killbots - en to fr translation catalogue (112 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
fr: Tour :

[ctx: @label]
en: Score:
fr: Score :

[ctx: @label]
en: Enemies:
fr: Ennemis :

[ctx: @label]
en: Energy:
fr: Énergie :

[ctx: @info]
en: Round complete.
fr: Tour terminé.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
fr: Le plateau est plein.
    Ré-initialisation du nombre d'ennemis.

[ctx: @info]
en: New game.
fr: Nouvelle partie.

[ctx: @info]
en: Game over.
fr: Partie terminée.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
fr: L'action réalisée lors d'un clic avec le bouton central de la souris

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
fr: Sélectionne l'action réalisée après un clic sur le bouton central de la souris dans la zone principale de jeu. Si le bouton central de la souris n'est pas disponible, cette action peut être réalisée par un clic gauche et droit simultanément ou avec un clic gauche combiné à la touche « Ctrl ».

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
fr: L'action réalisée avec un clic droit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
fr: Sélectionne l'action réalisée par un clic droit sur la zone principale de jeu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
fr: La vitesse d'affichage des animations

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
fr: Ajuste la vitesse avec laquelle les animations sont affichées dans le jeu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
fr: Empêche le joueur de faire des mouvements mortels

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
fr: Si cette option est sélectionnée, le jeu ignorera les mouvements ayant pour conséquence la mort immédiate du héros (à l'exception des téléportations aléatoires et des attentes de fin de tour).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
fr: L'ensemble choisi des règles du jeu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
fr: Sélectionne les règles du jeu à utiliser dans la prochaine partie.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
fr: Déplacer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
fr: Un jeu KDE de robots tueurs et de téléportation.

en: Developer
fr: Développeur

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
fr: Auteur de « Gnome Robots ». A inventé les téléportations sécurisées, les mouvements sur les obstacles et les robots rapides.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
fr: Il s'agit de la zone principale de jeu, utilisée pour interagir avec Killbots. Elle affiche l'état actuel de la grille de jeu et permet de contrôler le héros en utilisant la souris. Cela affiche aussi certaines statistiques à propos de la partie en cours.

[ctx: @title]
en: General
fr: Général

[ctx: @info]
en: Configure general settings
fr: Configurer les paramètres généraux

[ctx: @title]
en: Game Type
fr: Type de jeu

[ctx: @info]
en: Select a game type
fr: Sélectionner un type de jeu

[ctx: @title]
en: Appearance
fr: Apparence

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
fr: Sélectionner un thème graphique

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
fr: Un nouveau type de jeu a été sélectionné mais une partie est déjà en cours.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
fr: Type de jeu modifié

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
fr: Continuer la partie actuelle

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
fr: Démarrer une nouvelle partie

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
fr: Tour

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
fr: Téléportation sécurisée

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
fr: Téléportation vers un lieu sûr

[ctx: @action]
en: Teleport
fr: Téléportation

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
fr: Téléportation vers un lieu aléatoire

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
fr: Téléportation (Sécurisée si possible)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
fr: Espace

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
fr: Se téléporter de manière sûre si cette action est activée, sinon téléportation aléatoire

[ctx: @action]
en: Vaporizer
fr: Désintégrateur

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
fr: Détruire tous les ennemis dans les cases voisines

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
fr: Attendre la fin du tour

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
fr: Risque à rester en place en attendant la fin du tour pour les bonus

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
fr: Se déplacer vers le haut et à gauche

[ctx: Shortcut for move up and left. https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Q
fr: A

[ctx: @action]
en: Move Up
fr: Se déplacer vers le haut

[ctx: Shortcut for move up. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: W
fr: Z

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
fr: Se déplacer vers le haut et à droite

[ctx: @action]
en: Move Left
fr: Se déplacer à gauche

[ctx: Shortcut for move left. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: A
fr: Q

[ctx: @action]
en: Stand Still
fr: Rester immobile

[ctx: @action]
en: Move Right
fr: Se déplacer à droite

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
fr: Se déplacer vers le bas et à gauche

[ctx: Shortcut for move down and left. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Z
fr: W

[ctx: @action]
en: Move Down
fr: Se déplacer vers le bas

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
fr: Se déplacer vers le bas et à droite

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
fr: Rien

[ctx: @action]
en: Step
fr: Étape

[ctx: @action]
en: Repeated Step
fr: Étape répétée

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
fr: Lent

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
fr: Rapide

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
fr: Immédiat

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
fr: Vite&sse d'animation :

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
fr: Empêcher les mo&uvements dangereux

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
fr: Action du clic avec le bouton &central :

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
fr: Action du clic d&roit :

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
fr: Nombre de lignes dans la grille de jeu

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
fr: Nombre de colonnes dans la grille de jeu

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
fr: Nombre d'ennemis normaux au premier tour

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
fr: Nombre d'ennemis normaux ajoutés à chaque nouveau tour

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
fr: Nombre d'ennemis rapides au premier tour

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
fr: Nombre d'ennemis rapides ajoutés à chaque nouveau tour

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
fr: Les ennemis rapides passeront leur tour supplémentaire pour éviter les collisions avec d'autres robots

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
fr: Le joueur peut accumuler de l'énergie

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
fr: Énergie au début du premier tour

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
fr: Énergie accordée par lors d'un gain d'un tour

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
fr: Limite d'énergie au premier tour

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
fr: Augmentation du maximum d'énergie à chaque tour

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
fr: Le joueur peut réaliser des téléportations sûres

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
fr: Coût de réalisation d'une téléportation sûre

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
fr: Le joueur peut utiliser le désintégrateur

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
fr: Coût d'utilisation d'un désintégrateur

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
fr: Nombre d'obstacles pouvant être poussés à la fois

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
fr: Le joueur peut détruire des ennemis à l'aide d'un obstacle poussé

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
fr: Obstacles placés sur la grille au début du premier tour

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
fr: Obstacles ajoutés à la grille à chaque tour

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
fr: Nombre de points gagnés à chaque destruction d'ennemi normal

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
fr: Nombre de points gagnés à chaque destruction d'ennemi rapide

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
fr: Points remportés à chaque destruction d'ennemi pendant les attentes de fin de tour

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
fr: Énergie remportée à chaque destruction d'ennemi pendant les attentes de fin de tour

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
fr: Points remportés à chaque destruction d'ennemi en poussant un obstacle

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
fr: Énergie remportée à chaque destruction d'ennemi en poussant un obstacle

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
fr: Points remportés pour toute énergie remportée au-dessus de la limite d'énergie

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
fr: Un

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
fr: Plusieurs

[ctx: %1 is a pretranslated string that we're turning into a label]
en: %1:
fr: %1 :

[ctx: @item]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: @item]
en: No
fr: Non

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
fr: Détails du type de jeu %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
fr: Une liste de l'ensemble des règles de Killbots est installée sur votre ordinateur.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
fr: Détails du type de jeu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
fr: Liste les informations sur le type de jeu actuellement sélectionné.

[ctx: @label]
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: @label]
en: Contact:
fr: Contact :

[ctx: @label]
en: Description:
fr: Description :

[ctx: @action:button]
en: Details...
fr: Détails...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
fr: Afficher les paramètres détaillés du type de jeu sélectionné

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
fr: Ouvre une boîte de dialogue listant les valeurs de tous les paramètres internes pour le type de jeu sélectionné.
