kile - en to ja translation catalogue (1472 entries)

en: Running in Kile
ja: Kile で実行

en: Passed
ja: 合格

en: Failed
ja: 不合格

en: Version
ja: バージョン

en: Binary
ja: 実行ファイル

en: Simple Test
ja: 簡単なテスト

en: Source Specials Switch
ja: ソース special の切り替え

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
ja: サポートされていません。inverse/forward 検索機能を有効にするには srcltx パッケージを使ってください。

en: Add Abbreviation
ja: 略語を追加

en: Edit Abbreviation
ja: 略語を編集

en: &Abbreviation:
ja: 略語(&A):

en: &Expanded Text:
ja: 展開されたテキスト(&E):

en: Delete Files
ja: ファイルを削除

en: Do you really want to delete these files?
ja: 本当にこれらのファイルを削除しますか？

en: Files
ja: ファイル

en: Critical failure, Kile will not function properly
ja: 致命的な問題、Kile は正しく機能しません

en: Failed, but not critical
ja: 不合格ですが致命的ではありません

en: System Check
ja: システムチェック

en: Test Results
ja: テスト結果

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
ja: 設定

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
ja: ツール

en: Editor
ja: エディタ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ja: 全般

en: General Settings
ja: 全般設定

en: Build
ja: ビルド

en: Scripting
ja: スクリプティング

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
ja: スクリプティングサポート

en: Complete
ja: 補完

en: Code Completion
ja: コード補完

en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
ja: クイックプレビュー

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
ja: ヘルプ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
ja: 環境

en: installed
ja: インストール済み

en: not installed
ja: インストールなし

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
ja: グラフィック

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
ja: 構造ビュー

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
ja: 記号ビュー

en: Project
ja: プロジェクト

en: Name:
ja: 名前:

en: Directory:
ja: ディレクトリ:

en: Search
ja: 検索

en: Pattern:
ja: パターン:

en: Template:
ja: テンプレート:

en: Normal
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
ja: コマンド

en: Command[]
ja: コマンド[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
ja: 環境

en: Image
ja: 画像

en: Label
ja: ラベル

en: Reference
ja: 相互参照

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
ja: ファイル

en: Directory Options
ja: ディレクトリのオプション

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Scan directories recursively
ja: ディレクトリを再帰的にスキャンする

en: &Search
ja: 検索(&S)

en: &Clear
ja: クリア(&C)

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
ja: <p>検索する正規表現をここに入力します。以下のメタ文字が使用できます。</p><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - 任意の 1 文字にマッチ</li><li>&nbsp;<b>^</b> - 行頭にマッチ</li><li>&nbsp;<b>$</b> - 行末にマッチ</li><li>&nbsp;<b>\&lt;</b> - 単語の先頭にマッチ</li><li>&nbsp;<b>\&gt;</b> - 単語の末尾にマッチ</li></ul>使用できる繰り返しの演算子:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - 直前の表現が 0 回または 1 回マッチ</li><li>&nbsp;<b>*</b> - 直前の表現が 0 回以上マッチ</li><li>&nbsp;<b>+</b> - 直前の表現が 1 回以上マッチ</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - 直前の表現が <i>n</i> 回マッチ</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - 直前の表現が <i>n</i> 回以上マッチ</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - 直前の表現が <i>n</i> 回以下マッチ</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - 直前の表現が <i>n</i> 回以上、<i>m</i> 回以下マッチ</li></ul><p>また、\<i>n</i> を使って括弧内の部分表現を逆参照することもできます。</p>

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
ja: ここに検索するファイルのファイル名パターンを入力してください。コンマで区切って複数のパターンを指定することができます。

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
ja: 最初の三つのモードではコンボボックスからパターンのテンプレートを選択してここで編集することができます。テンプレートの %s はパターンの入力フィールドで置換され、検索する正規表現になります。他のすべてのモードではこのテンプレートは無視されます。

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
ja: 検索するファイルを含むディレクトリを入力してください。

en: Check this box to search in all subdirectories.
ja: すべてのサブディレクトリを検索するには、このボックスにチェックを入れてください。

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
ja: grep の実行結果がここに表示されます。アイテムをクリックまたはカーソルを移動してファイル名/行番号を選択すると、対応する行がエディタに表示されます。

en: Find in Files
ja: 複数のファイル内を検索

en: Find in Project
ja: プロジェクト内を検索

en: no project opened
ja: プロジェクトが開いていません

en: <strong>Error:</strong><p>
ja: <strong>エラー:</strong><p>

en: Grep Tool Error
ja: Grep ツールのエラー

en: Invalid regular expression: %1
ja: 無効な正規表現: %1

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Figure Environment
ja: 図 (figure) 環境

en: Table Environment
ja: 表 (table) 環境

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
ja: 図

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
ja: 表

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
ja: 位置

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
ja: 正確にここ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
ja: ページの下

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
ja: ページの上

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
ja: 別のページ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
ja: 中央に配置する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
ja: キャプション:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
ja: ラベル:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
ja: グラフィックを含める

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
ja: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|グラフィック

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
ja: テキスト折り返しのオプションを利用するには wrapfig パッケージを含めなければなりません

en: Missing Package
ja: 足りないパッケージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
ja: 画像:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
ja: 情報:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
ja: 出力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
ja: 画像を中央に配置する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
ja: パス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
ja: LaTeX の \graphicspath コマンドを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
ja: 幅:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
ja: 高さ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
ja: 角度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
ja: 境界ボックス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を保つ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
ja: 画像を指定した長さで切り取ります

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
ja: 画像のトリミング

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
ja: 左:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
ja: 上:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
ja: 右:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
ja: 下:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
ja: figure 環境を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
ja: 位置:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
ja: ページの下 (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
ja: 別のページ (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
ja: ここ (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
ja: ページの上 (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
ja: 位置を強制 (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
ja: カスタム:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
ja: wrapfigure 環境を使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
ja: 左 (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
ja: 外 (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
ja: 右  (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
ja: 内 (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
ja: フロート figure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
ja: 配置:

en: Attributes
ja: 属性

en: Group:
ja: グループ:

en: &Name:
ja: 名前(&N):

en: Include *-&version:
ja: * 付きバージョンを含める(&V):

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
ja: この環境またはコマンドが属するグループの名前

en: Name of the new environment or command.
ja: 新しい環境またはコマンドの名前

en: Name of the environment or command to edit.
ja: 編集する環境またはコマンドの名前

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
ja: この環境またはコマンドの * 付きバージョンも存在しますか？

en: \\ is end of &line:
ja: \\ は行末(&L):

en: Needs &math mode:
ja: 数式モードが必要(&M):

en: &Tabulator:
ja: タブ(&T):

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
ja: 「スマート改行」は \\ を挿入しますか？

en: Does this environment need math mode?
ja: この環境は数式モードを必要としますか？

en: Define the standard tabulator of this environment.
ja: この環境の標準タブを定義します。

en: Opt&ion:
ja: オプション(&I):

en: Define an optional alignment parameter.
ja: 配置に関する任意のパラメータを定義します。

en: &Parameter:
ja: パラメータ(&P):

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
ja: この環境は整数を指定する {n}、幅を指定する {w}、またはその他のパラメータを指定する { } といった追加パラメータを必要としますか？

en: Does this command need an argument?
ja: このコマンドは引数を必要としますか？

en: Define a new LaTeX environment:
ja: 新しい LaTeX 環境を定義:

en: Define a new LaTeX command:
ja: 新しい LaTeX コマンドを定義:

en: Edit a LaTeX Environment
ja: LaTeX 環境を編集

en: Edit a LaTeX Command
ja: LaTeX コマンドを編集

en: An empty string is not allowed.
ja: 空の文字列は許されません。

en: This environment already exists.
ja: この環境は既に存在します。

en: This command already exists.
ja: このコマンドは既に存在します。

en: LaTeX Configuration
ja: LaTeX の設定

en: AMS-Math
ja: AMS 数式

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
ja: 数式 (math)

en: Lists
ja: リスト

en: Tabular
ja: 表 (tabular)

en: Verbatim
ja: 入力どおりに出力

en: Labels
ja: ラベル

en: References
ja: 相互参照

en: Citations
ja: 引用

en: Includes
ja: インクルード

en: LaTeX Environments
ja: LaTeX 環境

en: LaTeX Commands
ja: LaTeX コマンド

en: Do you want to delete this environment?
ja: 本当にこの環境を削除しますか？

en: Do you want to delete this command?
ja: 本当にこのコマンドを削除しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
ja: 削除

en: LaTeX Environment
ja: LaTeX 環境

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
ja: Kile のために LaTeX 環境とコマンドを定義

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
ja: Kile が使用できる既知の環境とそれに関する情報を表示しています。自分自身の環境を追加することもできます。追加した環境は環境の自動補完にも認識されます (例えばスマート改行やスマートタブなど)。編集したり削除したりできるのはユーザ定義の環境だけです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
ja: * 付き

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
ja: タブ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
ja: パラメータ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
ja: コマンド

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
ja: 新しい環境を追加します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
ja: ユーザ定義の環境を削除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
ja: 削除(&L)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
ja: ユーザ定義の環境を編集します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
ja: ユーザ定義の環境とコマンドのみを表示する

en: Local File
ja: ローカルファイル

en: yes
ja: はい

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
ja: いいえ

en: Type: %1
ja: タイプ: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
ja: アイコン:

en: Select...
ja: 選択...

en: Existing Templates
ja: 既存のテンプレート

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
ja: 文書タイプ

en: Show all the templates
ja: すべてのテンプレートを表示

en: Clear Selection
ja: 選択をクリア

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
ja: 新しいテンプレートで上書きする場合は、既存のテンプレートを選択してください。
    【注意】 アスタリスク (*) の付いたテンプレートは上書きできません。
    アスタリスク (*) の付いたテンプレートを選択すると、あなたに書き込み権限がある場所に同名の新しいテンプレートが作成されます。

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
ja: 削除するテンプレートを選択してください。
    【注意】 アスタリスク (*) の付いたテンプレートは、あなたに削除する権限がないため削除できません。

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
ja: 入力されたテンプレート名は無効です。
    他の名前を入力してください。

en: Please choose an icon first.
ja: 先にアイコンを選択してください。

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
ja: アイコンファイル ‘%1’ は存在しないようです。
    他のアイコンを選択してください。

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
ja: ファイル ‘%1’ は存在しないようです。
    ファイルを保存するのを忘れていませんか？

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
ja: “%1” という名前のテンプレートは既に存在します。
    先にそれを削除してください。

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
ja: テンプレート “%1” を置換しようとしています。本当によろしいですか？

en: Failed to create the template.
ja: テンプレートの作成に失敗しました。

en: Please select a template that should be removed.
ja: 削除するテンプレートを選択してください。

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
ja: あなたには選択したテンプレートを削除する権限がありません。

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
ja: テンプレート “%1” を削除しようとしています。本当によろしいですか？

en: The template could not be removed.
ja: テンプレートを削除できませんでした。

en: Math Environments
ja: 数式環境

en: Without n&umbering:
ja: 数式番号なし(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
ja: 行数(&R):

en: Number of c&ols:
ja: 列数(&O):

en: Space command
    to &separate groups:
ja: グループを分ける
    空白コマンド(&S):

en: Standard &tabulator:
ja: 標準のタブ(&T):

en: Display&math mode:
ja: ディスプレイ用の数式モード(&M):

en: Use &bullets:
ja: ビュレットを使う(&B):

en: Choose an environment.
ja: 環境を選択します。

en: Use the starred version of this environment.
ja: この環境の * 付きバージョンを使います。

en: Choose the number of table rows.
ja: テーブルの行数を選択します。

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
ja: テーブルの列数または alignment グループの数を選択します。

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
ja: alignment グループを分ける特別な LaTeX コマンドを定義します。

en: Choose one of some predefined tabulators.
ja: あらかじめ定義されたタブの中から一つ選択してください。

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
ja: 一部の環境は数式モードでのみ有効です。これらのディスプレイ用数式モードの一つでそれらを囲ってください。

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
ja: それぞれのセルにデータを入力する位置を示すビュレットを挿入します。Alt+Ctrl+右矢印 と Alt+Ctrl+左矢印 で素早く次のセルに移動することができます。

en: Number of cols:
ja: 列数:

en: Number of groups:
ja: グループの数:

en: New File
ja: 新しいファイル

en: LaTeX Document
ja: LaTeX 文書

en: BibTeX Document
ja: BibTeX 文書

en: Kile Script
ja: Kile スクリプト

en: Tool Name
ja: ツール名

en: Class
ja: クラス

en: <Custom>
ja: <カスタム>

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
ja: エラー: 名前にスラッシュ (/) は使えません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
ja: このツールのデフォルトの動作 (クラス) を
    選択します。新しいツールは、元のツールの
    すべてのプロパティを継承します。
    
    例: “LaTeX” を選択すると、あなたのツールは
    標準の “LaTeX” ツールのように動作します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
ja: ツールの内容を表す短い名前を入力(&T):

en: Select Even Pages
ja: 偶数ページを選択

en: Select Odd Pages
ja: 奇数ページを選択

en: Select Even Pages (reverse order)
ja: 偶数ページを選択 (逆順)

en: Select Odd Pages (reverse order)
ja: 奇数ページを選択 (逆順)

en: Reverse All Pages
ja: すべてのページを逆順にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
ja: パラメータ:

en: ***** tool:
ja: ***** ツール:

en: ***** input file:
ja: ***** 入力ファイル:

en: ***** output file:
ja: ***** 出力ファイル:

en: ***** viewer:
ja: ***** ビューア:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ja: ‘%1’ という名前のファイルは既に存在します。本当に上書きしますか？

en: No input file is given.
ja: 入力ファイルが指定されていません。

en: This input file does not exist.
ja: この入力ファイルは存在しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
ja: 入力ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
ja: 出力ファイル:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
ja: *.ps|PS ファイル\n*.ps.gz|gzip で圧縮された PS ファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
ja: タスク:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
ja: ビューア:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
ja: 変換プロセスの結果を表示します。常に Okular が外部ビューアとして使われます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
ja: “Select pages” と “Free Parameter” は固有の引数を必要とします。ここにそれを入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
ja: 背景色:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
ja: プロパティ

en: Rearrange Postscript File
ja: PostScript ファイルの配置換え

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
ja: 1 DIN A5 ページ + 空のページ --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
ja: 1 DIN A5 ページ + 複製 --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
ja: 2 DIN A5 ページ --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
ja: 2 DIN A5L ページ --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
ja: 4 DIN A5 ページ --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
ja: 1 DIN A4 ページ + 空のページ --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
ja: 1 DIN A4 ページ + 複製 --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
ja: 2 DIN A4 ページ --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
ja: 2 DIN A4L ページ --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
ja: すべてのページをコピー (ソートあり)

en: Copy All Pages (unsorted)
ja: すべてのページをコピー (ソートなし)

en: pstops: Choose Parameter
ja: pstops: パラメータを選択

en: psselect: Choose Parameter
ja: psselect: パラメータを選択

en: Done
ja: 完了

en: Execute
ja: 実行

en: Could not create a temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できませんでした。

en: An error occurred while rearranging the file.
ja: ファイルの配置換え中にエラーが発生しました。

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
ja: 不明なファイルフォーマット: 入力ファイルには .ps と .ps.gz しか使えません。

en: psselect needs some parameters in this mode.
ja: このモードでは psselect はパラメータを必要とします。

en: pstops needs some parameters in this mode.
ja: このモードでは pstops はパラメータを必要とします。

en: You need to define an output file or select the viewer.
ja: 出力ファイルを指定するかビューアを選択する必要があります。

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
ja: 不明なファイルフォーマット: 出力ファイルには .ps しか使えません。

en: Copies:
ja: 部数:

en: Postscript Tools
ja: PostScript ツール

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
ja: PostScript ファイルを変換する 18 個の操作から 1 つ選択します。最後の 4 つの操作は固有のパラメータを必要とします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
ja: PS ファイルの変換は pstops と psselect によって行われます。
    dvips は必ず -t a4 オプションを付けて、
    hyperref パッケージが必要な場合は a4paper 
    オプションを付けて呼び出してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
ja: 変換する入力ファイルを指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
ja: PS ファイルを Okular で表示する

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
ja: ページをコピーする場合はコピー数を入力する必要があります。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
ja: 出力ファイルの名前です。結果を見るだけで保存する必要がなければ、このフィールドは空にしておいてもかまいません。その場合は「ビューア」にチェックを入れなければなりません。

en: Extensions
ja: 拡張子

en: Insert a short descriptive name of your project here.
ja: プロジェクトを表す短い名前を入力してください。

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
ja: このプロジェクトで対応するタイプのファイルとして扱うべきファイルの拡張子のリストを挿入します。複数の拡張子はスペースで区切ります。

en: Project &title:
ja: プロジェクトの表題(&T):

en: Source Files
ja: ソースファイル

en: Package Files
ja: パッケージファイル

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Predefined:
ja: 定義済み:

en: Invalid extension
ja: 無効な拡張子

en: Create New Project
ja: 新しいプロジェクトを作成

en: Create a new file and add it to this project
ja: 新しいファイルを作成してこのプロジェクトに追加

en: File&name (relative to where the project file is):
ja: ファイル名 (プロジェクトファイルの場所に対する相対パス) (&N):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
ja: Kile に新しいファイルを作成してプロジェクトに追加させる場合は、このオプションにチェックを入れて、下に表示されるリストからテンプレートを選択してください。

en: Untitled
ja: 無題

en: Empty Location
ja: 場所が空です

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
ja: このプロジェクトに追加するファイルのファイル名を入力してください。

en: No File Name Given
ja: ファイル名が指定されていません。

en: Project File Already Exists
ja: プロジェクトファイルは既に存在します

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。上書きしますか？

en: File Already Exists
ja: ファイルは既に存在します

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
ja: プロジェクトのオプション

en: (use global setting)
ja: (全体設定を使う)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
ja: デフォルトのマスター文書を選択します。自動検出を使う場合は空白にしておいてください。

en: &Master document:
ja: マスター文書(&M):

en: (auto-detect)
ja: (自動検出)

en: &QuickBuild configuration:
ja: クイックビルドの設定(&Q):

en: &MakeIndex options
ja: MakeIndex のオプション(&M)

en: Cla&ss Options
ja: クラスオプション(&S)

en: &Packages
ja: パッケージ(&P)

en: &Document Properties
ja: 文書のプロパティ(&D)

en: Doc&ument class:
ja: 文書クラス(&U):

en: &Typeface size:
ja: 文字サイズ(&T):

en: Paper si&ze:
ja: 用紙サイズ(&Z):

en: E&ncoding:
ja: エンコーディング(&N):

en: Description
ja: 説明

en: Cl&ass options:
ja: クラスオプション(&A):

en: Add a new class option
ja: 新しいクラスオプションを追加

en: Ed&it...
ja: 編集(&I)...

en: Edit the current class option
ja: 選択したクラスオプションを編集

en: Remove the current class option
ja: 選択したクラスオプションを削除

en: LaTe&X packages:
ja: LaTeX パッケージ(&X):

en: Package
ja: パッケージ

en: Value
ja: 値

en: Add a new package
ja: 新しいパッケージを追加

en: Add Op&tion...
ja: オプションを追加(&T)...

en: Add a new package option
ja: 新しいパッケージオプションを追加

en: Edit the current package option
ja: 現在のパッケージオプションを編集

en: Remove the current package option
ja: 現在のパッケージオプションを削除

en: &Reset to Defaults
ja: 標準設定に戻す(&R)

en: Reset to the default list of packages
ja: 標準のパッケージリストにリセット

en: &Author:
ja: 著者(&A):

en: &Title:
ja: 表題(&T):

en: Dat&e:
ja: 日付(&E):

en: &Theme:
ja: テーマ(&T):

en: Sets the document's orientation to landscape
ja: 文書の向きを横長にする

en: Margins are set for single side output
ja: 余白を片面印刷用に設定する

en: Left and right pages differ in page margins
ja: 余白を両面印刷用に設定する (左右で異なる)

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
ja: “overfull hboxes” を黒い箱として印字する

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
ja: “overfull hboxes” を印字しない

en: Puts formula numbers on the left side
ja: 数式番号を左側に付ける

en: Aligns formulas on the left side
ja: 数式を左側に配置する

en: Puts title and abstract on an extra page
ja: 表題と概要を別のページに出力する

en: Puts title and abstract on the same page as the text
ja: 表題と概要をテキストと同じページに出力する

en: Puts the text in one column
ja: テキストを一段組みにする

en: Puts the text in two columns
ja: テキストを二段組みにする

en: Formats the bibliography in open style
ja: 参考文献を open style 形式にする

en: Chapters may start on top of every page
ja: 章はどのページの先頭でも開始可能

en: Chapters may only start on top of right pages
ja: 章は右ページの先頭でのみ開始可能

en: Cause the header to be counted as text
ja: ヘッダを本文としてカウントする

en: Cause the header to be counted as border
ja: ヘッダを本文としてカウントしない

en: Cause the footer to be counted as text
ja: フッタを本文としてカウントする

en: Cause the footer to be counted as border
ja: フッタを本文としてカウントしない

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
ja: 欄外の注をと本文としてカウントする

en: The normal margin is used for the margin-note area
ja: 欄外の注に通常の余白を使う

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
ja: 用紙サイズを /special として DVI ファイルに書き込む

en: Writes the paper size into the pdftex page register
ja: 用紙サイズを pdftex ページレジスタに書き込む

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
ja: PDF または DVI ファイルに正しいメカニズムを使って用紙サイズを書き込む

en: Enables the default for an empty left page
ja: 空白の左ページに標準スタイルを適用する

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
ja: 空白の左ページに plain-pagestyle を適用する

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
ja: 空白の左ページに empty-pagestyle を適用する

en: Use a line to separate the header from the text body
ja: ヘッダと本文を線で区切る

en: Use no line to separate the header from the text body
ja: ヘッダと本文を線で区切らない

en: Use a line to separate the footer from the text body
ja: フッタと本文を線で区切る

en: Use no line to separate the footer from the text body
ja: フッタと本文を線で区切らない

en: Normal paragraph spacing of one line
ja: 通常の段落の間隔 (1 行)

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
ja: 通常の段落の間隔 (最後の行の最低 1/3 が空白)

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
ja: 通常の段落の間隔 (最後の行の最低 1/4 が空白)

en: Normal spacing, no special provision for the last line
ja: 通常の段落の間隔 (最後の行に関する特別な条件なし)

en: Paragraph spacing of half a line
ja: 段落の間隔は 1/2 行

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
ja: 段落の間隔は 1/2 行 (最後の行の最低 1/3 が空白)

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
ja: 段落の間隔は 1/2 行 (最後の行の最低 1/4 が空白)

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
ja: 段落の間隔は 1/2 行 (最後の行に関する特別な条件なし)

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
ja: 段落の最初の行で 1 em 字下げ (段落間に空白行なし)

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
ja: 1 行の見出しはセンタリング、複数行は左寄せ

en: No special handling of one-line captions
ja: 1 行の見出しを特別に扱わない

en: Normal great title font sizes
ja: 表題に通常の大きいフォントサイズを使う

en: Small font sizes for titles
ja: 表題に小さいフォントサイズを使う

en: Even smaller font sizes for titles
ja: 表題にさらに小さいフォントサイズを使う

en: Include lists of figures and tables in the TOC
ja: 図の一覧と表の一覧を目次に含める

en: Include the bibliography in the TOC
ja: 参考文献を目次に含める

en: Include the index in the TOC
ja: 索引を目次に含める

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
ja: 目次で図の一覧と表の一覧に番号を付ける

en: Number the bibliography in the TOC
ja: 目次で参考文献に番号を付ける

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
ja: 目次のすべての番号と見出しに左寄せの列を使う

en: Different sectional units have different indentations
ja: 目次の見出しの字下げの深さをセクションのレベルによって変える

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
ja: 図の一覧と表の一覧のすべての番号と見出しに左寄せの列を使う

en: All Numbers uses a fixed space
ja: 図の一覧と表の一覧の番号の幅を固定する

en: Numbering of sectional units have a point at the end
ja: 各セクションの番号の後に点 (.) を付ける

en: Numbering of sectional units have no point at the end
ja: 各セクションの番号の後に点 (.) を付けない

en: Caption command acts like \captionabove
ja: \caption コマンドは \captionabove のように動作する

en: Caption command acts like \captionbelow
ja: \caption コマンドは \captionbelow のように動作する

en: Captions of the longtable package should not be redefined
ja: longtable パッケージが生成した見出しを再定義しない

en: Use a separate line for the chapter number
ja: 章番号を別の行に出力する

en: Use the same line for the chapter number and title
ja: 章番号と見出しを同じ行に出力する

en: Use a separate line for the appendix name
ja: 付録の見出しを別の行に出力する

en: No separate line for the appendix name
ja: 付録の見出しを同じ行に出力する

en: Include the abstract's title
ja: 概要文のタイトルを含める

en: Exclude the abstract's title
ja: 概要文のタイトルを含めない

en: The file is compiled in draft mode
ja: ファイルを draft モードでコンパイルする

en: The file is compiled in final mode
ja: ファイルを final モードでコンパイルする

en: Slides will use many colors
ja: スライドに多くの色を使う

en: Slides will use a restricted set of colors
ja: スライドに制限した色だけを使う

en: Display the number of the current slide and the total number
ja: 現在のスライド番号と合計数を表示する

en: Display only the number of the current slide
ja: 現在のスライド番号のみを表示する

en: The background of the slide is always white
ja: スライドの背景色は常に白

en: The color of the background depends on the current style
ja: スライドの背景色は現在のスタイルに依存する

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
ja: LaTeX ファイルをコンパイルして PostScript ファイルを生成する

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
ja: LaTeX ファイルをコンパイルして PDF ファイルを生成する

en: Some macros interpret their argument in ps mode
ja: PS モードでマクロが引数を解釈する

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
ja: PS モードでマクロは引数を解釈しない

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
ja: PS ファイルを Adobe Distiller を使って PDF ファイルに変換する

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
ja: LaTeX ファイルを YandY LaTeX で処理する

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
ja: PS ファイルを ps2pdf を使って PDF ファイルに変換する

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
ja: LaTeX ファイルを MicroPress VTeX を使って処理する

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
ja: スライドの下部に見出しを追加しない

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
ja: スライドのテキストをスライドの上部に配置する

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
ja: スライドのテキストをスライドの高さの中央に配置する

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
ja: ヘッドライン、フットライン、サイドバーを灰色の四角形に置き換える

en: Make all navigation bars as small as possible
ja: すべてのナビゲーションバーをできるだけ小さくする

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
ja: PDF 情報に一部のエントリが生成されるのを抑制する

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
ja: theorem のような標準のブロックの定義を無効にする

en: Does not load amsthm and amsmath
ja: amsthm と amsmath をロードしない

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
ja: アジア言語のフォントのための CJK パッケージを使うときに必要

en: Use a sans-serif font during the presentation
ja: プレゼンテーションにサンセリフフォントを使う

en: Use a serif font during the presentation
ja: プレゼンテーションにセリフフォントを使う

en: Override the math font to be a sans-serif font
ja: 数式フォントをサンセリフフォントに置き換える

en: Override the math font to be a serif font
ja: 数式フォントをセリフフォントに置き換える

en: Deactivate internal font replacements for math text
ja: 数式のテキストでは内部のフォント置換を無効にする

en: Create a PDF handout
ja: PDF ハンドアウトを作成

en: For PDF transparency
ja: PDF の半透明のため

en: All structure elements are typeset in blue
ja: すべての構造要素を青でタイプセットする

en: All structure elements are typeset in red
ja: すべての構造要素を赤でタイプセットする

en: All structure elements are typeset in black and white
ja: すべての構造要素を白黒でタイプセットする

en: All structure elements are typeset in brown
ja: すべての構造要素を茶色でタイプセットする

en:  Notes are not shown
ja: メモは表示しない

en:  Include notes in the output file
ja: メモを出力ファイルに含める

en:  Include only notes and suppress frames
ja: メモだけを含めて枠を削除する

en: %1 '%2' already exists.
ja: %1 “%2” は既に存在します。

en: Special math environments and commands (AMS)
ja: 特別な数式環境とコマンド (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
ja: 数式モードのためのフォントと記号のコレクション (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
ja: MSAM と MSBM のすべての数学記号の名前を定義 (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
ja: 改善された theorem 環境 (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
ja: 図と表の見出し機能を拡張

en: Hypertext marks in LaTeX
ja: LaTeX でのハイパーテキストマーク

en: Use dvips as hyperref driver
ja: dvips を hyperref ドライバとして使う

en: Use pdftex as hyperref driver
ja: pdftext を hyperref ドライバとして使う

en: Make bookmarks
ja: ブックマークを作成

en: Put section numbers in bookmarks
ja: ブックマークにセクション番号を付ける

en: Open up bookmark tree
ja: ブックマークツリーを開く

en: Text for PDF Author field
ja: PDF “Author” フィールドのテキスト

en: Text for PDF Creator field
ja: PDF “Creator” フィールドのテキスト

en: LaTeX with hyperref package
ja: hyperref パッケージ付きの LaTeX

en: Resize document window to fit document size
ja: 文書ウィンドウを文書サイズに合わせる

en: Text for PDF Keywords field
ja: PDF “Keywords” フィールドのテキスト

en: Text for PDF Producer field
ja: PDF “Producer” フィールドのテキスト

en: Starting view of PDF document
ja: PDF 文書のページ表示を設定

en: Text for PDF Subject field
ja: PDF “Subject” フィールドのテキスト

en: Text for PDF Title field
ja: PDF “Title” フィールドのテキスト

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
ja: Palatino フォントをローマンフォントとして使う (テキストと数式モードの両方で)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
ja: Times フォントをローマンフォントとして使う (テキストと数式モードの両方で)

en: Enable index generation
ja: 索引の生成を有効にする

en: Enables multicolumn environments
ja: multicolumn 環境を有効にする

en: Load all pstricks packages
ja: すべての pstricks パッケージをロードする

en: Rotates text
ja: テキストを回転する

en: Enables subfigures inside figures
ja: figures 内の subfigures を有効にする

en: Typesetting capital Greek letters
ja: 大文字のギリシャ文字をタイプセットする

en: Extending LaTeX's color facilities
ja: LaTeX のカラー機能を拡張

en: Adds language specific support
ja: 言語特有のサポートを追加

en: Use a font encoding scheme
ja: フォントエンコーディングスキームを使う

en: Support for including graphics
ja: グラフィックを含める

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
ja: dvips にグラフィックを含める

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
ja: pdftex にグラフィックを含める

en: Show only frames of graphics
ja: グラフィックの枠のみを表示

en: <default>
ja: <標準>

en: <empty>
ja: <空>

en: Document Class
ja: 文書クラス

en: Please enter the new document &class:
ja: 新しい文書クラスを入力してください(&C):

en: &Set all options from this standard class (optional):
ja: すべてのオプションを次の標準クラスから設定 (任意) (&S):

en: Use standard &fontsizes
ja: 標準のフォントサイズを使う(&F)

en: Use standard &papersizes
ja: 標準の用紙サイズを使う(&P)

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
ja: 本当に “%1” を文書クラスのリストから削除しますか？

en: Remove Document Class
ja: 文書クラスを削除

en: Add Fontsize
ja: フォントサイズを追加

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
ja: フォントサイズをコンマで区切って入力してください(&F):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
ja: 本当に “%1” をフォントサイズのリストから削除しますか？

en: Remove Fontsize
ja: フォントサイズを削除

en: Add Papersize
ja: 用紙サイズを追加

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
ja: 用紙サイズをコンマで区切って入力してください(&P):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
ja: 本当に “%1” を用紙サイズのリストから削除しますか？

en: Remove Papersize
ja: 用紙サイズを削除

en: Add Option
ja: オプションを追加

en: Name of &option:
ja: オプションの名前(&O):

en: &Description:
ja: 説明(&D):

en: &Select this option
ja: このオプションを選択(&S)

en: Edit Option
ja: オプションを編集

en: Do you want to delete this class option?
ja: 本当にこのクラスオプションを削除しますか？

en: Add Package
ja: パッケージを追加

en: &Package:
ja: パッケージ(&P):

en: &Select this package
ja: このパッケージを選択(&S)

en: &Option:
ja: オプション(&O):

en: package:
ja: パッケージ:

en: &Editable
ja: 編集可能(&E)

en: De&fault value:
ja: 既定値(&F):

en: &Value:
ja: 値(&V):

en: Op&tion:
ja: オプション(&T):

en: Edit Package
ja: パッケージを編集

en: Do you want to delete this package option?
ja: 本当にこのパッケージオプションを削除しますか？

en: Do you want to delete this package?
ja: 本当にこのパッケージを削除しますか？

en: Do you want to reset this package list?
ja: 本当にこのパッケージリストをリセットしますか？

en: Reset Package List
ja: パッケージリストをリセット

en: %1 '%2' is not allowed.
ja: %1 “%2” は許可されていません。

en: This document class already exists.
ja: この文書クラスは既に存在します。

en: This name is not allowed for a document class.
ja: この名前は文書クラスには使えません。

en: This document class option already exists.
ja: この文書クラスオプションは既に存在します。

en: This package already exists.
ja: このパッケージは既に存在します。

en: Could not identify the package name.
ja: パッケージ名を識別できませんでした。

en: This package option already exists.
ja: このパッケージオプションは既に存在します。

en: New Key Sequence
ja: 新しいキーシーケンス

en: Copy
ja: コピー

en: Copy as LaTeX
ja: LaTeX としてコピー

en: Summary
ja: 要約

en: For information about the accuracy see the Help.
ja: この統計の正確さについてはヘルプを参照してください。

en: Statistics for %1
ja: “%1” の統計

en: Statistics for the Project %1
ja: プロジェクト “%1” の統計

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
ja: すべてのプロジェクトファイルの統計を見るには、すべてのファイルを開いてください。

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
ja: 【注意】 これらは選択されたテキストのみの統計です。

en: Statistics for project %1, file %2
ja: プロジェクト “%1” ファイル ‘%2’ の統計

en: Statistics for project %1
ja: プロジェクト “%1” の統計

en: Statistics for Untitled
ja: 「無題」の統計

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
ja: スペーシング(&S):

en: Tabular Environments
ja: 表 (tabular) 環境

en: Align Left
ja: 左寄せ

en: Align Center
ja: 中央に配置

en: Align Right
ja: 右寄せ

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Join Cells
ja: セルを結合

en: Split Cells
ja: セルを分離

en: Edit Frame
ja: 枠を編集

en: Background Color
ja: 背景色

en: Text Color
ja: テキスト色

en: Clear Text
ja: テキストをクリア

en: Clear Attributes
ja: 属性をクリア

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Number of rows:
ja: 行数:

en: Use starred version
ja: * 付きバージョンを使う

en: Use booktabs package
ja: booktabs パッケージを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
ja: ビュレットを挿入する

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
ja: ここにデータを入力します。セルを選択してテキストを入力してください。Enter キーを押すと次のセルが選択されます。

en: Optional parameter for the chosen environment.
ja: 選択した環境の任意のパラメータ

en: Choose the number of table columns.
ja: テーブルの列数を選択します。

en: The tabular will be centered.
ja: 表を中央に配置します。

en: Use line commands of the booktabs package.
ja: booktabs パッケージのラインコマンドを使います。

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
ja: それぞれのセルにデータを入力する位置を示すビュレットを挿入します。Alt+Ctrl+右矢印 と Alt+Ctrl+左矢印 で素早く次のセルに移動することができます。

en: Set bold font series.
ja: ボールドフォントシリーズを設定します。

en: Set italic font shape.
ja: イタリックフォントシェイプを設定します。

en: Set underlined font shape.
ja: 下線フォントシェイプを設定します。

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
ja: テキストをセルの左端に寄せます。

en: The text will be centered.
ja: テキストを中央に配置します。

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
ja: テキストをセルの右端に寄せます。

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
ja: 同じ行の隣接するセルを結合します。

en: Splits joined cells.
ja: 結合されたセルを分離します。

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
ja: 選択したセルの境界線を設定します。このボタンを押すと、現在の境界線が選択したセルに適用されます。

en: Choose a background color (needs color package).
ja: 背景色を選択します (カラーパッケージが必要)。

en: Choose a text color (needs color package).
ja: テキスト色を選択します (カラーパッケージが必要)。

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
ja: 選択したセルのテキストをクリアします。配置やフォントシェイプなどの属性は残ります。

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
ja: 選択したセルの属性を標準の値にリセットします。テキストは残ります。

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
ja: 選択したセルのテキストをクリアし、属性を標準の値にリセットします。

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
ja: テーブルのサイズを変更するとテーブルの中身が削除されます。本当にサイズを変更しますか？

en: Resizing table
ja: テーブルのサイズ変更

en: Apply
ja: 適用

en: p{w} Alignment
ja: p{w} 配置

en: b{w} Alignment
ja: b{w} 配置

en: m{w} Alignment
ja: m{w} 配置

en: X Alignment
ja: X 配置

en: Insert Before Declaration
ja: 宣言の前に挿入

en: Insert After Declaration
ja: 宣言の後に挿入

en: Suppress Space
ja: スペースを削除する

en: Do not Suppress Space
ja: スペースを削除しない

en: Documentation Browser
ja: 付属文書ブラウザ

en: Table of Contents
ja: 目次

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
ja: TexLive/teTeX に付属する ‘texdoctk.dat’ に含まれている利用可能な付属文書の一覧です。マウスでダブルクリックするか Space キーを押すとビューアにファイルが表示されます。

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
ja: キーワードを選択してそれに関連する文書ファイルだけを表示させることができます。

en: Start the search for the chosen keyword.
ja: 指定したキーワードで検索を開始します。

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
ja: ‘texdoctk.dat’ を読めませんでした。

en: Could not read the style file.
ja: スタイルファイルを読めませんでした。

en: No KDE service found for this file.
ja: このファイルのための KDE サービスが見つかりません。

en: Could not find '%1'
ja: ‘%1’ が見つかりませんでした

en: No keyword given.
ja: キーワードが指定されていません。

en: Search results for keyword '%1'
ja: キーワード “%1” の検索結果

en: No documents found for keyword '%1'.
ja: キーワード “%1” にマッチする付属文書が見つかりませんでした。

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
ja: TexLive/teTeX または ‘texdoctk.dat’ ファイルの検索パスを判断できませんでした。したがってこのダイアログは有用な情報を提供できません。

en: TexDoc Dialog
ja: TexDoc ダイアログ

en: Configure User Help
ja: ユーザヘルプを設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
ja: ユーザヘルプ

en: &Menu item:
ja: メニューの項目(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

en: &Separator
ja: セパレータ(&S)

en: Move &Up
ja: 上へ移動(&U)

en: Move &Down
ja: 下へ移動(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
ja: ファイル:

en: Add User Helpfile
ja: ユーザヘルプファイルを追加

en: &Menu entry:
ja: メニューの項目(&M):

en: &Help file:
ja: ヘルプファイル(&H):

en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開く

en: The menu entry for this help file.
ja: このヘルプファイルのメニュー項目

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
ja: ローカルのヘルプファイルの名前または有効なウェブの URL

en: Start a file dialog to choose a local help file.
ja: ローカルのヘルプファイルを選択するためにファイル選択ダイアログを開きます。

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: File '%1' does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
ja: テキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
ja: 挿入

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
ja: MIME タイプ “%1” のための KDE サービスが見つかりません。

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
ja: 拡張

en: Invalid Characters
ja: 不正な文字

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
ja: 与えられたファイル名には拡張子がありません。自動的に追加しますか？

en: Missing Extension
ja: 拡張子がありません

en: You have to include the package %1 to use %2.
ja: %2 を使用するにはパッケージ “%1” を含めなければなりません。

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
ja: 文書が変更されているため、操作を開始するには先に構造ビューを更新しなければなりません。

en: Structure View Error
ja: 構造ビューのエラー

en: Script execution of %1
ja: %1 のスクリプト実行

en: View Log File
ja: ログを表示

en: Previous LaTeX Error
ja: 前のエラー

en: Next LaTeX Error
ja: 次のエラー

en: Previous LaTeX Warning
ja: 前の警告

en: Previous LaTeX BadBox
ja: 前の BadBox

en: Next LaTeX BadBox
ja: 次の BadBox

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
ja: ログファイルを開けません。LaTeX を実行しましたか？

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
ja: ユーザメニューにツールを追加しました。これらのツールはメニューの「ビルド|その他」から使えるようになります。ツールのオプションは Kile の設定ダイアログで設定できます。あなた自身のツールは QuickBuild にも使えます。

en: User Tools Detected
ja: ユーザツールを検出しました

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Files and Projects
ja: ファイルとプロジェクト

en: Structure
ja: 文書の構造

en: Scripts
ja: スクリプト

en: Symbols
ja: 記号

en: Most Frequently Used
ja: 最もよく使う記号

en: Relation
ja: 関係子

en: Operators
ja: 演算子

en: Arrows
ja: 矢印

en: Miscellaneous Math
ja: その他の数学記号

en: Miscellaneous Text
ja: その他の文字

en: Delimiters
ja: デリミタ

en: Greek
ja: ギリシャ文字

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
ja: 特殊文字

en: Cyrillic Characters
ja: キリル文字

en: User Defined
ja: ユーザ定義

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Log and Messages
ja: ログとメッセージ

en: Output
ja: 出力

en: Save All
ja: すべて保存

en: Create Template From Document...
ja: 文書からテンプレートを作成...

en: &Remove Template...
ja: テンプレートを削除(&R)...

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close All Ot&hers
ja: 他のすべてを閉じる(&H)

en: S&tatistics
ja: 統計(&T)

en: &Central European (cp-1250)
ja: 中央ヨーロッパ諸語 (cp-1250) (&C)

en: &Western European (cp-1252)
ja: 西ヨーロッパ諸語 (cp-1252) (&W)

en: Next section
ja: 次の節 (section)

en: Prev section
ja: 前の節 (section)

en: Next paragraph
ja: 次の段落 (paragraph)

en: Prev paragraph
ja: 前の段落 (paragraph)

en: Find &in Files...
ja: ファイル内を検索(&I)...

en: Refresh Str&ucture
ja: 文書の構造を更新(&U)

en: &New Project...
ja: 新しいプロジェクト(&N)...

en: &Open Project...
ja: プロジェクトを開く(&O)...

en: Open &Recent Project
ja: 最近のプロジェクトを開く(&R)

en: A&dd Files to Project...
ja: プロジェクトにファイルを追加(&D)...

en: Refresh Project &Tree
ja: プロジェクトツリーを更新(&T)

en: &Archive
ja: アーカイブ(&A)

en: Project &Options
ja: プロジェクトのオプション(&O)

en: &Close Project
ja: プロジェクトを閉じる(&C)

en: &Show Projects...
ja: プロジェクトを表示(&S)...

en: Re&move Files From Project...
ja: プロジェクトからファイルを削除(&M)...

en: Show Project &Files...
ja: プロジェクトのファイルを表示(&F)...

en: Open All &Project Files
ja: プロジェクトのすべてのファイルを開く(&P)

en: Find in &Project...
ja: プロジェクト内を検索(&P)...

en: Clean
ja: クリーンアップ

en: Next Document
ja: 次の文書

en: Previous Document
ja: 前の文書

en: Focus Log/Messages View
ja: ログ/メッセージビューをフォーカス

en: Focus Output View
ja: 出力ビューをフォーカス

en: Focus Konsole View
ja: Konsole ビューをフォーカス

en: Focus Editor View
ja: 編集ビューをフォーカス

en: Next Bullet
ja: 次のビュレット

en: Prev Bullet
ja: 前のビュレット

en: Environment (inside)
ja: 環境 (内側)

en: Environment (outside)
ja: 環境 (外側)

en: TeX Group (inside)
ja: TeX グループ (内側)

en: TeX Group (outside)
ja: TeX グループ (外側)

en: Math Group
ja: 数式グループ

en: Paragraph
ja: 段落

en: Line
ja: 行

en: TeX Word
ja: TeX 単語

en: To End of Line
ja: 行末

en: Go to Begin
ja: 先頭に移動

en: Go to End
ja: 末尾に移動

en: Match
ja: マッチ

en: Close
ja: 閉じる

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Subdocument
ja: サブ文書

en: Mathgroup
ja: 数式グループ

en: &Bibliography
ja: 参考文献(&B)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: Quick Start
ja: クイックスタート

en: Array
ja: 行列 (array)

en: Tabbing
ja: タブ (tabbing)

en: Floats
ja: フロート (float)

en: Define Current Document as '&Master Document'
ja: 現在の文書をマスター文書に指定(&M)

en: Show S&ide Bar
ja: サイドバーを表示(&I)

en: Show Mess&ages Bar
ja: メッセージバーを表示(&A)

en: Watch File Mode
ja: ファイル監視モード

en: TeX Guide
ja: TeX ガイド

en: LaTeX Command
ja: LaTeX コマンド

en: LaTeX Subject
ja: LaTeX Subjects

en: LaTeX Env
ja: LaTeX Environments

en: Context Help
ja: コンテキストヘルプ

en: LaTeX Reference
ja: LaTeX リファレンス

en: &System Check...
ja: システムチェック(&S)...

en: Compile
ja: コンパイル

en: View
ja: 表示

en: Convert
ja: 変換

en: Quick
ja: クイック

en: Project: %1
ja: プロジェクト: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
ja: プロジェクト: %1 (マスター文書: %2)

en: Normal mode
ja: 標準モード

en: Master document: %1
ja: マスター文書: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
ja: 現在の文書をマスター文書に指定

en: Normal mode (current master document: %1)
ja: 標準モード (現在のマスター文書: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
ja: アクティブな文書がないか、あるいは保存されていません。

en: You have to include the package %1.
ja: パッケージ “%1” を含めなければなりません。

en: Insert text
ja: テキストを挿入

en: You have to include the packages %1.
ja: パッケージ “%1” を含めなければなりません。

en: No Name
ja: 名前がありません

en: no name
ja: 名前なし

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
ja: 現在の文書をマスター文書に設定するには、先に文書を保存してください。

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
ja: 矩形選択

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
ja: 行選択

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
ja: リソースファイルのバージョン

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
ja: メインウィンドウの幅

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
ja: メインウィンドウの高さ

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
ja: 構造ビューの展開レベル

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
ja: label コマンドを構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
ja: 未定義の参照を構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
ja: bibitem コマンドを構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
ja: includegraphics コマンドを構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
ja: float 環境を構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
ja: ファイル入力コマンドを構造ビューに表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
ja: 構造ビューでラベルを章立てアイテムの子として表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
ja: TODO と FIXME コメントを表示

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
ja: 構造ビューのすべてのラベルの親アイテムをデフォルトで開く

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
ja: 構造ビューですべての未定義の参照の親アイテムを開く

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
ja: 構造ビューですべての bibitem の親アイテムをデフォルトで開く

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
ja: すべての TODO と FIXME コメントの親アイテムをデフォルトで開く

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
ja: Kile が表示すべき参考文献の種類 (bibtex または biblatex)

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
ja: Lyx サーバを実行するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
ja: TEXINPUTS 環境変数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
ja: TEXINPUTS 環境変数を設定します。TEXINPUTS は TeX が追加のパッケージやファイルを検索するすべてのパスをコロンで区切って記述したリストでなければなりません。最後に :$TEXINPUTS を付け加える必要はありません。

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
ja: クイックプレビューツールのための TEXINPUTS 環境変数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
ja: クイックプレビューツールのための TEXINPUTS 環境変数を設定します。TEXINPUTS は TeX が追加のパッケージやファイルを検索するすべてのパスをコロンで区切って記述したリストでなければなりません。最後に :$TEXINPUTS を付け加える必要はありません。

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
ja: BIBINPUTS 環境変数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
ja: BIBINPUTS 環境変数を設定します。BIBINPUTS は bibtex が追加の .bib ファイルを検索するすべてのパスをコロンで区切って記述したリストでなければなりません。最後に :$BIBINPUTS を付け加える必要はありません。

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
ja: BSTINPUTS 環境変数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
ja: BSTINPUTS 環境変数を設定します。BSTINPUTS は bibtex が追加の .bst ファイルを検索するすべてのパスをコロンで区切って記述したリストでなければなりません。最後に :$BSTINPUTS を付け加える必要はありません。

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
ja: ボトムバーを表示するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
ja: ボトムバーの高さ

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
ja: 表示するボトムバーのタブ

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
ja: サイドバーの幅

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
ja: サイドバーを表示するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
ja: BadBox 警告をログ/メッセージビューに表示するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
ja: (La)TeX 警告をログ/メッセージビューに表示するかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
ja: 左のパネルで選択されているビューの識別子

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
ja: \begin{env} を自動的に \end{env} で補完

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
ja: 環境の自動字下げにタブではなくスペースを使う

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
ja: 環境の自動字下げにここで指定した数のスペースを使う

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
ja: 二重引用符の自動挿入

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
ja: 言語固有の二重引用符

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
ja: 特殊文字の自動挿入

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
ja: グラフィックを中央に配置します。

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
ja: ファイル名は graphicspath コマンドで指定したパスへの相対名です。

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
ja: 画像を figure 環境に埋め込みます。

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
ja: 優先する figure の位置をページの上に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
ja: 優先する figure の位置をページの下に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
ja: 優先する figure の位置をページの「正確にここ」に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
ja: 優先する figure の位置を別のページに設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
ja: figure の位置を強制します。

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
ja: wrapfigure 環境を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
ja: 優先する wrapfigure の位置をテキストの右に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
ja: 優先する wrapfigure の位置をテキストの左に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
ja: 優先する wrapfigure の位置をページの内側に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
ja: 優先する wrapfigure の位置をページの外側に設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
ja: ImageMagick がインストールされているかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
ja: 画像から境界ボックスの判断を試みます。

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
ja: デフォルトの画像解像度

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
ja: TeX 付属文書の場所

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
ja: 起動時にファイルとプロジェクトを再び開く

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
ja: 終了時に指定した拡張子のファイルを自動的に処分します。

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
ja: 終了時に処分するファイルの拡張子

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
ja: 著者テンプレートの変数

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
ja: 文書クラステンプレートの変数

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
ja: 入力エンコーディングテンプレートの変数

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
ja: プロジェクトを作成するデフォルトの場所

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
ja: Dvipng がインストールされているかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
ja: Convert がインストールされているかどうか。

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
ja: 環境のプレビューをボトムバーに表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
ja: 選択されたテキストのプレビューをボトムバーに表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
ja: 数式グループのプレビューをボトムバーに表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
ja: 環境のプレビューをボトムバーに表示するための変換ツール。

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
ja: 選択したテキストのプレビューをボトムバーに表示するための変換ツール。

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
ja: スクリプティングサポートを有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
ja: スクリプトの実行に時間制限を設定します。

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
ja: スクリプト実行の時間制限。

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
ja: 最もよく使う記号ビューに保存する記号の数。

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
ja: 最もよく使う記号ビューを表示します。

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
ja: Kile の終了時に最もよく使う記号のリストをクリアします。

en: &Label:
ja: ラベル(&L):

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
ja: Kile の内部構造が (おそらく Kile のバグのせいで) 壊れています。「ファイル」メニューから「すべて保存」を選択して Kile を閉じてください。
    ご不便をおかけしたことをおわびします。バグを報告していただけると助かります。

en: Could not find template: %1
ja: テンプレートが見つかりません: %1

en: File Not Found
ja: ファイルが見つかりません

en: Please save the file first.
ja: 先にファイルを保存してください。

en: Open/create a document first.
ja: 先に文書を開くか作成してください。

en: A template for this type of document cannot be created.
ja: この文書タイプのテンプレートは作成できません。

en: Create Template From Document
ja: 文書からテンプレートを作成

en: Remove Template
ja: テンプレートを削除

en: Open Files
ja: ファイルを開く

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
ja: ファイル ‘%1’ の保存中に問題が発生しました。ディスクに十分な空き領域がありますか？

en: Saving
ja: 保存

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Refresh Project Tree
ja: プロジェクトツリーを更新

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
ja: 現在の文書はプロジェクトに関連付けられていません。ツリーを構築するプロジェクトに関連付けられた文書をアクティブにして、再度プロジェクトのツリーを更新してください。

en: Could Not Refresh Project Tree
ja: プロジェクトツリーを更新できません

en: Select Project
ja: プロジェクトを選択

en: Add to Project
ja: プロジェクトに追加

en: The file %1 is already member of the project %2
ja: ファイル ‘%1’ は既にプロジェクト “%2” に追加されています

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
ja: ファイル ‘%1’ は存在しないか読み取れないため、追加できません

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
ja: このファイルはプロジェクトファイルです。これにはプロジェクトに関するすべての情報が含まれているので、このファイルをプロジェクトから削除することはできません。

en: Cannot Remove File From Project
ja: プロジェクトからファイルを削除できません

en: Project Already Open
ja: プロジェクトは既に開いています

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
ja: 現在の文書はプロジェクトに関連付けられていません。保存するプロジェクトに関連付けられた文書をアクティブにして、再度プロジェクトを保存してください。

en: Could Determine Active Project
ja: アクティブなプロジェクトを判断できません

en: Add Files to Project
ja: プロジェクトにファイルを追加

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Add
ja: 追加

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
ja: 開いているプロジェクトがありません。ファイルを追加するプロジェクトを開いて、再度「プロジェクトにファイルを追加」を選択してください。

en: Could Not Determine Active Project
ja: アクティブなプロジェクトを判断できません

en: Project Options For
ja: プロジェクトのオプション

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
ja: 現在の文書はプロジェクトに関連付けられていません。編集するプロジェクトに関連付けられた文書をアクティブにして、再度「プロジェクトのオプション」を選択してください。

en: Close Project
ja: プロジェクトを閉じる

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
ja: 現在の文書はプロジェクトに関連付けられていません。閉じるプロジェクトに関連付けられた文書をアクティブにして、再度「プロジェクトを閉じる」を選択してください。

en: Could Not Close Project
ja: プロジェクトを閉じられません

en: Nothing to clean for %1
ja: ‘%1’ にはクリーンアップするものがありません

en: Switch Project
ja: プロジェクトを切り替え

en: Select Files to Remove
ja: 削除するファイルを選択

en: Show Project Files
ja: プロジェクトファイルを表示

en: project configuration file
ja: プロジェクト設定ファイル

en: graphics file
ja: グラフィックファイル

en: Open All Project Files
ja: プロジェクトのすべてのファイルを開く

en: not opened: %1 (%2)
ja: 開いていません: %1 (%2)

en: Project Files
ja: プロジェクトファイル

en: Could not determine the selected file.
ja: 選択されたファイルを判断できません。

en: Project Error
ja: プロジェクトのエラー

en: Scanning project files...
ja: プロジェクトファイルをスキャン中...

en: (La)TeX Source Files
ja: (La)TeX ソースファイル

en: (La)TeX Packages
ja: (La)TeX パッケージ

en: BibTeX Files
ja: BibTeX ファイル

en: Metapost Files
ja: メタポストファイル

en: Kile Script Files
ja: Kile スクリプトファイル

en: Kile Project Files
ja: Kile プロジェクトファイル

en: No help available for %1.
ja: %1 のヘルプはありません。

en: Undefined
ja: ユーザ定義

en: Script
ja: スクリプト

en:  output:
ja:  出力:

en: Launching failed, diagnostics:
ja: 起動に失敗。診断:

en: There is no executable named "%1" in your path.
ja: パスに ‘%1’ という名前の実行ファイルはありません。

en: You do not have permission to run %1.
ja: ‘%1’ を実行する権限がありません。

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
ja: 診断によると明らかな問題は見つかりませんでした。

en: finished with exit code %1
ja: 終了コード %1 で終了しました

en: finished abruptly
ja: 突然終了しました

en: Cite
ja: 引用

en: Add BibTeX database
ja: BibTeX データベースを追加

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Document Class Selection - \documentclass{}
ja: 文書クラスの選択 - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
ja: \documentclass[オプション]{クラス}
    クラス: article,report,book,letter
    文字サイズ: 10pt, 11pt, 12pt
    用紙サイズ: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    その他のオプション:
    landscape -- 横長の形式。標準は縦長 (portrait)。
    titlepage, notitlepage -- 独立した表題ページを作成するか否か。
    leqno -- 数式番号を数式の左側に表示。標準は右側。
    fleqn -- 数式を左詰めで表示。標準は中央。
    onecolumn, twocolumn -- 一段組みと二段組み。標準は一段組み。
    oneside, twoside -- 片面印刷用と両面印刷用。

en: Package Import - \usepackage{}
ja: パッケージのインポート - \usepackage{}

en: Package Import
ja: パッケージのインポート

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
ja: \documentclass コマンドに指定したオプションが選択した文書クラスにない場合、それらのオプションは \usepackage でロードされたパッケージに渡されます。

en: AMS Packages
ja: AMS パッケージ

en: The principal American Mathematical Society packages
ja: 米国数学協会 (American Mathematical Society) の主要パッケージ

en: Start Document Body - \begin{document}
ja: 本文を開始 - \begin{document}

en: Start Document Body
ja: 本文を開始

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
ja: テキストは \begin{document} と \end{document} の間にしか入れられません。
    プリアンブル (\begin{document} の前) には宣言以外は含めることはできません。

en: Generate Title - \maketitle
ja: 表題を生成 - \maketitle

en: Generate Title
ja: 表題を生成

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
ja: このコマンドは独立した表題ページを生成します。
    例外: article クラスでは表題は通常最初のページの先頭に表示されます。

en: Table of Contents - \tableofcontents
ja: 目次 - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
ja: 目次を出力する場所にこのコマンドを入れます。

en: Title Definition - \title{}
ja: 表題を定義 - \title{}

en: Title Definition
ja: 表題を定義

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
ja: \title{テキスト}
    \title コマンドはテキストが表題であることを宣言します。
    複数の行にまたがる長い表題の場合は改行する位置に \\ を使います。

en: Author Definition - \author{}
ja: 著者を定義 - \author{}

en: Author Definition
ja: 著者を定義

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
ja: \author{名前}
    \author コマンドは著者を宣言します。複数の著者名は \and コマンドで区切ります。

en: Center - \begin{center}
ja: センタリング - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
ja: 各行は \\ で終わらなければなりません。

en: Align Left - \begin{flushleft}
ja: 左寄せ - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
ja: 右寄せ - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
ja: 短い引用 - \begin{quote}

en: Quote
ja: 短い引用

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
ja: テキストは両端揃えになります。
    テキストの間に空白行があると新しい段落を生成します。

en: Quotation - \begin{quotation}
ja: 長い引用 - \begin{quotation}

en: Quotation
ja: 長い引用

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
ja: テキストは両端揃えになり、段落の字下げを行います。
    テキストの間に空白行があると新しい段落を生成します。

en: Verse - \begin{verse}
ja: 詩 - \begin{verse}

en: Verse
ja: 詩

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
ja: verse 環境は詩のために設計されています。
    スタンザの行は \\ で区切ります。スタンザを分けるには 1 行以上の空白行を使います。

en: Verbatim - \begin{verbatim}
ja: 入力どおりに出力 -\begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
ja: 入力したとおりに LaTeX に出力させる環境です。

en: Bulleted List - \begin{itemize}
ja: 黒丸リスト - \begin{itemize}

en: Bulleted List
ja: 黒丸リスト

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
ja: itemize 環境は黒丸リストを生成します。
    リストの各アイテムは \item コマンドで記述します。

en: Enumeration - \begin{enumerate}
ja: 番号リスト - \begin{enumerate}

en: Enumeration
ja: 番号リスト

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
ja: enumerate 環境は番号リストを生成します。
    リストの各アイテムは \item コマンドで記述します。

en: Description - \begin{description}
ja: ラベルリスト - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
ja: description 環境は用語をラベルとするリストの作成に使用します。
    リストの各アイテムは \item[ラベル] コマンドで記述します。
    ラベルはボールド体で右詰めで表示されます。

en: Table - \begin{table}
ja: 表 - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
ja: \begin{table}[表を出力する場所]
    表の本体
    \caption{表の見出し}
    \end{table}
    表 (table) は通常のテキストの一部ではないオブジェクトで、たいていは都合の良い場所に移動されます。
    任意の引数 [表を出力する場所] は LaTeX がどこに表を配置するかを決定します。
    h: ここ - table 環境が現れる位置
    t: 上 - テキストページの最初
    b: 下 - テキストページの最後
    p: フロートページ - テキストを含まないフロート専用の独立したページ
    表の本体にはテキスト、LaTeX コマンド、その他何でも入れることができます。
    \caption コマンドを使うと表にタイトルを付けることができます。

en: Figure - \begin{figure}
ja: 図 - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
ja: \begin{figure}[図を出力する場所]
    図の本体
    \caption{図の見出し}
    \end{figure}
    図 (figure) は通常のテキストではないオブジェクトで、たいていは都合の良い場所に移動されます。
    任意の引数 [図を出力する場所] は LaTeX がどこに図を配置するかを決定します。
    h: ここ - figure 環境が現れる位置
    t: 上 - テキストページの最初
    b: 下 - テキストページの最後
    p: フロートページ - テキストを含まないフロート専用の独立したページ
    図の本体にはテキスト、LaTeX コマンド、その他何でも入れることができます。
    \caption コマンドを使うと図にタイトルを付けることができます。

en: Title Page - \begin{titlepage}
ja: 表題ページ - \begin{titlepage}

en: Title Page
ja: 表題ページ

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
ja: \begin{titlepage}
    テキスト
    \end{titlepage}
    titlepage 環境は独立した表題ページ (ページ番号やヘディングのないページ) を作成します。

en: Italics - \textit{}
ja: イタリック体 - \textit{}

en: Italics
ja: イタリック体

en: \textit{italic text}
ja: \textit{イタリック体にするテキスト}

en: Slanted - \textsl{}
ja: 斜体 - \textsl{}

en: Slanted
ja: 斜体

en: \textsl{slanted text}
ja: \textsl{斜体にするテキスト}

en: Boldface - \textbf{}
ja: ボールド体 - \textbf{}

en: Boldface
ja: ボールド体

en: \textbf{boldface text}
ja: \textbf{ボールド体にするテキスト}

en: Typewriter - \texttt{}
ja: タイプライター体 - \texttt{}

en: Typewriter
ja: タイプライター体

en: \texttt{typewriter text}
ja: \texttt{タイプライター体にするテキスト}

en: Small Caps - \textsc{}
ja: 小さい大文字 - \textsc{}

en: Small Caps
ja: 小さい大文字

en: \textsc{small caps text}
ja: \textsc{小文字を小さい大文字にするテキスト}

en: \item[label] Hello!
ja: \item[ラベル] Hello!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
ja: タブ - \begin{tabbing}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
ja: \begin{tabular}[位置]{書式}
    列 1 項目 & 列 2 項目 ... & 列 n 項目 \\
    ...
    \end{tabular}
    位置: 縦方向の位置を指定します。
         c - 中央に配置 (標準)
         t - 行の上部に配置
         b - 行の下部に配置
    書式: 列の項目の書式を指定します。
         l - 左寄せ
         r - 右寄せ
         c - 中央に配置
         | - 表の高さいっぱいの縦線
         @{text} - 各行にテキストを挿入
    \hline コマンドは表の幅いっぱいに横線を引きます。
    \cline{i-j} コマンドは指定した列 (i から j まで) に横線を引きます。
    \vline コマンドはその行の高さいっぱいに縦線を引きます。

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
ja: Multicolumn のセル - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
ja: multicolumn のセル

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
ja: \multicolumn{列数}{書式}{テキスト}
    列数に結合する列の数を指定します。
    書式には列の書式を指定します。
        c - 中央に配置
        l - 左寄せ
        r - 右寄せ
    テキストは項目を構成するテキストです。

en: Horizontal Line - \hline
ja: 横線 - \hline

en: Horizontal Line
ja: 横線

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
ja: \hline コマンドは表の幅いっぱいに横線を引きます。

en: Vertical Line - \vline
ja: 縦線 - \vline

en: Vertical Line
ja: 縦線

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
ja: \vline コマンドはその行の高さいっぱいに縦線を引きます。

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
ja: 部分的な横線 - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
ja: 部分的な横線

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
ja: \cline{i-j} コマンドは指定した列 (i から j まで) に横線を引きます。

en: New Page - \newpage
ja: ページ変え - \newpage

en: New Page
ja: ページ変え

en: The \newpage command ends the current page
ja: \newpage コマンドは現在のページを終了します。

en: Line Break - \linebreak
ja: 行変えを強制 - \linebreak

en: Line Break
ja: 行変えを強制

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
ja: \linebreak コマンドはコマンドの位置で行を変えるように LaTeX に命令します。

en: Page Break - \pagebreak
ja: ページ変えを強制 - \pagebreak

en: Page Break
ja: ページ変えを強制

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
ja: \pagebreak コマンドはコマンドの位置でページを変えるように LaTeX に命令します。

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
ja: 垂直方向の空白 (大) - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
ja: 垂直方向の空白 (大)

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
ja: \bigskip コマンドは垂直方向の空白 (大) を挿入します。

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
ja: 垂直方向の空白 (中) - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
ja: 垂直方向の空白 (中)

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
ja: \medskip コマンドは垂直方向の空白 (中) を挿入します。

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
ja: 画像を挿入 - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
ja: 画像を挿入

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
ja: ファイルを選択して含める - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
ja: ファイルを選択して含める

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
ja: \include{ファイル}
    \include コマンドは選択したファイルだけを含めるために \includeonly コマンドと併わせて使用します。

en: Type or select a filename:
ja: ファイル名を入力または選択:

en: File Inclusion - \input{file}
ja: ファイルを含める - \input{file}

en: File Inclusion
ja: ファイルを含める

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
ja: \input{ファイル}
    \input コマンドで指定したファイルは、あたかもその内容が現在のファイルに挿入されたように読み込まれ、処理されます。

en: Sectioning
ja: 章立て

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \part{見出し}
    \part*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Part
ja: 部 (&Part)

en: No &numbering
ja: 番号付けなし(&N)

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
ja: \chapter{見出し}
    \chapter*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。
    report と book クラスの文書用。

en: C&hapter
ja: 章 (C&hapter)

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \section{見出し}
    \section*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Section
ja: 節 (&Section)

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \subsection{見出し}
    \subsection*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Subsection
ja: 小節 (&Subsection)

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \subsubsection{見出し}
    \subsubsection*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Subsubsection
ja: 小々節 (&Subsubsection)

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \paragraph{見出し}
    \paragraph*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Paragraph
ja: 段落 (&Paragraph)

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
ja: \subparagraph{見出し}
    \subparagraph*{見出し}: 見出し番号なし。目次にエントリを作成しません。

en: &Subparagraph
ja: 小段落 (&Subparagraph)

en: Size
ja: サイズ

en: Other
ja: その他

en: \label{key}
ja: \label{ラベル}

en: \index{word}
ja: \index{用語}

en: \footnote{text}
ja: \footnote{脚注文}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
ja: このコマンドは bib ファイルの項目に関連付けられている参考文献の文献番号を本文中に挿入します。
    bib ファイルを Kile で開いて利用可能なすべての参考文献を見ることができます。

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
ja: 下線 - \underline{}

en: Smart New Line
ja: スマート改行

en: Smart Tabulator
ja: スマートタブ

en: Abstract - \begin{abstract}
ja: 概要 - \begin{abstract}

en: Abstract
ja: 概要

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
ja: \begin{abstract}
    テキスト
    \end{abstract}
    abstract 環境は表題の後に概要を記述するために用います。

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
ja: \begin{tabular*}{幅}[位置]{書式}
    列 1 項目 & 列 2 項目 ... & 列 n 項目 \\
    ...
    \end{tabular*}
    これは tabular 環境の変形で、表の幅を指定するパラメータがあります。
    指定した幅を埋めるために列間に伸縮する長さの空白が必要です。

en: Minipage - \begin{minipage}
ja: ミニページ - \begin{minipage}

en: Minipage
ja: ミニページ

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
ja: minipage 環境は \parbox コマンドに似ています。\parbox と同様に位置を指定する任意の引数と幅を指定する必須の引数を取ります。
    minipage の中では段落を構成する他の環境を使うことができます。

en: Table of Figures - \listoffigures
ja: 図の一覧 - \listoffigures

en: Table of Figures
ja: 図の一覧

en: Put this command where you want the list of figures to go.
ja: 図の一覧を出力する場所にこのコマンドを入れます。

en: Table of Tables - \listoftables
ja: 表の一覧 - \listoftables

en: Table of Tables
ja: 表の一覧

en: Put this command where you want the list of tables to go.
ja: 表の一覧を出力する場所にこのコマンドを入れます。

en: Generate Index - \makeindex
ja: 索引を生成 - \makeindex

en: Generate Index
ja: 索引を生成

en: Put this command when you want to generate the raw index.
ja: 索引を生成する場合はこのコマンドを入れます。

en: Print Index - \printindex
ja: 索引を出力 - \printindex

en: Print Index
ja: 索引を出力

en: Put this command when you want to print the formatted index.
ja: 書式化された索引を出力する場所にこのコマンドを入れます。

en: Glossary - \makeglossary
ja: 用語一覧 - \makeglossary

en: Glossary
ja: 用語一覧

en: Put this command when you want to print a glossary.
ja: 用語一覧を出力する場所にこのコマンドを入れます。

en: Bibliography
ja: 参考文献一覧を作成

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
ja: 参考文献一覧を作成 - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
ja: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[文献ラベル]{引用ラベル}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label: \bibitem コマンドによって生成される最も幅の広いラベルとほぼ同じ長さのテキスト。
    \bibitem: 参考文献を指定。

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
ja: 入力どおりに出力 (空白を印字) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
ja: 入力どおりに出力 (空白を印字)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
ja: 入力したとおりに LaTeX に出力させる環境。この * 付きバージョンでは空白は特別な文字として印字されます。

en: Embedded Code - \verb||
ja: 埋め込みコード - \verb||

en: Embedded Code
ja: 埋め込みコード

en: Macro form of the verbatim environment.
ja: verbatim 環境のマクロ版。

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
ja: 埋め込みコード (空白を印字) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
ja: 埋め込みコード (空白を印字)

en: Macro form of the verbatim* environment.
ja: Verbatim* 環境のマクロ版。

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
ja: 垂直方向の空白 (小) - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
ja: 垂直方向の空白 (小)

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
ja: \smallskip コマンドは垂直方向の空白 (小) を挿入します。

en: Horizontal Variable Space - \hfill
ja: 伸縮する水平方向の空白 - \hfill

en: Horizontal Variable Space
ja: 伸縮する水平方向の空白

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
ja: \hfill コマンドは水平方向に「伸縮する長さ」の空白を生成します。

en: Horizontal Dots - \dotfill
ja: 水平方向の空白をドットで埋める - \dotfill

en: Horizontal Dots
ja: 水平方向の空白をドットで埋める

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
ja: \dotfill コマンドは水平方向に「伸縮する長さ」の空白を生成し、それをドットで埋めます。

en: Horizontal Rule - \hrulefill
ja: 水平方向の空白を線で埋める - \hrulefill

en: Horizontal Rule
ja: 水平方向の空白を線で埋める

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
ja: \hrulefill コマンドは水平方向に「伸縮する長さ」の空白を生成し、それを横線で埋めます。

en: Vertical Variable Space - \vfill
ja: 伸縮する垂直方向の空白 - \vfill

en: Vertical Variable Space
ja: 伸縮する垂直方向の空白

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
ja: \vfill コマンドは垂直方向に「伸縮する長さ」の空白を生成します。

en: Horizontal Space - \hspace{}
ja: 水平方向の空白 - \hspace{}

en: Horizontal Space
ja: 水平方向の空白

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
ja: \hspace コマンドは水平方向の空白を挿入します。
    空白の長さは LaTeX が理解できる単位であればどれで指定しても構いません (例: points, inches など)。
    \hspace コマンドで負の空白を挿入することもできます。負の空白を挿入するのは BackSpace を使うのと同じです。

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
ja: 水平方向の空白 (強制) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
ja: 水平方向の空白 (強制)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
ja: \hspace* コマンドは \hspace コマンドと同様に水平方向の空白を挿入します。
    LaTeX は行末の水平方向の空白を取り除きますが、アスタリスクの付いた \hspace* を使うと行末の空白は削除されません。

en: Vertical Space - \vspace{}
ja: 垂直方向の空白 - \vspace{}

en: Vertical Space
ja: 垂直方向の空白

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
ja: \vspace コマンドは垂直方向の空白を挿入します。
    空白の長さは LaTeX が理解できる単位であればどれで指定しても構いません (例: points, inches など)。
    \vspace コマンドで負の空白を挿入することもできます。

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
ja: 垂直方向の空白 (強制) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
ja: 垂直方向の空白 (強制)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
ja: \vspace* コマンドは \vspace コマンドと同様に垂直方向の空白を挿入します。
    LaTeX はページの最後の垂直方向の空白を取り除きますが、アスタリスクの付いた \vspace* を使うとこの空白は削除されません。

en: Emphasized - \emph{}
ja: 強調 - \emph{}

en: Emphasized
ja: 強調

en: \emph{emphasized text}
ja: \emph{強調するテキスト}

en: Strong - \strong{}
ja: 太字 - \strong{}

en: Strong
ja: 太字

en: \strong{text}
ja: \strong{テキスト}

en: Roman - \rmfamily
ja: ローマン - \rmfamily

en: Roman
ja: ローマン

en: Sans Serif - \sffamily
ja: サンセリフ - \sffamily

en: Sans Serif
ja: サンセリフ

en: Monospace - \ttfamily
ja: モノスペース - \ttfamily

en: Monospace
ja: モノスペース

en: Medium - \mdseries
ja: ミディアム - \mdseries

en: Medium
ja: ミディアム

en: Bold - \bfseries
ja: ボールド - \bfseries

en: Upright - \upshape
ja: アップライト - \upshape

en: Upright
ja: アップライト

en: Italic - \itshape
ja: イタリック - \itshape

en: Slanted - \slshape
ja: 斜体 - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
ja: 小さい大文字 - \scshape

en: Smallcaps
ja: 小さい大文字

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
ja: 参考文献一覧のスタイルを選択 - \bibliographystle{}

en: Bibliography Style Selection
ja: 参考文献のスタイルを選択

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
ja: \bibliographystyle の引数は参考文献一覧をどのように表示するかを定義する style.bst ファイルを参照します。
    BibTeX で配布されている標準的なスタイル:
    alpha - アルファベット順にソート。著者名と出版年からラベルを生成。
    plain - アルファベット順にソート。ラベルには番号を使用。
    unsrt - plain と同じ形式。ただし引用順に出力
    abbrv - plain と同じ形式。よりコンパクトなラベルを使用。

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
ja: 参考文献一覧を生成 - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
ja: 参考文献一覧を生成

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
ja: \bibliography の引数は BibTeX 形式であなたのデータベースが保存されている bib ファイル (拡張子なし) を参照します。
    Kile は自動的に TeX ファイルのベース名を挿入します。

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
ja: Biblatex パッケージをロード - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
ja: Biblatex パッケージをロード

en: This includes the package biblatex
ja: これは Biblatex パッケージを含めます

en: Print Bibliography
ja: 参考文献を出力

en: Prints the complete bibliography
ja: すべての参考文献を出力します

en: Print Bibliography by Section
ja: 節の参考文献を出力

en: Print the bibliography for each section
ja: 各節の参考文献を出力します

en: Print List of Shorthands
ja: ショートハンドの一覧を出力

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
ja: ALT....: これら二つのフィールドから選択できます

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
ja: OPT....: 任意のフィールド (削除するには「クリーンアップ」を使用)

en: Bib fields - %1
ja: Bib フィールド - %1

en: Small Space
ja: 空白 (小)

en: Medium Space
ja: 空白 (中)

en: Large Space
ja: 空白 (大)

en: Math Mode - $...$
ja: 数式モード - $...$

en: Math Mode
ja: 数式モード

en: Displaymath Mode - \[...\]
ja: ディスプレイ用の数式モード - \[...\]

en: Displaymath Mode
ja: ディスプレイ用の数式モード

en: Equation - \begin{equation}
ja: 1 行の数式 - \begin{equation}

en: Equation
ja: 1 行の数式

en: Subscript - _{}
ja: 下付き添字 - _{}

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Superscript - ^{}
ja: 上付き添字 - ^{}

en: Superscript
ja: 上付き添字

en: Normal Fraction - \frac{}{}
ja: 普通の分数 - \frac{}{}

en: Normal Fraction
ja: 普通の分数

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
ja: ディスプレイ用の分数 - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
ja: ディスプレイ用の分数

en: Square Root - \sqrt{}
ja: 平方根 - \sqrt{}

en: Square Root
ja: 平方根

en: Array - \begin{array}
ja: 行列 - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
ja: \begin{array}{col1col2...coln}
    列 1 項目 & 列 2 項目 ... & 列 n 項目 \\ 
    ...
    \end{array}
    各列 (col) は列の項目の書式を表すアルファベット 1 文字で指定します。
         c -- 中央揃え
         l -- 左揃え
         r -- 右揃え

en: Left Delimiter
ja: 左デリミタ

en: left (
ja: 左 (

en: left [
ja: 左 [

en: left {
ja: 左 {

en: left )
ja: 左 )

en: left ]
ja: 左 ]

en: left }
ja: 左 }

en: left .
ja: 左 .

en: Right Delimiter
ja: 右デリミタ

en: right )
ja: 右 )

en: right ]
ja: 右 ]

en: right }
ja: 右 }

en: right (
ja: 右 (

en: right [
ja: 右 [

en: right {
ja: 右 {

en: right .
ja: 右 .

en: Normal Binomial - \binom{}{}
ja: 普通の二項係数 - \binom{}{}

en: Normal Binomial
ja: 普通の二項係数

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
ja: ディスプレイ用の二項係数 - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
ja: ディスプレイ用の二項係数

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
ja: テキスト用の二項係数 - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
ja: テキスト用の二項係数

en: N-th Root - \sqrt[]{}
ja: N 乗根 - \sqrt[]{}

en: N-th Root
ja: N 乗根

en: Left-Right ()
ja: 左-右 ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
ja: 可変長の左矢印 - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
ja: 可変長の左矢印

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
ja: 可変長の右矢印 - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
ja: 可変長の右矢印

en: Boxed Formula - \boxed{}
ja: 枠付きの数式 - \boxed{}

en: Boxed Formula
ja: 枠付きの数式

en: Text in Mathmode - \text{}
ja: 数式にテキストを挿入 - \text{}

en: Text in Mathmode
ja: 数式にテキストを挿入

en: Intertext - \intertext{}
ja: 数式の行間にテキストを挿入 - \intertext{}

en: Intertext
ja: テキストを挿入

en: Displaymath - \begin{displaymath}
ja: ディスプレイ用の数式モード - \begin{displaymath}

en: Displaymath
ja: ディスプレイ用の数式モード

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
ja: 1 行の数式 (数式番号なし) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
ja: 1 行の数式 (数式番号なし)

en: 1 error | %1 errors
ja[0]: 1 個のエラー
ja[1]: %1 個のエラー

en: 1 warning | %1 warnings
ja[0]: 1 個の警告
ja[1]: %1 個の警告

en: 1 badbox | %1 badboxes
ja[0]: 1 個の badbox
ja[1]: %1 個の badbox

en: Select Bibliography
ja: 参考文献を選択

en: Select a bibliography
ja: 参考文献を選択

en: No bibliography selected.
ja: 参考文献が選択されていません。

en: No bibliographies found.
ja: 参考文献が見つかりません。

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
ja: ‘%1’ または ‘%2’ が見つかりません。他の HTML ファイルを見ようとしているのであれば、「設定|Kile を設定|ツール|ViewHTML|詳細」を確認してください。

en: Could not change to the folder %1.
ja: フォルダ ‘%1’ に移動できません。

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
ja: フォルダ ‘%1’ は書き込み不可なので %2 はその結果を保存できません。

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
ja: ファイル ‘%1/%2’ は存在しません。これが予想外のことであれば、ファイルのパーミッションを確認してください。

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
ja: ファイル ‘%1/%2’ は読み取り不可です。これが予想外のことであれば、ファイルのパーミッションを確認してください。

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
ja: アクティブな文書がないので、どのファイルに対して %1 を実行すればよいのか判断できませんでした。

en: Could not determine the master file for this document.
ja: この文書のマスターファイルを判断できませんでした。

en: Please save the untitled document first.
ja: 先に名前のない文書を保存してください。

en: The file %1 does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: The file %1 is not readable.
ja: ファイル ‘%1’ は読み取り不可です。

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
ja: 文書 “%1” は LaTeX ルート文書ではありません。このまま続けますか？

en: Continue?
ja: 続けますか？

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
ja: 現在の文書はプロジェクトに関連付けられていません。アーカイブを作成するプロジェクトに関連付けられた文書をアクティブにして、再度「アーカイブ」を選択してください。

en: No files have been chosen for archiving.
ja: アーカイブするファイルが選択されていません

en: Archive Project
ja: プロジェクトのアーカイブ

en: Unknown tool %1.
ja: 未知のツール “%1”

en: No factory installed, contact the author of Kile.
ja: ファクトリがインストールされていません。Kile の作者に連絡してください。

en: Aborted
ja: 中止

en: &Stop
ja: 停止(&S)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
ja: 文字コードを変換(&V)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
ja: 移動(&G)

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
ja: 補完(&M)

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
ja: ビュレット(&B)

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
ja: 選択(&S)

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
ja: 削除(&E)

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
ja: 環境(&T)

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
ja: TeX グループ(&X)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
ja: ビルド(&U)

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
ja: コンパイル(&C)

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
ja: 変換(&O)

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
ja: その他(&T)

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
ja: プリアンブル(&P)

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
ja: 目次と一覧

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
ja: 章立て(&S)

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
ja: 相互参照(&R)

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
ja: 環境(&E)

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
ja: 箇条書き (&List) 環境

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
ja: 表 (&Tabular) 環境

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
ja: フロート (&Float) 環境

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
ja: コード (&Code) 環境

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
ja: 数式コマンド(&M)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
ja: 括弧

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
ja: AMS テキストとボックス

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
ja: AMS 分数

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
ja: AMS 二項係数

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
ja: AMS 矢印

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
ja: 数式のフォントスタイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
ja: 数式のアクセント記号(&A)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
ja: 数式内の空白(&S)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
ja: 標準の数式環境(&E)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
ja: AMS 数式環境(&A)

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
ja: フォントスタイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
ja: フォントファミリ

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
ja: フォントシリーズ

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
ja: フォントシェイプ

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
ja: スペーシング(&C)

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
ja: ページ変えと行変え

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
ja: 空白

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
ja: 伸縮する長さ

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
ja: ウィザード(&W)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
ja: TeX 付属文書

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ja: メイン

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ja: 編集

en: Paste as LaTe&X
ja: LaTeX として貼り付け(&X)

en: Convert Selection to &LaTeX
ja: 選択範囲を LaTeX に変換(&L)

en: Could not create an editor view.
ja: エディタビューを作成できませんでした。

en: Fatal Error
ja: 致命的なエラー

en: &QuickPreview Selection
ja: 選択範囲をクイックプレビュー(&Q)

en: &QuickPreview Environment
ja: クイックプレビュー環境(&Q)

en: KDE Integrated LaTeX Environment
ja: KDE 統合 LaTeX 環境

en: Log Parsing
ja: ログ解析

en: Documentation
ja: 付属文書

en: Jump to line
ja: 行に移動

en: Start a new Kile mainwindow
ja: 新しい Kile メインウィンドウを開く

en: Frame
ja: 枠

en: Untitled Block
ja: 名前のないブロック

en: There is no selection to compile.
ja: コンパイルする選択範囲がありません。

en: There is no surrounding environment.
ja: 囲まれた環境がありません。

en: This job is only useful with a master document.
ja: このジョブはマスター文書でのみ有用です。

en: This is not a subdocument, but the master document.
ja: これはサブ文書ではなくマスター文書です。

en: There is no surrounding mathgroup.
ja: 囲まれた数式グループがありません。

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
ja: クイックプレビューを実行できません:
    不明なタスク “%1”

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
ja: 既にプレビューが実行中です。これを実行するには終了してください。

en: There is nothing to compile and preview.
ja: コンパイルしてプレビューするものがありません。

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
ja: クイックプレビューのために %1 を実行できませんでした。

en: Could not determine the main document.
ja: メイン文書を判断できませんでした。

en: Could not read the preamble.
ja: プリアンブルを読めませんでした。

en: Could not find a '\begin{document}' command.
ja: \begin{document} コマンドが見つかりませんでした。

en: QuickPreview
ja: クイックプレビュー

en: Enter Value
ja: 値を入力

en: Please enter a value
ja: 値を入力してください

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
ja: スクリプト “%2” の実行中に %1 行目でエラーが発生しました:
    %3

en: Error
ja: エラー

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
ja: スクリプト “%2” を実行するためには少なくともバージョン %1 の Kile が必要です。実行を中止しました。

en: Version Error
ja: バージョンのエラー

en: Execution of %1
ja: %1 の実行

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
ja: ‘%1’ を保存するフォルダが見つかりませんでした。
    ホームフォルダに書き込み権限のある .kde というフォルダがあるか確認してください。

en: The file '%1' does not exist.
ja: ファイル ‘%1’ は存在しません。

en: Short
ja: 短縮されたテキスト

en: Expanded Text
ja: 展開されたテキスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
ja: 追加(&A)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Delete the abbreviation '%1'?
ja: 略語 “%1” を削除しますか？

en: Delete Abbreviation
ja: 略語を削除

en: Dictionary
ja: 辞書

en: Try to place the cursor.
ja: カーソルを移動します。

en: Insert bullets where the user must input data.
ja: ユーザがデータを入力する位置を示すビュレットを挿入します。

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
ja: 環境を開始するコマンドが入力されたときに環境を閉じるコマンドを挿入します。

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
ja: 選択された補完ファイルに含まれる TeX/LaTeX コマンドをポップアップまたはユーザの指示によって補完します。

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
ja: 単語がこの長さに達したら自動的に TeX/LaTeX コマンドの補完リストを表示します。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
ja: 補完ファイル

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
ja: しきい値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
ja: 文字

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
ja: 追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
ja: 略語を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
ja: カーソルを移動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
ja: 環境を閉じる

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
ja: システムチェックを実行中

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
ja: TeX システムが正しくインストールされているか確認しています...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
ja: 結果

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
ja: 環境の補完

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
ja: \begin{env} を自動的に \end{env} で補完する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
ja: 環境の自動字下げ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
ja: 環境の自動字下げを有効にします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
ja: 有効

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
ja: 環境の自動字下げにタブではなくスペースを使います。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
ja: 字下げにタブではなくスペースを使う

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
ja: 環境の自動字下げにここで指定した数のスペースを使います。

en: Open selected
ja: 選択したものを開く

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
ja: プロジェクトのデフォルトの場所(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
ja: 起動時にファイルとプロジェクトを再び開く(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
ja: テンプレートの変数

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
ja: ファイル整理の詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
ja: 参考文献エディタ/ビューアから送られた LyX コマンドを Kile に処理させる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
ja: (画像の解像度が不明な場合に使用)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
ja: 画像から判断を試みる(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
ja: (このオプションを利用するには ImageMagick をインストールする必要があります)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
ja: TeX 付属文書のあるディレクトリへのパスを入力します。例: /usr/share/texmf/doc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
ja: TeX 付属文書の場所(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
ja: コンテキストに応じたヘルプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
ja: Kile の LaTeX リファレンスを使う(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
ja: 設定(&F)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
ja: 埋め込みビューアを使う(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
ja: ヘルプファイルを別のウィンドウで開く(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
ja: 設定...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
ja: LaTeX 環境とコマンドの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
ja: 二重引用符

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
ja: LaTeX の左右の二重引用符を自動的に挿入する(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
ja: タイプ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
ja: 入力中に自動的に特殊文字に対応する LaTeX コマンドを挿入する (アクセント記号など)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
ja: 数式モード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
ja: $ を自動的に挿入する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
ja: 環境変数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
ja: ルート文書に LaTeX を実行する前にそれが LaTeX ルート文書であるかどうかを確認します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
ja: ルート文書であるかどうかを確認する(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
ja: LaTeX の実行に失敗した場合に最初のエラーに移動します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
ja: 最初のエラーに移動する(&J)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
ja: Asymptote, BibTeX, MakeIndex を自動的に実行し、必要であれば LaTeX を再度実行します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
ja: 自動的に追加のツールを実行する

en: Hide &Bad Boxes
ja: Bad Box を隠す(&B)

en: Hide (La)TeX &Warnings
ja: (La)TeX 警告を隠す(&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
ja: ツールを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
ja: 新規...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
ja: 現在のツールの設定を選択

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
ja: クラス(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
ja: ターゲット拡張子(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
ja: ターゲットファイル(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
ja: 相対ディレクトリ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
ja: ツールが終了したときに Konsole を閉じる

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
ja: メニュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
ja: アイコン(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
ja: 標準のツールを復元...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
ja: 作成する文書のタイプを選択してください:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
ja: テンプレート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
ja: 使用するテンプレートを選択してください:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
ja: 空の LaTeX ファイルを作成するときに「クイックスタート」ウィザードを開始する

en: Quick Preview in a Separate Window
ja: 別ウィンドウにクイックプレビューを表示

en: Select a configuration:
ja: 設定を選択:

en: Quick Preview in Bottom Bar
ja: ボトムバーにクイックプレビューを表示

en: &Resolution:
ja: 解像度(&R):

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
ja: (有効な値: 30-1000 dpi)

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
ja: Kile は 3 種類の PNG 画像変換をサポートしています

en: (uses dvipng)
ja: (dvipng を使用)

en: (uses dvips/convert)
ja: (dvips/convert を使用)

en: (uses convert)
ja: (convert を使用)

en: Show preview in bottom bar:
ja: ボトムバーにプレビューを表示:

en: Conversion to image:
ja: 画像への変換:

en: Selection:
ja: 選択範囲:

en: Environment:
ja: 環境:

en: Mathgroup:
ja: 数式グループ:

en: Subdocument:
ja: サブ文書:

en: Not available, opens always in a separate window.
ja: 利用できません、常に別ウィンドウで開きます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
ja: コマンド(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
ja: オプション:

en: Files & Projects
ja: ファイルとプロジェクト

en: Include in Archive
ja: アーカイブに含める

en: Other...
ja: その他...

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: &Save
ja: 保存(&S)

en: &Add to Project
ja: プロジェクトに追加(&A)

en: &Include in Archive
ja: アーカイブに含める(&I)

en: &Remove From Project
ja: プロジェクトから削除(&R)

en: A&dd Files...
ja: ファイルを追加(&D)...

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Current Default (%1)
ja: 現在のデフォルト (%1)

en: Current Default
ja: 現在のデフォルト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
ja: ツール:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
ja: 設定:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
ja: 上へ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
ja: 下へ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
ja: スクリプティングを有効にする(&S)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
ja: 実行時間の制限

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
ja: スクリプトの実行時間を制限する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
ja: 時間制限(&T) (秒):

en: Run Selected Script
ja: 選択したスクリプトを実行

en: Create New Script
ja: 新しいスクリプトを作成

en: Open Selected Script in Editor
ja: 選択したスクリプトをエディタで開く

en: Configure Key Sequence
ja: キーシーケンスを設定

en: Remove Key Sequence
ja: キーシーケンスを削除

en: Refresh List
ja: リストを更新

en: Script Name
ja: スクリプト名

en: Sequence
ja: シーケンス

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
ja: シーケンス “%1” は既にアクション “%2” に割り当てられています

en: Sequence Already Assigned
ja: シーケンスは割り当て済みです

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
ja: シーケンス “%1” は “%2” のサブシーケンスで、これは既にアクション “%3” に割り当てられています

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
ja: より短いシーケンス “%1” が既にアクション “%2” に割り当てられています

en: Characters
ja: 文字

en: Words and numbers:
ja: 単語と数字:

en: LaTeX commands and environments:
ja: LaTeX コマンドと環境:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
ja: 句読点、デリミタ、ホワイトスペース:

en: Total characters:
ja: 総文字数:

en: Strings
ja: 文字列

en: Words:
ja: 単語数:

en: LaTeX commands:
ja: LaTeX コマンド:

en: LaTeX environments:
ja: LaTeX 環境:

en: Total strings:
ja: 総文字列数:

en: Line: %1 Col: %2
ja: 行: %1 列: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
ja: 展開レベル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
ja: (&1=部, 2=章, 3=節, 4=小節, 5=小々節, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
ja: ラベルを表示する(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
ja: ラベルのアイテムを開く(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
ja: 未定義の参照を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
ja: 参照アイテムを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
ja: bibitems を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
ja: bibitems アイテムを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
ja: TODO と FIXME を表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
ja: TODO と FIXME を開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
ja: figure と table 環境を表示する(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
ja: グラフィックファイルを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
ja: 入力ファイルを表示する

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
ja: 左クリックで行に移動します。ダブルクリックすると
    テキストファイルまたはグラフィックファイルを開きます。
    このアイテムにラベルが付けられていると、その上にマウス
    を移動したときに表示されます。グラフィックファイルまたは
    割り当てられたラベルのアイテムでは、マウスの右クリックで
    コンテキストメニューを開くことができます。

en: Label: %1
ja: ラベル: %1

en: No "structure data" to display.
ja: 表示する「文書構造データ」がありません。

en: BibTeX References
ja: BibTeX リファレンス

en: Undefined References
ja: 未定義の参照

en: Cannot create a list view item: no parent found.
ja: ListviewItem を作成できません: 親が見つかりません。

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
ja: 含められたファイルが見つかりません。ファイルが存在しないか読み込み不可であるか、あるいは Kile がそのファイルへの正しいパスを判断できません。このエラーの原因となったファイル名: %1
    本当にこのファイルを作成しますか？

en: Cannot Find File
ja: ファイルが見つかりません

en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: &Paste below
ja: 下に貼り付け(&P)

en: C&omment
ja: コメント(&O)

en: Run QuickPreview
ja: クイックプレビューを実行

en: Insert Label
ja: ラベルを挿入

en: As &reference
ja: 相互参照として(&R)

en: As &page reference
ja: ページ参照として(&P)

en: Only the &label
ja: ラベルのみ(&L)

en: Copy Label to Clipboard
ja: ラベルをクリップボードにコピー

en: As reference
ja: 相互参照として

en: As page reference
ja: ページ参照として

en: Only the label
ja: ラベルのみ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
ja: 最もよく使う記号

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
ja: ビューを表示する(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
ja: 表示する記号の数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
ja: Kile の終了時に記号のリストをクリアする(&C)

en: Run Outside of Kile
ja: Kile の外部で実行

en: Run in Konsole
ja: Konsole で実行

en: Run Sequence of Tools
ja: 一連のツールを実行

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
ja: このツールは「詳細」タブで設定してください。

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
ja: 未知のツールタイプ。設定データの形式が正しくありません。
    標準設定に戻してみるとよいかもしれません。

en: Choose a configuration for the tool %1
ja: ツール %1 の設定を選択

en: New Configuration
ja: 新しい設定

en: Enter new configuration name:
ja: 新しい設定の名前を入力してください:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
ja: 本当にツール “%1” を削除しますか？

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
ja: 本当にこの設定を削除しますか？

en: You need at least one configuration for each tool.
ja: それぞれのツールに最低一つの設定が必要です。

en: Cannot Remove Configuration
ja: 設定を削除できません
