kile - en to hi translation catalogue (864 entries)

en: Running in Kile
hi: काइल मं चलत हे

en: Passed
hi: सफल

en: Failed
hi: फेल

en: Version
hi: संस्करन

en: Binary
hi: द्विचर

en: Simple Test
hi: सादा जांच

en: Source Specials Switch
hi: स्रोत स्पेसियल्स स्विच

en: Add Abbreviation
hi: संक्छिप्त नांव जोड़व

en: Edit Abbreviation
hi: संक्छिप्त नांव संपादित करव

en: &Abbreviation:
hi: संक्छिप्त नांव: (&A)

en: Delete Files
hi: फाइल मन ल मेटाव

en: Do you really want to delete these files?
hi: का आप मन सही मं ए फाइल मन ल मिटाना चाहथो?

en: Files
hi: फाइल

en: Critical failure, Kile will not function properly
hi: गंभीर फेल, काइल सही किसम से काम नइ करही

en: Failed, but not critical
hi: फेल, फेर गंभीर नइ

en: System Check
hi: तंत्र जांच

en: Test Results
hi: जांच परिनाम

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
hi: कान्फिगर

en: Kile
hi: काइल

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetEnvironmentConfig) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLatexConfig)
en: LaTeX
hi: लेटेक्स

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
hi: औजार

en: Editor
hi: संपादक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
hi: सामान्य

en: General Settings
hi: सामान्य सेटिंग

en: Build
hi: बिल्ड

en: Scripting
hi: स्क्रिप्टिंग

en: Complete
hi: पूरा

en: Code Completion
hi: कोड पूरा करना

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
hi: एनवायरनमेंट्स

en: not installed
hi: इनस्टाल नइ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
hi: स्ट्रक्चर दृस्य

en: Project
hi: परियोजना

en: Name:
hi: नाम:

en: Directory:
hi: डिरेक्टरी:

en: Search
hi: खोजें

en: Pattern:
hi: पैटर्न:

en: Template:
hi: टैम्प्लेट:

en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
hi: कमांड

en: Command[]
hi: कमांड []

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
hi: वातावरन

en: Image
hi: फोटू

en: Label
hi: लेबल

en: Reference
hi: संदर्भ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
hi: फाइल

en: Directory Options
hi: डिरेक्टरी विकल्प

en: Filter:
hi: फिल्टर:

en: Scan directories recursively
hi: डिरेक्टरीज ल रिकर्सिवली खोजव

en: &Search
hi: खोजें (&S)

en: &Clear
hi: साफ (&C)

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
hi: खोजे बर फाइल नाम पैटर्न इहां भरव.
    आप बहुत अकन पैटर्न जऊन कामा से अलग करे हों, दे सकथो

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
hi: डिरेक्टरी भरव जेमां खोज चाहथो अउ जेमां आपके फाइल हे.

en: Check this box to search in all subdirectories.
hi: सब्बो सबडिरेक्टरीज मं खोजे बर एखर डब्बा ल जांचव

en: Find in Files
hi: फाइल मन मं ढूढें

en: Find in Project
hi: परियोजना मं खोजव

en: <strong>Error:</strong><p>
hi: <strong>गलती:</strong><p>

en: Grep Tool Error
hi: ग्रेप औजार गलती

en: Invalid regular expression: %1
hi: अवैध रेगुलर एक्सप्रेसन: %1

en: &Cancel
hi: खारिज करव (&C)

en: Figure Environment
hi: आकृति एनवायरनमेंट

en: Table Environment
hi: टेबल एनवायरनमेंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
hi: टेबल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
hi: केन्द्र

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
hi: चित्रादि सामिल करव

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
hi: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|चित्रादि

en: Group:
hi: समूह:

en: &Name:
hi: नाम: (&N)

en: &Tabulator:
hi: टेबुलेटर: (&T)

en: Opt&ion:
hi: विकल्प: (&i)

en: &Parameter:
hi: पैरामीटरः (&P)

en: Edit a LaTeX Environment
hi: लेटेक्स वातावरन संपादित करव

en: Edit a LaTeX Command
hi: लेटेक्स कमांड संपादित करव

en: An empty string is not allowed.
hi: एक खाली वाक्यांस स्वीकार नइ हे.

en: This environment already exists.
hi: ये वातावरन पहिली से ही मौजूद हे.

en: This command already exists.
hi: ये कमांड पहिली से ही अस्तित्व मं हे.

en: LaTeX Configuration
hi: लेटेक्स कान्फिगरेसन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
hi: गनित

en: Lists
hi: सूचियाँ

en: Tabular
hi: टेबुलर

en: Labels
hi: लेबल्स

en: References
hi: सन्दर्भ

en: Includes
hi: सामिल

en: LaTeX Environments
hi: लेटेक्स एनवायरनमेंट्स

en: LaTeX Commands
hi: लेटेक्स कमांड

en: Do you want to delete this environment?
hi: का आप मन ए वातावरन ल मिटाना चाहथो?

en: Do you want to delete this command?
hi: का आप मन ए कमांड ल मिटाना चाहथो?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
hi: मेटाव

en: LaTeX Environment
hi: लेटेक्स एनवायरनमेंट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
hi: तारांकित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
hi: टैब

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
hi: नवा एनवायरनमेंट जोड़व.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
hi: जोड़व...(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
hi: मेटाव (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
hi: संपादन...(&E)

en: Local File
hi: लोकल फाइल

en: Type: %1
hi: किसिम: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
hi: चिनहाः

en: Select...
hi: चुनव...

en: Existing Templates
hi: मिलत टैम्प्लेट्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
hi: कागद किसम

en: Show all the templates
hi: सब्बो टैम्प्लेट्स देखाव

en: Clear Selection
hi: चयन हटाव

en: Please choose an icon first.
hi: किरपा करके पहिली एक चिनहा चुनव.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
hi: आप टैम्प्लेट "%1" ल बदलत हो; का आप मन सुनिस्चित हो?

en: Failed to create the template.
hi: टैम्प्लेट बनाए मं फेल.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
hi: ये टैम्प्लेट ल मेटाय के अनुमति आप मन तिर नइ हे.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
hi: आप टैम्प्लेट "%1" ल मेटात हो; का आप मन सुनिस्चित हो?

en: Math Environments
hi: मैथ एनवायरनमेंट

en: Without n&umbering:
hi: कोई नंबर नइ: (&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
hi: पंक्तियों के संख्या: (&r)

en: Number of c&ols:
hi: खंभा के संख्या: (&o)

en: Use &bullets:
hi: बुलेट उपयोग करव: (&b)

en: Choose an environment.
hi: वातावरन चुनव

en: Number of cols:
hi: खंभा मन के संख्या:

en: Number of groups:
hi: समूह के संख्या:

en: New File
hi: नवा फाइल

en: LaTeX Document
hi: लेटेक्स कागद

en: BibTeX Document
hi: बिबटेक्स कागद

en: Tool Name
hi: औजार नाम

en: Class
hi: क्लास

en: <Custom>
hi: <मनमाफिक>

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
hi: गलती: नाम मं स्लैस '/' नइ होना चाही.

en: Select Odd Pages
hi: विसम पेज चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
hi: पैरामीटरः

en: ***** output file:
hi: ***** आउटपुट फाइलः

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
hi: फाइल नाम "%1"  पहिली से ही अस्तित्व मं हावे. का आप मन एखर ऊपर ही मिटाकर लिखना चाहू?

en: This input file does not exist.
hi: ए इनपुट फाइल मौजूद नइ हे.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
hi: गुन

en: Done
hi: पूरा

en: Could not create a temporary file.
hi: अस्थायी फाइल बना नइ सकिस.

en: Copies:
hi: नकल:

en: Extensions
hi: एक्सटेंसन (&g)

en: Insert a short descriptive name of your project here.
hi: अपन परियोजना के संक्छिप्त वर्नननात्मक नाम इहां भरव.

en: Project &title:
hi: परियोजना सीर्सक: (%t)

en: Source Files
hi: स्रोत फाइल मन ल

en: Package Files
hi: पैकेज फाइल मन ल

en: Image Files
hi: फोटू फाइल मन ल

en: Predefined:
hi: तयसुदा

en: Invalid extension
hi: अवैध एक्सटेंसन

en: Create New Project
hi: नवा परियोजना बनाव

en: Create a new file and add it to this project
hi: एक नवा फाइल बनाव अउ ओला एखर परियोजना मं जोड़व

en: File&name (relative to where the project file is):
hi: फाइलनाम (जहाँ परियोजना फाइल मन ल हेओखर सापेक्छ):

en: Untitled
hi: बेसीर्सक

en: Empty Location
hi: खाली जगह

en: No File Name Given
hi: कोई फाइल नाम नइ दे हे

en: Project File Already Exists
hi: परियोजना फाइल पहिली से ही मौजूद हे

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
hi: फाइल "%1" से पहिली से ही मौजूद हे, एखर ऊपर ही लिखव?

en: File Already Exists
hi: फाइल पहिली से ही मौजूद हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
hi: परियोजना विकल्प

en: (use global setting)
hi: (वैस्विक सेटिंग उपयोग करव)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
hi: डिफाल्ट मास्टर कागद चुनव. अपने अपन पता लगाय बर खाली छोड़ देव.

en: &Master document:
hi: मास्टर कागद: (&M)

en: (auto-detect)
hi: (अपने-आप-पता-लगाव)

en: &QuickBuild configuration:
hi: क्विकबिल्ड कान्फिगरेसन: (&Q)

en: &MakeIndex options
hi: मेकइंडेक्स विकल्प (&M)

en: Cla&ss Options
hi: क्लास विकल्प (&s)

en: &Packages
hi: पैकेजेस (&P)

en: &Document Properties
hi: कागद गुन (&D)

en: Doc&ument class:
hi: कागद क्लास: (&u)

en: &Typeface size:
hi: टाइपफेस आकार: (&T)

en: Paper si&ze:
hi: कागज आकार: (&z)

en: E&ncoding:
hi: एनकोडिंग: (&n)

en: Description
hi: वर्नन

en: Cl&ass options:
hi: क्लास विकल्प: (&a)

en: Add a new class option
hi: नवा क्लास विकल्प जोड़व

en: Ed&it...
hi: संपादन करव... (&i)

en: Edit the current class option
hi: अभी हाल के क्लास विकल्प के संपादन करव

en: Remove the current class option
hi: अभी हाल के क्लास विकल्प ल मेटाव

en: LaTe&X packages:
hi: लेटेक्स पैकेजेस: (&X)

en: Package
hi: पैकेज

en: Value
hi: मान

en: Add a new package
hi: नवा पैकेज जोड़व

en: Add Op&tion...
hi: विकल्प जोड़व... (&t)

en: Add a new package option
hi: नवा पैकेज विकल्प जोड़व

en: Edit the current package option
hi: अभी हाल के पैकेज विकल्प के संपादन करव

en: Remove the current package option
hi: अभी हाल के पैकेज विकल्प ल मेटाव

en: &Reset to Defaults
hi: डिफाल्ट मं रीसेट करव (&R)

en: Reset to the default list of packages
hi: पैकेज के डिफाल्ट सूची मं रीसेट करव

en: &Author:
hi: लेखकः (&A)

en: &Title:
hi: सीर्सकः (&T)

en: Dat&e:
hi: तारीक: (&e)

en: &Theme:
hi: प्रसंगः (&T)

en: Sets the document's orientation to landscape
hi: कागद के दिसा आड़ा सेट करथे

en: Margins are set for single side output
hi: हासिए सिंगल साइड आउटपुट बर सेट हे

en: Left and right pages differ in page margins
hi: पेज हासिए मं जेवनी अउ डेरी पेज भिन्न हे

en: Puts formula numbers on the left side
hi: सूत्र नंबरों ल डेरी तरफ रखथे

en: Aligns formulas on the left side
hi: सूत्रों ल डेरी तरफ पंक्तिबद्ध करथे

en: Puts title and abstract on an extra page
hi: सीर्सक अउ एब्सट्रेक्ट ल एक अतिरिक्त पेज मं रखथे

en: Puts title and abstract on the same page as the text
hi: सीर्सक अउ एब्सट्रेक्ट ल एके पेज मं पाठ के जइसन रखथे

en: Puts the text in one column
hi: पाठ ल एके खंभा मं रखथे

en: Puts the text in two columns
hi: पाठ ल दो खंभा मन मं रखथे

en: Formats the bibliography in open style
hi: ग्रन्थसूची ल ओपन स्टाइल मं फारमेट करथे

en: Chapters may start on top of every page
hi: पेज के सीर्स से अध्याय चालू हो सकथो

en: Chapters may only start on top of right pages
hi: सिरिफ जेवनी पेज के सीर्स से ही अध्याय चालू हो सकथो

en: Cause the header to be counted as text
hi: हेडर ल पाठ के रूप मं गिनना संभव बनाथे

en: Cause the header to be counted as border
hi: हेडर ल किनारा के रूप मं गिनना संभव बनाथे

en: Cause the footer to be counted as text
hi: फूटर ल पाठ के रूप मं गिनना संभव बनाथे

en: Cause the footer to be counted as border
hi: फूटर ल किनारा के रूप मं गिनना संभव बनाथे

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
hi: हासिया-टिप्पनी ल पाठ के मुख्य हिस्सा के रूप मं गिनना संभव बनाथे

en: The normal margin is used for the margin-note area
hi: हासिया-टिप्पनी छेत्र बर सामान्य हासिया उपयोग मं ले गिस

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
hi: पीडीएफ या डीवीआई फाइल के साथ उचित मेकेनिज्म उपयोग करथे

en: Enables the default for an empty left page
hi: खाली डेरी पेज बर डिफाल्ट सक्छम बनाथे

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
hi: एक खाली डेरी पेज सादा-पेजसैली के साथ सेट होही

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
hi: एक खाली डेरी पेज खाली-पेजसैली के साथ सेट होही

en: Use a line to separate the header from the text body
hi: पाठ हिस्सा से हेडर ल अलग करे बर एक लकीर के उपयोग करव

en: Use no line to separate the header from the text body
hi: पाठ हिस्सा से हेडर ल अलग करे बर एक लकीर के उपयोग नइ करव

en: Use a line to separate the footer from the text body
hi: पाठ हिस्सा से फूटर ल अलग करे बर एक लकीर के उपयोग करव

en: Use no line to separate the footer from the text body
hi: पाठ हिस्सा से फूटर ल अलग करे बर एक लकीर के उपयोग नइ करव

en: Normal paragraph spacing of one line
hi: एक लकीर के सामान्य पैराग्राफ जगह

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
hi: सामान्य जगह, आखरी लकीर के कम से कम 1/3 फ्री हो

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
hi: सामान्य जगह, आखरी लकीर के कम से कम 1/4 फ्री हो

en: Normal spacing, no special provision for the last line
hi: सामान्य जगह, आखरी लकीर बर कोनो विसेस व्यवस्था नइ

en: Paragraph spacing of half a line
hi: आधी लकीर के पैराग्राफ जगह

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
hi: जगह 1/2 पंक्ति, आखरी लकीर के कम से कम 1/3 फ्री हो

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
hi: जगह 1/2 पंक्ति, आखरी लकीर के कम से कम 1/4 फ्री हो

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
hi: 1/2 लकीर के जगह, आखरी लकीर बर कोनो विसेस व्यवस्था नइ

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
hi: एक-लकीर कैप्सन केंद्रित हे, बहु-लकीर डेरी-पंक्तिबद्ध

en: No special handling of one-line captions
hi: एक-लकीर कैप्सन बर कोनो विसिस्ट हेंडलिंग नइ

en: Normal great title font sizes
hi: सीर्सकों बर सामान्य बड़े फोंट आकार

en: Small font sizes for titles
hi: सीर्सकों बर छोटे फोंट आकार

en: Even smaller font sizes for titles
hi: सीर्सकों बर अउ छोटे फोंट आकार

en: Include lists of figures and tables in the TOC
hi: विसय-टेबल मं आकृतियों अउ टेबल के सूची सामिल करव

en: Include the bibliography in the TOC
hi: विसय-टेबल मं ग्रन्थसूची सामिल करव

en: Include the index in the TOC
hi: विसय-टेबल मं निर्देसिका सामिल करव

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
hi: विसय-टेबल मं आकृतियों अउ टेबलओं के सूची मं नंबर देव

en: Number the bibliography in the TOC
hi: विसय-टेबल मं ग्रंथ-सूची मं नंबर देव

en: All Numbers uses a fixed space
hi: सब्बो संख्या मन से एक निस्चित खाली-जगहा के उपयोग करे जाए

en: Numbering of sectional units have a point at the end
hi: सेक्सनल इकाइयों मं अनुक्रम दे जाय मं आखरी तिर कोनो एक बिन्दु

en: Numbering of sectional units have no point at the end
hi: सेक्सनल इकाइयों मं अनुक्रम दे जाय मं आखरी तिर कोनो बिन्दु नइ

en: Caption command acts like \captionabove
hi: कैप्सन कमांड एखर जइसन काम करथे - \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
hi: कैप्सन कमांड एखर जइसन काम करथे - \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
hi: लांगटेबल पैकेज के कैप्सन री-डिफाए नइ होए चाही

en: Use a separate line for the chapter number
hi: अध्याय नंबर बर अलग लकीर के उपयोग करव

en: Use the same line for the chapter number and title
hi: अध्याय नंबर अउ सीर्सक बर एके लकीर के उपयोग करव

en: Use a separate line for the appendix name
hi: एपेंडिक्स नाम बर अलग लकीर उपयोग करव

en: No separate line for the appendix name
hi: एपेंडिक्स नाम बर कोनो अलग लकीर नइ

en: Include the abstract's title
hi: एब्सट्रेक्ट सीर्सक ल सामिल करव

en: Exclude the abstract's title
hi: एब्सट्रेक्ट सीर्सक ल अलग छोड़व

en: The file is compiled in draft mode
hi: फाइल ड्राफ्ट मोड मं कम्पाइल कर दे गे हे

en: The file is compiled in final mode
hi: फाइल फाइनल मोड मं कम्पाइल कर दे गे हे

en: Slides will use many colors
hi: स्लाइड्स बहुत से रंग के उपयोग करही

en: Slides will use a restricted set of colors
hi: स्लाइड्स रंग के सीमित सेट के उपयोग करही

en: Display the number of the current slide and the total number
hi: अभी हाल के स्लाइड के नंबर अउ कुल संख्या बताव

en: Display only the number of the current slide
hi: सिरिफ अभी हाल के स्लाइड के नंबर बताव

en: The background of the slide is always white
hi: स्लाइड के पिछोत अंगना हमेसा सफेद रहे

en: The color of the background depends on the current style
hi: पिछोत अंगना के रंग अभी हाल के सैली मं निर्भर करथे

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
hi: पोस्टस्क्रिप्ट फाइल बनाए बर लेटेक्स फाइल ल कम्पाइल करिस

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
hi: पीडीएफ फाइल बनाए बर लेटेक्स फाइल ल कम्पाइल करिस

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
hi: वायएन्डवाय लेटेक्स के साथ लेटेक्स फाइल ल प्रोसेस करे जाए

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
hi: पीएस2पीडीएफ के उपयोग से पीएस फाइल ल पीडीएफ फाइल मं बदले जाए

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
hi: माइक्रोप्रेस वी-टेक्स के साथ लेटेक्स फाइल ल प्रोसेस करे जाए

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
hi: स्लाइड्स के तल तिर कोनो कैप्सन नइ जोड़व

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
hi: स्लाइड्स के पाठ ल स्लाइड्स के (आड़ा) सीर्स मं रखव

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
hi: स्लाइड्स के पाठ ल स्लाइड्स के (आड़ा) केंद्र मं रखव

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
hi: सीर्स-पंक्तियों, पाद-पंक्तियों अउ बाजू-पट्टी मन ल धूसर आयातों से बदल दे जाही.

en: Make all navigation bars as small as possible
hi: सब्बो नेविगेसन पट्टी मन ल जितना छोटा हो सके उतना ही बनाव

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
hi: पीडीएफ जानकारी मं कुछ प्रविस्टि मन के बनाना रोकव

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
hi: थ्योरम के जइसन डिफाल्ट ब्लाक के परिभासा ल स्विच ओफ करथे

en: Does not load amsthm and amsmath
hi: amsthm अउ amsmath लोड नइ करे

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
hi: एसियाई फोंट मन बर सीजीके पैकेज के उपयोग के समय जरूरी

en: Use a sans-serif font during the presentation
hi: प्रस्तुतीकरन के समय संस-सेरिफ फोंट के उपयोग करव

en: Use a serif font during the presentation
hi: प्रस्तुतीकरन के समय सेरिफ फोंट के उपयोग करव

en: Override the math font to be a sans-serif font
hi: गनितीय फोंट ल संस-सेरिफ फोंट बर ओवरराइड करव

en: Override the math font to be a serif font
hi: गनितीय फोंट ल सेरिफ फोंट बर ओवरराइड करव

en: Deactivate internal font replacements for math text
hi: गनितीय पाठ बर अंदर के फोंट रिप्लेसमेंट ल अक्रिय करव

en: Create a PDF handout
hi: पीडीएफ हेडआउट बनाव

en: For PDF transparency
hi: पीडीएफ ट्रांसपेरेंसी बर

en: All structure elements are typeset in blue
hi: सब्बो स्ट्रक्चर तत्व नीले रंग मं टाइपसेट हे

en: All structure elements are typeset in red
hi: सब्बो स्ट्रक्चर तत्व लाल रंग मं टाइपसेट हे

en: All structure elements are typeset in black and white
hi: सब्बो स्ट्रक्चर तत्व काले अउ सफेद रंग मं टाइपसेट हे

en: All structure elements are typeset in brown
hi: सब्बो स्ट्रक्चर तत्व भूरे रंग मं टाइपसेट हे.

en:  Notes are not shown
hi: नोट्स देखाय नइ गिस

en:  Include notes in the output file
hi: आउटपुट फाइल मं नोट्स सामिल करव

en:  Include only notes and suppress frames
hi: सिरिफ नोट सामिल करव अउ फ्रेम्स ल रोकव

en: %1 '%2' already exists.
hi: %1 '%2' पहिली ही मौजूद हे.

en: Special math environments and commands (AMS)
hi: विसिस्ट मैथ एनवायरनमेंट्स अउ कमांड (एएमएस)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
hi: मैथ मोड बर फोंट अउ चिनहा के संग्रह (एएमएस)

en: Improved theorem setup (AMS)
hi: उन्नत प्रमेय सेटअप (एएमएस)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
hi: आकृतियों अउ टेबल बर कैप्सन सछमताओं के विस्तार करथे

en: Hypertext marks in LaTeX
hi: लेटेक्स मं हायपर-टेक्स्ट चिनहा

en: Use dvips as hyperref driver
hi: डीवीआईपीएस ल हायपर-रेफ के जइसन उपयोग करव

en: Use pdftex as hyperref driver
hi: पीडीएफ-टेक्स ल हायपर-रेफ के जइसन उपयोग करव

en: Make bookmarks
hi: निसानी बनाव

en: Put section numbers in bookmarks
hi: पसंद मं खन्ड संख्या भरव

en: Open up bookmark tree
hi: बुकमार्क ट्री खोलव

en: Text for PDF Author field
hi: पीडीएफ लेखक फील्ड बर पाठ

en: Text for PDF Creator field
hi: पीडीएफ क्रिएटर फील्ड बर पाठ

en: LaTeX with hyperref package
hi: हायपर-रेफ पैकेजेस के साथ लेटेक्स

en: Resize document window to fit document size
hi: कागद आकार ल जमाव करे बर कागद विंडो ल नवा आकार देव

en: Text for PDF Keywords field
hi: पीडीएफ की-वर्ड्स फील्ड बर पाठ

en: Text for PDF Producer field
hi: पीडीएफ उत्पादक फील्ड बर पाठ

en: Starting view of PDF document
hi: पीडीएफ कागद के सुरू के दृस्य

en: Text for PDF Subject field
hi: पीडीएफ विसय फील्ड बर पाठ

en: Text for PDF Title field
hi: पीडीएफ सीर्सक फील्ड बर पाठ

en: Enable index generation
hi: निर्देसिका बनाना सक्छम करव

en: Enables multicolumn environments
hi: अनेक-खंभा वातावरन सक्छम करथे

en: Load all pstricks packages
hi: सब्बो पीएसट्रिक्स पैकेजेस लोड करथे

en: Rotates text
hi: पाठ ल घुमाथे

en: Enables subfigures inside figures
hi: फोटू मन के भीतर उप-फोटू सक्छम करथे

en: Extending LaTeX's color facilities
hi: लेटेक्स रंग दक्छता विस्तार

en: Adds language specific support
hi: भाखा विसेस समर्थन जोड़व

en: Use a font encoding scheme
hi: फोंट एनकोडिंग योजना उपयोग करव

en: Support for including graphics
hi: ग्राफिक्स सामिल करे बर समर्थन

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
hi: डीवीआईपीएस के ग्राफिक सामिल करे मं विसेसग्य

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
hi: पीडीएफ-टेक्स के ग्राफिक सामिल करे मं विसेसग्य

en: Show only frames of graphics
hi: ग्राफिक्स के सिरिफ फ्रेम्स ही देखाव

en: <default>
hi: <डिफाल्ट>

en: <empty>
hi: <खाली>

en: Document Class
hi: कागद क्लास

en: Please enter the new document &class:
hi: किरपा करके, नवा कागद क्लास भरव: (&c)

en: &Set all options from this standard class (optional):
hi: ये मानक क्लास से सब्बो विकल्प मन लट करव (वैकल्पिक): (&S)

en: Use standard &fontsizes
hi: मानक फोंट-आकारों के उपयोग करव (&f)

en: Use standard &papersizes
hi: मानक कागज-आकारों के उपयोग करव (&p)

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
hi: का आप मन "%1" ल कागद क्लास सूची से मिटाना चाहथो?

en: Remove Document Class
hi: कागद क्लास मेटाव

en: Add Fontsize
hi: फोंट-आकार जोड़व

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
hi: किरपा करके, फोंट-आकार भरव (अल्पविराम से अलग करे गे सूची):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
hi: का आप मन "%1" ल फोंट-आकार से मिटाना चाहथो?

en: Remove Fontsize
hi: फोंट-आकार मेटाव

en: Add Papersize
hi: कागज-आकार जोड़व

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
hi: किरपा करके, कागज-आकार भरव (अल्पविराम से अलग करे गे सूची):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
hi: का आप मन "%1" ल कागज-आकार से मिटाना चाहथो?

en: Remove Papersize
hi: कागज-आकार मेटाव

en: Add Option
hi: विकल्प जोड़व

en: Name of &option:
hi: विकल्प के नाम: (&o)

en: &Description:
hi: वर्ननः (&D)

en: &Select this option
hi: ये विकल्प ल चुनव (&S)

en: Edit Option
hi: संपादन विकल्प

en: Do you want to delete this class option?
hi: का आप मन एखर क्लास विकल्प ल मिटाना चाहथो?

en: Add Package
hi: पैकेज जोड़व

en: &Package:
hi: पैकेजः (&P)

en: &Select this package
hi: ये पैकेज ल चुनव (&S)

en: &Option:
hi: विकल्प: (&O)

en: package:
hi: पैकेजः

en: &Editable
hi: संपादन जा सके (&E)

en: De&fault value:
hi: डिफाल्ट मूल्य: (&f)

en: &Value:
hi: मान: (&V)

en: Op&tion:
hi: विकल्प: (&t)

en: Edit Package
hi: पैकेज संपादित करव

en: Do you want to delete this package?
hi: का आप मन एखर पैकेज ल मिटाना चाहथो?

en: Do you want to reset this package list?
hi: का एखर पैकेज सूची ल रीसेट करना चाहथो?

en: Reset Package List
hi: पैकेज सूची रीसेट करव

en: %1 '%2' is not allowed.
hi: %1 '%2' स्वीकार नइ हे.

en: This document class already exists.
hi: ये कागद क्लास पहिली से ही मौजूद हे.

en: This name is not allowed for a document class.
hi: ये कागद क्लास बर स्वीकार नाम नइ हे.

en: This document class option already exists.
hi: ये कागद क्लास विकल्प पहिली से ही मौजूद हे.

en: This package already exists.
hi: ये पैकेज पहिली से ही अस्तित्व मं हे.

en: Could not identify the package name.
hi: पैकेज नाम ल पहिचान नइ सकिस.

en: This package option already exists.
hi: ये पैकेज विकल्प पहिली से ही मौजूद हे.

en: Copy as LaTeX
hi: लेटेक्स जइसन नकल करव

en: Statistics for %1
hi: %1 बर आंकड़ा

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
hi: चेतावनी: ये सिरिफ चुने गे पाठ बर सांख्यिकी हे.

en: Statistics for Untitled
hi: अनाम बर आंकड़ा

en: Tabular Environments
hi: टेबुलर एनवायरनमेंट

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: टेढ़ा

en: Underline
hi: लकीर

en: Join Cells
hi: कोस्ठ जोडें

en: Split Cells
hi: कोस्ठ तोडें

en: Edit Frame
hi:  संपादित करव

en: Text Color
hi: पाठ रंग

en: Clear Text
hi: पाठ साफ करव

en: Clear All
hi: सब्बो साफ करव

en: Number of rows:
hi: पंक्तियों के संख्या:

en: Use starred version
hi: तारांकित संस्करन के उपयोग करव

en: Use booktabs package
hi: बुकटैब पैकेज ल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
hi: बुलेट भरव

en: The text will be centered.
hi: पाठ बीच मं बैठेगा

en: Splits joined cells.
hi: जुडे कोठी तोडें

en: Resizing table
hi: सारनी आकार बदलव

en: m{w} Alignment
hi: m{w} जमावट

en: X Alignment
hi: X जमावट

en: Documentation Browser
hi: कागद लिखइया ब्राउजर

en: Could not read the style file.
hi: स्टाइल फाइल पढ़ नइ सकिस.

en: Could not find '%1'
hi: '%1' खोज नइ सकिस

en: &Menu item:
hi: मेन्यू आइटम: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
hi: मेटाव (&R)

en: &Separator
hi: अलगइया (&S)

en: Move &Down
hi: नीचे जाव (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
hi: फाइल:

en: &Menu entry:
hi: मेन्यू-एंट्री: (&M)

en: Open file dialog
hi: फाइल खोले के गोठ

en: Select File
hi: फाइल चुनव

en: File '%1' does not exist.
hi: फाइल '%1' मौजूद नइ हे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
hi: भरव

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
hi: अतिरिक्त

en: Invalid Characters
hi: अवैध अक्छर

en: Missing Extension
hi: एक्सटेंसन गंवा गे हे

en: Structure View Error
hi: स्ट्रक्चर दृस्य त्रुटि

en: View Log File
hi: लाग फाइल देखव

en: Previous LaTeX Error
hi: पिछला लेटेक्स गलती

en: Next LaTeX Error
hi: अगला लेटेक्स गलती

en: Previous LaTeX Warning
hi: पिछला लेटेक्स चेतावनी

en: Previous LaTeX BadBox
hi: पिछला लेटेक्स बैड-बाक्स

en: Next LaTeX BadBox
hi: अगला लेटेक्स बैड-बाक्स

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
hi: लाग फाइल ल खोल नइ सकिस; का आप मन लेटेक्स चलाय हे?

en: User Tools Detected
hi: कमइया औजार के पता चलिस

en: Open File
hi: फाइल खोलव

en: Files and Projects
hi: फाइल अउ परियोजना

en: Structure
hi: स्ट्रक्चर

en: Scripts
hi: स्क्रिप्ट्स

en: Symbols
hi: चिनहा

en: Relation
hi: सम्बन्ध

en: Arrows
hi: तीर चिनहा

en: Miscellaneous Math
hi: विविध मैथ

en: Miscellaneous Text
hi: विविध पाठ

en: Delimiters
hi: डेलिमीटर्स

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
hi: विसिस्ट अक्छर

en: Cyrillic Characters
hi: साइरिलिक अक्छर

en: Abbreviation
hi: संक्छिप्त

en: Log and Messages
hi: लाग अउ संदेस

en: Output
hi: आउटपुट

en: Konsole
hi: कंसोल

en: Save All
hi: सब्बो सहेजव

en: Create Template From Document...
hi: कागद से टैम्प्लेट तैयार करव...

en: &Remove Template...
hi: टैम्प्लेट मेटाव... (&R)

en: Close All
hi: सब्बो बंद करव

en: Close All Ot&hers
hi: अउ दूसर सब्बो ल बंद करव (&h)

en: S&tatistics
hi: सांख्यिकी (&t)

en: &ASCII
hi: ओस्की (&A)

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
hi: लेटिन-&1 (आईएसओ 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
hi: लेटिन-&2 (आईएसओ 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
hi: लेटिन-&3 (आईएसओ 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
hi: लेटिन-&4 (आईएसओ 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
hi: लेटिन-&5 (आईएसओ 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
hi: लेटिन-&9 (आईएसओ 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
hi: मध्य यूरोपीय (cp-1250) (&C)

en: &Western European (cp-1252)
hi: मध्य यूरोपीय (cp-1252) (&W)

en: Next section
hi: अगला खन्ड

en: Prev section
hi: पिछला खन्ड

en: Next paragraph
hi: अगला पैराग्राफ

en: Prev paragraph
hi: पिछला पैराग्राफ

en: Find &in Files...
hi: फाइल मन मं ढूढें... (&i)

en: Refresh Str&ucture
hi: स्ट्रक्चर ताजा करव (&u)

en: &New Project...
hi: नवा परियोजना... (&N)

en: &Open Project...
hi: परियोजना खोलव... (&O)

en: Open &Recent Project
hi: अभी हाल के परियोजना खोलव (&R)

en: A&dd Files to Project...
hi: परियोजना मं फाइल मन ल जोड़व... (&d)

en: Refresh Project &Tree
hi: परियोजना ट्री ताजा करव (&T)

en: &Archive
hi: अभिलेखागार (&A)

en: Project &Options
hi: परियोजना विकल्प (&O)

en: &Close Project
hi: परियोजना बन्द करव (&C)

en: &Show Projects...
hi: परियोजना देखाव... (&S)

en: Re&move Files From Project...
hi: परियोजना से फाइल मेटाव... (&m)

en: Show Project &Files...
hi: परियोजना फाइल देखाव... (&F)

en: Open All &Project Files
hi: सब्बो परियोजना फाइल खोलव (&P)

en: Find in &Project...
hi: परियोजना मं खोजव... (&P)

en: Clean
hi: साफ

en: Next Document
hi: अगला कागद

en: Previous Document
hi: पिछला कागद

en: Focus Log/Messages View
hi: फोकस लाग/संदेस दृस्य

en: Focus Output View
hi: आउटपुट दृस्य फोकस करव

en: Focus Konsole View
hi: कंसोल दृस्य फोकस करव

en: Focus Editor View
hi: संपादक दृस्य फोकस करव

en: Next Bullet
hi: अगला गोली

en: Prev Bullet
hi: पिछला गोली

en: Environment (inside)
hi: वातावरन (अंदर)

en: Environment (outside)
hi: वातावरन (बाहिर)

en: TeX Group (inside)
hi: टेक्स समूह (अंदर)

en: TeX Group (outside)
hi: टेक्स समूह (बाहिर)

en: Math Group
hi: मैथ समूह

en: Paragraph
hi: पैराग्राफ

en: Line
hi: पंक्ति

en: TeX Word
hi: टेक्स सब्द

en: Go to Begin
hi: सुरू मं जाव

en: Go to End
hi: आखरी मं जाव

en: Match
hi: मिलाव

en: Close
hi: बंद करव

en: Selection
hi: चयन

en: Subdocument
hi: उपकागद

en: Mathgroup
hi: गनितसमूह

en: &Bibliography
hi: ग्रन्थ सूची (&B)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: सेटिंग (&S)

en: Quick Start
hi: क्विक स्टार्ट

en: Array
hi: ऐरे

en: Tabbing
hi: टैबिंग

en: Define Current Document as '&Master Document'
hi: अभी हाल के कागद ल 'मुख्य कागद' के रूप मं परिभासित करव (&M)

en: Show S&ide Bar
hi: बाजू-पट्टी देखाव (&i)

en: Show Mess&ages Bar
hi: संदेस पट्टी देखाव (&a)

en: Watch File Mode
hi: फाइल मोड देखव

en: TeX Guide
hi: टेक्स गाइड

en: LaTeX Command
hi: लेटेक्स कमांड

en: LaTeX Subject
hi: लेटेक्स विसय

en: LaTeX Env
hi: लेटेक्स एन्व

en: Context Help
hi: कान्टेक्स्ट मदद

en: LaTeX Reference
hi: लेटेक्स संदर्भ

en: &System Check...
hi: तंत्र जांच... (&S)

en: Compile
hi: कम्पाइल

en: Convert
hi: बदलव

en: Quick
hi: क्विक

en: Project: %1
hi: परियोजना: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
hi: परियोजना: %1 (मुख्य कागद: %2)

en: Normal mode
hi: सामान्य मोड

en: Master document: %1
hi: मुख्य कागद: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
hi: अभी हाल के कागद ल 'मुख्य कागद' के रूप मं परिभासित करव

en: Normal mode (current master document: %1)
hi: सामान्य मोड (अभी हाल के मुख्य कागद: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
hi: इहां कोनो सक्रिय कागद नइ हे या एला सहेजे नइ गे हे.

en: Insert text
hi: पाठ भरव

en: No Name
hi: कोई नाम नइ

en: no name
hi: कोई नाम नइ

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
hi: अभी हाल के कागद ल मुख्य कागद के रूप मं परिभासित करे बर एला पहिली सहेजना होही.

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
hi: रिसोर्स फाइल के संस्करन.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
hi: मुख्य विंडो के चौड़ाई.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
hi: मुख्य विंडो के ऊँचाई.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
hi: स्ट्रक्चर दृस्य बर एक्सपांसन स्तर.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
hi: स्ट्रक्चर दृस्य मं लेबल कमांड देखाव

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
hi: का जइसन्स सर्वर चलाव.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
hi: टेक्स-इनपुट एनवायरनमेंट वेरिएबल होल्ड करथे.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
hi: का तल पट्टी दिखाना हे

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
hi: का बाजू पट्टी दिखाना हे

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
hi: का लाग-एमएसजी दृस्य मं बैड डब्बा चेतावनियों ल दिखाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
hi: का लाग-एमएसजी दृस्य मं (ले)टेक्स चेतावनियों ल दिखाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
hi: डेरी पैन मं चुने गे दृस्य के आइडेंटिफायर.

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
hi: अपने अपन पूरा \begin{env} से \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
hi: का इमेज-मैजिक इनस्टाल हे.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
hi: चित्र मं से बाउंडिंग डब्बा ल निरधारित करे के कोसिस करव.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
hi: डिफाल्ट फोटू रेजोल्यूसन.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
hi: टेक्स कागद के जगह.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
hi: सुरू मं फाइल मन ल अउ परियोजनाओं ल फिर से खोलव.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
hi: बन्द करे के उपरांत फाइल मन ल अपने अपन साफ करव.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
hi: बाहिर होए मं मिटाए जाय वाले फाइल एक्सटेंसन

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
hi: लेखक टैम्प्लेट वेरिएबल.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
hi: डाकुमेंटक्लास टैम्प्लेट वेरिएबल.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
hi: इनपुट एनकोडिंग टैम्प्लेट वेरिएबल.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
hi: डिफाल्ट जगह जहाँ परियोजना बनाना हे.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
hi: का डीवीआई-पीएनजी इनस्टाल हे.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
hi: का कनवर्ट इनस्टाल हे.

en: &Label:
hi: लेबल: (&L)

en: Could not find template: %1
hi: टैम्प्लेट: %1 नइ खोज सकिस

en: File Not Found
hi: फाइल नइ मिलिस

en: Please save the file first.
hi: किरपा करके, पहिली फाइल मन ल सहेजव.

en: Open/create a document first.
hi: पहिली कागद खोलव/बनाव.

en: Create Template From Document
hi: कागद से टैम्प्लेट तैयार करव

en: Remove Template
hi: टैम्प्लेट मेटाव

en: Open Files
hi: फाइल मन ल खोलव

en: Saving
hi: सहेजत हे

en: Save File
hi: फाइल सहेजव

en: Refresh Project Tree
hi: परियोजना ट्री रीफ्रेस करव

en: Could Not Refresh Project Tree
hi: परियोजना रीफ्रेस नइ कर सकिस

en: Select Project
hi: परियोजना चुनव

en: Add to Project
hi: परियोजना मं जोड़व

en: Cannot Remove File From Project
hi: परियोजना से फाइल नइ मिटा सके

en: Project Already Open
hi: परियोजना पहिली ही खुले हे

en: Open Project
hi: परियोजना खोलव

en: Save Project
hi: परियोजना सहेजव

en: Could Determine Active Project
hi: सक्रिय परियोजना निरधारित कर सकिस

en: Add Files to Project
hi: परियोजना मं फाइल मन ल जोड़व

en: Add Files
hi: फाइल मन ल जोड़व

en: Add
hi: जोड़व

en: Could Not Determine Active Project
hi: सक्रिय परियोजना निरधारित नइ कर सकिस

en: Project Options For
hi: बर परियोजना विकल्प

en: Close Project
hi: परियोजना बन्द करव

en: Could Not Close Project
hi: परियोजना बन्द नइ कर सकिस

en: Nothing to clean for %1
hi:  %1 बर कुछ घलोक साफ नइ करना हे

en: Switch Project
hi: परियोजना स्विच करव

en: Select Files to Remove
hi: मिटाय बर फाइल चुनव

en: Show Project Files
hi: परियोजना फाइल देखाव

en: project configuration file
hi: परियोजना कान्फिगरेसन फाइल

en: graphics file
hi: ग्राफिक्स फाइल

en: Open All Project Files
hi: सब्बो परियोजना फाइल खोलव

en: Project Files
hi: परियोजना फाइल

en: Project Error
hi: परियोजना गलती

en: Scanning project files...
hi: परियोजना फाइल मन ल स्कैन करत हे ...

en: (La)TeX Source Files
hi: (ले)टेक्स स्रोत फाइल

en: (La)TeX Packages
hi: (ले)टेक्स पैकेजेस

en: BibTeX Files
hi: बिबटेक्स फाइल

en: Metapost Files
hi: मेटापोस्ट फाइल

en: Kile Project Files
hi: काइल परियोजना फाइल

en: Script
hi: स्क्रिप्ट

en:  output:
hi: आउटपुट:

en: Launching failed, diagnostics:
hi: सुरू करना फेल, निदान:

en: There is no executable named "%1" in your path.
hi: एक्जीक्यूटेबल नाम "%1" आप मन के रस्ता मं नइ मिलिस.

en: You do not have permission to run %1.
hi: %1 ल चलाय बर आप मन तिर अनुमति नइ हे.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
hi: निदान से कोनो प्रत्यक्छ समस्या नइ मिल पाई.

en: finished abruptly
hi: अकस्मात् पूरा

en: Paste
hi: चिपकाव

en: Document Class Selection - \documentclass{}
hi: कागद क्लास चयन - \documentclass{}

en: Package Import - \usepackage{}
hi: पैकेज आयात - \usepackage{}

en: Package Import
hi: पैकेज आयात

en: AMS Packages
hi: एएमएस पैकेजेस

en: The principal American Mathematical Society packages
hi: प्रिंसिपल अमेरिकन मैथमेटिकल सोसायटी पैकेजेस

en: Start Document Body - \begin{document}
hi: कागद के मुख्य हिस्सा चालू करव - \begin{document}

en: Start Document Body
hi: कागद के मुख्य हिस्सा चालू करव

en: Generate Title - \maketitle
hi: सीर्सक बनाव - \maketitle

en: Generate Title
hi: सीर्सक बनाव

en: Table of Contents - \tableofcontents
hi: सामान टेबल बनाव - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
hi: विसय-चीज के टेबल ल जहाँ मं आप मन रखना चाहथो वहाँ ए कमांड ल रखव

en: Title Definition - \title{}
hi: सीर्सक परिभासा - \title{}

en: Title Definition
hi: सीर्सक परिभासा

en: Author Definition - \author{}
hi: लेखक परिभासा - \author{}

en: Author Definition
hi: लेखक परिभासा

en: Center - \begin{center}
hi: केंद्र - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
hi: हर एक लकीर ल ए वाक्यांस के साथ खतम होना चाही \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
hi: डेरी पंक्तिबद्ध - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
hi: जेवनी पंक्तिबद्ध - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
hi: कोट - \begin{quote}

en: Quote
hi: उद्धरन

en: Quotation - \begin{quotation}
hi: कोटेसन - \begin{quotation}

en: Quotation
hi: कोटेसन

en: Verbatim - \begin{verbatim}
hi: वर्बेटिम - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
hi: एनवायरनमेंट जऊन लेटेक्स के साथ जऊन आप मन टाइप करे हव  वइसनेच छापथे.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
hi: बुलेटेड सूची - \begin{itemize}

en: Bulleted List
hi: बुलेटेड सूची

en: Enumeration - \begin{enumerate}
hi: एनुमरेसन - \begin{enumerate}

en: Enumeration
hi: एनुमरेसन

en: Description - \begin{description}
hi: वर्नन  - \begin{description}

en: Table - \begin{table}
hi: टेबल - \begin{table}

en: Figure - \begin{figure}
hi: आकृति - \begin{figure}

en: Title Page - \begin{titlepage}
hi: सीर्सक पेज - \begin{titlepage}

en: Title Page
hi: सीर्सक पेज

en: Italics - \textit{}
hi: तिरछा - \textit{}

en: Italics
hi: टेढ़ा

en: Slanted - \textsl{}
hi: टेढ़ा - \textsl{}

en: Boldface - \textbf{}
hi: गाढ़ा - \textbf{}

en: Boldface
hi: गाढ़ा

en: Typewriter - \texttt{}
hi: टाइपराइटर - \texttt{}

en: Typewriter
hi: टाइपराइटर

en: Small Caps - \textsc{}
hi: स्माल कैप्स - \textsc{}

en: Small Caps
hi: स्माल कैप्स

en: \textsc{small caps text}
hi: \textsc{स्माल कैप्स पाठ}

en: \item[label] Hello!
hi: \item[label] हेलो!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
hi: टैबिंग - \begin{tabbing}

en: Tabular - \begin{tabular}
hi: टेबुलर - \begin{table}

en: Horizontal Line - \hline
hi: आड़ा लकीर - \hline

en: Horizontal Line
hi: आड़ा लकीर

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
hi: कमांड \hline टेबल के चौड़ाई के बराबर आड़ी लकीर खींचथे.

en: Vertical Line - \vline
hi: खड़ा लकीर - \vline

en: Vertical Line
hi: खड़ा लकीर

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
hi: खंभा मन के आरपार आड़ा लकीर -  \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
hi: खंभा मन के आरपार आड़ा लकीर

en: New Page - \newpage
hi: नवा-पेज - \newpage

en: New Page
hi: नवा फाइल

en: The \newpage command ends the current page
hi: कमांड ewpage \nअभी हाल के पेज ल खतम करथे

en: Line Break - \linebreak
hi: लाइन ब्रेक - \linebreak

en: Line Break
hi: लाइन ब्रेक

en: Page Break - \pagebreak
hi: पेज ब्रेक - \pagebreak

en: Page Break
hi: पेज ब्रेक

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
hi: "बड़ा" खड़े जगह - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
hi: "बड़ा" खड़ा जगह

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
hi: \medskip कमांड बड़ा खड़ा जगह जोड़थे.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
hi: "मध्यम" खड़े जगह - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
hi: "मध्यम" खड़े जगह

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
hi: \medskip कमांड मध्यम खड़ा जगह जोड़थे.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
hi: फोटू प्रविस्टि - \includegraphics{file}

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
hi: कस्टमाइजेबल फाइल इनक्लूजन - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
hi: कस्टमाइजेबल फाइल इनक्लूजन

en: Type or select a filename:
hi: फाइलनाम चुनव या टाइप करव:

en: File Inclusion - \input{file}
hi: फाइल इन्क्लूजन - \input{file}

en: File Inclusion
hi: फाइल इन्क्लूजन

en: Sectioning
hi: सेक्सनिंग

en: &Part
hi: भाग (&P)

en: No &numbering
hi: कोई नंबर नइ (&n)

en: C&hapter
hi: अध्याय (&h)

en: &Section
hi: खन्ड (&S)

en: &Subsection
hi: उपखन्ड (&S)

en: &Subsubsection
hi: सबसेक्सन (&S)

en: &Paragraph
hi: पैराग्राफ (&P)

en: &Subparagraph
hi: सब-पैराग्राफ (&S)

en: Size
hi: आकार

en: tiny
hi: नन्हा

en: scriptsize
hi: स्क्रिप्ट-साइज

en: footnotesize
hi: फुटनोट-साइज

en: small
hi: छोटा

en: normalsize
hi: नार्मल-साइज

en: large
hi: बड़ा

en: Large
hi: बड़ा

en: LARGE
hi: बड़ा

en: huge
hi: बहुत बड़ा

en: Huge
hi: बहुत बड़ा

en: Other
hi: अन्य

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
hi: रेखांकित - \underline{}

en: Smart New Line
hi: स्मार्ट नवा पंक्ति

en: Smart Tabulator
hi: स्मार्ट टेबुलर

en: Abstract - \begin{abstract}
hi: एब्सट्रेक्ट - \begin{abstract}

en: Tabular* - \begin{tabular*}
hi: टेबुलर - \begin{tabular*}

en: Tabular*
hi: टेबुलर*

en: Minipage - \begin{minipage}
hi: मिनिपेज - \begin{minipage}

en: Table of Figures - \listoffigures
hi: फोटू के टेबल - \listoffigures

en: Table of Figures
hi: फोटू के टेबल

en: Put this command where you want the list of figures to go.
hi: फोटू सूची ल जहाँ मं आप मन रखना चाहथो वहाँ ए कमांड ल रखव

en: Table of Tables
hi: टेबल मन के टेबल

en: Put this command where you want the list of tables to go.
hi: टेबल के सूची ल जहाँ मं आप मन रखना चाहथो वहाँ ए कमांड ल रखव

en: Generate Index - \makeindex
hi: सूची बनाव - \makeindex

en: Generate Index
hi: सूची बनाव

en: Bibliography
hi: पुस्तकसूची

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
hi: पुस्तकसूची - \begin{thebibliography}

en: Embedded Code
hi: भीतर मं बने कोड

en: Strong
hi: स्ट्रांग

en: Roman
hi: रोमन

en: Medium
hi: मीडियम

en: Italic - \itshape
hi: तिरछा - \itshape

en: Slanted - \slshape
hi: टेढ़ा - \slshape

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
hi: पुस्तक सूची सैली चयन - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
hi: पुस्तक सूची सैली चयन

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
hi: पुस्तकसूची बनाना - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
hi: पुस्तकसूची बनाना

en: Print Bibliography
hi: पुस्तकसूची छापव

en: Prints the complete bibliography
hi: पूरा पुस्तकसूची छापव

en: Small Space
hi: छोटे जगह

en: Large Space
hi: बड़े जगह

en: Math Mode - $...$
hi: मैथ मोड - $...$

en: Math Mode
hi: मैथ मोड

en: Subscript - _{}
hi: सब्स्क्रिप्ट - ^{}

en: Subscript
hi: सब्स्क्रिप्ट

en: Superscript - ^{}
hi: सुपरस्क्रिप्ट - ^{}

en: Superscript
hi: सुपरस्क्रिप्ट

en: Square Root - \sqrt{}
hi: वर्गमूल - \sqrt{}

en: Square Root
hi: वर्गमूल

en: Array - \begin{array}
hi: ऐरे - \begin{array}

en: Left Delimiter
hi: डेरी डेलिमिटर

en: Right Delimiter
hi: जेवनी डेलिमिटर

en: Multline - \begin{multline}
hi: मल्टीलाइन - \begin{multline}

en: Multline
hi: मल्टीलाइन

en: Multline* - \begin{multline*}
hi: मल्टीलाइन* - \begin{multline*}

en: Multline*
hi: मल्टीलाइन*

en: Split - \begin{split}
hi: स्प्लिट - \begin{split}

en: Split
hi: स्प्लिट

en: Gather - \begin{gather}
hi: एकत्रित - \begin{gather}

en: Gather
hi: एकत्रित

en: Gather* - \begin{gather*}
hi: एकत्रित* - \begin{gather*}

en: Gather*
hi: एकत्रित*

en: Align - \begin{align}
hi: जमाव - \begin{align}

en: Align
hi: जमाव

en: Align* - \begin{align*}
hi: जमाव* - \begin{align*}

en: Align*
hi: जमाव*

en: 1 error | %1 errors
hi[0]: 1गलती
hi[1]: %1 गलती

en: 1 warning | %1 warnings
hi[0]: १चेतावनी
hi[1]: %1 चेतावनी

en: 1 badbox | %1 badboxes
hi[0]: १ बैड-बाक्स
hi[1]: %1 बैड-बाक्स

en: Select Bibliography
hi: ग्रन्थ सूची चुनव

en: Select a bibliography
hi: ग्रन्थ सूची चुनव

en: No bibliography selected.
hi: कोई ग्रन्थ सूची नइ चुने गे.

en: No bibliographies found.
hi: कोई ग्रन्थ सूची नइ मिलिस.

en: Could not change to the folder %1.
hi: फोल्डर %1 मं जा नइ सकिस.

en: Could not determine the master file for this document.
hi: ये कागद बर मुख्य फाइल के निर्धारन नइ कर सकिस.

en: Please save the untitled document first.
hi: किरपा करके, पहिली अनाम कागद ल सहेज लें.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
hi: कागद %1 लेटेक्स रूट कागद नइ हे; जइसन भी हो जारी रखव?

en: Continue?
hi: जारी रखव?

en: Archive Project
hi: परियोजना अभिलेख करव

en: Unknown tool %1.
hi: अग्यात औजार %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
hi: कोई फैक्टरी इनस्टाल नइ हे, काइल के लेखक से संपर्क करव.

en: Aborted
hi: छोड़ दे गिस

en: &Stop
hi: रुकव (&S)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
hi: ये मां बदलव (&v)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
hi: पूरा (&m)

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
hi: बुलेट्स (&B)

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
hi: चुनव (&S)

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
hi: मेटाव (&e)

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
hi: एनवायरनमेंट (&t)

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
hi: टेक्स समूह (&X)

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
hi: बिल्ड (&u)

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
hi: कम्पाइल (&C)

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
hi: कनवर्ट (&o)

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
hi: अऊ दूसर (&t)

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
hi: प्रीएम्बल (&P)

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
hi: सेक्सनिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
hi: सन्दर्भ (&R)

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
hi: एनवायरनमेंट (&E)

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
hi: लिस्ट एनवायरनमेंट (&L)

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
hi: टेबुलर एनवायरनमेंट (&T)

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
hi: फ्लोटिंग एनवायरनमेंट (&F)

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
hi: कोड एनवायरनमेंट (&C)

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
hi: मैथ कमांडः (&M)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
hi: एएमएस फ्रैक्शन

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
hi: मैथ फोंट सैली (&F)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
hi: मैथ एसेंट्स (&A)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
hi: मैथ जगह (&S)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
hi: मानक मैथ एनवायरनमेंट (&E)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
hi: एएमएस मैथ एनवायरनमेंट (&A)

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
hi: फोंट सैली (&F)

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
hi: फोंट स्रेनी

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
hi: फोंट रूप

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
hi: जगह (&c)

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
hi: पेज अउ लाइन ब्रेक

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
hi: जगह

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
hi: विजार्ड (&W)

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
hi: टेक्स कागद लिखना

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
hi: मुख्य

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
hi: संपादन

en: Paste as LaTe&X
hi: लेटेक्स जइसन चिपकाव (&X)

en: Convert Selection to &LaTeX
hi: चुने गे ल लेटेक्स मं बदलव (&L)

en: Could not create an editor view.
hi: संपादक दृस्य नइ बना सकिस.

en: KDE Integrated LaTeX Environment
hi: केडीई एकीकृत लेटेक्स वातावरन

en: Log Parsing
hi: लाग पारसिंग

en: Documentation
hi: कागद लिखना

en: Jump to line
hi: लकीर मं जाव

en: Start a new Kile mainwindow
hi: नवा काइल मुख्य-विंडो चालू करव

en: Frame
hi: फ्रेम

en: Please enter a value
hi: एक मान डालव

en: Version Error
hi: संस्करन त्रुटि

en: The file '%1' does not exist.
hi: खेद हे, फाइल '%1' मौजूद नइ हे.

en: Short
hi: छोटा

en: Expanded Text
hi: फैला पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
hi: जोड़व (&A)

en: &Delete
hi: मेटाव (&D)

en: Delete Abbreviation
hi: संक्छिप्त मेटाव

en: TeX/LaTeX
hi: टेक्स/लेटेक्स

en: Dictionary
hi: सब्दकोस

en: File not found
hi: फाइल नइ मिलिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
hi: अक्छर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
hi: जोड़व....

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
hi: हटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
hi: संक्छिप्त नाम देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
hi: संकेतक रखव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
hi: एनवायरनमेंट बन्द करव

en: Open selected
hi: चुने गे ल खोलव

en: Hide &Bad Boxes
hi: खराब डब्बा लुकाव (&B)

en: Hide (La)TeX &Warnings
hi: (ले)टेक्स चेतावनियाँ लुकाव

en: Select a configuration:
hi: कान्फिगरेसन चुनव: (&c)

en: &Resolution:
hi: रेजोल्यूसन:

en: convert:
hi: बदलव

en: Selection:
hi: चयनः

en: Environment:
hi: वातावरन:

en: Mathgroup:
hi: गनितसमूह

en: Subdocument:
hi: उपकागद:

en: Files & Projects
hi: फाइल मन ल अउ परियोजना

en: Include in Archive
hi: अभिलेख मं सामिल करव

en: Other...
hi: अन्य...

en: &Open
hi: खोलव (&O)

en: &Save
hi: सहेजव (&S)

en: &Add to Project
hi: परियोजना मं जोड़व (&A)

en: &Include in Archive
hi: अभिलेख मं जोड़व (&I)

en: &Remove From Project
hi: परियोजना से मेटाव (&R)

en: A&dd Files...
hi: फाइल मन ल जोड़व... (&d)

en: &Close
hi: बंद (&C)

en: Create New Script
hi: नवा स्क्रिप्ट बनाव

en: Open Selected Script in Editor
hi: चुनव स्क्रिप्ट ल संपादक मं खोलव

en: Refresh List
hi: ताजा करव

en: Script Name
hi: स्क्रिप्ट नाम

en: Characters
hi: वर्न

en: Words and numbers:
hi: सब्द अउ अंक

en: LaTeX commands and environments:
hi: लेटेक्स कमांड अउ एनवायरनमेंट्स:

en: Total characters:
hi: कुल अक्छर:

en: Strings
hi: लडियाँ

en: Words:
hi: सब्द:

en: LaTeX commands:
hi: लेटेक्स कमांड:

en: LaTeX environments:
hi: लेटेक्स एनवायरनमेंट्स:

en: Total strings:
hi: कुल लडियाँ:

en: Line: %1 Col: %2
hi: पंक्ति: %1 खंभा: %2

en: Label: %1
hi: लेबल: %1

en: No "structure data" to display.
hi: प्रदर्सन बर कोनो "स्ट्रक्चर डाटा" नइ.

en: BibTeX References
hi: बिबटेक्स संदर्भ

en: Undefined References
hi: अपारिभासिक सन्दर्भ

en: Cannot Find File
hi: फाइल खोज नइ सकिस

en: &Copy
hi: नकल (&C)

en: C&omment
hi: टिप्पनी (&o)

en: Insert Label
hi: लेबल भरव

en: As &reference
hi: सन्दर्भ जइसन (&r)

en: As &page reference
hi: पेज संदर्भ जइसन (&p)

en: As reference
hi: सन्दर्भ जइसन

en: As page reference
hi: पेज संदर्भ जइसन

en: Run Outside of Kile
hi: काइल से बाहिर चलाव

en: Run in Konsole
hi: कंसोल मं चलाव

en: Run Sequence of Tools
hi: औजार मन ल एक-के-बाद-एक चलाव

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
hi: ये औजार ल कान्फिगर करे बर "विस्तृत" टैब के उपयोग करव.

en: New Configuration
hi: नवा कान्फिगरेसन

en: Enter new configuration name:
hi: नवा कान्फिगरेसन नाम भरव:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
hi: का आप मन सही मं औजार %1 ल मिटाना चाहथो?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
hi: का आप मन सही मं एखर कान्फिगरेसन ल मिटाना चाहथो?

en: You need at least one configuration for each tool.
hi: हर एक औजार बर आप मन ल कम-से-कम एक कान्फिगरेसन के जरूरत हे.

en: Cannot Remove Configuration
hi: कान्फिगरेसन मिटा नइ सकिस
