kile - en to ro translation catalogue (245 entries)

en: Saving Problem
ro: Problemă la salvare

en: Failed
ro: Eșuat

en: Version
ro: Versiune

en: Binary
ro: Binar

en: Add Abbreviation
ro: Adaugă abreviere

en: Edit Abbreviation
ro: Editează abreviere

en: &Abbreviation:
ro: &Abreviere:

en: &Expanded Text:
ro: T&ext desfășurat:

en: Delete Files
ro: Șterge fișiere

en: Do you really want to delete these files?
ro: Sigur ștergeți aceste fișiere?

en: Files
ro: Fișiere

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
ro: Configurează

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
ro: Unelte

en: General Settings
ro: Configurări generale

en: Scripting
ro: Scriptare

en: Complete
ro: Încheiat

en: Code Completion
ro: Completare cod

en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
ro: Ajutor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
ro: Grafică

en: Project
ro: Proiect

en: Name:
ro: Denumire:

en: Directory:
ro: Director:

en: Search
ro: Căutare

en: Template:
ro: Model:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
ro: Comandă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
ro: Mediu

en: Image
ro: Imagine

en: Label
ro: Etichetă

en: Reference
ro: Referință

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
ro: Fișier

en: Filter:
ro: Filtru:

en: &Search
ro: &Caută

en: &Clear
ro: &Curăță

en: &Cancel
ro: &Renunță

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
ro: Număr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
ro: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
ro: Centru

en: Attributes
ro: Atribute

en: Group:
ro: Grup:

en: &Name:
ro: &Nume:

en: Opt&ion:
ro: Opț&iune:

en: &Parameter:
ro: &Parametru:

en: Does this command need an argument?
ro: Această comandă necesită un argument?

en: Edit a LaTeX Environment
ro: Editează un mediu LaTeX

en: Edit a LaTeX Command
ro: Editează o comandă LaTeX

en: An empty string is not allowed.
ro: Un șir gol nu este permis.

en: This environment already exists.
ro: Acest mediu există deja.

en: This command already exists.
ro: Această comandă există deja.

en: LaTeX Configuration
ro: Configurare LaTeX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
ro: Matematic

en: Lists
ro: Liste

en: Labels
ro: Etichete

en: References
ro: Referințe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
ro: Șterge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
ro: Opțiune

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ro: &Adaugă...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
ro: Ș&terge

en: Local File
ro: Fișier local

en: yes
ro: da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
ro: nu

en: Replace Local File?
ro: Înlocuiți fișierul local?

en: Remove Error
ro: Eroare de eliminare

en: Copy Error
ro: Eroare de copiere

en: Installation Successful
ro: Instalare reușită

en: Type: %1
ro: Tip: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
ro: Pictogramă:

en: Select...
ro: Alegere...

en: Existing Templates
ro: Șabloane existente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
ro: Tip document

en: Show all the templates
ro: Arată toate șabloanele

en: Clear Selection
ro: Elimină selecția

en: Please choose an icon first.
ro: Alegeți o pictogramă mai întâi.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
ro: Sunteți pe cale de a înlocui șablonul „%1”; sunteți sigur?

en: Failed to create the template.
ro: Crearea șablonului a eșuat.

en: Please select a template that should be removed.
ro: Alegeți șablonul ce trebuie eliminat.

en: Sorry, but you do not have the necessary permissions to remove the selected template.
ro: Din păcate nu aveți permisiunile necesare pentru a elimina șablonul ales.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
ro: Sunteți pe cale de a elimina șablonul „%1”; sunteți sigur?

en: The template could not be removed.
ro: Șablonul nu a putut fi eliminat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
ro: Număr de &rânduri:

en: Choose an environment.
ro: Alegeți un mediu.

en: Choose the number of table rows.
ro: Alegeți numărul de rânduri ale tabelului.

en: Number of cols:
ro: Număr de coloane:

en: New File
ro: Fișier nou

en: Tool Name
ro: Denumire unealtă

en: Class
ro: Clasă

en: <Custom>
ro: <Personalizat>

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
ro: Eroare: Denumirea nu poate să conțină o bară „/”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameter)
en: Parameter:
ro: Parametru:

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Există deja un fișier cu numele "%1". Sunteți sigur că doriți să-l suprascriu?

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
ro: Proprietăți

en: Done
ro: Gata

en: Execute
ro: Execută

en: Could not create a temporary file.
ro: Fișierul temporar nu a putut fi citit.

en: Extensions
ro: Extensii

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: File Already Exists
ro: Fișierul există deja

en: &Packages
ro: &Pachete

en: Description
ro: Descriere

en: Package
ro: Pachet

en: Value
ro: Valoare

en: &Author:
ro: &Autor:

en: &Title:
ro: &Titlu:

en: &Description:
ro: &Descriere:

en: &Value:
ro: &Valoare:

en: Copy
ro: Copiază

en: Summary
ro: Sumar

en: Statistics for %1
ro: Statistici pentru %1

en: Align Left
ro: Aliniază la stânga

en: Align Center
ro: Aliniază la centru

en: Align Right
ro: Aliniază la dreapta

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Join Cells
ro: Unește celulele

en: Split Cells
ro: Desparte celulele

en: Edit Frame
ro: Editează cadrul

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Clear Text
ro: Curăță textul

en: Clear Attributes
ro: Curăță atributele

en: Clear All
ro: Curăță tot

en: Number of rows:
ro: Număr de rânduri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
ro: Inserează buline

en: Optional parameter for the chosen environment.
ro: Parametru opțional pentru mediul ales.

en: Choose the number of table columns.
ro: Alegeți numărul de coloane ale tabelului.

en: Apply
ro: Aplică

en: Documentation Browser
ro: Navigator documentație

en: Table of Contents
ro: Cuprins

en: Start the search for the chosen keyword.
ro: Pornește căutarea după cuvântul-cheie ales.

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
ro: „texdoctk.dat” nu a putut fi citit.

en: Could not read the style file.
ro: Fișierul de stil nu a putut fi citit.

en: No KDE service found for this file.
ro: Nu a fost găsit niciun serviciu KDE pentru acest fișier.

en: Could not find '%1'
ro: „%1” nu poate fi găsit

en: No keyword given.
ro: Niciun cuvânt-cheie oferit.

en: Search results for keyword '%1'
ro: Rezultatele căutării după cuvântul „%1”

en: No documents found for keyword '%1'.
ro: Niciun document găsit pentru cuvântul-cheie „%1”.

en: TexDoc Dialog
ro: Dialog TexDoc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
ro: &Elimină

en: Move &Up
ro: Mută mai s&us

en: Move &Down
ro: Mută mai j&os

en: Open file dialog
ro: Dialog deschidere fișiere

en: Select File
ro: Alegeți fișierul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
ro: Inserează

en: Open File
ro: Deschide fișier

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Symbols
ro: Simboluri

en: Arrows
ro: Săgeți

en: Greek
ro: Grecesc

en: User Defined
ro: Definită de utilizator

en: Output
ro: Ieșire

en: Konsole
ro: Konsolă

en: Save All
ro: Salvează toate

en: Close All
ro: Închide toate

en: Close All Ot&hers
ro: Înc&hide toate celelalte

en: &Open Project...
ro: Deschidere pr&oiect...

en: Clean
ro: Curat

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Line
ro: Linie

en: Close
ro: Închide

en: Selection
ro: Selecția

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

en: View
ro: Vizualizare

en: Convert
ro: Convertește

en: no name
ro: fără nume

en: &Label:
ro: &Etichetă:

en: Open Files
ro: Fișiere deschise

en: Open Project
ro: Deschide proiect

en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

en: Add
ro: Adaugă

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Cite
ro: Citează

en: Add BibTeX database
ro: Adaugă bază de date BibTeX

en: Paste
ro: Lipește

en: Enumeration
ro: Enumerare

en: Size
ro: Dimensiune

en: small
ro: mic

en: large
ro: larg

en: Large
ro: Mare

en: Huge
ro: Imensă

en: Other
ro: Alta

en: Glossary
ro: Glosar

en: Monospace
ro:        țiat

en: Medium
ro: Mediu

en: Split
ro: Desparte

en: 1 error | %1 errors
ro[0]: 1 eroare
ro[1]: %1 erori
ro[2]: %1 de erori

en: 1 warning | %1 warnings
ro[0]: 1 avertizare
ro[1]: %1 avertizări
ro[2]: %1 de avertizări

en: Select Bibliography
ro: Alege bibliografia

en: Select a bibliography
ro: Alegeți o bibliografie

en: No bibliography selected.
ro: Nicio bibliografie aleasă.

en: No bibliographies found.
ro: Nicio bibliografie găsită.

en: Aborted
ro: Anulat

en: &Stop
ro: &Oprește

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (goto_menu)
en: &Go to
ro: Mer&gi

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
ro: Ș&terge

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
ro: &Referințe

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
ro: M&ediu

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
ro: Familie font

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
ro: Spațiu

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
ro: E&xpert

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: TeX Documentation
ro: Documentația TeX

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ro: Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ro: Editare

en: Fatal Error
ro: Eroare fatală

en: Documentation
ro: Documentație

en: Frame
ro: Cadru

en: Error
ro: Eroare

en: Empty File
ro: Fișier gol

en: Empty LaTeX File
ro: Fișier LaTeX gol

en: Empty BibTeX File
ro: Fișier BibTeX gol

en: Short
ro: Mică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
ro: &Adaugă

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: Dictionary
ro: Dicționar

en: Try to place the cursor.
ro: Încearcă plasarea cursorului.

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
ro: Prag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
ro: litere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
ro: Adaugă...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
ro: Arată abrevieri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
ro: Închide mediile

en: &Resolution:
ro: &Rezoluție:

en: Selection:
ro: Selecție:

en: Environment:
ro: Mediu:

en: Other...
ro: Alta...

en: &Open
ro: &Deschide

en: &Save
ro: &Salvează

en: &Close
ro: În&chide

en: Refresh List
ro: Actualizează lista

en: Characters
ro: Caractere

en: Cu&t
ro: &Taie

en: &Copy
ro: &Copiază

en: C&omment
ro: &Comentează

en: Run in Konsole
ro: Rulează în konsolă

en: Run Sequence of Tools
ro: Rulează secvență de unelte

en: Choose a configuration for the tool %1
ro: Alegeți o configurație pentru unealta %1

en: New Configuration
ro: Configurație nouă

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
ro: Sigur doriți să eliminați unealta %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
ro: Sigur doriți să eliminați această configurație?

en: Cannot Remove Configuration
ro: Imposibil de eliminat configurația
