kile - en to sv translation catalogue (2067 entries)

en: Could not save the local abbreviation list.
    Error code %1.
sv: Kunde inte spara den lokala förkortningslistan.
    Felkod %1.

en: Saving Problem
sv: Problem att spara

en: Running in Kile
sv: Kör i Kile

en: Tool not found.
    Kile is not configured correctly. Go to Settings->Configure Kile->Tools and either fix the problem or change to the default settings.
sv: Verktyg hittades inte.
    Kile är inte riktigt inställt. Gå till Inställningar -> Anpassa Kile -> Verktyg, och rätta antingen problemet eller byt till standardinställningar.

en: Passed
sv: Lyckades

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Embedding of Okular is supported
sv: Inbäddning av Okular stöds

en: Binary
sv: Binärfil

[ctx: additional failure message given as argument]
en: Could not find the binary for this essential tool. %1
sv: Kunde inte hitta binärfilen för detta nödvändiga verktyg. %1

[ctx: additional failure message given as argument]
en: No executable '%1' found. %2
sv: Det körbara programmet '%1' kunde inte hittas. %2

en: Could not find the binary for this essential tool
sv: Kunde inte hitta binärfilen för detta nödvändiga verktyg

en: No executable '%1' found
sv: Det körbara programmet '%1' kunde inte hittas

[ctx: executable => path]
en: Found (%1 => %2)
sv: Hittades (%1 => %2)

en: Simple Test
sv: Enkel test

en: This essential tool does not work; please check your installation.
sv: Detta nödvändiga verktyg fungerar inte. Kontrollera installationen.

en: Source Specials Switch
sv: Omkoppling av källkodsspecialiteter

en: Supported, use the 'Modern' configuration for (La)TeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
sv: Stöds. Använd 'modern' inställning för (La)Tex för att automatiskt aktivera funktionerna för omvänd sökning och sökning framåt.

en: Not supported, use the srcltx package to enable the inverse and forward search capabilities.
sv: Stöds inte. Använd paketet srcltx för att aktivera funktionerna omvänd sökning och sökning framåt.

en: SyncTeX Support
sv: Stöd för Synctex

en: Supported, use the 'Modern' configuration for PDFLaTeX and XeLaTeX to auto-enable inverse and forward search capabilities.
sv: Stöds. Använd 'modern' inställning för PDFlatex och Xelatex för att automatiskt aktivera funktionerna för omvänd sökning och sökning framåt.

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: PNG previews cannot be used for mathgroups in the bottom preview pane
sv: PNG-förhandsgranskning kan inte användas av matematiska grupper i nedre förhandsgranskningsrutan

en: PNG previews cannot be used with conversions 'dvi->ps->png' and 'pdf->png' in the bottom preview pane
sv: PNG-förhandsgranskningar kan inte användas med konverteringarna 'dvi->ps->png' och 'pdf->png' i nedre förhandsgranskningsrutan

en: Add Abbreviation
sv: Lägg till förkortning

en: Edit Abbreviation
sv: Redigera förkortning

en: &Abbreviation:
sv: &Förkortning:

en: &Expanded Text:
sv: &Expanderad text:

en: Delete Files
sv: Ta bort filer

en: Do you really want to delete these files?
sv: Vill du verkligen ta bort filerna?

en: Files
sv: Filer

en: Critical failure, Kile will not function properly
sv: Kritiskt fel, Kile kommer inte att fungera riktigt

en: Failed, but not critical
sv: Misslyckades, men inget kritiskt fel

en: System Check
sv: Systemkontroll

en: <p>This configuration assistant will check whether your system is set up correctly to process LaTeX documents. It will also allow to fine-tune the configuration of Kile while taking the results of the tests into account.</p><p>It is recommended to run this assistant before using Kile for the first time.</p><p>Please press 'Next' now to start the test procedure.</p>
sv: <p>Den här inställningsguiden kontrollerar om systemet är riktigt inställt för att behandla Latex-dokument. Den gör det också möjligt att finjustera Kiles inställning med hänsyn tagen till testerna.</p><p>Det rekommenderas att guiden körs innan Kile används för första gången.</p><p>Klicka nu på 'Nästa' för att starta testproceduren.</p>

en: System Check & Configuration Assistant
sv: Guide för systemkontroll och inställning

en: Checking whether the system is set up correctly...
sv: Kontrollerar om systemet är riktigt inställt...

en: Configure the viewer tools to use the document viewer
sv: Anpassa visningsverktygen att använda dokumentvisningen

en: Use the 'modern' configuration for the TeX, PDFTeX, and LaTeX tools
sv: Använd 'modern' inställning för verktygen Tex, PDFtex och Latex

en: Use the 'modern' configuration for the PDFLaTeX, LuaLaTeX and XeLaTeX tools
sv: Använd 'modern' inställning för verktygen PDFlatex, Lualatex och Xelatex

en: <br/>Please press 'Finish' now to accept the recommended configuration changes.
sv: <br/>Klicka på 'Slutför' nu för att acceptera de rekommenderade inställningsändringarna.

en: Test Results
sv: Testresultat

en: The following <b>critical</b> tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile cannot function correctly on your system. Please consult the test results<br/>to determine which programs have to be fixed.
sv: Följande <b>kritiska</b> tester lyckades inte:<br/><br/>%1<br/><br/>Kile kan inte fungera riktigt på systemet. Titta i testresultaten<br/> för att ta reda på vilka program som måste rättas.

en: The following tests did not succeed:<br/><br/>%1<br/><br/>You will still be able to use Kile; however, not all features are guaranteed to work.
sv: Följande tester lyckades inte:<br/><br/>%1<br/><br/>Du kan fortfarande använda Kile. Dock garanteras inte att alla funktioner fungerar.

en: <b>No problems were detected. Kile will work correctly on your system.</b>
sv: <b>Inga problem hittades. Kile kommer att fungera riktigt på systemet.</b>

en: The embedded document viewer is available and live preview is supported.
sv: Den inbäddade dokumentvisningen är tillgänglig och direkt förhandsgranskning stöds.

en: The embedded document viewer is available, but the installed version of PDFLaTeX is<br/><b>not compatible</b> with live preview.
sv: Den inbäddade dokumentvisningen är tillgänglig, men den installerade versionen av PDFlatex<br/><b>fungerar inte</b> med direkt förhandsgranskning.

en: The embedded document viewer is <b>not available</b> (as Okular is either not available or the installed<br/>version is too old). Live preview is hence not supported.
sv: Den inbäddade dokumentvisningen är <b>inte tillgänglig</b> (eftersom Okular antingen inte är tillgänglig eller den installerade<br/>versionen är för gammal). Direkt förhandsgranskning <b>stöds därför inte</b>.

en: <br/><font color="#FF0000"><b>The tests could not be finished correctly. Please check the available disk space.</b></font>
sv: <br/><font color="#FF0000"><b>Testerna kunde inte slutföras på ett riktigt sätt. Kontrollera tillgängligt diskutrymme.</b></font>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
sv: Anpassa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLatexConfig) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetEnvironmentConfig)
en: LaTeX
sv: Latex

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig)
en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Build
sv: Bygg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetScriptingConfig)
en: Scripting Support
sv: Stöd för skript

en: Scripting
sv: Skript

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
sv: Användarmeny

en: Complete
sv: Komplettera

en: Code Completion
sv: Kodkomplettering

note: i18n: ectx: Menu (quickpreview)
en: Quick Preview
sv: Snabbgranskning

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: Menu (menu_livepreview)
en: Live Preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageEnvironments)
en: Environments
sv: Omgivningar

en: installed
sv: installerad

en: not installed
sv: inte installerad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
sv: Diagram

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetStructureViewConfig)
en: Structure View
sv: Strukturvy

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetSymbolViewConfig)
en: Symbol View
sv: Symbolvy

en: Project
sv: Projekt

en: Name:
sv: Namn:

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Search
sv: Sök

en: Pattern:
sv: Mönster:

en: Template:
sv: Mall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
sv: Kommando

en: Command[]
sv: Kommando

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Environment
sv: Omgivning

en: Image
sv: Bild

en: Label
sv: Etikett

en: Reference
sv: Referens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
sv: Arkiv

en: Directory Options
sv: Katalogalternativ

en: Scan directories recursively
sv: Avsök kataloger rekursivt

en: &Search
sv: &Sök

en: &Clear
sv: &Rensa

en: Enter the regular expression you want to search for here.<br>Possible meta characters are:<br><ul><li>&nbsp;<b>.</b> - Matches any character</li><li>&nbsp;<b>^</b> - Matches the beginning of a line</li><li>&nbsp;<b>$</b> - Matches the end of a line</li><li>&nbsp;<b>\\\&lt;</b> - Matches the beginning of a word</li><li>&nbsp;<b>\\\&gt;</b> - Matches the end of a word</li></ul>The following repetition operators exist:<ul><li>&nbsp;<b>?</b> - The preceding item is matched at most once</li><li>&nbsp;<b>*</b> - The preceding item is matched zero or more times</li><li>&nbsp;<b>+</b> - The preceding item is matched one or more times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched exactly <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,}</b> - The preceding item is matched <i>n</i> or more times</li><li>&nbsp;<b>{,<i>n</i>}</b> - The preceding item is matched at most <i>n</i> times</li><li>&nbsp;<b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - The preceding item is matched at least <i>n</i>, but at most <i>m</i> times.</li></ul>Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \\<i>n</i>.
sv: Skriv in det reguljära uttrycket du vill söka efter här.<br><b>.</b> - Matchar  alla tecken<br><b>^</b> - Matchar början på en rad<br><b>$</b> - Matchar slutet på en rad<br><b>\\\&lt;</b> - Matchar början av ett ord<br><b>\\\&gt;</b> - Matchar slutet av ett ord<br><br>Följande tecken för upprepning finns:<br><b>?</b> - Föregående objekt matchas en gång som mest<br><b>*</b> - Föregående objekt matchas noll eller flera gånger<br><b>+</b> - Föregående objekt matchas en eller flera gånger<br><b>{<i>n</i>}</b> - Föregående objekt matchas exakt <i>n</i> gånger<br><b>{<i>n</i>,}</b> - Föregående objekt matchas <i>n</i> eller flera gånger<br><b>{,<i>n</i>}</b> - Föregående objekt matchas som mest <i>n</i> gånger<br><b>{<i>n</i>,<i>m</i>}</b> - Föregående objekt matchas som minst <i>n</i>,<br>   men som mest <i>m</i> gånger.<br><br>Dessutom är bakåtreferenser till parentetiserade deluttryck<br>tillgängliga, och anges med \\<i>n</i>.

en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas.
sv: Ange filnamnsmönstret här för filerna att söka i. Du kan ange flera mönster åtskilda med kommatecken.

en: Choose one search mode. For the first modes, the search pattern is built from the editable template, where '%s' is replaced by the given pattern.<br><br>There are additional fixed predefined modes for environments, graphics, labels, references and input files. If the pattern is empty, Kile will search for all commands of this mode. If a pattern is given, it will be inserted as a parameter. For example, in environment mode with pattern 'center', Kile will search for '\begin{center}', and in graphics mode with pattern '.*\.png', Kile will search for all png files.
sv: Välj ett sökläge. För det första läget byggs sökmönstret från den redigerbara mallen, där '%s' ersätts av det angivna mönstret.<br><br>Det finns ytterligare fasta fördefinierade lägen för omgivningar, grafik, etiketter, referenser och indatafiler. Om mönstret är tomt, söker Kile efter alla kommandon i motsvarande läge. Om ett mönster anges, infogas det som en parameter. Till exempel i omgivningsläget med mönstret 'center' söker Kile efter '\begin{center}' och i grafikläget med mönstret '.*\.png' söker Kile efter alla png-filer.

en: For the first three modes you can choose a template for the pattern from the combo box and edit it here. The string %s in the template is replaced by the pattern input field, resulting in the regular expression to search for. In all other modes this template is ignored.
sv: Du kan välja en mall för mönstret i kombinationsrutan och redigera den här. Strängen %s i mallen ersätts med mönsterinmatningsfältet, vilket resulterar i det reguljära uttrycket som ska sökas efter.

en: Enter the directory which contains the files you want to search in.
sv: Ange katalogen som innehåller filerna som du vill söka i.

en: Check this box to search in all subdirectories.
sv: Markera den här rutan för att söka i underkataloger.

en: The results of the grep run are listed here. Select a filename/line number combination with a mouse click on the item or with the cursor to show the respective line in the editor.
sv: Resultaten från grep-körningen listas här. Välj en kombination av filnamn/rad och tryck på returtangenten, eller dubbelklicka på posten för att visa motsvarande rad i editorn.

en: Find in Files
sv: Sök i filer

en: Find in Project
sv: Sök i projekt

en: no project opened
sv: Något projekt har inte öppnats

en: <strong>Error:</strong><p>
sv: <strong>Fel:</strong><p>

en: Grep Tool Error
sv: Fel i sökverktyg

en: Invalid regular expression: %1
sv: Felaktigt reguljärt uttryck: %1

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Figure Environment
sv: Figuromgivning

en: Table Environment
sv: Tabellomgivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
sv: Figur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
sv: Tabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbHere)
en: Here exact
sv: Exakt här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbBottom)
en: Bottom of page
sv: Längst ner på sidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbTop)
en: Top of page
sv: Överst på sidan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPage)
en: Extra page
sv: Extra sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
sv: Centrera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption:
sv: Rubrik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Label:
sv: Etikett:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Include Graphics
sv: Inkludera grafik

en: Graphics (*.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps)
sv: Grafik (*.png *.jpg *.pdf *.ps *.eps)

en: PNG Files (*.png)
sv: PNG-filer (*.png)

en: JPG Files (*.jpg)
sv: JPG-filer (*.jpg)

en: PDF Files (*.pdf)
sv: PDF-filer (*.pdf)

en: Postscript Files (*.eps *ps)
sv: Postscript-filer (*.eps *ps)

en: Graphics (*.png *.jpg *.eps.gz *.eps)
sv: Grafik (*.png *.jpg *.eps.gz *.eps)

en: Zipped EPS Files (*.eps.gz)
sv: Arkiverade EPS-filer (*.eps.gz)

en: EPS Files (*.eps)
sv: EPS-filer (*.eps)

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: You must include the wrapfig package to use the text wrapping options
sv: Du måste installera paketet wrapfig för att använda alternativen för radbrytning av text

en: Missing Package
sv: Saknar paket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
sv: Bild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
sv: Information:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
sv: Utmatning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_center)
en: Center picture
sv: Centrera bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
sv: Sökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_graphicspath)
en: Use \graphicspath command of LaTeX
sv: Använd kommandot \graphicspath i Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
sv: Bildinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
sv: Vinkel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: Bounding box:
sv: Omgivande ruta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_bb)
en: Use bounding box
sv: Använd omgivande ruta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
sv: Skala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
sv: Behåll proportion

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_6)
en: Trim image
sv: Beskär bild

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim image by the specified lengths
sv: Beskär bild med angivna längder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_clip)
en: Trim Image
sv: Beskär bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
sv: Vänster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
sv: Överkant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
sv: Höger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
sv: Underkant:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimLeft) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimTop) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimRight) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_trimBottom)
en: 0pt
sv: Alt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: figure
sv: figur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_figure)
en: Use figure environment
sv: Använd figuromgivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_label) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wraplabel)
en: fig:
sv: figur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Bottom)
en: Bottom of page (b)
sv: Längst ner på sidan (b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Page)
en: Extra page (p)
sv: Extra sida (p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Here)
en: Here (h)
sv: Här (h)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Top)
en: Top of page (t)
sv: Överst på sidan (t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_Force)
en: Force Positioning (!)
sv: Tvinga positionering (!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
sv: Egen:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: wrapfigure
sv: omgiven figur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_wrapfigure)
en: Use wrapfigure environment
sv: Använd omgivningen omgiven figur (wrapfigure)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, edit_wrapwidth)
en: 3.5in
sv: 3,5 tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Lines to break:
sv: Radbrytningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapleft)
en: Left (L/l)
sv: Vänster (L/l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapoutside)
en: Outside (O/o)
sv: Utanför (O/o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapright)
en: Right  (R/r)
sv: Höger (R/r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapinside)
en: Inside (I/i)
sv: Inuti (I/i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_wrapfloat)
en: Float figure
sv: Låt figuren flyta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Overhang:
sv: Överhäng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
sv: Placering:

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Group:
sv: Grupp:

en: &Name:
sv: &Namn:

en: Include *-&version:
sv: Inkludera &version med asterisk:

en: Name of the group, to which this environment or command belongs.
sv: Namn på gruppen som omgivningen eller kommandot hör till.

en: Name of the new environment or command.
sv: Den nya omgivningens eller kommandots namn.

en: Name of the environment or command to edit.
sv: Namn på omgivningen eller kommandot att redigera.

en: Does this environment or command also exist in a starred version?
sv: Finns omgivningen eller kommandot i en version med asterisk?

en: \\ is end of &line:
sv: \\ är rads&lut:

en: Needs &math mode:
sv: Behöver &matematikläge:

en: Shall 'Smart New Line' insert \\?
sv: Ska 'Smart nyrad' infoga \\?

en: Does this environment need math mode?
sv: Kräver omgivningen matematikläge?

en: Define the standard tabulator of this environment.
sv: Definiera omgivningens vanliga tabulator.

en: Opt&ion:
sv: Alternat&iv:

en: Define an optional alignment parameter.
sv: Definiera en valfri justeringsparameter.

en: Does this command need an optional parameter?
sv: Behöver kommandot en valfri parameter?

en: Does this environment need an additional parameter like {n} for an integer number, {w} for a width or { } for any other parameter?
sv: Kräver omgivningen en ytterligare parameter, som {n} för ett heltal, {w} för en bredd eller { } för någon annan parameter?

en: Does this command need an argument?
sv: Kräver kommandot ett argument?

en: Define a new LaTeX environment:
sv: Definiera en ny Latex-miljö:

en: Define a new LaTeX command:
sv: Definiera ett nytt Latex-kommando:

en: Edit a LaTeX Environment
sv: Redigera en Latex-omgivning

en: Edit a LaTeX Command
sv: Redigera ett Latex-kommando

en: An empty string is not allowed.
sv: En tom sträng är inte tillåten.

en: This environment already exists.
sv: Den här omgivningen finns redan.

en: This command already exists.
sv: Det här kommandot finns redan.

en: LaTeX Configuration
sv: Latex-inställning

en: AMS-Math
sv: AMS-matematik

note: i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Math
sv: Matematik

en: Lists
sv: Listor

en: Tabular
sv: Tabell

en: Labels
sv: Etiketter

en: References
sv: Referenser

en: Bibliographies
sv: Bibliografier

en: Citations
sv: Hänvisningar

en: Includes
sv: Inkluderar

en: LaTeX Environments
sv: Latex-omgivningar

en: LaTeX Commands
sv: Latex-kommandon

en: Do you want to delete this environment?
sv: Vill du ta bort den här omgivningen?

en: Do you want to delete this command?
sv: Vill du ta bort det här kommandot?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
sv: Ta bort

en: LaTeX Environment
sv: Latex-omgivning

en: All your 'environment' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
sv: Alla dina miljöinställningar kommer att skrivas över med förvalda inställningar. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: All your 'command' settings will be overwritten with the default settings, are you sure you want to continue?
sv: Alla dina kommandoinställningar kommer att skrivas över med förvalda inställningar. Är du säker på att du vill fortsätta?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Define LaTeX Environments and Commands for Kile
sv: Definiera Latex-omgivningar och kommandon för Kile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, environments)
en: List of known environments with a lot of additional information that Kile can potentially use. You can add your own environments, which will then be recognized by autocompletion of environments; 'Smart Newline' and 'Smart Tabulator', for example. Note that you can only edit and delete user-defined environments.
sv: En lista över kända omgivningar med en mängd ytterligare information som Kile eventuellt kan använda. Du kan lägga till dina egna omgivningar som känns igen vid automatisk komplettering av omgivningar, till exempel 'Smart nyrad' och 'Smart tabulator'. Observera att du bara kan redigera och ta bort användardefinierade omgivningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
sv: Med asterisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: EOL
sv: Radslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments)
en: Tab
sv: Tabulator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
sv: Kommandon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, addButton)
en: Add a new environment.
sv: Lägg till en ny omgivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteButton)
en: Delete a user-defined environment.
sv: Ta bort en användardefinierad omgivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
sv: Ta &bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, editButton)
en: Edit a user-defined environment.
sv: Redigera en användardefinierad omgivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showOnlyUserDefined)
en: Show only user-defined environments and commands
sv: Visa bara användardefinierade omgivningar och kommandon

en: 1 item found. | %1 items found.
sv[0]: 1 objekt hittades.
sv[1]: %1 objekt hittades.

en: File Name
sv: Filnamn

en: Local File
sv: Lokal fil

en: Add File?
sv: Lägg till fil?

en: Add selected files
sv: Lägg till markerade filer

en: Add all the selected files
sv: Lägg till alla markerade filer

en: Install custom files
sv: Installera egna filer

en: Install your own completion files
sv: Installera dina egna kompletteringsfiler

en: Manage custom files
sv: Hantera egna filer

en: Manage the local completion files in the file manager
sv: Hantera de lokala kompletteringsfilerna i filhanteraren

en: yes
sv: ja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
sv: nej

en: Select Completion Files to Install Locally
sv: Markera kompletteringsfiler att installera lokalt

en: Completion files (*.cwl)
sv: Kompletteringsfiler (*.cwl)

en: A local completion file with the name "%1" already exists.
    Do you want to replace this file?
sv: En lokal kompletteringsfil som heter "%1" finns redan.
    Vill du ersätta filen?

en: Replace Local File?
sv: Ersätt lokal fil?

en: An error occurred while removing the file "%1".
    Please check the file permissions.
sv: Ett fel uppstod medan filen "%1" skulle tas bort.
    Kontrollera filrättigheterna.

en: Remove Error
sv: Borttagningsfel

en: Cannot copy the file to the local directory!
    Please check the access permissions of the directory "%1".
sv: Kan inte kopiera filen till den lokala katalogen.
    Kontrollera åtkomsträttigheterna för katalogen "%1".

en: Copy Error
sv: Kopieringsfel

en: The custom files have been installed and preselected for adding.
sv: De egna filerna har installerats och är förvalda för att läggas till.

en: Installation Successful
sv: Installation lyckades

en: Type: %1
sv: Typ: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
sv: Ikon:

en: Select...
sv: Välj...

en: Existing Templates
sv: Befintliga mallar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
sv: Dokumenttyp

en: Show all the templates
sv: Visa alla mallar

en: Clear Selection
sv: Rensa markering

en: Select an existing template if you want to overwrite it with your new template.
    Note that you cannot overwrite templates marked with an asterisk:
    if you do select such a template, a new template with the same name
    will be created in a location you have write access to.
sv: Välj en befintlig mall om du vill skriva över den med den nya mallen.
    Observera att du inte kan skriva över mallar markerade med en asterisk:
    Om du väljer en sådan mall, skapas en ny mall med samma namn på
    en plats där du har skrivrättigheter.

en: Please select the template that you want to remove.
    Note that you cannot delete templates marked with an asterisk (for which you lack the necessary deletion permissions).
sv: Välj mallen du vill ta bort.
    Observera att du inte kan ta bort mallar markerade med en asterisk (där du saknar tillräckliga rättigheter för att ta bort dem).

en: The template name that you have entered is invalid.
    Please enter a new name.
sv: Mallnamnet du har skrivit in är inte giltigt.
    Skriv in ett nytt namn.

en: Please choose an icon first.
sv: Välj först en ikon.

en: The icon file: %1
    does not seem to exist. Please choose a new icon.
sv: Ikonfilen: %1
    verkar inte finnas. Välj en ny ikon.

en: The file: %1
    does not seem to exist. Maybe you forgot to save the file?
sv: Filen: %1
    verkar inte finnas. Kanske glömde du att spara filen?

en: A template named "%1" already exists.
    Please remove it first.
sv: En mall som heter "%1" finns redan.
    Ta först bort den.

en: You are about to replace the template "%1"; are you sure?
sv: Du är på väg att ersätta mallen %1. Är du säker?

en: Replace template
sv: Ersätt mall

en: Failed to create the template.
sv: Misslyckades med att skapa mallen.

en: Please select a template that should be removed.
sv: Välj en mall som ska tas bort.

en: You are about to remove the template "%1"; are you sure?
sv: Du är på väg att ta bort mallen "%1". Är du säker?

en: The template could not be removed.
sv: Mallen kunde inte tas bort.

en: Math Environments
sv: Matematikomgivning

en: Without n&umbering:
sv: Utan n&umrering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
sv: Antal &rader:

en: Number of c&ols:
sv: Antal k&olumner:

en: Space command
    to &separate groups:
sv: Mellanrumskommando
    för att &skilja grupper åt:

en: Standard &tabulator:
sv: Vanlig &tabulator:

en: Display&math mode:
sv: &Matematikvisningsläge:

en: Use &bullets:
sv: Använd &punkter:

en: Choose an environment.
sv: Välj en omgivning.

en: Use the starred version of this environment.
sv: Använd versionen av omgivningen med asterisk.

en: Choose the number of table rows.
sv: Välj antal tabellrader.

en: Choose the number of table columns or alignment groups.
sv: Välj antal tabellkolumner eller justeringsgrupper.

en: Define an extra LaTeX command to separate alignment groups.
sv: Definiera ett extra Latex-kommando för att skilja justeringsgrupper åt.

en: Choose one of some predefined tabulators.
sv: Använd en av några fördefinierade tabulatorer.

en: Some environments are only valid in math mode. You can surround them with one of these display math modes.
sv: Visa omgivningar är bara giltiga i matematikläge. Du kan omge dem med en av dessa visningsmatematiklägen.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quick from one cell to another.
sv: Infoga punkter i varje cell. Alt+Ctrl+Högerpil och Alt+Ctrl+Vänsterpil går snabbt från en cell till en annan.

en: Number of cols:
sv: Antal kolumner:

en: Number of groups:
sv: Antal grupper:

en: New File
sv: Ny fil

en: LaTeX Document
sv: Latex-dokument

en: BibTeX Document
sv: Bibtex-dokument

en: Kile Script
sv: Kile-skript

en: Tool Name
sv: Verktygsnamn

en: Class
sv: Klass

en: <Custom>
sv: <Egen>

en: Error: A tool by this name exists already.
sv: Fel: Ett verktyg med detta namn finns redan.

en: Error: The name may not contain a slash '/'.
sv: Fel: Namnet får inte innehålla ett snedstreck '/'.

en: Error: The name may not contain a (, ), [, or ].
sv: Fel: Namnet får inte innehålla (, ), [ eller ].

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBehavior)
en: Select the default &behavior (class)
    of this tool. It will inherit all properties
    of the tool it is based upon.
    
    For example, selecting "LaTeX" will
    cause your tool to behave just like
    the standard "LaTeX" tool.
sv: Välj standard&beteende (klass)
    för verktyget. Det ärver alla egenskaper
    som  verktyget det är baserat på.
    
    Genom att till exempel välja "Latex"
    gör att verktyget beter sig precis som
    det vanliga verktyget "Latex".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbName)
en: Type a short descriptive name for the &tool:
sv: Skriv in ett kort beskrivande namn för verk&tyget:

en: PDF Wizard
sv: PDF-guide

en: Re&arrange
sv: &Arrangera om

en: 1 Page + Empty Page --> 2up
sv: 1 sida + tom sida --> 2 upp

en: 1 Page + Duplicate --> 2up
sv: 1 sida + duplikat --> 2 upp

en: 2 Pages --> 2up
sv: 2 sidor --> 2 upp

en: 2 Pages (landscape) --> 2up
sv: 2 sidor (liggande) --> 2 upp

en: 4 Pages --> 4up
sv: 4 sidor --> 4 upp

en: 4 Pages (landscape) --> 4up
sv: 4 sidor (liggande) --> 4 upp

en: Select Even Pages
sv: Välj jämna sidor

en: Select Odd Pages
sv: Välj udda sidor

en: Select Even Pages (reverse order)
sv: Välj jämna sidor (omvänd ordning)

en: Select Odd Pages (reverse order)
sv: Välj udda sidor (omvänd ordning)

en: Reverse All Pages
sv: Vänd alla sidor

en: Decrypt
sv: Avkoda

en: Select Pages
sv: Välj sidor

en: Delete Pages
sv: Ta bort sidor

en: Apply a background watermark
sv: Använd ett vattenmärke i bakgrunden

en: Apply a background color
sv: Använd en bakgrundsfärg

en: Apply a foreground stamp
sv: Du en förgrundsstämpel

en: pdftk: Choose Parameter
sv: pdftk: Välj parameter

en: pdfpages: Choose Parameter
sv: pdfpages: Välj parameter

[ctx: %1 is the number of pages]
en: %1 (encrypted)
sv: %1 (krypterade)

en: Error: unknown number of pages
sv: Fel: Okänt antal sidor

en: PDFTK-Password
sv: PDFTK-lösenord

en: This PDF file is encrypted and 'pdftk' cannot open it.
    Please enter the password for this PDF file
     or leave it blank to try another method:
sv: Den här PDF-filen är krypterad och 'pdftk' kan
    inte öppna den. Ange PDF-filens lösenord eller
    lämna det tomt för att prova en annan metod:

en: A password is necessary to set or change the current settings.
sv: Ett lösenord krävs för att ange eller ändra nuvarande inställningar.

en: The permissions of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
sv: Det här dokumentets skydd kan ändras av <i>pdftk</i>.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no permission can be changed.
sv: Några skydd kan inte ändras, eftersom <i>pdftk</i> inte är tillgängligt.

en: <i>pdftk</i> is not available, so no property can be changed.
sv: Några egenskaper kan inte ändras, eftersom <i>pdftk</i> inte är tillgängligt.

en: The properties of this document can be changed with <i>pdftk</i>.
sv: Det här dokumentets egenskaper kan ändras av <i>pdftk</i>.

en: This input file is encrypted, so only <i>pdftk</i> works.
sv: Indatafilen är krypterad, alltså fungerar bara <i>pdftk</i>.

en: A password is necessary to rearrange pages.
sv: Ett lösenord behövs för att arrangera om sidor.

en: This input file is encrypted, but <i>pdftk</i> is not installed.
sv: Indatafilen är krypterad, men <i>pdftk</i> är inte installerat.

en: This wizard will use <i>pdftk</i> and the LaTeX package <i>pdfpages</i>.
sv: Guiden kommer att använda <i>pdftk</i> och Latex-paketet <i>pdfpages</i>.

en: This wizard will only use <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> is not installed).
sv: Guiden kommer bara att använda <i>pdftk</i> (<i>pdfpages.sty</i> är inte installerat).

en: This wizard will only use the LaTeX package <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> was not found).
sv: Guiden kommer bara att använda Latex-paketet <i>pdfpages</i> (<i>pdftk</i> hittades inte).

en: This wizard can't work, because no tool was found (see help section).
sv: Guiden kan inte fungera eftersom inga verktyg hittades (se hjälpavsnittet).

en: <i>(Compiled without libpoppler pdf library. Not all tasks are available.)</i>
sv: <i>(Kompilerad utan biblioteket libpoppler. Alla aktiviteter är inte tillgängliga.)</i>

en: &Update
sv: &Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
sv: Sidor:

en: Comma separated page list: 1,4-7,9
sv: Sidlista åtskilda av kommatecken: 1,4-7,9

en: All options for 'pdftk'
sv: Alla väljare för 'pdftk'

en: All options for 'pdfpages'
sv: Alla väljare för 'pdfpages'

en: Applies a PDF watermark to the background of a single input PDF. Pdftk uses only the first page from the background PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page.
sv: Lägger till ett PDF-vattenmärke i bakgrunden av en enstaka PDF-indatafil. Pdftk använder bara den första sidan från PDF-filen med bakgrunden och lägger till den på varje sida i PDF-indatafilen. Sidan skalas och roteras efter behov för att passa på indatasidan.

en: Applies a foreground stamp on top of the input PDF document's pages. Pdftk uses only the first page from the stamp PDF and applies it to every page of the input PDF. This page is scaled and rotated as needed to fit the input page. This works best if the stamp PDF page has a transparent background.
sv: Lägger till en förgrundsstämpel över PDF-dokumentets sidor. Pdftk använder bara den första sidan från PDF-filen med stämpeln och lägger till den på varje sida i PDF-indatafilen. Sidan skalas och roteras efter behov för att passa på indatasidan. Det fungerar bäst om PDF-sidan har en genomskinlig bakgrund.

en: &Apply
sv: V&erkställ

en: Failed to create a temporary directory.
    
    This wizard cannot be used.
sv: Misslyckades skapa en tillfällig katalog.
    
    Guiden kan inte användas.

en: <center>PDF-Wizard</center><br>This wizard uses 'pdftk' and the LaTeX package 'pdfpages' to<ul><li>rearrange pages of an existing PDF document</li><li>read and update documentinfo of a PDF document (only pdftk)</li><li>read, set or change some permissions of a PDF document (only pdftk). A password is necessary to set or change this document settings. Additionally PDF encryption is done to lock the file's content behind this password.</li></ul><p>The package 'pdfpages' will only work with non-encrypted documents. 'pdftk' can handle both kind of documents, but a password is needed for encrypted files. If one of 'pdftk' or 'pdfpages' is not available, the possible rearrangements are reduced.</p><p><i>Warning:</i> Encryption and a password does not provide any real PDF security. The content is encrypted, but the key is known. You should see it more as a polite but firm request to respect the author's wishes.</p>
sv: <center>PDF-guide</center><br>Guiden använder 'pdftk' och Latex-paketet 'pdfpages' för att<ul><li>arrangera om sidor i ett befintligt PDF-dokument</li><li>läsa och uppdatera dokumentinformation i ett PDFdokument (bara pdftk)</li><li>läsa, ange eller ändra vissa skydd i ett PDF-dokument (bara pdftk). Ett lösenord krävs för att ange eller ändra dokumentets inställningar. Dessutom används PDF-kryptering för att låsa filens innehåll med lösenordet.</li></ul><p>Paketet 'pdfpages' fungerar bara med okrypterade dokument. 'pdftk' kan hantera båda dokumenttyperna, men ett lösenord behövs för krypterade filer. Om antingen 'pdftk' eller 'pdfpages' inte är tillgängligt reduceras möjliga arrangemang.</p><p><i>Varning:</i> Kryptering och ett lösenord ger ingen verklig säkerhet för PDF. Innehållet är krypterat, men nyckeln är känd. Du bör betrakta det mer som en artig men bestämd begäran om att respektera författarens önskemål.</p>

en: <p><i>Information: </i>This version of Kile was compiled without libpoppler library. Setting, changing and removing of properties and permissions is not possible.</p>
sv: <p><i>Information: </i>Den här versionen av Kile kompilerades utan biblioteket libpoppler. Att ange, ändra eller ta bort egenskaper och skydd är inte möjligt.</p>

en: PDF Tools
sv: PDF-verktyg

en: LaTeX with 'pdfpages' package
sv: Latex med pdfpages-paket

en: Rearranging PDF file: %1
sv: Arrangera om PDF-fil: %1

en: ***** tool:
sv: ***** verktyg:

en: ***** input file:
sv: ***** indatafil:

en: ***** output file:
sv: ***** utdatafil:

en: ***** param:
sv: ***** parameter:

en: ***** command:
sv: ***** kommando:

en: ***** viewer:
sv: ***** visning:

en: An error occurred while executing the task.
sv: Ett fel uppstod när aktiviteten utfördes.

en: Finished with an error (wrong password)
sv: Avslutades med ett fel (felaktigt lösenord)

en: Finished with an error
sv: Avslutades med ett fel

en: Could not create the ViewPDF tool
sv: Kunde inte skapa en PDF-visningsverktyg

en: ViewPDF
sv: PDF-visning

en: The utility needs some parameters in this mode.
sv: I det här läget behöver verktyget vissa parametrar.

en: Illegal page list 'from-to': %1 is bigger than %2.
sv: Ogiltig sidlista 'från-till': %1 är större än %2.

en: Illegal pagenumber: %1.
sv: Ogiltigt sidnummer: %1.

en: You need to define a PDF file as foreground stamp.
sv: Du måste definiera en PDF-fil som förgrundsstämpel.

en: You need to define a PDF file as background watermark.
sv: Du måste definiera en PDF-fil som vattenmärke i bakgrunden.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as image file in this mode.
sv: Okänt filformat: Bara '.pdf' accepteras som bildfil i det här läget.

en: The given file doesn't exist.
sv: Den angivna filen finns inte.

en: You need to define an output file.
sv: Du måste definiera en utdatafil.

en: Unknown file format: only '.pdf' is accepted as output file.
sv: Okänt filformat: Bara '.pdf' accepteras som utdatafil.

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil som heter "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: No input file is given.
sv: Ingen indatafil angiven.

en: Unknown file format: only '.pdf' are accepted for input files.
sv: Okänt filformat: Bara '.pdf' accepteras för indatafiler.

en: This input file does not exist.
sv: Den här indatafilen finns inte.

en: No password is given.
sv: Inget lösenord angivet.

en: The password should be at least 6 characters long.
sv: Lösenordet måste vara minst 6 tecken långt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Input file:
sv: Indatafil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
sv: sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
sv: Ikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterInfo)
en: This wizard will use 'pdftk' and LaTeX package 'pdfpages'.
sv: Guiden kommer att använda 'pdftk' och Latex-paketet 'pdfpages'.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbRearrangements)
en: Rearrangements
sv: Arrangera om

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Output file:
sv: Utdatafil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you want to overwrite the original file.
sv: Utdatafilens namn. Posten kan också vara tom, om du vill skriva över originalfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTask) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Task:
sv: Aktivitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbView) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Viewer:
sv: Visningsprogram:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: View the result of the conversion process. okular is always taken as an external viewer.
sv: Visa resultatet av konverteringsprocessen. Okular används alltid som externt visningsprogram.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show the resulting PDF file
sv: Visa den resulterande PDF-filen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbOverwrite)
en: Overwrite the original file
sv: Skriv över originalfilen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_edParameter) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_edParameter)
en: 'Select pages' and 'Free Parameter' need some specific parameter, which you can enter here
sv: 'Välj sidor' och 'Fri parameter' behöver vissa särskilda parametrar, som du kan skriva in här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbStamp)
en: PDF file:
sv: PDF-fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
sv: Bakgrund:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
sv: Egenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbProperties)
en: Properties of this PDF document
sv: Det här PDF-dokumentets egenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
sv: Skapare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
sv: Ämne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
sv: Nyckelord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
sv: Författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
sv: Producent:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
sv: Kryptering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
sv: Skapad datum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
sv: datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: Modification date:
sv: Ändringsdatum:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
sv: Skydd

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbPermissions)
en: Permissions (under 128-bit-security)
sv: Skydd (med 128-bitars säkerhet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Printing:
sv: Utskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Copy text or graphics:
sv: Kopiera text eller grafik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Modify contents:
sv: Ändra innehåll:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Fill form fields with data:
sv: Fylla i formulärfält med data:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbPrinting) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbModify) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCopy) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbFormFeeds) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbAnnot
en: allowed
sv: tillåtet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Change or add annotations or fill form fields:
sv: Ändra och lägga till kommentarer eller fylla i formulärfält:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPrinting)
en: Allow only Printing
sv: Tillåt bara utskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbAll)
en: Allow all features
sv: Tillåt alla funktioner

en: Rearrange Postscript File
sv: Arrangera om en Postscript-fil

en: Neither 'pstops' nor 'psselect' found.
sv: Varken 'pstops' eller 'psselect' hittades.

en: 'pstops' not found.
sv: 'pstops' hittades inte.

en: 'psselect' not found.
sv: 'psselect' hittades inte.

en: 1 DIN A5 Page + Empty Page --> DIN A4
sv: 1 DIN A5 sida + tom sida --> DIN A4

en: 1 DIN A5 Page + Duplicate --> DIN A4
sv: 1 DIN A5 sida + duplikat --> DIN A4

en: 2 DIN A5 Pages --> DIN A4
sv: 2 DIN A5 sidor --> DIN A4

en: 2 DIN A5L Pages --> DIN A4
sv: 2 DIN A5L sidor --> DIN A4

en: 4 DIN A5 Pages --> DIN A4
sv: 4 DIN A5 sidor --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Empty Page --> DIN A4
sv: 1 DIN A4 sida + tom sida --> DIN A4

en: 1 DIN A4 Page + Duplicate --> DIN A4
sv: 1 DIN A4 sida + duplikat --> DIN A4

en: 2 DIN A4 Pages --> DIN A4
sv: 2 DIN A4 sidor --> DIN A4

en: 2 DIN A4L Pages --> DIN A4
sv: 2 DIN A4L sidor --> DIN A4

en: Copy All Pages (sorted)
sv: Kopiera alla sidor (sorterade)

en: Copy All Pages (unsorted)
sv: Kopiera alla sidor (osorterade)

en: pstops: Choose Parameter
sv: pstops: Välj parameter

en: psselect: Choose Parameter
sv: psselect: Välj parameter

en: Done
sv: Klar

en: Execute
sv: Kör

en: Could not create a temporary file.
sv: Kunde inte skapa tillfällig fil.

en: rearrange ps file: %1
sv: Arrangera om ps-fil: %1

en: An error occurred while rearranging the file.
sv: Ett fel uppstod medan filen skulle arrangeras om.

en: Unknown file format: only '.ps' and '.ps.gz' are accepted for input files.
sv: Okänt filformat: Bara '.ps' och '.ps.gz' accepteras för indatafiler.

en: psselect needs some parameters in this mode.
sv: I det här läget behöver psselect vissa parametrar.

en: pstops needs some parameters in this mode.
sv: I det här läget behöver pstops vissa parametrar.

en: You need to define an output file or select the viewer.
sv: Du måste definiera en utdatafil eller välja visningen.

en: Unknown file format: only '.ps' is accepted as output file.
sv: Okänt filformat: Bara '.ps' accepteras som utdatafil.

en: Copies:
sv: Kopior:

en: Postscript Tools
sv: Postscript-verktyg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cbTask)
en: Choose one of the 18 operations to convert a postscript file. The last four operations need specific parameters.
sv: Välj en av 18 sätt att konvertera en Postscript-fil. De sista fyra sätten behöver särskilda parametrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbInfo)
en: Conversion of ps files is made by 'pstops' and 'psselect'.
    Be sure to call 'dvips' with option '-t a4' and
    hyperref package (if needed) with option 'a4paper'.
sv: Konvertering av ps-filer görs av 'pstops' och 'psselect'.
    Försäkra dig om att anropa 'dvips' med väljaren '-t a4' och
    paketet hyperref (om det behövs) med väljaren 'a4paper'.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edInfile)
en: Input file, which should be converted.
sv: Indatafil som ska konverteras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbView)
en: Show ps file with 'okular'
sv: Visa ps-fil med 'okular'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_spCopies)
en: When you want to copy pages, you must enter the number of copies
sv: När du vill kopiera sidor, måste du ange antalet kopior

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_edOutfile)
en: The name of the output file. This entry may also be empty, if you only want to view the result without saving it. In this case the viewer checkbox must be checked.
sv: Utdatafilens namn. Posten kan också vara tom, om du bara vill titta på resultatet utan att spara det. I detta fall måste kryssrutan för visning vara markerad.

en: Extensions
sv: Filändelser

en: Insert a short descriptive name of your project here.
sv: Lägg till ett kort beskrivande namn för projektet här.

en: Insert a list (separated by spaces) of file extensions which should be treated also as files of the corresponding type in this project.
sv: Infoga en lista av filändelser (åtskild med mellanslag) som också ska behandlas som filer av motsvarande typ i projektet.

en: Project &title:
sv: Projekt&titel:

en: Project &folder:
sv: Projekt&katalog:

en: Insert the path to your project here.
sv: Lägg till sökvägen till projektet här.

en: (use global settings)
sv: (använd allmänna inställningar)

en: Default graphic extension to open when none specified by file name.
sv: Förvald grafikfiländelse att öppna när ingen anges av filnamnet.

en: Source Files
sv: Källkodsfiler

en: Package Files
sv: Paketfiler

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: Bibliography Files
sv: Bibliografi-filer

en: Default Graphics Extension:
sv: Förvald grafikfiländelse:

en: Predefined:
sv: Fördefinierad:

en: Error in extension '%1':
    All user-defined extensions should look like '.xyz'
sv: Fel i filändelse '%1':
    Alla användardefinierade filändelser måste se ut som '.xyz'

en: Invalid extension
sv: Felaktig filändelse

en: Create New Project
sv: Skapa nytt projekt

en: Create a new file and add it to this project
sv: Skapa en ny fil, och lägg till den i projektet

en: File&name (relative to where the project file is):
sv: Fil&namn (i förhållande till projektfilen):

en: If you want Kile to create a new file and add it to the project, then check this option and select a template from the list that will appear below.
sv: Om du vill att Kile ska skapa en ny fil och lägga till den i projektet, markera det här alternativet och välj en mall i listan som visas nedanför.

en: You have not entered a project name. If you decide to proceed, the project name will be set to "Untitled".
    Do you want to create the project nevertheless?
sv: Du skrev inte in ett projektnamn. Om du fortsätter kommer projektnamnet att anges som: Utan namn.
    Vill du skapa projektet trots det?

en: No Project Name Given
sv: Inget projektnamn angivet

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Please enter the folder where the project file should be saved to.
sv: Skriv in katalogen där projektfilen ska sparas.

en: Empty Location
sv: Tom plats

en: Please enter an absolute path to the project folder.
sv: Skriv in en absolut sökväg till projektkatalogen.

en: Invalid Location
sv: Ogiltig plats

en: Please enter a filename for the file that should be added to this project.
sv: Skriv in ett filnamn för filen som ska läggas till i projektet.

en: No File Name Given
sv: Inget filnamn angivet

en: The project file exists already. Please choose another name.
sv: Projektfilen finns redan. Välj ett annat namn.

en: Project File Already Exists
sv: Projektfilen finns redan

en: The GUI settings file exists already. Please choose another project name.
sv: Filen med inställningar av det grafiska användargränssnittet finns redan. Välj ett annat projektnamn.

en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

en: The file "%1" already exists, overwrite it?
sv: Filen "%1" finns redan. Skriv över den?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Project Options
sv: Projektalternativ

en: (use global setting)
sv: (använd allmänna inställningar)

en: Select the default master document. Leave empty for auto detection.
sv: Välj förvalt huvuddokument. Lämna tomt för automatisk detektering.

en: &Master document:
sv: &Huvuddokument:

en: (auto-detect)
sv: (detektera automatiskt)

en: &QuickBuild configuration:
sv: &Snabbygginställning:

en: &MakeIndex options
sv: Alternativ för att s&kapa index

en: <p>Could not create the project folder "
    %1"</p>.<p>Please check whether you have write permissions.</p>
sv: <p>Kunde inte skapa projektkatalogen
    "%1"</p>.<p>Kontrollera att du har skrivrättigheter.</p>

en: <p>The project folder "(%1)" is not writable.</p><p>Please check the permissions of the project folder.</p>
sv: <p>Projektkatalogen "(%1)" kan inte skrivas till.</p><p>Kontrollera projektkatalogens rättigheter.</p>

en: Cla&ss Options
sv: Kla&ssalternativ

en: &Packages
sv: &Paket

en: &Document Properties
sv: &Dokumentegenskaper

en: Doc&ument class:
sv: &Dokumentklass:

en: Add an entry to this combo box
sv: Lägg till post i kombinationsrutan

en: Remove current entry from this combo box
sv: Ta bort aktuell post från kombinationsrutan

en: &Typeface size:
sv: &Typsnittsstorlek:

en: Paper si&ze:
sv: &Pappersstorlek:

en: E&ncoding:
sv: &Kodning:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Cl&ass options:
sv: K&lassalternativ:

en: Add a new class option
sv: Lägg till ett nytt klassalternativ

en: Ed&it...
sv: Red&igera...

en: Edit the current class option
sv: Redigera aktuellt klassalternativ

en: Remove the current class option
sv: Ta bort aktuellt klassalternativ

en: LaTe&X packages:
sv: Late&x-paket:

en: Package
sv: Paket

en: Value
sv: Värde

en: &Add Package...
sv: &Lägg till paket...

en: Add a new package
sv: Lägg till ett nytt paket

en: Add Op&tion...
sv: Lägg till al&ternativ...

en: Add a new package option
sv: Lägg till ett nytt paketalternativ

en: Edit the current package option
sv: Redigera aktuellt paketalternativ

en: Remove the current package option
sv: Ta bort aktuellt paketalternativ

en: &Reset to Defaults
sv: Åte&rställ till förval

en: Reset to the default list of packages
sv: Återställ listan till förvalda paket

en: &Author:
sv: &Författare:

en: &Title:
sv: &Titel:

en: Dat&e:
sv: Dat&um:

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: Sets the document's orientation to landscape
sv: Ställer in dokumentets orientering till liggande

en: Margins are set for single side output
sv: Marginaler är inställda för enkelsidig utmatning

en: Left and right pages differ in page margins
sv: Vänster och högersidor skiljer sig åt i sidmarginaler

en: Marks "overfull hboxes" on the output with black boxes
sv: Markerar "överfulla h-rutor" i utmatningen med svarta rutor

en: No special marks for "overfull hboxes" on the output
sv: Inga särskilda markeringar av "överfulla h-rutor" i utmatningen

en: Puts formula numbers on the left side
sv: Placerar formelnummer på vänster sida

en: Aligns formulas on the left side
sv: Justerar formler på vänster sida

en: Puts title and abstract on an extra page
sv: Placerar titel och sammanfattning på en extra sida

en: Puts title and abstract on the same page as the text
sv: Placerar titel och sammanfattning på samma sida som texten

en: Puts the text in one column
sv: Placerar text i en kolumn

en: Puts the text in two columns
sv: Placerar text i två kolumner

en: Formats the bibliography in open style
sv: Formaterar bibliografin med öppen stil

en: Chapters may start on top of every page
sv: Kapitel kan börja överst på varje sida

en: Chapters may only start on top of right pages
sv: Kapitel kan bara börja överst på högersidor

en: Cause the header to be counted as text
sv: Gör att sidhuvudet räknas som text

en: Cause the header to be counted as border
sv: Gör att sidhuvudet räknas som kant

en: Cause the footer to be counted as text
sv: Gör att sidfoten räknas som text

en: Cause the footer to be counted as border
sv: Gör att sidfoten räknas som kant

en: Cause the margin-note to be counted to the text body
sv: Gör att marginalanteckningen räknas som om den tillhör texten

en: The normal margin is used for the margin-note area
sv: Den normala marginalen används som område för marginalanteckningar

en: Writes the paper size as a special into the DVI-file
sv: Skriver pappersstorleken som specialvärde i DVI-filen

en: Writes the paper size into the pdftex page register
sv: Skriver pappersstorleken till PDF Tex sidoregistret

en: Uses the correct mechanism with PDF- or DVI-file
sv: Använder riktig mekanism med PDF- eller DVI-fil

en: Enables the default for an empty left page
sv: Aktiverar standardvärdet för en tom vänstersida

en: An empty left page will set with the plain-pagestyle
sv: En tom vänstersida formateras med den enkla sidstilen

en: An empty left page will set with the empty-pagestyle
sv: En tom vänstersida formateras med den tomma sidstilen

en: Use a line to separate the header from the text body
sv: Använd en linje för att skilja sidhuvud från texten

en: Use no line to separate the header from the text body
sv: Använd inte någon linje för att skilja sidhuvud från texten

en: Use a line to separate the footer from the text body
sv: Använd en linje för att skilja sidfot från texten

en: Use no line to separate the footer from the text body
sv: Använd inte någon linje för att skilja sidfot från texten

en: Normal paragraph spacing of one line
sv: Normala styckesmellanrum med en rad

en: Normal spacing, at least 1/3 of the last line is free
sv: Normala styckesmellanrum, minst 1/3 av den sista raden är tom

en: Normal spacing, at least 1/4 of the last line is free
sv: Normala styckesmellanrum, minst 1/4 av den sista raden är tom

en: Normal spacing, no special provision for the last line
sv: Normala styckesmellanrum, ingen särskild behandling av sista raden

en: Paragraph spacing of half a line
sv: Styckesmellanrum med en halv rad

en: Spacing 1/2 line, at least 1/3 of the last line is free
sv: Styckesmellanrum 1/2 rad, minst 1/3 av den sista raden är tom

en: Spacing 1/2 line, at least 1/4 of the last line is free
sv: Styckesmellanrum 1/2 rad, minst 1/4 av den sista raden är tom

en: Spacing 1/2 line, no special provision for the last line
sv: Styckesmellanrum 1/2 rad, ingen särskild behandling av sista raden

en: No spacing between paragraphs, indent the first line by 1 em
sv: Inget mellanrum mellan stycken, indentera första raden 1 em

en: One-line captions are centered, multi-line left-justified
sv: Rubriker med en rad centreras, med flera rader vänsterjusteras

en: No special handling of one-line captions
sv: Ingen särskild behandling av rubriker med en rad

en: Normal great title font sizes
sv: Normala stora teckenstorlekar för titlar

en: Small font sizes for titles
sv: Små teckenstorlekar för titlar

en: Even smaller font sizes for titles
sv: Ännu mindre teckenstorlekar för titlar

en: Include lists of figures and tables in the TOC
sv: Inkludera lista över figurer och tabeller i innehållsförteckningen

en: Include the bibliography in the TOC
sv: Inkludera bibliografin i innehållsförteckningen

en: Include the index in the TOC
sv: Inkludera index i innehållsförteckningen

en: Number the lists of figures and tables in the TOC
sv: Numrera listan med figurer och tabeller i innehållsförteckningen

en: Number the bibliography in the TOC
sv: Numrera bibliografin i innehållsförteckningen

en: All numbers and titles are set in a left-justified column
sv: Alla nummer och titlar formateras i en vänsterjusterad kolumn

en: Different sectional units have different indentations
sv: Olika avsnittsenheter har olika indentering

en: All numbers and captions are set in a left-justified column
sv: Alla nummer och rubriker formateras i en vänsterjusterad kolumn

en: All Numbers uses a fixed space
sv: Alla tal använder fast bredd

en: Numbering of sectional units have a point at the end
sv: Numrering av avsnittsenheter har en punkt i slutet

en: Numbering of sectional units have no point at the end
sv: Numrering av avsnittsenheter har ingen punkt i slutet

en: Caption command acts like \captionabove
sv: Kommandot caption fungerar som \captionabove

en: Caption command acts like \captionbelow
sv: Kommandot caption fungerar som \captionbelow

en: Captions of the longtable package should not be redefined
sv: Rubriker från paketet longtable ska inte definieras om

en: Use a separate line for the chapter number
sv: Använd en särskild rad för kapitelnummer

en: Use the same line for the chapter number and title
sv: Använd samma rad för kapitelnummer och titel

en: Use a separate line for the appendix name
sv: Använd en särskild rad för appendixnamn

en: No separate line for the appendix name
sv: Ingen särskild rad för appendixnamn

en: Include the abstract's title
sv: Inkludera sammanfattningens titel

en: Exclude the abstract's title
sv: Exkludera sammanfattningens titel

en: The file is compiled in draft mode
sv: Filen kompileras i utkastläge

en: The file is compiled in final mode
sv: Filen kompileras i slutläge

en: Slides will use many colors
sv: Bilder använder många färger

en: Slides will use a restricted set of colors
sv: Bilder använder ett begränsat antal färger

en: Display the number of the current slide and the total number
sv: Visa numret för aktuell bild och det totala antalet

en: Display only the number of the current slide
sv: Visa bara numret för aktuell bild

en: The background of the slide is always white
sv: Bildernas bakgrund är alltid vit

en: The color of the background depends on the current style
sv: Bakgrundens färg beror på aktuell stil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
sv: Latex-filen kompileras för att skapa en Postskript-fil

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
sv: Latex-filen kompileras för att skapa en PDF-fil

en: Some macros interpret their argument in ps mode
sv: Vissa makron tolkar sina argument i PS-läge

en: Some macros do not interpret their argument in ps mode
sv: Vissa makron tolkar inte sina argument i PS-läge

en: The PS file is to be translated into a PDF file using Adobe Distiller
sv: PS-filen ska översättas till en PDF-fil med Adobe Distiller

en: The LaTeX file is to be processed with YandY LaTeX
sv: Latex-filen ska behandlas med YandY LaTeX

en: The PS file is to be translated into a PDF file using ps2pdf
sv: PS-filen ska översättas till en PDF-fil med ps2pdf

en: The LaTeX file is to be processed with MicroPress VTeX
sv: Latex-filen ska behandlas med MicroPress VTeX

en: Do not add any caption at the bottom of the slides
sv: Lägg inte till någon rubrik längst ner på bilderna

en: Place text of slides at the (vertical) top of the slides
sv: Placera texten på bilderna längst upp (vertikalt)

en: Place text of slides at the (vertical) center of the slides
sv: Placera texten på bilderna centrerat (vertikalt)

en: Headlines, footlines, and sidebars are replaced by gray rectangles
sv: Sidhuvud, sidfot och sidorader ersätts av grå rektanglar

en: Make all navigation bars as small as possible
sv: Gör alla navigeringsrader så små som möjligt

en: Suppresses generation of some entries in the pdf information
sv: Undertrycker att skapa vissa poster i PDF-informationen

en: Switches off the definition of default blocks like theorem
sv: Stänger av definitionen av förvalda block som teorem

en: Does not load amsthm and amsmath
sv: Laddar inte amsthm och amsmath

en: Needed when using the CJK package for Asian fonts
sv: Behövs när CJK-paketet för asiatiska teckensnitt används

en: Use a sans-serif font during the presentation
sv: Använd sans serif-teckensnitt under presentationen

en: Use a serif font during the presentation
sv: Använd serif-teckensnitt under presentationen

en: Override the math font to be a sans-serif font
sv: Överskrid matematiskt teckensnitt så att det är ett sans serif-teckensnitt

en: Override the math font to be a serif font
sv: Överskrid matematiskt teckensnitt så att det är ett serif-teckensnitt

en: Deactivate internal font replacements for math text
sv: Inaktivera intern teckensnittsersättning för matematisk text

en: Create a PDF handout
sv: Skapa PDF-anteckningar

en: For PDF transparency
sv: För PDF-stordiabilder

en: All structure elements are typeset in blue
sv: Alla strukturelement formateras med blått

en: All structure elements are typeset in red
sv: Alla strukturelement formateras med rött

en: All structure elements are typeset in black and white
sv: Alla strukturelement formateras i svartvitt

en: All structure elements are typeset in brown
sv: Alla strukturelement formateras med brunt

en:  Notes are not shown
sv:  Anteckningar visas inte

en:  Include notes in the output file
sv:  Inkludera anteckningar i utdatafilen

en:  Include only notes and suppress frames
sv:  Inkludera bara anteckningar och undertryck ramar

en: %1 '%2' already exists.
sv: %1 '%2' finns redan.

en: Special math environments and commands (AMS)
sv: Särskild matematisk omgivning och kommandon (AMS)

en: Collection of fonts and symbols for math mode (AMS)
sv: Samlingar av teckensnitt och symboler för matematiskt läge (AMS)

en: Defines symbol names for all math symbols in MSAM and MSBM (AMS)
sv: Definierar symbolnamn för alla matematiska symboler i MSAM och MSBM (AMS)

en: Improved theorem setup (AMS)
sv: Förbättrad inställning för teorem (AMS)

en: Extends caption capabilities for figures and tables
sv: Utökar rubrikmöjligheter för figurer och tabeller

en: Hypertext marks in LaTeX
sv: Hypertextmarkering i Latex

en: Use dvips as hyperref driver
sv: Använd dvips som drivrutin för hyperref

en: Use pdftex as hyperref driver
sv: Använd PDF Tex som drivrutin för hyperref

en: Make bookmarks
sv: Skapa bokmärken

en: Put section numbers in bookmarks
sv: Lägg till avsnittsnummer i bokmärken

en: Open up bookmark tree
sv: Öppna bokmärkesträd

en: Text for PDF Author field
sv: Text för PDF-författarfält

en: Text for PDF Creator field
sv: Text för PDF-skaparfält

en: LaTeX with hyperref package
sv: Latex med hyperref-paket

en: Resize document window to fit document size
sv: Ändra storlek på dokumentfönstret för att passa dokumentstorleken

en: Text for PDF Keywords field
sv: Text för PDF-nyckelordsfält

en: Text for PDF Producer field
sv: Text för PDF-producentfält

en: Starting view of PDF document
sv: Startvy för PDF-dokument

en: Text for PDF Subject field
sv: Text för PDF-ämnesfält

en: Text for PDF Title field
sv: Text för PDF-titelfält

en: Use Palatino font as roman font (both text and math mode)
sv: Använd teckensnittet Palatino som romanskt teckensnitt (både i text- och matematikläge)

en: Use Times font as roman font (both text and math mode)
sv: Använd teckensnittet Times som romanskt teckensnitt (både i text- och matematikläge)

en: Enable index generation
sv: Aktivera skapa index

en: Enables multicolumn environments
sv: Aktiverar flerkolumnomgivningar

en: Load all pstricks packages
sv: Ladda alla pstricks-paket

en: Rotates text
sv: Roterar text

en: Enables subfigures inside figures
sv: Möjliggör delfigurer inne i figurer

en: Typesetting capital Greek letters
sv: Typsättning av stora grekiska bokstäver

en: Extending LaTeX's color facilities
sv: Utöka Latex färgfunktioner

en: Adds language specific support
sv: Lägg till språkspecifikt stöd

en: Use a font encoding scheme
sv: Använd en kodningsmetod för teckensnitt

en: Support for including graphics
sv: Stöd för att inkludera grafik

en: Specialize on graphic inclusion for dvips
sv: Specialisering på att inkludera grafik för dvips

en: Specialize on graphic inclusion for pdftex
sv: Specialisering på att inkludera grafik för PDF Tex

en: Show only frames of graphics
sv: Visa bara grafikramar

en: <default>
sv: <standard>

en: <empty>
sv: <tom>

en: Document Class
sv: Dokumentklass

en: Please enter the new document &class:
sv: Skriv in den nya dokument&klassen:

en: &Set all options from this standard class (optional):
sv: &Ställ in alla alternativ från standardklassen (valfritt):

en: Use standard &fontsizes
sv: Använd standard &teckenstorlekar

en: Use standard &papersizes
sv: Använd standard &pappersstorlek

en: Do you want to remove "%1" from the document class list?
sv: Vill du ta bort "%1" från dokumentklasslistan?

en: Remove Document Class
sv: Ta bort dokumentklass

en: Add Fontsize
sv: Lägg till teckenstorlek

en: Please enter the &fontsizes (comma-separated list):
sv: Skriv in &teckenstorlekarna (lista åtskild med kommatecken):

en: Do you want to remove "%1" from the fontsize list?
sv: Vill du ta bort "%1" från teckenstorlekslistan?

en: Remove Fontsize
sv: Ta bort teckenstorlek

en: Add Papersize
sv: Lägg till pappersstorlek

en: Please enter the &papersizes (comma-separated list):
sv: Skriv in &pappersstorlekarna (lista åtskild med kommatecken):

en: Do you want to remove "%1" from the papersize list?
sv: Vill du ta bort "%1" från pappersstorlekslistan?

en: Remove Papersize
sv: Ta bort pappersstorlek

en: Add Option
sv: Lägg till alternativ

en: Name of &option:
sv: Alternativets &namn:

en: &Description:
sv: &Beskrivning:

en: &Select this option
sv: Välj &alternativet

en: Edit Option
sv: Redigera alternativ

en: Do you want to delete this class option?
sv: Vill du ta bort det här klassalternativet?

en: Add Package
sv: Lägg till paket

en: &Package:
sv: &Paket:

en: &Select this package
sv: &Välj det här paketet

en: &Option:
sv: Al&ternativ:

en: package:
sv: paket:

en: &Editable
sv: &Redigerbar

en: De&fault value:
sv: Stan&dardvärde:

en: &Value:
sv: &Värde:

en: Op&tion:
sv: Al&ternativ:

en: Edit Package
sv: Redigera paket

en: Do you want to delete this package option?
sv: Vill du ta bort det här paketalternativet?

en: Do you want to delete this package?
sv: Vill du ta bort det här paketet?

en: Do you want to reset this package list?
sv: Vill du återställa den här paketlistan?

en: Reset Package List
sv: Återställ paketlista

en: %1 '%2' is not allowed.
sv: %1 '%2' tillåts inte.

en: This document class already exists.
sv: Den här dokumentklassen finns redan.

en: This name is not allowed for a document class.
sv: Det här namnet är inte tillåtet för en dokumentklass.

en: This document class option already exists.
sv: Det här alternativet för dokumentklass finns redan.

en: This package already exists.
sv: Det här paketet finns redan.

en: Could not identify the package name.
sv: Kunde inte identifiera paketnamnet.

en: This package option already exists.
sv: Paketalternativet finns redan.

en: New Key Sequence
sv: Ny tangentsekvens

en: Use a key sequence written in the editor to execute a script.
sv: Använd en tangentsekvens skriven i editorn för att köra ett skript.

en: Use a shortcut to execute a script.
sv: Använd en genväg för att köra ett skript.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Choose the type of the key sequence:
sv: Välj tangentsekvensens typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbKeySequence)
en: Editor key sequence
sv: Editortangensekvens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
sv: Genväg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbKeySequence)
en: Please enter a key sequence for this script:
sv: Ange en tangentsekvens för skriptet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Please enter a shortcut for this script:
sv: Ange en genväg för skriptet:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy as LaTeX
sv: Kopiera som Latex

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: For information about the accuracy see the Help.
sv: För information om noggrannheten se hjälpen.

en: Statistics for %1
sv: Statistik för %1

en: Statistics for the Project %1
sv: Statistik för projektet %1

en: To get statistics for all project files, you have to open them all.
sv: För att få statistik för alla projektfiler måste du öppna samtliga.

en: WARNING: These are the statistics for the selected text only.
sv: Varning: Det här är bara statistik för markerad text.

en: Statistics for project %1, file %2
sv: Statistik för projektet %1, filen %2

en: Statistics for project %1
sv: Statistik för projektet %1

en: Statistics for Untitled
sv: Statistik för Namnlös

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of &columns:
sv: Antal &kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
sv: Mellanr&um

en: Tabular Environments
sv: Tabellomgivning

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Center
sv: Centrera

en: Align Right
sv: Högerjustera

en: Bold
sv: Fetstil

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understruken

en: Join Cells
sv: Förena celler

en: Split Cells
sv: Dela celler

en: Edit Frame
sv: Redigera ram

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Clear Text
sv: Rensa text

en: Clear Attributes
sv: Rensa egenskaper

en: Clear All
sv: Töm alla

en: Paste content from clipboard
sv: Klistra in från klippbordet

en: Number of rows:
sv: Antal rader:

en: Use starred version
sv: Använd version med asterisk

en: Table width:
sv: Tabellbredd:

en: Use booktabs package
sv: Använd paketet booktabs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setbullets)
en: Insert bullets
sv: Infoga punkter

en: Input data. Enter text when a cell is selected. When return is pressed, the adjacent cell will become selected.
sv: Infoga data. Skriv in text när en cell är markerad. När returknappen trycks, markeras intilliggande cell.

en: Optional parameter for the chosen environment.
sv: Valfri parameter för vald omgivning.

en: Choose the number of table columns.
sv: Välj antal tabellkolumner.

en: The tabular will be centered.
sv: Tabellen centreras.

en: Use line commands of the booktabs package.
sv: Använd radkommandon från paketet booktabs.

en: Set the width of the table.
sv: Ställ tabellens bredd.

en: Insert bullets in each cell. Alt+Ctrl+Right and Alt+Ctrl+Left will move very quickly from one cell to another.
sv: Infoga punkter i varje cell. Alt+Ctrl+Högerpil och Alt+Ctrl+Vänsterpil går snabbt från en cell till en annan.

en: Set bold font series.
sv: Ställ in teckenserier med fetstil.

en: Set italic font shape.
sv: Ställ in kursiv teckenform.

en: Set underlined font shape.
sv: Ställ in understruken teckenform.

en: The text will be aligned at the left border of the cell.
sv: Texten justeras till cellens vänsterkant.

en: The text will be centered.
sv: Texten centreras.

en: The text will be aligned at the right border of the cell.
sv: Texten justeras till cellens högerkant.

en: Joins adjacent cells when they are in the same row.
sv: Sammanfogar intilliggande celler när de är i samma rad.

en: Splits joined cells.
sv: Delar sammanfogade celler.

en: Choose the border for the selected cells. When clicking on the button, the current border will be applied to the selected cells.
sv: Välj kanten för markerade celler. Vid klick på knappen tilldelas markerade celler den aktuella kanten.

en: Choose a background color (needs color package).
sv: Välj en bakgrundsfärg (kräver paketet color).

en: Choose a text color (needs color package).
sv: Välj en textfärg (kräver paketet color).

en: Clears the text of the selected cells but keeps attributes such as alignment and font shape.
sv: Rensar texten i markerade celler men behåller egenskaper som justering och teckenform.

en: Resets the attributes of the selected cells to the default values but keeps the text.
sv: Återställer egenskaperna i markerade celler till förvalda värden men behåller texten.

en: Clears the text of the selected cells and resets the attributes.
sv: Rensar texten i markerade celler och återställer egenskaperna.

en: Pastes a table stored in the clipboard into this wizard.
sv: Klistrar in en tabell som lagras i klippbordet i den här guiden.

en: Setting the new size for the table will delete content. Are you sure to set the new size?
sv: Att ändra till tabellens nya storlek tar bort innehållet. Är du säker på att du vill ändra till den nya storleken?

en: Resizing table
sv: Ändrar tabellens storlek

en: Apply
sv: Verkställ

en: p{w} Alignment
sv: p{w} justering

en: b{w} Alignment
sv: b{w} justering

en: m{w} Alignment
sv: m{w} justering

en: X Alignment
sv: X-justering

en: Insert Before Declaration
sv: Infoga innan deklaration

en: Insert After Declaration
sv: Infoga efter deklaration

en: Suppress Space
sv: Undertryck mellanslag

en: Do not Suppress Space
sv: Undertryck inte mellanslag

en: There is no content to insert into the table as the clipboard is empty.
sv: Det finns inget innehåll att infoga i tabellen eftersom klippbordet är tomt.

en: Empty Clipboard
sv: Kopiera etikett till klippbordet

en: Documentation Browser
sv: Dokumentationsbläddrare

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: <p>A list of the documentation provided by the installed TeX distribution.</p><p>Double clicking on an item or pressing the space key will open a viewer to show the corresponding file.</p><p>Items that are grayed out are not installed.</p>
sv: <p>En lista över dokumentationen som tillhandahålls av den installerade Tex-distributionen.</p><p>Att dubbelklicka på ett objekt eller trycka på mellanslag öppnar ett visningsfönster för att visa motsvarande fil.</p><p>Objekt som är gråa är inte installerade.</p>

en: You can choose a keyword to show only document files that are related to this keyword.
sv: Du kan välja ett nyckelord för att bara visa dokumentfiler som hör ihop med nyckelordet.

en: Start the search for the chosen keyword.
sv: Starta sökning efter valt nyckelord.

en: Reset list to all available documentation files.
sv: Återställ lista till alla tillgängliga dokumentationsfiler.

en: Cancel &Search
sv: Avbryt &sökning

en: Could not read 'texdoctk.dat'.
sv: Kunde inte läsa 'texdoctk.dat'.

en: No KDE service found for this file.
sv: Någon KDE-tjänst hittades inte för filen.

en: Could not find the documentation file '%1'
sv: Kunde inte hitta dokumentationsfilen '%1'

en: No keyword given.
sv: Inget nyckelord angivet.

en: Search results for keyword '%1'
sv: Sökresultat för nyckelordet '%1'

en: No documents found for keyword '%1'.
sv: Inga dokument hittades för nyckelordet '%1'.

en: Could not determine the search paths of TexLive/teTeX or file 'texdoctk.dat'.<br/>Unfortunately, Kile cannot show any useful information.
sv: Kunde inte avgöra sökvägar för Texlive/Tetex eller filen 'texdoctk.dat'.<br>Tyvärr kan inte Kile visa någon användbar information.

en: TexDoc Dialog
sv: Tex-dokumentdialogruta

en: Could not determine the installation path of your TeX distribution or find the file 'texdoctk.dat'.<br/>Hence, we cannot provide you with an overview of the installed TeX documentation.
sv: Kunde inte avgöra sökvägar för Texlive eller filen 'texdoctk.dat'.<br/>Sålunda kan vi inte tillhandahålla någon översikt av den installerade Tex-dokumentationen.

en: Configure User Help
sv: Anpassa användarhjälp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserHelp)
en: User Help
sv: Användarhjälp

en: &Menu item:
sv: &Menyalternativ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
sv: Ta &bort

en: &Separator
sv: Av&skiljare

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
sv: Fil:

en: Add User Helpfile
sv: Lägg till användarhjälpfil

en: &Menu entry:
sv: &Menyalternativ:

en: &Help file:
sv: &Hjälpfil:

en: Open file dialog
sv: Öppna fildialogruta

en: The menu entry for this help file.
sv: Menyalternativet för hjälpfilen.

en: The name of the local help file or a valid WEB url.
sv: Namnet på den lokala hjälpfilen eller en giltig webbadress.

en: Start a file dialog to choose a local help file.
sv: Visa en fildialogruta för att välja en lokal hjälpfil.

en: Websites (HTML) (*.html *.htm);;Documents (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;All Files (*)
sv: Webbplatser (HTML) (*.html *.htm);;Dokument (PDF, PS, DVI, EPUB) (*.ps *.pdf *.dvi *.epub);;Alla filer (*)

en: Select File
sv: Välj fil

en: File '%1' does not exist.
sv: Filen '%1' finns inte.

en: Edit User Menu
sv: Redigera användarmeny

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbMenuEntry)
en: Menu Entry
sv: Menyalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
sv: Avskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
sv: Undermeny

en: Insert file contents
sv: Infoga filinnehåll

en: Execute program
sv: Kör program

en: Text, which will be inserted, if the action is executed. Some placeholders are available: <ul><li>%M - selected (marked) text</li><li>%C - cursor position</li><li>%B - bullet</li><li>%E - indentation in environments</li><li>%R - select label from list</li><li>%T - select citation key from list</li></ul>
sv: Text som kommer att infogas om åtgärden utförs. Vissa platsmarkörer är tillgängliga: <ul><li>%M - markerad (vald) text</li><li>%C - markörposition</li><li>%B - punkt</li><li>%E - indentering i omgivningar</li><li>%R - välj beteckning i lista</li><li>%T - välj hänvisning i lista</li></ul>

en: Available placeholders:
    %M: Selected (marked) text
    %C: Cursor position
    %B: Bullet
    %E: Indentation in environments
    %R: Select label from list
    %T: Select citation key from list
    %S: Source file name without extension
sv: Tillgängliga platsmarkörer:
    %M: Markerad (vald) text
    %C: Markörposition
    %B: Punkt
    %E: Indentering i omgivningar
    %R: Välj beteckning i lista
    %T: Välj hänvisning i lista
    %S: Källfilens namn utan filändelse

en: <p>You can create, change and install a user-defined menu, which will appear as a part of Kile's menu. To create or change this menu, use the six buttons on the left side. Even more possible actions are available in the context menu of already existing menu items.</p><p>Like a standard menu, three different kinds of menu items are available:</p><ul><li><i>standard entries</i>, which are assigned to an action</li><li><i>submenus</i>, which contain more menu items</li><li><i>separators</i>, to get a visible structure of all entries</li></ul><p>Each standard menu item is assigned to one of three action types:</p><ul><li><i>insert text</i>: this action will insert your text at the current cursor position. Some metachars are available: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: see the <i>What's This</i> or <i>Tool Tip</i> feature of this widget to get more information.</li><li><i>file content</i>: inserts the complete contents of a given file (metachars are also available)</li><li><i>run an external program</i>: The output of this program can be inserted into the opened document. Metachar <tt>%M</tt> is also possible in the commandline of this program, as the selected text will be saved in a temporary file. Use <tt>%M</tt> for the filename of this temporary file.</li></ul><p>If some  important information for an action is missing, menu items are colored red. More information is available using the <i>What's this</i> feature of most widgets.</p>
sv: <p>Du kan skapa, ändra och installera en användardefinierad meny, som visas som en del av Kiles meny. Använd de sex knapparna till vänster för att skapa eller ändra menyn. Ännu fler möjliga åtgärder är tillgängliga i den sammanhangsberoende menyn för redan befintliga menyalternativ.</p><p>Liksom i en standardmeny finns tre olika sorters menyalternativ tillgängliga:</p><ul><li><i>standardalternativ</i> som tilldelas till en åtgärd</li><li><i>undermenyer</i> som innehåller fler menyalternativ</li><li><i>avskiljare</i> för att få en visuell struktur för alla alternativ</li></ul><p>Varje standardmenyalternativ tilldelas en av tre åtgärdstyper:</p><ul><li><i>infoga text</i>: åtgärden infogar texten på aktuell markörposition. Visa metatecken är tillgängliga: <tt>%M</tt>, <tt>%C</tt>, <tt>%B</tt>, <tt>%E</tt>, <tt>%R</tt>, <tt>%T</tt>, <tt>%S</tt>: se funktionen <i>Vad är det här</i> eller <i>Verktygstips</i> i den här grafiska komponenten för att få mer information.</li><li><i>filinnehåll</i>: infoga hela innehållet i en angiven fil (metatecken är också tillgängliga)</li><li><i>kör ett externt program</i>: Utmatning från programmet kan infogas i det öppna dokumentet. Metatecknet <tt>%M</tt> är också tillgängligt på programmets kommandorad, eftersom den markerade texten sparas i en tillfällig fil. Använd <tt>%M</tt> som den tillfälliga filens namn.</li></ul><p>Om någon viktig information saknas för en åtgärd, färgas menyalternativ röda. Mer information är tillgänglig genom att använda funktionen <i>Vad är det här</i> för de flesta grafiska komponenter.</p>

en: UserMenu Dialog
sv: Användarmenydialogruta

en: Current menu tree was modified, but not saved.
    Discard this tree?
sv: Aktuellt menyträd har ändrats men inte sparats.
    Ta bort trädet?

en: Discard tree
sv: Kasta träd

en: User Menu Files (*.xml)
sv: Användarmenyfiler (*.xml)

en: Select Menu File
sv: Välj menyfil

en: Save Menu File
sv: Spara menyfil

en: File '%1' does already exist.
    Overwrite this file?
sv: Filen "%1" finns redan.
    Skriv över den?

en: Overwrite file
sv: Skriv över fil

en: The menu tree contains some errors and installing this file may lead to unpredictable results.
    Do you really want to save this file?
sv: Menyträdet innehåller vissa fel och installation av filen kan leda till oförutsedda resultat.
    Vill du verkligen spara filen?

en: Menu tree errors
sv: Fel i menyträd

en: Menutype
sv: Menytyp

en: Please choose a menutype
sv: Välj menytyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
sv: Välj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbUserMenu)
en: LaTeX Usermenu
sv: Latex-användarmeny

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KileMenu::UserMenuTree, m_twUserMenu)
en: The user-defined menu tree, which can be modified with the six buttons below the tree (and their shortcuts). More actions are available in the context menu of selected items. You can also rearrange items with drag and drop.
sv: Det användardefinierade menyträdet som kan ändras med de sex knapparna under trädet (och deras genvägar). Fler åtgärder är tillgängliga i den sammanhangsberoende menyn för markerade objekt. Det går också att arrangera om objekt med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Insert a new separator below the selected item.
sv: Infoga en ny avskiljare nedanför det markerade objektet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete the selected item.
sv: Ta bort markerat objekt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Move the selected item down.
sv: Flytta markerat objekt neråt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
sv: Ner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert a new menu item below the selected item.
sv: Infoga ett nytt menyalternativ nedanför det markerade objektet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
sv: Infoga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Insert a new submenu item below the selected item.
sv: Infoga ett nytt undermenyalternativ nedanför det markerade objektet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Move the selected item up.
sv: Flyttar markerat objekt uppåt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
sv: Upp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
sv: Menyfil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install an unmodified and saved menu tree as user-defined menu.
sv: Installera ett oändrat och sparat menyträd som användardefinierad meny.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
sv: Installera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load an xml file, which describes the user-defined menu.
sv: Läs in en XML-fil som beskriver den användardefinierade menyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
sv: Läs in

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile.
sv: Spara ett ändrat menyträd som beskriver den användardefinierade menyn i en XML-fil i Kiles lokala katalog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
sv: Spara

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save a modified menu tree, which describes the user-defined menu, to an xml file into the local directory of Kile and choose a new name for this file.
sv: Spara ett ändrat menyträd som beskriver den användardefinierade menyn i en XML-fil i Kiles lokala katalog, och välj ett nytt namn på filen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
sv: Spara som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlInstalled)
en: (installed)
sv: (installerad)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: Delete current menu tree and start a new one.
sv: Ta bort aktuellt menyträd och starta ett nytt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
sv: Nytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
sv: Genväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, m_urlRequester)
en: Filename of the corresponding file.
sv: Filnamn på motsvarande fil.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose an icon for this action.
sv: Välj en ikon för åtgärden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbIconDelete)
en: Remove the icon for this action.
sv: Ta bort ikonen för åtgärden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change the type of a menu item.
sv: Ändra ett menyalternativs typ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
sv: Ändra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leMenuEntry)
en: The label of the selected menu item.
sv: Det markerade menyalternativets beteckning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
sv: Alternativ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_leParameter)
en: Commandline parameter for an executable program.
sv: Kommandoradsparameter för ett körbart program.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KKeySequenceWidget, m_keyChooser)
en: Choose or clear a shortcut for this action.
sv: Välj eller ta bort genväg för åtgärden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select, if inserted text should be selected.
sv: Välj om infogad text ska vara markerad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbSelectInsertion)
en: Select inserted text
sv: Markera infogad text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Select, if the action should replace selected text.
sv: Välj om åtgärden ska ersätta markerad text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbReplaceSelection)
en: Replace selected text
sv: Ersätt markerad text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Select, if the action needs selected text.
sv: Välj om åtgärden behöver markerad text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbNeedsSelection)
en: Needs selected text
sv: Behöver markerad text

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Select, if the output of an executable program should be inserted.
sv: Välj om utmatning från ett körbart program ska infogas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbInsertOutput)
en: Insert the output of the chosen program
sv: Infoga utmatning från valt program

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Select, if the action should be added to the context menu of a selection.
sv: Välj om åtgärden ska läggas till i den sammanhangsberoende menyn för en markering.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbContextMenu)
en: Add to the context menu of selected text
sv: Lägg till i markerad texts sammanhangsberoende meny

en: Insert above
sv: Infoga ovanför

en: Insert below
sv: Infoga nedanför

en: Insert a separator above
sv: Infoga en avskiljare ovanför

en: Insert a separator below
sv: Infoga en avskiljare nedanför

en: Insert a submenu above
sv: Infoga en undermeny ovanför

en: Insert a submenu below
sv: Infoga en undermeny nedanför

en: Insert into this submenu
sv: Infoga i den här undermenyn

en: Insert a separator into this submenu
sv: Infoga en avskiljare i den här undermenyn

en: Insert a submenu into this submenu
sv: Infoga en undermeny i den här undermenyn

en: Delete this item
sv: Ta bort det här objektet

en: Delete the complete tree
sv: Ta bort hela trädet

en: Collapse submenu
sv: Dra ihop undermeny

en: Expand submenu
sv: Expandera undermeny

en: Collapse complete tree
sv: Dra ihop hela trädet

en: Expand complete tree
sv: Expandera hela trädet

en: Info
sv: Information

en: File '%1' could not be opened to save the usermenu file.
sv: Filen '%1' kunde inte öppnas för att spara användarmenyfilen.

en: Please enter a label for this menu item:
sv: Ange en beteckning för menyalternativet:

en: Please enter a label for this submenu:
sv: Ange en beteckning för undermenyn:

en: Please enter a label for this entry:
sv: Ange en beteckning för alternativet:

en: Do you really want to clear the complete menutree?
sv: Vill du verkligen tömma hela menyträdet?

en: Clear menutree
sv: Rensa menyträd

en: This menuitem has no title.
sv: Menyalternativet har ingen rubrik.

en: This submenu item is useless without children.
sv: Undermenyn är oanvändbar utan underliggande objekt.

en: This item offers no text to insert.
sv: Objektet erbjuder ingen text att infoga.

en: No file is given for this task.
sv: Ingen fil är angiven för uppgiften

en: The file for this item does not exist.
sv: Filen för alternativet finns inte.

en: The file for this item is not executable.
sv: Filen för alternativet är inte körbar.

en: <p><strong>Error:</strong>
sv: <p><strong>Fel:</strong>

en: Menutree Error
sv: Fel i menyträd

en: Name
sv: Namn

en: Invalid Characters
sv: Ogiltiga tecken

en: The filename contains invalid characters ($~ #).<br>Please provide another one, or click "Cancel" to save anyway.
sv: Filnamnet innehåller ogiltiga tecken ($~ #).<br> Ange ett annat, eller klicka på "Avbryt" för att spara ändå.

en: A file with filename '%1' already exists.<br>Please provide another one, or click "Cancel" to overwrite it.
sv: En fil med filnamnet %1 finns redan.<br> Ange ett annat, eller klicka på "Avbryt" för att skriva över.

en: The given filename has no extension; do you want one to be automatically added?
sv: Angivet filnamn har ingen filändelse. Vill du att den ska läggas till automatiskt?

en: Missing Extension
sv: Saknar filändelse

en: All documents saved to disk.
sv: Alla dokument sparade på disk.

en: Saving of all documents failed.
sv: Misslyckades spara alla dokument.

en: Document saved to disk.
sv: Dokument sparade på disk.

en: Saving document failed.
sv: Misslyckades spara dokument.

en: Saving failed and quitting canceled.
sv: Misslyckades spara och avslutning avbruten.

en: English quotes:   ``   &apos;&apos;
sv: Engelska citationstecken:   ``   &apos;&apos;

en: French quotes:   &quot;&lt;   &quot;&gt;
sv: Franska citationstecken:   &quot;&lt;   &quot;&gt;

en: German quotes:   &quot;`   &quot;&apos;
sv: Tyska citationstecken:   &quot;`   &quot;&apos;

en: French quotes (long):   \flqq   \frqq
sv: Franska citationstecken (lång):   \flqq   \frqq

en: German quotes (long):   \glqq   \grqq
sv: Tyska citationstecken (lång):   \glqq   \grqq

en: Icelandic quotes (v1):   \ilqq   \irqq
sv: Isländska citationstecken (v1):   \ilqq   \irqq

en: Icelandic quotes (v2):   \iflqq   \ifrqq
sv: Isländska citationstecken (v2):   \iflqq   \ifrqq

en: Czech quotes:   \uv{}
sv: Tjeckiska citationstecken:   \uv{}

en: csquotes package:   \enquote{}
sv: Paketet csquotes:   \enquote{}

en: You have to include the package %1 to use %2.
sv: Du måste inkludera paketet %1 för att använda %2.

en: The document was modified and the structure view should be updated, before starting such an operation.
sv: Dokumentet har ändrats och strukturvyn måste uppdateras innan en sådan åtgärd utförs.

en: Structure View Error
sv: Fel i strukturvy

en: Script execution of %1
sv: Körning av skriptet %1

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Errors
sv: Fel

en: Warnings
sv: Varningar

en: BadBoxes
sv: Felrutor

en: View Log File
sv: Visa loggfil

en: Previous LaTeX Error
sv: Föregående Latex-fel

en: Next LaTeX Error
sv: Nästa Latex-fel

en: Previous LaTeX Warning
sv: Föregående Latex-varning

en: Next LaTeX Warnings
sv: Nästa Latex-varningar

en: Previous LaTeX BadBox
sv: Föregående Latex felruta

en: Next LaTeX BadBox
sv: Nästa Latex felruta

en: Errors: %1
sv: Fel: %1

en: Warnings: %1
sv: Varningar: %1

en: BadBoxes: %1
sv: Felrutor: %1

en: No information about warnings or errors is available.
sv: Ingen information om varningar eller fel är tillgänglig.

en: Cannot open log file; did you run LaTeX?
sv: Kan inte öppna loggfil. Har du kört Latex?

en: No LaTeX warnings/errors detected.
sv: Inga varningar eller fel från Latex hittades.

en: You have defined some tools in the User menu. From now on these tools will be available from the Build->Other menu and can be configured in the configuration dialog (go to the Settings menu and choose Configure Kile). This has some advantages; your own tools can now be used in a QuickBuild command if you wish.
sv: Du har definierat några verktyg i menyn Användare. I fortsättningen är dessa verktyg tillgängliga i menyn Bygg -> Övrigt, och kan ställas in i inställningsdialogrutan (gå till menyn Inställningar och välj Anpassa Kile). Detta ger fördelen att dina egna verktyg kan användas i ett snabbyggkommando om du vill.

en: User Tools Detected
sv: Detekterade användarverktyg

en: <p>The tool settings need to be reset for this version of Kile to function properly.<br/>This will overwrite any changes you have made.</p><p>Do you want to reset the tools now?</p>
sv: <p>Verktygsinställningarna måste nollställas med den här versionen av Kile för att fungera riktigt.<br/>Det skriver över alla ändringar du har gjort.</p><p>Vill du nollställa verktygen nu?</p>

en: Tools need to be reset
sv: Verktyg måste nollställas

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Files and Projects
sv: Filer och projekt

en: Structure
sv: Struktur

en: Scripts
sv: Skript

en: Symbols
sv: Symboler

en: Most Frequently Used
sv: Oftast använda

en: Relation
sv: Relationer

en: Operators
sv: Operatorer

en: Arrows
sv: Pilar

en: Miscellaneous Math
sv: Diverse matematik

en: Miscellaneous Text
sv: Diverse text

en: Delimiters
sv: Avgränsare

en: Greek
sv: Grekiska

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
sv: Specialtecken

en: Cyrillic Characters
sv: Kyrilliska tecken

en: User Defined
sv: Användardefinierade

en: <p>Move the mouse over the icons to see the corresponding LaTeX commands.<br/>Click on an image to insert the corresponding command, additionally pressing "Shift" inserts it in math mode, pressing "Ctrl" in curly brackets.</p>
sv: <p>Flytta musen över en ikon för att se motsvarande Latex-kommando.<br/>Klicka på en ikon för att infoga kommandot. Om skift dessutom hålls nere infogas det i matematikläge, om Ctrl hålls nere i klammerparenteser.</p>

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Log and Messages
sv: Logg och meddelanden

en: Output
sv: Utmatning

en: Konsole
sv: Terminal

en: Save All
sv: Spara alla

en: Create Template From Document...
sv: Skapa mall från dokument...

en: &Remove Template...
sv: &Ta bort mall...

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close All Ot&hers
sv: Stäng alla an&dra

en: S&tatistics
sv: Stat&istik

en: Latin-&1 (iso 8859-1)
sv: Latin-&1 (ISO 8859-1)

en: Latin-&2 (iso 8859-2)
sv: Latin-&2 (ISO 8859-2)

en: Latin-&3 (iso 8859-3)
sv: Latin-&3 (ISO 8859-3)

en: Latin-&4 (iso 8859-4)
sv: Latin-&4 (ISO 8859-4)

en: Latin-&5 (iso 8859-5)
sv: Latin-&5 (ISO 8859-5)

en: Latin-&9 (iso 8859-9)
sv: Latin-&9 (ISO 8859-9)

en: &Central European (cp-1250)
sv: &Centraleuropeiskt (cp-1250)

en: &Western European (cp-1252)
sv: &Västeuropeiskt (cp-1252)

en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

en: Next section
sv: Nästa avsnitt

en: Prev section
sv: Föregående avsnitt

en: Next paragraph
sv: Nästa stycke

en: Prev paragraph
sv: Föregående stycke

en: Find &in Files...
sv: &Sök i filer...

en: Refresh Str&ucture
sv: &Uppdatera struktur

en: &New Project...
sv: &Nytt projekt...

en: &Open Project...
sv: Ö&ppna projekt...

en: Open &Recent Project
sv: Öppna s&enaste projekt

en: A&dd Files to Project...
sv: &Lägg till filer i projekt...

en: Refresh Project &Tree
sv: Uppdatera projekt&träd

en: &Archive
sv: &Arkivera

en: Project &Options
sv: Pr&ojektalternativ

en: &Close Project
sv: Stän&g projekt

en: &Show Projects...
sv: Vi&sa projekt...

en: Re&move Files From Project...
sv: Ta &bort filer från projekt...

en: Show Project &Files...
sv: Visa projekt&filer...

en: Open All &Project Files
sv: Öppna alla &projektfiler

en: Find in &Project...
sv: Sök i &projekt...

en: Clean
sv: Rensa

en: Next Document
sv: Nästa dokument

en: Previous Document
sv: Föregående dokument

en: Focus Log/Messages View
sv: Ge fokus till logg/meddelanden

en: Focus Output View
sv: Ge fokus till utmatning

en: Focus Konsole View
sv: Ge fokus till Konsole

en: Focus Editor View
sv: Ge fokus till editor

[ctx: @action: Starts the completion of the current LaTeX command]
en: Complete (La)TeX Command
sv: Komplettera (La)tex-kommando

[ctx: @action: Starts the input (and completion) of a LaTeX environment]
en: Complete LaTeX Environment
sv: Komplettera Latex-omgivning

[ctx: @action: Starts the completion of the current abbreviation]
en: Complete Abbreviation
sv: Komplettera förkortning

en: Next Bullet
sv: Nästa punkt

en: Prev Bullet
sv: Föregående punkt

en: Environment (inside)
sv: Omgivning (inne i)

en: Environment (outside)
sv: Omgivning (utanför)

en: TeX Group (inside)
sv: Tex-grupp (inne i)

en: TeX Group (outside)
sv: Tex-grupp (utanför)

en: Math Group
sv: Matematisk grupp

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Line
sv: Rad

en: TeX Word
sv: Tex-ord

en: To End of Line
sv: Till radslut

en: Go to Begin
sv: Gå till början

en: Go to End
sv: Gå till slutet

en: Match
sv: Matcha

en: Close
sv: Stäng

en: Selection
sv: Markering

en: Subdocument
sv: Underdokument

en: Mathgroup
sv: Matematisk grupp

en: &Bibliography
sv: &Bibliografi

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

en: Settings for BibTeX
sv: Inställningar av Bibtex

en: Settings for Biblatex
sv: Inställningar av Biblatex

en: Quick Start
sv: Snabbstart

en: Array
sv: Fält

en: Tabbing
sv: Tabulering

en: Floats
sv: Flytande

en: Define Current Document as '&Master Document'
sv: Definiera aktuellt dokument som '&Huvuddokument'

en: Show Document Viewer
sv: Aktivera dokumentvisare

en: Show S&ide Bar
sv: Visa s&idorad

en: Show Mess&ages Bar
sv: Visa &meddelanderad

en: Watch File Mode
sv: Filbevakningsläge

en: Context Help
sv: Sammanhangsberoende hjälp

en: &About Editor Component
sv: O&m editorkomponenten

en: &System Check...
sv: &Systemkontroll...

en: BibTeX
sv: Bibtex

en: Compile
sv: Kompilera

en: View
sv: Visa

en: Convert
sv: Konvertera

en: Quick
sv: Snabb

en: It was impossible to create the "Archive" tool.
    
    Please check and repair your installation of Kile.
sv: Det gick inte att skapa arkiveringsverktyget.
    
    Kontrollera och rätta installationen av Kile.

en: Unable to Create Archive Tool
sv: Kan inte skapa arkiveringsverktyg

en: Project: %1
sv: Projekt: %1

en: Project: %1 (Master document: %2)
sv: Projekt: %1 (Huvuddokument: %2)

en: Normal mode
sv: Normalläge

en: Master document: %1
sv: Huvuddokument: %1

en: Define Current Document as 'Master Document'
sv: Definiera aktuellt dokument som 'Huvuddokument'

en: Normal mode (current master document: %1)
sv: Normalläge (nuvarande huvuddokument: %1)

[ctx: Window caption in read-only mode: <file name> [Read-Only]]
en: %1 [Read-Only]
sv: %1 [skrivskyddad]

en: There is no active document or it is not saved.
sv: Det finns inget aktivt dokument, eller är det inte sparat.

en: You have to include the package %1.
sv: Du måste inkludera paketet %1.

en: Insert text
sv: Infoga text

en: You have to include the packages %1.
sv: Du måste inkludera paketen %1.

en: No Name
sv: Inget namn

en: no name
sv: inget namn

en: In order to define the current document as a master document, it has to be saved first.
sv: För att definiera aktuellt dokument som huvuddokument måste det först sparas.

[ctx: @info:status status bar label for line selection mode]
en: LINE
sv: RAD

en: Refreshing structure...
sv: Uppdatera struktur...

en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
sv: Döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

note: i18n: ectx: label, entry (RCVersion), group (VersionInfo)
en: The resource file version.
sv: Resursfilens version.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowWidth), group (Geometries)
en: The main window's width.
sv: Huvudfönstrets bredd.

note: i18n: ectx: label, entry (MainwindowHeight), group (Geometries)
en: The main window's height.
sv: Huvudfönstrets höjd.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLevel), group (Structure)
en: The expansion level for the structure view.
sv: Expansionsnivån för strukturvyn.

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowLabels), group (Structure)
en: Show label commands in the structure view
sv: Visa etikettkommandon i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowReferences), group (Structure)
en: Show undefined references in the structure view
sv: Visa odefinierade referenser i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowBibitems), group (Structure)
en: Show bibitems commands in the structure view
sv: Visa bibitem-kommandon i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowGraphics), group (Structure)
en: Show includegraphics commands in the structure view
sv: Visa includegraphics-kommandon i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowFloats), group (Structure)
en: Show float environments in the structure view
sv: Visa flyttalsomgivningar i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowInputFiles), group (Structure)
en: Show file input commands in the structure view
sv: Visa filindatakommandon i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowSectioningLabels), group (Structure)
en: Show labels as child of sectioning items in the structure view
sv: Visa etiketter som underobjekt till avsnittsobjekt i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvShowTodo), group (Structure)
en: Show TODO and FIXME comments
sv: Visa KVAR- och FIXA-kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenLabels), group (Structure)
en: Open the parent item for all labels in the structure view as default
sv: Öppna normalt överliggande objekt för alla etiketter i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenReferences), group (Structure)
en: Open the parent item for all undefined references in the structure view
sv: Öppna överliggande objekt för alla odefinierade referenser i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenBibitems), group (Structure)
en: Open the parent item for all bibitems in the structure view as default
sv: Öppna normalt överliggande objekt för alla bibitems i strukturvyn

note: i18n: ectx: label, entry (SvOpenTodo), group (Structure)
en: Open the parent item for all TODO and FIXME comments as default
sv: Öppna normalt överliggande objekt för alla KVAR- och FIXA-kommentarer

note: i18n: ectx: label, entry (SvDefaultGraphicExt), group (Structure)
en: Default extension to use when opening graphic files with no extension
sv: Förvald filändelse att använda när grafikfiler utan filändelse öppnas

note: i18n: ectx: label, entry (BibliographyType), group (BibliographyMenu)
en: What type of bibliography (bibtex or biblatex) kile should show.
sv: Vilken typ av bibliografi (bibtex eller biblatex) som Kile ska visa.

note: i18n: ectx: label, entry (RunLyxServer), group (Tools)
en: Whether to run the Lyx server.
sv: Om Lyx-servern ska köras.

note: i18n: ectx: label, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable.
sv: Innehåller miljövariabeln TEXINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
sv: Ställ in miljövariabeln TEXINPUTS här. TEXINPUTS ska vara en lista med alla sökvägar där Tex ska titta efter ytterligare paket och/eller filer, åtskilda med kolon. Du behöver inte lägga till :$TEXINPUTS i slutet.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Holds the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
sv: Innehåller miljövariabeln TEXINPUTS för snabbgranskningsverktyg.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewTeXPaths), group (Tools)
en: Set the TEXINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. TEXINPUTS should be a colon-separated list of all paths TeX should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$TEXINPUTS at the end.
sv: Ställ in miljövariabeln TEXINPUTS för snabbgranskningsverktyg här. TEXINPUTS ska vara en lista med alla sökvägar där Tex ska titta efter ytterligare paket och/eller filer, åtskilda med kolon. Du behöver inte lägga till :$TEXINPUTS i slutet.

note: i18n: ectx: label, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable.
sv: Innehåller miljövariabeln BIBINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bib files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
sv: Ställ in miljövariabeln BIBINPUTS här. BIBINPUTS ska vara en lista med alla sökvägar där bibtex ska titta efter ytterligare .bib-filer. Du behöver inte lägga till :$BIBINPUTS i slutet.

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools.
sv: Innehåller miljövariabeln BIBINPUTS för snabbgranskningsverktyg.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewBibInputPaths), group (Tools)
en: Set the BIBINPUTS environment variable for QuickPreview tools here. BIBINPUTS should be a colon-separated list of all the paths where the bibliography tool (e.g. BibTeX or Biber) should look for additional packages and/or files. You do not have to add :$BIBINPUTS at the end.
sv: Ställ in miljövariabeln BIBINPUTS för snabbgranskningsverktyg här. BIBINPUTS ska vara en lista med alla sökvägar där bibliografiverktyget (t.ex. Bibtex eller Biber) ska söka efter ytterligare paket och/eller filer, åtskilda med kolon. Du behöver inte lägga till :$BIBINPUTS i slutet.

note: i18n: ectx: label, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Holds the BSTINPUTS environment variable.
sv: Innehåller miljövariabeln BSTINPUTS.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BstInputPaths), group (Tools)
en: Set the BSTINPUTS environment variable here. BSTINPUTS should be a colon-separated list of all paths bibtex should look for additional .bst files. You do not have to add :$BSTINPUTS at the end.
sv: Ställ in miljövariabeln BSTINPUTS här. BSTINPUTS ska vara en lista med alla sökvägar där bibtex ska titta efter ytterligare .bst-filer. Du behöver inte lägga till :$BSTINPUTS i slutet.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBar), group (Show)
en: Whether to show the bottom bar.
sv: Om nedre raden ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarSize), group (Show)
en: Height of the bottom bar.
sv: Nedre radens höjd.

note: i18n: ectx: label, entry (BottomBarIndex), group (Show)
en: Which tab of the bottom bar to show.
sv: Vilken flik i nedre raden att visa.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarSize), group (Show)
en: Width of the sidebar.
sv: Nedre radens bredd.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBar), group (Show)
en: Whether to show the side bar.
sv: Om sidoraden ska visas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewer), group (Show)
en: Whether to show the document viewer.
sv: Om dokumentvisningen ska synas.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDocumentViewerInExternalWindow), group (Show)
en: Whether to show the document viewer in a separate external window.
sv: Om dokumentvisningen ska synas i ett separat externt fönster.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemBadBox), group (Show)
en: Whether to show Bad Box warnings in the LogMsg view.
sv: Om varningar för felrutor ska visas i loggmeddelandevyn.

note: i18n: ectx: label, entry (HideProblemWarning), group (Show)
en: Whether to show (La)TeX warnings in the LogMsg view.
sv: Om (La)Tex-varningar ska visas i loggmeddelandevyn.

note: i18n: ectx: label, entry (SelectedLeftView), group (Show)
en: The identifier of the selected view in the left pane.
sv: Indentifiering av vald vy i vänster ruta.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSplashScreen), group (Show)
en: Whether to show the splash screen on startup.
sv: Om startskärmen ska visas vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (SystemCheckLastVersionRunForAtStartUp), group (Show)
en: Last version of Kile for which the system check was run at start up
sv: Senase version av Kile där systemkontrollen utfördes vid start

note: i18n: ectx: label, entry (CompleteEnvironment), group (Editor Ext)
en: Automatic completion \begin{env} with \end{env}.
sv: Komplettera automatiskt \begin{omg} med \end{omg}.

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentation), group (Editor Ext)
en: Enable auto indentation of environments
sv: Aktivera automatisk indentering av omgivningar

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentSpaces), group (Editor Ext)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments
sv: Använd mellanslag istället för tabulator för automatisk indentering av omgivningar

note: i18n: ectx: label, entry (envIndentNumSpaces), group (Editor Ext)
en: Use this number of spaces to autoindent environments
sv: Använd det här antalet mellanslag för automatisk indentering av omgivningar

note: i18n: ectx: label, entry (InsertDoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of double quotes.
sv: Infoga dubbla citationstecken automatiskt.

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleQuotes), group (Editor Ext)
en: Language dependent type of double quotes.
sv: Språkberoende typ av dubbla citationstecken.

note: i18n: ectx: label, entry (InsertSpecialCharacters), group (Editor Ext)
en: Automatic insertion of special characters.
sv: Infoga specialtecken automatiskt.

note: i18n: ectx: label, entry (igCenter), group (IncludeGraphics)
en: Center the graphics.
sv: Centrera grafik.

note: i18n: ectx: label, entry (igBoundingBox), group (IncludeGraphics)
en: Insert the bounding box as an option for the includegraphics command.
sv: Infoga omgivande ruta som ett alternativ för kommandot includegraphics.

note: i18n: ectx: label, entry (igGraphicspath), group (IncludeGraphics)
en: Filename is relative to a path given in graphicspath command.
sv: Filnamnet är relativt till sökvägen som ges i kommandot graphicspath.

note: i18n: ectx: label, entry (igFigure), group (IncludeGraphics)
en: Embed the graphics in a figure environment.
sv: Inbädda grafik i en figuromgivning.

note: i18n: ectx: label, entry (igTop), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to top of page.
sv: Ställ in bildpositionen som föredras till längst upp på sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (igBottom), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to bottom of page.
sv: Ställ in bildpositionen som föredras till längst ner på sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (igHere), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to "exactly here" on page.
sv: Ställ in bildpositionen som föredras till "exakt här" på sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (igPage), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred figure position to be on separate page.
sv: Ställ in bildpositionen som föredras att vara på en separat sida.

note: i18n: ectx: label, entry (igForce), group (IncludeGraphics)
en: Force figure position.
sv: Tvinga bildposition.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFigure), group (IncludeGraphics)
en: Enable the wrapfigure environment.
sv: Aktivera omgivningen omgiven figur (wrapfigure).

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapRight), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the right of text.
sv: Ställ in önskad position för omgiven figur till höger om texten.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapLeft), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the left of text.
sv: Ställ in önskad position för omgiven figur till vänster om texten.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapInside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the inside of the page.
sv: Ställ in önskad position för omgiven figur till mitten på sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapOutside), group (IncludeGraphics)
en: Set preferred wrapfigure position to the outside of the page.
sv: Ställ in önskad position för omgiven figur till utanför sidan.

note: i18n: ectx: label, entry (igWrapFloat), group (IncludeGraphics)
en: Allow wrapped figures to float.
sv: Tillåt omgivna bilder att flyta.

note: i18n: ectx: label, entry (imagemagick), group (IncludeGraphics)
en: Whether ImageMagick is installed.
sv: Om ImageMagick är installerat.

note: i18n: ectx: label, entry (boundingbox), group (IncludeGraphics)
en: Try to determine the bounding box from the picture.
sv: Försök avgöra omgivande ruta från bilden.

note: i18n: ectx: label, entry (resolution), group (IncludeGraphics)
en: The default image resolution.
sv: Standardupplösning för bild.

note: i18n: ectx: label, entry (kilerefs), group (Help)
en: Use the Kile LaTeX reference for the contextual help.
sv: Använd Kiles Latex-referensdokumentation för sammanhangsberoende hjälp.

note: i18n: ectx: label, entry (latex2erefs), group (Help)
en: Use the system's TexLive LaTeX2e reference for the contextual help.
sv: Använd systemets Texlive Latex2-referensdokumentation för sammanhangsberoende hjälp.

note: i18n: ectx: label, entry (Restore), group (Files)
en: Reopen files and projects on startup.
sv: Öppna filer och projekt igen vid start.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpAfterClose), group (Files)
en: Automatically clean-up files after close.
sv: Rensa automatiskt filer efter stängning.

note: i18n: ectx: label, entry (CleanUpFileExtensions), group (Files)
en: The file extensions to clean on exit.
sv: Filändelser att rensa vid avslutning.

note: i18n: ectx: label, entry (showLaTeXFilesOnly), group (Files)
en: Only show LaTeX files in the file browser widget
sv: Visa bara Latex-filer i filbläddrarkomponenten

note: i18n: ectx: label, entry (Author), group (User)
en: The Author template variable.
sv: Mallvariabeln för författare.

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentClassOptions), group (User)
en: The Documentclass template variable.
sv: Mallvariabeln för dokumentklass.

note: i18n: ectx: label, entry (TemplateEncoding), group (User)
en: The Input encoding template variable.
sv: Mallvariabeln för indatakodning.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultProjectLocation), group (User)
en: The default location where the projects must be created.
sv: Förvald plats där projekten måste skapas.

note: i18n: ectx: label, entry (SyncConsoleDirWithTabs), group (User)
en: Whether the current directory shown in the console is kept synchronized with the open tabs
sv: Om aktuell katalog som visas i terminalen hålls synkroniserad med öppna flikar

note: i18n: ectx: label, entry (WatchFileForDocumentViewer), group (User)
en: Whether the watch-file mode is enabled for the document viewer
sv: Om filbevakningsläge är aktiverat för dokumentvisning

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInWindowTitle), group (User)
en: Whether to show the full path of file names in the window title.
sv: Om fullständig sökväg för filnamn ska visas i fönstrets namnlist.

note: i18n: ectx: label, entry (dvipng), group (QuickPreview)
en: Whether Dvipng is installed.
sv: Om Dvipng är installerat.

note: i18n: ectx: label, entry (convert), group (QuickPreview)
en: Whether Convert is installed.
sv: Om Convert är installerat.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of environments in bottom bar.
sv: Visa förhandsgranskning av omgivningar i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of selected text in bottom bar.
sv: Visa förhandsgranskning av markerad text i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewInWidget), group (QuickPreview)
en: Show preview of mathgroups in bottom bar.
sv: Visa förhandsgranskning av matematiska grupper i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (envPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of environments in bottom bar.
sv: Konverteringsverktyg för förhandsgranskning av omgivningar i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (selPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of selected text in bottom bar.
sv: Konverteringsverktyg för förhandsgranskning av markerad text i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (mathgroupPreviewTool), group (QuickPreview)
en: Conversion tool for preview of mathgroups in bottom bar.
sv: Konverteringsverktyg för förhandsgranskning av matematiska grupper i nedre raden.

note: i18n: ectx: label, entry (previewPaneBackgroundColor), group (QuickPreview)
en: The background color of the quick preview pane.
sv: Snabbgranskningsrutans bakgrundsfärg.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptingEnabled), group (Scripting)
en: Enable the scripting support.
sv: Aktivera stöd för skript.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimitEnabled), group (Scripting)
en: Set a time limit for the execution of scripts.
sv: Ange en tidsgräns för körning av skript.

note: i18n: ectx: label, entry (TimeLimit), group (Scripting)
en: Time limit for the execution of scripts.
sv: Tidsgräns för körning av skript.

note: i18n: ectx: label, entry (ScriptNameColumnWidth), group (Scripting)
en: Width of the column containing the script name in the scripts management widget.
sv: Bredden på kolumnen som innehåller skriptnamnet i den grafiska komponenten för skripthantering.

note: i18n: ectx: label, entry (pdfWizardLastTask), group (PdfWizard)
en: Last task used by the PdfWizard.
sv: Senast använd aktivitet i PDF-guiden.

note: i18n: ectx: label, entry (numSymbolsMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Number of symbols to store in the Most Frequently Used Symbols view.
sv: Antal symboler som ska lagras i vyn Oftast använda symboler.

note: i18n: ectx: label, entry (displayMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Display the Most Frequently Used Symbols view.
sv: Visa vyn Oftast använda symboler.

note: i18n: ectx: label, entry (clearMFUS), group (MostUsedSymbols)
en: Clear the list of the most frequently used symbols whilst closing Kile.
sv: Rensa listan med de oftast använda symbolerna när Kile avslutas.

note: i18n: ectx: label, entry (symbolViewUTF8), group (MostUsedSymbols)
en: Should UTF-8 characters instead of commands be inserted
sv: Ska UTF-8 tecken infogas istället för kommandon

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuFile), group (UserMenu)
en: XML file for the user menu
sv: XML-fil för användarmenyn

note: i18n: ectx: label, entry (userMenuLocation), group (UserMenu)
en: Use the main menubar (value 0) or the LaTeX menu (value 1) for the location of the user menu
sv: Använd huvudmenyraden (värde 0) eller Latex-menyn (värde 1) som användarmenyns plats

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewEnabled), group (LivePreview)
en: Activate live preview functionality.
sv: Aktivera funktionen för direkt förhandsgranskning.

note: i18n: ectx: label, entry (synchronizeCursorWithView), group (LivePreview)
en: Synchronize the cursor position with the view.
sv: Synkronisera markörpositionen med visningen.

note: i18n: ectx: label, entry (previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments), group (LivePreview)
en: Enable preview for freshly opened documents.
sv: Aktivera förhandsgranskning för nyöppnade dokument.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompilationDelay), group (LivePreview)
en: Number of milliseconds after which the compilation is started when a change has occurred.
sv: Antal millisekunder innan kompileringen startas när en ändring har skett.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewCompileOnlyAfterSaving), group (LivePreview)
en: Only compile documents after saving.
sv: Kompilera bara dokument efter att ha sparat.

note: i18n: ectx: label, entry (livePreviewDefaultTool), group (LivePreview)
en: default livepreview tool.
sv: standardverktyg för direkt förhandsgranskning.

en: &Label:
sv: &Etikett:

en: No editor component found. Please check your KDE installation.
sv: Ingen editorkomponent hittades. Kontrollera installationen av KDE.

en: No editor component found.
sv: Ingen editorkomponent hittades.

en: The internal structure of Kile is corrupted (probably due to a bug in Kile). Please select Save All from the File menu and close Kile.
    The Kile team apologizes for any inconvenience and would appreciate a bug report.
sv: Kiles interna struktur är förvanskad (troligen på grund av ett fel i Kile). Välj Spara alla i menyn Arkiv och avsluta Kile.
    Kile-gruppen ber om ursäkt för olägenheten, och skulle uppskatta en felrapport.

en: The URL "%1" couldn't be opened.
    
    %2
sv: Webbadress "%1" kunde inte öppnas.
    
    %2

en: Cannot open URL
sv: Kan inte öppna webbadress

en: The URL "%1" couldn't be opened.
sv: Webbadress "%1" kunde inte öppnas.

en: Could not find template: %1
sv: Kunde inte hitta mall: %1

en: File Not Found
sv: Hittade inte filen

en: Please save the file first.
sv: Spara filen först.

en: Open/create a document first.
sv: Öppna eller skapa ett dokument först.

en: A template for this type of document cannot be created.
sv: En mall kan inte skapas för den här typen av dokument.

en: Create Template From Document
sv: Skapa mall från dokument

en: Remove Template
sv: Ta bort mall

en: Open Files
sv: Öppna filer

en: Kile encountered problems while saving the file %1. Do you have enough free disk space left?
sv: Kile stötte på problem när filen %1 skulle sparas. Har du tillräckligt med ledigt diskutrymme kvar?

en: Saving
sv: Sparar

en: Any files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Save Compiled Document As...
sv: Spara kompilerat dokument som...

en: The URL "%1" cannot be opened
    as it is a directory.
sv: Webbadress "%1" kunde inte öppnas
    eftersom den är en katalog.

en: Cannot open directory
sv: Kan inte öppna katalog

en: Save File
sv: Spara fil

en: A file with the name "%1" exists already. Do you want to overwrite it?
sv: En fil som heter "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: Refresh Project Tree
sv: Uppdatera projektträd

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to build the tree for, then choose Refresh Project Tree again.
sv: Aktuellt dokument hör inte ihop med ett projekt. Aktivera ett dokument som hör ihop med projektet som du vill bygga trädet för. Välj därefter Uppdatera projektträd igen.

en: Could Not Refresh Project Tree
sv: Kunde inte uppdatera projektträd

en: Select Project
sv: Välj projekt

en: Add to Project
sv: Lägg till i projekt

en: The file %1 is already member of the project %2
sv: Filen %1 är redan medlem i projektet %2

en: The file %1 can not be added because it does not exist or is not readable
sv: Filen %1 kan inte läggas till eftersom den inte finns eller inte är läsbar

en: This file is the project file, which holds all the information about your project.  As such, it cannot be removed from the project.
sv: Den här filen är projektfilen, som innehåller all information om projektet. Därigenom kan den inte tas bort från projektet.

en: Cannot Remove File From Project
sv: Kan inte ta bort filen från projekt

en: <p>The project "%1" is already open.</p><p>If you wanted to reload the project, close the project before you re-open it.</p>
sv: <p>Projektet "%1" är redan öppnat.</p><p>Om du vill läsa in projektet igen, stäng det innan du öppnar det igen.</p>

en: Project Already Open
sv: Projekt redan öppet

en: <p>The project file for the project "%1" does not exist or it is not readable.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
sv: <p>Projektfilen för projektet "%1" finns inte eller kan inte läsas.</p><p>Vill du ta bort projektet från listan med senaste projekt?</p>

en: Could Not Open Project
sv: Kunde inte öppna projekt

en: <p>The file "%1" cannot be opened as it does not appear to be a project file.</p>
sv: <p>Filen "%1" kan inte öppnas eftersom den inte verkar vara en projektfil.</p>

en: Impossible to Open Project File
sv: Omöjligt att öppna projektfil

en: <p>The project "%1" cannot be opened as it was created <br/>by a newer version of Kile.</p>
sv: <p>Projektet "%1" kan inte öppnas eftersom det skapades<br/>av en nyare version av Kile.</p>

en: Impossible to Open Project
sv: Omöjligt att öppna projekt

en: <p>The project file "%1" was created by a previous version of Kile.<br/>It needs to be updated before it can be opened.</p><p>Do you want to update it?</p>
sv: <p>Projektfilen "%1" skapades av en tidigare version av Kile.<br/>Den måste uppdateras innan den kan öppnas.</p><p>Vill du uppdatera den?</p>

en: Project File Needs to be Updated
sv: Projektfilen behöver uppdateras

en: <p>The project file "%1" could be not updated.</p><p>Do you want to remove this project from the recent projects list?</p>
sv: <p>Projektfilen "%1" kunde inte uppdateras.</p><p>Vill du ta bort projektet från listan med senaste projekt?</p>

en: Could Not Update Project File
sv: Kunde inte uppdatera projektfil

en: Open Project
sv: Öppna projekt

en: Save Project
sv: Spara projekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to save, then choose Save Project again.
sv: Aktuellt dokument hör inte ihop med ett projekt. Aktivera ett dokument som hör ihop med projektet som du vill spara. Välj därefter Spara projekt igen.

en: Could Determine Active Project
sv: Kunde inte avgöra aktivt projekt

en: Add Files to Project
sv: Lägg till filer i projekt

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add
sv: Lägg till

en: There are no projects opened. Please open the project you want to add files to, then choose Add Files again.
sv: Inga projekt är öppna. Öppna projektet där du vill lägga till filer. Välj därefter Lägg till filer igen.

en: Could Not Determine Active Project
sv: Kunde inte avgöra aktivt projekt

en: Project Options For
sv: Projektalternativ för

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to modify, then choose Project Options again.
sv: Aktuellt dokument hör inte ihop med ett projekt. Aktivera ett dokument som hör ihop med projektet som du vill ändra. Välj därefter Projektalternativ igen.

en: Close Project
sv: Stäng projekt

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to close, then choose Close Project again.
sv: Aktuellt dokument hör inte ihop med ett projekt. Aktivera ett dokument som hör ihop med projektet som du vill stänga. Välj därefter Stäng projekt igen.

en: Could Not Close Project
sv: Kunde inte stänga projekt

en: Nothing to clean for %1
sv: Ingenting att rensa för %1

en: Cleaning %1: %2
sv: Rensar %1: %2

en: Switch Project
sv: Byt projekt

en: Select Files to Remove
sv: Välj filer att ta bort

en: Show Project Files
sv: Visa projektfiler

en: project configuration file
sv: projektinställningsfil

en: graphics file
sv: grafikfil

en: Open All Project Files
sv: Öppna alla projektfiler

en: not opened: %1 (%2)
sv: inte öppnad: %1 (%2)

en: Project Files
sv: Projektfiler

en: Could not determine the selected file.
sv: Kunde inte avgöra vald fil.

en: Project Error
sv: Projektfel

en: Opening Project...
sv: Öppnar projekt...

en: Scanning project files...
sv: Avsöker projektfiler...

en: (La)TeX Source Files
sv: (La)tex-källkodsfiler

en: (La)TeX Packages
sv: (La)tex-paket

en: BibTeX Files
sv: Bibtex-filer

en: Metapost Files
sv: Metapost-filer

en: Kile Script Files
sv: Kile skriptfiler

en: Kile Project Files
sv: Kile projektfiler

en: * |All Files
sv: * |Alla filer

en: Could not find the LaTeX documentation at %1; please set the correct path in Settings->Configure Kile->Help.
sv: Kunde inte hitta Latex-dokumentationen under %1. Ställ in riktig sökväg med Inställningar -> Anpassa Kile -> Hjälp.

en: No help available for %1.
sv: Någon hjälp är inte tillgänglig för %1.

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Script
sv: Skript

en:  output:
sv:  utmatning:

en: terminated
sv: avslutad

en: Launching failed, diagnostics:
sv: Start misslyckades. Diagnostik:

en: An error occurred while parsing the options given to the tool.
sv: Ett fel uppstod vid tolkning av väljarna som angavs till verktyget.

en: Shell meta characters that cannot be handled are present in the options given to the tool.
sv: Metatecken för skalet som inte kan hanteras finns i väljarna som angavs till verktyget.

en: There is no executable named "%1" in your path.
sv: Det finns ingen körbar fil som heter "%1" i sökvägen.

en: You do not have permission to run %1.
sv: Du har inte behörighet att köra %1.

en: Diagnostics could not find any obvious problems.
sv: Diagnostiken kunde inte hitta några uppenbara problem.

en: finished with exit code %1
sv: avslutades med koden %1

en: finished abruptly
sv: avslutades oväntat

en: failed to start
sv: misslyckades starta

en: crashed
sv: kraschade

en: failed (error code %1)
sv: misslyckades (felkod %1)

en: The document viewer is not available
sv: Dokumentvisning är inte tillgänglig

en: Please disable the live preview before launching this tool
sv: Inaktivera direkt förhandsgranskning innan verktyget aktiveras

en: Cite
sv: Hänvisa

en: Add BibTeX database
sv: Lägg till Bibtex databas

en: Paste
sv: Klistra in

en: Document Class Selection - \documentclass{}
sv: Val av dokumentklass  - \documentclass{}

en: \documentclass[options]{class}
    class : article,report,book,letter
    size options : 10pt, 11pt, 12pt
    paper size options: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    other options: 
    landscape -- selects landscape format; default is portrait. 
    titlepage, notitlepage -- selects if there should be a separate title page.
    leqno -- display equation number on left side of equations; default is right side.
    fleqn -- display formulae flush left; default is centered.
    onecolumn, twocolumn -- one or two columns; defaults to one column
    oneside, twoside -- selects one- or two-sided layout.
sv: \documentclass[alternativ]{klass}
    klass : artikel,rapport,bok,brev
    storleksalternativ: 10pt, 11pt, 12pt
    pappersstorlekar: a4paper, a5paper, b5paper, letterpaper, legalpaper, executivepaper
    andra alternativ: 
    landscape -- väljer liggande format. Normalvärde är stående. 
    titlepage, notitlepage -- väljer om det ska finnas en särskild rubriksida.
    leqno -- visa ekvationsnummer till vänster om ekvationer. Normalvärde är till höger.
    fleqn -- visa formler vänsterjusterade. Normalvärde är centrerade.
    onecolumn, twocolumn -- en eller två kolumner. Normalvärde är en kolumn.
    oneside, twoside -- väljer enkel- eller dubbelsidig layout.

en: Package Import - \usepackage{}
sv: Importera paket - \usepackage{}

en: Package Import
sv: Paketimport

en: Any options given in the \documentclass command that are unknown by the selected document class
    are passed on to the packages loaded with \usepackage.
sv: Alla alternativ som anges i kommandot \documentclass som inte är kända av vald
    dokumentklass skickas vidare till paketen som laddas med \usepackage.

en: AMS Packages
sv: AMS-paket

en: The principal American Mathematical Society packages
sv: Huvudsakliga paket från Amerikanska Matematiska Sällskapet

en: Start Document Body - \begin{document}
sv: Starta dokumenttext - \begin{document}

en: Start Document Body
sv: Starta dokumenttext

en: Text is allowed only between \begin{document} and \end{document}.
    The 'preamble' (before \begin{document} ) may contain declarations only.
sv: Text tillåts bara mellan \begin{document} and \end{document}.
    Inledningen (innan \begin{document}) får bara innehålla deklarationer.

en: Generate Title - \maketitle
sv: Skapa titel - \maketitle

en: Generate Title
sv: Skapa titel

en: This command generates a title on a separate title page
    - except in the article class, where the title normally goes at the top of the first page.
sv: Det här kommandot skapar en titel på en särskild titelsida, utom
    i artikelklassen, där titeln normalt hamnar överst på första sidan.

en: Table of Contents - \tableofcontents
sv: Innehållsförteckning - \tableofcontents

en: Put this command where you want the table of contents to go
sv: Skriv in det här kommandot där du vill att innehållsförteckningen ska hamna

en: Title Definition - \title{}
sv: Definition av titel - \title{}

en: Title Definition
sv: Definition av titel

en: \title{text}
    The \title command declares text to be the title.
    Use \\ to tell LaTeX where to start a new line in a long title.
sv: \title{text}
    Kommandot \title anger att text hör till titeln.
    Använd \\ för att tala om för Latex var en ny rad ska börja i en lång titel.

en: Author Definition - \author{}
sv: Författardefinition - \author{}

en: Author Definition
sv: Författardefinition

en: \author{names}
    The \author command declares the author(s), where names is a list of authors separated by \and commands.
sv: \author{namn}
    Kommandot \author anger författaren eller författarna, där namn är en lista med författare åtskilda av kommandot \and.

en: Center - \begin{center}
sv: Centrera - \begin{center}

en: Each line must be terminated with the string \\.
sv: Varje rad måste avslutas med strängen \\.

en: Align Left - \begin{flushleft}
sv: Vänsterjustera - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
sv: Högerjustera - \begin{flushright}

en: Quote - \begin{quote}
sv: Citera - \begin{quote}

en: Quote
sv: Citat

en: The text is justified at both margins.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
sv: Texten justeras längs båda marginalerna.
    Genom att lämna en tom rad mellan text skapas ett nytt stycke.

en: Quotation - \begin{quotation}
sv: Citat - \begin{quotation}

en: Quotation
sv: Citat

en: The text is justified at both margins and there is paragraph indentation.
    Leaving a blank line between text produces a new paragraph.
sv: Texten justeras längs båda marginalerna, och stycken indenteras.
    Genom att lämna en tom rad mellan text skapas ett nytt stycke.

en: Verse - \begin{verse}
sv: Vers - \begin{verse}

en: Verse
sv: Vers

en: The verse environment is designed for poetry.
    Separate the lines of each stanza with \\, and use one or more blank lines to separate the stanzas.
sv: Versomgivningen är skapad för poesi.
    Åtskilj linjerna i varje vers med \\, och använd en eller flera tomrader för att skilja verserna åt.

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in.
sv: Omgivning som får Latex att skriva ut exakt vad du skriver in.

en: Bulleted List - \begin{itemize}
sv: Punktlista - \begin{itemize}

en: Bulleted List
sv: Punktlista

en: The itemize environment produces a 'bulleted' list.
    Each item of an itemized list begins with an \item command.
sv: Omgivningen itemize skapar en punktlista.
    Varje post i en punktlista börjar med kommandot \item.

en: Enumeration - \begin{enumerate}
sv: Uppräkning - \begin{enumerate}

en: Enumeration
sv: Uppräkning

en: The enumerate environment produces a numbered list.
    Each item of an enumerated list begins with an \item command.
sv: Omgivningen enumerate skapar en numrerad lista.
    Varje post i en numrerad lista börjar med kommandot \item.

en: Description - \begin{description}
sv: Beskrivning - \begin{description}

en: The description environment is used to make labeled lists.
    Each item of the list begins with an \item[label] command.
    The 'label' is bold face and flushed right.
sv: Omgivningen description används för att skapa rubriklistor.
    Varje post i en rubriklista börjar med kommandot \item[rubrik].
    'Rubriken' är i fetstil och högerjusterad.

en: Table - \begin{table}
sv: Tabell - \begin{table}

en: \begin{table}[placement]
    body of the table
    \caption{table title}
    \end{table}
    Tables are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your table
    h : Here - at the position in the text where the table environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the table is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your table.
sv: \begin{table}[placering]
    tabellens innehåll
    \caption{tabellens titel}
    \end{table}
    Tabeller är objekt som inte är en del av den normala texten, och ofta flyttas till en lämplig plats.
    Det valfria argumentet [placering] avgör var Latex försöker placera tabellen:
    h : Här - på platsen i texten där tabellomgivningen finns
    t : Överst - längst upp på en textsida
    b : Underst - längst ner på en textsida
    p : Sida med flyttade objekt - på en särskild sida med flyttade objekt, som inte innehåller någon text utan bara flyttade objekt.
    Tabellens innehåll består av vilken text, vilka Latex-kommandon, etc. som du vill.
    Kommandot \caption ger dig möjlighet att ange en tabelltitel.

en: Figure - \begin{figure}
sv: Figur - \begin{figure}

en: \begin{figure}[placement]
    body of the figure
    \caption{figure title}
    \end{figure}
    Figures are objects that are not part of the normal text, and are usually floated to a convenient place.
    The optional argument [placement] determines where LaTeX will try to place your figure
    h : Here - at the position in the text where the figure environment appears
    t : Top - at the top of a text page
    b : Bottom - at the bottom of a text page
    p : Page of floats - on a separate float page, which is a page containing no text, only floats.
    The body of the figure is made up of whatever text or LaTeX commands, etc., you wish.
    The \caption command allows you to title your figure.
sv: \begin{figure}[placering]
    figurens innehåll
    \caption{figurtitel}
    \end{figure}
    Figurer är objekt som inte är en del av den normala texten, och ofta flyttas till en lämplig plats.
    Det valfria argumentet [placering] avgör var Latex försöker placera figuren:
    h : Här - på platsen i texten där figuromgivningen finns
    t : Överst - längst upp på en textsida
    b : Underst - längst ner på en textsida
    p : Sida med flyttade objekt - på en särskild sida med flyttade objekt, som inte innehåller någon text utan bara flyttade objekt.
    Figurens innehåll består av vilken text, vilka Latex-kommandon, etc. som du vill.
    Kommandot \caption ger dig möjlighet att ange en figurtitel.

en: Title Page - \begin{titlepage}
sv: Titelsida - \begin{titlepage}

en: Title Page
sv: Titelsida

en: \begin{titlepage}
    text
    \end{titlepage}
    The titlepage environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
sv: \begin{titelsida}
    text
    \end{titelsida}
    Omgivningen för titelsida skapar en titelsida, dvs. en sida där inga sidnummer eller sidhuvuden skrivs ut.

en: Italics - \textit{}
sv: Kursivstil - \textit{}

en: Italics
sv: Kursiv

en: \textit{italic text}
sv: \textit{kursiv text}

en: Slanted - \textsl{}
sv: Lutande - \textsl{}

en: Slanted
sv: Lutande

en: \textsl{slanted text}
sv: \textsl{lutande text}

en: Boldface - \textbf{}
sv: Med fetstil \textbf{}

en: Boldface
sv: Fetstil

en: \textbf{boldface text}
sv: \textbf{text med fetstil}

en: Typewriter - \texttt{}
sv: Skrivmaskinstext - \texttt{}

en: Typewriter
sv: Skrivmaskinstext

en: \texttt{typewriter text}
sv: \texttt{skrivmaskinstext}

en: Small Caps - \textsc{}
sv: Kapitäler - \textsc{}

en: Small Caps
sv: Kapitäler

en: \textsc{small caps text}
sv: \textsc{text med kapitäler}

en: \item[label] Hello!
sv: \item[etikett] Hallå!

en: Tabbing - \begin{tabbing}
sv: Tabulator - \begin{tabbing}

en: The tabbing environment provides a way to align text in columns.
    \begin{tabbing}
    text \= more text \= still more text \= last text \\
    second row \&gt;  \&gt; more \\
    \end{tabbing}
    Commands :
    \=  Sets a tab stop at the current position.
    \>  Advances to the next tab stop.
    \&lt;  Allows you to put something to the left of the local margin without changing the margin. Can only be used at the start of the line.
    \+  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the right
    \-  Moves the left margin of the next and all the following commands one tab stop to the left
    \' Moves everything that you have typed so far in the current column to the right of the previous column, flush against the current column's tab stop. 
    \`  Allows you to put text flush right against any tab stop, including tab stop 0
    \kill  Sets tab stops without producing text.
    \a  In a tabbing environment, the commands \=, \' and \` do not produce accents as normal. Instead, the commands \a=, \a' and \a` are used.
sv: Omgivningen tabbing tillhandahåller ett sätt att justera text i kolumner.
    \begin{tabbing}
    text \= mer text \= ännu mer text \= sista texten \\
    andra raden \&gt;  \&gt; mer \\
    \end{tabbing}
    Kommandon:
    \=  Anger en tabulator på nuvarande position.
    \>  Går fram till nästa tabulator.
    \&lt;  Låter dig placera någonting till vänster om den lokala marginalen utan att ändra den. Kan bara användas i början på raden.
    \+  Flyttar vänstermarginalen för nästa och alla följande kommandon en tabulator till höger.
    \-  Flyttar vänstermarginalen för nästa och alla följande kommandon en tabulator till vänster.
    \'  Flyttar allt du hittills har skrivit i nuvarande kolumn till höger om den tidigare kolumnen, direkt intill nuvarande kolumns tabulator.
    \`  Låter dig högerjustera mot vilken tabulator som helst, inklusive tabulator 0.
    \kill  Skapar tabulatorer utan att skapa text.
    \a  I omgivningen tabbing skapar inte kommandona \=, \' och \` accenter som vanligt. Istället används kommandona \a=, \a' och \a`.

en: Tabular - \begin{tabular}
sv: Tabell - \begin{tabular}

en: \begin{tabular}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular}
    pos : Specifies the vertical position; default is alignment on the center of the environment.
         t - align on top row
         b - align on bottom row
    cols : Specifies the column formatting.
         l - A column of left-aligned items.
         r - A column of right-aligned items.
         c - A column of centered items.
         | - A vertical line the full height and depth of the environment.
         @{text} - this inserts text in every row.
    The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
    The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j.
    The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
sv: \begin{tabular}[pos]{kolumner}
    kolumn 1 post & kolumn 2 post ... & kolumn N post \\
    ...
    \end{tabular}
    pos: Anger vertikal justering. Normalvärdet är justering i mitten av området.
         t - justera längs övre raden
         b - justera längs nedre raden
    kolumner: Anger kolumnformateringen.
         l - En kolumn vänsterjusterade poster.
         r - En kolumn högerjusterade poster.
         c - En kolumn centrerade poster.
         | - En vertikal linje som är omgivningens fulla höjd och djup.
         @{text} - infogar text på varje rad.
    Kommandot \hline ritar en horisontell linje med tabellens bredd.
    Kommandot \cline{N-M} ritar horisontella linjer tvärs över kolumnerna som anges, med början i kolumn N och slut i kolumn M.
    Kommandot \vline ritar en vertikal linje med utsträckning längs radens hela höjd och djup.

en: Multicolumn Cells - \multicolumn
sv: Flerkolumnceller - \multicolumn

en: Multicolumn Cells
sv: Flerkolumnceller

en: \multicolumn{cols}{pos}{text}
    col, specifies the number of columns to span.
    pos specifies the formatting of the entry: c for centered, l for flushleft, r for flushright.
    text specifies what text is to make up the entry.
sv: \multicolumn{kolumner}{pos}{text}
    kolumner, anger antalet kolumner som ska omfattas.
    pos anger postens formatering: c för centrerad, l för vänsterjusterad, r för högerjusterad.
    text anger texten som posten ska bestå av.

en: Horizontal Line - \hline
sv: Horisontell linje - \hline

en: Horizontal Line
sv: Horisontell linje

en: The \hline command draws a horizontal line the width of the table.
sv: Kommandot \hline ritar en horisontell linje med tabellens bredd.

en: Vertical Line - \vline
sv: Vertikal linje - \vline

en: Vertical Line
sv: Vertikal linje

en: The \vline command draws a vertical line extending the full height and depth of its row.
sv: Kommandot \vline ritar en vertikal linje med utsträckning längs radens hela höjd och djup.

en: Horizontal Line Across Columns - \cline{m-n}
sv: Horisontell linje över kolumner - \cline{m-n}

en: Horizontal Line Across Columns
sv: Horisontell linje över kolumner

en: The \cline{i-j} command draws horizontal lines across the columns specified, beginning in column i and ending in column j,
sv: Kommandot \cline{N-M} ritar horisontella linjer tvärs över kolumnerna som anges, med början i kolumn N och slut i kolumn M.

en: New Page - \newpage
sv: Ny sida

en: New Page
sv: Ny sida

en: The \newpage command ends the current page
sv: Kommandot \newpage avslutar nuvarande sida

en: Line Break - \linebreak
sv: Radbrytning - \linebreak

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: The \linebreak command tells LaTeX to break the current line at the point of the command.
sv: Kommandot \linebreak talar om för Latex att nuvarande rad ska brytas där kommandot finns.

en: Page Break - \pagebreak
sv: Sidbrytning - \pagebreak

en: Page Break
sv: Sidbrytning

en: The \pagebreak command tells LaTeX to break the current page at the point of the command.
sv: Kommandot \pagebreak talar om för Latex att nuvarande sida ska brytas där kommandot finns.

en: "Big" Vertical Space - \bigskip
sv: "Stort" vertikalt mellanrum - \bigskip

en: "Big" Vertical Space
sv: "Stort" vertikalt mellanrum

en: The \bigskip command adds a 'big' vertical space.
sv: Kommandot \bigskip lägger till ett 'stort' vertikalt mellanrum.

en: "Medium" Vertical Space - \medskip
sv: "Medium" vertikalt mellanrum

en: "Medium" Vertical Space
sv: "Medium" vertikalt mellanrum

en: The \medskip command adds a 'medium' vertical space.
sv: Kommandot \medskip lägger till ett 'medium' vertikalt mellanrum.

en: Image Insertion - \includegraphics{file}
sv: Inkludera bild - \includegraphics{file}

en: Image Insertion
sv: Inkludera bild

en: Customizable File Inclusion - \include{file}
sv: Valbar inkludering av fil - \include{file}

en: Customizable File Inclusion
sv: Valbar inkludering av fil

en: \include{file}
    The \include command is used in conjunction with the \includeonly command for selective inclusion of files.
sv: \include{fil}
    Kommandot \include används tillsammans med kommandot \includeonly för att valbart inkludera filer.

en: Type or select a filename:
sv: Skriv in eller välj filnamn:

en: File Inclusion - \input{file}
sv: Inkludera fil - \input{file}

en: File Inclusion
sv: Inkludera fil

en: \input{file}
    The \input command causes the indicated file to be read and processed, exactly as if its contents had been inserted in the current file at that point.
sv: \input{fil}
    Kommandot \input gör att angiven fil läses och behandlas, precis som om dess innehåll hade infogas i nuvarande fil på den platsen.

en: Sectioning
sv: Sektioner

en: \part{title}
    \part*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \part{titel}
    \part*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Part
sv: &Del

en: No &numbering
sv: Ingen &numrering

en: \chapter{title}
    \chapter*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
    Only for 'report' and 'book' class document.
sv: \chapter{titel}
    \chapter*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen
    Bara för dokumentklasserna 'rapport' och 'bok'.

en: C&hapter
sv: &Kapitel

en: \section{title}
    \section*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \section{titel}
    \section*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Section
sv: &Sektion

en: \subsection{title}
    \subsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \subsubsection{titel}
    \subsubsection*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Subsection
sv: D&elsektion

en: \subsubsection{title}
    \subsubsection*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \subsubsection{titel}
    \subsubsection*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Subsubsection
sv: De&l av delsektion

en: \paragraph{title}
    \paragraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \paragraph{titel}
    \paragraph*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Paragraph
sv: St&ycke

en: \subparagraph{title}
    \subparagraph*{title} : do not include a number and do not make an entry in the table of contents
sv: \subparagraph{titel}
    \subparagraph*{titel} : lägger inte till något nummer och skapar inte någon rad i innehållsförteckningen

en: &Subparagraph
sv: Del av sty&cke

en: Size
sv: Storlek

en: tiny
sv: mycket liten

en: scriptsize
sv: skrivstilsstorlek

en: footnotesize
sv: fotnotsstorlek

en: small
sv: liten

en: normalsize
sv: normalstorlek

en: large
sv: stor

en: Large
sv: större

en: LARGE
sv: Ännu större

en: huge
sv: Enorm

en: Huge
sv: Enormare

en: Other
sv: Övrigt

en: \label{key}
sv: \label{nyckel}

en: \index{word}
sv: \index{ord}

en: This command generates an in-text citation to the reference associated with the ref entry in the bib file
    You can open the bib file with Kile to see all the available references
sv: Det här kommandot skapar en hänvisning i texten till referensen som hör ihop med ref-posten i bib-filen.
    Du kan öppna bib-filen med Kile, för att se alla tillgängliga referenser.

en: Underline - \underline{}
sv: Understreck - \underline{}

en: Smart Tabulator
sv: Smart tabulator

en: Abstract - \begin{abstract}
sv: Sammanfattning - \begin{abstract}

en: Abstract
sv: Sammanfattning

en: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    The abstract environment creates a title page, i.e. a page with no printed page number or heading.
sv: \begin{abstract}
    text
    \end{abstract}
    Omgivningen för sammanfattning skapar en titelsida, dvs. en sida där inga sidnummer eller sidhuvuden skrivs ut.

en: Tabular* - \begin{tabular*}
sv: Tabell*

en: Tabular*
sv: Tabell*

en: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\
    ...
    \end{tabular*}
    This is an extended version of the tabular environment with an extra parameter for the width. There must be rubber space between columns that can stretch to fill out the specified width.
sv: \begin{tabular*}{width}[pos]{cols}
    kolumn 1 post & kolumn 2 post ... & kolumn n post \\
    ...
    \end{tabular*}
    Det här är en utökad version av tabellomgivningen med en extra parameter för bredden. Det måste finnas ett gummibandsmellanrum mellan kolumner som kan sträckas för att fylla ut den angivna bredden.

en: Minipage - \begin{minipage}
sv: Minisida - \begin{minipage}

en: Minipage
sv: Minisida

en: The minipage environment is similar to a \parbox command. It takes the same optional position argument and mandatory width argument. You may use other paragraph-making environments inside a minipage.
sv: Omgivningen minisida liknar kommandot \parbox. Den har samma valfria positionsargument och nödvändiga breddargument. Du kan använda andra omgivningar som skapar stycken inne i en minisida.

en: Table of Figures - \listoffigures
sv: Figurförteckning - \listoffigures

en: Table of Figures
sv: Figurförteckning

en: Put this command where you want the list of figures to go.
sv: Skriv in det här kommandot där du vill att figurförteckningen ska hamna

en: Table of Tables - \listoftables
sv: Tabellförteckning - \listoftables

en: Table of Tables
sv: Tabellförteckning

en: Put this command where you want the list of tables to go.
sv: Skriv in det här kommandot där du vill att tabellförteckningen ska hamna

en: Generate Index - \makeindex
sv: Skapa index - \makeindex

en: Generate Index
sv: Skapa index

en: Put this command when you want to generate the raw index.
sv: Skriv in det här kommandot där du vill skapa det obehandlade indexet.

en: Print Index - \printindex
sv: Skriv ut index - \printindex

en: Print Index
sv: Skriv ut index

en: Put this command when you want to print the formatted index.
sv: Skriv in det här kommandot där du vill skriva ut det formaterade indexet.

en: Glossary - \makeglossary
sv: Ordförklaring - \makeglossary

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Put this command when you want to print a glossary.
sv: Skriv in det här kommandot där du vill skriva ut en ordförklaring.

en: Bibliography - \begin{thebibliography}
sv: Bibliografi

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: \begin{thebibliography}{widest-label}
    \bibitem[label]{cite_key}
    ...
    \end{thebibliography}
    
    widest-label : Text that, when printed, is approximately as wide as the widest item label produces by the \bibitem commands
    \bibitem : Specify a bibliography item
sv: \begin{bibliografin}{bredaste-etikett}
    \bibitem[etikett]{citatnyckel}
    ...
    \end{bibliografin}
    
    bredaste-etikett: Text som, när den skrivs ut, är ungefär så bred som den bredaste etiketten som skapas av kommandona \bibitem
    \bibitem : Anger en bibliografipost

en: Verbatim (show spaces) - \begin{verbatim*}
sv: Verbatim (visa mellanslag) - \begin{verbatim*}

en: Verbatim (show spaces)
sv: Verbatim (visa mellanslag)

en: Environment that gets LaTeX to print exactly what you type in. In this variant, spaces are printed in a special manner.
sv: Omgivning som får Latex att skriva ut exakt vad du skriver in. I den här varianten, skrivs mellanslag ut på ett speciellt sätt.

en: Embedded Code - \verb||
sv: Inbäddad kod - \verb||

en: Embedded Code
sv: Inbäddad kod

en: Macro form of the verbatim environment.
sv: Makroform av verbatim omgivning.

en: Embedded Code (show spaces) - \verb*||
sv: Inbäddad kod (visa mellanslag) - \verb*||

en: Embedded Code (show spaces)
sv: Inbäddad kod (visa mellanslag)

en: Macro form of the verbatim* environment.
sv: Makroform av verbatim* omgivning.

en: "Small" Vertical Space - \smallskip
sv: "Litet" vertikalt mellanrum - \smallskip

en: "Small" Vertical Space
sv: "Litet" vertikalt mellanrum

en: The \smallskip command adds a 'small' vertical space.
sv: Kommandot \smallskip lägger till ett 'litet' vertikalt mellanrum.

en: Horizontal Variable Space - \hfill
sv: Horisontellt variabelt mellanrum - \hfill

en: Horizontal Variable Space
sv: Horisontellt variabelt mellanrum

en: The \hfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with spaces.
sv: Kommandot \hfill skapar en "gummibandslängd" som kan sträckas eller krympas horisontellt. Den fylls med mellanslag.

en: Horizontal Dots - \dotfill
sv: Horisontella punkter - \dotfill

en: Horizontal Dots
sv: Horisontella punkter

en: The \dotfill command produces a "rubber length" that produces dots instead of just spaces.
sv: Kommandot \dotfill skapar en "gummibandslängd" som skapar punkter istället för bara mellanslag.

en: Horizontal Rule - \hrulefill
sv: Horisontell linje - \hrulefill

en: Horizontal Rule
sv: Horisontell linje

en: The \hrulefill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink horizontally. It will be filled with a horizontal rule.
sv: Kommandot \hrulefill skapar en "gummibandslängd" som kan sträckas eller krympas horisontellt. Den fylls med en horisontell linje.

en: Vertical Variable Space - \vfill
sv: Vertikalt variabelt mellanrum - \vfill

en: Vertical Variable Space
sv: Vertikalt variabelt mellanrum

en: The \vfill fill command produces a "rubber length" which can stretch or shrink vertically.
sv: Kommandot \vfill skapar en "gummibandslängd" som kan sträckas eller krympas vertikalt.

en: Horizontal Space - \hspace{}
sv: Horisontellt mellanrum - \hspace{}

en: Horizontal Space
sv: Horisontellt mellanrum

en: The \hspace command adds horizontal space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \hspace command. Adding negative space is like backspacing.
sv: Kommandot \hspace lägger till horisontellt mellanrum. Mellanrummets längd kan uttryckas på vilken form som helst som Latex förstår, dvs. punkter, tum, etc. Du kan både lägga till negativt och positivt mellanrum med kommandot \hspace. Att lägga till negativt mellanrum är som att gå bakåt.

en: Horizontal Space (forced) - \hspace*{}
sv: Horisontellt mellanrum (tvingande) - \hspace*{}

en: Horizontal Space (forced)
sv: Horisontellt mellanrum (tvingande)

en: The \hspace* command adds horizontal space like the \hspace command. LaTeX removes horizontal space that comes at the end of a line. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
sv: Kommandot \hspace* lägger till horisontellt mellanrum som kommandot \hspace. Latex tar bort horisontellt mellanrum som anges i slutet på en rad. Om du inte vill att Latex ska ta bort detta mellanrum, ange det valfria argumentet *. Då tas mellanrummet aldrig bort.

en: Vertical Space - \vspace{}
sv: Vertikalt mellanrum - \vspace{}

en: Vertical Space
sv: Vertikalt mellanrum

en: The \vspace command adds vertical space. The length of the space can be expressed in any terms that LaTeX understands, i.e., points, inches, etc. You can add negative as well as positive space with an \vspace command.
sv: Kommandot \vspace lägger till vertikalt mellanrum. Mellanrummets längd kan uttryckas på vilken form som helst som Latex förstår, dvs. punkter, tum, etc. Du kan både lägga till negativt och positivt mellanrum med kommandot \vspace.

en: Vertical Space (forced) - \vspace*{}
sv: Vertikalt mellanrum (tvingande) - \vspace*{}

en: Vertical Space (forced)
sv: Vertikalt mellanrum (tvingande)

en: The \vspace* command adds vertical space like the \vspace command. LaTeX removes vertical space that comes at the end of a page. If you do not want LaTeX to remove this space, include the optional * argument. Then the space is never removed.
sv: Kommandot \vspace* lägger till vertikalt mellanrum som kommandot \vspace. Latex tar bort vertikalt mellanrum som anges i slutet på en sida. Om du inte vill att Latex ska ta bort detta mellanrum, ange det valfria argumentet *. Då tas mellanrummet aldrig bort.

en: Emphasized - \emph{}
sv: Betoning - \emph{}

en: Emphasized
sv: Betoning

en: \emph{emphasized text}
sv: \emph{betonad text}

en: Strong - \strong{}
sv: Stark - \strong{}

en: Strong
sv: Stark

en: Roman - \rmfamily
sv: Rak - \rmfamily

en: Roman
sv: Rak

en: Sans Serif - \sffamily
sv: Grotesk - \sffamily

en: Sans Serif
sv: Grotesk

en: Bold - \bfseries
sv: Fet - \bfseries

en: Upright - \upshape
sv: Upprätt - \upshape

en: Upright
sv: Upprätt

en: Italic - \itshape
sv: Kursiv - \itshape

en: Slanted - \slshape
sv: Lutande - \slshape

en: Smallcaps - \scshape
sv: Kapitäler - \scshape

en: Smallcaps
sv: Kapitäler

en: Bibliography Style Selection - \bibliographystyle{}
sv: Stilval för bibliografi - \bibliographystyle{}

en: Bibliography Style Selection
sv: Stilval för bibliografi

en: The argument to \bibliographystyle refers to a file style.bst, which defines how your citations will look
    The standard styles distributed with BibTeX are:
    alpha : sorted alphabetically. Labels are formed from name of author and year of publication.
    plain  : sorted alphabetically. Labels are numeric.
    unsrt : like plain, but entries are in order of citation.
    abbrv  : like plain, but more compact labels.
sv: Argumentet till \bibliographystyle anger till en fil stil.bst, som definierar hur hänvisningarna ska se ut.
    Standardstilarna som distribueras med Bibtex är:
    alpha: sorterade i alfabetisk ordning. Hänvisningar skapas av författarnamn och publikationsår.
    plain: sorterade i alfabetisk ordning. Hänvisningar är numeriska.
    unsrt: som plain, men posterna är i hänvisningsordning.
    abbrv: som plain, men hänvisningarna är mer kortfattade.

en: Bibliography Generation - \bibliography{}
sv: Skapa bibliografi - \bibliography{}

en: Bibliography Generation
sv: Skapa bibliografi

en: The argument to \bibliography refers to the bib file (without extension)
    which should contain your database in BibTeX format.
    Kile inserts automatically the base name of the TeX file
sv: Argumentet till \bibliography hänvisar till bib-filen (utan filändelse),
    som ska innehålla databasen på Bibtex-format.
    Kile infogar automatiskt basnamnet för Tex-filen.

en: Load Biblatex Package - \usepackage{biblatex}
sv: Ladda Biblatex-paket - \usepackage{biblatex}

en: Load Biblatex Package
sv: Ladda Biblatex-paket

en: This includes the package biblatex
sv: Det här inkluderar paketet biblatex

en: Print Bibliography
sv: Skriv ut bibliografi

en: Prints the complete bibliography
sv: Skriver ut den fullständiga bibliografin

en: Print Bibliography by Section
sv: Skriv ut bibliografi per avsnitt

en: Print the bibliography for each section
sv: Skriv ut bibliografin för varje avsnitt

en: Print List of Shorthands
sv: Skriv ut lista med snabbskrift

en: ALT.... : you have the choice between these two fields
sv: ALT...: du kan välja mellan de här två fälten

en: OPT.... : optional fields (use the 'Clean' command to remove them)
sv: OPT...: valfria fält (använd kommandot 'Rensa' för att ta bort dem)

en: Bib fields - %1
sv: Bib-fält - %1

en: Small Space
sv: Litet mellanslag

en: Medium Space
sv: Normalt mellanslag

en: Large Space
sv: Stort mellanslag

en: Math Mode - $...$
sv: Matematikläge - $...$

en: Math Mode
sv: Matematikläge

en: Displaymath Mode - \[...\]
sv: Matematikvisningsläge - \[...\]

en: Displaymath Mode
sv: Matematikvisningsläge

en: Equation - \begin{equation}
sv: Ekvation - \begin{equation}

en: Equation
sv: Ekvation

en: Subscript - _{}
sv: Nersänkt - _{}

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Superscript - ^{}
sv: Upphöjt - ^{}

en: Superscript
sv: Upphöjt

en: Normal Fraction - \frac{}{}
sv: Normalt bråk - \frac{}{}

en: Normal Fraction
sv: Normalt bråk

en: Displaystyle Fraction - \dfrac{}{}
sv: Skärmstil bråk - \dfrac{}{}

en: Displaystyle Fraction
sv: Skärmstil bråk

en: Textstyle Fraction - \tfrac{}{}
sv: Textstil bråk - \tfrac{}{}

en: Textstyle Fraction
sv: Textstil bråk

en: Square Root - \sqrt{}
sv: Kvadratrot - \sqrt{}

en: Square Root
sv: Kvadratrot

en: Array - \begin{array}
sv: Fält - \begin{array}

en: \begin{array}{col1col2...coln}
    column 1 entry & column 2 entry ... & column n entry \\ 
    ...
    \end{array}
    Each column, coln, is specified by a single letter that tells how items in that column should be formatted.
         c -- for centered 
         l -- for flush left 
         r -- for flush right
sv: \begin{fält}{kol1kol2...kolN}
    kolumn 1 post & kolumn 2 post ... & kolumn N post \\ 
    ...
    \end{fält}
    Varje kolumn, kolomn N, anges med en enda bokstav som talar om hur poster på raden ska formateras.
         c -- för centrerade 
         l -- för vänsterjusterade 
         r -- för högerjusterade

en: Left Delimiter
sv: Vänster avgränsare

en: left (
sv: vänster (

en: left [
sv: vänster [

en: left {
sv: vänster {

en: left &lt;
sv: vänster &lt;

en: left )
sv: vänster )

en: left ]
sv: vänster ]

en: left }
sv: vänster }

en: left &gt;
sv: vänster &gt;

en: left .
sv: vänster .

en: Right Delimiter
sv: Höger avgränsare

en: right )
sv: höger )

en: right ]
sv: höger ]

en: right }
sv: höger }

en: right &gt;
sv: höger &gt;

en: right (
sv: höger (

en: right [
sv: höger [

en: right {
sv: höger {

en: right &lt;
sv: höger &lt;

en: right .
sv: höger .

en: Normal Binomial - \binom{}{}
sv: Normal binomial - \binom{}{}

en: Normal Binomial
sv: Normal binomial

en: Displaystyle Binomial - \dbinom{}{}
sv: Skärmstil binomial - \dbinom{}{}

en: Displaystyle Binomial
sv: Skärmstil binomial

en: Textstyle Binomial - \tbinom{}{}
sv: Textstil binomial - \tbinom{}{}

en: Textstyle Binomial
sv: Textstil binomial

en: N-th Root - \sqrt[]{}
sv: N:te roten - \sqrt[]{}

en: N-th Root
sv: N:te roten

en: Left-Right () - \left(..\right)
sv: Vänster-höger () - \left(..\right)

en: Left-Right ()
sv: Vänster-höger ()

en: Extendable Left Arrow - \xleftarrow{}
sv: Utökningsbar vänsterpil - \xleftarrow{}

en: Extendable Left Arrow
sv: Utökningsbar vänsterpil

en: Extendable Right Arrow - \xrightarrow{}
sv: Utökningsbar högerpil - \xrightarrow{}

en: Extendable Right Arrow
sv: Utökningsbar högerpil

en: Boxed Formula - \boxed{}
sv: Formel i ruta - \boxed{}

en: Boxed Formula
sv: Formel i ruta

en: Text in Mathmode - \text{}
sv: Text i matematiskt läge - \text{}

en: Text in Mathmode
sv: Text i matematiskt läge

en: Displaymath - \begin{displaymath}
sv: Skärmmatematik - \begin{displaymath}

en: Displaymath
sv: Skärmmatematik

en: Equation (not numbered) - \begin{equation*}
sv: Ekvation (inte numrerad) - \begin{equation*}

en: Equation (not numbered)
sv: Ekvation (inte numrerad)

en: Multline - \begin{multline}
sv: Multrad - \begin{multline}

en: Multline
sv: Multrad

en: Multline* - \begin{multline*}
sv: Multrad* - \begin{multline*}

en: Multline*
sv: Multrad*

en: Split - \begin{split}
sv: Dela - \begin{split}

en: Split
sv: Dela

en: Gather - \begin{gather}
sv: Samla - \begin{gather}

en: Gather
sv: Samla

en: Gather* - \begin{gather*}
sv: Samla* - \begin{gather*}

en: Gather*
sv: Samla*

en: Align - \begin{align}
sv: Justera - \begin{align}

en: Align
sv: Justera

en: Align* - \begin{align*}
sv: Justera* - \begin{align*}

en: Align*
sv: Justera*

en: Flalign - \begin{flalign}
sv: FL justera - \begin{flalign}

en: Flalign
sv: FL justera

en: Flalign* - \begin{flalign*}
sv: FL justera* - \begin{flalign*}

en: Flalign*
sv: FL justera*

en: Alignat - \begin{alignat}
sv: Justera vid - \begin{alignat}

en: Alignat
sv: Justera vid

en: Alignat* - \begin{alignat*}
sv: Justera vid* - \begin{alignat*}

en: Alignat*
sv: Justera vid*

en: Aligned - \begin{aligned}
sv: Justerad - \begin{aligned}

en: Aligned
sv: Justerad

en: Gathered - \begin{gathered}
sv: Samlad - \begin{gathered}

en: Gathered
sv: Samlad

en: Alignedat - \begin{alignedat}
sv: Justerad vid - \begin{alignedat}

en: Alignedat
sv: Justerad vid

en: Cases - \begin{cases}
sv: Fall - \begin{cases}

en: Cases
sv: Fall

en: matrix - \begin{matrix}
sv: matris - \begin{matrix}

en: matrix
sv: matris

en: pmatrix - \begin{pmatrix}
sv: p-matris - \begin{pmatrix}

en: pmatrix
sv: p-matris

en: vmatrix - \begin{vmatrix}
sv: v-matris - \begin{vmatrix}

en: vmatrix
sv: v-matris

en: Vmatrix - \begin{Vmatrix}
sv: V-matris - \begin{Vmatrix}

en: Vmatrix
sv: V-matris

en: bmatrix - \begin{bmatrix}
sv: b-matris - \begin{bmatrix}

en: bmatrix
sv: b-matris

en: Bmatrix - \begin{Bmatrix}
sv: B-matris - \begin{Bmatrix}

en: Bmatrix
sv: B-matris

note: i18np call can cause some confusion when 0 is passed to it (#275700)
en: 0 errors
sv: 0 fel

en: 1 error | %1 errors
sv[0]: 1 fel
sv[1]: %1 fel

en: 0 warnings
sv: 0 varningar

en: 1 warning | %1 warnings
sv[0]: 1 varning
sv[1]: %1 varningar

en: 0 badboxes
sv: 0 felrutor

en: 1 badbox | %1 badboxes
sv[0]: 1 felruta
sv[1]: %1 felrutor

en: Manually selected bibliography tool does not exist: trying to auto-detect it now.
sv: Manuellt valt bibliografiverktyg finns inte: Försöker att detektera det automatiskt nu.

en: The version %1.%2.%3 of okular is too old for ForwardDVI. Please update okular to version 0.8.6 or higher
sv: Version %1.%2.%3 av Okular är för gammal för sökning framåt i DVI. Du måste använda en senare version än 0.8.5.

en: Select Bibliography
sv: Välj bibliografi

en: Select a bibliography
sv: Välj en bibliografi

en: No bibliography selected.
sv: Ingen bibliografi vald.

en: No bibliographies found.
sv: Inga bibliografier hittade.

en: Unable to find %1 or %2; if you are trying to view some other HTML file, go to Settings->Configure Kile->Tools->ViewHTML->Advanced.
sv: Kunde inte hitta %1 eller %2. Om du försöker visa någon annan HTML-fil, gå till Inställningar -> Anpassa Kile -> Verktyg -> ViewHTML -> Avancerat.

en: Could not change to the folder %1.
sv: Kunde inte gå till katalogen %1.

en: The folder %1 is not writable, therefore %2 will not be able to save its results.
sv: Katalogen %1 är inte skrivbar, därför kan inte %2 spara resultatet.

en: The file %1/%2 does not exist. If this is unexpected, check the file permissions.
sv: Filen %1/%2 finns inte. Om det är oväntat, kontrollera filrättigheterna.

en: The file %1/%2 is not readable. If this is unexpected, check the file permissions.
sv: Filen %1/%2 kan inte läsas. Om det är oväntat, kontrollera filrättigheterna.

en: Could not determine on which file to run %1, because there is no active document.
sv: Kunde inte avgöra vilken fil som %1 ska använda, eftersom det inte finns något aktivt dokument.

en: Could not determine the master file for this document.
sv: Kunde inte avgöra dokumentets huvudfil.

en: Please save the untitled document first.
sv: Spara först det namnlösa dokumentet.

en: The file %1 does not exist.
sv: Filen %1 finns inte.

en: The file %1 is not readable.
sv: Filen %1 kan inte läsas.

en: The document %1 is not a LaTeX root document; continue anyway?
sv: Dokumentet %1 är inte ett Latex-rotdokument. Fortsätt ändå?

en: Continue?
sv: Fortsätt?

en: The file %1/%2 does not exist; did you compile the source file?
sv: Filen %1/%2 finns inte. Kompilerade du källkodsfilen?

en: The current document is not associated to a project. Please activate a document that is associated to the project you want to archive, then choose Archive again.
sv: Aktuellt dokument hör inte ihop med ett projekt. Aktivera ett dokument som hör ihop med projektet som du vill arkivera. Välj därefter Arkivera igen.

en: No files have been chosen for archiving.
sv: Inga filer har valts att arkivera.

en: Archive Project
sv: Arkivera projekt

en: Unknown tool %1.
sv: Okänt verktyg %1.

en: No factory installed, contact the author of Kile.
sv: Ingen tillverkning installerad, kontakta Kiles upphovsman.

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Cannot find the tool "%1" in the configuration database.
sv: Kan inte hitta verktyget "%1" i inställningsdatabasen.

en: &Stop
sv: &Stoppa

en: Bibliography Back End
sv: Bibliografigränssnitt

en: Auto-Detect
sv: Detektera automatiskt

en: Auto-detect the bibliography back end from LaTeX output
sv: Detektera bibliografigränssnitt automatiskt från Latex-utmatning

en: Reset Auto-Detected Back End
sv: Återställ automatiskt detekterat gränssnitt

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (convert)
en: Con&vert To
sv: K&onvertera till

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (complete)
en: Co&mplete
sv: Ko&mplettera

note: i18n: ectx: Menu (bullet)
en: &Bullets
sv: &Punkter

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
sv: &Markera

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
sv: Ta &bort

note: i18n: ectx: Menu (environment)
en: Environmen&t
sv: Om&givning

note: i18n: ectx: Menu (texgroup)
en: Te&X Group
sv: Te&x-grupp

note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: &Selection
sv: &Markering

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
sv: Dokumentvisare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
sv: B&ygg

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
sv: &Kompilera

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
sv: K&onvertera

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
sv: &Övrigt

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
sv: Pro&jekt

note: i18n: ectx: Menu (menu_latex)
en: LaTe&X
sv: Late&x

note: i18n: ectx: Menu (menu_preamble)
en: &Preamble
sv: I&nledning

note: i18n: ectx: Menu (menu_lists)
en: Tables and Lists
sv: Tabeller och listor

note: i18n: ectx: Menu (menu_sectioning)
en: &Sectioning
sv: &Sektioner

note: i18n: ectx: Menu (references)
en: &References
sv: &Referenser

note: i18n: ectx: Menu (menu_environment)
en: &Environment
sv: &Omgivning

note: i18n: ectx: Menu (menu_listenv)
en: &List Environment
sv: &Listomgivning

note: i18n: ectx: Menu (menu_tabularenv)
en: &Tabular Environment
sv: &Tabellomgivning

note: i18n: ectx: Menu (menu_floatenv)
en: &Floating Environment
sv: &Flytande omgivning

note: i18n: ectx: Menu (menu_code)
en: &Code Environment
sv: &Kodomgivning

note: i18n: ectx: Menu (menu_math)
en: &Math Commands
sv: &Matematiska kommandon

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
sv: Klammerparenteser

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathtext)
en: AMS Text and Boxes
sv: AMS text och rutor

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfrac)
en: AMS Fraction
sv: AMS bråk

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbinom)
en: AMS Binomial Expression
sv: AMS binomialuttryck

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathcommands)
en: AMS Arrows
sv: AMS pilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathfontstyles)
en: Math &Font Styles
sv: Matematiska &teckenstilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathaccents)
en: Math &Accents
sv: Matematiska &accenter

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathspaces)
en: Math &Spaces
sv: Matematiska &blanktecken

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathenv)
en: Standard Math &Environments
sv: &Vanliga matematikomgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathamsenv)
en: &AMS Math Environments
sv: &AMS matematikomgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_align)
en: &Align Environments
sv: &Justera omgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_center)
en: &Center Environments
sv: &Centrera omgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_multiline)
en: Multi &Line Environments
sv: F&lerraders omgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_amsenv_matrix)
en: &Matrix Environments
sv: &Matrisomgivningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontstyles)
en: &Font Styles
sv: T&eckenstilar

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
sv: Teckenfamilj

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontseries)
en: Font Series
sv: Teckenserier

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontshape)
en: Font Shape
sv: Teckenform

note: i18n: ectx: Menu (menu_spacing)
en: Spa&cing
sv: Mellanr&um

note: i18n: ectx: Menu (menu_breaks)
en: Page- and Linebreaks
sv: Sid- och radbrytningar

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: Menu (menu_rubberlength)
en: Rubber Lengths
sv: Gummibandslängder

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
sv: &Guide

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: Menu (help_tex)
en: LaTeX Documentation
sv: Latex-dokumentation

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
sv: Huvud

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
sv: Redigera

en: Show Cursor Position in Viewer
sv: Ange markörposition i visning

en: Synchronize Cursor Position with Viewer
sv: Synkronisera markörposition med visning

en: Paste as LaTe&X
sv: Klistra in som Late&x

en: Convert Selection to &LaTeX
sv: Konvertera markering till &Latex

en: Show sorted list of opened documents
sv: Visa sorterad lista med öppnade dokument

en: Could not create an editor view.
sv: Kunde inte skapa en editorvy.

en: Fatal Error
sv: Allvarligt fel

en: &QuickPreview Selection
sv: Snabb&granska markering

en: &QuickPreview Environment
sv: Miljö för snabb&granskning

en: &QuickPreview Math
sv: Snabb&granskning av matematik

en: Print Compiled Document...
sv: Skriv ut kompilerat dokument...

en: Print Preview For Compiled Document...
sv: Skriv ut förhandsgranskning av kompilerat dokument...

en: Live Preview for Current Document or Project
sv: Direkt förhandsgranskning av aktuellt dokument eller projekt

en: Recompile Live Preview
sv: Kompilera om direkt förhandsgranskning

en: Save Compiled Document...
sv: Spara kompilerat dokument...

en: Some documents could not be saved correctly
sv: Vissa dokument kunde inte sparas på ett riktigt sätt

en: The document must have been saved before the live preview can be started
sv: Dokumentet måste sparas innan direkt förhandsgranskning kan startas

en: The location of one project item is not relative to the project's base directory
    Live preview for this project has been disabled
sv: Platsen för ett projektobjekt är inte relativt till projektets baskatalog.
    Direkt förhandsgranskning har inaktiverats för projektet.

en: Failed to create the subdirectory structure
sv: Misslyckades med att skapa underkatalogstrukturen

en: LivePreview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: StandardInput.tex
sv: Standardinmatning.tex

en: KDE Integrated LaTeX Environment
sv: Integrerad Latex-miljö för KDE

[ctx: the parameter is the last copyright year]
en: by the Kile Team (2003 - %1)
sv: av Kile-gruppen (2003 - %1)

en: Project Management/Developer
sv: Projekthantering och utvecklare

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Former Developer
sv: Tidigare utvecklare

en: Former Maintainer/Developer
sv: Tidigare underhåll och utvecklare

en: Migration from Subversion to Git
sv: Överföring från Subversion till Git

en: KConfig XT, Various Improvements and Bug-Fixing
sv: Kconfig XT, diverse förbättringar och felrättning

en: KatePart Integration
sv: Integrering av Kate-delprogram

en: Log Parsing
sv: Loggtolkning

en: Find-in-Files Dialog
sv: Dialogrutan Sök i filer

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Jump to line
sv: Gå till rad

en: Start a new Kile mainwindow
sv: Starta ett nytt Kile huvudfönster

en: Files to open / specify '-' to read from standard input
sv: Filer att öppna, ange '-' för att läsa från standardinmatningen

en: Kile cannot start as a recent version the Okular library could not be found.
    
    Please install the Okular library before running Kile.
sv: Kile kan inte starta en aktuell version av Okular, biblioteket kunde inte hittas.
    
    Installera Okular-biblioteket innan Kile körs.

en: Okular library not found
sv: Okular-biblioteket hittades inte

en: Frame
sv: Ram

en: Untitled Block
sv: Namnlöst block

en: LaTeX ---> DVI (Okular)
sv: Latex ---> DVI (Okular)

en: LaTeX ---> DVI (Document Viewer)
sv: Latex ---> DVI (dokumentvisare)

en: LaTeX ---> PS (Okular)
sv: Latex ---> PS (Okular)

en: LaTeX ---> PS (Document Viewer)
sv: Latex ---> PS (dokumentvisare)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Okular)
sv: PDF Latex ---> PDF (Okular)

en: PDFLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
sv: PDF Latex ---> PDF (dokumentvisare)

en: XeLaTeX ---> PDF (Okular)
sv: Xelatex ---> PDF (Okular)

en: XeLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
sv: Xelatex ---> PDF (dokumentvisare)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Okular)
sv: Lualatex ---> PDF (Okular)

en: LuaLaTeX ---> PDF (Document Viewer)
sv: Lualatex ---> PDF (dokumentvisare)

en: There is no selection to compile.
sv: Det finns ingen markering att kompilera.

en: There is no surrounding environment.
sv: Det finns ingen omgivande omgivning.

en: This job is only useful with a master document.
sv: Det här jobbet är bara användbart med ett huvuddokument.

en: This is not a subdocument, but the master document.
sv: Det här är inte ett underdokument, utan ett huvuddokument.

en: There is no surrounding mathgroup.
sv: Det finns ingen omgivande matematisk grupp.

en: Could not run QuickPreview:
    unknown task '%1'
sv: Kunde inte köra snabbgranskning:
    Okänd process '%1'

en: There is already a preview running that has to be finished to run this one.
sv: En förhandsgranskning pågår redan, som måste avslutas för att visa den här.

en: There is nothing to compile and preview.
sv: Det finns ingenting att kompilera och förhandsgranska.

en: Could not run '%1' for QuickPreview.
sv: Kunde inte köra '%1' för snabbgranskning.

en: Could not determine the main document.
sv: Kunde inte avgöra huvuddokumentet.

en: Could not read the preamble.
sv: Kunde inte läsa inledningen.

en: Could not find a '\begin{document}' command.
sv: Kunde inte hitta kommandot '\begin{document}'.

en: QuickPreview
sv: Snabbgranskning

en: Script: information
sv: Skript: information

en: Script: sorry
sv: Skript: tyvärr

en: Script: error
sv: Skript: fel

en: Script: question
sv: Skript: fråga

en: Script: warning
sv: Skript: varning

en: Enter Value
sv: Ange värde

en: Please enter a value
sv: Ange ett värde

en: Script '%1.js'
sv: Skript '%1.js'

en: File Handling Error: Unable to find the file '%1'
sv: Filhanteringsfel: Kan inte hitta filen '%1'

en: Select File to Read
sv: Välj fil att läsa

en: File Handling Error: Unable to create the output file '%1'
sv: Filhanteringsfel: Kan inte skapa utdatafilen '%1'

en: File Handling Error: Unable to write to the output file '%1'
sv: Filhanteringsfel: Kan inte skriva i utdatafilen '%1'

en: Save As
sv: Spara som

en: This action was canceled by the user.
sv: Åtgärden avbröts av användaren.

en: Unable to find '%1'
sv: Kan inte hitta '%1'

en: Cursor/Range plugin
sv: Markör- och intervallinsticksprogram

en: An error has occurred at line %1 during the execution of the script "%2":
    %3
sv: Ett fel har uppstått på rad %1 vid körning av skriptet "%2":
    %3

en: Error
sv: Fel

en: Version %1 of Kile is at least required to execute the script "%2". The execution has been aborted.
sv: Åtminstone version %1 av Kile krävs för att köra skriptet "%2". Körningen har avbrutits.

en: Version Error
sv: Versionsfel

en: Cannot start the script: no view available
sv: Kan inte starta skriptet: ingen vy tillgänglig

en: Script Error
sv: Skriptfel

en: Execution of %1
sv: Körning av %1

en: Could not find a folder to save %1 to.
    Check whether you have a folder named ".kde" with write permissions in your home folder.
sv: Kunde inte hitta en katalog där %1 kunde sparas.
    Kontrollera om du har en katalog som kallas ":kde" med skrivrättigheter i din hemkatalog.

en: Empty File
sv: Tom fil

en: Empty LaTeX File
sv: Tom Latex-fil

en: Empty BibTeX File
sv: Tom Bibtex-fil

en: The file '%1' does not exist.
sv: Filen '%1' finns inte.

en: Input Dialog
sv: Inmatningsdialogruta

en: Short
sv: Kort

en: Expanded Text
sv: Expanderad text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
sv: &Lägg till

en: &Delete
sv: Ta &bort

en: Delete the abbreviation '%1'?
sv: Ta bort förkortningen '%1'?

en: Delete Abbreviation
sv: Ta bort förkortning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetAppearanceConfig)
en: Appearance Configuration
sv: Inställning av utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowFullPathInWindowTitle)
en: Show full path in window title
sv: Visa fullständig sökväg i fönstrets namnlist

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowSplashScreen)
en: Show splash screen on startup
sv: Visa startskärm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDocumentViewerInExternalWindow)
en: Show in external window
sv: Visa i separat fönster

en: TeX/LaTeX
sv: Tex/Latex

en: Dictionary
sv: Ordlista

en: Try to place the cursor.
sv: Försök placera markör.

en: Insert bullets where the user must input data.
sv: Infoga punkter där användaren måste mata in data.

en: Also close an environment when an opening command is inserted.
sv: Stäng också en omgivning när ett öppningskommando infogas.

en: Directional or popup-based completion of the TeX/LaTeX commands that are contained in the selected completion files.
sv: Riktningsbaserad eller snabbfönsterbaserad komplettering med Tex eller Latex kommandon, som finns i valda kompletteringsfiler.

en: Automatically show a completion list of TeX/LaTeX commands when the word has this length.
sv: Visa automatiskt en kompletteringslista med Tex eller Latex kommandon när ordet har denna längd.

en: Show abbreviations of the selected completion files in the sidebar
sv: Visa förkortningar av de valda kompletteringsfilerna i sidoraden

en: Directional or popup-based completion of abbreviations that are contained in the selected completion files.
sv: Riktningsbaserad eller snabbfönsterbaserad komplettering av förkortningar som finns i valda kompletteringsfiler.

en: Show LaTeX commands of the selected completion files in the sidebar
sv: Visa Latex-kommandon för de valda kompletteringsfilerna i sidoraden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Completion Files
sv: Kompletteringsfiler

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: Wordlist '%1' contains duplicate entries.
sv: Ordlistan '%1' innehåller dubbletter.

en: Completion
sv: Komplettering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocomplete)
en: Auto completion for &LaTeX markup
sv: Automatisk komplettering av &Latex-taggar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
sv: Tröskel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: letters
sv: bokstäver

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, cb_autocompleteabbrev)
en: A&uto completion for abbreviations
sv: A&utomatisk komplettering av förkortningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showcwlview)
en: Show LaTeX commands
sv: Visa Latex-kommandon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_showabbrevview)
en: Show abbreviations
sv: Visa förkortning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Completion Properties
sv: Kompletteringsegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_setcursor)
en: Place cursor
sv: Placera markör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_closeenv)
en: Close environments
sv: Avsluta omgivningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ConfigCheckerWidget)
en: Performing System Check
sv: Utför systemkontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbChecking)
en: Checking if your TeX system is installed correctly...
sv: Kontrollerar om Tex-systemet är riktigt installerat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
sv: Resultat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgEnv)
en: Complete Environments
sv: Fullständiga omgivningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CompleteEnvironment)
en: Automatically complete \begin{env} with \end{env}
sv: Komplettera automatiskt \begin{omg} med \end{omg}

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgGraphics)
en: Automatic Indentation Inside Environments
sv: Automatisk indentering inne i omgivningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Enable auto indentation of environments.
sv: Aktivera automatisk indentering av omgivningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
sv: Aktiverad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of a tabulator to autoindent environments.
sv: Använd mellanslag istället för tabulator för automatisk indentering av omgivningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentSpaces)
en: Use spaces instead of tabs to indent
sv: Använd mellanslag istället för tabulator för indentering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbNumSpaces)
en: &Number of spaces:
sv: A&ntal mellanslag:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_envIndentNumSpaces)
en: Use this number of spaces to autoindent environments.
sv: Använd det här antalet mellanslag för automatisk indentering av omgivningar.

en: Open selected
sv: Öppna valt

en: Show LaTeX Files Only
sv: Visa bara Latex-filer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Default project location:
sv: För&vald projektplats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Restore)
en: &Reopen files and projects on startup
sv: Öppna filer och p&rojekt igen vid start

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Template Variables
sv: Mallvariabler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: A&uthor:
sv: &Författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Document c&lass options:
sv: A&lternativ för dokumentklass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: I&nput encoding:
sv: I&ndatakodning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: File Clean-Up Details
sv: Detaljer för filrensning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CleanUpAfterClose)
en: Automatically clean-up files after closing Kile
sv: Rensa automatiskt filer efter Kile har stängts

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_WatchFileForDocumentViewer)
en: Reload document automatically after changes
sv: Läs in dokumentet automatiskt efter ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SyncConsoleDirWithTabs)
en: Synchronize the directory shown in the console with the document tabs
sv: Synkronisera katalogen som visas i terminalen med dokumentflikarna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RunLyxServer)
en: Let Kile process LyX commands sent by bibliography editors/viewers
sv: Låt Kile behandla Lyx-kommandon skickade av bibliografieditorer eller -visare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolution)
en: &Default resolution:
sv: Stan&dardupplösning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlResolutionHelp)
en: (used when the picture offers no resolution)
sv: (används när bilden inte tillhandahåller någon upplösning)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBbox)
en: Bo&unding box:
sv: Omgivande r&uta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_boundingbox)
en: Tr&y to determine from the picture
sv: &Försök avgöra från bilden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlBBoxHelp)
en: (you have to install the ImageMagick package to use this option)
sv: (du måste installera paketet ImageMagick för att använda alternativet)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbContextHelp)
en: Context Sensitive Help
sv: Sammanhangsberoende hjälp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_latex2erefs)
en: &Use the LaTeX2e unofficial reference manual
sv: An&vänd Latex2e inofficiell referenshandbok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_kilerefs)
en: Use &Kile's LaTeX reference
sv: Använd &Kiles Latexreferens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
sv: A&npassa...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
sv: Anpassa...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlCommands)
en: Configure LaTeX environments and commands
sv: Anpassa Latex-omgivningar och kommandon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgQuotes)
en: Double Quotes
sv: Dubbla citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertDoubleQuotes)
en: Automatically insert opening and closing double &quotes for LaTeX
sv: Infoga inledande och avslutande dubbla &citationstecken automatiskt för Latex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
sv: &Typ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: This option will insert the LaTeX equivalent of most special characters that can be typed on a keyboard.
sv: Alternativet infogar Latex motsvarighet till de flesta specialtecken som kan skrivas på ett tangentbord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InsertSpecialCharacters)
en: Automatically insert the LaTeX equivalent of special characters when typing (accents, etc)
sv: Infoga automatiskt Latex motsvarighet till specialtecken när de skrivs (accenter, etc.)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgMathmode)
en: Math mode
sv: Matematikläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoInsertDollar)
en: Auto insert $
sv: Infoga automatiskt $

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
sv: Miljövariabler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if root document is a LaTeX root before running LaTeX on it
sv: Kontrollera om rotdokumentet är en Latex-rot innan Latex körs med det

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckRootDoc)
en: Check if &root document
sv: Kontrollera om &rotdokumentet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: Jump to first error in case running LaTeX failed
sv: Gå till första felet om körning av Latex misslyckades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckJump)
en: &Jump to first error
sv: &Gå till första felet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run Asymptote, BibTeX, MakeIndex and rerun LaTeX when necessary
sv: Kör automatiskt Asymptote, Bibtex, Makeindex och kör om Latex när det behövs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckAutoRun)
en: Automatically run additional tools
sv: Kör automatiskt ytterligare verktyg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetLivePreviewConfig)
en: Live Preview Configuration
sv: Inställning av direkt förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_livePreviewEnabled)
en: Enable &live preview
sv: Aktivera &direkt förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_previewEnabledForFreshlyOpenedDocuments)
en: Enable live preview for newly-opened documents
sv: Aktivera direkt förhandsgranskning för nyöppnade dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_compileBehaviorGroupBox)
en: Compilation Behavior
sv: Kompileringsbeteende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnSaveRadioButton)
en: Compile doc&uments after saving
sv: Kompilera dok&ument efter att ha sparat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_compileDocumentOnChangesRadioButton)
en: Compile documents whenever &there are changes after
sv: Kompilera dokumen&t när det finns ändringar efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewDefaultToolLabel)
en: Set default live preview tool
sv: Ange standardverktyg för direkt förhandsgranskning

en: Hide &Bad Boxes
sv: Dölj &felrutor

en: Hide (La)TeX &Warnings
sv: Dölj (La)Tex-&varningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Select a tool
sv: Välj ett verktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
sv: Nytt...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_groupBox)
en: Choose a configuration for the current tool
sv: Välj en inställning för nuvarande verktyg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Se&lect:
sv: &Välj:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbClass)
en: C&lass:
sv: K&lass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbSource)
en: Source e&xtension:
sv: Källkods&filändelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTarget)
en: Tar&get extension:
sv: Målfilän&delse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target &file:
sv: Mål&fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Relative dir:
sv: &Relativ katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ckClose)
en: Close Konsole when tool is finished
sv: Stäng terminal när verktyget är färdigt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
sv: Meny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenu)
en: Add &tool to Build menu:
sv: Lägg till verk&tyg i byggmeny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
sv: &Ikon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDefault)
en: Restore Default Tools...
sv: Återställ förvalda verktyg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Please select the type of document you want to create:
sv: Välj typ av dokument du vill skapa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
sv: Mall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Please select the template that should be used:
sv: Välj mallen som ska användas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartWizardCheckBox)
en: Start the Quick Start wizard when creating an empty LaTeX file
sv: Starta snabbstartsguiden när en tom Latex-fil skapas

en: Quick Preview in a Separate Window
sv: Snabbgranskning i separat fönster

en: Select a configuration:
sv: Välj en inställning:

en: Quick Preview in Bottom Bar
sv: Snabbgranskning i nedre raden

en: &Resolution:
sv: &Upplösning:

en: dpi
sv: punkter/tum

en: (allowed values: 30-1000 dpi)
sv: (tillåtna värden: 30-1000 punkter/tum)

en: &Background Color:
sv: &Bakgrundsfärg:

en: Kile supports three kinds of conversion to png images
sv: Kile stöder tre sorters konvertering till png-bilder

en: (uses dvipng)
sv: (använder dvipng)

en: (uses dvips/convert)
sv: (använder dvips och convert)

en: (uses convert)
sv: (använder convert)

en: Show preview in bottom bar:
sv: Visa förhandsgranskning i nedre raden:

en: Conversion to image:
sv: Konvertering till bild:

en: Selection:
sv: Markering:

en: Environment:
sv: Omgivning:

en: Mathgroup:
sv: Matematisk grupp:

en: Subdocument:
sv: Underdokument:

en: Not available, opens always in a separate window.
sv: Inte tillgänglig, öppnas alltid i ett separat fönster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
sv: Ko&mmando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Consider the file <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span> with full path <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span>, compiled with pdflatex to <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span>.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The variables have the following meanings:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filename with suffix but without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filename without suffix and without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: path of the source file without filename  &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic;"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: path of the target file without filename, same as %dir_base if no relative path has been set &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> target filename without path &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">myBestBook.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> resolution of the quickpreview action set in configure kile-&gt;tools-&gt;preview</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: List of all files in a project marked for archiving. Set the archive flag in the "Files and projects" sidebar using the context menu.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Betrakta filen <span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok.tex</span> med fullständig sökväg <span style=" font-style:italic;">/home/archimedes/latex/</span><span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok.tex</span> som kompileras till <span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok.pdf</span> med PDF Latex.</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Variablerna har följande betydelse:</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%source</span>: filnamn med ändelse med utan sökväg &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok.tex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%S:</span> filnamn utan suffix och utan sökväg &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%dir_base</span>: sökväg till källkodsfilen utan filnamn &lt;-&gt;<span style=" font-style:italic"> /home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;">%dir_target<span style=" font-weight:400;">: sökväg till målfilen utanfilnamn, samma som %dir_base om inte en relativ sökväg har angivits &lt;-&gt; </span><span style=" font-weight:400; font-style:italic;">/home/archimedes/latex</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%target:</span> målfilnamn utan sökväg &lt;-&gt; <span style=" font-style:italic;">min_bästa_bok.pdf</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600; font-style:italic;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%res:</span> upplösning av snabbgranskningsåtgärden inställd med Anpassa Kile-&gt;verktyg-&gt;förhandsgranskning</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">%AFL</span>: Lista med alla filer i ett projekt markerade för arkivering. Sätt arkivflaggan i sidoraden "Filer och projekt" med den sammanhangsberoende menyn.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
sv: Alternativ:

en: Files & Projects
sv: Filer och projekt

en: Include in Archive
sv: Inkludera i arkiv

en: Project File
sv: Projektfil

en: Packages
sv: Paket

en: Images
sv: Bilder

en: &Open With
sv: Öppna &med

en: Other...
sv: Övrigt...

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: &Save
sv: &Spara

en: &Add to Project
sv: &Lägg till i projekt

en: &Include in Archive
sv: &Inkludera i arkiv

en: &Remove From Project
sv: &Ta bort från projekt

en: A&dd Files...
sv: &Lägg till filer...

en: &Close
sv: Stän&g

en: Current Default (%1)
sv: Nuvarande förval (%1)

en: Current Default
sv: Nuvarande förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
sv: Verktyg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
sv: Inställning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
sv: &Upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
sv: &Ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ScriptingEnabled)
en: Enable &scripting
sv: Aktivera &stöd för skript

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, executionTimeLimitGroupBox)
en: Execution Time Limit
sv: Tidsgräns för körning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TimeLimitEnabled)
en: &Limit the execution time of scripts
sv: &Begränsa körtiden för skript

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Time limit (seconds):
sv: &Tidsgräns (sekunder):

en: Run Selected Script
sv: Kör markerat skript

en: Create New Script
sv: Skapa nytt skript

en: Open Selected Script in Editor
sv: Öppna markerat skript i editorn

en: Configure Key Sequence
sv: Anpassa tangensekvens

en: Remove Key Sequence
sv: Ta bort tangentsekvens

en: Refresh List
sv: Uppdatera lista

en: Script Name
sv: Skriptnamn

en: Sequence
sv: Sekvens

en: The sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
sv: Sekvensen "%1" är redan tilldelad till åtgärden "%2"

en: Sequence Already Assigned
sv: Sekvens redan tilldelad

en: The sequence "%1" is a subsequence of "%2", which is already assigned to the action "%3"
sv: Sekvensen "%1" är en delsekvens av "%2", som redan är tilldelad till åtgärden "%3"

en: The shorter sequence "%1" is already assigned to the action "%2"
sv: Den kortare sekvensen "%1" är redan tilldelad till åtgärden "%2"

en: Characters
sv: Tecken

en: Words and numbers:
sv: Ord och tal:

en: LaTeX commands and environments:
sv: Latex-kommandon och omgivningar:

en: Punctuation, delimiter and whitespaces:
sv: Interpunktion, avgränsare och blanktecken:

en: Total characters:
sv: Totalt antal tecken:

en: Strings
sv: Strängar

en: Words:
sv: Ord:

en: LaTeX commands:
sv: Latex-kommandon:

en: LaTeX environments:
sv: Latex-omgivningar:

en: Total strings:
sv: Totalt antal strängar:

en: Line: %1 Col: %2
sv: Rad: %1 Kol: %2

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Expansion Level
sv: Expansionsnivå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Default value
sv: Stan&dardvärde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: (&1=part, 2=chapter, 3=section, 4=subsection, 5=subsubsection, ...)
sv: (&1=del, 2=kapitel, 3=avsnitt, 4=delavsnitt, 5=deldelavsnitt, ...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
sv: Visa e&tiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenLabels)
en: &Open labels item
sv: Ö&ppna etikettobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowReferences)
en: Show undefined references
sv: Visa odefinierade referenser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenReferences)
en: Open references item
sv: Öppna referensobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowBibitems)
en: Show bibitems
sv: Visa bibitems

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenBibitems)
en: Open bibitems item
sv: Öppna bibitems-objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowTodo)
en: Show TODO/FIXME
sv: Visa KVAR- och FIXA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvOpenTodo)
en: Open TODO/FIXME
sv: Öppna KVAR och FIXA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowFloats)
en: Show figure and table en&vironments
sv: Visa figur- och tabellomgi&vningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowGraphics)
en: Show graphic files
sv: Visa grafikfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowInputFiles)
en: Show input files
sv: Visa indatafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowSectioningLabels)
en: No extra section for labels
sv: Inga extra avsnitt för etiketter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Graphic Extension:
sv: Förvald grafikfiländelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_SvDefaultGraphicExt)
en: Extension to use for graphic files without extensions
sv: Filändelse att använda för grafikfiler utan filändelse

en: Click left to jump to the line. A double click will open
     a text file or a graphics file. When a label is assigned
    to this item, it will be shown when the mouse is over
    this item. Items for a graphics file or an assigned label
    also offer a context menu (right mouse button).
sv: Vänsterklicka för att gå till raden. Ett dubbelklick öppnar
    en text- eller grafikfil. När en etikett tilldelas till objektet,
    visas den när musen är över objektet. Objekt för grafikfiler eller
    en tilldelad etikett erbjuder också en sammanhangsberoende
    meny (höger musknapp).

[ctx: structure view entry: title (line)]
en: %1 (line %2)
sv: %1 (rad %2)

en: Label: %1
sv: Beteckning: %1

en: No "structure data" to display.
sv: Ingen "structure data" att visa.

en: BibTeX References
sv: Bibtex-referens

en: Undefined References
sv: Odefinierade referenser

en: TODO
sv: KVAR

en: FIXME
sv: FIXA

en: Cannot create a list view item: no parent found.
sv: Kan inte skapa Listviewitem: inget överliggande objekt hittades

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from Project settings.
sv: Ingen filändelse angiven för grafikfil. Använder .%1 från projektinställningarna.

en: No extension specified for graphic file.  Using .%1 from global Structure View settings.
sv: Ingen filändelse angiven för grafikfil. Använder .%1 från globala inställningarna av strukturvyn.

en: File extension not specified
sv: Filändelse inte angiven

en: Cannot find the included file. The file does not exist, is not readable or Kile is unable to determine the correct path to it. The filename causing this error was: %1.
    Do you want to create this file?
sv: Kan inte hitta inkluderad fil. Filen finns inte, kan inte läsas eller så kan inte Kile avgöra rätt sökväg till den. Filnamnet som gav upphov till felet var: %1.
    Vill du skapa den här filen?

en: Cannot Find File
sv: Hittar inte filen

en: Cu&t
sv: Klipp u&t

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Paste below
sv: K&listra in nedan

en: C&omment
sv: K&ommentar

en: Run QuickPreview
sv: Kör snabbgranskning

en: Insert Label
sv: Infoga etikett

en: As &reference
sv: Som &referens

en: As &page reference
sv: Som &sidreferens

en: Only the &label
sv: &Bara etiketten

en: Copy Label to Clipboard
sv: Kopiera etikett till klippbordet

en: As reference
sv: Som referens

en: As page reference
sv: Som sidreferens

en: Only the label
sv: Bara etiketten

en: Command: %1
sv: Kommando: %1

en: Required Package: %2 | Required Packages: %2
sv[0]: Nödvändigt paket: %2
sv[1]: Nödvändiga paket: %2

en: Comment: %1
sv: Kommentar: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Most Frequently Used Symbols
sv: Oftast använda symboler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_displayMFUS)
en: Display the vie&w
sv: Visa v&yn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Number of symbols to show
sv: Antal symboler att visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_clearMFUS)
en: &Clear the list of symbols when closing Kile
sv: R&ensa listan med symboler när Kile avslutas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_symbolViewUTF8)
en: Insert Unicode representation of the selected symbol (when available)
sv: Infoga den markerade symbolens Unicode-representation (om tillgänglig)

en: Run Outside of Kile
sv: Kör utanför Kile

en: Run in Konsole
sv: Kör i terminal

en: Use Document Viewer
sv: Använd dokumentvisare

en: Run Sequence of Tools
sv: Kör sekvens av verktyg

en: Use the "Advanced" tab to configure this tool.
sv: Använd fliken "Avancerat" för att anpassa verktyget.

en: Unknown tool type; your configuration data is malformed.
    Perhaps it is a good idea to restore the default settings.
sv: Okänd verktygstyp. Inställningsinformationen är felaktig.
    Det är kanske en god idé att återställa förvalda inställningar.

en: All your tool settings will be overwritten with the default settings.
    Are you sure you want to continue?
sv: Alla dina verktygsinställningar kommer att skrivas över med förvalda inställningar.
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Choose a configuration for the tool %1
sv: Välj en inställning för verktyget %1

en: New Configuration
sv: Ny inställning

en: Enter new configuration name:
sv: Skriv in nytt inställningsnamn:

en: Are you sure you want to remove the tool %1?
sv: Är du säker på att du vill ta bort verktyget %1?

en: Are you sure that you want to remove this configuration?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här inställningen?

en: You need at least one configuration for each tool.
sv: Du behöver minst en inställning för varje verktyg.

en: Cannot Remove Configuration
sv: Kan inte ta bort inställning

en: no file installed
sv: ingen fil installerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Installed menu file:
sv: Installerad menyfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
sv: Plats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbLaTeXMenuLocation)
en: Show &the user menu in the LaTeX menu
sv: Visa användarmenyn i La&tex-menyn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbStandAloneMenuLocation)
en: Show the &user menu in the menu bar
sv: &Visa användarmenyn i menyraden
