killbots - en to ro translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
ro: Acțiunea făcută la clic-mijloc

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
ro: Acțiunea făcută la clic-dreapta

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
ro: Viteza utilizată pentru a afișa animații

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
ro: Preîntâmpină efectuarea de mutări fatale

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
ro: Setul ales cu reguli de joc

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
ro: Un joc KDE cu roboți ucigași și teleportări.

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
ro: Autorul Roboților Gnome. A inventat teleporturile sigure, roboții rapizi și altele.

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
ro: A fost ales un nou tip de joc, dar este deja un joc în curs.

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
ro: Spațiu

[ctx: @action]
en: Vaporizer
ro: Vaporizator

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
ro: Distruge toți inamicii în celulele învecinate

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
ro: Riscă rămânerea pe loc până la sfârșitul rundei pentru bonusuri

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
ro: Mută în sus și la stânga

[ctx: @action]
en: Move Up
ro: Mută în sus

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
ro: Mută în sus și la dreapta

[ctx: @action]
en: Move Left
ro: Mută la stânga

[ctx: @action]
en: Stand Still
ro: Stai nemișcat

[ctx: @action]
en: Move Right
ro: Mută la dreapta

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
ro: Mută în jos și la stânga

[ctx: @action]
en: Move Down
ro: Mută în jos

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
ro: Mută în jos și la dreapta

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
ro: Numărul de rânduri în grila jocului

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
ro: Numărul de coloane în grila jocului

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
ro: Numărul de inamici obișnuiți în prima rundă

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
ro: Numărul de inamici obișnuiți în fiecare rundă nouă

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
ro: Numărul de inamici rapizi în prima rundă

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
ro: Numărul de inamici rapizi în fiecare rundă nouă

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
ro: Jucătorul poate acumula energie

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
ro: Energie la începutul primei runde

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
ro: Energie înmânată pentru încheierea unei runde

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
ro: Limita maximă de energie în prima rundă

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
ro: Mărește limita maximă de energie pentru fiecare rundă nouă

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
ro: Jucătorul poate face teleporturi sigure

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
ro: Costul efectuării unui teleport sigur

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
ro: Jucătorul poate utiliza vaporizatorul

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
ro: Costul utilizării vaporizatorului

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
ro: Puncte înmânate pentru fiecare inamic obișnuit distrus

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
ro: Puncte înmânate pentru fiecare inamic rapid distrus
