kile - en to gl translation catalogue (2067 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
gl: Non se puido gardar a lista de abreviaturas local. Código de erro %1.

en: Saving Problem
gl: Problema de garda

en: Running in Kile
gl: Estase a executar en Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
gl: Non foi posíbel atopar a ferramenta.
    Kile non está configurado correctamente. Abra «Configuración → Configurar Kile → Ferramentas» e solucione o problema ou cambie as opcións predeterminadas.

en: Passed
gl: Aprobado

en: Failed
gl: Fallou

en: Version
gl: Versión

en: Embedding of Okular is supported
gl: Permítese a incrustación de Okular.

en: Binary
gl: Binario

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
gl: Non se puido atopar o executábel desta utilidade esencial. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
gl: Non foi posíbel atopar o executábel «%1». %2

en: Could not find the binary for this essential tool
gl: Non se puido atopar o binario desta utilidade esencial.

en: No executable '%1' found
gl: Non foi posíbel atopar o executábel «%1»

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
gl: Atopado ( %1 => %2)

en: Simple Test
gl: Proba simple

en: This essential tool does not work; please check your installation.
gl: Esta utilidade esencial non funciona; comprobe a instalación.

en: Source Specials Switch
gl: Conmutar a trazabilidade da orixe

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
gl: Admitido; empregue a configuración «Moderna» para (La)TeX e PDF(La)TeX para activar automaticamente as capacidades da busca inversa e avanzada.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
gl: Non se admite; use o paquete srcltx para activar as capacidades de busca inversa e avanzada.

en: SyncTeX Support
gl: Compatibilidade con SyncTeX

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
gl: Admitido; empregue a configuración «Moderna» para (La)TeX e PDF(La)TeX para activar automaticamente as capacidades da busca inversa e avanzada.

en: Not supported
gl: Non admitido

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
gl: Non poden usarse as vistas previas de PNG para mathgroups no panel de vista previa do fondo.

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
gl: Non poden usarse as vistas previas de PNG empregada coas conversións «dvi->ps->png» en «pdf->png» no panel de vista previa do fondo.

en: Add Abbreviation
gl: Engadir unha abreviatura

en: Edit Abbreviation
gl: Editar a abreviatura

en: &Abbreviation:
gl: &Abreviatura:

en: &Expanded Text:
gl: Texto &expandido:

en: Delete Files
gl: Eliminar os ficheiros

en: Do you really want to delete these files?
gl: Seguro que quere eliminar estes ficheiros?

en: Files
gl: Ficheiros

en: Critical failure, Kile will not function properly
gl: Fallo crítico; Kile non funcionará correctamente

en: Failed, but not critical
gl: Fallou, pero non é crítico.

en: System Check
gl: Comprobación do sistema

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
gl: <p>Este asistente de configuración comproba se o sistema está configurado axeitadamente para procesar documentos en LaTeX. Tamén permite afinar a configuración de Kile tendo en conta os resultados das probas.</p><p>Recoméndase executar este asistente antes de empregar Kile pola primeira vez.</p><p>Prema «Seguinte» agora para iniciar o procedemento de proba.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
gl: Asistente de comprobación do sistema e configuración

en: Checking whether the system is set up correctly...
gl: Comprobando se o sistema está correctamente configurado…

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
gl: Configurar as ferramentas de visualización para empregar o visor de documentos

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
gl: Empregar a configuración «moderna» para as ferramentas de TeX, PDFTeX e LaTeX

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
gl: Empregar a configuración «moderna» para as ferramentas de PDFLaTeX, LuaLaTeX e XeLaTeX

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
gl: <br/>Prema «Rematar» agora para aceptar os cambios de configuración recomendados.

en: Test Results
gl: Resultados da proba

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
gl: As seguintes probas <br/>críticas<br/> non superaron satisfactorias:<b></b>%1<br/><br/>Kile non pode funcionar correctamente neste sistema. Consulte os resultados das probas<br/>para determinar que programas hai que arranxar.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
gl: As probas seguintes non foron satisfactorias:<br/><br/>%1<br/><br/>Aínda así, pódese usar Kile; porén, non se garante que funcionen todas as funcionalidades.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
gl: <b>Non se detectaron problemas. Kile pode funcionar correctamente neste sistema.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
gl: O visor de documentos incorporado está dispoñíbel e admítese a previsualización ao vivo.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
gl: O visor de documentos incorporado está dispoñíbel, pero a versión do PDFLaTeX instalada<br/><b>non é compatíbel</b> coa previsualización ao vivo.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
gl: O visor de documentos incorporado <b>non está dispoñíbel</b> (dado que Okular ou non está dispoñíbel ou<br/>a versión instalada é vella de máis). Por esta razón non son posíbeis as previsualizacións ao vivo.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
gl: <br/><font color="#FF0000"><b>Non se puideron rematar as probas correctamente. Comprobe o espazo de disco que hai dispoñíbel.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
gl: Configurar

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
gl: Utilidades

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
gl: Xeral

en: General Settings
gl: Opcións xerais

en: Build
gl: Xerar

en: Scripting
gl: Scripts

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
gl: Funcionalidade de scripting

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
gl: Menú do usuario

en: Complete
gl: Completar

en: Code Completion
gl: Completado de código

en: Preview
gl: Previsualizar

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
gl: Vista previa rápida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
gl: Axuda

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
gl: Previsualizar ao vivo

en: Appearance
gl: Aparencia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
gl: Ambientes

en: installed
gl: instalado

en: not installed
gl: non instalado

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
gl: Gráficos

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
gl: Vista da estrutura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
gl: Vista de símbolos

en: Project
gl: Proxecto

en: Name:
gl: Nome:

en: Directory:
gl: Directorio:

en: Search
gl: Buscar

en: Pattern:
gl: Padrón:

en: Template:
gl: Modelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
gl: Orde

en: Command[]
gl: Orde[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
gl: Ambiente

en: Image
gl: Imaxe

en: Label
gl: Etiqueta

en: Reference
gl: Referencia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
gl: Ficheiro

en: Directory Options
gl: Configuración do directorio

en: Filter:
gl: Filtro:

en: Scan directories recursively
gl: Examinar os directorios recursivamente

en: &Search
gl: &Buscar

en: &Clear
gl: &Limpar

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
gl: Insira aquí a expresión regular que queira buscar.<br>Os posíbeis meta-caracteres son:<br> <ul> <li>&nbsp;<b>.</b> -Calquera carácter coincide</li> <li>&nbsp;<b>^</b> - O inicio dunha liña coincide</li> <li>&nbsp;<b>$</b> - O final dunha liña coincide</li> <li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - O inicio dunha palabra coincide</li> <li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b>. - A fin dunha palabra coincide</li> </ul> Existen os seguintes operadores de repetición: <ul> <li>&nbsp;<b>?</b> - O elemento precedente coincide como moito unha vez</li> <li>&nbsp;<b>*</b> - O elemento precedente coincide ningunha ou máis veces</li> <li>&nbsp;<b>+</b> - O elemento precedente coincide unha ou máis veces</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - O elemento precedente coincide exactamente <i>n</i> veces</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - O elemento precedente coincide <i>n</i> ou máis veces</li> <li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - O elemento precedente coincide como moito <i>n</i> veces</li> <li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - O elemento precedente coincide a lo menos <i>n</i>, pero menos de <i>m</i> veces.</li> </ul> Ademais, están dispoñíbeis referencias cara atrás para subexpresións entre corchetes coa notación \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
gl: Insira aquí o padrón dos nomes dos ficheiros a buscar. Pode fornecer varios formatos separados por comas.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
gl: Escolla un modo de busca. Para os primeiros modos, o padrón de buscas é obtido a partir do modelo editábel, onde «%s» é substituído polo padrón dado. <br> <br>Hai modos fixos adicionais predefinidos para ambientes, gráficos, marcas, referencias e campos de entrada. Se o padrón estiver baleiro, Kile busca por todas os ordes do modo. Se se indicar un padrón, insírese como parámetro. Por exemplo, no modo ambiente con padrón «centrado», Kile busca «\begin{center}» e no modo gráficos co padrón '.*\.png', Kile busca todos os ficheiros png.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
gl: Nos tres primeiros modos pode escoller un modelo para o padrón desde a caixa de selección e editalo aquí. A cadea %s no modelo é substituída polo padrón do campo de entrada, resultando na expresión regular a buscar. Nos outros modos este modelo é ignorado.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
gl: Insira o directorio que contén os ficheiros nos que quere buscar.

en: Check this box to search in all subdirectories.
gl: Marque esta opción para buscar en todos os subdirectorios.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
gl: Aquí lístanse os resultados da execución de grep. Escolla unha combinación de nome de ficheiro e número de liña premendo o elemento co rato ou co cursor para mostrar a liña correspondente no editor.

en: Find in Files
gl: Atopar nos ficheiros

en: Find in Project
gl: Atopar no proxecto

en: no project opened
gl: non hai ningún proxecto aberto

en: <strong>Error:</strong><p>
gl: <strong>Erro:</strong><p>

en: Grep Tool Error
gl: Erro da utilidade Grep

en: Invalid regular expression: %1
gl: A expresión regular é incorrecta: %1

en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: Figure Environment
gl: Ambiente de figura

en: Table Environment
gl: Ambiente de táboa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
gl: Figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
gl: Táboa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
gl: Posición

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
gl: Aquí exactamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
gl: Fondo da páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
gl: Cume da páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
gl: Páxina extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
gl: Centrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
gl: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
gl: Etiqueta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
gl: Incluír gráficos

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
gl: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Gráficos

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
gl: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Gráficos

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
gl: Debe instalar o paquete wrapfig para empregar as opcións de rodeo de texto

en: Missing Package
gl: Falta un paquete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
gl: Imaxe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
gl: Información:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
gl: Saída:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
gl: Centrar a imaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
gl: Ruta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
gl: Empregar a orde \graphicspath de LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
gl: Opcións da imaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
gl: Anchura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
gl: Alto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
gl: Ángulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
gl: Caixa contedora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
gl: Empregar a caixa contedora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
gl: Escala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
gl: Manter as proporcións

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
gl: Recortar a imaxe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
gl: Recortar a imaxe nas lonxitudes indicadas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
gl: Recortar a imaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
gl: Esquerda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
gl: Arriba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
gl: Dereita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
gl: Fondo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
gl: figura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
gl: Empregar o ambiente de figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wraplabel)
en: fig:
gl: figura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
gl: Posición:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
gl: Fondo da páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
gl: Páxina extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
gl: Aquí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
gl: Cume da páxina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
gl: Forzar a posición (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
gl: Personalizado:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: wrapfigure
gl: rodearfigura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
gl: Empregar o ambiente de rodeo de figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
gl: Liña que quebrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
gl: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
gl: Fóra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
gl: Dereita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
gl: Dentro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
gl: Figura flutuante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
gl: Suspensión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
gl: Colocación:

en: Attributes
gl: Atributos

en: Group:
gl: Grupo:

en: &Name:
gl: &Nome:

en: Include *-&version:
gl: Incluír *-&versión:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
gl: O nome do grupo ao que pertence este ambiente ou orde.

en: Name of the new environment or command.
gl: O nome do novo ambiente ou orde.

en: Name of the environment or command to edit.
gl: O nome do ambiente ou orde a editar.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
gl: Existe este ambiente ou orde tamén nunha versión con estrela?

en: \\ is end of &line:
gl: \\ é fin de &liña:

en: Needs &math mode:
gl: Precisa do modo &matemático:

en: &Tabulator:
gl: &Tabulador:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
gl: Debe a «Nova liña intelixente» inserir \\?

en: Does this environment need math mode?
gl: Precisa este ambiente do modo matemático?

en: Define the standard tabulator of this environment.
gl: Definir o tabulador estándar deste ambiente.

en: Opt&ion:
gl: &Opción:

en: Define an optional alignment parameter.
gl: Define un parámetro opcional de aliñamento.

en: Does this command need an optional parameter?
gl: Precisa esta orde dun parámetro adicional?

en: &Parameter:
gl: &Parámetro:

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
gl: Precisa este ambiente dun parámetro adicional como {n} para un número enteiro, {w} para unha lonxitude ou { } para calquera outro parámetro?

en: Does this command need an argument?
gl: Precisa esta orde dun argumento?

en: Define a new LaTeX environment:
gl: Defina un novo ambiente LaTeX:

en: Define a new LaTeX command:
gl: Defina unha nova orde de LaTeX:

en: Edit a LaTeX Environment
gl: Editar un ambiente de LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
gl: Editar unha orde de LaTeX

en: An empty string is not allowed.
gl: Non se permite unha cadea baleira.

en: This environment already exists.
gl: Este ambiente xa existe.

en: This command already exists.
gl: Esta orde xa existe.

en: LaTeX Configuration
gl: Configuración de LaTeX

en: AMS-Math
gl: AMS-Matemática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
gl: Matemáticas

en: Lists
gl: Listas

en: Verbatim
gl: Copia literal

en: Labels
gl: Etiquetas

en: References
gl: Referencias

en: Bibliographies
gl: Bibliografías

en: Citations
gl: Citas

en: Includes
gl: Inclusións

en: LaTeX Environments
gl: Ambientes de LaTeX

en: LaTeX Commands
gl: Ordes de LaTeX

en: Do you want to delete this environment?
gl: Quere eliminar este ambiente?

en: Do you want to delete this command?
gl: Quere eliminar esta orde?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
gl: Eliminar

en: LaTeX Environment
gl: Ambiente de LaTeX

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
gl: Todas as súas opcións de «environment» (ambiente) sobrescribiranse coas opcións predeterminadas, seguro que quere continuar?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
gl: Todas as súas opcións de «command» (orde) sobrescribiranse coas opcións predeterminadas, seguro que quere continuar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
gl: Definir os ambientes e ordes de LaTeX para Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
gl: Unha lista de ambientes coñecidos con moita información adicional, que quizais poida empregar Kile. Pode engadir outros ambientes, que se recoñecerán pola completado automático dos ambientes, por exemplo «Nova liña intelixente» e «Tabulador intelixente». Por suposto só pode editar e eliminar ambientes definidos polo usuario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
gl: Estrelada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
gl: Fin de liña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
gl: Tabulador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
gl: Opción

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
gl: Parámetro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
gl: Ordes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
gl: Engade un ambiente novo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
gl: &Engadir…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
gl: Eliminar un ambiente definido polo usuario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
gl: &Eliminar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
gl: Editar un ambiente definido polo usuario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
gl: &Editar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
gl: Mostrar só os ambientes e ordes definidos polo usuario

en: 1 item found. | %1 items found.
gl[0]: Atopouse un elemento.
gl[1]: Atopáronse %1 elementos.

en: File Name
gl: Nome do ficheiro

en: Local File
gl: Ficheiro local

en: Add File?
gl: Engadir un ficheiro?

en: Add selected files
gl: Engadir os ficheiros escollidos

en: Add all the selected files
gl: Engadir todos os ficheiros escollidos

en: Install custom files
gl: Instalar ficheiros personalizados

en: Install your own completion files
gl: Instalar os seus propios ficheiros de completado

en: Manage custom files
gl: Xestionar os ficheiros personalizados

en: Manage the local completion files in the file manager
gl: Xestionar os ficheiros de completado locais no xestor de ficheiros

en: yes
gl: si

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
gl: non

en: Select Completion Files to Install Locally
gl: Escolla os ficheiros de completado que desexe instalar localmente

en: Completion files (*.cwl)
gl: Ficheiros de completado (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
gl: Xa existe un ficheiro de completado local co nome «%1».
    Quere substituír este ficheiro?

en: Replace Local File?
gl: Substituír o ficheiro local?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
gl: Produciuse un erro ao retirar o ficheiro «%1».
    Comprobe os permisos do ficheiro.

en: Remove Error
gl: Erro ao retirar

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
gl: Non se pode copiar o ficheiro ao directorio local!
    Comprobe os permisos de acceso ao directorio «%1».

en: Copy Error
gl: Erro de copiado

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
gl: Os ficheiros personalizados instaláronse e preseleccionáronse para engadirse.

en: Installation Successful
gl: A instalación tivo éxito

en: Type: %1
gl: Tipo: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
gl: Icona:

en: Select...
gl: Escoller…

en: Existing Templates
gl: Modelos existentes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
gl: Tipo do documento

en: Show all the templates
gl: Mostrar todos os modelos

en: Clear Selection
gl: Limpar a selección

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
gl: Escolla un modelo se quere sobrescribir este co seu novo modelo.
    Recorde que non pode sobrescribir modelos marcados cun asterisco:
    se escolleu un destes modelos crearase un novo modelo co mesmo nome
    nun lugar no que teña acceso de escritura.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
gl: Escolla o modelo que queira retirar.
    Recorda que non pode eliminar modelos marcados cun asterisco (nestes non ten permisos para eliminalos).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
gl: O nome do modelo que inseriu é incorrecto.
    Insira un nome novo.

en: Please choose an icon first.
gl: Escolla antes unha icona.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
gl: O ficheiro da icona: %1
    semella non existir. Escolla unha icona nova.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
gl: O ficheiro: %1
    semella non existir. Esquecería gardar o ficheiro?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
gl: Xa existe un modelo chamado «%1».
    Retíreo primeiro.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
gl: Está a piques de substituír o modelo %1. Está seguro de que quere isto?

en: Failed to create the template.
gl: Non se puido crear o modelo.

en: Please select a template that should be removed.
gl: Escolla o modelo que deba retirarse.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
gl: Non ten os permisos para retirar o modelo escollido.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
gl: Está a piques de retirar o modelo «%1». Está seguro de que quere isto?

en: The template could not be removed.
gl: Non se puido retirar o modelo.

en: Math Environments
gl: Ambientes Matemáticos

en: Without n&umbering:
gl: Sen n&umeración:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
gl: Número de &filas:

en: Number of c&ols:
gl: Número de c&olumnas:

en: Space command
    to &separate groups:
gl: Orde de espazo
    para &separar grupos:

en: Standard &tabulator:
gl: &Tabulador estándar:

en: Display&math mode:
gl: &Modo «displaymath»:

en: Use &bullets:
gl: Usar &viñetas:

en: Choose an environment.
gl: Escoller un ambiente.

en: Use the starred version of this environment.
gl: Empregar a versión estrelada deste ambiente.

en: Choose the number of table rows.
gl: Escoller o número de filas da táboa.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
gl: Escoller o número de columnas da táboa ou grupos de aliñamento.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
gl: Definir unha orde extra de LaTeX para separar grupos de aliñamento.

en: Choose one of some predefined tabulators.
gl: Escoller un dos tabuladores predefinidos.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
gl: Algúns ambientes só son correctos no modo matemático. O usuario poderá rodealos cun destes modos de visualización matemática.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
gl: Inserir viñetas en cada cela. Con Alt+Ctrl+Dereita e Alt+Ctrl+Esquerda moverase moi rápido dunha cela a outra.

en: Number of cols:
gl: Número de columnas:

en: Number of groups:
gl: Número de grupos:

en: New File
gl: Novo ficheiro

en: LaTeX Document
gl: Documento LaTeX

en: BibTeX Document
gl: Documento BibTeX

en: Kile Script
gl: Script de Kile

en: Tool Name
gl: Nome da ferramenta

en: Class
gl: Clase

en: <Custom>
gl: <Personalizado>

en: Error: A tool by this name exists already.
gl: Erro: xa existe unha ferramenta con este nome.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
gl: Erro: O nome non pode conter unha barra «/».

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
gl: Erro: O nome non pode conter (,),[ nin ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
gl: Escolla o comportamento (clase) predeterminado
    desta ferramenta. Herdará todas as propiedadeda ferramenta na que está baseada.
    
    Por exemplo, se escolle «LaTeX» fará que a
    ferramenta se comporte como a ferramenta «LaTeX» estándar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
gl: Escriba aquí un nome descritivo curto para a &ferramenta:

en: PDF Wizard
gl: Asistente de PDF

en: *.pdf|PDF Files
gl: *.pdf|Ficheiros PDF

en: Re&arrange
gl: Reestrutur&ar

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
gl: 1 Páxina + Páxina baleira --> 2

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
gl: 1 Páxina + Duplicado --> 2

en: 2 Pages --> 2up
gl: 2 Páxinas --> 2

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
gl: 2 Páxinas (horizontal) --> 2

en: 4 Pages --> 4up
gl: 4 Páxinas --> 4

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
gl: 4 Páxinas (horizontal) --> 4

en: Select Even Pages
gl: Escoller as páxinas pares

en: Select Odd Pages
gl: Escoller as páxinas impares

en: Select Even Pages (reverse order)
gl: Escoller as páxinas pares (orde inversa)

en: Select Odd Pages (reverse order)
gl: Escoller as páxinas impares (orde inversa)

en: Reverse All Pages
gl: Inverter todas as páxinas

en: Decrypt
gl: Descifrar

en: Select Pages
gl: Escoller as páxinas

en: Delete Pages
gl: Eliminar as páxinas

en: Apply a background watermark
gl: Aplicar unha marca de auga ao fondo

en: Apply a background color
gl: Aplicar unha cor de fondo

en: Apply a foreground stamp
gl: Aplicar un selo no primeiro plano

en: pdftk: Choose Parameter
gl: pdftk: Escolla o parámetro

en: pdfpages: Choose Parameter
gl: pdfpages: Escolla o parámetro

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
gl: %1 (cifradas)

en: Error: unknown number of pages
gl: Erro: descoñécese o número de páxinas

en: PDFTK-Password
gl: PDFTK-Contrasinal

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
gl: Este ficheiro de PDF está cifrado e «pdftk» non o pode abrir.
    Insira o contrasinal deste ficheiro de PDF
    ou déixeo en branco para intentar con outro método:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
gl: Fai falta un contrasinal para configurar ou cambiar as opcións actuais.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
gl: Pódense cambiar os permiso deste documento con <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
gl: <i>pdftk</i> non está dispoñíbel, polo que non se poden cambiar os permisos.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
gl: <i>pdftk</i> non está dispoñíbel, polo que non se pode cambiar a propiedade.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
gl: Pódense cambiar as propiedades deste documento con <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
gl: Este ficheiro de entrada está cifrado, polo que só funciona <i>pdftk</i>.

en: A password is necessary to rearrange pages.
gl: Fai falta un contrasinal para reestruturar as páxinas.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
gl: Este ficheiro de entrada está cifrado, pero <i>pdftk</i> non está instalado.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
gl: Este asistente vai empregar <i>pdftk</i> e o paquete <i>pdfpages</i> de LaTeX.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
gl: Ese asistente só vai empregar <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> non está instalado).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
gl: Este asistente só vai empregar o paquete de LaTeX <i>pdfpages</i> (non foi posíbel atopar <i>pdftk</i>).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
gl: Este asistente non pode funcionar porque non se foi posíbel atopar ningunha ferramenta (vexa a sección de axuda).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
gl: <i>(Compilado sen a biblioteca libpoppler para pdf. Non todas as tarefas están dispoñíbeis.)</i>

en: &Update
gl: Act&ualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
gl: Páxinas:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
gl: Lista de páxinas separadas por comas: 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
gl: Parámetro:

en: All options for 'pdftk'
gl: Todas as opcións de «pdftk»

en: All options for 'pdfpages'
gl: Todas as opcións de «pdfpages»

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
gl: Aplica unha marca de auga de PDF ao fondo dun único PDF de entrada. Pdftk emprega só a primeira páxina do PDF de fondo e aplícaa a todas as páxinas do PDF de entrada. Esta páxina cámbiase de escala e rótase como se precise para cadrar coa páxina de entrada.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
gl: Aplica unha marca de primeiro plano por enriba das páxinas do documento en PDF de entrada. Pdftk só emprega a primeira páxina do PDF coa marca e aplícaa a todas as páxinas do PDF de saída. Esta páxina cámbiase de escala e rótase como sexa preciso para cadrar coa páxina de entrada. Isto funciona mellor se a páxina coa marca de PDF tiver un fondo transparente.

en: &Apply
gl: &Aplicar

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
gl: Non se puido crear un directorio temporal.
    
    Este asistente non pode usarse.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
gl: <center>Asistente para PDF</center><br>Este asistente emprega «pdftk» e o paquete «pdfpages» de LaTeX para<ul><li>arrumbar as páxinas dun documento en PDF existente</li><li>ler e actualizar a información do documento dun documento en PDF (só pdftk)</li><li>ler, configurar ou cambiar algúns permisos dun documento en PDF (só pdftk). Fai falta un contrasinal para configurar ou cambiar as opcións do documento. Alén disto, faise o cifrado de PDF para bloquear o contido do ficheiro detrás deste contrasinal.</li></ul><p>O paquete «pdfpages» só funciona con documentos sen cifrar. «pdftk» pode manexar ambos os dous tipos de documentos, pero precísase un contrasinal para os ficheiros cifrados. Se faltan «pdftk» ou «pdfpages», as reestruturacións posíbeis vense reducidas.</p><p><i>Aviso:</i> O cifrado e un contrasinal non fornecer seguranza real ao PDF. O contido está cifrado, pero a chave é coñecida. Deberíase ver isto máis como unha solicitude amábel pero firme de respectar os desexos do autor.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
gl: <p><i>Información</i>Esta versión de Kile compilouse sen a biblioteca libpoppler. Non é posíbel configurar, cambiar e retirar as propiedades nin os permisos.</p>

en: PDF Tools
gl: Ferramentas de PDF

en: LaTeX with 'pdfpages' package
gl: LaTeX co paquete «pdfpages»

en: Rearranging PDF file: %1
gl: Reestruturando o ficheiro PDF: %1

en: ***** tool:
gl: ***** utilidade:

en: ***** input file:
gl: ***** ficheiro de entrada:

en: ***** output file:
gl: ***** ficheiro de saída:

en: ***** param:
gl: ***** parámetros:

en: ***** command:
gl: ***** orde:

en: ***** viewer:
gl: ***** visor:

en: An error occurred while executing the task.
gl: Produciuse un erro ao executar a tarefa.

en: Finished with an error (wrong password)
gl: Rematou cun erro (o contrasinal é erróneo)

en: Finished with an error
gl: Rematou cun erro

en: Could not create the ViewPDF tool
gl: Non se puido crear a ferramenta VerPDF

en: ViewPDF
gl: VerPDF

en: The utility needs some parameters in this mode.
gl: A utilidade precisa algúns parámetros neste modo.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
gl: Lista de páxinas inaceptábel «desde-ata»: %1 é maior que %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
gl: Número de páxinas inaceptábel: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
gl: Hai que definir un ficheiro en PDF como selo do primeiro plano.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
gl: Hai que definir un ficheiro en PDF como marca do fondo.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
gl: Formato de ficheiro descoñecido: neste modo só se acepta «.pdf» como ficheiro de saída.

en: The given file doesn't exist.
gl: Este ficheiro non existe.

en: You need to define an output file.
gl: Debe definir un ficheiro de saída.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
gl: Formato de ficheiro descoñecido: só se acepta «.pdf» como ficheiro de saída.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
gl: Xa existe un ficheiro co nome «%1». Seguro que quere sobrescribilo?

en: No input file is given.
gl: Non se indicou ningún ficheiro de entrada.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
gl: Formato de ficheiro descoñecido: só se aceptan os «.pdf» como ficheiros de entrada.

en: This input file does not exist.
gl: Este ficheiro de entrada non existe.

en: No password is given.
gl: Non se indicou ningún contrasinal.

en: The password should be at least 6 characters long.
gl: O contrasinal debe ter un mínimo de seis caracteres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
gl: Ficheiro de entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
gl: páxinas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
gl: Contrasinal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
gl: Icona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
gl: Este asistente vai empregar «pdftk» e o paquete «pdfpages» de LaTeX.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
gl: Reestruturacións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
gl: Ficheiro de saída:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
gl: O nome do ficheiro de saída. Esta estrada tamén pode estar baleira se quere substituír o ficheiro orixinal.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
gl: *.ps|Ficheiros PS\n*.ps.gz|Ficheiros PS comprimidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
gl: Tarefa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
gl: Visor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
gl: Visualiza o resultado do proceso de conversión. Sempre se considera Okular como visor externo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
gl: Mostrar o ficheiro PDF resultante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
gl: Substituír o ficheiro orixinal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
gl: «Escoller as páxinas» e «Parámetro libre» precisan dun parámetro máis específico, que pode inserir aquí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
gl: Ficheiro PDF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
gl: Fondo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
gl: Propiedades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
gl: Propiedades deste documento PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
gl: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
gl: Creador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
gl: Asunto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
gl: Palabras clave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
gl: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
gl: Produtor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
gl: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
gl: Cifrado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
gl: Data de creación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
gl: data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
gl: Data de modificación:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
gl: Permisos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
gl: Permisos (baixo seguranza de 128 bits)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
gl: Impresión:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
gl: Copiar o texto ou os gráficos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
gl: Modificar o contido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
gl: Encher os campos de formulario con datos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
gl: permitido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
gl: Cambiar ou engadir anotacións ou encher os campos de formulario:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
gl: Só permitir imprimir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
gl: Permitir todas as funcionalidades

en: Rearrange Postscript File
gl: Reestruturar o ficheiro PostScript

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
gl: Non se atoparon nin «pstops» nin «psselect».

en: 'pstops' not found.
gl: Non se atopou «pstops».

en: 'psselect' not found.
gl: Non se atopou «psselect».

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
gl: 1 Páxina DIN A5 + Páxina baleira --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
gl: 1 Páxina DIN A5 + Duplicado --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
gl: 2 Páxinas DIN A5 --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
gl: 2 Páxinas DIN A5L --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
gl: 4 Páxinas DIN A5 --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
gl: 1 Páxina DIN A4 + Páxina baleira --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
gl: 1 Páxina DIN A4 + Duplicado --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
gl: 2 Páxinas DIN A4 --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
gl: 2 Páxinas DIN A4L --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
gl: Copiar todas as páxinas (ordenado)

en: Copy All Pages (unsorted)
gl: Copiar todas as páxinas (sen ordenar)

en: pstops: Choose Parameter
gl: pstops: Escolla o parámetro

en: psselect: Choose Parameter
gl: pselect: Escolla o parámetro

en: Done
gl: Feito

en: Execute
gl: Executar

en: Could not create a temporary file.
gl: Non se puido crear un ficheiro temporal.

en: rearrange ps file: %1
gl: reestruturar o ficheiro ps: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
gl: Produciuse un erro ao reestruturar o ficheiro.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
gl: Formato de ficheiro descoñecido: só «ps» e «ps.gz» son aceptados como ficheiros de entrada.

en: psselect needs some parameters in this mode.
gl: pselect precisa algúns parámetros neste modo.

en: pstops needs some parameters in this mode.
gl: pstops precisa algúns parámetros neste modo.

en: You need to define an output file or select the viewer.
gl: Hai que definir un ficheiro de saída ou escoller o visor.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
gl: Formato de ficheiro descoñecido: só se acepta «.ps» como ficheiro de saída.

en: Copies:
gl: Copias:

en: Postscript Tools
gl: Ferramentas Postcript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
gl: Escolla unha das 18 operacións para converter un ficheiro postscript. As últimas catro operacións precisan de parámetros específicos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
gl: Os ficheiros ps son convertidos por «pstops» e «pselect».
    Asegúrese de chamar por «dvips» coa opción «-t a4» e,
    se o precisar, o paquete hyperref coa opción «a4paper».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
gl: O ficheiro de entrada, o que debe converterse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
gl: Mostrar o ficheiro ps con «okular»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
gl: Cando queira copiar páxinas, debe inserir o número de copias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
gl: O nome do ficheiro de saída. Se só quere ver o resultado sen gardalo déixeo baleiro, neste caso debe marcar a opción do visor.

en: Extensions
gl: Extensións

en: Insert a short descriptive name of your project here.
gl: Insira aquí un nome descritivo curto do proxecto.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
gl: Insira unha lista (separada por espazos) de extensións de ficheiro que deben tratarse tamén como ficheiros do tipo correspondente neste proxecto.

en: Project &title:
gl: &Título do proxecto:

en: Project &folder:
gl: Carta&fol do proxecto:

en: Insert the path to your project here.
gl: Insira aquí a ruta ao proxecto.

en: (use global settings)
gl: (empregar as opcións globais)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
gl: Extensión gráfica predeterminada que abrir cando o nome do ficheiro non indique ningunha.

en: Source Files
gl: Ficheiros de fonte

en: Package Files
gl: Ficheiros de paquete

en: Image Files
gl: Ficheiros de imaxe

en: Bibliography Files
gl: Ficheiros de bibliografía

en: Default Graphics Extension:
gl: Extensión gráfica predeterminada:

en: Predefined:
gl: Predefinido:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
gl: Erro na extensión «%1»:
    Todas as extensión definidas polo usuario deben ser á maneira «.xyz»

en: Invalid extension
gl: A extensión é incorrecta

en: Create New Project
gl: Crear un proxecto novo

en: Create a new file and add it to this project
gl: Crear un ficheiro novo e engadilo a este proxecto

en: File&name (relative to where the project file is):
gl: &Nome do ficheiro (relativo a onde está o ficheiro do proxecto):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
gl: Se quere que Kile cree un ficheiro novo e o engada ao proxecto, marque esta opción e escolla un modelo na lista que aparece embaixo.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
gl: Non escribiu un nome de proxecto. Se decide continuar, o nome definirase como «Sen título».
    Quere crear o proxecto aínda así?

en: No Project Name Given
gl: Non se indicou o nome do ficheiro

en: Untitled
gl: Sen título

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
gl: Insira o cartafol no que desexa gardar o ficheiro do proxecto.

en: Empty Location
gl: Lugar baleiro

en: Please enter an absolute path to the project folder.
gl: Insira o a ruta absoluta ao cartafol do proxecto.

en: Invalid Location
gl: Lugar incorrecto

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
gl: Insira un nome de ficheiro para o ficheiro que desexa engadir a este proxecto.

en: No File Name Given
gl: Non se indicou o nome do ficheiro

en: The project file exists already. Please choose another name.
gl: O ficheiro de proxecto xa existe. Escolla outro nome.

en: Project File Already Exists
gl: O ficheiro do proxecto xa existe

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
gl: O ficheiro de configuración da interface gráfica xa existe. Escolla outro nome de proxecto.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
gl: O ficheiro «%1» xa existe, desexa substituílo?

en: File Already Exists
gl: O ficheiro xa existe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
gl: Opcións do proxecto

en: (use global setting)
gl: (empregar a configuración global)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
gl: Escolla o documento mestre predeterminado. Déixeo baleiro para detectalo automaticamente.

en: &Master document:
gl: Documento &mestre:

en: (auto-detect)
gl: (detección automática)

en: &QuickBuild configuration:
gl: Configuración de &QuickBuild:

en: &MakeIndex options
gl: Opcións de &MakeIndex

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
gl: <p>Non se puido crear o cartafol de proxecto «
    %1».</p><p>Comprobe se ten permisos de escritura.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
gl: <p>O cartafol do proxecto («%1») non permite escritura.</p> <p>Revise os permisos do cartafol.</p>

en: Cla&ss Options
gl: Opcións da &clase

en: &Packages
gl: &Paquetes

en: &Document Properties
gl: &Propiedades do documento

en: Doc&ument class:
gl: Clase de &documento:

en: Add an entry to this combo box
gl: Engadir unha entrada a esta lista de selección

en: Remove current entry from this combo box
gl: Retirar esta entrada desta lista

en: &Typeface size:
gl: Tamaño do &tipo de letra:

en: Paper si&ze:
gl: Tamaño do &papel:

en: E&ncoding:
gl: &Codificación:

en: Description
gl: Descrición

en: Cl&ass options:
gl: Opcións da &clase:

en: Add a new class option
gl: Engadir unha opción de clase nova

en: Ed&it...
gl: &Editar…

en: Edit the current class option
gl: Editar a opción actual da clase

en: Remove the current class option
gl: Retirar a actual opción de clase

en: LaTe&X packages:
gl: Paquetes de LaTe&X:

en: Package
gl: Paquete

en: Value
gl: Valor

en: &Add Package...
gl: Eng&adir un paquete…

en: Add a new package
gl: Engadir un paquete novo

en: Add Op&tion...
gl: Engadir unha &opción…

en: Add a new package option
gl: Engadir unha nova opción do paquete

en: Edit the current package option
gl: Editar a opción actual do paquete

en: Remove the current package option
gl: Retirar a opción actual do paquete

en: &Reset to Defaults
gl: &Repor as predefinicións

en: Reset to the default list of packages
gl: Reiniciar coa lista predeterminada de paquetes

en: &Author:
gl: &Autor:

en: &Title:
gl: &Título:

en: Dat&e:
gl: &Data:

en: &Theme:
gl: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
gl: Estabelece a orientación do documento como apaisado

en: Margins are set for single side output
gl: As marxes están axustadas para imprimir nunha soa cara

en: Left and right pages differ in page margins
gl: As páxinas esquerda e dereita teñen marxes distintas

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
gl: Marca as «caixas horizontais desbordantes» na saída con caixas negras

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
gl: Sen marcas especiais para as «caixas horizontais desbordantes» na saída

en: Puts formula numbers on the left side
gl: Pon os números das fórmulas no lado esquerdo

en: Aligns formulas on the left side
gl: Aliña as fórmulas no lado esquerdo

en: Puts title and abstract on an extra page
gl: Pon o título e o resumo nunha páxina adicional

en: Puts title and abstract on the same page as the text
gl: Pon o título e o resumo na mesma páxina co texto

en: Puts the text in one column
gl: Pon o texto nunha columna

en: Puts the text in two columns
gl: Pon o texto en dúas columnas

en: Formats the bibliography in open style
gl: Formata a bibliografía con estilo aberto

en: Chapters may start on top of every page
gl: Os capítulos deben comezar na parte superior de cada páxina

en: Chapters may only start on top of right pages
gl: Os capítulos só poden comezar na parte superior das páxinas dereitas

en: Cause the header to be counted as text
gl: Contar a cabeceira como texto

en: Cause the header to be counted as border
gl: Contar a cabeceira como bordo

en: Cause the footer to be counted as text
gl: Contar o rodapé como texto

en: Cause the footer to be counted as border
gl: Contar o rodapé como bordo

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
gl: Contar as nota na marxe como corpo do texto

en: The normal margin is used for the margin-note area
gl: A marxe normal emprégase para a área da nota na marxe

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
gl: Escribe o tamaño do papel como un especial no ficheiro DVI

en: Writes the paper size into the pdftex page register
gl: Escribe o tamaño do papel no rexistro da páxina pdftex

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
gl: Emprega o mecanismo correcto co ficheiro PDF ou DVI

en: Enables the default for an empty left page
gl: Activa o predeterminado para unha páxina esquerda baleira

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
gl: Unha páxina esquerda baleira escollerase con estilo de páxina plano

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
gl: Unha páxina esquerda baleira escollerase con estilo de páxina baleiro

en: Use a line to separate the header from the text body
gl: Usar unha liña para separar a cabeceira do corpo do texto

en: Use no line to separate the header from the text body
gl: Non usar liña ningunha para separar a cabeceira do corpo do texto

en: Use a line to separate the footer from the text body
gl: Usar unha liña para separar o rodapé do corpo do texto

en: Use no line to separate the footer from the text body
gl: Non usar liña ningunha para separar o rodapé do corpo do texto

en: Normal paragraph spacing of one line
gl: Separación normal de parágrafo dunha liña

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
gl: Separación normal, polo menos 1/3 da última liña está ceiba

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
gl: Separación normal, polo menos 1/4 da última liña está ceiba

en: Normal spacing, no special provision for the last line
gl: Separación normal, sen provisión especial para a última liña

en: Paragraph spacing of half a line
gl: Separación entre parágrafos de media liña

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
gl: Separando 1/2 liña, polo menos 1/3 da última liña está ceiba

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
gl: Separando 1/2, a lo menos 1/4 da última liña está ceiba

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
gl: Separación 1/2 liña, non hai provisión para a última liña

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
gl: Non hai separación entre parágrafos, tabular a primeira liña en 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
gl: Os títulos dunha liña son centrados, os de varias liñas xustificados á esquerda

en: No special handling of one-line captions
gl: Non hai xestión especial para os títulos dunha só liña

en: Normal great title font sizes
gl: Tamaños de tipo de letra grandes (normais) para os títulos

en: Small font sizes for titles
gl: Tamaños de tipo de letra pequenos para os títulos

en: Even smaller font sizes for titles
gl: Tamaños de tipo de letra ananos para os títulos

en: Include lists of figures and tables in the TOC
gl: Incluír listas de figuras e táboas no índice

en: Include the bibliography in the TOC
gl: Incluír a bibliografía no índice

en: Include the index in the TOC
gl: Incluír o índice de materias no índice

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
gl: Numerar as listas e figuras e táboas no índice

en: Number the bibliography in the TOC
gl: Numerar a bibliografía no índice

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
gl: Todos os números e títulos son dispostos nunha columna xustificada á esquerda

en: Different sectional units have different indentations
gl: As unidades de seccións distintas teñen sangrados distintos

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
gl: Todos os números e títulos son dispostos nunha columna xustificada á esquerda

en: All Numbers uses a fixed space
gl: Todos os números empregan fontes de anchura fixa

en: Numbering of sectional units have a point at the end
gl: A numeración das unidades de seccións teñen un punto no fin

en: Numbering of sectional units have no point at the end
gl: A numeración das unidades de seccións non teñen un punto no fin

en: Caption command acts like \captionabove
gl: A orde título actúa como \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
gl: A orde título actúa como \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
gl: Os títulos do paquete «longtable» non deberan redefinirse.

en: Use a separate line for the chapter number
gl: Empregar unha liña á parte para o número de título

en: Use the same line for the chapter number and title
gl: Empregar a mesma liña para o número do título e o título

en: Use a separate line for the appendix name
gl: Empregar unha liña á parte para o nome dos apéndices

en: No separate line for the appendix name
gl: Non hai liña á parte para o nome do apéndice

en: Include the abstract's title
gl: Incluír o título do resumo

en: Exclude the abstract's title
gl: Excluír o título do resumo

en: The file is compiled in draft mode
gl: O ficheiro está compilado no modo borrador

en: The file is compiled in final mode
gl: O ficheiro está compilado no modo final

en: Slides will use many colors
gl: As diapositivas empregarán moitas cores

en: Slides will use a restricted set of colors
gl: As diapositivas empregarán un conxunto restrinxido de cores

en: Display the number of the current slide and the total number
gl: Ver o número da diapositiva e o número total

en: Display only the number of the current slide
gl: Ver só o número da diapositiva

en: The background of the slide is always white
gl: O fondo da diapositiva é sempre branco

en: The color of the background depends on the current style
gl: A cor do fondo depende do estilo actual

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
gl: O ficheiro LaTeX é compilado para producir un ficheiro PostScript

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
gl: O ficheiro LaTeX é compilado para producir un ficheiro PDF

en: Some macros interpret their argument in ps mode
gl: Algunhas macros interpretan os seus argumentos no modo ps

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
gl: Algunhas macros non interpretan os seus argumentos no modo ps

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
gl: O ficheiro PS traducirase nun ficheiro PDF empregando o Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
gl: O ficheiro LaTeX ha procesarse con YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
gl: O ficheiro PS ha converterse nun ficheiro PDF empregando ps2pdf.

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
gl: O ficheiro LaTeX ha procesarse con MicroPres VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
gl: Non engadir ningún título na parte inferior das diapositivas

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
gl: Colocar o texto das diapositivas na parte de enriba (vertical) das diapositivas

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
gl: Colocar o texto das diapositivas no centro (vertical) das diapositivas

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
gl: Título, rodapé e barras laterais substitúense por rectángulos grises

en: Make all navigation bars as small as possible
gl: Facer todas as barras de navegación tan pequenas como sexa posíbel

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
gl: Suprimir a xeración dalgunhas entradas na información do pdf

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
gl: Desactiva a definición dos bloques predeterminados como teoremas

en: Does not load amsthm and amsmath
gl: Non carga amsthm nin amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
gl: Precísase cando se usa o paquete CJK para tipos de letra asiáticos

en: Use a sans-serif font during the presentation
gl: Usar un tipo de letra sans-serif durante a presentación

en: Use a serif font during the presentation
gl: Usar un tipo de letra serif durante a presentación

en: Override the math font to be a sans-serif font
gl: Substituír o tipo de letra matemático por un tipo de letra sans-serif

en: Override the math font to be a serif font
gl: Substituír o tipo de letra matemático por un tipo de letra serif

en: Deactivate internal font replacements for math text
gl: Desactivar as substitucións de tipos de letra internos nos textos matemáticos

en: Create a PDF handout
gl: Crear un PDF de distribución

en: For PDF transparency
gl: Para diapositivas de PDF

en: All structure elements are typeset in blue
gl: Todos os elementos da estrutura son mostrados en azul

en: All structure elements are typeset in red
gl: Todos os elementos da estrutura son mostrados en vermello

en: All structure elements are typeset in black and white
gl: Todos os elementos da estrutura son mostrados en branco e negro

en: All structure elements are typeset in brown
gl: Todos os elementos da estrutura son mostrados en marrón

en:  Notes are not shown
gl:  As notas non son mostradas

en:  Include notes in the output file
gl:  Incluír as notas no ficheiro de saída

en:  Include only notes and suppress frames
gl:  Incluír só as notas e suprimir os marcos

en: %1 '%2' already exists.
gl: %1 «%2» xa existe.

en: Special math environments and commands (AMS)
gl: Ambientes e ordes matemáticos especiais (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
gl: Colección de tipos de letra e símbolos para o modo matemático (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
gl: Define os nomes de símbolo para todos os símbolos en MSAM e MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
gl: Configuración mellorada de teorema (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
gl: Mellora as posibilidades dos títulos para figuras e táboas

en: Hypertext marks in LaTeX
gl: Marcas de hipertexto en LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
gl: Usar dvips como controlador de hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
gl: Usar pdftex como controlador de hyperref

en: Make bookmarks
gl: Facer marcadores

en: Put section numbers in bookmarks
gl: Pór os números de sección nos marcadores

en: Open up bookmark tree
gl: Abrir a árbore de marcadores

en: Text for PDF Author field
gl: Texto do campo Autor do PDF

en: Text for PDF Creator field
gl: Texto do campo Creador do PDF

en: LaTeX with hyperref package
gl: LaTeX co paquete hyperref

en: Resize document window to fit document size
gl: Axustar o tamaño da xanela co documento ao tamaño deste

en: Text for PDF Keywords field
gl: Texto do campo Palabras clave do PDF

en: Text for PDF Producer field
gl: Texto do campo Produtor do PDF

en: Starting view of PDF document
gl: Estase a iniciar a vista do documento PDF

en: Text for PDF Subject field
gl: Texto do campo Asunto do PDF

en: Text for PDF Title field
gl: Texto do campo Título do PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
gl: Usar o tipo de letra Palatino como tipo de letra roman (tanto en texto como modo matemático)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
gl: Usar o tipo de letra Times como tipo de letra roman (tanto no texto como modo matemático)

en: Enable index generation
gl: Activar a xeración de índices de materias

en: Enables multicolumn environments
gl: Activar os ambientes multi-columna

en: Load all pstricks packages
gl: Cargar todos os paquetes pstricks

en: Rotates text
gl: Rota o texto

en: Enables subfigures inside figures
gl: Activa as subfiguras dentro das figuras

en: Typesetting capital Greek letters
gl: Estanse a empregar letras gregas en maiúsculas

en: Extending LaTeX's color facilities
gl: Estasnse a aumentar os recursos de cor de LaTeX

en: Adds language specific support
gl: Engade compatibilidade específica do idioma

en: Use a font encoding scheme
gl: Usar un sistema de codificación de tipo de letra

en: Support for including graphics
gl: Funcionalidade para incluír gráficos

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
gl: Especialización na inclusión de gráficos para dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
gl: Especialización na inclusión de gráficos para pdftex

en: Show only frames of graphics
gl: Mostrar os marcos só das gráficas

en: <default>
gl: <predeterminado>

en: <empty>
gl: <baleiro>

en: Document Class
gl: Clase de documento

en: Please enter the new document &class:
gl: Insira a &clase do novo documento:

en: &Set all options from this standard class (optional):
gl: &Escoller todas as opcións desde esta clase estándar (opcional):

en: Use standard &fontsizes
gl: Usar &tamaños de tipo de letra estándar

en: Use standard &papersizes
gl: Usar tamaños de &papel estándar

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
gl: Quere retirar «%1» da lista de clases de documentos?

en: Remove Document Class
gl: Retirar unha clase de documento

en: Add Fontsize
gl: Engadir tamaño de tipo de letra

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
gl: &Insira os tamaños do tipo de letras (lista separada por comas):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
gl: Quere retirar «%1» da lista de tamaños de letra?

en: Remove Fontsize
gl: Retirar un tamaño de letra

en: Add Papersize
gl: Engadir un tamaño de papel

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
gl: Insira os tamaños do &papel (lista separada por comas):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
gl: Quere retirar «%1» da lista de tamaños do papel?

en: Remove Papersize
gl: Retirar o tamaño do papel

en: Add Option
gl: Engadir unha opción

en: Name of &option:
gl: Nome da &opción:

en: &Description:
gl: &Descrición:

en: &Select this option
gl: &Escoller esta opción

en: Edit Option
gl: Editar a opción

en: Do you want to delete this class option?
gl: Quere eliminar esta opción da clase?

en: Add Package
gl: Engadir un paquete

en: &Package:
gl: &Paquete:

en: &Select this package
gl: &Escoller este paquete

en: &Option:
gl: &Opción:

en: package:
gl: paquete:

en: &Editable
gl: &Editábel

en: De&fault value:
gl: Valores &predeterminados:

en: &Value:
gl: &Valor:

en: Op&tion:
gl: &Opción:

en: Edit Package
gl: Editar un paquete

en: Do you want to delete this package option?
gl: Quere eliminar esta opción do paquete?

en: Do you want to delete this package?
gl: Quere eliminar este paquete?

en: Do you want to reset this package list?
gl: Quere reiniciar esta lista de paquetes?

en: Reset Package List
gl: Reiniciar a lista de paquetes

en: %1 '%2' is not allowed.
gl: Non se permite %1 «%2».

en: This document class already exists.
gl: Esta clase de documento xa existe.

en: This name is not allowed for a document class.
gl: Este non é un nome permitido para unha clase de documento.

en: This document class option already exists.
gl: Xa existe esta opción de clase de documento.

en: This package already exists.
gl: Este paquete xa existe.

en: Could not identify the package name.
gl: Non se puido identificar o nome do paquete.

en: This package option already exists.
gl: Esta opción de paquete xa existe.

en: New Key Sequence
gl: Nova secuencia de teclas

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
gl: Empregar unha secuencia de teclas escrita no editor para a execución dos scripts.

en: Use a shortcut to execute a script.
gl: Empregar un atallo para a execución dos scripts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
gl: Escolla o tipo de secuencia de teclas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
gl: Secuencia de teclas do editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
gl: Atallo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
gl: Insira unha secuencia de teclas para este script:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
gl: Insira un atallo para este script:

en: Copy
gl: Copiar

en: Copy as LaTeX
gl: Copiar como LaTex

en: Summary
gl: Resumo

en: For information about the accuracy see the Help.
gl: Para obter información sobre a exactitude consulte a Axuda.

en: Statistics for %1
gl: Estatísticas de %1

en: Statistics for the Project %1
gl: Estatísticas do proxecto %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
gl: Para obter estatísticas de todos os ficheiros do proxecto, terá que abrilos todos.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
gl: ADVERTENCIA: Estas son as estatísticas só do texto escollido.

en: Statistics for project %1, file %2
gl: Estatísticas do proxecto %1, ficheiro %2

en: Statistics for project %1
gl: Estatísticas do proxecto %1

en: Statistics for Untitled
gl: Estatísticas de Sen título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
gl: Número de &columnas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
gl: &Espazado:

en: Tabular Environments
gl: Ambientes tabulares

en: Align Left
gl: Aliñar á esquerda

en: Align Center
gl: Aliñar ao centro

en: Align Right
gl: Aliñar á dereita

en: Bold
gl: Letra grosa

en: Italic
gl: Itálica

en: Underline
gl: Subliñado

en: Join Cells
gl: Xuntar as celas

en: Split Cells
gl: Dividir as celas

en: Edit Frame
gl: Editar o marco

en: Background Color
gl: Cor de fondo

en: Text Color
gl: Cor do texto

en: Clear Text
gl: Limpar o texto

en: Clear Attributes
gl: Limpar os atributos

en: Clear All
gl: Limpar todo

en: Paste content from clipboard
gl: Pegar o contido do portapapeis

en: Number of rows:
gl: Número de filas:

en: Use starred version
gl: Usar a versión estrelada

en: Table width:
gl: Anchura da táboa:

en: Use booktabs package
gl: Usar o paquete booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
gl: Inserir viñetas

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
gl: Os datos de entrada. Insira o texto cando se escolla unha cela. Cando prema Intro, escollerase a cela adxacente.

en: Optional parameter for the chosen environment.
gl: Parámetro opcional para o ambiente escollido.

en: Choose the number of table columns.
gl: Escoller o número de columnas da táboa.

en: The tabular will be centered.
gl: A táboa centrarase.

en: Use line commands of the booktabs package.
gl: Empregar ordes de liña do paquete booktabs.

en: Set the width of the table.
gl: Indicar a anchura da táboa.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
gl: Inserir viñetas en cada cela. Con Alt+Ctrl+Dereita e Alt+Ctrl+Esquerda moverase moi rápido dunha cela a outra.

en: Set bold font series.
gl: Pon o tipo de letra en letra grosa.

en: Set italic font shape.
gl: Pon o tipo de letra en itálicas.

en: Set underlined font shape.
gl: Pon o tipo de letra subliñado.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
gl: O texto aliñarase no bordo esquerdo da cela.

en: The text will be centered.
gl: O texto centrarase.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
gl: O texto aliñarase no bordo dereito da cela.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
gl: Xunta celas adxacentes cando están na mesma fila.

en: Splits joined cells.
gl: Divide celas fusionadas.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
gl: Escolla o bordo das celas escollidas. Se preme o botón, o bordo escollido aplicarase ás celas escollidas.

en: Choose a background color (needs color package).
gl: Escoller a cor de fondo (precisa o paquete «color»).

en: Choose a text color (needs color package).
gl: Escoller a cor do texto (precisa o paquete «color»).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
gl: Limpa o texto das celas escollidas pero mantén os atributos tales como aliñamento e o aspecto do tipo de letra.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
gl: Repón os atributos das celas escollidas aos valores predeterminados pero mantén o texto.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
gl: Limpa o texto das celas escollidas e repón os atributos.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
gl: Pega unha táboa gardada no portapapeis neste asistente.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
gl: Se estabelece este novo tamaño para a táboa eliminará o contido. Está seguro de que quere pór o novo tamaño?

en: Resizing table
gl: Cambiando o tamaño da táboa

en: Apply
gl: Aplicar

en: p{w} Alignment
gl: p{w} Aliñamento

en: b{w} Alignment
gl: b{w} Aliñamento

en: m{w} Alignment
gl: m{w} Aliñamento

en: X Alignment
gl: Aliñamento en X

en: Insert Before Declaration
gl: Inserir antes da declaración

en: Insert After Declaration
gl: Inserir despois da declaración

en: Suppress Space
gl: Suprimir o espazo

en: Do not Suppress Space
gl: Non suprimir o espazo

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
gl: Non hai contido que inserir na táboa porque o portapapeis está baleiro.

en: Empty Clipboard
gl: O portapapeis está baleiro

en: Documentation Browser
gl: Navegador da documentación

en: Table of Contents
gl: Índice

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
gl: Unha lista dos documentos dispoñíbeis, que están listados en «texdoctk.dat», que vén con TexLive/teTeX. Cun duplo-clique co rato ou premendo a tecla de espazo abrirá un visor para mostrar este ficheiro.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
gl: Pode escoller unha palabra clave para mostrar só ficheiros de documentación relacionados con ela.

en: Start the search for the chosen keyword.
gl: Iniciar a busca para a palabra clave escollida.

en: Reset list to all available documentation files.
gl: Reiniciar a lista de todos os ficheiros de documentación dispoñíbeis.

en: Cancel &Search
gl: Cancelar a &busca

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
gl: Non se puido ler «texdoctk.dat».

en: Could not read the style file.
gl: Non se puido ler o ficheiro de estilo.

en: No KDE service found for this file.
gl: Non se atopou un servizo de KDE para este ficheiro.

en: Could not find '%1'
gl: Non se puido atopar «%1»

en: No keyword given.
gl: Non se indicou ningunha palabra clave.

en: Search results for keyword '%1'
gl: Resultados da busca para a palabra clave «%1»

en: No documents found for keyword '%1'.
gl: Non se atoparon documentos para a palabra clave «%1».

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
gl: Non se puideron determinar as rutas de busca de TexLive/teTex nin o ficheiro «texdoctk.dat». <br>Polo tanto este diálogo non pode fornecer información útil.

en: TexDoc Dialog
gl: Diálogo de TexDoc

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
gl: Non se puideron determinar as rutas de busca de TexLive nin o ficheiro «texdoctk.dat». <br>Polo tanto este diálogo non pode fornecer información útil.

en: Configure User Help
gl: Configurar a axuda ao usuario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
gl: Axuda para o usuario

en: &Menu item:
gl: Elemento do &menú:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
gl: Retira&r

en: &Separator
gl: &Separador

en: Move &Up
gl: S&ubir

en: Move &Down
gl: &Baixar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
gl: Ficheiro:

en: Add User Helpfile
gl: Engadir un ficheiro de axuda para o usuario

en: &Menu entry:
gl: Entrada de &menú:

en: &Help file:
gl: Ficheiro de a&xuda:

en: Open file dialog
gl: Diálogo de abrir ficheiros

en: The menu entry for this help file.
gl: O elemento do menú para este ficheiro de axuda.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
gl: O nome do ficheiro de axuda local ou un URL correcto da Web.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
gl: Iniciar un diálogo de ficheiros para escoller un ficheiro de axuda local.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
gl: Sitios web (HTML) (*html *.htm);;Documentos (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Todos os ficheiros (*)

en: Select File
gl: Escoller un ficheiro

en: File '%1' does not exist.
gl: O ficheiro «%1» non existe.

en: Edit User Menu
gl: Editar o menú do usuario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
gl: Entrada de menú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
gl: Texto

en: Insert file contents
gl: Inserir o contido do ficheiro

en: Execute program
gl: Executar o programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
gl: Separador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
gl: Submenú

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
gl: Texto a inserir se se executa a acción. Disponse de varias marcas de posición: <ul><li>%M - texto escollido (marcado)</li><li>%C - posición do cursor</li><li>%B - viñeta</li><li>%E - sangría nos ambientes</li><li>%R - escoller etiqueta de lista</li><li>%T - escoller chave de cita de lista</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
gl: Marcas de posición dispoñíbeis:
    %M: Texto escollido (marcado)
    %C: Posición do cursor
    %B: Viñeta
    %E: Sangría en ambientes
    %R: Escoller etiqueta de lista
    %T: Escoller chave de citación de lista
    %S: Nome de ficheiro orixe sen extensión

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
gl: <p>Pódese crear, cambiar e instalar un menú definido polo usuario que apareza como parte do menú de Kile. Para crear ou cambiar este menú, empregue os seis botóns da parte esquerda. Hai máis accións posíbeis no menú de contexto dos elementos de menú existentes.</p><p>Como nun menú estándar, existen tres tipos distintos de elementos de menú:</p><ul><li><i>entradas estándar</i>, que se asignan a unha acción</li><li><i>submenús</i>, que conteñen máis elementos de menú</li><li><i>separadores</i>, para obter unha estrutura visíbel de todas as entradas</li></ul><p>Cada elemento estándar do menú asígnase a un de tres tipos de acción:</p><ul><li><i>inserir texto</i>: esta acción insire o texto na posición do cursor. hai algúns meta-caracteres dispoñíbeis: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: vexa a <i>Axuda</i> <i>Que é isto</i> dese trebello para obter máis información.</li><li><i>contido dun ficheiro</i>: insire o contido completo dun ficheiro dado (tamén hai meta-caracteres dispoñíbeis)</li><li><i>executar un programa externo</i>: A saída deste programa pódese inserir no documento aberto. Tamén é posíbel empregar o meta-carácter <tt>%M</tt> na liña da ordes dese programa, dado que o texto escollido se garda nun ficheiro temporal. Empregue <tt>%M</tt> para o nome de ficheiro deste ficheiro temporal.</li></ul><p>Se falta información importante para unha acción, os elementos do menú aparecen en vermello. Hai máis información dispoñíbel empregando a funcionalidade <i>Que é isto</i> da maioría dos trebellos.</p>

en: UserMenu Dialog
gl: Diálogo do menú do usuario

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
gl: Modificouse a árbore do menú actual, pero non se gardou.
    Descártase esta árbore?

en: User Menu Files (*.xml)
gl: Ficheiros de menú de usuario (*.xml)

en: Select Menu File
gl: Escoller un ficheiro de menú

en: Save Menu File
gl: Gardar o ficheiro de ficheiro

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
gl: O ficheiro «%1» xa existe
    Desexa substituílo?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
gl: A árbore do menú contén algúns erros e instalar este ficheiro pode provocar resultados impredicíbeis.
    Seguro que quere gardar este ficheiro?

en: Menutype
gl: Tipo de menú

en: Please choose a menutype
gl: Escolla un tipo de menú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
gl: Escoller

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
gl: Menú de usuario de LaTeX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
gl: A árbore de menú definida polo usuario, que pode modificarse cos seis botóns que hai debaixo da árbore (e os seus atallos). Hai máis accións dispoñíbeis no menú de contexto dos elementos que se escollan. Tamén se poden arrumbar os elementos arrastrándoos e soltándoos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
gl: Inserir un separador novo debaixo do elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
gl: Eliminar o elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
gl: Mover o elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
gl: Baixar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
gl: Inserir un elemento de menú novo debaixo do elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
gl: Inserir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
gl: Inserir un elemento de submenú novo debaixo do elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
gl: Subir o elemento escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
gl: Subir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
gl: Ficheiro de menú

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
gl: Instalar unha árbore de menú gardada sen modificar como menú definido polo usuario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
gl: Instalar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
gl: Cargar un ficheiro en xml que describa o menú definido polo usuario.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
gl: Cargar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
gl: Gardar unha árbore de menú modificado, que describe o menú definido polo usuario, nun ficheiro en xml no directorio local de Kile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
gl: Gardar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
gl: Gardar unha árbore de menú modificado, que describe o menú definido polo usuario, nun ficheiro en xml no directorio local de Kile e escoller un nome novo para este ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
gl: Gardar como

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
gl: (instalado)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
gl: Eliminar a árbore de menú actual e comezar unha nova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
gl: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
gl: Texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
gl: Atallo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
gl: Tipo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
gl: Nome de ficheiro do ficheiro correspondente.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
gl: Escoller unha icona para esta acción.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
gl: Retirar a icona desta acción.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
gl: Cambiar o tipo dun elemento do menú.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
gl: Cambiar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
gl: A etiqueta do elemento do menú escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
gl: Entrada:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
gl: Parámetro da liña de ordes para un programa executábel.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
gl: Escoller ou limpar un atallo para esta acción.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
gl: Escolla se desexa escoller o texto inserido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
gl: Escoller o texto inserido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
gl: Escolla se desexa que a acción substitúa o texto escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
gl: Substituír o texto escollido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
gl: Escolla se a acción precisa de texto escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
gl: Precisa de texto escollido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
gl: Escolla se desexa inserir a saída dun programa executábel.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
gl: Inserir a saída do programa escollido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
gl: Escolla se desexa que a acción se engada ao menú de contexto dunha selección.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
gl: Engadir ao menú de contexto do texto escollido

en: Insert above
gl: Inserir enriba

en: Insert below
gl: Inserir embaixo

en: Insert a separator above
gl: Inserir un separador enriba

en: Insert a separator below
gl: Inserir un separador embaixo

en: Insert a submenu above
gl: Inserir un submenú enriba

en: Insert a submenu below
gl: Inserir un submenú embaixo

en: Insert into this submenu
gl: Inserir neste submenú

en: Insert a separator into this submenu
gl: Inserir un separador neste submenú

en: Insert a submenu into this submenu
gl: Inserir un submenú neste submenú

en: Delete this item
gl: Eliminar este elemento

en: Delete the complete tree
gl: Eliminar a árbore enteira

en: Collapse submenu
gl: Pregar o submenú

en: Expand submenu
gl: Expandir o submenú

en: Collapse complete tree
gl: Pregar a árbore enteira

en: Expand complete tree
gl: Expandir a árbore enteira

en: Info
gl: Información

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
gl: Non se puido abrir o ficheiro «%1» para gardar o ficheiro de menú de usuario.

en: Please enter a label for this menu item:
gl: Insira unha etiqueta para este elemento do menú:

en: Please enter a label for this submenu:
gl: Insira unha etiqueta para este submenú:

en: Please enter a label for this entry:
gl: Insira unha etiqueta para esta entrada:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
gl: Seguro que quere limpar a árbore de menú enteira?

en: This menuitem has no title.
gl: Esta elemento de menú non ten título.

en: This submenu item is useless without children.
gl: Este elemento de submenú é inútil sen fillos.

en: This item offers no text to insert.
gl: Este elemento non ofrece texto para inserir.

en: No file is given for this task.
gl: Non se indica ningún ficheiro para esta tarefa.

en: The file for this item does not exist.
gl: O ficheiro para este elemento non existe.

en: The file for this item is not executable.
gl: O ficheiro para este elemento non é executábel.

en: <p><strong>Error:</strong>
gl: <p><strong>Erro:</strong>

en: Menutree Error
gl: Erro na árbore do menú

en: Name
gl: Nome

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
gl: Non se atopou un servizo de KDE para o tipo MIME «%1».

en: Invalid Characters
gl: Os caracteres son incorrectos

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
gl: O nome do ficheiro contén caracteres incorrectos ($~ #). <br>Forneza outro ou prema «Cancelar» para gardar de todos os xeitos.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
gl: Xa existe un ficheiro co nome %1.<br>Forneza outro ou prema «Cancelar» para substituílo.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
gl: O nome de ficheiro dado non ten extensión; quere que se lle engada unha automaticamente?

en: Missing Extension
gl: Falta a extensión

en: All documents saved to disk.
gl: Gardáronse no disco todos os documentos.

en: Saving of all documents failed.
gl: Fallou a gravación de todos os documentos.

en: Document saved to disk.
gl: Documento gardado no disco.

en: Saving document failed.
gl: Fallou a garda do documento.

en: Saving failed and quitting canceled.
gl: Fallou a garda e cancelouse a saída.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
gl: Aspas á inglesa:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
gl: Aspas á francesa:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
gl: Aspas á alemá:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
gl: Aspas á francesa (longas):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
gl: Aspas á alemá (longas):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
gl: Aspas á islandesa (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
gl: Aspas á islandesa (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
gl: Aspas á checa:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
gl: paquete csquotes:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
gl: Hai que incluír o paquete %1 para empregar %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
gl: O documento modificouse, polo que debería actualizar a vista da estrutura antes de iniciar esa operación.

en: Structure View Error
gl: Erro na vista da estrutura

en: Script execution of %1
gl: Execución do script de %1

en: Messages
gl: Mensaxes

en: Errors
gl: Erros

en: Warnings
gl: Avisos

en: BadBoxes
gl: Caixas malas

en: View Log File
gl: Ver o ficheiro de rexistro

en: Previous LaTeX Error
gl: Erro de LaTeX anterior

en: Next LaTeX Error
gl: Erro de LaTeX seguinte

en: Previous LaTeX Warning
gl: Aviso de LaTeX anterior

en: Next LaTeX Warnings
gl: Aviso de LaTeX seguinte

en: Previous LaTeX BadBox
gl: Caixa mala de LaTeX anterior

en: Next LaTeX BadBox
gl: Caixa mala de LaTeX seguinte

en: Errors: %1
gl: Erros: %1

en: Warnings: %1
gl: Avisos: %1

en: BadBoxes: %1
gl: Caixas malas: %1

en: No information about warnings or errors is available.
gl: Non hai información dispoñíbel sobre os avisos ou os erros.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
gl: Non se pode abrir o ficheiro de rexistro; executou LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
gl: Non se detectaron avisos ou erros de LaTeX.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
gl: Ten definidas algunhas ferramentas no menú Usuario. Desde agora esas ferramentas están dispoñíbeis no menú Crear->Outro e pode configuralas no diálogo de configuración (vaia para o menú de Configuración e escolla Configurar Kile). Isto ten algunhas vantaxes; pode usar as súas propias ferramentas nunha orde de Xeración rápida se o desexa.

en: User Tools Detected
gl: Detectáronse ferramentas do usuario

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
gl: <p>Hai que restabelecer a configuración das ferramentas para que esta versión de Kile funcione correctamente.</p> <p>Isto sobrescribirá calquera cambio que fixese.</p> <p>Quere restabelecer as ferramentas agora?</p>

en: Tools need to be reset
gl: Hai que restabelecer as ferramentas.

en: Open File
gl: Abrir un ficheiro

en: Files and Projects
gl: Ficheiros e proxectos

en: Structure
gl: Estrutura

en: Symbols
gl: Símbolos

en: Most Frequently Used
gl: Os utilizados máis a miúdo

en: Relation
gl: Relación

en: Operators
gl: Operadores

en: Arrows
gl: Frechas

en: Miscellaneous Math
gl: Símbolos matemáticos diversos

en: Miscellaneous Text
gl: Símbolos de texto diversos

en: Delimiters
gl: Delimitadores

en: Greek
gl: Grego

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
gl: Caracteres especiais

en: Cyrillic Characters
gl: Caracteres cirílicos

en: User Defined
gl: Definido polo usuario

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
gl: <p>Mova o rato sobre as iconas para ver as ordes LaTeX correspondentes.<br/>	Prema as iconas para inserir as ordes; se ademais preme «Maiús» inserirá no modo matemático,	e con «Ctrl» entre chaves.</p>

en: Abbreviation
gl: Abreviatura

en: Log and Messages
gl: Rexistro e mensaxes

en: Output
gl: Saída

en: Save All
gl: Gardar todo

en: Create Template From Document...
gl: Crear un modelo a partir do documento…

en: &Remove Template...
gl: Retira&r o modelo…

en: Close All
gl: Pechar todo

en: Close All Ot&hers
gl: Pechar as &demais

en: S&tatistics
gl: Es&tatísticas

en: &Central European (cp-1250)
gl: &Centroeuropeo (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
gl: Europa &occidental (cp-1252)

en: Move Tab Left
gl: Mover a lapela cara á esquerda

en: Move Tab Right
gl: Mover a lapela cara á dereita

en: Next section
gl: Sección seguinte

en: Prev section
gl: Sección anterior

en: Next paragraph
gl: Parágrafo seguinte

en: Prev paragraph
gl: Parágrafo anterior

en: Find &in Files...
gl: Atopar nos f&icheiros…

en: Refresh Str&ucture
gl: Actualizar a estr&utura

en: &New Project...
gl: &Novo proxecto…

en: &Open Project...
gl: &Abrir un proxecto…

en: Open &Recent Project
gl: Abrir un proxecto &recente

en: A&dd Files to Project...
gl: Enga&dir ficheiros ao proxecto…

en: Refresh Project &Tree
gl: Ac&tualizar a árbore do proxecto

en: &Archive
gl: &Arquivar

en: Project &Options
gl: &Opcións do proxecto

en: &Close Project
gl: &Pechar o proxecto

en: &Show Projects...
gl: &Mostrar os proxectos…

en: Re&move Files From Project...
gl: &Retirar ficheiros do proxecto…

en: Show Project &Files...
gl: Mostrar os &ficheiros do proxecto…

en: Open All &Project Files
gl: Abrir todos os ficheiros do &proxecto

en: Find in &Project...
gl: Atopar no &proxecto…

en: Clean
gl: Limpar

en: Next Document
gl: Documento seguinte

en: Previous Document
gl: Documento anterior

en: Focus Log/Messages View
gl: Focalizar a vista do Rexistro/Mensaxes

en: Focus Output View
gl: Focalizar a vista da Saída

en: Focus Konsole View
gl: Focalizar a vista de Konsole

en: Focus Editor View
gl: Focalizar a vista do Editor

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
gl: Completar a orde de (La)TeX

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
gl: Completar o ambiente de LaTeX

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
gl: Completar a abreviatura

en: Next Bullet
gl: Viñeta seguinte

en: Prev Bullet
gl: Viñeta anterior

en: Environment (inside)
gl: Ambiente (interior)

en: Environment (outside)
gl: Ambiente (exterior)

en: TeX Group (inside)
gl: Grupo de TeX (interior)

en: TeX Group (outside)
gl: Grupo de TeX (exterior)

en: Math Group
gl: Grupo de matemáticas

en: Paragraph
gl: Parágrafo

en: Line
gl: Liña

en: TeX Word
gl: Palabra TeX

en: To End of Line
gl: Ata o fin da liña

en: Go to Begin
gl: Ir ao inicio

en: Go to End
gl: Ir ao fin

en: Match
gl: Coincidencia

en: Close
gl: Pechar

en: Selection
gl: Selección

en: Subdocument
gl: Subdocumento

en: Mathgroup
gl: Grupo de matemáticas

en: &Bibliography
gl: &Bibliografía

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
gl: &Configuración

en: Settings for BibTeX
gl: Configuración de BibTeX

en: Settings for Biblatex
gl: Configuración de Biblatex

en: Quick Start
gl: Inicio rápido

en: Array
gl: Matriz

en: Tabbing
gl: Tabulación

en: Floats
gl: Flutuantes

en: Define Current Document as '&Master Document'
gl: Definir o documento actual como «Documento &mestre»

en: Show Document Viewer
gl: Mostrar o visor de documentos

en: Show S&ide Bar
gl: Mostrar a barra &lateral

en: Show Mess&ages Bar
gl: Mostrar a barra de &mensaxes

en: Watch File Mode
gl: Modo de vixilancia do ficheiro

en: TeX Guide
gl: Guía de TeX

en: LaTeX Command
gl: Orde de LaTeX

en: LaTeX Subject
gl: Asunto de LaTeX

en: LaTeX Env
gl: Ambiente de LaTeX

en: Context Help
gl: Axuda contextual

en: LaTeX Reference
gl: Referencia de LaTeX

en: &About Editor Component
gl: &Sobre a compoñente de edición

en: &System Check...
gl: Comprobación do &sistema…

en: Compile
gl: Compilar

en: View
gl: Ver

en: Convert
gl: Converter

en: Quick
gl: Rápido

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
gl: Non foi posíbel crear a ferramenta «Arquivo».
    
    Comprobe e arranxe a instalación de Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
gl: Non se pode crear a ferramenta Arquivo

en: Project: %1
gl: Proxecto: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
gl: Proxecto: %1 (Documento mestre: %2)

en: Normal mode
gl: Modo normal

en: Master document: %1
gl: Documento mestre: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
gl: Definir o documento actual como «Documento mestre»

en: Normal mode (current master document: %1)
gl: Modo normal (documento mestre actual: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
gl: %1 (só lectura)

en: There is no active document or it is not saved.
gl: Non hai ningún documento activo ou non está gardado.

en: You have to include the package %1.
gl: Hai que incluír o paquete %1.

en: Insert text
gl: Inserir o texto

en: You have to include the packages %1.
gl: Ten que incluír os paquetes %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
gl: Non se puido crear a ferramenta «VerHTML». Reinicie as ferramentas.

en: No Name
gl: Sen nome

en: no name
gl: sen nome

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
gl: Para definir o documento actual como un documento mestre, antes ten que gardalo.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
gl: BLOQUE

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
gl: LIÑA

en: Refreshing structure...
gl: Actualizando a estrutura…

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
gl: A versión do ficheiro do recurso.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
gl: A anchura da xanela principal.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
gl: A altura da xanela principal.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
gl: O nivel de expansión para a vista da estrutura.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
gl: Mostrar as ordes de lendas na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
gl: Mostrar as referencias non definidas na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
gl: Mostrar as ordes dos elementos bibliográficos na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
gl: Mostrar as ordes de incluír gráficos na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
gl: Mostrar os ambientes flutuantes na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
gl: Mostrar as ordes de ficheiro de entrada na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
gl: Mostrar as lendas como fillo dos elementos de sección na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
gl: Mostrar os comentarios PENDENTE e CORRIXIR

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
gl: Abrir o elemento pai de todas as lendas na vista da estrutura de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
gl: Abrir o elemento pai de todas as referencias non definidas na vista da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
gl: Abrir o elemento pai de todos os elementos bibliográficos na vista da estrutura de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
gl: Abrir o elemento pai de todos os comentarios PENDENTE e CORRIXIR de maneira predeterminada

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
gl: Extensión predeterminada que empregar cando se abran ficheiros gráficos sen extensión

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
gl: O tipo de bibliografía (bibtex ou biblatex) que mostrará Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
gl: Indica se debe executarse o servidor de Lyx.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
gl: Contén a variábel de ambiente TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
gl: Configure aquí a variábel de ambiente TEXINPUTS. TEXINPUTS debera ser unha lista delimitada por comas de todas as rutas nas que TeX debera buscar paquetes e ficheiros adicionais. Non ten que engadir :$TEXINPUTS no fin.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
gl: Contén a variábel de ambiente TEXINPUTS para as ferramentas de vista previa rápida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
gl: Configure aquí a variábel de ambiente TEXINPUTS para as ferramentas de vista previa rápida. TEXINPUTS debe ser unha lista delimitada por comas de todas as rutas nas que TeX buscará paquetes ou ficheiros adicionais. Non ten que engadir :$TEXINPUTS no fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
gl: Contén a variábel de ambiente BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
gl: Configure aquí a variábel de ambiente BIBINPUTS. Esta debe conter unha lista separada por comas de todas as rutas onde bibtex debe buscar paquetes ou ficheiros adicionais. Non ten que engadir :$BIBINPUTS no fin.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
gl: Contén a variábel de ambiente BIBINPUTS para as ferramentas de vista previa rápida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
gl: Configure aquí a variábel de ambiente BIBINPUTS para as ferramentas de vista previa rápida. BIBINPUTS debe ser unha lista delimitada por comas de todas as rutas nas que a ferramenta bibliográfica (como BibTeX ou Biber) debería buscar paquetes ou ficheiros adicionais. Non ten que engadir :$BIBINPUTS no fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
gl: Contén a variábel de ambiente BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
gl: Configure aquí a variábel de ambiente BSTINPUTS. Esta debe conter unha lista separada por comas de todas as rutas onde bibtex debe buscar paquetes ou ficheiros adicionais. Non ten que engadir :$BSTINPUTS no fin.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
gl: Indica se se debe mostrar a barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
gl: Altura da barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
gl: A lapela que mostrar da barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
gl: Anchura da barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
gl: Indica se mostrar a barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
gl: Indica se mostrar a visor de documentos.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
gl: Indica se mostrar a visor de documentos nunha xanela separada externa.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
gl: Indica se debe mostrar avisos de caixas malas na vista de mensaxes.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
gl: Indica se debe mostrar as advertencias de (La)TeX na vista de mensaxes.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
gl: O identificador da vista escollida no panel da esquerda.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
gl: Indicas se mostrar a pantalla de benvida ao arrincar.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
gl: A versión máis recente de Kile para a que se realizou unha comprobación do sistema ao arrancar

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
gl: Completar automaticamente \begin{env} con \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
gl: Activar o sangrado automático dos ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
gl: Empregar espazos en vez do tabulador para sangrar automaticamente os ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
gl: Empregar este número de espazos para sangrar automaticamente os ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
gl: Inserción automática de aspas dobres.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
gl: Tipo de aspas dependente do idioma.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
gl: Inserción automática de caracteres especiais.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
gl: Centrar os gráficos.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
gl: Inserir a caixa contedora como opción da orde includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
gl: O nome do ficheiro e relativo á ruta dada no orde graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
gl: Encaixar as gráficas nun ambiente de figuras.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
gl: Indicar que a posición preferida para as figuras sexa a parte superior da páxina.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
gl: Indicar que a posición preferida para as figuras sexa a parte inferior da páxina.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
gl: Indicar que a posición preferida para as figuras sexa «exactamente aquí» na páxina.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
gl: Indicar que a posición preferida para as figuras sexa nunha páxina separada.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
gl: Forzar a colocación das figuras.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
gl: Activar o ambiente de rodeo de figura.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
gl: Indicar que a posición preferida para o rodeo das figuras sexa á dereita do texto.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
gl: Indicar que a posición preferida para o rodeo das figuras sexa á esquerda do texto.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
gl: Indicar que a posición preferida para o rodeo das figuras sexa dentro da páxina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
gl: Indicar que a posición preferida para o rodeo das figuras sexa fóra da páxina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
gl: Permitir que as figuras rodeadas flutúen.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
gl: Indica se ImageMagick está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
gl: Intentar determinar a caixa contedora a partir da imaxe.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
gl: A resolución predeterminada da imaxe.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
gl: Localización da documentación de TeX.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
gl: Empregar a referencia de LaTeX de Kile para a axuda contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
gl: Empregar a referencia de LaTeX2 de TexLive para a axuda contextual.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
gl: Empregar a referencia de Tex do sistema para a axuda contextual (versión antiga).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
gl: Empregar un visor externo para a axuda do usuario.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
gl: Abrir os ficheiros e proxectos ao inicio.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
gl: Limpar automaticamente os ficheiros despois de pechar.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
gl: As extensións de ficheiro para limpar ao saír.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
gl: Só mostrar ficheiros LaTeX no trebello de navegador de ficheiros

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
gl: A variábel Autor do modelo.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
gl: A variábel Clase de documento do modelo.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
gl: A variábel Codificación da entrada do modelo.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
gl: O lugar predeterminado onde se crearán os proxectos.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
gl: Indicar se o directorio que se mostra na consola se mantén sincronizado coas lapelas abertas.

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
gl: Indicar se o modo de vixilancia de ficheiros se activa para o visor de documentos

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
gl: Se mostrar a ruta completa dos ficheiros no título da xanela.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
gl: Indica se Dvipng está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
gl: Indica se Convert está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
gl: Previsualizar os ambientes na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
gl: Previsualizar o texto escollido na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
gl: Previsualizar os grupos de matemáticas na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
gl: Ferramenta de conversión para previsualizar os ambientes na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
gl: Ferramenta de conversión para previsualizar o texto escollido na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
gl: Ferramenta de conversión para previsualizar os grupos de matemáticas na barra do fondo.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
gl: A cor de fondo do panel de visión rápida.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
gl: Activar a funcionalidade de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
gl: Estabelecer un tempo-límite para a execución dos scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
gl: Tempo-límite para a execución dos scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
gl: Anchura da columna que contén o nome do script no trebello de xestión de scripts.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
gl: Última tarefa empregada por PdfWizard.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
gl: A cantidade de símbolos a gardar na vista dos símbolos frecuentes.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
gl: Mostrar a vista dos símbolos utilizados con máis frecuencia.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
gl: Limpar a lista dos símbolos utilizados con máis frecuencia cando se peche Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
gl: Se se insiren caracteres de UTF-8 no canto de ordes

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
gl: Ficheiro en XML para o menú de usuario

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
gl: Empregar a barra de menú principal (valor 0) ou o menú de LaTeX (valor 1) para o lugar no que se garda o menú de usuario

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
gl: Activar a funcionalidade de previsualización ao vivo.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
gl: Sincronizar a posición do cursor coa vista.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
gl: Activar a previsualización dos documentos abertos recentemente.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
gl: Número de milisegundos a partir dos que comeza a compilación cando se produce un cambio.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
gl: Só compilar os documentos cando se garden.

en: &Label:
gl: &Etiqueta:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
gl: Non foi posíbel atopar o compoñente do editor. Comprobe a instalación de KDE.

en: No editor component found.
gl: Non foi posíbel atopar o compoñente do editor.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
gl: A estrutura interna de Kile está corrupta (probabelmente debido a un fallo en Kile). Por favor escolla Gardar todo no menú Ficheiro e peche Kile.
    O equipo de Kile descúlpase por calquera molestia e agradecerá que os informe do fallo.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
gl: Non se puido abrir o URL «%1».
    
    %2

en: Cannot open URL
gl: Non se pode abrir o URL.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
gl: Non se puido abrir o URL «%1».

en: Could not find template: %1
gl: Non se puido atopar o modelo: %1

en: File Not Found
gl: Non se atopou o ficheiro

en: Please save the file first.
gl: Garde antes o ficheiro.

en: Open/create a document first.
gl: Abra/cree antes un documento.

en: A template for this type of document cannot be created.
gl: Non se pode crear un modelo para este tipo de documento.

en: Create Template From Document
gl: Crear un modelo a partir do documento

en: Remove Template
gl: Retirar o modelo

en: Open Files
gl: Abrir ficheiros

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
gl: Kile atopouse con problemas ao gardar o ficheiro %1. Quédalle espazo libre de abondo no disco?

en: Saving
gl: Estase a gardar

en: Any files (*)
gl: Calquera ficheiro (*)

en: Save Compiled Document As...
gl: Gardar o documento compilado como…

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
gl: Non se pode abrir o URL «%1»
    porque é un directorio.

en: Cannot open directory
gl: Non se pode abrir o directorio.

en: Save File
gl: Gardar o ficheiro

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
gl: Xa existe un ficheiro co nome «%1». Quere substituílo?

en: Overwrite File?
gl: Desexa substituír o ficheiro?

en: Refresh Project Tree
gl: Actualizar a árbore do proxecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
gl: O documento actual non está asociado a un proxecto. Por favor active un documento que estea asociado co proxecto do que queira construír a árbore, e logo escolla de novo Actualizar a árbore do proxecto.

en: Could Not Refresh Project Tree
gl: Non se puido actualizar a árbore do proxecto

en: Select Project
gl: Escoller un proxecto

en: Add to Project
gl: Engadir ao proxecto

en: The file %1 is already member of the project %2
gl: O ficheiro %1 xa é membro do proxecto %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
gl: Non se pode engadir o ficheiro %1 porque ou non existe ou non é lexíbel

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
gl: Este é o ficheiro do proxecto, que contén toda a información sobre este. Polo tanto non pode retirarse do proxecto.

en: Cannot Remove File From Project
gl: Non se pode retirar o ficheiro do proxecto

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
gl: <p>O proxecto «%1» xa está aberto.</p> <p>Se quere recargar o proxecto, pécheo antes de abrilo de novo.</p>

en: Project Already Open
gl: Ese proxecto xa está aberto

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
gl: <p>O ficheiro de proxecto do proxecto «%1» non existe ou non é lexíbel.</p> <p>Quere retirar este proxecto da lista de proxectos recentes?</p>

en: Could Not Open Project
gl: Non se puido abrir o proxecto

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
gl: <p>Non se pode abrir o ficheiro «%1» porque non parece ser un ficheiro de proxecto.</p>

en: Impossible to Open Project File
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro de proxecto

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
gl: <p>Non se pode abrir o proxecto «%1» porque se creou<br/>cunha versión máis nova de Kile.</p>

en: Impossible to Open Project
gl: Non é posíbel abrir o proxecto

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
gl: <p>O ficheiro de proxecto «%1» creouse cunha versión anterior de Kile.<br/> Hai que actualizalo antes de poder abrilo.</p> <p>Quere actualizalo?</p>

en: Project File Needs to be Updated
gl: Hai que actualizar o ficheiro do proxecto

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
gl: <p>Non foi posíbel actualizar o ficheiro de proxecto «%1».</p> <p>Quere retirar o proxecto da lista de proxectos recentes?</p>

en: Could Not Update Project File
gl: Non se puido actualizar o ficheiro de proxecto

en: Open Project
gl: Abrir un proxecto

en: Save Project
gl: Gardar o proxecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
gl: O documento actual non está asociado a un proxecto. Por favor active un documento que estea asociado ao proxecto que queira gardar, e entón garde o proxecto.

en: Could Determine Active Project
gl: Foi posíbel determinar o proxecto activo

en: Add Files to Project
gl: Engadir ficheiros ao proxecto

en: Add Files
gl: Engadir ficheiros

en: Add
gl: Engadir

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
gl: Non hai proxectos abertos. Por favor abra o proxecto no que queira engadir ficheiros, e entón escolla de novo Engadir ficheiros.

en: Could Not Determine Active Project
gl: Non se puido determinar o proxecto activo

en: Project Options For
gl: Opcións do proxecto para

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
gl: O documento actual non está asociado a un proxecto. Por favor active un documento que estea asociado ao proxecto que queira modificar, e entón escolla Opcións do proxecto de novo.

en: Close Project
gl: Pechar o proxecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
gl: O documento actual non está asociado a un proxecto. Por favor active un documento que estea asociado ao proxecto que queira pechar, e entón escolla de novo Pechar o proxecto.

en: Could Not Close Project
gl: Non se puido pechar o proxecto

en: Nothing to clean for %1
gl: Nada que limpar en %1

en: Cleaning %1: %2
gl: Estase a limpar %1: %2

en: Switch Project
gl: Cambiar de proxecto

en: Select Files to Remove
gl: Escoller os ficheiros a retirar

en: Show Project Files
gl: Mostrar os ficheiros do proxecto

en: project configuration file
gl: ficheiro de configuración do proxecto

en: graphics file
gl: ficheiro de gráficos

en: Open All Project Files
gl: Abrir todos os ficheiros do proxecto

en: not opened: %1 (%2)
gl: non abertos: %1 (%2)

en: Project Files
gl: Ficheiros do proxecto

en: Could not determine the selected file.
gl: Non se puido determinar o ficheiro escollido.

en: Project Error
gl: Erro do proxecto

en: Opening Project...
gl: Estase a abrir un proxecto…

en: Scanning project files...
gl: Estanse a analizar os ficheiros do proxecto…

en: (La)TeX Source Files
gl: Ficheiros de fontes de (La)TeX

en: (La)TeX Packages
gl: Paquetes de (La)TeX

en: BibTeX Files
gl: Ficheiros BibTeX

en: Metapost Files
gl: Ficheiros MetaPost

en: Kile Script Files
gl: Ficheiros de script de Kile

en: Kile Project Files
gl: Ficheiros de proxecto de Kile

en: * |All Files
gl: * |Todos os ficheiros

en: All Files (*)
gl: Todos os ficheiros (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
gl: Non se puido atopar a documentación de LaTeX en %1; escolla a ruta correcta en Configuración->Configurar Kile->Axuda.

en: No help available for %1.
gl: Non hai axuda dispoñíbel para %1.

en: Undefined
gl: Non definido

en:  output:
gl:  saída:

en: terminated
gl: terminado

en: Launching failed, diagnostics:
gl: Fallou o inicio, diagnóstico:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
gl: Produciuse un erro ao analizar as opcións dadas á ferramenta.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
gl: Hai meta-caracteres de intérprete de ordes presentes nas opcións dadas á ferramenta que non se poden xestionar.

en: There is no executable named "%1" in your path.
gl: Non hai ningún executábel chamado «%1» na súa ruta.

en: You do not have permission to run %1.
gl: Non ten permisos para executar %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
gl: Os diagnósticos non puideron atopar ningún problema evidente.

en: finished with exit code %1
gl: finalizado co estado de saída %1

en: finished abruptly
gl: finalizado abruptamente

en: failed to start
gl: non se puido iniciar

en: crashed
gl: quebrou

en: failed (error code %1)
gl: fallou (código de erro %1)

en: The document viewer is not available
gl: O visor de documentos non está dispoñíbel

en: Please disable the live preview before launching this tool
gl: Desactive a previsualización ao vivo antes de iniciar esta ferramenta

en: Cite
gl: Cita

en: Add BibTeX database
gl: Engadir unha base de datos BibTeX

en: Paste
gl: Pegar

en: Document Class Selection - \documentclass{}
gl: Selección da clase do documento - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
gl: \documentclass[opcións]{clase}
    clases: article,report,book,letter
    opcións de tamaño : 10pt, 11pt, 12pt
    opcións de tamaño do papel: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    outras opcións: 
    landscape -- escolle o formato apaisado; o predeterminado é o natural. 
    titlepage, notitlepage -- escolle se haberá unha páxina a parte para o título.
    leqno -- mostrar o número da ecuación ao lado esquerdo das ecuacións; de maneira predeterminada é no lado dereito.
    fleqn -- mostra as fórmulas axustadas á esquerda; o predeterminado é o centrado.
    onecolumn, twocolumn -- unha ou dúas columnas; de maneira predeterminada úsase unha columna
    oneside, twoside -- escolle disposición a unha ou dúas-caras.

en: Package Import - \usepackage{}
gl: Importación de paquete - \usepackage{}

en: Package Import
gl: Importación de paquete

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
gl: Calquera opción pasada á orde \documentclass que clase de documento escollida
    non coñeza pasarase aos paquetes cargados con \usepackage.

en: AMS Packages
gl: Paquetes da AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
gl: Os paquetes principais da Sociedade Matemática Americana

en: Start Document Body - \begin{document}
gl: Iniciar o corpo do documento - \begin{document}

en: Start Document Body
gl: Iniciar o corpo do documento

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
gl: Só se permite texto entre \begin{document} e \end{document}.
    O preámbulo (antes de \begin{document}} ) só pode conter declaracións.

en: Generate Title - \maketitle
gl: Xerar o título - \maketitle

en: Generate Title
gl: Xerar o título

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
gl: Esta orde xera un título nunha páxina de título separada,
    excepto na clase artigo, onde o título normalmente vai na parte de riba da primeira páxina.

en: Table of Contents - \tableofcontents
gl: Índice - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
gl: Poña esta orde onde queira que vaia o índice

en: Title Definition - \title{}
gl: Definición de título - \title{}

en: Title Definition
gl: Definición de título

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
gl: \title{texto}
    A orde \title declara o texto do título.
    Use \\ para indicarlle a LaTeX onde empezar unha nova liña nun título longo.

en: Author Definition - \author{}
gl: Definición de autor - \author{}

en: Author Definition
gl: Definición do autor

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
gl: \author{nome}
    A orde \author declara o(s) autor(es), onde os nomes dunha lista de autores son separadas por ordes \and.

en: Center - \begin{center}
gl: Centrado - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
gl: Cada liña debe terminar coa cadea \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
gl: Aliñar á esquerda - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
gl: Aliñar á dereita - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
gl: Cita - \begin{quote}

en: Quote
gl: Cita

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
gl: O texto é xustificado por ambas as marxes.
    Se deixa unha liña en branco entre o texto iniciará un parágrafo novo.

en: Quotation - \begin{quotation}
gl: Cita - \begin{quotation}

en: Quotation
gl: Cita

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
gl: O texto é xustificado por ambas marxes e hai sangrado do parágrafo.
    Se deixa unha liña en branco entre o texto producirá un novo parágrafo.

en: Verse - \begin{verse}
gl: Estrofa - \begin{verse}

en: Verse
gl: Estrofa

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
gl: O ambiente Estrofa está deseñado para a poesía.
    Separa as liñas de cada estrofa con \\, e usa unha ou máis liñas en branco para separar as estrofas.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
gl: Copia literal - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
gl: Ambiente LaTeX que imprime exactamente o que escriba.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
gl: Lista con viñetas - \begin{itemize}

en: Bulleted List
gl: Lista con viñetas

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
gl: O ambiente itemize produce unha lista con viñetas.
    Cada elemento dunha lista itemize comeza cunha orde \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
gl: Enumeración - \begin{enumerate}

en: Enumeration
gl: Enumeración

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
gl: O ambiente enumerate produce unha lista numerada.
    Cada elemento dunha lista enumerada comeza cunha orde \item.

en: Description - \begin{description}
gl: Descrición - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
gl: O ambiente descrición é usado para facer listas etiquetadas.
    Cada elemento da lista comeza cunha orde \item[label].
    O «label» é un texto en letra grosa vertido á dereita.

en: Table - \begin{table}
gl: Táboa - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
gl: \begin{táboa}[emprazamento]
    corpo da táboa
    \caption{título da táboa}
    \end{táboa}
    As táboas son obxectos que non son parte do texto normal e normalmente desprázanse ata un lugar axeitado.
    O argumento opcional [emprazamento] determina onde LaTeX intentará colocar a sua táboa
    h : Here - na posición do texto na que apareza o ambiente da táboa
    t: Top - na parte superior da páxina do texto
    p : Page of floats - nunha páxina flutuante separada, que é unha páxina que non contén texto, só flutuantes
    O corpo da táboa componse dun texto calquera, ordes LaTeX, etc., o que desexe.
    A orde \caption permite titular a táboa.

en: Figure - \begin{figure}
gl: Figura - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
gl: \begin{figure}[emprazamento]
    corpo da figura
    \caption{título da figura}
    \end{figura}
    As figuras son obxectos que non son parte do texto normal e normalmente desprázanse ata un lugar axeitado.
    O argumento opcional [emprazamento] determina onde LaTeX intentará colocar a figura
    h : Here - na posición do texto na que apareza o ambiente da táboa
    t: Top - na parte superior da páxina do texto
    p : Page of floats - nunha páxina flutuante separada, que é unha páxina que non contén texto, só flutuantes
    O corpo da táboa componse dun texto calquera, ordes LaTeX, etc., o que desexe.
    A orde \caption permite titular a figura.

en: Title Page - \begin{titlepage}
gl: Páxina de título - \begin{titlepage}

en: Title Page
gl: Páxina do título

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
gl: \begin{titlepage}
    texto
    \end{titlepage}
    O ambiente titlepage crea unha páxina de título, é dicir unha páxina impresa sen número nin cabeceira.

en: Italics - \textit{}
gl: Itálica - \textit{}

en: Italics
gl: Itálica

en: \textit{italic text}
gl: \textit{texto en cursiva}

en: Slanted - \textsl{}
gl: Inclinada - \textsl{}

en: Slanted
gl: Inclinada

en: \textsl{slanted text}
gl: \textsl{texto inclinado}

en: Boldface - \textbf{}
gl: Letra grosa - \textbf{}

en: Boldface
gl: Letra grosa

en: \textbf{boldface text}
gl: \textbf{texto en letra grosa}

en: Typewriter - \texttt{}
gl: Escritura de máquina de escribir - \texttt{}

en: Typewriter
gl: Escritura de máquina de escribir

en: \texttt{typewriter text}
gl: \texttt{texto en escritura de máquina de escribir}

en: Small Caps - \textsc{}
gl: Versais - \textsc{}

en: Small Caps
gl: Versais

en: \textsc{small caps text}
gl: \textsc{texto en versal}

en: \item[label] Hello!
gl: \item[etiqueta] Olá!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
gl: Tabulado - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
gl: O ambiente tabbing fornece un xeito de aliñar o texto en columnas.
    \begin{tabbing}
    texto \= máis texto \= máis texto aínda \= último texto \\
     segunda fila \>  \> máis \\
    \end{tabbing}
    Ordes :
    \= Pon una parada de tabulador na posición actual.
    \>  Avanza ata a seguinte parada de tabulador.
    \&lt; Permite colocar algo á esquerda da marxe local sen cambiar a marxe. Pode usarse só ao inicio da liña.
    \+ Move a marxe esquerda de todas as ordes seguintes unha parada de tabulador á dereita.
    \- Move a marxe esquerda de todas as ordes seguintes unha parada de tabulador á esquerda
    \' Move todo o que escribiu máis aló da columna actual á dereita da columna anterior, xustifica contra a parada de tabulador da columna actual.
    \`  Permite colocar texto xustificado á dereita contra calquera parada de tabulador, incluíndo  a parada de tabulador 0
    \kill Coloca as paradas de tabulador sen producir texto.
    \a  Nun ambiente «tabbing», as ordes \=, \' e \` non producen acentos do modo normal. No seu lugar, utilízanse as ordes \a=, \a' e \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
gl: Táboa - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
gl: \begin{tabular}[posición][columnas]
    columna 1 entrada & columna 2 entrada … & columna n entrada \\
     …
    \end{tabular}
    posición : Especifica a posición vertical; a predeterminada é o aliñamento ao centro do ambiente.
         t - aliña na fila de enriba
         b - aliña na fila de abaixo
    columnas: Especifica o formato da columna
         l - A columna aliña os elementos a esquerda.
         r - A columna aliña os elementos a dereita.
         c - A columna aliña os elementos centrados
         | - Unha liña vertical coa altura e o fondo do ambiente.
         @{text} - insire texto en cada fila.
    A orde \hline debuxa unha liña horizontal á anchura da táboa.
    A orde \cline{i-j}debuxa liñas horizontais a través das columnas especificadas, comezando na columna i e finalizando na columna j,
    A orde \vline debuxa unha liña vertical estendida á altura e fondo desta fila.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
gl: Celas multi-columna - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
gl: Celas multi-columna

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
gl: \multicolumn{columnas}{posición}{texto}
    columnas, especifica o número de columnas para o texto.
    posición especifica o formato da entrada: c para centrado, l para verter á esquerda, r para verter á dereita.
    texto especifica que texto conterá a entrada.

en: Horizontal Line - \hline
gl: Liña horizontal - \hline

en: Horizontal Line
gl: Liña horizontal

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
gl: A orde \hline debuxa unha liña horizontal ao longo da táboa.

en: Vertical Line - \vline
gl: Liña vertical - \vline

en: Vertical Line
gl: Liña vertical

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
gl: A orde \vline debuxa unha liña vertical estendida á altura e profundidade desta fila.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
gl: Liña horizontal a través das columnas - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
gl: Liña horizontal a través das columnas

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
gl: A orde \cline{i-j} debuxa liñas horizontais ao longo das columnas especificadas, comezando na columna i e finalizando na columna j,

en: New Page - \newpage
gl: Nova páxina - \newpage

en: New Page
gl: Nova páxina

en: The \newpage command ends the current page
gl: A orde \newpage finaliza a páxina actual

en: Line Break - \linebreak
gl: Quebra de liña - \linebreak

en: Line Break
gl: Quebra de liña

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
gl: A orde \linebreak dille a LaTeX que quebre a liña actual no punto da orde.

en: Page Break - \pagebreak
gl: Quebra de páxina - \pagebreak

en: Page Break
gl: Quebra de páxina

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
gl: A orde \pagebreak dille a LaTeX que quebre a páxina actual no punto do orde.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
gl: Espazo vertical «Grande» - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
gl: Espazo vertical «Grande»

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
gl: A orde \bigskip engade un espazo vertical «grande».

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
gl: Espazo vertical «medio»

en: "Medium" Vertical Space
gl: Espazo vertical «medio»

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
gl: A orde \medskip engade un espazo vertical «medio».

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
gl: Inserción de imaxe - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
gl: Inserción de imaxe

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
gl: Inclusión personalizábel de ficheiro - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
gl: Inclusión personalizábel de ficheiro

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
gl: \include{ficheiro}
    A orde \include úsase en conxunción co orde \includeonly para escoller ficheiros a incluír.

en: Type or select a filename:
gl: Escriba ou escolla un nome de ficheiro:

en: File Inclusion - \input{file}
gl: Inclusión de ficheiro - \input{file}

en: File Inclusion
gl: Inclusión de ficheiro

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
gl: \input{ficheiro}
    A orde \input fai que o ficheiro indicado se lea e procese, como se o seu contido fose inserido no ficheiro actual nese punto.

en: Sectioning
gl: Estase a seccionar

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \part{título}
    \part*{título} ; non inclúe o número e non constrúa unha entrada no índice

en: &Part
gl: &Parte

en: No &numbering
gl: Sen &numeración

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
gl: \chapter{título}
    \chapter*{título} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice
    Só para as clases de documento «report» e «book».

en: C&hapter
gl: &Capítulo

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \section{título}
    \section*{título} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice

en: &Section
gl: &Sección

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \subsection{título}
    \subsection*{título} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice

en: &Subsection
gl: &Subsección

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \subsubsection{título}
    \subsubsection*{título} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \paragraph{título}
    \paragraph*{titulo} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice

en: &Paragraph
gl: &Parágrafo

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
gl: \subparagraph{título}
    \subparagraph*{título} : non inclúe o número e non constrúe unha entrada no índice

en: &Subparagraph
gl: &Subparágrafo

en: Size
gl: Tamaño

en: tiny
gl: anana

en: scriptsize
gl: tamaño do script

en: footnotesize
gl: tamaño da nota do rodapé

en: small
gl: pequeno

en: normalsize
gl: tamaño normal

en: large
gl: grande

en: Large
gl: Grande

en: LARGE
gl: GRANDE

en: huge
gl: xigante

en: Huge
gl: Xigante

en: Other
gl: Outro

en: \label{key}
gl: \label{chave}

en: \index{word}
gl: \index{palabra}

en: \footnote{text}
gl: \footnote{texto}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
gl: Esta orde xera unha citación no texto para a referencia asociada coa entrada da referencia no ficheiro bib
    Pode abrir o ficheiro bib con Kile para ver todas as referencias dispoñíbeis

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
gl: Subliñado - \underline{}

en: Smart New Line
gl: Nova liña intelixente

en: Smart Tabulator
gl: Tabulador intelixente

en: Abstract - \begin{abstract}
gl: Resumo - \begin{abstract}

en: Abstract
gl: Resumo

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
gl: \begin{abstract}
    texto
    \end{abstract}
    O ambiente abstract crea unha páxina de título, é dicir, unha páxina imprimida sen número nin cabeceira.

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
gl: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    entrada da columna 1 & entrada da columna 2 … & entrada da columna n\\
    …
    \end{tabular*}
    Esta é unha versión ampliada do ambiente tabular con parámetros extras para a anchura. Debe haber espazo de abondo entre columnas que se poden estender para conseguir a anchura especificada.

en: Minipage - \begin{minipage}
gl: Minipáxina - \begin{minipage}

en: Minipage
gl: Minipáxina

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
gl: O ambiente minipage é similar ao orde \parbox. Colle o mesmo argumento de posición opcional e o argumento de anchura obrigatorio. Pode empregar outro parágrafo, facendo ambientes dentro da minipáxina.

en: Table of Figures - \listoffigures
gl: Lista de figuras - \listoffigures

en: Table of Figures
gl: Lista de figuras

en: Put this command where you want the list of figures to go.
gl: Poña esta orde onde queira que vaia a lista de figuras.

en: Table of Tables - \listoftables
gl: Lista de táboas - \listoftables

en: Table of Tables
gl: Lista de táboas

en: Put this command where you want the list of tables to go.
gl: Poña esta orde onde queira que vaia a lista de táboas.

en: Generate Index - \makeindex
gl: Xerar o índice de materias- \makeindex

en: Generate Index
gl: Xerar o índice de materias

en: Put this command when you want to generate the raw index.
gl: Poña esta orde onde queira que vaia o índice de materias cru.

en: Print Index - \printindex
gl: Imprimir o índice de materias- \printindex

en: Print Index
gl: Imprimir o índice de materias

en: Put this command when you want to print the formatted index.
gl: Poña esta orde onde queira imprimir o índice de materias formatado.

en: Glossary - \makeglossary
gl: Glosario - \makeglosary

en: Glossary
gl: Glosario

en: Put this command when you want to print a glossary.
gl: Poña esta orde onde queira imprimir o glosario.

en: Bibliography
gl: Bibliografía

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
gl: Bibliografía - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
gl: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    …
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Cando se imprima o texto será tan ancho como a etiqueta producida polos ordes \bibitem
    \bibitem : Especifica un elemento da bibliografía

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
gl: Copia literal (mostrando espazos) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
gl: Copia literal (mostrando espazos)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
gl: Ambiente LaTeX que consegue imprimir exactamente o que escriba. Nesta variante, os espazos imprímense dun xeito especial.

en: Embedded Code - \verb||
gl: Código incorporado - \verb||

en: Embedded Code
gl: Código incorporado

en: Macro form of the verbatim environment.
gl: Forma macro do ambiente de copia literal.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
gl: Código incorporado (mostrando espazos) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
gl: Código incorporado (mostrando espazos)

en: Macro form of the verbatim* environment.
gl: Macroforma do ambiente verbatim*.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
gl: Espazo vertical «pequeno» - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
gl: Espazo vertical «pequeno»

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
gl: A orde \smallskip engade un espazo vertical «pequeno».

en: Horizontal Variable Space - \hfill
gl: Espazo variábel horizontal - \hfill

en: Horizontal Variable Space
gl: Espazo variábel horizontal

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
gl: A orde de recheo \hfill produce unha «goma» que se pode estirar ou encoller horizontalmente. Encherase con espazos.

en: Horizontal Dots - \dotfill
gl: Puntos horizontais - \dotfill

en: Horizontal Dots
gl: Puntos horizontais

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
gl: A orde produce unha «goma» que produce puntos no canto de espazos.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
gl: Regra horizontal - \hrulefill

en: Horizontal Rule
gl: Regra horizontal

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
gl: A orde de recheo \hrulefill produce unha «goma» que se pode estirar e encoller horizontalmente. Énchese cunha regra horizontal.

en: Vertical Variable Space - \vfill
gl: Espazo variábel vertical - \vfill

en: Vertical Variable Space
gl: Espazo variábel vertical

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
gl: A orde de recheo \vfill produce unha «goma» que se pode estirar ou encoller verticalmente.

en: Horizontal Space - \hspace{}
gl: Espazo horizontal - \hspace{}

en: Horizontal Space
gl: Espazo horizontal

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
gl: A orde \hspace engade un espazo horizontal. O longo do espazo pódese expresar en calquera unidade que LaTeX entenda, p.e., puntos, polgadas, etc. A orde \hspace pode tomar tanto valores positivos como negativos. Engadir espazos negativos é similar á tecla de retroceso.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
gl: Espazo horizontal (forzado) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
gl: Espazo horizontal (forzado)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
gl: A orde \hspace* engade un espazo horizontal como a orde \hspace. LaTeX retira o espazo horizontal que comeza no fin dunha liña. Se non quere que LaTeX retire este espazo, inclúa o argumento opcional *. Neste caso o espazo nunca se retira.

en: Vertical Space - \vspace{}
gl: Espazo vertical - \vspace{}

en: Vertical Space
gl: Espazo vertical

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
gl: A orde \vspace engade un espazo vertical. O tamaño do espazo pódese expresar en calquera das unidades que LaTeX entenda, p.e., puntos, polgadas, etc. A orde \vspace pode admitir tanto valores negativos como positivos.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
gl: Espazo vertical (forzado) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
gl: Espazo vertical (forzado)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
gl: A orde \vspace* engade un espazo vertical como a orde \vspace. LaTeX retira o espazo vertical ao fin da páxina. Se non quere que LaTeX retire este espazo, inclúa o argumento opcional *. Neste caso o espazo nunca se retirará.

en: Emphasized - \emph{}
gl: Énfase - \emph{}

en: Emphasized
gl: Énfase

en: \emph{emphasized text}
gl: \emph{texto en énfase}

en: Strong - \strong{}
gl: Forte - \strong{}

en: Strong
gl: Forte

en: \strong{text}
gl: \strong{texto}

en: Roman - \rmfamily
gl: Romana - \rmfamily

en: Roman
gl: Romana

en: Medium - \mdseries
gl: Media - \mdseries

en: Medium
gl: Media

en: Bold - \bfseries
gl: Letra grosa - \bfseries

en: Upright - \upshape
gl: Elevado - \upshape

en: Upright
gl: Elevado

en: Italic - \itshape
gl: Itálica - \itshape

en: Slanted - \slshape
gl: Inclinada - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
gl: Versais - \scshape

en: Smallcaps
gl: Versais

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
gl: Escolla de estilo bibliográfico - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
gl: Escolla do tipo da bibliografía

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
gl: O argumento para \bibliographystyle refírese a un ficheiro style.bst, o cal define como serán as súas citas 
    Os estilos estándar distribuídos con BibTeX son:
    alpha  : ordenado alfabeticamente. As etiquetas fórmanse a partir do nome do autor e ano de publicación.
    plain  ; ordenado alfabeticamente. As etiquetas son numéricas.
    unsrt : como texto simple, pero as entradas ordénanse por citación.
    abbrv  : como texto simple, pero as etiquetas son máis compactas.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
gl: Xeración de bibliografía - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
gl: Xeración da bibliografía

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
gl: O argumento para as referencias \bibliography para un ficheiro bib (sen extensión)
    que deberá conter a súa base de datos no formato BibTeX.
    Kile insire automaticamente o nome da base no ficheiro TeX

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
gl: Importación do paquete Biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
gl: Cargar o paquete Biblatex

en: This includes the package biblatex
gl: Isto inclúe o paquete biblatex

en: Print Bibliography
gl: Imprimir a bibliografía

en: Prints the complete bibliography
gl: Imprime toda a bibliografía

en: Print Bibliography by Section
gl: Imprimir a bibliografía por seccións

en: Print the bibliography for each section
gl: Imprimir a bibliografía de cada sección

en: Print List of Shorthands
gl: Imprimir a lista de atallos

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
gl: ALT.… : pode escoller entre estes dous campos

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
gl: OPT.… : campos opcionais (empregue a orde «Limpar» para retiralos)

en: Bib fields - %1
gl: Campos de bibliografía, %1

en: Small Space
gl: Espazo pequeno

en: Medium Space
gl: Espazo medio

en: Large Space
gl: Espazo longo

en: Math Mode - $...$
gl: Modo matemático - $…$

en: Math Mode
gl: Modo matemático

en: Displaymath Mode - \[...\]
gl: Modo «displaymath» - \[…\]

en: Displaymath Mode
gl: Modo «displaymath»

en: Equation - \begin{equation}
gl: Ecuación - \begin{equation}

en: Equation
gl: Ecuación

en: Subscript - _{}
gl: Subíndice - _{}

en: Subscript
gl: Subíndice

en: Superscript - ^{}
gl: Superíndice - ^{}

en: Superscript
gl: Superíndice

en: Normal Fraction - \frac{}{}
gl: Fracción normal - \frac{}{}

en: Normal Fraction
gl: Fracción normal

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
gl: Fracción en estilo visual - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
gl: Fracción en estilo visual

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
gl: Fracción en estilo de texto - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
gl: Fracción en estilo de texto

en: Square Root - \sqrt{}
gl: Raíz cadrada - \sqrt{}

en: Square Root
gl: Raíz cadrada

en: Array - \begin{array}
gl: Matriz - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
gl: \begin{array}{columna1columna2…columnan}
    columna 1 entrada & columna 2 entrada … & columna n entrada \\ 
    …
    \end{array}
    Cada columna, columnan, especifícase por unha única letra que indica como os elementos deben ser formados na columna
         c -- para centrado 
         l -- para verter á esquerda 
         r -- para verter á dereita

en: Left Delimiter
gl: Delimitador da esquerda

en: left (
gl: ( esquerdo

en: left [
gl: [ esquerdo

en: left {
gl: { esquerdo

en: left &lt;
gl: &lt; esquerdo

en: left )
gl: ) esquerdo

en: left ]
gl: ] esquerdo

en: left }
gl: } esquerdo

en: left &gt;
gl: &gt; esquerdo

en: left .
gl: . esquerdo

en: Right Delimiter
gl: Delimitador da dereita

en: right )
gl: ) dereito

en: right ]
gl: ] dereito

en: right }
gl: } dereito

en: right &gt;
gl: &gt; dereito

en: right (
gl: ( dereito

en: right [
gl: [ dereito

en: right {
gl: { dereito

en: right &lt;
gl: &lt; dereito

en: right .
gl: . dereito

en: Normal Binomial - \binom{}{}
gl: Binomial normal - \binom{}{}

en: Normal Binomial
gl: Binomial normal

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
gl: Binomial en estilo visual - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
gl: Binomial en estilo visual

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
gl: Binomial en estilo de texto - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
gl: Binomial en estilo de texto

en: N-th Root - \sqrt[]{}
gl: Raíz n-ésima - \sqrt[]{}

en: N-th Root
gl: Raíz n-ésima

en: Left-Right () - \left(..\right)
gl: () esquerdo-dereito - \left(..\right)

en: Left-Right ()
gl: () esquerdo-dereito

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
gl: Frecha extensíbel para a esquerda - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
gl: Frecha extensíbel para a esquerda

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
gl: Frecha extensíbel para a dereita - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
gl: Frecha extensíbel para a dereita

en: Boxed Formula - \boxed{}
gl: Fórmula nun recadro - \boxed{}

en: Boxed Formula
gl: Fórmula nun recadro

en: Text in Mathmode - \text{}
gl: Texto en modo matemático - \text{}

en: Text in Mathmode
gl: Texto en modo matemático

en: Intertext - \intertext{}
gl: Intertexto - \intertext{}

en: Intertext
gl: Intertexto

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
gl: Ecuación (non numerada) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
gl: Ecuación (non numerada)

en: Multline - \begin{multline}
gl: Multi-liña - \begin{multline}

en: Multline
gl: Multi-liña

en: Multline* - \begin{multline*}
gl: Multi-liña* - \begin{multline*}

en: Multline*
gl: Multi-liña*

en: Split - \begin{split}
gl: División - \begin{split}

en: Split
gl: División

en: Gather - \begin{gather}
gl: Reunir - \begin{gather}

en: Gather
gl: Reunir

en: Gather* - \begin{gather*}
gl: Reunir* - \begin{gather*}

en: Gather*
gl: Reunir*

en: Align - \begin{align}
gl: Aliñar - \begin{align}

en: Align
gl: Aliñar

en: Align* - \begin{align*}
gl: Aliñar* - \begin{align*}

en: Align*
gl: Aliñar*

en: Flalign - \begin{flalign}
gl: Aliñflu - \begin{flalign}

en: Flalign
gl: Aliñflu

en: Flalign* - \begin{flalign*}
gl: Aliñflu* - \begin{flalign*}

en: Flalign*
gl: Aliñflu*

en: Alignat - \begin{alignat}
gl: Aliñaren - \begin{alignat}

en: Alignat
gl: Aliñaren

en: Alignat* - \begin{alignat*}
gl: Aliñaren* - \begin{alignat*}

en: Alignat*
gl: Aliñaren*

en: Aligned - \begin{aligned}
gl: Aliñado - \begin{aligned}

en: Aligned
gl: Aliñado

en: Gathered - \begin{gathered}
gl: Xuntado - \begin{gathered}

en: Gathered
gl: Reunido

en: Alignedat - \begin{alignedat}
gl: Aliñadoen - \begin{alignedat}

en: Alignedat
gl: Aliñadoen

en: Cases - \begin{cases}
gl: Casos- \begin{cases}

en: Cases
gl: Casos

en: matrix - \begin{matrix}
gl: matriz - \begin{matrix}

en: matrix
gl: matriz

en: pmatrix - \begin{pmatrix}
gl: matriz p - \begin{gather}

en: pmatrix
gl: matriz p

en: vmatrix - \begin{vmatrix}
gl: matriz v - \begin{vmatrix}

en: vmatrix
gl: matriz v

en: Vmatrix - \begin{Vmatrix}
gl: matriz V - \begin{Vmatrix}

en: Vmatrix
gl: matriz V

en: bmatrix - \begin{bmatrix}
gl: matriz b - \begin{bmatrix}

en: bmatrix
gl: matriz b

en: Bmatrix - \begin{Bmatrix}
gl: matriz B - \begin{Bmatrix}

en: Bmatrix
gl: matriz B

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
gl: 0 erros

en: 1 error | %1 errors
gl[0]: 1 erro
gl[1]: %1 erros

en: 0 warnings
gl: 0 avisos

en: 1 warning | %1 warnings
gl[0]: 1 aviso
gl[1]: %1 avisos

en: 0 badboxes
gl: 0 caixas malas

en: 1 badbox | %1 badboxes
gl[0]: 1 caixa mala
gl[1]: %1 caixas malas

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
gl: Non existe unha ferramenta de bibliografía escollida manualmente: vaise intentar detectar automaticamente agora.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
gl: A versión %1.%2.%3 de okular é demasiado vella para ForwardDVI. Actualice okular á versión 0.8.6 ou posterior

en: Select Bibliography
gl: Escoller unha bibliografía

en: Select a bibliography
gl: Escolla unha bibliografía

en: No bibliography selected.
gl: Non se escolleu ningunha bibliografía.

en: No bibliographies found.
gl: Non se atopou ningunha bibliografía.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
gl: Non se pode atopar %1 nin %2; se está a intentar ver algún outro ficheiro HTML, vaia a Configuración->Configurar Kile->Ferramentas->VerHTML->Avanzado.

en: Could not change to the folder %1.
gl: Non se puido cambiar para o cartafol %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
gl: O cartafol %1 non permite escritura, polo que %2 non poderá gardar o resultado.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
gl: O ficheiro %1/%2 non existe. Se lle sorprende, comprobe os permisos do ficheiro.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
gl: O ficheiro %1/%2 non e lexíbel. Se lle sorprende, comprobe os permisos do ficheiro.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
gl: Non se puido determinar en que ficheiro executar %1 porque non hai ningún documento activo.

en: Could not determine the master file for this document.
gl: Non se puido determinar o ficheiro mestre para este documento.

en: Please save the untitled document first.
gl: Garde antes o documento sen título.

en: The file %1 does not exist.
gl: O ficheiro %1 non existe.

en: The file %1 is not readable.
gl: O ficheiro %1 non é lexíbel.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
gl: O documento %1 non é un documento raíz de LaTeX. Desexa continuar aínda así?

en: Continue?
gl: Desexa continuar?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
gl: O ficheiro %1/%2 non existe; compilou vostede o ficheiro fonte?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
gl: O documento actual non está asociado a un proxecto. Active un documento que estea asociado ao proxecto que quere arquivar e entón escolla Arquivar de novo.

en: No files have been chosen for archiving.
gl: Non escolleu ningún documento para arquivalo.

en: Archive Project
gl: Arquivar o proxecto

en: Unknown tool %1.
gl: Non se coñece a ferramenta %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
gl: Non hai ningunha fábrica instalada, contacte co autor de Kile.

en: Aborted
gl: Interrompido

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
gl: Non se pode atopar a ferramenta «»%1» na base de datos da configuración.

en: &Stop
gl: &Parar

en: Bibliography Back End
gl: Infraestrutura da bibliografía

en: Auto-Detect
gl: Detectar automaticamente

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
gl: Detectar automaticamente a infraestrutura da bibliografía a partir da saída de LaTeX

en: Reset Auto-Detected Back End
gl: Reiniciar a infraestrutura detectada automaticamente

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
gl: &Converter en

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
gl: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
gl: &Ir a

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
gl: Co&mpletar

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
gl: &Viñetas

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
gl: E&scoller

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
gl: &Eliminar

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
gl: Ambien&te

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
gl: Grupo Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
gl: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
gl: Visor de documentos

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
gl: &Xerar

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
gl: &Compilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
gl: C&onverter

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
gl: Ou&tro

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
gl: Pro&xecto

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
gl: &Preámbulo

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
gl: Táboas e listas

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
gl: &Seccións

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
gl: &Referencias

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
gl: &Ambiente

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
gl: Ambiente de &lista

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
gl: Ambiente &tabular

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
gl: Ambiente de &flutuantes

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
gl: Ambiente de &código

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
gl: Ordes &matemáticas

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
gl: Chaves

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
gl: Texto e caixas da AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
gl: Fracción da AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
gl: Expresión binomial da AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
gl: Frechas da AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
gl: Estilos de tipos de &letra matemáticos

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
gl: &Acentos matemáticos

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
gl: &Espazos matemáticos

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
gl: &Ambientes matemáticos estándar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
gl: Ambientes matemáticos da &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
gl: &Aliñar os ambientes

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
gl: &Centrar os ambientes

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
gl: Ambientes multi-&liña

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
gl: Ambientes de &matrices

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
gl: &Estilos de tipos de letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
gl: Familia do tipo de letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
gl: Series de tipos de letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
gl: Formas de tipos de letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
gl: &Espazado

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
gl: Quebras de páxina e de liña

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
gl: Espazo

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
gl: Lonxitudes da goma

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
gl: &Asistente

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
gl: A&xuda

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
gl: Documentación de TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
gl: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
gl: Editar

en: Show Cursor Position in Viewer
gl: Mostrar a posición do cursor no visor

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
gl: Sincronizar a posición do cursor co visor

en: Paste as LaTe&X
gl: Pegar como LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
gl: Converter a escolla a &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
gl: Mostrar unha lista ordenada dos documentos abertos.

en: Could not create an editor view.
gl: Non se puido crear unha vista do editor.

en: Fatal Error
gl: Erro fatal

en: &QuickPreview Selection
gl: Escolla de vista &previa rápida

en: &QuickPreview Environment
gl: Ambiente de vista &previa rápida

en: &QuickPreview Math
gl: &Vista previa rápida das matemáticas

en: Print Compiled Document...
gl: Imprimir un documento compilado…

en: Print Preview For Compiled Document...
gl: Visión previa do documento compilado…

en: Live Preview for Current Document or Project
gl: Previsualización ao vivo do documento ou proxecto actuais

en: Recompile Live Preview
gl: Recompilar a previsualización ao vivo

en: Save Compiled Document...
gl: Gardar o documento compilado…

en: Some documents could not be saved correctly
gl: Non se puido gardar correctamente algúns documentos

en: The document must have been saved before the live preview can be started
gl: Hai que gardar o documentos antes de poder iniciar a vista previa

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
gl: O lugar no que está un dos elementos do proxecto non é relativo ao directorio base do proxecto Desactivouse a previsualización ao vivo para este proxecto

en: Failed to create the subdirectory structure
gl: Non se puido crear a estrutura do subdirectorio

en: LivePreview
gl: Previsualización ao vivo

en: KDE Integrated LaTeX Environment
gl: Ambiente de LaTeX integrado para KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
gl: polo equipo de Kile (2003-%1)

en: Project Management/Developer
gl: Xestión do proxecto/Desenvolvedor

en: Developer
gl: Desenvolvedor

en: Former Developer
gl: Antigo desenvolvedor

en: Former Maintainer/Developer
gl: Antigo mantedor/desenvolvedor

en: Migration from Subversion to Git
gl: Migración desde Subversion para Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
gl: KConfig XT, varias melloras e corrección de fallos

en: KatePart Integration
gl: Integración de KatePart

en: Log Parsing
gl: Interpretación do rexistro

en: Find-in-Files Dialog
gl: Diálogo de atopar en ficheiros

en: Documentation
gl: Documentación

en: Jump to line
gl: Saltar á liña

en: Start a new Kile mainwindow
gl: Iniciar unha nova xanela principal de Kile

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
gl: Ficheiros para abrir. Indique «-» para ler da entrada estándar.

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
gl: Kile non pode iniciarse porque non se puido atopar unha versión recente da biblioteca de Okular.
    
    Instale a biblioteca de Okular antes de executar Kile.

en: Okular library not found
gl: Non se atopou a biblioteca de Okular.

en: Frame
gl: Marco

en: Untitled Block
gl: Bloque sen título

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
gl: LaTeX ---> DVI (Visor de documentos)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
gl: LaTeX ---> PS (Visor de documentos)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
gl: PDFLaTeX ---> PDF (Visor de documentos)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
gl: XeLaTeX ---> PDF (Visor de documentos)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
gl: LuaLaTeX ---> PDF (Visor de documentos)

en: There is no selection to compile.
gl: Non hai ningunha selección que compilar.

en: There is no surrounding environment.
gl: Non hai un ambiente envolvente.

en: This job is only useful with a master document.
gl: Esta tarefa só é útil cun documento mestre.

en: This is not a subdocument, but the master document.
gl: Este non é un subdocumento, senón o documento mestre.

en: There is no surrounding mathgroup.
gl: Non hai grupo matemático envolvente.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
gl: Non se puido executar a vista previa rápida:
    tarefa descoñecida «%1»

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
gl: Xa se está a executar unha previsualización, que deberá rematar para executar esta.

en: There is nothing to compile and preview.
gl: Non hai nada para compilar e previsualizar.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
gl: Non se puido executar «%1» para a vista previa rápida.

en: Could not determine the main document.
gl: Non se puido determinar o documento principal.

en: Could not read the preamble.
gl: Non se puido ler o preámbulo.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
gl: Non se puido atopar unha orde «\begin{document}».

en: QuickPreview
gl: Vista previa rápida

en: Script: information
gl: Script: información

en: Script: sorry
gl: Script: desculpas

en: Script: error
gl: Script: erro

en: Script: question
gl: Script: pregunta

en: Script: warning
gl: Script: advertencia

en: Enter Value
gl: Insira o valor

en: Please enter a value
gl: Insira un valor

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
gl: Erro na xestión de ficheiros: Non se pode atopar o ficheiro «%1»

en: Select File to Read
gl: Escoller os ficheiros que ler

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
gl: Erro na xestión de ficheiros: Non se pode crear o ficheiro de saída «%1»

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
gl: Erro na xestión de ficheiros: Non se pode escribir no ficheiro de saída «%1»

en: Save As
gl: Gardar como

en: This action was canceled by the user.
gl: O usuario cancelou esta acción.

en: Unable to find '%1'
gl: Non se pode atopar «%1»

en: Cursor/Range plugin
gl: Complemento Cursor/Intervalo

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
gl: Produciuse un erro na liña %1 durante a execución do script «%2»:
    %3

en: Error
gl: Erro

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
gl: Requírese a versión %1 de Kile ou máis moderna para executar o script «%2». Interrompeuse a execución.

en: Version Error
gl: Erro de versión

en: Cannot start the script: no view available
gl: Non se pode iniciar o script: non hai vista dispoñíbel

en: Script Error
gl: Erro do script

en: Execution of %1
gl: Execución de %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
gl: Non se puido atopar un cartafol no que gardar %1.
    Comprobe que teña un cartafol .kde, con permisos de escritura, no cartafol persoal.

en: Empty File
gl: Ficheiro baleiro

en: Empty LaTeX File
gl: Ficheiro de LaTeX baleiro

en: Empty BibTeX File
gl: Ficheiro de BibTeX baleiro

en: The file '%1' does not exist.
gl: O ficheiro %1 non existe.

en: Input Dialog
gl: Diálogo de entrada

en: Short
gl: Curto

en: Expanded Text
gl: Texto expandido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
gl: Eng&adir

en: &Delete
gl: &Eliminar

en: Delete the abbreviation '%1'?
gl: Desexa eliminar a abreviatura «%1»?

en: Delete Abbreviation
gl: Eliminar a abreviatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
gl: Configuración da aparencia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
gl: Mostrar a ruta completa no título da xanela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
gl: Mostrar a pantalla de benvida ao arrincar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
gl: Mostrar nunha xanela á parte

en: Dictionary
gl: Dicionario

en: Try to place the cursor.
gl: Intentar situar o cursor.

en: Insert bullets where the user must input data.
gl: Inserir viñetas onde o usuario deba inserir datos.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
gl: Pechar tamén un ambiente ao inserir unha orde de apertura.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
gl: Completado direccional ou baseada en menús emerxentes con ordes TeX/LaTeX que estean contidos nos ficheiros de completado escollidos.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
gl: Mostra automaticamente unha lista de completado da ordes TeX/LaTeX cando a palabra teña este tamaño.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
gl: Mostrar as abreviaturas dos ficheiros de completado escollidos na barra lateral

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
gl: Completado direccional ou baseada en menús emerxentes de abreviaturas que estean contidas nos ficheiros de completado escollidos.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
gl: Mostrar as ordes de LaTeX dos ficheiros de completado escollidos na barra lateral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
gl: Ficheiros de completado

en: File not found
gl: Non se atopou o ficheiro

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
gl: A lista de palabras «%1» contén entradas duplicadas.

en: Completion
gl: Completado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
gl: Completado automático da linguaxe de marcación &LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
gl: Limiar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
gl: letras

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
gl: Completado a&utomático das abreviaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
gl: Engadir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
gl: Retirar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
gl: Mostrar as ordes de LaTeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
gl: Mostrar as abreviaturas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
gl: Propiedades do completado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
gl: Situar o cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
gl: Pechar os ambientes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
gl: Estase a facer unha comprobación do sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
gl: Estase a comprobar se o sistema TeX está correctamente instalado…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
gl: Resultados

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
gl: Ambientes completos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
gl: Completar automaticamente \begin{env} con \end{env}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
gl: Sangrado automático nos ambientes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
gl: Activar o sangrado automático dos ambientes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
gl: Activado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
gl: Empregar espazos no canto do tabulador para sangrar automaticamente os ambientes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
gl: Empregar espazos no canto do tabulador para sangrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
gl: &Número de espazos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
gl: Empregar este número de espazos para sangrar automaticamente os ambientes.

en: Open selected
gl: Abrir o escollido

en: Show LaTeX Files Only
gl: Só mostrar ficheiros LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
gl: Opcións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
gl: Localización do &proxecto predeterminado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
gl: &Abrir os ficheiros e proxectos ao arrancar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
gl: Variábeis do modelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
gl: A&utor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
gl: Opcións da c&lase de documento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
gl: Codificación da e&ntrada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
gl: Detalles da limpeza de ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
gl: Limpar automaticamente os ficheiros despois de pechar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
gl: Cargar o ficheiro automaticamente despois dos cambios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
gl: Sincronizar o directorio que se mostra na consola coas lapelas do documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
gl: Permitir que Kile procese as ordes de LyX enviadas polos editores/visores de bibliografías

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
gl: Resolución pre&determinada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
gl: (emprégase se a imaxe non indica a resolución)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
gl: &Caixa contedora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
gl: Intentar determinala a partir da &imaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
gl: (debe instalar o paquete ImageMagick para empregar esta opción)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
gl: <p>As distribucións de (La)TeX) empregar lugares distintos como directorio base dos ficheiros de documentación que fornecen.<br/>Velaquí algunhas suxestións:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Alén disto, se emprega TeXLive 2010 ou posterior, a colección completa de ligazóns aos temas de documentación<br/>que se poden atopar no ficheiro de nivel superior <code>doc.html</code> poden resultar útiles (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> ou similar). <br/>Debería considerar colocalo na sección <i>Axuda ao usuario</i> do menú de axuda.</p>

en: Location of Documentation Files
gl: Localización dos ficheiros da documentación

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
gl: Insira aquí a ruta ao directorio coa documentación de TeX. Por exemplo /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
gl: &Localización da documentación de TeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
gl: Información

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
gl: Axuda sensíbel ao contexto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
gl: Empregar a referencia de LaTeX de &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
gl: &Usar a documentación de TeXLive do sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
gl: Empregar a documentación de &TeX do sistema (versión antiga)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
gl: &Configurar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
gl: Usar o visor &incorporado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
gl: Mostrar o ficheiro de axuda nunha &xanela á parte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
gl: Configurar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
gl: Configurar os ambientes a ordes de LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
gl: Aspas dobres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
gl: Inserir automaticamente &aspas dobres de abertura e peche de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
gl: &Tipo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
gl: Esta opción insire o equivalente en LaTeX da maioría dos caracteres especiais que se poden escribir nun teclado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
gl: Inserir automaticamente o equivalente en LaTeX dos caracteres especiais ao escribir (acentos, etc.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
gl: Modo Matemáticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
gl: Inserir $ automaticamente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
gl: Variábeis de ambiente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlPath)
en: TE&XINPUTS:
gl: ENTRADAS DE TE&XTO:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bibinputpath)
en: BIBINP&UTS:
gl: ENTRADAS DE &BIB:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bstinputpath)
en: B&STINPUTS:
gl: ENTRADAS DE B&ST:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
gl: Comprobe se o documento raíz e unha raíz de LaTeX antes de executar LaTeX nel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
gl: Comprobar se é o documento &raíz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
gl: Saltar ao primeiro erro no caso de que falle a execución de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
gl: &Saltar ao primeiro erro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
gl: Executar automaticamente Asymptote, BibTeX, MakeIndex e executar LaTeX de novo cando for preciso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
gl: Executar automaticamente as ferramentas adicionais

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
gl: Configuración da previsualización ao vivo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
gl: Activar a previsua&lizar ao vivo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
gl: Activar a previsualización dos documentos abertos recentemente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
gl: Comportamento da compilación

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
gl: Compilar os doc&umentos cando se garden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
gl: Compilar os documen&tos cando se realice un cambio despois de

en: Hide &Bad Boxes
gl: Agochar as caixas malas

en: Hide (La)TeX &Warnings
gl: Agochar as &advertencias de (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
gl: Escoller unha ferramenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
gl: Nova…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
gl: Escolla unha configuración para esta ferramenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
gl: Se&leccionar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
gl: Avanzada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
gl: C&lase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
gl: Extensión da ori&xe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
gl: Extensión do &destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
gl: &Ficheiro de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
gl: &Directorio relativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
gl: Pechar Konsole cando remate a ferramenta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
gl: Menú

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
gl: Engadir unha ferramen&ta ao menú Construír:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
gl: &Icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
gl: &Repor as ferramentas predeterminadas…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
gl: Escolla o tipo de documento que queira crear:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
gl: Modelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
gl: Escolla o modelo que deba empregarse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
gl: Iniciar o asistente de inicio rápido ao crear un ficheiro de LaTeX baleiro

en: Quick Preview in a Separate Window
gl: Vista previa rápida noutra xanela

en: Select a configuration:
gl: Escolla unha configuración:

en: Quick Preview in Bottom Bar
gl: Vista previa rápida na barra do fondo

en: &Resolution:
gl: &Resolución:

en: dpi
gl: ppp

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
gl: (valores permitidos: 30-1000 ppp)

en: &Background Color:
gl: Cor do &fondo:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
gl: Kile permite tres tipos de conversión a imaxes png

en: (uses dvipng)
gl: (emprega dvipng)

en: (uses dvips/convert)
gl: (emprega dvips/convert)

en: (uses convert)
gl: (emprega convert)

en: Show preview in bottom bar:
gl: Mostrar a vista previa na barra do fondo:

en: Conversion to image:
gl: Converter en imaxe:

en: Selection:
gl: Selección:

en: Environment:
gl: Ambiente:

en: Mathgroup:
gl: Grupo de matemáticas:

en: Subdocument:
gl: Subdocumento:

en: Not available, opens always in a separate window.
gl: Non dispoñíbel, abrir sempre noutra xanela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
gl: &Orde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
gl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Considere o ficheiro <span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro.tex</span>, cuxa ruta completa é  <span style=" font-style:italic;">/home/arquimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro.tex</span>, compileda con pdflatex a <span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As variábeis teñen o significado seguinte:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: nome de ficheiro cun sufixo pero sen a ruta &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> nome de ficheiro sen o sufixo nin a ruta &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: ruta do ficheiro fonte sen o nome de ficheiro &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: ruta do ficheiro de destino sen o nome de ficheiro; o mesmo que %dir_base se non se indicou unha ruta relativa &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> nome de ficheiro de destino sen a ruta &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuMellorLibro.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolución da acción de vista rápida indicada en Configurar Kile-&gt;Ferramentas-&gt;Previsualización</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Lista de todos os ficheiros dun proxectos marcados para arquivárense. Indique a bandeira de arquivado na barra lateral «Ficheiros e proxectos» empregando o menú de contexto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
gl: Opcións:

en: Files & Projects
gl: Ficheiros e proxectos

en: Include in Archive
gl: Incluír no arquivo

en: Project File
gl: Ficheiro de proxecto

en: Packages
gl: Paquetes

en: Images
gl: Imaxes

en: &Open With
gl: &Abrir con

en: Other...
gl: Outro…

en: &Open
gl: &Abrir

en: &Save
gl: &Gardar

en: &Add to Project
gl: &Engadir ao proxecto

en: &Include in Archive
gl: &Incluír no arquivo

en: &Remove From Project
gl: &Retirar do proxecto

en: A&dd Files...
gl: Enga&dir ficheiros…

en: &Close
gl: &Pechar

en: Current Default (%1)
gl: Predeterminado actual (%1)

en: Current Default
gl: Predeterminado actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
gl: Ferramenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
gl: Configuración:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
gl: &Subir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
gl: &Baixar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
gl: Activar o &scripting

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
gl: Límite de tempo da execución

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
gl: &Limitar o tempo de execución dos scripts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
gl: &Límite de tempo (segundos):

en: Run Selected Script
gl: Executar o script escollido

en: Create New Script
gl: Crear un script novo

en: Open Selected Script in Editor
gl: Abrir no editor o script escollido

en: Configure Key Sequence
gl: Configurar a secuencia de teclas

en: Remove Key Sequence
gl: Retirar a secuencia de teclas

en: Refresh List
gl: Actualizar a lista

en: Script Name
gl: Nome do script

en: Sequence
gl: Secuencia

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
gl: A secuencia «%1» xa está asignada á acción «%2»

en: Sequence Already Assigned
gl: A secuencia xa está asignada

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
gl: A secuencia «%1» é unha subsecuencia de «%2», que xa está asignada á acción «%3»

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
gl: A secuencia máis curta «%1» xa está asignada á acción «%2»

en: Characters
gl: Caracteres

en: Words and numbers:
gl: Palabras e números:

en: LaTeX commands and environments:
gl: Ordes e ambientes de LaTeX:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
gl: Puntuación, delimitadores e espazos en branco:

en: Total characters:
gl: Caracteres totais:

en: Strings
gl: Cadeas

en: Words:
gl: Palabras:

en: LaTeX commands:
gl: Ordes de LaTeX:

en: LaTeX environments:
gl: Ambientes de LaTeX:

en: Total strings:
gl: Cadeas totais:

en: Line: %1 Col: %2
gl: Liña: %1 Columna: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
gl: Nivel de expansión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
gl: Valor pre&determinado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
gl: (&1=parte, 2=capítulo, 3=sección, 4=subsección, 5=subsubsección …)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
gl: Mostrar as &etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
gl: Abrir o elemento de &etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
gl: Mostrar as referencias non definidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
gl: Abrir o elemento de referencias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
gl: Mostrar os elementos bibliográficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
gl: Abrir o elemento bibliográfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
gl: Mostrar os comentarios PENDENTE e CORRIXIR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
gl: Abrir os comentarios PENDENTE e CORRIXIR

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
gl: &Mostrar os ambientes de figuras e táboas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
gl: Mostrar os ficheiros de gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
gl: Mostrar os ficheiros de entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
gl: Non hai sección seguinte para as etiquetas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
gl: Extensión gráfica predeterminada:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
gl: Extensión para empregar cos ficheiros gráficos sen extensión

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
gl: Prema o botón esquerdo para saltar para a liña.
    Se fai duplo-click abrirá un ficheiro de texto ou unha imaxe.
    Cando o elemento teña asignada unha lenda, ha mostrarse
    cando o rato pase por riba deste elemento. Os elementos dun
    ficheiro gráfico ou dunha etiqueta ofrecen tamén
    un menú contextual (menú do botón dereito).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
gl: %1 (liña %2)

en: Label: %1
gl: Etiqueta: %1

en: No "structure data" to display.
gl: Non hai «datos da estrutura» que mostrar.

en: BibTeX References
gl: Referencias de BibTeX

en: Undefined References
gl: Referencias non definidas

en: TODO
gl: PENDENTE

en: FIXME
gl: CORRIXIR

en: Cannot create a list view item: no parent found.
gl: Non se pode crear o elemento da vista en lista: non se atopou o pai.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
gl: Non se indicou ningunha extensión para o ficheiro de gráficos. Emprégase .%1, segundo as opcións do proxecto.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
gl: Non se indicou ningunha extensión para o ficheiro de gráficos. Emprégase .%1, segundo as opcións de vista global da estrutura.

en: File extension not specified
gl: Non indicou ningunha extensión de ficheiro

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
gl: Non se pode atopar o ficheiro incluído. O ficheiro non existe, non é lexíbel ou Kile non pode determinar a ruta correcta para el. O ficheiro que produciu este erro é: %1.
    Quere crear este ficheiro?

en: Cannot Find File
gl: Non se pode atopar o ficheiro

en: Cu&t
gl: Cor&tar

en: &Copy
gl: &Copiar

en: &Paste below
gl: &Pegar en baixo

en: C&omment
gl: C&omentar

en: Run QuickPreview
gl: Executar a previsualización rápida

en: Insert Label
gl: Inserir unha etiqueta

en: As &reference
gl: Como &referencia

en: As &page reference
gl: Como referencia a unha &páxina

en: Only the &label
gl: &Só a etiqueta

en: Copy Label to Clipboard
gl: Copiar a etiqueta ao portapapeis

en: As reference
gl: Como referencia

en: As page reference
gl: Como referencia á páxina

en: Only the label
gl: Só a etiqueta

en: Command: %1
gl: Orde: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
gl[0]: Paquete requirido: %2
gl[1]: Paquetes requiridos: %2

en: Comment: %1
gl: Comentario: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
gl: Os símbolos utilizados máis a miúdo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
gl: Mostrar a &vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
gl: Número de símbolos que mostrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
gl: &Limpar a lista dos símbolos cando se peche Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
gl: Inserir a representación en Unicode do símbolo escollido (cando estiver dispoñíbel)

en: Run Outside of Kile
gl: Executar fóra de Kile

en: Run in Konsole
gl: Executar no Konsole

en: Use Document Viewer
gl: Usar o visor de documentos

en: Run Sequence of Tools
gl: Executar unha secuencia de ferramentas

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
gl: Empregue a lapela «Avanzada» para configurar esta ferramenta.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
gl: O tipo da ferramenta é descoñecido, a súa configuración está mal formada.
    Quizais sexa boa idea restaurar as opcións predeterminadas.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
gl: A súa configuración de ferramentas sobrescribirase coa configuración predeterminada.
    Seguro que quere continuar?

en: Choose a configuration for the tool %1
gl: Escolla unha configuración para a ferramenta %1

en: New Configuration
gl: Nova configuración

en: Enter new configuration name:
gl: Insira o nome da nova configuración:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
gl: Seguro que quere retirar a utilidade %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
gl: Está seguro de que quere retirar esta configuración?

en: You need at least one configuration for each tool.
gl: Precisa polo menos unha configuración para cada utilidade.

en: Cannot Remove Configuration
gl: Non se pode retirar a configuración

en: no file installed
gl: non hai ningún ficheiro instalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
gl: Ficheiro de menú instalado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
gl: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
gl: Lugar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
gl: Mos&trar o menú do usuario no menú de LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
gl: Mostrar o menú do &usuario na barra de menú
