kile - en to mai translation catalogue (234 entries)

en: Failed
mai: असफल

en: Version
mai: संस्करण

en: Binary
mai: द्विपदीय

en: Delete Files
mai: फाइल मेटाबू

en: Files
mai: फाइल

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
mai: बिन्यस्त करू

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
mai: अओजार

en: Editor
mai: संपादक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
mai: सामान्य

en: General Settings
mai: सामान्य जमावट

en: Build
mai: निर्मित

en: Complete
mai: पूर्ण

en: Preview
mai: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
mai: मद्दति

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
mai: आलेखी

en: Project
mai: प्रोजेक्ट

en: Name:
mai: नाम:

en: Directory:
mai: निर्देशिका:

en: Search
mai: खोजू

en: Pattern:
mai: प्रारूप:

en: Template:
mai: नमूना:

en: Normal
mai: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
mai: कमांड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
mai: वातावरण

en: Image
mai: चित्र

en: Label
mai: लेबल

en: Reference
mai: संदर्भ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
mai: फाइल

en: Filter:
mai: फिल्टर:

en: &Search
mai: खोज (&S)

en: &Clear
mai: साफ करू (&C)

en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
mai: आकृति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
mai: सारणी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
mai: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
mai: केंद्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
mai: लेबल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
mai: सूचना:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
mai: आउटपुटः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
mai: पथः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
mai: चओड़ाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
mai: उँचाइ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
mai: कोण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
mai: मापक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
mai: पहलू अनुपात बनाए राखू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
mai: बम्माँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
mai: शीर्ष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
mai: दायाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
mai: नीच्चाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
mai: स्थिति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
mai: पसंदीदा:

en: Attributes
mai: गुण

en: Group:
mai: समूह:

en: &Name:
mai: नाम (&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
mai: गणित

en: Lists
mai: सूची

en: Tabular
mai: सारणी जहिना

en: Labels
mai: लेबल

en: References
mai: संदर्भ

en: Includes
mai: सामिल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
mai: मेटाबू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
mai: तारांकित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
mai: टैब कुँजी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
mai: विकल्प

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
mai: पैरामीटर

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
mai: कमांड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
mai: जोड़ू (&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
mai: मेटाबू (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

en: yes
mai: हँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
mai: नहि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
mai: प्रतीक:

en: Select...
mai: चुनू...

en: New File
mai: नवीन फ़ाइल

en: Class
mai: वर्ग

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
mai: फाइल नाम "%1"  पहिने सँ अस्तित्व मे अछि. की अहाँ एकर उप्पर मेटाकए लिखनाइ चाहब?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
mai: गुण

en: Done
mai: सम्पन्न

en: Execute
mai: चलाउ

en: Extensions
mai: विस्तार

en: Image Files
mai: चित्र फाइल

en: Untitled
mai: अनाम

en: File Already Exists
mai: फाइल पहिने सँ अस्तित्व मे अछि.

en: Description
mai: विवरण

en: Package
mai: संकुल

en: Value
mai: मान

en: &Author:
mai: लेखक (&u):

en: &Title:
mai: शीर्षक (&T):

en: Dat&e:
mai: दिनांक (&e):

en: <default>
mai: <मूलभूत>

en: <empty>
mai: <खाली>

en: &Description:
mai: विवरण (&D):

en: Copy
mai: कापी करू

en: Summary
mai: सारांश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
mai: जगह: (&S)

en: Align Left
mai: बामाँ संरेखण

en: Align Center
mai: केँद्रक' सँरेखण

en: Align Right
mai: दहिन्ना संरेखण

en: Bold
mai: मोट

en: Italic
mai: तिरछा

en: Underline
mai: रेखांकित

en: Split Cells
mai: कोष्ठ सभकेँ अलगानाइ

en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रँग

en: Text Color
mai: पाठ रंग

en: Clear All
mai: सभकेँ हटाबू

en: Number of rows:
mai: पंक्तिसभक सँख्या:

en: Apply
mai: लागू करू

en: Table of Contents
mai: विषयसूचीक सारणी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
mai: हटाबू (&R)

en: Move &Up
mai: उप्पर जाउ (&U)

en: Move &Down
mai: नीच्चाँ जाउ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
mai: फाइल:

en: Open file dialog
mai: फाइल खोलबा क' संवाद

en: Select File
mai: फाइल चुनू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
mai: पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
mai: जोडू

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
mai: अतिरिक्त

en: Open File
mai: फाइल खोलू

en: Structure
mai: संरचना

en: Scripts
mai: स्क्रिप्ट

en: Symbols
mai: संकेत

en: Relation
mai: संबंध

en: Operators
mai: आपरेटर

en: Arrows
mai: तीर

en: Greek
mai: ग्रीक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
mai: विशेष संप्रतीक

en: User Defined
mai: प्रयोक्ता परिभाषित

en: Abbreviation
mai: संक्षिप्ताक्षर

en: Output
mai: आउटपुट

en: Konsole
mai: कंसोल

en: Save All
mai: सभ सहेजू

en: Next section
mai: अगिला विभाग

en: Paragraph
mai: अनुच्छेद

en: Line
mai: रेखा

en: To End of Line
mai: रेखाक अंत तक

en: Close
mai: बन्न करू

en: Selection
mai: चुनाव

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

en: Array
mai: सरणी

en: Tabbing
mai: टैबिंग

en: Context Help
mai: संदर्भ मदद

en: Compile
mai: कंपाइल करू

en: View
mai: दृश्य

en: Convert
mai: बदलू

en: no name
mai: कोनो नाम नहि

en: File Not Found
mai: फाइल नहि भेटल

en: Open Files
mai: फाइलसभ खोलू

en: Saving
mai: सहेजि रहल अछि

en: Save File
mai: फाइल सहेजू

en: Add Files
mai: फाइल जोड़ू

en: Add
mai: जोड़ू

en: Undefined
mai: अपरिभाषित

en: Script
mai: स्क्रिप्ट

en: Paste
mai: साटू

en: Quote
mai: उद्धरण

en: Quotation
mai: उद्धरण

en: Bulleted List
mai: बुलेटेड सूची

en: Enumeration
mai: एनुमरेशन

en: Typewriter
mai: टाइपराइटर

en: Small Caps
mai: छोट कैप्स

en: Horizontal Line
mai: क्षैतिज रेखा

en: Vertical Line
mai: लंबवत पंक्ति

en: Page Break
mai: पृष्ठ खण्डन

en: Sectioning
mai: खंडमे बांटनाइ

en: Size
mai: आकार

en: small
mai: छोट

en: large
mai: पैघ

en: Large
mai: पैघ

en: LARGE
mai: पैघ

en: Huge
mai: विशाल

en: Other
mai: आन

en: Glossary
mai: शब्दाबली

en: Bibliography
mai: ग्रन्थ-सूची

en: Strong
mai: मजबूत

en: Sans Serif
mai: सन्स सेरिफ

en: Monospace
mai: मोनोस्पेस

en: Medium
mai: मध्यम

en: Upright
mai: सीधा

en: Equation
mai: समीकरण

en: Subscript
mai: उपस्क्रिप्ट

en: Superscript
mai: अधिस्क्रिप्ट

en: Square Root
mai: वर्ग मूल

en: N-th Root
mai: N-बाँ वर्गमूल

en: Split
mai: अलगाबू

en: Align
mai: संरेखित करू

en: Aligned
mai: संरेखित

en: Aborted
mai: छोड़ल गेल

en: &Stop
mai: रोकू (&S)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
mai: मेटाबू (&e)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
mai: कोष्ठक

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
mai: फाँट परिवार

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
mai: अंतरिक्ष

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
mai: मद्दति (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
mai: मुख्य

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
mai: संपादन

en: Fatal Error
mai: गंभीर त्रुटि

en: Documentation
mai: दस्ताबेजीकरण

en: Frame
mai: फ्रेम

en: Error
mai: त्रुटि

en: Short
mai: छोट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
mai: जोड़ू (&A)

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: Dictionary
mai: शब्दकोश

en: File not found
mai: फाइल नहि भेटल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
mai: दहलीज:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
mai: जोडू...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
mai: हटाबू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
mai: परिणाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
mai: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
mai: कान्फिगर... (&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
mai: कान्फिगर...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
mai: प्रकार (&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
mai: नवीन...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
mai: उन्नत

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
mai: मेनू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
mai: टेम्पलेट

en: Environment:
mai: वातावरण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
mai: कमांड(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
mai: विकल्प:

en: Other...
mai: आन...

en: &Open
mai: खोलू (&O)

en: &Save
mai: सहेजू (&S)

en: &Close
mai: बन्न करु (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
mai: उप्पर (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
mai: नीच्चाँ (&D)

en: Characters
mai: संप्रतीक

en: Strings
mai: स्ट्रिंग

en: Words:
mai: शब्दसभ:

en: Cu&t
mai: काटू (&t)

en: &Copy
mai: कोपी करू (&C)

en: C&omment
mai: कमेंट (&o)
