killbots - en to cs translation catalogue (75 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
cs: Kolo:

[ctx: @label]
en: Score:
cs: Skóre:

[ctx: @label]
en: Enemies:
cs: Nepřátelé:

[ctx: @label]
en: Energy:
cs: Energie:

[ctx: @info]
en: Round complete.
cs: Kolo ukončeno.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
cs: Deska je plná.
    Obnovuji počet nepřátel.

[ctx: @info]
en: New game.
cs: Nová hra.

[ctx: @info]
en: Game over.
cs: Konec hry.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
cs: Činnost vykonaná po stisknutí prostředního tlačítka/kolečka myši

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
cs: Vybere činnost vykonanou po stisknutí prostředního tlačítka/kolečka myši v hlavní herní oblasti. Jestliže není prostřední tlačítko myši k dispozici, může být tato činnost vykonána současným stisknutím levého a pravého tlačítka, nebo stisknutím levého tlačítka za současného držení klávesy Ctrl.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
cs: Činnost vykonaná po stisknutí pravého tlačítka myši

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
cs: Vybere činnost vykonanou po stisknutí pravého tlačítka myši v hlavní herní oblasti.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
cs: Rychlost použitá při zobrazování animací

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
cs: Upraví rychlost, se kterou jsou ve hře zobrazovány animace.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
cs: Zabránit hráči v provedení osudných pohybů

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
cs: Jestliže je tato volba zaškrtnuta, hra si nebude všímat pohybů vedoucích k okamžité hrdinově smrti (jiné než náhodné teleporty a přečkání kola).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
cs: Vybraná sada herních pravidel

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
cs: Vybere sadu herních pravidel, která se použije při příští hře.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
cs: Pohyb

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
cs: Hra se zabijáckými roboty a teleportací pro KDE.

en: Developer
cs: Vývojář

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
cs: Autor Gnome Robots. Vymyslel bezpečné teleporty, tlačení hromad a rychlé roboty.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
cs: Toto je hlavní herní plocha určená pro interakci s Killboty. Zobrazuje současný stav herního pole a umožňuje ovládání hrdiny prostřednictvím myši. Také ukazuje určité statistiky o probíhající hře.

[ctx: @title]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @info]
en: Configure general settings
cs: Nastavit obecné volby

[ctx: @title]
en: Game Type
cs: Typ hry

[ctx: @info]
en: Select a game type
cs: Vybrat typ hry

[ctx: @title]
en: Appearance
cs: Vzhled

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
cs: Zvolte grafický motiv

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
cs: Byl vybrán nový typ hry, ale hra již probíhá.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
cs: Typ hry změněn

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
cs: Pokračovat v současné hře

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
cs: Spustit novou hru

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
cs: Kolo

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
cs: Bezpečný teleport

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
cs: Teleport na bezpečné místo

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
cs: Teleportovat na náhodné místo

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
cs: Teleport (bezpečný, pokud je to možné)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
cs: Mezera

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
cs: Čekat kolo

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
cs: Posunout nahoru a doleva

[ctx: @action]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
cs: Posunout nahoru a doprava

[ctx: @action]
en: Move Left
cs: Posunout doleva

[ctx: @action]
en: Stand Still
cs: Zůstat stát

[ctx: @action]
en: Move Right
cs: Posunout doprava

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
cs: Posunout dolů a doleva

[ctx: @action]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
cs: Posunout dolů a doprava

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
cs: Nic

[ctx: @action]
en: Step
cs: Krok

[ctx: @action]
en: Repeated Step
cs: Opakování kroku

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
cs: Pomalu

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
cs: Rychle

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
cs: Okamžitě

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
cs: Rychlo&st animace:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
cs: &Zabránit nebezpečným pohybům

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
cs: Činnost prostředního tlačítka &myši:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
cs: Činnost p&ravého tlačítka myši:

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
cs: Žádný

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
cs: Jeden

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
cs: Mnoho

[ctx: @item]
en: Yes
cs: Ano

[ctx: @item]
en: No
cs: Ne

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
cs: Podrobnosti typu hry %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
cs: Seznam pravidel hry Killbots nainstalovaný na tomto počítači.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
cs: Podrobnosti typu hry

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
cs: Vypíše informace o právě zvoleném typu hry.

[ctx: @label]
en: Author:
cs: Autor:

[ctx: @label]
en: Contact:
cs: Kontakt:

[ctx: @label]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @action:button]
en: Details…
cs: Podrobnosti…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
cs: Zobrazit podrobné parametry vybraného typu hry

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
cs: Otevře dialog vypisující hodnoty všech interních parametrů pro vybraný typ hry.
