killbots - en to uk translation catalogue (108 entries)

[ctx: @label]
en: Round:
uk: Раунд:

[ctx: @label]
en: Score:
uk: Очок:

[ctx: @label]
en: Enemies:
uk: Ворогів:

[ctx: @label]
en: Energy:
uk: Енергія:

[ctx: @info]
en: Round complete.
uk: Раунд завершено.

[ctx: @info]
en: Board is full.
    Resetting enemy counts.
uk: Поле переповнено.
    Зменшую кількість ворогів.

[ctx: @info]
en: New game.
uk: Нова гра.

[ctx: @info]
en: Game over.
uk: Гру завершено.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: The action performed on a middle-click
uk: Дія у відповідь на клацання середньою кнопкою миші

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MiddleClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when middle-clicking on the main game area. If a middle mouse button is not available, this action can be performed by left- and right-clicking simultaneously or by left-clicking while holding the control key.
uk: Оберіть дію, яка виконуватиметься у відповідь на клацання середньою кнопкою миші, коли вказівник миші знаходитиметься у головній області гри. Якщо на вашій миші немає середньої кнопки, цю ж дію ви зможете виконати за допомогою одночасного клацання лівою і правою кнопками або клацання лівою кнопкою з одночасним утримуванням натиснутою клавіші Ctrl.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RightClickAction), group (General)
en: The action performed on a right-click
uk: Дія у відповідь на клацання правою кнопкою миші

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (RightClickAction), group (General)
en: Selects the action performed when right-clicking on the main game area.
uk: Оберіть дію, яка виконуватиметься у відповідь на клацання правою кнопкою миші, коли вказівник миші знаходитиметься у головній області гри.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: The speed used to display animations
uk: Швидкість для показу анімацій

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AnimationSpeed), group (General)
en: Adjusts the speed at which the in game animations are displayed.
uk: Встановіть швидкість, з якою буде показано анімацію гри.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: Prevent the player from making fatal moves
uk: Запобігати фатальним ходам гравця

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreventUnsafeMoves), group (General)
en: If checked, the game will ignore any move that would result in the immediate death of the hero (other than random teleports and waiting out the round).
uk: Якщо цей пункт буде позначено, гра ігноруватиме будь-які ходи (за винятком випадкових телепортувань і очікування на вихід з раунду), які призводитимуть до негайної загибелі героя.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Ruleset), group (General)
en: The selected set of game rules
uk: Обраний набір правил гри

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Ruleset), group (General)
en: Selects the set of game rules to be used in the next game.
uk: Виберіть варіант правил гри, які буде використано у наступній грі.

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (moveMenu)
en: Move
uk: Хід

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: A KDE game of killer robots and teleportation.
uk: Гра для KDE з роботами-вбивцями і телепортуванням.

en: © 2006-2009, Parker Coates
uk: © Parker Coates, 2006–2009

en: Developer
uk: Розробник

en: Author of Gnome Robots. Invented safe teleports, pushing junkheaps and fast robots.
uk: Автор Gnome Robots. Винайшов безпечні телепортування, штовхання куп брухту і швидких роботів.

en: This is the main game area used to interact with Killbots. It shows the current state of the game grid and allows one to control the hero using the mouse. It also displays certain statistics about the game in progress.
uk: Це головна область гри, яка використовуватиметься вами для взаємодії з Killbots. На ній показано поточний стан гри, на ній ви можете керувати вашим героєм за допомогою миші. Також тут показано деякі статистичні дані щодо поточної гри.

[ctx: @title]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @info]
en: Configure general settings
uk: Налаштувати загальні параметри

[ctx: @title]
en: Game Type
uk: Тип гри

[ctx: @info]
en: Select a game type
uk: Оберіть тип гри

[ctx: @title]
en: Appearance
uk: Вигляд

[ctx: @info]
en: Select a graphical theme
uk: Оберіть графічну тему

en: A new game type has been selected, but there is already a game in progress.
uk: Було обрано новий тип гри, але все ще триває гра.

[ctx: @title:window]
en: Game Type Changed
uk: Змінено тип гри

[ctx: @action:button]
en: Continue Current Game
uk: Продовжити поточну гру

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
uk: Почати нову гру

[ctx: @title:column round of the game]
en: Round
uk: Раунд

[ctx: @action]
en: Teleport Safely
uk: Безпечне телепортування

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a safe location
uk: Телепортуватися у безпечне місце

[ctx: @action]
en: Teleport
uk: Телепортування

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport to a random location
uk: Телепортуватися у випадкове місце

[ctx: @action]
en: Teleport (Safely if Possible)
uk: Телепортування (за можливості безпечне)

[ctx: Shortcut for teleport safely if possible. See https://quickgit.kde.org/?p=killbots.git&a=blob&f=README.translators&o=plain]
en: Space
uk: Пробіл

[ctx: @info:tooltip]
en: Teleport safely if that action is enabled, otherwise teleport randomly
uk: Телепортуватися у безпечне місце, якщо таку дію увімкнено, інакше, телепортуватися випадково

[ctx: @action]
en: Vaporizer
uk: Випарювач

[ctx: @info:tooltip]
en: Destroy all enemies in neighboring cells
uk: Знищити всіх ворогів у сусідніх клітинках

[ctx: @action]
en: Wait Out Round
uk: Перечекати раунд

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk remaining in place until the end of the round for bonuses
uk: Ризикнути залишитися на місці до кінця раунду для отримання бонусу

[ctx: @action]
en: Move Up and Left
uk: Рухатися вгору і ліворуч

[ctx: @action]
en: Move Up
uk: Рухатися вгору

[ctx: @action]
en: Move Up and Right
uk: Рухатися вгору і праворуч

[ctx: @action]
en: Move Left
uk: Рухатися ліворуч

[ctx: @action]
en: Stand Still
uk: Стояти нерухомо

[ctx: @action]
en: Move Right
uk: Рухатися праворуч

[ctx: @action]
en: Move Down and Left
uk: Рухатися вниз і ліворуч

[ctx: @action]
en: Move Down
uk: Рухатися вниз

[ctx: @action]
en: Move Down and Right
uk: Рухатися вниз і праворуч

[ctx: @item:inlistbox No action on click]
en: Nothing
uk: Нічого

[ctx: @action]
en: Step
uk: Крок

[ctx: @action]
en: Repeated Step
uk: Повторний крок

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
uk: Повільна

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
uk: Швидка

[ctx: @item:inrange]
en: Instant
uk: Миттєва

[ctx: @label:slider]
en: Animation &speed:
uk: &Швидкість анімації:

[ctx: @option:check]
en: Prevent &unsafe moves
uk: Запобігати &небезпечним ходам

[ctx: @label:listbox]
en: &Middle-click action:
uk: Дія за клацанням &середньою:

[ctx: @label:listbox]
en: &Right-click action:
uk: Дія за клацанням &правою:

note: i18n: ectx: label, entry (Rows), group (KillbotsRuleset)
en: Number of rows in game grid
uk: Кількість рядків на полі гри

note: i18n: ectx: label, entry (Columns), group (KillbotsRuleset)
en: Number of columns in game grid
uk: Кількість стовпчиків на полі гри

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies in first round
uk: Кількість звичайних ворогів у першому раунді

note: i18n: ectx: label, entry (EnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of regular enemies added in each new round
uk: Кількість звичайних ворогів, які додаються кожного раунду

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies in first round
uk: Кількість швидких ворогів у першому раунді

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Number of fast enemies added in each new round
uk: Кількість швидких ворогів, які додаються кожного раунду

note: i18n: ectx: label, entry (FastEnemiesArePatient), group (KillbotsRuleset)
en: Fast enemies will skip their extra turn to avoid collisions with other robots
uk: Швидкі вороги пропустять додатковий хід, щоб уникнути зіткнень з іншими роботами

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can accumulate energy
uk: Гравець може накопичувати енергію

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Energy at start of first round
uk: Енергія на початку першого раунду

note: i18n: ectx: label, entry (EnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for completing a round
uk: Енергія, яка додається за завершення раунду

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Maximum energy cap in first round
uk: Максимальна енергія у першому раунді

note: i18n: ectx: label, entry (MaxEnergyAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Increase in maximum energy cap for each new round
uk: Збільшення максимальної енергії кожного раунду

note: i18n: ectx: label, entry (SafeTeleportEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can perform safe teleports
uk: Гравець може здійснювати безпечне телепортування

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfSafeTeleport), group (KillbotsRuleset)
en: The cost of performing a safe teleport
uk: Вартість виконання безпечного телепортування

note: i18n: ectx: label, entry (VaporizerEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can use vaporizer
uk: Гравець може користуватися випарювачем

note: i18n: ectx: label, entry (CostOfVaporizer), group (KillbotsRuleset)
en: Cost of using vaporizer
uk: Вартість використання випарювача

note: i18n: ectx: label, entry (PushableJunkheaps), group (KillbotsRuleset)
en: Number of junkheaps that can be pushed at once
uk: Кількість куп брухту, які можна пересувати одночасно

note: i18n: ectx: label, entry (SquaskKillsEnabled), group (KillbotsRuleset)
en: Player can destroy enemies with a pushed junkheap
uk: Гравець може знищувати ворогів пересуванням куп брухту

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAtGameStart), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps placed on grid at start of first round
uk: Кількість куп брухту на полі під час першого раунду

note: i18n: ectx: label, entry (JunkheapsAddedEachRound), group (KillbotsRuleset)
en: Junkheaps added to the grid for each new round
uk: Кількість куп брухту, які додаються кожного раунду

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each regular enemy destroyed
uk: Очки, які нараховуються за знищення звичайного ворога

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerFastEnemyKilled), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each fast enemy destroyed
uk: Очки, які нараховуються за знищення швидкого ворога

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
uk: Очки, які нараховуються за знищення ворога під час очікування завершення раунду

note: i18n: ectx: label, entry (WaitKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed while waiting out the round
uk: Енергія, яка нараховується за знищення ворога під час очікування завершення раунду

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillPointBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
uk: Очки, які нараховуються за знищення ворога пересуванням купи брухту

note: i18n: ectx: label, entry (SquashKillEnergyBonus), group (KillbotsRuleset)
en: Energy awarded for each enemy destroyed with a pushed junkheap
uk: Очки, які нараховуються за кожного ворога, знищеного пересуванням купи брухту

note: i18n: ectx: label, entry (PointsPerEnergyAboveMax), group (KillbotsRuleset)
en: Points awarded for each energy awarded above maximum energy cap
uk: Очки, які нараховуються за кожну одиницю енергії понад максимальну

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: None
uk: Немає

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: One
uk: Одна

[ctx: @item Quantity of junkheaps that can be pushed]
en: Many
uk: Багато

[ctx: @item]
en: Yes
uk: Так

[ctx: @item]
en: No
uk: Ні

[ctx: @title:window]
en: Details of %1 Game Type
uk: Подробиці щодо типу гри %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: A list of the Killbots rulesets installed on this computer.
uk: Список варіантів правил Killbots, встановлених на цьому комп’ютері.

[ctx: title:group]
en: Game Type Details
uk: Відомості про тип гри

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lists information on the currently selected game type.
uk: Інформація щодо поточного обраного типу гри.

[ctx: @label]
en: Author:
uk: Автор:

[ctx: @label]
en: Contact:
uk: Зв’язок з автором:

[ctx: @label]
en: Description:
uk: Опис:

[ctx: @action:button]
en: Details...
uk: Подробиці...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the detailed parameters of the selected game type
uk: Показати докладні відомості щодо вибраного типу гри

[ctx: @info:whatsthisp]
en: Opens a dialog listing the values of all internal parameters for the selected game type.
uk: Відкрити діалогове вікно зі списком значень внутрішніх параметрів для вибраного типу гри.
