killbots - en to ar translation catalogue (38 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
ar: الجولة:

[ctx: @label]
en: Score:
ar: النتيجة:

[ctx: @label]
en: Energy:
ar: الطاقة:

[ctx: @info]
en: New game.
ar: لعبة جديدة

[ctx: @info]
en: Game over.
ar: اللعبة انتهت.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
ar: انقل

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Killbots
ar: معركة الآليين

en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: @title]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @info]
en: Configure general settings
ar: ا&ضبط الخيارات العامّة

[ctx: @title]
en: Game Type
ar: نوع اللعبة

[ctx: @title]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
ar: ابدأ لعبة جديدة

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
ar: الجولة:

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
ar: مسافة

[ctx: Shortcut for wait out round. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: V
ar: فولت

[ctx: @action]
en: Move Up
ar: انقل لأعلى

[ctx: Shortcut for move up. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: W
ar: غرب

[ctx: Shortcut for move up and right. https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: E
ar: شرق

[ctx: @action]
en: Move Left
ar: حرك لليسار

[ctx: @action]
en: Move Right
ar: حرك لليمين

[ctx: @action]
en: Move Down
ar: انقل لأسفل

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
ar: لا شيء

[ctx: @action]
en: Step
ar: خطوة

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
ar: بطيء

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
ar: سريع

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
ar: فوري

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
ar: &سرعة التحريك:

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
ar: بلا

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
ar: واحد

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
ar: العددين

[ctx: @item]
en: Yes
ar: نعم

[ctx: @item]
en: No
ar: لا

[ctx: @label]
en: Author:
ar: المؤلّف:

[ctx: @label]
en: Contact:
ar: الإتصال:

[ctx: @label]
en: Description:
ar: الوصف:

[ctx: @action:button]
en: Details...
ar: تفاصيل...
