kimagemapeditor - en to fi translation catalogue (177 entries)

en: Areas
fi: Alueet

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Choose Map & Image to Edit
fi: Valitse kuvakartta ja muokattava kuva

en: Select an image and/or a map that you want to edit
fi: Valitse muokattava kuva tai kuvakartta

en: &Maps
fi: K&uvakartat

en: Image Preview
fi: Kuvan esikatselu

en: No maps found
fi: Kuvakarttoja ei löytynyt

en: No images found
fi: Kuvia ei löytynyt

en: &Images
fi: &Kuvat

en: Path
fi: Polku

en: Images
fi: Kuvat

en: Maps
fi: Kartta

en: unnamed
fi: nimeämätön

en: <h3>Open File</h3>Click this to <em>open</em> a new picture or HTML file.
fi: <h3>Avaa tiedosto</h3><em>Avaa</em> uusi kuva tai HTML-tiedosto napsauttamalla tästä.

en: Open new picture or HTML file
fi: Avaa uusi kuva tai HTML-tiedosto

en: <h3>Save File</h3>Click this to <em>save</em> the changes to the HTML file.
fi: <h3>Tallenna tiedosto</h3><em>Tallenna</em> HTML-tiedoston muutokset napsauttamalla tästä.

en: Save HTML file
fi: Tallenna HTML-tiedosto

en: <h3>Close File</h3>Click this to <em>close</em> the currently open HTML file.
fi: <h3>Sulje tiedosto</h3><em>Sulje</em> avoin HTML-tiedosto napsauttamalla tästä.

en: Close HTML file
fi: Sulje HTML-tiedosto

en: <h3>Copy</h3>Click this to <em>copy</em> the selected area.
fi: <h3>Kopioi</h3><em>Kopioi</em> valittu alue napsauttamalla tästä.

en: <h3>Cut</h3>Click this to <em>cut</em> the selected area.
fi: <h3>Leikkaa</h3><em>Leikkaa</em> valittu alue napsauttamalla tästä.

en: <h3>Paste</h3>Click this to <em>paste</em> the copied area.
fi: <h3>Liitä</h3><em>Liitä</em> kopioitu alue napsauttamalla tästä.

en: &Delete
fi: &Poista

en: <h3>Delete</h3>Click this to <em>delete</em> the selected area.
fi: <h3>Poista</h3><em>Poista</em> valittu alue napsauttamalla tästä.

en: Pr&operties
fi: &Ominaisuudet

en: Zoom
fi: Lähennä

en: <h3>Zoom</h3>Choose the desired zoom level.
fi: <h3>Lähennys</h3>Valitse haluttu lähennystaso.

en: 25%
fi: 25 %

en: 50%
fi: 50 %

en: 100%
fi: 100 %

en: 150%
fi: 150 %

en: 200%
fi: 200 %

en: 250%
fi: 250 %

en: 300%
fi: 300 %

en: 500%
fi: 500 %

en: 750%
fi: 750 %

en: 1000%
fi: 1000 %

en: Highlight Areas
fi: Korosta alueita

en: Show Alt Tag
fi: Näytä Alt-tunniste

en: Map &Name...
fi: Kuvakartan &nimi…

en: Ne&w Map...
fi: &Uusi kuvakartta…

en: Create a new map
fi: Luo uusi kuvakartta

en: D&elete Map
fi: &Poista kuvakartta

en: Delete the current active map
fi: Poista aktiivinen kuvakartta

en: Edit &Default Area...
fi: Muokkaa &oletusaluetta…

en: Edit the default area of the current active map
fi: Muokkaa aktiivisen kuvakartan oletusaluetta

en: &Preview
fi: &Esikatselu

en: Show a preview
fi: Näytä esikatselu

note: i18n: ectx: Menu (images)
en: &Image
fi: &Kuva

en: Add Image...
fi: Lisää kuva…

en: Add a new image
fi: Lisää uusi kuva

en: Remove Image
fi: Poista kuva

en: Remove the current visible image
fi: Poista nykyinen näkyvä kuva

en: Edit Usemap...
fi: Muokkaa usemapia…

en: Edit the usemap tag of the current visible image
fi: Muokkaa näkyvän kuvan usemap-tunnistetta

en: Show &HTML
fi: Näytä &HTML

en: &Selection
fi: &Valinta

en: <h3>Selection</h3>Click this to select areas.
fi: <h3>Valinta</h3>Valitse alue napsauttamalla tästä.

en: &Circle
fi: &Ympyrä

en: <h3>Circle</h3>Click this to start drawing a circle.
fi: <h3>Ympyrä</h3>Ala piirtää ympyrää napsauttamalla tästä.

en: &Rectangle
fi: &Suorakaide

en: <h3>Rectangle</h3>Click this to start drawing a rectangle.
fi: <h3>Suorakaide</h3>Ala piirtää suorakaidetta napsauttamalla tästä.

en: &Polygon
fi: &Monikulmio

en: <h3>Polygon</h3>Click this to start drawing a polygon.
fi: <h3>Monikulmio</h3>Ala piirtää monikulmiota napsauttamalla tästä.

en: &Freehand Polygon
fi: &Vapaan käden monikulmio

en: <h3>Freehandpolygon</h3>Click this to start drawing a freehand polygon.
fi: <h3>Vapaan käden monikulmio</h3>Ala piirtää vapaan käden monikulmiota napsauttamalla tästä.

en: &Add Point
fi: &Lisää piste

en: <h3>Add Point</h3>Click this to add points to a polygon.
fi: <h3>Lisää piste</h3>Lisätä monikulmioon piste napsauttamalla tästä.

en: &Remove Point
fi: &Poista piste

en: <h3>Remove Point</h3>Click this to remove points from a polygon.
fi: <h3>Poista piste</h3>Poista monikulmion piste napsauttamalla tästä.

en: Cancel Drawing
fi: Keskeytä piirtäminen

en: Move Left
fi: Siirry vasemmalle

en: Move Right
fi: Siirry oikealle

en: Move Up
fi: Siirry ylös

en: Move Down
fi: Siirry alas

en: Increase Width
fi: Suurenna leveyttä

en: Decrease Width
fi: Pienennä leveyttä

en: Increase Height
fi: Suurenna korkeutta

en: Decrease Height
fi: Pienennä korkeutta

en: Bring to Front
fi: Tuo edustaan

en: Send to Back
fi: Vie taustalle

en: Bring Forward One
fi: Tuo edustammas

en: Send Back One
fi: Vie taustammas

en: Configure KImageMapEditor...
fi: KImageMapEditorin asetukset…

en: Show Area List
fi: Näytä alueluettelo

en: Show Map List
fi: Näytä kuvakarttaluettelo

en: Show Image List
fi: Näytä kuvaluettelo

note: i18n(" Cursor")+" : x: 0 ,y: 0",STATUS_CURSOR); i18n(" Selection")+" : - ",STATUS_SELECTION);
en:  Selection: -  Cursor: x: 0, y: 0
fi:  Valinta: -  Osoitin: x: 0, y: 0

en:  Cursor: x: %1, y: %2
fi:  Osoitin: x: %1, y: %2

en:  Selection: x: %1, y: %2, w: %3, h: %4
fi:  Valinta: x: %1, y: %2, l: %3, k: %4

en:  Selection: -
fi:  Valinta: -

en: Drop an image or HTML file
fi: Pudota kuva tai HTML-tiedosto

en: Enter Map Name
fi: Anna kuvakartan nimi

en: Enter the name of the map:
fi: Kirjoita kuvakartalle nimi:

en: The name <em>%1</em> already exists.
fi: Nimi <em>%1</em> on jo käytössä.

en: HTML Code of Map
fi: Kuvakartan HTML-koodi

en: Choose File to Open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Web File (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html);;Images (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng);;HTML Files (*.htm *.html);;All Files (*)
fi: Web-tiedosto (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.htm *.html);;Kuvat (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng);;HTML-tiedostot (*.htm *.html);;Kaikki tiedostot (*)

en: HTML File (*.htm *.html);;Text File (*.txt);;All Files (*)
fi: HTML-tiedosto (*.htm *.html);;Tekstitiedosto (*.txt);;Kaikki tiedostot (*)

en: <qt>The file <b>%1</b> does not exist.</qt>
fi: <qt>Tiedostoa <b>%1</b> ei ole.</qt>

en: File Does Not Exist
fi: Tiedostoa ei ole

en: <qt>The file <i>%1</i> could not be saved, because you do not have the required write permissions.</qt>
fi: <qt>Tiedostoa <i>%1</i> ei voi tallentaa, koska sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia.</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the map <i>%1</i>? <br /><b>There is no way to undo this.</b></qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kuvakartan <i>%1</i>?<br /><b>Poistoa ei voi kumota.</b></qt>

en: Delete Map?
fi: Poistetaanko kuvakartta?

en: <qt>The file <i>%1</i> has been modified.<br />Do you want to save it?</qt>
fi: <qt>Tiedosto <i>%1</i> on muuttunut.<br />Haluatko tallentaa sen?</qt>

en: Select image
fi: Valitse kuva

en: Images (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng);;All Files (*)
fi: Kuvat (*.png *.jpg *.jpeg *.gif *.bmp *.xbm *.xpm *.pnm *.mng);;Kaikki tiedostot (*)

en: Enter Usemap
fi: Anna usemap

en: Enter the usemap value:
fi: Syötä usemapin arvo:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (map)
en: &Map
fi: K&uvakartta

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KImageMapEditor Main Toolbar
fi: KImageMapEditorin päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (kImageMapEditorPartDrawToolBar)
en: KImageMapEditor Draw Toolbar
fi: KImageMapEditorin piirtotyökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

en: noname
fi: nimetön

en: Number of Areas
fi: Alueiden määrä

en: Rectangle
fi: Suorakaide

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Default
fi: Oletus

en: Cut %1
fi: Leikkaa %1

en: Delete %1
fi: Poista %1

en: Paste %1
fi: Liitä %1

en: Move %1
fi: Siirrä %1

en: Resize %1
fi: Säädä koko %1

en: Add point to %1
fi: Lisää osoitin %1

en: Remove point from %1
fi: Poista osoitin %1

en: Create %1
fi: Luo %1

en: Top &X:
fi: Ylä-&X:

en: Top &Y:
fi: Ylä-&Y:

en: &Width:
fi: &Leveys:

en: Hei&ght:
fi: &Korkeus:

en: Center &X:
fi: Keski-&X:

en: Center &Y:
fi: Keski-&Y:

en: &Radius:
fi: &Säde:

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Top &X
fi: Ylä-&X

en: Top &Y
fi: Ylä-&Y

en: Alt. &Text:
fi: Vaihtoehtoinen &teksti:

en: Tar&get:
fi: &Kohde:

en: Tit&le:
fi: O&tsikko:

en: On
fi: Käytössä

en: Enable default map
fi: Salli oletuskuvakartta

en: OnClick:
fi: Napsautus:

en: OnDblClick:
fi: Kaksoisnapsautus:

en: OnMouseDown:
fi: Hiiri alas:

en: OnMouseUp:
fi: Hiiri ylös:

en: OnMouseOver:
fi: Hiiri siirtyy ylle:

en: OnMouseMove:
fi: Hiiren liike:

en: OnMouseOut:
fi: Hiiri poistuu yltä:

en: Area Tag Editor
fi: Aluetunnistemuokkain

en: Selection
fi: Valinta

en: &General
fi: &Yleinen

en: Coor&dinates
fi: Koor&dinaatit

en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Preferences
fi: Asetukset

en: &Maximum image preview height:
fi: Kuvan esikatselun enimmäisk&orkeus:

en: &Undo limit:
fi: Kumoamisia &enintään:

en: &Redo limit:
fi: &Uudelleen tekemisiä enintään:

en: &Start with last used document
fi: &Aloita viimeksi käytetyllä tiedostolla

en: Could not find kimagemapeditorpart part!
fi: kimagemapeditor-osaa ei löytynyt!

en: Could not create kimagemapeditorpart part!
fi: kimagemapeditor-osaa ei voitu luoda!

en: Choose Picture to Open
fi: Valitse avattava kuva

en: An HTML imagemap editor
fi: HTML:n kuvakarttojen muokkain

en: (c) 2001-2007 Jan Schaefer
fi: © 2001–2007 Jan Schaefer

en: For helping me with the Makefiles, and creating the Debian package
fi: Makefile-tiedostojen ja Debian-paketin luonnin avustaja

en: For helping me fixing --enable-final mode
fi: --enable-final tilan avustaja

en: For the Spanish translation
fi: Espanjannos

en: For the Dutch translation
fi: Hollanninnos

en: For the French translation
fi: Ranskannos

en: Write HTML-Code to stdout on exit
fi: Kirjoita HTML-koodi vakiotulosvirtaan lopetettaessa

en: File to open
fi: Avattava tiedosto
