killbots - en to fi translation catalogue (108 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
fi: Kierros:

[ctx: @label]
en: Score:
fi: Pisteet:

[ctx: @label]
en: Enemies:
fi: Vihollisia:

[ctx: @label]
en: Energy:
fi: Energia:

[ctx: @info]
en: Round complete.
fi: Kierros valmis.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
fi: Lauta on täynnä.
    Alustetaan vihollisten määrä.

[ctx: @info]
en: New game.
fi: Uusi peli.

[ctx: @info]
en: Game over.
fi: Peli loppui.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
fi: Hiiren keskinapsautuksella suoritettava toiminto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
fi: Valitsee pelialuetta hiiren keskimmäisellä painikkeella napsautettaessa suoritettavan toiminnon. Toiminnon voi suorittaa myös napsauttamalla vasenta ja oikeaa painiketta yhtä aikaa tai vasenta painiketta Ctrl-näppäin pohjassa.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
fi: Hiiren oikealla napsautuksella suoritettava toiminto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
fi: Valitsee pelialuetta hiiren oikealla painikkeella napsautettaessa suoritettavan toiminnon.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
fi: Nopeus, jolla animoinnit esitetään.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
fi: Säätää pelianimoinnin esittämisen nopeutta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
fi: Estää pelaaja tekemästä kohtalokkaita siirtoja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
fi: Jos valittu, peli jättää huomiotta siirrot, jotka johtaisivat pelaajan välittömään kuolemaan (paitsi satunnaisteleporttauksen ja kierroksen yli odottamisen).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
fi: Peliin valitut säännöt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
fi: Valitse seuraavassa pelissä käytettävät pelisäännöt.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
fi: Siirrä

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
fi: KDE-peli tappajaroboteista ja teleportaatiosta.

en: © 2006-2009, Parker Coates
fi: © 2006–2009 Parker Coates

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
fi: Gnomen Robotit-pelin tekijä. Keksi turvallisen teleporttauksen, roskakasojen työntämisen ja nopeat robotit.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
fi: Tämä on Killbotsia ohjattaessa käytettävä pääpelialue. Se näyttää peliruudukon nykytilan ja sallii pelihahmon ohjauksen hiirellä sekä näyttää käynnissä olevan pelin tilastoja.

[ctx: @title]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @info]
en: Configure general settings
fi: Määritä perusasetukset

[ctx: @title]
en: Game Type
fi: Pelityyppi

[ctx: @info]
en: Select a game type
fi: Valitse pelityyppi

[ctx: @title]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
fi: Valitse grafiikkateema

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
fi: Uusi pelityyppi on valittu, mutta yksi peli on jo käynnissä.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
fi: Pelityyppi on vaihtunut

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
fi: Jatko nykyistä peliä

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
fi: Kierros

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
fi: Teleporttaa turvallisesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
fi: Teleporttaa turvalliseen paikkaan

[ctx: @action]
en: Teleport
fi: Teleporttaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
fi: Teleporttaa satunnaiseen paikkaan

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
fi: Teleporttaa (turvallisesti jos mahdollista)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
fi: Teleporttaa turvallisesti, jos toiminto on käytössä, muuten satunnaisesti

[ctx: @action]
en: Vaporizer
fi: Höyrystin

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
fi: Tuhoaa kaikki viereisten solujen viholliset

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
fi: Odota yksi kierros

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
fi: Ota riski paikallasi pysymisestä kierroksen loppuun bonusten takia

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
fi: Siirrä ylös ja vasemmalle

[ctx: @action]
en: Move Up
fi: Siirrä ylös

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
fi: Siirrä ylös ja oikealle

[ctx: @action]
en: Move Left
fi: Siirrä vasemmalle

[ctx: @action]
en: Stand Still
fi: Pysy paikallasi

[ctx: @action]
en: Move Right
fi: Siirrä oikealle

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
fi: Siirrä alas ja vasemmalle

[ctx: @action]
en: Move Down
fi: Siirrä alas

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
fi: Siirrä alas ja oikealle

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
fi: Ei mitään

[ctx: @action]
en: Step
fi: Askel

[ctx: @action]
en: Repeated Step
fi: Toistuva askel

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
fi: Hidas

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
fi: Nopea

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
fi: Välitön

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
fi: &Animointinopeus:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
fi: &Estä turvattomat siirrot

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
fi: &Keskipainikkeen toiminta:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
fi: &Oikean painikkeen toiminta:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
fi: Peliruudukon rivien määrä

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
fi: Peliruudukon sarakkeiden määrä

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
fi: Tavallisten vihollisten määrä alkukierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
fi: Tavallisten vihollisten määrän kasvu kullakin kierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
fi: Nopeiden vihollisten määrä alkukierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
fi: Nopeiden vihollisten määrän kasvu kullakin kierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
fi: Nopeat viholliset jättävät lisäkierroksensa väliin välttääkseen muihin robotteihin törmäämisen

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
fi: Pelaaja voi varastoida energiaa

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
fi: Energia alkukierroksen aluksi

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
fi: Kierroksen valmistumisesta annettava energia

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
fi: Energian yläraja ensimmäisellä kierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
fi: Kasvata energian ylärajaa kullakin uudella kierroksella

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
fi: Pelaaja voi teleportata turvallisesti

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
fi: Turvallisen teleporttauksen hinta

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
fi: Pelaaja voi käyttää höyrystintä

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
fi: Höyrystimen käytön hinta

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
fi: Yhtä aikaa siirrettävissä olevien roskakasojen määrä

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
fi: Pelaaja voi tuhota vihollisia työntämällä roskakasoja

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
fi: Ensimmäisen kierroksen alussa ruudukkoon sijoitettavat roskakasat

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
fi: Kullakin uudella kierroksella ruudukkoon lisättävät roskakasat

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
fi: Kunkin tavallisen vihollisen tuhoamisesta tulevat pisteet

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
fi: Kunkin nopean vihollisen tuhoamisesta tulevat pisteet

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
fi: Kunkin kierrosta odotettaessa tuhotun vihollisen tuhoamisesta tulevat pisteet

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
fi: Kunkin kierrosta odotettaessa tuhotun vihollisen tuhoamisesta tuleva energia

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
fi: Kunkin roskakasaa työntämällä tuhotun vihollisen tuhoamisesta tulevat pisteet

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
fi: Kunkin roskakasaa työntämällä tuhotun vihollisen tuhoamisesta tuleva energia

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
fi: Kustakin energian ylärajan ylittävästä energiasta tulevat pisteet

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
fi: Yksi

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
fi: Monta

[ctx: @item]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @item]
en: No
fi: Ei

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
fi: Pelityypin %1 tiedot

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
fi: Luettelo koneelle asennetuista Killbots-säännöstöistä.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
fi: Pelityypin tiedot

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
fi: Antaa lisätietoa valitusta pelityypistä.

[ctx: @label]
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: @label]
en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

[ctx: @label]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: @action:button]
en: Details…
fi: Yksityiskohdat…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
fi: Näytä valitun pelityypin tarkat parametrit

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
fi: Avaa ikkunan, joka luettelee valitun pelityypin kaikki sisäiset parametrit.
