killbots - en to pt translation catalogue (110 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
pt: Ronda:

[ctx: @label]
en: Score:
pt: Pontuação:

[ctx: @label]
en: Enemies:
pt: Inimigos:

[ctx: @label]
en: Energy:
pt: Energia:

[ctx: @info]
en: Round complete.
pt: Ronda completa.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
pt: O tabuleiro está cheio.
    A repor as quantidades de inimigos.

[ctx: @info]
en: New game.
pt: Novo jogo.

[ctx: @info]
en: Game over.
pt: Fim do jogo.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
pt: A acção efectuada ao pressionar o botão do meio do rato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
pt: Selecciona a acção executada ao carregar com o botão do meio na área de jogo. Se não tiver disponível um botão do meio, esta acção poderá ser efectuada ao carregar no botão esquerdo e direito em simultâneo ou ao carregar com o botão esquerdo e mantendo carregada a tecla Control.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
pt: A acção executada ao pressionar o botão direito do rato

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
pt: Selecciona a acção executada ao carregar com o botão direito na área de jogo.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
pt: A velocidade usada para mostrar as animações

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
pt: Ajusta a velocidade com a qual são apresentadas as animações do jogo.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
pt: Impedir o jogador de efectuar jogadas fatais

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
pt: Se a opção estiver desligada, o jogo irá ignorar qualquer jogada (exceptuando os tele-transportes aleatórios e as jogadas de espera) que iria resultar na morte imediata do herói.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
pt: O conjunto de regras do jogo seleccionado

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
pt: Selecciona o conjunto de regras do jogo a usar no jogo seguinte.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
pt: Jogada

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
pt: Um jogo do KDE com robots assassinos e tele-transportes.

en: © 2006-2009, Parker Coates
pt: © 2007-2009, Parker Coates

en: Developer
pt: Desenvolvimento

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
pt: Autor do Gnome Robots. Invenção dos tele-transportes seguros, movimentação dos montes de lixo e robots rápidos.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
pt: Esta é a área de jogo principal, a qual é utilizada para interagir com o Killbots. A mesma apresenta o estado actual da grelha do jogo e permite o controlo do herói com o rato. Também mostra algumas estatísticas certas sobre o jogo em curso.

[ctx: @title]
en: General
pt: Geral

[ctx: @info]
en: Configure general settings
pt: Configurar as opções gerais

[ctx: @title]
en: Game Type
pt: Tipo de Jogo

[ctx: @info]
en: Select a game type
pt: Seleccione um tipo de jogo

[ctx: @title]
en: Appearance
pt: Aparência

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
pt: Seleccionar um tema gráfico

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
pt: Foi seleccionado um novo tipo de jogo, mas existe um jogo em curso.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
pt: Mudança do Tipo de Jogo

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
pt: Continuar com o Jogo Actual

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
pt: Iniciar um Jogo Novo

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
pt: Ronda

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
pt: Tele-Transporte Seguro

[ctx: Shortcut for teleport safely. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: T
pt: R

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
pt: Tele-transporte para um local seguro

[ctx: @action]
en: Teleport
pt: Tele-Transporte

[ctx: Shortcut for teleport. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: R
pt: T

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
pt: Tele-transporte para um local aleatório

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
pt: Tele-Transporte (Seguro se Possível)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
pt: Espaço

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
pt: Tele-transporte seguro, se essa acção estiver activa, caso contrário um tele-transporte normal

[ctx: @action]
en: Vaporizer
pt: Vaporizador

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
pt: Destruir todos os inimigos nas células adjacentes

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
pt: Jogada de Espera

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
pt: Risco de permanência no lugar até ao fim da ronda para os bónus

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
pt: Mover para Cima/Esquerda

[ctx: @action]
en: Move Up
pt: Subir

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
pt: Mover para Cima/Direita

[ctx: @action]
en: Move Left
pt: Mover para a Esquerda

[ctx: @action]
en: Stand Still
pt: Ficar Quieto

[ctx: @action]
en: Move Right
pt: Mover para a Direita

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
pt: Mover para Baixo/Esquerda

[ctx: @action]
en: Move Down
pt: Descer

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
pt: Mover para Baixo/Direita

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
pt: Nada

[ctx: @action]
en: Step
pt: Passo

[ctx: @action]
en: Repeated Step
pt: Passo Repetido

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
pt: Lenta

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
pt: Rápida

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
pt: Instantânea

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
pt: &Velocidade da animação:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
pt: Impedir jogadas inseg&uras

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
pt: Acção do botão do &meio:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
pt: Acção do botão di&reito:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
pt: Número de linhas na grelha do jogo

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
pt: Número de colunas na grelha do jogo

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
pt: Número de inimigos normais na primeira ronda

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
pt: Número de inimigos normais adicionados em cada ronda nova

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
pt: Número de inimigos rápidos na primeira ronda

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
pt: Número de inimigos rápidos adicionados em cada ronda nova

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
pt: Os inimigos rápidos irão passar a sua jogada para evitar as colisões com outros 'robots'

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
pt: O jogador pode acumular energia

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
pt: Energia no início da primeira ronda

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
pt: Energia ganha ao terminar uma ronda

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
pt: Tecto máximo de energia na primeira ronda

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
pt: Aumento no tecto máximo de energia para cada ronda nova

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
pt: O jogador pode efectuar tele-transportes seguros

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
pt: O custo de efectuar um tele-transporte seguro

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
pt: O jogador pode usar o vaporizador

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
pt: Custo de usar o vaporizador

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
pt: Número de montes de lixo que podem ser empurrados de uma vez

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
pt: O jogador pode destruir os inimigos ao empurrar um monte de lixo

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
pt: Montes de lixo colocados na grelha no início da primeira ronda

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
pt: Montes de lixo adicionados à grelha para cada ronda nova

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
pt: Pontos ganhos ao destruir um inimigo normal

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
pt: Pontos ganhos ao destruir um inimigo rápido

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
pt: Pontos ganhos ao destruir um inimigo ao esperar na ronda

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
pt: Energia ganha ao destruir um inimigo ao esperar na ronda

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
pt: Pontos ganhos ao destruir um inimigo com um monte de lixo empurrado

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
pt: Energia ganha ao destruir um inimigo com um monte de lixo empurrado

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
pt: Pontos ganhos por cada ganho de energia acima do tecto máximo de energia

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
pt: Nenhum

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
pt: Um

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
pt: Muitos

[ctx: @item]
en: Yes
pt: Sim

[ctx: @item]
en: No
pt: Não

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
pt: Detalhes do Tipo de Jogo %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
pt: Uma lista dos conjuntos de regras do Killbots instalados neste computador.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
pt: Detalhes do Tipo de Jogo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
pt: Enumera informações sobre o tipo de jogo seleccionado de momento.

[ctx: @label]
en: Author:
pt: Autor:

[ctx: @label]
en: Contact:
pt: Contacto:

[ctx: @label]
en: Description:
pt: Descrição:

[ctx: @action:button]
en: Details...
pt: Detalhes...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
pt: Mostrar os parâmetros detalhados do tipo de jogo seleccionado

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
pt: Mostra uma janela que enumera os valores de todos os parâmetros internos para o tipo de jogo seleccionado.
