Aide utilisateur

en: &Menu item:
fr: Élément du &Menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
fr: &Supprimer

en: &Separator
fr: &Séparateur

en: Move &Up
fr: Déplacer vers le &haut

en: Move &Down
fr: Déplacer vers le &bas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
fr: Fichier :

en: Add User Helpfile
fr: Ajouter un fichier d'aide utilisateur

en: &Menu entry:
fr: Entrée du &Menu:

en: &Help file:
fr: Fichier d'&aide :

en: Open file dialog
fr: Boîte de dialogue d'ouverture de fichier

en: The menu entry for this help file.
fr: L'entrée de menu pour ce fichier d'aide.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
fr: Le nom du fichier local d'aide ou une adresse WEB valable.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
fr: Lance une boîte de dialogue pour choisir un fichier local d'aide.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
fr: Sites web (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Tous les fichiers (*)

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: File '%1' does not exist.
fr: Le fichier « %1 » n'existe pas.

en: Edit User Menu
fr: Modifier le menu utilisateur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
fr: Entrée du Menu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
fr: Texte

en: Insert file contents
fr: Insérer le contenu d'un fichier

en: Execute program
fr: Exécuter un programme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
fr: Séparateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
fr: Sous-menu

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
fr: Texte qui sera inséré, si l'action est exécutée. Quelques caractères de remplacement sont disponibles : <ul><li>%M - texte sélectionné (marqué)</li><li>%C - position du curseur</li><li>%B - puce</li><li>%E - indentation dans un environnement</li><li>%R - choix d'un label dans la liste</li><li>%T - choix d'une clé de citation dans la liste</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
fr: Caractères de remplacement disponibles :
    %M : texte sélectionné (marqué)
    %C : position du curseur
    %B : puce
    %E : indentation dans un environnement
    %R : choix d'un label dans la liste
    %T : choix d'une clé de citation dans la liste
    %S : nom d'un fichier source sans l'extension

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
fr: <p>Vous pouvez créer, modifier et installer un menu défini par l'utilisateur, qui apparaîtra dans le menu de Kile. Pour créer ou modifier ce menu, utilisez les six boutons sur le côté gauche. D'autres actions possibles sont disponibles dans le menu contextuel des éléments de menu déjà existants.</p> <p>Comme un menu classique, trois différents types d'éléments de menu sont disponibles :</p> <ul> <li><i>des éléments standards</i>, qui sont associés à une action</li> <li><i>des sous-menus</i>, qui contient d'autres éléments de menu</li> <li><i>des séparateurs</i>, pour obtenir une structure visible de tous les éléments</li> </ul> <p>chaque élément de menu standard est assigné à l'un des trois types d'action </p> <ul> <li><i>insérer du texte</i> : cette action insérera votre texte à la position actuelle du curseur. Certains métacaractères sont disponibles : <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>,  <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt> : consultez les <i>Qu'est-ce que c'est </i> ou les <i>infobulles</i> de ces éléments pour obtenir davantage d'informations.</li> <li><i>contenu de fichier</i> : insère le contenu complet d'un fichier donné (les métacaractères sont également disponibles)</li> <li><i>exécuter un programme externe</i> : la sortie de ce programme peut être insérée dans le document ouvert. Le métacaractère <tt>%M</tt> est également utilisable dans la ligne de commande de ce programme car le texte sélectionné sera enregistré dans un fichier temporaire. Utilisez <tt>%M</tt> pour le nom de ce fichier temporaire.</li> </ul> <p>Si des informations importante pour une action sont manquantes, les éléments de menu seront colorés en rouge. Vous pouvez obtenir davantage d'informations en utilisant le <i>Qu'est-ce que c'est</i> de la plupart des éléments.</p>

en: UserMenu Dialog
fr: Boîte de dialogue du menu utilisateur

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
fr: L'arborescence du menu actuel a été modifiée, mais non enregistrée.
    Abandonner cette arborescence ?

en: User Menu Files (*.xml)
fr: Fichiers de menu utilisateur (*.xml)

en: Select Menu File
fr: Sélectionner un fichier de menu

en: Save Menu File
fr: Enregistrement du fichier de menu

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
fr: L'arborescence de menu contient des erreurs, et installer ce fichier peut mener à un résultat imprévisible.
    Voulez-vous vraiment enregistrer ce ficher ?

en: Menutype
fr: Type de menu

en: Please choose a menutype
fr: Veuillez choisir un type de menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
fr: Choisir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
fr: Menu utilisateur LaTeX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
fr: Menu défini par l'utilisateur, qui peut être modifié à l'aide des six boutons situés sous l'arborescence (et leurs raccourcis). Davantage d'actions sont disponibles dans le menu contextuel des éléments sélectionnés. Vous pouvez également réarranger les éléments par glisser-déposer.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
fr: Insère un séparateur sous l'élément sélectionné.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
fr: Supprime l'élément sélectionné.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
fr: Déplace l'élément sélectionné vers le bas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
fr: Descendre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
fr: Insère un nouvel élément de menu sous l'élément sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
fr: Insérer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
fr: Insère un nouveau sous-menu sous l'élément sélectionné.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
fr: Déplace l'élément sélectionné vers le haut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
fr: Monter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
fr: Fichier de menu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
fr: Installe une arborescence de menu non modifiée et enregistrée dans le menu défini par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
fr: Installer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
fr: Charge un fichier xml décrivant le menu défini par l'utilisateur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
fr: Charger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
fr: Enregistre une arborescence de menu modifiée, qui décrit le menu défini par l'utilisateur, dans un fichier xml à l'intérieur du dossier local de Kile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
fr: Enregistrer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
fr: Enregistre une arborescence de menu modifiée, qui décrit le menu défini par l'utilisateur, dans un fichier xml à l'intérieur du dossier local de Kile, et choisit un nouveau nom pour ce fichier..

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
fr: Enregistrer sous

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
fr: (Installé)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
fr: Supprime l'arborescence de menu actuelle et en commence une nouvelle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
fr: Nouveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
fr: Texte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
fr: Raccourci :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
fr: Type :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
fr: Nom du fichier correspondant.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
fr: Permet de choisir une icône pour cette action.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
fr: Supprime l'icône pour cette action.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
fr: Modifie le type de l'élément de menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
fr: Modifier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
fr: Le label de l'élément de menu sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
fr: Élément :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
fr: Paramètre de la ligne de commande pour un programme exécutable.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
fr: Choisit ou enlève un raccourci pour cette action.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
fr: Cochez si le texte inséré doit être sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
fr: Sélectionner le texte inséré

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
fr: Cochez si l'action doit remplacer le texte sélectionné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
fr: Remplacer le texte sélectionné

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
fr: Cochez si l'action nécessite du texte sélectionné.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
fr: Nécessite du texte sélectionné

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
fr: Cochez si la sortie d'un programme exécutable doit être insérée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
fr: Insérer la sortie du programme choisi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
fr: Cochez si l'action doit être ajoutée au menu contextuel de la sélection.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
fr: Ajouter au menu contextuel du texte sélectionné

en: Insert above
fr: Insérer au-dessus

en: Insert below
fr: Insérer en dessous

en: Insert a separator above
fr: Insérer un séparateur au-dessus

en: Insert a separator below
fr: Insérer un séparateur en dessous

en: Insert a submenu above
fr: Insérer un sous-menu au-dessus

en: Insert a submenu below
fr: Insérer un sous-menu en dessous

en: Insert into this submenu
fr: Insérer dans ce sous-menu

en: Insert a separator into this submenu
fr: Insérer un séparateur dans ce sous-menu

en: Insert a submenu into this submenu
fr: Insérer un sous-menu dans ce sous-menu

en: Delete this item
fr: Supprimer cet élément

en: Delete the complete tree
fr: Supprimer l'arborescence complète

en: Collapse submenu
fr: Réduire le sous-menu

en: Expand submenu
fr: Développer le sous-menu

en: Collapse complete tree
fr: Réduire l'arborescence complète

en: Expand complete tree
fr: Développer l'arborescence complète

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1 » pour enregistrer le fichier de menu.

en: Please enter a label for this menu item:
fr: Veuillez saisir un label pour cet élément de menu :

en: Please enter a label for this submenu:
fr: Veuillez saisir un label pour ce sous-menu :

en: Please enter a label for this entry:
fr: Veuillez saisir un label pour cet élément :

en: Do you really want to clear the complete menutree?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'arborescence de menu complète ?

en: This menuitem has no title.
fr: Cet élément de menu n'a pas de titre.

en: This submenu item is useless without children.
fr: Cet élément de sous-menu est inutile sans élément enfant.

en: This item offers no text to insert.
fr: Cet élément n'insère aucun texte.

en: No file is given for this task.
fr: Aucun fichier fourni pour cette tâche.

en: The file for this item does not exist.
fr: Le fichier pour cet élément n'existe pas.

en: The file for this item is not executable.
fr: Le fichier pour cet élément n'est pas exécutable.

en: <p><strong>Error:</strong>
fr: <p><strong>Erreur : </strong>

en: Menutree Error
fr: Erreur dans l'arborescence de menu

en: Name
fr: Nom

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
fr: Aucun service KDE trouvé pour le type MIME « %1 ».

en: Invalid Characters
fr: Caractères non valables

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
fr: Le nom du fichier contient des caractères non valables ($~ #). <br>Veuillez fournir un autre nom de fichier ou cliquez sur « Annuler » pour enregistrer malgré tout.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
fr: Un fichier nommé %1 existe déjà. <br>Veuillez fournir un autre nom, ou cliquer sur « Annuler » pour l'écraser.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
fr: Le nom de fichier indiqué ne contient pas d'extension. Voulez-vous en ajouter une automatiquement ?

en: Missing Extension
fr: Extension manquante

en: All documents saved to disk.
fr: Tous les documents sont enregistrés sur le disque.

en: Saving of all documents failed.
fr: L'enregistrement de tous les documents a échoué.

en: Document saved to disk.
fr: Document enregistré sur le disque.

en: Saving document failed.
fr: Impossible d'enregistrer le document.

en: Saving failed and quitting canceled.
fr: Enregistrement impossible, fermeture annulée

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
fr: Apostrophes anglaises :   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
fr: Apostrophes françaises :   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
fr: Apostrophes allemandes :   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
fr: Guillemets français (long) : \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
fr: Guillemets allemands (long) : \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
fr: Guillemets islandais (v1) : \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
fr: Guillemets islandais (v2) : \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
fr: Guillemets tchèques : \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
fr: package csquote : \endquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
fr: Vous devez inclure le paquet %1 pour utiliser %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
fr: Le document a été modifié, et l'affichage de la structure doit être mise à jour avant de démarrer une autre opération.

en: Structure View Error
fr: Erreur d'affichage de la structure

en: Script execution of %1
fr: Exécution du script %1

en: Errors
fr: Erreurs

en: Warnings
fr: avertissements

en: BadBoxes
fr: boîtes erronnées

en: View Log File
fr: Voir le fichier du journal

en: Previous LaTeX Error
fr: Erreur LaTeX précédente

en: Next LaTeX Error
fr: Erreur LaTeX suivante

en: Previous LaTeX Warning
fr: Avertissement LaTeX précédent

en: Next LaTeX Warnings
fr: Avertissements LaTeX suivants

en: Previous LaTeX BadBox
fr: Erreur LaTeX de remplissage de boîte

en: Next LaTeX BadBox
fr: Erreur LaTeX de remplissage de boîte suivante

en: Errors: %1
fr: Erreur : %1

en: Warnings: %1
fr: Avertissements : %1

en: BadBoxes: %1
fr: Boîtes erronnées : %1

en: No information about warnings or errors is available.
fr: Aucune information disponible à propos des avertissements ou des erreurs.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de journalisation ! Avez-vous exécuté LaTeX ?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
fr: Aucune alerte ou erreur LaTeX détectée.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
fr: Vous avez défini des outils personnalisés dans le menu Utilisateur. Ces outils sont désormais accessibles dans le menu « Compilation / Autre ». Vous pouvez les configurer en allant dans le menu « Configuration / Configurer Kile ». Cette nouvelle organisation présente quelques avantages : vous pouvez par exemple utiliser ces outils dans la commande QuickBuild.

en: User Tools Detected
fr: Outils utilisateurs détectés

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
fr: <p>Les paramètres des outils doivent être réinitialisés pour que cette version de Kile fonctionne correctement.<br/>Ceci écrasera tous les changements que vous avez effectué.</p><p>Voulez-vous réinitialiser les outils maintenant ?</p>

en: Tools need to be reset
fr: Les outils doivent être réinitialisés

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Files and Projects
fr: Fichiers et projets

en: Symbols
fr: Symboles

en: Most Frequently Used
fr: Les plus souvent utilisés

en: Relation
fr: Symboles de relation

en: Operators
fr: Opérateurs

en: Arrows
fr: Flèches

en: Miscellaneous Math
fr: Symboles mathématiques divers

en: Miscellaneous Text
fr: Texte divers

en: Delimiters
fr: Délimiteurs

en: Greek
fr: Lettres grecques

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
fr: Caractères spéciaux

en: Cyrillic Characters
fr: Caractères cyrilliques

en: User Defined
fr: Personnalisé

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
fr: <p>Déplacez la souris sur les icônes pour voir les commandes LaTeX correspondantes.<br/>Cliquez sur une image pour insérer la commande correspondante. Vous pouvez également appuyer sur « Maj » pour l'insérer en mode mathématique, et sur « Ctrl » pour l'insérer entre accolades.</p>

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Log and Messages
fr: Journal et messages

en: Output
fr: Sortie

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Create Template From Document...
fr: Créer un modèle à partir du document...

en: &Remove Template...
fr: &Supprimer un modèle

en: Close All
fr: Tout fermer

en: Close All Ot&hers
fr: Fermer tous les &autres

en: S&tatistics
fr: S&tatistiques

en: &Central European (cp-1250)
fr: Europe &centrale (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
fr: Europe &occidentale (cp-1252)

en: Move Tab Left
fr: Déplacer l'onglet à gauche

en: Move Tab Right
fr: Déplacer l'onglet à droite

en: Next section
fr: à la section suivante

en: Prev section
fr: à la section précédente

en: Next paragraph
fr: au paragraphe suivant

en: Prev paragraph
fr: au paragraphe précédent

en: Find &in Files...
fr: Chercher &dans les fichiers...

en: Refresh Str&ucture
fr: Rafraîchir la str&ucture

en: &New Project...
fr: &Nouveau projet...

en: &Open Project...
fr: &Ouvrir un projet...

en: Open &Recent Project
fr: Projets &récemment ouverts

en: A&dd Files to Project...
fr: A&jouter des fichiers au projet...

en: Refresh Project &Tree
fr: Reconstruire l'&arbre du projet

en: &Archive
fr: &Archiver

en: Project &Options
fr: &Options du projet

en: &Close Project
fr: &Fermer le projet

en: &Show Projects...
fr: &Afficher les projets...

en: Re&move Files From Project...
fr: &Retirer les fichiers du projet...

en: Show Project &Files...
fr: Afficher les &fichiers du projet...

en: Open All &Project Files
fr: Ouvrir tous les fichiers du projet

en: Find in &Project...
fr: Chercher un &projet...

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Next Document
fr: Document suivant

en: Previous Document
fr: Document précédent

en: Focus Log/Messages View
fr: Focus dans Log/messages

en: Focus Output View
fr: Focus dans l'éditeur

en: Focus Konsole View
fr: Focus dans la Konsole

en: Focus Editor View
fr: Focus dans l'éditeur

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
fr: Compléter la commande (La)TeX

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
fr: Compléter l'environnement LaTeX

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
fr: Compléter l'abbreviation

en: Next Bullet
fr: Puce suivante

en: Prev Bullet
fr: Puce précédente

en: Environment (inside)
fr: L'environnement (intérieur)

en: Environment (outside)
fr: L'environnement complet

en: TeX Group (inside)
fr: Le groupe TeX (intérieur)

en: TeX Group (outside)
fr: Le groupe TeX complet

en: Math Group
fr: Le groupe de mathématiques

en: Paragraph
fr: Le paragraphe

en: Line
fr: La ligne

en: TeX Word
fr: Le mot TeX

en: To End of Line
fr: Jusqu'à la fin de la ligne

en: Go to Begin
fr: Aller au début

en: Go to End
fr: Aller à la fin

en: Match
fr: Aller à l'autre bout

en: Close
fr: Fermer

en: Selection
fr: Sélection

en: Subdocument
fr: Sous-document

en: Mathgroup
fr: Groupe mathématique

en: &Bibliography
fr: &Bibliographie

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

en: Settings for BibTeX
fr: Configuration pour BibTeX

en: Settings for Biblatex
fr: Configuration pour Biblatex

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: Array
fr: Matrice

en: Tabbing
fr: Tabulation

en: Floats
fr: Flottants

en: Define Current Document as '&Master Document'
fr: Définir le document courant comme « Document &maître »

en: Show Document Viewer
fr: Montrer l'afficheur de document

en: Show S&ide Bar
fr: Afficher la barre &latérale

en: Show Mess&ages Bar
fr: Afficher la barre de &messages

en: Watch File Mode
fr: Mode surveillance fichier

en: TeX Guide
fr: Guide TeX

en: LaTeX Command
fr: Commande LaTeX

en: LaTeX Subject
fr: Sujet LaTeX

en: LaTeX Env
fr: Environnement LaTeX

en: Context Help
fr: Aide contextuelle

en: LaTeX Reference
fr: Référence LaTeX

en: &About Editor Component
fr: À &propos du composant éditeur

en: &System Check...
fr: &Vérification système...

en: Compile
fr: Compiler

en: View
fr: Affichage

en: Convert
fr: Convertir

en: Quick
fr: Rapide

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
fr: Impossible de créer l'outil « Archive »
    
    Veuillez vérifier et réparer votre installation de Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
fr: Impossible de créer l'outil Archive

en: Project: %1
fr: Projet : %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
fr: Projet : %1 (document maître :%2)

en: Normal mode
fr: Mode Normal

en: Master document: %1
fr: Document Maître :%1

en: Define Current Document as 'Master Document'
fr: Définir le document courant comme « Document Maître »

en: Normal mode (current master document: %1)
fr: Mode Normal (document maître courant : %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
fr: %1 [lecture seule]

en: There is no active document or it is not saved.
fr: Il n'y a pas de document actif ou ce dernier n'a pas été enregistré.

en: You have to include the package %1.
fr: Vous devez inclure le paquet %1.

en: Insert text
fr: Insérer du texte

en: You have to include the packages %1.
fr: Vous devez inclure les paquets %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
fr: Impossible de créer l'outil « viewHTML ». Veuillez réinitialiser les outils.

en: No Name
fr: Pas de nom

en: no name
fr: sans nom

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
fr: Pour définir le document courant comme document maître, vous devez auparavant l'enregistrer.

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
fr: LIGNE

en: Refreshing structure...
fr: Rafraîchissement de la structure...

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
fr: La version du fichier de ressource.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
fr: Largeur de la fenêtre principale

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
fr: Hauteur de la fenêtre principale

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
fr: Niveau par défaut jusqu'auquel doit être détaillée la vue

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
fr: Afficher les commandes labels dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
fr: Afficher les références non définies dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
fr: Afficher les commandes bibitems dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
fr: Afficher les commandes includegraphics dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
fr: Afficher les environnements flottants dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
fr: Afficher les commandes d'inclusion de fichiers dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
fr: Afficher les labels commes enfants des éléments de section dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
fr: Afficher les commentaires A_FAIRE (TODO) et A_CORRIGER (FIXME)

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
fr: Ouvrir par défaut l'élément parent pour tous les labels dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
fr: Ouvrir l'élément parent pour toutes les références non définies dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
fr: Ouvrir par défaut l'élément parent pour tous les bibitems dans l'affichage de la structure

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
fr: Ouvrir par défaut l'élément parent pour tous commentaires A_FAIRE (TODO) et A_CORRIGER (FIXME)

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
fr: Extension par défaut lors de l'ouverture d'images sans extension

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
fr: Quel type de bibliographie (bibtex ou biblatex) kile doit afficher.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
fr: Lancer ou pas le serveur LyX

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
fr: Conserve la variable d'environnement « TEXINPUTS ».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
fr: Définir ici la variable d'environnement TEXINPUTS, qui doit être une série d'emplacements vers les polices additionnelles, séparés par des deux-points. Il n'est pas utile de rajouter $TEXINPUTS à la fin.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
fr: Conserve la variable d'environnement « TEXINPUTS » pour l'outil de prévisualisation rapide.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
fr: Définir ici la variable d'environnement TEXINPUTS pour l'outil de prévisualisation rapide. TEXINPUTS doit être une série d'emplacements de paquets et / ou fichiers additionnels, séparés par des deux-points. Il n'est pas utile de rajouter $TEXINPUTS à la fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
fr: Conserve la variable d'environnement « BIBINPUTS ».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
fr: Définir ici la variable d'environnement BIBINPUTS, qui doit être une série d'emplacements séparés par des deux-points que bibtex doit explorer à la recherche de fichier .bib supplémentaires. Vous n'avez pas à ajouter :BIBINPUTS à la fin.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
fr: Conserve la variable d'environnement « BIBINPUTS » pour l'outil d'aperçu rapide.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
fr: Définir ici la variable d'environnement BIBINPUTS pour l'outil d'aperçu rapide. BIBINPUTS doit être une liste séparés par des deux-points de tous les emplacements vers lesquels les outils de bibliographie (par exemple BibTeX ou Biber) doivent chercher les paquets et / ou fichiers additionnels. Il n'est pas utile d'ajouter $BIBINPUTS à la fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
fr: Conserve la variable d'environnement « BSTINPUTS ».

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
fr: Définir ici la variable d'environnement BSTINPUTS, qui doit être une série d'emplacements séparés par des deux-points que bibtex doit explorer à la recherche de fichier .bst supplémentaires. Vous n'avez pas à ajouter :BSTINPUTS à la fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
fr: Afficher ou non la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
fr: Hauteur de la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
fr: Quel onglet de la barre inférieure afficher.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
fr: Largeur de la barre latérale.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
fr: Afficher ou non la barre latérale.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
fr: Afficher ou non l'afficheur de document.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
fr: Afficher ou non l'afficheur de document dans une fenêtre externe séparée.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
fr: Afficher ou non les avertissements de Boîtes erronée dans la vue LogMsg

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
fr: Afficher ou non les avertissements (La)TeX dans la vue LogMsg.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
fr: L'identifiant de la vue sélectionnée dans le panneau de gauche.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
fr: Affiche ou non l'écran de d'accueil au démarrage.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
fr: Dernière version de Kile pour laquelle la vérification du système a été lancée au démarrage

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
fr: Compléter automatiquement \begin{env} par \end{env}

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
fr: Active l'indentation automatique des environnements

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
fr: Utilise des espaces à la place des tabulations pour indenter automatiquement les environnements

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
fr: Utilise ce nombre d'espaces pour indenter automatiquement les environnements

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
fr: Insertion automatique de guillemets doubles.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
fr: Type dépendant de la langue pour les guillemets doubles.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
fr: Insertion automatique de caractères spéciaux.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
fr: Centrer les graphiques.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
fr: Insère la boîte englobante comme option de la commande includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
fr: Le nom du fichier est relatif au dossier indiqué dans la commande graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
fr: Insérer les graphiques dans des environnements figure.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
fr: Règle la position préférée des figures en haut de la page

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
fr: Règle la position préférée des figures en bas de la page

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
fr: Règle la position préférée des figures à « exactement ici » dans la page

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
fr: Règle la position préférée des figures sur une page séparée.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
fr: Forcer la position des figures.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
fr: Active l'environnement wrapfigure.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
fr: Règle la position préférée de wrapfigure à la droite du texte.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
fr: Règle la position préférée de wrapfigure à la gauche du texte.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
fr: Règle la position préférée de wrapfigure à l'intérieur de la page.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
fr: Règle la position préférée de wrapfigure à l'extérieur de la page.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
fr: Permettre aux figures habillées de texte de flotter.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
fr: Si ImageMagick est installé ou pas

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
fr: Essayer de déterminer la taille de la boîte d'après l'image

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
fr: Résolution par défaut de l'image

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
fr: Emplacement de la documentation de TeX

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
fr: Utiliser le guide de référence LaTeX de Kile pour l'aide contextuelle

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
fr: Utiliser le guide de référence TexLive LaTeX2e du système pour l'aide contextuelle

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
fr: Utiliser le guide de référence TeX du système pour l'aide contextuelle (version plus ancienne).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
fr: Utiliser un afficheur externe pour le fichier d'aide.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
fr: Réouvrir les fichiers et projets au démarrage

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
fr: Effacer automatiquement ces fichiers à la fermeture

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
fr: Extensions des fichiers à effacer en quittant

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
fr: N'afficher les fichiers LaTeX que dans le navigateur de fichiers.

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
fr: La variable « Auteur » du modèle.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
fr: La variable « Classe de document » du modèle.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
fr: La variable « Entrée d'encodage » du modèle.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
fr: L'emplacement par défaut où les projets doivent être créés.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
fr: Est-ce que le dossier actuel affiché dans la console est synchronisé avec les onglets ouverts

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
fr: Si le mode surveillance fichier est activé ou non pour l'afficheur de document

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
fr: Afficher ou non les emplacements complets des fichiers dans le titre de la fenêtre.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
fr: Si Dvipng est installé ou pas

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
fr: Si Convert est installé ou pas

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
fr: Afficher un aperçu des environnement dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
fr: Afficher un aperçu du texte sélectionné dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
fr: Afficher un aperçu des groupes mathématiques dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
fr: Outil de conversion pour l'aperçu des environnements dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
fr: Outil de conversion pour l'aperçu du texte sélectionné dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
fr: Outil de conversion pour l'aperçu des groupes mathématiques dans la barre inférieure.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
fr: La couleur d'arrière-plan du panneau de la prévisualisation rapide.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
fr: Activer la gestion des scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
fr: Règle une limite de durée pour l'exécution des scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
fr: Limite de durée pour l'exécution des scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
fr: Largeur de la colonne contenant le nom du script dans le composant graphique de gestion des scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
fr: Dernière tache utilisée par PdfWizard.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
fr: Nombre de symboles à stocker dans l'affichage des symboles les plus souvent utilisés.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
fr: Affiche les symboles les plus souvent utilisés.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
fr: Effacer la liste des symboles les plus souvent utilisés à la fermeture de Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
fr: Les caractères UTF-8 doivent-ils être insérés à la place des commandes ?

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
fr: Fichier XML pour le menu utilisateur

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
fr: Utilise la barre de menu principale (valeur 0) ou le menu LaTeX (valeur 1) pour l'emplacement du menu utilisateur

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
fr: Activer la fonctionnalité d'aperçu en direct.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
fr: Synchroniser la position du curseur avec l'affichage.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
fr: Activer l'aperçu des documents récemment ouverts.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
fr: Nombre de millisecondes après le démarrage de la compilation lorsqu'un changement se produit.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
fr: Ne compiler les documents qu'après enregistrement.

en: &Label:
fr: É&tiquette :

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
fr: Aucun composant éditeur trouvé. Veuillez vérifier votre installation de KDE.

en: No editor component found.
fr: Aucun composant éditeur trouvé.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
fr: La structure interne de Kile est corrompue (probablement à cause d'un bug dans Kile). Veuillez sélectionner Enregistrer tout dans le menu Fichier et quitter Kile.
    L'équipe de Kile vous prie d'accepter ses excuses pour le dérangement et apprécierait grandement que vous fassiez un rapport de bug concernant ce problème.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
fr: Impossible d'ouvrir l'URL « %1 ».
    
    %2

en: Cannot open URL
fr: Impossible d'ouvrir l'URL

en: The URL "%1" couldn't be opened.
fr: Impossible d'ouvrir l'URL « %1 ».

en: Could not find template: %1
fr: Impossible de trouver le modèle : %1

en: File Not Found
fr: Impossible de trouver le fichier

en: Please save the file first.
fr: Veuillez d'abord enregistrer le fichier.

en: Open/create a document first.
fr: Veuillez d'abord ouvrir ou créer un document.

en: A template for this type of document cannot be created.
fr: Il est impossible de créer un modèle pour ce type de document.

en: Create Template From Document
fr: Créer un modèle à partir du document

en: Remove Template
fr: Supprimer un modèle

en: Open Files
fr: Ouvrir fichiers

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
fr: Kile a rencontré des problèmes lors de l'enregistrement du fichier %1. Avez-vous suffisamment d'espace disque ?

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Any files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: Save Compiled Document As...
fr: Enregistrer le document compilé sous...

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
fr: Impossible d'ouvrir l'URL « %1 »
    car il s'agit d'un dossier.

en: Cannot open directory
fr: Impossible d'ouvrir le dossier

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
fr: Un fichier nommé « %1 » existe déjà. Voulez-vous l'écraser ?

en: Overwrite File?
fr: Écraser le fichier ?

en: Refresh Project Tree
fr: Reconstruire l'arbre du projet

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
fr: Le document courant n'est pas associé à un projet. Veuillez activer un document associé au projet dont vous voulez construire l'arbre, puis choisissez à nouveau Construire l'arbre du projet.

en: Could Not Refresh Project Tree
fr: Impossible de reconstruire l'arbre du projet

en: Select Project
fr: Sélectionner un projet

en: Add to Project
fr: Ajouter au projet

en: The file %1 is already member of the project %2
fr: Le fichier « %1 » fait déjà partie du projet « %2 »

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
fr: Impossible d'ajouter le fichier « %1 » car il n'existe pas où n'est pas lisible

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
fr: Ce fichier est le fichier de projet, qui contient toutes les informations concernant votre projet. Pour cette raison vous ne pouvez pas retirer ce fichier de votre projet.

en: Cannot Remove File From Project
fr: Impossible de retirer le fichier du projet

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
fr: <p>Le projet « %1 » que vous essayez d'ouvrir est déjà ouvert.</p> <p>Si vous vouliez le recharger, fermez le projet avant de l'ouvrir à nouveau.</p>

en: Project Already Open
fr: Le projet est déjà ouvert

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
fr: <p>Le fichier de projet pour le projet « %1 » n'existe pas ou n'est pas lisible.</p> <p>Voulez-vous retirer ce projet de la liste des projets récents ?</p>

en: Could Not Open Project
fr: Impossible d'ouvrir le projet

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
fr: <p>Impossible d'ouvrir le fichier « %1 », ça ne semble pas être un fichier de projet.</p>

en: Impossible to Open Project File
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de projet

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
fr: <p>Impossible d'ouvrir le projet « %1 » car il a été créé<br/> par une version de Kile plus récente.</p>

en: Impossible to Open Project
fr: Impossible d'ouvrir le projet

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
fr: <p>Le fichier de projet « %1 » a été créé par une version plus récente de kile.<br/> Il doit d'abord être mis à jour avant d'être ouvert.</p> <p>Voulez-vous le mettre à jour ?</p>

en: Project File Needs to be Updated
fr: Le fichier de projet doit être mis à jour

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
fr: <p>Impossible de mettre à jour le fichier de projet « %1 » </p> <p>Voulez-vous retirer ce projet de la liste des projets récents ?</p>

en: Could Not Update Project File
fr: Impossible de mettre à jour le fichier de projet

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
fr: Le document courant n'est pas associé à un projet. Veuillez rendre actif un document associé au projet que vous voulez enregistrer puis choisissez à nouveau Enregistrer le projet.

en: Could Determine Active Project
fr: Impossible de déterminer quel projet est actif

en: Add Files to Project
fr: Ajouter des fichiers au projet

en: Add Files
fr: Ajouter fichiers

en: Add
fr: Ajouter

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
fr: Aucun projet n'est ouvert. Veuillez ouvrir un projet puis choisir à nouveau Ajouter fichier.

en: Could Not Determine Active Project
fr: Impossible de déterminer quel projet est actif

en: Project Options For
fr: Options du projet

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
fr: Le document courant n'est pas associé à un projet. Veuillez activer un document associé au projet que vous souhaitez modifier, puis choisissez à nouveau Options du projet.

en: Close Project
fr: Fermer le projet

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
fr: Le document courant n'est pas associé à un projet. Veuillez rendre actif un document associé au projet que vous voulez fermer puis choisissez à nouveau Fermer le projet.

en: Could Not Close Project
fr: Impossible de fermer le projet

en: Nothing to clean for %1
fr: Rien à nettoyer pour %1

en: Cleaning %1: %2
fr: Nettoyage de %1 : %2

en: Switch Project
fr: Changer de projet

en: Select Files to Remove
fr: Sélectionner les fichier à retirer

en: Show Project Files
fr: Afficher les fichiers du projet

en: project configuration file
fr: Fichier de configuration du projet

en: graphics file
fr: Fichier graphique

en: Open All Project Files
fr: Ouvrir tous les fichiers du projet

en: not opened: %1 (%2)
fr: non ouvert : %1 (%2)

en: Project Files
fr: Fichiers du projet

en: Could not determine the selected file.
fr: mpossible de déterminer le fichier choisi.

en: Project Error
fr: Erreur du projet

en: Opening Project...
fr: Ouverture du projet...

en: Scanning project files...
fr: Examen des fichiers de projet en cours...

en: (La)TeX Source Files
fr: Fichiers sources (La)TeX

en: (La)TeX Packages
fr: Paquets (La)TeX

en: BibTeX Files
fr: Fichiers BibTeX

en: Metapost Files
fr: Fichiers MetaPost

en: Kile Script Files
fr: Fichiers de script Kile

en: Kile Project Files
fr: Fichiers de projets Kile

en: * |All Files
fr: * |Tous les fichiers

en: All Files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
fr: Impossible de trouver la documentation de LaTeX dans %1. Veuillez indiquer l'emplacement correct dans « Configuration / Configurer Kile / Aide ».

en: No help available for %1.
fr: Il n'y a pas d'aide de disponible pour %1.

en: Undefined
fr: Indéfini

en:  output:
fr: sortie:

en: terminated
fr: terminé

en: Launching failed, diagnostics:
fr: Le lancement a échoué, diagnostics :

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
fr: Un problème est survenu lors de l'analyse syntaxique des options données par l'outil.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
fr: Les métacaractères du shell qui ne peuvent pas être gérés sont présent dans les options fournies par l'outil.

en: There is no executable named "%1" in your path.
fr: Il n'y a pas d'exécutable nommé « %1 » dans votre « PATH ».

en: You do not have permission to run %1.
fr: Vous n'avez pas la permission d'exécuter %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
fr: L'outil de diagnostic n'a pas pu détecter de problème évident.

en: finished with exit code %1
fr: terminé avec le code de sortie %1

en: finished abruptly
fr: Interrompu de manière anormale

en: failed to start
fr: Impossible de démarrer

en: crashed
fr: Échec

en: failed (error code %1)
fr: Échec (code d'erreur %1)

en: The document viewer is not available
fr: L'afficheur de documents n'est pas disponible

en: Please disable the live preview before launching this tool
fr: Veuillez désactiver l'affichage en direct avant de lancer cet outil

en: Add BibTeX database
fr: Ajouter une base de données BibTeX

en: Paste
fr: Coller

en: Document Class Selection - \documentclass{}
fr: Choix de la classe du document - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
fr: \documentclass[options]{classe}
    classe : article, report (rapport), book (livre), letter (lettre)
    Options (les options doivent être séparées par des virgules, sans espace):
    Taille des caractères : 10pt, 11pt, 12pt
    Taille du papier : a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    landscape : la feuille sera au format paysage. Par défaut la feuille est au format portrait.
    titlepage, notitlepage : choisit si le titre doit être sur une page à part (titlepage) ou pas (notitlepage)
    leqno : affiche le numéro de l'équation à gauche de l'équation. Par défaut ce numéro est affiché à droite.
    fleqn : affiche les formules en utilisant un alignement à gauche. Par défaut les formules sont centrées.
    onecolumn, twocolumn : choisit si le texte doit être affiché sur une (onecolumn) ou deux (twocolumn) colonnes. Par défaut il est affiché sur une colonne.
    oneside, twoside : choisit si l'impression doit être recto verso ou pas.

en: Package Import - \usepackage{}
fr: Utiliser un paquet - \usepackage{}

en: Package Import
fr: Importer un paquet

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
fr: Toutes les options passées dans \documentclass qui ne sont pas définies dans la classe du document sont traitées par les paquets chargés à l'aide de la commande \usepackage.

en: AMS Packages
fr: Paquetages AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
fr: Charge les principaux paquets pour LaTeX de l'American Mathematical Society

en: Start Document Body - \begin{document}
fr: Commencer le corps du document - \begin{document}

en: Start Document Body
fr: Commencer le corps du document

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
fr: Le texte n'est autorisé qu'entre \begin{document} et \end{document}.
    Le préambule (tout ce qui est situé avant \begin{document}) ne doit contenir que des déclarations..

en: Generate Title - \maketitle
fr: Générer le titre - \maketitle

en: Generate Title
fr: Générer le titre

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
fr: Cette commande génère un titre sur une page à part.
    Toutefois si votre document est fondé sur la classe « article », le titre sera situé au-dessus du texte en haut de la première page.

en: Table of Contents - \tableofcontents
fr: Table des matières - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
fr: Cette commande insère la table des matières.

en: Title Definition - \title{}
fr: Définition du titre - \title{}

en: Title Definition
fr: Définition du titre

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
fr: \title{Titre}
    La commande \titre indique que le texte entre {} est le titre du document.
    Si le texte est trop long, utilisez \\ pour indiquer à LaTeX de commencer une nouvelle ligne.

en: Author Definition - \author{}
fr: Définition de l'auteur - \author{}

en: Author Definition
fr: Définition de l'auteur

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
fr: \author{nom(s) du ou des auteur(s)} 
    La commande \author indique quels sont le ou les auteur(s). S'il y a plusieurs auteurs, séparez-les par \ et d'éventuelles commandes.

en: Center - \begin{center}
fr: Centré - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
fr: Chaque ligne doit se finir par \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
fr: Aligné à gauche - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
fr: Aligné à droite - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
fr: Citation courte - \begin{quote}

en: Quote
fr: Citation courte

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
fr: Le texte est justifié à gauche et à droite.n Une ligne vierge dans le texte crée un nouveau paragraphe.

en: Quotation - \begin{quotation}
fr: Citation longue - \begin{quotation}

en: Quotation
fr: Citation longue

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
fr: Le texte est justifié à gauche et à droite et le paragraphe est indenté.
    Laisser une ligne blanche entre deux parties de texte produit un nouveau paragraphe dans le document LaTeX.

en: Verse - \begin{verse}
fr: Poésie (vers) - \begin{verse}

en: Verse
fr: Poésie (vers)

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
fr: L'environnement « verse » est conçu pour la poésie.
    Séparez les vers de chaque strophe avec \\ et utilisez une ou plusieurs lignes vierges pour séparer les strophes.

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
fr: L'environnement « verbatim » indique à LaTeX d'afficher exactement ce que vous avez saisi, sans mise en forme supplémentaire.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
fr: Liste à puces - \begin{itemize}

en: Bulleted List
fr: Liste à puces

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
fr: L'environnement itemize produit des listes à puces.
    Chaque élément de la liste commence avec la commande \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
fr: Énumération - \begin{enumerate}

en: Enumeration
fr: Énumération

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
fr: L'environnement « enumerate » crée une liste numérotée.
    Chaque élément de la liste commence avec la commande \item.

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
fr: L'environnement description est utilisé pour créer des listes d'éléments précédé de labels.
    Le début de chaque élément de la liste est indiqué par la commande \item[label].
    Le 'label est en gras et aligné à droite.

en: Table - \begin{table}
fr: Tableau - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
fr: \begin{table}[position]
    Corps de la table
    \caption{titre de la table}
    \end{table}
    Les tables sont des objets qui ne font pas partie du texte normal et sont habituellement positionnées automatiquement par LaTeX à l'endroit jugé le plus approprié. Une table est ainsi un flottant.
    L'argument optionnel [position] indique à LaTeX de quelle manière il doit essayer de positionner votre table.
    h : here (ici) - positionne la table exactement à l'endroit où commence l'environnement figure.
    t : top (en haut) - positionne la table en haut d'une page de texte
    b : bottom (en bas) - positionne la table en bas d'une page de texte
    p : page de flottants - positionne la table sur une page de flottants, page qui ne regroupe que des éléments flottants.
    Le corps de la table peut contenir ce que vous voulez : du texte ou des commandes LaTeX (par exemple pour insérer des images) etc.
    La commande \caption vous permet de donner un titre à votre table.

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
fr: \begin{figure}[position]
    Corps de la figure
    \caption{titre de la figure}
    \end{figure}
    Les figures sont des objets qui ne font pas partie du texte normal et sont habituellement positionnées automatiquement par LaTeX à l'endroit jugé le plus approprié. Une figure est ainsi un flottant.
    L'argument optionnel [position] indique à LaTeX de quelle manière il doit essayer de positionner votre figure.
    h : here (Ici) - Positionne la figure exactement à l'endroit où commence l'environnement figure.
    t : top (en haut) - Positionne la figure en haut d'une page de texte
    b : bottom (en bas) - Positionne la figure en bas d'une page de texte
    p : page de flottants - Positionne la figure sur une page de flottants, page qui ne regroupe que des éléments flottants.
    Le corps de la figure peut contenir ce que vous voulez : du texte ou des commandes LaTeX (par exemple pour insérer des images) etc.
    La commande \caption vous permet de donner un titre à votre figure.

en: Title Page - \begin{titlepage}
fr: Titre de la page - \begin{titlepage}

en: Title Page
fr: Titre de la page

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
fr: \begin{titlepage}
    Texte à insérer sur la page de garde
    \end{titlepage}
    L'environnement titlepage crée une page de garde, c'est-à-dire une page sans numérotation ou en-tête.

en: Italics - \textit{}
fr: Italiques - \textit{}

en: Italics
fr: Italique

en: \textit{italic text}
fr: \textit{texte en italiques}

en: Slanted - \textsl{}
fr: Incliné - \textsl{}

en: Slanted
fr: Incliné

en: \textsl{slanted text}
fr: \textsl{texte incliné}

en: Boldface - \textbf{}
fr: Gras - \textbf{}

en: Boldface
fr: Gras

en: \textbf{boldface text}
fr: \textbf{texte en gras}

en: Typewriter - \texttt{}
fr: Machine à écrire - \texttt{}

en: Typewriter
fr: Machine à écrire

en: \texttt{typewriter text}
fr: \texttt{texte écrit avec une machine à écrire}

en: Small Caps - \textsc{}
fr: Petites majuscules - \textsc{}

en: Small Caps
fr: Petites majuscules

en: \textsc{small caps text}
fr: \textsc{texte écrit en petites majuscules}

en: \item[label] Hello!
fr: \item[label] Texte suivant l'éventuel label

en: Tabbing - \begin{tabbing}
fr: Tabulations - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
fr: L'environnement tabulations permet d'aligner du texte dans des colonnes.
    \begin{tabbing}
    du texte \= un peu plus de texte \= encore un peu plus de texte \= dernier texte \\
    deuxième ligne \&gt;  \&gt; davantage \\
    \end{tabbing}
    Commandes :
    \=  insère un marqueur de tabulation à cet endroit.
    \>  avance jusqu'à la prochaine marque de tabulation.
    \&lt;  Vous permet de placer quelque chose à gauche de la marge locale sans toucher à cette dernière. Vous ne pouvez utiliser cette fonction qu'au début d'une ligne.
    \+ la marge gauche avance d'une tabulation pour toutes les lignes qui suivent
    \- la marge gauche recule d'une tabulation pour toutes les lignes qui suivent
    \' met le texte précédent juste à gauche du prochain repère de tabulation et le texte suivant juste à droite. 
    \` met le texte qui suit juste le long de la marge droite de la ligne courante
    \kill  définit les tabulations mais n'affiche pas le texte.
    \a  Dans l'environnement tabulations, les commandes \=, \' et \` ne créent pas d'accents comme d'habitude. Ces commandes sont remplacées par \a=, \a' et \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
fr: Tableau - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
fr: \begin{tabular}[position]{colonnes}
    entrée de la colonne 1 & entrée de la colonne 2 & … & entrée de la colonne n\\
    ...
    \end{tabular}
    position : définit l'alignement vertical. Par défaut le tableau est positionné au milieu de l'environnement tabular.
         t - alignement sur la ligne supérieure
         b - alignement sur la ligne inférieure
    colonnes : définit les colonnes et le format de leur contenu.
         l - colonne dont le contenu est aligné à gauche
         r - colonne dont le contenu est aligné à droite
         c - colonne dont le contenu est centré
         | - ligne verticale de la hauteur de l'environnement
         @{texte} - Répète le texte à chaque ligne
    La commande \hline dessine une ligne horizontale sur la largeur du tableau.
    La commande \cline{i-j} dessine une ligne horizontale pour les colonnes spécifiées, en commençant à la colonne i et en terminant à la colonne j.
    La commande \vline dessine une ligne verticale sur toute la hauteur et la profondeur de sa colonne.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
fr: Cellules multicolonnes - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
fr: Cellules multicolonnes

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
fr: \multicolumn{nombre de colonnes}{position}{titre}
    nombre de colonnes : le nombre de colonnes sur lesquelles devrait s'étendre votre colonne position : c pour que le contenu de la colonne soit centré, l aligné à gauche, r aligné à droite 
    titre : le titre de votre colonne

en: Horizontal Line - \hline
fr: Ligne horizontale - \hline

en: Horizontal Line
fr: Ligne horizontale

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
fr: La commande \hline insère une ligne horizontale de la largeur du tableau.

en: Vertical Line - \vline
fr: Ligne verticale - \vline

en: Vertical Line
fr: Ligne verticale

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
fr: La commande \vline insère une ligne verticale qui s'étend sur toute la hauteur des lignes concernées.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
fr: Ligne horizontale multicolonnes - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
fr: Ligne horizontale multicolonnes

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
fr: La commande \cline{i-j} insère une ligne horizontale commençant au-dessus de la colonne i et finissant au-dessus de la colonne j.

en: New Page - \newpage
fr: Nouvelle page - \newpage

en: New Page
fr: Nouvelle page

en: The \newpage command ends the current page
fr: La commande \newpage commence une nouvelle page.

en: Line Break - \linebreak
fr: Retour à la ligne - \linebreak

en: Line Break
fr: Retour à la ligne

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
fr: La commande \linebreak indique à LaTeX de finir la ligne à l'endroit où cette commande est insérée.

en: Page Break - \pagebreak
fr: Saut de page - \pagebreak

en: Page Break
fr: Saut de page

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
fr: La commande \pagebreak indique à LaTeX de finir la page à l'endroit où est insérée la commande.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
fr: « Grand » espace vertical - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
fr: « Grand » espace vertical

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
fr: La commande \bigskip insère un « grand » espace vertical.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
fr: Espace vertical « moyen » - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
fr: Espace vertical « moyen »

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
fr: La commande \medskip insère un espace vertical de taille « moyenne ».

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
fr: Insertion d'image - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
fr: Insertion d'image

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
fr: Insertion de fichier personnalisable - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
fr: Insertion de fichier personnalisable

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
fr: \include{file}
    La commande \include s'utilise en conjonction avec la commande \includeonly pour une insertion sélective des fichiers.

en: Type or select a filename:
fr: Saisissez ou sélectionnez un nom de fichier :

en: File Inclusion - \input{file}
fr: Insertion de fichier - \input{file}

en: File Inclusion
fr: Insertion de fichier

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
fr: \input{fichier}
    La commande \input indique à LaTeX de lire le fichier indiqué et de faire comme si son contenu était situé à cet endroit dans le document courant.

en: Sectioning
fr: Structure

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \part{Titre de partie}
    \part*{Titre de partie} : insère un titre de partie non-numérotée et non repertoriée dans la table des matières

en: &Part
fr: &Titre de partie

en: No &numbering
fr: &Sans numérotation

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
fr: \chapter{Titre de chapitre}
    \chapter*{Titre de chapitre} : insère un titre de chapitre non-numéroté et non répertorié dans la table des matières
    Commande réservée aux classes de document « report » et « book »

en: C&hapter
fr: &Titre de chapitre

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \section{Titre de section}
    \section*{Titre de section} : insère un titre de section non-numérotée et non repertoriée dans la table des matières

en: &Section
fr: &Titre de section

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \subsection{Titre de sous-section}
    \subsection*{Titre de sous-section} : insère un titre de sous-section non-numérotée et non repertoriée dans la table des matières

en: &Subsection
fr: &Titre de sous-section

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \subsubsection{Titre de sous-sous-section}
    \subsubsection*{Titre de sous-sous-section} : insère un titre de sous-sous-section non-numérotée et non repertoriée dans la table des matières

en: &Subsubsection
fr: &Titre de sous-sous-section

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \paragraph{Titre de paragraphe}
    \paragraph*{Titre de paragraphe} : insère un titre de paragraphe non-numéroté et non repertorié dans la table des matières

en: &Paragraph
fr: &Titre de paragraphe

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
fr: \subparagraph{Titre de sous-paragraphe}
    \subparagraph*{Titre de sous-paragraphe} : insère un titre de sous-paragraphe non-numéroté et non repertorié dans la table des matières

en: &Subparagraph
fr: &Titre de sous-paragraphe

en: Size
fr: Taille

en: tiny
fr: tout petit

en: scriptsize
fr: taille des scripts

en: footnotesize
fr: taille des notes de bas de page

en: small
fr: petit

en: normalsize
fr: Normal

en: large
fr: grand

en: Large
fr: Grand

en: LARGE
fr: gros

en: huge
fr: énorme

en: Huge
fr: Énorme

en: Other
fr: Autre

en: \label{key}
fr: \label{marque de référence croisée}

en: \index{word}
fr: \index{Mot à indexer}

en: \footnote{text}
fr: \footnote{Texte en note de bas de page}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
fr: Cette commande insère dans le texte une citation associée à l'entrée référencée dans le fichier de bibliographie
    Vous pouvez ouvrir le fichier .bib avec Kile pour voir les entrées disponibles.

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
fr: Souligné - \underline{}

en: Smart New Line
fr: Nouvelle ligne intelligente

en: Smart Tabulator
fr: Tabulations intelligentes

en: Abstract - \begin{abstract}
fr: Résumé - \begin{abstract}

en: Abstract
fr: Résumé

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
fr: \begin{abstract}
    texte
    \end{abstract}
    L'environnement abstract crée une page de titre, c'est-à-dire une page sans en-tête ni numéro de page.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
fr: Tableau* - \begin{tabular*}

en: Tabular*
fr: Tableau*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
fr: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    entrée de la colonne 1·&·entrée de la colonne 2·...·&·entrée de la colonne 1n·\\
    ...
    \end{tabular*}
    Ceci est une version améliorée de l'environnement tableau, avec un paramètre supplémentaire pour la largeur. Elle inclue un espace élastique entre les colonnes pour atteindre la taille désirée.

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
fr: L'environnement mini-page est similaire à la commande \parbox. Il requiert les mêmes paramètres de position (optionnel) et de largeur (obligatoire). Dans une mini-page il est encore possible d'utiliser d'autres environnements de formatage de paragraphe

en: Table of Figures - \listoffigures
fr: Liste des figures - \listoffigures

en: Table of Figures
fr: Liste des figures

en: Put this command where you want the list of figures to go.
fr: Insérez cette commande à l'endroit où vous souhaitez voir apparaître la liste des figures.

en: Table of Tables - \listoftables
fr: Liste des tableaux - \listoftables

en: Table of Tables
fr: Liste des tableaux

en: Put this command where you want the list of tables to go.
fr: Insérez cette commande à l'endroit où vous souhaitez voir apparaître la liste des tableaux.

en: Generate Index - \makeindex
fr: Générer l'index - \makeindex

en: Generate Index
fr: Générer l'index

en: Put this command when you want to generate the raw index.
fr: Insérez cette commande à l'endroit où vous voulez voir apparaître l'index brut.

en: Print Index - \printindex
fr: Afficher l'index - \printindex

en: Print Index
fr: Afficher l'index

en: Put this command when you want to print the formatted index.
fr: Insérez cette commande à l'endroit où vous voulez voir apparaître l'index mis en forme.

en: Glossary - \makeglossary
fr: Glossaire - \makeglossary

en: Glossary
fr: Glossaire

en: Put this command when you want to print a glossary.
fr: Insérez cette commande à l'endroit où vous souhaitez voir apparaître le glossaire.

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
fr: Bibliographie - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
fr: \begin{labibliographie}{label-le-plus-large}
    \bibitem[label]{clé-de-citation}
    ...
    \end{labibliographie}
    
    label-le-plus-large : texte dont la largeur'd'impression équivaut approximativement à celui du label de l'élément le plus large \bibitem : spécifie un élément bibliographie

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
fr: Verbatim (espaces apparents) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
fr: Verbatim (espaces apparents)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
fr: Un environnement qui oblige LaTeX à afficher exactement ce que vous tapez. Dans cette variante, les espaces sont rendus visibles.

en: Embedded Code - \verb||
fr: Code - \verb||

en: Embedded Code
fr: Code

en: Macro form of the verbatim environment.
fr: Macro reproduisant l'environnement verbatim.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
fr: Code (espaces apparents) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
fr: Code (espaces apparents)

en: Macro form of the verbatim* environment.
fr: Macro reproduisant l'environnement verbatim.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
fr: « Petit » espace vertical - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
fr: « Petit » espace vertical

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
fr: La commande \smallskip insère un petit espace vertical.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
fr: Espace horizontal de largeur variable - \hfill

en: Horizontal Variable Space
fr: Espace horizontal de largeur variable

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
fr: La commande \hfill crée une ligne pointillée horizontale de longueur variable.

en: Horizontal Dots - \dotfill
fr: Ligne de points - \dotfill

en: Horizontal Dots
fr: Ligne de points

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
fr: La commande \dotfill insère un espace élastique contenant des points plutôt que des espaces.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
fr: Ligne horizontale - \hrulefill

en: Horizontal Rule
fr: Ligne horizontale

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
fr: La commande \hrulefill insère un espace horizontal élastique qui sera rempli avec une ligne horizontale.

en: Vertical Variable Space - \vfill
fr: Espace vertical de hauteur variable·-·\vfill

en: Vertical Variable Space
fr: Espace vertical de hauteur variable

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
fr: La commande \vfill crée une ligne pointillée verticale de longueur variable.

en: Horizontal Space - \hspace{}
fr: Espace horizontal -·\hspace{}

en: Horizontal Space
fr: Espace horizontal

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
fr: La commande \hspace insère un espace horizontal. La longueur de cet espace peut être spécifiée dans n'importe quelle unité comprise par LaTeX (points, pouces, etc.). Vous pouvez ajouter des espaces positifs ou négatifs (il s'agira alors d'un retour en arrière).

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
fr: Espace horizontal (forcé) -·\hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
fr: Espace horizontal (forcé)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
fr: La commande \hspace insère un espace horizontal, tout comme \hspace. Normalement LaTeX supprime tout espace horizontal à la fin d'une ligne. Si vous voulez conserver cet espace, utilisez la commande \hspace*.

en: Vertical Space - \vspace{}
fr: Espace verticale -·\vspace{}

en: Vertical Space
fr: Espace verticale

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
fr: La commande \vspace insère un espace vertical. La longueur de cet espace peut être spécifiée dans n'importe quelle unité comprise par LaTeX (points, pouces, etc.). Vous pouvez ajouter des espaces positifs ou négatifs.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
fr: Espace verticale (forcée) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
fr: Espace verticale (forcée)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
fr: La commande \vspace* insère une espace verticale, exactement comme la commande \vspace. Cependant, LaTeX supprime automatiquement les espaces en bas de page. Si vous voulez empêcher LaTeX d'agir ainsi, utilisez l'argument *. Avec \vspace*, cet espace ne sera jamais supprimé.

en: Emphasized - \emph{}
fr: Emphase - \emph{}

en: Emphasized
fr: Emphase

en: \emph{emphasized text}
fr: \emph{texte mis en emphase}

en: \strong{text}
fr: \strong{texte}

en: Bold - \bfseries
fr: Gras - \bfseries

en: Upright - \upshape
fr: Italique - \upshape

en: Upright
fr: Italique

en: Italic - \itshape
fr: Italique - \textit{}

en: Slanted - \slshape
fr: Incliné - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
fr: Petites majuscules - \scshape

en: Smallcaps
fr: Petites majuscules

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
fr: Choix du style de bibliographie - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
fr: Choix du style de bibliographie

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
fr: L'argument à la suite de \bibliographystyle désigne le fichier .bst qui définit le style de la bibliographie, c'est-à-dire la manière dont les citations bibliographiques dans le texte et la bibliographie elle-même apparaîtront.
    Par défaut, BibTeX est livré avec les styles suivants :
    alpha : La bibliographie est classée par ordre alphabétique. Les citations bibliographiques sont constituées du nom de l'auteur et de l'année de publication.
    plain : La bibliographie est classée par ordre alphabétique. Les citations bibliographiques sont des nombres.
    unsrt : Comme plain mais la bibliographie est classée par ordre de citation.
    abbrv : Comme plain mais les citations bibliographiques sont plus compactes.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
fr: Génération de la bibliographie - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
fr: Génération de la bibliographie

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
fr: L'argument à la suite de \bibliography désigne le fichier .bib (sans l'extension) qui contient votre base de données bibliographique au format BibTeX.
    Par défaut, Kile insère le nom du fichier TeX en cours d'édition.

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
fr: Charger le paquet Biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
fr: Charger le paquet Biblatex

en: This includes the package biblatex
fr: Ceci inclue le paquet biblatex

en: Print Bibliography
fr: Imprimer la bibliographie

en: Prints the complete bibliography
fr: Imprime la bibliographie complète

en: Print Bibliography by Section
fr: Imprime la bibliographie par section

en: Print the bibliography for each section
fr: Imprime la bibliographie pour chaque section

en: Print List of Shorthands
fr: Imprimer la liste des sténographies

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
fr: ALT... : vous avez le choix entre ces deux champs

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
fr: OPT… : champs non-indispensables (utilisez la commande « Nettoyer » pour les supprimer)

en: Bib fields - %1
fr: Champ de bibliographie - %1

en: Small Space
fr: Petite espace

en: Medium Space
fr: Espace moyenne

en: Large Space
fr: Grande espace

en: Math Mode - $...$
fr: Mode mathématiques - $...$

en: Math Mode
fr: Mode mathématiques

en: Displaymath Mode - \[...\]
fr: mode displaymath - \[...\]

en: Displaymath Mode
fr: mode displaymath

en: Equation - \begin{equation}
fr: Équation - \begin{equation}

en: Equation
fr: Équation

en: Subscript - _{}
fr: Indice - _{}

en: Subscript
fr: indice

en: Superscript - ^{}
fr: Exposant - ^{}

en: Superscript
fr: Exposant

en: Normal Fraction - \frac{}{}
fr: Fraction normale - \frac{}{}

en: Normal Fraction
fr: Fraction normale

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
fr: Fraction displaystyle - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
fr: Fraction displaystyle

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
fr: Fraction dans du texte - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
fr: Fraction dans du texte

en: Square Root - \sqrt{}
fr: Racine carrée - \sqrt{}

en: Square Root
fr: Racine carrée

en: Array - \begin{array}
fr: Matrice - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
fr: \begin{array}{col1 col2 ... coln}
    entrée de la colonne 1 & entrée de la colonne 2 … & entrée de la colonne n \\ 
    …
    \end{array}
    Chaque colonne est définie par une lettre qui indique comment les éléments contenus dans cette colonne devraient être formatés.\      c -- pour qu'ils soient centrés 
         l -- pour qu'ils soient alignés à gauche 
         r -- pour qu'ils soient alignés à droite

en: Left Delimiter
fr: Délimiteur gauche

en: Right Delimiter
fr: Délimiteur droit

en: Normal Binomial - \binom{}{}
fr: Binomial normal - \binom{}{}

en: Normal Binomial
fr: Binomial normal

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
fr: Binomial displaystyle - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
fr: Binomial displaystyle

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
fr: Binomial dans du texte - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
fr: Binomial dans du texte

en: N-th Root - \sqrt[]{}
fr: Racine nième - \sqrt[]{}

en: N-th Root
fr: Racine nième

en: Left-Right () - \left(..\right)
fr: () gauche - droite - \left(..\right)

en: Left-Right ()
fr: () gauche - droite

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
fr: Flèche élastique vers la gauche -·\xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
fr: Flèche élastique vers la gauche

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
fr: Flèche élastique vers la droite -·\xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
fr: Flèche élastique vers la droite

en: Boxed Formula - \boxed{}
fr: Formule encadrée -·\boxed{}

en: Boxed Formula
fr: Formule encadrée

en: Text in Mathmode - \text{}
fr: Texte en mode mathématique -·\text{}

en: Text in Mathmode
fr: Texte en mode mathématique

en: Intertext - \intertext{}
fr: Intertexte - \intertext{}

en: Intertext
fr: Intertexte

en: Displaymath - \begin{displaymath}
fr: Affichage de formule - \begin{displaymath}

en: Displaymath
fr: Affichage de formule

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
fr: Équation (non numérotée) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
fr: Équation (non numérotée)

en: Multline - \begin{multline}
fr: Multiligne - \begin{multline}

en: Multline
fr: Multiligne

en: Multline* - \begin{multline*}
fr: Multiligne* - \begin{multline*}

en: Multline*
fr: Multiligne*

en: Split - \begin{split}
fr: Césure - \begin{split}

en: Split
fr: Scinder

en: Gather - \begin{gather}
fr: Regroupement - \begin{gather}

en: Gather
fr: Regroupement

en: Gather* - \begin{gather*}
fr: Regroupement* - \begin{gather*}

en: Gather*
fr: Regroupement*

en: Align - \begin{align}
fr: Alignement - \begin{align}

en: Align
fr: Alignement

en: Align* - \begin{align*}
fr: Alignement* - \begin{align*}

en: Align*
fr: Alignement*

en: Aligned - \begin{aligned}
fr: Aligné - \begin{aligned}

en: Aligned
fr: Aligné*

en: Gathered - \begin{gathered}
fr: Regroupé - \begin{gathered}

en: Gathered
fr: Regroupé

en: matrix - \begin{matrix}
fr: matrice - \begin{matrix}

en: matrix
fr: matrice

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
fr: aucune erreur

en: 1 error | %1 errors
fr[0]: une erreur
fr[1]: %1 erreurs

en: 0 warnings
fr: aucun avertissement

en: 1 warning | %1 warnings
fr[0]: un avertissement
fr[1]: %1 avertissements

en: 0 badboxes
fr: aucun problème de césure (badbox)

en: 1 badbox | %1 badboxes
fr[0]: un problème de césure (badbox)
fr[1]: %1 problèmes de césure (badbox)

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
fr: L'outil de bibliographie choisi manuellement n'existe pas : tentative de détection automatique en cours.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
fr: La version %1.%2.%3 de okular est trop ancienne pour ForwardDVI. Veuillez mettre okular à jour à la version 0.8.6 ou supérieure.

en: Select Bibliography
fr: Choisissez une bibliographie

en: Select a bibliography
fr: Sélectionnez une bibliographie

en: No bibliography selected.
fr: Aucune bibliographie sélectionnée.

en: No bibliographies found.
fr: Aucune bibliographie trouvée.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
fr: Impossible de trouver %1 ou %2. Si vous êtes en train d'essayer d'afficher un autre fichier HTML, allez dans « Configuration / Configurer Kile / Outils / ViewHTML / Avancé ».

en: Could not change to the folder %1.
fr: Impossible de se déplacer dans le dossier %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
fr: Vous n'avez pas les droits d'écriture dans le dossier %1. %2 sera incapable d'enregistrer ses résultats.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
fr: Le fichier %1/%2 n'existe pas. Si cela est inattendu, vérifiez les permissions du fichier.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
fr: Impossible de lire le fichier %1/%2. Si cela est inattendu, vérifiez les permissions du fichier.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
fr: Impossible de déterminer quel fichier doit être traité par %1 parce qu'il n'existe pas de document actif.

en: Could not determine the master file for this document.
fr: Impossible de déterminer quel est le document maître de ce document.

en: Please save the untitled document first.
fr: Veuillez tout d'abord enregistrer le fichier sans nom.

en: The file %1 does not exist.
fr: Le fichier %1 n'existe pas.

en: The file %1 is not readable.
fr: Impossible de lire le fichier %1.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
fr: Le document %1 n'est pas un document de base LaTeX. Voulez-vous tout de même continuer ?

en: Continue?
fr: Continuer ?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
fr: Le fichier %1/%2 n'existe pas. Avez-vous compilé le fichier source ?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
fr: Le document courant n'est pas associé à un projet. Veuillez activer un document associé au projet que vous souhaitez archiver, puis choisissez à nouveau Archiver.

en: No files have been chosen for archiving.
fr: Aucun fichier n'a été choisi pour l'archivage.

en: Archive Project
fr: Archiver le projet

en: Unknown tool %1.
fr: %1 est un outil inconnu.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
fr: Aucun générateur installé, veuillez contacter l'auteur de Kile.

en: Aborted
fr: Annulé

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
fr: Impossible de trouver l'outil « %1 »> dans la base de données de configuration.

en: &Stop
fr: &Arrêter

en: Bibliography Back End
fr: Moteur de bibliographie

en: Auto-Detect
fr: Détection automatique

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
fr: Détection automatique du moteur de bibliographie à partir de la sortie LaTeX

en: Reset Auto-Detected Back End
fr: Réinitialiser le moteur détecté automatiquement

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
fr: C&onvertir vers

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Modifier

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
fr: &Aller

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
fr: Co&mplètement

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
fr: &Puces

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
fr: &Sélectionner

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
fr: Su&pprimer

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
fr: &Environnement

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
fr: Groupe Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
fr: &Afficher

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
fr: Afficheur de document

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
fr: &Compilation

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
fr: &Compiler

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
fr: C&onvertir

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
fr: &Autre

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
fr: Pro&jet

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
fr: &Préambule

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
fr: Tableaux et listes

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
fr: &Structure

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
fr: &Références

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
fr: &Environnement

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
fr: &Liste

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
fr: &Tableau

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
fr: &Flottants

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
fr: &Code

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
fr: Commandes &mathématiques

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
fr: Parenthèses

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
fr: Texte et boîtes AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
fr: Fraction AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
fr: Expression binomiale AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
fr: Flèches AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
fr: &Caractères

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
fr: &Accents

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
fr: &Espacement

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
fr: &Environnements mathématiques standards

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
fr: Environnements mathématiques &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
fr: &Environments align

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
fr: &Centrer les environnements

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
fr: Environnements multi&lignes

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
fr: Environnements &matrices

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
fr: &Caractères

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
fr: Famille de la police de caractère

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
fr: Séries de police de caractères

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
fr: Forme de la police

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
fr: &Espacement

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
fr: Sauts de page et de ligne

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
fr: Espace

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
fr: Longueurs des espaces élastiques

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
fr: &Assistant

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
fr: Documentation TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
fr: Principale

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
fr: Modifier

en: Show Cursor Position in Viewer
fr: Afficher la position du curseur dans l'afficheur

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
fr: Synchroniser la position du curseur avec l'afficheur

en: Paste as LaTe&X
fr: Copier en tant que LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
fr: Convertir la sélection en &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
fr: Affiche une liste triée des documents récemment ouverts.

en: Could not create an editor view.
fr: Impossible de créer une vue de l'éditeur.

en: Fatal Error
fr: Erreur fatale

en: &QuickPreview Selection
fr: &Prévisualiser la sélection

en: &QuickPreview Environment
fr: &Prévisualiser l'environnement

en: &QuickPreview Math
fr: Prévisualisation rapide maths

en: Print Compiled Document...
fr: Imprimer le document compilé...

en: Print Preview For Compiled Document...
fr: Aperçu avant impression du document compilé...

en: Live Preview for Current Document or Project
fr: Aperçu en direct pour le document ou le projet actuel

en: Recompile Live Preview
fr: Recompiler pour l'aperçu en direct

en: Save Compiled Document...
fr: Enregistrer le document compilé...

en: Some documents could not be saved correctly
fr: Certains documents n'ont pas été enregistrés correctement

en: The document must have been saved before the live preview can be started
fr: Ce document doit être enregistré avant de démarrer l'aperçu en direct

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
fr: L'emplacement d'un des éléments du projet n'est pas relatif au dossier de base du projet
    L'aperçu en direct pour ce projet a été désactivé

en: Failed to create the subdirectory structure
fr: Impossible de créer la structure des sous-dossiers

en: LivePreview
fr: Aperçu en direct

en: KDE Integrated LaTeX Environment
fr: Éditeur LaTeX pour l'environnement de Bureau KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
fr: par l'équipe de Kile (2003 - %1)

en: Project Management/Developer
fr: Gestion du projet / développeur

en: Developer
fr: Développeur

en: Former Developer
fr: Ancien développeur

en: Former Maintainer/Developer
fr: Ancien mainteneur / développeur

en: Migration from Subversion to Git
fr: Migration de Subversion vers Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
fr: KConfig XT, nombreuses améliorations et résolutions de bugs

en: KatePart Integration
fr: Intégration de Kate

en: Log Parsing
fr: Analyse du log

en: Find-in-Files Dialog
fr: Fenêtre de recherche dans les fichiers

en: Jump to line
fr: Aller à la ligne

en: Start a new Kile mainwindow
fr: Lancer une nouvelle fenêtre principale de Kile.

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
fr: Fichiers à ouvrir / indiquez « - » pour lire depuis l'entrée standard

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
fr: Impossible de démarrer Kile car une version récente de la bibliothèque Okular est introuvable.
    
    Veuillez installer la bibliothèque Okular avant de lancer Kile.

en: Okular library not found
fr: Impossible de trouver la bibliothèque Okular

en: Frame
fr: Cadre

en: Untitled Block
fr: Bloc sans nom

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
fr: LaTeX => DVI (Afficheur de document)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
fr: LaTeX => PS (Afficheur de document)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fr: PDFLaTeX => PDF (Afficheur de document)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fr: XeLaTeX => PDF (Afficheur de document)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
fr: LuaLaTeX ---> PDF (Afficheur de document)

en: There is no selection to compile.
fr: Aucune sélection à compiler.

en: There is no surrounding environment.
fr: Il n'y a pas d'environnement actif

en: This job is only useful with a master document.
fr: Cette tâche ne peut être lancée que sur un document maître.

en: This is not a subdocument, but the master document.
fr: Ceci n'est pas un sous-document, mais le document maître.

en: There is no surrounding mathgroup.
fr: Il n'y a pas de groupe mathématique actif.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
fr: Impossible de lancer la prévisualisation rapide.
    tâche inconnue « %1 »

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
fr: Un aperçu est déjà actif, et doit d'abord s'arrêter avant de lancer celui-ci.

en: There is nothing to compile and preview.
fr: Il n'y a rien à compiler ou à prévisualiser.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
fr: Impossible de lancer « %1 » pour la prévisualisation rapide.

en: Could not determine the main document.
fr: Impossible de déterminer quel est le document maître.

en: Could not read the preamble.
fr: Impossible de lire le préambule.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
fr: Impossible de trouver une commande « \begin{document} »

en: QuickPreview
fr: Prévisualisation rapide

en: Script: information
fr: Script : information

en: Script: sorry
fr: Script : désolé

en: Script: error
fr: Script : erreur

en: Script: question
fr: Script : question

en: Script: warning
fr: Script : alerte

en: Enter Value
fr: Saisissez une valeur

en: Please enter a value
fr: Veuillez saisir une valeur

en: Script '%1.js'
fr: Script « %1.js »

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
fr: Le fichier « %1 » est introuvable

en: Select File to Read
fr: Sélectionnez un fichier à lire

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
fr: Impossible de créer le fichier de sortie « %1 »

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
fr: Impossible d'écrire dans le fichier de sortie « %1 »

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: This action was canceled by the user.
fr: Cette action a été annulée par l'utilisateur.

en: Unable to find '%1'
fr: Impossible de trouver « %1 »

en: Cursor/Range plugin
fr: Module externe Cursor / Range

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
fr: Une erreur s'est produite à la ligne %1 lors de l'exécution du script « %2 » :
    %3

en: Error
fr: Erreur

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
fr: La version %1 minimum de Kile est nécessaire pour exécuter le script « %2 ». L'exécution a été annulée.

en: Version Error
fr: Erreur de version

en: Cannot start the script: no view available
fr: Impossible de démarrer le script : aucune vue disponible

en: Script Error
fr: Erreur dans le script

en: Execution of %1
fr: Exécution de %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
fr: Impossible de trouver un dossier où enregistrer « %1 ».
    Vérifiez que vous avez un dossier « .kde » avec les droits d'écriture dans votre dossier personnel.

en: Empty File
fr: Fichier vide

en: Empty LaTeX File
fr: Fichier LaTeX vide

en: Empty BibTeX File
fr: Fichiers BibTeX vide

en: The file '%1' does not exist.
fr: Le fichier « %1 » n'existe pas.

en: Input Dialog
fr: Boîte de dialogue d'entrée

en: Short
fr: Raccourci

en: Expanded Text
fr: Texte complet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
fr: &Ajouter

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Delete the abbreviation '%1'?
fr: Supprimer l'abréviation « %1 » ?

en: Delete Abbreviation
fr: Suppression de l'abbreviation

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
fr: Configuration de l'apparence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
fr: Afficher l'emplacement complet dans le titre de la fenêtre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
fr: Afficher l'écran d'accueil au démarrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
fr: Afficher dans une fenêtre externe

en: Dictionary
fr: Dictionnaire

en: Try to place the cursor.
fr: Essayer de placer le curseur

en: Insert bullets where the user must input data.
fr: Insère des repères à l'endroit où l'utilisateur doit saisir les données.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
fr: Fermer l'environnement quand une autre commande d'ouverture est insérée.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
fr: Complètement directionnel ou utilisant un popup pour les commandes TeX/LaTeX qui se trouvent dans les fichiers de complètement choisis.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
fr: Proposer automatiquement une liste de commandes TeX/LaTeX dès que le mot atteint cette longueur.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
fr: Affiche les abréviations des fichiers de complètement sélectionnés dans la barre latérale

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
fr: Complètement directionnel ou utilisant un popup pour les abréviations qui se trouvent dans les fichiers de complètement choisis.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
fr: Affiche les commandes LaTeX des fichiers de complètement sélectionnés dans la barre latérale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
fr: Fichiers d'autocomplètement

en: File not found
fr: Impossible de trouver le fichier

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
fr: La liste de mots « %1 » contient des éléments en double.

en: Completion
fr: Complètement

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
fr: Autocomplètement pour les balises &LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
fr: Seuil :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
fr: lettres

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
fr: A&utocomplètement pour les abréviations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
fr: Ajouter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
fr: Supprimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
fr: Afficher les commandes LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
fr: Afficher les abréviations

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
fr: Propriétés de l'autocomplètement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
fr: Placer le curseur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
fr: Fermer les environnements

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
fr: Vérification du système en cours

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
fr: Vérification de l'installation du système TeX...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
fr: Résultats

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
fr: Complètement des environnements

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
fr: Compléter automatiquement \begin{env} avec \end{env}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
fr: Indentation automatique à l'intérieur des environnements

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
fr: Active l'indentation automatique des environnements

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
fr: Activé

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
fr: Utilise des espaces à la place des tabulations pour indenter automatiquement les environnements.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
fr: Utiliser des espaces à la place des tabulations pour indenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
fr: &Nombre d'espaces :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
fr: Utilise ce nombre d'espaces pour indenter automatiquement les environnements.

en: Open selected
fr: Ouvrir la sélection

en: Show LaTeX Files Only
fr: Afficher uniquement les fichiers LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
fr: Emplacement par &défaut des projets :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
fr: &Réouvrir les fichiers et projets au démarrage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
fr: Variables des modèles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
fr: A&uteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
fr: Options de la &classe de documents :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
fr: E&ncodage :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
fr: Nettoyage des fichiers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
fr: Effacer automatiquement ces fichiers à la fermeture de Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
fr: Recharger automatiquement le document après des changements

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
fr: Synchroniser le dossier affiché dans la console avec les onglets des documents

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
fr: Laisser Kile traiter les commandes LyX envoyées par l'éditeur / afficheur de bibliographie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
fr: Résolution par &défaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
fr: (utilisé lorsque l'image ne fournit pas de résolution)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
fr: Boî&te englobante :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
fr: &Essayer de déterminer la taille d'après l'image

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
fr: (vous devez installer le paquet ImageMagick pour utiliser cette option)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlImageMagick)
en: ImageMagick:
fr: ImageMagick :

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
fr: <p>Les distributions (La)TeX utilisent des emplacements divers pour les dossiers de base des fichiers de documentaiton qu'elles fournissent.<br/>Voici quelques suggestions :</p><ul><li><i>Debian : </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu : </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse : </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009 : </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG) : </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG) : </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>De plus, si vous utilisez TeXLive 2010 ou supérieur, la collection complète de liens vers les sujets de documentation <br/>qui se trouvent dans le fichier de plus haut niveau <code>doc.html</code> peut être utile (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similaire).<br/>Vous pouvez éventuellement le placer dans la section <i>Aide utilisateur</i> du menu Aide.</p>

en: Location of Documentation Files
fr: Emplacement des fichiers de documentation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
fr: Insérez ici l'emplacement de la documentation de LaTeX. Par exemple /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
fr: &Emplacement de la documentation de TeX :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
fr: Informations

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
fr: Aide contextuelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
fr: Utiliser la référence LaTeX de Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
fr: &Utiliser la documentation TeXLive du système

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
fr: Utiliser la documentation &TeX du système (version plus ancienne)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
fr: Con&figurer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
fr: Utiliser l'afficheur &intégré

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
fr: Afficher le fichier d'aide dans une fenêtre &séparée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
fr: Configurer...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
fr: Configure les commandes et environnements LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
fr: Guillements doubles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
fr: Insérer automatiquement les guillements doubles ouverts et fermés pour LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
fr: &Type :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
fr: Cette option insèrera l'équivalent LaTeX de la plupart des caractères spéciaux qui peuvent être saisis au clavier.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
fr: Insérer automatiquement l'équivalent LaTeX des caractères spéciaux qui peuvent être saisis au clavier (accents, etc.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
fr: Mode mathématique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
fr: Insérer automatiquement les $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
fr: Variables d'environnement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bstinputpath)
en: B&STINPUTS:
fr: B&STINPUTS :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
fr: Vérifier que le document maître est un document maître LaTeX avant d'exécuter LaTeX sur lui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
fr: Vérifier si c'est un document &maître

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
fr: Aller à la première erreur en cas d'échec de la commande LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
fr: &Aller à la première erreur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
fr: Exécute automatiquement Asymptote, BibTeX, MakeIndex et relanceh LaTeX lorsque nécessaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
fr: Exécuter automatiquement les outils supplémentaires

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
fr: Configuration de l'aperçu en direct

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
fr: Activer l'&aperçu en direct

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
fr: Activer l'aperçu en direct pour les documents nouvellement ouverts

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
fr: Comportement de la compilation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
fr: Compiler les doc&uments après enregistrement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
fr: Compiler les documents &qu'ils soient modifiés ou non après

en: Hide &Bad Boxes
fr: Masquer les &boîtes erronnées

en: Hide (La)TeX &Warnings
fr: Masquer les &avertissements (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
fr: Choisissez un outil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
fr: Nouveau...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
fr: Choisissez une coniguration pour l'outil actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
fr: Sé&lectionner :

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
fr: Expert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
fr: &Classe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
fr: E&xtension de la source :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
fr: Extension de la &cible :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
fr: &Fichier cible :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
fr: Emplacement &relatif :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
fr: Fermer Konsole lorsque l'outil a terminé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
fr: Ajouter l'ou&til au menu Compiler :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
fr: &Icône :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
fr: &Restaurer les outils par défaut...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
fr: Choisissez le type de document que vous souhaitez créer :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
fr: Modèles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
fr: Choisissez le modèle à utiliser :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
fr: Démarrer l'assistant de démarrage rapide lors de la création d'un fichier LaTeX vide

en: Quick Preview in a Separate Window
fr: Prévisualisation rapide dans une fenêtre séparée

en: Select a configuration:
fr: Sélectionnez une configuration :

en: Quick Preview in Bottom Bar
fr: Prévisualisation rapide dans la barre du bas

en: &Resolution:
fr: &Résolution :

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
fr: (valeurs permises : 30-1000 dpi)

en: &Background Color:
fr: &Couleur de l'arrière-plan.

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
fr: Kile gère trois types de conversion en images png

en: (uses dvipng)
fr: (utilise dvipng)

en: (uses dvips/convert)
fr: (utilise dvips/convert)

en: (uses convert)
fr: (utilise convert)

en: dvipng:
fr: dvipng :

en: convert:
fr: convert :

en: Show preview in bottom bar:
fr: Afficher l'aperçu dans la barre du bas :

en: Conversion to image:
fr: Conversion vers l'image :

en: Selection:
fr: Sélection :

en: Environment:
fr: Environnement :

en: Mathgroup:
fr: Groupe mathématique :

en: Subdocument:
fr: Sous-document :

en: Not available, opens always in a separate window.
fr: Non disponible, s'ouvre toujours dans une fenêtre séparée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
fr: Co&mmande :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
fr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Considérons le fichier <span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre.tex</span> avec l'emplacement complet <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre.tex</span>, compilé avec pdflatex dans <span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Les variables ont la signification suivante :</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: nom du fichier avec le suffixe, mais sans l'emplacement &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> nom du fichier sans le suffixe et sans l'emplacement &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: emplacement du fichier source sans le nom du fichier  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: emplacement du fichier cible sans le nom du fichier, il s'agit de la même chose que %dir_base si aucun emplacement relatif n'a été défini &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> nom du fichier cible sans l'emplacement &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">monMeilleurLivre.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> résolution de l'aperçu rapide réglé dans Configurer Kile-&gt;Outils-&gt;Aperçu</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: liste de tous les fichiers d'un projet marqués comme archivés. Incluez les fichiers dans l'archive en utilisant le menu contextuel de la barre latérale « Fichiers et projets.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
fr: Options :

en: Files & Projects
fr: Fichiers & projets

en: Include in Archive
fr: Inclure dans l'archive

en: Project File
fr: Fichier du projet

en: Packages
fr: Paquets

en: &Open With
fr: &Ouvrir avec

en: Other...
fr: Autre...

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: &Add to Project
fr: &Ajouter au projet

en: &Include in Archive
fr: &Inclure dans l'archive

en: &Remove From Project
fr: &Retirer du projet

en: A&dd Files...
fr: A&jouter des fichiers...

en: &Close
fr: &Fermer

en: Current Default (%1)
fr: Valeur par défaut actuelle (%1)

en: Current Default
fr: Valeur par défaut actuelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
fr: Outils :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
fr: Configuration :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
fr: &Haut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
fr: &Bas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
fr: Activer les &scripts

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
fr: Limite de durée d'exécution

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
fr: Limite de durée d'exécution des scripts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
fr: &Limite (secondes) :

en: Run Selected Script
fr: Exécuter le script sélectionné

en: Create New Script
fr: Créer un nouveau script

en: Open Selected Script in Editor
fr: Ouvrir le script sélectionné dans l'éditeur

en: Configure Key Sequence
fr: Configurer la séquence de touches

en: Remove Key Sequence
fr: Enlever la séquence de touches

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: Script Name
fr: nom du script

en: Sequence
fr: Séquence

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
fr: La séquence « %1 » est déjà assignée à l'action « %2 »

en: Sequence Already Assigned
fr: Séquence déjà assignée

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
fr: La séquence « %1 » est une sous-séquence de « %2 », qui est déjà assignée à l'action « %3 »

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
fr: La séquence plus courte « %1 » est dajà assignée à l'action « %2 »

en: Characters
fr: Caractères

en: Words and numbers:
fr: Mots et nombres :

en: LaTeX commands and environments:
fr: Commandes LaTeX et environnements :

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
fr: Ponctuation, délimiteurs et espaces :

en: Total characters:
fr: Nombre total de caractères :

en: Strings
fr: Chaînes

en: Words:
fr: Mots :

en: LaTeX commands:
fr: Commandes LaTeX :

en: LaTeX environments:
fr: Environnements LaTeX :

en: Total strings:
fr: Nombre total de chaînes :

en: Line: %1 Col: %2
fr: Ligne : %1 Col : %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
fr: Niveau d'expansion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
fr: Valeur par &défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
fr: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection…)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
fr: Afficher les &étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
fr: &Ouvrir les éléments étiquettes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
fr: Afficher les références non définies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
fr: Ouvrir les éléments références

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
fr: Afficher les éléments de bibliographie (bibitem)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
fr: Ouvrir les éléments de bibliographie (bibitems)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
fr: Afficher les À_FAIRE (TODO) et À_CORRIGER (FIXME)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
fr: Ouvrir les À_FAIRE (TODO) et À_CORRIGER (FIXME)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
fr: Afficher les en&vironnements figure et table

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
fr: Afficher les fichiers graphiques

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
fr: Afficher les fichiers d'entrée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
fr: Pas de section supplémentaire pour les labels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
fr: Extension des images par défaut :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
fr: Extension à utiliser pour les fichiers graphiques sans extension

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
fr: CLiquez avec le bouton gauche de la souris pour aller à la ligne. Un double-clic
    ouvrira un fichier texte ou un fichier graphique. Lorsqu'un label est assigné
    à cet élément, il sera montré lorsque la souris passe au-dessus
    de cet élément. Les éléments pour un fichier graphique ou un label assigné
    offrent également un menu contextuel (bouton droit de la souris).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
fr: %1 (ligne %2)

en: Label: %1
fr: Étiquette : %1

en: No "structure data" to display.
fr: Aucune « donnée de structure » à afficher.

en: BibTeX References
fr: Référence BibTeX

en: Undefined References
fr: Références non définies

en: Cannot create a list view item: no parent found.
fr: Impossible de créer un élément de liste : aucun parent trouvé.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
fr: Aucune extension spécifiée pour le fichier graphique. Utilisation de .%1 d'après la configuration du projet.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
fr: Aucune extension spécifiée pour le fichier graphique. Utilisation de l'extension .%1 depuis la configuration globale de l'affichage de la structure.

en: File extension not specified
fr: Extension du fichier non spécifiée

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
fr: Impossible de trouver le fichier à inclure. Soit le fichier n'existe pas, soit Kile ne peut pas le lire, soit Kile n'arrive pas à déterminer l'emplacement de fichier. Le nom du fichier qui a conduit à cette erreur était : %1.
    Voulez-vous créer ce fichier ?

en: Cannot Find File
fr: Impossible de trouver le fichier !

en: Cu&t
fr: Cou&per

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Paste below
fr: Coller &en dessous

en: C&omment
fr: &Commenter

en: Run QuickPreview
fr: Lancer la prévisualisation rapide

en: Insert Label
fr: Insérer un label

en: As &reference
fr: Comme &référence

en: As &page reference
fr: Comme référence à la &page

en: Only the &label
fr: Uniquement le &label

en: Copy Label to Clipboard
fr: Copier le label dans le presse-papiers

en: As reference
fr: Comme référence

en: As page reference
fr: Comme référence à la page

en: Only the label
fr: Uniquement le label

en: Command: %1
fr: Commande : %1

en: <br/>Unicode: %1
fr: <br/>Unicode : %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
fr[0]: Paquet requis : %2
fr[1]: Paquets requis : %2

en: Comment: %1
fr: Commentaire : %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
fr: Symboles les plus souvent utilisés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
fr: Afficher les symboles les plus souvent utilisés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
fr: Nombre de symboles à afficher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
fr: &Effacer la liste des symboles à la fermeture de Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
fr: Insère une représentation Unicode du symbole sélectionné (lorsque disponible)

en: Run Outside of Kile
fr: Exécuter en dehors de Kile

en: Run in Konsole
fr: Lancer dans la Konsole

en: Use Document Viewer
fr: Utiliser l'afficheur de document

en: Run Sequence of Tools
fr: Lancer une succession d'outils

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
fr: Utilisez l'onglet « Avancé » pour configurer cet outil.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
fr: Type d'outil inconnu. Vos fichiers de configuration sont malformés.
    Vous devriez peut-être revenir aux paramètres par défaut.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
fr: Tous les paramètres de configuration seront remplacés par les paramètres par défaut.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Choose a configuration for the tool %1
fr: Choisissez une configuration pour l'outil %1

en: New Configuration
fr: Nouvelle configuration

en: Enter new configuration name:
fr: Saisissez un nouveau nom de configuration :

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'outil %1 ?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette configuration ?

en: You need at least one configuration for each tool.
fr: Vous devez avoir au moins une configuration par outil.

en: Cannot Remove Configuration
fr: Impossible de supprimer la configuration

en: no file installed
fr: Aucun fichier installé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
fr: Fichier de menu installé :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
fr: Fichier

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
fr: Emplacement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
fr: Afficher le &menu utilisateur dans le menu LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
fr: Afficher le menu &utilisateur dans la barre de menu
