kile - en to nds translation catalogue (1654 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
nds: De lokale Afkörtenlist lett sik nich sekern.
    Fehlerkode: %1

en: Saving Problem
nds: Problem bi't Sekern

en: Running in Kile
nds: Löppt binnen Kile

en: Passed
nds: OK

en: Failed
nds: Fehlslaan

en: Version
nds: Verschoon

en: Binary
nds: Bineerdatei

en: Simple Test
nds: Eenfach Prööv

en: Source Specials Switch
nds: Sünnerschalter inbuen

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
nds: Nich ünnerstütt, bruukt dat Paket "srcltx" för de Vörut- un de Ümdreihte Söök

en: Add Abbreviation
nds: Afkörten tofögen

en: Edit Abbreviation
nds: Afkörten bewerken

en: &Abbreviation:
nds: &Afkörten:

en: &Expanded Text:
nds: &Utfooldt Text:

en: Delete Files
nds: Dateien wegdoon

en: Do you really want to delete these files?
nds: Wullt Du disse Dateien redig wegdoon?

en: Files
nds: Dateien

en: Critical failure, Kile will not function properly
nds: Swoor Fehler, Kile warrt nich propper funkscheneren

en: Failed, but not critical
nds: Fehler, man nich swoor

en: System Check
nds: Systeem-Prööv

en: Test Results
nds: Prööv-Resultaten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
nds: Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
nds: Warktüüch

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
nds: Allgemeen

en: General Settings
nds: Allgemeen Instellen

en: Build
nds: Buen

en: Scripting
nds: Skripten

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
nds: Skript-Ünnerstütten

en: Complete
nds: Kompletteren

en: Code Completion
nds: Kode-Kompletteren

en: Preview
nds: Vöransicht

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
nds: Fix-Vöransicht

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
nds: Hülp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
nds: Ümgeven

en: installed
nds: installeert

en: not installed
nds: nich installeert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
nds: Grafiken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
nds: Struktuur-Ansicht

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
nds: Sünnertekens

en: Project
nds: Projekt

en: Name:
nds: Naam:

en: Directory:
nds: Orner:

en: Search
nds: Söken

en: Pattern:
nds: Muster:

en: Template:
nds: Vörlaag:

en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
nds: Befehl

en: Command[]
nds: Befehl[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
nds: Ümgeven

en: Image
nds: Bild

en: Label
nds: Beteker

en: Reference
nds: Born

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
nds: Datei

en: Directory Options
nds: Orner-Optschonen

en: Scan directories recursively
nds: Ok Ünnerornern dörkieken

en: &Search
nds: &Söken

en: &Clear
nds: &Leddig maken

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
nds: Giff hier den reguleren Utdruck in, na den Du söken wullt.<br>Dat gifft disse Platzholltekens:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - passt op elkeen Teken</li><li>&nbsp;<b>^</b> - passt op en Reeganfang</li><li>&nbsp;<b>$</b> - passt op en Reegenn</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - passt op en Woortanfang</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - passt op en Woortenn</li></ul> De Wedderhaalwieser passt op ...<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - ... keen oder een Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>*</b> - ... keen oder mehr Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>+</b> - ... een oder mehr Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - ... akraat <i>n</i> Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>{<i>n,</i>}</b> - ... <i>n</i> oder mehr Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>{<i>,n</i>}</b> - ... weniger oder <i>n</i> Vörkamen vun't verleden Element</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - ... <i>n</i> oder mehr, man tohööchst <i>m</i> Vörkamen vun't verleden Element.</li></ul>Mit de Schriefwies \<i>n</i> sünd ok noch Torüchbetöög op Ünnerutdrück in Klemmen mööglich.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
nds: Giff hier dat Dateimuster för de Dateien in, de Du dörkieken wullt. Mehr Mustern kannst Du mit Kommas trennen.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
nds: Bi de eersten dree Metoden kannst Du en Vörlaag för dat Muster ut de Utwahl utsöken un ehr hier bewerken. För de Tekenkeed "%s" in de Vörlaag warrt de Inholt vun dat Muster-Ingaavfeld insett, dat Resultaat is de reguleer Utdruck, de söcht warrt. Bi de annern Metoden warrt disse Vörlaag övergahn.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
nds: Giff hier den Orner mit de Dateien in, binnen de Du söken wullt.

en: Check this box to search in all subdirectories.
nds: Maak dit an, wenn Du ok all Ünnerornern dörkieken wullt.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
nds: Dat Resultaat vun den "grep"-Loop is hier oplist. Söök en Dateinaam/Reegnummer-Kombinatschoon ut un drück de Ingaavtast, oder dubbelklick op den Indrag, wenn Du de tohören Reeg binnen den Editor wiest hebben wullt.

en: Find in Files
nds: Binnen Dateien söken

en: Find in Project
nds: Binnen dat Projekten söken

en: no project opened
nds: keen Projekt opmaakt

en: <strong>Error:</strong><p>
nds: <strong>Fehler:</strong><p>

en: Grep Tool Error
nds: Fehler in't Grep-Warktüüch

en: Invalid regular expression: %1
nds: Leeg reguleer Utdruck: %1

en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: Figure Environment
nds: Grafikümgeven

en: Table Environment
nds: Tabellümgeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
nds: Grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
nds: Tabell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
nds: Positschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
nds: Akraat hier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
nds: Nerrn op de Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
nds: Baven op de Siet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
nds: Siet bito

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
nds: Merrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
nds: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
nds: Beteker:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
nds: Grafiken insluten

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
nds: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Biller

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
nds: Du muttst dat Paket "wrapfig" bruken, wenn Du de Text-Ümfaatoptschonen bruken wullt

en: Missing Package
nds: Paket fehlt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
nds: Bild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
nds: Utgaav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
nds: Bild na de Merrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
nds: Padd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
nds: "\graphicspath"-Befehl vun LaTeX bruken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
nds: Bildoptschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
nds: Winkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
nds: Fangrahmen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
nds: Fangrahmen bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
nds: Topassen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
nds: Proportschoon wohren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
nds: Bild torechtsnieden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
nds: De angeven Längden vun't Bild afsnieden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
nds: Bild torechtsnieden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
nds: Links:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
nds: Baven:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
nds: Rechts:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
nds: Nerrn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
nds: Grafik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
nds: Grafikümgeven bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
nds: Steed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
nds: Nerrn op de Siet (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
nds: Siet bito (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
nds: Hier (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
nds: Baven op de Siet (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
nds: Steed verdwingen(!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
nds: Topasst:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
nds: Wrapfigure-Ümgeven bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
nds: 3,5"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
nds: Ümbraken Regen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
nds: Links (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
nds: Buten (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
nds: Rechts (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
nds: Binnen (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
nds: Sweven Grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
nds: Överhang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
nds: Steed:

en: Attributes
nds: Attributen

en: Group:
nds: Koppel:

en: &Name:
nds: &Naam:

en: Include *-&version:
nds: Steern-&Verschoon insluten:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
nds: Naam vun den Koppel, den disse Ümgeven oder Befehl tohöört

en: Name of the new environment or command.
nds: Naam för de niege Ümgeven oder den niegen Befehl

en: Name of the environment or command to edit.
nds: Naam vun de Ümgeven oder den Befehl, de oder den Du bewerken wullt

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
nds: Gifft dat disse Ümgeven oder den Befehl ok as en Steern-Verschoon?

en: \\ is end of &line:
nds: \\ is dat Enn vun en &Reeg:

en: Needs &math mode:
nds: Bruukt &Mathebedrief:

en: &Tabulator:
nds: &Tabulater:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
nds: Schall de plietsche Reegümbrook "\\" infögen?

en: Does this environment need math mode?
nds: Bruukt disse Ümgeven den Mathebedrief?

en: Define the standard tabulator of this environment.
nds: Gifft den Standard-Tabulater vun disse Ümgeven an.

en: Opt&ion:
nds: &Optschoon:

en: Define an optional alignment parameter.
nds: Gifft wahlwies en Utrichten-Parameter an.

en: Does this command need an optional parameter?
nds: Bruukt disse Befehl wahlwies en Parameter?

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
nds: Bruukt disse Ümgeven bito en Parameter as "{n}" för en Heeltall, "{w}" för en Breed oder "{ }" för jichtenseen anner Parameter?

en: Does this command need an argument?
nds: Bruukt disse Befehl en Argument?

en: Define a new LaTeX environment:
nds: En nieg LaTeX-Ümgeven fastleggen:

en: Define a new LaTeX command:
nds: En nieg LaTeX-Befehl fastleggen:

en: Edit a LaTeX Environment
nds: En LaTeX-Ümgeven bewerken

en: Edit a LaTeX Command
nds: En LaTeX-Befehl bewerken

en: LaTeX Configuration
nds: LaTeX instellen

en: AMS-Math
nds: AMS-Mathe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
nds: Mathe

en: Lists
nds: Listen

en: Tabular
nds: Tabell

en: Verbatim
nds: Akraatzitaat

en: Labels
nds: Betekers

en: References
nds: Betöög

en: Citations
nds: Zitaten

en: Includes
nds: Inslaten

en: LaTeX Environments
nds: LaTeX-Ümgeven

en: LaTeX Commands
nds: LaTeX-Befehlen

en: Do you want to delete this environment?
nds: Wullt Du disse Ümgeven wegdoon?

en: Do you want to delete this command?
nds: Wullt Du dissen Befehl wegdoon?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
nds: Wegdoon

en: LaTeX Environment
nds: LaTeX-Ümgeven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
nds: LaTeX-Ümgeven un -Befehlen för Kile fastleggen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
nds: List mit begäng Ümgeven un en Barg Informatschonen bito, de Kile villicht bruken kann. Du kannst Dien egen Ümgeven tofögen; dat automaatsche Kompletteren vun Ümgevennaams, de plietsche Reegümbrook un de plietsche Tabulater a.B. kennt de denn ok. Du kannst bloots Bruker-Ümgeven bewerken un wegdoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
nds: Steern-Verschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
nds: Reegenn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
nds: Optschoon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
nds: Befehlen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
nds: En nieg Ümgeven tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
nds: En Bruker-Ümgeven wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
nds: En Bruker-Ümgeven bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
nds: &Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
nds: Bloots Bruker-Ümgeven un -Befehlen wiesen

en: File Name
nds: Dateinaam

en: Local File
nds: Lokaal Datei

en: Add File?
nds: Datei tofögen?

en: Add selected files
nds: Köört Dateien tofögen

en: yes
nds: Jo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
nds: Nee

en: Select Completion Files to Install Locally
nds: Kompletteerdateien för lokaal Installatschoon utsöken

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
nds: Dat gifft al en lokaal Kompletteerdatei mit den Naam "%1".
    Wullt Du disse Datei utwesseln?

en: Replace Local File?
nds: Lokaal Datei utwesseln?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
nds: Bi't Wegdoon vun Datei "%1" hett dat en Fehler geven.
    Bitte prööv de Dateitogriepverlöven.

en: Remove Error
nds: Fehler bi't Wegmaken

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
nds: De Datei lett sik nich na den lokalen Orner koperen.
    Bitte prööv de Togriepverlöven vun Orner "%1".

en: Copy Error
nds: Fehler bi't Koperen

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
nds: De egen Dateien wöörn installeert un för't Tofögen markeert.

en: Installation Successful
nds: Dat Installeren wöör mit Spood afslaten.

en: Type: %1
nds: Typ: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
nds: Lüttbild:

en: Select...
nds: Utsöken...

[ctx: marked]
en: M
nds: U

en: Existing Templates
nds: Vörhannen Vörlagen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
nds: Dokmenttyp

en: Show all the templates
nds: All Vörlagen wiesen

en: Clear Selection
nds: Utwahl opheven

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
nds: Söök en vörhannen Vörlaag ut, wenn Du ehr mit Dien niege Vörlaag överschrieven wullt.
    Beacht bitte: Du kannst keen Vörlagen överschrieven, de mit en Steern afmarkt sünd:
    Söchst Du so en Vörlaag ut, warrt en nieg Vörlaag an en Steed opstellt, för de Du
    Schriefverlöven hest.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
nds: Söök de Vörlaag ut, de Du wegmaken wullt.
    Beacht bitte: Du kannst keen Vörlagen wegdoon, de mit en Steern afmarkt sünd (de muttst Du nich wegdoon, dor hest Du keen Verlööf för).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
nds: Dien Vörlaagnaam is leeg.
    Giff bitte en anner Naam in.

en: Please choose an icon first.
nds: Bitte söök eerst en Lüttbild ut.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
nds: As't lett gifft dat de Lüttbild-Datei "%1"
    nich. Söök bitte en anner Lüttbild ut.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
nds: As't lett gifft dat de Datei "%1"
    nich. Hest Du dat villicht vergeten un ehr nich sekert?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
nds: Dat gifft al en Vörlaag mit den Naam "%1".
    Do ehr bitte eerst weg.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
nds: Wullt Du de Vörlaag "%1" redig utwesseln?

en: Failed to create the template.
nds: Vörlaag lett sik nich opstellen.

en: Please select a template that should be removed.
nds: Söök bitte de Vörlaag ut, de Du wegmaken wullt.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
nds: Du muttst de utsöchte Vörlaag nich wegmaken, Du hest dor keen Verlööf för.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
nds: Wullt Du de Vörlaag "%1" redig wegmaken?

en: The template could not be removed.
nds: De Vörlaag lett sik nich wegmaken.

en: Math Environments
nds: Matheümgeven

en: Without n&umbering:
nds: Ahn N&ummern:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
nds: Tall vun &Regen:

en: Number of c&ols:
nds: Tall vun &Striepen:

en: Space command
    to &separate groups:
nds: Freeruum-Befehl för't
    &Scheden vun Koppeln:

en: Standard &tabulator:
nds: Standard-&Tabulater:

en: Display&math mode:
nds: &Mathe-Wiesbedrief:

en: Use &bullets:
nds: Mark&pünkt bruken:

en: Choose an environment.
nds: Ümgeven utsöken

en: Use the starred version of this environment.
nds: De Verschoon mit Steern vun disse Ümgeven bruken

en: Choose the number of table rows.
nds: Tall vun Tabellregen utsöken

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
nds: Söök de Tall vun Tabellstriepen oder Utrichtkoppeln ut.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
nds: En besünner LaTeX-Befehl för't Scheden vun Utrichtkoppeln fastleggen

en: Choose one of some predefined tabulators.
nds: Söök een vun de vörinstellten Tabulatern ut

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
nds: En Reeg Ümgeven laat sik bloots in den Mathebedrief bruken. Du kannst dor een vun disse Mathe-Wiesbedrieven ümto doon.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
nds: Föögt na all Zellen Markpünkt in. Mit Strg+Alt+Links un Strg+Alt+Rechts kannst Du bannig gau vun een na de anner Zell jumpen.

en: Number of cols:
nds: Tall vun Striepen:

en: Number of groups:
nds: Tall vun Koppeln:

en: New File
nds: Nieg Datei

en: LaTeX Document
nds: LaTeX-Dokment

en: BibTeX Document
nds: BibTeX-Dokment

en: Kile Script
nds: Kile-Skript

en: Tool Name
nds: Warktüüchnaam

en: Class
nds: Klass

en: <Custom>
nds: <Egen>

en: Error: A tool by this name exists already.
nds: Fehler: Dat gifft al en Warktüüch mit dissen Naam.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
nds: Fehler: De Naam mutt keen Dwarsstreek "/" bargen.

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
nds: Fehler: De Naam mutt keen Klemm "(,[,),]" bargen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
nds: Hier kannst Du dat Standard-&Bedregen
    vun dat Warktüüch utsöken (sien Klass). Dat
    arvt all Egenschappen vun dat Warktüüch, op
    wat dat opbuut is.
    
    Söchst Du a.B. "LaTeX" ut, beert sik Dien
    Warktüüch jüst so as dat Standard-Warktüüch
    "LaTeX".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
nds: En kort, beschrieven Naam för't &Warktüüch:

en: PDF Wizard
nds: PDF-Hölper

en: *.pdf|PDF Files
nds: *.pdf|PDF-Dateien

en: Re&arrange
nds: Nieg &opdelen

en: Select Even Pages
nds: Even Sieden utsöken

en: Select Odd Pages
nds: Uneven Sieden utsöken

en: Select Even Pages (reverse order)
nds: Even Sieden utsöken (ümdreiht Reeg)

en: Select Odd Pages (reverse order)
nds: Uneven Sieden utsöken (ümdreiht Reeg)

en: Reverse All Pages
nds: Siedenreeg ümdreihen

en: ***** tool:
nds: ***** Warktüüch:

en: ***** input file:
nds: ***** Ingaavdatei:

en: ***** output file:
nds: ***** Utgaavdatei:

en: ***** viewer:
nds: ***** Kieker:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1". Wullt Du ehr redig överschrieven?

en: No input file is given.
nds: Keen Ingaavdatei angeven

en: This input file does not exist.
nds: Dat gifft de Ingaavdatei nich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
nds: Ingaavdatei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
nds: Utgaavdatei:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
nds: *.ps|PostScript-Dateien\n*.ps.gz|opzippt PostScript-Dateien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
nds: Opgaav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
nds: Kieker:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
nds: Dat Resultaat vun de Ümwanneln ankieken. "Okular" warrt jümmers as extern Kieker bruukt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
nds: "Sieden utsöken" un "Free Parameter" bruukt besünner Parameters, de Du hier ingeven kannst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
nds: Achtergrund:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
nds: Egenschappen

en: Rearrange Postscript File
nds: PostScript-Datei nieg opdelen

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
nds: 1 DIN-A5-Siet + 1 leddig Siet --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
nds: 1 DIN-A5-Siet + 1 Kopie --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
nds: 2 DIN-A5-Sieden --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
nds: 2 DIN-A5L-Sieden --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
nds: 4 DIN-A5-Sieden --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
nds: 1 DIN-A4-Siet + 1 leddig Siet --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
nds: 1 DIN-A4-Siet + 1 Kopie --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
nds: 2 DIN-A4-Sieden --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
nds: 2 DIN-A4L-Sieden --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
nds: All Sieden koperen (sorteert)

en: Copy All Pages (unsorted)
nds: All Sieden koperen (nich sorteert)

en: pstops: Choose Parameter
nds: pstops: Parameter utsöken

en: psselect: Choose Parameter
nds: psselect: Parameter utsöken

en: Done
nds: Fardig

en: Execute
nds: Utföhren

en: Could not create a temporary file.
nds: Temporeerdatei lett sik nich opstellen.

en: An error occurred while rearranging the file.
nds: Bi't Niegopdelen vun de Datei hett dat en Fehler geven.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
nds: Dateiformaat nich begäng: Bloots ".ps" un ".ps.gz"-Dateien laat sik inlesen.

en: psselect needs some parameters in this mode.
nds: In disse Bedriefoort bruukt "psselect" mehr Parameters.

en: pstops needs some parameters in this mode.
nds: In disse Bedriefoort bruukt "pstops" mehr Parameters.

en: You need to define an output file or select the viewer.
nds: Du muttst en Utgaavdatei oder en Kieker utsöken.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
nds: Dateiformaat nich begäng: As Utgaav laat sik bloots ".ps"-Dateien opstellen.

en: Copies:
nds: Kopien:

en: Postscript Tools
nds: PostScript-Warktüüch

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
nds: Söök een vun de 18 Metoden för't Ümwanneln vun de PostScript-Datei ut. De lesten veer Metoden bruukt besünner Parameters.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
nds: PS-Dateien warrt mit "pstops" un "psselect" ümwannelt.
    Beseker bitte, dat Du "dvips" mit de Optschoon "-t a4"
    opröppst un dat Paket "hyperref" mit "a4paper" (wenn't noot deit).

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
nds: Ingaavdatei, de Du ümwanneln wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
nds: PostScript-Datei mit "Okular" wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
nds: Wenn Du Sieden koperen wullt, muttst Du de Tall vun Kopien angeven.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
nds: De Naam vun de Utgaavdatei. Du kannst em leddig laten, wenn Du dat Resultaat bloots ankieken un nich sekern wullt, man denn muttst Du dat Krüüzfeld för den Kieker ankrüzen.

en: Extensions
nds: Verwiedern

en: Insert a short descriptive name of your project here.
nds: Giff hier en kort, beschrieven Naam för Dien Projekt in

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
nds: Hier kannst Du en List mit Dateiverweidern ingeven (scheedt mit Freetekens), de Du binnen dit Projekt ok as Dateien vun den tohören Typ bruken wullt.

en: Project &title:
nds: Projek&ttitel:

en: Project &folder:
nds: Projekt&orner:

en: Insert the path to your project here.
nds: Hier den Padd na Dien Projekt ingeven

en: (use global settings)
nds: (globaal Instellen bruken)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
nds: Standard-Dateiverwiedern, de bruukt warrt, wenn de Dateinaam keen hett

en: Source Files
nds: Borndateien

en: Package Files
nds: Paketdateien

en: Image Files
nds: Bilddateien

en: Default Graphics Extension:
nds: Standard-Grafikverwiedern:

en: Predefined:
nds: Vörinstellt:

en: Invalid extension
nds: Leeg Verwiedern

en: Create New Project
nds: Nieg Projekt opstellen

en: Create a new file and add it to this project
nds: Nieg Datei opstellen un na dit Projekt tofögen

en: File&name (relative to where the project file is):
nds: Datei&naam (relativ to de Steed vun de Projektdatei):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
nds: Wenn Kile en nieg Datei opstellen un na't Projekt tofögen schall, maak dit an un söök op de List, de denn nerrn opdukt, en Vörlaag ut.

en: Untitled
nds: Ahn Titel

en: File Already Exists
nds: Gifft Datei al

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
nds: Projektoptschonen

en: (use global setting)
nds: (globaal Instellen bruken)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
nds: Söök dat Baasdokment ut. Lettst Du dit leddig, warrt dat automaatsch utsöcht.

en: &Master document:
nds: &Baasdokment:

en: (auto-detect)
nds: (automaatsch finnen)

en: &QuickBuild configuration:
nds: &FixBuen-Instellen:

en: &MakeIndex options
nds: &MakeIndex-Optschonen

en: Cla&ss Options
nds: Kla&ss-Optschonen

en: &Packages
nds: &Paketen

en: &Document Properties
nds: &Dokmentegenschappen

en: Doc&ument class:
nds: Dokment-&Klass:

en: Add an entry to this combo box
nds: Dit Utsöökfeld en Indrag tofögen

en: Remove current entry from this combo box
nds: Aktuell Indrag ut dat Utsöökfeld wegmaken

en: &Typeface size:
nds: &Schriftgrött:

en: Paper si&ze:
nds: &Papeergrött:

en: E&ncoding:
nds: &Koderen:

en: Description
nds: Beschrieven

en: Cl&ass options:
nds: Kl&assoptschonen:

en: Add a new class option
nds: En nieg Klassoptschoon tofögen

en: Ed&it...
nds: &Bewerken...

en: Edit the current class option
nds: De aktuelle Klassoptschoon bewerken

en: Remove the current class option
nds: De aktuelle Klassoptschoon wegmaken

en: LaTe&X packages:
nds: LaTe&X-Paketen:

en: Package
nds: Paket

en: Value
nds: Weert

en: &Add Package...
nds: Paket &tofögen...

en: Add a new package
nds: En nieg Paket tofögen

en: Add Op&tion...
nds: Optschoon &tofögen...

en: Add a new package option
nds: En nieg Paketoptschoon tofögen

en: Edit the current package option
nds: De aktuelle Paketoptschoon bewerken

en: Remove the current package option
nds: De aktuelle Paketoptschoon wegmaken

en: &Reset to Defaults
nds: Op &Vörinstellen torüchsetten

en: Reset to the default list of packages
nds: Op de Standard-Paketlist torüchsetten

en: &Author:
nds: &Autor:

en: &Title:
nds: &Titel:

en: Dat&e:
nds: &Datum:

en: &Theme:
nds: &Muster:

en: Sets the document's orientation to landscape
nds: Utrichten vun't Dokment op Dwarsformaat fastleggen

en: Margins are set for single side output
nds: Ränners för Utgaav op Enkelsieden fastleggen

en: Left and right pages differ in page margins
nds: De Sieden linker- un rechterhand hebbt verscheden Ränners

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
nds: Övervull kimmliek Kastens in de Utgaav swatt markeren

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
nds: Övervull kimmliek Kastens in de Utgaav nich markeren

en: Puts formula numbers on the left side
nds: Formelnummern na links stellen

en: Aligns formulas on the left side
nds: Formeln an de linke Kant utrichten

en: Puts title and abstract on an extra page
nds: Titel un Tosamenfaten op en Extrasiet setten

en: Puts title and abstract on the same page as the text
nds: Titel un un Tosamenfaten op de sülve Siet as den Text setten

en: Puts the text in one column
nds: Een Striep för den Text bruken

en: Puts the text in two columns
nds: Twee Striepen för den Text bruken

en: Formats the bibliography in open style
nds: Dat Bökerverteken in apen Stil formateren

en: Chapters may start on top of every page
nds: Kapitels köönt baven op all Sieden anfangen

en: Chapters may only start on top of right pages
nds: Kapitels mööt baven op rechte Sieden anfangen

en: Cause the header to be counted as text
nds: Koppreeg as Text tellen

en: Cause the header to be counted as border
nds: Koppreeg as Rand tellen

en: Cause the footer to be counted as text
nds: Footreeg as Text tellen

en: Cause the footer to be counted as border
nds: Footreeg as Rand tellen

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
nds: Randnotiz as Hööfttext tellen

en: The normal margin is used for the margin-note area
nds: Normaal Rand för Randnotiz-Rebeet bruken

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
nds: Papeergrött as Sünnerangaav na de DVI-Datei rinschrieven

en: Writes the paper size into the pdftex page register
nds: Papeergrött na't pdftex-Siedenverteken rinschrieven

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
nds: Bruukt de proppere Metood för en PDF- oder DVI-Datei

en: Enables the default for an empty left page
nds: Standardinstellen för leddige linke Sieden bruken

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
nds: En leddig Siet links warrt mit den Eenfachsiet-Stil utgeven

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
nds: En leddig Siet links warrt mit den Leddigsiet-Stil utgeven

en: Use a line to separate the header from the text body
nds: Koppreeg mit en Lien vun den Hööfttext afscheden

en: Use no line to separate the header from the text body
nds: Koppreeg nich mit en Lien vun den Hööfttext afscheden

en: Use a line to separate the footer from the text body
nds: Footreeg mit en Lien vun den Hööfttext afscheden

en: Use no line to separate the footer from the text body
nds: Footreeg nich mit en Lien vun den Hööfttext afscheden

en: Normal paragraph spacing of one line
nds: Normaalafstand twischen Stremels is een Reeg

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
nds: Normaal Afstänn, tominnst 1/3 vun de leste Reeg is leddig

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
nds: Normaal Afstänn, tominnst 1/4 vun de leste Reeg is leddig

en: Normal spacing, no special provision for the last line
nds: Normaal Afstänn, keen besünner Regel för de leste Reeg

en: Paragraph spacing of half a line
nds: Stremels mit en halvig Reeg scheden

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
nds: Afstand vun 1/2 Reeg, tominnst 1/3 vun de leste Reeg is leddig

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
nds: Afstand vun 1/2 Reeg, tominnst 1/4 vun de leste Reeg is leddig

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
nds: Afstand vun 1/2 Reeg, keen besünner Regel för de leste Reeg

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
nds: Keen Afstand twischen Stremels, eerst Reeg üm 1 em inrücken

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
nds: Titeln mit een Reeg kaamt na de Merrn, de mit mehr Regen na links, utricht as Block

en: No special handling of one-line captions
nds: Keen besünner Regel för Titeln mit een Reeg

en: Normal great title font sizes
nds: Normale grote Schriftoorden för Titeln

en: Small font sizes for titles
nds: Lütte Schriftoorden för Titeln

en: Even smaller font sizes for titles
nds: Noch lütter Schriftoorden för Titeln

en: Include lists of figures and tables in the TOC
nds: Inholtverteken bargt Grafik- un Tabell-Listen

en: Include the bibliography in the TOC
nds: Inholtverteken bargt Bökerverteken

en: Include the index in the TOC
nds: Inholtverteken bargt Index

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
nds: Inholtverteken bargt Grafik- un Tabell-Listen mit Nummern

en: Number the bibliography in the TOC
nds: Inholtverteken bargt Bökerverteken mit Nummer

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
nds: All Nummern un Titeln staht binnen en links utricht Striep

en: Different sectional units have different indentations
nds: Verscheden Afsneed hebbt verscheden Inrücken

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
nds: All Nummern un Titeln staht binnen en links utricht Striep

en: All Numbers uses a fixed space
nds: All Nummern hebbt en fast Freeruum

en: Numbering of sectional units have a point at the end
nds: Achter Afsnittnummern steiht en Punkt

en: Numbering of sectional units have no point at the end
nds: Achter Afsnittnummern steiht keen Punkt

en: Caption command acts like \captionabove
nds: "Caption"-Befehl beert sik as "\captionabove"

en: Caption command acts like \captionbelow
nds: "Caption"-Befehl beert sik as "\captionbelow"

en: Captions of the longtable package should not be redefined
nds: Titeln vun dat Paket "longtable" nich nieg fastleggen

en: Use a separate line for the chapter number
nds: Egen Reeg för Kapitelnummer bruken

en: Use the same line for the chapter number and title
nds: Sülve Reeg för Kapitelnummer un Titel bruken

en: Use a separate line for the appendix name
nds: Egen Reeg för den Naam vun den Anhang bruken

en: No separate line for the appendix name
nds: Keen egen Reeg för den Naam vun den Anhang

en: Include the abstract's title
nds: Titel vun de Tosamenfaten insluten

en: Exclude the abstract's title
nds: Titel vun de Tosamenfaten utsluten

en: The file is compiled in draft mode
nds: De Datei warrt as Vöraf-Verschoon kompileert

en: The file is compiled in final mode
nds: De Datei warrt as Enn-Verschoon kompileert

en: Slides will use many colors
nds: Folien bruukt vele Klören

en: Slides will use a restricted set of colors
nds: Folien bruukt en ingrenzt Sett vun Klören

en: Display the number of the current slide and the total number
nds: De Nummer vun de aktuelle Folie un de Tall vun all Folien wiesen

en: Display only the number of the current slide
nds: Bloots de Nummer vun de aktuelle Folie wiesen

en: The background of the slide is always white
nds: De Achtergrund vun de Folie is jümmer witt

en: The color of the background depends on the current style
nds: De Achtergrundklöör hangt vun den aktuellen Stil af

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
nds: Ut de LaTeX-Datei warrt en PostScript-Datei kompileert

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
nds: Ut de LaTeX-Datei warrt en PDF-Datei kompileert

en: Some macros interpret their argument in ps mode
nds: En Reeg Makros düüdt ehr Argumenten in ps-Bedrief ut

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
nds: Een Reeg Makros düüdt ehr Argumenten nich in ps-Bedrief ut

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
nds: "Acrobat Distiller" schall de PS-Datei na en PDF-Datei överdregen

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
nds: "YandY-LaTeX" schall de LaTeX-Datei verarbeiden

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
nds: "ps2pdf" schall de PS-Datei na en PDF-Datei överdregen

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
nds: "MicroPress VTeX" schall de LaTeX-Datei verarbeiden

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
nds: Keen Titel nerrn op de Folien infögen

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
nds: Folientext pielliek na baven op de Folien setten

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
nds: Folientext pielliek na de Merrn vun de Folien setten

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
nds: Sietbalkens, Kopp- un Footregen mit griese Rechtecken utwesseln

en: Make all navigation bars as small as possible
nds: All Navigatschoonbalkens so lütt as mööglich maken

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
nds: En poor Indrääg vun de PDF-Informatschoon warrt nich opstellt

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
nds: Maakt de Fastleggen vun Standardblöck as a.B. "theorem" ut

en: Does not load amsthm and amsmath
nds: Laadt "amsthm" un "amsmath" nich

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
nds: Deit noot, wenn Du dat CJK-Paket för asiaatsche Schriften bruukst

en: Use a sans-serif font during the presentation
nds: Schriftoort ahn Serifen för Presentatschoon bruken

en: Use a serif font during the presentation
nds: Schriftoort mit Serifen för Presentatschoon bruken

en: Override the math font to be a sans-serif font
nds: Schriftoort ahn Serifen as Mathematik-Schriftoort bruken

en: Override the math font to be a serif font
nds: Schriftoort mit Serifen as Mathematik-Schriftoort bruken

en: Deactivate internal font replacements for math text
nds: Intern Schrift-Utwesseln för mathemaatsch Text utmaken

en: Create a PDF handout
nds: PDF-Handblatt opstellen

en: For PDF transparency
nds: För PDF-Transparenz

en: All structure elements are typeset in blue
nds: All Struktuurelementen blaag wiesen

en: All structure elements are typeset in red
nds: All Struktuurelementen root wiesen

en: All structure elements are typeset in black and white
nds: All Struktuurelementen swattwitt wiesen

en: All structure elements are typeset in brown
nds: All Struktuurelementen bruun wiesen

en:  Notes are not shown
nds:  Notizen nich wiesen

en:  Include notes in the output file
nds:  Notizen na Utgaavdatei insluten

en:  Include only notes and suppress frames
nds:  Bloots Notizen insluten, Rahmens wegmaken

en: %1 '%2' already exists.
nds: Dat gifft %1 "%2" al.

en: Special math environments and commands (AMS)
nds: Besünner Mathematik-Ümgeven un -Befehlen (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
nds: Sammeln vun Schriftoorden un Symbolen för Mathematik (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
nds: Leggt Symboolnaams för all Mathematiksymbolen vun MSAM un MSBM (AMS) fast

en: Improved theorem setup (AMS)
nds: Verbetert Rekensatz-Inrichten (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
nds: Verwiedert de Titeldorstellen för Grafiken un Tabellen

en: Hypertext marks in LaTeX
nds: Hypertext-Marken in LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
nds: "dvips" as Hyperlink-Driever bruken

en: Use pdftex as hyperref driver
nds: "pdftex" as Hyperlink-Driever bruken

en: Make bookmarks
nds: Leestekens maken

en: Put section numbers in bookmarks
nds: Leestekens bargt Afsnittnummern

en: Open up bookmark tree
nds: Leestekenboom opmaken

en: Text for PDF Author field
nds: Text för PDF-Feld "Autor"

en: Text for PDF Creator field
nds: Text för PDF-Feld "Opstellt vun"

en: LaTeX with hyperref package
nds: LaTeX mit Paket "hyperref"

en: Resize document window to fit document size
nds: Dokmentfinster na Dokmentgrött topassen

en: Text for PDF Keywords field
nds: Text för PDF-Feld "Slötelwöör"

en: Text for PDF Producer field
nds: Text för PDF-Feld "Maker"

en: Starting view of PDF document
nds: Startansicht vun PDF-Dokment

en: Text for PDF Subject field
nds: Text för PDF- Feld "Thema"

en: Text for PDF Title field
nds: Text för PDF-Feld "Titel"

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
nds: Schriftoort "Palatino" as Serifenschrift bruken (Text un Mathematik)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
nds: Schriftoort "Times" as Serifenschrift bruken (Text un Mathematik)

en: Enable index generation
nds: Index opstellen

en: Enables multicolumn environments
nds: Mehrstriepen-Ümgeven anmaken

en: Load all pstricks packages
nds: All pstricks-Paketen laden

en: Rotates text
nds: Text dreihen

en: Enables subfigures inside figures
nds: Ünnergrafiken binnen Grafiken anmaken

en: Typesetting capital Greek letters
nds: Greeksch Grootbookstaven bruken

en: Extending LaTeX's color facilities
nds: LaTeX sien Klöörkönen verwiedern

en: Adds language specific support
nds: Spraakünnerstütten tofögen

en: Use a font encoding scheme
nds: Schriftoort-Kodeerschema bruken

en: Support for including graphics
nds: Inbett Biller ünnerstütten

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
nds: Besünner Bildinbetten för "dvips"

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
nds: Besünner Bildinbetten för "pdftex"

en: Show only frames of graphics
nds: Bloots Rahmens vun Biller wiesen

en: <default>
nds: <Standard>

en: <empty>
nds: <leddig>

en: Document Class
nds: Dokmentklass

en: Please enter the new document &class:
nds: Giff bitte de niege Dokment&klass in:

en: &Set all options from this standard class (optional):
nds: All &Optschonen vun disse Standardklass bruken (wahlwies):

en: Use standard &fontsizes
nds: Standard-&Schriftgrötten bruken

en: Use standard &papersizes
nds: Standard-&Papeergrötten bruken

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
nds: Wullt Du "%1" vun de List mit Dokmentklassen wegmaken?

en: Remove Document Class
nds: Dokmentklass wegmaken

en: Add Fontsize
nds: Schriftgrött tofögen

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
nds: Giff bitte de &Schriftgrötten in (Listindrääg scheedt mit Kommas):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
nds: Wullt Du "%1" vun de List mit Schriftgrötten wegmaken?

en: Remove Fontsize
nds: Schriftgrött wegmaken

en: Add Papersize
nds: Papeergrött tofögen

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
nds: Giff bitte de &Papeergrötten in (Listindrääg scheedt mit Kommas):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
nds: Wullt Du "%1" vun de List mit Papeergrötten wegmaken?

en: Remove Papersize
nds: Papeergrött wegmaken

en: Add Option
nds: Optschoon tofögen

en: Name of &option:
nds: Naam vun de &Optschoon:

en: &Description:
nds: &Beschrieven:

en: &Select this option
nds: &Disse Optschoon utsöken

en: Edit Option
nds: Optschoon bewerken

en: Do you want to delete this class option?
nds: Wullt Du disse Klassoptschoon wegdoon?

en: Add Package
nds: Paket tofögen

en: &Package:
nds: &Paket:

en: &Select this package
nds: &Dit Paket utsöken

en: &Option:
nds: &Optschoon:

en: package:
nds: Paket:

en: &Editable
nds: &Bewerkbor

en: De&fault value:
nds: S&tandardweert:

en: &Value:
nds: &Weert:

en: Op&tion:
nds: Op&tschoon:

en: Edit Package
nds: Paket bewerken

en: Do you want to delete this package option?
nds: Wullt Du disse Paketoptschoon wegdoon?

en: Do you want to delete this package?
nds: Wullt Du dit Paket wegdoon?

en: Do you want to reset this package list?
nds: Wullt Du disse Paketlist torüchsetten?

en: Reset Package List
nds: Paketlist torüchsetten

en: %1 '%2' is not allowed.
nds: %1 "%2" is nich tolaten.

en: New Key Sequence
nds: Nieg Tastreeg

en: Summary
nds: Tosamenfaten

en: For information about the accuracy see the Help.
nds: Kiek binnen de Hülp na Informatschonen över de Akraatheit.

en: Statistics for %1
nds: Statistik för %1

en: Statistics for the Project %1
nds: Statistik för't Projekt %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
nds: Wenn Du de Statistik för all Projektdateien hebben wullt, muttst Du se all opmaken

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
nds: Wohrschoen: Dit is bloots de Statistik för den utsöchten Text.

en: Statistics for project %1, file %2
nds: Statistik för Projekt %1, Datei %2

en: Statistics for project %1
nds: Statistik för Projekt %1

en: Statistics for Untitled
nds: Statistik för Ahn Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
nds: Af&stand:

en: Tabular Environments
nds: Tabell-Ümgeven

en: Align Left
nds: Links utrichten

en: Align Center
nds: Na de Merrn utrichten

en: Align Right
nds: Rechts utrichten

en: Bold
nds: Fett

en: Italic
nds: Kursiev

en: Underline
nds: Ünnerstreken

en: Join Cells
nds: Zellen tosamenföhren

en: Split Cells
nds: Zellen delen

en: Edit Frame
nds: Rahmen bewerken

en: Background Color
nds: Achtergrundklöör

en: Text Color
nds: Textklöör

en: Clear Text
nds: Text torüchsetten

en: Clear Attributes
nds: Attributen torüchsetten

en: Clear All
nds: Allens torüchsetten

en: Paste content from clipboard
nds: Inholt ut Twischenaflaag infögen

en: Number of rows:
nds: Tall vun Regen:

en: Use starred version
nds: Steernverschoon bruken

en: Table width:
nds: Breed vun de Tabell:

en: Use booktabs package
nds: Paket "booktabs" bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
nds: Markpünkt infögen

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
nds: Dateningaav. Giff den Text in, wenn en Zell utsöcht is. Mit de Ingaavtast söchst Du de Zell dor blang ut.

en: Optional parameter for the chosen environment.
nds: Parameter för de utsöchte Ümgeven

en: Choose the number of table columns.
nds: Tall vun Tabellstriepen utsöken

en: The tabular will be centered.
nds: De Tabell warrt inmiddelt.

en: Use line commands of the booktabs package.
nds: De Reeg-Befehlen vun't "booktabs"-Paket bruken

en: Set the width of the table.
nds: De Breed vun de Tabell fastleggen

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
nds: Föögt na all Zellen Markpünkt in. Mit Strg+Alt+Links un Strg+Alt+Rechts kannst Du bannig gau vun een na de anner Zell jumpen.

en: Set bold font series.
nds: Fett Schriftreeg fastleggen

en: Set italic font shape.
nds: Kursiev Schriftoort fastleggen

en: Set underlined font shape.
nds: Ünnerstreken Schriftoort fastleggen

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
nds: De Text warrt langs de linke Kant vun de Zell utricht.

en: The text will be centered.
nds: De Text warrt inmiddelt.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
nds: De Text warrt langs de rechte Kant vun de Zell utricht.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
nds: Föhrt Zellen tosamen, de blangenanner binnen een Reeg liggt.

en: Splits joined cells.
nds: Deelt tosamenföhrt Zellen.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
nds: Hier kannst Du den Rand för de utsöchten Zellen utsöken. Klickst Du op den Knoop, warrt de aktuelle Rand för de utsöchten Zellen bruukt.

en: Choose a background color (needs color package).
nds: Achtergrundklöör utsöken (Klöörpaket nödig)

en: Choose a text color (needs color package).
nds: Textklöör utsöken (Klöörpaket nödig)

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
nds: Deit den Text ut de utsöchten Zellen weg, man wohrt de annern Attributen, as Utrichten un Schriftoort.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
nds: Sett de Attributen vun de utsöchten Zellen op ehr Standardweerten torüch, man wohrt den Text.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
nds: Deit den Text ut de utsöchten Zellen weg un sett ehr Attributen torüch.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
nds: Föögt dissen Hölper een na de Twischenaflaag sekerte Tabell to

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
nds: Bi't Fastleggen vun en nieg Grött för de Tabell kaamt Inholt weg. Wullt Du de niege Grött redig bruken?

en: Resizing table
nds: Tabellgrött ännern

en: Apply
nds: Bruken

en: p{w} Alignment
nds: p{w}-Utrichten

en: b{w} Alignment
nds: b{w}-Utrichten

en: m{w} Alignment
nds: m{w}-Utrichten

en: X Alignment
nds: X-Utrichten

en: Insert Before Declaration
nds: Vör Verkloren infögen

en: Insert After Declaration
nds: Achter Verkloren infögen

en: Suppress Space
nds: Freeteken utlaten

en: Do not Suppress Space
nds: Freeteken nich utlaten

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
nds: De Tabell lett sik keen Inholt ut en leddig Twischenaflaag tofögen.

en: Empty Clipboard
nds: Leddig Twischenaflaag

en: Documentation Browser
nds: Dokmentatschoon-Kieker

en: Table of Contents
nds: Inholtverteken

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
nds: En List mit de verföögboren Dokmenten, de binnen "textdoctk.dat" oplist sünd, wat tosamen mit TeXLive/teTeX utlevert warrt. Mit en Muus-Dubbelklick oder mit de Freetast kannst Du en Kieker opmaken, de disse Datei wiest.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
nds: Du kannst en Slötelwoort utsöken, wenn Du bloots de Dokmenten wiesen wullt, de dit Slötelwoort hebbt.

en: Start the search for the chosen keyword.
nds: De Söök na't utsöchte Slötelwoort starten

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
nds: "textdoctk.dat" lett sik nich lesen.

en: Could not read the style file.
nds: De Stildatei lett sik nich lesen.

en: No KDE service found for this file.
nds: Keen KDE-Deenst för disse Datei funnen.

en: Could not find '%1'
nds: "%1" lett sik nich finnen.

en: No keyword given.
nds: Keen Slötelwoort angeven.

en: Search results for keyword '%1'
nds: Söökresultaten för Slötelwoort "%1"

en: No documents found for keyword '%1'.
nds: Keen Dokment mit Slötelwoort "%1" funnen.

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
nds: De Söökpadden vun TeXLive/teTeX oder de Datei "textdoctk.dat" laat sik nich finnen.<br> Disse Dialoog levert also keen nütten Informatschonen.

en: TexDoc Dialog
nds: TexDoc-Dialoog

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
nds: De Söökpadden vun TeXLive un de Datei "textdoctk.dat" laat sik nich finnen.<br> Disse Dialoog levert also keen bruukbor Informatschonen.

en: Configure User Help
nds: Brukerhülp instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
nds: Brukerhülp

en: &Menu item:
nds: &Menüindrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
nds: &Wegmaken

en: &Separator
nds: &Trennlien

en: Move &Up
nds: Na &baven

en: Move &Down
nds: Na &nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
nds: Datei:

en: Add User Helpfile
nds: Bruker-Hülpdatei tofögen

en: &Menu entry:
nds: &Menüindrag:

en: &Help file:
nds: &Hülpdatei:

en: Open file dialog
nds: Dateidialoog opmaken

en: The menu entry for this help file.
nds: De Menüindrag för disse Hülpdatei

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
nds: De Naam vun de lokale Hülpdatei, oder en gellen Nettadress

en: Start a file dialog to choose a local help file.
nds: En Dialoog opropen, mit den Du de lokale Hülpdatei utsöken kannst

en: Select File
nds: Datei utsöken

en: File '%1' does not exist.
nds: De Datei "%1" gifft dat nich.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
nds: Infögen

en: Name
nds: Naam

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
nds: Keen KDE-Deenst för den MIME-Typ "%1" funnen.

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
nds: Bito

en: Invalid Characters
nds: Leeg Tekens

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
nds: De Dateinaam bargt leeg Tekens ($~ #).<br>Giff bitte en anner an, oder klick op "Afbreken", wenn Du de Datei liekers sekern wullt.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1".<br>Giff bitte en anner an, oder klick op "Afbreken", wenn Du ehr överschrieven wullt.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
nds: De angeven Dateinaam hett keen Verwiedern, wullt Du automaatsch en tofögen laten?

en: Missing Extension
nds: Verwiedern fehlt

en: All documents saved to disk.
nds: All Dokmenten na Fastplaat sekert.

en: Saving of all documents failed.
nds: Sekern vun all Dokmenten fehlslaan.

en: Document saved to disk.
nds: Dokment na Fastplaat sekert.

en: Saving document failed.
nds: Dokment lett sik nich sekern.

en: Saving failed and quitting canceled.
nds: Sekern fehlslaan un Utmaken wöör afbraken.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
nds: Engelsch Göösfööt:  ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
nds: Franzöösch Goosfööt:  &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
nds: Düütsch Goosfööt:  &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
nds: Franzöösch Goosfööt (lang):  \flqq  \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
nds: Düütsch Goosfööt (lang):  \glqq  \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
nds: Islannsch Goosfööt (Var. 1):  \ilqq  \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
nds: Islannsch Goosfööt (Var. 2):  \iflqq  \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
nds: Tschechsch Goosfööt:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
nds: csquotes-Paket:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
nds: Du muttst dat Paket "%1" laden, wenn Du "%2" bruken wullt.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
nds: Dat Dokment wöör ännert. Frisch man maal lever de Struktuuransicht op, ehr Du so en Akschoon utföhrst.

en: Structure View Error
nds: Struktuuransicht-Fehler

en: Script execution of %1
nds: Skriptutföhren vun %1

en: View Log File
nds: Logbookdatei wiesen

en: Previous LaTeX Error
nds: Verleden LaTeX-Fehler

en: Next LaTeX Error
nds: Nakamen LaTeX-Fehler

en: Previous LaTeX Warning
nds: Verleden LaTeX-Wohrschoen

en: Previous LaTeX BadBox
nds: Verleden leeg LaTeX-Kasten

en: Next LaTeX BadBox
nds: Nakamen leeg LaTeX-Kasten

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
nds: Logbookdatei lett sik nich opmaken, hest Du LaTeX utföhrt?

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
nds: Du hest binnen dat Brukermenü en Reeg Warktüüch fastleggt. Vun nu af sünd disse binnen dat Menü "Buen -> Annere" verföögbor, ehr Optschonen laat sik binnen den Instellendialoog fastleggen ("Instellen -> Kile instellen"). Dit hett en Reeg Vördelen, Du kannst Dien Warktüüch nu binnen en FixBuen-Befehl bruken.

en: User Tools Detected
nds: Brukerwarktüüch opdeckt

en: Open File
nds: Datei opmaken

en: Files and Projects
nds: Dateien un Projekten

en: Structure
nds: Struktuur

en: Scripts
nds: Skripten

en: Symbols
nds: Sünnertekens

en: Most Frequently Used
nds: Tomehrst bruukt

en: Relation
nds: Betöög

en: Operators
nds: Operatoren

en: Arrows
nds: Pielen

en: Miscellaneous Math
nds: Anner Mathe-Tekens

en: Miscellaneous Text
nds: Anner Text-Tekens

en: Delimiters
nds: Trenners

en: Greek
nds: Greeksch

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
nds: Sünnertekens

en: Cyrillic Characters
nds: Kyrillsch Tekens

en: User Defined
nds: Sülven fastleggt

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
nds: <p>Röög mit den Muuswieser en Lüttbild an, wenn Du den tohören LaTeX-Befehl wiest kriegen wullt.<br/>Mit en Klick op en Lüttbild kannst Du den Befehl infögen. Höllst Du dor de Ümschalt-Tast bi daal, warrt he in Mathe-Bedrief inföögt, mit daalhollen Strg-Tast binnen Klampen.</p>

en: Abbreviation
nds: Afkörten

en: Log and Messages
nds: Logbook un Mellen

en: Output
nds: Utgaav

en: Save All
nds: All sekern

en: Create Template From Document...
nds: Vörlaag ut Dokment opstellen...

en: &Remove Template...
nds: Vörlaag &wegmaken...

en: Close All
nds: All tomaken

en: Close All Ot&hers
nds: &All anner tomaken

en: S&tatistics
nds: S&tatistik

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
nds: Latiensch-&1 (ISO 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
nds: Latiensch-&2 (ISO 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
nds: Latiensch-&3 (ISO 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
nds: Latiensch-&4 (ISO 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
nds: Latiensch-&5 (ISO 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
nds: Latiensch-&9 (ISO 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
nds: &Middeleuropääsch (CP 1250)

en: &Western European (cp-1252)
nds: &Westeuropääsch (CP 1252)

en: Move Tab Left
nds: Paneel na links verschuven

en: Move Tab Right
nds: Paneel na rechts verschuven

en: Next section
nds: Nakamen Afsnitt

en: Prev section
nds: Verleden Afsnitt

en: Next paragraph
nds: Nakamen Stremel

en: Prev paragraph
nds: Verleden Stremel

en: Find &in Files...
nds: Binnen &Dateien söken...

en: Refresh Str&ucture
nds: Str&uktuur opfrischen

en: &New Project...
nds: &Nieg Projekt...

en: &Open Project...
nds: Projekt &opmaken...

en: Open &Recent Project
nds: &Verleden Projekt opmaken

en: A&dd Files to Project...
nds: &Dateien na Projekt tofögen...

en: Refresh Project &Tree
nds: Projekt&boom opfrischen

en: &Archive
nds: &Archiveren

en: Project &Options
nds: Projekt-&Instellen

en: &Close Project
nds: Projekt &tomaken

en: &Show Projects...
nds: Projekten w&iesen...

en: Re&move Files From Project...
nds: Dateien ut Projekt &wegmaken...

en: Show Project &Files...
nds: Projekt&dateien wiesen...

en: Open All &Project Files
nds: All &Projektdateien opmaken

en: Find in &Project...
nds: Binnen &Projekt söken...

en: Clean
nds: Reenmaken

en: Next Document
nds: Nakamen Dokment

en: Previous Document
nds: Verleden Dokment

en: Focus Log/Messages View
nds: Logbook-/Mellen-Ansicht aktiv maken

en: Focus Output View
nds: Utgaav-Ansicht aktiv maken

en: Focus Konsole View
nds: Konsole-Ansicht aktiv maken

en: Focus Editor View
nds: Editor-Ansicht aktiv maken

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
nds: (La)TeX-Befehl kompletteren

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
nds: LaTeX-Ümgeven kompletteren

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
nds: Afkörten kompletteren

en: Next Bullet
nds: Nakamen Markpunkt

en: Prev Bullet
nds: Verleden Markpunkt

en: Environment (inside)
nds: Ümgeven (binnen)

en: Environment (outside)
nds: Ümgeven (buten)

en: TeX Group (inside)
nds: TeX-Koppel (binnen)

en: TeX Group (outside)
nds: TeX-Koppel (buten)

en: Math Group
nds: Mathe-Koppel

en: Paragraph
nds: Stremel

en: Line
nds: Reeg

en: TeX Word
nds: TeX-Woort

en: To End of Line
nds: Na't Reegenn

en: Go to Begin
nds: Na den Anfang

en: Go to End
nds: Na't Enn

en: Match
nds: Na't anner Enn

en: Close
nds: Tomaken

en: Selection
nds: Utwahl

en: Subdocument
nds: Ünnerdokment

en: Mathgroup
nds: Mathekoppel

en: &Bibliography
nds: &Bökerverteken

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

en: Settings for BibTeX
nds: Instellen för BibTeX

en: Settings for Biblatex
nds: Instellen för Biblatex

en: Quick Start
nds: Fixstart

en: Array
nds: Feld

en: Tabbing
nds: Tab-Striepen

en: Floats
nds: Sweven

en: Define Current Document as '&Master Document'
nds: Aktuell Dokment as "&Baasdokment" fastleggen

en: Show S&ide Bar
nds: S&ietpaneel wiesen

en: Show Mess&ages Bar
nds: Me&llenbalken wiesen

en: Watch File Mode
nds: Dateibeluer-Bedrief

en: TeX Guide
nds: TeX-Inföhren

en: LaTeX Command
nds: LaTeX-Befehl

en: LaTeX Subject
nds: LaTeX-Thema

en: LaTeX Env
nds: LaTeX-Ümgeven

en: Context Help
nds: Kontexthülp

en: LaTeX Reference
nds: LaTeX-Nakieksel

en: &About Editor Component
nds: &Vertell wat över de Editorkomponent

en: &System Check...
nds: &Systeem pröven...

en: Compile
nds: Kompileren

en: View
nds: Ankieken

en: Convert
nds: Ümwanneln

en: Quick
nds: Fix

en: Define Current Document as 'Master Document'
nds: Aktuell Dokment as Baasdokment fastleggen

en: Normal mode (current master document: %1)
nds: Normaalbedrief (aktuell Baasdokment: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
nds: Dat gifft keen aktiv Dokment, oder dat wöör nich sekert.

en: You have to include the package %1.
nds: Du muttst dat Paket "%1" laden.

en: Insert text
nds: Text infögen

en: You have to include the packages %1.
nds: Du muttst de Paketen "%1" laden.

en: No Name
nds: Ahn 1Naam

en: no name
nds: keen Naam

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
nds: Du muttst dat aktuelle Dokment toeerst sekern, wenn Du dat as Baasdokment fastleggen wullt.

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
nds: REEG

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
nds: Verschoon vun de Ressource-Datei

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
nds: Dat Hööftfinster sien Breed

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
nds: Dat Hööftfinster sien Hööchde

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
nds: De Utklapp-Stoop för de Struktuuransicht

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
nds: Beteker-Befehlen binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
nds: Betöög ahn Teel binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
nds: Bökerverteken-Befehlen binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
nds: Insluutbefehlen för Biller binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
nds: Befehlen för aflööst Ümgeven binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
nds: Datei-Ingaavbefehlen binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
nds: Betekers ünner Afsnitt-Indrääg binnen Struktuuransicht wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
nds: "TODO"- un "FIXME"-Kommentaren wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
nds: Standardwies binnen de Struktuuransicht all överornt Indrääg vun Betekers opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
nds: Binnen de Struktuuransicht all överornt Indrääg vun Betöög ahn Teel opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
nds: Standardwies binnen de Struktuuransicht all överornt Indrääg vun Bökerverteken-Indrääg opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
nds: Standardwies all överornt Indrääg vun "TODO"- un "FIXME"-Kommentaren opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
nds: Standardverwiedern, wenn Grafikdateien bi't Opmaken keen hebbt

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
nds: Leggt den Bökervertekentyp (bibtex oder biblatex) fast, den Kile wiesen schall.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
nds: Gifft an, wat de LyX-Server lopen schall

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
nds: Bargt de Ümgeven-Variabel "TEXINPUTS"

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nds: Hier kannst Du de Ümgeven-Variabel "TEXINPUTS" fastleggen. Ehr Inholt schull en List vun all Padden wesen, scheedt mit Dubbelpünkt, binnen de TeX na Extra-Paketen un -Dateien kieken schall. Dat is nich nödig, dat Du ":$TEXINPUTS" an't Enn angiffst.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
nds: Bargt de Ümgeven-Variabel "TEXINPUTS" för FixVöransicht-Warktüüch

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nds: Hier kannst Du de Ümgeven-Variabel "TEXINPUTS" för de FixVöransicht-Warktüüch fastleggen. Ehr Inholt schull en List vun all Padden wesen, scheedt mit Dubbelpünkt, binnen de TeX na Extra-Paketen un -Dateien kieken schall. Dat is nich nödig, dat Du ":$TEXINPUTS" an't Enn angiffst.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
nds: Bargt de Ümgeven-Variabel "BIBINPUTS"

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
nds: Hier kannst Du de Ümgeven-Variabel "BIBINPUTS" fastleggen. Ehr Inholt schull en List vun all Padden wesen, scheedt mit Dubbelpünkt, binnen de "bibtex" bito na .bib-Dateien kieken schall. Dat is nich nödig, dat Du ":$BIBINPUTS" an't Enn angiffst.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
nds: Bargt de Ümgeven-Variabel "BSTINPUTS"

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
nds: Hier kannst Du de Ümgeven-Variabel "BSTINPUTS" fastleggen. Ehr Inholt schull en List vun all Padden wesen, scheedt mit Dubbelpünkt, binnen de "bibtex" bito na .bst-Dateien kieken schall. Dat is nich nödig, dat Du ":$BSTINPUTS" an't Enn angiffst.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
nds: Leggt fast, wat de Balken nerrn wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
nds: Hööchde vun den Balken nerrn

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
nds: Leggt dat Paneel vun den Balken nerrn fast, dat wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
nds: Breed vun den Sietbalken

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
nds: Leggt fast, wat de Sietbalken wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
nds: Leggt fast, wat Wohrschoen över lege Kastens binnen de Logbook-/Mellen-Ansicht wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
nds: Leggt fast, wat (La)TeX-Wohrschoen binnen de Logbook-/Mellen-Ansicht wiest warrt

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
nds: De Beteker vun de utsöchte Ansicht binnen den Balken linkerhand

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
nds: Leggt fast, wat de Startschirm wiest warrt.

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
nds: Automaatsch "\begin{Ümg}" mit "\end{Ümg}" kompletteren

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
nds: Automaatsch Inrücken vun Ümgeven anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
nds: Bi't automaatsche Inrücken för Ümegeven Freetekens ansteed vun Tabulatern bruken

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
nds: Disse Tall vun Freetekens bi't automaatsche Inrücken för Ümgeven bruken

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
nds: Goosfööt automaatsch infögen

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
nds: Spraakafhangen Typ vun Goosfööt

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
nds: Sünnertekens automaatsch infögen

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
nds: Grafiken na de Merrn stellen

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
nds: Fangrahmen as Optschoon för den Befehl "includegraphics" infögen

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
nds: Dateinaam is relativ to den mit den Befehl "graphicspath" angeven Padd

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
nds: Biller na en Grafikümgeven inbetten

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
nds: Vörtrocken Grafiksteed op »Baven op de Siet« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
nds: Vörtrocken Grafiksteed op »Nerrn op de Siet« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
nds: Vörtrocken Grafiksteed op »Nau hier« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
nds: Vörtrocken Grafiksteed op »Op Bito-Siet« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
nds: Grafiksteed verdwingen

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
nds: De Wrapfigure-Ümgeven bruken

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
nds: Vörtrocken Wrapfigure-Steed op »Rechts den Text« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
nds: Vörtrocken Wrapfigure-Steed op »Links den Text« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
nds: Vörtrocken Wrapfigure-Steed op »Binnen op de Siet« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
nds: Vörtrocken Wrapfigure-Steed op »Buten op de Siet« setten

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
nds: Ümfaat Grafiken to Sweevobjekten maken

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
nds: Gifft an, wat "ImageMagick" installeert is

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
nds: Kieken, wat sik dat Bildrebeet ut de Bilddatei fastslaan lett

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
nds: De Standard-Bildoplösen

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
nds: Steed vun de TeX-Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
nds: Kile sien LaTeX-Nakieksel för de Kontexthülp bruken

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
nds: Extern Kieker för de Brukerhülp bruken

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
nds: Dateien un Projekten bi't Starten wedder opmaken

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
nds: Automaatsch na't Tomaken opkloren

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
nds: De Dateiverwiedern, de bi't Tomaken opkloort warrt

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
nds: De Vörlaagvariabel "Autor"

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
nds: De Vörlaagvariabel "Dokmentklass"

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
nds: De Vörlaagvariabel "Ingaavkoderen"

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
nds: De Standardsteed, woneem Projekten opstellt warrn schöölt

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
nds: Gifft an, wat "dvipng" installeert is

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
nds: Gifft an, wat "convert" installeert is

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
nds: Vöransichten vun Ümgeven in't Footpaneel wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
nds: Vöransichten vun utsöcht Text in't Footpaneel wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
nds: Vöransichten vun Mathekoppeln in't Footpaneel wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
nds: Ümwannelwarktüüch för Vöransichten vun Ümgeven in't Footpaneel

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
nds: Ümwannelwarktüüch för Vöransichten vun utsöcht Text in't Footpaneel

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
nds: Ümwannelwarktüüch för Vöransichten vun Mathekoppeln in't Footpaneel

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
nds: De Achtergrundklöör vun't Fix-Vöransichtpaneel

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
nds: Skriptunnerstütten anmaken

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
nds: En Tietgrenz för't Utföhren vun Skripten fastleggen

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
nds: Tietgrenz för't Utföhren vun Skripten

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
nds: Tall vun Tekens, de binnen "Tomehrst bruukt Sünnertekens" wohrt warrt

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
nds: De List mit de tomehrst bruukten Sünnertekens wiesen

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
nds: De List mit de tomehrst bruukten Sünnertekens bi't Tomaken vun Kile leddig maken

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
nds: UTF-8-Tekens ansteed Befehlen infögen

en: &Label:
nds: &Beteker:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
nds: Keen Editor-Komponent funnen, prööv bitte Dien KDE-Installatschoon.

en: No editor component found.
nds: Keen Editor-Komponent funnen.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
nds: Kile hett jüst sien egen Struktuur vermöhlt (dor is wull en Fehler binnen Kile). Bruuk bitte "All Sekern" in't Menü "Datei" un maak Kile denn to.
    De Kile-Koppel beedt Di üm Vergeven för all Scherereen un üm en Fehlerbericht.

en: Could not find template: %1
nds: De Vörlaag "%1" lett sik nich finnen.

en: File Not Found
nds: Datei nich funnen

en: Please save the file first.
nds: Bitte seker eerst de Datei.

en: Open/create a document first.
nds: Bitte maak oder stell eerst en Datei op.

en: A template for this type of document cannot be created.
nds: För dissen Dokmenttyp lett sik keen Vörlaag opstellen.

en: Create Template From Document
nds: Vörlaag ut Dokment opstellen

en: Remove Template
nds: Vörlaag wegmaken

en: Open Files
nds: Dateien opmaken

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
nds: Dat geev en Problem bi't Sekern vun de Datei "%1". Hest Du noog free Platz op Dien Fastplaat na?

en: Saving
nds: Sekern

en: Save File
nds: Datei sekern

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
nds: Dat gifft al en Datei mit den Naam "%1". Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite File?
nds: Datei överschrieven?

en: Refresh Project Tree
nds: Projektboom opfrischen

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
nds: Dit Dokment höört keen Projekt to. Maak bitte en Dokment op, dat na dat Projekt tohöört, för dat Du den Projektboom opstellen wullt, un bruuk denn "Projektboom opfrischen" nochmaal.

en: Could Not Refresh Project Tree
nds: Projektboom lett sik nich opfrischen

en: Select Project
nds: Projekt utsöken

en: Add to Project
nds: Na't Projekt tofögen

en: The file %1 is already member of the project %2
nds: De Datei "%1" höört al dat Projekt "%2" to.

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
nds: De Datei "%1" lett sik nich tofögen - dat gifft ehr gor nich, oder se lett sik nich lesen.

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
nds: Dit is de Projektdatei. Se bargt all Informatschonen över Dien Projekt. Dorüm kann keeneen de Datei ut ehr Projekt wegmaken.

en: Cannot Remove File From Project
nds: Datei lett sik nich ut Projekt wegmaken

en: Project Already Open
nds: Projekt is al op

en: Open Project
nds: Projekt opmaken

en: Save Project
nds: Projekt sekern

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
nds: Dit Dokment höört keen Projekt to. Maak bitte en Dokment op, dat na dat Projekt tohöört, dat Du sekern wullt, un bruuk denn nochmaal "Projekt sekern".

en: Could Determine Active Project
nds: Aktiv Projekt lett sik nich fastslaan

en: Add Files to Project
nds: Dateien na Projekt tofögen

en: Add Files
nds: Dateien tofögen

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
nds: Du hest keen Projekt opmaakt. Maak bitte dat Projekt op, na dat Du Dateien tofögen wullt, un bruuk denn nochmaal "Dateien tofögen".

en: Could Not Determine Active Project
nds: Aktiv Projekt lett sik nich fastslaan

en: Project Options For
nds: Projektoptschonen för

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
nds: Dit Dokment höört keen Projekt to. Maak bitte en Dokment op, dat na dat Projekt tohöört, dat Du ännern wullt, un bruuk denn nochmaal "Projektoptschonen".

en: Close Project
nds: Projekt tomaken

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
nds: Dit Dokment höört keen Projekt to. Maak bitte en Dokment op, dat na dat Projekt tohöört, dat Du tomaken wullt, un bruuk denn nochmaal "Projekt tomaken".

en: Could Not Close Project
nds: Projekt lett sik nich tomaken

en: Nothing to clean for %1
nds: Nix dor, wat sik för "%1" reenmaken lett

en: Cleaning %1: %2
nds: An't Oprümen vun %1: %2

en: Switch Project
nds: Projekt wesseln

en: Select Files to Remove
nds: Dateien utsöken, de Du wegmaken wullt

en: Show Project Files
nds: Projektdateien wiesen

en: project configuration file
nds: Projekt-Instellendatei

en: graphics file
nds: Bilddatei

en: Open All Project Files
nds: All Projektdateien opmaken

en: not opened: %1 (%2)
nds: nich opmaakt: %1 (%2)

en: Project Files
nds: Projektdateien

en: Could not determine the selected file.
nds: De utsöchte Datei lett sik nich fastslaan.

en: Project Error
nds: Projekt-Fehler

en: Opening Project...
nds: Projekt warrt opmaakt...

en: Scanning project files...
nds: Projektdateien warrt inleest...

en: (La)TeX Source Files
nds: (La)TeX-Borndateien

en: (La)TeX Packages
nds: (La)TeX-Paketen:

en: BibTeX Files
nds: BibTeX-Dateien

en: Metapost Files
nds: Metapost-Dateien

en: Kile Script Files
nds: Skriptdateien vun Kile

en: Kile Project Files
nds: Projektdateien vun Kile

en: No help available for %1.
nds: För "%1" gifft dat keen Hülp.

en: Undefined
nds: Nich fastleggt

en: Script
nds: Skript

en:  output:
nds:  Utgaav:

en: Launching failed, diagnostics:
nds: Oproop fehlslaan. Fehlermellen:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
nds: Bi't Inlesen vun de Warktüüchoptschonen hett dat en Fehler geven.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
nds: De Warktüüchoptschonen bargt Konsool-Metatekens, de sik nich hanteren laat.

en: There is no executable named "%1" in your path.
nds: Över Dien PATH-Variabel lett sik keen Programm mit den Naam "%1" finnen.

en: You do not have permission to run %1.
nds: Du muttst "%1" nich utföhren.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
nds: De Fehlerverkloren kunn keen eenfach Problem finnen.

en: finished with exit code %1
nds: afslaten mit Utstieg-Kode %1

en: finished abruptly
nds: op'n Stutz beendt

en: failed to start
nds: Opropen fehlslaan

en: crashed
nds: afstört

en: Cite
nds: Ziteren

en: Add BibTeX database
nds: BibTeX-Datenbank tofögen

en: Paste
nds: Infögen

en: Document Class Selection - \documentclass{}
nds: Dokmentklass utsöken - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
nds: \documentclass[Optschonen]{Klass}
    Klass : article,report,book,letter
    Schriftgrött-Optschonen : 10pt, 11pt, 12pt
    Papeergrött-Optschonen: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    Anner Optschonen: 
    landscape -- Dwarsformaat bruken, Standard is Hoochkant.
    titlepage, notitlepage -- leggt fast, wat dat en egen Titelsiet gifft.
    leqno -- Nummern linkerhand vun de Glieken wiesen, Standard is rechterhand.
    fleqn -- Formeln links utrichten, Standard is in de Merrn.
    onecolumn, twocolumn -- Een oder twee Striepen bruken, Standard is een Striep.
    oneside, twoside -- Text för Enkel- oder Dubbelsieden anornen.

en: Package Import - \usepackage{}
nds: Paket importeren - \usepackage{}

en: Package Import
nds: Paket importeren

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
nds: Jichtenseen bi "\documentclass" angeven Optschonen, de för de utsöchte Dokmentklass nich begäng sünd,
    warrt na de Paketen wiedergeven, de Du mit "\usepackage" laadst.

en: AMS Packages
nds: AMS-Paketen

en: The principal American Mathematical Society packages
nds: De Hööftpaketen vun de Amerikaansche Mathemaatsche Sellschap

en: Start Document Body - \begin{document}
nds: Dokment-Hööftdeel anfangen - \begin{document}

en: Start Document Body
nds: Dokment-Hööftdeel anfangen

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
nds: Text dörv bloots twischen "\begin{document}" un "\end{document}" stahn.
    De Vörloop (vör "\begin{document}") dörv bloots Verkloren bargen.

en: Generate Title - \maketitle
nds: Titel opstellen - \maketitle

en: Generate Title
nds: Titel opstellen

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
nds: Disse Befehl stellt en Titel op en egen Titelsiet op -
    bloots bi de Klass "article" steiht de Titel normalerwies baven op de eerste Siet.

en: Table of Contents - \tableofcontents
nds: Inholtverteken - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
nds: Bruuk dissen Befehl dor, woneem Du dat Inholtverteken to stahn hebben wullt

en: Title Definition - \title{}
nds: Titel fastleggen - \title{}

en: Title Definition
nds: Titel fastleggen

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
nds: \title{Text}
    De Befehl "\title" leggt den Text as Titel fast.
    Bi en lang Titel kannst Du LaTeX mit "\\" vertellen, woneem en nieg Reeg anfangt.

en: Author Definition - \author{}
nds: Autor fastleggen - \author{}

en: Author Definition
nds: Autor fastleggen

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
nds: \author{Naams}
    De Befehl "\author" leggt de Autoren fast. De Naams warrt je mit den Befehl "\and" scheedt.

en: Center - \begin{center}
nds: In de Merrn - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
nds: Du muttst elk Reeg mit "\\" afsluten.

en: Align Left - \begin{flushleft}
nds: Links utrichten - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
nds: Rechts utrichten - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
nds: Ziteren - \begin{quote}

en: Quote
nds: Ziteren

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nds: De Text is na beed Ränners utricht.
    En leddig Reeg binnen den Text fangt en nieg Stremel an.

en: Quotation - \begin{quotation}
nds: Zitaat - \begin{quotation}

en: Quotation
nds: Zitaat

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nds: De Text is na beed Ränners utricht, Stremels warrt inrückt.
    En leddig Reeg binnen den Text fangt en nieg Stremel an.

en: Verse - \begin{verse}
nds: Riemel - \begin{verse}

en: Verse
nds: Riemel

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
nds: De Riemelümgeven is för Riemels, Versen un Leder maakt.
    De Regen vun de Stremels warrt mit "\\" scheedt, de Stremels mit een oder mehr leddig Regen.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
nds: Akraatzitaat - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
nds: Ümgeven, de LaTeX akraat jüst dat utgeven lett, wat Du ingiffst.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
nds: Punktlist - \begin{itemize}

en: Bulleted List
nds: Punktlist

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
nds: Binnen de Punktlist-Ümgeven kriegt de Elementen Pünkt vöranstellt.
    Elk Listindrag fangt mit den Befehl "\item" an.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
nds: Optellen - \begin{enumerate}

en: Enumeration
nds: Optellen

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
nds: Binnen de Optell-Ümgeven kriegt Elementen Nummern vöranstellt.
    Elk Listindrag fangt mit den Befehl "\item" an.

en: Description - \begin{description}
nds: Beschrieven - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
nds: Binnen de Beschrieven-Ümgeven kriegt Elementen Betekers vöranstellt.
    Elk Listindrag fangt mit den Befehl "\item[Beteker]" an.
    De Beteker is fett un rechterhand freestellt.

en: Table - \begin{table}
nds: Tabell - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
nds: \begin{table}[Positschoon]
    Hööftdeel vun de Tabell
    \caption{Tabelltitel}
    \end{table}
    Tabellen sünd nich Deel vun den normalen Text, se warrt normalerwies na en passen Steed schaven.
    Dat Argument [Positschoon] leggt fast, woneem LaTeX na en passen Steed för Dien Tabell kieken schall:
    h : binnen den Text bi de Positschoon vun de Tabellümgeven
    t : Baven op de Siet
    b : Nerrn op de Siet
    p : Besünner Siet - op en besünner Siet, de keen Text, man bloots Schuuvobjekten as Tabellen bargt
    Binnen den Hööftdeel kannst Du all LaTeX-Befehlen bruken.
    Mit den Befehl "\caption" kannst Du de Tabell en Titel geven.

en: Figure - \begin{figure}
nds: Grafik - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
nds: \begin{figure}[Positschoon]
    Hööftdeel vun de Grafik
    \caption{Grafiktitel}
    \end{figure}
    Grafiken sünd nich Deel vun den normalen Text, se warrt normalerwies na en passen Steed schaven.
    Dat Argument [Positschoon] leggt fast, woneem LaTeX na en passen Steed för Dien Grafik kieken schall:
    h : binnen den Text bi de Positschoon vun de Grafikümgeven
    t : Baven op de Siet
    b : Nerrn op de Siet
    p : Besünner Siet - op en besünner Siet, de keen Text, man bloots Schuuvobjekten as Grafiken bargt
    Binnen den Hööftdeel kannst Du all LaTeX-Befehlen bruken.
    Mit den Befehl "\caption" kannst Du de Grafik en Titel geven.

en: Title Page - \begin{titlepage}
nds: Titelsiet - \begin{titlepage}

en: Title Page
nds: Titelsiet

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nds: \begin{titlepage}
    Text
    \end{titlepage}
    De Titelsiet-Ümgeven stellt en Titelsiet op, d.h. en Siet, op de dat keen Sietnummer oder Koppreeg gifft.

en: Italics - \textit{}
nds: Kursiev - \textit{}

en: Italics
nds: Kursiev

en: \textit{italic text}
nds: \textit{kursiev Text}

en: Slanted - \textsl{}
nds: Schreeg - \textsl{}

en: Slanted
nds: Schreeg

en: \textsl{slanted text}
nds: \textsl{schreeg Text}

en: Boldface - \textbf{}
nds: Fett - \textbf{}

en: Boldface
nds: Fett

en: \textbf{boldface text}
nds: \textbf{fett Text}

en: Typewriter - \texttt{}
nds: Schriefmaschien - \texttt{}

en: Typewriter
nds: Schriefmaschien

en: \texttt{typewriter text}
nds: \texttt{fastbreed Text}

en: Small Caps - \textsc{}
nds: Kapitaaltjes - \textsc{}

en: Small Caps
nds: Kapitaaltjes

en: \textsc{small caps text}
nds: \textsc{Text in lütt Grootbookstaven}

en: \item[label] Hello!
nds: \item[Beteker] Moin!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
nds: Tabteken - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
nds: Mit de Tabteken-Ümgeven kannst Du Text in Striepen utgeven.
    \begin{tabbing}
    Text \= Mehr Text \= Noch mehr Text \= Lest Text \\
    Tweet Reeg \&gt;  \&gt; mehr \\
    \end{tabbing}
    Befehlen:
    \=  Sett bi de aktuelle Positschoon en Tabulater.
    \>  Geiht na den nakamen Tabulater.
    \&lt;  Mit dissen Befehl kannst Du wat links vun den lokalen Rand schrieven, ahn dat Du em ännern muttst. Bloots an den Reeganfang tolaten.
    \+  Verschufft den linken Rand för den nakamen un all tokamen Befehlen een Tabulater na rechts.
    \-  Verschufft den linken Rand för den nakamen un all tokamen Befehlen een Tabulater na links
    \'  Verschufft allens, wat Du betherto in den aktuellen Striep schreven hest, na de rechte Kant vun den verleden Striep, rechts utricht.
    \`  Richt Text mit de rechte Kant an den nakamen Tabulater ut, ok an Tabulater Nr.0
    \kill  Sett Tabulatern, ahn dat wat utgeven warrt.
    \a  Binnen de Tabteken-Ümgeven geevt \=, \' un \` keen Akzenten torüch as normaal. Ansteed kannst Du de Befehlen \a=, \a' un \a` bruken.

en: Tabular - \begin{tabular}
nds: Tabell - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
nds: \begin{tabular}[Positschoon]{Striep}
    Indrag Striep 1 & Indrag Striep 2 & ... & Indrag Striep n \\
    ...
    \end{tabular}
    Positschoon: Gifft de piellieke Positschoon an, Standard is de Merrn vun de Ümgeven.
         t - An de Reeg baven utrichten
         b - An de Reeg nerrn utrichten
    Striep: Gifft dat Formaat för de Striepen an.
         l - En Striep vun links utricht Indrääg
         r - En Striep vun rechts utricht Indrääg
         c - En Striep vun Indrääg in de Merrn
         | - En Lien över de Ümgeven ehr hele Hööchde
         @{Text} - Föögt den Text "Text" na elk Reeg in.
    De Befehl "\hline" maakt en Kimmlien över de Breed vun de Tabell.
    De Befehl "\cline{i-j}" maakt en Kimmlien över de angeven Striepen. De Lien fangt in Striep i an un höllt in Striep j op.
    De Befehl "\vline" maakt en Lien piel över de hele Hööchde vun de Reeg, de ehr bargt.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
nds: Mehrstriepen-Zellen - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
nds: Mehrstriepen-Zellen

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
nds: \multicolumn{Striepen}{Positschoon}{Text}
    Striepen - gifft de Tall vun överstreken Striepen an.
    Positschoon - gifft de Textutrichten an: "c" för de Merrn, "l" för links un "r" för rechts.
    Text - gifft den Text för den Indrag an

en: Horizontal Line - \hline
nds: Kimmliek Lien - \hline

en: Horizontal Line
nds: Kimmliek Lien

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
nds: De Befehl "\hline" maakt en Kimmlien över de Breed vun de Tabell.

en: Vertical Line - \vline
nds: Pielliek Lien - \vline

en: Vertical Line
nds: Pielliek Lien

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
nds: De Befehl "\vline" maakt en pielliek Lien över de hele Hööchde vun de Reeg, de em bargt.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
nds: Kimmlien över angeven Striepen - \cline{i-j}

en: Horizontal Line Across Columns
nds: Kimmlien över angeven Striepen

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
nds: De Befehl "\cline{i-j}" maakt en Kimmlien över de angeven Striepen. De Lien fangt in Striep i an un höllt in Striep j op.

en: New Page - \newpage
nds: Nieg Siet - \newpage

en: New Page
nds: Nieg Siet

en: The \newpage command ends the current page
nds: De Befehl "\newpage" slutt de aktuelle Siet af.

en: Line Break - \linebreak
nds: Reegümbrook - \linebreak

en: Line Break
nds: Reegümbrook

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
nds: Bi den Befehl "\linebreak" brickt LaTeX de aktuelle Reeg an den Befehl sien Steed üm.

en: Page Break - \pagebreak
nds: Sietümbrook - \pagebreak

en: Page Break
nds: Sietümbrook

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
nds: Bi den Befehl "\pagebreak" brickt LaTeX de aktuelle Siet an den Befehl sien Steed üm.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
nds: Groot pielliek Freeruum - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
nds: Groot pielliek Freeruum

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
nds: De Befehl "\bigskip" föögt piel en grötter Freeruum in.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
nds: Middel pielliek Freeruum - \medskip

en: "Medium" Vertical Space
nds: Middel pielliek Freeruum

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
nds: De Befehl "\medskip" föögt piel en middelgroot Freeruum in.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
nds: Bild infögen - \includegraphics{Datei}

en: Image Insertion
nds: Bild infögen

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
nds: Vördem fastleggt Datei insluten - \include{Datei}

en: Customizable File Inclusion
nds: Vördem fastleggt Datei insluten

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
nds: \Include{Datei}
    Mit de Befehlen "\include" un "\includeonly" kannst Du Dateien na Dien Dokment insluten.

en: Type or select a filename:
nds: Dateinaam ingeven oder utsöken:

en: File Inclusion - \input{file}
nds: Datei insluten - \input{Datei}

en: File Inclusion
nds: Datei insluten

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
nds: \input{Datei}
    De Befehl "\input" leest de angeven Datei in un verarbeidt ehr, jüst so as wenn ehr Inholt an de Steed vun den Befehl stahn dee.

en: Sectioning
nds: Afsneed

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \part{Titel} : Bookdeel
    \part*{Titel}: De Deel blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Part
nds: &Deel

en: No &numbering
nds: Keen &Nummer

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
nds: \chapter{Titel} : Kapitel
    \chapter*{Titel}: Dat Kapitel blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken
    Bloots för de Dokmentklassen "Report" un "Book".

en: C&hapter
nds: &Kapitel

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \section{Ttel} : Afsnitt
    \section*{Titel}: De Afsnitt blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Section
nds: &Afsnitt

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \subsection{Titel} : Ünnerafsnitt
    \subsection*{Titel}: De Ünnerafsnitt blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Subsection
nds: Ü&nnerafsnitt

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \subsubsection{Titel} : Ünnerünnerafsnitt
    \subsubsection*{Titel}: De Ünnerünnerafsnitt blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Subsubsection
nds: Ü&nnerünnerafsnitt

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \paragraph{Titel} : Stremel
    \paragraph*{Titel}: De Stremel blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Paragraph
nds: S&tremel

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nds: \subparagraph{Titel} : Ünnerstremel
    \subparagraph*{Titel}: De Ünnerstremel blifft ahn Nummer un kriggt keen Indrag binnen dat Inholtverteken

en: &Subparagraph
nds: Ü&nnerstremel

en: Size
nds: Grött

en: tiny
nds: lierlütt

en: scriptsize
nds: bannig lütt (so as Indexen)

en: footnotesize
nds: lütt (so as Footnotizen)

en: small
nds: recht wat lütt

en: normalsize
nds: normaal

en: large
nds: recht wat groot

en: Large
nds: groot

en: LARGE
nds: bannig groot

en: huge
nds: övergroot

en: Huge
nds: resig

en: Other
nds: Anner

en: \label{key}
nds: \label{Beteker}

en: \index{word}
nds: \index{Woort}

en: \footnote{text}
nds: \footnote{Text}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
nds: Disse Befehl stellt en Bornangaav för den Born ut de .bib-Datei op, de den "ref"-Indrag tohöört.
    Du kannst de .bib-Datei mit Kile opmaken, wenn Du ehr Indrääg ankieken wullt.

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
nds: Ünnerstreken - \underline{}

en: Smart New Line
nds: Plietsch Reegümbrook

en: Smart Tabulator
nds: Plietsch Tabulater

en: Abstract - \begin{abstract}
nds: Tosamenfaten - \begin{abstract}

en: Abstract
nds: Tosamenfaten

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nds: \begin{abstract}
    Text
    \end{abstract}
    Binnen Berichten (Dokmentklass "report") steiht de Tosamenfaten op en Titelsiet, d.h. op en Siet ahn Sietnummer un Koppreeg.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
nds: Tabell* - \begin{tabular*}

en: Tabular*
nds: Tabell*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
nds: \begin{tabular*}{Breed}[Positschoon]{Striepen}
    Indrag Striep 1 & Indrag Striep 2 & ... & Indrag Striep n\\
    ...
    \end{tabular*}
    Bi disse verwiederte Verschoon vun de "tabular"-Ümgeven gifft dat bito en Parameter för de Breed. Du muttst en variabel Freeruum twischen de Striepen infögen, anners lett sik nich de hele Breed bruken.

en: Minipage - \begin{minipage}
nds: Lüttsiet - \begin{minipage}

en: Minipage
nds: Lüttsiet

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
nds: De Lüttsiet-Ümgeven is liek to den Befehl "\parbox". Dat Breed-Argument muttst Du ok hier angeven, un dat Positschoon-Argument lett sik hier liek so bruken. Binnen de Lüttsiet-Ümgeven kannst Du anner Befehlen bruken, de Stremels opstellt.

en: Table of Figures - \listoffigures
nds: Grafikverteken - \listoffigures

en: Table of Figures
nds: Grafikverteken

en: Put this command where you want the list of figures to go.
nds: An de Steed vun dissen Befehl kummt dat Grafikverteken.

en: Table of Tables - \listoftables
nds: Tabellverteken - \listoftables

en: Table of Tables
nds: Tabellverteken

en: Put this command where you want the list of tables to go.
nds: An de Steed vun dissen Befehl kummt dat Tabellverteken.

en: Generate Index - \makeindex
nds: Index opstellen - \makeindex

en: Generate Index
nds: Index opstellen

en: Put this command when you want to generate the raw index.
nds: Bruuk dissen Befehl, wenn Du en Index opstellen wullt.

en: Print Index - \printindex
nds: Index utgeven - \printindex

en: Print Index
nds: Index utgeven

en: Put this command when you want to print the formatted index.
nds: An de Steed vun dissen Befehl kummt de formateerte Index.

en: Glossary - \makeglossary
nds: Begreeplist - \makeglossary

en: Glossary
nds: Begreeplist

en: Put this command when you want to print a glossary.
nds: Bruuk dissen Befehl, wenn Du en Begreeplist opstellen wullt.

en: Bibliography
nds: Bökerverteken

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
nds: Bökerverteken - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
nds: \begin{thebibliography}{Breedtext}
    \bibitem[Beteker]{Ziteerslötel}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    Breedtext: Text, de üm un bi so breed is as de breedst Beteker vun de "\bibitem"-Befehlen.
    \bibitem: Gifft den Verteken-Indrag an.

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
nds: Akraatzitaat (wiest Freetekens) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
nds: Akraatzitaat (wiest Freetekens)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
nds: Ümgeven, de LaTeX akraat jüst dat utgeven lett, wat Du ingiffst. Disse Verschoon maakt Freetekens eenkennig.

en: Embedded Code - \verb||
nds: Inbett Kode - \verb||

en: Embedded Code
nds: Inbett Kode

en: Macro form of the verbatim environment.
nds: Kortform vun de Akraatzitaat-Ümgeven

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
nds: Inbett Kode (wiest Freetekens) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
nds: Inbett Kode (wiest Freetekens)

en: Macro form of the verbatim* environment.
nds: Kortform vun de Akraatzitaat-Ümgeven mit eenkennig Freetekens

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
nds: Lütt pielliek Freeruum - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
nds: Lütt pielliek Freeruum

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
nds: De Befehl "\smallskip" föögt piel en lütt Freeruum in.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
nds: Variabel kimmliek Freeruum - \hfill

en: Horizontal Variable Space
nds: Variabel kimmliek Freeruum

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
nds: De Befehl "\hfill" föögt en variabel Freeruum ut Freetekens in, de sik in de Kimmricht dehnt oder schrimpt.

en: Horizontal Dots - \dotfill
nds: Kimmpünkt - \dotfill

en: Horizontal Dots
nds: Kimmpünkt

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
nds: De Befehl "\dotfill" föögt en variabel Freeruum ut Pünkt in, de sik in de Kimmricht dehnt oder schrimpt.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
nds: Kimmlien - \hrulefill

en: Horizontal Rule
nds: Kimmlien

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
nds: De Befehl "\hrulefill" föögt en variabel Freeruum in, füllt mit en Kimmlien, de sik in de Kimmricht dehnt oder schrimpt.

en: Vertical Variable Space - \vfill
nds: Variabel pielliek Freeruum - \vfill

en: Vertical Variable Space
nds: Variabel pielliek Freeruum

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
nds: De Befehl "\vfill" föögt en variabel Freeruum in, de sik piel dehnt oder schrimpt.

en: Horizontal Space - \hspace{}
nds: Kimmliek Freeruum - \hspace{}

en: Horizontal Space
nds: Kimmliek Freeruum

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
nds: De Befehl "\hspace" föögt in Kimmricht en Freeruum in. Du kannst sien Breed in jichtenseen Eenheit angeven, de LaTeX versteiht (dat sünd a.B. Pünkt "pt", Toll "in", Zentimeters "cm" un Millimeters "mm"). De angeven Breed dörv ok negativ wesen.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
nds: Kimmliek Freeruum (verdwungen) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
nds: Kimmliek Freeruum (verdwungen)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nds: De Befehl "\hspace*" föögt in Kimmricht en Freeruum in, jüst as de Befehl "\hspace". Bi den doren Befehl maakt LaTeX Freeruum achter dat Reegenn weg, bi dissen nich.

en: Vertical Space - \vspace{}
nds: Pielliek Freeruum - \vspace{}

en: Vertical Space
nds: Pielliek Freeruum

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
nds: De Befehl "\vspace" föögt piel en Freeruum in. Du kannst sien Hööchde in jichtenseen Eenheit angeven, de LaTeX versteiht (dat sünd a.B. Pünkt "pt", Toll "in", Zentimeters "cm" un Millimeters "mm"). De angeven Hööchde dörv ok negativ wesen.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
nds: Pielliek Freeruum (verdwungen) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
nds: Pielliek Freeruum (verdwungen)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nds: De Befehl "\vspace*" föögt piel en Freeruum in, jüst as de Befehl "\vspace". Bi den doren Befehl maakt LaTeX Freeruum achter dat Enn vun de Siet weg, bi dissen nich.

en: Emphasized - \emph{}
nds: Rutheevt - \emph{}

en: Emphasized
nds: Rutheevt

en: \emph{emphasized text}
nds: \emph{Rutheevt Text}

en: Strong - \strong{}
nds: Düütlich - \strong{}

en: Strong
nds: Düütlich

en: \strong{text}
nds: \strong{Text}

en: Roman - \rmfamily
nds: Normaal - \rmfamily

en: Roman
nds: Normaal

en: Sans Serif - \sffamily
nds: Ahn Serifen - \sffamily

en: Sans Serif
nds: Ahn Serifen

en: Monospace - \ttfamily
nds: Fastbreed - \ttfamily

en: Monospace
nds: Fastbreed

en: Medium - \mdseries
nds: Middel - \mdseries

en: Medium
nds: Middel

en: Bold - \bfseries
nds: Fett - \bfseries

en: Upright - \upshape
nds: Oprecht - \upshape

en: Upright
nds: Oprecht

en: Italic - \itshape
nds: Kursiev - \itshape

en: Slanted - \slshape
nds: Schreeg - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
nds: Kapitaaltjes - \scshape

en: Smallcaps
nds: Kapitaaltjes

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
nds: Bökerverteken-Stil utsöken - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
nds: Bökerverteken na Afsnittköör

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
nds: Dat Argument bi \bibliographystyle gifft en Stildatei mit de Verwiedern ".bst" an, de fastleggt, woans Dien Zitaten utseht.
    To BibTeX höört disse Standardstilen:
    alpha: Alfabeetsch sorteert, de Betekers warrt ut den Autor sien Naam un dat Johr vun't Apenmaken opstellt.
    plain  : Alfabeetsch sorteert, Tallen as Betekers.
    unsrt : As "plain", man de Indrääg kriegt de Reeg vun de Zitaten.
    abbrv  : As "plain", man mit dranger Betekers.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
nds: Bökerverteken opstellen - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
nds: Bökerverteken opstellen

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
nds: Dat Argument bi "\bibliography" nöömt de .bib-Datei (ahn Verwiedern),
    de Dien Datenbank in BibTeX-Formaat bargt.
    Kile föögt automaatsch den Naam vun Dien TeX-Datei in.

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
nds: Biblatex-Paket laden - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
nds: Biblatex-Paket laden

en: This includes the package biblatex
nds: Dit slutt dat Paket "biblatex" in

en: Print Bibliography
nds: Bökerverteken utgeven

en: Prints the complete bibliography
nds: Gifft dat hele Bökerverteken ut

en: Print Bibliography by Section
nds: Bökerverteken na Afsnitt utgeven

en: Print the bibliography for each section
nds: Dat Bökerverteken för elk Afsnitt utgeven

en: Print List of Shorthands
nds: Afkörtenlist utgeven

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
nds: ALT.... : Du hest de Köör twischen disse twee Feller

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
nds: OPT.... : Köörfeller (laat sik mit den "Wegmaken"-Befehl wegmaken)

en: Bib fields - %1
nds: Bib-Feller - %1

en: Small Space
nds: Lütt Freeruum

en: Medium Space
nds: Middel Freeruum

en: Large Space
nds: Grööt Freeruum

en: Math Mode - $...$
nds: Mathebedrief - $...$

en: Math Mode
nds: Mathebedrief

en: Displaymath Mode - \[...\]
nds: Mathe-Wiesbedrief - \[...\]

en: Displaymath Mode
nds: Mathe-Wiesbedrief

en: Equation - \begin{equation}
nds: Glieken - \begin{equation}

en: Equation
nds: Glieken

en: Subscript - _{}
nds: Daalsett - _{}

en: Subscript
nds: Daalsett

en: Superscript - ^{}
nds: Hoochsett - ^{}

en: Superscript
nds: Hoochsett

en: Normal Fraction - \frac{}{}
nds: Normaal Brook - \frac{}{}

en: Normal Fraction
nds: Normaal Brook

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
nds: Brook-Wiesstil - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
nds: Brook-Wiesstil

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
nds: Brook-Textstil - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
nds: Brook-Textstil

en: Square Root - \sqrt{}
nds: Quadraatwörtel - \sqrt{}

en: Square Root
nds: Quadraatwörtel

en: Array - \begin{array}
nds: Matrixfeld - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
nds: \begin{array}{Striep1Striep2...StriepN}
    Indrag Striep 1 & Indrag Striep 2 & ... & Indrag Striep N\\ 
    ...
    \end{array}
    För elk Striep (1..n) gifft een Bookstaav de Utrichten an.
         c - in de Merrn
         l - links utricht
         r - rechts utricht

en: Left Delimiter
nds: Grenz links

en: left (
nds: ( links

en: left [
nds: [ links

en: left {
nds: { links

en: left &lt;
nds: &lt; links

en: left )
nds: ) links

en: left ]
nds: ] links

en: left }
nds: } links

en: left &gt;
nds: &gt; links

en: left .
nds: . links

en: Right Delimiter
nds: Grenz rechts

en: right )
nds: ) rechts

en: right ]
nds: ] rechts

en: right }
nds: } rechts

en: right &gt;
nds: &gt; rechts

en: right (
nds: ( rechts

en: right [
nds: [ rechts

en: right {
nds: { rechts

en: right &lt;
nds: &lt; rechts

en: right .
nds: . rechts

en: Normal Binomial - \binom{}{}
nds: Normaal Binoom - \binom{}{}

en: Normal Binomial
nds: Normaal Binoom - \binom{}{}

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
nds: Binoom Wiesstil - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
nds: Binoom Wiesstil

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
nds: Binoom Textstil - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
nds: Binoom-Textstil

en: N-th Root - \sqrt[]{}
nds: n-te Wörtel - \sqrt[]{}

en: N-th Root
nds: n-te Wörtel

en: Left-Right () - \left(..\right)
nds: Links-rechts () - \left(..\right)

en: Left-Right ()
nds: Links-rechts ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
nds: Sik topassen Piel links - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
nds: Sik topassen Piel links

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
nds: Sik topassen Piel rechts - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
nds: Sik topassen Piel rechts

en: Boxed Formula - \boxed{}
nds: Formelkasten - \boxed{}

en: Boxed Formula
nds: Formelkasten

en: bigl - \bigl
nds: Groot Grenz links - \bigl

en: bigl
nds: Groot Grenz links

en: Bigl - \Bigl
nds: Grötter Grenz links - \Bigl

en: Bigl
nds: Grötter Grenz links

en: biggl - \biggl
nds: Bannig groot Grenz links - \biggl

en: biggl
nds: Bannig groot Grenz links

en: Biggl - \Biggl
nds: Övergroot Grenz links - \Biggl

en: Biggl
nds: Övergroot Grenz links

en: bigr - \bigr
nds: Groot Grenz rechts - \bigr

en: bigr
nds: Groot Grenz rechts

en: Bigr - \Bigr
nds: Grötter Grenz rechts - \Bigr

en: Bigr
nds: Grötter Grenz rechts

en: biggr - \biggr
nds: Bannig groot Grenz rechts - \biggr

en: biggr
nds: Bannig groot Grenz rechts

en: Biggr - \Biggr
nds: Övergroot Grenz rechts - \Biggr

en: Biggr
nds: Övergroot Grenz rechts

en: Text in Mathmode - \text{}
nds: Text binnen Matheümgeven - \text{}

en: Text in Mathmode
nds: Text binnen Matheümgeven

en: Intertext - \intertext{}
nds: Twischentext - \intertext{}

en: Intertext
nds: Twischentext

en: Displaymath - \begin{displaymath}
nds: Matheümgeven - \begin{displaymath}

en: Displaymath
nds: Mathe-Wiesbedrief

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
nds: Glieken (ahn Nummer) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
nds: Glieken (ahn Nummer)

en: Multline - \begin{multline}
nds: Mehrreegsch - \begin{multline}

en: Multline
nds: Mehrreegsch

en: Multline* - \begin{multline*}
nds: Mehrreegsch (ahn Nummer) - \begin{multline*}

en: Multline*
nds: Mehrreegsch (ahn Nummer)

en: Split - \begin{split}
nds: Utricht mehrreegsch - \begin{split}

en: Split
nds: Utricht mehrreegsch

en: Gather - \begin{gather}
nds: Sett - \begin{gather}

en: Gather
nds: Sett

en: Gather* - \begin{gather*}
nds: Sett (ahn Nummern) - \begin{gather*}

en: Gather*
nds: Sett (ahn Nummern)

en: Align - \begin{align}
nds: Utricht Sett - \begin{align}

en: Align
nds: Utricht

en: Align* - \begin{align*}
nds: Utricht Sett (ahn Nummern) - \begin{align*}

en: Align*
nds: Utricht Sett (ahn Nummern)

en: Flalign - \begin{flalign}
nds: Links utricht Sett - \begin{flalign}

en: Flalign
nds: Links utricht Sett

en: Flalign* - \begin{flalign*}
nds: Links utricht Sett (ahn Nummern) - \begin{flalign*}

en: Flalign*
nds: Links utricht Sett (ahn Nummern)

en: Alignat - \begin{alignat}
nds: Mehrfach utricht Sett - \begin{alignat}

en: Alignat
nds: Mehrfach utricht Sett

en: Alignat* - \begin{alignat*}
nds: Mehrfach utricht Sett (ahn Nummern) - \begin{alignat*}

en: Alignat*
nds: Mehrfach utricht Sett (ahn Nummern)

en: Aligned - \begin{aligned}
nds: Utricht Delen - \begin{aligned}

en: Aligned
nds: Utricht Delen

en: Gathered - \begin{gathered}
nds: Delen - \begin{gathered}

en: Gathered
nds: Delen

en: Alignedat - \begin{alignedat}
nds: Mehrfach utricht Delen - \begin{alignedat}

en: Alignedat
nds: Mehrfach utricht Delen

en: Cases - \begin{cases}
nds: Fallverscheel - \begin{cases}

en: Cases
nds: Fallverscheel

en: matrix - \begin{matrix}
nds: Matrix - \begin{matrix}

en: matrix
nds: Matrix

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
nds: Keen Fehler

en: 1 error | %1 errors
nds[0]: 1 Fehler
nds[1]: %1 Fehlers

en: 0 warnings
nds: Keen Wohrschoen

en: 1 warning | %1 warnings
nds[0]: 1 Wohrschoen
nds[1]: %1 Wohrschoen

en: 0 badboxes
nds: Keen leeg Kasten

en: 1 badbox | %1 badboxes
nds[0]: 1 leeg Kasten
nds[1]: %1 leeg Kastens

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
nds: De Verschoon %1.%2.%3 vun Okular is to oolt för ForwardDVI. Bitte Okular op Verschoon 0.8.6 oder nieger opgraderen.

en: Select Bibliography
nds: Bökerverteken utsöken

en: Select a bibliography
nds: En Bökerverteken utsöken

en: No bibliography selected.
nds: Keen Bökerverteken utsöcht.

en: No bibliographies found.
nds: Keen Bökerverteken funnen.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
nds: Nich %1 un nich %2 lett sik finnen; wenn Du en anner HTML-Datei ankieken wullt, kiek ünner Instellen -> Kile instellen -> HTML-Ansicht -> Verwiedert.

en: Could not change to the folder %1.
nds: Orner "%1" lett sik nich opmaken.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
nds: De Orner "%1" is nich schriefbor, "%2" kann sien Resultaten nich sekern.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
nds: Dat gifft de Datei "%1/%2" nich. Prööv bitte de Dateiverlöven, wenn dit unvermodens kummt.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
nds: De Datei "%1/%2" lett sik nich lesen. Prööv bitte de Dateiverlöven, wenn dit unvermodens kummt.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
nds: De Datei, op de "%1" ansett warrn schall, lett sik nich fastslaan, wiel opstunns keen Dokment aktiv is.

en: Could not determine the master file for this document.
nds: Dat Baasdokment för dit Dokment lett sik nich fastslaan.

en: Please save the untitled document first.
nds: Bitte seker eerst dat Dokment ahn Naam.

en: The file %1 does not exist.
nds: De Datei "%1" gifft dat nich.

en: The file %1 is not readable.
nds: De Datei "%1" lett sik nich lesen.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
nds: Dat Dokment "%1" is keen LaTeX-Wörteldokment. Wullt Du liekers wiedermaken?

en: Continue?
nds: Wiedermaken?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
nds: Dat gifft de Datei "%1/%2" nich. Hest Du de Borndatei kompileert?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
nds: Dit Dokment höört keen Projekt to. Maak bitte en Dokment op, dat na dat Projekt tohöört, dat Du archiveren wullt, un bruuk denn nochmaal "Projekt archiveren".

en: No files have been chosen for archiving.
nds: Keen Dateien för't Archiveren utsöcht

en: Archive Project
nds: Projekt archiveren

en: Unknown tool %1.
nds: Warktüüch "%1" is nich begäng.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
nds: Keen Fabrikmetood installeert, snack dor bitte den Schriever vun Kile op an.

en: Aborted
nds: Afbraken

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
nds: Dat Warktüüch "%1" lett sik nich binnen de Instellendatenbank finnen.

en: &Stop
nds: An&hollen

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
nds: Ü&mwanneln na

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
nds: &Gahn

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
nds: Kom&pletteren

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
nds: &Markpünkt

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
nds: &Utsöken

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
nds: &Wegdoon

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
nds: Üm&geven

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
nds: Te&X-Koppel

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
nds: B&uen

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
nds: &Kompileren

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
nds: Üm&wanneln

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
nds: &Anner

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
nds: Pro&jekt

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
nds: &Vörloop

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
nds: Tabellen un Listen

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
nds: Ü&nnerdelen

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
nds: &Betöög

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
nds: Ü&mgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
nds: &List-Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
nds: &Tabell-Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
nds: A&flööst Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
nds: &Kode-Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
nds: &Mathematik-Befehlen

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
nds: Klemmen

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
nds: AMS: Text un Kastens

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
nds: AMS: Brook

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
nds: AMS: Binoomutdruck

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
nds: AMS: Pielen

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
nds: Mathematik: &Schriftstilen

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
nds: Mathematik: &Akzenten

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
nds: Mathematik: A&fstänn

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
nds: Standard-Ü&mgeven för Mathematik

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
nds: &AMS-Ümgeven för Mathematik

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
nds: Ümgeven &utrichten

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
nds: Ümgeven in&middeln

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
nds: &Ingaavfeld-Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
nds: &Matrix-Ümgeven

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
nds: Schri&ftstilen

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
nds: Schriftfamilie

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
nds: Schriftoort

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
nds: Schriftutsehn

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
nds: Afs&tänn

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
nds: Reeg- un Sietümbröök

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
nds: Freeruum

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
nds: Gummilängden

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
nds: &Hölper

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
nds: TeX-Dokmentatschoon

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
nds: Allgemeen

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
nds: Bewerken

en: Paste as LaTe&X
nds: As LaTe&X infögen

en: Convert Selection to &LaTeX
nds: Utwahl na &LaTeX ümwanneln

en: Could not create an editor view.
nds: Editoransicht lett sik nich opstellen.

en: Fatal Error
nds: Swoor Fehler

en: &QuickPreview Selection
nds: &Fix-Vöransicht för Utwahl

en: &QuickPreview Environment
nds: &Fixvöransicht-Ümgeven

en: &QuickPreview Math
nds: Mathe-&Fixvöransicht

en: KDE Integrated LaTeX Environment
nds: LaTeX-Smeed för KDE

en: Project Management/Developer
nds: Projektpleeg/Schriever

en: Developer
nds: Programmschriever

en: Former Developer
nds: Verleden Schriever

en: Former Maintainer/Developer
nds: Verleden Pleger/Schriever

en: Migration from Subversion to Git
nds: Wanneln vun Subversion na Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
nds: KConfig XT, en Reeg Verbetern un Fehlerrichten

en: KatePart Integration
nds: Integreren vun KatePart

en: Log Parsing
nds: Logbook inlesen

en: Find-in-Files Dialog
nds: Dialoog "Binnen Dateien söken"

en: Documentation
nds: Dokmentatschoon

en: Jump to line
nds: Na Reeg jumpen

en: Start a new Kile mainwindow
nds: En nieg Kile-Hööftfinster opstellen

en: Frame
nds: Rahmen

en: Untitled Block
nds: Block ahn Titel

en: There is no selection to compile.
nds: Dat gifft keen Utwahl, de sik översetten lett.

en: There is no surrounding environment.
nds: Dat gifft ümto keen Ümgeven.

en: This job is only useful with a master document.
nds: Dit hett bloots Sinn, wenn dat en Baasdokment gifft.

en: This is not a subdocument, but the master document.
nds: Dit is nich en Ünnerdokment, man dat Baasdokment

en: There is no surrounding mathgroup.
nds: Dat gifft keen Mathekoppel ümto.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
nds: De Fixvöransicht lett sik nich opropen:
    Opgaav "%1" is nich begäng.

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
nds: Dor löppt al en Vöransicht. Du muttst ehr eerst tomaken, ehr Du disse opmaken kannst.

en: There is nothing to compile and preview.
nds: Dat gifft nix to kompileren un dorüm ok keen Vöransicht.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
nds: De Fixvöransicht kann "%1" nich opropen.

en: Could not determine the main document.
nds: Dat Baasdokment lett sik nich fastslaan.

en: Could not read the preamble.
nds: De Vörloop lett sik nich lesen.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
nds: De Befehl "\begin{document}" lett sik nich finnen.

en: QuickPreview
nds: Fix-Vöransicht

en: Enter Value
nds: Weert ingeven

en: Please enter a value
nds: Giff bitte en Weert in

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
nds: Bi't Utföhren vun't Skript "%2" geev dat bi Reeg %1 en Fehler:
    %3

en: Error
nds: Fehler

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
nds: För't Utföhren vun dat Skript "%2" deit tominnst de Kile-Verschoon %1 noot. Dat Utföhren wöör afbraken.

en: Version Error
nds: Verschoonfehler

en: Execution of %1
nds: Utföhren vun %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
nds: Keen Orner funnen, na den sik "%1" sekern lett.
    Prööv bitte, wat dat binnen Dien Tohuusorner en Orner ".kde" gifft, för den Du ok Schriefverlöven hest.

en: Empty File
nds: Leddig Datei

en: Empty LaTeX File
nds: Leddig LaTeX-Datei

en: Empty BibTeX File
nds: Leddig BibTeX-Datei

en: The file '%1' does not exist.
nds: De Datei "%1" gifft dat nich.

en: Short
nds: Kort

en: Expanded Text
nds: Utfooldt Text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
nds: &Tofögen

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Delete the abbreviation '%1'?
nds: Afkörten "%1" wegdoon?

en: Delete Abbreviation
nds: Afkörten wegdoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
nds: Startschirm wiesen

en: Dictionary
nds: Wöörbook

en: Try to place the cursor.
nds: Kieken, wat sik de Blinker na en nütten Steed setten lett

en: Insert bullets where the user must input data.
nds: Föögt Markpünkt dor in, woneem Du noch Daten ingeven muttst.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
nds: Maakt en Ümgeven to, wenn Du en Opmaakbefehl ingiffst.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
nds: Richt- oder opdukerbaseert Kompletteren vun TeX/LaTeX-Befehlen, de binnen de utsöchten Kompletteerdateien angeven sünd.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
nds: Automaatsch en Kompletteerlist för TeX/LaTeX-Befehlen wiesen, wenn dat Woort disse Längde hett.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
nds: Afkörten vun utsöcht Kompletteerdateien in't Sietpaneel wiesen

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
nds: Richt- oder opdukerbaseert Kompletteren vun Afkörten, de binnen de utsöchten  Kompletteerdateien angeven sünd.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
nds: LaTeX-Befehlen vun utsöcht Kompletteerdateien in't Sietpaneel wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
nds: Kompletteerdateien

en: File not found
nds: Datei nich funnen

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
nds: De Woortlist "%1" bargt dubbelt Indrääg.

en: Completion
nds: Kompletteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
nds: Grenz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
nds: Bookstaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
nds: Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
nds: Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
nds: LaTeX-Befehlen wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
nds: Afkörten wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
nds: Kompletteer-Egenschappen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
nds: Blinker insetten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
nds: Ümgeven tomaken

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
nds: Systeem warrt pröövt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
nds: Bi to pröven, wat Dien TeX propper installeert is...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
nds: Resultaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
nds: Ümgeven afsluten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
nds: Automaatsch achter en "\begin{Ümg}" en "\end{Ümg}" tofögen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
nds: Binnen Ümgeven automaatsch inrücken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
nds: Automaatsch Inrücken vun Ümgeven anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
nds: Anmaakt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
nds: Bi't automaatsche Inrücken vun Ümgeven Freetekens ansteed vun Tab-Tekens bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
nds: För't Inrücken Free- ansteed vun Tab-Tekens bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
nds: Bi't automaatsche Inrücken vun Ümgeven disse Tall vun Freetekens bruken

en: Open selected
nds: Utsöchte opmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nds: Optschonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
nds: Stan&dard-Projektorner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
nds: Dateien un Projekten bi't Starten &wedder opmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
nds: Vörlaag-Variabeln

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
nds: Reenmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
nds: Bi't Tomaken automaatsch opkloren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
nds: Dokment na Ännern automaatsch nieg laden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
nds: Vun Bökerverteken-Editoren oder -Kiekers sendte LyX-Befehlen verarbeiden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
nds: (bruukt, wenn dat Bild keen Oplösen bargt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
nds: Ut de Bilddatei fastslaan, wenn mööglich

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
nds: ("ImageMagick" mutt installeert wesen, wenn Du disse Optschoon bruken wullt)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
nds: Giff hier den Padd na de TeX-Dokmentatschoon in, a.B. "/usr/share/texmf/doc".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
nds: &Steed vun de TeX-Dokmentatschoon:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
nds: Kontexthülp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
nds: &Kile sien LaTeX-Nakieksel vun bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
nds: &Instellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
nds: In&bett Kieker bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
nds: Hülp binnen en &egen Finster wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
nds: Instellen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
nds: LaTeX-Ümgeven un -Befehlen instellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
nds: Goosfööt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
nds: Automaatsch Anfang- un Enn-&Goosfööt för LaTeX infögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
nds: &Typ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
nds: Mit disse Optschoon warrt de LaTeX-Kode för de mehrsten Sünnertekens inföögt, de sik mit de Tastatuur ingeven laat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
nds: Den LaTeX-Kode för Sünnertekens (Akzenten usw.) automaatsch infögen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
nds: Mathebedrief

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
nds: "$" automaatsch infögen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
nds: Ümgevenvariabeln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
nds: Pröven, wat dat Baasdokment en LaTeX-Wörtel is, ehr LaTeX dat verarbeidt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
nds: Op &Baasdokment pröven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
nds: Na den eersten Fehler jumpen, wenn LaTeX fehlsleit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
nds: Na den eersten Fehler &jumpen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
nds: Automaatsch "Asymptote", "BibTeX" un "MakeIndex" utföhren un LaTeX nieg opropen, wenn dat noot deit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
nds: Automaatsch Bito-Warktüüch opropen

en: Hide &Bad Boxes
nds: Leeg &Kastens versteken

en: Hide (La)TeX &Warnings
nds: (La)Te&X-Wohrschoen versteken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
nds: Warktüüch utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
nds: Nieg...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
nds: Köör en Instellen för dat aktuelle Warktüüch

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
nds: Verwiedert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
nds: K&lass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
nds: Teel-Datei&verwiedern:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
nds: Teel&datei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
nds: &Relativ Orner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
nds: Konsole tomaken, wenn dat Warktüüch dörlopen is

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
nds: Menü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
nds: &Lüttbild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
nds: Standardwarktüüch torüchsetten...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
nds: Söök bitte den Typ vun dat Dokment ut, dat Du opstellen wullt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
nds: Vörlaag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
nds: Söök bitte de Vörlaag ut, de Du bruken wullt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
nds: Bi't Opstellen vun en leddig LaTeX-Datei den Fixstart-Hölper opropen

en: Quick Preview in a Separate Window
nds: Fix-Vöransicht binnen egen Finster

en: Select a configuration:
nds: Instellensett:

en: Quick Preview in Bottom Bar
nds: Fix-Vöransicht binnen Footpaneel

en: &Resolution:
nds: &Oplösen:

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
nds: (tolaten Weerten: 30-1000 dpi)

en: &Background Color:
nds: &Achtergrundklöör:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
nds: Kile ünnerstütt dree Metoden för't Ümwanneln to PNG-Biller

en: dvi --> png
nds: DVI --> PNG

en: (uses dvipng)
nds: (bruukt "dvipng")

en: dvi --> ps --> png
nds: DVI --> PS --> PNG

en: (uses dvips/convert)
nds: (bruukt "dvips"+"convert")

en: pdf --> png
nds: PDF --> PNG

en: (uses convert)
nds: (bruukt "convert")

en: Show preview in bottom bar:
nds: Vöransicht binnen Footpaneel wiesen:

en: Conversion to image:
nds: Ümwanneln na Bild:

en: Selection:
nds: Utwahl:

en: Environment:
nds: Ümgeven:

en: Mathgroup:
nds: Mathekoppel:

en: Subdocument:
nds: Ünnerdokment:

en: Not available, opens always in a separate window.
nds: Nich verföögbor, warrt jümmers in en egen Finster opmaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
nds: &Befehl:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Annahmen, Du hest en Datei <span style=" font-style:italic;">MienBook.tex</span> binnen <span style=" font-style:italic;">/home/janne/latex/</span><span style=" font-style:italic;">MienBook.tex</span>, un Du kompileerst dat mit "pdflatex" to <span style=" font-style:italic;">MienBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">De Variabeln hebbt disse Bedüden:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: Dateinaam mit Ennen, man ahn Padd &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">MienBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> Dateinaam ahn Ennen un Padd &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">MienBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: de Borndatei ehr Padd ahn Dateinaam &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/janne/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: de Teeldatei ehr Padd ahn Dateinaam; dat sülve as "%dir_base", wenn keen  relatiev Padd angeven is &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/janne/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> Teel-Dateinaam ahn Padd &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">MienBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> Oplösen vun de Fix-Vöransicht, fastleggt binnen Kile instellen -&gt; Warktüüch -&gt; Vöransicht</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List vun all dateien binnen en Projekt, de för't Archiveren markeert sünd. Du kannst de Archivern-Mark binnen dat "Dateien un Projekten"-Sietpaneel mit dat Rechtklickmenü setten.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
nds: Optschonen:

en: Files & Projects
nds: Dateien un Projekten

en: Include in Archive
nds: Na Archiv insluten

en: &Open With
nds: &Opmaken mit

en: Other...
nds: Anner...

en: &Open
nds: &Opmaken

en: &Save
nds: &Sekern

en: &Add to Project
nds: Na't Projekt &tofögen

en: &Include in Archive
nds: Na Arch&iv insluten

en: &Remove From Project
nds: Ut Projekt &wegmaken

en: A&dd Files...
nds: Dateien &tofögen...

en: &Close
nds: &Tomaken

en: Current Default (%1)
nds: Aktuell Standard (%1)

en: Current Default
nds: Aktuell Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
nds: Warktüüch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
nds: Instellen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
nds: Na &baven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
nds: Na &nerrn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
nds: &Skripten tolaten

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
nds: Grenz för de Looptiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
nds: De &Looptiet vun Skripten ingrenzen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
nds: &Tietgrenz (Sekunnen):

en: Run Selected Script
nds: Utsöcht Skript utföhren

en: Create New Script
nds: Nieg Skript opstellen

en: Open Selected Script in Editor
nds: Utsöcht Skript mit Editor opmaken

en: Configure Key Sequence
nds: Tastreeg instellen

en: Remove Key Sequence
nds: Tastreeg wegmaken

en: Refresh List
nds: List opfrischen

en: Script Name
nds: Skriptnaam

en: Sequence
nds: Reeg

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nds: De Reeg "%1" is al na de Akschoon "%2" toornt.

en: Sequence Already Assigned
nds: Reeg al toornt

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
nds: De Reeg "%1" is en Deelreeg vun "%2", de al na de Akschoon "%3" toornt is.

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nds: De körter Reeg "%1" is al na den Akschoon "%2" toornt.

en: Characters
nds: Tekens

en: Words and numbers:
nds: Wöör un Tallen:

en: LaTeX commands and environments:
nds: LaTeX-Befehlen un -Ümgeven:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
nds: Satz-, Trenn- un Freetekens:

en: Total characters:
nds: Tekens tosamen:

en: Strings
nds: Tekenkeden

en: Words:
nds: Wöör:

en: LaTeX commands:
nds: LaTeX-Befehlen:

en: LaTeX environments:
nds: LaTeX-Ümgeven:

en: Total strings:
nds: Tekenkeden tosamen:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
nds: Opklapp-Stoop

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
nds: (&1=Deel, 2=Kapitel, 3=Afsnitt, 4=Ünnerafsnitt, 5=Ünnerünnerafsnitt, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
nds: &Betekers wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
nds: Beteker-Indrag &opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
nds: Nich fastleggt Betöög wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
nds: Betog-Indrag opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
nds: Bökerverteken-Indrääg wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
nds: Bökerverteken-Indrag opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
nds: DOON/RICHTEN wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
nds: DOON/RICHTEN opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
nds: Grafik- un Tabellümge&ven wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
nds: Bilddateien wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
nds: Ingaavdateien wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
nds: Keen besünner Afsnitt för Betekers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
nds: Standard-Grafikverwiedern:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
nds: Verwiedern för Grafikdateien, de bi't Opmaken keen hebbt

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
nds: Mit en Linksklick kannst Du na de Reeg jumpen, mit en
    Dubbelklick en Text- oder Bilddatei opmaken. Höört en
    Beteker dissen Indrag to, warrt he wiest, wenn Du dor
    mit de Muus op wiest. För Bilddatei-Indrääg un för
    Indrääg, de en Beteker tohöört, gifft dat en Rechtsklickmenü.

en: Label: %1
nds: Beteker: %1

en: No "structure data" to display.
nds: Keen Struktuurdaten dor, de sik wiesen laat.

en: BibTeX References
nds: BibTeX-Betöög

en: Undefined References
nds: Betöög ahn Teel

en: TODO
nds: DOON

en: FIXME
nds: RICHTEN

en: Cannot create a list view item: no parent found.
nds: Listansicht-Element lett sik nich opstellen: keen överornt Element funnen.

en: File extension not specified
nds: Dateiverwiedern nich angeven

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
nds: De inslaten Datei lett sik nich finnen. Dat gifft ehr nich, se lett sik nich lesen oder Kile kann den richtigen Padd na ehr nich fastslaan. De Dateinaam is: %1
    Wullt Du disse Datei nu opstellen?

en: Cannot Find File
nds: Datei lett sik nich finnen

en: Cu&t
nds: &Knippen

en: &Copy
nds: &Koperen

en: &Paste below
nds: &Nerrn infögen

en: C&omment
nds: K&ommentar

en: Run QuickPreview
nds: Fix-Vöransicht opropen

en: Insert Label
nds: Beteker infögen

en: As &reference
nds: As &Betog

en: As &page reference
nds: As &Siet-Betog

en: Only the &label
nds: Bloots den &Beteker

en: Copy Label to Clipboard
nds: Beteker na Twischenaflaag koperen

en: As reference
nds: As Betog

en: As page reference
nds: As Siet-Betog

en: Only the label
nds: Bloots den Beteker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
nds: Tomehrst bruukt Sünnertekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
nds: De Ansicht &wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
nds: Tall vun wiest Sünnertekens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
nds: De Sünnertekenlist bi't Tomaken vun Kile &leddig maken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unicode
nds: Unikode

en: Run Outside of Kile
nds: Buten Kile lopen

en: Run in Konsole
nds: Binnen Konsole lopen

en: Run Sequence of Tools
nds: Reeg vun Warktüüch utföhren

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
nds: Kiek op de Siet "Verwiedert", wenn Du dit Warktüüch instellen wullt.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
nds: Nich begäng Warktüüch-Typ, Dien Instellendaten sünd leeg.
    Dat much en gode Idee wesen, wenn Du de Standardinstellen wedderherstellst.

en: Choose a configuration for the tool %1
nds: Köör en Instellen för dat Warktüüch "%1".

en: New Configuration
nds: Nieg Instellen

en: Enter new configuration name:
nds: Nieg Instellennaam:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
nds: Büst Du seker, dat Du dat Warktüüch "%1" wegmaken wullt?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
nds: Büst Du seker, Du wullt disse Instellen wegmaken?

en: You need at least one configuration for each tool.
nds: Du bruukst för elk Warktüüch tominnst een Instellen.

en: Cannot Remove Configuration
nds: Instellen lett sik nich wegmaken
