kimagemapeditor - en to ja translation catalogue (150 entries)

en: Areas
ja: 領域

en: Preview
ja: プレビュー

en: Choose Map & Image to Edit
ja: 編集するマップとイメージを選択

en: Select an image and/or a map that you want to edit
ja: 編集するイメージかマップを選択

en: &Maps
ja: マップ(&M)

en: Image Preview
ja: イメージのプレビュー

en: No maps found
ja: マップがありません

en: No images found
ja: イメージがありません

en: &Images
ja: イメージ(&I)

en: Path
ja: パス

en: Images
ja: イメージ

en: Maps
ja: マップ

en: unnamed
ja: 未定

en: <h3>Open File</h3>Click this to <em>open</em> a new picture or HTML file.
ja: <h3>ファイルを開く</h3>ここをクリックして新しいピクチャか HTML ファイルを開きます。

en: Open new picture or HTML file
ja: 新しいピクチャか HTML ファイルを開く

en: <h3>Save File</h3>Click this to <em>save</em> the changes to the HTML file.
ja: <h3>ファイルを保存</h3>ここをクリックして HTML ファイルへの変更を保存します。

en: Save HTML file
ja: HTML ファイルを保存

en: <h3>Close File</h3>Click this to <em>close</em> the currently open HTML file.
ja: <h3>ファイルを閉じる</h3>ここをクリックして現在開いている HTML ファイルを閉じます。

en: Close HTML file
ja: HTML ファイルを閉じる

en: <h3>Copy</h3>Click this to <em>copy</em> the selected area.
ja: <h3>コピー</h3>ここをクリックして選択したエリアをコピーします。

en: <h3>Cut</h3>Click this to <em>cut</em> the selected area.
ja: <h3>切り取り</h3>ここをクリックして選択したエリアを切り取ります。

en: <h3>Paste</h3>Click this to <em>paste</em> the copied area.
ja: <h3>貼り付け</h3>ここをクリックしてコピーしたエリアを貼り付けます。

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: <h3>Delete</h3>Click this to <em>delete</em> the selected area.
ja: <h3>削除</h3>ここをクリックして選択したエリアを削除します。

en: Pr&operties
ja: プロパティ(&O)

en: Zoom
ja: ズーム

en: <h3>Zoom</h3>Choose the desired zoom level.
ja: <h3>ズーム</h3>ズームレベルを選びます。

en: Highlight Areas
ja: エリアをハイライトする

en: Show Alt Tag
ja: Alt タグを表示

en: Map &Name...
ja: マップ名(&N)...

en: Ne&w Map...
ja: 新規マップ(&W)...

en: Create a new map
ja: 新しいマップを作成

en: D&elete Map
ja: マップを削除(&E)

en: Delete the current active map
ja: 現在のアクティブマップを削除

en: Edit &Default Area...
ja: デフォルトエリアを編集(&D)...

en: Edit the default area of the current active map
ja: 現在のアクティブマップのデフォルトエリアを編集

en: &Preview
ja: プレビュー(&P)

en: Show a preview
ja: プレビューを表示

note: i18n: ectx: Menu (images)
en: &Image
ja: イメージ(&I)

en: Add Image...
ja: イメージを追加...

en: Add a new image
ja: 新しいイメージを追加

en: Remove Image
ja: イメージを削除

en: Remove the current visible image
ja: 現在表示中のイメージを削除

en: Edit Usemap...
ja: Usemap を編集...

en: Edit the usemap tag of the current visible image
ja: 現在表示中のイメージの usemap タグを編集

en: Show &HTML
ja: HTML を表示(&H)

en: &Selection
ja: 選択(&S)

en: <h3>Selection</h3>Click this to select areas.
ja: <h3>選択</h3>ここをクリックしてエリアを選択します。

en: &Circle
ja: 丸(&C)

en: <h3>Circle</h3>Click this to start drawing a circle.
ja: <h3>丸</h3>ここをクリックして丸を描画します。

en: &Rectangle
ja: 長方形(&R)

en: <h3>Rectangle</h3>Click this to start drawing a rectangle.
ja: <h3>長方形</h3>ここをクリックして長方形を描画します。

en: &Polygon
ja: 多角形(&P)

en: <h3>Polygon</h3>Click this to start drawing a polygon.
ja: <h3>多角形</h3>ここをクリックして多角形を描画します。

en: &Freehand Polygon
ja: フリーハンド多角形(&F)

en: <h3>Freehandpolygon</h3>Click this to start drawing a freehand polygon.
ja: <h3>フリーハンド多角形</h3>ここをクリックしてフリーハンド多角形を描画します。

en: &Add Point
ja: 点を追加(&A)

en: <h3>Add Point</h3>Click this to add points to a polygon.
ja: <h3>点を追加</h3>ここをクリックして多角形に点を追加します。

en: &Remove Point
ja: 点を削除(&R)

en: <h3>Remove Point</h3>Click this to remove points from a polygon.
ja: <h3>点を削除</h3>ここをクリックして多角形から点を削除します。

en: Cancel Drawing
ja: 描画をキャンセル

en: Move Left
ja: 左へ移動

en: Move Right
ja: 右へ移動

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Increase Width
ja: 幅を増やす

en: Decrease Width
ja: 幅を減らす

en: Increase Height
ja: 高さを増やす

en: Decrease Height
ja: 高さを減らす

en: Bring to Front
ja: 前へ移動

en: Send to Back
ja: 後ろへ移動

en: Bring Forward One
ja: 一つ前へ移動

en: Send Back One
ja: 一つ後ろへ移動

en: Configure KImageMapEditor...
ja: KImageMapEditor を設定...

en: Show Area List
ja: エリアリストを表示

en: Show Map List
ja: マップリストを表示

en: Show Image List
ja: イメージリストを表示

note: i18n(" Cursor")+" : x: 0 ,y: 0",STATUS_CURSOR); i18n(" Selection")+" : - ",STATUS_SELECTION);
en:  Selection: -  Cursor: x: 0, y: 0
ja:  選択範囲: -  カーソル: x: 0, y: 0

en:  Cursor: x: %1, y: %2
ja:  カーソル: x: %1, y: %2

en:  Selection: x: %1, y: %2, w: %3, h: %4
ja:  選択範囲: x: %1, y: %2, w: %3, h: %4

en:  Selection: -
ja:  選択範囲: -

en: Drop an image or HTML file
ja: イメージか HTML ファイルをドロップ

en: Enter Map Name
ja: マップ名を入力

en: Enter the name of the map:
ja: マップの名前を入力:

en: The name <em>%1</em> already exists.
ja: 名前 “%1” は既に存在します。

en: HTML Code of Map
ja: マップの HTML コード

en: Choose File to Open
ja: 開くファイルを選択

en: <qt>The file <b>%1</b> does not exist.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ が存在しません。</qt>

en: File Does Not Exist
ja: ファイルが存在しません

en: <qt>The file <i>%1</i> could not be saved, because you do not have the required write permissions.</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ に保存できませんでした。書き込み許可がありません。</qt>

en: <qt>Are you sure you want to delete the map <i>%1</i>? <br /><b>There is no way to undo this.</b></qt>
ja: <qt>本当にマップ “%1” を削除しますか？<br />【警告】 この操作は元に戻せませんができません。</qt>

en: Delete Map?
ja: マップを削除？

en: <qt>The file <i>%1</i> has been modified.<br />Do you want to save it?</qt>
ja: <qt>ファイル ‘%1’ は変更されています。<br />保存しますか？</qt>

en: Enter Usemap
ja: Usemap を入力

en: Enter the usemap value:
ja: usemap の値を入力:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: Menu (map)
en: &Map
ja: マップ(&M)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KImageMapEditor Main Toolbar
ja: KImageMapEditor メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (kImageMapEditorPartDrawToolBar)
en: KImageMapEditor Draw Toolbar
ja: KImageMapEditor ドローツールバー

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: Number of Areas
ja: エリアの数

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Circle
ja: 丸

en: Polygon
ja: 多角形

en: Default
ja: デフォルト

en: Cut %1
ja: %1 を切り取り

en: Delete %1
ja: %1 を削除

en: Paste %1
ja: %1 を貼り付け

en: Move %1
ja: %1 を移動

en: Resize %1
ja: %1 をリサイズ

en: Add point to %1
ja: %1 に点を追加

en: Remove point from %1
ja: %1 から点を削除

en: Create %1
ja: %1 を作成

en: Top &X:
ja: 上 &X:

en: Top &Y:
ja: 上 &Y:

en: &Width:
ja: 幅(&W):

en: Hei&ght:
ja: 高さ(&G):

en: Center &X:
ja: 中心 &X:

en: Center &Y:
ja: 中心 &Y:

en: &Radius:
ja: 半径(&R):

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Top &X
ja: 上 &X

en: Top &Y
ja: 上 &Y

en: Alt. &Text:
ja: Alt テキスト(&T):

en: Tar&get:
ja: tar&get:

en: Enable default map
ja: デフォルトマップを有効にする

en: Area Tag Editor
ja: エリアタグエディタ

en: Selection
ja: 選択

en: &General
ja: 一般(&G)

en: Coor&dinates
ja: 座標(&D)

en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: Preferences
ja: 設定

en: &Maximum image preview height:
ja: イメージプレビューの最大高(&M):

en: &Undo limit:
ja: 元に戻す上限回数(&U):

en: &Redo limit:
ja: やり直す上限回数(&R):

en: &Start with last used document
ja: 最後に使った文書で始める(&S)

en: Choose Picture to Open
ja: 開くピクチャを選択

en: An HTML imagemap editor
ja: HTML imagemap エディタ

en: For helping me with the Makefiles, and creating the Debian package
ja: Makefile の作成を手伝ってくれた他、Debian のパッケージを作成

en: Aaron Seigo and Michael
ja: Aaron Seigo, Michael

en: For helping me fixing --enable-final mode
ja: --enable-final モードを直すのを手伝ってくれた

en: For the Spanish translation
ja: スペイン語訳

en: For the Dutch translation
ja: オランダ語訳

en: For the French translation
ja: フランス語訳

en: Write HTML-Code to stdout on exit
ja: 終了時に標準出力に HTML を出力

en: File to open
ja: 開くファイル
