kile - en to it translation catalogue (2058 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
it: Impossibile salvare l'elenco di abbreviazioni locale.
    Codice d'errore %1.

en: Saving Problem
it: Problema di salvataggio

en: Running in Kile
it: In esecuzione in Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
it: Strumento non trovato.
    Kile non è configurato correttamente. Vai a Impostazioni→Configura Kile→Strumenti, e sistema il problema o cambia alle impostazioni predefinite.

en: Passed
it: Passato

en: Failed
it: Non riuscito

en: Version
it: Versione

en: Embedding of Okular is supported
it: L'incorporazione in Okular è supportata

en: Binary
it: Binario

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
it: Impossibile trovare il file binario per questo strumento essenziale. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
it: Nessun programma «%1» trovato. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
it: Impossibile trovare il file binario per questo strumento essenziale

en: No executable '%1' found
it: Nessun programma «%1» trovato

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
it: Trovato (%1 ⇒ %2)

en: Simple Test
it: Test semplice

en: This essential tool does not work; please check your installation.
it: Questo strumento essenziale non funziona; controlla l'installazione.

en: Source Specials Switch
it: Attivazione source specials

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
it: Supportato, usa la configurazione «moderna» per (La)TeX per abilitare automaticamente le capacità di ricerca inversa e in avanti.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
it: Non supportato, usa il pacchetto srcltx per attivare le capacità di ricerca inversa e in avanti.

en: SyncTeX Support
it: Supporto per SyncTeX

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
it: Supportato, usa la configurazione «moderna» per PDFLaTeX e XeLaTeX per abilitare automaticamente le capacità di ricerca inversa e in avanti.

en: Not supported
it: Non supportato

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
it: Le anteprime PNG non si possono usare con i gruppi matematici nella barra d'anteprima in basso.

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
it: Le anteprime PNG non si possono usare con le conversioni «DVI→PS→PNG» e «PDF→PNG» nella barra d'anteprima in basso.

en: Add Abbreviation
it: Aggiungi abbreviazione

en: Edit Abbreviation
it: Modifica abbreviazione

en: &Abbreviation:
it: &Abbreviazione:

en: &Expanded Text:
it: Testo &espanso:

en: Delete Files
it: Cancella file

en: Do you really want to delete these files?
it: Vuoi veramente cancellare questi file?

en: Files
it: File

en: Critical failure, Kile will not function properly
it: Errore critico, Kile non funzionerà correttamente

en: Failed, but not critical
it: Non riuscito, ma non critico

en: System Check
it: Controllo di sistema

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
it: <p>Questo assistente di configurazione controllerà se il sistema è configurato per elaborare correttamente i documenti LaTeX. Permette anche di regolare la configurazione di Kile considerando i risultati dei test.</p><p>Si raccomanda di eseguire questo assistente prima di usare Kile per la prima volta.</p><p>Premi «Successivo» adesso per avviare la procedura.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
it: Controllo di sistema e assistente di configurazione

en: Checking whether the system is set up correctly...
it: Controllo se il sistema è configurato correttamente...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
it: Configura gli strumenti di visualizzazione per usare il visore dei documenti

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
it: Usa la configurazione «moderna» per gli strumenti TeX, PDFTeX e LaTeX

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
it: Usa la configurazione «moderna» per gli strumenti PDFLaTeX, LuaLaTeX e XeLaTeX

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
it: <br/>Premi «Completa» adesso per accettare le modifiche alla configurazione consigliate.

en: Test Results
it: Risultati del test

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
it: I seguenti test <b>critici</b> non hanno avuto esito positivo:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile non può funzionare correttamente sul sistema. Consulta i risultati dei test per sapere quali programmi vanno corretti.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
it: I seguenti test non hanno avuto successo:<br/><br/>%1<br/><br/>Potrai ancora usare Kile; tuttavia, non si garantisce che funzioni tutto.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
it: <b>Nessun problema rilevato. Kile funzionerà correttamente sul sistema.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
it: Il visore di documenti integrato è disponibile e l'anteprima in diretta è supportata.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
it: Il visore integrato di documenti è disponibile, ma la versione installata di PDFLaTeX <br/><b>non è compatibile</b> con l'anteprima in diretta.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
it: Il visore di documenti integrato <b>non è disponibile</b> (perché non lo è Okular, o la versione installata è troppo<br/>vecchia). L'anteprima in diretta, quindi, non è supportata.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
it: <br/><font color="#FF0000"><b>Impossibile concludere correttamente i test. Controlla la disponibilità di spazio su disco.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
it: Configura

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Build
it: Costruzione

en: Scripting
it: Script

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
it: Supporto per script

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
it: Menu dell'utente

en: Complete
it: Completa

en: Code Completion
it: Completamento del codice

en: Preview
it: Anteprima

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
it: Anteprima veloce

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
it: Aiuto

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
it: Anteprima in diretta

en: Appearance
it: Aspetto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
it: Ambienti

en: installed
it: installato

en: not installed
it: non installato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
it: Grafica

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
it: Vista strutturale

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
it: Vista dei simboli

en: Project
it: Progetto

en: Name:
it: Nome:

en: Directory:
it: Cartella:

en: Search
it: Cerca

en: Pattern:
it: Schema:

en: Template:
it: Modello:

en: Normal
it: Normale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
it: Comando

en: Command[]
it: Comando[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
it: Ambiente

en: Image
it: Immagine

en: Label
it: Etichetta

en: Reference
it: Riferimento

en: Directory Options
it: Opzioni delle cartelle

en: Filter:
it: Filtro:

en: Scan directories recursively
it: Scansiona le cartelle ricorsivamente

en: &Search
it: &Cerca

en: &Clear
it: &Pulisci

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
it: Inserisci qui l'espressione regolare che vuoi cercare.<br>I metacaratteri possibili sono:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Corrisponde a qualsiasi carattere</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Corrisponde all'inizio di una riga</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Corrisponde alla fine di una riga</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Corrisponde all'inizio di una parola</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Corrisponde alla fine di una parola</li></ul>Esistono i seguenti operatori di ripetizione:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - L'elemento precedente corrisponde al massimo una volta</li><li>&nbsp;<b>*</b> - L'elemento precedente corrisponde nessuna o più volte</li><li>&nbsp;<b>+</b> - L'elemento precedente corrisponde uno o più volte</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - L'elemento precedente corrisponde esattamente <i>n</i> volte</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - L'elemento precedente corrisponde <i>n</i> o più volte</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - L'elemento precedente corrisponde al massimo <i>n</i> volte</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - L'elemento precedente corrisponde almeno <i>n</i>, ma al massimo <i>m</i> volte.</li></ul>Inoltre, i riferimenti all'indietro a espressioni tra parentesi quadre sono disponibili attraverso la notazione\\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
it: Inserisci qui lo schema del nome file dei file da cercare. Puoi inserire più schemi separati da virgole.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
it: Scegli una modalità di ricerca. Per le prime modalità, lo schema di ricerca viene costruito dal modello modificabile, dove «%s» viene sostituito dallo schema dato.<br><br>Ci sono altre modalità predefinite corrette per ambienti, grafica, etichette, riferimenti e file di ingresso. Se lo schema è vuoto, Kile cercherà tutti i comandi di questa modalità. Se uno schema viene dato, verrà inserito come parametro. Per esempio, in modalità ambiente con lo schema «center», Kile cercherà «\begin{center}» e in modalità grafica, con lo schema «.*\.png», Kile cercherà tutti i file PNG.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
it: Per le prime tre modalità puoi scegliere un modello per lo schema dalla casella combinata e modificarlo qui. La stringa %s nel modello è sostituita dallo schema nel campo di entrata, risultando nell'espressione da cercare. In tutte le altre modalità questo modello viene ignorato.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
it: Inserisci la cartella contenente i file in cui vuoi cercare.

en: Check this box to search in all subdirectories.
it: Attiva questa casella per cercare in tutte le sottocartelle.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
it: I risultati dell'esecuzione di grep sono elencati qui. Seleziona una combinazione nome file/numero di linea con un clic del mouse sull'elemento o con il cursore per mostrare la linea corrispondente nell'editor.

en: Find in Files
it: Trova nei file

en: Find in Project
it: Trova nel progetto

en: no project opened
it: nessun progetto aperto

en: <strong>Error:</strong><p>
it: <strong>Errore:</strong><p>

en: Grep Tool Error
it: Errore dello strumento grep

en: Invalid regular expression: %1
it: Espressione regolare non valida: %1

en: &Cancel
it: &Annulla

en: Figure Environment
it: Ambiente figure

en: Table Environment
it: Ambiente tabella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
it: Figura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
it: Tabella

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
it: Posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
it: Esattamente qui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
it: In fondo alla pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
it: In cima alla pagina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
it: Pagina a parte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
it: Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
it: Didascalia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
it: Etichetta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
it: Includi grafica

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
it: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Grafica

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
it: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Grafica

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
it: Devi includere il pacchetto wrapfig per usare le opzioni di ritorno a capo

en: Missing Package
it: Pacchetto mancante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
it: Immagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
it: Informazioni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
it: Risultato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
it: Centra immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
it: Percorso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
it: Usa il comando \graphicspath di LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
it: Opzioni delle immagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
it: Ampiezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
it: Altezza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
it: Angolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
it: Riquadro di delimitazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
it: Usa riquadro di delimitazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
it: Scala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
it: Mantieni le proporzioni

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
it: Taglia immagine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
it: Taglia l'immagine delle lunghezze specificate

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
it: Taglia immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
it: Sinistra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
it: Alto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
it: Destra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
it: Basso:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
it: Figura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
it: Usa l'ambiente figure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wraplabel)
en: fig:
it: Fig.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
it: Posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
it: In fondo alla pagina (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
it: Pagina a parte (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
it: Qui (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
it: In cima alla pagina (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
it: Forza la posizione (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
it: Personalizzato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
it: Usa l'ambiente wrapfigure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
it: 3,5″

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
it: Righe da interrompere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
it: Sinistra (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
it: Esterna (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
it: Destra (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
it: Interna (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
it: Figura mobile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
it: Sporgenza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
it: Posizione:

en: Attributes
it: Attributi

en: Group:
it: Gruppo:

en: &Name:
it: &Nome:

en: Include *-&version:
it: Includi &versione *:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
it: Nome del gruppo a cui appartiene questo ambiente o questo comando.

en: Name of the new environment or command.
it: Nome del nuovo ambiente o del nuovo comando.

en: Name of the environment or command to edit.
it: Nome dell'ambiente o del comando da modificare.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
it: Questo ambiente o comando esiste anche in versione con asterisco?

en: \\ is end of &line:
it: \\ manda a &capo:

en: Needs &math mode:
it: Ha bisogno della modalità &matematica:

en: &Tabulator:
it: &Tabulatore:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
it: «Ritorno a capo intelligente» deve inserire \\?

en: Does this environment need math mode?
it: Questo ambiente ha bisogno della modalità matematica?

en: Define the standard tabulator of this environment.
it: Definisci il tabulatore standard di questo ambiente.

en: Opt&ion:
it: Opz&ione:

en: Define an optional alignment parameter.
it: Definisci un parametro di allineamento ottimale.

en: Does this command need an optional parameter?
it: Questo comando ha bisogno di un parametro opzionale?

en: &Parameter:
it: &Parametro:

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
it: Questo ambiente ha bisogno di un parametro aggiuntivo come {n} per un numero intero, {w} per un'ampiezza o { } per qualsiasi altro parametro?

en: Does this command need an argument?
it: Questo comando ha bisogno di un argomento?

en: Define a new LaTeX environment:
it: Definisci un nuovo ambiente LaTeX:

en: Define a new LaTeX command:
it: Definisci un nuovo comando LaTeX:

en: Edit a LaTeX Environment
it: Modifica un ambiente LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
it: Modifica un comando LaTeX

en: An empty string is not allowed.
it: Una stringa vuota non è permessa.

en: This environment already exists.
it: Questo ambiente esiste già.

en: This command already exists.
it: Questo comando esiste già.

en: LaTeX Configuration
it: Configurazione di LaTeX

en: AMS-Math
it: Matematica AMS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
it: Matematica

en: Lists
it: Elenchi

en: Tabular
it: Tabella

en: Labels
it: Etichette

en: References
it: Riferimenti

en: Bibliographies
it: Bibliografie

en: Citations
it: Citazioni

en: Includes
it: Inclusioni

en: LaTeX Environments
it: Ambienti LaTeX

en: LaTeX Commands
it: Comandi LaTeX

en: Do you want to delete this environment?
it: Vuoi eliminare questa ambiente?

en: Do you want to delete this command?
it: Vuoi eliminare questo comando?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
it: Elimina

en: LaTeX Environment
it: Ambiente LaTeX

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
it: Tutte le tue impostazioni «ambiente» saranno sostituite da quelle predefinite, sei sicuro di voler continuare?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
it: Tutte le tue impostazioni «comando» saranno sostituite da quelle predefinite, sei sicuro di voler continuare?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
it: Definisci ambienti e comandi LaTeX per Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
it: Elenco di ambienti conosciuti con molte informazioni aggiuntive che Kile potrebbe usare. Puoi aggiungere i tuoi ambienti, che saranno quindi riconosciuti dal completamento degli ambienti; per esempio, «Ritorno a capo intelligente» e «Tabulatore intelligente». Nota che puoi modificare ed eliminare gli ambienti definiti dall'utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
it: Con asterisco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
it: Opzione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
it: Parametro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
it: Comandi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
it: Aggiungi un nuovo ambiente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
it: &Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
it: Elimina un ambiente definito dall'utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
it: E&limina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
it: Modifica un ambiente definito dall'utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
it: &Modifica...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
it: Mostra solo gli ambienti e i comandi definiti dall'utente

en: 1 item found. | %1 items found.
it[0]: Un elemento trovato.
it[1]: %1 elementi trovati.

en: File Name
it: Nome del file

en: Local File
it: File locale

en: Add File?
it: Aggiungere file?

en: Add selected files
it: Aggiungi i file selezionati

en: Add all the selected files
it: Aggiungi tutti i file selezionati

en: Install custom files
it: Installa i file personalizzati

en: Install your own completion files
it: Installa i tuoi file di completamento

en: Manage custom files
it: Gestisci i file personalizzati

en: Manage the local completion files in the file manager
it: Gestisci i file di completamento locali nel gestore dei file

en: yes
it: sì

en: Select Completion Files to Install Locally
it: Seleziona file di completamento da installare localmente

en: Completion files (*.cwl)
it: File di completamento (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
it: Esiste già un file di completamento locale di nome «%1».
    Lo vuoi sostituire?

en: Replace Local File?
it: Sostituire file locale?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
it: Si è verificato un errore nella rimozione del file «%1».
    Controllane i permessi.

en: Remove Error
it: Errore di rimozione

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
it: Impossibile copiare il file alla cartella locale.
    Controlla i permessi d'accesso alla cartella «%1».

en: Copy Error
it: Errore di copia

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
it: I file personalizzati sono stati installati e preselezionati per essere aggiunti.

en: Installation Successful
it: Installazione riuscita

en: Type: %1
it: Tipo: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
it: Icona:

en: Select...
it: Seleziona...

en: Existing Templates
it: Modelli esistenti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
it: Tipo di documento

en: Show all the templates
it: Mostra tutti i modelli

en: Clear Selection
it: Pulisci la selezione

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
it: Seleziona un modello esistente se vuoi sostituirlo con il tuo nuovo modello.
    Nota che non puoi sostituire i modelli segnati con un asterisco:
    se selezioni uno di questi modelli, sarà creato un nuovo modello
    con lo stesso nome in una posizione dove hai accesso in scrittura.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
it: Seleziona un modello che vuoi rimuovere.
    Nota che non puoi rimuovere i modelli segnati con un asterisco (per i quali non hai i permessi necessari).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
it: Il nome del modello che hai inserito non è valido.
    Inseriscine un altro.

en: Please choose an icon first.
it: Scegli un'icona prima.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
it: Il file dell'icona: %1
    non sembra esistere. Scegline un'altra.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
it: Il file: %1
    non sembra esistere. Non è che hai dimenticato di salvare il file?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
it: Esiste già un modello chiamato «%1».
    Rimuovilo prima.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
it: Stai per sostituire il modello «%1»; sei sicuro?

en: Failed to create the template.
it: Impossibile creare il modello.

en: Please select a template that should be removed.
it: Seleziona un modello da rimuovere.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
it: Spiacente, ma non hai i permessi necessari per rimuovere il modello selezionato.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
it: Stai per rimuovere il modello «%1»; sei sicuro?

en: The template could not be removed.
it: Non è stato possibile rimuovere il modello.

en: Math Environments
it: Ambienti matematici

en: Without n&umbering:
it: Senza n&umerazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
it: Numero di &righe:

en: Number of c&ols:
it: Numero di c&olonne:

en: Space command
    to &separate groups:
it: Comando di spaziatura
    per &separare i gruppi:

en: Standard &tabulator:
it: &Tabulatore standard:

en: Display&math mode:
it: Modalità di vista &matematica:

en: Use &bullets:
it: Usa &punti:

en: Choose an environment.
it: Scegli un ambiente.

en: Use the starred version of this environment.
it: Usa la versione asteriscata di questo ambiente.

en: Choose the number of table rows.
it: Scegli il numero di righe della tabella.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
it: Scegli il numero di colonne della tabella o di gruppi di allineamento.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
it: Definisci un comando LaTeX aggiuntivo per separare i gruppi di allineamento.

en: Choose one of some predefined tabulators.
it: Scegli uno dei tabulatori predefiniti.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
it: Alcuni ambienti sono validi solo in modalità matematica. Puoi circondarli con una di queste modalità di vista matematica.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
it: Inserisci punti in ogni cella. Alt+Ctrl+Destra e Alt+Ctrl+Sinistra ti sposteranno molto rapidamente da una cella all'altra.

en: Number of cols:
it: Numero di colonne:

en: Number of groups:
it: Numero di gruppi:

en: New File
it: Nuovo file

en: LaTeX Document
it: Documento LaTeX

en: BibTeX Document
it: Documento BibTeX

en: Kile Script
it: Script di Kile

en: Tool Name
it: Nome dello strumento

en: Class
it: Classe

en: <Custom>
it: <Personalizzato>

en: Error: A tool by this name exists already.
it: Errore: esiste già uno strumento con questo nome.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
it: Errore: il nome non può contenere una sbarra «/».

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
it: Errore: il nome non può contenere (, ), [, o ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
it: Seleziona il &comportamento predefinito (classe)
    di questo strumento. Erediterà tutte le proprietà
    dello strumento su cui è basato.
    
    Per esempio, selezionare «LaTeX» farà
    comportare il tuo strumento esattamente
    come lo strumento standard «LaTeX».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
it: Inserisci un breve nome descrittivo dello strumen&to:

en: PDF Wizard
it: Assistente PDF

en: *.pdf|PDF Files
it: *.pdf|File PDF

en: Re&arrange
it: Ridis&poni

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
it: 1 pagina + pagina vuota → 2 in una

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
it: 1 pagina + duplicato → 2 in una

en: 2 Pages --> 2up
it: 2 pagine → 2 in una

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
it: 2 pagine (orizzontali) → 2 in una

en: 4 Pages --> 4up
it: 4 pagine → 4 in una

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
it: 4 pagine (orizzontali) → 4 in una

en: Select Even Pages
it: Seleziona pagine pari

en: Select Odd Pages
it: Seleziona pagine dispari

en: Select Even Pages (reverse order)
it: Seleziona pagine pari (ordine inverso)

en: Select Odd Pages (reverse order)
it: Seleziona pagine dispari (ordine inverso)

en: Reverse All Pages
it: Inverti tutte le pagine

en: Decrypt
it: Decifra

en: Select Pages
it: Seleziona pagine

en: Delete Pages
it: Elimina pagine

en: Apply a background watermark
it: Applica una filigrana di sfondo

en: Apply a background color
it: Applica un colore di sfondo

en: Apply a foreground stamp
it: Applica un timbro in primo piano

en: pdftk: Choose Parameter
it: pdftk: scegli parametro

en: pdfpages: Choose Parameter
it: pdfpages: scegli parametro

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
it: %1 (cifrato)

en: Error: unknown number of pages
it: Errore: numero di pagine sconosciuto

en: PDFTK-Password
it: Password di pdftk

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
it: Questo file PDF è cifrato e «pdftk» non lo può aprire.
    Inserisci la password di questo PDF o lascia in bianco
    per provare in un altro modo:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
it: Una password è necessaria per impostare o cambiare le impostazioni attuali.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
it: I permessi di questo documento possono essere modificati con <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
it: <i>pdftk</i> non è disponibile, quindi i permessi non possono essere modificati.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
it: <i>pdftk</i> non è disponibile, quindi nessuna proprietà può essere modificata.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
it: Le proprietà di questo documento possono essere modificate con <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
it: Il file di ingresso è cifrato, quindi funziona solo <i>pdftk</i>.

en: A password is necessary to rearrange pages.
it: È necessaria una password per ridisporre le pagine.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
it: Il file di ingresso è cifrato, ma <i>pdftk</i> non è installato.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
it: L'assistente userà <i>pdftk</i> e il pacchetto LaTeX <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
it: L'assistente userà solo <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> non è installato).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
it: L'assistente userà solo il pacchetto LaTeX <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> non è stato trovato).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
it: L'assistente non può funzionare, perché non sono stati trovati strumenti (vedi la sezione Aiuto).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
it: <i>(Compilato senza la libreria pdf libpoppler. Non sono disponibili tutti i compiti.)</i>

en: &Update
it: &Aggiorna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
it: Pagine:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
it: Elenco di pagine separate da virgole: 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
it: Parametro:

en: All options for 'pdftk'
it: Tutte le opzioni di «pdftk»

en: All options for 'pdfpages'
it: Tutte le opzioni di «pdfpages»

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
it: Applica una filigrana PDF allo sfondo di un PDF a ingresso singolo. Pdftk usa solo la prima pagina dal PDF di sfondo e la applica a ogni pagina del PDF di ingresso. Questa pagina viene riscalata e ruotata come necessario per adattarsi alla pagina di ingresso.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
it: Applica un timbro in primo piano sopra le pagine del documento PDF di ingresso. Pdftk usa solo la prima pagina del PDF del timbro e la applica a ogni pagina del PDF di ingresso. Questa pagina viene riscalata e ruotata come necessario per adattarsi alla pagina in ingresso. Funziona al meglio se la pagina del PDF timbro ha uno sfondo trasparente.

en: &Apply
it: &Applica

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
it: Impossibile creare una cartella temporanea.
    
    Questo assistente non può essere utilizzato.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
it: <center>Assistente PDF</center><br>Questo assistente usa «pdftk» e il pacchetto LaTeX «pdfpages» per:<ul><li>ridisporre le pagine di un documento PDF esistente;</li><li>leggere e aggiornare le informazioni di un documento PDF (solo pdftk);</li><li>leggere, impostare o modificare alcuni permessi di un documento PDF (solo pdftk). È necessaria una password per impostare o modificare queste impostazioni del documento. Inoltre, il PDF viene cifrato per bloccarne i contenuti con questa password.</li></ul><p>Il pacchetto «pdfpages» funziona solo con i documenti non cifrati. «pdftk» gestisce entrambi i tipi di documenti, ma è necessaria una password per i documenti cifrati. Se uno tra «pdftk» e «pdfpages» non è disponibile, le ridisposizioni disponibili vengono ridotte.</p><p><i>Attenzione:</i> cifratura e password non sono una vera sicurezza per il PDF. Il contenuto è cifrato, ma la chiave è nota. Dovresti considerarla come una cordiale ma ferma richiesta di rispettare la volontà dell'autore.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
it: <p><i>Informazione:</i> questa versione di Kile è stata compilata senza la libreria libpoppler. Non è possibile impostare, modificare e rimuovere le proprietà e i permessi.</p>

en: PDF Tools
it: Strumenti PDF

en: LaTeX with 'pdfpages' package
it: LaTeX con pacchetto «pdfpages»

en: Rearranging PDF file: %1
it: Riformattazione del file PDF: %1

en: ***** tool:
it: ***** strumento:

en: ***** input file:
it: ***** file di ingresso:

en: ***** output file:
it: ***** file risultante:

en: ***** param:
it: ***** parametro:

en: ***** command:
it: ***** comando:

en: ***** viewer:
it: ***** visore:

en: An error occurred while executing the task.
it: Si è verificato un errore nell'esecuzione del compito.

en: Finished with an error (wrong password)
it: Concluso con un errore (password errata)

en: Finished with an error
it: Concluso con un errore

en: Could not create the ViewPDF tool
it: Impossibile creare lo strumento «Visualizza PDF»

en: ViewPDF
it: Visualizza PDF

en: The utility needs some parameters in this mode.
it: Il programma ha bisogno di alcuni parametri in questa modalità.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
it: Elenco di pagine non conforme «da-a»: %1 è maggiore di %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
it: Numero di pagina non accettabile: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
it: Devi definire un file PDF come timbro in primo piano.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
it: Devi definire un file PDF come filigrana di sfondo.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
it: Formato del file sconosciuto: come file immagine si accetta solo «.pdf» in questa modalità.

en: The given file doesn't exist.
it: Il file dato non esiste.

en: You need to define an output file.
it: Devi definire un file risultante.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
it: Formato del file sconosciuto: come file risultante si accetta solo «.pdf».

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
it: Un file chiamato «%1» esiste già. Sei sicuro di volerlo sostituire?

en: No input file is given.
it: Non è stato fornito un file di ingresso.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
it: Formato del file sconosciuto: come file di ingresso si accettano solo «.pdf».

en: This input file does not exist.
it: Questo file di ingresso non esiste.

en: No password is given.
it: Non è stata data una password.

en: The password should be at least 6 characters long.
it: La password dovrebbe essere lunga almeno 6 caratteri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
it: File di ingresso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
it: pagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
it: Icona

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
it: L'assistente userà «pdftk» e il pacchetto LaTeX «pdfpages».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
it: Ridisposizioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
it: File risultante:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
it: Il nome del file risultante. Questa voce può anche essere vuota, se vuoi sovrascrivere il file originale.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
it: *.ps|File PS\n*.ps.gz|File PS compressi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
it: Compito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
it: Visore:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
it: Visualizza il risultato del processo di conversione. Come visore esterno viene sempre usato Okular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
it: Mostra il file PDF risultante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
it: Sovrascrivi il file originale

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
it: «Seleziona pagine» e «Libera parametro» hanno bisogno di alcuni parametri specifici, che puoi inserire qui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
it: File PDF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
it: Sfondo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
it: Proprietà

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
it: Proprietà di questo documento PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
it: Titolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
it: Creatore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
it: Oggetto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
it: Parole chiave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
it: Autore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
it: Produttore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
it: Cifratura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
it: Data di creazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
it: data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
it: Data di modifica:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
it: Permessi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
it: Permessi (con sicurezza a 128 bit)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
it: Stampa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
it: Copia di testo o grafica:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
it: Modifica dei contenuti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
it: Compilazione dei moduli con dati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
it: permessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
it: Modifica o aggiunta di annotazioni o compilazione dei moduli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
it: Permetti solo la stampa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
it: Permetti tutto

en: Rearrange Postscript File
it: Ridisponi un file PostScript

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
it: Non trovati né «pstops» né «psselect».

en: 'pstops' not found.
it: «pstops» non trovato.

en: 'psselect' not found.
it: «psselect» non trovato.

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
it: 1 pagina A5 + pagina vuota → A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
it: 1 pagina A5 + duplicato → A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
it: 2 pagine A5 → A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
it: 2 pagine A5L → A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
it: 4 pagine A5 → A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
it: 1 pagina A4 + pagina vuota → A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
it: 1 pagina A4 + duplicato → A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
it: 2 pagine A4 → A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
it: 2 pagine A4L → A4

en: Copy All Pages (sorted)
it: Copia tutte le pagine (ordinate)

en: Copy All Pages (unsorted)
it: Copia tutte le pagine (non ordinate)

en: pstops: Choose Parameter
it: pstops: scegli parametro

en: psselect: Choose Parameter
it: psselect: scegli parametro

en: Done
it: Fatto

en: Execute
it: Esegui

en: Could not create a temporary file.
it: Impossibile creare un file temporaneo.

en: rearrange ps file: %1
it: riformatta il file ps: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
it: Si è verificato un errore nella riformattazione del file.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
it: Formato del file sconosciuto: per i file di ingresso sono accettati solo «.ps» e «.ps.gz».

en: psselect needs some parameters in this mode.
it: psselect ha bisogno di alcuni parametri in questa modalità.

en: pstops needs some parameters in this mode.
it: pstops ha bisogno di alcuni parametri in questa modalità.

en: You need to define an output file or select the viewer.
it: Devi definire un file risultante o selezionare il visore.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
it: Formato del file sconosciuto: solo «.ps» è accettato come file risultante.

en: Copies:
it: Copie:

en: Postscript Tools
it: Strumenti PostScript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
it: Scegli una delle 18 operazioni per convertire un file PostScript. Le ultime quattro operazioni hanno bisogno di parametri specifici.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
it: La conversione dei file PostScript è fatta da «pstops» e «psselect».
    Assicurati di chiamare «dvips» con l'opzione «-t a4» e
    il pacchetto hyperref (se necessario) con l'opzione «a4paper».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
it: File di ingresso da convertire.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
it: Mostra il file ps con «okular»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
it: Quando vuoi copiare delle pagine, devi inserire il numero di copie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
it: Il nome del file risultante. Questa voce può anche essere vuota, se vuoi solo vedere il risultato senza salvarlo. In questo caso la casella del visore deve essere segnata.

en: Extensions
it: Estensioni

en: Insert a short descriptive name of your project here.
it: Inserisci qui un breve nome descrittivo del progetto.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
it: Inserisci un elenco (separato da spazi) di estensioni di file che dovrebbero essere trattate come file di tipo corrispondente in questo progetto.

en: Project &title:
it: &Titolo del progetto:

en: Project &folder:
it: &Cartella del progetto:

en: Insert the path to your project here.
it: Inserisci qui il percorso del progetto.

en: (use global settings)
it: (usa le impostazioni globali)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
it: Estensione grafica predefinita da aprire quando non ne è specificata nessuna per il nome del file.

en: Source Files
it: File sorgente

en: Package Files
it: File dei pacchetti

en: Image Files
it: File immagine

en: Bibliography Files
it: File bibliografici

en: Default Graphics Extension:
it: Estensione grafica predefinita:

en: Predefined:
it: Predefinito:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
it: Errore nell'estensione «%1»:
    Tutte le estensioni definite dall'utente dovrebbero assomigliare a «.xyz»

en: Invalid extension
it: Estensione non valida

en: Create New Project
it: Crea un nuovo progetto

en: Create a new file and add it to this project
it: Crea un nuovo file e aggiungilo a questo progetto

en: File&name (relative to where the project file is):
it: &Nome file (relativo a dove è il progetto):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
it: Se vuoi che Kile crei un nuovo file e lo aggiunga al progetto, seleziona questa opzione e scegli una bozza dall'elenco che apparirà sotto.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
it: Non hai inserito un nome di progetto. Se decidi di proseguire, il nome del progetto sarà impostato a «Senza titolo».
    Vuoi creare lo stesso il progetto?

en: No Project Name Given
it: Nessun nome di progetto dato

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
it: Inserisci la cartella dove salvare il file di progetto.

en: Empty Location
it: Posizione vuota

en: Please enter an absolute path to the project folder.
it: Inserisci un percorso assoluto alla cartella del progetto.

en: Invalid Location
it: Posizione non valida

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
it: Inserisci un nome per il file che dovrebbe essere aggiunto a questo progetto.

en: No File Name Given
it: Nessun nome file dato

en: The project file exists already. Please choose another name.
it: Il progetto esiste già, scegli un altro nome.

en: Project File Already Exists
it: Il file del progetto esiste già

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
it: Il file di impostazioni dell'interfaccia esiste già, scegli un altro nome per il progetto.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
it: Il file «%1» esiste già, sostituire?

en: File Already Exists
it: Il file esiste già

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
it: Opzioni del progetto

en: (use global setting)
it: (usa le impostazioni globali)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
it: Seleziona il documento principale predefinito. Lascia in bianco per il riconoscimento automatico.

en: &Master document:
it: Docu&mento principale:

en: (auto-detect)
it: (riconoscimento automatico)

en: &QuickBuild configuration:
it: Configurazione della &Costruzione rapida:

en: &MakeIndex options
it: Opzioni &MakeIndex

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
it: <p>Impossibile creare la cartella progetto "
    %1"</p>.<p>Controlla se hai il permesso di scrittura.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
it: <p>La cartella progetto «(%1)» non è scrivibile.</p><p>Controlla i permessi della cartella progetto.</p>

en: Cla&ss Options
it: Opzioni della cla&sse

en: &Packages
it: &Pacchetti

en: &Document Properties
it: Proprietà del &documento

en: Doc&ument class:
it: Classe del doc&umento:

en: Add an entry to this combo box
it: Inserisci una voce in questa casella combinata

en: Remove current entry from this combo box
it: Rimuovi la voce attuale da questa casella combinata

en: &Typeface size:
it: Dimensione ca&ratteri:

en: Paper si&ze:
it: &Dimensione della carta:

en: E&ncoding:
it: &Codifica:

en: Description
it: Descrizione

en: Cl&ass options:
it: Opzioni della cl&asse:

en: Add a new class option
it: Aggiungi una nuova opzione di classe

en: Ed&it...
it: Mod&ifica...

en: Edit the current class option
it: Modifica l'opzione di classe attuale

en: Remove the current class option
it: Rimuovi l'opzione di classe attuale

en: LaTe&X packages:
it: Pacchetti LaTe&X:

en: Package
it: Pacchetto

en: Value
it: Valore

en: &Add Package...
it: &Aggiungi pacchetto...

en: Add a new package
it: Aggiungi un nuovo pacchetto

en: Add Op&tion...
it: Aggiungi op&zione...

en: Add a new package option
it: Aggiungi una nuova opzione di pacchetto

en: Edit the current package option
it: Modifica l'opzione di pacchetto attuale

en: Remove the current package option
it: Rimuovi l'opzione di pacchetto attuale

en: &Reset to Defaults
it: &Ripristina ai valori predefiniti

en: Reset to the default list of packages
it: Ripristina all'elenco di pacchetti predefinito

en: &Author:
it: &Autore:

en: &Title:
it: &Titolo:

en: Dat&e:
it: &Data:

en: &Theme:
it: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
it: Imposta l'orientazione del documento a orizzontale

en: Margins are set for single side output
it: I margini sono impostati per risultato a pagina singola

en: Left and right pages differ in page margins
it: Le pagine sinistre e destre hanno margini di pagina diversi

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
it: Segna «fuori misura» con quadratini neri nel risultato

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
it: Senza segni speciali per i «fuori misura orizzontali» nel risultato

en: Puts formula numbers on the left side
it: Mette i numeri delle formule sul lato sinistro

en: Aligns formulas on the left side
it: Allinea le formule sul lato sinistro

en: Puts title and abstract on an extra page
it: Mette titolo e sommario su una pagina a parte

en: Puts title and abstract on the same page as the text
it: Mette titolo e sommario sulla stessa pagina del testo

en: Puts the text in one column
it: Mette il testo in una colonna

en: Puts the text in two columns
it: Mette il testo in due colonne

en: Formats the bibliography in open style
it: Formatta la bibliografia in stile aperto

en: Chapters may start on top of every page
it: I capitoli possono iniziare su ogni pagina

en: Chapters may only start on top of right pages
it: I capitoli possono iniziare solo sulle pagine destre

en: Cause the header to be counted as text
it: Fai contare l'intestazione come testo

en: Cause the header to be counted as border
it: Fai contare l'intestazione come bordo

en: Cause the footer to be counted as text
it: Fai contare il piè di pagina come testo

en: Cause the footer to be counted as border
it: Fai contare il piè di pagina come bordo

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
it: Fai contare la nota a margine come corpo del testo

en: The normal margin is used for the margin-note area
it: Viene usato il margine normale per l'area delle note a margine

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
it: Scrive la dimensione della carta come uno speciale nel file DVI

en: Writes the paper size into the pdftex page register
it: Scrive la dimensione della carta nel registro di pagina di pdftex

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
it: Usa il meccanismo giusto con file PDF o DVI

en: Enables the default for an empty left page
it: Attiva l'impostazione predefinita per una pagina sinistra vuota

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
it: Una pagina sinistra vuota sarà composta con lo stile di pagina normale

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
it: Una pagina sinistra vuota sarà composta con lo stile di pagina vuoto

en: Use a line to separate the header from the text body
it: Usa una riga per separare l'intestazione dal corpo del testo

en: Use no line to separate the header from the text body
it: Non usare una riga per separare l'intestazione dal corpo del testo

en: Use a line to separate the footer from the text body
it: Usa una riga per separare il piè di pagina dal corpo del testo

en: Use no line to separate the footer from the text body
it: Non usare una riga per separare il piè di pagina dal corpo del testo

en: Normal paragraph spacing of one line
it: Spaziatura normale tra i paragrafi di una riga

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
it: Spaziatura normale, almeno un terzo dell'ultima riga è vuoto

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
it: Spaziatura normale, almeno un quarto dell'ultima riga è vuoto

en: Normal spacing, no special provision for the last line
it: Spaziatura normale, senza particolari requisiti sull'ultima riga

en: Paragraph spacing of half a line
it: Spaziatura tra i paragrafi di mezza riga

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
it: Spaziatura di mezza riga, almeno un terzo dell'ultima riga è vuoto

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
it: Spaziatura di mezza riga, almeno un quarto dell'ultima riga è vuoto

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
it: Spaziatura di mezza riga, senza particolari requisiti sull'ultima riga

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
it: Senza spaziatura tra i paragrafi, fa rientrare la prima riga di 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
it: Le didascalie di una riga sono centrate, quelle di più righe allineate a sinistra

en: No special handling of one-line captions
it: Senza trattamento speciale delle didascalie di più righe

en: Normal great title font sizes
it: Dimensioni normali per i caratteri del titolo

en: Small font sizes for titles
it: Dimensioni piccole per i caratteri del titolo

en: Even smaller font sizes for titles
it: Dimensioni per i caratteri del titolo ancora più piccole

en: Include lists of figures and tables in the TOC
it: Includi gli elenchi di figure e tabelle nell'indice

en: Include the bibliography in the TOC
it: Includi la bibliografia nell'indice

en: Include the index in the TOC
it: Includi l'indice analitico nell'indice

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
it: Enumera gli elenchi di figure e tabelle nell'indice

en: Number the bibliography in the TOC
it: Enumera la bibliografia nell'indice

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
it: Tutti i numeri e titoli sono messi in una colonna allineata a sinistra

en: Different sectional units have different indentations
it: Diverse unità di sezionamento hanno diversi rientri

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
it: Tutti i numeri e didascalie sono messi in una colonna allineata a sinistra

en: All Numbers uses a fixed space
it: Tutti i numeri usano una spaziatura fissa

en: Numbering of sectional units have a point at the end
it: La numerazione delle unità di sezionamento ha un punto alla fine

en: Numbering of sectional units have no point at the end
it: La numerazione delle unità di sezionamento non ha nessun punto alla fine

en: Caption command acts like \captionabove
it: Il comando caption funziona come \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
it: Il comando caption funziona come \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
it: Le didascalie del pacchetto longtable non dovrebbero essere ridefinite

en: Use a separate line for the chapter number
it: Usa una riga a parte per il numero del capitolo

en: Use the same line for the chapter number and title
it: Usa la stessa riga per il numero del capitolo e il titolo

en: Use a separate line for the appendix name
it: Usa una riga a parte per il nome dell'appendice

en: No separate line for the appendix name
it: Senza riga a parte per il nome dell'appendice

en: Include the abstract's title
it: Includi il titolo del sommario

en: Exclude the abstract's title
it: Escludi il titolo del sommario

en: The file is compiled in draft mode
it: Il file viene compilato in modalità bozza

en: The file is compiled in final mode
it: Il file viene compilato in modalità finale

en: Slides will use many colors
it: Le diapositive useranno molti colori

en: Slides will use a restricted set of colors
it: Le diapositive useranno un insieme limitato di colori

en: Display the number of the current slide and the total number
it: Mostra il numero della diapositiva attuale e il numero totale

en: Display only the number of the current slide
it: Mostra solo il numero della diapositiva attuale

en: The background of the slide is always white
it: Lo sfondo della diapositiva è sempre bianco

en: The color of the background depends on the current style
it: Il colore dello sfondo della diapositiva dipende dallo stile attuale

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
it: Il file LaTeX viene compilato per produrre un file PostScript

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
it: Il file LaTeX viene compilato per produrre un file PDF

en: Some macros interpret their argument in ps mode
it: Alcune macro interpretano il loro argomento in modalità PS

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
it: Alcune macro non interpretano il loro argomento in modalità PS

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
it: Il file PS deve essere tradotto in un file PDF usando Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
it: Il file LaTeX deve essere elaborato con YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
it: Il file PS deve essere tradotto in un file PDF usando ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
it: Il file LaTeX deve essere elaborato con MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
it: Non aggiungere nessuna didascalia in fondo alle diapositive

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
it: Posiziona il testo delle diapositive in cima (verticale) alle diapositive

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
it: Posiziona il testo delle diapositive al centro (verticale) alle diapositive

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
it: Le intestazioni, i piè di pagina e le barre laterali sono sostituiti da rettangoli grigi

en: Make all navigation bars as small as possible
it: Rendi tutte le barre di navigazione più piccole possibile

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
it: Impedisce la generazione di alcune voci nelle informazioni del PDF

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
it: Disattiva la definizione di blocchi predefiniti come theorem

en: Does not load amsthm and amsmath
it: Non carica amsthm e amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
it: Necessario quando si usa il pacchetto CJK per i caratteri asiatici

en: Use a sans-serif font during the presentation
it: Usa un carattere senza grazie nella presentazione

en: Use a serif font during the presentation
it: Usa un carattere con grazie nella presentazione

en: Override the math font to be a sans-serif font
it: Imponi che il carattere matematico sia senza grazie

en: Override the math font to be a serif font
it: Imponi che il carattere matematico sia con grazie

en: Deactivate internal font replacements for math text
it: Disattiva la sostituzione interna dei caratteri per il testo matematico

en: Create a PDF handout
it: Crea una dispensa PDF

en: For PDF transparency
it: Per i lucidi su PDF

en: All structure elements are typeset in blue
it: Tutti gli elementi di struttura sono resi in blu

en: All structure elements are typeset in red
it: Tutti gli elementi di struttura sono resi in rosso

en: All structure elements are typeset in black and white
it: Tutti gli elementi di struttura sono resi in bianco e nero

en: All structure elements are typeset in brown
it: Tutti gli elementi di struttura sono resi in marrone

en:  Notes are not shown
it:  Le note non sono visualizzate

en:  Include notes in the output file
it:  Includi le note nel file risultante

en:  Include only notes and suppress frames
it:  Includi solo le note e annulla le cornici

en: %1 '%2' already exists.
it: %1 «%2» esiste già.

en: Special math environments and commands (AMS)
it: Ambienti e comandi matematici speciali (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
it: Raccolta di tipi di caratteri e simboli per la modalità matematica (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
it: Definisce i nomi dei simboli per tutti i simboli matematici in MSAM e MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
it: Configurazione dei teoremi migliorata (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
it: Estende le capacità delle didascalie per figure e tabelle

en: Hypertext marks in LaTeX
it: Collegamenti ipertestuali in LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
it: Usa dvips come driver hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
it: Usa pdftex come driver hyperref

en: Make bookmarks
it: Fai segnalibri

en: Put section numbers in bookmarks
it: Metti il numero della sezione nei segnalibri

en: Open up bookmark tree
it: Apri l'albero dei segnalibri

en: Text for PDF Author field
it: Testo per il campo PDF dell'autore

en: Text for PDF Creator field
it: Testo per il campo PDF del creatore

en: LaTeX with hyperref package
it: LaTeX con pacchetto hyperref

en: Resize document window to fit document size
it: Ridimensiona la finestra del documento per adattarsi alla sua dimensione

en: Text for PDF Keywords field
it: Testo per il campo PDF delle parole chiave

en: Text for PDF Producer field
it: Testo per il campo PDF del produttore

en: Starting view of PDF document
it: Vista iniziale del documento PDF

en: Text for PDF Subject field
it: Testo per il campo PDF dell'oggetto

en: Text for PDF Title field
it: Testo per il campo PDF del titolo

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
it: Usa il carattere Palatino come carattere con grazie (sia testo che modalità matematica)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
it: Usa il carattere Times come carattere con grazie (sia testo che modalità matematica)

en: Enable index generation
it: Attiva la generazione dell'indice analitico

en: Enables multicolumn environments
it: Attiva ambienti multicolonna

en: Load all pstricks packages
it: Carica tutti i pacchetti pstricks

en: Rotates text
it: Ruota testo

en: Enables subfigures inside figures
it: Attiva sottofigure dentro le figure

en: Typesetting capital Greek letters
it: Resa di lettere maiuscole greche

en: Extending LaTeX's color facilities
it: Estensione delle funzionalità dei colori di LaTeX

en: Adds language specific support
it: Aggiunge supporto specifico per le lingue

en: Use a font encoding scheme
it: Usa uno schema di codifica dei caratteri

en: Support for including graphics
it: Supporto per l'inclusione di grafica

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
it: Specializza su inclusione grafica per dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
it: Specializza su inclusione grafica per pdftex

en: Show only frames of graphics
it: Mostra solo le cornici degli elementi grafici

en: <default>
it: <predefinito>

en: <empty>
it: <vuoto>

en: Document Class
it: Classe del documento

en: Please enter the new document &class:
it: Inserisci la &classe del nuovo documento:

en: &Set all options from this standard class (optional):
it: Impo&sta tutte le opzioni da questa classe standard (opzionale):

en: Use standard &fontsizes
it: Usa le &dimensioni standard dei caratteri

en: Use standard &papersizes
it: Usa le dimensioni standard della c&arta

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
it: Vuoi rimuovere «%1» dall'elenco delle classi di documenti?

en: Remove Document Class
it: Rimuovi la classe di documenti

en: Add Fontsize
it: Aggiungi dimensione del carattere

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
it: Inserisci le &dimensioni dei caratteri (elenco separato da virgole):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
it: Vuoi rimuovere «%1» dall'elenco delle dimensioni dei caratteri?

en: Remove Fontsize
it: Rimuovi dimensione dei caratteri

en: Add Papersize
it: Aggiungi dimensione della carta

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
it: Inserisci le dimensioni della c&arta (elenco separato da virgole):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
it: Vuoi rimuovere «%1» dall'elenco delle dimensioni della carta?

en: Remove Papersize
it: Rimuovi dimensioni della carta

en: Add Option
it: Aggiungi opzione

en: Name of &option:
it: Nome dell'&opzione:

en: &Description:
it: &Descrizione:

en: &Select this option
it: &Seleziona questa opzione

en: Edit Option
it: Modifica opzione

en: Do you want to delete this class option?
it: Vuoi eliminare questa opzione di classe?

en: Add Package
it: Aggiungi pacchetto

en: &Package:
it: &Pacchetto:

en: &Select this package
it: &Seleziona questo pacchetto

en: &Option:
it: &Opzione:

en: package:
it: pacchetto:

en: &Editable
it: &Modificabile

en: De&fault value:
it: Valore prede&finito:

en: &Value:
it: &Valore:

en: Op&tion:
it: Op&zione:

en: Edit Package
it: Modifica pacchetto

en: Do you want to delete this package option?
it: Vuoi eliminare questa opzione di pacchetto?

en: Do you want to delete this package?
it: Vuoi eliminare questo pacchetto?

en: Do you want to reset this package list?
it: Vuoi reimpostare questo elenco di pacchetti?

en: Reset Package List
it: Reimposta elenco di pacchetti

en: %1 '%2' is not allowed.
it: %1 «%2» non è permesso.

en: This document class already exists.
it: Questa classe di documenti esiste già.

en: This name is not allowed for a document class.
it: Questo non è un nome permesso per una classe di documenti.

en: This document class option already exists.
it: Questa opzione di classe di documenti esiste già.

en: This package already exists.
it: Questo pacchetto esiste già.

en: Could not identify the package name.
it: Impossibile identificare il nome del pacchetto.

en: This package option already exists.
it: Questa opzione di pacchetto esiste già.

en: New Key Sequence
it: Nuova sequenza di tasti

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
it: Usa una sequenza di tasti scritta nell'editor per eseguire uno script.

en: Use a shortcut to execute a script.
it: Usa una scorciatoia per eseguire uno script.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
it: Scegli il tipo della sequenza di tasti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
it: Sequenza di tasti dell'editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
it: Scorciatoia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
it: Inserisci una sequenza di tasti per questo script:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
it: Inserisci una scorciatoia per questo script:

en: Copy
it: Copia

en: Copy as LaTeX
it: Copia come LaTeX

en: Summary
it: Sommario

en: For information about the accuracy see the Help.
it: Per informazioni sull'affidabilità, vedi l'Aiuto.

en: Statistics for %1
it: Statistiche per %1

en: Statistics for the Project %1
it: Statistiche per il progetto %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
it: Per avere le statistiche di tutti i file progetto, devi aprirli tutti.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
it: ATTENZIONE: queste statistiche sono valide solo per il testo selezionato.

en: Statistics for project %1, file %2
it: Statistiche per il progetto %1, file %2

en: Statistics for project %1
it: Statistiche per il progetto %1

en: Statistics for Untitled
it: Statistiche per Senza titolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
it: Numero di &colonne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
it: &Spaziatura:

en: Tabular Environments
it: Ambienti tabulari

en: Align Left
it: Allinea a sinistra

en: Align Center
it: Allinea al centro

en: Align Right
it: Allinea a destra

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underline
it: Sottolineato

en: Join Cells
it: Unisci celle

en: Split Cells
it: Dividi celle

en: Edit Frame
it: Modifica riquadro

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Clear Text
it: Pulisci il testo

en: Clear Attributes
it: Pulisci gli attributi

en: Clear All
it: Pulisci tutto

en: Paste content from clipboard
it: Incolla contenuti dagli appunti

en: Number of rows:
it: Numero di righe:

en: Use starred version
it: Usa la versione con asterisco

en: Table width:
it: Larghezza della tabella:

en: Use booktabs package
it: Usa il pacchetto booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
it: Inserisci punti

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
it: Inserisci i dati. Inserisci il testo quando una cella è selezionata. Quando premi invio, verrà selezionata la cella adiacente.

en: Optional parameter for the chosen environment.
it: Parametri opzionali per l'ambiente scelto.

en: Choose the number of table columns.
it: Scegli il numero di colonne della tabella.

en: The tabular will be centered.
it: Il tabulare sarà centrato.

en: Use line commands of the booktabs package.
it: Usa i comandi di riga del pacchetto booktabs.

en: Set the width of the table.
it: Imposta la larghezza della tabella.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
it: Inserisci punti in ogni cella. Alt+Ctrl+Destra e Alt+Ctrl+Sinistra ti sposteranno molto rapidamente da una cella all'altra.

en: Set bold font series.
it: Imposta caratteri in grassetto.

en: Set italic font shape.
it: Imposta caratteri in corsivo.

en: Set underlined font shape.
it: Imposta caratteri sottolineati.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
it: Il testo sarà allineato al bordo sinistro della cella.

en: The text will be centered.
it: Il testo sarà centrato.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
it: Il testo sarà allineato al bordo destro della cella.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
it: Unisce le celle adiacenti quando sono nella stessa riga.

en: Splits joined cells.
it: Divide le celle unite.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
it: Scegli il bordo per le celle selezionate. Quando fai clic sul pulsante, il bordo attuale sarà applicato alle celle selezionate.

en: Choose a background color (needs color package).
it: Scegli un colore di sfondo (serve il pacchetto color).

en: Choose a text color (needs color package).
it: Scegli un colore del testo (serve il pacchetto color).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
it: Pulisce il testo delle celle selezionate ma mantiene gli attributi come l'allineamento e i caratteri.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
it: Reimposta gli attributi delle celle selezionate ai valori predefiniti, ma mantiene il testo.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
it: Pulisce il testo delle celle selezionate e reimposta gli attributi.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
it: Incolla una tabella memorizzata negli appunti in questo assistente.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
it: Impostare la nuova dimensione della tabella ne cancellerà il contenuto. Sei sicuro di volerlo fare?

en: Resizing table
it: Ridimensionamento della tabella

en: Apply
it: Applica

en: p{w} Alignment
it: Allineamento p{w}

en: b{w} Alignment
it: Allineamento b{w}

en: m{w} Alignment
it: Allineamento m{w}

en: X Alignment
it: Allineamento X

en: Insert Before Declaration
it: Inserisci prima della dichiarazione

en: Insert After Declaration
it: Inserisci dopo la dichiarazione

en: Suppress Space
it: Sopprimi lo spazio

en: Do not Suppress Space
it: Non sopprimere lo spazio

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
it: Non c'è contenuto da inserire nella tabella perché gli appunti sono vuoti.

en: Empty Clipboard
it: Appunti vuoti

en: Documentation Browser
it: Navigatore della documentazione

en: Table of Contents
it: Indice

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
it: Un elenco di documenti disponibili, elencati in «texdoctk.dat», incluso in TeXLive/teTeX. Fare doppio clic col mouse o premere la barra spaziatrice aprirà un visore per mostrare questo file.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
it: Puoi scegliere una parola chiave per mostrare solo i file dei documenti relativi a questa parola chiave.

en: Start the search for the chosen keyword.
it: Avvia la ricerca della parola chiave scelta.

en: Reset list to all available documentation files.
it: Reimposta l'elenco a tutti i file di documentazione disponibili.

en: Cancel &Search
it: Annulla ri&cerca

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
it: Impossibile leggere «texdoctk.dat».

en: Could not read the style file.
it: Impossibile leggere il file di stile.

en: No KDE service found for this file.
it: Non è stato trovato un servizio KDE per questo file.

en: Could not find '%1'
it: Impossibile trovare «%1»

en: No keyword given.
it: Non è stata fornita una parola chiave.

en: Search results for keyword '%1'
it: Risultati della ricerca della parola chiave «%1»

en: No documents found for keyword '%1'.
it: Nessun documento trovato per la parola chiave «%1».

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
it: Impossibile determinare i percorsi di ricerca di TeXLive/teTeX o del file «texdoctk.dat».<br>Questa finestra non è quindi in grado di fornire informazioni utili.

en: TexDoc Dialog
it: Finestra TexDoc

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
it: Impossibile determinare i percorsi di ricerca di TeXLive o del file «texdoctk.dat».<br>Questa finestra non è quindi in grado di fornire informazioni utili.

en: Configure User Help
it: Configura l'aiuto dell'utente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
it: Aiuto dell'utente

en: &Menu item:
it: Elemento del &menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
it: &Rimuovi

en: &Separator
it: &Separatore

en: Move &Up
it: M&uovi in su

en: Move &Down
it: Mu&ovi in giù

en: Add User Helpfile
it: Aggiungi file di aiuto dell'utente

en: &Menu entry:
it: Voce del &menu:

en: &Help file:
it: File di &aiuto:

en: Open file dialog
it: Finestra dei file

en: The menu entry for this help file.
it: La voce del menu per questo file di aiuto.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
it: Il nome del file di aiuto locale o un valido URL Web.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
it: Avvia una finestra di selezione dei file per scegliere un file di aiuto locale.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
it: Siti Web (HTML) (*.html *.htm);;Documenti (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Tutti i file (*)

en: Select File
it: Seleziona file

en: File '%1' does not exist.
it: Il file «%1» non esiste.

en: Edit User Menu
it: Modifica menu dell'utente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
it: Voce del menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
it: Testo

en: Insert file contents
it: Inserisci contenuti del file

en: Execute program
it: Esegui programma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
it: Separatore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
it: Sottomenu

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
it: Testo che verrà inserito se l'azione verrà eseguita. Sono disponibili alcuni segnaposti: <ul><li>%M - testo selezionato (indicato)</li><li>%C - posizione del cursore</li><li>%B - punto</li><li>%E - rientro negli ambienti</li><li>%R - seleziona etichetta da elenco</li><li>%T - seleziona chiave di citazione da elenco</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
it: Segnaposti disponibili:
    %M: testo selezionato (indicato)
    %C: posizione del cursore
    %B: punto
    %E: rientro negli ambienti
    %R: seleziona etichetta da elenco
    %T: seleziona chiave di citazione da elenco
    %S: nome del file sorgente senza estensione

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
it: <p>Puoi creare, cambiare e installare un menu dell'utente, che apparirà come parte del menu di Kile. Per creare o cambiare questo menu, usa i sei pulsanti a sinistra. Sono disponibili ulteriori azioni nel menu contestuale degli elementi del menu preesistenti.</p><p>Come un normale menu, sono disponibili tre tipi di elementi:</p><ul><li><i>Voci normali</i>, che sono assegnate a un'azione;</li><li><i>Sottomenu</i>, che contengono altri elementi;</li><li><i>Separatori</i>, per avere una struttura visibile di tutte le voci.</li></ul><p>Ogni elemento normale del menu è assegnato a uno tra tre tipi di azione:</p><ul><li><i>Inserimento di testo</i>: questa azione inserirà del testo alla posizione attuale del cursore. Sono disponibili dei segnaposti: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>; vedi le funzionalità <i>Che cos'è</i> o i <i>suggerimenti</i> per saperne di più.</li><li><i>Contenuto di un file</i>: inserisce tutto il contenuto di un file dato (anche qui sono disponibili dei segnaposti).</li><li><i>Eseguire un programma esterno</i>: l'output di questo programma può essere inserito nel documento aperto. Il segnaposto <tt>%M</tt> è disponibile anche nella riga di comando del programma, e il testo selezionato verrà salvato in un file temporaneo. Usa <tt>%M</tt> per il nome di questo file temporaneo.</li></ul><p>Se mancano informazioni importanti per un'azione, gli elementi del menu vengono colorati in rosso. Sono disponibili maggiori informazioni usando la funzionalità <i>Che cos'è</i> della maggior parte degli oggetti.</p>

en: UserMenu Dialog
it: Finestra del menu dell'utente

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
it: L'albero dei menu attuale è stato modificato, ma non salvato.
    Scartare questo albero?

en: User Menu Files (*.xml)
it: File del menu utente (*.xml)

en: Select Menu File
it: Seleziona file di menu

en: Save Menu File
it: Salva file di menu

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
it: Il file «%1» esiste già.
    Sostituire questo file?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
it: L'albero dei menu contiene degli errori e installare questo file potrebbe portare a risultati imprevedibili.
    Vuoi veramente salvare questo file?

en: Menutype
it: Tipo di menu

en: Please choose a menutype
it: Scegli un tipo di menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
it: Scegli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
it: Menu dell'utente LaTeX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
it: L'albero dei menu definito dall'utente, che può essere modificato con i sei pulsanti sotto l'albero (e le loro scorciatoie). Sono disponibili altre azioni nel menu contestuale degli elementi selezionati. Puoi anche ridisporre gli elementi trascinandoli.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
it: Inserisci un nuovo separatore sotto l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
it: Elimina l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
it: Sposta in basso l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
it: Giù

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
it: Inserisci un nuovo elemento del menu sotto l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
it: Inserisci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
it: Inserisci un nuovo elemento del sottomenu sotto l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
it: Sposta in alto l'elemento selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
it: Su

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
it: File di menu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
it: Installa un albero dei menu immutato e salvato come menu definito dall'utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
it: Installa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
it: Carica un file XML che descrive il menu definito dall'utente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
it: Carica

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
it: Salva in un albero del menu modificato che descrive il menu definito dall'utente in un file XML nella cartella locale di Kile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
it: Salva

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
it: Salva un albero del menu modificato che descrive il menu definito dall'utente in un file XML nella cartella locale di Kile, e scegli un nuovo nome per questo file.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
it: Salva come

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
it: (installato)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
it: Elimina l'albero dei menu attuale e avviane un altro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
it: Nuovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
it: Testo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
it: Scorciatoia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
it: Nome del file corrispondente.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
it: Scegli un'icona per questa azione.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
it: Rimuovi l'icona per questa azione.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
it: Cambia il tipo di un elemento del menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
it: Cambia

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
it: L'etichetta dell'elemento del menu selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
it: Voce:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
it: Parametro da riga di comando per un programma.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
it: Scegli o rimuovi una scorciatoia per questa azione.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
it: Seleziona se il testo inserito va selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
it: Seleziona testo inserito

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
it: Seleziona se l'azione deve sostituire il testo selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
it: Sostituisci il testo selezionato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
it: Seleziona se l'azione richiede del testo selezionato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
it: Richiede testo selezionato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
it: Seleziona se va inserito il risultato di un programma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
it: Inserisci il risultato del programma scelto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
it: Seleziona se l'azione va aggiunta al menu contestuale di una selezione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
it: Aggiungi al menu contestuale delle selezioni di testo

en: Insert above
it: Inserisci sopra

en: Insert below
it: Inserisci sotto

en: Insert a separator above
it: Inserisci un separatore sopra

en: Insert a separator below
it: Inserisci un separatore sotto

en: Insert a submenu above
it: Inserisci un sottomenu sopra

en: Insert a submenu below
it: Inserisci un sottomenu sotto

en: Insert into this submenu
it: Inserisci in questo sottomenu

en: Insert a separator into this submenu
it: Inserisci un separatore in questo sottomenu

en: Insert a submenu into this submenu
it: Inserisci un sottomenu in questo sottomenu

en: Delete this item
it: Elimina questo elemento

en: Delete the complete tree
it: Elimina tutto l'albero

en: Collapse submenu
it: Richiudi sottomenu

en: Expand submenu
it: Espandi sottomenu

en: Collapse complete tree
it: Richiudi tutto l'albero

en: Expand complete tree
it: Espandi tutto l'albero

en: Info
it: Informazioni

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
it: Impossibile aprire il file «%1» per salvare il file del menu dell'utente.

en: Please enter a label for this menu item:
it: Inserisci un'etichetta per questo elemento del menu:

en: Please enter a label for this submenu:
it: Inserisci un'etichetta per questo sottomenu:

en: Please enter a label for this entry:
it: Inserisci un'etichetta per questa voce:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
it: Vuoi veramente ripulire tutto l'albero dei menu?

en: This menuitem has no title.
it: Questo elemento del menu non ha titolo.

en: This submenu item is useless without children.
it: Questo sottomenu è inutile senza figli.

en: This item offers no text to insert.
it: Questo elemento non presenta testo da inserire.

en: No file is given for this task.
it: Non è stato fornito un file per questo compito.

en: The file for this item does not exist.
it: Il file di questo elemento non esiste.

en: The file for this item is not executable.
it: Il file di questo elemento non è eseguibile.

en: <p><strong>Error:</strong>
it: <p><strong>Errore:</strong>

en: Menutree Error
it: Errore dell'albero dei menu

en: Name
it: Nome

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
it: Non è stato trovato un servizio KDE per il tipo MIME «%1».

en: Invalid Characters
it: Caratteri non validi

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
it: Il nome file contiene caratteri non validi ($~ #).<br>Forniscine un altro, o fai clic su «Annulla» per salvare lo stesso.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
it: Esiste già un file con nome %1.<br>Forniscine un altro, o fai clic su «Annulla» per sostituirlo.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
it: Il nome file dato non ha estensione; vuoi che ne sia aggiunta una automaticamente?

en: Missing Extension
it: Estensione mancante

en: All documents saved to disk.
it: Tutti i documenti salvati su disco.

en: Saving of all documents failed.
it: Salvataggio di tutti i documenti non riuscito.

en: Document saved to disk.
it: Documento salvato su disco.

en: Saving document failed.
it: Salvataggio del documento non riuscito.

en: Saving failed and quitting canceled.
it: Salvataggio non riuscito, uscita annullata.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
it: Virgolette inglesi:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
it: Virgolette francesi:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
it: Virgolette tedesche:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
it: Virgolette francesi (lunghe):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
it: Virgolette tedesche (lunghe):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
it: Virgolette islandesi (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
it: Virgolette islandesi (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
it: Virgolette ceche:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
it: Pacchetto csquotes:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
it: Devi includere il pacchetto %1 per usare %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
it: Il documento è stato modificato e la vista strutturale dovrebbe essere aggiornata prima di far partire l'operazione.

en: Structure View Error
it: Errore della vista strutturale

en: Script execution of %1
it: Esecuzione script di %1

en: Messages
it: Messaggi

en: Errors
it: Errori

en: Warnings
it: Avvisi

en: BadBoxes
it: Fuori misura

en: View Log File
it: Visualizza registro

en: Previous LaTeX Error
it: Errore LaTeX precedente

en: Next LaTeX Error
it: Errore LaTeX successivo

en: Previous LaTeX Warning
it: Avviso LaTeX precedente

en: Next LaTeX Warnings
it: Avvisi LaTeX successivi

en: Previous LaTeX BadBox
it: Fuori misura LaTeX precedente

en: Next LaTeX BadBox
it: Fuori misura LaTeX successivo

en: Errors: %1
it: Errori: %1

en: Warnings: %1
it: Avvisi: %1

en: BadBoxes: %1
it: Fuori misura: %1

en: No information about warnings or errors is available.
it: Nessuna informazione disponibile su avvisi o errori.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
it: Impossibile aprire il file di registro; hai eseguito LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
it: Nessun avviso o errore di LaTeX rilevato.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
it: Hai definito degli strumenti nel menu dell'utente. D'ora in avanti questi strumenti saranno disponibili dal menu Costruzione→Altro, e possono essere configurati nella finestra di configurazione (vai al menu Impostazioni e scegli Configura Kile). Ciò ha dei vantaggi: se vuoi, i tuoi strumenti possono essere ora usati in una Costruzione rapida.

en: User Tools Detected
it: Rilevati strumenti utente

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
it: <p>Le impostazioni dello strumento devono essere azzerate per funzionare correttamente con questa versione di Kile.<br/>Ciò sovrascriverà tutte le modifiche che hai fatto.</p><p>Vuoi azzerare lo strumento adesso?</p>

en: Tools need to be reset
it: Gli strumenti devono essere azzerati

en: Open File
it: Apri file

en: Files and Projects
it: File e progetti

en: Structure
it: Struttura

en: Scripts
it: Script

en: Symbols
it: Simboli

en: Most Frequently Used
it: Usati più spesso

en: Relation
it: Relazione

en: Operators
it: Operatori

en: Arrows
it: Frecce

en: Miscellaneous Math
it: Matematica varia

en: Miscellaneous Text
it: Testo vario

en: Delimiters
it: Delimitatori

en: Greek
it: Greco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
it: Caratteri speciali

en: Cyrillic Characters
it: Caratteri cirillici

en: User Defined
it: Definiti dall'utente

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
it: <p>Passa il mouse sulle icone per vedere i comandi LaTeX corrispondenti.<br/>Fai clic su un'immagine per inserirne il comando corrispondente; tenendo premuto «Shift» lo si inserisce in modalità matematica, con «Ctrl» invece tra parentesi graffe.</p>

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Log and Messages
it: Registro e messaggi

en: Output
it: Risultato

en: Save All
it: Salva tutti

en: Create Template From Document...
it: Crea modello dal documento...

en: &Remove Template...
it: &Rimuovi modello...

en: Close All
it: Chiudi tutti

en: Close All Ot&hers
it: Chiudi tutti gli alt&ri

en: S&tatistics
it: S&tatistiche

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
it: Latina &1 (iso 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
it: Latina &2 (iso 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
it: Latina &3 (iso 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
it: Latina &4 (iso 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
it: Latina &5 (iso 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
it: Latina &9 (iso 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
it: Europea &centrale (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
it: Europea &occidentale (cp-1252)

en: Move Tab Left
it: Sposta scheda a sinistra

en: Move Tab Right
it: Sposta scheda a destra

en: Next section
it: Sezione successiva

en: Prev section
it: Sezione precedente

en: Next paragraph
it: Paragrafo successivo

en: Prev paragraph
it: Paragrafo precedente

en: Find &in Files...
it: Trova ne&i file...

en: Refresh Str&ucture
it: Aggiorna str&uttura

en: &New Project...
it: &Nuovo progetto...

en: &Open Project...
it: &Apri progetto...

en: Open &Recent Project
it: Apri progetto &recente

en: A&dd Files to Project...
it: A&ggiungi file al progetto...

en: Refresh Project &Tree
it: A&ggiorna albero del progetto

en: &Archive
it: &Archivia

en: Project &Options
it: &Opzioni del progetto

en: &Close Project
it: &Chiudi progetto

en: &Show Projects...
it: Mo&stra progetti...

en: Re&move Files From Project...
it: Ri&muovi file dal progetto...

en: Show Project &Files...
it: Mostra i &file del progetto...

en: Open All &Project Files
it: Apri tutti i file del &progetto

en: Find in &Project...
it: Trova nel &progetto...

en: Clean
it: Pulisci

en: Next Document
it: Documento successivo

en: Previous Document
it: Documento precedente

en: Focus Log/Messages View
it: Attiva la vista registro e messaggi

en: Focus Output View
it: Attiva la vista del risultato

en: Focus Konsole View
it: Attiva la vista di Konsole

en: Focus Editor View
it: Attiva la vista dell'editor

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
it: Comando (La)TeX completo

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
it: Completa ambienti LaTeX

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
it: Completa abbreviazione

en: Next Bullet
it: Punto successivo

en: Prev Bullet
it: Punto precedente

en: Environment (inside)
it: Ambiente (dentro)

en: Environment (outside)
it: Ambiente (fuori)

en: TeX Group (inside)
it: Gruppo TeX (dentro)

en: TeX Group (outside)
it: Gruppo TeX (fuori)

en: Math Group
it: Gruppo matematico

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Line
it: Riga

en: TeX Word
it: Parola TeX

en: To End of Line
it: Alla fine della riga

en: Go to Begin
it: Vai all'inizio

en: Go to End
it: Vai alla fine

en: Match
it: Corrispondente

en: Close
it: Chiudi

en: Selection
it: Selezione

en: Subdocument
it: Sottodocumento

en: Mathgroup
it: Gruppo matematico

en: &Bibliography
it: &Bibliografia

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Impo&stazioni

en: Settings for BibTeX
it: Impostazioni di BibTeX

en: Settings for Biblatex
it: Impostazioni di Biblatex

en: Quick Start
it: Avvio rapido

en: Array
it: Matrice

en: Tabbing
it: Tabulazione

en: Floats
it: Flottanti

en: Define Current Document as '&Master Document'
it: Definisci il documento attuale come «docu&mento principale»

en: Show Document Viewer
it: Mostra il visore dei documenti

en: Show S&ide Bar
it: Mostra la barra &laterale

en: Show Mess&ages Bar
it: Mostra la barra dei mess&aggi

en: Watch File Mode
it: Modalità di sorveglianza dei file

en: TeX Guide
it: Guida TeX

en: LaTeX Command
it: Comando LaTeX

en: LaTeX Subject
it: Soggetto LaTeX

en: LaTeX Env
it: Ambiente LaTeX

en: Context Help
it: Aiuto contestuale

en: LaTeX Reference
it: Guida ai comandi di LaTeX

en: &About Editor Component
it: &Informazioni sul componente editor

en: &System Check...
it: Controllo di &sistema...

en: Compile
it: Compila

en: View
it: Visualizza

en: Convert
it: Converti

en: Quick
it: Rapido

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
it: Non è stato possibile creare lo strumento «Archivia».
    
    Controlla e aggiusta la tua installazione di Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
it: Impossibile creare lo strumento «Archivia»

en: Project: %1
it: Progetto: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
it: Progetto: %1 (Documento principale: %2)

en: Normal mode
it: Modo Normale

en: Master document: %1
it: Documento principale: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
it: Definisci il documento attuale come «documento principale»

en: Normal mode (current master document: %1)
it: Modo normale (documento principale attuale: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
it: %1 [sola lettura]

en: There is no active document or it is not saved.
it: Non c'è un documento attivo, o non è salvato.

en: You have to include the package %1.
it: Devi includere il pacchetto %1.

en: Insert text
it: Inserisci testo

en: You have to include the packages %1.
it: Devi includere i pacchetti %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
it: Impossibile creare lo strumento «Visualizza HTML». Azzera gli strumenti.

en: No Name
it: Senza nome

en: no name
it: nessun nome

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
it: Per poter definire il documento attuale come principale, deve prima essere salvato.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
it: BLOCCO

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
it: RIGA

en: Refreshing structure...
it: Aggiornamento della struttura...

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
it: La versione del file risorsa.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
it: L'ampiezza della finestra principale.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
it: L'altezza della finestra principale.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
it: Il livello predefinito di espansione per la vista strutturale.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
it: Mostra i comandi delle etichette nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
it: Mostra i riferimenti non definiti nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
it: Mostra i comandi degli elementi bibliografici nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
it: Mostra i comandi di inclusione di grafica nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
it: Mostra gli ambienti flottanti nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
it: Mostra i comandi di inserimento dei file nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
it: Mostra etichette come figli di elementi di sezionamento nella vista strutturale

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
it: Mostra commenti TODO e FIXME

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
it: Apri l'elemento madre per tutte le etichette nella vista strutturale come impostazione predefinita

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
it: Apri l'elemento madre per tutti riferimenti non definiti nella vista strutturale come impostazione predefinita

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
it: Apri l'elemento madre per tutti gli elementi bibliografici nella vista strutturale come impostazione predefinita

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
it: Apri l'elemento madre per tutti i commenti TODO e FIXME come impostazione predefinita

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
it: Estensione predefinita da usare quando si aprono file grafici senza estensione

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
it: Che tipo di bibliografia (bibtex o biblatex) Kile dovrebbe mostrare.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
it: Se eseguire il server Lyx.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
it: Contiene la variabile d'ambiente TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
it: Imposta qui la variabile d'ambiente TEXINPUTS. TEXINPUTS dovrebbe essere un elenco separato da due punti di tutti i percorsi in cui TeX dovrebbe cercare pacchetti ovvero file aggiuntivi. Non c'è bisogno che aggiungi :$TEXINPUTS alla fine.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
it: Contiene la variabile d'ambiente TEXINPUTS per gli strumenti di anteprima rapida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
it: Imposta qui la variabile d'ambiente TEXINPUTS per gli strumenti di anteprima rapida. TEXINPUTS dovrebbe essere un elenco separato da due punti di tutti i percorsi in cui TeX dovrebbe cercare pacchetti ovvero file aggiuntivi. Non c'è bisogno di aggiungere :$TEXINPUTS alla fine.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
it: Contiene la variabile d'ambiente BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
it: Imposta qui la variabile d'ambiente BIBINPUTS. BIBINPUTS dovrebbe essere un elenco separato da due punti di tutti i percorsi in cui BibTeX dovrebbe cercare dei file .bib aggiuntivi. Non c'è bisogno che aggiungi :$BIBINPUTS alla fine.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
it: Contiene la variabile d'ambiente BIBINPUTS per gli strumenti di anteprima rapida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
it: Imposta qui la variabile d'ambiente BIBINPUTS per gli strumenti di anteprima rapida. BIBINPUTS dovrebbe essere un elenco separato da due punti di tutti i percorsi dove lo strumento bibliografico (per esempio BibTeX o Biber) dovrebbe cercare pacchetti ovvero file aggiuntivi. Non c'è bisogno di aggiungere :$BIBINPUTS alla fine.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
it: Contiene la variabile d'ambiente BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
it: Imposta qui la variabile d'ambiente BSTINPUTS. BSTINPUTS dovrebbe essere un elenco separato da due punti di tutti i percorsi in cui BibTeX dovrebbe cercare file .bst aggiuntivi. Non c'è bisogno che aggiungi :$BSTINPUTS alla fine.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
it: Se mostrare la barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
it: Altezza della barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
it: Quale scheda della barra in basso è da mostrare.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
it: Larghezza della barra laterale.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
it: Se mostrare la barra laterale.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
it: Se mostrare il visore dei documenti.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
it: Se mostrare il visore dei documenti in una finestra a parte.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
it: Se mostrare gli avvisi di fuori misura nella vista Registro e Messaggi.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
it: Se mostrare gli avvisi (La)TeX nella vista Registro e Messaggi.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
it: L'identificatore della vista selezionata nel pannello sinistro.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
it: Se mostrare la schermata d'avvio.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
it: Ultima versione di Kile per la quale il controllo di sistema era eseguito all'avvio

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
it: Completamento automatico di \begin{env} con \end{env}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
it: Attiva il rientro automatico degli ambienti

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
it: Usa spazi invece di un tabulatore per i rientri automatici degli ambienti

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
it: Usa questo numero di spazi per i rientri automatici degli ambienti

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
it: Inserimento automatico delle virgolette doppie.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
it: Tipo di virgolette doppie a seconda della lingua.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
it: Inserimento automatico dei caratteri speciali.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
it: Centra i grafici.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
it: Inserisci il riquadro di delimitazione come opzione del comando includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
it: Il nome del file è relativo a un percorso dato nel comando graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
it: Incorpora i grafici in un ambiente figure.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in cima alle pagine.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in fondo alle pagine.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure nel posto esatto dove vengono dichiarate.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in una pagina a parte.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
it: Forza la posizione delle figure.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
it: Abilita l'ambiente wrapfigure.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in linea a destra del testo.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in linea a sinistra del testo.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in linea all'interno della pagina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
it: Imposta la posizione preferita delle figure in linea all'esterno della pagina.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
it: Permetti alle figure in linea di variare la loro posizione.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
it: Se ImageMagick è installato.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
it: Cerca di determinare il riquadro di delimitazione dall'immagine.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
it: La risoluzione immagine predefinita.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
it: Posizione della documentazione TeX.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
it: Usa il riferimento LaTeX di Kile per l'aiuto contestuale.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
it: Usa il riferimento LaTeX2ε di TeX Live sul sistema per l'aiuto contestuale.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
it: Usa il riferimento TeX del sistema per l'aiuto contestuale (versione precedente).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
it: Usa un visore esterno per l'aiuto dell'utente.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
it: Riapri file e progetti all'avvio.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
it: Pulisci file automaticamente dopo la chiusura.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
it: Le estensioni file da ripulire all'uscita.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
it: Mostra solo file LaTeX nel navigatore dei file

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
it: La variabile modello Autore.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
it: La variabile modello Classe del documento.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
it: La variabile modello codifica dell'ingresso.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
it: La posizione predefinita dove devono essere creati i progetti.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
it: Se la cartella attualmente mostrata nella console è tenuta sincronizzata con le schede aperte

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
it: Se la modalità di sorveglianza dei file è abilitata per il visore dei documenti

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
it: Se mostrare il percorso completo dei nomi dei file nel titolo della finestra.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
it: Se Dvipng è installato.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
it: Se Convert è installato.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
it: Mostra anteprima degli ambienti nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
it: Mostra anteprima del testo selezionato nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
it: Mostra anteprima dei gruppi matematici nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
it: Strumento di conversione per l'anteprima degli ambienti nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
it: Strumento di conversione per l'anteprima del testo selezionato nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
it: Strumento di conversione per l'anteprima dei gruppi matematici nella barra in basso.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
it: Il colore dello sfondo del pannello di anteprima rapida.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
it: Abilita il supporto per gli script.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
it: Imposta un limite di tempo per l'esecuzione degli script.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
it: Tempo limite per l'esecuzione degli script.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
it: Larghezza della colonna contenente il nome dello script nell'oggetto di gestione degli script.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
it: Ultimo compito usato dall'assistente PDF.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
it: Numero di simboli da memorizzare nella vista dei simboli usati più spesso.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
it: Mostra la vista dei simboli usati più spesso.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
it: Pulisci l'elenco dei simboli usati più spesso alla chiusura di Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
it: Se usare caratteri UTF-8 invece dei comandi da inserire

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
it: File XML del menu dell'utente

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
it: Usa la barra dei menu principale (valore 0) o il menu LaTeX (valore 1) per la posizione del menu dell'utente

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
it: Attiva la funzionalità di anteprima in diretta.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
it: Sincronizza la posizione del cursore con la vista.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
it: Abilita l'anteprima per i documenti aperti di recente.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
it: Numero di millisecondi dopo di cui viene avviata la compilazione se è stata fatta una modifica.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
it: Compila i documenti solo dopo averli salvati.

en: &Label:
it: &Etichetta:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
it: Nessun componente editor trovato. Controlla la tua installazione di KDE.

en: No editor component found.
it: Nessun componente editor trovato.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
it: La struttura interna di Kile è danneggiata (probabilmente a causa di un errore in Kile). Seleziona Salva tutti dal menu File e chiudi Kile.
    La squadra di Kile si scusa per qualsiasi fastidio arrecatoti, e apprezzerebbe la segnalazione del bug.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
it: L'URL «%1» non può essere aperto.
    
    %2

en: Cannot open URL
it: Impossibile aprire l'URL

en: The URL "%1" couldn't be opened.
it: L'URL «%1» non può essere aperto.

en: Could not find template: %1
it: Impossibile trovare modello: %1

en: File Not Found
it: File non trovato

en: Please save the file first.
it: Salva il file, prima.

en: Open/create a document first.
it: Apri/crea un documento, prima.

en: A template for this type of document cannot be created.
it: Non si può creare un modello per questo tipo di documento.

en: Create Template From Document
it: Crea modello da documento

en: Remove Template
it: Rimuovi modello

en: Open Files
it: Apri file

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
it: Kile ha rilevato problemi nel salvataggio del file %1. Hai abbastanza spazio libero sul disco?

en: Saving
it: Salvataggio

en: Any files (*)
it: Qualsiasi file (*)

en: Save Compiled Document As...
it: Salva il documento compilato come...

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
it: L'URL «%1» non può essere aperto
    perché è una cartella.

en: Cannot open directory
it: Impossibile aprire la cartella

en: Save File
it: Salva file

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
it: Un file chiamato «%1» esiste già. Sei sicuro di volerlo sovrascrivere?

en: Overwrite File?
it: Sovrascrivere il file?

en: Refresh Project Tree
it: Aggiorna albero del progetto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
it: Il documento attuale non è associato a un progetto. Attiva un documento che sia associato al progetto di cui vuoi costruire l'albero, quindi scegli di nuovo Aggiorna albero del progetto.

en: Could Not Refresh Project Tree
it: Impossibile aggiornare l'albero del progetto

en: Select Project
it: Seleziona un progetto

en: Add to Project
it: Aggiungi al progetto

en: The file %1 is already member of the project %2
it: Il file %1 è già membro del progetto %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
it: Il file %1 non può essere aggiunto perché non esiste o non è leggibile

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
it: Questo file è il file di progetto, che contiene tutte le informazioni sul progetto stesso; per questo non può esserne rimosso.

en: Cannot Remove File From Project
it: Impossibile rimuovere file dal progetto

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
it: <p>Il progetto «%1» è già aperto.</p><p>Se vuoi ricaricarlo, chiudilo prima di riaprirlo.</p>

en: Project Already Open
it: Progetto già aperto

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
it: <p>Il file di progetto per il progetto «%1» non esiste o non è leggibile.</p><p>Rimuovere questo progetto dall'elenco dei progetti recenti?</p>

en: Could Not Open Project
it: Impossibile aprire il progetto

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
it: <p>Il file «%1» non può essere aperto perché non sembra essere un file di progetto.</p>

en: Impossible to Open Project File
it: Impossibile aprire il file di progetto

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
it: <p>Il progetto «%1» non può essere aperto perché è stato creato <br/>da una versione più recente di Kile.</p>

en: Impossible to Open Project
it: Impossibile aprire il progetto

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
it: <p>Il file di progetto «%1» è stato creato da una versione più recente di Kile.<br/>Deve essere aggiornato prima di poter essere aperto.</p><p>Vuoi aggiornarlo?</p>

en: Project File Needs to be Updated
it: I file del progetto devono essere aggiornati

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
it: <p>Il file del progetto «%1» non possono essere aggiornati.</p><p>Vuoi rimuovere questo progetto dall'elenco dei progetti recenti?</p>

en: Could Not Update Project File
it: Impossibile aggiornare il file di progetto

en: Open Project
it: Apri progetto

en: Save Project
it: Salva progetto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
it: Il documento attuale non è associato a un progetto. Attiva un documento che sia associato al progetto che vuoi salvare, quindi seleziona ancora Salva Progetto.

en: Could Determine Active Project
it: Impossibile determinare il progetto attivo

en: Add Files to Project
it: Aggiungi file al progetto

en: Add Files
it: Aggiungi file

en: Add
it: Aggiungi

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
it: Non ci sono progetti aperti. Apri il progetto a cui vuoi aggiungere i file, quindi scegli ancora Aggiungi File.

en: Could Not Determine Active Project
it: Impossibile determinare progetto attivo

en: Project Options For
it: Opzioni del progetto di

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
it: Il documento attuale non è associato a un progetto. Attiva un documento che sia associato al progetto che vuoi modificare, quindi scegli ancora Opzioni del progetto.

en: Close Project
it: Chiudi progetto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
it: Il documento attuale non è associato a un progetto. Attiva un documento che sia associato al progetto che vuoi chiudere, quindi scegli ancora Chiudi progetto.

en: Could Not Close Project
it: Impossibile chiudere il progetto

en: Nothing to clean for %1
it: Nulla da pulire per %1

en: Cleaning %1: %2
it: Pulizia di %1: %2

en: Switch Project
it: Cambia progetto

en: Select Files to Remove
it: Seleziona i file da rimuovere

en: Show Project Files
it: Mostra i file del progetto

en: project configuration file
it: file di configurazione del progetto

en: graphics file
it: file grafico

en: Open All Project Files
it: Apri tutti i file del progetto

en: not opened: %1 (%2)
it: non aperto: %1 (%2)

en: Project Files
it: File del progetto

en: Could not determine the selected file.
it: Impossibile determinare il file selezionato.

en: Project Error
it: Errore del progetto

en: Opening Project...
it: Apertura del progetto...

en: Scanning project files...
it: Scansione dei file di progetto in corso...

en: (La)TeX Source Files
it: File sorgente (La)TeX

en: (La)TeX Packages
it: Pacchetti (La)TeX

en: BibTeX Files
it: File BibTeX

en: Metapost Files
it: File Metapost

en: Kile Script Files
it: File di script di Kile

en: Kile Project Files
it: File di progetto Kile

en: * |All Files
it: * |Tutti i file

en: All Files (*)
it: Tutti i file (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
it: Impossibile trovare la documentazione di LaTeX a %1; imposta il percorso giusto in Impostazioni→Configura Kile→Aiuto.

en: No help available for %1.
it: Non c'è aiuto disponibile per %1.

en: Undefined
it: Non definito

en:  output:
it:  risultato:

en: terminated
it: terminato

en: Launching failed, diagnostics:
it: Avvio non riuscito, diagnostica:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
it: Si è verificato un errore nell'analisi delle opzioni passate allo strumento.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
it: Nelle opzioni passate allo strumento ci sono metacaratteri da shell non gestibili.

en: There is no executable named "%1" in your path.
it: Non c'è un programma chiamato «%1» nel tuo percorso.

en: You do not have permission to run %1.
it: Non hai il permesso di eseguire %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
it: La diagnostica non ha potuto trovare nessun problema ovvio.

en: finished with exit code %1
it: concluso con codice di uscita %1

en: finished abruptly
it: concluso improvvisamente

en: failed to start
it: avviamento non riuscito

en: crashed
it: andato in crash

en: failed (error code %1)
it: non riuscito (codice di errore %1)

en: The document viewer is not available
it: Il visore di documenti non è disponibile

en: Please disable the live preview before launching this tool
it: Disattiva l'anteprima in diretta prima di avviare questo strumento

en: Cite
it: Cita

en: Add BibTeX database
it: Aggiungi banca dati BibTeX

en: Paste
it: Incolla

en: Document Class Selection - \documentclass{}
it: Selezione della classe del documento - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
it: \documentclass[opzioni]{classe}
    classe: article,report,book,letter
    opzioni di dimensione dei caratteri: 10pt, 11pt, 12pt
    opzioni di dimensione della carta: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    altre opzioni: 
    landscape -- seleziona formato panoramico. Il formato ritratto è predefinito. 
    titlepage, notitlepage -- seleziona se ci dovrebbe essere una pagina a parte per il titolo.
    leqno -- mostra il numero delle equazioni sul lato sinistro delle equazioni; il lato predefinito è il destro.
    fleqn -- mostra le formule a sinistra; l'impostazione predefinita è al centro.
    onecolumn, twocolumn -- una o due colonne; il valore predefinito è una colonna.
    oneside, twoside -- seleziona solo fronte o fronte-retro.

en: Package Import - \usepackage{}
it: Importazione di pacchetti - \usepackage{}

en: Package Import
it: Importazione di pacchetti

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
it: Ogni opzione data nel comando \documentclass che sia ignota alla classe
    di documenti selezionata sarà passata ai pacchetti caricati con \usepackage.

en: AMS Packages
it: Pacchetti AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
it: I pacchetti principali della Società Matematica Americana

en: Start Document Body - \begin{document}
it: Inizio del corpo del documento - \begin{document}

en: Start Document Body
it: Inizio del corpo del documento

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
it: Il testo è permesso solo tra \begin{document} e \end{document}.
    Il «preambolo» (prima di \begin{document}}) può contenere solo dichiarazioni.

en: Generate Title - \maketitle
it: Genera titolo - \maketitle

en: Generate Title
it: Genera titolo

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
it: Questo comando genera un titolo su una pagina di titolo separata
    - eccetto nella classe articolo, dove il titolo normalmente va in cima alla prima pagina.

en: Table of Contents - \tableofcontents
it: Indice - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
it: Metti questo comando dove vuoi che vada l'indice

en: Title Definition - \title{}
it: Definizione del titolo - \title{}

en: Title Definition
it: Definizione del titolo

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
it: \title{testo}
    Il comando \title dichiara il testo che costituirà il titolo.
    Usa \\ per dire a LaTeX dove vuoi iniziare una nuova riga in un titolo lungo.

en: Author Definition - \author{}
it: Definizione dell'autore - \author{}

en: Author Definition
it: Definizione dell'autore

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
it: \author{nomi}
    Il comando \author dichiara gli autori, dove «nomi» è un elenco di autori separato da comandi \and.

en: Center - \begin{center}
it: Centra - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
it: Ogni linea deve essere conclusa con la stringa \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
it: Allinea a sinistra - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
it: Allinea a destra - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
it: Cita - \begin{quote}

en: Quote
it: Cita

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
it: Il testo è giustificato a entrambi i margini.
    Lasciare una linea in bianco nel testo produce un nuovo paragrafo.

en: Quotation - \begin{quotation}
it: Citazione - \begin{quotation}

en: Quotation
it: Citazione

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
it: Il testo è giustificato su entrambi i margini e c'è il rientro dei paragrafi.
    Lasciare una linea in bianco nel testo produce un nuovo paragrafo.

en: Verse - \begin{verse}
it: Versi - \begin{verse}

en: Verse
it: Versi

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
it: L'ambiente verse è fatto per la poesia.
    Separa le righe di ogni stanza con \\, e usa una o più righe in bianco per separare le stanze.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
it: Letterale - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
it: Ambiente che fa scrivere a LaTeX esattamente quello che scrivi.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
it: Elenco puntato - \begin{itemize}

en: Bulleted List
it: Elenco puntato

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
it: L'ambiente itemize produce un elenco a punti.
    Ogni elemento di un elenco a punti comincia con un comando \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
it: Elenco numerato - \begin{enumerate}

en: Enumeration
it: Enumerazione

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
it: L'ambiente enumerate produce un elenco numerato.
    Ogni elemento di un elenco numerato comincia con un comando \item.

en: Description - \begin{description}
it: Descrizione - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
it: L'ambiente description è usato per fare elenchi etichettati.
    Ogni elemento dell'elenco inizia con un comando \item[etichetta].
    L'etichetta è in grassetto e spinta a destra.

en: Table - \begin{table}
it: Tabella - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
it: \begin{table}[posizionamento]
    Corpo della tabella
    \caption{titolo della tabella}
    \end{table}
    Le tabelle sono oggetti che non fanno parte del testo normale, e sono comunemente spostate in un posto opportuno.
    L'argomento opzionale [posizionamento] determina dove LaTeX cercherà di mettere la tua tabella.
    h : Qui - nella posizione del testo dove l'ambiente è scritto
    t : Cima - in cima alla pagina
    b : Fondo - in fondo alla pagina
    p : Pagina di mobili - su una pagina separata di mobili, che è una pagina separata non contenente testo, solo componenti mobili.
    Il corpo della tabella è fatto da testo, comandi LaTeX o altro a piacere.
    Il comando \caption ti permette di dare un titolo alla tabella.

en: Figure - \begin{figure}
it: Figura - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
it: \begin{figure}[posizionamento]
    corpo della figura
    \caption{titolo della figura}
    \end{figure}
    Le figure sono oggetti che non fanno parte del testo normale, e sono comunemente spostate in un posto opportuno.
    L'argomento opzionale [posizionamento] determina dove LaTeX cercherà di mettere la tua figura.
    h : Qui - nella posizione del testo dove l'ambiente è scritto
    t : Cima - in cima alla pagina
    b : Fondo - in fondo alla pagina
    p : Pagina di mobili - su una pagina separata di mobili, che è una pagina separata non contenente testo, solo componenti mobili.
    Il corpo della tabella è fatto da testo, comandi LaTeX, o altro a piacere.
    Il comando \caption ti permette di dare un titolo alla figura.

en: Title Page - \begin{titlepage}
it: Pagina di titolo - \begin{titlepage}

en: Title Page
it: Pagina di titolo

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
it: \begin{titlepage}
    testo
    \end{titlepage}
    L'ambiente titlepage crea una pagina di titolo, cioè una pagina senza numeri di pagina o intestazioni.

en: Italics - \textit{}
it: Corsivo - \textit{}

en: Italics
it: Corsivo

en: \textit{italic text}
it: \textit{testo corsivo}

en: Slanted - \textsl{}
it: Inclinato - \textsl{}

en: Slanted
it: Inclinato

en: \textsl{slanted text}
it: \textsl{testo inclinato}

en: Boldface - \textbf{}
it: Grassetto - \textbf{}

en: Boldface
it: Grassetto

en: \textbf{boldface text}
it: \textbf{testo in grassetto}

en: Typewriter - \texttt{}
it: Dattilografico - \texttt{}

en: Typewriter
it: Dattilografico

en: \texttt{typewriter text}
it: \texttt{testo dattilografico}

en: Small Caps - \textsc{}
it: Maiuscoletto - \textsc{}

en: Small Caps
it: Maiuscoletto

en: \textsc{small caps text}
it: \textsc{testo maiuscoletto}

en: \item[label] Hello!
it: \item[etichetta] Ciao!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
it: Tabulazione - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
it: L'ambiente tabulare dà modo di allineare il testo in colonne.
    \begin{tabbing}
    testo \= altro testo \= ancora altro testo \= ultimo testo \\
    seconda riga \&gt;  \&gt; altro \\
    \end{tabbing}
    Comandi:
    \=  Posiziona un tabulatore nella posizione attuale.
    \>  Avanza al prossimo tabulatore.
    \&lt;  Permette di mettere qualcosa alla sinistra del margine locale senza cambiare il margine. Può essere usato solo all'inizio di una riga.
    \+  Muove il margine sinistro del prossimo comando e di tutti i seguenti di un tabulatore a destra
    \-  Muove il margine sinistro del prossimo comando e dei seguenti di un tabulatore a sinistra
    \'  Muove tutto quello che hai scritto finora nella colonna attuale alla destra della colonna precedente, allineato sul tabulatore della colonna attuale. 
    \`  Permette di mettere testo allineato a destra su ogni tabulatore, incluso il tabulatore 0
    \kill  Inserisci tabulatori senza produrre testo.
    \a  In un ambiente tabulare, i comandi \=, \' e \` non producono accenti come normale. Invece, si usano i comandi \a=, \a' e \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
it: Tabulare - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
it: \begin{tabular}[posizione]{colonne}
    voce colonna 1 & voce colonna 2 ... & voce colonna n \\
    ...
    \end{tabular}
    posizione : Specifica la posizione verticale; il valore predefinito è l'allineamento al centro dell'ambiente.
         t - allinea con la prima riga
         b - allinea con l'ultima riga
    colonne : Specifica il formato delle colonne.
         l - Una colonna di elementi allineati a sinistra.
         r - Una colonna di elementi allineati a destra.
         c - Una colonna di elementi centrati.
         | - Una linea verticale di piena altezza e profondità dell'ambiente.
         @{testo} - questo inserisce «testo» in ogni riga.
    Il comando \hline disegna una riga orizzontale ampia quanto la tabella.
    Il comando \cline{i-j} disegna delle linee orizzontali attraverso le colonne specificate, cominciando dalla colonna i e fino alla colonna j.
    Il comando \vline disegna una linea verticale che si estende per tutta l'altezza e profondità della sua riga.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
it: Celle multicolonna - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
it: Celle multicolonna

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
it: \multicolumn{colonne}{posizione}{testo}
    colonne specifica il numero di colonne da includere.
    posizione specifica il formato della voce: c per centrata, l per allineato a sinistra, r per allineato a destra.
    testo specifica quale testo costituirà la voce.

en: Horizontal Line - \hline
it: Linea orizzontale - \hline

en: Horizontal Line
it: Linea orizzontale

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
it: Il comando \hline disegna una linea orizzontale larga quando la tabella.

en: Vertical Line - \vline
it: Linea verticale - \vline

en: Vertical Line
it: Linea verticale

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
it: Il comando \vline disegna una linea verticale che si estende per tutta l'altezza e profondità della sua riga.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
it: Linea orizzontale attraverso le colonne - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
it: Linea orizzontale attraverso le colonne

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
it: Il comando \cline{i-j} disegna delle linee orizzontali attraverso le colonne specificate, cominciando dalla colonna i e fino alla colonna j,

en: New Page - \newpage
it: Nuova pagina - \newpage

en: New Page
it: Nuova pagina

en: The \newpage command ends the current page
it: Il comando \newpage conclude la pagina attuale

en: Line Break - \linebreak
it: Interruzione di riga - \linebreak

en: Line Break
it: Interruzione di riga

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
it: Il comando \linebreak dice a LaTeX di interrompere la riga attuale nel punto del comando.

en: Page Break - \pagebreak
it: Interruzione di pagina - \pagebreak

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
it: Il comando \pagebreak dice a LaTeX di spezzare la pagina attuale al punto del comando.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
it: Spazio verticale «grande» - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
it: Spazio verticale «grande»

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
it: Il comando \bigskip aggiunge un grande spazio verticale.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
it: Spazio verticale «medio» - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
it: Spazio verticale «medio»

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
it: Il comando \medskip aggiunge uno spazio verticale medio.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
it: Inserimento di un'immagine - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
it: Inserimento di immagini

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
it: Inclusione di file personalizzabile - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
it: Inclusione di file personalizzabile

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
it: \include{file}
    Il comando \include è usato insieme al comando \includeonly per l'inclusione selettiva dei file.

en: Type or select a filename:
it: Scrivi o seleziona un nome di file:

en: File Inclusion - \input{file}
it: Inclusione di file - \input{file}

en: File Inclusion
it: Inclusione di file

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
it: \input{file}
    Il comando \input fa leggere ed elaborare il file indicato, esattamente come se il suo contenuto fosse stato inserito nel file attuale in quel punto.

en: Sectioning
it: Struttura

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \part{titolo}
    \part*{titolo} : Non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Part
it: &Parte

en: No &numbering
it: Nessuna &numerazione

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
it: \chapter{titolo}
    \chapter*{titolo} : Non includere un numero e non inserire una voce nell'indice
    Solo per le classi di documenti rapporto e libro.

en: C&hapter
it: &Capitolo

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \section{titolo}
    \section*{titolo} : non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Section
it: &Sezione

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \subsubsection{titolo}
    \subsubsection*{titolo} : non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Subsection
it: &Sottosezione

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \subsubsection{titolo}
    \subsubsection*{titolo} : non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Subsubsection
it: &Sottosottosezione

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \paragraph{titolo}
    \paragraph*{titolo} : non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Paragraph
it: &Paragrafo

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
it: \subparagraph{titolo}
    \subparagraph*{titolo} : non includere un numero e non inserire una voce nell'indice

en: &Subparagraph
it: &Sottoparagrafo

en: Size
it: Dimensione

en: tiny
it: minuscolo

en: scriptsize
it: piccolissimo

en: footnotesize
it: nota a piè di pagina

en: small
it: piccolo

en: normalsize
it: normale

en: large
it: grande

en: Large
it: Grande

en: LARGE
it: GRANDE

en: huge
it: gigantesco

en: Huge
it: Gigantesco

en: Other
it: Altro

en: \label{key}
it: \label{chiave}

en: \index{word}
it: \index{parola}

en: \footnote{text}
it: \footnote{testo}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
it: Questo comando genera citazioni dal testo al riferimento associato con la voce ref nel file bib
    Puoi aprire il file bib con Kile per vedere tutti riferimenti disponibili

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
it: Sottolinea - \underline{}

en: Smart New Line
it: Ritorno a capo intelligente

en: Smart Tabulator
it: Tabulatore intelligente

en: Abstract - \begin{abstract}
it: Sommario - \begin{abstract}

en: Abstract
it: Sommario

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
it: \begin{abstract}
    testo
    \end{abstract}
    L'ambiente abstract crea una pagina di titolo, cioè una pagina senza numeri di pagina o intestazioni.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
it: Tabulare* - \begin{tabular*}

en: Tabular*
it: Tabulare*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
it: \begin{tabular*}{larghezza}[posizione]{colonne}
    elemento colonna 1 & elemento colonna 2 ... & elemento colonna n \\
    ...
    \end{tabular*}
    Questa è una versione estesa dell'ambiente tabular con un parametro aggiuntivo per la larghezza. Ci dev'essere dello spazio elastico tra le colonne che possa estendersi per riempire la larghezza specificata.

en: Minipage - \begin{minipage}
it: Minipagina - \begin{minipage}

en: Minipage
it: Minipagina

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
it: L'ambiente minipage è simile a un comando \parbox. Prende gli stessi argomenti opzionale di posizione e obbligatorio di larghezza. Puoi usare altri ambienti di creazione di paragrafi dentro una minipagina.

en: Table of Figures - \listoffigures
it: Elenco delle figure - \listoffigures

en: Table of Figures
it: Elenco delle figure

en: Put this command where you want the list of figures to go.
it: Metti questo comando dove vuoi che vada l'elenco delle figure.

en: Table of Tables - \listoftables
it: Elenco delle tabelle - \listoftables

en: Table of Tables
it: Elenco delle tabelle

en: Put this command where you want the list of tables to go.
it: Metti questo comando dove vuoi che vada l'elenco delle tabelle.

en: Generate Index - \makeindex
it: Genera indice analitico - \makeindex

en: Generate Index
it: Genera indice analitico

en: Put this command when you want to generate the raw index.
it: Metti questo comando dove vuoi generare l'indice analitico grezzo.

en: Print Index - \printindex
it: Scrivi indice analitico - \printindex

en: Print Index
it: Scrivi indice analitico

en: Put this command when you want to print the formatted index.
it: Metti questo comando dove vuoi scrivere l'indice analitico formattato.

en: Glossary - \makeglossary
it: Glossario - \makeglossary

en: Glossary
it: Glossario

en: Put this command when you want to print a glossary.
it: Metti questo comando dove vuoi scrivere un glossario.

en: Bibliography
it: Bibliografia

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
it: Bibliografia - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
it: \begin{thebibliography}{etichetta-più-grande}
    \bibitem[etichetta]{chiave}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    etichetta-più-grande: testo che, quando stampato, è largo circa quanto l'etichetta più largo degli elementi prodotti dai comandi \bibitem
    \bibitem: specifica un elemento della bibliografia

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
it: Letterale (mostra spazi) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
it: Letterale (mostra spazi)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
it: Ambiente che fa scrivere a LaTeX esattamente quello che scrivi. In questa variante, gli spazi sono scritti in un modo speciale.

en: Embedded Code - \verb||
it: Codice incorporato - \verb||

en: Embedded Code
it: Codice incorporato

en: Macro form of the verbatim environment.
it: Forma macro dell'ambiente verbatim.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
it: Codice incorporato (mostra spazi) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
it: Codice incorporato (mostra spazi)

en: Macro form of the verbatim* environment.
it: Forma macro dell'ambiente verbatim*.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
it: Spazio verticale «piccolo» - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
it: Spazio verticale «piccolo»

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
it: Il comando \smallskip aggiunge uno spazio verticale «piccolo».

en: Horizontal Variable Space - \hfill
it: Spazio variabile orizzontale - \hfill

en: Horizontal Variable Space
it: Spazio variabile orizzontale

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
it: Il comando \hfill produce una «lunghezza elastica» che può estendersi o restringersi orizzontalmente. Sarà riempita con spazi.

en: Horizontal Dots - \dotfill
it: Puntini orizzontali - \dotfill

en: Horizontal Dots
it: Puntini orizzontali

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
it: Il comando \dotfill produce una «lunghezza elastica» che produce puntini invece che solo spazi.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
it: Linea orizzontale - \hrulefill

en: Horizontal Rule
it: Linea orizzontale

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
it: Il comando \hrulefill produce una «lunghezza elastica» che può estendersi o restringersi orizzontalmente. Sarà riempita con una linea orizzontale.

en: Vertical Variable Space - \vfill
it: Spazio variabile verticale - \vfill

en: Vertical Variable Space
it: Spazio variabile verticale

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
it: Il comando \vfill produce una «lunghezza elastica» che può estendersi o restringersi verticalmente.

en: Horizontal Space - \hspace{}
it: Spazio orizzontale - \hspace{}

en: Horizontal Space
it: Spazio orizzontale

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
it: Il comando \hspace aggiunge dello spazio orizzontale. La lunghezza dello spazio può essere espressa in qualsiasi termine che LaTeX capisca, cioè punti, centimetri, eccetera. Puoi aggiungere dello spazio negativo così come positivo con un comando \hspace. Aggiungere spazio negativo è come toglierlo.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
it: Spazio orizzontale (forzato) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
it: Spazio orizzontale (forzato)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
it: Il comando \hspace* aggiunge dello spazio orizzontale come il comando \hspace. LaTeX rimuove lo spazio orizzontale situato alla fine di una riga. Se non vuoi che LaTeX rimuova questo spazio, includi l'argomento opzionale *. In quel caso lo spazio non sarà mai rimosso.

en: Vertical Space - \vspace{}
it: Spazio verticale - \vspace{}

en: Vertical Space
it: Spazio verticale

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
it: Il comando \vspace aggiunge dello spazio verticale. La lunghezza dello spazio può essere espressa in qualsiasi termine che LaTeX capisca, cioè punti, centimetri, eccetera. Puoi aggiungere dello spazio negativo così come positivo con un comando \vspace.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
it: Spazio verticale (forzato) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
it: Spazio verticale (forzato)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
it: Il comando \vspace* aggiunge dello spazio verticale come il comando \vspace. LaTeX rimuove lo spazio verticale alla fine di una pagina. Se non vuoi che LaTeX lo rimuova, includi l'argomento opzionale *. In quel caso lo spazio non sarà mai rimosso.

en: Emphasized - \emph{}
it: Enfasi - \emph{}

en: Emphasized
it: Enfasi

en: \emph{emphasized text}
it: \emph{testo enfatizzato}

en: Strong - \strong{}
it: Forte - \strong{}

en: Strong
it: Forte

en: \strong{text}
it: \strong{testo}

en: Roman - \rmfamily
it: Con grazie - \rmfamily

en: Roman
it: Con grazie

en: Sans Serif - \sffamily
it: Senza grazie - \sffamily

en: Sans Serif
it: Senza grazie

en: Monospace - \ttfamily
it: Dattilografico - \ttfamily

en: Monospace
it: Dattilografico

en: Medium - \mdseries
it: Medio - \mdseries

en: Medium
it: Medio

en: Bold - \bfseries
it: Grassetto - \bfseries

en: Upright - \upshape
it: Dritto - \upshape

en: Upright
it: Dritto

en: Italic - \itshape
it: Corsivo - \itshape

en: Slanted - \slshape
it: Inclinato - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
it: Maiuscoletto - \scshape

en: Smallcaps
it: Maiuscoletto

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
it: Selezione dello stile della bibliografia - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
it: Selezione dello stile della bibliografia

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
it: L'argomento di \bibliographystyle riferisce a un file style.bst, che definisce che aspetto avranno le tue citazioni
    Gli stili standard distribuiti con BibTeX sono:
    alpha : elencate alfabeticamente. Le etichette sono formate dal nome dell'autore e dall'anno di pubblicazione.
    plain  : elencate alfabeticamente. Le etichette sono numeriche.
    unsrt : come plain, ma le voci sono in ordine di citazione.
    abbrv  : come plain, ma con etichette più compatte.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
it: Generazione della bibliografia - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
it: Generazione della bibliografia

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
it: L'argomento di \bibliography riferisce al file bib (senza estensione)
    che dovrebbe contenere il tuo database nel formato BibTeX.
    Kile inserisce automaticamente il nome base del file TeX

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
it: Carica il pacchetto Biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
it: Carica pacchetto biblatex

en: This includes the package biblatex
it: Questo include il pacchetto biblatex

en: Print Bibliography
it: Stampa la bibliografia

en: Prints the complete bibliography
it: Stampa la bibliografia completa

en: Print Bibliography by Section
it: Stampa la bibliografia per sezione

en: Print the bibliography for each section
it: Stampa la bibliografia per ogni sezione

en: Print List of Shorthands
it: Stampa elenco di abbreviazioni

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
it: ALT.... : hai la scelta tra questi due campi

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
it: OPT.... : campi opzionali (usa il comando «Pulisci» per rimuoverli)

en: Bib fields - %1
it: Campi Bib - %1

en: Small Space
it: Spazio piccolo

en: Medium Space
it: Spazio medio

en: Large Space
it: Spazio grande

en: Math Mode - $...$
it: Modalità matematica - $...$

en: Math Mode
it: Modalità matematica

en: Displaymath Mode - \[...\]
it: Modalità di vista matematica - \[...\]

en: Displaymath Mode
it: Modalità di vista matematica

en: Equation - \begin{equation}
it: Equazione - \begin{equation}

en: Equation
it: Equazione

en: Subscript - _{}
it: Pedice - _{}

en: Subscript
it: Pedice

en: Superscript - ^{}
it: Apice - ^{}

en: Superscript
it: Apice

en: Normal Fraction - \frac{}{}
it: Frazione normale - \frac{}{}

en: Normal Fraction
it: Frazione normale

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
it: Frazione in stile visuale - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
it: Frazione in stile visuale

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
it: Frazione in stile testuale - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
it: Frazione in stile testuale

en: Square Root - \sqrt{}
it: Radice quadrata - \sqrt{}

en: Square Root
it: Radice quadrata

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
it: \begin{array}{col1col2...coln}
    testo colonna 1 & testo colonna 2 ... & testo colonna n \\ 
    ...
    \end{array}
    Ogni colonna, coln, è specificata da una singola lettera che dice come gli elementi di quella riga dovrebbero essere formattati.
         c -- per centrato 
         l -- per allineato a sinistra 
         r -- per allineato a destra

en: Left Delimiter
it: Delimitatore sinistro

en: Right Delimiter
it: Delimitatore destro

en: Normal Binomial - \binom{}{}
it: Binomiale normale - \binom{}{}

en: Normal Binomial
it: Binomiale normale

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
it: Binomiale in stile visuale - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
it: Binomiale in stile visuale

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
it: Binomiale in stile testuale - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
it: Binomiale in stile testuale

en: N-th Root - \sqrt[]{}
it: Radice ennesima - \sqrt[]{}

en: N-th Root
it: Radice ennesima

en: Left-Right () - \left(..\right)
it: Parentesi sinistra e destra - \left( .. \right)

en: Left-Right ()
it: Parentesi sinistra e destra

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
it: Freccia sinistra estensibile - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
it: Freccia sinistra estensibile

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
it: Freccia destra estensibile - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
it: Freccia destra estensibile

en: Boxed Formula - \boxed{}
it: Formula incorniciata - \boxed{}

en: Boxed Formula
it: Formula incorniciata

en: Text in Mathmode - \text{}
it: Testo in modalità matematica - \text{}

en: Text in Mathmode
it: Testo in modalità matematica

en: Intertext - \intertext{}
it: Testo interno - \intertext{}

en: Intertext
it: Testo interno

en: Displaymath - \begin{displaymath}
it: Vista matematica - \begin{displaymath}

en: Displaymath
it: Vista matematica

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
it: Equazione (non numerata) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
it: Equazione (non numerata)

en: Multline - \begin{multline}
it: Multiriga - \begin{multline}

en: Multline
it: Multiriga

en: Multline* - \begin{multline*}
it: Multiriga (non numerato) - \begin{multline*}

en: Multline*
it: Multiriga (non numerato)

en: Split - \begin{split}
it: Dividi - \begin{split}

en: Split
it: Dividi

en: Gather - \begin{gather}
it: Raccogli - \begin{gather}

en: Gather
it: Raccogli

en: Gather* - \begin{gather*}
it: Raccogli (non numerato) - \begin{gather*}

en: Gather*
it: Raccogli (non numerato)

en: Align - \begin{align}
it: Allinea - \begin{align}

en: Align
it: Allinea

en: Align* - \begin{align*}
it: Allinea (non numerato) - \begin{align*}

en: Align*
it: Allinea (non numerato)

en: Flalign - \begin{flalign}
it: Allinea in più punti largo - \begin{flalign}

en: Flalign
it: Allinea in più punti largo

en: Flalign* - \begin{flalign*}
it: Allinea in più punti largo (non numerato) - \begin{flalign*}

en: Flalign*
it: Allinea in più punti largo (non numerato)

en: Alignat - \begin{alignat}
it: Allinea in più punti - \begin{alignat}

en: Alignat
it: Allinea in più punti

en: Alignat* - \begin{alignat*}
it: Allinea in più punti (non numerato) - \begin{alignat*}

en: Alignat*
it: Allinea in più punti (non numerato)

en: Aligned - \begin{aligned}
it: Allineato - \begin{aligned}

en: Aligned
it: Allineato

en: Gathered - \begin{gathered}
it: Raccolto - \begin{gathered}

en: Gathered
it: Raccolto

en: Alignedat - \begin{alignedat}
it: Allineato a - \begin{alignedat}

en: Alignedat
it: Allineato a

en: Cases - \begin{cases}
it: Casi - \begin{cases}

en: Cases
it: Casi

en: matrix - \begin{matrix}
it: matrice - \begin{matrix}

en: matrix
it: matrice

en: pmatrix - \begin{pmatrix}
it: matrice con tonde - \begin{pmatrix}

en: pmatrix
it: matrice con tonde

en: vmatrix - \begin{vmatrix}
it: matrice con barre - \begin{vmatrix}

en: vmatrix
it: matrice con barre

en: Vmatrix - \begin{Vmatrix}
it: matrice con barre doppie - \begin{Vmatrix}

en: Vmatrix
it: matrice con barre doppie

en: bmatrix - \begin{bmatrix}
it: matrix con quadre - \begin{bmatrix}

en: bmatrix
it: matrice con quadre

en: Bmatrix - \begin{Bmatrix}
it: matrice con graffe - \begin{Bmatrix}

en: Bmatrix
it: matrice con graffe

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
it: 0 errori

en: 1 error | %1 errors
it[0]: Un errore
it[1]: %1 errori

en: 0 warnings
it: 0 avvisi

en: 1 warning | %1 warnings
it[0]: Un avviso
it[1]: %1 avvisi

en: 0 badboxes
it: 0 fuori misura

en: 1 badbox | %1 badboxes
it[0]: Un fuori misura
it[1]: %1 fuori misura

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
it: Lo strumento bibliografico manualmente selezionato non esiste: tentativo di autorilevamento in corso.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
it: La versione %1.%2.%3 di Okular è troppo vecchia per DVI in avanti. Aggiorna Okular alla versione 0.8.6 o superiore.

en: Select Bibliography
it: Scegli bibliografia

en: Select a bibliography
it: Scegli una bibliografia

en: No bibliography selected.
it: Nessuna bibliografia selezionata.

en: No bibliographies found.
it: Nessuna bibliografia trovata.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
it: Impossibile trovare %1 o %2; se stai cercando di visualizzare qualche altro file HTML, vai a Impostazioni→Configura Kile→Strumenti→Visualizza HTML→Avanzate.

en: Could not change to the folder %1.
it: Impossibile cambiare alla cartella %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
it: La cartella %1 non è scrivibile, quindi %2 non potrà salvare i suoi risultati.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
it: Il file %1/%2 non esiste. Se non te l'aspettavi, controlla i permessi del file.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
it: Il file %1/%2 non è leggibile. Se non te l'aspettavi, controlla i permessi del file.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
it: Impossibile determinare su quale file si debba eseguire %1, perché non c'è un documento attivo.

en: Could not determine the master file for this document.
it: Impossibile determinare il file principale per questo documento.

en: Please save the untitled document first.
it: Prima salva il documento senza titolo.

en: The file %1 does not exist.
it: Il file %1 non esiste.

en: The file %1 is not readable.
it: Il file %1 non è leggibile.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
it: Il documento %1 non è un documento radice di LaTeX; continuare lo stesso?

en: Continue?
it: Continuare?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
it: Il file %1/%2 non esiste; hai compilato il file sorgente?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
it: Il documento attuale non è associato a un progetto. Attiva un documento che sia associato al progetto che vuoi archiviare, quindi scegli ancora Archivia.

en: No files have been chosen for archiving.
it: Nessun file è stato scelto per l'archiviazione.

en: Archive Project
it: Archivia progetto

en: Unknown tool %1.
it: Strumento sconosciuto %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
it: Nessuna fabbrica installata, contatta l'autore di Kile.

en: Aborted
it: Annullato

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
it: Impossibile trovare lo strumento «%1» nella banca dati della configurazione.

en: &Stop
it: &Ferma

en: Bibliography Back End
it: Motore bibliografico

en: Auto-Detect
it: Autorilevamento

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
it: Autorileva il motore bibliografico dall'output di LaTeX

en: Reset Auto-Detected Back End
it: Reimposta il motore autorilevato

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
it: Con&verti a

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
it: &Vai a

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
it: Co&mpleta

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
it: &Punti

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
it: &Seleziona

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
it: &Elimina

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
it: Ambien&te

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
it: Gruppo Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
it: Visore di documenti

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
it: Costr&uzione

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
it: &Compila

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
it: C&onverti

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
it: Al&tro

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
it: Pro&getto

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
it: &Preambolo

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
it: Tabelle ed elenchi

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
it: &Sezionamento

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
it: &Riferimenti

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
it: Ambi&ente

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
it: Ambiente e&lenco

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
it: Ambiente &tabulare

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
it: Ambiente &flottante

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
it: Ambiente &codice

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
it: Comandi &matematici

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
it: Graffe

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
it: Testo e caselle AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
it: Frazione AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
it: Espressione binomiale AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
it: Frecce AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
it: Stili di &caratteri matematici

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
it: &Accenti matematici

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
it: &Spaziature matematiche

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
it: Ambienti mat&ematici standard

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
it: Ambienti matematici &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
it: &Allinea gli ambienti

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
it: &Centra gli ambienti

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
it: Ambienti multi&linea

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
it: Ambienti &matriciali

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
it: Stili di &caratteri

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
it: Famiglia del carattere

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
it: Serie del carattere

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
it: Forma del carattere

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
it: Spa&ziatura

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
it: Interruzioni di pagina e di riga

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
it: Spazio

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
it: Lunghezze elastiche

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
it: &Assistente

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: Ai&uto

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
it: Documentazione TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
it: Principale

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
it: Modifica

en: Show Cursor Position in Viewer
it: Mostra la posizione del cursore nel visore

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
it: Sincronizza la posizione del cursore con il visore

en: Paste as LaTe&X
it: Incolla come LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
it: Converti la selezione a &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
it: Mostra elenco ordinato dei documenti aperti.

en: Could not create an editor view.
it: Impossibile creare una vista dell'editor.

en: Fatal Error
it: Errore fatale

en: &QuickPreview Selection
it: Sele&zione dell'anteprima rapida

en: &QuickPreview Environment
it: Am&biente dell'anteprima rapida

en: &QuickPreview Math
it: &Anteprima rapida matematica

en: Print Compiled Document...
it: Stampa il documento compilato...

en: Print Preview For Compiled Document...
it: Stampa anteprima del documento compilato...

en: Live Preview for Current Document or Project
it: Anteprima in diretta per il documento o progetto attuale

en: Recompile Live Preview
it: Ricompila anteprima in diretta

en: Save Compiled Document...
it: Salva il documento compilato...

en: Some documents could not be saved correctly
it: Non è stato possibile salvare correttamente alcuni documenti

en: The document must have been saved before the live preview can be started
it: Il documento deve essere salvato prima di poter avviare l'anteprima in diretta

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
it: La posizione di un elemento del progetto non è relativa alla cartella base del progetto.
    L'anteprima in diretta è stata disattivata per questo progetto.

en: Failed to create the subdirectory structure
it: Impossibile creare la struttura delle sottocartelle.

en: LivePreview
it: Anteprima in diretta

en: KDE Integrated LaTeX Environment
it: Ambiente LaTeX integrato in KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
it: ad opera della squadra di Kile (2003 - %1)

en: Project Management/Developer
it: Responsabile del progetto e sviluppatore

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Former Developer
it: Ex sviluppatore

en: Former Maintainer/Developer
it: Ex responsabile e sviluppatore

en: Migration from Subversion to Git
it: Migrazione da Subversion a Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
it: KConfig XT, miglioramenti e correzioni varie

en: KatePart Integration
it: Integrazione di KatePart

en: Log Parsing
it: Analisi del registro

en: Find-in-Files Dialog
it: Finestra «trova nei file»

en: Documentation
it: Documentazione

en: Jump to line
it: Salta alla riga

en: Start a new Kile mainwindow
it: Avvia una nuova finestra principale di Kile

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
it: File da aprire / specifica «-» per leggere dallo standard input

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
it: Kile non riesce ad avviarsi perché non è stato possibile trovare una versione recente della libreria di Okular.
    
    Installa la libreria di Okular prima di avviare Kile.

en: Okular library not found
it: Libreria di Okular non trovata

en: Frame
it: Riquadro

en: Untitled Block
it: Blocco senza titolo

en: LaTeX ---> DVI (Okular)
it: LaTeX → DVI (Okular)

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
it: LaTeX → DVI (Visore di documenti)

en: LaTeX ---> PS (Okular)
it: LaTeX → PS (Okular)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
it: LaTeX → PS (Visore di documenti)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Okular)
it: PDFLaTeX → PDF (Okular)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
it: PDFLaTeX → PDF (Visore di documenti)

en: XeLaTeX ---> PDF (Okular)
it: XeLaTeX → PDF (Okular)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
it: XeLaTeX → PDF (Visore di documenti)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Okular)
it: LuaLaTeX → PDF (Okular)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
it: LuaLaTeX → PDF (Visore di documenti)

en: There is no selection to compile.
it: Non c'è una selezione da compilare.

en: There is no surrounding environment.
it: Non c'è un ambiente circostante.

en: This job is only useful with a master document.
it: Questo processo è utile solo con un documento principale.

en: This is not a subdocument, but the master document.
it: Questo non è un sottodocumento, ma il documento principale.

en: There is no surrounding mathgroup.
it: Non c'è un gruppo matematico circostante.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
it: Impossibile eseguire anteprima rapida:
    compito sconosciuto «%1»

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
it: C'è già un'anteprima in esecuzione che deve venir chiusa prima di eseguire quest'altra.

en: There is nothing to compile and preview.
it: Non c'è nulla da compilare e visualizzare in anteprima.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
it: Impossibile eseguire «%1» per l'anteprima rapida.

en: Could not determine the main document.
it: Impossibile determinare il file principale.

en: Could not read the preamble.
it: Impossibile leggere il preambolo.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
it: Impossibile trovare un comando «\begin{document}».

en: QuickPreview
it: Anteprima rapida

en: Script: information
it: Script: informazioni

en: Script: sorry
it: Script: scusa

en: Script: error
it: Script: errore

en: Script: question
it: Script: domanda

en: Script: warning
it: Script: avviso

en: Enter Value
it: Inserisci valore

en: Please enter a value
it: Inserisci un valore

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
it: Errore di gestione dei file: impossibile trovare il file «%1»

en: Select File to Read
it: Seleziona file da leggere

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
it: Errore di gestione dei file: impossibile creare il file risultante «%1»

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
it: Errore di gestione dei file: impossibile scrivere sul file risultante «%1»

en: Save As
it: Salva come

en: This action was canceled by the user.
it: Questa azione è stata annullata dall'utente.

en: Unable to find '%1'
it: Impossibile trovare «%1»

en: Cursor/Range plugin
it: Estensione per cursori e intervalli

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
it: Si è verificato un errore alla riga %1 nell'esecuzione dello script «%2»:
    %3

en: Error
it: Errore

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
it: È richiesta almeno la versione %1 di Kile per eseguire lo script «%2». L'esecuzione è stata interrotta.

en: Version Error
it: Errore di versione

en: Cannot start the script: no view available
it: Impossibile avviare lo script: nessuna vista disponibile

en: Script Error
it: Errore dello script

en: Execution of %1
it: Esecuzione di %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
it: Impossibile trovare una cartella in cui salvare %1.
    Controlla se hai una cartella .kde con permesso di scrittura nella tua cartella home.

en: Empty File
it: File vuoto

en: Empty LaTeX File
it: File LaTeX vuoto

en: Empty BibTeX File
it: File BibTeX vuoto

en: The file '%1' does not exist.
it: Il file «%1» non esiste.

en: Input Dialog
it: Finestra di inserimento

en: Short
it: Breve

en: Expanded Text
it: Testo espanso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
it: &Aggiungi

en: &Delete
it: &Elimina

en: Delete the abbreviation '%1'?
it: Cancellare l'abbreviazione «%1»?

en: Delete Abbreviation
it: Cancella abbreviazione

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
it: Configurazione dell'aspetto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
it: Mostra il percorso completo nel titolo della finestra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
it: Mostra la schermata d'avvio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
it: Mostra in finestra a parte

en: Dictionary
it: Dizionario

en: Try to place the cursor.
it: Prova a posiziona cursore.

en: Insert bullets where the user must input data.
it: Inserisci dei punti dove l'utente deve inserire i dati.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
it: Chiudi un ambiente quando viene inserito un comando di apertura.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
it: Completamento delle parole direzionale o basato su finestre a comparsa con i comandi TeX/LaTeX contenuti nei file di completamento selezionati.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
it: Mostra automaticamente un elenco di completamento di comandi TeX/LaTeX quando la parola ha questa lunghezza.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
it: Mostra abbreviazioni dei file di completamento selezionati nella barra laterale

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
it: Completamento delle parole direzionale o basato su finestre a comparsa delle abbreviazioni contenute nei file di completamento selezionati.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
it: Mostra i comandi LaTeX dei file di completamento selezionati nella barra laterale

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
it: File di completamento

en: File not found
it: File non trovato

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
it: L'elenco di parole «%1» contiene doppioni.

en: Completion
it: Completamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
it: Completamento automatico per marcatori &LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
it: Soglia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
it: lettere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
it: Completamento a&utomatico per abbreviazioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
it: Aggiungi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
it: Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
it: Mostra comandi LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
it: Mostra abbreviazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
it: Proprietà di completamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
it: Posiziona cursore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
it: Chiudi ambienti

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
it: Controllo di sistema in esecuzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
it: Controllo se il tuo sistema TeX è installato correttamente...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
it: Risultati

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
it: Completa ambienti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
it: Completa automaticamente \begin{ambiente} con \end{ambiente}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
it: Rientro automatico negli ambienti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
it: Attiva il rientro automatico degli ambienti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
it: Attivata

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
it: Usa gli spazi invece di un tabulatore per i rientri automatici degli ambienti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
it: Usa gli spazi invece dei tabulatori per i rientri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
it: &Numero di spazi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
it: Usa questo numero di spazi per i rientri automatici degli ambienti.

en: Open selected
it: Apri selezionato

en: Show LaTeX Files Only
it: Mostra solo file LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
it: Opzioni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
it: Posizione pre&definita del progetto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
it: &Riapri file e progetti all'avvio

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
it: Variabili dei modelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
it: A&utore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
it: Opzioni della c&lasse del documento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
it: Codifica del file s&orgente:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
it: Dettagli della pulizia file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
it: Pulisci i file automaticamente dopo la chiusura di Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
it: Ricarica automaticamente il documento a seguito di modifiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
it: Sincronizza la cartella mostrata nella console con le schede del documento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
it: Fai elaborare a Kile i comandi LyX mandati dagli editor o visori della bibliografia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
it: Risoluzione &predefinita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
it: (usato quando l'immagine non fornisce una risoluzione)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
it: Riquadro di de&limitazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
it: Prova a ca&pire dall'immagine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
it: (devi installare il pacchetto ImageMagick per usare questa opzione)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
it: <p>Le distribuzioni (La)TeX usano varie posizioni come cartella base dei file di documentazione che forniscono.<br/>Ecco alcuni suggerimenti:</p><ul><li><i>Debian:</i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>Tex Live 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Tex Live 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>Tex Live 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Inoltre, se usi Tex Live 2010 o superiore, potrebbe essere utile l'ampia raccolta di collegamenti<br/>ai temi della documentazione reperibile nel file di massimo livello <code>doc.html</code> (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> o simile).<br/>Lo potresti mettere nella sezione <i>Aiuto dell'utente</i> del menu Aiuto.</p>

en: Location of Documentation Files
it: Posizione dei file di documentazione

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
it: Inserisci qui il percorso alla cartella della documentazione TeX. Per esempio /usr/share/texmf/doc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
it: &Posizione della documentazione TeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
it: Informazioni

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
it: Aiuto sensibile al contesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
it: Usa la guida ai comandi LaTeX di &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
it: &Usa la documentazione TeXLive del tuo sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
it: Usa la documentazione &TeX del tuo sistema (versione precedente)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
it: Con&figura...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
it: Usa il visor&e integrato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
it: Mostra il file di aiuto in una finestra &separata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
it: Configura...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
it: Configura gli ambienti e i comandi LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
it: Virgolette doppie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
it: Inserisci automaticamente le &virgolette doppie di apertura e chiusura per LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
it: &Tipo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
it: Questa opzione inserirà l'equivalente LaTeX della maggior parte dei caratteri speciali che possono essere inseriti dalla tastiera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
it: Inserisce automaticamente l'equivalente LaTeX dei caratteri speciali durante la scrittura (accenti e simili).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
it: Modalità matematica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
it: Inserimento automatico di $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
it: Variabili d'ambiente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
it: Controlla se il documento radice è una radice LaTeX prima di eseguirci LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
it: Controlla se il documento &radice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
it: Salta al primo errore nel caso che l'esecuzione di LaTeX non riesca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
it: &Salta al primo errore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
it: Esegui automaticamente Asymptote, BiBTeX, MakeIndex, e riavvia LaTeX quando necessario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
it: Esegui automaticamente gli strumenti aggiuntivi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
it: Configurazione dell'anteprima in diretta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
it: Abilita anteprima in &diretta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
it: Abilita anteprima in diretta per i prossimi documenti aperti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
it: Comportamento di compilazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
it: Compila i doc&umenti dopo averli salvati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
it: Compila i documenti ogni volta che &ci sono modifiche dopo

en: Hide &Bad Boxes
it: Nascondi i fuori &misura

en: Hide (La)TeX &Warnings
it: Nascondi a&vvisi (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
it: Seleziona uno strumento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
it: Nuovo...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
it: Scegli una configurazione per lo strumento attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
it: Se&leziona:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
it: Avanzate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
it: C&lasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
it: Estensione dei file &sorgente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
it: Estensione dei file ris&ultante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
it: &File risultante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
it: Cartella &relativa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
it: Chiudi Konsole quando lo strumento ha finito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
it: Aggiungi s&trumento al menu di costruzione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
it: &Icona:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
it: Ripristina gli strumenti predefiniti...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
it: Scegli il tipo di documento che vuoi creare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
it: Modello

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
it: Scegli il modello da usare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
it: Avvia l'assistente di inizio rapido quando si crea un file LaTeX vuoto

en: Quick Preview in a Separate Window
it: Anteprima veloce in una finestra separata

en: Select a configuration:
it: Seleziona una configurazione:

en: Quick Preview in Bottom Bar
it: Anteprima veloce nella barra in basso

en: &Resolution:
it: &Risoluzione:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
it: (valori permessi: 30-1000 dpi)

en: &Background Color:
it: Colore di s&fondo:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
it: Kile supporta tre tipi di conversione in immagini PNG

en: dvi --> png
it: DVI→PNG

en: (uses dvipng)
it: (usa dvipng)

en: dvi --> ps --> png
it: DVI→PS→PNG

en: (uses dvips/convert)
it: (usa dvips/convert)

en: pdf --> png
it: PDF→PNG

en: (uses convert)
it: (usa convert)

en: Show preview in bottom bar:
it: Mostra anteprima nella barra in basso:

en: Conversion to image:
it: Conversione in immagine:

en: Selection:
it: Selezione:

en: Environment:
it: Ambiente:

en: Mathgroup:
it: Gruppo matematico:

en: Subdocument:
it: Sottodocumento:

en: Not available, opens always in a separate window.
it: Non disponibile, si apre sempre in una finestra separata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
it: Co&mando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Considera il file <span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro.tex</span> dal percorso <span style=" font-style:italic;">/home/archimede/latex/</span><span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro.tex</span>, compilato con pdflatex in to <span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Le variabili hanno i seguenti significati:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: nome del file con suffisso e senza percorso &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> nome del file senza suffisso e senza percorso &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: percorso del filo sorgente senza nome del file &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">/home/archimede/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: percorso del file risultante senza nome del file, come %dir_base se non è stato impostato un percorso relativo &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimede/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> nome del file risultante senza percorso &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">ilmiomigliorlibro.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> risoluzione dell'azione di anteprima rapida impostata in Configura Kile-&gt;Strumenti-&gt;Anteprima</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Elenco di tutti i file di un progetto segnati per l'archiviazione. Imposta lo stato di archiviazione nella barra laterale «File e progetti» usando il menu contestuale.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
it: Opzioni:

en: Files & Projects
it: File e progetti

en: Include in Archive
it: Includi in archivio

en: Project File
it: File del progetto

en: Packages
it: Pacchetti

en: Images
it: Immagini

en: &Open With
it: Apri c&on

en: Other...
it: Altro...

en: &Open
it: &Apri

en: &Save
it: &Salva

en: &Add to Project
it: &Aggiungi al progetto

en: &Include in Archive
it: &Includi in archivio

en: &Remove From Project
it: &Rimuovi dal progetto

en: A&dd Files...
it: A&ggiungi file...

en: &Close
it: &Chiudi

en: Current Default (%1)
it: Impostazione predefinita attuale (%1)

en: Current Default
it: Impostazione predefinita attuale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
it: Strumento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
it: Configurazione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
it: S&u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
it: &Giù

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
it: Abilita gli &script

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
it: Limite al tempo di esecuzione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
it: &Limita il tempo di esecuzione degli script

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
it: &Tempo limite (secondi):

en: Run Selected Script
it: Esegui lo script selezionato

en: Create New Script
it: Crea un nuovo script

en: Open Selected Script in Editor
it: Apri lo script selezionato in un editor

en: Configure Key Sequence
it: Configura sequenza di tasti

en: Remove Key Sequence
it: Rimuovi sequenza di tasti

en: Refresh List
it: Aggiorna l'elenco

en: Script Name
it: Nome script

en: Sequence
it: Sequenza

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
it: La sequenza «%1» è già assegnata all'azione «%2»

en: Sequence Already Assigned
it: Sequenza già assegnata

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
it: La sequenza «%1» è una sottosequenza di «%2», che è già assegnata all'azione «%3»

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
it: La sequenza più corta «%1» è già assegnata all'azione «%2»

en: Characters
it: Caratteri

en: Words and numbers:
it: Parole e numeri:

en: LaTeX commands and environments:
it: Comandi e ambienti LaTeX:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
it: Punteggiatura, delimitatori e spazi:

en: Total characters:
it: Totale caratteri:

en: Strings
it: Stringhe

en: Words:
it: Parole:

en: LaTeX commands:
it: Comandi LaTeX:

en: LaTeX environments:
it: Ambienti LaTeX:

en: Total strings:
it: Totale stringhe:

en: Line: %1 Col: %2
it: Riga: %1 Col: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
it: Livello di espansione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
it: Valore &predefinito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
it: (&1=parte, 2=capitolo, 3=sezione, 4=sottosezione, 5=sottosottosezione, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
it: Mostra &etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
it: &Apri elemento etichetta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
it: Mostra riferimenti non definiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
it: Apri elemento di riferimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
it: Mostra elementi bibliografici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
it: Apri elemento bibliografico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
it: Mostra TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
it: Apri TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
it: Mostra ambienti di &figure e tabelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
it: Mostra file grafici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
it: Mostra file di ingresso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
it: Nessuna sezione extra per le etichette

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
it: Estensione grafica predefinita:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
it: Estensione da usare per i file grafici senza estensioni

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
it: Fai clic sinistro per saltare alla riga. Un clic doppio aprirà
    un file di testo o grafico. Quando un'etichetta viene assegnata
    a questo elemento, sarà mostrata quando il mouse ci passerà
    sopra. Gli elementi di un file grafico o un'etichetta assegnata
    offrono anche un menu contestuale (pulsante destro del mouse).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
it: %1 (riga %2)

en: Label: %1
it: Etichetta: %1

en: No "structure data" to display.
it: Nessun «dato struttura» da far vedere.

en: BibTeX References
it: Riferimenti BibTeX

en: Undefined References
it: Riferimenti non definiti

en: Cannot create a list view item: no parent found.
it: Impossibile creare elemento di visualizzazione elenco: elemento genitore non trovato.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
it: Nessuna estensione specificata per il file grafico. Adottato .%1 dalle impostazioni del progetto.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
it: Nessuna estensione specificata per il file grafico. Adottato .%1 dalle impostazioni globali.

en: File extension not specified
it: Estensione del file non specificata

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
it: Impossibile trovare il file incluso. Il file non esiste, non è leggibile o Kile non è in grado di determinarne il percorso corretto. Il nome del file che ha causato questo errore era: %1.
    Vuoi creare questo file?

en: Cannot Find File
it: Impossibile trovare il file

en: Cu&t
it: &Taglia

en: &Copy
it: &Copia

en: &Paste below
it: &Incolla sotto

en: C&omment
it: C&ommento

en: Run QuickPreview
it: Esegui anteprima rapida

en: Insert Label
it: Inserisci etichetta

en: As &reference
it: Come &riferimento

en: As &page reference
it: Come riferimento a &pagina

en: Only the &label
it: Solo &l'etichetta

en: Copy Label to Clipboard
it: Copia etichetta negli appunti

en: As reference
it: Come riferimento

en: As page reference
it: Come riferimento a pagina

en: Only the label
it: Solo l'etichetta

en: Command: %1
it: Comando: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
it[0]: Pacchetto richiesto: %2
it[1]: Pacchetti richiesti: %2

en: Comment: %1
it: Commento: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
it: Simboli usati più spesso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
it: Mostra la &vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
it: Numero di simboli da mostrare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
it: Pulis&ci l'elenco dei simboli alla chiusura di Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
it: Inserisci la rappresentazione Unicode del simbolo selezionato (quando disponibile)

en: Run Outside of Kile
it: Esegui al di fuori di Kile

en: Run in Konsole
it: Esegui in Konsole

en: Use Document Viewer
it: Usa il visore di documenti

en: Run Sequence of Tools
it: Esegui una sequenza di strumenti

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
it: Usa la scheda «Avanzate» per configurare questo strumento.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
it: Tipo di strumento sconosciuto; i tuoi dati di configurazione sono corrotti.
    Forse è una buona idea ripristinare le impostazioni predefinite.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
it: Tutte le tue impostazioni degli strumenti saranno sostituite con quelle predefinite.
    Sei sicuro di voler continuare?

en: Choose a configuration for the tool %1
it: Scegli una configurazione per lo strumento %1

en: New Configuration
it: Nuova configurazione

en: Enter new configuration name:
it: Inserisci il nome della nuova configurazione:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
it: Sei sicuro di voler rimuovere lo strumento %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa configurazione?

en: You need at least one configuration for each tool.
it: Hai bisogno di almeno una configurazione per ogni strumento.

en: Cannot Remove Configuration
it: Impossibile rimuovere la configurazione

en: no file installed
it: nessun file installato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
it: File di menu installato:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
it: Posizione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
it: Mostra il menu dell'u&tente nel menu LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
it: Mostra il menu dell'&utente nella barra dei menu
