libkimap - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Append
fr: Fusionner

en: Capabilities
fr: Capacités

en: Close
fr: Fermer

en: Copy
fr: Copier

en: Create
fr: Créer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Enable
fr: Activer

en: Expunge
fr: Purger

en: Fetch
fr: Rechercher

en: Id
fr: Identifiant

[ctx: name of the idle job]
en: Idle
fr: Inactif

en: Job
fr: Tâche

en: Connection to server lost.
fr: Interruption de la connexion au serveur.

en: %1 failed, malformed reply from the server.
fr: Échec de %1. Réponse incorrecte du serveur.

en: %1 failed, server replied: %2
fr: Échec de %1. Le serveur a répondu : %2

en: List
fr: Liste

en: Login
fr: Connexion

en: IMAP session in the wrong state for authentication
fr: La session « IMAP » est dans un état incorrect pour une authentification

en: Capability
fr: Capacité

en: STARTTLS is not supported by the server, try using SSL/TLS instead.
fr: STARTTLS n'est pas pris en charge par le serveur, veuillez essayer avec SSL/TLS.

en: Internal error, tried to login before encryption
fr: Erreur interne, tentative de connexion avant le chiffrement

en: Login failed, plain login is disabled by the server.
fr: La connexion a échoué. La connexion non chiffrée est désactivée par le serveur.

en: Login failed, authentication mode %1 is not supported by the server.
fr: La connexion a échoué. Le mode d'authentification « %1 » n'est pas pris en charge par le serveur.

en: Login failed, client cannot initialize the SASL library.
fr: La connexion a échoué. Le client ne peut initialiser la bibliothèque « SASL ».

en: Login failed, TLS negotiation failed.
fr: La connexion a échoué. La négociation « TLS » a échoué.

en: SSL handshake failed.
fr: Échec de la transaction SSL.

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Move
fr: Déplacer

en: Rename
fr: Renommer

[ctx: Name of the search job]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: name of the select job]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: name of the status job]
en: Status
fr: État

en: Store
fr: Enregistrer

en: Subscribe
fr: S'inscrire

en: Unsubscribe
fr: Se désinscrire
