killbots - en to nl translation catalogue (106 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
nl: Ronde:

[ctx: @label]
en: Enemies:
nl: Vijanden:

[ctx: @label]
en: Energy:
nl: Energie:

[ctx: @info]
en: Round complete.
nl: Ronde compleet.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
nl: Bord is vol.
    Aantal vijanden herinstellen.

[ctx: @info]
en: New game.
nl: Nieuw spel.

[ctx: @info]
en: Game over.
nl: Spel afgelopen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
nl: De actie wordt uitgevoerd met een middelste muisklik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
nl: Selecteert de actie die wordt uitgevoerd bij een middelste muisklik op het spelgebied. Als er geen middelste muisknop beschikbaar is, kan deze actie ook worden uitgevoerd door tegelijkertijd links en rechts te klikken, of door links te klikken terwijl een controltoets wordt ingedrukt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
nl: De actie uitgevoerd bij een rechter muisklik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
nl: Selecteert de actie die wordt uitgevoerd bij een rechter muisklik op het spelgebied.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
nl: De snelheid waarmee animaties getoond worden

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
nl: Past de snelhied aan waarmee de animaties in het spel worden getoond.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
nl: Fatale bewegingen voorkomen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
nl: Indien aangevinkt zal het spel elke beweging negeren die een onmiddelijke dood van de held kan veroorzaken (behalve willekeurige teleporteringen of de ronde uitzitten).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
nl: Het geselecteerde set van spelregels

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
nl: Selecteert de set spelregels die moeten worden gebruikt voor het volgende spel.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
nl: Zet

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
nl: Een KDE-spel met dodende robots en tele-porteren.

en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
nl: Auteur van Gnome Robots. Vond veilige teleportaties, rommelhopen duwen en snelle robots uit.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
nl: Dit is het hoofdspelgebied om met Killbots te werken. Het toont de huidige status van het spelrooster en laat u de held besturen met de muis. Het toont ook enkele gegevens over het het huidige spel.

[ctx: @title]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @info]
en: Configure general settings
nl: Algemene instellingen configureren

[ctx: @title]
en: Game Type
nl: Speltype

[ctx: @info]
en: Select a game type
nl: Een speltype selecteren

[ctx: @title]
en: Appearance
nl: Uiterlijk

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
nl: Een grafisch thema selecteren

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
nl: Een nieuw speltype werd geselecteerd, maar er is al een spel bezig.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
nl: Speltype gewijzigd

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
nl: Huidig spel verderzetten

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
nl: Start een nieuw spel

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
nl: Ronde

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
nl: Veilig teleporteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
nl: Naar een veilige plek teleporteren

[ctx: @action]
en: Teleport
nl: Teleporteren

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
nl: Naar een willekeurige locatie teleporteren

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
nl: Teleporteren (veilig indien mogelijk)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
nl: Spatie

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
nl: Veilig teleporteren als die actie is geactiveerd, anders willekeurig teleporteren

[ctx: @action]
en: Vaporizer
nl: Verdamper

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
nl: Alle vijanden in naburige cellen vernietigen

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
nl: Ronde uitwachten

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
nl: Neem het risico om ter plaatse te blijven voor bonussen tot het einde van de ronde

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
nl: Naar links en omhoog

[ctx: @action]
en: Move Up
nl: Naar omhoog

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
nl: Naar rechts en omhoog

[ctx: Shortcut for move up and right. https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: E
nl: O

[ctx: @action]
en: Move Left
nl: Naar links

[ctx: @action]
en: Stand Still
nl: Stilstaan

[ctx: @action]
en: Move Right
nl: Naar rechts

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
nl: Naar links en omlaag

[ctx: @action]
en: Move Down
nl: Naar omlaag

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
nl: Naar rechts en omlaag

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
nl: Niets

[ctx: @action]
en: Step
nl: Stap

[ctx: @action]
en: Repeated Step
nl: Herhaalde stap

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
nl: Traag

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
nl: Snel

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
nl: Onmiddellijk

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
nl: Animatie&snelheid:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
nl: &Geen onveilige bewegingen

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
nl: Actie bij &middelste muisklik:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
nl: Actie bij &rechter muisklik:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
nl: Aantal rijen in het spelraster

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
nl: Aantal kolommen in het spelraster

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
nl: Aantal reguliere vijanden in de eerste ronde

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
nl: Aantal reguliere vijanden die elke nieuwe ronde worden toegevoegd

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
nl: Aantal snelle vijanden in de eerste ronde

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
nl: Aantal snelle vijanden die elke nieuwe ronde worden toegevoegd

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
nl: Snelle vijanden zullen hun extra beurt overslaan om botsingen met andere robots te vermijden

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
nl: Speler kan energie opslaan

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
nl: Energie bij de start van de eerste ronde

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
nl: Verdiende energie bij het afronden van een ronde

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
nl: Maximale energie-inhoud in eerste ronde

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
nl: Toename van maximale energie-inhoud in elke nieuwe ronde

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
nl: Speler kan veilig teleports doen

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
nl: De kosten van het doen van een veilige teleport

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
nl: Speler kan verdamper gebruiken

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
nl: Kosten van het gebruik van verdamper

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
nl: Aantal rommelhopen die in één keer geduwd kunnen worden

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
nl: Speler kan vijanden vernietigen met geduwde rommelhoop

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
nl: Op raster geplaatste rommelhopen bij de start van de eerste ronde

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
nl: Aan het raster toegevoegde rommelhopen voor elke nieuwe ronde

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
nl: Toegekende punten voor elke reguliere vernietigde vijand

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
nl: Toegekende punten voor elke snelle vernietigde vijand

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
nl: Toegekende punten voor elke vernietigde vijand bij het afwachten van een ronde

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
nl: Toegekende energie voor elke vernietigde vijand bij het afwachten van een ronde

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
nl: Toegekende punten voor elke vernietigde vijand door een geduwde rommelhoop

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
nl: Toegekende energie voor elke vernietigde vijand door een geduwde rommelhoop

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
nl: Toegekende punten voor elke toegekende energie boven de maximale energie-inhoud

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
nl: Geen

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
nl: Een

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
nl: Veel

[ctx: @item]
en: Yes
nl: Ja

[ctx: @item]
en: No
nl: Nee

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
nl: Details van speltype %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
nl: Een lijst van regelsets voor Killbots, geïnstalleerd op deze computer.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
nl: Details van speltype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
nl: Informatie over het momenteel geselecteerde speltype.

[ctx: @label]
en: Author:
nl: Auteur:

[ctx: @label]
en: Contact:
nl: Contactpersoon:

[ctx: @label]
en: Description:
nl: Beschrijving:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
nl: Toon de gedetailleerde parameters van het geselecteerde speltype

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
nl: Opent een dialoog met een lijst met waarden van alle interne parameters voor het geselecteerde speltype.
