kile - en to nb translation catalogue (1820 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
nb: Klarte ikke å lagre den lokale lista over forkortelser.
    Feilkode %1.

en: Saving Problem
nb: Problem ved lagring

en: Running in Kile
nb: Kjører i Kile

en: Passed
nb: Godkjent

en: Failed
nb: Feilet

en: Version
nb: Versjon

en: Binary
nb: Binær

en: Simple Test
nb: Enkel test

en: Source Specials Switch
nb: Kildemerke-bytting

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
nb: Ikke støttet. Bruk «srcltx»-pakken for å bruke omvendt og framoversøk.

en: Not supported
nb: Ikke støttet

en: Add Abbreviation
nb: Legg til forkortelse

en: Edit Abbreviation
nb: Rediger forkortelse

en: &Abbreviation:
nb: &Forkortelse:

en: &Expanded Text:
nb: &Utvidet tekst:

en: Delete Files
nb: Slette filer

en: Do you really want to delete these files?
nb: Er du sikker på at du vil slette disse filene?

en: Files
nb: Filer

en: Critical failure, Kile will not function properly
nb: Kritisk feil, Kile vil ikke fungere skikkelig

en: Failed, but not critical
nb: Feil, men ikke kritisk

en: System Check
nb: Systemsjekk

en: Test Results
nb: Testresultat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
nb: Sett opp

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
nb: Verktøy

en: Editor
nb: Redigering

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
nb: Generelt

en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

en: Build
nb: Bygg

en: Scripting
nb: Skripting

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
nb: Skriptstøtte

en: Complete
nb: Ferdig

en: Code Completion
nb: Kodefullføring

en: Preview
nb: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
nb: Rask forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
nb: Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
nb: Forhåndsvisning i sanntid

en: Appearance
nb: Utseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
nb: Miljøer

en: installed
nb: Installert

en: not installed
nb: ikke installert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
nb: Grafikk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
nb: Strukturvisning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
nb: Symbolvisning

en: Project
nb: Prosjekt

en: Name:
nb: Navn:

en: Directory:
nb: Mappe:

en: Search
nb: Søk

en: Pattern:
nb: Mønster:

en: Template:
nb: Mal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
nb: Kommando

en: Command[]
nb: Kommando[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
nb: Miljø

en: Image
nb: Bilde

en: Label
nb: Etikett

en: Reference
nb: Referanse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
nb: Fil

en: Directory Options
nb: Mappeinnstillinger

en: Scan directories recursively
nb: Søk gjennom undermapper også

en: &Search
nb: &Søk

en: &Clear
nb: &Tøm

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
nb: Skriv inn de regulære uttrykkene du vil søke etter her.<br/>Mulige metategn er:<br/><ul><li>&nbsp;<b>.</b> – vilkårlig tegn</li><li>&nbsp<b>^</b> – linjestart</li><li>&nbsp;<b>$</b> – linjeslutt</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> – ordstart</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> – ordslutt<br/></li></ul>Du kan også bruke disse repeteringsoperatorene:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> – foregående element høyst én gang</li><li>&nbsp;<b>*</b> – foregående element null eller flere ganger</li><li>&nbsp;<b>+</b> – forrige element én eller flere ganger</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> – forrigre element nøyaktig <i>n</i> ganger</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> – forrige element <i>n</i> eller flere ganger</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> – forrige element høyst <i>n</i> ganger</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> – forrige element minst <i>n</i> ganger, men høyst <i>m</i> ganger.</li></ul>I tillegg kan du ha referanser til tidligere parentesuttrykk med notasjonen \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
nb: Skriv inn her filnavnmønsteret fil filene du vil søke gjennom. Du kan bruke flere mønstre arskilt med komma.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
nb: For de tre første modusene kan du velge en mal for mønsteret fra kombinasjonsboksen og så
    endre på den her. Strengen «%s» i malen blir byttet ut med mønsterfeltet
    og gir det endelige søkemønsteret. I alle andre moduser blir malen ignorert.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
nb: Oppgi mappa som inneholder filene du vil søke i.

en: Check this box to search in all subdirectories.
nb: Kryss av her for å lete i alle undermapper.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
nb: Resultatet av grep-kjøringen blir vist her. Velg en kombinasjon av filnavn og linjenummer med et museklikk på elementet eller trykk «Enter» for å vise linja i skrivefeltet.

en: Find in Files
nb: Finn i filer

en: Find in Project
nb: Finn i prosjekt

en: no project opened
nb: ingen åpne prosjekter

en: <strong>Error:</strong><p>
nb: <strong>Feil:</strong><p>

en: Grep Tool Error
nb: Grep-feil

en: Invalid regular expression: %1
nb: Ugyldig regulært uttrykk: %1

en: &Cancel
nb: &Avbryt

en: Figure Environment
nb: Figurmiljø

en: Table Environment
nb: Tabellmiljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
nb: Figur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
nb: Tabell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
nb: Posisjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
nb: Her nøyaktig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
nb: Nederst på siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
nb: Øverst på siden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
nb: Ekstra side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
nb: Midtstilt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
nb: Bildetekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
nb: Merkelapp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
nb: Ta med bilder

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
nb: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|bilde

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
nb: Du må inkludere wrapfig-pakka for å bruke tekstbrytingsvalgene

en: Missing Package
nb: Manglende pakke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
nb: Bilde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
nb: Utdata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
nb: Midtstill bilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
nb: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
nb: Bruk «\graphicspath»-kommandoen i LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
nb: Valg for bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
nb: Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
nb: Høyde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
nb: Vinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
nb: Avgrensingsboks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
nb: Bruk omskrevet boks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
nb: Skaler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
nb: Behold høyde/bredde-forhold

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
nb: Trim bilde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
nb: Klipp bildekanter med oppgitt lengde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
nb: Trim bilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
nb: Venstre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
nb: Øverst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
nb: Høyre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
nb: Nederst:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
nb: figur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
nb: Bruk figurmiljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
nb: Plassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
nb: Nederst på siden (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
nb: Ekstra side (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
nb: Her (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
nb: Øverst på siden (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
nb: Tving plassering (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
nb: Selvvalgt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
nb: Bruk wrapfigure-miljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
nb: 3.5 tommer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
nb: Linjer som skal brytes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
nb: Venstre (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
nb: Utenfor (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
nb: Høyre  (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
nb: Inni (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
nb: La figur flyte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
nb: Overheng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
nb: Plassering:

en: Attributes
nb: Attributter

en: Group:
nb: Gruppe:

en: &Name:
nb: &Navn:

en: Include *-&version:
nb: Ta med *-&versjon:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
nb: Navn på gruppa som dettee miljøet eller denne kommandoen tilhører.

en: Name of the new environment or command.
nb: Navn på det nye miljøet eller kommandoen.

en: Name of the environment or command to edit.
nb: Navn på miljøet eller kommandoen som skal redigeres.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
nb: Finnes miljøet eller kommandoen også i en stjerneversjon?

en: \\ is end of &line:
nb: \\ er &linjeslutt:

en: Needs &math mode:
nb: Trenger &mattemodus:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
nb: Skal «smart linjeskift» sette inn \\?

en: Does this environment need math mode?
nb: Trenger miljøet mattemodus?

en: Define the standard tabulator of this environment.
nb: Definer standardtabulator til dette miljøet.

en: Opt&ion:
nb: Val&g:

en: Define an optional alignment parameter.
nb: Definer en valgfri justeringsparameter.

en: Does this command need an optional parameter?
nb: Trenger denne kommanden en valgfri parameter?

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
nb: Trenger dette miljøet en valgfri parameter, som {n} for et heltall, {w} for en bredde eller liknende?

en: Does this command need an argument?
nb: Trenger kommandoen et argument?

en: Define a new LaTeX environment:
nb: Definer nytt LaTeX-miljø:

en: Define a new LaTeX command:
nb: Definer ny LaTeX-kommando:

en: Edit a LaTeX Environment
nb: Rediger et LaTeX-miljø

en: Edit a LaTeX Command
nb: Rediger en LaTeX-kommando

en: An empty string is not allowed.
nb: En tom tekst er ikke lovlig.

en: This environment already exists.
nb: Dette miljøet finnes fra før.

en: This command already exists.
nb: Denne kommandoen finnes fra før.

en: LaTeX Configuration
nb: LaTeX-oppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
nb: Matte

en: Lists
nb: Lister

en: Tabular
nb: Tabell

en: Verbatim
nb: Ordrett

en: Labels
nb: Etiketter

en: References
nb: Referanser

en: Citations
nb: Litteraturreferansar

en: Includes
nb: Tar med

en: LaTeX Environments
nb: LaTeX-miljøer

en: LaTeX Commands
nb: LaTeX-kommandoer

en: Do you want to delete this environment?
nb: Er det sikkert at du vil slette dette miljøet?

en: Do you want to delete this command?
nb: Er du sikker på at du vil slette denne kommandoen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
nb: Slett

en: LaTeX Environment
nb: LaTeX miljø

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
nb: Definer LaTeX-miljøer og kommandoer for Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
nb: Liste over kjente miljøer med mye tilleggsinformasjon som Kile er i stand til å bruke. Du kan legge til dine egne miljøer, som så blir gjenkjent ved autofullføring av miljøer; «Smart linjeskift» og «Smart tabulator», for eksempel.Merk at du kan bare redigere og slette brukerdefinerte miljøer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
nb: Stjerneversjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
nb: Linjeslutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
nb: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
nb: Valg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
nb: Kommandoar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
nb: Legg til nytt miljø.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
nb: &Legg til …

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
nb: Slett et selvvalgt miljø.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
nb: S&lett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
nb: Rediger et selvvalgt miljø.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
nb: R&ediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
nb: Vis bare brukerdefinerte miljøer og kommandoer

en: File Name
nb: Filnavn

en: Local File
nb: Lokal fil

en: Add File?
nb: Legg til fil?

en: Add selected files
nb: Legg til utvalgte filer

en: Add all the selected files
nb: Legg til alle de utvalgte filene

en: Install your own completion files
nb: Installer dine egne fullføringsfiler

en: Manage the local completion files in the file manager
nb: Håndter de lokale fullføringsfilene i filbehandleren

en: yes
nb: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
nb: nei

en: Select Completion Files to Install Locally
nb: Velg fullføringsfiler som skal installeres lokalt

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
nb: En lokal fullføringsfil med navnet «%1» finnes fra før.
    Vil du erstatte den fila?

en: Replace Local File?
nb: Erstatt lokal fil?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
nb: Det oppsto en feil mens fila «%1» ble fjernet.
    Kontroller filrettighetene.

en: Remove Error
nb: Feil ved fjerning

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
nb: Kan ikke kopiere fila til den lokale mappa.
    Undersøk tilgangsrettigheter til mappa «%1».

en: Copy Error
nb: Kopierngsfeil

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
nb: De selvvalgte filene er installert og forhåndsvalgt for å bli lagt til.

en: Installation Successful
nb: Installasjon fullført

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
nb: Ikon:

en: Select...
nb: Velg …

en: Existing Templates
nb: Eksisterende maler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
nb: Dokumenttype

en: Show all the templates
nb: Vis alle maler

en: Clear Selection
nb: Tøm utvalg

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
nb: Velg en eksisterende mal hvis du vil overskrive den med en ny mal. 
    Legg merke til at du ikke kan overskrive maler markert med en stjerne:
    hvis du velger en slik mal, vil en ny mal med det samme navnet
    bli opprettet på en plass du har skrivetilgang til.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
nb: Velg den malen du vil fjerne.
    Legg merke til at du ikke kan slette maler som er merket med en stjerne (de har du ikke skrivetilgang til.)

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
nb: Malnavnet du skrev inn er ikke gyldig.
    Skriv inn et annet navn.

en: Please choose an icon first.
nb: Velg et ikon først.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
nb: Ikonfila: %1
    finnes ikke. Velg et nytt ikon.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
nb: Fila: %1
    finnes ikke. Kanskje du har glemt å lagre den?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
nb: En mal som heter «%1» finnes fra før.
    Slett den først.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
nb: Du er i ferd med å erstatte malen «%1»; er du sikker?

en: Failed to create the template.
nb: Klarte ikke lage malen.

en: Please select a template that should be removed.
nb: Velg malen du vil fjerne.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
nb: Du har ikke rettigheter til å fjerne denne malen.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
nb: Du er i ferd med å fjerne malen «%1»; er du sikker?

en: The template could not be removed.
nb: Klarte ikke fjerne malen.

en: Math Environments
nb: Mattemiljøer

en: Without n&umbering:
nb: Uten &nummerering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
nb: Antall &rader:

en: Number of c&ols:
nb: Antall &kolonner:

en: Space command
    to &separate groups:
nb: Mellomromskommando
    for &skille mellom grupper:

en: Standard &tabulator:
nb: Standard&tabulator:

en: Display&math mode:
nb: &Selvstendig mattemodus:

en: Use &bullets:
nb: Bruk &punkttegn:

en: Choose an environment.
nb: Velg et miljø

en: Use the starred version of this environment.
nb: Bruk stjerneversjonen av dette miljøet.

en: Choose the number of table rows.
nb: Velg antall tabellrader.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
nb: Velg antall tabellkolonner eller justeringsgrupper.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
nb: Definer en ekstra LaTeX-kommando for å skille justeringsgrupper.

en: Choose one of some predefined tabulators.
nb: Velg en av noen forhåndsdefinerte tabulatorer.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
nb: Noen miljøer er bare gyldige i mattemodus. Du kan omslutte dem med en av disse selvstendige mattemodusene.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
nb: Sett inn punktmerke i hver celle. Bruk «Ctrl + Alt + Pil høyre» og «Ctrl + Alt + Pil venstre» for å flytte raskt fra én celle til en annen.

en: Number of cols:
nb: Antall kolonner:

en: Number of groups:
nb: Antall grupper:

en: New File
nb: Ny fil

en: LaTeX Document
nb: LaTeX-dokument

en: BibTeX Document
nb: BibTeX-dokument

en: Kile Script
nb: Kile-skript

en: Tool Name
nb: Verktøynavn

en: Class
nb: Klasse

en: <Custom>
nb: <Egendefinert>

en: Error: A tool by this name exists already.
nb: Feil: Det fins fra før et verktøy med dette navnet.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
nb: Feil: Navnet kan ikke inneholde en skråstrek «/».

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
nb: Feil: Navnet kan ikke inneholde (, ), [ eller ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
nb: Velg standard&adferd (klasse) 
    for dette verktøyet. Det vil arve
    alle egenskaper til verktøyet
    det er basert på.
    
    Hvis du for eksempel velger «LaTeX»,
    vil verktøyet oppføre seg akkurat
    som det vanlige LaTeX-verktøyet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
nb: Et kort, beskrivende navn på verk&tøyet:

en: PDF Wizard
nb: PDF-veiviser

en: *.pdf|PDF Files
nb: *.pdf|PDF-filer

en: Re&arrange
nb: Om&ordne

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
nb: 1 side + tom side → 2 på arket

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
nb: 1 side + kopi → 2 på arket

en: 2 Pages --> 2up
nb: 2 sider → 2 på arket

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
nb: 2 sider (liggende) → 2 på arket

en: 4 Pages --> 4up
nb: 4 sider → 4 på arket

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
nb: 4 sider (liggende) → 4 på arket

en: Select Even Pages
nb: Velg partallssider

en: Select Odd Pages
nb: Velg oddetallssider

en: Select Even Pages (reverse order)
nb: Velg partallssider (omvendt rekkefølge)

en: Select Odd Pages (reverse order)
nb: Velg oddetallssider (omvendt rekkefølge)

en: Reverse All Pages
nb: Snu om siderekkefølge

en: Decrypt
nb: Dekrypter

en: Select Pages
nb: Velg sider

en: Delete Pages
nb: Slett sider

en: Apply a background watermark
nb: Bruk bakgrunnsvannmerke

en: Apply a background color
nb: Bruk en bakgrunnsfarge

en: Apply a foreground stamp
nb: Bruk et forgrunnssstempel

en: pdftk: Choose Parameter
nb: pdftk: Velg parameter

en: pdfpages: Choose Parameter
nb: pdfpages: Velg parameter

en: Error: unknown number of pages
nb: Feil: ukjent antall sider

en: PDFTK-Password
nb: PDFTK-passord

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
nb: Denne PDF-fila er kryptert og «pdftk» kan ikke åpne den.
    Oppgi passord for denne PDF-fila eller la det
    være tomt for å forsøke en annen metode:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
nb: Det er nødvendig med et passord for å sette eller endre gjeldende innstillinger.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
nb: Rettighetene til dette dokumentet kan endres med <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
nb: <i>pdftk</i> er ikke tilgjengelig, så rettighetene kan ikke endres.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
nb: <i>pdftk</i> er ikke tilgjengelig, så ingen egenskap kan endres.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
nb: Egenskapene til dette dokumentet kan endres med <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
nb: Denne innfila er kryptert, så bare <i>pdftk</i> virker.

en: A password is necessary to rearrange pages.
nb: Det er nødvendig med et passord for å omordne sider.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
nb: Denne innfila er kryptert, men <i>pdftk</i> er ikke installert.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
nb: Denne veiviseren vil bruke <i>pdftk</i> og LaTeX-pakka <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
nb: Denne veiviseren vil bare bruke <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> er ikke installert).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
nb: Denne veiviseren vil bare bruke LaTeX-pakka <i>pdfpages</i> (fant ikke <i>pdftk</i>).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
nb: Denne veiviseren kan ikke virke, for det ble ikke funnet noe verktøy (se hjelp-avsnittet),

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
nb: <i>(Kompilert uten pdf-biblioteket libpoppler. Ikke alle oppgaver er tilgjengelige.)</i>

en: &Update
nb: &Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
nb: Sider:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
nb: Sideliste atskilt med komma: 1,4-7,9

en: All options for 'pdftk'
nb: Alle valg for «pdftk»

en: All options for 'pdfpages'
nb: Alle valg for «pdfpages»

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
nb: Plasserer et PDF-vannmerke i bakgrunnen på en enkelt PDF innfil. pdftk bruker bare den første sida fra bakgrunns-PDF-en og legger den på hver side av inndata-PDF-en. Denne sida blir skalert og rotert slik at den får plass på sidene i innfila.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
nb: Legger et forgrunnsstempel oppå sidene i inndata PDF-dokumentet. pdftk bruker bare den første sida fra stempel-PDF-en og legger den på hver side i inndata-PDF-en. Sida blir skalert og rotert så den passer på inndata-sida. Dette virker best hvis stempel-PDF-en har gjennomsiktig bakgrunn.

en: &Apply
nb: &Bruk

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
nb: <center>PDF-veiviser</center> <br> Denne veiviseren bruker «pdftk» og LaTeX-pakka «pdfpages» til å<ul> <li>omordne sidene i et eksisterende PDF-dokument</li> <li>lese og oppdatere dokumentinformasjon for et PDF-dokument (bare pdftk)</li> <li>lese. sette opp eller endre noen rettigheter til et PDF-dokument (bare pdftk). Det trengs et passord for å oppgi eller endre innstillingene for dette dokumentet. Dessuten utføres PDF-kryptering som låser filinnholdet bak dette passordet.</li> </ul> <p>Pakka «pdfpages» kan bare virke på ukrypterte dokumenter. «pdftk» kan håndtere begge dokumenttyper, men trenger et passord for krypterte filer. Hvis enten «pdftk» eller «pdfpages» ikke er tilgjengelig er det færre muligheter til omordning.</p> <p><i>Advarsel:</i> Kryptering og passord gir ingen reell PDF-sikkerhet. Innholdet er kryptert, men nøkkelen er kjent. Du bør betrakte det mer som en høflig men bestemt henstilling om å respektere forfatterens ønsker.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
nb: <p><i>Informasjon:</i> Denne versjonen av Kile ble kompilert uten biblioteket libpoppler. Det er ikke mulig å oppgi, endre eller fjerne egenskaper og tillatelser.</p>

en: PDF Tools
nb: PDF-verktøy

en: LaTeX with 'pdfpages' package
nb: LaTeX med «pdfpages»-pakken

en: ***** tool:
nb: ***** verktøy:

en: ***** input file:
nb: ***** innfil:

en: ***** output file:
nb: ***** utfil:

en: ***** command:
nb: ***** kommando:

en: ***** viewer:
nb: ***** viser:

en: An error occurred while executing the task.
nb: Det oppsto en feil mens oppgaven ble utført.

en: Finished with an error (wrong password)
nb: Fullført med feil (feil passord)

en: Finished with an error
nb: Fullført med feil

en: Could not create the ViewPDF tool
nb: Klarte ikke opprette verktøyet ViewPDF.

en: The utility needs some parameters in this mode.
nb: Verktøyet trenger noen parametre i denne modusen.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
nb: Ulovlig sideliste «fra-til»: %1 er større enn %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
nb: Ulovlig sidenummer: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
nb: Du må definere en PDF-fil som forgrunnsstempel.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
nb: Du må definere en PDF-fil som bakgrunnsvannmerke.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
nb: Ukjent filformat: Bare «.pdf» er gyldig som bildefil i denne modusen.

en: The given file doesn't exist.
nb: Den oppgitte fila finnes ikke.

en: You need to define an output file.
nb: Du må definere en utfil.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
nb: Ukjent filformat: Bare «.pdf» er gyldig som utfil.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nb: En fil som heter «%1» finnes fra før. Er du sikker på at du vil skrive over den?

en: No input file is given.
nb: Ingen innfil er oppgitt.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
nb: Ukjent filformat: Bare «.pdf» er gyldig filformat for innfiler.

en: This input file does not exist.
nb: Denne innfila finnes ikke.

en: No password is given.
nb: Ikke noe passord oppgitt.

en: The password should be at least 6 characters long.
nb: Passordet må være minst 6 tegn langt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
nb: Innfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
nb: sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
nb: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
nb: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
nb: Denne veiviseren vil bruke «pdftk» og LaTeX-pakka »pdfpages».

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
nb: Omordninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
nb: Utfil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
nb: Navnet på utfila. Du kan også la dette feltet stå tomt, om du vil skrive over originalfila.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
nb: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|zippede PS filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
nb: Oppgave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
nb: Viser:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
nb: Vis resultatet av omgjøringsprosessen. okular blir alltid brukt som ekstern viser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
nb: Vis den resulterende PDF-fila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
nb: Overskriv originalfila?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
nb: «Velg sider» og «fri parameter» trenger egne parametre som du kan skrive inn her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
nb: PDF-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
nb: Bakgrunn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
nb: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
nb: Egenskaper til dette PDF-dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
nb: Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
nb: Opprettet av:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
nb: Emne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
nb: Nøkkelord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
nb: Forfatter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
nb: Produsent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
nb: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
nb: Dato opprettet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
nb: dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
nb: Dato endret:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
nb: Rettigheter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
nb: Rettigheter (med 128-bit sikkerhet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
nb: Utskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
nb: Kopier tekst eller bilder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
nb: Endre innhold:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
nb: Fyll ut skjemafelter med data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
nb: tillatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
nb: Endre eller legg til merknader eller fylle ut skjemafelter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
nb: Tillat bare utskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
nb: Tillat alle funksjoner

en: Rearrange Postscript File
nb: Omordne Postscript-fil

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
nb: 1 A5-side + tom side → A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
nb: 1 A5-side + kopi → A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
nb: 2 A5-sider → A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
nb: 2 A5L-sider → A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
nb: 4 A5-sider → A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
nb: 1 A4-side + tom side → A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
nb: 1 A4-side + kopi → A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
nb: 2 A4-sider → A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
nb: 2 A4L-sider → A4

en: Copy All Pages (sorted)
nb: Kopier alle sider (sortert)

en: Copy All Pages (unsorted)
nb: Kopier alle sider (ikke sortert)

en: pstops: Choose Parameter
nb: pstops: velg parameter

en: psselect: Choose Parameter
nb: psselect: velg parameter

en: Done
nb: Ferdig

en: Execute
nb: Kjør

en: Could not create a temporary file.
nb: Klarte ikke opprette midlertidig fil.

en: An error occurred while rearranging the file.
nb: Det oppsto en feil mens fila ble omordnet.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
nb: Ukjent filformat: Bare «.ps» og «.ps.gz» er gyldige filformater for innfiler.

en: psselect needs some parameters in this mode.
nb: «psselect» trenger noen parametre i denne modusen.

en: pstops needs some parameters in this mode.
nb: pstops trenger noen parametre i denne modusen.

en: You need to define an output file or select the viewer.
nb: Du må definere en utfil eller velge viseren.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
nb: Ukjent filformat: Bare «.ps» er gyldig filformat for utfiler.

en: Copies:
nb: Kopier:

en: Postscript Tools
nb: PostScript-verktøy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
nb: Velg en av de 18 operasjonene for åomgjøre en postscript-fil. De siste fire operasjonene trenger egne parametre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
nb: Omgjøring av PS-filer blir gjort av «pstops» og «psselect».
    Sørg for å kalle «dvips» med vaglet «-t a4» og
    «hyperref»-pakken (hvis nødvendig) med valget «a4paper».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
nb: Innfila som skal omgjøres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
nb: Vis ps-fil med 'okular'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
nb: Når du vil kopiere sider må du oppgi antall kopier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
nb: Navnet på utfila. Du kan også la dette feltet stå tomt, om du bare vil se resultatet, og ikke lagre det. Da må du i så fall krysse av viser-boksen.

en: Extensions
nb: Utvidelser

en: Insert a short descriptive name of your project here.
nb: Sett inn her et kort, beskrivende navn på prosjektet.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
nb: Sett inn en liste av filetternavn (atskilt med mellomrom) som også skal behandles som filer av tilsvarende type i dette prosjektet.

en: Project &title:
nb: Prosjekt&navn:

en: Project &folder:
nb: Prosjekt&mappe:

en: Insert the path to your project here.
nb: Sett inn her stien til prosjektet.

en: (use global settings)
nb: (bruk globale innstillinger)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
nb: Standard grafikketternavn som skal åpnes når det ikke fremgår av filnavnet.

en: Source Files
nb: Kildefiler

en: Package Files
nb: Pakkefiler

en: Image Files
nb: Bildefiler

en: Default Graphics Extension:
nb: Standard grafikketternavn:

en: Predefined:
nb: Forhåndsvalgt:

en: Invalid extension
nb: Ugyldig filetternavn

en: Create New Project
nb: Lag nytt prosjekt

en: Create a new file and add it to this project
nb: Lag ny fil og legg den til i dette prosjektet

en: File&name (relative to where the project file is):
nb: Fil&navn (relativt til der prosjektfila er):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
nb: Hvis du vil at Kile skal lage en ny fil og legge denne til prosjektet, må du krysse av for dette valget, og så velge en mal fra lista nedenfor.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
nb: Du oppga ikke noe prosjektnavn. Hvis du fortsetter blir prosjektnavnet satt til: Uten_tittel.
    Vil du opprette prosjektet likevel?

en: No Project Name Given
nb: ikke noe prosjektnavn oppgitt

en: Untitled
nb: Uten_tittel

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
nb: Skriv inn mappa der prosjektfila skal lagres.

en: Empty Location
nb: Tomt sted

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
nb: Oppgi filnavn for fila som skal legges til dette prosjektet.

en: No File Name Given
nb: Ingen filnavn gitt

en: Project File Already Exists
nb: Prosjektfila finnes fra før

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
nb: Fila «%1» finnes fra før. Vil du overskrive den?

en: File Already Exists
nb: Fila finnes fra før

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
nb: Prosjektvalg

en: (use global setting)
nb: (bruk global innstilling)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
nb: Velg standard hoveddokument. La feltet stå tomt for automatisk valg.

en: &Master document:
nb: &Hoveddokument:

en: (auto-detect)
nb: (oppdag automatisk)

en: &QuickBuild configuration:
nb: &Oppsett av hurtigbygg:

en: &MakeIndex options
nb: Valg for &Makeindex

en: Cla&ss Options
nb: Kla&ssevalg

en: &Packages
nb: &Pakker

en: &Document Properties
nb: &Dokumentegenskaper

en: Doc&ument class:
nb: Dok&umentklasse:

en: Add an entry to this combo box
nb: Legg til et innslag i denne kombinasjonsboksen

en: Remove current entry from this combo box
nb: Fjern dette innslaget fra denne kombinasjonsboksen

en: &Typeface size:
nb: &Skriftstørrelse:

en: Paper si&ze:
nb: &Papirstørrelse:

en: E&ncoding:
nb: &Tegnkoding:

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Cl&ass options:
nb: K&lassevalg:

en: Add a new class option
nb: Legg til et nytt klassevalg

en: Ed&it...
nb: Red&iger …

en: Edit the current class option
nb: Rediger klassevalget

en: Remove the current class option
nb: Fjern klassevalget

en: LaTe&X packages:
nb: LaTe&X-pakker:

en: Package
nb: Pakke

en: Value
nb: Verdi

en: &Add Package...
nb: &Legg til pakke …

en: Add a new package
nb: Legg til ny pakke

en: Add Op&tion...
nb: Legg til &valg …

en: Add a new package option
nb: Legg til nytt pakkevalg

en: Edit the current package option
nb: Rediger pakkevalg

en: Remove the current package option
nb: Fjern pakkevalg

en: &Reset to Defaults
nb: &Tilbakestill til standard

en: Reset to the default list of packages
nb: Tilbakestill til standardlista over pakker

en: &Author:
nb: &Forfatter:

en: &Title:
nb: &Tittel:

en: Dat&e:
nb: Dat&o:

en: &Theme:
nb: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
nb: Setter papirretningen til liggende

en: Margins are set for single side output
nb: Margene er satt for ensidig utskrift

en: Left and right pages differ in page margins
nb: Venstre- og høyresider har forskjellige marger

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
nb: Markerer «overfulle hbox-er» med svarte merker

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
nb: Ingen spesielle merker for «overfulle hbox-er» i utdata

en: Puts formula numbers on the left side
nb: Skriv formelnummer på venstre side

en: Aligns formulas on the left side
nb: Innretter formler på venstre side

en: Puts title and abstract on an extra page
nb: Legger tittel og abstrakt på en ekstra side

en: Puts title and abstract on the same page as the text
nb: Legger tittel og abstrakt på samme side spm brødteksten

en: Puts the text in one column
nb: Skriver teksten i én spalte

en: Puts the text in two columns
nb: Skriver teksten i to spalter

en: Formats the bibliography in open style
nb: Formaterer litteraturlista i åpen stil

en: Chapters may start on top of every page
nb: Kapittel kan starte øverst på alle sider

en: Chapters may only start on top of right pages
nb: Kapittel kan bare starte øverst på høyresider

en: Cause the header to be counted as text
nb: Teller toppteksten som tekst

en: Cause the header to be counted as border
nb: Teller toppteksten som kant

en: Cause the footer to be counted as text
nb: Teller bunnteksten som tekst

en: Cause the footer to be counted as border
nb: Teller bunnteksten som kant

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
nb: Ta margnoter med i ordtelling

en: The normal margin is used for the margin-note area
nb: Den vanlige margen blir brukt til margnoter

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
nb: Skriver papirstørrelsen som kildemerke i DVI-fila

en: Writes the paper size into the pdftex page register
nb: Skriver papirstørrelsen inn i pdftex sideregisteret

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
nb: Bruker riktig metode med PDF- ellerDVI-fil

en: Enables the default for an empty left page
nb: Slår på standard for en tom venstreside

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
nb: En tom venstreside blir satt i sidestilen «plain»

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
nb: En tom venstreside blir satt i sidestilen «empty»

en: Use a line to separate the header from the text body
nb: Bruk en linje for å skille topptekst fra brødtekst

en: Use no line to separate the header from the text body
nb: Ikke bruk en linje for å skille topptekst fra brødtekst

en: Use a line to separate the footer from the text body
nb: Bruk en linje for å skille bunntekst fra brødtekst

en: Use no line to separate the footer from the text body
nb: Ikke bruk en linje for å skille bunntekst fra brødtekst

en: Normal paragraph spacing of one line
nb: Vanlig avsnittsmellomrom på én linje

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
nb: Vanlig mellomrom, minst en tredel av siste linje er ledig.

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
nb: Vanlig mellomrom, minst en firedel av siste linje er ledig.

en: Normal spacing, no special provision for the last line
nb: Vanlig mellomrom, uten hensyn til siste linje

en: Paragraph spacing of half a line
nb: Avsnittsmellomrom på en halv linje

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
nb: Mellomrom på en halv linje, og minst en tredel av siste linje er ledig

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
nb: Mellomrom på en halv linje, og minst en firedel av siste linje er ledig

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
nb: Mellomrom på en halv linje, uten hensyn til siste linje

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
nb: Ingen mellomrom mellom avsnitt, og 1 ems innrykk på første linje

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
nb: Bildetekster på én linje blir sentrert, og tekster på flere linjer blir venstrejusterte

en: No special handling of one-line captions
nb: Ingen spesiell behanding av én-linjes bildetekster

en: Normal great title font sizes
nb: Vanlige store tittelskriftstørrelser

en: Small font sizes for titles
nb: Små tittelskrifter

en: Even smaller font sizes for titles
nb: Enda mindre tittelskrifter

en: Include lists of figures and tables in the TOC
nb: Ta med figur- og tabellistene i innholdslista

en: Include the bibliography in the TOC
nb: Ta med litteraturlista i innholdslista

en: Include the index in the TOC
nb: Ta med registeret i innholdslista

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
nb: Nummerer figur- og tabellistene i innholdslista

en: Number the bibliography in the TOC
nb: Nummerer litteraturlista i innholdslista

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
nb: Alle numre og titler blir satt i en venstrejustert spalte

en: Different sectional units have different indentations
nb: Forskjellige avsnittsnivå har forskjellig innrykksgrad

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
nb: Alle numre og bildetekster blir satt i en venstrejustert spalte

en: All Numbers uses a fixed space
nb: Alle tall bruker fast plass

en: Numbering of sectional units have a point at the end
nb: Nummerering av overskrifter har punktum på slutten

en: Numbering of sectional units have no point at the end
nb: Nummerering av overskrifter har ikke punktum på slutten

en: Caption command acts like \captionabove
nb: «caption»-kommandoen fungerer som \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
nb: «caption»-kommandoen fungerer som \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
nb: Tabellforklaringen i «longtable»-pakken skal ikke omdefineres

en: Use a separate line for the chapter number
nb: Bruk en egen linje for kapittelnummers

en: Use the same line for the chapter number and title
nb: Bruk samme linje for kapittelnummer og kapittelnavn

en: Use a separate line for the appendix name
nb: Bruk en egen linje for appendiksnavn

en: No separate line for the appendix name
nb: Ikke bruk en egen linje for appendiksnavn

en: Include the abstract's title
nb: Ta med tittelen på abstraktet

en: Exclude the abstract's title
nb: Ikke ta med tittelen på abstraktet

en: The file is compiled in draft mode
nb: Fila er kompilert i kladdemodus

en: The file is compiled in final mode
nb: FIla er kompilert i ferdigmodus

en: Slides will use many colors
nb: Lysbilder vil bruke mange farger

en: Slides will use a restricted set of colors
nb: Lysbilder vil bruke et lite antall farger

en: Display the number of the current slide and the total number
nb: Vis tallet på gjeldende lysbilde, samt totalt antall lysbilder

en: Display only the number of the current slide
nb: Vis bare tallet på gjeldende lysbilde

en: The background of the slide is always white
nb: Bakgrunnen på lysbildet er alltid hvit

en: The color of the background depends on the current style
nb: Bakgrunnsfargen avhenger av stilen som er brukt

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
nb: LaTeX-fila blir kompilert til en PostScript-fil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
nb: LaTeX-fila blir kompilert til en PDF-fil

en: Some macros interpret their argument in ps mode
nb: Noen makroer tolker argumentet sitt i PS-modus

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
nb: Noen makroer tolker ikke argumentet sitt i PS-modus

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
nb: PS-fila skal gjøres  om til en PDF-fil ved bruk av Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
nb: LaTeX-fila skal behandles med YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
nb: PS-fila skal gjøres om til PDF med ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
nb: LaTeX-fila skal behandles med MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
nb: Ikke legg til bildetekst på bunnen av lysbildene

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
nb: Plasser tekst til lysbilder øverst på lysbildene

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
nb: Plasser tekst til lysbilder midstilt (loddrett) på lysbildene

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
nb: Topplinjer, fotlinjer og sidestolper blir erstattet av grå firkanter

en: Make all navigation bars as small as possible
nb: Gjør alle navigasjonslinjer så små som mulig

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
nb: Holder tilbake generering av noen oppføringer i PDF-informasjonen

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
nb: Slår av definisjonen av standardblokker slik som «theorem»

en: Does not load amsthm and amsmath
nb: Laster ikke «amsthm» og «amsmath»

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
nb: Nødvendig ved bruk av CJK-pakker for asiatiske skrifter

en: Use a sans-serif font during the presentation
nb: Bruk en groteskskrift for presentasjon

en: Use a serif font during the presentation
nb: Bruk en antikvaskrift for presentasjon

en: Override the math font to be a sans-serif font
nb: Overstyr matteskrifta til en groteskskrift

en: Override the math font to be a serif font
nb: Overstyr matteskrifta til en antikvaskrift

en: Deactivate internal font replacements for math text
nb: Slå av intern skrifterstatting for mattetekst

en: Create a PDF handout
nb: Lag PDF-basert støtteark

en: For PDF transparency
nb: For PDF-lysark

en: All structure elements are typeset in blue
nb: Alle strukturelementer blir satt i blått

en: All structure elements are typeset in red
nb: Alle strukturelementer blir satt i rødt

en: All structure elements are typeset in black and white
nb: Alle strukturelementer blir satt i svart-hvitt

en: All structure elements are typeset in brown
nb: Alle strukturelementer blir satt i brunt

en:  Notes are not shown
nb: Noter blir ikke vist

en:  Include notes in the output file
nb: Ta med noter i utfila

en:  Include only notes and suppress frames
nb: Ta bare med noter og ikke rammer

en: %1 '%2' already exists.
nb: %1 «%2» finnes fra før.

en: Special math environments and commands (AMS)
nb: Spesielle mattemiljøer og kommandoer (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
nb: Samling av skrifter og symboler for mattemodus (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
nb: Definerer symbolnavn for alle mattesymboler i MSAM og MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
nb: Forbedret teorem-oppsett (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
nb: Utvidet støtte for figur- og tabelltekster

en: Hypertext marks in LaTeX
nb: Hypertekstmerker i LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
nb: Bruk dvips som hyperref-driver

en: Use pdftex as hyperref driver
nb: Bruk pdftex som hyperref-driver

en: Make bookmarks
nb: Lag bokmerker

en: Put section numbers in bookmarks
nb: Ta med overskriftsnummer i bokmerker

en: Open up bookmark tree
nb: Åpne bokmerketreet

en: Text for PDF Author field
nb: Tekst for forfatterfelt i PDF

en: Text for PDF Creator field
nb: Tekst for opphavsmann-felt i PDF

en: LaTeX with hyperref package
nb: LaTeX med hyperref-pakken

en: Resize document window to fit document size
nb: Skaler dokumentvinduet til det får plass til dokumentet

en: Text for PDF Keywords field
nb: Tekst for nøkkelordfelt i PDF

en: Text for PDF Producer field
nb: Tekst for produsentfelt i PDF

en: Starting view of PDF document
nb: Starter visning av PDF-dokument

en: Text for PDF Subject field
nb: Tekst for emnefelt i PDF

en: Text for PDF Title field
nb: Tekst for tittelfelt i PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
nb: Bruk Palatino som brødtekstskrift (både for tekst- og mattemodus)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
nb: Bruk Times som brødtekstskrift (både for tekst- og mattemodus)

en: Enable index generation
nb: Slå på registerlaging

en: Enables multicolumn environments
nb: Slår på flerspaltemiljøer

en: Load all pstricks packages
nb: Last alle pstricks-pakkene

en: Rotates text
nb: Roterer tekst

en: Enables subfigures inside figures
nb: Slår på underfigurer inni figurer

en: Typesetting capital Greek letters
nb: Sette store greske bokstaver

en: Extending LaTeX's color facilities
nb: Utvider fargestøtte i LaTeX

en: Adds language specific support
nb: Legger til språkspesifikk støtte

en: Use a font encoding scheme
nb: Bruk en fontkodingsplan

en: Support for including graphics
nb: Støtte for å ta med bilder

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
nb: Spesialtilpasset bildehåndtering for dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
nb: Spesialtilpasset bildehåndtering for pdftex

en: Show only frames of graphics
nb: Vis bare bilderammer

en: <default>
nb: <standard>

en: <empty>
nb: <tom>

en: Document Class
nb: Dokumentklasse

en: Please enter the new document &class:
nb: Oppgi navnet på den nye dokument&klassen:

en: &Set all options from this standard class (optional):
nb: &Set alle valg fra denne standardklassen (valgfritt):

en: Use standard &fontsizes
nb: Bruk standard &skriftstørrelser

en: Use standard &papersizes
nb: Bruk standard &papirstørrelser

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
nb: Vil du fjerne «%1» fra lista over dokumentklasser?

en: Remove Document Class
nb: Fjern dokumentklasse

en: Add Fontsize
nb: Legg til skriftstørrelse

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
nb: Oppgi skri&ftstørrelsene (kommadelt liste):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
nb: Vil du fjerne «%1» fra lista over skriftstørrelser?

en: Remove Fontsize
nb: Fjern skriftstørrelse

en: Add Papersize
nb: Legg til papirstørrelse

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
nb: Oppgi &papirstørrelsene (kommadelt liste):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
nb: Vil du fjerne «%1» fra lista over papirstørrelser?

en: Remove Papersize
nb: Fjern papirstørrelse

en: Add Option
nb: Legg til valg

en: Name of &option:
nb: &Valgnavn:

en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

en: &Select this option
nb: &Bruk dette valget

en: Edit Option
nb: Rediger valg

en: Do you want to delete this class option?
nb: Vil du slette dette klassevalget?

en: Add Package
nb: Legg til pakke

en: &Package:
nb: &Pakke:

en: &Select this package
nb: &Velg denne pakka

en: &Option:
nb: &Valg:

en: package:
nb: pakke:

en: &Editable
nb: &Redigerbar

en: De&fault value:
nb: &Standardverdi:

en: &Value:
nb: &Verdi:

en: Op&tion:
nb: Val&g:

en: Edit Package
nb: Rediger pakke

en: Do you want to delete this package option?
nb: Vil du slette dette pakkevalget?

en: Do you want to delete this package?
nb: Vil du slette denne pakka?

en: Do you want to reset this package list?
nb: Vil du tilbakestille denne pakkelista?

en: Reset Package List
nb: Tilbakestill pakkeliste

en: %1 '%2' is not allowed.
nb: %1 «%2» er ikke lovlig.

en: This document class already exists.
nb: Denne dokumentklassen finnes fra før.

en: This name is not allowed for a document class.
nb: Dette er ikke et lovlig navn på en dokumentklasse.

en: This document class option already exists.
nb: Dette dokumentklassevalget finnes fra før.

en: This package already exists.
nb: Denne pakka finnes fra før.

en: Could not identify the package name.
nb: Klarte ikke identifisere pakkenavnet.

en: This package option already exists.
nb: Dette pakkevalget finnes fra før.

en: New Key Sequence
nb: Ny tastesekvens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
nb: Snarvei

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy as LaTeX
nb: Kopier som LaTeX

en: Summary
nb: Sammendrag

en: For information about the accuracy see the Help.
nb: Se «Hjelp» for mer informasjon om nøyaktighet.

en: Statistics for %1
nb: Statistikk for %1

en: Statistics for the Project %1
nb: Statistikk for prosjektet %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
nb: Du må åpne alle prosjektfilene for å få statistikk om dem alle.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
nb: ADVARSEL: Dette er statistikk for bare den markerte teksten.

en: Statistics for project %1, file %2
nb: Statistikk for prosjekt %1, fil %2

en: Statistics for project %1
nb: Statistikk for prosjekt %1

en: Statistics for Untitled
nb: Statistikk for Uten_tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
nb: Mellom&rom:

en: Tabular Environments
nb: Tabellmiljøer

en: Align Left
nb: Venstrejuster

en: Align Center
nb: Midtstill

en: Align Right
nb: Høyrejuster

en: Bold
nb: Halvfet

en: Italic
nb: Kursiv

en: Underline
nb: Understreket

en: Join Cells
nb: Slå sammen celler

en: Split Cells
nb: Del opp celler

en: Edit Frame
nb: Rediger ramme

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Text Color
nb: Tekstfarge

en: Clear Text
nb: Tøm tekst

en: Clear Attributes
nb: Tøm attributter

en: Clear All
nb: Tøm alle

en: Paste content from clipboard
nb: Lim inn innhold fra utklippstavla

en: Number of rows:
nb: Antall rader:

en: Use starred version
nb: Bruk stjerneversjon

en: Table width:
nb: Tabellbredde:

en: Use booktabs package
nb: Bruk «booktabs»-pakka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
nb: Sett inn punkter

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
nb: Skriv inn data. Skriv inn teksten etter at du har valgt celle. Når du trykker «Enter», blir den neste cellen valgt.

en: Optional parameter for the chosen environment.
nb: Valgfri parameter for det valgte miljøet.

en: Choose the number of table columns.
nb: Velg antall tabellkolonner.

en: The tabular will be centered.
nb: Tabellen blir midtstilt.

en: Use line commands of the booktabs package.
nb: Bruk linjekommandoene i «booktabs»-pakka.

en: Set the width of the table.
nb: Angi bredde for tabellen.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
nb: Sett inn punktmerke i hver celle. «Ctrl + Alt + Pil høyre» og «Ctrl + Alt + Pil venstre»  vil flytte raskt fra én celle til en annen.

en: Set bold font series.
nb: Sett halvfet skriftserie.

en: Set italic font shape.
nb: Bruk kursiv skriftform.

en: Set underlined font shape.
nb: Bruk understreket skriftform.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
nb: Teksten blir venstrejustert i cellen.

en: The text will be centered.
nb: Teksten blir midtstilt.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
nb: Teksten blir høyrejustert i cellen.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
nb: Slår sammen naboceller når de er i samme rad.

en: Splits joined cells.
nb: Deler opp sammenslåtte celler.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
nb: Velg kantlinje for de merkede cellene. Når du trykker på knappen, blir den gjeldende kantlinja brukt på de merkede cellene.

en: Choose a background color (needs color package).
nb: Velg bakgrunnsfarge (krever «color»-pakka).

en: Choose a text color (needs color package).
nb: Velg tekstfarge (krev «color»-pakka).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
nb: Fjerner teksten fra de merkede cellene, men tar vare på attributter som justering og skriftform.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
nb: Nullstiller attributtene til de merkede cellene til standardverdiene, men tar vare på teksten.Slett et selvvalgt miljø.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
nb: Fjerner teksten fra de merkede cellene og nullstiller attributtene.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
nb: Limer inn i denne veiviseren en tabell lagret på utklippstavla.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
nb: Noe innhold i tabellen blir slettet hvis størrelsen endres. Er du sikker på at du vil angi ny størrelse?

en: Resizing table
nb: Endrer størrelse på tabell

en: Apply
nb: Bruk

en: p{w} Alignment
nb: p{w}-justering

en: b{w} Alignment
nb: b{w}-justering

en: m{w} Alignment
nb: m{w}-justering

en: X Alignment
nb: X-justering

en: Insert Before Declaration
nb: Sett inn før deklarasjon

en: Insert After Declaration
nb: Sett inn etter deklarasjon

en: Suppress Space
nb: Utelat mellomrom

en: Do not Suppress Space
nb: Ikke utelat mellomrom

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
nb: Det er ikke noe innhold å sette inn i tabellen fordi utklippstavla er tom.

en: Empty Clipboard
nb: Tom utklippstavle

en: Documentation Browser
nb: Hjelpetekstleser

en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
nb: En liste over tilgjengelige dokumenter som leveres med TexLive/teTeX og er listet opp i «texdoctk.dat». Trykk mellomromstasten eller dobbelttrykk med venstre musetast, så åpnes en framviser for denne fila.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
nb: Du kan velge et nøkkelord for å vise bare dokumentfiler som hører til nøkkelordet.

en: Start the search for the chosen keyword.
nb: Start søk etter det valgte nøkkelordet.

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
nb: Klarte ikke lese «texdoctk.dat».

en: Could not read the style file.
nb: Klarte ikke lese stilfila.

en: No KDE service found for this file.
nb: Fant ingen KDE-tjeneste for denne fila.

en: Could not find '%1'
nb: Klarte ikke finne «%1»

en: No keyword given.
nb: Ingen valgte nøkkelord.

en: Search results for keyword '%1'
nb: Søkeresultat for nøkkelordet «%1»

en: No documents found for keyword '%1'.
nb: Fant ingen dokumenter for nøkkelordet «%1».

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
nb: Klarte ikke fastsette søkestier til TeXLive/teTeX eller fila «texdoctk.dat».<br/>Dette dialogvinduet kan derfor ikke vise noe nyttig informasjon.

en: TexDoc Dialog
nb: TexDoc-dialog

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
nb: Klarte ikke fastsette søkestier til TeXLive eller fila «texdoctk.dat».<br/>Dette dialogvinduet kan derfor ikke vise noe nyttig informasjon.

en: Configure User Help
nb: Sett opp brukerhjelp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
nb: Brukerhjelp

en: &Menu item:
nb: &Menyvalg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
nb: &Fjern

en: &Separator
nb: &Skillelinje

en: Move &Up
nb: Flytt &opp

en: Move &Down
nb: Flytt ne&d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
nb: Fil:

en: Add User Helpfile
nb: Legg til brukerhjelpefil

en: &Menu entry:
nb: &Menyoppføring:

en: &Help file:
nb: &Hjelpefil:

en: Open file dialog
nb: Åpne fildialog

en: The menu entry for this help file.
nb: Menyoppføringa for denne hjelpefila.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
nb: Navnet på den lokale hjelpefila, eller en gyldig nettadresse.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
nb: Start en fildialog for å velge en lokal hjelpefil.

en: Select File
nb: Velg fil

en: File '%1' does not exist.
nb: Fila «%1» finnes ikke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
nb: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
nb: Ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
nb: Sett inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
nb: Opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
nb: Installer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
nb: Lagre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
nb: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
nb: Snarvei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
nb: Endre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
nb: Oppføring:

en: Name
nb: Navn

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
nb: Fant ingen KDE-tjeneste for MIME-typen «%1».

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
nb: Ekstra

en: Invalid Characters
nb: Ugyldige tegn

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
nb: Filnavnet inneholder ugyldige tegn ($~ #).<br/>Prøv med  et annet, eller trykk «Avbryt» for å lagre likevel.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
nb: Det finnes en fil med navnet «%1» fra før.<br />Oppgi et annet navn, eller trykk «Avbryt» for å skrive over den.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
nb: Filnavnet du skrev inn mangler etternavn. Vil du at etternavnet skal legges til automatisk?

en: Missing Extension
nb: Manglende filetternavn

en: All documents saved to disk.
nb: Alle dokumenter er lagret til disk.

en: Saving of all documents failed.
nb: Klarte ikke lagre alle dokumentene.

en: Document saved to disk.
nb: Dokument  lagret til disk.

en: Saving document failed.
nb: Dokumentlagring mislyktes.

en: Saving failed and quitting canceled.
nb: Lagring mislyktes og avslutting avbrutt.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
nb: Engelske hermetegn:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
nb: Franske hermetegn:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
nb: Tyske hermetegn:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
nb: Franske hermetegn (lange):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
nb: Tyske hermetegn (lange):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
nb: Islandske hermetegn (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
nb: Islandske hermetegn (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
nb: Tsjekkiske hermetegn:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
nb: csquotes-pakka:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
nb: Du må inkludere pakka %1 for å bruke %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
nb: Dokumentet er endret, og strukturvisningen bør oppdateres før du starter en slik operasjon.

en: Structure View Error
nb: Feil i strukturvisning

en: Script execution of %1
nb: Skriptkjøring av %1

en: Errors
nb: Feil

en: Warnings
nb: Advarsler

en: View Log File
nb: Vis loggfil

en: Previous LaTeX Error
nb: Forrige LaTeX feil

en: Next LaTeX Error
nb: Neste LaTeX feil

en: Previous LaTeX Warning
nb: Forrige LaTeX advarsel

en: Previous LaTeX BadBox
nb: Forrige LaTeX-BadBox

en: Next LaTeX BadBox
nb: Neste LaTeX BadBox

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
nb: Kan ikke åpne loggfila, har du kjørt LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
nb: Ingen LaTeX feil/advarsler oppdaget.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
nb: Du har definert noen verktøy i «Brukrr»-menyen. Fra nå av vil disse verktøyene være tilgjengelige fra «Bygg → Annet»-menyen, og du kan sette dem opp i oppsettdialogen. En fordel med dette er at du kan bruke dem med «Hurtigbygg»-kommandoen.

en: User Tools Detected
nb: Fant brukerverktøy

en: Open File
nb: Åpne fil

en: Files and Projects
nb: Filer og prosjekter

en: Structure
nb: Struktur

en: Scripts
nb: Skripter

en: Symbols
nb: Symboler

en: Most Frequently Used
nb: Mest brukte

en: Relation
nb: Relasjoner

en: Operators
nb: Operatorer

en: Arrows
nb: Piler

en: Miscellaneous Math
nb: Diverse matte

en: Miscellaneous Text
nb: Diverse tekst

en: Delimiters
nb: Skilletegn

en: Greek
nb: Gresk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
nb: Spesialtegn

en: Cyrillic Characters
nb: Kyrilliske tegn

en: User Defined
nb: Selvvalgt

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
nb: <p>Flytt musepeker over et ikon for å se den tilsvarende LaTeX-kommandoen.<br/>Trykk på et ikon for å sette inn kommandoen, om du også holder nede «Shift» blir den satt inn i mattemodus, med «Ctrl» holdt nede blir den satt inn i krøllparenteser.</p>

en: Abbreviation
nb: Forkortelse

en: Log and Messages
nb:  Logg og meldinger

en: Output
nb: Utdata

en: Konsole
nb: Konsoll

en: Save All
nb: Lagre alt

en: Create Template From Document...
nb: Lag mal fra dokument …

en: &Remove Template...
nb: Fje&rn mal …

en: Close All
nb: Lukk alle

en: Close All Ot&hers
nb: Lukk alle &andre

en: S&tatistics
nb: S&tatistikk

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
nb: Lating-&2 (iso 8859-2)

en: &Central European (cp-1250)
nb: &Sentraleuropeisk (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
nb: &Vest-europeisk (cp-1252)

en: Move Tab Left
nb: Flytt fane til venstre

en: Move Tab Right
nb: Flytt fane til høyre

en: Next section
nb: Neste overskrift

en: Prev section
nb: Forrige overskrift

en: Next paragraph
nb: Neste avsnitt

en: Prev paragraph
nb: Forrige avsnitt

en: Find &in Files...
nb: Finn &i filer …

en: Refresh Str&ucture
nb: Oppdater str&uktur

en: &New Project...
nb: &Nytt prosjekt …

en: &Open Project...
nb: &Åpne prosjekt …

en: Open &Recent Project
nb: Åpne &nylig brukt prosjekt

en: A&dd Files to Project...
nb: L&egg til filer i prosjekt …

en: Refresh Project &Tree
nb: Oppdater prosjekt&treet

en: &Archive
nb: &Arkiv

en: Project &Options
nb: Prosjekt&innstillinger

en: &Close Project
nb: &Lukk prosjekt …

en: &Show Projects...
nb: &Nytt prosjekt …

en: Re&move Files From Project...
nb: &Fjern filer fra prosjekt …

en: Show Project &Files...
nb: Vis prosjekt&filer …

en: Open All &Project Files
nb: Åpne alle &prosjektfiler

en: Find in &Project...
nb: Finn i &prosjekt …

en: Clean
nb: Rydd opp

en: Next Document
nb: Neste dokument

en: Previous Document
nb: Forrige dokument

en: Focus Log/Messages View
nb: Fokuser på logg/meldinger

en: Focus Output View
nb: Fokuser på utdata

en: Focus Konsole View
nb: Fokuser på konsoll

en: Focus Editor View
nb: Fokuser på skriveprogram

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
nb: Fullstendig (La)TeX kommando

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
nb: Komplett LaTeX-miljø

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
nb: Fullstendig forkortelse

en: Next Bullet
nb: Neste punkt

en: Prev Bullet
nb: Forrige punkt

en: Environment (inside)
nb: Miljø (inni)

en: Environment (outside)
nb: Miljø (utenfor)

en: TeX Group (inside)
nb: TeX-gruppe (inni)

en: TeX Group (outside)
nb: TeX-gruppe (utenfor)

en: Math Group
nb: Mattegruppe

en: Paragraph
nb: Avsnitt

en: Line
nb: Linje

en: TeX Word
nb: TeX-ord

en: To End of Line
nb: Til slutten av linja

en: Go to Begin
nb: Gå til starten

en: Go to End
nb: Gå til slutten

en: Match
nb: Treff

en: Close
nb: Lukk

en: Selection
nb: Utvalg

en: Subdocument
nb: Underdokument

en: Mathgroup
nb: Mattegruppe

en: &Bibliography
nb: &Litteraturliste

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nb: &Innstillinger

en: Settings for BibTeX
nb: Innstillinger for BibTeX

en: Settings for Biblatex
nb: Innstillinger for Biblatex

en: Quick Start
nb: Hurtigstart

en: Array
nb: Matrise

en: Tabbing
nb: Tabulator

en: Floats
nb: Flytobjekter

en: Define Current Document as '&Master Document'
nb: Angi dette dokumentet som «&Hoveddokument»

en: Show Document Viewer
nb: Vis dokumentviser

en: Show S&ide Bar
nb: Vis &sidestolpe

en: Show Mess&ages Bar
nb: Vis &meldingslinje

en: Watch File Mode
nb: Hold øye med fila

en: TeX Guide
nb: TeX-veiviser

en: LaTeX Command
nb: LaTeX-kommando

en: LaTeX Subject
nb: LaTeX-emne

en: LaTeX Env
nb: LaTeX-miljø

en: Context Help
nb: Emnehjelp

en: LaTeX Reference
nb: LaTeX-referanse

en: &About Editor Component
nb: &Om skriveprogramskomponenten

en: &System Check...
nb: &Systemkontroll …

en: Biblatex
nb: BibLaTeX

en: Compile
nb: Kompiler

en: View
nb: Vis

en: Convert
nb: Gjør om

en: Quick
nb: Hurtig

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
nb: Det var ikke mulig å opprette «Arkiv»-verktøyet.
    
    Kontroller og reparer Kile-installasjonen.

en: Unable to Create Archive Tool
nb: Klarte ikke å opprette Arkiv-verktøyet

en: Project: %1
nb: Prosjekt %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
nb: Prosjekt: %1 (hoveddokument: %2)

en: Normal mode
nb: Normalmodus

en: Master document: %1
nb: Hoveddokument: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
nb: Sett dette dokumentet som hoveddokument

en: Normal mode (current master document: %1)
nb: Normalmodus (gjeldende hoveddokument: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
nb: Det er ikke noe aktivt dokument eller dokumentet er ikke lagret.

en: You have to include the package %1.
nb: Du må inkludere pakken «%1».

en: Insert text
nb: Sett inn tekst

en: You have to include the packages %1.
nb: Du må inkludere pakkene %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
nb: Klarte ikke å opprette verktøyet «ViewHTML». Tilbakestill verktøyene.

en: no name
nb: uten navn

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
nb: Dette dokumentet må lagres først før det kan settes som hoveddokument.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
nb: BLOKK

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
nb:  LINJE

en: Refreshing structure...
nb: Oppdaterer struktur …

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
nb: Resursfilversjon.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
nb: Bredde på hovedvinduet.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
nb: Høyden på hovedvinduet.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
nb: Utfoldingsnivået for strukturvisningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
nb: Vis merkelappkommandoer i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
nb: Vis udefinerte referanser i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
nb: Vis litteraturlisteoppføringer i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
nb: Vis «includegraphics»-kommandoer i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
nb: Vis flytomgivelser i strukturvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
nb: Vis filinnlastingskommandoer i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
nb: Vis merkelapper som barn av overskrifter i strukturvisning

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
nb: Vis «TODO»- og «FIXME»-kommentarar

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
nb: Åpne forelderelement for alle merkelapper i strukturvisning som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
nb: Åpne forelderelement for alle udefinerte referanser i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
nb: Åpne forelderelement for alle litteraturlisteoppføringer i strukturvisning som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
nb: Åpne forelderelement for alle «TODO»- og «FIXME»-merknader i strukturvisning som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
nb: Standard filetternavn som skal brukes når grafikkfiler uten etternavn åpnes

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
nb: Hva slags litteraturliste (BibTeX eller BibLaTeX) skal Kile vise.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
nb: Om LyX-tjeneren skal kjøres.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
nb: Holder miljøvariabelen TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nb: Sett opp miljøvariabelen TEXINPUTS her. TEXINPUTS skal være en kolondelt liste over alle stier der TeX skal se etter tilleggspakker og tilleggsfiler. Du trenger ikke legge til :$TEXINPUTS på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
nb: Holder miljøvariabelen TEXINPUTS for hurtigvisningsverktøyene.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nb: Sett opp miljøvariabelen TEXINPUTS for hurtigvisningsverktøyene her. TEXINPUTS skal være en kolondelt liste over alle stier der TeX skal se etter tilleggspakker og tilleggsfiler. Du trenger ikke legge til :$TEXINPUTS på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
nb: Holder miljøvariabelen BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
nb: Setf opp miljøvariabelen BIBINPUTS her. BIBINPUTS skal være en kolondelt liste over alle stier der bibtex skal se etter ekstra .bib-filer. Du trenger ikke legge til :$BIBINPUTS på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
nb: Holder miljøvariabelen BIBINPUTS for hurtigvisningsverktøyene.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
nb: Holder miljøvariabelen BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
nb: Sett opp miljøvariabelen BSTINPUTS her. BSTINPUTS skal være en kolondelt liste over alle stier der bibtex skal se etter ekstra .bst-filer. Du trenger ikke legge til :$BSTINPUTS på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
nb: Om bunnlinja skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
nb: Høyde for bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
nb: Hvilken fane på bunnlinja som skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
nb: Bredde på sidestolpen.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
nb: Om sidestolpen skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
nb: Om dokumentviseren skal vises.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
nb: Om dokumentviseren skal vises i et separat eksternt vindu.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
nb: Om BadBox-advarsler skal vises i LogMsg-visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
nb: Om (La)TeX-advarsler skal vises i LogMsg-visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
nb: Identifikator for valgt visning i venstre rute.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
nb: Om velkomstbildet skal vises ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
nb: Avslutt automatisk \begin{env} med \end{env}

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
nb: Bruk automatisk innrykk i miljøer

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
nb: Bruk mellomrom i stedet for tabulator til autoinnrykk i miljøer

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
nb: Bruk så mange mellomrom til automatisk innrykk i mljøer

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
nb: Sett inn automatisk doble hermetegn.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
nb: Språkavhengige hermetegn.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
nb: Automatisk innsetting av spesialtegn.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
nb: Midstill bilder.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
nb: Sett inn omskrevet boks som valg for kommandoen includegraphics

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
nb: Filnavnet er reltativt til stien gitt i «graphicspath»-kommandoen.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
nb: Legg inn bilder i et «figur»-miljø.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
nb: Sett foretrukket figurplassering til øverst på siden.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
nb: Sett foretrukket figurplassering til nederst på siden.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
nb: Sett foretrukket figurplassering til «akkurat her» på siden.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
nb: Sett foretrukket figurplassering til å være på en egen side.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
nb: Tving figurplassering.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
nb: Bruk wrapfigure-miljø

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
nb: Sett foretrukket wrapfigurplassering til høyre for teksten.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
nb: Sett foretrukket wrapfigurplassering til venstre for teksten.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
nb: Sett foretrukket wrapfigurplassering til inni siden.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
nb: Sett foretrukket wrapfigurplassering til utsiden av siden.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
nb: Tillat innpakkede figurer å flyte.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
nb: Om ImageMagick er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
nb: Prøv å fastsette avgrensingsboks fra bildet.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
nb: Standard bildeoppløsning.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
nb: Plassering av TeX-hjelpeteksten.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
nb: Bruk Kile LaTeX-referansen på systemet for kontekstavhengig hjelp.

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
nb: Bruk en ekstern viser for brukerhjelp.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
nb: Gjenåpne filer og prosjekter ved oppstart

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
nb: Rydd automatisk opp i filer ved avslutting.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
nb: Filetternavnene som skal ryddes bort ved avslutning.

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
nb: Malvariabelen «Author».

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
nb: Malvariabelen «Documentclass».

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
nb: Malvariabelen «Input encoding».

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
nb: Standardstien er prosjekter må opprettes.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
nb: Om den gjeldende mappa som vises i konsollet holdes synkronisert med de åpne fanene

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
nb: Om dokumentviseren har slått på filovervåking

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
nb: Om Dvipng er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
nb: Om Convert er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
nb: Vis forhåndsvisning av miljøer i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
nb: Forhåndsvis valgt tekst i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
nb: Forhåndsvis mattegrupper i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
nb: Omgjøringsverktøy for forhåndsvisning av miljøer i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
nb: Omgjøringsverktøy for forhåndsvisning av merket tekst i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
nb: Omgjøringsverktøy for forhåndsvisning av mattegrupper i bunnlinja.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
nb: Bakgrunnen på hurtigvisningsruta

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
nb: Slå på skriptstøtte.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
nb: Sett en tidsgrense for skriptkjøring.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
nb: Tidsgrense for skriptkjøring.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
nb: Siste oppgave som PdfVeiviseren brukte

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
nb: Antall symboler å langre i oversikten over de mest brukte symbolene.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
nb: Vis de mest brukte symbolene

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
nb: Tøm lista over mest brukte symboler når Kile avsluttes.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
nb: Skal det settes inn UTF-8-tegn i stedet for kommandoer

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
nb: Aktiver forhåndsvisning i sanntid.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
nb: Synkroniser markørposisjonen med visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
nb: Slå på forhåndsvisning for nylig åpnede dokumenter.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
nb: Antall millisekunders pause etter endringer før kompilering starter.

en: &Label:
nb: &Merkelapp:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
nb: Fant ingen skriveprogramskomponent. Sjekk KDE-installasjonen.

en: No editor component found.
nb: Fant ingen skriveprogramkomponent.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
nb: Den interne strukturen i Kile er ødelagt (trolig på grunn av en feil i Kile). Velg «Lagre alt» fra «Fil»-menyen, og lukk så Kile.
    Kile-gruppa ber om unnskyldning for dette, og vil sette stor pris på å få tilsendt en feilrapport.

en: Could not find template: %1
nb: Kunne ikke finne malen: %1

en: File Not Found
nb: Fil ikke funnet

en: Please save the file first.
nb: Lagre fila først.

en: Open/create a document first.
nb: Åpne/opprett et dokument først.

en: A template for this type of document cannot be created.
nb: Kan ikke lage en mal for denne dokumenttypen.

en: Create Template From Document
nb: Lag mal fra dokument

en: Remove Template
nb: Fjern mal

en: Open Files
nb: Åpne filer

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
nb: Kile støtte på et problem ved lagring av fila %1. Har du nok fri diskplass?

en: Saving
nb: Lagrer

en: Save File
nb: Lagre fil

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
nb: En fil med navnet «%1» finnes fra før. Vil du overskrive den?

en: Overwrite File?
nb: Overskrive fil?

en: Refresh Project Tree
nb: Oppdater prosjekttre

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
nb: Dette dokumentet tilhører ikke noe prosjekt. Skru på et dokument som er tilknyttet det prosjektet du vil bygge et tre for, og velg så »Oppdater prosjekttre» igjen.

en: Could Not Refresh Project Tree
nb: Kan ikke oppdatere prosjekttreet

en: Select Project
nb: Velg prosjekt

en: Add to Project
nb: Legg til i prosjekt

en: The file %1 is already member of the project %2
nb: Fila %1 er allerede med i prosjektet %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
nb: Fila %1 kan ikke legges til fordi den enten ikke finnes eller ikke er lesbar

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
nb: Denne fila er prosjektfila, som inneholder all informasjon om prosjektet, derfor kan den ikke fjernes fra prosjektet.

en: Cannot Remove File From Project
nb: Kan ikke fjerne fil fra prosjektet

en: Project Already Open
nb: Prosjektet er allerede åpnet

en: Open Project
nb: Åpne prosjekt

en: Save Project
nb: Lagre prosjekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
nb: Dette dokumentet tilhører ikke noe prosjekt. Skru på et dokument som er tilknyttet det prosjektet du vil lagre, og velg så «Lagre prosjekt» igjen.

en: Could Determine Active Project
nb: Kan ikke bestemme det aktive prosjektet

en: Add Files to Project
nb: Legg til filer i prosjektet

en: Add Files
nb: Legg til filer

en: Add
nb: Legg til

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
nb: Ingen prosjekter er åpne. Åpne det prosjektet du vil legge filene til, og velg så «Legg til filer» igjen.

en: Could Not Determine Active Project
nb: Kan ikke bestemme det aktive prosjektet

en: Project Options For
nb: Prosjektvalg for

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
nb: Dette dokumentet tilhører ikke noe prosjekt. Skru på et dokument som er tilknyttet det prosjektet du vil endre, og velg så «Prosjektvalg» igjen.

en: Close Project
nb: Lukk prosjekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
nb: Dette dokumentet tilhører ikke noe prosjekt. Skru på et dokument som er tilknyttet det prosjektet du vil lukke, og velg så «Lukk prosjekt» igjen.

en: Could Not Close Project
nb: Klarte ikke lukke prosjekt

en: Nothing to clean for %1
nb: Ingenting å rydde opp for %1

en: Cleaning %1: %2
nb: Rydder opp %1: %2

en: Switch Project
nb: Bytt prosjekt

en: Select Files to Remove
nb: Velg filer som skal fjernes

en: Show Project Files
nb: Vis prosjektfiler

en: project configuration file
nb: prosjektoppsettsfil

en: graphics file
nb: bildefil

en: Open All Project Files
nb: Åpne alle prosjektfiler

en: not opened: %1 (%2)
nb: ikke åpnet: %1 (%2)

en: Project Files
nb: Prosjektfiler

en: Could not determine the selected file.
nb: Kan ikke bestemme valgt fil.

en: Project Error
nb: Prosjektfeil

en: Opening Project...
nb: Åpner prosjekt …

en: Scanning project files...
nb: Leser gjennom prosjektfiler …

en: (La)TeX Source Files
nb: (La)TeX-kildefiler

en: (La)TeX Packages
nb: (La)TeX-pakker

en: BibTeX Files
nb: BibTeX-filer

en: Metapost Files
nb: MetaPost-filer

en: Kile Script Files
nb: Kile-skriptfiler

en: Kile Project Files
nb: Kile-prosjektfiler

en: All Files (*)
nb: Alle filer (*)

en: No help available for %1.
nb: Det er ingen hjelp tilgjengelig for %1.

en: Undefined
nb: Udefinert

en: Script
nb: skript

en:  output:
nb:  utdata:

en: terminated
nb: avsluttet

en: Launching failed, diagnostics:
nb: Feil ved oppstart. Informasjon:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
nb: En feil oppsto ved tolking av valgene oppgitt til verktøyet.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
nb: Valgene gitt til verktøyet inneholder skall-metategn som ikke kan håndteres nå.

en: There is no executable named "%1" in your path.
nb: Programfila «%1» ligger ikke i programstien din.

en: You do not have permission to run %1.
nb: Du har ikke tillatelse til å kjøre %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
nb: Fant ingen åpenbare problemer.

en: finished with exit code %1
nb: Fullført med status %1

en: finished abruptly
nb: avsluttet brått

en: failed to start
nb: klarte ikke starte

en: crashed
nb: krasjet

en: The document viewer is not available
nb: Dokumentviseren er ikke tilgjengelig

en: Please disable the live preview before launching this tool
nb: Slå av forhåndsvisning i sanntid før dette verktøyet startes

en: Cite
nb: Siter

en: Add BibTeX database
nb: Legg til BibTeX database

en: Paste
nb: Lim inn

en: Document Class Selection - \documentclass{}
nb: Dokumentklassevalg – \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
nb: \documentclass[valg]{klasse}
    klasse: article,report,book,letter
    skriftstørrelser: 10pt, 11pt, 12pt
    papirstørrelser: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    andre valg: 
    landscape – bruk liggende papirformat (standard er stående)
    titlepage, notitlepage – bruk (ikke) egen tittelside
    leqno – vis ligningsnummer på venstre side av ligninger (standard er høyre)
    fleqn – plasser ligninger til venstre (standard er midtstilt)
    onecolumn, twocolumn – én eller to tekstspalter (standard er én)
    oneside, twoside – én- eller tosidig oppsett

en: Package Import - \usepackage{}
nb: Pakkeimportering – \usepackage{}

en: Package Import
nb: Pakkeimportering

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
nb: Alle valg gitt i \documentclass-kommandoen som  dokumentklassen ikke kjenner til, blir sendt videre til pakker lastet med \usepackage.

en: AMS Packages
nb: AMS-pakkar

en: The principal American Mathematical Society packages
nb: Hovedpakkene til American Mathematical Society

en: Start Document Body - \begin{document}
nb: Start brødtekst – \begin{document}

en: Start Document Body
nb: Start brødtekst

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
nb: Tekst er bare tillatt mellom \begin{document} og \end{document}.
    Styreblokka (alt før \begin{document} kan bare inneholde deklarasjoner.

en: Generate Title - \maketitle
nb: Lag tittel – \maketitle

en: Generate Title
nb: Lag tittel

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
nb: Denne kommandoen lager en tittel på en egen tittelside,
    med unntak for «article»-klassen, der tittelen vanligvis
    starter øverst på første side.

en: Table of Contents - \tableofcontents
nb: Innholdsliste – \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
nb: Sett denne kommandoen der du vil ha innholdslista

en: Title Definition - \title{}
nb: Titteldefinisjon – \title{}|

en: Title Definition
nb: Titteldefinisjon

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
nb: \title{tekst}
    Bruk \title-kommandoen for å velge tittel på dokumentet.
    Bruk \\ for å legge til linjeskift i en lang tittel.

en: Author Definition - \author{}
nb: Forfatter – \author{}

en: Author Definition
nb: Forfatter-definisjon

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
nb: \author{navn}
    \author-kommandoen skal inneholde en liste over forfatterne, skilt med \and-kommandoer.

en: Center - \begin{center}
nb: Midtstill – \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
nb: Hver linje må avsluttes med strengen \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
nb: Venstrejuster – \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
nb: Høyrejuster – \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
nb: Sitat – \begin{quote}

en: Quote
nb: Sitat

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nb: Teksten får rette venstre- og høyremarger.
    Legg til en tom linje mellom tekst for å lage avsnitt.

en: Quotation - \begin{quotation}
nb: Langt sitat – \begin{quotation}

en: Quotation
nb: Langt sitat

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nb: Teksten får rette venstre- og høyremarger, samt avsnittsinnrykk.
    Legg til en tom linje mellom tekst for å lage avsnitt.

en: Verse - \begin{verse}
nb: Strofe – \begin{verse}

en: Verse
nb: Strofe

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
nb: «verse»-miljøet er laget for dikt og sanger.
    Skill verselinjene i hver strofe med \\, og bruk én eller fleire tomme linjer for å skille strofene.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
nb: Ordrett – \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
nb: Miljøet får LaTeX til å skrive nøyaktig det du skriver inn.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
nb: Punktliste – \begin{itemize}

en: Bulleted List
nb: Punktliste

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
nb: Miljøet lager en punktmerket liste.
    Hvert punkt må begynne med \item-kommandoen.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
nb: Nummerert liste – \begin{enumerate}

en: Enumeration
nb: Nummerert liste

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
nb: Miljøet lager en nummerert liste.
    Hvert punkt må begynne med \item-kommandoen.

en: Description - \begin{description}
nb: Definisjon – \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
nb: Dette miljøet lager en definisjonsliste.
    Hver definisjon må begynne med kommandoen \item[ord].
    Her blir «ord» skrevet med halvfet skrift og venstrejustert.

en: Table - \begin{table}
nb: Tabell – \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
nb: \begin{table}[plassering]
    Innhold i tabellen.
    \caption{tabelltittel}
    \end{table}
    Tabeller er objekter som ikke hører til vanlig brødtekst, og blir vanligvis automatisk plassert et passelig sted.
    Det valgfrie argumentet [plassering] avgjør hvor LaTeX skal prøve å plassere tabellen:
    h: Her – der i teksten som tabellmiljøet starter
    t: Øverst – øverst på en tekstside
    b: Nederst – nederst på en tekstside
    p: Flytside – på en egen side som bare inneholder flyt-objekter
    Tabellen kan inneholde vanlig tekst, LaTeX-kommandoer og annet du måtte ønske.
    Du kan også bruke \caption-kommandoen for å gi tabellen en tittel.

en: Figure - \begin{figure}
nb: Figur – \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
nb: \begin{figure}[plassering]
    Innhold i figur.
    \caption{figurtekst}
    \end{figure}
    Figurer er objekter som ikke hører til vanlig brødtekst, og  blir vanligvis automatisk plassert et passelig sted.
    Det valgfrie argumentet [plassering] avgjør hvor LaTeX skal prøve å plassere figuren:
    h: Her – der i teksten som figurmiljøet starter
    t: Øverst – øverst på en tekstside
    b: Nederst – nederst på en tekstside
    p: Flytside – på en egen side som bare inneholder flyt-objekter
    Figuren kan inneholde vanlig tekst, LaTeX-kommandoer og annet du måtte ønske.
    Du kan også bruke \caption-kommandoen for å gi figuren en tittel.

en: Title Page - \begin{titlepage}
nb: Tittelside – \begin{titlepage}

en: Title Page
nb: Tittelside

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nb: \begin{titlepage}
    Tekst.
    \end{titlepage}
    Miljøet lager en tittelside – altså en side uten sidenummer eller overskrift.

en: Italics - \textit{}
nb: Kursiv – \textit{}

en: Italics
nb: Kursiv

en: \textit{italic text}
nb: \textit{kursivert tekst}

en: Slanted - \textsl{}
nb: Skråstilt – \textsl{}

en: Slanted
nb: Skråstilt

en: \textsl{slanted text}
nb: \textsl{skråstilt tekst}

en: Boldface - \textbf{}
nb: Halvfet – \textbf{}

en: Boldface
nb: Halvfet

en: \textbf{boldface text}
nb: \textbf{halvfet tekst}

en: Typewriter - \texttt{}
nb: Skrivemaskin – \texttt{}

en: Typewriter
nb: Skrivemaskin

en: \texttt{typewriter text}
nb: \texttt{skrivemaskintekst}

en: Small Caps - \textsc{}
nb: Kapitéler – \textsc{}

en: Small Caps
nb: Kapitéler

en: \textsc{small caps text}
nb: \textsc{kapitéltekst}

en: \item[label] Hello!
nb: \item[ord] Hallo!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
nb: Tabbing – \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
nb: Tabulatormiljøet gjør det lett å justere tekst i kolonner.
    \begin{tabbing}
    tekst \= mer tekst \= enda mer tekst \= siste tekst\\
    Andre rad \&gt; \&gt; mer  \\
    \end{tabbing}
     Kommandoer:
    \=  Sett en tabulatorstopp ved gjeldende plassering.
    \&gt;  Går videre til neste tabulatorstopp.
    \&lt;  Gjør det mulig å skrive noe til venstre for den lokale margen utan å endre margen. Kan bare brukes først på en linje.
    \+  Flytter venstremarg til neste og alle følgende kommandoer én tabulatorstopp til høyre.
    \'  Flytter alt du har skrevet så langt i gjeldende kolonne til høyre for forrige kolonne, og tett inntil tabulatorstoppen til gjeldende kolonne.
    \`  Lar deg legge tekst høyrejustert til en tabulatorstopp, og kan også brukes på tabulatorstopp 0
    \kill  Sett tabulatorstopp uten å produsere tekst.
    \a  I et tabulatormiljø vil ikke kommandoene \=, \' and \` lage aksenttegn som vanlig. Du må derfor bruke \a=, \a' and \a` i stedet.

en: Tabular - \begin{tabular}
nb: Tabell – \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
nb: \begin{tabular}[pos]{kolonner}
    kolonne 1 tekst & kolonne 2 tekst … & kolonne n tekst \\
    …
    \end{tabular}
    pos: angir loddrett plassering; standard er justering om midten av miljøet.
         t – juster på øverste rad
         b – juster på nederste rad
    kolonner: angir kolonneformatering.
         l – En kolonne venstrejusterte elementer.
         r – En kolonne høyrejusterte elementer.
         c – En kolonne midtstilte elementer.
         | –  En loddrett linje fra topp til bunn av miljøet.
         @{tekst} – Setter inn «tekst» i hver rad.
    \hline-kommandoen tegner en vannrett linje så bred som tabellen.
    Kommandoen \cline{i-j} tegner vannrette linjer over kolonnene, begynner i kolonne i og slutter i kolonne j.
    \vline-kommandoen tegner en loddrett linje så lang som raden er høy.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
nb: Flerspaltemiljøer – \multicolumn

en: Multicolumn Cells
nb: Flerkolonne-celler

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
nb: \multicolumn{kolonner}{plassering}{tekst}
    kolonner – antall  kolonner å dekke.
    pos – format på oppføringa («l», «c» og «r» for venstrejustering, midtstilling og høyrejustering).
    text – innholdet i cellen.

en: Horizontal Line - \hline
nb: Vannrett linje – \hline

en: Horizontal Line
nb: Vannrett linje

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
nb: \hline-kommandoen tegner en vannrett linje like bred som tabellen.

en: Vertical Line - \vline
nb: Loddrett linje – \vline

en: Vertical Line
nb: Loddrett linje

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
nb: \vline-kommandoen tegner en loddrett linje like høy som raden den er i.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
nb: Vannrett linje gjennom valgte kolonner – \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
nb: Vannrett linje gjennom kolonner

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
nb: \cline{i-j}-kommandoen tegner vannrettelinjer fra og med kolonne i til og med kolonne j.

en: New Page - \newpage
nb: Ny side – \newpage

en: New Page
nb: Ny side

en: The \newpage command ends the current page
nb: \newpage-kommandoen avslutter siden.

en: Line Break - \linebreak
nb: Linjeskift – \linebreak

en: Line Break
nb: Linjeskift

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
nb: \linebreak-kommandoen bryter gjeldende linje der kommandoen er gitt.

en: Page Break - \pagebreak
nb: Sideskift – \pagebreak

en: Page Break
nb: Sideskift

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
nb: \pagebreak-kommandoen får LaTeX til å bryte den gjeldende siden der kommandoen er gitt.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
nb: Stort loddrett mellomrom – \bigskip

en: "Big" Vertical Space
nb: Stort loddrett mellomrom – \bigskip

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
nb: \bigskip-kommandoen legger til et stort loddrett mellomrom.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
nb: Middels loddrett mellomrom – \medskip

en: "Medium" Vertical Space
nb: «Middels» loddrett mellomrom

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
nb: \medskip-kommandoen legger til et middels stort loddrett mellomrom.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
nb: Sett inn bilde– \includegraphics{bildefil}

en: Image Insertion
nb: Sett inn bilde

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
nb: Tilpassbar filinkludering  – \include{file}

en: Customizable File Inclusion
nb: Tilpassbar filinkludering

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
nb: \include{fil}
    \include-kommandoen brukes sammen med \includeonly-kommandoen for å inkludere valgte filer.

en: Type or select a filename:
nb: Skriv inn eller velg et filnavn:

en: File Inclusion - \input{file}
nb: Sett inn fil – \input{fil}

en: File Inclusion
nb: Sett inn fil

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
nb: \input{fil}
    \input-kommandoen fører til at innholdet i i den eksterne fila blir satt inn og behandlet akkurat som om det sto i teksten.

en: Sectioning
nb: Inndelinger

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \part{tittel}
    \part*{tittel}: Ikke skriv tall, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Part
nb: &Del

en: No &numbering
nb: Ingen &nummerering

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
nb: \chapter{tittel}
    \chapter*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.
    Kan bare brukes i «report»- og «book»-klassene.

en: C&hapter
nb: &Kapittel

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \section{tittel}
    \section*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Section
nb: &Overskrift

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \subsection{tittel}
    \subsection*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Subsection
nb: &Underoverskrift

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \subsubsection{tittel}
    \subsubsection*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Subsubsection
nb: U&nderunderoverskrift

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \paragraph{tittel}
    \paragraph*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Paragraph
nb: &Avsnitt

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nb: \subparagraph{tittel}
    \subparagraph*{tittel}: Ikke nummerer, og ikke ta med oppføringa i innholdslista.

en: &Subparagraph
nb: &Underavsnitt

en: Size
nb: Størrelse

en: tiny
nb: bitteliten

en: scriptsize
nb: skriptstørrelst

en: footnotesize
nb: fotnotestørrelse

en: small
nb: liten

en: normalsize
nb: vanlig

en: large
nb: stor

en: Large
nb: Stor

en: LARGE
nb: STOR

en: huge
nb: kjempestor

en: Huge
nb: Enorm

en: Other
nb: Andre

en: \label{key}
nb: \label{nøkkel}

en: \index{word}
nb: \index{ord}

en: \footnote{text}
nb: \footnote{tekst}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
nb: Kommandoen legger til et sitat i teksten, med referanse til  knyttet til ref-oppføringa i bibfila.
    Du kan åpne bibfila med Kile for å se alle de tilgjengelige oppføringene.

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
nb: Understreking – \underline{}

en: Smart New Line
nb: Smart ny linje

en: Smart Tabulator
nb: Smart tabulator

en: Abstract - \begin{abstract}
nb: Sammendrag – \begin{abstract}

en: Abstract
nb: Sammendrag

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nb: \begin{abstract}
    Tekst.
    \end{abstract}
    abstract-miljøet lager en tittelside – altså en side uten sidenummer eller overskrift.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
nb: Tabell* -\begin{tabular*}

en: Tabular*
nb: Tabell*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
nb: \begin{tabular*}{bredde}[plassering]{format}
    kolonne 1-oppføring & kolonne 2-oppføring … & kolonne n-oppføring \\
    …
    \end{tabular*}
    Dette er en utvidet utgave av «tabular»-miljøet, med en ekstra parameter for bredde. Det må være et gummimellomrom mellom kolonner som kan utvides til å dekke bredden.

en: Minipage - \begin{minipage}
nb: Miniside – \begin{minipage}

en: Minipage
nb: Miniside

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
nb: Miljøet «minipage» likner på \parbox-kommandoen. Det tar samme valgfrie plasseringsargument og obligatoriske breddeargument, men du kan bruke andre avsnittslagende miljøer i et «minipage»-miljø.

en: Table of Figures - \listoffigures
nb: Figurliste – \listoffigures

en: Table of Figures
nb: Figurliste

en: Put this command where you want the list of figures to go.
nb: Skriv denne kommandoen der du vil ha figurlista.

en: Table of Tables - \listoftables
nb: Tabelliste – \listoftables

en: Table of Tables
nb: Tabelliste

en: Put this command where you want the list of tables to go.
nb: Skriv denne kommandoen der du vil ha tabellista.

en: Generate Index - \makeindex
nb: Lag register – \makeindex

en: Generate Index
nb: Opprett register …

en: Put this command when you want to generate the raw index.
nb: Skriv denne kommandoen der du vil laga stikkordregisteret.

en: Print Index - \printindex
nb: Skriv register – \printindex

en: Print Index
nb: Skriv register

en: Put this command when you want to print the formatted index.
nb: Skriv denne kommandoen der du vil ha det formatterte stikkordregisteret skrevet ut.

en: Glossary - \makeglossary
nb: Ordliste – \makeglossary

en: Glossary
nb: Ordliste

en: Put this command when you want to print a glossary.
nb: Skriv denne kommandoen der du vil ha ordlista.

en: Bibliography
nb: Litteraturliste

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
nb: Litteraturliste – \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
nb: \begin{thebibliography}{bredeste referansenann}
    \bibitem[label]{referansenøkkel}
    …
    \end{thebibliography}
    
    widest-label – tekst som er omtrent like bred som det bredeste referansenavnet laget av \bibitem-kommandoer.
    \bibitem – en litteraturlisteoppføring.

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
nb: Ordrett (vis mellomrom) – \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
nb: Ordrett (vis mellomrom)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
nb: Miljø som får LaTeX til å skrive ut nøyaktig det du taster inn. I denne varianten skrives mellomrom ut på en spesiell måte.

en: Embedded Code - \verb||
nb: Programkode – \verb||

en: Embedded Code
nb: Programkode

en: Macro form of the verbatim environment.
nb: Makroutgave av «verbatim»-miljøet..

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
nb: Programkode (vis mellomrom) – \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
nb: Programkode (vis mellomrom)

en: Macro form of the verbatim* environment.
nb: Makroutgave av «verbatim*»-miljøet.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
nb: Lite loddrett mellomrom – \smallskip

en: "Small" Vertical Space
nb: Lite loddrett mellomrom

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
nb: \smallskip-kommandoen legger til et lite loddrett mellomrom.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
nb: Vannrett varierbart mellomrom – \hfill

en: Horizontal Variable Space
nb: Vannrett varierbart mellomrom

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
nb: \hfill-kommandoen lagar en «gummilengde», som er en lengde som kan utvide seg eller krympe vannrett. Lengden blir fylt med mellomrom.

en: Horizontal Dots - \dotfill
nb: Vannrette prikker – \dotfill

en: Horizontal Dots
nb: Vannrette prikker

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
nb: \dotfill-kommandoen lager en «gummilengde» som skriver ut punktum i stedet for mellomrom.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
nb: Vannrett linje – \hrulefill

en: Horizontal Rule
nb: Vannrett linje

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
nb: \hrulefill-kommandoen lager en «gummilengde», som er en lengde som kan utvide seg eller krympe vannrett. Lengden blir fylt med en vannrett strek.

en: Vertical Variable Space - \vfill
nb: Loddrett varierbart mellomrom – \vfill

en: Vertical Variable Space
nb: Loddrett varierbart mellomrom

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
nb: \vfill-kommandoen lager en «gummilengde», som er en lengde som kan utvide seg eller krympe loddrett.

en: Horizontal Space - \hspace{}
nb: Vannrett mellomrom – \hspace{}

en: Horizontal Space
nb: Vannrett mellomrom

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
nb: \hspace-kommandoen legger til vannrett mellomrom. Lengden på tomrommet kan du skrive på alle måter LaTeX forstår, for eksempel i punkt eller centimeter. Du kan legge til både negative og positive mellomrom med en \hspace-kommando.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
nb: Vannrett mellomrom (tvunget) – \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
nb: Vannrett mellomrom (tvunget)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nb: \hspace*-kommandoen legger til vannrett mellomrom som \hspace-kommandoen. LaTeX fjerner vannrett mellomrom som kommer på slutten av ei linje. Hvis du vil at LaTeX ikke skal fjerne dette, så tar du med det vaglfrie *-argumentet. Da blir tomtommet aldri fjernet.

en: Vertical Space - \vspace{}
nb: Loddrett mellomrom – \vspace{}

en: Vertical Space
nb: Loddrett mellomrom

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
nb: \vspace-kommandoen legger til loddrett mellomrom. Lengden på tomrommet kan du skrive på alle måter LaTeX forstår, for eksempel i punkt eller centimeter. Du kan legge til både negative og positive mellomrom.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
nb: Loddrett mellomrom (tvunget) – \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
nb: Loddrett mellomrom (tvunget)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nb: \vspace*-kommandoen legger til loddrett mellomrom som \vspace-kommandoen. LaTeX fjerner loddrett mellomrom som kommer på slutten av en side. Hvis du vil at LaTeX ikke skal fjerne dette, tar du med det valgfrie *-argumentet. Mellomrommet blir da aldri fjernet.

en: Emphasized - \emph{}
nb: Uthevet – \emph{}

en: Emphasized
nb: Uthevet

en: \emph{emphasized text}
nb: \emph{uthevet tekst}

en: Strong - \strong{}
nb: Sterkt uthevet – \strong{}

en: Strong
nb: Sterkt uthevet

en: \strong{text}
nb: \strong{tekst}

en: Roman - \rmfamily
nb: Antikva – \rmfamily

en: Roman
nb: Antikva

en: Sans Serif - \sffamily
nb: Grotesk – \sffamily

en: Sans Serif
nb: Grotesk

en: Monospace - \ttfamily
nb: Fastbreddde – \ttfamily

en: Monospace
nb: Fastbreddde

en: Medium - \mdseries
nb: Middels – \mdseries

en: Medium
nb: Middels

en: Bold - \bfseries
nb: Halvfet– \bfseries

en: Upright - \upshape
nb: Opprett – \upshape

en: Upright
nb: Opprett

en: Italic - \itshape
nb: Kursiv – \itshape

en: Slanted - \slshape
nb: Skråstilt – \slshape

en: Smallcaps - \scshape
nb: Kapitéler – \scshape

en: Smallcaps
nb: Kapitéler

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
nb: Valg av litteraturlistestil – \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
nb: Valg av itteraturlistestil

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
nb: Argumentet til \bibliographystyle referer til fila «stil.bst», som definerer hvordan kildereferanser skal se ut.
    Standardstilene som følgjer med BibTeX er:
    alpha – sortert alfabetisk, med referansenavn satt sammen av forfatter og publiseringsår.
    plain – sortert alfabetisk, med numeriske referansenavn.
    unsrt – som «plain», men med oppføringer i siteringsrekkefølge.
    abbrv – som «plain», men med mer kompakte referansenavn.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
nb: Litteraturlistegenerering – \bibliography{}

en: Bibliography Generation
nb: Litteraturlistegenerering

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
nb: Argumentet til \bibliography refererer til bib-fila (uten etternavn .bib),
    som skal inneholde databasen i BibTeX-format.
    Kile setter automatisk inn grunnavnet til TeX-fila.

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
nb: Last BibLaTeX-pakke – \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
nb: Last BibLaTeX-pakke

en: This includes the package biblatex
nb: Dette inkluderer pakka «biblatex»

en: Print Bibliography
nb: Skriv ut litteraturliste

en: Prints the complete bibliography
nb: Skriver ut hele litteraturlista

en: Print Bibliography by Section
nb: Skriv ut litteraturliste etter avsnitt

en: Print the bibliography for each section
nb: Skriv ut litteraturlista for hvert avsnitt

en: Print List of Shorthands
nb: Skriv ut symboloversikt

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
nb: ALT…: Du kan velge mellom disse to feltene.

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
nb: OPT…: Valgfrie felt (bruk «Rydd opp»-kommandoen for å fjerne dem).

en: Bib fields - %1
nb: Bibfelt – %1

en: Small Space
nb: Lite mellomrom

en: Medium Space
nb: Middels mellomrom

en: Large Space
nb: Stort mellomrom

en: Math Mode - $...$
nb: Mattemodus – $…$

en: Math Mode
nb: Mattemodus

en: Displaymath Mode - \[...\]
nb: Selvstendig mattemodus – \[…\]

en: Displaymath Mode
nb: Selvstendig mattemodus

en: Equation - \begin{equation}
nb: Likning – \begin{equation}

en: Equation
nb: Likning

en: Subscript - _{}
nb: Senket skrift – _{}

en: Subscript
nb: Senket skrift

en: Superscript - ^{}
nb: Hevet skrift – ^{}

en: Superscript
nb: Hevet skrift

en: Normal Fraction - \frac{}{}
nb: Normal brøk – \frac{}{}

en: Normal Fraction
nb: Normal brøk

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
nb: Visningsbrøk – \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
nb: Visningsbrøk

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
nb: Brøk i tekststil – \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
nb: Brøk i tekststil

en: Square Root - \sqrt{}
nb: Kvadratrot – \sqrt{}

en: Square Root
nb: Kvadratrot

en: \left
nb: Venstre – \left

en: \right
nb: Høyre – \right

en: Array - \begin{array}
nb: Matrise – \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
nb: \begin{array}{format}
    kolonne 1-oppføring & kolonne 2-oppføring … & kolonne n-oppføring \\ 
    …
    \end{array}
    Hver kolonne blir representert med én bokstav i «format»-argumentet:
         l – venstrejustering
         c – midtstilling
         r – høyrejustering

en: Left Delimiter
nb: Venstre skilletegn

en: left (
nb: venstre (

en: left [
nb: venstre [

en: left {
nb: venstre {

en: left &lt;
nb: venstre &lt;

en: left )
nb: venstre )

en: left ]
nb: venstre ]

en: left }
nb: venstre }

en: left &gt;
nb: venstre &gt;

en: left .
nb: venstre .

en: Right Delimiter
nb: Høyre skilletegn

en: right )
nb: høyre )

en: right ]
nb: høyre ]

en: right }
nb: høyre }

en: right &gt;
nb: høyre &gt;

en: right (
nb: høyre (

en: right [
nb: høyre [

en: right {
nb: høyre {

en: right &lt;
nb: høyre &lt;

en: right .
nb: høyre .

en: Normal Binomial - \binom{}{}
nb: Vanlig binomial – \binom{}{}

en: Normal Binomial
nb: Vanlig binomial

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
nb: Binomial i visningsstil – \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
nb: Binomial i visningsstil

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
nb: Binomial i tekststil – \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
nb: Brøk i tekststil

en: N-th Root - \sqrt[]{}
nb: N-te rot – \sqrt[]{}

en: N-th Root
nb: N-te rot

en: Left-Right () - \left(..\right)
nb: Venstre-høyre () – \left(…\right)

en: Left-Right ()
nb: Venstre-høyre ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
nb: Utvidbar venstrepil – \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
nb: Utvidbar venstrepil

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
nb: Utvidbar høyrepil – \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
nb: Utvidbar høyrepil

en: Boxed Formula - \boxed{}
nb: Formel i ramme – \boxed{}

en: Boxed Formula
nb: Formel i ramme

en: bigl - \bigl
nb: bigl – \bigl

en: Bigl - \Bigl
nb: Bigl – \Bigl

en: biggl - \biggl
nb: biggl – \biggl

en: Biggl - \Biggl
nb: Biggl – \Biggl

en: bigr - \bigr
nb: bigr – \bigr

en: Bigr - \Bigr
nb: Bigr – \Bigr

en: biggr - \biggr
nb: biggr – \biggr

en: Biggr - \Biggr
nb: Biggr – \Biggr

en: Text in Mathmode - \text{}
nb: Tekst i mattemodus – \text{}

en: Text in Mathmode
nb: Tekst i mattemodus

en: Intertext - \intertext{}
nb: Intertekst – \intertext{}

en: Intertext
nb: Intertekst

en: Displaymath - \begin{displaymath}
nb: Selvstendig matte – \begin{displaymath}

en: Displaymath
nb: Selvstendig matte

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
nb: Likning (ikke nummerert) – \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
nb: Likning (ikje nummerert)

en: Multline - \begin{multline}
nb: Flerlinje – \begin{multline}

en: Multline
nb: Flerlinje

en: Multline* - \begin{multline*}
nb: Flerlinje (ikke nummerert) – \begin{multline*}

en: Multline*
nb: Flerlinje*

en: Split - \begin{split}
nb: Del – \begin{split}

en: Split
nb: Del

en: Gather - \begin{gather}
nb: Samle – \begin{gather}

en: Gather
nb: Samle

en: Gather* - \begin{gather*}
nb: Samle (ikke nummerert) – \begin{gather*}

en: Gather*
nb: Samle (ikke nummerert)

en: Align - \begin{align}
nb: Juster – \begin{align}

en: Align
nb: Juster

en: Align* - \begin{align*}
nb: Juster (ikke nummerert) – \begin{align*}

en: Align*
nb: Juster*

en: Flalign - \begin{flalign}
nb: Flalign – \begin{flalign}

en: Flalign* - \begin{flalign*}
nb: Flalign* – \begin{flalign*}

en: Alignat - \begin{alignat}
nb: Alignat – \begin{alignat}

en: Alignat* - \begin{alignat*}
nb: Alignat* – \begin{alignat*}

en: Aligned - \begin{aligned}
nb: Innrettet – \begin{aligned}

en: Aligned
nb: Innrettet

en: Gathered - \begin{gathered}
nb: Samlet – \begin{gathered}

en: Gathered
nb: Samlet

en: Alignedat - \begin{alignedat}
nb: Alignedat – \begin{alignedat}

en: Cases - \begin{cases}
nb: Alternativer – \begin{cases}

en: Cases
nb: Alternativer

en: matrix - \begin{matrix}
nb: Matrise – \begin{matrix}

en: matrix
nb: matrise

en: pmatrix - \begin{pmatrix}
nb: pmatrise – \begin{pmatrise}

en: pmatrix
nb: pmatrise

en: vmatrix - \begin{vmatrix}
nb: vmatrise – \begin{vmatrix}

en: vmatrix
nb: vmatrise

en: Vmatrix - \begin{Vmatrix}
nb: Vmatrise – \begin{Vmatrix}

en: Vmatrix
nb: Vmatrise

en: bmatrix - \begin{bmatrix}
nb: bmatrise – \begin{bmatrix}

en: bmatrix
nb: bmatrise

en: Bmatrix - \begin{Bmatrix}
nb: Bmatrise – \begin{Bmatrix}

en: Bmatrix
nb: Bmatrise

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
nb: 0 feil

en: 1 error | %1 errors
nb[0]: 1 feil
nb[1]: %1 feil

en: 0 warnings
nb: 0 advarsler

en: 1 warning | %1 warnings
nb[0]: 1 advarsel
nb[1]: %1 advarsler

en: 0 badboxes
nb: 0 badboxer

en: 1 badbox | %1 badboxes
nb[0]: 1 badbox
nb[1]: %1 badboxer

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
nb: Versjon %1.%2.%3 av Okular er for gammel for ForwardDVI. Oppdater okular til versjon 0.8.6 eller høyere

en: Select Bibliography
nb: Velg litteraturliste

en: Select a bibliography
nb: Velg en litteraturliste

en: No bibliography selected.
nb: Ingen litteraturliste er valgt.

en: No bibliographies found.
nb: Ingen litteraturlister funnet.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
nb: Finner ikke «%1» eller «%2». Om du prøver å vise en annen HTML-fil, se «Innstillinger → Sett opp Kile → Verktøy → HTML-framviser → Avansert».

en: Could not change to the folder %1.
nb: Klarte ikke bytte til mappa «%1».

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
nb: Det går ikke an å skrive til mappa %1, så %2 vil ikke kunne lagre utfilene sine.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
nb: Fila %1/%2 finnes ikke. Hvis dette er uventet, så sjekk filtillatelsene.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
nb: Fila %1/%2 er ikke lesbar. Se etter at filtillatelsene er riktige om dette er uventet.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
nb: Kan ikke bestemme hvilken fil %1 skal kjøres på, for det er ikke noe aktivt dokument.

en: Could not determine the master file for this document.
nb: Klarte ikke bestemme hovedfila for dette dokumentet.

en: Please save the untitled document first.
nb: Du må lagre det navnløse dokumentet først.

en: The file %1 does not exist.
nb: Fila %1 finnes ikke.

en: The file %1 is not readable.
nb: Fila %1 er ikke lesbar.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
nb: Dokumentet «%1» er ikke et LaTeX-grunndokument. Vil du fortsette likevel?

en: Continue?
nb: Fortsett?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
nb: Fila %1/%2 finnes ikke, husket du å kompilere kildefila?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
nb: Dette dokumentet tilhører ikke et prosjekt. Bytt til et dokument som er knyttet til prosjektet du vil arkivere, og velg så «Arkiver» på nytt.

en: No files have been chosen for archiving.
nb: Ingen filer er valgt til arkivering.

en: Archive Project
nb: Arkiver prosjekt

en: Unknown tool %1.
nb: Ukjent verktøy %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
nb: Ingen fabrikk installert. Kontakt Kile-utviklerne.

en: Aborted
nb: Avbrutt

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
nb: Kan ikke finne verktøyet «%1» i oppsettsdatabasen.

en: &Stop
nb: &Stopp

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
nb: &Gjør om til

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nb: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
nb: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
nb: &Fullfør

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
nb: &Punktmerket liste

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
nb: &Velg

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
nb: S&lett

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
nb: M&iljø

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
nb: Te&X-gruppe

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
nb: Dokumentviser

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
nb: &Bygg

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
nb: &Kompiler

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
nb: Gjør &om

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
nb: An&dre

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
nb: Pros&jekt

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
nb: &Styreblokk

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
nb: Tabeller og lister

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
nb: &Inndelinger

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
nb: &Referanser

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
nb: &Miljø

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
nb: &Listemiljø

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
nb: &Tabellmiljø

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
nb: &Flytmiljø

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
nb: &Kodemiljø

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
nb: &Matte-kommandoer

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
nb: Krøllparenteser

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
nb: AMS-tekst og -bokser

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
nb: AMS-brøk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
nb: AMS-binomialuttrykk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
nb: AMS-piler

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
nb: Matte&skriftstiler

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
nb: Matte&aksenter

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
nb: Matte&mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
nb: Standard matte&miljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
nb: &AMS mattemiljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
nb: &Rett inn miljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
nb: &Midtstill miljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
nb: Fler&linjemiljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
nb: &Matrisemiljøer

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
nb: &Skriftstiler

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
nb: Skriftfamilie

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
nb: Skriftserie

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
nb: Skriftform

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
nb: &Mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
nb: Side- og linjeskift

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
nb: Mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
nb: Gummilengder

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
nb: &Veiviser

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nb: &Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
nb: TeX-hjelpetekst

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
nb: Hoved

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
nb: Rediger

en: Paste as LaTe&X
nb: Lim inn som LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
nb: Gjør om utvalget til &LaTeX

en: Could not create an editor view.
nb: Klarte ikke lage skrivevisning.

en: Fatal Error
nb: Kritisk feil

en: &QuickPreview Selection
nb: &Hurtigvis Utvalget

en: &QuickPreview Environment
nb: &Hurtigvis Miljøet

en: &QuickPreview Math
nb: &Hurtigvisning av matte

en: Print Compiled Document...
nb: Skriv ut kompilert dokument …

en: Print Preview For Compiled Document...
nb: Skriv ut forhåndsvisning for kompilert dokument …

en: Some documents could not be saved correctly
nb: Noen dokumenter kunne ikke lagres riktig

en: The document must have been saved before the live preview can be started
nb: Dokumentet må ha vært lagret før forhåndsvisning i sanntid kan startes

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
nb: Plasseringen av ett prosjektelement er ikke relativ til prosjektets basismappe.
    Sanntids-forhåndsvisning for dette prosjektet er slått av

en: Failed to create the subdirectory structure
nb: Klarte ikke lage undermappe-strukturen

en: LivePreview
nb: Sanntidsforhåndsvisning

en: KDE Integrated LaTeX Environment
nb: KDE-integrert LaTeX-miljø

en: Project Management/Developer
nb: Prosjektstyrer og utvikler

en: Developer
nb: Utvikler

en: Former Developer
nb: Tidligere utvikler

en: Former Maintainer/Developer
nb: Tidligere utvikler og vedlikeholder

en: Migration from Subversion to Git
nb: Migrering fra Subversion til Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
nb: KConfig XT, ymse forbedringer og feilfikser

en: KatePart Integration
nb: KatePart-integrering

en: Log Parsing
nb: Loggtolking

en: Find-in-Files Dialog
nb: Finn i filer-dialog

en: Documentation
nb: Dokumentasjon

en: Jump to line
nb: Hopp til linje

en: Start a new Kile mainwindow
nb: Start et nytt Kile-hovedvindu

en: Frame
nb: Ramme

en: Untitled Block
nb: Navnløs blokk

en: LaTeX ---> DVI (Okular)
nb: LaTeX → DVI (Okular)

en: LaTeX ---> PS (Okular)
nb: LaTeX → PS (Okular)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Okular)
nb: PDFLaTeX → PDF (Okular)

en: XeLaTeX ---> PDF (Okular)
nb: XeLaTeX → PDF (Okular)

en: There is no selection to compile.
nb: Det er ikke noe utvalg som kan kompileres.

en: There is no surrounding environment.
nb: Det er ikke noe miljø rundt utvalget.

en: This job is only useful with a master document.
nb: Dette er bare nyttig med et hoveddokument.

en: This is not a subdocument, but the master document.
nb: Dette er ikke et underdokument, men selve hoveddokumentet.

en: There is no surrounding mathgroup.
nb: Det er ingen mattegruppe rundt utvalget.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
nb: Klarte ikke kjøre hurtigvisning:
    ukjent oppgave «%1»

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
nb: Det kjører en forhåndsvisning fra før, den må avsluttes for å kunne kjøre denne.

en: There is nothing to compile and preview.
nb: Det er ingenting å kompilere og forhåndsvise.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
nb: Klarte ikke å kjøre «%1» for hurtigvisning.

en: Could not determine the main document.
nb: Kan ikke bestemme hoveddokumentet.

en: Could not read the preamble.
nb: Klarte ikke lese styreblokka.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
nb: Fant ikke \begin{document}-kommandoen.

en: QuickPreview
nb: Hurtigvisning

en: Enter Value
nb: Oppgi verdi

en: Please enter a value
nb: Skriv inn en verdi

en: Save As
nb: Lagre som

en: Unable to find '%1'
nb: Klarte ikke å finne «%1»

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
nb: Det oppsto en feil på linje %1 mens skriptet «%2» ble kjørt:
    %3

en: Error
nb: Feil

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
nb: Du trenger minst versjon %1 av Kile for å kjøre skriptet «%2». Kjøringen er avbrutt.

en: Version Error
nb: Versjonsfeil

en: Execution of %1
nb: Kjøring av %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
nb: Kunne ikke finne en mappe å lagre «%1» i .
    Sjekk om du har en «.kde»-mappe med skrivetilgang i hjemmemappa di.

en: Empty File
nb: Tom fil

en: Empty LaTeX File
nb: Tom LaTeX-fil

en: Empty BibTeX File
nb: Tom BibTeX-fil

en: The file '%1' does not exist.
nb: Fila «%1» finnes ikke.

en: Short
nb: Kort

en: Expanded Text
nb: Utvidet tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
nb: &Legg til

en: &Delete
nb: &Slett

en: Delete the abbreviation '%1'?
nb: Vil du slette forkortelsen «%1»?

en: Delete Abbreviation
nb: Slett forkortelse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
nb: Oppsett av utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
nb: Vis velkomstbilde ved oppstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
nb: Vis i eksternt vindu

en: Dictionary
nb: Ordliste

en: Try to place the cursor.
nb: Forsøk å plassere skrivemerket.

en: Insert bullets where the user must input data.
nb: Sett inn punkt der brukeren må skrive inn data.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
nb: Lukk også et miljø når en åpningskommando settes inn.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
nb: Fullføring basert på retning eller oppsprett, for TeX/LaTeX-kommandoer som finnes i de valgte fullføringsfilene.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
nb: Vis automatisk en fullføringsliste av TeX/LaTeX-kommandoer når ordet er så langt.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
nb: Vis forkortelser for de valgte fullføringsfilene i sidestolpen

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
nb: Fullføring  basert på retning eller oppsprett, for forkortelser som finnes i de valgte fullføringsfilene.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
nb: Vis LaTeX-kommandoer for de valgte fullføringsfilenee i sidestolpen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
nb: Fullføringsfiler

en: File not found
nb: Fant ikke fila

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
nb: Ordlista «%1» inneholder dupliserte oppføringer.

en: Completion
nb: Fullføring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
nb: Terskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
nb: bokstaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
nb: Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
nb: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
nb: Vis LaTeX-kommandoer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
nb: Vis forkortelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
nb: Fullføringsegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
nb: Plasser skrivemerke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
nb: Lukk miljøer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
nb: Utfører systemsjekk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
nb: Ser etter om TeX-systemet er riktig installert …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
nb: Resultater

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
nb: Fullfør miljøer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
nb: Fullfør automatisk \begin{miljø} med \end{miljø}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
nb: Automatiske innrykk inne i miljøer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
nb: Bruk automatisk innrykk i miljøer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
nb: Slått på

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
nb: Sett inn mellomrom i stedet for tabulatorer i automatisk miljøinnrykk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
nb: Sett inn mellomrom i stedet for tabulatorer for innrykk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
nb: Bruk så mange mellomrom for automatisk miljøinnrykk.

en: Open selected
nb: Åpne merkede

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nb: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
nb: Stan&dard prosjektplassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
nb: Gjenåpne filer og p&rosjekter ved oppstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
nb: Malvariabler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
nb: F&orfatter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
nb: Oppryddingsdetaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
nb: Rydd automatisk opp i filer etter at Kile lukkes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
nb: Last dokumentet på nytt automatisk etter endringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
nb: Synkroniser den gjeldende mappa som vises i konsollet med de åpne fanene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
nb: La Kile kjøre LyX-kommandoer sendt fra litteraturlisteprogrammer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
nb: (brukt når bildet ikke inneholder informasjon om oppløsning)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
nb: For&søk å bestemme fra bildet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
nb: (du må installere ImageMagick for å kunne bruke dette)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
nb: Sett inn stien til TeX-hjelpetekstene. Eksempel: /usr/share/texmf/doc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
nb: &Plassering til TeX-hjelp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
nb: Informasjon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
nb: Kontekstfølsom hjelp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
nb: Bruk LaTeX-referansen til &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
nb: &Oppsett …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
nb: Bruk &innebygd viseprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
nb: Vis hjelpefil i &nytt vindu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
nb: Sett opp …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
nb: Sett opp LaTeX-miljøer og kommandoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
nb: Doble hermetegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
nb: Sett &automatisk inn doble venstre- og høyre hermetegn for LaTeX

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
nb: Dette valget setter inn LaTeX-teksten for de fleste spesialtegn som finnes på et tastatur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
nb: Sett inn automatisk LaTeX-teksten for spesialtegn under skriving (aksenter osv.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
nb: Mattemodus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
nb: Sett inn $ automatisk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
nb: Miljøvariabler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
nb: Sjekk om rotdokumentet er et LaTeX-rotdokument før LaTeX kjøers på det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
nb: Sjekk om &rot-dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
nb: Hopp til første feil hvis LaTeX-kljøring ga feil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
nb: &Hopp til første feil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
nb: Kjør automatisk Asymptote, BibTeX, MakeIndex og kjør LaTeX på nytt når nødvendig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
nb: Kjør ekstra verktøy automatisk

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
nb: Oppsett for forhåndsvisning i sanntid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
nb: Slå på forhåndsvisning i sanntid for nylig åpnede dokumenter

en: Hide &Bad Boxes
nb: Skjul &badbokser

en: Hide (La)TeX &Warnings
nb: Skjul (La)TeX-advarsler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
nb: Velg et verktøy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
nb: Ny …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
nb: Velg et oppsett for dette verktøyet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
nb: Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
nb: K&lasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
nb: &Måletternavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
nb: Mål&fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
nb: &Relativ mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
nb: Lukk Konsoll når verktøyet er ferdig.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
nb: Meny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
nb: &Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
nb: Gjenopprett standardverktøy …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
nb: Velg hva slags dokument du vil opprette:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
nb: Mal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
nb: Velg malen som skal brukes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
nb: Kjør hurtigstart-veiviseren når en tom LaTeX-fil opprettes

en: Quick Preview in a Separate Window
nb: Hurtigvisning i nytt vindu

en: Select a configuration:
nb: Velg et oppsett:

en: Quick Preview in Bottom Bar
nb: Vis rask forhåndsvisning i bunnlinja

en: &Resolution:
nb: O&ppløsning:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
nb: (tillatte verdier: 30–1000 ppt.)

en: &Background Color:
nb: &Bakgrunnsfarge:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
nb: Kile kan omgjøre dokumenter  til PNG-bilder på tre måter

en: dvi --> png
nb: DVI → PNG

en: (uses dvipng)
nb: (bruker dvipng)

en: dvi --> ps --> png
nb: DVI → PS → PNG

en: (uses dvips/convert)
nb: (bruker dvips og convert)

en: pdf --> png
nb: PDF → PNG

en: (uses convert)
nb: (bruker convert)

en: Show preview in bottom bar:
nb: Vis forhåndsvisning på bunnlinja:

en: Conversion to image:
nb: Gjør om til bilde:

en: Selection:
nb: Utvalg:

en: Environment:
nb: Miljø:

en: Mathgroup:
nb: Mattegruppe:

en: Subdocument:
nb: Underdokument:

en: Not available, opens always in a separate window.
nb: Ikke tilgjengelig, forhåndsvisningen blir alltid åpnet i et nytt vindu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
nb: Ko&mmando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
nb: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Betrakt fila <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> med full sti <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, kompilert med pdflatex til <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variablene har følgende betydninger:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filnavn med etternavn men uten sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filnavn uten etternavn og uten sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: stien til kildefila, uten filnavn  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: stien til målfila uten filnaavn, samme som %dir_base hvis ingen relativ sti er oppgitt &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> mål-filnavnet uten sti &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> oppløsning for forhåndsvisningen innstilt i  Oppsett av kile→Verktøy→Forhåndsvisning</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Liste over alle filer i et prosjekt merket for arkivering. Sett arkiv-flagget i sidestolpen «Filer og prosjekter» ved å bruke kontekstmenyen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
nb: Valg:

en: Files & Projects
nb: Filer og prosjekter

en: Include in Archive
nb: Ta med i arkiv

en: Packages
nb: Pakker

en: Images
nb: Bilder

en: &Open With
nb: &Åpne med

en: Other...
nb: Annet …

en: &Open
nb: Å&pne

en: &Save
nb: &Lagre

en: &Add to Project
nb: &Legg til i prosjekt

en: &Include in Archive
nb: &Ta med i arkiv

en: &Remove From Project
nb: &Fjern fra prosjekt

en: A&dd Files...
nb: L&egg til filer …

en: &Close
nb: Lu&kk

en: Current Default (%1)
nb: Gjeldende standard (%1)

en: Current Default
nb: Gjeldende standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
nb: Verktøy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
nb: Oppsett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
nb: O&pp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
nb: &Ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
nb: Slå på &skriptstøtte

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
nb: Tidsgrense for kjøring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
nb: &Begrens hvor lenge skripter kan kjøre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
nb: &Tidsgrense (sekunder):

en: Run Selected Script
nb: Kjør valgt skript

en: Create New Script
nb: Lag nytt skript

en: Open Selected Script in Editor
nb: Åpne valgt skript i skriveprogram

en: Configure Key Sequence
nb: Sett opp tastesekvens

en: Remove Key Sequence
nb: Fjern tastesekvens

en: Refresh List
nb: Oppdater liste

en: Script Name
nb: Skriptnavn

en: Sequence
nb: Sekvens

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nb: Tastesekvensen «%1» er allerede tilordnet handlinga «%2»

en: Sequence Already Assigned
nb: Sekvens allerede tilordnet

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
nb: Sekvensen «%1» er en undersekvens av «%2», som alt er tilordnet handlinga «%3».

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nb: Den kortere sekvensen «%1» er alt tilordnet handlinga «%2»

en: Characters
nb: Tegn

en: Words and numbers:
nb: Ord og tall:

en: LaTeX commands and environments:
nb: LaTeX-kommandoer og miljø:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
nb: Tegnsetting, skilletegn og tomrom:

en: Total characters:
nb: Tegn totalt:

en: Strings
nb: Strenger

en: Words:
nb: Ord:

en: LaTeX commands:
nb: LaTeX-kommandoer:

en: LaTeX environments:
nb: LaTeX-miljøer:

en: Total strings:
nb: Strenger totalt:

en: Line: %1 Col: %2
nb: Linje: %1. Kol: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
nb: Utvidelsesnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
nb: (&1=del, 2=kapittel, 3=avsnitt, 4=underavsnitt, 5=underunderavsnitt, …)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
nb: Vis merke&lapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
nb: &Åpne merkelappelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
nb: Vis udefinerte referanser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
nb: Åpne referanseelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
nb: Vis litteraturlisteoppføringer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
nb: Åpne litteraturlisteelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
nb: Vis «TODO»- og «FIXME»-kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
nb: Åpne «TODO»- og «FIXME»-kommentarar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
nb: &Vis figur- og tabellmiljøer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
nb: Vis grafikkfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
nb: Vis innfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
nb: Ikke ekstra avsnitt for merkelapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
nb: Standard grafikketternavn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
nb: Etternavn som skal brukes for grafikkfiler uten etternavn

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
nb: Klikk med musa for å hoppe til linja. Dobbeltklikk
    for å åpne en tekst- eller bildefil. Hvis en merkelapp
    er tildelt elementet, vil denne vises når pekeren
    er over. Elementer for bildefiler eller tildelte merke-
    lapper har også høyreklikkmeny.

en: Label: %1
nb: Merkelapp: %1

en: No "structure data" to display.
nb: Det er ingen «strukturdata» å vise.

en: BibTeX References
nb: BibTeX-referanser

en: Undefined References
nb: Udefinerte referanser

en: TODO
nb: GJENSTÅR

en: FIXME
nb: FIKSMEG

en: Cannot create a list view item: no parent found.
nb: Klarte ikke lage listevisningselement: ingen forelder funnet.

en: File extension not specified
nb: Filetternavn ikke oppgitt

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
nb: Kan  ikke finne den inkluderte fila. Enten finnes den ikke, er ikke lesbar eller Kile kunne ikke finne riktig sti til den. Filnavnet som ga feilen er: %1.
    Vil du opprette denne fila?

en: Cannot Find File
nb: Kan ikke finne fil

en: Cu&t
nb: Klipp &ut

en: &Copy
nb: Ko&pier

en: &Paste below
nb: &Lim inn nedenfor

en: C&omment
nb: K&ommentar

en: Run QuickPreview
nb: Kjør hurtigvisning

en: Insert Label
nb: Sett inn merkelapp

en: As &reference
nb: Som &referanse

en: As &page reference
nb: Som &sidereferanse

en: Only the &label
nb: Bare merke&lappen

en: Copy Label to Clipboard
nb: Kopier merkelapp til utklippstavle

en: As reference
nb: Som referanse

en: As page reference
nb: Som sidereferanse

en: Only the label
nb: Bare merkelappen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
nb: Oftest brukte symboler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
nb: Vis &visningen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
nb: Antall symboler som skal vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
nb: &Tøm lista over symboler når Kile avsluttes.

en: Run Outside of Kile
nb: Kjør utenfor Kile

en: Run in Konsole
nb: Kjør i Konsole

en: Run Sequence of Tools
nb: Kjør verktøysekvens

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
nb: Bruk «Avansert»-fanen for å sette opp dette verktøyet.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
nb: Ukjent verktøytype: dine oppsettsdata er ugyldig.
    Kanskje du bør gå tilbake til standardinnstillingene.

en: Choose a configuration for the tool %1
nb: Velg et oppsett for verktøyet %1

en: New Configuration
nb: Nytt oppsett

en: Enter new configuration name:
nb: Oppgi navn på det nye oppsettet:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne verktøyet «%1»?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
nb: Er du sikker på at du vil fjerne dette oppsettet?

en: You need at least one configuration for each tool.
nb: Du trenger minst ett oppsett for hvert verktøy.

en: Cannot Remove Configuration
nb: Kan ikke fjerne oppsett
