kile - en to pt translation catalogue (2039 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
pt: Não foi possível gravar a lista de abreviaturas locais.
    Código de erro %1.

en: Saving Problem
pt: A Gravar o Problema

en: Running in Kile
pt: A Correr no Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
pt: A ferramenta não foi encontrada.
    O Kile não está configurado correctamente. Vá a 'Configuração->Configurar o Kile->Ferramentas' para corrigir o problema ou voltar às configurações predefinidas.

en: Passed
pt: Passou

en: Failed
pt: Falhou

en: Version
pt: Versão

en: Embedding of Okular is supported
pt: A incorporação do Okular é suportada

en: Binary
pt: Binário

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
pt: Não foi possível encontrar o binário desta ferramenta essencial. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
pt: Não foi encontrado o executável '%1'. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
pt: Não foi possível encontrar o binário desta ferramenta essencial

en: No executable '%1' found
pt: Não foi encontrado o executável '%1'

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
pt: Encontrado (%1 => %2)

en: Simple Test
pt: Teste Simples

en: This essential tool does not work; please check your installation.
pt: Esta ferramenta essencial não funciona; verifique a sua instalação.

en: Source Specials Switch
pt: Escolha de Código Especial

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
pt: Suportado, utilize a configuração 'Modern' do (La)TeX para activar automaticamente as capacidades de procura inversa e normal.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
pt: Não suportado, utilize o pacote srcltx para activar as capacidades de procura inversa e normal.

en: SyncTeX Support
pt: Suporte do SyncTeX

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
pt: Suportado, utilize a configuração 'Modern' do XeLaTeX e PDFLaTeX para activar automaticamente as capacidades de procura inversa e normal.

en: Not supported
pt: Não suportado

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
pt: Não pode usar a antevisão de PNG dos grupos matemáticos na barra inferior de antevisão

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
pt: Não pode usar as antevisões de PNG com as conversões 'dvi -> ps -> png' e 'pdf -> png' na área de antevisão inferior

en: Add Abbreviation
pt: Adicionar uma Abreviatura

en: Edit Abbreviation
pt: Editar a Abreviatura

en: &Abbreviation:
pt: &Abreviatura:

en: &Expanded Text:
pt: Texto &Expandido:

en: Delete Files
pt: Apagar os Ficheiros

en: Do you really want to delete these files?
pt: Deseja mesmo apagar estes ficheiros?

en: Files
pt: Ficheiros

en: Critical failure, Kile will not function properly
pt: Falha crítica, o Kile não vai funcionar correctamente

en: Failed, but not critical
pt: Falhou, mas não é crítico

en: System Check
pt: Verificação do Sistema

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
pt: <p>Este assistente de configuração irá verificar se o seu sistema está configurado correctamente para processar os documentos em LaTeX. Permitir-lhe-á também ajustar a configuração do Kile enquanto tem os resultados dos testes em conta.</p><p>Recomenda-se que execute este assistente antes de usar o Kile pela primeira vez.</p><p>Por favor, carregue agora em 'Seguinte' para iniciar o procedimento de testes.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
pt: Verificação do Sistema & Assistente de Configuração

en: Checking whether the system is set up correctly...
pt: A verificar se o seu sistema está configurado correctamente...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
pt: Configurar as ferramentas de visualização para usar o visualizador do documento

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
pt: Usar a configuração 'modern' para as ferramentas TeX, PDFTeX e LaTeX

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
pt: Usar a configuração 'modern' para as ferramentas PDFLaTeX, LuaLaTeX e XeLaTeX

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
pt: <br/>Por favor, carregue agora em 'Terminar' para aceitar as mudanças de configuração recomendadas.

en: Test Results
pt: Resultados do Teste

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
pt: Os seguintes testes <b>críticos</b> foram mal-sucedidos:<br/><br/>%1<br/><br/>O seu sistema não está pronto a utilizar. Por favor consulte<br/>os resultados para descobrir os programas que deverá corrigir.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
pt: Os seguintes testes decorreram sem sucesso:<br/><br/>%1<br/><br/>Pode mesmo assim utilizar o Kile; no entanto, nem todas as funcionalidades irão funcionar.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
pt: <b>Nenhum problema detectado. O Kile irá funcionar correctamente no seu sistema.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
pt: O visualizador incorporado está disponível e é suportada a antevisão em directo.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
pt: O visualizador incorporado está disponível, mas a versão instalada do PDFLaTeX é <br/><b>incompatível</b> com a antevisão em directo.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
pt: O visualizador incorporado <b>não está disponível</b> (porque o Okular não está disponível ou então a versão instalada<br/>é demasiado antiga). A antevisão em directo não é suportada, por este motivo.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
pt: <br/><font color="#FF0000"><b>Não foi possível terminar os testes correctamente. Verifique o espaço livre em disco.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
pt: Configurar

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
pt: Ferramentas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Configuração Geral

en: Build
pt: Compilar

en: Scripting
pt: Programação

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
pt: Suporte de Programação

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
pt: Menu do Utilizador

en: Complete
pt: Completação

en: Code Completion
pt: Completação de Código

en: Preview
pt: Antevisão

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
pt: Antevisão Rápida

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
pt: Ajuda

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
pt: Antevisão em Directo

en: Appearance
pt: Aparência

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
pt: Ambientes

en: installed
pt: instalado

en: not installed
pt: não instalado

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
pt: Gráficos

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
pt: Vista de Estrutura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
pt: Área de Símbolos

en: Project
pt: Projecto

en: Name:
pt: Nome:

en: Directory:
pt: Pasta:

en: Search
pt: Procurar

en: Pattern:
pt: Padrão:

en: Template:
pt: Modelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
pt: Comando

en: Command[]
pt: Comando[]

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
pt: Ambiente

en: Image
pt: Imagem

en: Label
pt: Legenda

en: Reference
pt: Referência

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
pt: Ficheiro

en: Directory Options
pt: Opções da Pasta

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Scan directories recursively
pt: Percorrer as pastas recursivamente

en: &Search
pt: &Procurar

en: &Clear
pt: &Limpar

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
pt: Indique a expressão regular que deseja procurar aqui.<br>Os meta-caracteres possíveis são:<ul><li><b>.</b> - Corresponde a qualquer carácter</li><li><b>^</b> - Corresponde ao início de uma linha</li><li><b>$</b> - Corresponde ao fim de uma linha</li><li><b>\\\&lt;</b> - Corresponde ao início de uma palavra</li><li><b>\\\&gt;</b> - Corresponde ao fim de uma palavra</li></ul>Existem os seguintes padrões de repetição:<ul><li><b>?</b> - O item precedente corresponde no máximo uma vez</li><li><b>*</b> - O item precedente corresponde zero ou mais vezes</li><li><b>+</b> - O item precedente corresponde uma ou mais vezes</li><li><b>{<i>n</i>}</b> - O item precedente corresponde exactamente <i>n</i> vezes</li><li><b>{<i>n</i>,}</b> - O item precedente corresponde <i>n</i> ou mais vezes</li><li><b>{,<i>n</i>}</b> - O item precedente corresponde no máximo <i>n</i> vezes</li><li><b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - O item precedente corresponde pelo menos <i>n</i>,<li>mas no máximo <i>m</i> vezes.</li></ul>Para além disso, as referências anteriores às sub-expressões entre parêntesis estão disponíveis através da notação \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
pt: Indique o padrão de nomes dos ficheiros a procurar aqui. Você pode indicar vários padrões separados por vírgulas.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
pt: Escolha um modo de procura. Para os primeiros modos, o padrão de procura é criado a partir do modelo editável, em que o '%s' é substituído pelo padrão indicado.<br><br>Existem modos predefinidos adicionais para os ambientes, imagens, legendas, referências e ficheiros de entrada. Se o padrão estiver em banco, o Kile irá procurar por todos os comandos deste modo. Se for indicado um padrão, ele será inserido como um parâmetro. Por exemplo, no modo do ambiente com o padrão 'center', o Kile irá procurar pelo '\begin{center}' e, no modo gráfico, com o padrão '.*\.png', o Kile irá procurar por todos os ficheiros PNG.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
pt: Para os três primeiros modos, pode escolher um modelo para o padrão na lista e editá-lo aqui. O texto %s no modelo é substituído pelo conteúdo do campo do padrão, resultando na expressão regular pela qual procurar. Em todos os outros modos, este modelo é ignorado.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
pt: Indique a pasta que contém os ficheiros que deseja procurar.

en: Check this box to search in all subdirectories.
pt: Assinale esta opção para procurar em todas as subpastas.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
pt: Os resultados da execução do 'grep' são listados aqui. Seleccione uma combinação de ficheiro/número de linha e carregue no item com o rato ou com o cursor para mostrar a linha respectiva no editor.

en: Find in Files
pt: Procurar nos Ficheiros

en: Find in Project
pt: Procurar no Projecto

en: no project opened
pt: nenhum projecto aberto

en: <strong>Error:</strong><p>
pt: <strong>Erro:</strong><p>

en: Grep Tool Error
pt: Erro na Ferramenta Grep

en: Invalid regular expression: %1
pt: Expressão regular inválida: %1

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: Figure Environment
pt: Ambiente da Figura

en: Table Environment
pt: Ambiente Tabular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
pt: Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
pt: Tabela

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
pt: Posição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
pt: Exactamente aqui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
pt: Fundo da página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
pt: Topo da página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
pt: Página extra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
pt: Centro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
pt: Legenda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
pt: Incluir Gráficos

en: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Graphics
pt: *.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps|Gráficos

en: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Graphics
pt: *.png *.jpg *.eps.gz *.eps|Gráficos

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
pt: Tem de incluir o pacote 'wrapfig' para usar as opções de repartição de texto

en: Missing Package
pt: Pacote em Falta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
pt: Imagem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
pt: Informação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
pt: Saída:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
pt: Centrar a imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
pt: Usar o comando \graphicspath do LaTeX

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
pt: Opções da imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
pt: Ângulo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
pt: Área envolvente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
pt: Usar a área envolvente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
pt: Escala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
pt: Manter as proporções

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
pt: Recortar a imagem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
pt: Recortar a imagem de acordo com o tamanho indicado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
pt: Recortar a Imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
pt: Esquerda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
pt: Topo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
pt: Direita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
pt: Fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimLeft) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimTop) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimRight) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimBottom)
en: 0pt
pt: Opção

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
pt: figura

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
pt: Usar o ambiente de figuras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
pt: Posição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
pt: Fundo da página (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
pt: Página extra (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
pt: Aqui (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
pt: Topo da página (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
pt: Forçar o Posicionamento (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
pt: Personalizado:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
pt: Usar o ambiente 'wrapfigure'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
pt: 3,5pol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
pt: Linhas a quebrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
pt: Esquerda (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
pt: Fora (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
pt: Direita  (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
pt: Dentro (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
pt: Figura flutuante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
pt: Extrapolação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
pt: Posicionamento:

en: Attributes
pt: Atributos

en: Group:
pt: Grupo:

en: &Name:
pt: &Nome:

en: Include *-&version:
pt: Incluir o *-&version:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
pt: O nome do grupo a que este ambiente ou comando pertence.

en: Name of the new environment or command.
pt: O nome do ambiente ou comando novo.

en: Name of the environment or command to edit.
pt: O nome do ambiente ou comando a editar.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
pt: Este ambiente ou comando também existe com uma versão com estrela?

en: \\ is end of &line:
pt: O \\ é o fim da &linha:

en: Needs &math mode:
pt: Necessita do &modo matemático:

en: &Tabulator:
pt: &Tabulação:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
pt: A 'Nova Linha Inteligente' insere \\?

en: Does this environment need math mode?
pt: Este ambiente precisa do modo matemático?

en: Define the standard tabulator of this environment.
pt: Define a tabulação normal deste ambiente.

en: Opt&ion:
pt: &Opção:

en: Define an optional alignment parameter.
pt: Define um parâmetro opcional de alinhamento.

en: Does this command need an optional parameter?
pt: Este comando necessita de um parâmetro opcional?

en: &Parameter:
pt: &Parâmetro:

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
pt: Este ambiente necessita de um parâmetro adicional, do tipo {n} para um número inteiro, um {w} para uma largura ou { } para outro parâmetro qualquer?

en: Does this command need an argument?
pt: Este comando precisa de um argumento?

en: Define a new LaTeX environment:
pt: Define um novo ambiente de LaTeX:

en: Define a new LaTeX command:
pt: Defina um novo comando do LaTeX:

en: Edit a LaTeX Environment
pt: Edite um Ambiente de LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
pt: Editar um Comando do LaTeX

en: An empty string is not allowed.
pt: Não é permitido um texto vazio.

en: This environment already exists.
pt: Este ambiente já existe.

en: This command already exists.
pt: Este comando já existe.

en: LaTeX Configuration
pt: Configuração do LaTeX

en: AMS-Math
pt: AMS-Matemática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
pt: Matemática

en: Lists
pt: Listas

en: Labels
pt: Legendas

en: References
pt: Referências

en: Bibliographies
pt: Bibliografias

en: Citations
pt: Citações

en: Includes
pt: Inclusões

en: LaTeX Environments
pt: Ambientes do LaTeX

en: LaTeX Commands
pt: Comandos do LaTeX

en: Do you want to delete this environment?
pt: Deseja mesmo remover este ambiente?

en: Do you want to delete this command?
pt: Deseja mesmo remover este comando?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
pt: Apagar

en: LaTeX Environment
pt: Ambiente do LaTeX

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
pt: Todas as suas configurações do 'ambiente' serão sobrepostas com os valores predefinidos, tem a certeza que deseja continuar?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
pt: Todas as suas configurações do 'comando' serão sobrepostas com os valores predefinidos, tem a certeza que deseja continuar?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
pt: Definir os Ambientes e Comandos de LaTeX do Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
pt: Uma lista dos ambientes conhecidos, com bastantes informações adicionais, que o Kile poderá usar. Poderá adicionar os seus próprios ambientes, que serão reconhecidos pela completação automática de ambientes, como por exemplo a 'Mudança de Linha Inteligente' e a 'Tabulação Inteligente'. Obviamente, só poderá editar e apagar os ambientes definidos pelo utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
pt: Estrelado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
pt: Tabulação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
pt: Opção

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
pt: Parâmetro

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
pt: Comandos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
pt: Adicionar um novo ambiente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
pt: &Adicionar...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
pt: Apagar um ambiente definido pelo utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
pt: Apa&gar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
pt: Editar um ambiente definido pelo utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
pt: &Editar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
pt: Mostrar apenas os ambientes e comandos definidos pelo utilizador

en: 1 item found. | %1 items found.
pt[0]: 1 item encontrado.
pt[1]: %1 itens encontrados.

en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

en: Local File
pt: Ficheiro Local

en: Add File?
pt: Adicionar o Ficheiro?

en: Add selected files
pt: Adicionar os ficheiros seleccionados

en: Add all the selected files
pt: Adicionar todos os ficheiros seleccionados

en: Install custom files
pt: Instalar os ficheiros personalizados

en: Install your own completion files
pt: Instalar os seus próprios ficheiros de completação

en: Manage custom files
pt: Gerir os ficheiros personalizados

en: Manage the local completion files in the file manager
pt: Gere os ficheiros de completação locais no gestor de ficheiros

en: yes
pt: sim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
pt: não

en: Select Completion Files to Install Locally
pt: Seleccione os Ficheiros de Completação a Instalar Localmente

en: Completion files (*.cwl)
pt: Ficheiros de completação (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
pt: Já existe um ficheiro de completação local com o nome "%1". Deseja substituí-lo?

en: Replace Local File?
pt: Substituir o Ficheiro Local?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
pt: Ocorreu um erro ao remover o ficheiro "%1".
    Verifique por favor as permissões do ficheiro.

en: Remove Error
pt: Erro de Remoção

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
pt: Não é possível copiar o ficheiro para a pasta local!
    Verifique por favor as permissões de acesso da pasta "%1".

en: Copy Error
pt: Erro de Cópia

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
pt: Os ficheiros personalizados foram instalados e pré-seleccionados para adição.

en: Installation Successful
pt: Instalação com Sucesso

en: Type: %1
pt: Tipo: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
pt: Ícone:

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Existing Templates
pt: Modelos Existentes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
pt: Tipo de Documento

en: Show all the templates
pt: Mostrar todos os modelos

en: Clear Selection
pt: Limpar a Selecção

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
pt: Escolha um modelo actual se o deseja substituir pelo seu novo modelo.
    Repare que não pode substituir modelos marcados com um asterisco:
    se seleccionar um destes modelos, será criado um novo modelo com o
    mesmo nome numa localização onde possa escrever.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
pt: Escolha o modelo actual que deseja remover.
    Repare que não pode remover modelos marcados com um asterisco
    (por não ter permissões de escrita).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
pt: Infelizmente, o nome do modelo que introduziu é inválido.
    Indique por favor um nome novo.

en: Please choose an icon first.
pt: Por favor, escolhe primeiro um ícone.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
pt: O ficheiro do ícone: %1
    não parece existir. Escolha por favor um ícone novo.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
pt: O ficheiro: %1
    não parece existir. Será que se esqueceu de gravar o ficheiro?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
pt: Já existe um modelo chamado "%1".
    Remova-o primeiro, por favor.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
pt: O utilizador está prestes a substituir o modelo "%1". Tem a certeza?

en: Failed to create the template.
pt: Não foi possível criar o modelo.

en: Please select a template that should be removed.
pt: Seleccione por favor um modelo que deva ser removido.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
pt: Desculpe, mas não tem permissões para apagar o modelo seleccionado.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
pt: O utilizador está prestes a remover o modelo "%1"; tem a certeza?

en: The template could not be removed.
pt: O modelo não pôde ser removido.

en: Math Environments
pt: Ambientes Matemáticos

en: Without n&umbering:
pt: Sem n&umeração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
pt: Núme&ro de linhas:

en: Number of c&ols:
pt: Número de c&olunas:

en: Space command
    to &separate groups:
pt: Comando de espaço
    para &separar grupos:

en: Standard &tabulator:
pt: &Tabulador normal:

en: Display&math mode:
pt: &Modo 'displaymath':

en: Use &bullets:
pt: Usar &pontos:

en: Choose an environment.
pt: Escolha um ambiente.

en: Use the starred version of this environment.
pt: Utilizar a versão com asterisco deste ambiente.

en: Choose the number of table rows.
pt: Escolha o número de linhas na tabela.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
pt: Escolha o número de colunas da tabela ou grupos de alinhamento.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
pt: Defina um comando extra do LaTeX para separar grupos de alinhamento.

en: Choose one of some predefined tabulators.
pt: Escolha uma das tabulações predefinidas.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
pt: Alguns ambientes só são válidos no modo matemático. O utilizador poderá rodeá-los com um destes modos de visualização matemática.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
pt: Inserir pontos em cada célula. Se carregar em Alt+Ctrl+Direita e Alt+Ctrl+Esquerda, irá mudar rapidamente de uma célula para outra.

en: Number of cols:
pt: Número de colunas:

en: Number of groups:
pt: Número de grupos:

en: New File
pt: Novo Ficheiro

en: LaTeX Document
pt: Documento LaTeX

en: BibTeX Document
pt: Documento BibTeX

en: Kile Script
pt: Programa do Kile

en: Tool Name
pt: Nome da Ferramenta

en: Class
pt: Classe

en: <Custom>
pt: <Personalizado>

en: Error: A tool by this name exists already.
pt: Erro: Já existe uma ferramenta com este nome.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
pt: Erro: o nome não pode conter uma barra '/'.

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
pt: Erro: o nome não pode conter (, ), [ ou ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
pt: Seleccionar o comportamento (classe) por omissão
    desta ferramenta. A mesma irá herdar todas
    as propriedades da ferramenta em que se &baseia.
    Por exemplo, se seleccionar "LaTeX", irá
    fazer com que a sua ferramenta se comporte
    tal como a ferramenta "LaTeX" normal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
pt: Introduza aqui um pequeno nome descritivo para a ferramen&ta:

en: PDF Wizard
pt: Assistente do PDF

en: *.pdf|PDF Files
pt: *.pdf|Ficheiros PDF

en: Re&arrange
pt: Re&organizar

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
pt: 1 Página + Página Vazia --> 2-up

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
pt: 1 Página + Duplicado --> 2-up

en: 2 Pages --> 2up
pt: 2 Páginas --> 2-up

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
pt: 2 Páginas (paisagem) --> 2-up

en: 4 Pages --> 4up
pt: 4 Páginas --> 4-up

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
pt: 4 Páginas (paisagem) --> 4-up

en: Select Even Pages
pt: Seleccionar as Páginas Pares

en: Select Odd Pages
pt: Seleccionar as Páginas Ímpares

en: Select Even Pages (reverse order)
pt: Seleccionar as Páginas Pares (ordem inversa)

en: Select Odd Pages (reverse order)
pt: Seleccionar as Páginas Ímpares (ordem inversa)

en: Reverse All Pages
pt: Inverter Todas as Páginas

en: Decrypt
pt: Descodificar

en: Select Pages
pt: Seleccionar as Páginas

en: Delete Pages
pt: Apagar as Páginas

en: Apply a background watermark
pt: Aplicar uma marca-de-água ao fundo

en: Apply a background color
pt: Aplicar uma cor de fundo

en: Apply a foreground stamp
pt: Aplicar um carimbo em primeiro plano

en: pdftk: Choose Parameter
pt: pdftk: Escolha o Parâmetro

en: pdfpages: Choose Parameter
pt: pdfpages: Escolha o Parâmetro

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
pt: %1 (encriptado)

en: Error: unknown number of pages
pt: Erro: número desconhecido de páginas

en: PDFTK-Password
pt: Senha do PDFTK

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
pt: Este ficheiro PDF está encriptado, pelo que o 'pdftk' não o consegue abrir.
    Indique por favor a senha para este ficheiro PDF ou deixe-a em branco para
    tentar outro método:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
pt: É necessária uma senha para definir ou alterar a configuração actual.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
pt: As permissões deste documento podem ser alteradas com o <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
pt: O <i>pdftk</i> não está disponível, pelo que não poderá alterar as permissões.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
pt: O <i>pdftk</i> não está disponível, pelo que não poderá alterar as propriedades.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
pt: As propriedades deste documento podem ser alteradas com o <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
pt: Este ficheiro de entrada está encriptado, pelo que só funciona o <i>pdftk</i>.

en: A password is necessary to rearrange pages.
pt: É necessária uma senha para reorganizar as páginas.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
pt: Este ficheiro de entrada está encriptado, mas o <i>pdftk</i> não está instalado.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
pt: Este assistente irá usar o <i>pdftk</i> e o pacote <i>pdfpages</i> do LaTeX.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
pt: Este assistente irá usar apenas o <i>pdftk</i> (o <i>pdfpages.sty</i> não está instalado).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
pt: Este assistente irá usar apenas o pacote <i>pdfpages</i> do LaTeX (o <i>pdftk</i> não está instalado).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
pt: Este assistente não pode funcionar por não ter sido encontrada nenhuma ferramenta (veja a secção de ajuda).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
pt: <i>(Compilado sem a biblioteca de PDF 'libpoppler'. Nem todas as ferramentas estão disponíveis.)</i>

en: &Update
pt: Act&ualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
pt: Páginas:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
pt: Uma lista de páginas, separadas por vírgulas: 1,4-7,9

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
pt: Parâmetro:

en: All options for 'pdftk'
pt: Todas as opções do 'pdftk'

en: All options for 'pdfpages'
pt: Todas as opções do 'pdfpages'

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
pt: Aplica uma marca-de-água PDF ao fundo de um único PDF de entrada. O 'pdftk' usa apenas a primeira página do PDF de fundo e aplica-a a todas as páginas do PDF de entrada. Esta página é ajustada e rodada para caber na página de entrada.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
pt: Aplica um carimbo em primeiro plano no topo das páginas do documento PDF de entrada. O 'pdftk' usa apenas a primeira página do PDF do carimbo e aplica-a a todas as páginas do PDF de entrada. Esta página é ajustada e rodada para caber na página de entrada. Isto funciona melhor se a página PDF do carimbo tiver um fundo transparente.

en: &Apply
pt: &Aplicar

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
pt: Não foi possível criar uma pasta temporária.
    
    Este assistente não pode ser usado.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
pt: <center>Assistente de PDF</center><br>Este assistente usa o 'pdftk' e o pacote do LaTeX 'pdfpages' para<ul><li>reorganizar as páginas de um documento PDF existente</li><li>ler e actualizar a informação de um documento PDF (só o 'pdftk')</li><li>ler, definir ou alterar algumas permissões de um documento PDF (apenas com o 'pdftk'). É necessária uma senha para definir ou modificar estas definições do documento. Para além disso, será aplicada a encriptação do PDF para bloquear o conteúdo do ficheiro atrás desta senha.</li></ul><p>O pacote 'pdfpages' só irá funcionar com documentos não-codificados. O 'pdftk' poderá lidar com ambos os tipos de documentos, mas será necessária uma senha para os ficheiros codificados. Se um dos pacotes 'pdftk' ou 'pdfpages' não estiver disponível, as possíveis reorganizações serão reduzidas.</p><p><i>Atenção:</i> A encriptação e uma senha não oferecem qualquer segurança real do PDF. O conteúdo é encriptado, mas a chave será conhecida. Deverá ver isto como uma forma educada mas firme de respeitar a vontade do autor.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
pt: <p><i>Informação: </i>Esta versão do Kile foi compilada sem a biblioteca 'libpoppler'. A configuração, alteração e remoção de propriedades e permissões não é possível.</p>

en: PDF Tools
pt: Ferramentas do PDF

en: LaTeX with 'pdfpages' package
pt: LaTeX com pacote 'pdfpages'

en: Rearranging PDF file: %1
pt: A reorganizar o ficheiro PDF: %1

en: ***** tool:
pt: ***** ferramenta:

en: ***** input file:
pt: ***** ficheiro de entrada:

en: ***** output file:
pt: ***** ficheiro de saída:

en: ***** param:
pt: ***** parâmetro:

en: ***** command:
pt: ***** comando:

en: ***** viewer:
pt: ***** visualizador:

en: An error occurred while executing the task.
pt: Ocorreu um erro ao executar a tarefa.

en: Finished with an error (wrong password)
pt: Terminou com um erro (senha errada)

en: Finished with an error
pt: Terminou com um erro

en: Could not create the ViewPDF tool
pt: Não foi possível criar a ferramenta para ver PDF's

en: ViewPDF
pt: Ver o PDF

en: The utility needs some parameters in this mode.
pt: O utilitário precisa de alguns parâmetros neste modo.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
pt: A lista de páginas 'de-até' é inválida: o %1 é maior que %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
pt: O número de página é inválido: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
pt: Tem que definir um ficheiro PDF como carimbo em primeiro plano.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
pt: Tem que definir um ficheiro PDF como marca-de-água de fundo.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
pt: Formato de ficheiro desconhecido: apenas o '.pdf' é aceite como ficheiro de imagem neste modo.

en: The given file doesn't exist.
pt: O ficheiro indicado não existe.

en: You need to define an output file.
pt: Tem que definir um ficheiro de saída.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
pt: Formato de ficheiro desconhecido: apenas o '.pdf' é aceite como ficheiro de saída.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro com o nome "%1". Tem a certeza que o deseja substituir?

en: No input file is given.
pt: Ficheiro de entrada não dado.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
pt: Formato de ficheiro desconhecido: só é aceite os '.pdf' para os ficheiros de entrada.

en: This input file does not exist.
pt: O ficheiro de entrada não existe.

en: No password is given.
pt: Não foi indicada qualquer senha.

en: The password should be at least 6 characters long.
pt: A senha deverá ter pelo menos 6 caracteres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
pt: Ficheiro de entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
pt: páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
pt: Senha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
pt: Ícone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
pt: Este assistente irá usar o 'pdftk' e o pacote 'pdfpages' do LaTeX.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
pt: Reorganizações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
pt: Ficheiro de saída:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
pt: O nome do ficheiro de saída. Este item poderá também estar em branco, se só quiser sobrepor o ficheiro original.

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edInfile) i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: *.ps|PS Files\n*.ps.gz|Zipped PS Files
pt: *.ps|Ficheiros PS\n*.ps.gz|Ficheiros PS Comprimidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask)
en: Task:
pt: Tarefa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView)
en: Viewer:
pt: Visualizador:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
pt: Ver o resultado do processo de conversão. O Okular é sempre usado como um visualizador externo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
pt: Mostrar o ficheiro PDF resultante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
pt: Sobrepor o ficheiro original

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
pt: O 'Seleccionar as páginas' e o 'Parâmetro Livre' necessitam de alguns parâmetros específicos, que poderá introduzir aqui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
pt: Ficheiro PDF:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
pt: Fundo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
pt: Propriedades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
pt: Propriedades deste documento PDF

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
pt: Título:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
pt: Criador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
pt: Assunto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
pt: Autor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
pt: Produtor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
pt: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFormat)
en: 1.4
pt: 1,4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
pt: Encriptação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
pt: Data de criação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
pt: data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
pt: Data da modificação:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
pt: Permissões

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
pt: Permissões (segurança abaixo de 128-bits)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
pt: Impressão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
pt: Copiar o texto ou o gráfico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
pt: Modificar o conteúdo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
pt: Preencher os campos do formulário com dados:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
pt: permitida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
pt: Mudar ou adicionar anotações ou preencher os campos do formulário:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
pt: Permitir Apenas a Impressão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
pt: Permitir todas as funcionalidades

en: Rearrange Postscript File
pt: Reorganizar um Ficheiro PostScript

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
pt: Nem o 'pstops' nem o 'psselect' foram encontrados.

en: 'pstops' not found.
pt: O 'pstops' não foi encontrado.

en: 'psselect' not found.
pt: O 'psselect' não foi encontrado.

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
pt: 1 página DIN A5 + Página Vazia --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
pt: 1 Página DIN A5 + Duplicado --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
pt: 2 Páginas DIN A5 --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
pt: 2 Páginas DIN A5L --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
pt: 4 Páginas DIN A5 --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
pt: 1 Página DIN A4 + Página Vazia --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
pt: 1 Página DIN A4 + Duplicado --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
pt: 2 Páginas DIN A4 --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
pt: 2 Páginas DIN A4L --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
pt: Copiar Todas as Páginas (ordenado)

en: Copy All Pages (unsorted)
pt: Copiar Todas as Páginas (não ordenado)

en: pstops: Choose Parameter
pt: pstops: Escolha o Parâmetro

en: psselect: Choose Parameter
pt: psselect: Escolha o Parâmetro

en: Done
pt: Concluído

en: Execute
pt: Executar

en: Could not create a temporary file.
pt: Não foi possível criar um ficheiro temporário.

en: rearrange ps file: %1
pt: reorganizar o ficheiro ps: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
pt: Ocorreu um erro ao reorganizar o ficheiro.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
pt: Formato de ficheiro desconhecido: só são aceites os '.ps' e '.ps.gz' para os ficheiros de entrada.

en: psselect needs some parameters in this mode.
pt: O psselect precisa de alguns parâmetros neste modo.

en: pstops needs some parameters in this mode.
pt: O pstops precisa de alguns parâmetros neste modo.

en: You need to define an output file or select the viewer.
pt: Tem que definir um ficheiro de saída ou escolher um visualizador.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
pt: Formato de ficheiro desconhecido: apenas '.ps' é aceite como ficheiro de saída.

en: Copies:
pt: Cópias:

en: Postscript Tools
pt: Ferramentas de Postscript

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
pt: Escolha uma das 18 operações de conversão de um ficheiro PostScript. As últimas quatro operações necessitam de parâmetros específicos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
pt: A conversão dos ficheiros PS é feita pelo 'pstops' e 'psselect'.
    Certifique-se que é chamado o 'dvips' com a opção '-t a4'
    e o pacote 'hyperref' (se necessário) com a opção 'a4paper'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
pt: Ficheiro de entrada a ser convertido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
pt: Mostrar o ficheiro PS com o 'okular'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
pt: Quando quiser copiar páginas, deverá introduzir o número de cópias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
pt: O nome do ficheiro de saída. Este item poderá também estar em branco, se só quiser ver o resultado sem o gravar. Nesse caso, a opção do visualizador deverá estar assinalada.

en: Extensions
pt: Extensões

en: Insert a short descriptive name of your project here.
pt: Introduza aqui um pequeno nome descritivo para o seu projecto.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
pt: Indique uma lista (separada por espaços) de extensões dos ficheiros a tratar também como ficheiros do tipo correspondente neste projecto.

en: Project &title:
pt: &Título do projecto:

en: Project &folder:
pt: &Pasta do projecto:

en: Insert the path to your project here.
pt: Indique aqui a localização do seu projecto.

en: (use global settings)
pt: (usar a configuração global)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
pt: A extensão gráfica por omissão a abrir, quando não for indicada nenhuma no nome do ficheiro.

en: Source Files
pt: Ficheiros de Código

en: Package Files
pt: Ficheiros de Pacotes

en: Image Files
pt: Ficheiros de Imagem

en: Bibliography Files
pt: Ficheiros de Bibliografia

en: Default Graphics Extension:
pt: Extensão dos Gráficos por omissão:

en: Predefined:
pt: Predefinido:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
pt: Erro na extensão '%1':
    Todas as extensões definidas pelo utilizador deverão ser do tipo '.xyz'

en: Invalid extension
pt: Extensão inválida

en: Create New Project
pt: Criar um Novo Projecto

en: Create a new file and add it to this project
pt: Criar um novo ficheiro e adicioná-lo a este projecto

en: File&name (relative to where the project file is):
pt: &Nome do ficheiro (relativo ao ficheiro do projecto):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
pt: Se quiser que o Kile crie um novo ficheiro e o adicione ao projecto, então assinale esta opção e seleccione um modelo a partir da lista que aparecerá em baixo.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
pt: Não indicou nenhum nome para o projecto. Se optar por prosseguir, o nome do projecto será "Sem título".
    Deseja criar o projecto à mesma?

en: No Project Name Given
pt: Sem Nome de Projecto Indicado

en: Untitled
pt: Sem Título

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
pt: Indique por favor a pasta onde deverá ser gravado o ficheiro do projecto.

en: Empty Location
pt: Localização Vazia

en: Please enter an absolute path to the project folder.
pt: Indique por favor uma localização absoluta para a pasta do projecto.

en: Invalid Location
pt: Localização Inválida

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
pt: Indique por favor um nome para o ficheiro que deverá ser adicionado a este projecto.

en: No File Name Given
pt: Sem Nome do Ficheiro Indicado

en: The project file exists already. Please choose another name.
pt: O ficheiro do projecto já existe. Por favor, seleccione outro nome.

en: Project File Already Exists
pt: O Ficheiro do Projecto Já Existe

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
pt: O ficheiro da configuração da interface já existe. Por favor, seleccione outro nome.

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
pt: O ficheiro "%1" já existe. Deseja substitui-lo?

en: File Already Exists
pt: O Ficheiro Já Existe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
pt: Opções do Projecto

en: (use global setting)
pt: (usar a configuração global)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
pt: Seleccione o documento-mestre por omissão. Deixe em branco para o auto-detectar.

en: &Master document:
pt: Documento &mestre:

en: (auto-detect)
pt: (auto-detectar)

en: &QuickBuild configuration:
pt: &Configuração da criação rápida:

en: &MakeIndex options
pt: Opções do &MakeIndex

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
pt: <p>Não foi possível criar a pasta do projecto
    "%1". Verifique se tem permissões de escrita.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
pt: <p>Não é possível escrever na pasta do projecto "(%1)".</p><p>Por favor, verifique as suas permissões.</p>

en: Cla&ss Options
pt: Opções da Cla&sse

en: &Packages
pt: &Pacotes

en: &Document Properties
pt: Propriedades do &Documento

en: Doc&ument class:
pt: Classe do doc&umento:

en: Add an entry to this combo box
pt: Adicionar um elemento a esta lista

en: Remove current entry from this combo box
pt: Remover o elemento actual desta lista

en: &Typeface size:
pt: &Tamanho da letra:

en: Paper si&ze:
pt: Tamanho do &papel:

en: E&ncoding:
pt: &Codificação:

en: Description
pt: Descrição

en: Cl&ass options:
pt: Opções da c&lasse:

en: Add a new class option
pt: Adicionar um nova opção de classe

en: Ed&it...
pt: Ed&itar...

en: Edit the current class option
pt: Editar a opção de classe actual

en: Remove the current class option
pt: Remover a opção de classe actual

en: LaTe&X packages:
pt: Pacotes LaTe&X:

en: Package
pt: Pacote

en: Value
pt: Valor

en: &Add Package...
pt: &Adicionar um Pacote...

en: Add a new package
pt: Adicionar um novo pacote

en: Add Op&tion...
pt: Adicionar O&pção...

en: Add a new package option
pt: Adicionar um nova opção de pacote

en: Edit the current package option
pt: Editar a opção de pacote actual

en: Remove the current package option
pt: Remover a opção de pacote actual

en: &Reset to Defaults
pt: &Repor as Predefinições

en: Reset to the default list of packages
pt: Reiniciar para a lista predefinida de pacotes

en: &Author:
pt: &Autor:

en: &Title:
pt: &Título:

en: Dat&e:
pt: Dat&a:

en: &Theme:
pt: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
pt: Escolhe a orientação de documento horizontal

en: Margins are set for single side output
pt: Margens configuradas para resultado de face simples

en: Left and right pages differ in page margins
pt: As páginas da esquerda e da direita têm margens diferentes

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
pt: Marca "caixas horizontais demasiado cheias" no resultado com caixas pretas

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
pt: Sem marcas especiais para "caixas horizontais demasiado cheias" no resultado

en: Puts formula numbers on the left side
pt: Coloca números de fórmula no lado esquerdo

en: Aligns formulas on the left side
pt: Alinha fórmulas no lado esquerdo

en: Puts title and abstract on an extra page
pt: Coloca o título e o abstracto numa página extra

en: Puts title and abstract on the same page as the text
pt: Coloca o título e o abstracto na mesma página que o texto

en: Puts the text in one column
pt: Coloca o texto em uma colunas

en: Puts the text in two columns
pt: Coloca o texto em duas colunas

en: Formats the bibliography in open style
pt: Formata a bibliografia em estilo aberto

en: Chapters may start on top of every page
pt: O capítulos podem começar no início de todas as páginas

en: Chapters may only start on top of right pages
pt: O capítulos podem começar apenas no início das páginas da direita

en: Cause the header to be counted as text
pt: Faz com que o cabeçalho conte como texto

en: Cause the header to be counted as border
pt: Faz com que o cabeçalho conte como margem

en: Cause the footer to be counted as text
pt: Faz com que o rodapé conte como texto

en: Cause the footer to be counted as border
pt: Faz com que o rodapé conte como margem

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
pt: Faz com que a margem de notas conte como texto de corpo

en: The normal margin is used for the margin-note area
pt: A margem normal é utilizada na área de margem para notas

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
pt: Escreve o tamanho do papel como um item especial no ficheiro DVI

en: Writes the paper size into the pdftex page register
pt: Escreve o tamanho doo papel no registo de página do pdftex

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
pt: Utiliza o mecanismo correcto com ficheiros PDF ou DVI

en: Enables the default for an empty left page
pt: Activa a predefinição para um página esquerda vazia

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
pt: Uma página esquerda vazia é configurada com o estilo de página normal

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
pt: Uma página esquerda vazia é configurada com o estilo de página vazio

en: Use a line to separate the header from the text body
pt: Utilizar uma linha para separar o cabeçalho do corpo do texto

en: Use no line to separate the header from the text body
pt: Não utilizar uma linha para separar o cabeçalho do corpo do texto

en: Use a line to separate the footer from the text body
pt: Utilizar uma linha para separar o rodapé do corpo do texto

en: Use no line to separate the footer from the text body
pt: Não utilizar uma linha para separar o rodapé do corpo do texto

en: Normal paragraph spacing of one line
pt: Espaçamento de parágrafos normal de uma linha

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
pt: Espaçamento normal, pelo menos 1/3 da última linha fica vazia

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
pt: Espaçamento normal, pelo menos 1/4 da última linha fica vazia

en: Normal spacing, no special provision for the last line
pt: Espaçamento normal, sem condições especiais para a última linha

en: Paragraph spacing of half a line
pt: Espaçamento de parágrafos de meia linha

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
pt: Espaçamento de 1/2 linha, pelo menos 1/3 da última linha fica vazia

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
pt: Espaçamento de 1/2 linha, pelo menos 1/4 da última linha fica vazia

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
pt: Espaçamento de 1/2 linha, sem condições especiais para a última linha

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
pt: Sem espaçamento entre parágrafos, indentar a primeira linha 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
pt: Legendas de uma linha são centradas, as multi-linha são justificadas à esquerda

en: No special handling of one-line captions
pt: Sem tratamento especial de legendas de uma linha

en: Normal great title font sizes
pt: Tamanho de letra grandes (normais) nos títulos

en: Small font sizes for titles
pt: Tamanho de letra pequenos nos títulos

en: Even smaller font sizes for titles
pt: Tamanho de letra ainda mais pequenos nos títulos

en: Include lists of figures and tables in the TOC
pt: Incluir listas de figuras e tabelas no índice remissivo

en: Include the bibliography in the TOC
pt: Incluir a bibliografia no índice remissivo

en: Include the index in the TOC
pt: Incluir o índice no índice remissivo

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
pt: Numerar a lista de figuras e tabelas no índice remissivo

en: Number the bibliography in the TOC
pt: Numerar a bibliografia no índice remissivo

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
pt: Todos os número e títulos são colocados numa coluna justificada à esquerda

en: Different sectional units have different indentations
pt: Unidades seccionais diferentes tem indentações diferentes

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
pt: Todos os número e legendas são colocados numa coluna justificada à esquerda

en: All Numbers uses a fixed space
pt: Todos os número utilizam um espaço fixo

en: Numbering of sectional units have a point at the end
pt: A numeração das unidades seccionais tem um ponto no fim

en: Numbering of sectional units have no point at the end
pt: A numeração das unidades seccionais não tem um ponto no fim

en: Caption command acts like \captionabove
pt: Comando de legenda funciona como \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
pt: Comando de legenda funciona como \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
pt: Legendas do pacote longtable não devem ser redefinidas

en: Use a separate line for the chapter number
pt: Utilizar uma linha separada para o número do capítulo

en: Use the same line for the chapter number and title
pt: Utilizar a mesma linha para o número do capítulo e o título

en: Use a separate line for the appendix name
pt: Utilizar uma linha separada para o nome do apêndice

en: No separate line for the appendix name
pt: Sem linha separada para o nome do apêndice

en: Include the abstract's title
pt: Incluir o título do abstracto

en: Exclude the abstract's title
pt: Excluir o título do abstracto

en: The file is compiled in draft mode
pt: O ficheiro é compilado em modo de rascunho

en: The file is compiled in final mode
pt: O ficheiro é compilado em modo final

en: Slides will use many colors
pt: 'Slides' utilizam muitas cores

en: Slides will use a restricted set of colors
pt: 'Slides' utilizam um conjunto limitado de cores

en: Display the number of the current slide and the total number
pt: Mostra o número do 'slide' actual e o número total

en: Display only the number of the current slide
pt: Mostra apenas o número do 'slide' actual

en: The background of the slide is always white
pt: O fundo do 'slide' é sempre branco

en: The color of the background depends on the current style
pt: A cor do fundo depende do estilo actual

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
pt: O ficheiro LaTeX é compilado para produzir um ficheiro PostScript

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
pt: O ficheiro LaTeX é compilado para produzir um ficheiro PDF

en: Some macros interpret their argument in ps mode
pt: Algumas macros interpretam os seus argumentos em modo ps

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
pt: Algumas macros não interpretam os seus argumentos em modo ps

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
pt: O ficheiro PS será transformado num PDF utilizando o Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
pt: O ficheiro LaTeX será processado como o YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
pt: O ficheiro LaTeX será transformado num PDF utilizando o ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
pt: O ficheiro LaTeX será processado como o MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
pt: Não adicionar qualquer legenda no fundo dos 'slides'

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
pt: Colocar o texto dos 'slides' no topo (vertical) dos 'slides'

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
pt: Colocar o texto dos 'slides' no centro (vertical) dos 'slides'

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
pt: Cabeçalhos, rodapés e barra laterais são subsituidos por rectângulos cinzentos

en: Make all navigation bars as small as possible
pt: Tornar todas as barra de navegação o mais pequenas possível

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
pt: Não gera alguns registos na informação do pdf

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
pt: Desligar a defição de blocos predefinidos como 'theorem'

en: Does not load amsthm and amsmath
pt: Não carrega amsthm e amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
pt: Necessário quando é utilizado o pacote CJK para tipo de letra Asiáticas

en: Use a sans-serif font during the presentation
pt: Utilizar um tipo de letra sem serifes durante a apresentação

en: Use a serif font during the presentation
pt: Utilizar um tipo de letra com serifes durante a apresentação

en: Override the math font to be a sans-serif font
pt: Sobrepor o tipo de letra matemática para sem serifes

en: Override the math font to be a serif font
pt: Sobrepor o tipo de letra matemática para com serifes

en: Deactivate internal font replacements for math text
pt: Desactivar a substituição interna de tipos de letra para texto matemático

en: Create a PDF handout
pt: Criar um folheto PDF

en: For PDF transparency
pt: Para transparência PDF

en: All structure elements are typeset in blue
pt: Todos os elementos de estrutura são formatados a azul

en: All structure elements are typeset in red
pt: Todos os elementos de estrutura são formatados a vermelho

en: All structure elements are typeset in black and white
pt: Todos os elementos de estrutura são formatados a preto e branco

en: All structure elements are typeset in brown
pt: Todos os elementos de estrutura são formatados a castanho

en:  Notes are not shown
pt:  Notas não são mostradas

en:  Include notes in the output file
pt:  Incluir notas no ficheiro de resultado

en:  Include only notes and suppress frames
pt:  Incluir apenas notas e suprimir molduras

en: %1 '%2' already exists.
pt: %1 '%2' já existe.

en: Special math environments and commands (AMS)
pt: Ambiente e comandos matemáticos especiais (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
pt: Conjunto de tipos de letra e símbolo para o modo matemático (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
pt: Define nomes de símbolo para todos os símbolos matemáticos em MSAM e MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
pt: Configuração melhorada de teoremas (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
pt: Estende as capacidades de legendas para figuras e tabelas

en: Hypertext marks in LaTeX
pt: Marcar de hipertexto em LaTeX

en: Use dvips as hyperref driver
pt: Utilizar o dvips como controlador hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
pt: Utilizar o pdftex como controlador hyperref

en: Make bookmarks
pt: Criar favoritos

en: Put section numbers in bookmarks
pt: Colocar números de secção nos favoritos

en: Open up bookmark tree
pt: Abrir a árvore de favoritos

en: Text for PDF Author field
pt: Texto para o campo de autor do PDF

en: Text for PDF Creator field
pt: Texto para o campo de criador do PDF

en: LaTeX with hyperref package
pt: LaTeX com pacote hyperref

en: Resize document window to fit document size
pt: Mudar o tamanho da janela do documento para o tamanho do documento

en: Text for PDF Keywords field
pt: Texto para o campo de palavras-chave do PDF

en: Text for PDF Producer field
pt: Texto para o campo de produtor do PDF

en: Starting view of PDF document
pt: Vista inicial do documento PDF

en: Text for PDF Subject field
pt: Texto para o campo de assunto do PDF

en: Text for PDF Title field
pt: Texto para o campo de título do PDF

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
pt: Utilizar o tipo de letra 'Palatino' como o tipo de letra 'roman' (modo texto e matemático)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
pt: Utilizar o tipo de letra 'Times' como o tipo de letra 'roman' (modo texto e matemático)

en: Enable index generation
pt: Activar a geração de índice

en: Enables multicolumn environments
pt: Activa os ambientes multi-coluna

en: Load all pstricks packages
pt: Carregar todos os pacotes pstricks

en: Rotates text
pt: Roda texto

en: Enables subfigures inside figures
pt: Permite subfiguras dentro de figuras

en: Typesetting capital Greek letters
pt: Letras maiúsculas Gregas

en: Extending LaTeX's color facilities
pt: Extensão às capacidades de cor do LaTeX

en: Adds language specific support
pt: Adicionar suporte específico à língua

en: Use a font encoding scheme
pt: Utilizar um esquema de codificação de tipos de letra

en: Support for including graphics
pt: Suporte para incluir gráficos

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
pt: Especializar na inclusão de gráficos para o dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
pt: Especializar na inclusão de gráficos para o pdftex

en: Show only frames of graphics
pt: Mostrar apenas as molduras dos gráficos

en: <default>
pt: <por omissão>

en: <empty>
pt: <vazio>

en: Document Class
pt: Classe de Documento

en: Please enter the new document &class:
pt: Por favor indique a nova &classe de documento:

en: &Set all options from this standard class (optional):
pt: E&scolhe todas as opções desta classe normal (opcional):

en: Use standard &fontsizes
pt: Utilizar tipos de letra prede&finidos

en: Use standard &papersizes
pt: Utilizar tamanho de &papel predefinidos

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
pt: Deseja mesmo remover "%1" da lista de classes de documento?

en: Remove Document Class
pt: Remover Classe de Documento

en: Add Fontsize
pt: Adicionar Tamanho de Letra

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
pt: Por &favor indique os tamanhos de letra (lista separada por virgulas):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
pt: Deseja mesmo remover "%1" da lista de tamanhos de letra?

en: Remove Fontsize
pt: Remover o Tamanho de Letra

en: Add Papersize
pt: Adicionar Tamanho de Papel

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
pt: Por favor indique os tamanhos de &papel (lista separada por virgulas):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
pt: Deseja mesmo remover "%1" da lista de tamanhos de papel?

en: Remove Papersize
pt: Remover Tamanho de Papel

en: Add Option
pt: Adicionar Opção

en: Name of &option:
pt: Nome da &opção:

en: &Description:
pt: &Descrição:

en: &Select this option
pt: &Seleccionar esta opção

en: Edit Option
pt: Editar Opção

en: Do you want to delete this class option?
pt: Deseja mesmo apagar esta opção de classe?

en: Add Package
pt: Adicionar Pacote

en: &Package:
pt: &Pacote:

en: &Select this package
pt: &Seleccionar este pacote

en: &Option:
pt: &Opção:

en: package:
pt: pacote:

en: &Editable
pt: &Editável

en: De&fault value:
pt: &Valor por omissão:

en: &Value:
pt: &Valor:

en: Op&tion:
pt: O&pção:

en: Edit Package
pt: Editar Pacote

en: Do you want to delete this package option?
pt: Deseja mesmo apagar esta opção de pacote?

en: Do you want to delete this package?
pt: Deseja mesmo apagar este pacote?

en: Do you want to reset this package list?
pt: Deseja mesmo reiniciar esta lista de pacotes?

en: Reset Package List
pt: Reiniciar Lista de Pacotes

en: %1 '%2' is not allowed.
pt: %1 '%2' não é permitido.

en: This document class already exists.
pt: Esta classe de documento já existe.

en: This name is not allowed for a document class.
pt: Este nome não é permitido para uma classe de documento.

en: This document class option already exists.
pt: Esta opção da classe de documento já existe.

en: This package already exists.
pt: Este pacote já existe.

en: Could not identify the package name.
pt: Não foi possível identificar o nome do pacote.

en: This package option already exists.
pt: Esta opção do pacote já existe.

en: New Key Sequence
pt: Nova Sequência de Teclas

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
pt: Usar uma sequência de teclas escrita no editor para executar um programa.

en: Use a shortcut to execute a script.
pt: Usar um atalho para executar um programa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
pt: Escolha o tipo da sequência de teclas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
pt: Sequência de teclas do editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
pt: Atalho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
pt: Por favor indique uma nova sequência de teclas para este programa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
pt: Por favor, indique um atalho para este programa:

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy as LaTeX
pt: Copiar como LaTeX

en: Summary
pt: Resumo

en: For information about the accuracy see the Help.
pt: Para mais informações sobre a precisão, veja a Ajuda.

en: Statistics for %1
pt: Estatísticas de %1

en: Statistics for the Project %1
pt: Estatísticas do Projecto %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
pt: Para obter estatísticas para todos os ficheiros do projecto, terá de os abrir a todos.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
pt: ATENÇÃO: Estas são as estatísticas apenas para o texto seleccionado.

en: Statistics for project %1, file %2
pt: Estatísticas do projecto %1, ficheiro %2

en: Statistics for project %1
pt: Estatísticas do projecto %1

en: Statistics for Untitled
pt: Estatísticas do Sem-Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
pt: Número de &colunas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
pt: E&spaço:

en: Tabular Environments
pt: Ambientes Tabulares

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Align Center
pt: Alinhar ao Centro

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Join Cells
pt: Reunir as Células

en: Split Cells
pt: Dividir as Células

en: Edit Frame
pt: Editar a Moldura

en: Background Color
pt: Cor de Fundo

en: Text Color
pt: Cor do Texto

en: Clear Text
pt: Limpar o Texto

en: Clear Attributes
pt: Limpar os Atributos

en: Clear All
pt: Limpar Tudo

en: Paste content from clipboard
pt: Colar o conteúdo da área de transferência

en: Number of rows:
pt: Número de linhas:

en: Use starred version
pt: Utilizar a versão com estrelas

en: Table width:
pt: Largura da tabela:

en: Use booktabs package
pt: Utilizar o pacote 'booktabs'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
pt: Inserir pontos

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
pt: Dados de entrada. Basta escrever o texto quando for seleccionada uma célula. Ao carregar em RETURN, a célula adjacente ficará seleccionada.

en: Optional parameter for the chosen environment.
pt: Parâmetro opcional para o ambiente escolhido.

en: Choose the number of table columns.
pt: Escolha o número de colunas na tabela.

en: The tabular will be centered.
pt: A tabela será centrada.

en: Use line commands of the booktabs package.
pt: Utilizar comando de linha do pacote 'booktabs'.

en: Set the width of the table.
pt: Definir a largura da tabela.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
pt: Inserir pontos em cada célula. Se carregar em Alt+Ctrl+Direita e Alt+Ctrl+Esquerda, irá mudar rapidamente de uma célula para outra.

en: Set bold font series.
pt: Escolher a série de tipos de letra negrito.

en: Set italic font shape.
pt: Escolher o formato de tipo de letra itálico.

en: Set underlined font shape.
pt: Escolher o formato de tipo de letra sublinhado.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
pt: O texto será alinhado à margem esquerda da célula.

en: The text will be centered.
pt: O texto será centrado.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
pt: O texto será alinhado à margem direita da célula.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
pt: Reúne as células adjacentes quando estiverem na mesma linha.

en: Splits joined cells.
pt: Divide as células reunidas.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
pt: Escolhe o contorno das células seleccionadas. Ao carregar no botão, o contorno actual será aplicado às células seleccionadas.

en: Choose a background color (needs color package).
pt: Escolher uma cor de fundo (precisa do pacote 'color').

en: Choose a text color (needs color package).
pt: Escolher uma cor de texto (precisa do pacote 'color').

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
pt: Limpa o texto das células seleccionadas, mas mantém alguns atributos, como o alinhamento e a forma do texto.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
pt: Repõe os atributos das células seleccionadas nos seus valores predefinidos, mantendo todavia o texto.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
pt: Limpa o texto das células seleccionadas e repõe os seus atributos predefinidos.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
pt: Cola uma tabela guardada na área de transferência neste assistente.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
pt: A definição de um novo tamanho para a tabela irá apagar o seu conteúdo. Tem a certeza que deseja definir um tamanho novo?

en: Resizing table
pt: A dimensionar a tabela

en: Apply
pt: Aplicar

en: p{w} Alignment
pt: Alinhamento p{w}

en: b{w} Alignment
pt: Alinhamento b{w}

en: m{w} Alignment
pt: Alinhamento m{w}

en: X Alignment
pt: Alinhamento em X

en: Insert Before Declaration
pt: Inserir Antes da Declaração

en: Insert After Declaration
pt: Inserir Depois da Declaração

en: Suppress Space
pt: Suprimir o Espaço

en: Do not Suppress Space
pt: Não Suprimir o Espaço

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
pt: Não existe conteúdo para inserir na tabela, porque a área de transferência está vazia.

en: Empty Clipboard
pt: Área de Transferência Vazia

en: Documentation Browser
pt: Navegador de Documentação

en: Table of Contents
pt: Índice Analítico

en: A list of available documents, which are listed in 'texdoctk.dat', that come with TexLive/teTeX. Double clicking with the mouse or pressing the space key will open a viewer to show this file.
pt: Uma lista de documentos disponíveis, que está enumerada em 'texdoctk.dat', que vem com o TeXLive/teTeX. Se fizer duplo-click com o rato ou carregar na barra de espaços, irá abrir um visualizador que apresenta este ficheiro.

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
pt: Poderá escolher uma palavra-chave para mostrar apenas os ficheiros de documentos que estejam relacionados com esta.

en: Start the search for the chosen keyword.
pt: Iniciar a procura pela palavra-chave escolhida.

en: Reset list to all available documentation files.
pt: Reiniciar a lista com todos os ficheiros de documentação disponíveis.

en: Cancel &Search
pt: Cancelar a &Pesquisa

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
pt: Não foi possível ler o 'texdoctk.dat'.

en: Could not read the style file.
pt: Não foi possível ler o ficheiro do estilo.

en: No KDE service found for this file.
pt: Não foi encontrado qualquer serviço do KDE para este ficheiro.

en: Could not find '%1'
pt: Não foi possível encontrar o '%1'

en: No keyword given.
pt: Não foi indicada qualquer palavra-chave.

en: Search results for keyword '%1'
pt: Resultados da procura da palavra-chave '%1'

en: No documents found for keyword '%1'.
pt: Não foram encontrados documentos para a palavra-chave '%1'.

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
pt: Não foi possível determinar os locais de procura do TexLive/teTeX ou o ficheiro 'texdoctk.dat'.<br> Como tal, esta janela é inútil.

en: TexDoc Dialog
pt: Janela do TexDoc

en: Could not determine the search paths of TexLive or file 'texdoctk.dat'.<br> Hence, this dialog is unable to provide any useful information.
pt: Não foi possível determinar os locais de procura do TexLive/teTeX ou o ficheiro 'texdoctk.dat'.<br> Como tal, esta janela não consegue oferecer nenhuma informação útil.

en: Configure User Help
pt: Configurar a Ajuda do Utilizador

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
pt: Ajuda do Utilizador

en: &Menu item:
pt: Item de &menu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
pt: &Remover

en: &Separator
pt: &Separador

en: Move &Up
pt: S&ubir

en: Move &Down
pt: &Descer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
pt: Ficheiro:

en: Add User Helpfile
pt: Adicionar um Ficheiro de Ajuda do Utilizador

en: &Menu entry:
pt: Item de &menu:

en: &Help file:
pt: Ficheiro de a&juda:

en: Open file dialog
pt: Abrir a janela de ficheiros

en: The menu entry for this help file.
pt: O item do menu para este ficheiro de ajuda.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
pt: O nome do ficheiro de ajuda local ou um URL válido da Web.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
pt: Inicia uma janela de ficheiros para escolher um ficheiro de ajuda local.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
pt: Páginas Web (HTML) (*.html *.htm);;Documentos (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Todos os Ficheiros (*)

en: Select File
pt: Seleccionar o Ficheiro

en: File '%1' does not exist.
pt: O ficheiro '%1' não existe.

en: Edit User Menu
pt: Editar o Menu do Utilizador

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
pt: Item de Menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
pt: Texto

en: Insert file contents
pt: Inserir o conteúdo do ficheiro

en: Execute program
pt: Executar um programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
pt: Separador

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
pt: O texto que será introduzido se a acção for executada. Estão disponíveis alguns itens de substituição: <ul><li>%M - texto seleccionado (marcado)</li><li>%C - posição do cursor</li><li>%B - ponto</li><li>%E - indentação nos ambientes</li><li>%R - selecciona uma legenda da lista</li><li>%T - selecciona uma chave de citação da lista</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
pt: Itens de substituição disponíveis:
    %M: Texto marcado (seleccionado)
    %C: Posição do cursor
    %B: Ponto
    %E: Indentação nos favoritos
    %R: Selecciona uma legenda da lista
    %T: Selecciona uma chave de citação da lista
    %S: Nome do ficheiro de origem sem extensão

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
pt: <p>Poderá criar, alterar e instalar um menu definido pelo utilizador, o qual irá aparecer como parte do menu do Kile. Para criar ou alterar este menu, use os seis botões do lado esquerdo. Estão disponíveis ainda mais acções no menu de contexto dos itens de menus já existentes.</p><p>Como num menu normal, estão disponíveis três tipos diferentes de menu:</p><ul><li><i>itens normais</i>, que estão atribuídos a uma acção</li><li><i>submenus</i>, que contêm mais itens do menu</li><li><i>separadores</i>, para obter uma estrutura visível com todos os itens</li></ul><p>Cada item de menu normal estão atribuídos a um de três tipos de acções:</p><ul><li><i>inserir texto</i>: esta acção irá inserir o seu texto na posição actual do cursor. Estão disponíveis alguns meta-caracteres: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: veja a ajuda <i>O Que é Isto</i> ou a <i>Dica</i> deste elemento para obter mais informações.</li><li><i>conteúdo do ficheiro</i>: insere o conteúdo completo de um dado ficheiro (também estão disponíveis meta-caracteres)</li><li><i>executar um programa externo</i>: O resultado deste programa poderá ser inserido no documento aberto. O meta-carácter <tt>%M</tt> também é possível na linha de comandos deste programa, dado que o texto seleccionado será gravado num ficheiro temporário. Use o <tt>%M</tt> para o nome deste ficheiro temporário.</li></ul><p>Se faltar alguma informação importante para uma dada acção, os itens do menu ficam pintados a vermelho. Está disponível mais alguma informação se usar a funcionalidade <i>O que é isto</i> da maioria dos itens.</p>

en: UserMenu Dialog
pt: Janela do Menu do Utilizador

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
pt: A árvore do menu actual foi modificada, mas não gravada.
    Deseja eliminar esta árvore?

en: User Menu Files (*.xml)
pt: Ficheiros do Menu do Utilizador (*.xml)

en: Select Menu File
pt: Seleccionar o Ficheiro do Menu

en: Save Menu File
pt: Gravar o Ficheiro do Menu

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
pt: O ficheiro "%1" já existe.
    Deseja sobrepô-lo?

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
pt: A árvore do menu contém alguns erros e a sua instalação poderá levar a resultados imprevisíveis.
    Deseja mesmo gravar este ficheiro?

en: Menutype
pt: Tipo do menu

en: Please choose a menutype
pt: Seleccione por favor um tipo de menu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
pt: Escolher

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
pt: Menu de Utilizador do LaTeX

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
pt: A árvore do menu definido pelo utilizador, que poderá ser modificada com os seis botões por baixo da árvore (e os seus atalhos). Estão disponíveis mais acções no menu de contexto dos itens seleccionados. Também poderá reorganizar os itens se os arrastar e largar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
pt: Insere um novo separador por baixo do item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
pt: Apagar o item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
pt: Desce o item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
pt: Descer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
pt: Inserir um novo item de menu abaixo do item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
pt: Inserir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
pt: Inserir um novo item de submenu abaixo do item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
pt: Sobe o item seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
pt: Subir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
pt: Ficheiro do Menu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
pt: Instalar uma árvore de menu não modificada e gravada como menu do utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
pt: Instalar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
pt: Carregar um ficheiro XML que descreve o menu do utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
pt: Carregar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
pt: Gravar uma árvore de menu modificada que descreve o menu definido pelo utilizador para um ficheiro XML na pasta local do Kile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
pt: Gravar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
pt: Grava uma árvore de menu modificada, que descreve o menu definido pelo utilizador, para um ficheiro XML na pasta local do Kile, escolhendo um novo nome para este ficheiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
pt: Gravar como

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
pt: (instalado)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
pt: Apagar a árvore do menu actual e iniciar uma nova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
pt: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
pt: Texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
pt: Atalho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
pt: Nome do ficheiro correspondente.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
pt: Por favor, escolha um item para esta acção.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
pt: Remove o ícone para esta acção.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
pt: Muda o tipo de um item do menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
pt: Modificação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
pt: A legenda do item seleccionado do menu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
pt: Registo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
pt: Parâmetro da linha de comandos para um executável.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
pt: Escolha ou limpe o atalho para esta acção.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
pt: Seleccione se o texto inserido deverá estar seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
pt: Seleccionar o texto inserido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
pt: Seleccione se a acção deverá substituir o texto seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
pt: Substituir o texto seleccionado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
pt: Seleccione se a acção necessitar de ter texto seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
pt: Necessita de texto seleccionado

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
pt: Seleccione se deverá ser introduzido o resultado de um programa executável.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
pt: Inserir o resultado do programa escolhido

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
pt: Seleccione se a acção deverá ser adicionada ao menu de contexto de uma selecção.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
pt: Adicionar ao menu de contexto do texto seleccionado

en: Insert above
pt: Inserir acima

en: Insert below
pt: Inserir abaixo

en: Insert a separator above
pt: Inserir um separador acima

en: Insert a separator below
pt: Inserir um separador abaixo

en: Insert a submenu above
pt: Inserir um submenu acima

en: Insert a submenu below
pt: Inserir um submenu abaixo

en: Insert into this submenu
pt: Inserir neste submenu

en: Insert a separator into this submenu
pt: Inserir um separador neste submenu

en: Insert a submenu into this submenu
pt: Inserir um submenu neste submenu

en: Delete this item
pt: Apagar este item

en: Delete the complete tree
pt: Apagar a árvore completa

en: Collapse submenu
pt: Fechar o submenu

en: Expand submenu
pt: Expandir o submenu

en: Collapse complete tree
pt: Fechar a árvore por completo

en: Expand complete tree
pt: Expandir a árvore por completo

en: Info
pt: Informação

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro '%1' para gravar o ficheiro do menu do utilizador.

en: Please enter a label for this menu item:
pt: Por favor indique uma legenda para este item do menu:

en: Please enter a label for this submenu:
pt: Por favor indique uma legenda para este submenu:

en: Please enter a label for this entry:
pt: Por favor indique uma legenda para este item:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
pt: Deseja mesmo limpar a árvore do menu completo?

en: This menuitem has no title.
pt: Este item de menu não tem um título.

en: This submenu item is useless without children.
pt: Este item de submenu é inútil sem filhos.

en: This item offers no text to insert.
pt: Este item não tem texto para inserir.

en: No file is given for this task.
pt: Não foi indicado nenhum ficheiro para esta tarefa.

en: The file for this item does not exist.
pt: O ficheiro deste item não existe.

en: The file for this item is not executable.
pt: O ficheiro para este item não é executável.

en: <p><strong>Error:</strong>
pt: <p><strong>Erro:</strong>

en: Menutree Error
pt: Erro da Árvore do Menu

en: Name
pt: Nome

en: No KDE service found for the MIME type "%1".
pt: Não foi encontrado qualquer serviço do KDE para o tipo MIME "%1".

en: Invalid Characters
pt: Caracteres Inválidos

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
pt: O nome de ficheiro contém caracteres inválidos ($~ #).<br>Por favor indique outro ou carregue em "Cancelar" para gravar de qualquer forma.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
pt: Já existe um ficheiro com o nome '%1'.<br>Por favor indique outro ou carregue em "Cancelar" para sobrepor.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
pt: O nome de ficheiro dado não tem extensão; deseja adicionar uma automaticamente?

en: Missing Extension
pt: Falta a Extensão

en: All documents saved to disk.
pt: Foram gravados todos os documentos no disco.

en: Saving of all documents failed.
pt: A gravação de todos os documentos foi mal-sucedida.

en: Document saved to disk.
pt: A documentação foi gravada no disco.

en: Saving document failed.
pt: A gravação do documento foi mal-sucedida.

en: Saving failed and quitting canceled.
pt: A gravação foi mal-sucedida e interrompeu-se a saída.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
pt: Aspas inglesas:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
pt: Aspas francesas:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
pt: Aspas alemãs:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
pt: Aspas francesas (extensas):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
pt: Aspas alemãs (extensas):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
pt: Aspas islandesas (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
pt: Aspas islandesas (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
pt: Aspas checas:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
pt: Pacote 'csquotes':   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
pt: Tem de incluir o pacote %1 para usar o %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
pt: O documento foi modificado e a área da estrutura deverá ser actualizada, antes de iniciar uma operação deste tipo.

en: Structure View Error
pt: Erro da Área de Estrutura

en: Script execution of %1
pt: Execução do programa %1

en: Messages
pt: Mensagens

en: Errors
pt: Erros

en: Warnings
pt: Avisos

en: BadBoxes
pt: Caixas Inválidas

en: View Log File
pt: Ver o Ficheiro de Registo

en: Previous LaTeX Error
pt: Erro de LaTeX Anterior

en: Next LaTeX Error
pt: Próximo Erro de LaTeX

en: Previous LaTeX Warning
pt: Aviso de LaTeX Anterior

en: Next LaTeX Warnings
pt: Próximos Avisos de LaTeX

en: Previous LaTeX BadBox
pt: Caixa Inválida de LaTeX Anterior

en: Next LaTeX BadBox
pt: Caixa Inválida de LaTeX Seguinte

en: Errors: %1
pt: Erros: %1

en: Warnings: %1
pt: Avisos: %1

en: BadBoxes: %1
pt: Áreas de Erros: %1

en: No information about warnings or errors is available.
pt: Não está disponível nenhuma informação sobre avisos ou erros.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de registo; correu o LaTeX?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
pt: Não foram detectados avisos/erros de LaTeX.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
pt: Você definiu algumas ferramentas no menu Utilizador. A partir de agora, estas ferramentas estarão disponíveis no menu Construir->Outro e poderão ser configuradas na janela de configuração (vá ao menu Configuração e escolha a opção Configurar o Kile). Isto tem algumas vantagens, dado que as suas próprias ferramentas poderão ser usadas num comando de Construção Rápida se o desejar.

en: User Tools Detected
pt: Ferramentas do Utilizador Detectadas

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
pt: <p>A lista de ferramentas-padrão terá de ser reiniciada para esta versão do Kile funcionar correctamente.<br/>Isto irá substituir todas as alterações nas ferramentas que tiver feito.</p><p>Deseja reiniciar as ferramentas agora?</p>

en: Tools need to be reset
pt: As ferramentas necessitam de ser reiniciadas

en: Open File
pt: Abrir um Ficheiro

en: Files and Projects
pt: Ficheiros e Projectos

en: Structure
pt: Estrutura

en: Scripts
pt: Programas

en: Symbols
pt: Símbolos

en: Most Frequently Used
pt: Os Mais Usados

en: Relation
pt: Relação

en: Operators
pt: Operadores

en: Arrows
pt: Setas

en: Miscellaneous Math
pt: Matemática Diversa

en: Miscellaneous Text
pt: Texto Diverso

en: Delimiters
pt: Delimitadores

en: Greek
pt: Grego

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
pt: Caracteres Especiais

en: Cyrillic Characters
pt: Caracteres Cirílicos

en: User Defined
pt: Definido pelo Utilizador

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
pt: <p>Passe o cursor por cima dos ícones, para ver os comandos de LaTeX correspondentes.<br/>Carregue num ícone para inserir o comando; se carregar adicionalmente no "Shift", insere-o no modo matemático, enquanto com o "Ctrl" coloca entre chavetas.</p>

en: Abbreviation
pt: Abreviatura

en: Log and Messages
pt: Registo e Mensagens

en: Output
pt: Saída

en: Save All
pt: Gravar Tudo

en: Create Template From Document...
pt: Criar um Modelo a Partir do Documento...

en: &Remove Template...
pt: &Remover Modelo...

en: Close All
pt: Fechar Tudo

en: Close All Ot&hers
pt: Fec&har Todos os Outros

en: S&tatistics
pt: Es&tatísticas

en: &Central European (cp-1250)
pt: &Europa Central (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
pt: &Europa Ocidental (cp-1252)

en: Move Tab Left
pt: Mover a Página para a Esquerda

en: Move Tab Right
pt: Mover a Página para a Direita

en: Next section
pt: Secção seguinte

en: Prev section
pt: Secção anterior

en: Next paragraph
pt: Parágrafo seguinte

en: Prev paragraph
pt: Parágrafo anterior

en: Find &in Files...
pt: Procurar nos F&icheiros...

en: Refresh Str&ucture
pt: Actualizar Estr&utura

en: &New Project...
pt: &Novo Projecto...

en: &Open Project...
pt: Abrir um Pr&ojecto...

en: Open &Recent Project
pt: Abrir um Projecto &Recente

en: A&dd Files to Project...
pt: A&dicionar Ficheiros ao Projecto...

en: Refresh Project &Tree
pt: Actualizar a Árvore do Projec&to

en: &Archive
pt: &Arquivo

en: Project &Options
pt: &Opções do Projecto

en: &Close Project
pt: Fe&char o Projecto

en: &Show Projects...
pt: Mostrar o&s Projectos...

en: Re&move Files From Project...
pt: Re&mover os Ficheiros do Projecto...

en: Show Project &Files...
pt: Mostrar os &Ficheiros do Projecto...

en: Open All &Project Files
pt: Abrir Todos os Ficheiros do &Projecto

en: Find in &Project...
pt: Procurar no &Projecto...

en: Clean
pt: Limpar

en: Next Document
pt: Documento Seguinte

en: Previous Document
pt: Documento Anterior

en: Focus Log/Messages View
pt: Foco na Janela de Registo/Mensagens

en: Focus Output View
pt: Foco na Janela do Resultado

en: Focus Konsole View
pt: Foco na Janela do Konsole

en: Focus Editor View
pt: Foco na Janela de Edição

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
pt: Completar o Comando de (La)TeX

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
pt: Completar o Ambiente de LaTeX

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
pt: Completar a Abreviatura

en: Next Bullet
pt: Próximo Ponto

en: Prev Bullet
pt: Ponto Anterior

en: Environment (inside)
pt: Ambiente (dentro)

en: Environment (outside)
pt: Ambiente (fora)

en: TeX Group (inside)
pt: Grupo TeX (dentro)

en: TeX Group (outside)
pt: Grupo TeX (fora)

en: Math Group
pt: Grupo Matemático

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Line
pt: Linha

en: TeX Word
pt: Palavra TeX

en: To End of Line
pt: Até ao Fim da Linha

en: Go to Begin
pt: Ir Para o Início

en: Go to End
pt: Ir Para o Fim

en: Match
pt: Corresponder

en: Close
pt: Fechar

en: Selection
pt: Selecção

en: Subdocument
pt: Subdocumento

en: Mathgroup
pt: Grupo Matemático

en: &Bibliography
pt: &Bibliografia

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pt: &Configuração

en: Settings for BibTeX
pt: Configuração do BibTeX

en: Settings for Biblatex
pt: Configuração do Biblatex

en: Quick Start
pt: Arranque Rápido

en: Array
pt: Vector

en: Tabbing
pt: Tabulação

en: Floats
pt: Flutuantes

en: Define Current Document as '&Master Document'
pt: Definir o Documento Actual como 'Documento-&Mestre'

en: Show Document Viewer
pt: Mostrar o Visualizador do Documento

en: Show S&ide Bar
pt: Mostrar a Barra &Lateral

en: Show Mess&ages Bar
pt: Mostrar a Barra de Mens&agens

en: Watch File Mode
pt: Modo de Vigia de Ficheiros

en: TeX Guide
pt: Guia TeX

en: LaTeX Command
pt: Comando LaTeX

en: LaTeX Subject
pt: Assunto LaTeX

en: LaTeX Env
pt: Env LaTeX

en: Context Help
pt: Ajuda de Contexto

en: LaTeX Reference
pt: Referência de LaTeX

en: &About Editor Component
pt: &Acerca do Componente de Edição

en: &System Check...
pt: Verificação do &Sistema...

en: Compile
pt: Compilar

en: View
pt: Ver

en: Convert
pt: Converter

en: Quick
pt: Rápido

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
pt: Foi impossível criar a ferramenta de "Arquivo".
    
    Por favor, verifique e corrija a sua instalação do Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
pt: Não Foi Possível Criar a Ferramenta de Arquivo

en: Project: %1
pt: Projecto: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
pt: Projecto: %1 (Documento-mestre: %2)

en: Normal mode
pt: Modo normal

en: Master document: %1
pt: Documento-mestre: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
pt: Definir o Documento Actual como 'Documento-Mestre'

en: Normal mode (current master document: %1)
pt: Modo normal (documento-mestre actual: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
pt: %1 [Apenas para Leitura]

en: There is no active document or it is not saved.
pt: Não existe nenhum documento activo ou não se encontra gravado.

en: You have to include the package %1.
pt: Tem de incluir o pacote %1.

en: Insert text
pt: Inserir texto

en: You have to include the packages %1.
pt: Tem de incluir os pacotes %1.

en: Could not create the "ViewHTML" tool. Please reset the tools.
pt: Não foi possível criar a ferramenta para ver HTML. Por favor, reinstale as ferramentas.

en: No Name
pt: Sem Nome

en: no name
pt: sem nome

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
pt: Para definir o documento actual como sendo o documento-mestre, tem de ser gravado primeiro.

[ctx: @info:status status bar label for block selection mode]
en: BLOCK
pt: BLOCO

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
pt: LINHA

en: Refreshing structure...
pt: A actualizar a estrutura...

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
pt: A versão do ficheiro de recursos.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
pt: A largura da janela principal.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
pt: A altura da janela principal.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
pt: O nível de expansão para a janela da estrutura.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
pt: Mostrar os comandos de legendas na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
pt: Mostrar as referências indefinidas na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
pt: Mostrar os comandos dos itens bibliográficos na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
pt: Mostrar os comandos 'includegraphics' na área da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
pt: Mostrar os ambientes flutuantes na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
pt: Mostrar os comandos de entrada de ficheiros na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
pt: Mostrar os textos como filhos dos itens de secção na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
pt: Mostrar os comentários TODO e FIXME

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
pt: Abre o item-pai de todas as legendas na janela da estrutura por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
pt: Abre o item-pai de todas as referências indefinidas na janela da estrutura

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
pt: Abre o item-pai de todos os itens bibliográficos na janela da estrutura por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
pt: Abre o item-pai de todos os comentários TODO e FIXME por omissão

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
pt: A extensão por omissão a usar quando abrir ficheiros gráficos sem extensão

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
pt: Qual o tipo de bibliografia ('bibtex' ou 'biblatex') que o Kile deverá mostrar.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
pt: Executar ou não o servidor Lyx.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
pt: Contém a variável de ambiente TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
pt: Configure aqui a variável de ambiente TEXINPUTS. TEXINPUTS deve conter uma lista separada por virgulas de todas as localizações onde o TeX deve procurar pacotes e/ou ficheiros adicionais. Não tem que adicionar :$TEXINPUTS no fim.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
pt: Contém a variável de ambiente TEXINPUTS para as ferramentas de Antevisão Rápida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
pt: Configure aqui a variável de ambiente TEXINPUTS para as ferramentas de Antevisão Rápida. O TEXINPUTS deve conter uma lista separada por virgulas de todas as localizações onde o TeX deve procurar pacotes e/ou ficheiros adicionais. Não tem que adicionar :$TEXINPUTS no fim.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
pt: Contém a variável de ambiente BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
pt: Configure aqui a variável de ambiente BIBINPUTS. A BIBINPUTS deve conter uma lista separada por virgulas de todas as localizações onde o TeX deve procurar pacotes e/ou ficheiros adicionais. Não tem que adicionar :$BIBINPUTS no fim.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
pt: Contém a variável de ambiente BIBINPUTS para as ferramentas de Antevisão Rápida.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
pt: Configure aqui a variável de ambiente BIBINPUTS para as ferramentas de Antevisão Rápida. O BIBINPUTS deve conter uma lista separada por dois-pontos de todas as localizações onde o TeX deve procurar pacotes e/ou ficheiros adicionais. Não tem que adicionar :$BIBINPUTS no fim.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
pt: Contém a variável de ambiente BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
pt: Configure aqui a variável de ambiente BSTINPUTS. A BSTINPUTS deve conter uma lista separada por virgulas de todas as localizações onde o TeX deve procurar pacotes e/ou ficheiros adicionais. Não tem que adicionar :$BSTINPUTS no fim.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
pt: Mostrar ou não a barra do fundo.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
pt: Altura da barra do fundo.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
pt: Qual a página da barra inferior a mostrar.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
pt: Largura da barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
pt: Mostrar ou não a barra lateral.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
pt: Mostrar ou não o visualizador do documento.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
pt: Se deve mostrar o visualizador de documentos numa janela externa em separado.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
pt: Mostrar ou não avisos de caixas inválidas no registo.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
pt: Mostrar ou não avisos de (La)TeX no registo.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
pt: O identificador da vista seleccionada no painel da esquerda.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
pt: Se deve mostrar ou não o ecrã inicial no arranque.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
pt: A última versão do Kile para a qual foi executada a verificação inicial do sistema

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
pt: Completar automaticamente o \begin{amb} com o \end{amb}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
pt: Activar a indentação automática dos ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
pt: Usar espaços em vez de uma tabulação para indentar os ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
pt: Usar este número de espaços na indentação dos ambientes

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
pt: Inserção automática de aspas.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
pt: Tipo de aspas dependente da língua.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
pt: Inserção automática de caracteres especiais.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
pt: Centrar o gráfico.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
pt: Indique a área envolvente como uma opção para o comando 'includegraphics'.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
pt: O nome de ficheiro é relativo à localização dada no comando 'graphicspath'.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
pt: Embeber o gráfico num o ambiente de figura.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo no topo da página.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo no fundo da página.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo "exactamente aqui" na página.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo numa página separada.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
pt: Forçar a posição da figura.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
pt: Activar o ambiente 'wrapfigure'.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo à direita do texto.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo à esquerda do texto.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo no interior da página.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
pt: Definir a posição preferida da imagem como sendo no exterior da página.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
pt: Permitir às figuras repartidas flutuarem.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
pt: Se o ImageMagick está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
pt: Tentar determinar a caixa partir da imagem.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
pt: A resolução predefinida da imagem.

note: i18n: ectx: label, entry (location), group (Help)
en: Location of the TeX documentation.
pt: A localização da documentação do TeX.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
pt: Utilizar a referência de LaTeX do Kile para a ajuda de contexto.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
pt: Utilizar a referência LaTeX2e do TeXLive do sistema para ajuda de contexto.

note: i18n: ectx: label, entry (texrefs), group (Help)
en: Use the system's TeX reference for the contextual help (older version).
pt: Utilizar a referência de TeX do sistema para ajuda de contexto (versão antiga).

note: i18n: ectx: label, entry (external), group (Help)
en: Use an external viewer for user help.
pt: Usar um visualizador externo para a ajuda do utilizador.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
pt: Reabrir os ficheiros e os projectos no arranque.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
pt: Limpar automaticamente os ficheiros após fechar.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
pt: As extensões de ficheiros a limpar ao terminar.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
pt: Mostrar apenas ficheiros em LaTeX no selector de ficheiros

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
pt: A variável do modelo Autor.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
pt: A variável do modelo Classe do Document.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
pt: A variável do modelo Codificação de Entrada.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
pt: A localização predefinida onde os projectos são criados.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
pt: Se a pasta actual apresentada na consola se mantém sincronizada com as páginas abertas

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
pt: Se o modo de vigilância dos ficheiros está activo para o visualizador do documento

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
pt: Se deve ou não mostrar a localização completa dos ficheiros no título da janela.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
pt: Se o Dvipng está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
pt: Se o Convert está instalado.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
pt: Mostrar a antevisão dos ambientes na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
pt: Mostra a antevisão do texto seleccionado na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
pt: Mostrar a antevisão dos grupos matemáticos na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
pt: Ferramenta de conversão para a antevisão dos ambientes na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
pt: Ferramenta de conversão para a antevisão do texto seleccionado na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
pt: Ferramenta de conversão para a antevisão dos grupos matemáticos na barra inferior.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
pt: A cor de fundo da área de antevisão rápida.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
pt: Activa o suporte de programação.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
pt: Define um tempo-limite para a execução dos programas.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
pt: Limite de tempo para a execução de programas.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
pt: A largura da coluna que contém o nome do programa no item de gestão de programas.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
pt: Última tarefa usada do Assistente de PDF.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
pt: O número de símbolos a guardar na área de Símbolos Usados Mais Frequentemente.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
pt: Mostra a área de Símbolos Usados Mais Frequentemente.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
pt: Limpa a lista com os símbolos usados mais frequentemente ao fechar o Kile.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
pt: Se deverá inserir os caracteres em UTF-8 em vez dos comandos

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
pt: Ficheiro XML do menu do utilizador

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
pt: Usa a barra de menu principal (valor 0) ou o menu LaTeX (valor 1) para a localização do menu do utilizador

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
pt: Activar a funcionalidade de antevisão em directo.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
pt: Sincronizar a posição do cursor com a janela.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
pt: Activar a antevisão para os documentos acabados de abrir.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
pt: O número de milisegundos ao fim dos quais a compilação é iniciada, sempre que ocorra uma alteração.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
pt: Apenas compilar os documentos após a gravação.

en: &Label:
pt: &Nome:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
pt: Não foi encontrado nenhum componente de edição. Verifique a sua instalação do KDE.

en: No editor component found.
pt: Não foi encontrado nenhum componente de edição.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
pt: A estrutura interna do Kile está corrompida (provavelmente devido a um erro no Kile). Por favor seleccione Gravar Tudo no menu Ficheiro e feche o Kile.
    A equipa Kile pede desculpa pelo inconveniente e gostaria de receber um relatório do erro.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
pt: Não foi possível abrir o URL "%1".
    
    %2

en: Cannot open URL
pt: Não é possível abrir o URL

en: The URL "%1" couldn't be opened.
pt: Não foi possível abrir o URL "%1".

en: Could not find template: %1
pt: Não foi possível encontrar o modelo: %1

en: File Not Found
pt: Ficheiro Não Encontrado

en: Please save the file first.
pt: Por favor grave o ficheiro primeiro.

en: Open/create a document first.
pt: Abra/crie um documento primeiro.

en: A template for this type of document cannot be created.
pt: Não pode criar um modelo para este tipo de documento.

en: Create Template From Document
pt: Criar Modelo a partir do Documento

en: Remove Template
pt: Remover o Modelo

en: Open Files
pt: Abrir Ficheiros

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
pt: O Kile encontrou problemas ao gravar o ficheiro %1. Tem espaço livre em disco suficiente?

en: Saving
pt: Gravar

en: Any files (*)
pt: Todos os ficheiros (*)

en: Save Compiled Document As...
pt: Gravar o Documento Compilado Como...

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
pt: Não foi possível abrir o URL "%1"
    dado que é uma pasta.

en: Cannot open directory
pt: Não é possível abrir a pasta

en: Save File
pt: Gravar o Ficheiro

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
pt: Já existe um ficheiro com o nome "%1". Deseja substituí-lo?

en: Overwrite File?
pt: Sobrepor o Ficheiro?

en: Refresh Project Tree
pt: Actualizar a Árvore do Projecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
pt: O documento actual não se encontra associado a nenhum projecto. Active por favor um documento que esteja associado ao projecto para o qual deseja compilar a árvore do projecto, e seleccione então de novo Actualizar a Árvore do Projecto.

en: Could Not Refresh Project Tree
pt: Não Foi Possível Actualizar a Árvore do Projecto

en: Select Project
pt: Seleccione um Projecto

en: Add to Project
pt: Adicionar ao Projecto

en: The file %1 is already member of the project %2
pt: O ficheiro %1 já pertence ao projecto %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
pt: O ficheiro %1 não pode ser adicionado por não existir ou não estar acessível para leitura

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
pt: Este ficheiro é o ficheiro do projecto, e armazena todos os dados acerca do projecto. Como tal, não o pode remover do projecto.

en: Cannot Remove File From Project
pt: Não é Possível Remover o Ficheiro do Projecto

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
pt: <p>O projecto "%1" já se encontra aberto.</p><p>Se deseja reler o projecto, feche-o antes de o reabrir.</p>

en: Project Already Open
pt: Projecto Já Aberto

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
pt: <p>O ficheiro de projecto de "%1" não existe ou não é possível lê-lo.</p><p>Deseja remover este projecto da lista de projectos recentes?</p>

en: Could Not Open Project
pt: Não foi Possível Abrir o Projecto

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
pt: <p>Não foi possível abrir o projecto "%1", porque não parece ser um ficheiro de projecto.</p>

en: Impossible to Open Project File
pt: Impossível Abrir o Ficheiro do Projecto

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
pt: <p>Não foi possível abrir o projecto "%1", porque foi criado<br/>com uma versão mais recente do Kile.</p>

en: Impossible to Open Project
pt: Impossível Abrir o Projecto

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
pt: <p>O ficheiro do projecto "%1" foi criado por uma versão mais recente do Kile.<br/>Se o abrir poderá obter resultados inesperados.</p><p>Deseja mesmo continuar (não é recomendado)?</p>

en: Project File Needs to be Updated
pt: O Ficheiro do Projecto Precisa de Ser Actualizado

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
pt: <p>Não foi possível actualizar o ficheiro do projecto "%1".</p><p>Deseja remover este projecto da lista de projectos recentes?</p>

en: Could Not Update Project File
pt: Não foi Possível Actualizar o Ficheiro do Projecto

en: Open Project
pt: Abrir um Projecto

en: Save Project
pt: Gravar o Projecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
pt: O documento actual não se encontra associado a nenhum projecto. Active por favor um documento que esteja associado ao projecto que deseja gravar, e seleccione então de novo Gravar o Projecto.

en: Could Determine Active Project
pt: Não foi Possível Determinar qual o Projecto Activo

en: Add Files to Project
pt: Adicionar Ficheiros ao Projecto

en: Add Files
pt: Adicionar os Ficheiros

en: Add
pt: Adicionar

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
pt: Não existem nenhuns projectos abertos. Por favor, abra o projecto ao qual deseja adicionar ficheiros, e seleccione então de novo o Adicionar Ficheiros.

en: Could Not Determine Active Project
pt: Não foi Possível Determinar o Projecto Activo

en: Project Options For
pt: Opções do Projecto Para

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
pt: O documento actual não se encontra associado a nenhum projecto. Active por favor um documento que esteja associado ao projecto que deseja modificar, e seleccione então de novo Opções do Projecto.

en: Close Project
pt: Fechar o Projecto

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
pt: O documento actual não se encontra associado a nenhum projecto. Active por favor um documento que esteja associado ao projecto que deseja fechar, e seleccione então de novo Fechar o Projecto.

en: Could Not Close Project
pt: Não foi Possível Fechar o Projecto

en: Nothing to clean for %1
pt: Nada a limpar para o %1

en: Cleaning %1: %2
pt: A limpar %1: %2

en: Switch Project
pt: Mudar de Projecto

en: Select Files to Remove
pt: Seleccionar os Ficheiros a Remover

en: Show Project Files
pt: Mostrar os Ficheiros do Projecto

en: project configuration file
pt: ficheiro de configuração do projecto

en: graphics file
pt: ficheiro de imagem

en: Open All Project Files
pt: Abrir Todos os Ficheiros do Projecto

en: not opened: %1 (%2)
pt: não aberto: %1 (%2)

en: Project Files
pt: Ficheiros do Projecto

en: Could not determine the selected file.
pt: Não foi possível determinar o ficheiro seleccionado.

en: Project Error
pt: Erro do Projecto

en: Opening Project...
pt: A Abrir o Projecto...

en: Scanning project files...
pt: A analisar os ficheiros do projecto...

en: (La)TeX Source Files
pt: Ficheiros em (La)TeX

en: (La)TeX Packages
pt: Pacotes em (La)TeX

en: BibTeX Files
pt: Ficheiros BibTeX

en: Metapost Files
pt: Ficheiros do Metapost

en: Kile Script Files
pt: Ficheiros de Programas do Kile

en: Kile Project Files
pt: Ficheiros de Projecto do Kile

en: * |All Files
pt: *|Todos os Ficheiros

en: All Files (*)
pt: Todos os Ficheiros (*)

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
pt: Não foi possível encontrar a documentação do LaTeX em %1; escolha a localização correcta em Configuração->Configurar o Kile->Ajuda.

en: No help available for %1.
pt: Ajuda não disponível para %1.

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Script
pt: Programa

en:  output:
pt:  resultado:

en: terminated
pt: terminado

en: Launching failed, diagnostics:
pt: A execução falhou, diagnósticos:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
pt: Ocorreu um erro ao processar as opções indicadas à ferramenta.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
pt: Os meta-caracteres que não podem ser tratados de momento aparecem nas opções dadas à ferramenta.

en: There is no executable named "%1" in your path.
pt: Não foi encontrado nenhum executável chamado "%1" na sua PATH.

en: You do not have permission to run %1.
pt: Não tem permissões para executar %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
pt: Não foi possível encontrar qualquer problema óbvio.

en: finished with exit code %1
pt: terminado com o código de saída %1

en: finished abruptly
pt: terminou abruptamente

en: failed to start
pt: não foi possível iniciar

en: crashed
pt: estoirou

en: failed (error code %1)
pt: falhou (código de erro %1)

en: The document viewer is not available
pt: O visualizador do documento não está disponível

en: Please disable the live preview before launching this tool
pt: Desactive por favor a antevisão em directo antes de invocar esta ferramenta

en: Cite
pt: Citação

en: Add BibTeX database
pt: Nova base de dados do BibTeX

en: Paste
pt: Colar

en: Document Class Selection - \documentclass{}
pt: Escolha de Classe de Documento - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
pt: \documentclass[opções]{classe}
    classe : article,report,book,letter
    opções do tamanho : 10pt, 11pt, 12pt
    opções do tamanho do papel: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    outras opções:
    landscape -- selecciona o formato de paisagem; por omissão é o de retrato ('portrait').
    titlepage, notitlepage -- selecciona se deverá existir uma página de título separada.
    leqno -- o número da equação do lado esquerdo das equações; por omissão, é o lado direito.
    fleqn -- as fórmulas apresentadas passam a estar ajustadas à esquerda; por omissão, estão centradas.
    onecolumn, twocolumn -- uma ou duas colunas; por omissão é só uma coluna
    oneside, twoside -- selecciona a disposição numa ou em duas faces.

en: Package Import - \usepackage{}
pt: Importação de Pacote - \usepackage{}

en: Package Import
pt: Importação de Pacote

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
pt: Todas as opções indicadas no comando \documentclass que sejam desconhecidas para a classe de documento seleccionada são passadas para os pacotes carregados com o \usepackage.

en: AMS Packages
pt: Pacotes AMS

en: The principal American Mathematical Society packages
pt: Os principais pacotes da American Mathematical Society

en: Start Document Body - \begin{document}
pt: Iniciar o Corpo do Documento - \begin{document}

en: Start Document Body
pt: Iniciar o Corpo do Documento

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
pt: O texto só é permitido entre o \begin{document} e o \end{document}.
    O  'preâmbulo' (antes do \begin{document}} ) só poderá conter declarações.

en: Generate Title - \maketitle
pt: Gerar o Título - \maketitle

en: Generate Title
pt: Gerar o Título

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
pt: Este comando gera o título numa página de título em separado
    - excepto na classe de artigo, onde o título normalmente vai para o início da primeira página.

en: Table of Contents - \tableofcontents
pt: Índice Analítico - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
pt: Coloque este comando onde quer que o índice de conteúdos fique

en: Title Definition - \title{}
pt: Definição de Título - \title{}

en: Title Definition
pt: Definição de Título

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
pt: \title{texto}
    O comando \title indica qual o texto a ficar no título.
    Utilize o \\ para indicar ao LaTeX onde iniciar uma nova linha num título longo.

en: Author Definition - \author{}
pt: Definição de Autor - \author{}

en: Author Definition
pt: Definição de Autor

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
pt: \author{nomes}
    O comando \author indica qual(is) o(s) autor(es), em que o 'nomes' é uma lista de autores separados por comandos \and.

en: Center - \begin{center}
pt: Centrar - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
pt: Cada linha deve ser terminada com \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
pt: Alinhar à Esquerda - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
pt: Alinhar à Direita - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
pt: Citação - \begin{quote}

en: Quote
pt: Citação

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
pt: O texto é justificado em ambas as margens.
    Se deixar uma linha em branco entre o texto irá criar um novo parágrafo.

en: Quotation - \begin{quotation}
pt: Citação - \begin{quotation}

en: Quotation
pt: Citação

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
pt: O texto é justificado em ambas as margens e existirá indentação no parágrafo.
    Se deixar uma linha em branco entre o texto irá criar um novo parágrafo.

en: Verse - \begin{verse}
pt: Versos - \begin{verse}

en: Verse
pt: Verso

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
pt: O ambiente de verso é dedicado à poesia.
    Separe as linhas de cada estrofe com o \\, e use uma ou mais linhas em branco para separar as estrofes.

en: Verbatim - \begin{verbatim}
pt: Exacto - \begin{verbatim}

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
pt: O ambiente que faz com que o LaTeX imprima exactamente o que você escrever.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
pt: Lista por Itens - \begin{itemize}

en: Bulleted List
pt: Lista por Pontos

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
pt: O ambiente 'itemize' produz uma lista com pontos.
    Cada item de uma lista deste tipo começa por um comando \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
pt: Enumeração - \begin{enumerate}

en: Enumeration
pt: Enumerado

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
pt: O ambiente 'enumerate' produz uma lista enumerada.
    Cada item de uma lista deste tipo começa por um comando \item.

en: Description - \begin{description}
pt: Descrição - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
pt: O ambiente 'description' é usado para criar listas etiquetadas.
    Cada item da lista começa por um comando \item[texto].
    O 'texto' fica em negrito e ajustado à direita.

en: Table - \begin{table}
pt: Tabela - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
pt: \begin{table}[colocação]
    conteúdo da tabela
    \caption{título da tabela}
    \end{table}
    As tabelas são objectos que não fazem parte do texto normal e que são posicionadas de novo normalmente para um local mais conveniente.
    O parâmetro opcional [colocação] define onde o LaTeX irá tentar colocar a sua tabela
    h : Here - na posição dentro do texto onde o ambiente 'table' aparece
    t : Top - no início de uma página de texto
    b : Bottom - no fim de uma página de texto
    p : Page of floats - numa página de itens flutuantes, ou seja uma página que não contém texto e sim só itens flutuantes
    O conteúdo da tabela é composto por qualquer coisa: texto, comandos de LaTeX, etc.
    O comando \caption permite-lhe atribuir um título à sua tabela.

en: Figure - \begin{figure}
pt: Figura - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
pt: \begin{figure}[colocação]
    conteúdo da figura
    \caption{título da figura}
    \end{figure}
    As figuras são objectos que não fazem parte do texto normal e que se podem colocar num local conveniente
    
    O parâmetro opcional [colocação] define onde o LaTeX irá tentar colocar a sua figura
    h : Here - na posição dentro do texto onde o ambiente 'table' aparece
    t : Top - no início de uma página de texto
    b : Bottom - no fim de uma página de texto
    p : Page of floats - numa página de itens flutuantes, ou seja uma página que não contém texto e sim só itens flutuantes
    O conteúdo da figura é composto por qualquer coisa: texto, comandos de LaTeX, etc.
    O comando \caption permite-lhe atribuir um título à sua figura.

en: Title Page - \begin{titlepage}
pt: Página de Título - \begin{titlepage}

en: Title Page
pt: Página de Título

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
pt: \begin{titlepage}
    texto
    \end{titlepage}
    O ambiente 'titlepage' cria uma página de título, isto é, uma página sem número de página impresso nem cabeçalho.

en: Italics - \textit{}
pt: Itálico - \textit{}

en: Italics
pt: Itálico

en: \textit{italic text}
pt: \textit{texto itálico}

en: Slanted - \textsl{}
pt: Inclinado - \textsl{}

en: Slanted
pt: Inclinado

en: \textsl{slanted text}
pt: \textsl{texto inclinado}

en: Boldface - \textbf{}
pt: Negrito - \textbf{}

en: Boldface
pt: Negrito

en: \textbf{boldface text}
pt: \textbf{texto negrito}

en: Typewriter - \texttt{}
pt: Máquina de escrever - \texttt{}

en: Typewriter
pt: Máquina de escrever

en: \texttt{typewriter text}
pt: \texttt{texto de máquina de escrever}

en: Small Caps - \textsc{}
pt: Capitalização Pequena - \textsc{}

en: Small Caps
pt: Capitalização Pequena

en: \textsc{small caps text}
pt: \textsc{texto com capitalização pequena}

en: \item[label] Hello!
pt: \item[etiqueta] Olá!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
pt: Tabulação - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
pt: O ambiente 'tabbing' oferece uma forma de alinhar o texto em colunas.
    \begin{tabbing}
    texto \= mais texto \= ainda mais texto \= último texto \\
    segunda linha \>  \> mais \\
    \end{tabbing}
    Comandos :
    \=  Define uma paragem de tabulação na posição actual.
    \>  Avança para a próxima paragem de tabulação.
    \&lt;  Permite ao utilizador pôr algo à esquerda da margem local sem a alterar. Só poderá ser usado no início da linha.
    \+  Move a margem esquerda dos comandos subsequentes uma tabulação para a direita
    \-  Move a margem esquerda dos comandos subsequentes uma tabulação para a esquerda
    \'  Move tudo o que o utilizador tenha escrito até então na coluna actual para a direita da coluna anterior, ajustando à tabulação da coluna actual.
    \`  Permite ao utilizador ajustar o texto à direita de qualquer tabulação, inclusive a tabulação 0
    \kill  Programa as paragens de tabulação sem criar texto.
    \a  Num ambiente 'tabbing', os comandos \=, \' e \` não produzem acentos, como é normal. Em vez disso, são usados os comandos \a=, \a' e \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
pt: Tabela - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
pt: \begin{tabular}[posição]{colunas}
    item da coluna 1 & item da coluna 2 ... & item da coluna 'n' \\
    ...
    \end{tabular}
    posição: Indica a posição vertical; por omissão, aplica-se o alinhamento ao centro do ambiente.
         t - alinhar à linha superior
         b - alinhar à linha inferior
    colunas : Indica a formatação da coluna.
         l - Uma coluna de itens alinhados à esquerda.
         r - Uma coluna de itens alinhados à direita.
         c - Uma coluna de itens centrados.
         | - Uma linha vertical a toda a altura e profundidade do ambiente.
         @{texto} - introduz o 'texto' em cada linha.
    O comando \hline desenha uma linha horizontal a todo o comprimento da tabela
    O comando \cline{i-j} desenha linhas horizontais ao longo das colunas indicadas, começando na coluna 'i' e terminando na coluna 'j',
    O comando \vline desenha uma linha vertical que se prolonga a toda a altura e profundidade da sua linha.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
pt: Células Multi-Colunas - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
pt: Células Multi-Colunas

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
pt: \multicolumn{colunas}{pos}{texto}
    O 'colunas' indica o numero de colunas a aglutinar.
    O 'pos' indica a formatação do elemento: 'c' para centrado, 'l' para ajustado à esquerda ou 'r' para ajustado à direita.
    O 'texto' indica qual o texto que irá compor o elemento.

en: Horizontal Line - \hline
pt: Linha Horizontal - \hline

en: Horizontal Line
pt: Linha Horizontal

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
pt: O comando \hline desenha uma linha horizontal ao longo da largura da tabela.

en: Vertical Line - \vline
pt: Linha Vertical - \vline

en: Vertical Line
pt: Linha Vertical

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
pt: O comando \vline desenha uma linha vertical que se prolonga a toda a altura e profundidade da sua linha.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
pt: Linha Horizontal Através de Colunas - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
pt: Linha Horizontal Através de Colunas

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
pt: O comando \cline{i-j} desenha linhas horizontais ao longo das colunas indicadas, a começar na coluna 'i' e a terminar na coluna 'j',

en: New Page - \newpage
pt: Nova Página - \newpage

en: New Page
pt: Nova Página

en: The \newpage command ends the current page
pt: O comando \newpage termina a página actual

en: Line Break - \linebreak
pt: Quebra de Linha - \linebreak

en: Line Break
pt: Quebra de Linha

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
pt: O comando \linebreak indica ao LaTeX para interromper a linha actual no ponto em que aparece o comando.

en: Page Break - \pagebreak
pt: Quebra de Página - \pagebreak

en: Page Break
pt: Quebra de Página

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
pt: O comando \pagebreak indica ao LaTeX para interromper a página actual no ponto em que aparece o comando.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
pt: Espaço Vertical "Grande" - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
pt: Espaço Vertical "Grande"

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
pt: O comando \bigskip põe um espaço vertical 'grande'.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
pt: Espaço Vertical "Médio"

en: "Medium" Vertical Space
pt: Espaço Vertical "Médio"

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
pt: O comando \medskip adiciona um espaço vertical 'médio'.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
pt: Inserir Imagem - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
pt: Inserção de Imagem

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
pt: Inclusão Personalizada de Ficheiro - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
pt: Inclusão Personalizada de Ficheiro

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
pt: \include{ficheiro}
    O comando \include é usado em conjunto com o comando \includeonly para a inclusão seleccionada de ficheiros.

en: Type or select a filename:
pt: Digite ou seleccione um ficheiro:

en: File Inclusion - \input{file}
pt: Inclusão de Ficheiro - \input{file}

en: File Inclusion
pt: Inclusão de Ficheiro

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
pt: \input{ficheiro}
    O comando \input faz com que o ficheiro indicada seja lido e processado, tal como se o seu conteúdo tivesse sido introduzido no ficheiro actual nesse preciso ponto.

en: Sectioning
pt: Secções

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \part{título}
    \part*{título} : não incluir nenhum número e não criar nenhum item no índice analítico

en: &Part
pt: &Parte

en: No &numbering
pt: Sem &numeração

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
pt: \chapter{título}
    \chapter*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico
    Só para os documentos das classes 'report' e 'book'.

en: C&hapter
pt: Ca&pítulo

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \section{título}
    \section*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico

en: &Section
pt: &Secção

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \subsection{título}
    \subsection*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico

en: &Subsection
pt: &Sub-secção

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \subsubsection{título}
    \subsubsection*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico

en: &Subsubsection
pt: &Sub-sub-secção

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \paragraph{título}
    \paragraph*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico

en: &Paragraph
pt: &Parágrafo

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
pt: \subparagraph{título}
    \subparagraph*{título} : não incluir nenhum número nem criar nenhum item do índice analítico

en: &Subparagraph
pt: &Subparágrafo

en: Size
pt: Tamanho

en: tiny
pt: minúsculo

en: scriptsize
pt: tamanhoscript

en: footnotesize
pt: tamanhoderodapé

en: small
pt: pequeno

en: normalsize
pt: tamanhonormal

en: large
pt: grande

en: Large
pt: Grande

en: LARGE
pt: GRANDE

en: huge
pt: enorme

en: Huge
pt: Enorme

en: Other
pt: Outro

en: \label{key}
pt: \label{chave}

en: \index{word}
pt: \index{palavra}

en: \footnote{text}
pt: \footnote{texto}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
pt: Este comando gera uma citação embebida no texto que referencia o item 'ref' no ficheiro 'bib'
    O utilizador pode abrir o ficheiro 'bib' com o Kile para ver todas as referências disponíveis

note: i18n("cite from ViewBib")); actionother_list->addAction(action);
en: Underline - \underline{}
pt: Sublinhado - \underline{}

en: Smart New Line
pt: Nova Linha Inteligente

en: Smart Tabulator
pt: Tabulação Inteligente

en: Abstract - \begin{abstract}
pt: Resumo - \begin{abstract}

en: Abstract
pt: Resumo

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
pt: \begin{abstract}
    texto
    \end{abstract}
    O ambiente 'abstract' cria uma página de título, isto é, uma página sem número de página impresso nem cabeçalho.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
pt: Tabela* - \begin{tabular*}

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
pt: \begin{tabular*}{largura}[pos]{cols}
    valor da coluna 1 & valor da coluna 2  ... & valor da coluna n \\
    ...
    \end{tabular*}
    Este é uma versão alargada do ambiente de tabela com um parâmetro extra para a largura. Deve haver espaço elástico entre colunas que possa prolongar-se para preencher a largura pedida.

en: Minipage - \begin{minipage}
pt: Mini-página - \begin{minipage}

en: Minipage
pt: Mini-página

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
pt: O ambiente 'minipage' é semelhante a um comando \parbox. Ele usa o mesmo argumento 'position' opcional com um argumento obrigatório 'width'. Poderá usar os outros ambientes de criação de parágrafos dentro de um 'minipage'.

en: Table of Figures - \listoffigures
pt: Tabela de Figuras - \listoffigures

en: Table of Figures
pt: Tabela de Figuras

en: Put this command where you want the list of figures to go.
pt: Coloque este comando onde quer que a lista de figuras fique.

en: Table of Tables - \listoftables
pt: Tabela de Tabelas - \listoftables

en: Table of Tables
pt: Tabela de Tabelas

en: Put this command where you want the list of tables to go.
pt: Coloque este comando onde quer que a lista de tabelas fique.

en: Generate Index - \makeindex
pt: Gerar o Índice - \makeindex

en: Generate Index
pt: Gerar o Índice

en: Put this command when you want to generate the raw index.
pt: Coloque este comando onde quer gerar o índice em bruto.

en: Print Index - \printindex
pt: Imprimir o Índice - \printindex

en: Print Index
pt: Imprimir o Índice

en: Put this command when you want to print the formatted index.
pt: Coloque este comando onde quer imprimir o índice formatado.

en: Glossary - \makeglossary
pt: Glossário - \makeglossary

en: Glossary
pt: Glossário

en: Put this command when you want to print a glossary.
pt: Coloque este comando onde quiser imprimir um glossário.

en: Bibliography
pt: Bibliografia

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
pt: Bibliografia - \begin{thebibliography}

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
pt: \begin{abibliografia}{texto-mais-largo}
    \bibitem[texto]{chave_citação}
    ...
    \end{abibliografia}
    
    texto-mais-largo : O texto que, quando for impresso, será tão largo aproximadamente quanto o maior item produzido pelos comandos \bibitem
    \bibitem : Corresponde a um item de bibliografia

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
pt: Ambiente exacto (mostrar espaços) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
pt: Ambiente exacto (mostrar espaços)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
pt: O ambiente que faz com que o LaTeX imprima exactamente o que você escrever. Nesta variante, os espaços são impressos de uma forma especial.

en: Embedded Code - \verb||
pt: Código Embebido - \verb||

en: Embedded Code
pt: Código Embebido

en: Macro form of the verbatim environment.
pt: Forma em macro do ambiente exacto (verbatim).

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
pt: Código embebido (mostrar espaços) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
pt: Código embebido (mostrar espaços)

en: Macro form of the verbatim* environment.
pt: Forma em macro do ambiente exacto (verbatim*).

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
pt: Espaço Vertical "Pequeno" - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
pt: Espaço Vertical "Pequeno"

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
pt: O comando \smallskip adiciona um espaço vertical 'pequeno'.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
pt: Espaço Variável Horizontal - \hfill

en: Horizontal Variable Space
pt: Espaço Variável Horizontal

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
pt: O comando de preenchimento \hfill produz um "comprimento elástico" que poderá esticar ou encolher na horizontal. Será preenchido com espaços.

en: Horizontal Dots - \dotfill
pt: Pontos Horizontais - \dotfill

en: Horizontal Dots
pt: Pontos Horizontais

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
pt: O comando \dotfill produz um "comprimento elástico" que usa pontos em vez de espaços.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
pt: Régua Horizontal - \hrulefill

en: Horizontal Rule
pt: Régua Horizontal

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
pt: O comando de preenchimento \hrulefill produz um "comprimento elástico" que poderá esticar ou encolher na horizontal. Será preenchido com uma linha horizontal.

en: Vertical Variable Space - \vfill
pt: Espaço Variável Vertical - \vfill

en: Vertical Variable Space
pt: Espaço Variável Vertical

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
pt: O comando de preenchimento \hfill produz um "comprimento elástico" que poderá esticar ou encolher na vertical.

en: Horizontal Space - \hspace{}
pt: Espaço Horizontal - \hspace{}

en: Horizontal Space
pt: Espaço Horizontal

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
pt: O comando \hspace adiciona um espaço horizontal. O comprimento do espaço poderá ser expresso em quaisquer termos que o LaTeX compreenda, i.e., pontos, polegadas, etc. Poderá adicionar espaços negativos ou positivos com um comando \hspace. A adição de um espaço negativo é como andar para trás.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
pt: Espaço Horizontal (forçado) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
pt: Espaço Horizontal (forçado)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
pt: O comando \hspace* adiciona um espaço horizontal como o comando \hspace. O LaTeX remove o espaço horizontal que apareça no fim de uma linha. Se não quiser que o  LaTeX remova este espaço, inclua o argumento opcional '*'. Aí, o espaço não é nunca removido.

en: Vertical Space - \vspace{}
pt: Espaço Vertical - \vspace{}

en: Vertical Space
pt: Espaço Vertical

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
pt: O comando \vspace adiciona um espaço vertical. O comprimento do espaço poderá ser expresso em quaisquer termos que o LaTeX compreenda, i.e., pontos, polegadas, etc. Poderá adicionar espaços negativos ou positivos com um comando \vspace.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
pt: Espaço Vertical (forçado) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
pt: Espaço Vertical (forçado)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
pt: O comando \vspace* adiciona um espaço vertical como o comando \vspace. O LaTeX remove o espaço vertical que apareça no fim de uma linha. Se não quiser que o  LaTeX remova este espaço, inclua o argumento opcional '*'. Aí, o espaço não é nunca removido.

en: Emphasized - \emph{}
pt: Ênfase - \emph{}

en: Emphasized
pt: Ênfase

en: \emph{emphasized text}
pt: \emph{texto em ênfase}

en: Strong - \strong{}
pt: Forte - \strong{}

en: Strong
pt: Forte

en: \strong{text}
pt: \strong{texto}

en: Roman - \rmfamily
pt: Romano - \rmfamily

en: Roman
pt: Romano

en: Monospace - \ttfamily
pt: Monoespaçado - \ttfamily

en: Monospace
pt: Monoespaçado

en: Medium - \mdseries
pt: Médio - \mdseries

en: Medium
pt: Médio

en: Bold - \bfseries
pt: Negrito - \bfseries

en: Upright - \upshape
pt: Elevado - \upshape

en: Upright
pt: Elevado

en: Italic - \itshape
pt: Itálico - \itshape

en: Slanted - \slshape
pt: Inclinado - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
pt: Capitalização pequena - \scshape

en: Smallcaps
pt: Capitalização pequena

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
pt: Escolha de Estilo Bibliográfico - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
pt: Selecção do Estilo Bibliográfico

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
pt: O argumento do \bibliographystyle diz respeito a um ficheiro style.bst, o qual define como é que ficarão as suas citações
    Os estilos-padrão distribuídos com o BibTeX são:
    alpha : ordenação alfabética. As legendas são criadas a partir do nome do autor e do ano da publicação.
    plain  : ordenação alfabética. As legendas são numéricas.
    unsrt : como o 'plain', só que os itens aparecem por ordem de citação.
    abbrv  : como o 'plain', mas com legendas mais compactas.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
pt: Geração de Bibliografia - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
pt: Geração de Bibliografia

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
pt: O argumento a que o \bibliography se refere no ficheiro 'bib' (sem extensão),
    o qual deverá conter a sua base de dados no formato BibTeX.
    O Kile introduz automaticamente o nome de base do ficheiro TeX

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
pt: Carregamento do Pacote Biblatex - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
pt: Carregar o Pacote Biblatex

en: This includes the package biblatex
pt: Este inclui o pacote 'biblatex'

en: Print Bibliography
pt: Imprimir a Bibliografia

en: Prints the complete bibliography
pt: Imprime a bibliografia completa

en: Print Bibliography by Section
pt: Imprimir a Bibliografia por Secção

en: Print the bibliography for each section
pt: Imprime a bibliografia para cada secção

en: Print List of Shorthands
pt: Imprimir a Lista de Atalhos

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
pt: ALT.... : tem a opção entre estes dois campos

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
pt: OPT.... : campos opcionais (utilize o comando 'Limpar' para os remover)

en: Bib fields - %1
pt: Campos Bib. - %1

en: Small Space
pt: Espaço Pequeno

en: Medium Space
pt: Espaço Médio

en: Large Space
pt: Espaço Grande

en: Math Mode - $...$
pt: Modo Matemático - $...$

en: Math Mode
pt: Modo Matemático

en: Displaymath Mode - \[...\]
pt: Modo 'Displaymath' - \[...\]

en: Displaymath Mode
pt: Modo 'Displaymath'

en: Equation - \begin{equation}
pt: Equação - \begin{equation}

en: Equation
pt: Equação

en: Subscript - _{}
pt: Subscrito - _{}

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Superscript - ^{}
pt: Sobrescrito - ^{}

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: Normal Fraction - \frac{}{}
pt: Fracção Normal - \frac{}{}

en: Normal Fraction
pt: Fracção Normal

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
pt: Fracção 'displaystyle' - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
pt: Fracção 'displaystyle'

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
pt: Fracção em Estilo de Texto - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
pt: Fracção em Estilo de Texto

en: Square Root - \sqrt{}
pt: Raiz Quadrada - \sqrt{}

en: Square Root
pt: Raiz Quadrada

en: Array - \begin{array}
pt: Vector - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
pt: \begin{array}{col1col2...coln}
    elemento coluna 1 & elemento coluna 2 ... & elemento coluna 'n' \\ 
    ...
    \end{array}
    Cada coluna, col'n', é indicada por uma única letra que indica como os itens dessa linha deverão estar formatados.
         c -- para centrar
         l -- para ajustar à esquerda 
         r -- para ajustar à direita

en: Left Delimiter
pt: Delimitador Esquerdo

en: left (
pt: ( esquerdo

en: left [
pt: [ esquerdo

en: left {
pt: { esquerdo

en: left &lt;
pt: &lt; esquerdo

en: left )
pt: ) esquerdo

en: left ]
pt: ] esquerdo

en: left }
pt: } esquerdo

en: left &gt;
pt: &gt; esquerdo

en: left .
pt: . esquerdo

en: Right Delimiter
pt: Delimitador Direito

en: right )
pt: ) direito

en: right ]
pt: ] direito

en: right }
pt: } direito

en: right &gt;
pt: &gt; direito

en: right (
pt: ( direito

en: right [
pt: [ direito

en: right {
pt: { direito

en: right &lt;
pt: &lt; direito

en: right .
pt: . direito

en: Textstyle Binomial
pt: Estilo de Texto Binomial

en: N-th Root - \sqrt[]{}
pt: Raiz N-Ésima - \sqrt[]{}

en: N-th Root
pt: Raiz N-Ésima

en: Left-Right () - \left(..\right)
pt: () Esquerdo-Direito - \left(..\right)

en: Left-Right ()
pt: () Esquerdo-Direito

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
pt: Seta Extensível para a Esquerda - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
pt: Seta Extensível para a Esquerda

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
pt: Seta Extensível para a Direita - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
pt: Seta Extensível para a Direita

en: Boxed Formula - \boxed{}
pt: Fórmula em Caixa - \boxed{}

en: Boxed Formula
pt: Fórmula em Caixa

en: Text in Mathmode - \text{}
pt: Texto em Modo Matemático - \text{}

en: Text in Mathmode
pt: Texto em Modo Matemático

en: Intertext - \intertext{}
pt: Intertexto - \texttt{}

en: Intertext
pt: Intertexto

en: Displaymath
pt: 'Displaymath'

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
pt: Equação (não numerada) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
pt: Equação (não numerada)

en: Multline
pt: Multi-linha

en: Multline*
pt: Multi-linha*

en: Split - \begin{split}
pt: Separado - \begin{split}

en: Split
pt: Dividir

en: Gather - \begin{gather}
pt: Junto - \begin{gather}

en: Gather
pt: Reunir

en: Gather* - \begin{gather*}
pt: Reunir* - \begin{gather*}

en: Gather*
pt: Reunir*

en: Align - \begin{align}
pt: Alinhar - \begin{align}

en: Align
pt: Alinhar

en: Align* - \begin{align*}
pt: Alinhar* - \begin{align*}

en: Align*
pt: Alinhar*

en: Alignat*
pt: AlinharT*

en: Aligned - \begin{aligned}
pt: Alinhado - \begin{aligned}

en: Aligned
pt: Alinhado

en: Gathered - \begin{gathered}
pt: Junto - \begin{gathered}

en: Gathered
pt: Junto

en: Cases
pt: Capitalizações

en: matrix
pt: matriz

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
pt: 0 erros

en: 1 error | %1 errors
pt[0]: 1 erro
pt[1]: %1 erros

en: 0 warnings
pt: 0 avisos

en: 1 warning | %1 warnings
pt[0]: 1 aviso
pt[1]: %1 avisos

en: 0 badboxes
pt: 0 advertências

en: 1 badbox | %1 badboxes
pt[0]: 1 advertência
pt[1]: %1 advertências

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
pt: A ferramenta bibliográfica seleccionada manualmente não existe: a tentar agora a detecção automática.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
pt: A versão %1.%2.%3 do Okular é demasiado antiga para o ForwardDVI. Por favor, actualize o Okular para a versão 0.8.6 ou posterior

en: Select Bibliography
pt: Seleccione uma Bibliografia

en: Select a bibliography
pt: Seleccione uma bibliografia

en: No bibliography selected.
pt: Nenhuma bibliografia seleccionada.

en: No bibliographies found.
pt: Nenhuma bibliografia encontrada.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
pt: Não foi possível encontrar %1 ou %2; se está tentar ver outro ficheiro HTML, vá a Configuração->Configurar o Kile->Ferramentas->Ver HTML->Avançado.

en: Could not change to the folder %1.
pt: Não foi possível mudar para a pasta %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
pt: A pasta %1 não está acessível para escrita, como tal o %2 não conseguirá gravar os seus resultados.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
pt: O ficheiro %1/%2 não existe. Se você não estiver à espera, verifique as permissões do ficheiro.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
pt: O ficheiro %1/%2 não está acessível para leitura. Se você não estiver à espera, verifique as permissões do ficheiro.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
pt: Não foi possível determinar sobre que ficheiro executar o %1, dado que não existe nenhum documento activo.

en: Could not determine the master file for this document.
pt: Não foi possível determinar o ficheiro-mestre para este documento.

en: Please save the untitled document first.
pt: Por favor grave o documento sem título primeiro.

en: The file %1 does not exist.
pt: O ficheiro %1 não existe.

en: The file %1 is not readable.
pt: Não é possível ler o ficheiro %1.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
pt: O documento %1 não é um documento de raiz de LaTeX. Deseja continuar à mesma?

en: Continue?
pt: Continuar?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
pt: O ficheiro %1/%2 não existe; será que compilou o ficheiro de código?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
pt: O documento actual não se encontra associado a nenhum projecto. Active por favor um documento que esteja associado ao projecto que deseja gravar, e seleccione então de novo Arquivar.

en: No files have been chosen for archiving.
pt: Não foram escolhidos ficheiros para arquivar.

en: Archive Project
pt: Arquivar o Projecto

en: Unknown tool %1.
pt: Ferramenta desconhecida %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
pt: Nenhuma 'factory' instalada, contacte o autor do Kile.

en: Aborted
pt: Interrompido

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
pt: Não foi possível encontrar a ferramenta "%1" na base de dados da configuração.

en: &Stop
pt: &Parar

en: Bibliography Back End
pt: Infra-Estrutura de Bibliografia

en: Auto-Detect
pt: Auto-Detectar

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
pt: Detectar automaticamente a infra-estrutura de bibliografia a partir do LaTeX

en: Reset Auto-Detected Back End
pt: Repor a Infra-Estrutura Detectada Automaticamente

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
pt: Con&verter Para

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pt: &Editar

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
pt: &Ir para

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
pt: Co&mpletação

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
pt: &Pontos

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
pt: &Seleccionar

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
pt: Apa&gar

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
pt: Ambien&te

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
pt: Grupo Te&X

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
pt: Visualizador do Documento

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
pt: &Compilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
pt: &Compilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
pt: C&onverter

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
pt: Ou&tro

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
pt: Pro&jecto

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
pt: &Preâmbulo

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
pt: Tabelas e Listas

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
pt: &Secções

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
pt: &Referências

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
pt: Ambi&ente

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
pt: Ambiente de &Lista

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
pt: Ambiente &Tabular

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
pt: Ambiente &Flutuante

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
pt: Ambiente de &Código

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
pt: Comandos de &Matemática

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
pt: Parêntesis

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
pt: Texto e Caixas AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
pt: Fracção AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
pt: Expressão Binomial AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
pt: Setas AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
pt: Estilos de Tipo de Letra de &Matemática

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
pt: &Acentos de Matemática

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
pt: E&spaços de Matemática

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
pt: Ambi&entes Matemáticos Normais

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
pt: Ambientes Matemáticos &AMS

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
pt: Ambientes de &Alinhamento

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
pt: Ambientes para &Centrar

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
pt: Ambientes Multi-&Linhas

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
pt: Ambientes de &Matrizes

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
pt: Estilos de &Tipo de Letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
pt: Família do Tipo de Letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
pt: Série de Tipo de Letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
pt: Forma do Tipo de Letra

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
pt: Es&paço

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
pt: Quebras de Página e Linha

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
pt: Espaço

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
pt: Comprimentos Elásticos

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
pt: &Assistente

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pt: A&juda

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
pt: Documentação TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
pt: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
pt: Editar

en: Show Cursor Position in Viewer
pt: Mostrar a Posição do Cursor no Visualizador

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
pt: Sincronizar a Posição do Cursor com o Visualizador

en: Paste as LaTe&X
pt: Colar como LaTe&X

en: Convert Selection to &LaTeX
pt: Converter a Selecção para &LaTeX

en: Show sorted list of opened documents
pt: Mostrar uma lista ordenada com os documentos abertos

en: Could not create an editor view.
pt: Não foi possível criar uma área de edição.

en: Fatal Error
pt: Erro Fatal

en: &QuickPreview Selection
pt: Selecção em &Antevisão Rápida

en: &QuickPreview Environment
pt: Ambiente de &Antevisão Rápida

en: &QuickPreview Math
pt: Antevisão Rápida da &Matemática

en: Print Compiled Document...
pt: Imprimir o Documento Compilado...

en: Print Preview For Compiled Document...
pt: Antever a Impressão do Documento Compilado...

en: Live Preview for Current Document or Project
pt: Antevisão em Directo do Documento ou Projecto Actual

en: Recompile Live Preview
pt: Antevisão em Directo da Compilação

en: Save Compiled Document...
pt: Gravar o Documento Compilado...

en: Some documents could not be saved correctly
pt: Não foi possível gravar correctamente alguns documentos

en: The document must have been saved before the live preview can be started
pt: O documento deverá ter sido gravado antes de iniciar a antevisão em directo

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
pt: A localização de um item do projecto não é relativa à pasta de base do projecto
    A antevisão em directo deste projecto foi desactivada

en: Failed to create the subdirectory structure
pt: Não foi possível criar a estrutura da sub-pasta

en: LivePreview
pt: Antevisão em Directo

en: KDE Integrated LaTeX Environment
pt: Ambiente Integrado de LaTeX para o KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
pt: pela Equipa do Kile (2003 - %1)

en: Project Management/Developer
pt: Gestão do Projecto/Desenvolvimento

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Former Developer
pt: Desenvolvimento Anterior

en: Former Maintainer/Developer
pt: Manutenção/Desenvolvimento Anterior

en: Migration from Subversion to Git
pt: Migração do Subversion para o Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
pt: KConfig XT, Várias Melhorias e Correcção de Erros

en: KatePart Integration
pt: Integração com a KatePart

en: Log Parsing
pt: Processamento de Registos

en: Find-in-Files Dialog
pt: Janela de Procurar nos Ficheiros

en: Documentation
pt: Documentação

en: Jump to line
pt: Saltar para a linha

en: Start a new Kile mainwindow
pt: Iniciar uma nova janela do Kile

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
pt: Ficheiros a abrir / indique '-' para ler do 'stdin'

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
pt: Não é possível iniciar o Kile, porque não foi encontrada nenhuma versão recente da biblioteca do Okular.
    
    Por favor, instale a biblioteca do Okular antes de executar o Kile.

en: Okular library not found
pt: Biblioteca do Okular não encontrada

en: Frame
pt: Moldura

en: Untitled Block
pt: Bloco sem Título

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
pt: LaTeX ---> DVI (Visualizador de Documentos)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
pt: LaTeX ---> PS (Visualizador de Documentos)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
pt: PDFLaTeX ---> PDF (Visualizador de Documentos)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
pt: XeLaTeX ---> PDF (Visualizador de Documentos)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
pt: LuaLaTeX ---> PDF (Visualizador de Documentos)

en: There is no selection to compile.
pt: Não há uma selecção para compilar.

en: There is no surrounding environment.
pt: Não há ambiente envolvente.

en: This job is only useful with a master document.
pt: Este trabalho apenas é útil com um documento-mestre.

en: This is not a subdocument, but the master document.
pt: Isto não é um subdocumento, é o documento-mestre.

en: There is no surrounding mathgroup.
pt: Não existe um grupo matemático envolvente.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
pt: Não foi possível executar a Antevisão Rápida:
    tarefa desconhecida '%1'

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
pt: Já está uma antevisão em execução, que terá de terminar para executar esta.

en: There is nothing to compile and preview.
pt: Não há nada para compilar e antever.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
pt: Não foi possível executar '%1' para a Antevisão Rápida.

en: Could not determine the main document.
pt: Não foi possível determinar o documento principal.

en: Could not read the preamble.
pt: Não foi possível ler o preâmbulo.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
pt: Não foi possível encontrar um comando '\begin{document}'.

en: QuickPreview
pt: Antevisão Rápida

en: Script: information
pt: Programa: Informação

en: Script: sorry
pt: Programa: desculpe

en: Script: error
pt: Programa: erro

en: Script: question
pt: Programa: pergunta

en: Script: warning
pt: Programa: aviso

en: Enter Value
pt: Indique o Valor

en: Please enter a value
pt: Indique por favor um valor

en: Script '%1.js'
pt: Programa '%1.js'

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
pt: Erro de Tratamento de Ficheiros: Não é possível encontrar o ficheiro '%1'

en: Select File to Read
pt: Seleccionar o Ficheiro a Ler

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
pt: Erro de Tratamento de Ficheiros: Não é possível criar o ficheiro de saída '%1'

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
pt: Erro de Tratamento de Ficheiros: Não é possível gravar no ficheiro de saída '%1'

en: Save As
pt: Gravar Como

en: This action was canceled by the user.
pt: Esta acção foi cancelada pelo utilizador.

en: Unable to find '%1'
pt: Não foi possível encontrar o '%1'

en: Cursor/Range plugin
pt: 'Plugin' de Cursor/Intervalo

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
pt: Ocorreu um erro na linha %1, durante a execução do programa "%2":
    %3

en: Error
pt: Erro

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
pt: É necessária, pelo menos, a versão %1 do Kile para executar o programa "%2". A execução foi interrompida.

en: Version Error
pt: Erro da Versão

en: Cannot start the script: no view available
pt: Não é possível iniciar o programa: sem janela disponível

en: Script Error
pt: Erro do Programa

en: Execution of %1
pt: Execução de %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a .kde folder with write permissions in your home folder.
pt: Não foi possível encontrar uma pasta para onde gravar o %1.
    Verifique que tem uma pasta .kde com permissões de escrita na sua pasta pessoal.

en: Empty File
pt: Ficheiro Vazio

en: Empty LaTeX File
pt: Ficheiro LaTeX Vazio

en: Empty BibTeX File
pt: Ficheiro BibTeX Vazio

en: The file '%1' does not exist.
pt: O ficheiro '%1' não existe.

en: Input Dialog
pt: Janela de Introdução

en: Short
pt: Curto

en: Expanded Text
pt: Texto Expandido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
pt: &Adicionar

en: &Delete
pt: &Apagar

en: Delete the abbreviation '%1'?
pt: Remover a abreviatura '%1'?

en: Delete Abbreviation
pt: Remover a Abreviatura

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
pt: Configuração da Aparência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
pt: Mostrar a localização completa no título da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
pt: Mostrar o ecrã inicial no arranque

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
pt: Mostrar numa janela separada

en: Dictionary
pt: Dicionário

en: Try to place the cursor.
pt: Tentar colocar o cursor.

en: Insert bullets where the user must input data.
pt: Inserir pontos, onde o utilizador deve inserir dados.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
pt: Também fechar um ambiente, quando é inserido um comando de abertura.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
pt: Completação direccional ou por lista de comandos TeX/LaTeX que estão contidos nos ficheiros de completação seleccionados.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
pt: Mostrar automaticamente uma lista de completação de comandos TeX/LaTeX, quando a palavra tem este comprimento.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
pt: Mostra as abreviaturas dos ficheiros de completação seleccionados na barra lateral

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
pt: Completação direccional ou por lista de comandos que estão contidos nos ficheiros de completação seleccionados.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
pt: Mostrar os comandos de LaTeX dos ficheiros de completação seleccionados na barra lateral

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
pt: Ficheiros de Completação

en: File not found
pt: O ficheiro não foi encontrado

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
pt: A lista de palavras '%1' contém itens duplicados.

en: Completion
pt: Completação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
pt: Completação automática do formato &LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
pt: Limiar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
pt: letras

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
pt: Completação a&utomática de abreviaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
pt: Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
pt: Mostrar os comandos do LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
pt: Mostrar as abreviaturas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
pt: Propriedades da Completação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
pt: Colocar o cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
pt: Fechar os ambientes

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
pt: A Efectuar uma Verificação do Sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
pt: A verificar se o seu sistema TeX está instalado correctamente...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
pt: Resultados

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
pt: Ambientes Completos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
pt: Completar automaticamente o \begin{amb} com o \end{amb}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
pt: Indentação Automática Dentro dos Ambientes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
pt: Activar a indentação automática dos ambientes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
pt: Activada

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
pt: Usar espaços em vez de uma tabulação para indentar os ambientes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
pt: Usar espaços em vez de tabulações para indentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
pt: &Número de espaços:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
pt: Usar este número de espaços na indentação dos ambientes.

en: Open selected
pt: Abrir o seleccionado

en: Show LaTeX Files Only
pt: Mostrar Apenas os Ficheiros de LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
pt: Localização por omissão &do projecto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
pt: &Reabrir os ficheiros e os projectos no arranque

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
pt: Variáveis do Modelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
pt: A&utor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
pt: Opções da c&lasse do documento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
pt: Codificação de e&ntrada:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
pt: Detalhes de Limpeza do Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
pt: Limpar automaticamente os ficheiros após fechar o Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
pt: Actualizar o documento automaticamente após as alterações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
pt: Sincronizar a pasta da consola com as páginas de documentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
pt: Deixar o Kile processar os comandos do LyX enviados pelos editores/leitores bibliográficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
pt: Resolução por &omissão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
pt: (usado quando a imagem não indica a resolução)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
pt: Área en&volvente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
pt: Tentar determ&inar a partir da imagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
pt: (tem de instalar o pacote ImageMagick para usar esta opção)

en: <p>(La)TeX distributions use various locations for the base directory of the documentation files that they provide.<br/>Here are some suggestions:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Additionally, if you use TeXLive 2010 or above, the comprehensive collection of links to documentation topics<br/>that can be found in the top-level file <code>doc.html</code> may be helpful (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> or similar).<br/>You may want to consider placing it in the <i>User Help</i> section of the help menu.</p>
pt: <p>As distribuições de (La)TeX usam vários locais para a pasta de base dos ficheiros de documentação que fornecem.<br/>Estão aqui algumas sugestões:</p><ul><li><i>Debian: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>Ubuntu: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>OpenSuse: </i> /usr/share/texmf/doc</li><li><i>TexLive 2009: </i> /usr/share/doc/texlive-doc</li><li><i>TexLive 2010 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2010/texmf-dist/doc</li><li><i>TexLive 2011 (TUG): </i> /usr/local/texlive/2011/texmf-dist/doc</li></ul><p>Para além disso, se usar o TeXLive 2010 ou superior, a lista extensa de ligações para tópicos de documentação <br/>que podem ser encontrada no ficheiro de topo <code>doc.html</code> pode ser útil (<code>/usr/local/texlive/2011/doc.html</code> ou semelhante).<br/>Poderá pensar em colocá-lo na secção de <i>Ajuda do Utilizador</i> do menu de ajuda.</p>

en: Location of Documentation Files
pt: Localização dos Ficheiros de Documentação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: Insert the path to the TeX documentation directory here. For example /usr/share/texmf/doc.
pt: Indique aqui a localização da pasta de documentação do TeX. Por exemplo, '/usr/share/texmf/doc'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbLocation)
en: &Location of TeX documentation:
pt: &Localização da documentação do TeX:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
pt: Ajuda de Contexto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use the &Kile LaTeX reference
pt: Usar a referência de LaTeX do &Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use your system's TeXLive documentation
pt: &Usar a documentação do TeXLive do seu sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_texrefs)
en: Use your system's &TeX documentation   (older version)
pt: Usar a documentação do &TeX do seu sistema (versão antiga)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
pt: Con&figurar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_embedded)
en: Use &embedded viewer
pt: Usar um visualizador &incorporado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_external)
en: Show help file in a &separate window
pt: Abrir o ficheiro de ajuda numa janela &separada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
pt: Configurar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
pt: Configurar os ambientes e comandos do LaTeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
pt: Aspas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
pt: Inserir automaticamente aspas de abertura e &fecho no LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
pt: &Tipo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
pt: Esta opção irá introduzir o equivalente para LaTeX dos caracteres especiais que poderão ser introduzidos com o teclado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
pt: Inserir automaticamente o equivalente em LaTeX dos caracteres especiais ao escrever (acentos, etc)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
pt: Modo matemático

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
pt: Inserir automaticamente o $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
pt: Variáveis de Ambiente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
pt: Verificar se o documento de raiz é uma raiz de LaTeX antes de executar o LaTeX sobre ele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
pt: Verificar se é o documento de &raiz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
pt: Saltar para o primeiro erro, no caso de falha na execução do LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
pt: Sa&ltar para o primeiro erro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
pt: Executar automaticamente o Asymptote, BibTeX, MakeIndex e voltar a correr o LaTeX quando necessário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
pt: Executar automaticamente as ferramentas adicionais

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
pt: Configuração da Antevisão em Directo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
pt: Activar a antevisão em &directo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
pt: Activar a antevisão em directo para os documentos acabados de abrir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
pt: Comportamento da Compilação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
pt: Compilar os doc&umentos após a gravação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
pt: Compilar os documentos sempre &que existirem alterações ao fim de

en: Hide &Bad Boxes
pt: Esconder as Caixas &Inválidas

en: Hide (La)TeX &Warnings
pt: Esconder os A&visos de (La)TeX

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
pt: Seleccione uma ferramenta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
pt: Nova...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
pt: Deve seleccionar pelo menos uma configuração para a ferramenta actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
pt: Se&leccionar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
pt: Avançado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
pt: C&lasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
pt: Exten&são de origem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
pt: E&xtensão de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
pt: &Ficheiro de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
pt: Pasta &relativa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
pt: Fechar o Konsole quando a ferramenta terminar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
pt: Adicionar a ferramen&ta ao menu Construir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
pt: Í&cone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
pt: Repor as Ferramentas Predefinidas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
pt: Seleccione por favor o tipo de documento que deseja criar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
pt: Modelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
pt: Seleccione por favor o modelo que deverá ser usado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
pt: Iniciar o assistente de Arranque Rápido ao criar um ficheiro LaTeX vazio

en: Quick Preview in a Separate Window
pt: Antevisão Rápida numa Janela Separada

en: Select a configuration:
pt: Seleccione uma configuração:

en: Quick Preview in Bottom Bar
pt: Antevisão Rápida na Barra Inferior

en: &Resolution:
pt: &Resolução:

en: dpi
pt: ppp

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
pt: (valores permitidos: 30-1000 ppp)

en: &Background Color:
pt: Cor de &Fundo:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
pt: O Kile suporta três tipos de conversão para imagens PNG

en: (uses dvipng)
pt: (usa o 'dvipng')

en: (uses dvips/convert)
pt: (usa o 'dvips'/'convert')

en: (uses convert)
pt: (usa o 'convert')

en: Show preview in bottom bar:
pt: Mostrar a antevisão na barra inferior:

en: Conversion to image:
pt: Conversão para imagem:

en: Selection:
pt: Selecção:

en: Environment:
pt: Ambiente:

en: Mathgroup:
pt: Grupo Matemático:

en: Subdocument:
pt: Sub-documento:

en: Not available, opens always in a separate window.
pt: Não disponível, abre sempre numa janela separada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
pt: Co&mando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Considere o ficheiro <span style=" font-style:italic;">oMeuLivro.tex</span> com a localização completa <span style=" font-style:italic;">/home/arquimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">oMeuLivro.tex</span> e compile-o com o 'pdflatex' para <span style=" font-style:italic;">oMeuLivro.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">As variáveis têm os seguintes significados:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: nome do ficheiro com sufixo mas sem localização &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuLivro.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> nome do ficheiro sem sufixo e sem localização &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuLivro</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: localização do ficheiro de origem sem o nome do ficheiro  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/arquimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: localização do ficheiro de destino sem o nome do ficheiro; igual ao '%dir_base' caso não tenha sido definida uma localização relativa &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/arquimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> o nome do ficheiro de destino sem a localização &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">oMeuLivro.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> a resolução da acção de antevisão rápida definida em Configurar o Kile-&gt;Ferramentas-&gt;Antevisão</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Uma lista de todos os ficheiros num projecto que estejam marcados para arquivo. Assinale a opção de arquivo na barra de "Ficheiros e projectos", com o menu de contexto.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
pt: Opções:

en: Files & Projects
pt: Ficheiros e Projectos

en: Include in Archive
pt: Incluir no Arquivo

en: Project File
pt: Ficheiro do Projecto

en: Packages
pt: Pacotes

en: Images
pt: Imagens

en: &Open With
pt: A&brir Com

en: Other...
pt: Outro...

en: &Open
pt: &Abrir

en: &Save
pt: &Gravar

en: &Add to Project
pt: &Adicionar ao Projecto

en: &Include in Archive
pt: &Incluir no Arquivo

en: &Remove From Project
pt: &Remover do Projecto

en: A&dd Files...
pt: A&dicionar Ficheiros...

en: &Close
pt: Fe&char

en: Current Default (%1)
pt: Predefinição Actual (%1)

en: Current Default
pt: Predefinição Actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
pt: Ferramenta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
pt: Configuração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
pt: S&ubir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
pt: &Descer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
pt: Activar a &programação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
pt: Tempo-Limite de Execução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
pt: &Limitar o tempo de execução dos programas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
pt: &Tempo-limite (segundos):

en: Run Selected Script
pt: Executar o Programa Seleccionado

en: Create New Script
pt: Criar um Novo Programa

en: Open Selected Script in Editor
pt: Abrir o Programa Seleccionado no Editor

en: Configure Key Sequence
pt: Configurar a Sequência de Teclas

en: Remove Key Sequence
pt: Remover a Sequência de Teclas

en: Refresh List
pt: Actualizar a Lista

en: Script Name
pt: Nome do Programa

en: Sequence
pt: Sequência

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
pt: A sequência "%1" já está atribuída à acção "%2"

en: Sequence Already Assigned
pt: Sequência Já Atribuída

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
pt: A sequência "%1" é uma sub-sequência de "%2", que já está atribuída à acção "%3"

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
pt: A sequência menor "%1" já está atribuída à acção "%2"

en: Characters
pt: Caracteres

en: Words and numbers:
pt: Palavras e números:

en: LaTeX commands and environments:
pt: Comandos e ambientes do LaTeX:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
pt: Pontuação, separadores e espaços em branco:

en: Total characters:
pt: Caracteres inválidos:

en: Strings
pt: Cadeias de caracteres

en: Words:
pt: Palavras:

en: LaTeX commands:
pt: Comandos do LaTeX:

en: LaTeX environments:
pt: Ambientes do LaTeX:

en: Total strings:
pt: Texto total:

en: Line: %1 Col: %2
pt: Linha: %1 Col: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
pt: Nível de Expansão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
pt: &Valor por omissão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
pt: (&1=parte, 2=capítulo, 3=secção, 4=sub-secção, 5=sub-sub-secção, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
pt: Mostrar o &texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
pt: Abrir &o item de legendas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
pt: Mostrar as referências indefinidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
pt: Abrir o item de referências

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
pt: Mostrar os itens bibliográficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
pt: Abrir o item do 'bibitems'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
pt: Mostrar o TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
pt: Abrir o TODO/FIXME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
pt: Mostrar os am&bientes de figuras e tabelas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
pt: Mostrar os ficheiros gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
pt: Mostrar os ficheiros de entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
pt: Sem secção extra para as legendas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
pt: Extensão Gráfica por Omissão:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
pt: A extensão a usar para os ficheiros gráficos sem extensões

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
pt: Carregue com o botão esquerdo para saltar para a linha.
    Se fizer duplo-click irá abrir um ficheiro de texto ou de imagem.
    Quando for atribuída uma legenda a este item, será mostrada
    quando o rato passar por cima deste item. Os itens de um
    ficheiro gráfico ou de uma legenda atribuída oferecem também
    um menu de contexto (menu do botão direito).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
pt: %1 (linha %2)

en: Label: %1
pt: Legenda: %1

en: No "structure data" to display.
pt: Sem "dados de estrutura" para mostrar.

en: BibTeX References
pt: Referências de BibTeX

en: Undefined References
pt: Referências Indefinidas

en: Cannot create a list view item: no parent found.
pt: Não possível criar o item da lista: não foi encontrado o pai.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
pt: Não foi indicada nenhuma extensão para o ficheiro gráfico. A usar o .%1 da configuração do Projecto.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
pt: Não foi indicada nenhuma extensão para o ficheiro gráfico. A usar o .%1 da configuração global da Área de Estrutura.

en: File extension not specified
pt: A extensão do ficheiro não foi indicada

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
pt: Não é possível encontrar o ficheiro incluído. O ficheiro não existe, não está legível ou o Kile não consegue determinar a localização correcta do mesmo. O ficheiro que originou este erro foi: %1.
    Deseja criar este ficheiro?

en: Cannot Find File
pt: Não Foi Possível Encontrar Ficheiro

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Paste below
pt: Colar a&baixo

en: C&omment
pt: C&omentar

en: Run QuickPreview
pt: Executar a Antevisão Rápida

en: Insert Label
pt: Inserir uma Legenda

en: As &reference
pt: Como &referência

en: As &page reference
pt: Como referência da &página

en: Only the &label
pt: Apenas a &legenda

en: Copy Label to Clipboard
pt: Copiar a Legenda para a Área de Transferência

en: As reference
pt: Como referência

en: As page reference
pt: Como referência da página

en: Only the label
pt: Apenas a legenda

en: Command: %1
pt: Comando: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
pt[0]: Pacote Necessário: %2
pt[1]: Pacotes Necessários: %2

en: Comment: %1
pt: Comentário: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
pt: Símbolos Mais Usados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
pt: Apresentar a &janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
pt: Número de símbolos a mostrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
pt: Limpar a lista de símbolos ao fe&char o Kile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
pt: Inserir a representação em Unicode do símbolo seleccionado (quando disponível)

en: Run Outside of Kile
pt: Executar Fora do Kile

en: Run in Konsole
pt: Correr no Konsole

en: Use Document Viewer
pt: Usar o Visualizador do Documento

en: Run Sequence of Tools
pt: Correr uma Sequência de Ferramentas

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
pt: Utilize a página "Avançado" para configurar esta ferramenta.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
pt: Tipo de ferramenta desconhecido; os seus dados de configuração são inválidos.
    Talvez seja melhor repor a configuração predefinida.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
pt: Todas as suas configurações de ferramentas serão sobrepostas com os valores predefinidos.
    Tem a certeza que deseja continuar?

en: Choose a configuration for the tool %1
pt: Escolha uma configuração para a ferramenta %1

en: New Configuration
pt: Nova Configuração

en: Enter new configuration name:
pt: Indique o nome da nova configuração:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
pt: Tem a certeza que deseja remover a ferramenta %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
pt: Tem a certeza que deseja remover esta configuração?

en: You need at least one configuration for each tool.
pt: Deve seleccionar pelo menos uma configuração para cada ferramenta.

en: Cannot Remove Configuration
pt: Não é Possível Remover Configuração

en: no file installed
pt: sem ficheiro instalado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
pt: Ficheiro do menu instalado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
pt: Localização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
pt: Mostrar o menu do u&tilizador no menu LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
pt: Mostrar o menu do &utilizador na barra do menu
