kile - en to ug translation catalogue (380 entries)

en: Passed
ug: ئۆتتى

en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

en: Version
ug: نەشرى

en: Binary
ug: ئىككىلىك

en: Not supported
ug: قوللىمايدۇ

en: Delete Files
ug: ھۆججەت ئۆچۈر

en: Files
ug: ھۆججەتلەر

en: System Check
ug: سىستېما تەكشۈرۈش

en: Test Results
ug: سىناش نەتىجىلىرى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, UserMenuDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ToolConfigWidget)
en: Configure
ug: سەپلە

note: i18n: ectx: ToolBar (toolsToolBar)
en: Tools
ug: قوراللار

en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGeneralConfig) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: General Settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

en: Build
ug: قۇرۇش

en: Scripting
ug: قوليازما

note: i18n: ectx: Menu (menu_usermenu)
en: User Menu
ug: ئىشلەتكۈچى تىزىملىكى

en: Complete
ug: تولۇق

en: Code Completion
ug: كود تاماملاش

en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetHelpConfig)
en: Help
ug: ياردەم

en: Appearance
ug: كۆرۈنۈشى

en: installed
ug: قاچىلاندى

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KileWidgetGraphicsConfig)
en: Graphics
ug: گرافىك

en: Project
ug: قۇرۇلۇش

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Directory:
ug: مۇندەرىجە:

en: Search
ug: ئىزدە

en: Pattern:
ug: ئەندىزە:

en: Template:
ug: قېلىپ:

en: Normal
ug: نورمال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Command
ug: بۇيرۇق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Environment
ug: مۇھىت

en: Image
ug: سۈرەت

en: Label
ug: ئەن

en: Reference
ug: نەقىل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: File
ug: ھۆججەت

en: Filter:
ug: سۈزگۈچ:

en: &Search
ug: ئىزدە(&S)

en: &Clear
ug: تازىلا(&C)

en: Find in Files
ug: ھۆججەتتىن ئىزدە

en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbFigure)
en: Figure
ug: رەسىم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbTable)
en: Table
ug: جەدۋەل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Position
ug: ئورنى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_cbCenter)
en: Center
ug: مەركەز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Label:
ug: ئەن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture:
ug: سۈرەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Info:
ug: ئۇچۇر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output:
ug: چىقار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path:
ug: يول:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_5)
en: Image options
ug: سۈرەت تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Width:
ug: كەڭلىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Angle:
ug: بۇلۇڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Scale:
ug: نىسبىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_keepAspect)
en: Keep aspect ratio
ug: ئېگىزلىك-كەڭلىك نىسبىتىنى ساقلاپ قال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Left:
ug: سول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Top:
ug: چوققا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Right:
ug: ئوڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Bottom:
ug: ئاستى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Position:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_custom)
en: Custom:
ug: ئىختىيارى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Placement:
ug: ئورۇنلاشتۇرۇش:

en: Attributes
ug: خاسلىقلار

en: Group:
ug: گۇرۇپپا:

en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: ToolBar (mathToolBar)
en: Math
ug: ماتېماتىكا

en: Lists
ug: تىزىملار

en: Tabular
ug: جەدۋەلسىمان

en: Verbatim
ug: خەتمۇ-خەت

en: Labels
ug: ئەنلەر

en: References
ug: نەقىل

en: Includes
ug: ئۆز ئىچىگە ئالىدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDelete)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Starred
ug: يۇلتۇز قوشۇلغان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Option
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_gbParameter) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, environments) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, commands)
en: Parameter
ug: پارامېتىر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, pageCommands) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_bgCommands)
en: Commands
ug: بۇيرۇقلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteButton)
en: De&lete
ug: ئۆچۈر(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: File Name
ug: ھۆججەت ئاتى

en: Local File
ug: يەرلىك ھۆججەت

en: yes
ug: ھەئە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbEncryption)
en: no
ug: ياق

en: Type: %1
ug: تىپ: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: Icon:
ug: سىنبەلگە:

en: Select...
ug: تاللا…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Document Type
ug: پۈتۈك تىپى

en: Clear Selection
ug: تاللانمىنى تازىلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of &rows:
ug: قۇر سانى(&R):

en: New File
ug: يېڭى ھۆججەت

en: Class
ug: تىپ

en: Decrypt
ug: شىفىر يەش

en: &Update
ug: يېڭىلا(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pages:
ug: بەت:

en: &Apply
ug: قوللان(&A)

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ug: "%1" ئاتلىق ھۆججەت مەۋجۇت. ئۇنى راستلا قاپلىۋېتەمسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Input file:
ug: كىرگۈزۈش ھۆججىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPages)
en: pages
ug: بەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbPassword)
en: Password:
ug: ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbParameterIcon) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIconChosen)
en: Icon
ug: سىنبەلگە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOutfile)
en: Output file:
ug: چىقىرىش ھۆججىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbBackgroundColor)
en: Background:
ug: تەگلىك:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbProperties)
en: Properties
ug: خاسلىق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: Creator:
ug: تۈزگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Subject:
ug: تېما:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Keywords:
ug: ھالقىلىق سۆز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: Author:
ug: ئاپتور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: Producer:
ug: ئىشلىگۈچى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
ug: فورمات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Encryption:
ug: شىفىرلاش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Creation date:
ug: قۇرغان چېسلا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCreationDate) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbModDate)
en: date
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tbPermissions)
en: Permissions
ug: ئىمتىيازلار

en: Done
ug: تامام

en: Execute
ug: ئىجرا قىل

en: Copies:
ug: كۆچۈرۈلمە سانى:

en: Extensions
ug: كېڭەيتمىلەر

en: Image Files
ug: رەسىم ھۆججەتلەر

en: Create New Project
ug: يېڭى قۇرۇلۇش قۇرۇش

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: File Already Exists
ug: ھۆججەت مەۋجۇت

en: &Document Properties
ug: پۈتۈك خاسلىقى(&D)

en: E&ncoding:
ug: كودلاش(&N):

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Ed&it...
ug: تەھرىر(&I)…

en: Package
ug: بوغچا

en: Value
ug: قىممەت

en: &Author:
ug: ئاپتور(&A):

en: &Title:
ug: ماۋزۇ(&T):

en: &Theme:
ug: ئۆرنەك(&T):

en: The file is compiled in final mode
ug: بۇ ھۆججەت ئەڭ ئاخىرقى ھالەتتە يۇغۇرۇلغان

en: The LaTeX file is compiled to produce a PostScript file
ug: بۇ LaTeX ھۆججىتى بىر دانە PostScript ھۆججەتى ھاسىل قىلىش ئۈچۈن يۇغۇرۇلغان

en: The LaTeX file is compiled to produce a PDF file
ug: بۇ LaTeX ھۆججىتى بىر دانە PDF ھۆججەتى ھاسىل قىلىش ئۈچۈن يۇغۇرۇلغان

en: <default>
ug: ‹كۆڭۈلدىكى›

en: <empty>
ug: <قۇرۇق>

en: &Description:
ug: چۈشەندۈرۈش(&D):

en: &Option:
ug: تاللانما(&O):

en: &Value:
ug: قىممىتى(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbShortcut)
en: Shortcut
ug: تېزلەتمە

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Summary
ug: ئۈزۈندى

en: Statistics for %1
ug: %1 نىڭ ستاتىستىكىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Spacing:
ug: بوشلۇق(&S):

en: Align Left
ug: سولغا توغرىلا

en: Align Center
ug: مەركەزگە توغرىلا

en: Align Right
ug: ئوڭغا توغرىلا

en: Bold
ug: توم

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Split Cells
ug: كاتەكچە پارچىلا

en: Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: Text Color
ug: تېكىست رەڭگى

en: Clear Text
ug: تېكىستنى تازىلاش

en: Clear All
ug: ھەممىنى تازىلا

en: Number of rows:
ug: قۇر سانى:

en: Apply
ug: قوللان

en: X Alignment
ug: X توغرىلاش

en: Documentation Browser
ug: پۈتۈك كۆرگۈ

en: Table of Contents
ug: ئاساسىي مەزمۇنلىرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemove)
en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

en: Move &Up
ug: يۇقىرىغا(&U)

en: Move &Down
ug: تۆۋەنگە(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbXmlFile) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbFile)
en: File:
ug: ھۆججەت:

en: Open file dialog
ug: ھۆججەت سۆزلەشكۈسىنى ئاچ

en: Select File
ug: ھۆججەت تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuentryType)
en: Text
ug: تېكىست

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSeparator)
en: Separator
ug: ئايرىغۇچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertSubmenu)
en: Submenu
ug: تارماق تىزىملىك

en: Select Menu File
ug: Menu ھۆججىتىنى تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbIcon)
en: Choose
ug: تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbDown)
en: Down
ug: ئاستى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInsertBelow)
en: Insert
ug: قىستۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbUp)
en: Up
ug: ئۈستى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Menu File
ug: Menu ھۆججىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInstall)
en: Install
ug: ئورنات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbLoad)
en: Load
ug: يۈك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSave)
en: Save
ug: ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbSaveAs)
en: Save as
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbNew)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbText)
en: Text:
ug: تېكىست:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbShortcut)
en: Shortcut:
ug: تېزلەتمە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbMenuentryType)
en: Change
ug: ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbMenuEntry)
en: Entry:
ug: تۈر:

en: ???
ug: ؟؟؟

en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra
ug: قوشۇمچە

en: Messages
ug: ئۇچۇرلار

en: Errors
ug: خاتالىق

en: Warnings
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

en: Open File
ug: ھۆججەت ئاچ

en: Structure
ug: قۇرۇلما

en: Scripts
ug: قوليازما

en: Symbols
ug: بەلگىلەر

en: Most Frequently Used
ug: ئەڭ كوپ ئىشلىتىلىدىغان

en: Relation
ug: مۇناسىۋەت

en: Operators
ug: ئەمەللەر

en: Arrows
ug: يا ئوقلار

en: Delimiters
ug: ئايرىش بەلگىسى

en: Greek
ug: گىرېكچە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Special Characters
ug: ئالاھىدە ھەرپلەر

en: User Defined
ug: ئىشلەتكۈچى بەلگىلىگەن

en: Abbreviation
ug: قىسقارتىلمىسى

en: Output
ug: چىقار

en: Save All
ug: ھەممىنى ساقلا

en: Close All
ug: ھەممىنى تاقا

en: Close All Ot&hers
ug: باشقا ھەممىنى ياپ(&H)

en: S&tatistics
ug: ستاتىستىكا(&T)

en: &ASCII
ug: ASCII(&A)

en: Move Tab Left
ug: بەتكۈچنى سولغا يۆتكە

en: Move Tab Right
ug: بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكە

en: Next section
ug: كېيىنكى دائىرە

en: Open &Recent Project
ug: يېقىنقى قۇرۇلۇشنى ئاچ(&R)

en: &Archive
ug: ئارخىپ(&A)

en: &Close Project
ug: قۇرۇلۇشنى ياپ(&C)

en: Clean
ug: پاكىز

en: Next Document
ug: كېيىنكى پۈتۈك

en: Previous Document
ug: ئالدىنقى پۈتۈك

en: Paragraph
ug: ئابزاس

en: Line
ug: قۇر

en: To End of Line
ug: قۇر ئاخىرىغا يۆتكەل

en: Match
ug: مۇۋاپىق

en: Close
ug: ياپ

en: Selection
ug: تاللاش

en: &Bibliography
ug: پايدىلانغان ماتېرىياللار(&B)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

en: Quick Start
ug: تېز باشلاش

en: Array
ug: سانلار قاتارى

en: Context Help
ug: كونتېكىست ياردەم

en: &About Editor Component
ug: تەھرىرلىگۈچ بۆلىكى ھەققىدە(&A)

en: Compile
ug: يۇغۇرۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Convert
ug: CONVERT

en: Quick
ug: تېز

en: Normal mode
ug: ئادەتتىكى ھالەت

en: Insert text
ug: تېكىستنى قىستۇرىدۇ

en: no name
ug: ئاتسىز

en: &Label:
ug: ئەن(&L):

en: File Not Found
ug: ھۆججەت تاپالمىدى

en: Remove Template
ug: قېلىپنى چىقىرىۋېتىش

en: Open Files
ug: ھۆججەت ئاچ

en: Saving
ug: ساقلاۋاتىدۇ

en: Save File
ug: ھۆججەت ساقلاش

en: Overwrite File?
ug: ھۆججەت قاپلامسىز؟

en: Add to Project
ug: قۇرۇلۇشقا قوشۇش

en: Open Project
ug: قۇرۇلۇش ئاچ

en: Add Files
ug: ھۆججەت قوش

en: Add
ug: قوش

en: Close Project
ug: قۇرۇلۇش يېپىش

en: Undefined
ug: ئېنىقلىمىسىز

en: Script
ug: قوليازما

en: Paste
ug: چاپلا

en: Quote
ug: نەقىل

en: Quotation
ug: ئۈزۈندى

en: Bulleted List
ug: بەلگە تىزىملىكى

en: Enumeration
ug: ساناق

en: Small Caps
ug: كىچىك يېزىلغان چوڭ ھەرپ

en: Horizontal Line
ug: يانتۇ سىزىق

en: Vertical Line
ug: تىك سىزىق

en: New Page
ug: يېڭى بەت

en: Line Break
ug: قۇر ئالماشتۇرۇش بەلگىسى

en: Page Break
ug: بەت ئايرىش بەلگىسى

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: small
ug: كىچىك

en: large
ug: چوڭ

en: Large
ug: چوڭ

en: Huge
ug: ئىنتايىن چوڭ

en: Other
ug: باشقا

en: Abstract
ug: مۇھىم مەزمۇن

en: Glossary
ug: ئاتالغۇلار

en: Bibliography
ug: كىتابلار مۇندەرىجىسى

en: Horizontal Rule
ug: توغرا سىزغۇچ

en: Strong
ug: كۈچلۈك

en: Monospace
ug: تەڭ كەڭلىك

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Upright
ug: تىك

en: Math Mode
ug: ماتېماتىكا مودېلى

en: Equation
ug: تەڭلىمە

en: Subscript
ug: تۆۋەنكى ئىندېكس

en: Superscript
ug: يۇقىرى ئىندېكس

en: Square Root
ug: كۋادرات يىلتىز

en: N-th Root
ug: N- دەرىجىلىك كۋادرات

en: Split
ug: پارچىلا

en: Align
ug: توغرىلا

en: 1 error | %1 errors
ug[0]: %1 خاتالىق

en: 1 warning | %1 warnings
ug[0]: %1 ئاگاھلاندۇرۇش

[ctx: String displayed in the log panel showing the number of errors/warnings/badboxes]
en: %1, %2, %3
ug: %1، %2، %3

en: The file %1 does not exist.
ug: ھۆججەت %1 مەۋجۇت ئەمەس.

en: Aborted
ug: توختىتىلدى

en: &Stop
ug: توختا(&S)

en: Auto-Detect
ug: ئۆزلۈكىدىن تەكشۈر

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (select)
en: &Select
ug: تاللا(&S)

note: i18n: ectx: Menu (delete)
en: D&elete
ug: ئۆچۈر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (menu_viewer)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (menu_document_viewer) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, documentViewerGroupBox)
en: Document Viewer
ug: پۈتۈك كۆرگۈ

note: i18n: ectx: Menu (menu_build)
en: B&uild
ug: ياسا(&U)

note: i18n: ectx: Menu (menu_compile)
en: &Compile
ug: يۇغۇر(&C)

note: i18n: ectx: Menu (menu_convert)
en: C&onvert
ug: ئايلاندۇر(&O)

note: i18n: ectx: Menu (menu_other)
en: O&ther
ug: باشقا(&T)

note: i18n: ectx: Menu (menu_project)
en: Pro&ject
ug: قۇرۇلۇش(&J)

note: i18n: ectx: Menu (menu_mathbraces)
en: Braces
ug: چوڭ تىرناق

note: i18n: ectx: Menu (menu_fontfamily)
en: Font Family
ug: خەت نۇسخا تۈركۈمى

note: i18n: ectx: Menu (menu_skips)
en: Space
ug: بوشلۇق

note: i18n: ectx: Menu (wizard)
en: &Wizard
ug: يېتەكچى(&W)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ug: ئاساس

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Fatal Error
ug: ئېغىر خاتالىق

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Former Developer
ug: سابىق ئىجادىيەتچى

en: Documentation
ug: قوللانمىلار

en: Frame
ug: كاندۇك

en: There is no selection to compile.
ug: يۇغۇرىدىغان بۆلەك يوق

en: There is nothing to compile and preview.
ug: يۇغۇرىدىغان ۋە ئالدىن كۆرىدىغان ھېچنەرسە يوق.

en: Save As
ug: باشقا ئاتتا ساقلا

en: Unable to find '%1'
ug: «%1» نى تاپقىلى بولمىدى

en: Error
ug: خاتالىق

en: The file '%1' does not exist.
ug: '%1' ھۆججەت مەۋجۇت ئەمەس.

en: Short
ug: قىسقا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbAdd)
en: &Add
ug: قوش(&A)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: Dictionary
ug: لۇغەت

en: File not found
ug: ھۆججەت تېپىلمىدى

en: Completion
ug: تاماملاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Threshold:
ug: بوسۇغا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addFileButton)
en: Add...
ug: قوش…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeFileButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbRemoveConfig)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_grpResults)
en: Results
ug: نەتىجە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_envIndentation)
en: Activated
ug: ئاكتىپلاندى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbInformation)
en: Information
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbConfigure)
en: Con&figure...
ug: سەپلەش(&F)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbCommands)
en: Configure...
ug: سەپلە…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_tlType) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbType)
en: &Type:
ug: تىپى(&T):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Environment Variables
ug: مۇھىت ئۆزگەرگۈچى مىقدار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewTool) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbNewConfig)
en: New...
ug: يېڭى…

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: Advanced
ug: ئالىي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Menu
ug: تىزىملىك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbIcon)
en: &Icon:
ug: سىنبەلگە(&I):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Template
ug: قېلىپ

en: &Resolution:
ug: ئېنىقلىق دەرىجىسى(&R):

en: &Background Color:
ug: تەگلىك رەڭگى(&B):

en: Selection:
ug: تاللانغىنى:

en: Environment:
ug: مۇھىت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbCommand)
en: Co&mmand:
ug: بۇيرۇق(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbOptions)
en: Options:
ug: تاللانمىلار:

en: &Open With
ug: بۇنىڭدا ئاچ(&O)

en: Other...
ug: باشقا…

en: &Open
ug: ئاچ(&O)

en: &Save
ug: ساقلا(&S)

en: &Add to Project
ug: قۇرۇلۇشقا قوش(&A)

en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: Current Default
ug: نۆۋەتتىكى كۆڭۈلدىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbTool)
en: Tool:
ug: قورال :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lbConfig)
en: Configuration:
ug: سەپلىمە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbUp)
en: &Up
ug: يۇقىرىغا (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pshbDown)
en: &Down
ug: ئاستىغا(&D)

en: Refresh List
ug: تىزىمنى يېڭىلا

en: Sequence
ug: تەرتىپ

en: Characters
ug: ھەرپلەر

en: Strings
ug: تېكىستلەر

en: Words:
ug: سۆزلەر:

en: Line: %1 Col: %2
ug: قۇر: %1 ئىستون: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SvShowLabels)
en: Show &labels
ug: ئەنلەرنى كۆرسەت(&L)

en: Cu&t
ug: كەس(&T)

en: &Copy
ug: كۆچۈر(&C)

en: C&omment
ug: ئىزاھات(&O)

en: Command: %1
ug: بۇيرۇق: %1

en: Comment: %1
ug: ئىزاھات: %1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Unicode
ug: يۇنىكود

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_usermenuFile)
en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location
ug: ئورنى
