killbots - en to sv translation catalogue (108 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
sv: Omgång:

[ctx: @label]
en: Score:
sv: Poäng:

[ctx: @label]
en: Enemies:
sv: Fiender:

[ctx: @label]
en: Energy:
sv: Energi:

[ctx: @info]
en: Round complete.
sv: Omgång klar.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
sv: Brädet är fullt.
    Återställer antal fiender.

[ctx: @info]
en: New game.
sv: Nytt spel.

[ctx: @info]
en: Game over.
sv: Spelet slut.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
sv: Åtgärd som utförs vid ett klick på musens mittknapp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
sv: Väljer åtgärd som utförs vid mittenklick i spelets huvudområde. Om en mittenknapp inte är tillgänglig på musen, kan åtgärden utföras genom att vänster- och högerklicka samtidigt, eller genom att vänsterklicka medan Ctrl-tangenten hålls nere.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
sv: Åtgärd som utförs vid ett klick på musens högerknapp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
sv: Väljer åtgärd som utförs vid högerklick i spelets huvudområde.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
sv: Hastighet som används för att visa animeringar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
sv: Justerar hastigheten som animeringarna i spelet visas med.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
sv: Förhindra spelaren från att göra fatala förflyttningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
sv: Om omarkerad ignorerar spelet alla förflyttningar (med undantag av slumpmässig teleportering och vänta till omgångens slut) som skulle orsaka hjältens omedelbara död.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
sv: Den valda uppsättningen spelregler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
sv: Väljer uppsättningen spelregler som ska användas i nästa spel.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
sv: Flytta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
sv: Ett spel för KDE med mördarrobotar och teleportering.

en: © 2006-2009, Parker Coates
sv: © 2007-2009, Parker Coates

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
sv: Upphovsman till Gnome Robots. Uppfann säker teleportering, knuffa skrothögar och snabba robotar.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
sv: Det här är spelets huvudområde som används för interaktion i Killbots. Det visar spelrutnätets aktuella tillstånd och möjliggör styrning av hjälten med musen. Det visar också viss statistik om spelet som pågår.

[ctx: @title]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @info]
en: Configure general settings
sv: Anpassa allmänna inställningar

[ctx: @title]
en: Game Type
sv: Speltyp

[ctx: @info]
en: Select a game type
sv: Välj en speltyp

[ctx: @title]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
sv: Välj ett grafiskt tema

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
sv: En ny speltyp har valts, men ett spel pågår redan.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
sv: Speltyp ändrad

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
sv: Fortsätt pågående spel

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
sv: Starta ett nytt spel

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
sv: Omgång

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
sv: Teleportera säkert

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
sv: Teleportera till en säker plats

[ctx: @action]
en: Teleport
sv: Teleportera

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
sv: Teleportera till en slumpmässig plats

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
sv: Teleportera (säkert om möjligt)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
sv: Teleportera säkert om åtgärden är aktiverad, teleportera annars slumpmässigt

[ctx: @action]
en: Vaporizer
sv: Upplösningspistol

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
sv: Förstör alla fiender i grannceller

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
sv: Vänta till omgångens slut

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
sv: Riskera att förbi kvar till omgångens slut för att få bonus

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
sv: Flytta upp och åt vänster

[ctx: @action]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
sv: Flytta upp och åt höger

[ctx: @action]
en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

[ctx: @action]
en: Stand Still
sv: Stå stilla

[ctx: @action]
en: Move Right
sv: Flytta åt höger

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
sv: Flytta ner och åt vänster

[ctx: @action]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
sv: Flytta ner och åt höger

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
sv: Ingenting

[ctx: @action]
en: Step
sv: Steg

[ctx: @action]
en: Repeated Step
sv: Upprepade steg

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
sv: Långsam

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
sv: Snabb

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
sv: Direkt

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
sv: Animerings&hastighet:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
sv: Förhindra &osäkra förflyttningar

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
sv: Åtgärd vid &mittenklick:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
sv: Åtgärd vid &högerklick:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
sv: Antal rader i spelbrädets rutnät

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
sv: Antal kolumner i spelbrädets rutnät

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
sv: Antal vanliga fiender i första omgången

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
sv: Antal vanliga fiender som läggs till i varje ny omgång

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
sv: Antal snabba fiender i första omgången

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
sv: Antal snabba fiender som läggs till i varje ny omgång

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
sv: Snabba fiender hoppar över sin extra tur för att undvika kollisioner med andra robotar

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
sv: Spelaren kan samla energi

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
sv: Energimängd i början av första omgången

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
sv: Tilldelad energimängd när en omgång görs färdig

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
sv: Maximalt energitak under första omgången

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
sv: Ökning av maximalt energitak för varje ny omgång

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
sv: Spelaren kan utföra säker teleportering

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
sv: Kostnaden för att utföra en säker teleportering

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
sv: Spelaren kan använda upplösningspistolen

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
sv: Kostnaden för att använda upplösningspistol

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
sv: Antal skrothögar som kan knuffas på en gång

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
sv: Spelaren kan förstöra fiender med en knuffad skrothög

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
sv: Antal skrothögar placerade på rutnätet i början av första omgången

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
sv: Antal skrothögar som läggs till på rutnätet för varje ny omgång

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
sv: Poäng som tilldelas för varje vanlig fiende som förstörs

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
sv: Poäng som tilldelas för varje snabb fiende som förstörs

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
sv: Poäng som tilldelas för varje fiende som förstörs vid väntan på omgångens slut

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
sv: Energimängd som tilldelas för varje fiende som förstörs vid väntan på omgångens slut

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
sv: Poäng som tilldelas för varje fiende som förstörs med en knuffad skrothög

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
sv: Energimängd som tilldelas för varje fiende som förstörs med en knuffad skrothög

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
sv: Poäng som tilldelas för varje energienhet som tilldelas ovanför det maximala energitaket

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
sv: Inga

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
sv: En

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
sv: Många

[ctx: @item]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @item]
en: No
sv: Nej

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
sv: Detaljinformation om speltypen %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
sv: En lista med regeluppsättningar för Killbots installerade på datorn.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
sv: Information om speltyp

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
sv: Listar information om speltypen som för närvarande är vald.

[ctx: @label]
en: Author:
sv: Upphovsman:

[ctx: @label]
en: Contact:
sv: Kontakt:

[ctx: @label]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @action:button]
en: Details...
sv: Detaljinformation...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
sv: Visar detaljerade parametrar för den valda speltypen

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
sv: Öppnar en dialogruta som listar alla värden på interna parametrar för den valda speltypen.
