KDE 4 - en to nn translation catalogue (107 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
nn: Runde:

[ctx: @label]
en: Score:
nn: Poeng:

[ctx: @label]
en: Enemies:
nn: Fiendar:

[ctx: @label]
en: Energy:
nn: Energi:

[ctx: @info]
en: Round complete.
nn: Runde ferdig.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
nn: Brettet er fullt.
    Tilbakestiller talet på fiendar.

[ctx: @info]
en: New game.
nn: Nytt spel.

[ctx: @info]
en: Game over.
nn: Spelet er slutt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
nn: Handlinga utført ved midtklikking

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
nn: Vel kva handlinga som skal utførast når du midtklikkar på spelebrettet. Viss musa di ikkje har ein midtknapp (du kan bruka hjulet til dette), kan du utføra handlinga ved å trykkja med venstre og høgre museknapp samtidig, eller ved å venstreklikka mens du held inne «Ctrl»-tasten.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
nn: Handlinga utført ved høgreklikking

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
nn: Vel kva handlinga som skal utførast når du høgreklikkar på spelebrettet.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
nn: Farten på animasjonane

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
nn: Vel kor raskt spelanimasjonane skal visast.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
nn: Hindra spelaren i å gjera dødelege trekk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
nn: Kryss av her for å hindrast i å gjera trekk du døyr av (med unntak av tilfeldig teleportering eller venting ut runden).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
nn: Dei valde spelreglane

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
nn: Vel kva spelreglar som skal brukast i det neste spelet.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
nn: Gå

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
nn: KDE-spel med drapsrobotar og teleportering

en: © 2006-2009, Parker Coates
nn: © 2006–2009 Parker Coates

en: Developer
nn: Utviklar

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
nn: Mannen bak Gnome Robots. Fann opp trygge teleporteringar, skubbing av bosshaug og kjappe robotar.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
nn: Dette er spelebrettet. Det viser den gjeldande stillinga, og lèt deg styra helten med musa. Det viser òg litt statistikk om det gjeldande spelet.

[ctx: @title]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @info]
en: Configure general settings
nn: Set opp generelle val

[ctx: @title]
en: Game Type
nn: Speltype

[ctx: @info]
en: Select a game type
nn: Vel speltype

[ctx: @title]
en: Appearance
nn: Utsjånad

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
nn: Vel tema

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
nn: Du har valt ein ny speltype, men du spelar alt eit spel.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
nn: Endra speltype

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
nn: Hald fram med dette spelet

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
nn: Start eit nytt spel

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
nn: Runde

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
nn: Teleporter trygt

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
nn: Teleporter til trygg stad

[ctx: @action]
en: Teleport
nn: Teleporter

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
nn: Teleporter til tilfeldig stad

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
nn: Teleporter (om mogleg trygt)

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
nn: Teleporter trygt om mogleg, og tilfeldig elles

[ctx: @action]
en: Vaporizer
nn: Spreng

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
nn: Øydelegg alle fiendane i nabocellene

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
nn: Vent runden ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
nn: Vert ståande i ro til runden er ferdig (gjev ekstrabonus)

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
nn: Gå opp og til venstre

[ctx: @action]
en: Move Up
nn: Gå opp

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
nn: Gå opp og til høgre

[ctx: @action]
en: Move Left
nn: Gå til venstre

[ctx: @action]
en: Stand Still
nn: Stå i ro

[ctx: @action]
en: Move Right
nn: Gå til høgre

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
nn: Gå ned og til venstre

[ctx: @action]
en: Move Down
nn: Gå ned

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
nn: Gå ned og til høgre

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
nn: Ingenting

[ctx: @action]
en: Step
nn: Steg

[ctx: @action]
en: Repeated Step
nn: Gjentekne steg

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
nn: Sakte

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
nn: Rask

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
nn: Straks

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
nn: Animasjons&fart:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
nn: Hindra &utrygge trekk

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
nn: &Midtklikk:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
nn: &Høgreklikk:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
nn: Talet på rader i spelebrettet

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
nn: Talet på kolonnar i spelebrettet

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
nn: Talet på vanlege fiendar i første runde

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
nn: Talet på vanlege fiendar lagde til for kvar runde

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
nn: Talet på kjappe fiendar i første runde

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
nn: Talet på kjappe fiendar lagde til for kvar runde

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
nn: Kjappe fiendar hoppar over ekstratrekket deira for å unngå å krasja med andre robotar

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
nn: Spelaren kan samla opp energi

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
nn: Energi i første runde

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
nn: Ny energi for kvar runde

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
nn: Energigrense for første runden

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
nn: Auke i energigrensa for kvar runde

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
nn: Spelaren kan teleportera trygt

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
nn: Kostnaden ved teleportering

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
nn: Spelaren kan sprenga fiendane

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
nn: Kostnad ved sprenging

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
nn: Talet på bosshaugar som kan skubbast på éin gong

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
nn: Spelaren kan øydeleggja fiendar med bosshaugar

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
nn: Bosshaugar lagde på brettet i førte runde

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
nn: Bosshaugar lagde på brettet for kvar runde

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
nn: Poeng for kvar vanlege fiende øydelagd

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
nn: Poeng for kvar kjappe fiende øydelagd

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
nn: Poeng for kvar fiende øydelagd ved å venta runden ut

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
nn: Energi for kvar fiende øydelagd ved å venta runden ut

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
nn: Poeng for kvar fiende øydelagd med ein skubba bosshaug

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
nn: Energi for kvar fiende øydelagd ved ein skubba bosshaug

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
nn: Poeng for kvar energikvant over energigrensa

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
nn: Ingen

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
nn: Éin

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
nn: Mange

[ctx: @item]
en: Yes
nn: Ja

[ctx: @item]
en: No
nn: Nei

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
nn: Detaljar for speltype %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
nn: Oversikt over reglane som er installerte på denne maskina.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
nn: Detaljar for speltype

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
nn: Informasjon om den valde speltypen.

[ctx: @label]
en: Author:
nn: Opphavsperson:

[ctx: @label]
en: Contact:
nn: Kontakt:

[ctx: @label]
en: Description:
nn: Skildring:

[ctx: @action:button]
en: Details...
nn: Detaljar …

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
nn: Vis detaljert informasjon om vald speltype

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
nn: Opna eit vindauge med informasjon om alle dei interne parametrane for den valde speltypen.
