kile - en to nn translation catalogue (1311 entries)

en: Running in Kile
nn: Køyrer i Kile

en: Passed
nn: OK

en: Failed
nn: Feil

en: Version
nn: Versjon

en: Binary
nn: Binær

en: Simple Test
nn: Enkel test

en: Source Specials Switch
nn: Kjeldemerke-byting

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
nn: Ikkje støtta. Bruk «srcltx»-pakken for å bruka omvendt og framoversøk.

en: Not supported
nn: Ikkje støtta

en: Add Abbreviation
nn: Legg til forkorting

en: Edit Abbreviation
nn: Rediger forkorting

en: &Abbreviation:
nn: &Forkorting:

en: &Expanded Text:
nn: &Utvida tekst:

en: Delete Files
nn: Slett filer

en: Do you really want to delete these files?
nn: Er du sikker på at du vil sletta desse filene?

en: Files
nn: Filer

en: Critical failure, Kile will not function properly
nn: Kritisk feil (Kile vil ikkje fungera skikkeleg)

en: Failed, but not critical
nn: Feil, men ikkje kritisk

en: System Check
nn: Systemkontroll

en: Test Results
nn: Testresultat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
nn: Set opp

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
nn: Verktøy

en: Editor
nn: Skriveprogram

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
nn: Generelt

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

en: Build
nn: Bygg

en: Scripting
nn: Skript

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
nn: Skriptstøtte

en: Complete
nn: Fullføring

en: Code Completion
nn: Kodefullføring

en: Preview
nn: Førehandsvising

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
nn: Snøggvising

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
nn: Hjelp

en: Appearance
nn: Utsjånad

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
nn: Omgjevnadar

en: installed
nn: installert

en: not installed
nn: ikkje installert

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
nn: Bilete

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
nn: Strukturvising

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
nn: Symbolvising

en: Project
nn: Prosjekt

en: Name:
nn: Namn:

en: Directory:
nn: Mappe:

en: Search
nn: Søk

en: Pattern:
nn: Mønster:

en: Template:
nn: Mal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
nn: Kommando

en: Command[]
nn: Kommando[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
nn: Omgjevnad

en: Image
nn: Bilete

en: Label
nn: Merkelapp

en: Reference
nn: Referanse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
nn: Fil

en: Directory Options
nn: Mappeval

en: Scan directories recursively
nn: Søk òg gjennom undermapper

en: &Search
nn: &Søk

en: &Clear
nn: &Tøm

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
nn: Skriv inn dei regulære uttrykka du vil søkja etter her.<br/>Moglege metateikn er:<br/><ul><li>&nbsp;<b>.</b> – vilkårleg teikn</li><li>&nbsp<b>^</b> – linjestart</li><li>&nbsp;<b>$</b> – linjeslutt</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> – ordstart</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> – ordslutt<br/></li></ul>Du kan òg bruka desse repeteringsoperatorane:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> – føregåande element høgst éin gong</li><li>&nbsp;<b>*</b> – føregåande element null eller fleire gongar</li><li>&nbsp;<b>+</b> – førre element éin eller fleire gongar</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> – førre element nøyaktig <i>n</i> gongar</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> – førre element <i>n</i> eller fleire gongar</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> – førre element høgst <i>n</i> gongar</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> – førre element minst <i>n</i> gongar, men høgst <i>m</i> gongar.</li></ul>I tillegg kan du ha referansar til tidlegare parentesuttrykk med notasjonen \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
nn: Skriv inn filnamnmønsteret til filene du vil søkja gjennom. Du kan bruka fleire mønster om du skil dei med komma.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
nn: For dei tre første modusane kan du velja ein mal for mønsteret frå kombinasjonsboksen og så
    endra på han her. Strengen «%s» i malen vert bytt ut med mønsterfeltet
    og gjev det endelege søkjemønsteret. I alle andre modusar vert malen ignorert.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
nn: Oppgje mappa som inneheld filene du vil søkja i.

en: Check this box to search in all subdirectories.
nn: Merk av her for å søkja i alle undermappene.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
nn: Resultatet av grep-køyringa vert vist her. Vel ein kombinasjon av filnamn og linjenummer, og trykk «Enter» eller dobbeltklikk på elementet for å visa linja i skrivefeltet.

en: Find in Files
nn: Finn i filer

en: Find in Project
nn: Finn i prosjekt

en: no project opened
nn: ingen opne prosjekt

en: <strong>Error:</strong><p>
nn: <strong>Feil:</strong><p>

en: Grep Tool Error
nn: Grep-feil

en: Invalid regular expression: %1
nn: Ugyldig regulært uttrykk: %1

en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: Figure Environment
nn: Figurmiljø

en: Table Environment
nn: Tabellomgjevnad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
nn: Plassering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
nn: Midtstill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
nn: Bilettittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
nn: Merkelapp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
nn: Ta med bilete

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
nn: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
nn: Bilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
nn: Utdata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
nn: Sentrer bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
nn: Sti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
nn: Bruk «\graphicspath»-kommandoen i LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
nn: Breidd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
nn: Vinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
nn: Avgrensingsboks:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
nn: Bruk figurmiljø

en: Attributes
nn: Attributt

en: Group:
nn: Gruppe:

en: &Name:
nn: &Namn:

en: Include *-&version:
nn: Ta med *-&versjon:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
nn: Namnet på gruppa som denne omgjevnaden eller kommandoen tilhøyrer.

en: Name of the new environment or command.
nn: Namnet på den nye omgjevnaden eller kommandoen.

en: Name of the environment or command to edit.
nn: Namnet på omgjevnaden eller kommandoen som skal redigerast.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
nn: Finst denne omgjevnaden eller kommandoen òg i ein stjerneversjon?

en: \\ is end of &line:
nn: \\ er &linjeslutt:

en: Needs &math mode:
nn: Treng &mattemodus:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
nn: Skal «smart linjeskift» setja inn \\?

en: Does this environment need math mode?
nn: Treng omgjevnaden mattemodus?

en: Define the standard tabulator of this environment.
nn: Definer standardtabulator til omgjevnaden.

en: Opt&ion:
nn: &Val:

en: Define an optional alignment parameter.
nn: Definert ein valfri justeringsparameter.

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
nn: Treng omgjevnaden ein valfri parameter, som {n} for eit heiltal, {w} for ei breidd eller liknande?

en: Does this command need an argument?
nn: Treng kommandoen eit argument?

en: Define a new LaTeX environment:
nn: Definer ny LaTeX-omgjevnad:

en: Define a new LaTeX command:
nn: Definer ny LaTeX-kommando:

en: Edit a LaTeX Environment
nn: Rediger LaTeX-omgjevnad

en: Edit a LaTeX Command
nn: Rediger LaTeX-kommando

en: An empty string is not allowed.
nn: Ein tom tekst er ikkje lovleg.

en: This environment already exists.
nn: Denne omgjevnaden finst allereie.

en: This command already exists.
nn: Denne kommandoen finst allereie.

en: LaTeX Configuration
nn: LaTeX-oppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
nn: Matematikk

en: Lists
nn: Lister

en: Tabular
nn: Tabell

en: Verbatim
nn: Ordrett

en: Labels
nn: Merkelappar

en: References
nn: Referansar

en: Citations
nn: Litteraturreferansar

en: Includes
nn: Tek med

en: LaTeX Environments
nn: LaTeX-omgjevnadar

en: LaTeX Commands
nn: LaTeX-kommandoar

en: Do you want to delete this environment?
nn: Er du sikker på at du vil sletta denne omgjevnaden?

en: Do you want to delete this command?
nn: Er du sikker på at du vil sletta denne kommandoen?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
nn: Slett

en: LaTeX Environment
nn: LaTeX-omgjevnad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
nn: Definer nye omgjevnadar og kommandoar for Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
nn: Stjerneversjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
nn: Linjeslutt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
nn: Val

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
nn: Kommandoar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
nn: Legg til ny omgjevnad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
nn: &Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
nn: Sle&tt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
nn: &Rediger …

en: Local File
nn: Lokal fil

en: yes
nn: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
nn: nei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
nn: Ikon:

en: Select...
nn: Vel …

en: Existing Templates
nn: Gammal mal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
nn: Documenttype

en: Show all the templates
nn: Vis alle malar

en: Clear Selection
nn: Tøm utval

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
nn: Du kan velja ein gammal mal om du ønskjer å skriva over han med denne nye.
    Merk at du ikkje kan skriva over malar som er merkte med stjerne.
    Viss du vel ein slik mal, vert ein ny mal med same namn lagra ein stad
    du har skriveløve til.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
nn: Merk ein gammal mal som du ønskjer å sletta.
    Merk at du ikkje kan sletta malar som er merkte med stjerne (som er dei du ikkje har skriveløyve til).

en: Please choose an icon first.
nn: Vel eit ikon først.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
nn: Du er i ferd med å byta ut malen «%1». Er du sikker på at du vil gjera dette?

en: Failed to create the template.
nn: Klarte ikkje laga malen.

en: Please select a template that should be removed.
nn: Vel malen du vil fjerna.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
nn: Du har ikkje løyve til å fjerna denne malen.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
nn: Du er i ferd med å fjerna malen «%1». Er du sikker på at du vil gjera dette?

en: Math Environments
nn: Matteomgjevnadar

en: Without n&umbering:
nn: Utan &nummerering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
nn: Talet på &rader:

en: Number of c&ols:
nn: Talet på &kolonnar:

en: Space command
    to &separate groups:
nn: Mellomromskommando
    for &skilje av grupper:

en: Standard &tabulator:
nn: Standard&tabulator:

en: Display&math mode:
nn: &Sjølvståande modus:

en: Use &bullets:
nn: Bruk &punktteikn:

en: Choose an environment.
nn: Vel ein omgjevnad.

en: Use the starred version of this environment.
nn: Bruk stjerneversjonen av denne omgjevnaden.

en: Choose the number of table rows.
nn: Vel talet på tabellrader.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
nn: Vel talet på tabellkolonnar eller justeringsgrupper.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
nn: Definert ein ekstra LaTeX-kommando for å skilja justeringsgrupper.

en: Choose one of some predefined tabulators.
nn: Vel éin av dei førehandsdefinerte tabulatorane.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
nn: Nokre omgjevnadar er berre gyldige i mattemodus. Du kan omslutta dei med ein av desse sjølvståande mattemodusane.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
nn: Set inn punktmerke i kvar celle. Bruk «Ctrl + Alt + Pil høgre» og «Ctrl + Alt + Pil venstre» for å flytta raskt frå éi celle til ei anna.

en: Number of cols:
nn: Talet på kolonnar:

en: Number of groups:
nn: Talet på grupper:

en: New File
nn: Ny fil

en: LaTeX Document
nn: LaTeX-dokument

en: BibTeX Document
nn: BibTeX-dokument

en: Kile Script
nn: Kile-skript

en: Tool Name
nn: Verktøynamn

en: Class
nn: Klasse

en: <Custom>
nn: <Sjølvvalt>

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
nn: Feil: Namnet kan ikkje innehelda ein skråstrek («/»).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
nn: Vel standard&åtferd (klasse) 
    for dette verktøyet. Det vil arva
    alle eigenskapar til verktøyet
    det er basert på.
    
    Viss du for eksempel vel «LaTeX»,
    vil verktøyet oppføra seg akkurat
    som det vanlege LaTeX-verktøyet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
nn: Gje ei kort skildring av dette &verktøyet.

en: Select Even Pages
nn: merk partalssider

en: Select Odd Pages
nn: merk oddetalssider

en: Select Even Pages (reverse order)
nn: merk partalssider (omvendt rekkjefølgje)

en: Select Odd Pages (reverse order)
nn: merk oddetalssider (omvendt rekkjefølgje)

en: Reverse All Pages
nn: omvendt rekkjefølgje

en: &Apply
nn: &Bruk

en: ***** tool:
nn: ***** verktøy:

en: ***** input file:
nn: ***** innfil:

en: ***** output file:
nn: ***** utfil:

en: ***** viewer:
nn: ***** visar:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Er du sikker på at du vil skriva over ho?

en: No input file is given.
nn: Inga innfil vald.

en: This input file does not exist.
nn: Innfila finst ikkje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
nn: Innfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
nn: sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
nn: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
nn: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
nn: Utfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
nn: Oppgåve:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
nn: «Vel sider» og «fri parameter» treng eigne parametrar som du kan skriva inn her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
nn: Bakgrunn:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
nn: Eigenskapar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
nn: Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
nn: Oppretta av:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
nn: Emne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
nn: Nøkkelord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFormat)
en: 1.4
nn: 1,4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
nn: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
nn: dato

en: Rearrange Postscript File
nn: Ordna om PostScript-fil

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
nn: 1 A5-side + tom side → A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
nn: 1 A5-side + kopi → A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
nn: 2 A5-sider → A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
nn: 2 A5L-sider → A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
nn: 4 A5-sider → A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
nn: 1 A4-side + tom side → A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
nn: 1 A4-side + kopi → A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
nn: 2 A4-sider → A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
nn: 2 A4L-sider → A4

en: Copy All Pages (sorted)
nn: kopier alle sider (sortert)

en: Copy All Pages (unsorted)
nn: kopier alle sider (ikkje sortert)

en: pstops: Choose Parameter
nn: pstops: vel parameter

en: psselect: Choose Parameter
nn: psselect: vel parameter

en: Done
nn: Ferdig

en: Execute
nn: Køyr

en: Could not create a temporary file.
nn: Klarte ikkje laga mellombels fil.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
nn: Ukjent filformat: Berre «.ps» og «.ps.gz» er gyldige filformat for innfiler.

en: psselect needs some parameters in this mode.
nn: «psselect» treng nokre parametrar i denne modusen.

en: pstops needs some parameters in this mode.
nn: pstops treng nokre parametrar i denne modusen.

en: You need to define an output file or select the viewer.
nn: Du må definera ei utfila, eller velja visaren.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
nn: Ukjent filformat: Berre «.ps» er gyldige filformat for utfiler.

en: Copies:
nn: Kopiar:

en: Postscript Tools
nn: PostScript-verktøy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
nn: Vel éi av dei 18 operasjonane for omgjering til PostScript-fil. Dei siste fire operasjonane treng eigne parametrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
nn: Omgjering av PS-filer vert gjort av «pstops» og «psselect».
    Sørg for å kalla «dvips» med valet «-t a4» og
    «hyperref»-pakken (viss nødvendig) med valet «a4paper».

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
nn: Innfila som skal gjerast om.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
nn: Når du vil kopera sider må du skriva inn talet på kopiar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
nn: Namnet på utfila. Du kan òg la dette feltet stå tomt, om du berre ønskjer å sjå resultatet, og ikkje lagra det. Då må du i så fall kryssa av visar-boksen.

en: Extensions
nn: Filetternamn

en: Insert a short descriptive name of your project here.
nn: Skriv inn ei kort skildring av prosjektet her.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
nn: Skriv inn ei liste av filetternamn (skilde med mellomrom) som skal handterast som filer av tilhøyrande type i dette prosjektet.

en: Project &title:
nn: Prosjekt&namn:

en: Source Files
nn: Kjeldefiler

en: Package Files
nn: Pakkefiler

en: Image Files
nn: Biletfiler

en: Predefined:
nn: Førehandsdefinert:

en: Invalid extension
nn: Ugyldig filetternamn

en: Create New Project
nn: Lag nytt prosjekt

en: Create a new file and add it to this project
nn: Lag ny fil og legg ho til i dette prosjektet

en: File&name (relative to where the project file is):
nn: Fil&namn (relativt til der prosjektfila er):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
nn: Viss du vil at Kile skal laga ei ny fil og leggja denne til prosjektet, må du kryssa av for dette valet, og så velja ein mal frå lista nedanfor.

en: Untitled
nn: Namnlaus

en: Empty Location
nn: Inga plassering

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
nn: Skriv inn filnamnet på fila som skal leggjast til prosjektet.

en: No File Name Given
nn: Ingen filnamn gjeven

en: Project File Already Exists
nn: Prosjektfila finst frå før

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Vil du skriva over ho?

en: File Already Exists
nn: Fila finst frå før

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
nn: Prosjektval

en: (use global setting)
nn: (bruk globale innstillingar)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
nn: Vel standard hovuddokument. La feltet stå tomt for automatisk val.

en: &Master document:
nn: &Hovuddokument:

en: (auto-detect)
nn: (oppdag automatisk)

en: &QuickBuild configuration:
nn: &Oppsett av snøggbygg:

en: &MakeIndex options
nn: Val for &Makeindex

en: Cla&ss Options
nn: Kla&sseval

en: &Packages
nn: &Pakkar

en: &Document Properties
nn: &Dokumenteigenskapar

en: Doc&ument class:
nn: Dok&umentklasse:

en: &Typeface size:
nn: &Skriftstorleik:

en: Paper si&ze:
nn: &Papirstorleik:

en: E&ncoding:
nn: &Teiknkoding:

en: Description
nn: Skildring

en: Cl&ass options:
nn: K&lasseval:

en: Add a new class option
nn: Legg til eit nytt klasseval

en: Ed&it...
nn: &Rediger …

en: Edit the current class option
nn: Endra klasseval

en: Remove the current class option
nn: Fjern klasseval

en: LaTe&X packages:
nn: LaTe&X-pakkar:

en: Package
nn: Pakke

en: Value
nn: Verdi

en: Add a new package
nn: Legg til ny pakke

en: Add Op&tion...
nn: Legg til &val …

en: Add a new package option
nn: Legg til nytt pakkeval

en: Edit the current package option
nn: Endra pakkeval

en: Remove the current package option
nn: Fjern pakkeval

en: &Reset to Defaults
nn: &Tilbakestill til standard

en: Reset to the default list of packages
nn: Tilbakestill standardlista over pakkar

en: &Author:
nn: &Forfattar:

en: &Title:
nn: &Tittel:

en: Dat&e:
nn: Dat&o:

en: &Theme:
nn: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
nn: Set papirretinga til liggjande

en: Margins are set for single side output
nn: Margane er sett for einsidig utskrift

en: Left and right pages differ in page margins
nn: Venstre- og høgresider har forskjellige margar

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
nn: Markerer «overfulle hbox-ar» med svarte merke

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
nn: Markerer ikkje «overfulle hbox-ar» på nokon måte

en: Puts formula numbers on the left side
nn: Skriv formelnummer på venstre side

en: Aligns formulas on the left side
nn: Plassar formlar på venstre side

en: Puts title and abstract on an extra page
nn: Legg tittel og abstrakt på ei eiga side

en: Puts title and abstract on the same page as the text
nn: Set tittel og abstrakt på same sida som brødteksten

en: Puts the text in one column
nn: Skriv teksten i éin kolonne

en: Puts the text in two columns
nn: Skriv teksten i to kolonnar

en: Formats the bibliography in open style
nn: Formaterer litteraturlista i open stil

en: Chapters may start on top of every page
nn: Kapittel kan starta øvst på alle sider

en: Chapters may only start on top of right pages
nn: Kapittel kan berre starta øvst på høgresider

en: Cause the header to be counted as text
nn: Tel topptekst som tekst

en: Cause the header to be counted as border
nn: Tel topptekst som kant

en: Cause the footer to be counted as text
nn: Tel botntekst som tekst

en: Cause the footer to be counted as border
nn: Tel botntekst som kant

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
nn: Rekna med margnotar i ordteljing

en: The normal margin is used for the margin-note area
nn: Den vanlege margen vert brukt som margnoteområde

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
nn: Skriv papirstorleik som kjeldemerke i DVI-fila

en: Writes the paper size into the pdftex page register
nn: Skriv papirstorleik som i pdftex-sideregisteret

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
nn: Bruk rett metode for PDF- og DVI-filer

en: Enables the default for an empty left page
nn: Bruk standard for tom venstreside

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
nn: Ei tom venstreside vert sett i sidestilen «plain»

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
nn: Ei tom venstreside vert sett i sidestilen «empty»

en: Use a line to separate the header from the text body
nn: Bruk ei linje for å skilja topptekst og brødtekst

en: Use no line to separate the header from the text body
nn: Ikkje bruk linje for å skilja topptekst og brødtekst

en: Use a line to separate the footer from the text body
nn: Bruk ei linje for å skilja botntekst og brødtekst

en: Use no line to separate the footer from the text body
nn: Ikkje bruk linje for å skilja botntekst og brødtekst

en: Normal paragraph spacing of one line
nn: Vanleg avsnittsmellomrom på éi linje

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
nn: Vanleg mellomrom, og minst ¡ ein tredal av siste linje er ledig

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
nn: Vanleg mellomrom, og minst ein firedel av siste linje er ledig

en: Normal spacing, no special provision for the last line
nn: Vanleg mellomrom, utan omsyn til siste linje

en: Paragraph spacing of half a line
nn: Avsnittsmellomrom på ei halv linje

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
nn: Mellomrom på ei halv linje, og minst ein tredel av siste linje er ledig

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
nn: Mellomrom på ei halv linje, og minst ein firedel av siste linje er ledig

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
nn: Mellomrom på ei halv linje, utan omsyn til siste linje

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
nn: Ingen mellomrom mellom avsnitt, og 1 ems innrykk på første linje

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
nn: Bilettekstar på éi linje vert sentrert, og tekstar på fleire linjer vert venstrejusterte

en: No special handling of one-line captions
nn: Inga spesiell handtering av bilettekstar på éi linje

en: Normal great title font sizes
nn: Vanlege tittelskrifter

en: Small font sizes for titles
nn: Små tittelskrifter

en: Even smaller font sizes for titles
nn: Endå mindre tittelskrifter

en: Include lists of figures and tables in the TOC
nn: Ta med figur- og innhaldslistene i innhaldslista

en: Include the bibliography in the TOC
nn: Ta med litteraturlista i innhaldslista

en: Include the index in the TOC
nn: Ta med registeret i innhaldslista

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
nn: Nummerer figur- og tabellistene i innhaldslista

en: Number the bibliography in the TOC
nn: Nummerer litteraturlista i innhaldslista

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
nn: Alle tal og titlar vert venstrejusterte

en: Different sectional units have different indentations
nn: Forskjellige avsnittsnivå har forskjellig innrykksgrad

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
nn: Alle tal og bilettekstar vert venstrejusterte

en: All Numbers uses a fixed space
nn: Alle tal brukar fast mellomrom

en: Numbering of sectional units have a point at the end
nn: Nummerering av overskrifter har punktum på slutten

en: Numbering of sectional units have no point at the end
nn: Nummerering av overskrifter har ikkje punktum på slutten

en: Caption command acts like \captionabove
nn: «caption»-kommandoen fungerer som \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
nn: «caption»-kommandoen fungerer som \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
nn: Tabellforklaringa i «longtable»-pakken skal ikkje omdefinerast

en: Use a separate line for the chapter number
nn: Bruk ei eiga linje for kapittelnummer

en: Use the same line for the chapter number and title
nn: Bruk same linje for kapittelnummer og kapittelnamn

en: Use a separate line for the appendix name
nn: Bruk ei eiga linje for appendiksnamn

en: No separate line for the appendix name
nn: Ikkje bruk eiga linje for appendiksnamn

en: Include the abstract's title
nn: Ta med tittelen på abstraktet

en: Exclude the abstract's title
nn: Ikkje ta med tittelen på abstraktet

en: The file is compiled in draft mode
nn: Fila vert kompilert i kladdmodus

en: The file is compiled in final mode
nn: Fila vert kompilert i ferdigmodus

en: Slides will use many colors
nn: Lysbileta vil bruka mange fargar

en: Slides will use a restricted set of colors
nn: Lysbileta vil bruka få fargar

en: Display the number of the current slide and the total number
nn: Vis talet på gjeldande lysbilete, samt total tal på lysbilete

en: Display only the number of the current slide
nn: Vis berre talet på gjeldande lysbilete

en: The background of the slide is always white
nn: Bakgrunnen på lysbileta er alltid kvit

en: The color of the background depends on the current style
nn: Bakgrunnen på lysbileta er avhengig av stilen brukt

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
nn: LaTeX-fila vert kompilert til ei PostScript-fil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
nn: LaTeX-fila vert kompilert til ei PDF-fil

en: Some macros interpret their argument in ps mode
nn: Nokre makroar les argumenta i PS-modus

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
nn: Ingen makroar les argumenta i PS-modus

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
nn: PS-fila skal gjerast om til PDF ved hjelp av Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
nn: LaTeX-fila skal handsamast med YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
nn: PS-fila skal gjerast om til PDF med ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
nn: LaTeX-fila skal handsamast med MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
nn: Ikkje legg bilettekstar til botnen av lysbilete

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
nn: Plaster tekst til lysbilete øvst på lysbilda

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
nn: Plaster tekst til lysbilete midtstilt på lysbilda

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
nn: Hovudlinjer, fotlinjer og sidestolpar vert erstatta av grå firkantar

en: Make all navigation bars as small as possible
nn: Gjer alle navigasjonslinjer så små som moglege

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
nn: Hald tilbake generering av nokre oppføringa i PDF-informasjonen

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
nn: Slå av definisjon av standardblokker som «theorem»

en: Does not load amsthm and amsmath
nn: Last ikkje «amsthm» og «amsmath»

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
nn: Nødvendig ved brukav av CJK-pakkar for asiatiske skrifter

en: Use a sans-serif font during the presentation
nn: Bruk ei groteskskrift for presentasjon

en: Use a serif font during the presentation
nn: Bruk ei antikvaskrift for presentasjon

en: Override the math font to be a sans-serif font
nn: Overstyr matteskrifta til ei groteskskrift

en: Override the math font to be a serif font
nn: Overstyr matteskrifta til ei antikvaskrift

en: Deactivate internal font replacements for math text
nn: Slå av intern skrifterstatting for mattetekst

en: Create a PDF handout
nn: Lag PDF-basert støtteark

en: For PDF transparency
nn: For PDF-gjennomsikt

en: All structure elements are typeset in blue
nn: Alle strukturelement vert skrivne i blått

en: All structure elements are typeset in red
nn: Alle strukturelement vert skrivne i raudt

en: All structure elements are typeset in black and white
nn: Alle strukturelement vert skrivne i svart og kvitt

en: All structure elements are typeset in brown
nn: Alle strukturelement vert skrivne i brunt

en:  Notes are not shown
nn:  Notar vert ikkje visne

en:  Include notes in the output file
nn:  Ta med notar i fila

en:  Include only notes and suppress frames
nn:  Ta berre med notar og ikkje rammer

en: %1 '%2' already exists.
nn: %1 «%2» finst frå før.

en: Special math environments and commands (AMS)
nn: Spesielle matteomgjevnadar og -kommandoar (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
nn: Samling av skrifter og symbol for mattemodus (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
nn: Definerer symbolnamn for alle mattesymbol i MSAM og MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
nn: Forbetra teorem-oppsett (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
nn: Utvida støtta for figur- og tabelltekstar

en: Hypertext marks in LaTeX
nn: Hypertekstmerke i LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
nn: Bruk dvips som hyperref-drivar

en: Use pdftex as hyperref driver
nn: Bruk pdftex som hyperref-drivar

en: Make bookmarks
nn: Lag bokmerke

en: Put section numbers in bookmarks
nn: Ta med overskriftsnummer i bokmerke

en: Open up bookmark tree
nn: Opna bokmerketre

en: Text for PDF Author field
nn: Tekst for forfattarfelt i PDF

en: Text for PDF Creator field
nn: Tekst for opphavsmannfelt i PDF

en: LaTeX with hyperref package
nn: LaTeX med hyperref-pakken

en: Resize document window to fit document size
nn: Skaler dokumentvindauge til det får plass i dokumentvindauget

en: Text for PDF Keywords field
nn: Tekst for nøkkelordfelt i PDF

en: Text for PDF Producer field
nn: Tekst for produsentfelt i PDF

en: Starting view of PDF document
nn: Startar vising av PDF-dokument

en: Text for PDF Subject field
nn: Tekst for emnefelt i PDF

en: Text for PDF Title field
nn: Tekst for tittelfelt i PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
nn: Bruk Palatino som brødtekstskrift (både for tekst- og mattemodus)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
nn: Bruk Times som brødtekstskrift (både for tekst- og mattemodus)

en: Enable index generation
nn: Lag register

en: Enables multicolumn environments
nn: Bruk fleirkolonneomgjevnadar

en: Load all pstricks packages
nn: Last alle pstricks-pakkane

en: Rotates text
nn: Roterer tekst

en: Enables subfigures inside figures
nn: Bruk underfigurar inni figurar

en: Typesetting capital Greek letters
nn: Store greske bokstavar

en: Extending LaTeX's color facilities
nn: Utvid fargestøtte i LaTeX

en: Adds language specific support
nn: Legg til språkstøtte

en: Use a font encoding scheme
nn: Bruk ei skriftkoding

en: Support for including graphics
nn: Legg til biletstøtte

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
nn: Spesialtilpassa bilethandtering for dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
nn: Spesialtilpassa bilethandtering for pdftex

en: Show only frames of graphics
nn: Vis berre rammer til bilete

en: <default>
nn: <standard>

en: <empty>
nn: <tom>

en: Document Class
nn: Dokumentklasse

en: Please enter the new document &class:
nn: Skriv inn namnet på den nye dokument&klassen:

en: &Set all options from this standard class (optional):
nn: &Set alle val frå denne standardklassen (valfritt):

en: Use standard &fontsizes
nn: Bruk standard &skriftstorleikar

en: Use standard &papersizes
nn: Bruk standard &papirstorleikar

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna «%1» frå dokumentklasselista?

en: Remove Document Class
nn: Fjern dokumentklasse

en: Add Fontsize
nn: Legg til skriftstorleik

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
nn: Skriv inn skriftstorleikane (ei kommaskild liste):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna «%1» frå papirstorleiklista?

en: Remove Fontsize
nn: Fjern skriftstorleik

en: Add Papersize
nn: Legg til papirstorleik

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
nn: Skriv inn &papirstorleikane (ei kommaskild liste):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna «%1» frå papirstorleiklista?

en: Remove Papersize
nn: Fjern papirstorleik

en: Add Option
nn: Legg til val

en: Name of &option:
nn: &Valnamn:

en: &Description:
nn: &Skildring:

en: &Select this option
nn: &Bruk dette valet

en: Edit Option
nn: Endra val

en: Do you want to delete this class option?
nn: Er du sikker på at du vil sletta dette klassevalet?

en: Add Package
nn: Legg til pakke

en: &Package:
nn: &Pakke:

en: &Select this package
nn: &Vel denne pakken

en: &Option:
nn: &Val:

en: package:
nn: pakke:

en: &Editable
nn: &Redigerbar

en: De&fault value:
nn: &Standardverdi:

en: &Value:
nn: &Verdi:

en: Op&tion:
nn: &Val:

en: Edit Package
nn: Rediger pakke

en: Do you want to delete this package?
nn: Er du sikker på at du vil sletta denne pakken?

en: Do you want to reset this package list?
nn: Er du sikker på at du vil nullstilla denne pakkelista?

en: Reset Package List
nn: Nullstill pakkeliste

en: %1 '%2' is not allowed.
nn: %1 «%2» er ikkje lovleg.

en: This document class already exists.
nn: Denne dokumentklassen finst allereie.

en: This name is not allowed for a document class.
nn: Dette er ikkje eit lovleg namn på ein dokumentklasse.

en: This document class option already exists.
nn: Dette dokumentklassevalet finst frå før.

en: This package already exists.
nn: Denne pakken finst frå før.

en: Could not identify the package name.
nn: Klarte ikkje identifisera pakkenamn.

en: This package option already exists.
nn: Dette pakkevalet finst allereie.

en: New Key Sequence
nn: Ny tastesekvens

en: Copy
nn: Kopier

en: Copy as LaTeX
nn: Kopier som LaTeX

en: Summary
nn: Samandrag

en: For information about the accuracy see the Help.
nn: Sjå «Hjelp» for meir informasjon om nøyaktigheit.

en: Statistics for %1
nn: Statistikk for %1

en: Statistics for the Project %1
nn: Statistikk for prosjektet %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
nn: Du opna dei alle prosjektfilene om du vil sjå statistikk for dei.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
nn: ÅTVARING: Denne statistikken gjeld berre den merkte teksten.

en: Statistics for project %1, file %2
nn: Statistikk for prosjektet %1 – fila %2

en: Statistics for project %1
nn: Statistikk for prosjektet %1

en: Statistics for Untitled
nn: Statistikk for Namnlaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
nn: &Mellomrom:

en: Tabular Environments
nn: Tabellomgjevnadar

en: Align Left
nn: Venstrejuster

en: Align Center
nn: Midtstill

en: Align Right
nn: Høgrejuster

en: Bold
nn: Halvfeit

en: Italic
nn: Kursiv

en: Underline
nn: Understreking

en: Join Cells
nn: Slå saman celler

en: Split Cells
nn: Del opp celer

en: Edit Frame
nn: Rediger ramme

en: Background Color
nn: Bakgrunnsfarge

en: Text Color
nn: Tekstfarge

en: Clear Text
nn: Fjern tekst

en: Clear Attributes
nn: Fjern attributt

en: Clear All
nn: Fjern alt

en: Number of rows:
nn: Talet på rader:

en: Use starred version
nn: Bruk stjerneversjon

en: Use booktabs package
nn: Bruk «book&tabs»-pakken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
nn: Set inn punkt

en: Optional parameter for the chosen environment.
nn: Valfrie parametrar for vald omgjevnad.

en: Choose the number of table columns.
nn: Vel talet på tabellkolonnar.

en: The tabular will be centered.
nn: Tabellen vert midtstilt.

en: Use line commands of the booktabs package.
nn: Bruk linjekommandoane i «booktabs»-pakken.

en: Set bold font series.
nn: Bruk halvfeite skrifter.

en: Set italic font shape.
nn: Bruk kursivskrifter.

en: Set underlined font shape.
nn: Bruk understreka tekst.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
nn: Teksten vert venstrejustert i cella.

en: The text will be centered.
nn: Teksten vert midstilt i cella.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
nn: Teksten vert høgrejustert i cella.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
nn: Slår saman naboceller når dei er i same rad.

en: Splits joined cells.
nn: Deler opp samanslåtte celler.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
nn: Vel kantlinje for dei merkte cellene. Når du trykkjer på knappen, vert den gjeldande kantlinja brukt på dei merkte cellene.

en: Choose a background color (needs color package).
nn: Vel bakgrunnsfarge (krev «color»-pakken).

en: Choose a text color (needs color package).
nn: Vel tekstfarge (krev «color»-pakken).

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
nn: Nullstillar attributta til dei merkte cellene til standardverdiane, men tek vare på teksten.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
nn: Fjernar teksten frå dei merkte cellene, og nullstillar attributta.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
nn: Men den nye storleiken på tabellen, går noko av innhaldet tapt. Er du sikker på at du vil velja ny storleik?

en: Resizing table
nn: Endrar storleik på tabell

en: Apply
nn: Bruk

en: p{w} Alignment
nn: p{w}-justering

en: b{w} Alignment
nn: b{w}-justering

en: m{w} Alignment
nn: m{w}-justering

en: X Alignment
nn: X-justering

en: Insert Before Declaration
nn: Set inn før deklarasjon

en: Insert After Declaration
nn: Set inn etter deklarasjon

en: Suppress Space
nn: Utelat mellomrom

en: Do not Suppress Space
nn: Ikkje utelat mellomrom

en: Documentation Browser
nn: Hjelpetekstlesar

en: Table of Contents
nn: Innhaldsliste

en: Start the search for the chosen keyword.
nn: Start søk for vald nøkkelord.

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
nn: Klarte ikkje lesa «texdoctk.dat».

en: Could not read the style file.
nn: Klarte ikkje lesa stilfil.

en: No KDE service found for this file.
nn: Fann ikkje noko KDE-teneste for denne fila.

en: Could not find '%1'
nn: Fann ikkje «%1»

en: No keyword given.
nn: Ingen valde nøkkelord.

en: Search results for keyword '%1'
nn: Søkjeresultat for nøkkelordet «%1»

en: No documents found for keyword '%1'.
nn: Fann ingen dokument for nøkkelordet «%1».

en: TexDoc Dialog
nn: TexDoc-dialog

en: Configure User Help
nn: Set opp brukarhjelp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
nn: Brukarhjelp

en: &Menu item:
nn: &Menyval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
nn: &Fjern

en: &Separator
nn: &Skiljelinje

en: Move &Up
nn: Flytt &opp

en: Move &Down
nn: Flytt &ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
nn: Fil:

en: Add User Helpfile
nn: Legg til brukarhjelpefil

en: &Menu entry:
nn: &Menyval:

en: &Help file:
nn: &Hjelpefil:

en: Open file dialog
nn: Opna fil-vindauge

en: The menu entry for this help file.
nn: Menyoppføringa for denne hjelpefila.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
nn: Namnet på den lokale hjelpefila eller ei gyldig nettadresse.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
nn: Opna ein fildialog for val av lokal hjelpefil.

en: Select File
nn: Vel fil

en: File '%1' does not exist.
nn: Fila «%1» finst ikkje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
nn: Tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
nn: Vel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
nn: Set inn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
nn: Installer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
nn: Lagra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
nn: Lagra som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
nn: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
nn: Tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
nn: Snøggtast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
nn: Endra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
nn: Oppføring:

en: Name
nn: Namn

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
nn: Fann ikkje noko KDE-teneste for MIME-typen «%1».

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
nn: Ekstra

en: Invalid Characters
nn: Ugyldige teikn

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
nn: Filnamnet du skreiv inn manglar eit etternamn. Vil du leggja til rett etternamn automatisk?

en: Missing Extension
nn: Manglande filetternamn

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
nn: Dokumentet er endra, og strukturvisinga bør oppdaterast før du startar ein slik operasjon.

en: Structure View Error
nn: Feil i strukturvising

en: Script execution of %1
nn: Skriptkøyring av %1

en: Messages
nn: Meldingar

en: Errors
nn: Feil

en: Warnings
nn: Åtvaringar

en: View Log File
nn: Vis loggfil

en: Previous LaTeX Error
nn: Førre LaTeX-feil

en: Next LaTeX Error
nn: Neste LaTeX-feil

en: Previous LaTeX Warning
nn: Førre LaTeX-åtvaring

en: Previous LaTeX BadBox
nn: Førre LaTeX-styggboks

en: Next LaTeX BadBox
nn: Neste LaTeX-styggboks

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
nn: Klarte ikkje opna loggfila. Hugsa du å køyra LaTeX?

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
nn: Du har definert nokre verktøy i «Brukar»-menyen. Frå no av vil desse verktøya vera tilgjengeleg frå «Bygg → Anna»-menyen, og du kan setja dei opp i oppsettdialogen. Ein fordel med dette er at du kan bruka dei med «Snøggbygg»-kommandoen.

en: User Tools Detected
nn: Fann brukarverktøy

en: Open File
nn: Opna fil

en: Files and Projects
nn: Filer og prosjekt

en: Structure
nn: Struktur

en: Scripts
nn: Skript

en: Symbols
nn: Symbol

en: Most Frequently Used
nn: Mest brukte

en: Relation
nn: Relasjonar

en: Operators
nn: Operatorar

en: Arrows
nn: Piler

en: Miscellaneous Math
nn: Ymse (matte)

en: Miscellaneous Text
nn: Ymse (tekst)

en: Delimiters
nn: Skiljeteikn

en: Greek
nn: Gresk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
nn: Spesialteikn

en: Cyrillic Characters
nn: Kyrilliske teikn

en: User Defined
nn: Brukardefinert

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Log and Messages
nn:  Logg og meldingar

en: Output
nn: Utdata

en: Konsole
nn: Konsoll

en: Save All
nn: Lagra alt

en: Create Template From Document...
nn: Lag mal frå dokument …

en: &Remove Template...
nn: &Fjern mal …

en: Close All
nn: Lukk alle

en: Close All Ot&hers
nn: Lukk alle &andre

en: S&tatistics
nn: &Statistikk

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
nn: Latin-&1 (ISO 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
nn: Latin-&2 (ISO 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
nn: Latin-&3 (ISO 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
nn: Latin-&4 (ISO 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
nn: Latin-&5 (ISO 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
nn: Latin-&9 (ISO 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
nn: &Sentraleuropeisk (CP-1250)

en: &Western European (cp-1252)
nn: &Vesteuropeisk (CP-1252)

en: Next section
nn: Neste overskrift

en: Prev section
nn: Førre overskrift

en: Next paragraph
nn: Neste avsnitt

en: Prev paragraph
nn: Førre avsnitt

en: Find &in Files...
nn: Finn &i filer …

en: Refresh Str&ucture
nn: Oppdater str&uktur

en: &New Project...
nn: &Nytt prosjekt …

en: &Open Project...
nn: &Opna prosjekt …

en: Open &Recent Project
nn: Opna &sist brukte prosjekt

en: A&dd Files to Project...
nn: &Legg filer til prosjekt …

en: Refresh Project &Tree
nn: Oppdater &prosjekttre

en: &Archive
nn: &Arkiver

en: Project &Options
nn: Prosjekt&val

en: &Close Project
nn: L&ukk prosjekt

en: &Show Projects...
nn: &Vis prosjekt …

en: Re&move Files From Project...
nn: &Fjern filer frå prosjekt …

en: Show Project &Files...
nn: Vis prosjekt&filer …

en: Open All &Project Files
nn: Opna alle &prosjektfiler

en: Find in &Project...
nn: Finn i &prosjekt …

en: Clean
nn: Rydd opp

en: Next Document
nn: Neste dokument

en: Previous Document
nn: Førre dokument

en: Focus Log/Messages View
nn: Fokuser på logg/meldingar

en: Focus Output View
nn: Fokuser på utdata

en: Focus Konsole View
nn: Fokuser på konsoll

en: Focus Editor View
nn: Fokuser på skriveprogram

en: Next Bullet
nn: Neste punkt

en: Prev Bullet
nn: Førre punkt

en: Environment (inside)
nn: Omgjevnad (inni)

en: Environment (outside)
nn: Omgjevnad (utanfor)

en: TeX Group (inside)
nn: TeX-gruppe (inni)

en: TeX Group (outside)
nn: TeX-gruppe (utanfor)

en: Math Group
nn: Mattegruppe

en: Paragraph
nn: Avsnitt

en: Line
nn: Linje

en: TeX Word
nn: TeX-ord

en: To End of Line
nn: Til slutten av linja

en: Go to Begin
nn: Gå til starten

en: Go to End
nn: Gå til slutten

en: Match
nn: Samsvar

en: Close
nn: Lukk

en: Selection
nn: Utval

en: Subdocument
nn: Underdokument

en: Mathgroup
nn: Mattegruppe

en: &Bibliography
nn: &Litteraturliste

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

en: Quick Start
nn: Snøggstart

en: Array
nn: Matrise

en: Tabbing
nn: Tabulator

en: Floats
nn: Flytobjekt

en: Define Current Document as '&Master Document'
nn: Set dette dokumentet som &hovuddokument

en: Show S&ide Bar
nn: Vis &sidestolpe

en: Show Mess&ages Bar
nn: Vis &meldingslinje

en: Watch File Mode
nn: Overvak fil

en: TeX Guide
nn: TeX-gaid

en: LaTeX Command
nn: LaTeX-kommando

en: LaTeX Subject
nn: LaTeX-emne

en: LaTeX Env
nn: LaTeX-omgjevnad

en: Context Help
nn: Emnehjelp

en: LaTeX Reference
nn: LaTeX-referanse

en: &System Check...
nn: &Systemkontroll …

en: Biblatex
nn: BibLaTeX

en: Compile
nn: Kompiler

en: View
nn: Vis

en: Convert
nn: Gjer om

en: Quick
nn: Snøgg

en: Project: %1
nn: Prosjekt: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
nn: Prosjekt: %1 (hovuddokument: %2)

en: Normal mode
nn: Normalmodus

en: Master document: %1
nn: Hovuddokument: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
nn: Set dette dokumentet som hovuddokument

en: Normal mode (current master document: %1)
nn: Normalmodus (hovuddokument: %1)

en: There is no active document or it is not saved.
nn: Anten finst det ikkje noko aktivt dokument, eller så er det ikkje lagra.

en: You have to include the package %1.
nn: Du må inkludera pakken «%1».

en: Insert text
nn: Set inn tekst

en: You have to include the packages %1.
nn: Du må inkludera pakkane «%1».

en: No Name
nn: Namnlaus

en: no name
nn: namnlaus

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
nn: Du må lagra dokumentet før du kan setja det som hovuddokument.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
nn: BLOKK

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
nn: LINJE

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
nn: Ressursfilversjon.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
nn: Breidda på hovudvindauge.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
nn: Høgda på hovudvindauget.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
nn: Utvidingsnivå for strukturvising.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
nn: Vis merkelappkommandoar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
nn: Vis udefinerte referansar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
nn: Vis litteraturlisteoppføringar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
nn: Vis «includegraphics»-kommandoar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
nn: Vis flytomgjevnadar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
nn: Vis filinnlastingskommandoar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
nn: Vis merkelappar som barn av overskrifter i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
nn: Vis «TODO»- og «FIXME»-kommentarar

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
nn: Opna forelderelement for alle merkelappar i strukturvising som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
nn: Opna forelderelement for alle udefinerte referansar i strukturvising

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
nn: Opna forelderelement for alle litteraturlisteoppføringar i strukturvising som standard

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
nn: Opna forelderelement for alle «TODO»- og «FIXME»-merknadar i strukturvising som standard

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
nn: Kva type litteraturliste (BibTeX eller BibLaTeX) skal Kile kjenna til.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
nn: Om LyX-tenaren skal køyrast.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
nn: Held miljøvariabelen TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nn: Set miljøvariabalen TEXINPUTS her. TEXINPUTS skal vera ei kolondelt liste over alle stiar der TeX skal sjå etter tilleggspakkar og tilleggsfiler. Du treng ikkje leggja til «$TEXINPUTS» på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
nn: Held miljøvariabelen TEXINPUTS for snøggvisingsverktøya.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
nn: Set miljøvariabalen TEXINPUTS for snøggvisingsverktøya her. TEXINPUTS skal vera ei kolondelt liste over alle stiar der TeX skal sjå etter tilleggspakkar og tilleggsfiler. Du treng ikkje leggja til «:$TEXINPUTS» på slutten.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
nn: Set miljøvariabalen BIBINPUTS her. BIBINPUTS skal vera ei kolondelt liste over alle stiar der bibtex skal sjå etter ekstra .bib-filer. Du treng ikkje leggja til «$BIBINPUTS» på slutten.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
nn: Set miljøvariabalen BSTINPUTS her. BSTINPUTS skal vera ei kolondelt liste over alle stiar der bibtex skal sjå etter ekstra .bst-filer. Du treng ikkje leggja til «$BSTINPUTS» på slutten.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
nn: Om botnlinja skal visast.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
nn: Breidda på sidestolpen.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
nn: Om sidestolpen skal visast.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
nn: Om styggboksåtvaringar skal visast i LogMsg-visinga.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
nn: Om (La)TeX-åtvaringar skal visast i LogMsg-visinga.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
nn: Identifikatoren til vald vising i venstre rute.

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
nn: Automatisk fullføring av \begin{omgjevnad} med \end{omgjevnad}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
nn: Bruk mellomrom i staden for tabulatorar for automatisk innrykk av omgjevnadar

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
nn: Bruk så mange mellomrom ved automatiske innrykk i omgjevnadar.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
nn: Set automatisk inn korrekte hermeteikn.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
nn: Språkavhengige hermeteikn.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
nn: Midstill bilete.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
nn: Filnamnet er relativt til stien gjeven i «graphicspath»-kommandoen.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
nn: Legg bilete inn i «figure»-omgjevnad.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
nn: Om ImageMagick er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
nn: Prøv å fastsetja avgrensingsboks frå bilete.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
nn: Standar biletoppløysing.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
nn: Plassering av TeX-hjelpeteksten.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
nn: Opna om att filer og prosjekt ved oppstart.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
nn: Rydd automatisk opp i filer ved avslutting.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
nn: Fileutvidingane som skal ryddast opp i ved avslutting.

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
nn: Malvariabelen «Author».

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
nn: Malvariabelen «Documentclass».

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
nn: Malvariabelen «Input encoding».

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
nn: Stien der prosjekt vert lagra som standard.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
nn: Om Dvipng er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
nn: Om Convert er installert.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
nn: Vis førehandsvising av omgjevnadar i botnruta.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
nn: Vis førehandsvising av merkt tekst i botnruta.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
nn: Vis førehandsvising av mattegrupper i botnruta.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
nn: Omgjeringsverktøy for førehandsvising av omgjevnadar i botnruta.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
nn: Omgjeringsverktøy for førehandsvising av merkt tekst i botnruta.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
nn: Slå på skriptstøtte.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
nn: Vel ei tidsgrense for køyring av skript.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
nn: Tidsgrense for køyring av skript.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
nn: Tal på symbol å lagra i oversikta over dei mest brukte symbola.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
nn: Vis dei mest brukte symbola.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
nn: Tøm oversikta over dei mest brukte symbola ved avslutting.

en: &Label:
nn: &Merkelapp:

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
nn: Den interne strukturen i Kile er øydelagt (truleg grunna ein feil i Kile). Vel «Lagra alt» frå «Fil»-menyen, og lukk så Kile.
    Kile-gruppa ber om orsaking for dette, og vil setja stor pris på å få tilsendt ein feilrapport.

en: Could not find template: %1
nn: Fann ikkje malen: «%1»

en: File Not Found
nn: Fann ikkje fila

en: Please save the file first.
nn: Du må lagra fila først.

en: Open/create a document first.
nn: Du må opna eller starta eit nytt dokument først.

en: Create Template From Document
nn: Lag mal frå dokument

en: Remove Template
nn: Slett mal

en: Open Files
nn: Opne filer

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
nn: Det oppstod ein feil ved lagring av fila «%1». Sjå til at du har nok ledig plass att.

en: Saving
nn: Lagrar

en: Save File
nn: Lagra fil

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
nn: Fila «%1» finst frå før. Er du sikker på at du vil skriva over ho?

en: Refresh Project Tree
nn: Oppdater prosjekttre

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
nn: Dette dokumentet tilhøyrer ikkje noko prosjekt. Byt til eit dokument som er knytt til prosjektet du vil byggja treet for, og vel så «Oppdater prosjekttre» om att.

en: Could Not Refresh Project Tree
nn: Klarte ikkje oppdatera prosjekttre

en: Select Project
nn: Vel prosjekt

en: Add to Project
nn: Legg i prosjekt

en: The file %1 is already member of the project %2
nn: Fila «%1» er allereie med i prosjektet «%2».

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
nn: Fila «%1» kan ikkje leggjast til, då ho anten ikkje eksisterer eller ikkje er lesbar.

en: Cannot Remove File From Project
nn: Klarte ikkje fjerna fila frå prosjektet

en: Project Already Open
nn: Prosjektet er allereie ope

en: Open Project
nn: Opna prosjekt

en: Save Project
nn: Lagra prosjekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
nn: Dette dokumentet tilhøyrer ikkje noko prosjekt. Byt til eit dokument som er knytt til prosjektet du vil lagra, og vel så «Lagra prosjekt» om att.

en: Could Determine Active Project
nn: Klarte ikkje fastsetja det aktive prosjektet

en: Add Files to Project
nn: Legg filer til prosjekt

en: Add Files
nn: Legg til filer

en: Add
nn: Legg til

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
nn: Ingen prosjekt er opne. Opna prosjektet du ønskjer å leggja filene til, og vel så «Legg til filer» om att.

en: Could Not Determine Active Project
nn: Klarte ikkje fastsetja det aktive prosjektet

en: Project Options For
nn: Prosjektval for

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
nn: Dette dokumentet tilhøyrer ikkje noko prosjekt. Byt til eit dokument som er knytt til prosjektet du vil endra, og vel så «Prosjektval» om att.

en: Close Project
nn: Lukk prosjekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
nn: Dette dokumentet tilhøyrer ikkje noko prosjekt. Byt til eit dokument som er knytt til prosjektet du vil lukka, og vel så «Lukk prosjekt» om att.

en: Could Not Close Project
nn: Klarte ikkje lukka prosjektet

en: Nothing to clean for %1
nn: Ingenting å rydda opp for «%1»

en: Switch Project
nn: Byt prosjekt

en: Select Files to Remove
nn: Vel filene du vil fjerna

en: Show Project Files
nn: Vis prosjektfiler

en: project configuration file
nn: prosjektoppsettfil

en: graphics file
nn: biletfil

en: Open All Project Files
nn: Opna alle prosjektfiler

en: not opened: %1 (%2)
nn: ikkje opna: %1 (%2)

en: Project Files
nn: Prosjektfiler

en: Could not determine the selected file.
nn: Klarte ikkje fastsetja vald fil.

en: Project Error
nn: Prosjektfil

en: Scanning project files...
nn: Les gjennom prosjektfiler …

en: (La)TeX Source Files
nn: (La)TeX-filer

en: (La)TeX Packages
nn: (La)TeX-pakkar:

en: BibTeX Files
nn: BibTeX-filer

en: Metapost Files
nn: MetaPost-filer

en: Kile Script Files
nn: Kile-skriptfiler

en: Kile Project Files
nn: Kile-prosjektfiler

en: All Files (*)
nn: Alle filer (*)

en: Undefined
nn: Udefinert

en: Script
nn: Skript

en:  output:
nn:  utdata:

en: Launching failed, diagnostics:
nn: Feil ved oppstart. Informasjon:

en: There is no executable named "%1" in your path.
nn: Programfila «%1» ligg ikkje i programstien din.

en: You do not have permission to run %1.
nn: Du har ikkje løyve til å køyra «%1».

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
nn: Fann ingen openberre problem.

en: finished with exit code %1
nn: Fullført med status «%1»

en: finished abruptly
nn: Avbrote

en: Cite
nn: Siter

en: Paste
nn: Lim inn

en: Document Class Selection - \documentclass{}
nn: Dokumentklasseval – \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
nn: \documentclass[val]{klasse}
    klasse: article,report,book,letter
    skriftstorleikar: 10pt, 11pt, 12pt
    papirstorleikar: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    andre val: 
    landscape – bruk liggjande papirformat (standard er ståande)
    titlepage, notitlepage – bruk (ikkje) eiga tittelside
    leqno – vis likningsnummer på venstre side av likningar (standard er høgre)
    fleqn – plasser likningar til venstre (standard er midtstilt)
    onecolumn, twocolumn – éi eller to tekstkolonnar (standard er éi)
    oneside, twoside – éi- eller tosidig oppsett

en: Package Import - \usepackage{}
nn: Pakkeimportering – \usepackage{}

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
nn: Alle val gjevne i \documentclass-kommandoen som vald dokumentklasse ikkje kjenner til, vert sendt vidare til pakkar lasta med \usepackage.

en: AMS Packages
nn: AMS-pakkar

en: The principal American Mathematical Society packages
nn: Hovudpakkane til American Mathematical Society

en: Start Document Body - \begin{document}
nn: Start brødtekst – \begin{document}

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
nn: Brødteksten skal vera mellom \begin{document} og \end{document}.
    Styreblokka (alt før \begin{document}) kan berre innehelda deklarasjonar.

en: Generate Title - \maketitle
nn: Lag tittel – \maketitle

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
nn: Denne kommandoen lagar ein tittel på ei eiga tittelside,
    med unntak for «article»-klassen, der tittelen vanlegvis
    startar øvst på første side.

en: Table of Contents - \tableofcontents
nn: Innhaldsliste – \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
nn: Set denne kommandoen der du vil ha innhaldslista.

en: Title Definition - \title{}
nn: Tittel – \title{}

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
nn: \title{tekst}
    Bruk \title-kommandoen for å velja tittel på dokumentet.
    Bruk \\ for å leggja til linjeskift i ein lang tittel.

en: Author Definition - \author{}
nn: Forfattar – \author{}

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
nn: \author{namn}
    \author-kommandoen skal innehelda ei liste over forfattarane, skild med \and-kommandoar.

en: Center - \begin{center}
nn: Midtstill – \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
nn: Kvar linje må avsluttast med teksten \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
nn: Venstrejuster – \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
nn: Høgrejuster – \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
nn: Sitat – \begin{quote}

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nn: Teksten får rett venstre- og høgremarg.
    Legg til ei tom linje mellom tekst for å laga avsnitt.

en: Quotation - \begin{quotation}
nn: Langt sitat – \begin{quotation}

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
nn: Teksten får rett venstre- og høgremarg, samt avsnittsinnrykk.
    Legg til ei tom linje mellom tekst for å laga avsnitt.

en: Verse - \begin{verse}
nn: Strofe – \begin{verse}

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
nn: Denne omgjevnaden er laga for dikt og songar.
    Skil kvar verslinje med \\, og bruk éi eller fleire tomme linjer for å skilja strofene.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
nn: Ordrett – \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
nn: Omgjevnaden viser nøyaktig kva du skriv inn.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
nn: Punktliste – \begin{itemize}

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
nn: Omgjevnaden lagar ei punktmerkt liste.
    Kvar punkt må begynna med \item-kommandoen.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
nn: Nummerert liste – \begin{enumerate}

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
nn: Omgjevnaden lagar ei nummerert liste.
    Kvar punkt må begynna med \item-kommandoen.

en: Description - \begin{description}
nn: Definisjon – \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
nn: Omgjevnaden lagar ei definisjonsliste.
    Kvar definisjon må begynna med \item[ord]-kommandoen.
    Her vert «ord» skriven i halvfeit skrift og venstrejustert.

en: Table - \begin{table}
nn: Tabell – \begin{table}

en: Figure - \begin{figure}
nn: Figur – \begin{figure}

en: Title Page - \begin{titlepage}
nn: Tittelside – \begin{titlepage}

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nn: \begin{titlepage}
    Tekst.
    \end{titlepage}
    Omgjevnaden lagar ei tittelside – altså ei side utan sidenummer og overskrifter.

en: Italics - \textit{}
nn: Kursiv – \textit{}

en: \textit{italic text}
nn: \textit{kursivert tekst}

en: Slanted - \textsl{}
nn: Skråstilt – \textsl{}

en: \textsl{slanted text}
nn: \textsl{skråstilt tekst}

en: Boldface - \textbf{}
nn: Halvfeit – \textbf{}

en: \textbf{boldface text}
nn: \textbf{halvfeit tekst}

en: Typewriter - \texttt{}
nn: Skrivemaskin – \texttt{}

en: \texttt{typewriter text}
nn: \texttt{skrivemaskintekst}

en: Small Caps - \textsc{}
nn: Kapitélar – \textsc{}

en: \textsc{small caps text}
nn: \textsc{kapitéltekst}

en: \item[label] Hello!
nn: \item[ord] Hallo!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
nn: Tabulator – \begin{tabbing}

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
nn: \multicolumn{kolonnar}{plassering}{tekst}
    kolonnar – talet på kolonnar å dekkja.
    pos – format på oppføringa («l», «c» og «r» for venstrejustering, midtstilling og høgrejustering).
    text – innhaldet i cella.

en: Horizontal Line - \hline
nn: Vassrett linje – \hline

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
nn: \hline-kommandoen teiknar ei vassrettlinje like brei som tabellen.

en: Vertical Line - \vline
nn: Loddrett linje – \vline

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
nn: \vline-kommandoen teiknar ei vassrettlinje like høg som rada.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
nn: Vassrett linje gjennom valde kolonnar – \cline{m-n}

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
nn: \cline{i-j}-kommandoen teiknar loddrettelinjer frå kolonne i til kolonne j.

en: The \newpage command ends the current page
nn: \newpage-kommandoen avsluttar sida.

en: Line Break - \linebreak
nn: Linjeskift – \linebreak

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
nn: \linebreak-kommandoen startar ei ny linje.

en: Page Break - \pagebreak
nn: Page break – \pagebreak

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
nn: \pagebreak-kommandoen bryt av sida.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
nn: Stort loddrett mellomrom – \bigskip

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
nn: \bigskip-kommandoen legg til eit stort loddrett mellomrom.

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
nn: \medskip-kommandoen legg til eit middels stort loddrett mellomrom.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
nn: Set inn bilete – \includegraphics{biletfil}

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
nn: Set inn fil – \include{fil}

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
nn: \include{fil}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.

en: Type or select a filename:
nn: Skriv inn eller vel filnamn:

en: File Inclusion - \input{file}
nn: Set inn fil – \input{fil}

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
nn: \input{fil}
    \input-kommandoen fører til at innhaldet i i den eksterne fila vert sett inn og handtert akkurat som om det sto i teksten.

en: Sectioning
nn: Inndelingar

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \part{tittel}
    \part*{tittel}: Ikkje skriv tal, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Part
nn: &Del

en: No &numbering
nn: Inga &nummerering

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
nn: \chapter{tittel}
    \chapter*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.
    Kan berre brukast i «report»- og «book»-klassane.

en: C&hapter
nn: &Kapittel

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \section{tittel}
    \section*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Section
nn: &Overskrift

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \subsection{tittel}
    \subsection*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Subsection
nn: &Underoverskrift

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \subsubsection{tittel}
    \subsubsection*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Subsubsection
nn: U&nderunderoverskrift

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \paragraph{tittel}
    \paragraph*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Paragraph
nn: &Avsnitt

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
nn: \subparagraph{tittel}
    \subparagraph*{tittel}: Ikkje nummerer, og ikkje ta med oppføringa i innhaldslista.

en: &Subparagraph
nn: &Underavsnitt

en: Size
nn: Storleik

en: tiny
nn: bitteliten

en: scriptsize
nn: skriptstorleik

en: footnotesize
nn: fotnotestorleik

en: small
nn: liten

en: normalsize
nn: vanleg

en: large
nn: stor

en: Large
nn: større

en: LARGE
nn: størst

en: huge
nn: kjempestor

en: Huge
nn: enorm

en: Other
nn: Anna

en: \label{key}
nn: \label{nøkkel}

en: \index{word}
nn: \index{ord}

en: \footnote{text}
nn: \footnote{tekst}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
nn: Kommandoen legg til ein referanse til ressursen knytt til oppføringa i bibfila.
    Du kan opna bibfila med Kile for å sjå dei ulike oppføringane.

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
nn: Understreking – \underline{}

en: Smart New Line
nn: Smart ny linje

en: Smart Tabulator
nn: Smart tabulator

en: Abstract - \begin{abstract}
nn: Abstract – \begin{abstract}

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
nn: \begin{abstract}
    Tekst.
    \end{abstract}
    Omgjevnaden lagar ei tittelside – altså ei side utan sidenummer og overskrifter.

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
nn: \begin{tabular*}{breidd}[plassering]{format}
    kolonne 1-oppføring & kolonne 2-oppføring … & kolonne n-oppføring \\
    …
    \end{tabular*}
    Dette er ei utvida utgåve av «tabular»-omgjevnaden, med ein ekstra parameter for breidd. Det må vera eit gummimellomrom mellom kolonnar som kan utvidast til å dekkja breidda.

en: Minipage - \begin{minipage}
nn: Minipage – \begin{minipage}

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
nn: Omgjevnaden «minipage» liknar på \parbox-kommandoen. Han tek same valfrie plasseringsargument og obligatoriske breiddargument, men du kan bruka andre avsnittslagande omgjevnadar i ein «minipage»-omgjevnad.

en: Table of Figures - \listoffigures
nn: Figurliste – \listoffigures

en: Put this command where you want the list of figures to go.
nn: Skriv denne kommandoen der du vil ha figurlista.

en: Table of Tables - \listoftables
nn: Tabelliste – \listoftables

en: Put this command where you want the list of tables to go.
nn: Skriv denne kommandoen der du vil ha tabellista.

en: Generate Index - \makeindex
nn: Lag register – \makeindex

en: Put this command when you want to generate the raw index.
nn: Skriv denne kommandoen der du vil laga stikkordregisteret.

en: Print Index - \printindex
nn: Skriv register – \printindex

en: Put this command when you want to print the formatted index.
nn: Skriv denne kommandoen der du vil ha stikkordregisteret.

en: Glossary - \makeglossary
nn: Ordliste – \makeglossary

en: Put this command when you want to print a glossary.
nn: Skriv denne kommandoen der du vil ha ordlista.

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
nn: \begin{thebibliography}{breiaste referansenamn}
    \bibitem[label]{referansenøkkel}
    …
    \end{thebibliography}
    
    widest-label – tekst som er omtrent like brei som det breiaste referansenamnet laga av \bibitem-kommandoar.
    \bibitem – ei litteraturlisteoppføring.

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
nn: Ordrett (vis mellomrom) – \begin{verbatim*}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
nn: Omgjevnad som får LaTeX til å skriva ut nøyaktig kva som vert skriven inn. I denne varianten vert alle mellomrom vist på vanleg måte.

en: Embedded Code - \verb||
nn: Programkode – \verb||

en: Macro form of the verbatim environment.
nn: Makroutgåve av «verbatim»-omgjevnaden.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
nn: Programkode (vis mellomrom) – \verb*||

en: Macro form of the verbatim* environment.
nn: Makroutgåve av «verbatim*»-omgjevnaden.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
nn: Lite loddrett mellomrom – \smallskip

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
nn: \smallskip-kommandoen legg til eit lite loddrett mellomrom.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
nn: Vassrett varierbart mellomrom – \hfill

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
nn: \hfill-kommandoen lagar ei gummilengd, som er ei lengd som kan utvida seg eller krympa vassrett. Lengda vert fylt med mellomrom.

en: Horizontal Dots - \dotfill
nn: Vassrette prikkar – \dotfill

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
nn: \dotfill-kommandoen lagar ei gummilengd som skriv ut punktum i staden for mellomrom.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
nn: Vassrett linje – \hrulefill

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
nn: \hrulefill-kommandoen lagar ei gummilengd, som er ei lengd som kan utvida seg eller krympa vassrett. Lengda vert fylt med ein vassrett strek.

en: Vertical Variable Space - \vfill
nn: Loddrett varierbart mellomrom – \vfill

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
nn: \vfill-kommandoen lagar ei gummilengd, som er ei lengd som kan utvida seg eller krympa loddrett.

en: Horizontal Space - \hspace{}
nn: Vassrett mellomrom – \hspace{}

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
nn: \hspace-kommandoen legg til vassrett mellomrom. Lengda på lufta kan du skriva på alle måtar LaTeX forstår, for eksempel i punkt eller centimeter. Du kan legga til både negative og positive mellomrom.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
nn: Vassrett mellomrom (tvinga) – \hspace*{}

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nn: \hspace*-kommandoen legg til vassrett mellomrom som \hspace-kommandoen. LaTeX fjernar vassrett mellomrom som kjem på slutten av ei linje. Viss du ikkje vil at LaTeX skal fjerna dette, tek du med det valfrie *-argumentet.

en: Vertical Space - \vspace{}
nn: Loddrett mellomrom – \vspace{}

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
nn: \vspace-kommandoen legg til loddrett mellomrom. Lengda på lufta kan du skriva på alle måtar LaTeX forstår, for eksempel i punkt eller centimeter. Du kan legga til både negative og positive mellomrom.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
nn: Loddrett mellomrom (tvinga) – \vspace*{}

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
nn: \vspace*-kommandoen legg til vassrett mellomrom som \vspace-kommandoen. LaTeX fjernar vassrett mellomrom som kjem på slutten av ei side. Viss du ikkje vil at LaTeX skal fjerna dette, tek du med det valfrie *-argumentet. Mellomrommet vert då aldri fjerna.

en: Emphasized - \emph{}
nn: Utheva – \emph{}

en: \emph{emphasized text}
nn: \emph{utheva tekst}

en: Strong - \strong{}
nn: Sterkt utheva – \strong{}

en: \strong{text}
nn: \emph{tekst}

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
nn: Litteraturlistestil – \bibliographystyle{}

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
nn: Argumentet til \bibliographystyle referer til fila «stil.bst», som definerer korleis kjeldereferansar skal sjå ut.
    Standardstilane som følgjer med BibTeX er:
    alpha – sortert alfabetisk, med referansenamn sett saman av forfattar og publiseringsår.
    plain – sortert alfabetisk, med numeriske referansenamn.
    unsrt – som «plain», men med oppføringa i siteringsrekkjefølgje.
    abbrv – som «plain», men med meir kompakte referansenamn.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
nn: Litteraturlistegenerering – \bibliography{}

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
nn: Argumentet til \bibliography refererer til bib-fila (utan etternamn .bib),
    som skal innehelda databasen i BibTeX-format.
    Kile set automatisk inn grunnamnet til TeX-fila.

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
nn: Last BibLaTeX-pakke – \usepackage{biblatex}

en: This includes the package biblatex
nn: Dette inkluderer pakken «biblatex»

en: Print Bibliography
nn: Skriv ut litteraturliste

en: Prints the complete bibliography
nn: Skriv ut heile litteraturlista

en: Print Bibliography by Section
nn: Skriv ut litteraturliste etter avsnitt

en: Print the bibliography for each section
nn: Skriv ut litteraturlista for kvart avsnitt

en: Print List of Shorthands
nn: Skriv ut symboloversikt

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
nn: ALT…: Du kan velja mellom desse to felta.

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
nn: OPT…: Valfrie felt (bruk «Rydd opp»-kommandoen for å fjerna dei).

en: Bib fields - %1
nn: Bibfelt – %1

en: Math Mode - $...$
nn: Mattemodus – $…$

en: Equation - \begin{equation}
nn: Likning – \begin{equation}

en: Subscript - _{}
nn: Senka skrift – _{}

en: Superscript - ^{}
nn: Heva skrift – ^{}

en: Square Root - \sqrt{}
nn: Kvadratrot – \sqrt{}

en: Array - \begin{array}
nn: Matrise – \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
nn: \begin{array}{format}
    kolonne 1-oppføring & kolonne 2-oppføring … & kolonne n-oppføring \\ 
    …
    \end{array}
    Kvar kolonne vert representert med éin bokstav i «format»-argumentet:
         l – venstrejustering
         c – midtstilling
         r – høgrejustering

en: Left Delimiter
nn: Venstre skiljeteikn

en: Right Delimiter
nn: Høgre skiljeteikn

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
nn: Utvidbar venstrepil – \xleftarrow{}

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
nn: Utvidbar høgrepil – \xrightarrow{}

en: Boxed Formula - \boxed{}
nn: Formel i ramme – \boxed{}

en: bigl - \bigl
nn: bigl – \bigl

en: Bigl - \Bigl
nn: Bigl – \Bigl

en: biggl - \biggl
nn: biggl – \biggl

en: Biggl - \Biggl
nn: Biggl – \Biggl

en: bigr - \bigr
nn: bigr – \bigr

en: Bigr - \Bigr
nn: Bigr – \Bigr

en: biggr - \biggr
nn: biggr – \biggr

en: Biggr - \Biggr
nn: Biggr – \Biggr

en: Text in Mathmode - \text{}
nn: Tekst i mattemodus – \text{}

en: Intertext - \intertext{}
nn: Intertekst – \intertext{}

en: Displaymath - \begin{displaymath}
nn: Sjølvståande matte – \begin{displaymath}

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
nn: Likning (ikkje nummerert) – \begin{equation*}

en: Multline - \begin{multline}
nn: Fleirlinje – \begin{multline}

en: Multline* - \begin{multline*}
nn: Fleirlinje (ikkje nummerert) – \begin{multline*}

en: Split - \begin{split}
nn: Del – \begin{split}

en: Gather - \begin{gather}
nn: Samla – \begin{gather}

en: Gather* - \begin{gather*}
nn: Samla (ikkje nummerert) – \begin{gather*}

en: Align - \begin{align}
nn: Juster – \begin{align}

en: Align* - \begin{align*}
nn: Juster (ikkje nummerert) – \begin{align*}

en: Flalign - \begin{flalign}
nn: Flalign – \begin{flalign}

en: Flalign* - \begin{flalign*}
nn: Flalign* – \begin{flalign*}

en: Alignat - \begin{alignat}
nn: Alignat – \begin{alignat}

en: Alignat* - \begin{alignat*}
nn: Alignat* – \begin{alignat*}

en: Aligned - \begin{aligned}
nn: Justert – \begin{aligned}

en: Gathered - \begin{gathered}
nn: Samla – \begin{gathered}

en: Alignedat - \begin{alignedat}
nn: Alignedat – \begin{alignedat}

en: Cases - \begin{cases}
nn: Delt forskrift – \begin{cases}

en: 1 error | %1 errors
nn[0]: 1 feil
nn[1]: %1 feil

en: 1 warning | %1 warnings
nn[0]: 1 åtvaring
nn[1]: %1 åtvaringar

en: 1 badbox | %1 badboxes
nn[0]: 1 styggboks
nn[1]: %1 styggboksar

en: Select Bibliography
nn: Vel litteraturliste

en: Select a bibliography
nn: Vel litteraturliste

en: No bibliography selected.
nn: Inga litteraturliste vald.

en: No bibliographies found.
nn: Fann ikkje noko litteraturliste.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
nn: Finn ikkje «%1» eller «%2». Om du prøver å visa ei anna HTML-fil, sjå «Innstillingar → Set opp Kile → Verktøy → HTML-framvisar → Avansert».

en: Could not change to the folder %1.
nn: Klarte ikkje byta til mappa «%1».

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
nn: Du har ikkje skriveløyve til mappa «%1», og «%2» kan derfor ikkje lagra utfiler.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
nn: Kan ikkje fastsetja kva dokument «%1» skal køyrast på, då det ikkje er noko aktivt dokument.

en: Could not determine the master file for this document.
nn: Klarte ikkje fastsetja hovudfil for dette dokumentet.

en: Please save the untitled document first.
nn: Du må lagra det namnlause dokumentet først.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
nn: Dokumentet «%1» er ikkje eit LaTeX-grunndokument. Vil du halda fram likevel?

en: Continue?
nn: Vil du halda fram?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
nn: Dette dokumentet tilhøyrer ikkje noko prosjekt. Byt til eit dokument som er knytt til prosjektet du vil arkivera, og vel så «Arkiver» om att.

en: No files have been chosen for archiving.
nn: Ingen filer er valde til arkivering.

en: Archive Project
nn: Arkiver prosjekt

en: Unknown tool %1.
nn: Ukjent verktøy: %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
nn: Ingen fabrikk installert. Kontakt Kile-utviklarane.

en: Aborted
nn: Avbrote

en: &Stop
nn: &Stopp

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
nn: &Gjer om til

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
nn: &Fullfør

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
nn: &Punktmerkt liste

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
nn: &Merk

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
nn: Sle&tt

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
nn: &Omgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
nn: Te&X-gruppe

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
nn: Vi&s

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
nn: &Bygg

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
nn: &Kompiler

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
nn: &Gjer om

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
nn: &Anna

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
nn: &Styreblokk

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
nn: Tabeller og lister

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
nn: &Inndelingar

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
nn: &Referansar

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
nn: &Omgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
nn: &Listeomgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
nn: &Tabellomgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
nn: &Flytomgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
nn: &Kodeomgjevnad

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
nn: &Matte-kommandoar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
nn: Parentesar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
nn: AMS-tekst og -boksar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
nn: AMS-brøk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
nn: AMS-binomialuttrykk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
nn: AMS-piler

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
nn: Matte&skriftstilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
nn: Matte&aksentar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
nn: Matte&mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
nn: Standard matte&omgjevnadar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
nn: &AMS-matteomgjevnadar

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
nn: &Skriftstilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
nn: Skriftfamilie

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
nn: Skriftseriar

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
nn: Skriftform

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
nn: &Mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
nn: Side- og linjeskift

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
nn: Mellomrom

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
nn: &Vegvisar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
nn: TeX-hjelpetekst

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
nn: Hovud

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
nn: Rediger

en: Paste as LaTe&X
nn: Lim inn som Late&X

en: Convert Selection to &LaTeX
nn: Gjer utval om til &LaTeX

en: Could not create an editor view.
nn: Klarte ikkje laga skrivevising.

en: Fatal Error
nn: Kritisk feil

en: &QuickPreview Selection
nn: &Snøggvis utval

en: &QuickPreview Environment
nn: &Snøggvis omgjevnad

en: KDE Integrated LaTeX Environment
nn: KDE-basert LaTeX-miljø

en: Developer
nn: Utviklar

en: Log Parsing
nn: Loggtolking.

en: Documentation
nn: Hjelpetekst.

en: Jump to line
nn: Hopp til linje

en: Start a new Kile mainwindow
nn: Start eit nytt Kile-vindauge.

en: Frame
nn: Ramme

en: Untitled Block
nn: Namnlaus blokk

en: LaTeX ---> DVI (Okular)
nn: LaTeX → DVI (Okular)

en: LaTeX ---> PS (Okular)
nn: LaTeX → PS (Okular)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Okular)
nn: PDFLaTeX → PDF (Okular)

en: There is no selection to compile.
nn: Det finst ikkje noko utval som kan kompilerast.

en: There is no surrounding environment.
nn: Det finst ikkje noko omgjevnad rundt utvalet.

en: This job is only useful with a master document.
nn: Dette er berre nyttig i eit hovuddokument.

en: This is not a subdocument, but the master document.
nn: Dette er ikkje eit underdokument, men sjølve hovuddokumentet.

en: There is no surrounding mathgroup.
nn: Det finst ikkje noko mattegruppe rundt utvalet.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
nn: Klarte ikkje køyra snøggvising.
    Ukjend oppgåve: «%1».

en: There is nothing to compile and preview.
nn: Det finst ingenting å kompilera eller førehandsvisa.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
nn: Klarte ikkje køyra «%1» for snøggvising.

en: Could not determine the main document.
nn: Klarte ikkje fastsetja hovuddokument.

en: Could not read the preamble.
nn: Klarte ikkje lesa styreblokk.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
nn: Fann ikkje \begin{document}-kommandoen.

en: QuickPreview
nn: Snøggvising

en: Enter Value
nn: Skriv inn verdi

en: Please enter a value
nn: Skriv inn ein verdi

en: Save As
nn: Lagra som

en: Unable to find '%1'
nn: Fann ikkje «%1»

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
nn: Du treng minst versjon %1 av Kile for å køyra skriptet «%2». Køyringa er avbrote.

en: Version Error
nn: Versjonsfeil

en: Execution of %1
nn: Køyring av «%1»

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
nn: Fann ikkje noko mappe å lagra «%1» i.
    Sjå etter at du har ei «.kde»-mappe med skriveløyve i heimemappa di.

en: The file '%1' does not exist.
nn: Fila «%1» finst ikkje.

en: Short
nn: Kort

en: Expanded Text
nn: Utvida tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
nn: &Legg til

en: &Delete
nn: Sle&tt

en: Delete the abbreviation '%1'?
nn: Vil du sletta forkortinga «%1»?

en: Delete Abbreviation
nn: Slett forkorting

en: Dictionary
nn: Ordbok

en: Try to place the cursor.
nn: Plasser skrivemerket.

en: File not found
nn: Fann ikkje fila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
nn: Grense:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
nn: bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
nn: Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
nn: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
nn: Vis forkortingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
nn: Plasser skrivemerke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
nn: Lukk omgjevnadar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
nn: Utfører systemsjekk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
nn: Ser om TeX-systemet er rett installert …

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
nn: Resultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
nn: Fullfør omgjevnadar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
nn: Fullfør automatisk \begin{omgjevnad} med \end{omgjevnad}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
nn: Automatiske innrykk i omgjevnadar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
nn: Slått på

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
nn: Bruk mellomrom i staden for tabulatorteikn for automatisk innrykk i omgjevnadar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
nn: Bruk mellomrom i staden for tabulatorteikn for innrykk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
nn: Bruk så mange mellomrom ved automatiske innrykk i omgjevnadar.

en: Open selected
nn: Opna merkte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
nn: &Standard prosjektplassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
nn: &Opna filer og prosjekt på nytt ved oppstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
nn: Malvariablar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
nn: Oppryddingsdetaljar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
nn: La Kile køyra LyX-kommandoar frå litteraturlisteprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
nn: (brukt når biletet ikkje inneheld oppløysingsinformasjon)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
nn: &Prøv å fastsetja frå biletet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
nn: (du må installera ImageMagick for å kunna bruka dette)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
nn: Set inn stien til TeX-hjelpetekstane. Eksempel: /usr/share/texmf/doc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
nn: &Plassering til TeX-hjelp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
nn: Kontekstfølsam hjelp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
nn: Bruk LaTeX-referansen til &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
nn: &Set opp …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
nn: Bruk &innebygd viseprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
nn: Vis hjelpefil i &nytt vindauge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
nn: Set opp omgjevnadar og kommandoar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
nn: Hermeteikn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
nn: Set &automatisk inn venstre- og høgrehermeteikn for LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
nn: Miljøvariablar

en: Hide &Bad Boxes
nn: Gøym &styggboksar

en: Hide (La)TeX &Warnings
nn: Gøym (La)TeX-åtvaringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
nn: &Måletternamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
nn: Mål&fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
nn: &Relativ mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
nn: Lukk Konsoll når verktøyet er ferdig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
nn: &Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
nn: Vel kva type dokument du vil laga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
nn: Køyr snøggstart-vegvisaren ved oppretting av nye LaTeX-dokument

en: Select a configuration:
nn: Vel oppsett:

en: &Resolution:
nn: &Oppløysing:

en: dpi
nn: ppt.

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
nn: (tilletne verdiar: 30–1000 ppt.)

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
nn: Kile kan gjera dokument om til PNG-bilete på tre måtar

en: dvi --> png
nn: DVI → PNG

en: (uses dvipng)
nn: (brukar dvipng)

en: dvi --> ps --> png
nn: DVI → PS → PNG

en: (uses dvips/convert)
nn: (brukar dvips og convert)

en: pdf --> png
nn: PDF → PNG

en: (uses convert)
nn: (brukar convert)

en: Show preview in bottom bar:
nn: Vis førehandsvising i botnruta:

en: Conversion to image:
nn: Gjer om til bilete:

en: Selection:
nn: Utval:

en: Environment:
nn: Omgjevnad:

en: Mathgroup:
nn: Mattegruppe:

en: Subdocument:
nn: Underdokument:

en: Not available, opens always in a separate window.
nn: Ikkje tilgjengeleg. Førehandsvisinga vert alltid opna i eit nytt vindauge.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
nn: Ko&mmando:

en: Files & Projects
nn: Filer og prosjekt

en: Include in Archive
nn: Ta med i arkiv

en: Images
nn: Bilete

en: &Open With
nn: O&pna med

en: Other...
nn: Anna …

en: &Open
nn: &Opna

en: &Save
nn: &Lagra

en: &Add to Project
nn: &Legg i prosjekt

en: &Include in Archive
nn: &Ta med i arkiv

en: &Remove From Project
nn: &Fjern frå prosjekt

en: A&dd Files...
nn: &Legg til filer …

en: &Close
nn: &Lukk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
nn: Verktøy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
nn: Oppsett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
nn: &Opp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
nn: &Ned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
nn: Bruk &skript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
nn: Tidsgrense for køyring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
nn: &Avgrens kor lenge skript kan køyra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
nn: &Tidsgrense (sekund):

en: Run Selected Script
nn: Køyr vald skript

en: Create New Script
nn: Lag nytt skript

en: Open Selected Script in Editor
nn: Opna vald skript i skriveprogram

en: Configure Key Sequence
nn: Set opp tastesekvens

en: Remove Key Sequence
nn: Fjern tastesekvens

en: Refresh List
nn: Oppdater liste

en: Script Name
nn: Skriptnamn

en: Sequence
nn: Sekvens

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nn: Sekvensen «%1» er allereie tildelt handlinga «%2».

en: Sequence Already Assigned
nn: Sekvens allereie tildelt

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
nn: Sekvensen «%1» er ein undersekvens av «%2», som alt er tildelt handlinga «%3».

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
nn: Den kortare sekvensen «%1» er alt tildelt handlinga «%2».

en: Characters
nn: Spesialteikn

en: Words and numbers:
nn: Ord og tal:

en: LaTeX commands and environments:
nn: LaTeX-kommandoar og omgjevnadar:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
nn: Punktsetjing, skiljeteikn og blankteikn:

en: Total characters:
nn: Teikn totalt:

en: Strings
nn: Strengar

en: Words:
nn: Ord:

en: LaTeX commands:
nn: LaTeX-kommandoar:

en: LaTeX environments:
nn: LaTeX-omgjevnadar:

en: Total strings:
nn: Strengar totalt:

en: Line: %1 Col: %2
nn: Linje: %1. Kol: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
nn: Utvidingsnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
nn: (&1=del, 2=kapittel, 3=avsnitt, 4=underavsnitt, 5=underunderavsnitt, …)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
nn: Vis &merkelappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
nn: &Opna merkelappelement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
nn: Vis udefinerte referansar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
nn: Opna referanse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
nn: Vis litteraturlisteoppføringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
nn: Opna litteraturlisteomgjevnadar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
nn: Vis figur- og &tabellomgjevnadar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
nn: Vis biletfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
nn: Vis innfiler

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
nn: Klikk med musa for å hoppa til linja. Dobbeltklikk
    for å opna ei tekst- eller biletfil. Viss ein merkelapp
    er tildelt elementet, vil denne visast når peikaren
    er over. Element for biletfiler eller tildelte merke-
    lappar har òg høyraklikkmeny.

en: Label: %1
nn: Merkelapp: %1

en: No "structure data" to display.
nn: Det finst ingen strukturdata å visa.

en: BibTeX References
nn: BibTeX-referansar

en: Undefined References
nn: Udefinerte referansar

en: TODO
nn: HUGS

en: FIXME
nn: FIKSMEG

en: Cannot create a list view item: no parent found.
nn: Klarte ikkje laga listevisingselement: Fann ingen forelder.

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
nn: Finn ikkje den inkluderte fila. Anten finst ho ikkje, er ho ikkje lesbar eller Kile kunne ikkje finna rett adresse. Filnamnet som gav feilen er: %1.
    Vil du oppretta fila?

en: Cannot Find File
nn: Fann ikkje fila

en: Cu&t
nn: Klipp &ut

en: &Copy
nn: &Kopier

en: &Paste below
nn: &Lim inn nedanfor

en: C&omment
nn: K&ommenter

en: Run QuickPreview
nn: Køyr snøggvising

en: Insert Label
nn: Set inn merkelapp

en: As &reference
nn: som &referanse

en: As &page reference
nn: som &sidereferanse

en: Only the &label
nn: berre &merkelappen

en: Copy Label to Clipboard
nn: Kopier merkelapp til utklippstavle

en: As reference
nn: som referanse

en: As page reference
nn: som sidereferanse

en: Only the label
nn: berre merkelappen

en: Comment: %1
nn: Merknad: %1

en: Run Outside of Kile
nn: Køyr utanfor Kile

en: Run in Konsole
nn: Køyr i konsoll

en: Run Sequence of Tools
nn: Køyr fleire verktøy

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
nn: Bruk «Avandert»-fanen for å setja opp dette verktøyet.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
nn: Ukjend verktøytype. Oppsettet er ugyldig.
    Du bør gå tilbake til standardinnstillingane.

en: New Configuration
nn: Nytt oppsett

en: Enter new configuration name:
nn: Skriv inn namn på det nye oppsettet:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna verktøyet «%1»?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna dette oppsettet?

en: You need at least one configuration for each tool.
nn: Du treng minst eitt oppsett for kvart verktøy.

en: Cannot Remove Configuration
nn: Kan ikkje fjerna oppsett
