killbots - en to el translation catalogue (106 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
el: Γύρος:

[ctx: @label]
en: Score:
el: Βαθμολογία:

[ctx: @label]
en: Enemies:
el: Εχθροί:

[ctx: @label]
en: Energy:
el: Ενέργεια:

[ctx: @info]
en: Round complete.
el: Ολοκλήρωση γύρου.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
el: Ο πίνακας είναι πλήρης.
    Μηδενισμός του πλήθους των εχθρών.

[ctx: @info]
en: New game.
el: Νέο παιχνίδι.

[ctx: @info]
en: Game over.
el: Τέλος παιχνιδιού.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
el: Η εκτελούμενη ενέργεια σε μεσαίο κλικ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
el: Επιλέγει την εκτελούμενη ενέργεια όταν κάνετε μεσαίο κλικ στην κύρια περιοχή του παιχνιδιού. Αν το μεσαίο κουμπί στο ποντίκι δεν υπάρχει, η ενέργεια μπορεί να εκτελεστή μεταυτόχρονο κλικ του αριστερού και δεξιού κουμπιού ή με αριστερό κλικ ενώ κρατάτε πιεσμένο το πλήκτρο ctrl.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
el: Η εκτελούμενη ενέργεια σε δεξί κλικ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
el: Επιλέγει την εκτελούμενη ενέργεια όταν κάνετε δεξί κλικ στην κύρια περιοχή του παιχνιδιού.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
el: Η ταχύτητα εμφάνισης των εφέ κίνησης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
el: Προσαρμογή της ταχύτητας με την οποία εμφανίζονται τα εφέ κίνησης του παιχνιδιού.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
el: Αποτροπή του παίκτη στην εκτέλεση μοιραίων κινήσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
el: Αν ενεργοποιηθεί, το παιχνίδι θα αγνοεί κάθε κίνηση η οποία θα έχει σαν αποτέλεσμα τον άμεσο θάνατο του ήρωα (εκτός από τις τυχαίες τηλεμεταφορές και την αναμονή για έξοδο από τον γύρο).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
el: Το επιλεγμένο σύνολο κανόνων του παιχνιδιού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
el: Επιλογή του συνόλου κανόνων που θα χρησιμοποιηθούν στο επόμενο παιχνίδι.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
el: Μετακίνηση

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
el: Ένα παιχνίδι του KDE με ρομπότ φονιάδες και τηλεμεταφορά.

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
el: Συγγραφέας του Gnome Robots. Ανακάλυψε τις ασφαλείς τηλεμεταφορές, την πίεση σκουπιδιών και των γρήγορων ρομπότ.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
el: Αυτή είναι η κύρια περιοχή του παιχνιδιού του Killbots. Εμφανίζει την τρέχουσα κατάσταση του καννάβου του παιχνιδιού και επιτρέπει τον έλεγχο του ήρωα με το ποντίκι., Επίσης εμφανίζει διάφορα στατιστικά σχετικά με την πρόοδο του παιχνιδιού.

[ctx: @title]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @info]
en: Configure general settings
el: Διαμόρφωση γενικών ρυθμίσεων

[ctx: @title]
en: Game Type
el: Τύπος παιχνιδιού

[ctx: @info]
en: Select a game type
el: Επιλέξτε έναν τύπο παιχνιδιού

[ctx: @title]
en: Appearance
el: Εμφάνιση

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
el: Επιλέξτε ένα γραφικό θέμα

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
el: Επιλέχθηκε νέος τύπος παιχνιδιού, ενώ υπάρχει παιχνίδι σε εξέλιξη.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
el: Ο τύπος του παιχνιδιού άλλαξε

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
el: Συνέχεια με το τρέχον παιχνίδι

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
el: Έναρξη ενός νέου παιχνιδιού

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
el: Γύρος

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
el: Ασφαλής τηλεμεταφορά

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
el: Τηλεμεταφορά σε ασφαλή θέση

[ctx: @action]
en: Teleport
el: Τηλεμεταφορά

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
el: Τηλεμεταφορά σε τυχαία θέση

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
el: Τηλεμεταφορά (με ασφάλεια αν γίνεται)

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
el: Ασφαλής τηλεμεταφορά αν είναι ενεργό, ενώ σε άλλη περίπτωση τυχαία τηλεμεταφορά

[ctx: @action]
en: Vaporizer
el: Εξαερωτής

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
el: Καταστροφή όλων των εχθρών σε γειτονικά κελιά

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
el: Αναμονή γύρου

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
el: Παραμονή στη θέση μέχρι το τέλος του γύρου για τα δώρα

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
el: Μετακίνηση πάνω και αριστερά

[ctx: @action]
en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
el: Μετακίνηση πάνω και δεξιά

[ctx: @action]
en: Move Left
el: Μετακίνηση αριστερά

[ctx: @action]
en: Stand Still
el: Μείνε ακίνητος

[ctx: @action]
en: Move Right
el: Μετακίνηση δεξιά

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
el: Μετακίνηση κάτω και αριστερά

[ctx: @action]
en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
el: Μετακίνηση κάτω και δεξιά

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
el: Τίποτα

[ctx: @action]
en: Step
el: Βήμα

[ctx: @action]
en: Repeated Step
el: Επαναλαμβανόμενο βήμα

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
el: Αργή

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
el: Γρήγορη

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
el: Στιγμιαία

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
el: Ταχύτητα εφέ &κίνησης:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
el: Απότρεψε &μη ασφαλείς κινήσεις

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
el: Ενέργεια &μεσαίου κλικ:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
el: Ενέργεια &δεξιού κλικ:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
el: Αριθμός γραμμών στον κάνναβο

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
el: Αριθμός στηλών στον κάνναβο

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
el: Αριθμός κανονικών εχθρών στον πρώτο γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
el: Αριθμός κανονικών εχθρών που προσθέτονται σε κάθε γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
el: Αριθμός γρήγορων εχθρών στον πρώτο γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
el: Αριθμός γρήγορων εχθρών που προσθέτονται σε κάθε γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
el: Οι εχθροί ταχείας κίνησης θα προσπεράσουν τη σειρά τους για να αποφύγουν συγκρούσεις με άλλα ρομπότ

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
el: Ο παίκτης μπορεί να συλλέξει ενέργεια

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
el: Ενέργεια στην αρχή του πρώτου γύρου

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
el: Ενέργεια για την ολοκλήρωση ενός γύρου

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
el: Μέγιστο όριο ενέργειας στον πρώτο γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
el: Αύξηση ορίου μέγιστης ενέργειας σε κάθε γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
el: Ο παίκτης μπορεί να εκτελέσει τηλεμεταφορές με ασφάλεια

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
el: Το κόστος εκτέλεσης μιας τηλεμεταφοράς με ασφάλεια

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
el: Ο παίκτης μπορεί να χρησιμοποιήσει εξαερωτή

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
el: Κόστος χρήσης εξαερωτή

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
el: Αριθμός στοιβών σκουπιδιών που μπορούν να πιεστούν ταυτόχρονα

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
el: Ο παίκτης μπορεί να καταστρέφει εχθρούς με μια πιεσμένη στοίβα

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
el: Οι στοίβες στον κάνναβο στην αρχή κάθε γύρου

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
el: Οι στοίβες που προσθέτονται στον κάνναβο σε κάθε γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
el: Βαθμοί αμοιβής για καταστροφή ενός κανονικού εχθρού

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
el: Βαθμοί αμοιβής για καταστροφή ενός γρήγορου εχθρού

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
el: Βαθμοί αμοιβής για καταστροφή ενός εχθρού κατά την αναμονή εξόδου από τον γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
el: Αμοιβή ενέργειας για καταστροφή ενός εχθρού κατά την αναμονή εξόδου από τον γύρο

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
el: Βαθμοί αμοιβής για καταστροφή ενός εχθρού με πίεση μιας στοίβας σκουπιδιών

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
el: Αμοιβή ενέργειας για καταστροφή ενός εχθρού με πίεση μιας στοίβας σκουπιδιών

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
el: Βαθμοί αμοιβής για κάθε αμοιβή ενέργειας πάνω από το μέγιστο όριο

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
el: Καμία

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
el: Μία

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
el: Πολλές

[ctx: @item]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @item]
en: No
el: Όχι

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
el: Λεπτομέρειες τύπου παιχνιδιού %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
el: Μια λίστα συνόλου κανόνων του Killbots που είναι εγκατεστημένα στον υπολογιστή σας.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
el: Λεπτομέρειες τύπου παιχνιδιού

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
el: Πληροφορίες σχετικά με τον τρέχοντα επιλέγμένο τύπο παιχνιδιού.

[ctx: @label]
en: Author:
el: Συγγραφέας:

[ctx: @label]
en: Contact:
el: Επαφή:

[ctx: @label]
en: Description:
el: Περιγραφή:

[ctx: @action:button]
en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
el: Εμφάνιση των παραμέτρων του επιλεγμένου τύπου παιχνιδιού

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
el: Ανοίγει έναν διάλογο που εμφανίζει τις παραμέτρους του επιλεγμένου τύπου παιχνιδιού.
