killbots - en to ru translation catalogue (110 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
ru: Раунд:

[ctx: @label]
en: Score:
ru: Счёт:

[ctx: @label]
en: Enemies:
ru: Враги:

[ctx: @label]
en: Energy:
ru: Энергия:

[ctx: @info]
en: Round complete.
ru: Раунд завершён.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
ru: Доска заполнена.
    Количество врагов сброшено.

[ctx: @info]
en: New game.
ru: Новая игра.

[ctx: @info]
en: Game over.
ru: Игра окончена.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
ru: Действие по щелчку средней кнопки мыши

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
ru: Выбор действия, производимого при щелчке средней кнопкой мыши по игровому полю. Такое действие может быть воспроизведено щелчком левой кнопкой мыши при нажатом Ctrl.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
ru: Действие по щелчку правой кнопки мыши

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
ru: Выбор действия, производимого при щелчке правой кнопкой мыши по игровому полю.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
ru: Скорость анимации

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
ru: Настройка скорости, с которой воспроизводится игровая анимация.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
ru: Не позволять игроку делать смертельные ходы

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
ru: Если отмечено, игра будет игнорировать любые попытки игрока сделать ход, который приведёт к моментальной смерти героя (не считая случайный телепорт и пережидание раунда)

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
ru: Выбранный набор правил

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
ru: Выбор набора правил, который будет использоваться в следующей игре.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
ru: Перемещение

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
ru: Игра о роботах-убийцах и телепортации для KDE.

en: © 2006-2009, Parker Coates
ru: © Паркер Коутс (Parker Coates), 2006-2009

en: Parker Coates
ru: Паркер Коутс (Parker Coates)

en: Developer
ru: Разработчик

en: Mark Rae
ru: Марк Рэй (Mark Rae)

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
ru: Автор Gnome Robots. Придумал безопасную телепортацию, быстрых роботов и подталкивание мусора.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
ru: Это основное игровое поле, используемое для взаимодействия с Killbots. На нём отображается статистика и текущее состояние игры. Также оно используется для управления героем мышью.

[ctx: @title]
en: General
ru: Основное

[ctx: @info]
en: Configure general settings
ru: Настройка основных параметров

[ctx: @title]
en: Game Type
ru: Тип игры

[ctx: @info]
en: Select a game type
ru: Выбор типа игры

[ctx: @title]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
ru: Выбор темы оформления

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
ru: Был выбран новый набор правил, но идёт игра.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
ru: Тип игры изменён

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
ru: Продолжить текущую игру

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
ru: Начать новую игру

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
ru: Раунд

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
ru: Безопасный телепорт

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
ru: Телепорт в безопасное место

[ctx: @action]
en: Teleport
ru: Телепорт

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
ru: Телепорт в случайное место

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
ru: Телепорт (безопасный, если возможно)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
ru: Пробел

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
ru: Телепортировать безопасно, если это разрешено, иначе — случайно

[ctx: @action]
en: Vaporizer
ru: Испаритель

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
ru: Уничтожить всех врагов в соседних клетках

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
ru: Переждать раунд

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
ru: Рискнуть, оставшись на месте до завершения раунда, ради бонусов

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
ru: Вверх и влево

[ctx: @action]
en: Move Up
ru: Вверх

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
ru: Вверх и вправо

[ctx: @action]
en: Move Left
ru: Влево

[ctx: @action]
en: Stand Still
ru: Стоять на месте

[ctx: @action]
en: Move Right
ru: Вправо

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
ru: Вниз и влево

[ctx: @action]
en: Move Down
ru: Вниз

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
ru: Вниз и вправо

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
ru: Ничего

[ctx: @action]
en: Step
ru: Шаг

[ctx: @action]
en: Repeated Step
ru: Повторяющийся шаг

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
ru: Медленная

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
ru: Быстрая

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
ru: Мгновенная

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
ru: Скорость &анимации:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
ru: Предотвращать &небезопасные ходы

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
ru: Действие &средней кнопки мыши:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
ru: Действие &правой кнопки мыши:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
ru: Количество строк в игровой сетке

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
ru: Количество столбцов в игровой сетке

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
ru: Количество обычных врагов в первом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
ru: Количество обычных врагов, добавляемых в каждом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
ru: Количество быстрых врагов в первом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
ru: Количество быстрых врагов, добавляемых в каждом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
ru: Быстрые враги пропускают доп. ход, чтобы не столкнуться с другими

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
ru: Игрок может накапливать энергию

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
ru: Энергия в начале первого раунда

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
ru: Призовая энергия за выигрыш раунда

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
ru: Максимальное количество энергии в первом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
ru: Увеличение предела энергии после каждого раунда

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
ru: Игрок может использовать безопасную телепортацию

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
ru: Цена использования безопасного телепорта

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
ru: Игрок может использовать испаритель

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
ru: Цена использования испарителя

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
ru: Число куч мусора, которые можно толкать одновременно

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
ru: Игрок может разрушать врагов, толкая мусор

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
ru: Число куч мусора, размещаемых на поле в первом раунде

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
ru: Увеличение числа куч после каждого раунда

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
ru: Очки за уничтожение обычного врага

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
ru: Очки за уничтожение быстрого врага

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
ru: Очки за каждого врага, уничтоженного в ожидании конца раунда

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
ru: Энергия за каждого врага, уничтоженного в ожидании конца раунда

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
ru: Очки за каждого врага, задавленного мусором

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
ru: Энергия за каждого врага, задавленного мусором

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
ru: Очки за каждую единицу энергии сверх предела

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
ru: Нет

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
ru: Один

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
ru: Много

[ctx: @item]
en: Yes
ru: Да

[ctx: @item]
en: No
ru: Нет

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
ru: Сведения о типе игры «%1»

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
ru: Список наборов правил для Killbots, установленных на этом компьютере.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
ru: Сведения о типе игры

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
ru: Список сведений о выбранном наборе правил.

[ctx: @label]
en: Author:
ru: Автор:

[ctx: @label]
en: Contact:
ru: Контакт:

[ctx: @label]
en: Description:
ru: Описание:

[ctx: @action:button]
en: Details...
ru: Подробности...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
ru: Показать подробные параметры выбранного типа игры

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
ru: Открыть список значений всех параметров выбранного типа игры.
